PDA

View Full Version : CE 2016 - proba feminina



whisper
26th January 2016, 21:45
Programul scurt al fetelor va fi maine intre 13:30-16:30 la Eurosport2
Programul liber va fi vineri intre 21:00-23:00 Eurosport


E posibil ca in acest an podiumul sa fie in intregime rusesc, dar cine credeti ca va castiga? Elena sau Evgenia?

ice_girl
27th January 2016, 19:52
Am reusit si eu sa vad ultima grupa din programul scurt al fetelor, deci cateva impresii:
-Elena mi-a placut foarte mult, dezinvolta si mai matura in interpretare
-Egvenia e foarte buna insa programul nu e gustul meu
-Anna are un program interesant, excelent a inceput executand perfect combinatia insa in stilul caracteristic a "matrasit" 2A, din pacate ramane aceasi fata emotiva si inconstanta
-fata din Letonia a fost o surpriza extrem de placuta, mi-a placut extrem de mult interpretarea dar si rochita:)
-Roberta Rodeghiero nu m-a impresionat, e buna tehnic insa muzica din "Pretty Woman" mi s-a parut mai potrivita pt o gala decat pt un program de concurs iar ea cu un pas inapoia muzicii

Small medals:https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/942781_10154487573097538_2108215972218108783_n.jpg ?oh=29436bfa3a7dfef58b66839ebfa28a81&oe=572A7EF3

Geografu
27th January 2016, 20:52
Medvedeva mi se pare exceptionala!!

Spiridonova.Fan
28th January 2016, 13:26
Medvedeva mi se pare exceptionala!!

Si eu o ador! Are numai 16 ani si cred ca programele ii merg foarte bine pentru varsta ei.

Pogorilaya e cea mai frumoasa patinatoare din lume, dar nici cum nu-mi plac programele ei pentru ca miscarile coregrafice mi se par ciudate. Se vede lipsa de dans si antrenament la balet, in comparatie cu Liptniskaya sau Medvedeva.

Ce a fost cu scorurile Radionovei?? La GOE pentru acel triplu flip au fost de la -2 la +2...ce sunt cu albitrii astia :groggy:

Dupa mine Radionova ar fi trebuit sa fie prima, si patinatoarea din Latvia pe 3.

ice_girl
28th January 2016, 16:10
Dupa mine Radionova ar fi trebuit sa fie prima, si patinatoarea din Latvia pe 3.
De acord cu tine referitor la patinatoarea din Letonia, mie una si Roberta Rodeghiero mi s-a parut suparanotata, intr-adevar muzica frumoasa dar o coregrafie f simplista...
Si mi-a parut rau pt Julia Sauter, a fost la doar 3 locuri de ultimul loc calificabil:(, i-au lipsit aproximativ 4 pct sa prinda finala

Spiridonova.Fan
30th January 2016, 04:11
Podium 100% rusesc din nou...dar parca de data asta cu mai multe controverse.

Felicitari Medvedevei, cu toate ca a cazut merita aurul. Dar punctajul de peste 142 de puncte?? :groggy: Punctaj mai mare decat Asada in programul liber in Sochi. Nu pot intelege ce e in mintea albitrilor.

Noul costum al Radionovei imi place, dar nici intr-un caz pentru acest exercitiu si parca e prea tanara pentru culoarea neagra. Poate in 2 sezoane i-ar sta mai bine. Azi nici sariturile ei nu au fost la acelasi nivel ca la inceputul sezonului, si asta i-a afectat scorul foarte mult. I-a cazut piciorul si la pirueta scorpion si asta m-a surprins pe mine un pic pentru ca de obicei are piruete superbe.

