PDA

View Full Version : Diverse 2016



Pages : [1] 2 3

mikeyy
1st January 2016, 15:44
La multi ani, 2016! Un nou an olimpic la orizont! Sa fie unul cu mai multa sanatate si mai mult succes pentru gimnastii nostri.

Cele mai importante competitii ale anului:

- Testul pre-olimpic de calificare: 16 – 20 aprilie 2016 (Rio de Janeiro, Brazilia);
- Campionatele Europene de gimnastica artistica masculina (juniori & seniori): 25 – 29 mai 2016 (Berna, Elvetia);
- Campionatele Europene de gimnastica artistica feminina (junioare & senioare): 01 – 05 iunie 2016 (Berna, Elvetia);
- Jocurile Olimpice de vara: 06 – 16 august 2016 (Rio de Janeiro, Brazilia).

Hai Romania!/hello

Alina Nicoleta
1st January 2016, 18:30
Sa fie un an bun cu multe impliniri!!!!

AntoniaA
2nd January 2016, 05:28
Catalina poate reveni la europenele din iunie. E timp important este sa fie sanatoasa.
Rabdare fetelor, 2016 pare sa fie piatra de incercare pentru multe, sint trei momente importante - aprilie, iunie si august binenteles.
Sper ca toata experienta din lume a antrenorilor Bellu si Bitang sa fie benefica pentru ca fetele trebuie sa atinga 3 virfuri de forma si nu va fi usor, asta binenteles presupunind ca trec cu bine de momentul aprilie.

iulia_p
2nd January 2016, 11:14
Un an bun tuturor!!!
Nu stiu daca se pot face minuni, dar cred ca în noul context se va face maxim posibil.
Baftă si putere de munca gimnastilor si antrenorilor!
Si un gand special pentru Larisa: talentul si munca ei sper sa fie răsplătite si sa o vad în sfarsit acolo unde merita sa fie.

Issos
3rd January 2016, 11:58
doresc un 2016 plin de realizari tuturor. Cele mai importante lucruri sunt sanatatea si linistea celor de la lot. Cat priveste varful de forma, vad un pic diferit lucrurile fata AntoniaA, este important ca fetele sa aiba o prestatie foarte buna la testul preolimpic si varful varfului de forma sa fie atins la JO. Nu cred ca europeanul e un taget pentru lot. E greu sa ai 3 varfuri de forma intun sezon care se anunta stresant si lung. Europeanul sa fie doar un antrenament cu public. Daca ne uitam la 2012, Larisa a facut un european de exceptie, dar, la JO nu a stralucit. Sa nu alergam dupa prea multi iepuri. Succes fetelor si baietilor.

Spiridonova.Fan
4th January 2016, 12:01
Test Event de la Rio va fi cea mai importanta competitie dupa jocurile olimpice. Acolo fetele vor trebui sa se acomodeze cu diferenta de fus orar. Asta va fi foarte dificil. Intr-adevar nu are rost sa se puna accent pe europene. Probabil ar fi o idee sa fie trimisa echipa B acolo. Daca Ponor nu e pregatita pentru test event (si chiar nu cred ca ar trebui sa fie fortata avand in vedere accidentarea ei), ar putea fi lidera pentru o echipa mai tanara la europene.

Spiridonova.Fan
13th January 2016, 12:45
Telenovela continua din păcate, Peng S-a retras
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/special-asiana-peng-s-exprimat-mod-repetat-doreste-retraga-i-place-izvorani-presedintele-frg-adrian-stoica-raspuns-acuzatiilor-aduse-prosport-silvana-peng-mama-gimnastei-14959140
Ce tâmpenii poate scrie mama ei....si Rușine pentru prosport ca le publica

axel rom
13th January 2016, 17:25
Telenovela continua din păcate, Peng S-a retras
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/special-asiana-peng-s-exprimat-mod-repetat-doreste-retraga-i-place-izvorani-presedintele-frg-adrian-stoica-raspuns-acuzatiilor-aduse-prosport-silvana-peng-mama-gimnastei-14959140
Ce tâmpenii poate scrie mama ei....si Rușine pentru prosport ca le publica

Nu sunt chiar de aceeasi parere. Evident ca doamna respectiva da si pe langa, dar cand Frg si lotul feminin de gimnastica zac in dezastru si tacere, apreciez o publicatie care dezvolta subiectul, pe un ton neutru zic eu. Si tind sa cred ca exista cel putin un sambure de adevar in ceea ce zice dna Peng.
Ca tot suntem la inceput de 2016, sper sa fie anul schimbarii in gimnastica romaneasca. Daca nu, cred ca putem sa ne luam adio...

Spiridonova.Fan
14th January 2016, 02:48
Probabil ca noi niciodata nu vom stii adevarul. Declaratiile lui Peng fata de Adela Popa sunt chiar false....

E trist ca am pierdut-o pe Asiana, pentru ca era plina de talent, dar avand in vedere numarul mare de accidentari, progresul foarte mic, lipsa de antrenori capabili sa o motiveze, etc, era de asteptat.

Inca odata dovada ca daca avea antrenor personal nu se ajungea aici.

cristina.t
14th January 2016, 07:35
Pacat ca am pierdut-o pe Asiana. E un copil foarte talentat si cred ca daca ar fi beneficiat de un sistem mai bun ar fi putut sa ajunga sa concureze la competitii mari si sa se afirme. Din pacate tot sistemul nostru de invatamant se ghideaza pe principiul distrugeti orice speranta, personalitate, ca nu e sanatos sa avem oameni care sa gandeasca, sa fie independenti.
Cat despre Stoica fara comentarii, nesimtirea si incompetenta lui sunt infinite. Datorita lui avem in ultimul timp rezultate exceptionale in gimnastica.

sorin2782
15th January 2016, 15:29
da e foarte trist ce se intimpla in gimnastica de foarte mult timp dar vad ca uni chiar o cred cam dura pe doamna peng dar adevarul e undeva pe la 80% de partea doamnei si a domnului v stoica daca ati urmarit discutiile de pe gymfan.ro chiar tata lui jurca era ultima persoana sa comenteze .foarte trist am inteles ca munteanu la deva si-a revenit si lucreaza ceia ce la izvorani nu a mai reusit ,pacat ca mama asianei nu o lasa la deva

cristina.t
15th January 2016, 23:39
http://adevarul.ro/news/sport/o-noua-marturie-cutremuratoare-lumea-gimnasticii-eram-infometate-timp-trei-luni-n-am-avut-voie-cina-1_5697d24837115986c67dfe13/index.html

Brr... ca incep sa apara din ce in ce mai multe povesti teribile despre regimul de la lotul national de gimnastica. Din nou aceeasi antrenori: Popa si Coroiu. Observ ca "profesionalismul" lor este din ce in ce mai mult contestat de catre sportive.
De multe ori imi spunea fratele meu ca rezultatele in gimnastica nu mai sunt ca cele din trecut fiindca nu mai merg antrenamentele cu "biciul", ca mentalitatea oamenilor se schimba si apar reactii de impotrivire firesti la asemenea metode. Incep sa-i dau crezare.

sorin2782
16th January 2016, 11:25
hai sa fim seriosi dar prea se arunca toata vina asupra lui popa si coroiu eu unu nu cred ca ei puteau foce orce la lot nu erau chiar sefi intrec nucleu e putred, probabil ei erau mai ne iubiti de fete .Doamna Peng stim ca nu era in relati bune cu Popa inca inainte de a se muta la I ZVORANI

Spiridonova.Fan
28th January 2016, 13:45
Iarasi probleme cu sala pentru gazduirea campionatelor europene: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/mai-trebuie-o-sala-polivalenta-din-cluj-nu-e-suficienta-pentru-organizarea-campionatelor-europene-de-gimnastica-2017-468715.html

Trebuie revolutie in FRG, cu altfel de lideri nu se mai poate :no:

21mai
5th February 2016, 07:28
http://m.prosport.ro/video/prosport-live/sandra-izbasa-s-a-decis-nu-merge-la-rio-ce-cariera-vrea-sa-urmeze-prosport-live-15032003 din păcate pentru acest sport, pentru noi fanii

Spiridonova.Fan
5th February 2016, 12:15
http://m.prosport.ro/video/prosport-live/sandra-izbasa-s-a-decis-nu-merge-la-rio-ce-cariera-vrea-sa-urmeze-prosport-live-15032003 din păcate pentru acest sport, pentru noi fanii

Intr-adevar e trist, dar nu e surprinzator. E foarte greu sa-ti gasesti motivatie mai ales dupa 2 editii de jocuri olimpice si o pauza asa lunga.

Xtreem22
5th February 2016, 12:59
Sandra ar fi fost un extraordinar om de echipa...din pacate pt ea, la ce se executa la nivel mondial la sol si sarituri, sanse infime sa fi urcat pe podium la EF (as zice chiar la finale - top 8)

ela_diana
6th February 2016, 23:18
In curand auzim ca nici Catalina nu e pregatita. .

Spiridonova.Fan
7th February 2016, 04:42
In curand auzim ca nici Catalina nu e pregatita. .

