PDA

View Full Version : Investitori din Galati pentru Otelul



megastar
18th January 2016, 16:11
Criza financiara in care se afla de foarte mult timp echipa de fotbal Otelul Galati este foarte aproape de a se termina fericit pentru club si suporterii ros-alb-albastri. Conform spuselor administratorului judiciar Mihail Bojinca, saptamana urmatoare este foarte posibil ca actiunile FC Otelul SA sa fie preluate de investori galateni de la grupul de firme detinut de Dan Adamescu.
“In luna ianuarie 2016 se va finaliza procedura de mutare a sediului social la Galati, conform aprobarii primite de la Adunarea Generala a Actionarilor din 16 noiembrie 2015. De asemenea, au avut loc negocieri pentru preluarea clubului de catre persoane din Galati, actionarii fiind de acord sa cesioneze integral actiunile detinute la FC Otelul Galati. In cursul saptamanii viitoare potentialii investitori galateni vor lua decizia de preluare a actiunilor clubului de la grupul de firme detinute de omul de afaceri Dan Adamescu. Negocierile sunt avansate, lipsind doar decizia finala a investitorilor galateni”, a declarat Mihail Bojinca.
Ramasa miercurea trecuta in pronuntare, instanta de judecata de la Tribunalul Bucuresti a anuntat astazi verdictul in procesul de insolventa al Fotbal Club Otelul. A fost fixat un nou termen, pentru data de 6 aprilie 2016, pentru a se supune pana atunci votului Adunarii Creditorilor planul de reorganizare initial, cel care fusese aprobat la prima judecata a cazului, dar adaptat pentru luarea in considerare a intervenirii amnistiei fiscale, adica anularea datoriei de aproximativ 5 milioane de euro catre ANAF.
Adunarea Creditorilor a fost convocata pentru 25 ianuarie, zi in care se va decide practic soarta clubului de fotbal galatean.
FC Otelul se afla dupa 18 etape desfasurate in Liga 2 pe locul 12 in Seria I si se lupta cu Ceahlaul si Bucovina Pojorata pentru evitarea ultimei pozitii, cea care duce automat la finalul returului in Liga 3.

Doctor_Satan
18th January 2016, 16:29
Daca ar fi adevarata, vestea este una minunata. Mai ales partea cu mutarea sediului social la Galati.
Asteptam noi vesti.

megastar
19th January 2016, 08:35
Este adevarat, numai ca inca nu am reusit sa aflu cine sunt investitorii din sursa sigura. Banuiesc cine sunt, insa deocamdata nu cred ca e bine sa spun.
Despre mutarea sediului social, trebuie sa fie adevarat, pentru ca am vorbit cu oameni din club care mi-au garantat ca decizia e deja luata si doar FRF mai trebuie sa ia act de modificare. Otelul revine la Galati din sezonul viitor.

Doctor_Satan
19th January 2016, 10:19
Pai tocmai asta-i problema: la FRF. Nu se daduse legea ca nu se mai pot muta echipe dintr-un judet in altul?

megastar
19th January 2016, 10:26
O fi legea, dar si anul asta s-a mutat Academica. Deci e exemplu ca se poate.