Voi mai spune un singur lucru despre Pogorilaya si am terminat cu ea: daca merge la mondiale voi fi extrem de dezamagit. Pur si simplu nu e constanta si sunt alte patinatoare care meritau locul ei :no:

Tracoromana
30th January 2016, 11:42
Medvedeva si-a meritat aurul si Radionova argintul, bravo. Anna ar trebui sa schimbe antrenoarea. Asa cum spunea Cornel Cheorghe, rar vezi asa niste cazaturi mari. M-a suparat atitudinea Radionovei la kiss & cry, dar Mae Berenice a fost adorabila.
Ma bucur sa mai vad si alte patinatoare cum e Kulcsavska tintind spre podium.
Ma dezamagit putin Nicole Rajikova , ma asteptam la o mai buna pregatire pentru campionatele europene din tara sa.
M-a surprins foarte placut Giada Russo cu interpretarea pentru Red Violin; a fost sarea si piperul competitiei. Si mi-a mai placut Fleur Maxwell, in prima grupa; foarte foarte eleganta.

Va propun altceva decat medaliatii:

Giada Russo:
4A1FQNa0pcI


Fleur Maxwell:
u5dhqY1xl7M
.

ice_girl
30th January 2016, 22:19
Am reusit sa vad si eu programele fetelor pe youtube deci cateva impresii:
-Medvedeva e senzationala la varsta ei dar pe mine tot nu reuseste sa ma impresioneze, poate peste cativa ani sau cine stoe poate niciodata :D
-Elena mi-a placut cel mai mult dintre medaliate, da poate rochita e un pic prea sofisticata pt varsta ei insa e superba si se potriveste f bine cu muzica si conceptul programului, din pct tehnic poate ca n-a prins cea mai buna zi dar m-a suprins placut interpretarea si felul in care a trait programul
-la Anna e totul sau nimic: a inceput extrem de bine dupa care au urmat cazaturile, intr-adevar f urate, dar cred ca la ea totul e problema de mental, pb inca nu reuseste sa-si stapaneasca emotiile si daca se intampla sa greseasca parca totul se duce la vale si e pacat caci e o patinatoare extrem de talentata
-Angelina Kuchwalska e una din surprizele placute ale acestui campionat:), are o tehnica f buna iar daca se mai pune la punct si la partea artistica are mari sanse sa ajunga pe podium
-Roberta Rodegheiro a avut un program simplut si dragut iar locul 5 cred e mai mult decat bine meritat
-intr-adevar Giada Russo a interpretat superb muzica din "Red Violin" si pe Fleur Maxwell m-a bucurat sa o revad la un CE , am vazut-o la KOI si m-a impresionat prin eleganta si simtul artistic:ok:

florik2000
31st January 2016, 18:59
Rusia si restul lumii...bine pentru ei, rau pentru patinajul feminin din Europa a carui calitate e slaba:(. Sper ca o trimita rusii pe Liza la mondiale si daca o fi sa castige o rusoaica acolo se poate sa nu fie Evgenia?:P Oricum, m-au surprins reactiile Radionovei. Era clar ca va pierde dupa cum a patinat, si in plus programele ei din acest sezon sunt ingrozitoare. Credeam ca dupa "Ghost" Morozov nu poate crea ceva mai cumplit de atat, dar vad ca omul e plin de idei.

corina_mee
31st January 2016, 21:24
Rusia ar putea sa trimita oricare trei fete din top 10 de la nationale si tot ar avea asigurat podiumul european. Imi place super mult de Evghenia, sper doar sa nu pateasca ca Yulia si sa se piarda dupa un sezon. Daca reuseste sa se mentina, o vad castigand aurul olimpic peste 2 ani.
Radionova este foarte draguta, dar interpretarea ei mi se pare destul de junior-level comparativ cu Evghenia. Sigur, nici coregrafia lui Morozov nu o ajuta deloc. Sper sa se scufunde repede acest "Titanic" din sezonul asta si sa o vedem cu programe mai frumoase.
am vazut ca era suparata la kiss and cry, dar rezultatul a fost corect. Evghenia a fost clar mai buna, chiar si cu acea cazatura.
Ana a fost...Ana. Dupa programele perfecte de la nationalele Rusiei, acum si-a aratat din nou inconstanta. A castigat bronzul doar pentru ca restul patinatoarelor din Europa sunt mult in spatele nivelului din Rusia. Totusi cred ca si-a castigat locul si pentru Mondiale. Nici Liza, nici Adelina, nici Yulia nu au mers bine in acest sezon, asa ca mi s-ar parea ok sa fie trimisa, mai ales ca le-a intrecut la nationale. sa vedem ce se va decide.
In rest mi-a mai placut mult angelina, nu o remarcasem pana acum. Cred ca a facut cel mai bun program el ei de pana acum.