Pentru test event nu va fi. Pentru olimpiada, eu sper :rolleyes:

Sunt curios de progresul celorlalte fete.

sorin2782
7th February 2016, 08:52
pai cum vine pentru test event nu iar pentru olimpiada da in locul cui adica una dintre cele care merge la test si sa zicem ca se califica la olimpiada e inlocuita de cata

cristina.t
7th February 2016, 14:33
Am un mare respect pentru Catalina, dar daca nu va fi pregatita pentru test event atunci nu va fi nici pentru olimpiada. Nu mi se pare corect sa ia locul unei alte gimnaste care trage pentru calificare. In opinia mea cele care trag pentru calificare si sunt sanatoase si intr-o forma sportiva buna trebuie sa aiba prioritate in echipa olimpica. Consider ca este un criteriu corect, just, asta daca nu dorim alte gimnaste demotivate.

21mai
7th February 2016, 16:19
Catalina si cu cadere ia mai mult decat oricare dintre fete cu exceptia larisei - la bârnă și sol. Nu ia locul nimănui ca nu se pot face minuni in cateva luni
Am un mare respect pentru Catalina, dar daca nu va fi pregatita pentru test event atunci nu va fi nici pentru olimpiada. Nu mi se pare corect sa ia locul unei alte gimnaste care trage pentru calificare. In opinia mea cele care trag pentru calificare si sunt sanatoase si intr-o forma sportiva buna trebuie sa aiba prioritate in echipa olimpica. Consider ca este un criteriu corect, just, asta daca nu dorim alte gimnaste demotivate.

lory
7th February 2016, 19:51
dimpotriva, nu mi s-ar parea normal ca o gimnasta care a participat la calificare sa fie obligatoriu inclusa in echipa pentru Olimpiada. fiecare intra in echipa la momentul la care este mai bine pregatita decat celelalte. daca se calificau direct, trebuia ca toate fetele din echipa pentru Mondiale sa participe obligatoriu la Olimpiada? o gimnasta bine pregatita la test event poate sa ramana in urma celorlalte la momentul Olimpiadei , iar o alta poate in cateva luni sa o depaseasca , singurul criteriu corect de selectie in sport ramanand forma in care se gaseste sportivul la momentul concursului respectiv.

sorin2782
7th February 2016, 20:27
da dar poate acum cele mici lucreaza si ele cu dureri si se trage de ele pentru calificare si pe cata nu o fortam...nu mi se pore corect dar la noi se poate intimpla orce.Si inainte de mondiale se facea iluzi cu cata cu sandra eu cred si am mai zis daca toate ar fi tratate cu aceeas moneda alta ar fi si motivatia celor mici.Mie nu mi se pare normala ideia ta Iori daca sint bune pentru calificare cred ca si pentru olimpiada ,asta ar fi ca si inlocuirea lu iridon cu jurca la Baku unde nimeni nu s-a intrebat ce o fost in sufletul accelui copil sacrificat pentru ce?

lory
7th February 2016, 20:42
desigur, daca isi mentin forma pana la Olimpiada si nu le mai depasesc alte gimnaste trebuie sa participe. dar repet: daca se calificau direct la Mondiale, era obligatoriu ca si la Olimpiada sa participe exact aceleasi fete , fiindca ele ne-au calificat? daca se calificau si ramaneau cu note de 13-14 la momentul Olimpiadei, trebuiau sa mearga asa sau sa le lasam sa participe pe cele mai bine pregatite la momentul respectiv? Catalina de exemplu nu va fi pregatita probabil pentru test event, dar in urmatoarele luni dupa cum o stim cred ca isi va reveni spectaculos. si atunci, sa tinem o gimnasta cu sanse la medalii acasa ca sa participe una mai slaba dar care a participat la calificare? mie ASTA nu mi s-ar parea corect

axel rom
7th February 2016, 21:19
1.In primul rand cred ca retragerea Sandrei ar trebui intampinata cu ceva mai mult sentiment. Totusi, este sportiva ultimului deceniu in Romania( sau printre sportivii romani de marca ai ultimului deceniu). A dovedit ambitie, putere de munca, capacitatea de a imbina arta cu forta intr-un mod memorabil as zice. Si dincolo de toate a obtinut mare performanta rupand tiparul clasic de gimnasta docila si indarjita pe care l-a furnizat Romania pana de curand.
A obtinut performanta cu minte de copil, dar si cu minte de om matur, pe deplin constient de ceea ce face. Sincer, eu o consider un model pentru intreaga societate.
De fapt de aceea cred ca sustinem sportul de performanta, nu? Pentru ca avem nevoie de o inspiratie.
2.Normalul era ca actuala generatie sa se situeze la un nivel bun, suficient cat sa nu fim disperati dupa o gimnasta sau alta. Din N motive nu s-a intamplat asta, trebuie sa acceptam si sa vedem ce se mai poate face cu aceste fete. Catalina, pe de alta parte, se antreneaza de la incpeutul lui 2015, rupandu-si 1 an si jumatate de viata pentru treaba asta. A dorit sa ajute echipa sa se califice la mondiale si a fost la un pas sa faca asta. Accidentarea(nu o pot numi neaparat ghinion) a impiedicat-o. Mie mi se pare ca merita pe deplin sa mearga la olimpiada in atare conditii(daca va fi pregatita corespunzator).
3.Aceste reveniri, daca traiam intr-un mediu normal, trebuiau sa fie condimentul ala care sa aduca un plus de savoare echipei Romaniei. In mediul Stoica, aceste reveniri sunt subiectul unor discutii regretabile. Dar el serveste tara cu eroism de 40 de ani, ar fi si rusine sa-l schimbam.

cristina.t
7th February 2016, 21:40
Cred ca discutam prematur despre cine ar trebui sa ne reprezinte la olimpiada. Prima conditie foarte importanta este sa ne calificam. Daca reusim sa ne calificam, cu sau fara Catalina, mai putem discuta de componenta lotului. Personal consider ca cele tinere merita sa fie incurajate daca reusesc sa ajunga la un nivel foarte bun apropiat Catalinei. Dupa cum vedeti sun foarte multi de "daca".

lory
7th February 2016, 22:18
1.In primul rand cred ca retragerea Sandrei ar trebui intampinata cu ceva mai mult sentiment. Totusi, este sportiva ultimului deceniu in Romania( sau printre sportivii romani de marca ai ultimului deceniu). A dovedit ambitie, putere de munca, capacitatea de a imbina arta cu forta intr-un mod memorabil as zice. Si dincolo de toate a obtinut mare performanta rupand tiparul clasic de gimnasta docila si indarjita pe care l-a furnizat Romania pana de curand.
.
Sandra a fost printre gimnastele mele preferate, inclusiv prin faptul ca a reusit sa fie si o gimnasta de succes in timp ce avea si viata personala, a fost o gimnasta stilata, eleganta atat pe covorul de la sol cat si in lumina reflectoarelor, o gimnasta care lua medalii individuale dar si foarte utila echipei. ne vor lipsi tot mai mult genul acesta de gimnaste, cu psihic tare si care stiu sa lupte pentru ceea ce vor. sunt convinsa ca a luat decizia cu maturitate si ii doresc tot binele din lume.

iulia_p
8th February 2016, 16:48
Cum sa nu te prezinți cu ce ai mai bun la Olimpiadă? Daca, prin absurd, o echipa, sa nu dăm nume, are nr. 1,2,3 accidentale, dar foarte bune, si se prezintă cu rezervele, vi se pare normal sa meargă cu rezervele la Olimpiadă? E absurd!

Cazurile de calificări individuale sunt diferite, Iridon s-a calificat ea si nu echipa. Ar fi culmea sa o lasi pe Cata acasă daca ar avea potențial de 14.5-14.8 la 3 aparate pentru cineva cu potential de 13.

Spiridonova.Fan
9th February 2016, 13:23
Ponor are potentialul sa obtina medalii. Cine in afara de Ponor si Iordache mai au pretentii la medalii? Sa fim seriosi...

Ponor de abia a intrat in sala, cum poti pretinde sa fie gata in 2 luni dupa o operatie asa grea?

In legatura cu felul in care fetele sunt tratate, eu am mai multa incredere in B&B si felul in care pregatesc fetele fata de antrenorii precedenti.

Spiridonova.Fan
9th February 2016, 13:28
da dar poate acum cele mici lucreaza si ele cu dureri si se trage de ele pentru calificare si pe cata nu o fortam...nu mi se pore corect dar la noi se poate intimpla orce.Si inainte de mondiale se facea iluzi cu cata cu sandra eu cred si am mai zis daca toate ar fi tratate cu aceeas moneda alta ar fi si motivatia celor mici.Mie nu mi se pare normala ideia ta Iori daca sint bune pentru calificare cred ca si pentru olimpiada ,asta ar fi ca si inlocuirea lu iridon cu jurca la Baku unde nimeni nu s-a intrebat ce o fost in sufletul accelui copil sacrificat pentru ce?

Vorbesti serios? Catalina tocmai a intrat in sala dupa un timp foarte lung de pauza si spitalizare, chiar crezi ca ea nu are dureri mai severe?

Poate revenirea Catalinei ar trebui sa aduca un spirit pozitiv de concurenta. Iar daca vorbim de gimnaste individuale Iridon a avut ani la rand sa demonstreze ca e capabila sa fie in echipa Romaniei, iar la fiecare competitie in ultimii 2 ani a avut minim 2 ratari. Nu cred ca echipa are nevoie de mai multe, mai ales la olimpiada.

sorin2782
9th February 2016, 15:05
pai nu am comparato pe iridon cu ponor doar am zis ca daca merg fete la recalificare si apoi la olimpiada sint inlocuite nu sint demotivate .referitor la ratarile lui iridon nu o ratat numai ea o ratat si lari si didi si or avut experienta

ice_girl
9th February 2016, 15:10
http://www.prosport.ro/video/alte-sporturi/gimnastica/video-exclusiv-cu-sandra-izbasa-q-a-in-50-de-secunde-iphone-sau-samsung-facebook-sau-twitter-messi-sau-ronaldo-dormitor-sau-bucatarie-15040049

ela_diana
9th February 2016, 15:31
Am inteles ca Iridon se antreneaza inca. Poate face o surpriza.

iulia_p
10th February 2016, 09:26
Mie mi se pare ca lui Iridon ii lipseste tocmai increderea pe care te ajuta sa o capeti antrenorii. Plus competitiile, echipa...

Ea are clar potential, poate chiar de medalii, iar in antrenorii actuali am mult mai mare incredere ca stiu sa il puna si in valoare.

Spiridonova.Fan
10th February 2016, 12:12
pai nu am comparato pe iridon cu ponor doar am zis ca daca merg fete la recalificare si apoi la olimpiada sint inlocuite nu sint demotivate .referitor la ratarile lui iridon nu o ratat numai ea o ratat si lari si didi si or avut experienta

Cate medalii au castigat Bullimar si Iordache? Cate fete a trebuit sa traga Iordache dupa ea in ultimii 2 ani?

Gaia88
10th February 2016, 16:41
Mie altceva mi se pare ciudat: Catalina pentru Olimpiada din 2012 incepuse pregatirea mai devreme totusi. Avea niste concursuri la activ, niste cupe mondiale castigate, era deja campioana europeana 2012 la barna si vice la sol. Plus campioana cu echipa in acelasi an.
Stiu ca mai sunt concursuri de pregatire in afara de test event, dar nu prea stiu care sunt. Poate ma lamureste cineva si imi confirma ca nu o sa se arunce direct la Rio in exercitii pe care nu le prezinta din timp...
Tot mi se pare ca timpul e cel mai mare inamic in momentul de fata, mult mai rau fata de 2012 unde de bine de rau urmaream si noi cum se schimba de la un concurs la altul lucrurile...:mda:

sorin2782
10th February 2016, 17:47
scuza-ma spidonova nu7 mai spuneti ca LARISA SI DIANA o dus pe cele mici in spate eram calificati daca era asa vedeti mentalitatea romanului vreti motivare pentru cele mici ?Daca nu ne calificam [ceia ce nu i-mi doresc]tot cele mici sint de vina?Le iubesc p e toate dar adevaru

sorin2782
10th February 2016, 18:05
cite fete o dus iordache ? medaliile cistigate de cele mici in 2015 din cite i-mi amintesc or fost individuale nici decum pe spinarea ei

cristina.t
10th February 2016, 20:03
Cate medalii au castigat Bullimar si Iordache? Cate fete a trebuit sa traga Iordache dupa ea in ultimii 2 ani?

Esti foarte nostim(a). Crezi ca atunci cand arbitrele au depunctat ratarea in nota finala au cantarit cate medalii au adus Diana si Larisa echipei romanesti in ultimii n ani? Ratarea s-a depunctat la fel si pentru cele mai experimentate si pentru cele noi in echipa.
In lipsa unor concursuri interne, transparente, nu facem altceva decat sa ne dam cu presupusul.

Spiridonova.Fan
11th February 2016, 09:44
cite fete o dus iordache ? medaliile cistigate de cele mici in 2015 din cite i-mi amintesc or fost individuale nici decum pe spinarea ei

Aici vorbim de o echipa. Campionatele europene a fost singura competitie individuala unde am participat, unde singura medaliata nici nu a participat la mondiale. Iordache/Bullimar reveneau dupa accidentari severe, si au revenit intr-o forma destul de acceptabila. Restul echipei nu a demonstrat nici un fel de imbunatatire de vreo 3 ani.

Spiridonova.Fan
11th February 2016, 09:46
Esti foarte nostim(a). Crezi ca atunci cand arbitrele au depunctat ratarea in nota finala au cantarit cate medalii au adus Diana si Larisa echipei romanesti in ultimii n ani? Ratarea s-a depunctat la fel si pentru cele mai experimentate si pentru cele noi in echipa.
In lipsa unor concursuri interne, transparente, nu facem altceva decat sa ne dam cu presupusul.

Da, foarte corect! Si asta arata cat de slab erau pregatite fetele din punct de vedere psihic. Cand o gimnasta a cazut la paralele, (aproape) toate au cazut la paralele si la barna.

Spiridonova.Fan
11th February 2016, 09:48
Mie altceva mi se pare ciudat: Catalina pentru Olimpiada din 2012 incepuse pregatirea mai devreme totusi. Avea niste concursuri la activ, niste cupe mondiale castigate, era deja campioana europeana 2012 la barna si vice la sol. Plus campioana cu echipa in acelasi an.
Stiu ca mai sunt concursuri de pregatire in afara de test event, dar nu prea stiu care sunt. Poate ma lamureste cineva si imi confirma ca nu o sa se arunce direct la Rio in exercitii pe care nu le prezinta din timp...
Tot mi se pare ca timpul e cel mai mare inamic in momentul de fata, mult mai rau fata de 2012 unde de bine de rau urmaream si noi cum se schimba de la un concurs la altul lucrurile...:mda:

Sunt sigur ca vor mai fi alte competitii intre tari pana la olimpiada.

Campionatele europene anul acesta sunt in iunie. Eu nu cred ca ar trebui sa trimitem o echipa. Prioritatea noastra e sa ne calificam pentru Rio, iar dupa aprilie fetele trebuie sa prinda varful de forma pentru Rio. Europenele ar fura iarasi din timpul de pregatire.

Issos
11th February 2016, 12:46
Cata are un nou exercitiu la sol, cu o noua melodie. Ea a postat un filmulet de 7 secunde pe o retea de socializare. Din tot ce posteaza arata o determinare iesita din comun. Daca e sanatoasa va avea si rezultate.

ancaqwe
11th February 2016, 15:11
Mie altceva mi se pare ciudat: Catalina pentru Olimpiada din 2012 incepuse pregatirea mai devreme totusi. Avea niste concursuri la activ, niste cupe mondiale castigate, era deja campioana europeana 2012 la barna si vice la sol. Plus campioana cu echipa in acelasi an.
Stiu ca mai sunt concursuri de pregatire in afara de test event, dar nu prea stiu care sunt. Poate ma lamureste cineva si imi confirma ca nu o sa se arunce direct la Rio in exercitii pe care nu le prezinta din timp...
Tot mi se pare ca timpul e cel mai mare inamic in momentul de fata, mult mai rau fata de 2012 unde de bine de rau urmaream si noi cum se schimba de la un concurs la altul lucrurile...:mda:

Catalina a inceput pregatirea la fel ca si pentru 2012. Poate chiar mai organizat. Dar s-a accidentat, rau, si nu poti decat sa admiri si sa zici jos palaria pentru determinarea cu care a revenit dintr-o asemenea accidentare.
Nu poti sa ii ceri nimic mai mult fata de ce face, deja e mult mai mult decat in foarte multe alte cazuri.
Discutii cu cine a dus in spate pe cine sunt irelevante. Ca intotdeauna vor ajunge la competitie fetele cele mai in forma in acel moment. Accidentarile de pe parcursul concursurilor de calificare sau forma de la inceput de an nu cred ca se iau in considerare in nici o echipa din lume.

Spiridonova.Fan
22nd February 2016, 12:04
Prima competitie internationala de juniori va fi cea de la Gymnix, unde se anunta a fi o competitie foarte interesanta la nivel de juniori:

Spiridonova.Fan
22nd February 2016, 12:06
Echipele de seniori pentru Gymnix:
CAN - Copiak, Rousseau, Townsend, Rose Woo
CAN - Onyshko, Peterman, Vezina, Victoria Woo
CAN - Cyrenne, Olsen, Semple, Soloski
BEL 1 - Derwael, Klinckaert, Deriks, Waem (ce echipa superba :yes: )
BEL 2 - Vandenhole, Mys, Hermans, Meyers, Croket (Crocket revine in competitie dupa multe accidentari)
NED - Ruikes, Polderman, Thorsdottir
JPN - Hiraiwa, Kajita, Miyakawa

Issos
26th February 2016, 12:26
Larisa antreneaza Cheng.

Spiridonova.Fan
26th February 2016, 13:45
Larisa antreneaza Cheng.

Deci e ridicol...
Poți pune un link/sursa/ceva?? Așa pot spune si eu multe.

Issos
26th February 2016, 19:06
Deci e ridicol...
Poți pune un link/sursa/ceva?? Așa pot spune si eu multe.

Pe contul Larisei de instagram, aceasta a publicat un mic filmulet in care sare, cheng. https://www.instagram.com/p/BCHxTcuCkCh/?taken-by=larisa_iordache Sper ca nu am gresit numele sariturii.

Spiridonova.Fan
26th February 2016, 22:35
Este un DTY (yurchenko cu doua suruburi)

Issos
2nd March 2016, 18:16
Imi cer scuze, pentru informatia eronata oferita legata de saritura Larisei. Romania va trimite la etapa de cupa mondiala de la Doha, 3 sportive. Catalina Ponor va evolua la barna, Diana Bulimar va concura la sol si paralele, iar Larisa e inscrisa la paralele, barna si sol.