Spiridonova.Fan
2nd February 2016, 09:46
Nu uitati ca Rusia mai are o editie de campionate nationale luna aceasta, deci daca Liza, Yulia sau Adelina se prezinta intr-o forma mai buna decat in decembrie nu vad de ce sa nu mearga una din ele la mondiale.

Nu are rost sa trimiti o patinatoare care a demonstrat zeci de ori la rand cat de gratios cade pe gheata.

emiii03
2nd February 2016, 14:04
Eu nu inteleg sistemul din Rusia....eu inteleg ca trebuie diversitate si e bine si pentru fetele astea sa aiba cat mai multe experienta unor campionate serioase, insa pana cand o sa tot trimita rusii pustoaice la europene si mondiale?
Pe mine nu ma pasioneaza acesta proba tocmai pentru ca nu gasesc destula diversitate....

Spiridonova.Fan
3rd February 2016, 11:18
Eu nu inteleg sistemul din Rusia....eu inteleg ca trebuie diversitate si e bine si pentru fetele astea sa aiba cat mai multe experienta unor campionate serioase, insa pana cand o sa tot trimita rusii pustoaice la europene si mondiale?
Pe mine nu ma pasioneaza acesta proba tocmai pentru ca nu gasesc destula diversitate....

Si a cui exact e vina asta? A rusilor? Din contra, exista multa diversitate la aceasta proba.

La momentul de fata in Rusia cele mai bune patinatoare sunt acele "pustoaice", si sa vezi ce talent este la juniori!

Spiridonova.Fan
3rd February 2016, 12:45
Rusia si restul lumii...bine pentru ei, rau pentru patinajul feminin din Europa a carui calitate e slaba:(. Sper ca o trimita rusii pe Liza la mondiale si daca o fi sa castige o rusoaica acolo se poate sa nu fie Evgenia?:P Oricum, m-au surprins reactiile Radionovei. Era clar ca va pierde dupa cum a patinat, si in plus programele ei din acest sezon sunt ingrozitoare. Credeam ca dupa "Ghost" Morozov nu poate crea ceva mai cumplit de atat, dar vad ca omul e plin de idei.

Ea are avantajul pentru ca e campioana mondiala, dar intr-un fel ciudat parca i-as da sansa Yuliei (daca se prezinta bine!).

Radionova are mult de lucru la sarituri, nu o vad pe podium la mondiale anul acesta.

florik2000
3rd February 2016, 19:41
Si eu as vrea sa o vad pe Liza la mondiale. Asta daca e in forma buna:yes: Oricum, Medvedeva va fi noua campioana mondiala. Singura care o poate invinge este Gold daca reuseste doua programe curate, dar ma indoiesc. De Sotnikova ce sa mai zic:happy Si cand te gandesti ce patinatoare exceptionale nu au reusit niciodata un titlu olimpic :(

Tracoromana
3rd February 2016, 22:02
Sarajevo Open 2016, 4 - 7 Feb 2016, Sarajevo, Bosnia - Herzegovina

Participanti (link (http://ksbih.ba/images/SO2016/SO2016_ALL.pdf)).

Participanta de onoare Liza Tuktamysheva. poza (http://www.ksbih.ba/images/SO2016/ruskinjaaa.jpg)
.

Probabil Liza este luata in calcul pentru mondiale. Altfel de ce sa fie cu tot staful ei la Sarajevo Open?
.