Spiridonova.Fan
3rd March 2016, 09:04
Ponor iese in competiții mult prea repede zic eu...

Concursul Gymnix va decurge in acest Weekend.

lilianabirsanu
3rd March 2016, 15:17
Ponor iese in competiții mult prea repede zic eu...

Concursul Gymnix va decurge in acest Weekend.

Daaa,este cam repede pentru Cata.....dar ea stapaneste fff bine barna...nu are nevoie de f mult timp sa pregateasca un exercitiu...daca e sanatoasa..si nu este atat de solicitant ca la sol...deci...va merge si la Rio..
Succes fetelor!!!

cristina.t
3rd March 2016, 19:07
Catalina vrea sa ajute echipa cat mai mult, probabil ca doreste sa fie si la test event.
Sa speram ca nu e prea devreme si totul va fi ok, dpdv al sanatatii, fiindca de altfel ea este foarte capabila sa-si faca exercitiul si dupa o pauza mai lunga.

lory
4th March 2016, 22:17
Nationalele de gimnastica se vor desfasura la Cluj:
http://ziuadecj.realitatea.net/sport/nationalele-de-gimnastica-se-joaca-tot-la-cluj--145534.html

Spiridonova.Fan
5th March 2016, 04:30
Rezultate de seniori de la Gymnix

Team Results:

Belgium 1 (Deriks, Derwael, Klinckart, Waem) – 166.45
Canada Power (Onyshko, Peterman, Vezina, V. Woo) – 166.3
Canada Rams (Copiak, Rousseau, Townsend, R. Woo) – 162.5
Canada Max (Cyrenne, Olsen, Semple, Soloski) – 159.9
Belgium 2 (Croket, Hermans, Meyers, Mys, Vandenhole) – 158.85
Japan (Hiraiwa, Kajita, Miyakawa) – 157.025

Looks like Isabela Onyshko won with a 57.55, Axelle Klinckaert with a 56.125, and Rose-Kaying Woo with a 55.225!

Ada24
6th March 2016, 17:48
Rezultate juniori

http://internationalgymnix.ca/files/3614/5723/3278/Team_Results_-_17.pdf
Locul 5 cu echipa (dupa SUA, Rusia, Canada, Japonia)

http://internationalgymnix.ca/files/1914/5723/3367/Meet_Results_-_17.pdf
Cimpian 12, Botnaru 14, Crisan 21, Golgota 22

Ada24
6th March 2016, 20:06
Golgota sarituri:
https://www.youtube.com/watch?v=cD7IYp6sOro
Crisan barna:
https://www.youtube.com/watch?v=gln-0Rz9_9E
Botnaru barna:
https://www.youtube.com/watch?v=IcVNpcbIgyI

jumatate din echipa de junioare a canadei e de origine romana.:D (dupa nume...)
Victoria Jurca e ruda cu Laura?sau coincidenta de nume?

M-am uitat pe rezultatele de la senioare....S.Olsen nu e chiar ce se spera sa ajunga in 2016...mai stiti ce "wow" era vazuta prin 2010-2012?

Revenind la junioare azi sunt finalele pe aparate.
finaliste sol-Cimpia, Botnaru
barna-Botnaru
sarituri-Golgota
paralele-nimeni

(de la Canada Jurca si Padurariu sunt calificate la paralele, deci nu e chestie de ADN romanesc :P)

Ada24
6th March 2016, 20:44
Multe video la acest user:

https://www.youtube.com/channel/UCKKRh8rjIaXs08L1UmAw-fg/videos?sort=dd&view=0&shelf_id=0

Spiridonova.Fan
7th March 2016, 12:43
Rezulta din finala pe aparate:
http://thegymter.net/2016/03/05/2016-international-gymnix-results/

Botnaru pe 3 la barna
Cimpean pe 3 la sol

Un exercitiu frumos la barna al Varverei Zubova
https://www.youtube.com/watch?v=x6_toQFUKfM

Nu pot sa cred ca vad si eu un exercitiu cu o structura mai diferita la junioarele noastre: https://www.youtube.com/watch?v=eyEFLUS3ndg

La gimnastele noastre grav le trebuie lectii de balet deoarece tinuta e cu totul :mda: N-ar strica nici daca am opri din copy paste la muzicile de la sol :rolleyes:

lory
9th March 2016, 20:23
vesti proaste :(
http://stiri.tvr.ro/veste-proasta-pentru-gimnastica-romaneasca-larisa-iordache-s-a-accidentat_71774.html

roxella
9th March 2016, 20:54
vesti proaste :(
http://stiri.tvr.ro/veste-proasta-pentru-gimnastica-romaneasca-larisa-iordache-s-a-accidentat_71774.html

Of,Doamne...:(

Nu pot sa cred...

ela_diana
9th March 2016, 23:08
Nu cred ca putea avea mai mult ghinion Larisa. Suntem alaturi de tine.

AntoniaA
10th March 2016, 05:25
Viata merge inainte. Fetele trebuie sa se regrupeze acum mai mult ca niciodata si sa lupte pina la capat.
Daca printr-o minune ne calificam Larisa va avea sansa ei in vara.
Sa speram ca va avea o recuperare rapida si totala.

ela_diana
10th March 2016, 11:10
Acum ar fi buna Munteanu la barna si paralele. Ca in locul Larisei pe cine o sa bage? Or sa se zgaraie pe ochi pt deciziile lor. Pt ca Munteanu poate scoate note bune. Dar de orgoliile sunt mari. ..

Spiridonova.Fan
10th March 2016, 11:54
Acum ar fi buna Munteanu la barna si paralele. Ca in locul Larisei pe cine o sa bage? Or sa se zgaraie pe ochi pt deciziile lor. Pt ca Munteanu poate scoate note bune. Dar de orgoliile sunt mari. ..

Chiar vorbim de orgolii dacă fata nu mai vroia in gimnastica de performanța?

ela_diana
10th March 2016, 12:00
Stie cineva daca Andreea se mai antreneaza? Ca daca inca se antreneaza nu e ca nu mai vroia. E ca nu mai vroia sa se antreneze cu cei de la Izvorani.

AntoniaA
10th March 2016, 13:40
Mai sint fete la lot cu potential la barna. La paralele e grea lovitura acolo chiar mi-e greu sa vad cine ar putea sa o inlocuiasca.

ela_diana
10th March 2016, 14:10
Da sigur ca sunt dar daca pot sa am o campioana europeana la barna in echipa de ce nu. De asta am intrebat daca inca se antreneaza. Pt ca daca Catalina nu e la calificari vai de capul nostru.

Xtreem22
10th March 2016, 17:29
Daca participa Cata la Doha la finalul lunii am putea sa ne facem o parere despre forma ei (cel putin la BB)
Oricum, la precalificari nu este necesar sa prezinte cele mai grele exercitii..la cat de ambitooasa este si cu D uri mai modeste poate obtine note la FX si VT peste multe gimnaste de la lot

sorin2782
10th March 2016, 17:57
da Munteanu se antreneaza la Deva dar comentariile care incep deja aici nu cred ca le ajuta prea mult pe ceele mici noi trebuie sa le incurajam iar antrenori trebuie sa le arate ca nu sint chiar a treia roata la caruta....

21mai
10th March 2016, 18:28
Pierderea larisei inseamna cam 2.5_2.7 puncte mai putin, acum se va vedea clar ca nu poti face echipa cu o singura persoana cu note bune nu mediocre spre slabe.sper ca macar catalina aa ramana sanatoasa.cat despre andreea dosxitiile nu si au rostul, daca vrea inapoi mai ales ca sint bb acum poate sa ceara.iar bb cred ca regreta enorm decizia...

iulia_p
10th March 2016, 22:27
Totusi, cu BB situația ar trebui sa se îmbunătățească. Diana are 3 aparate buni cele, Cata 2-3, Ana progresase si ea frumos, doar in siguranta daca a mai crescut un pic si tot e bine...Mai e Laura, destul de constanta si sigura... si evident ultima fata ar trebui sa aibă un paralel bun si cred ca si la sărituri e importanta, Didi are doar fty, dar si bârna eventual... aici ar fi o problema, Iridon nu sta grozav la sărituri. Dana C. avea paralel si saritura decentă, dar în ultimii ani a regresat în loc sa progreseze, ca tot lotul de junioare (cred ca lotul asta nu a avut vreun coordonator, se mai uita la ele cine isi aducea aminte). Dar poate chiar or fi BB magicieni, îmi amintesc ca în 2010 toate fetele au invatat în scurt timp Dty..

21mai
10th March 2016, 22:53
Magia e de fapt suma dintre potential, capacitatea de a asimula rapid si mai ales in aceasta perioada rezistenta fizica ori riscurile sunt mari...la barna daca carta si didi fac exercitii de peste 14.7 situatia e ok, la sărituri laura, ana si cata pot scoate o medie de 14.9, la paralele e foarte greu pentru ca nimeni nu ia peste 14.3 sau macar 14 in cap si din start pierdem cel puțin 2 puncte iar la sol e dezastru - cata nu e refacuta si sper sa nu forteze, Diana are yn bandaj pe picior la genunchi si nu e nici ea 100 ok și celelalte fete nu scot peste 14.2.....ori aici se putea profita deci chiar e nevoie de un miracol (QUOTE=iulia_p;4266340]Totusi, cu BB situația ar trebui sa se îmbunătățească. Diana are 3 aparate buni cele, Cata 2-3, Ana progresase si ea frumos, doar in siguranta daca a mai crescut un pic si tot e bine...Mai e Laura, destul de constanta si sigura... si evident ultima fata ar trebui sa aibă un paralel bun si cred ca si la sărituri e importanta, Didi are doar fty, dar si bârna eventual... aici ar fi o problema, Iridon nu sta grozav la sărituri. Dana C. avea paralel si saritura decentă, dar în ultimii ani a regresat în loc sa progreseze, ca tot lotul de junioare (cred ca lotul asta nu a avut vreun coordonator, se mai uita la ele cine isi aducea aminte). Dar poate chiar or fi BB magicieni, îmi amintesc ca în 2010 toate fetele au invatat în scurt timp Dty..[/QUOTE]

iulia_p
11th March 2016, 09:30
Cred ca regulile sunt cele din concursul calificativ la Mondiale, adica avem nevoie de 4 fete pe fiecare aparat, ceea ce complica lucrurile. Contraziceti-ma, va rog, chiar m-as bucura :).

La sarituri, dacă totul merge bine, sunt Ana, Laura si Cata cu DTY, Didi cu FTY, Silvia mai are DTY, dar paralelul si barna ei nu sunt tocmai OK.

La paralelele Laura, Didi si Andreea I. si Ana se pot apropia de 14 si chiar depasi un pic daca fac bine.

La barna, Cata, Didi pot merge spre 14.5 (chiar nu indraznesc sa sper mai mult) si probabil mai intra Ana si Laura (sau Andreea I daca o iau si pe ea).

La sol tot Cata si Didi ar fi baza, cu un mare daca, din pacate, la fiecare. Apoi Silvia, Ana si Laura au si ele soluri decente, iar la Ana cel putin mereu am avut impresia ca daca cineva ar putea sa o ajute un pic, sa ii finiseze solul, ar avea potential mare. Si cine altcineva decat dl. Bellu ar putea fi aceasta persoana?

Concluzia mea e ca ar putea fi totusi bine, dar depindem de mult prea multi de daca. Acum niste ani estimarile chiar se confirmau, dar asta pentru ca totul se baza nu neaparat pe niste daca, ci pe enorm de multa munca si seriozitate, pe potential al fetelor sustinut de munca, dar si de cei mai buni antrenori pe parcursul unui intreg ciclu olimpic.

Spiridonova.Fan
11th March 2016, 09:50
da Munteanu se antreneaza la Deva dar comentariile care incep deja aici nu cred ca le ajuta prea mult pe ceele mici noi trebuie sa le incurajam iar antrenori trebuie sa le arate ca nu sint chiar a treia roata la caruta....

Noi tot asta așteptam de ani de zile, ca antrenorii sa le aducă la un nivel competitiv la nivel internațional, din punct de vedere al dificultății dar si al stabilității mentale.

Concursul va fi in forma de 6 - 5 - 4. Ne trebuie minim 4 fete pentru fiecare aparat. Avem de unde alege (sunt 14 fete in București...deci...). Sunt doar curios de forma celor mici. Ma mira faptul ca niciuna din ele nu iese la vreo competiție internaționala înainte de Test Event.

iulia_p
11th March 2016, 11:01
Concursul va fi in forma de 6 - 5 - 4. Ne trebuie minim 4 fete pentru fiecare aparat. Avem de unde alege (sunt 14 fete in București...deci...). Sunt doar curios de forma celor mici. Ma mira faptul ca niciuna din ele nu iese la vreo competiție internaționala înainte de Test Event.
Mi s-ar parea logic sa trimita o alta fata la Doua. Probabil va fi Laura sau Ana. Daca cele mici nu ies în concursuri, probabil ca nu sunt luate în calcule. Desi ar cam trebui sa ne facem calcule si sa muncim serios cu tot ce avemm

Spiridonova.Fan
12th March 2016, 05:26
Mi s-ar parea logic sa trimita o alta fata la Doua. Probabil va fi Laura sau Ana. Daca cele mici nu ies în concursuri, probabil ca nu sunt luate în calcule. Desi ar cam trebui sa ne facem calcule si sa muncim serios cu tot ce avemm

Daca in 2010 s-a putut, de ce nu si acuma?

Pe de alta parte (si stiu ca iarasi vor incepe comentarii) dar e trist sa vezi cum in ultimii 10 de ani doar B&B au putut salva gimnastica. Cum de nu avem inca alti 2 antrenori care pot ajuta echipa la nivel mondial?

AntoniaA
12th March 2016, 10:28
La aceste cupe mondiale participarea este pe baza de invitatie sau sint concursuri deschise?
Daca e pe baza de invitatie atunci la ce alte concursuri internationale ( pina in testul de la Rio) ar putea participa Dora Vulcan, Andreea Ciurusniuc, Anda Butuc, Denisa Stanciu si Maria Holbura?

Spiridonova.Fan
13th March 2016, 11:40
La orice Cupe sunt invitații deschise, deci ma mira ca nimeni nu merge la Stuttgart sau Jessolo, nici junioare, nici senioare.

iulia_p
13th March 2016, 12:04
Sunt o multime de concursuri mititele, la care ar putea sa trimita pe oricine. Cred ca un psihic de concurs se construieste in primul rand prin participarea la concursuri... Iar experienta ultimilor ani cel putin ne-a aratat ca oricand poti sa fii in situatia de a apela la o fata pe care nu ai luat-o in calcul.
Cum sa se comporte insa aceasta onorabil daca nu are exercitii construite atent, special pentru ea si potentialul ei, si nu a vazut decat sala de antrenament si publicul de la nationale?
Si chiar si pentru ele, cred ca intr-un fel esti motivat daca pe parcursul celor cativa ani in care esti junioara si senioara mergi la niste concursuri, vezi alte tari, iti doresti mai mult...

iulia_p
14th March 2016, 19:04
O trimit pe Dora la Doha :). Apare la 3 aparate: paralele, bârna, sol.

AntoniaA
15th March 2016, 07:21
O trimit pe Dora la Doha :). Apare la 3 aparate: paralele, bârna, sol.

Excelenta veste, era si timpul! Fata asta are o tinuta foarte frumoasa pe barna iar la paralele avea in 2014 citeva elemente pe care se putea construi un exercitiu. Sper sa fi progresat intre timp.

Xtreem22
15th March 2016, 20:22
http://www.romgym.ro/?p=28883
'De reČ›inut, de asemenea, că de la ora 13.00, va avea loc Č™i un antrenament test al lotului feminin.'

Acum inteleg poza Catalinei de pe instagram :)

Spiridonova.Fan
16th March 2016, 10:14
(Doar) 11 fete vor fi prezente.

Sper sa avem filmulete!

AntoniaA
16th March 2016, 10:29
Antrenamentul test de azi al fetelor nu este televizat din pacate. Va fi cineva de pe forum prezent in sala? Ar fi excelent daca am vedea filmulete....

Alina Nicoleta
16th March 2016, 13:31
Nici eu nu ajung.. as fi f incantata sa aflu macar detaliie de la cineva care merge..

roxella
16th March 2016, 13:45
Cu siguranta vom afla de pe Facebook noutatile :) Sper sa primim vesti bune!

Xtreem22
16th March 2016, 23:09
https://www.youtube.com/watch?v=tlKdlCvh9P0

cristina.t
17th March 2016, 05:57
Echipa pentru test event (provizoriu): Cătălina Ponor, Diana Bulimar, Anamaria Ocolişan, Silvia Zarzu, Dora Vulcan, Laura Jurcă, rezerva Anda Butuc. Pana la concurs mai pot fi modificari.

21mai
17th March 2016, 07:03
[
Si andreea iridon nu?
:((
QUOTE=cristina.t;4267907]Echipa pentru test event (provizoriu): Cătălina Ponor, Diana Bulimar, Anamaria Ocolişan, Silvia Zarzu, Dora Vulcan, Laura Jurcă, rezerva Anda Butuc. Pana la concurs mai pot fi modificari.[/QUOTE]

Issos
17th March 2016, 14:52
Federatia a trimis lista cu echipa pt test event. Aceasta este compusa din Catalina Ponor, Diana Bulimar, Silvia Zarzu, Laura Jurca, Anda Butuc, Dora Vulcan si Ana Maria Ocolisan. Pot surveni modificari pana cu o zi inaintea plecarii.

lilianabirsanu
17th March 2016, 17:08
Dora este gimnasta care are poza pe romgym la barna???subtirica si.....buna la artistica???

lory
17th March 2016, 21:05
foarte frumoasa partea artistica la solul Catalinei...mai vazusem pe fb unele elemente dar...va fi wow!

lilianabirsanu
18th March 2016, 08:57
Daaa,am ajuns putin la sala si am vazut fetele,Cata nu a facut acrobatica la sol,are o problema la glezna,se vedea ca o doare...dar artistica..este supeeeer..este solul care mi-a placut cel mai mult..si parca a devenit mai buna la artistica...mai expresiva...cu o acrobatica buna....e sol de medalie!
Succes felele!!!

Issos
18th March 2016, 10:47
Cata este o eroina, isi impinge la maximum limitele. Este evident ca o doare, dar trage de ea, stie ca toate sperantele se indreapta catre ea. Se pare ca la test ea va face 2 aparate. Cata este un munte de ambitie ar trebui sa mai doneze si la cele mici. Din pacate nici genunchiul lui Didi nu arata prea bine posibil si ea sa aiba dureri. Multa sanatate fetelor.

AntoniaA
18th March 2016, 11:17
Da intradevar Cata trage tare. Merita tot respectul nostru.
Am vazut solurile Laurei si Dianei care fireste mai au nevoie de repetari.
Am vazut si solul Dorei, mi-a placut partea artistica, aduce cu stilul Andreei Munteanu insa partea acrobatica mi s-a parut slaba.
Parca am retinut doua diagonale dar nu imi dau seama ce valoare de plecare are.
Cu siguranta Dora poate sa ajute echipa la barna, ar face pereche cu Silvia care are de departe acrobatica mai buna si saritura mai buna.

ela_diana
18th March 2016, 13:43
Am vazut cateva exercitii pe YouTube. Vreau sa va spun sa nu va asteptati la mare lucru la Rio. Comparandu-le pe ale noastre cu braziliencele suntem la ani distanta. Cu mult noroc sa ne calificam. Va fi foarte greu. Nu pot sa cred ca nu s-a putut mari dificultatea la aceste fete in 2 ani de zile.

lilianabirsanu
18th March 2016, 15:22
Daa,la dificultate...stam ....potrivit..dar macar sa poata face exercitii sigure cu dificultatea pe care o au si ne calificam....dar trebuie sa stea pe aparate..
La Dora daca nu are dificultate la acrobatica ...macar sa o scoata din...artistica....sa se uite cineva la solurile olandezelor si sa ia lectii de cum se poate scoate note mari...fara acrobatica fff valoroasa..
Sa speram ca va fi bine....si ..avem si un pic de noroc ca se pare ca... chiar avem nevoie!!
Nici baietii nu stau ff bine...nu stiu Dragulescu parca nu se simtea bine...nu era asa cum il stiam...cristi si el ..modest..
Intrebare:unde este Andrei M???e accidentat?

sorin2782
18th March 2016, 16:21
nu stiu ce se mai poate face daca fetele care merg inca nu isi fac inregralele la aparatele la care concureaza la test cam dezastru dar sa fim optimisti .Nu prea am avut ce vedea miercuri nici la fete nici la baieti cam greu in aprilie .

Alina Nicoleta
18th March 2016, 17:04
Ana si Silvia cum au concurat? Nu gasesc nimic despre ele.

Gaia88
18th March 2016, 17:05
Ma scuzati ca intru cu tancul, am vazut si eu filmuletele de pe youtube. E de groaza, pentru ca integralele nu sunt finale.
Imi pare rau pentru Larisa, dar nu cred ca trebuia sa rupem iar o calificare pe spinarea ei. La fel si cu Ponor si Diana B. Se vede ca trag tare, dar amandoua sunt dupa doua accidentari urate. In conditiile astea nu inteleg cum e posibil sa nu avem alte gimnaste capabile de niste integrale decente. Nici macar nu vorbim de un nivel inalt, de medalie. E vorba doar de calificari, nu ai cum sa le ratezi cu niste exercitii bine stapanite, chiar si cu un D mai mic.
Ma ingrijoreaza foarte tare tacerea de pe forum, va fi o Olimpiada trista fara Romania.

sorin2782
18th March 2016, 17:16
slabut amindoua

sorin2782
18th March 2016, 17:28
tot se vorbeste aici ,caci cata didi lari trag de ele dar voi credeti ca cele mici nu trag de unde atitea accidentari si la ele ,e de la stat?Aici se greseste cel mai mult atit noi ca fani cit si antrenori.

cristina.t
18th March 2016, 18:55
Sincera sa fiu nici mie nu mi-a placut ce am vazut pe youtube. Nu-mi vine sa cred ca din top am coborat atat de jos sa ne rugam pentru noroc in calificari. Mai trag speranta ca poate filmuletele sunt inselatoare, ca poate fetele au fost menajate sau nu s-a dorit sa se arate tot potentialul nostru publicului, desi ma indoiesc.
Va fi o olimpiada foarte trista fara Romania la gimnastica.

ela_diana
18th March 2016, 19:52
Da exact asa m-am gandit si eu dar mai mult ca sigur se merge din nou pe executie buna dificultate mica. Doar ca nici executia nu e buna. Aterizari joase cu pasi etc. Logica asta ca sa facem putin si bun nu mai functioneaza de mult. Doar noi ne incapatanam sa tragem la fel. Eu cred ca e posibil xa alte elemente sa fie mai bine asimilate de fete. Trebuie gasit pt fiecare o solutie. Olimpiada asta e pierduta. Sper din tot sufletul sa gresesc si o sa le sustin pe fete pana la sfarsit. Dar asta e ce vad acum. Cu ce avem nu putem mai mult.

camigym
18th March 2016, 22:42
Ma doare sufletul cand le vad pe fete cu asemenea bandaje.

ela_diana
18th March 2016, 22:57
Am vazut pe net exercitii la paralele ale braziliencelor. Vreau sa va spun ca arata f bine. Au antrenor rus la paralele si pe gymfever se spune xa au crescut incredibil in 2-3 ani. Noi de ce nu aducem un specialist la paralele? Orgoliile? Lipsa de bani? Prostie si dezinteres? Nu inteleg.

Spiridonova.Fan
18th March 2016, 23:33
Am vazut pe net exercitii la paralele ale braziliencelor. Vreau sa va spun ca arata f bine. Au antrenor rus la paralele si pe gymfever se spune xa au crescut incredibil in 2-3 ani. Noi de ce nu aducem un specialist la paralele? Orgoliile? Lipsa de bani? Prostie si dezinteres? Nu inteleg.

Toate.

Adevarul este ca in 3 luni decand au revenit B&B nu ne putem astepta la dificultate imensa. De fapt, timpul de invatat elemente noi a trecut deja de mai bine de un an. Nu poti avea pretentii sa inveti elemente noi cu cateva saptamani inainte de Test Event, si cu cateva luni inainte de olimpiada.

Strategia intr-adevar este sa punem accent pe executie buna. Eu personal raman mai optimist caci B&B au puterea de a da incredere in fete (insa e pacat ca ei nu vor merge la Rio cu echipa - iarasi o strategie idioata din partea mea, dar avand in vedere ca nu au contract, etc, la ce ne mai asteptam). Mai e o luna pana la Test Event, timp in care se mai pot corecta aterizarile sau partea artistica.

Anul acesta se implinesc 40 de ani de la olimpiada de la Montreal, si Romania e cat pe aproape sa fie prezenta numai o singura gimnasta :(

Gaia88
19th March 2016, 01:02
B&B nu au de ce sa mearga la test event. S-au lecuit din 2011 la Tokyo parca cand nu am fost pe podium si declaratiile au fost foarte clare. Ei merg la medalii, in general la aur si mi se pare normal. Sunt cei mai titrati, sunt profesionisti, sunt crema gimnasticii mondiale. Nivelul lor e dincolo de simplul suport moral.
Pe mine altceva ma enerveaza. Uitandu-ma in urma, in ultimii ani am pierdut extraordinar de multe gimnaste cu un potential extraordinar. Am avut, din pacate, numai 'one hit wonder'-uri. In frunte cu Porgras si terminand cu Munteanu, fara sa le uitam pe Racea sau Chelaru, o gramada de gimnaste care nu au avut continuitate. Indraznesc sa o includ si pe Stanila care era la un moment dat pe o panta ascendenta si toata lumea o vedea finalista macar la sarituri. Unde sunt toate fetele astea azi?
De asta Bulimar si-a castigat dreptul de a fi inclusa in nucleu. Pentru ca desi a trecut prin n accidentari, are mai mult de o medalie europeana, are niste medalii castigate la cupe mondiale, e medalita olimpica cu echipa si a avut un.loc 4 la individual compus. Ceea ce nu e putin, raportat la ce s-a intamplat la noi in ultimii ani.
Este urat dar eu chiar cred ca dusul rece o sa ne faca foarte bine. Poate asa o sa se investeasca cu adevarat in sportul asta. Atat in infrastructura cat si in oameni. Si mai ales in antrenori.




Toate.

Adevarul este ca in 3 luni decand au revenit B&B nu ne putem astepta la dificultate imensa. De fapt, timpul de invatat elemente noi a trecut deja de mai bine de un an. Nu poti avea pretentii sa inveti elemente noi cu cateva saptamani inainte de Test Event, si cu cateva luni inainte de olimpiada.

Strategia intr-adevar este sa punem accent pe executie buna. Eu personal raman mai optimist caci B&B au puterea de a da incredere in fete (insa e pacat ca ei nu vor merge la Rio cu echipa - iarasi o strategie idioata din partea mea, dar avand in vedere ca nu au contract, etc, la ce ne mai asteptam). Mai e o luna pana la Test Event, timp in care se mai pot corecta aterizarile sau partea artistica.

Anul acesta se implinesc 40 de ani de la olimpiada de la Montreal, si Romania e cat pe aproape sa fie prezenta numai o singura gimnasta :(

AntoniaA
19th March 2016, 01:33
In timpul ramas se pot fixa aterizari si elemente artistice. Cam atit.
Si federatia cred ca merge pe ideea de a califica o echipa pentru a spera mai apoi la medalii individuale pentru Larisa si Catalina.
Mai prost este ca fi fetele stiu asta. Trebuia inceputa reconstructia in toamna sau in ochii federatiei asta face Dl Forimnte la Deva deja?

Spiridonova.Fan
19th March 2016, 06:21
3 aprilie 2016, Mouscron/BEL

12:00 BEL Vs ROU junioare
16:00 BEL-GER-ROU senioare (plus gimnaste din Austria si Spania)

Arena:
Complexe sportif Site Motte
Rue de Bornoville 49
7700 Mouscron

Un test foarte important!

Spiridonova.Fan
19th March 2016, 06:26
B&B nu au de ce sa mearga la test event. S-au lecuit din 2011 la Tokyo parca cand nu am fost pe podium si declaratiile au fost foarte clare. Ei merg la medalii, in general la aur si mi se pare normal. Sunt cei mai titrati, sunt profesionisti, sunt crema gimnasticii mondiale. Nivelul lor e dincolo de simplul suport moral.
Pe mine altceva ma enerveaza. Uitandu-ma in urma, in ultimii ani am pierdut extraordinar de multe gimnaste cu un potential extraordinar. Am avut, din pacate, numai 'one hit wonder'-uri. In frunte cu Porgras si terminand cu Munteanu, fara sa le uitam pe Racea sau Chelaru, o gramada de gimnaste care nu au avut continuitate. Indraznesc sa o includ si pe Stanila care era la un moment dat pe o panta ascendenta si toata lumea o vedea finalista macar la sarituri. Unde sunt toate fetele astea azi?
De asta Bulimar si-a castigat dreptul de a fi inclusa in nucleu. Pentru ca desi a trecut prin n accidentari, are mai mult de o medalie europeana, are niste medalii castigate la cupe mondiale, e medalita olimpica cu echipa si a avut un.loc 4 la individual compus. Ceea ce nu e putin, raportat la ce s-a intamplat la noi in ultimii ani.
Este urat dar eu chiar cred ca dusul rece o sa ne faca foarte bine. Poate asa o sa se investeasca cu adevarat in sportul asta. Atat in infrastructura cat si in oameni. Si mai ales in antrenori.

Raspunsurile la aceste intrebari sunt lungi si complexe. Depinde mult de fiecare gimnasta si cu ce probleme s-au confruntat.

In majoritatea cazurilor multi au spus (comentatori, antrenori) ca lipsa de motivatie a fost scuza principala. Daca macar ar fi fost cluburile bine dotate, ar fi fost o sansa (mica sau mare) ca acele gimnaste sa fi revenit mai usor.

Evident mai sunt si alte explicatii (federatia nu e implicata, etc).

sorin2782
19th March 2016, 08:57
eu cred ,si din ce stiu fetelor le trebuie mai multa motivatie sentimentala decit materiala ele trebuie sa simta ca sint importante dar eu cred ca atunci cind una e accidentata e un pic mai ne luata in seama atunci sigur se demoralizeaza dupa parerea mea cred ca atunci trebuie ajutata sa depaseasca momentu deci trebuie motivate ,ceia ce la noi nu se intimpla stiu sigur

AntoniaA
19th March 2016, 09:10
Eu nu cred ca antrenorii sint de vina. Pur si simplu aceesi au scos campioane olimpice in anii trecuti.
Este altceva la mijloc. Practic s-a ajuns la ora asta la o dificultate in gimnastica pe care daca vrei sa o dobindesti trebuie sa iti asumi riscuri ca parinte si ca gimnasta.
Mai clar sa accepti ca trebuie sa lucrezi la limita abuzului fizic desi e posibil sa nu prinzi echipa. Nu toate fetele au calitati fizice si mentale care sa suporte acest efort.
Si parintii ar vrea dar fara sa li se rupa copillele.

Este frica antrenorilor de a mai forta lucrurile. Aduceti-va aminte de cazul Oana Petrovski.
Poate ca exista acorduri tacite intre antrenori si unii parinti si gimnaste ( si de aici si senzatia ca cu unele se lucreaza mai mult) dar fortarea lucrurilor chiar daca stii ca nu poti altfel este privita ca abuz.
In SUA se poate lucra la limita pentru ca acolo parintii platesc si parintii sint primii care pun presiune pe copii.
In plus in strainatate sportul de masa este mai bine organizat nu stiu daca in Romania exista o lege a sponsorizarii de ex. apoi vorbim de alta alimentatie de alt nivel material.
Nu vedeti ca de la generatia Catalinei s-a mers clar si sigur in jos, am disparut incet incet din top. Sandra da a stralucit dar a devenit senioara in 2005 la fel ca Stela, iar Ana Porgas a facut sau Larisa au fost exceptii pur si simplu.
Altfel nu imi explic cum este posibil ca atitea fete cu potential sa se piarda.
Dar nu-i nimic va participa Larisa va cistiga o medalie sau mai multe si uite apoi sa vedem daca se va face sau nu o reconstructie a lotului.

cristina.t
19th March 2016, 11:18
Este frica antrenorilor de a mai forta lucrurile. Aduceti-va aminte de cazul Oana Petrovski.
Poate ca exista acorduri tacite intre antrenori si unii parinti si gimnaste ( si de aici si senzatia ca cu unele se lucreaza mai mult) dar fortarea lucrurilor chiar daca stii ca nu poti altfel este privita ca abuz.

Asta e o dovada ca in Romania profesorii, antrenorii nu cunosc alte metode pedagogice decat "biciul". E cazul sa invete sau sa lase liber altora care pot si stiu chiar daca nu au "blazon".

AntoniaA
19th March 2016, 11:51
Asta e o dovada ca in Romania profesorii, antrenorii nu cunosc alte metode pedagogice decat "biciul". E cazul sa invete sau sa lase liber altora care pot si stiu chiar daca nu au "blazon".

De acord cu tine dar nu cred ca se vor lasa. Mai degraba vor forta parintii sau fetele sa cedeze. Vedeti ca daca nu facem asta si asta nu se poate ....etc..... Dar sper sa ma insel eu.
Oricum indiferent de ce se va intimpla tot voi fi alaturi de fetele noastre am crescut cu gimnastica e ca un microb.

sorin2782
19th March 2016, 12:11
tot zicem ca fetele nu lucreaza dar oare la junioare s-or putut invata totus elemente destul de bune si dintr-odata nu or mai putut progresa nu tot accele copile .Ce paralele aveau fetele lu Adela ex Iridon

myrab3la_19
19th March 2016, 12:21
Eu nu cred ca antrenorii sint de vina. Pur si simplu aceesi au scos campioane olimpice in anii trecuti.
Este altceva la mijloc. Practic s-a ajuns la ora asta la o dificultate in gimnastica pe care daca vrei sa o dobindesti trebuie sa iti asumi riscuri ca parinte si ca gimnasta.
Mai clar sa accepti ca trebuie sa lucrezi la limita abuzului fizic desi e posibil sa nu prinzi echipa. Nu toate fetele au calitati fizice si mentale care sa suporte acest efort.
Si parintii ar vrea dar fara sa li se rupa copillele.

Este frica antrenorilor de a mai forta lucrurile. Aduceti-va aminte de cazul Oana Petrovski.
Poate ca exista acorduri tacite intre antrenori si unii parinti si gimnaste ( si de aici si senzatia ca cu unele se lucreaza mai mult) dar fortarea lucrurilor chiar daca stii ca nu poti altfel este privita ca abuz.
In SUA se poate lucra la limita pentru ca acolo parintii platesc si parintii sint primii care pun presiune pe copii.
In plus in strainatate sportul de masa este mai bine organizat nu stiu daca in Romania exista o lege a sponsorizarii de ex. apoi vorbim de alta alimentatie de alt nivel material.
Nu vedeti ca de la generatia Catalinei s-a mers clar si sigur in jos, am disparut incet incet din top. Sandra da a stralucit dar a devenit senioara in 2005 la fel ca Stela, iar Ana Porgas a facut sau Larisa au fost exceptii pur si simplu.
Altfel nu imi explic cum este posibil ca atitea fete cu potential sa se piarda.
Dar nu-i nimic va participa Larisa va cistiga o medalie sau mai multe si uite apoi sa vedem daca se va face sau nu o reconstructie a lotului.

Hai mai despre ce vorbim aici? Olanda a prins finala pe echipe anul trecut cu gimnaste care fac acrobatica usoara atat la sol cat si la barna, fara DTY-uri si cu paralele decente..in rest artistica la greu. Au stat pe aparate, au aratat ce pot cu bucurie si placere de a concura. Au avut o strategie. Noi ce strategie am avut? Sa punem totul in spatele Larisei, a piciorului Dianei, sa invinovatim gimnastele, telefoanele mobile, motivatia, internetul, Luna , Soarele, ghinionul, stelele...bla bla. N-a mai mers ulciorul la apa aia s-a intamplat!
Tragi de doua trei fete care au experienta si lucreaza aproape singure iar pe restul le neglijezi ..timpul trece leafa merge, si-asa e mica, ai scuza...federatia mai debiteaza o prostie un obiectiv rasuflat..cum nu ne-am calificat? Pai nu!
Diana s-a accidentat 2 ani la rand la picior ti se pare ca are standuri pe maini perfecte la paralele,mai multa masa musculara la maini, D si E-uri cat se poate la artistica la sol si barna? Daca le-ar fi frica de elemente dificile ar fi folosit timpul sa le invete artistica valoroasa..pe toate! Nu iesea la una la doua dar chiar asa la nici una? Asta e, le ti o ora doua in plus la antrenament, le regrupezi, gasesti coregraf calumea daca nu stii sa antrenezi, le incurajezi le pui muzica frumoasa...gasesti solutii e anul dinaintea olimpiadei tragi tare nu mergi la plesneala !!! Iti asumi esecuri alaturi de gimnastele tale, trasezi obiective. Stoica cum a auzit de strategii si planuri de pregatire s-a imbufnat zici ca-i dadusera foc la mustata...s-a legat de cat de corupt e celalalt, si-a primit simpatii pe aici si gata a trecut ...
Nu am o problema personala cu tine , iti respect opinia dar hai sa nu le mai gasim scuze 'palariilor' astora mari care isi trateaza sportivii ca pe sclavi pe plantatie ... si cum niciodata nu au gasit cusur la nici un antrenor ci doar la gimnaste mie mi se cam ridica spranceana si cu antrenorii ...
Si inca ceva daca gimnastele gasesc artistica plictisitoare, neinteresanta, grea etc e vina antrenorilor ca subapreciaza componenta asta care e un factor important in gimnastica in actualul cod..daca ele se comporta nerespectuos e tot vina lor, ei le-au crescut ei si colegi de-ai lor carora le tin partea si se acopera unii pe altii..intr-un sistem ca al nostru n-ai pe cine sa dai vina in conditiile astea pentru ca gimnastele cresc impreuna cu antrenorii. Sa le fi invatat respectul aratandu-le respect ...nu palma.
Dupa olimpiada fie ca participam sau nu eu nu vad mari schimbari...poate ii muta iar pe cei de la Deva la Bucuresti si asa mai departe...nimic care sa faca cu adevarat diferenta..

cristina.t
19th March 2016, 16:08
De cate ori lotul national a fost mutat la Bucuresti de atatea ori a fost in deriva.
Se pare ca nu le priieste aerul capitalei.
Daca ati citit cartea "Nadia" cu siguranta intelegeti mai multe.

21mai
19th March 2016, 22:21
http://www.thecouchgymnast.com/2016/03/19/2016-jesolo-team-tesults/

Ce note au luat brazilieencele, incredibile peste 14 la toate aparatele...

ela_diana
19th March 2016, 22:55
Eu v-am spus ca sunt tari braziliencele.

axel rom
20th March 2016, 00:50
Nu au luat braziliencele note chiar incredibile peste tot dar la paralele... Mie mi se pare foarte interesant, pentru ca dupa retragerea Stelei Nistor, in marile competitii Brazilia era singura tara pe care o invingeam constant la paralele.
Din pacate la Polivalenta singura care nu a cazut de pe paralel este Dora, dar ea nu are o dificultate iesita din comun. De fapt asta e si motivul selectiei la Doha, Dora are o tinuta buna pe toate aparatele si nu lasa zecimi. Sper ca va avea cine sa exploateze talentul ei mai departe. Ar trebui sa ne uitam la Steingrueber caci in primul ei an de seniorat nu prea trecea de 13 iar acuma da de pamant cu ale noastre.
Dar oricum noi nu suntem preocupati de relatia cu copilul, de faptul ca fiecare are personalitatea lui, sensibilitatile lui, slabiciunile lui. Deja cand vorbim de Bulimar si de Ponor, ne vine in minte in loc de "uite ce grozave sunt", uite..."Ponor si Bulimar sacrifica totul pentru gloria poporului, iar restul puturoaselor stau si viseaza". Parca o vad pe Alexoi explicand ce inseamna marea performanta... Probabil cand vom reusi sa organizam un sistem semi-centralizat vor creste sansele ca antrenorii nostri sa inteleaga cat de importanta e fiecare sportiva si cat de interesant este sa lucrezi cu fiecare gimnasta in parte. Pana atunci, eu raman naiv si inca mai sper in revenirea Andreei Munteanu.

Spiridonova.Fan
20th March 2016, 07:33
Exercitiile braziliencelor la paralele:
https://www.youtube.com/channel/UCbvKQHJn4w36zbv0CknwWAA

Flavia Saraiva are DTY :o:

(Fostul) antrenor la paralele a fost Oleg Ostapenko, care tocmai a devenit antrenorul Belarusiei.


Dora Vulcan la paralele are o tinuta foarte frumoasa, dar aterizare doar dublu echer. Iarasi revenim la subiectul "de atata timp nu a putut invata o aterizare cu valoare D" ??

Anda Butuc ar putea fi de valoare in viitor: https://www.youtube.com/watch?v=j6SOQlHiseQ

cristina.t
20th March 2016, 08:28
Exercitiile braziliencelor la paralele:
https://www.youtube.com/channel/UCbvKQHJn4w36zbv0CknwWAA

Flavia Saraiva are DTY :o:

Flavia a progresat foarte mult de la mondiale si pana acum. Are si un exercitiu la barna foarte frumos, nici cu paralele nu sta rau iar solul chiar daca nu are o acrobatica grea e bine construit si are priza la public. Nu inteleg la noi de ce nu se poate.

stere78
20th March 2016, 15:11
Eu zic sa ne luam gandul de la gloriile trecutului si sa vedem situatia la rece (doare, dar n-avem incotro): echipa sta in Cata (o veterana care munceste pe durere), Didi (accidentata de nu mai stie de ea si fara suflu inaintea ultimei diagonale la sol - un dublu grupat!) si in Larisa (sase saptamani de pauza in an olimpic inseamna imens). In rest, potential care, daca stam sa ne uitam atent la ce s-a intamplat in ultimul deceniu, mai degraba sa va risipi decat sa fie valorificat. A nu se intelege ca nesocotesc efortul fetelor si al antrenorilor ori dorinta lor de a face performanta, dar adevarul adevarat e ca Romania e deja in plutonul secund in gimnastica mondiala, iar asta se va vedea si in felul in care fetele vor fi arbitrate. La o adica, rusoaicele au inceput sa-si revina dupa Beijing 2008, cand s-au intors acasa cu mana goala. Poate ca un soc de felul asta, sau mai aspru, ar fi necesar si pe-aici: mi se pare ca intreg sistemul de pregatire e falimentar si ca momentul imploziei mai poate fi cel mult amanat. Dar de venit el o sa vina, daca nu cumva il traim chiar acum, iar ceea ce se intampla e rearanjarea scaunelor pe Titanic. Nu spun ca situatiile sunt echivalente, dar cand te uiti la ce reuseste un antrenor strain (Ryde) cu nationala feminina de handbal, toate "argumentele" de tip "noi suntem români, i-am invatat pe altii gimnastica, B&B sunt niste magicieni" suna de-a dreptul caraghios si, cum zice americanul, "delusional". Cat de curand vine confruntarea cu realitatea si ma tem foarte tare ca o sa aud aceleasi si aceleasi pseudo-explicatii de care m-am saturat ca de mere padurete. Ori se schimba fundamental toata treaba (ceea ce o sa usture, o sa raneasca orgolii, o sa fie costisitor si o sa necesite o gramada de efort), ori Ucraina scrie pe noi.

ancaqwe
22nd March 2016, 10:24
Pacat ca nu pot sa dau like...

iulia_p
22nd March 2016, 15:44
Pacat ca nu pot sa dau like...Da, si mie mi-ar fi placut. Cam asta e situatia in gimnastica romaneasca, iar atata vreme cat mai marii federatiei considera ca e bine ca avem asigurat macar un loc la Olimpiada noi, care nu am fi conceput vreodata sa lipsim, cred ca Ucraina scrie mai degraba pe noi decat Rusia.

Pacat de fetitele care vin la anul si peste 2, foarte talentate, dar care deja nu sunt unde ar trebui sa fie.

Eu nu inteleg de ce ne ferim in halul acesta de antrenori straini. Ma rog, inteleg, dar nu sunt de acord.

Daca gimnastica ar fi un sport mai po****r, poate ca o solutie ar fi ca fetele care ar incepe sa castige niste bani sa ii investeasca in antrenamente cu un antrenor titrat de afara. Atunci ar fi probabil si mai motivate.

Larisei cred ca i-ar folosi enorm chiar si cateva luni de pregatire cu cineva din afara, fie si pentru ca ar vedea altceva, ar avea o alta perspectiva, i s-ar sesiza niste calitati dintr-un cu totul alt unghi. Eu cred ca si le-ar permite, pana la urma a strans niste bani pe care ii poate investi in felul acesta.

Habar nu am daca e posibil, dar macar pentru Lari cred ca da, nu si-ar permite nimeni sa o dea afara din echipa Romaniei pentru ca niste luni pe an s-a antrenat in SUA sau GBR, la un club de gimnastica.

Tess_AN
22nd March 2016, 17:40
Sa ma bag si eu in seama si in vorba si sa imi vars si eu naduful alaturindu-ma celor care v-ati spus parerea... Cu toate ca in momentul asta cred ca nu ne aude nimeni (ca si cum in trecut ne-ar fi auzit ?!?)

Ar fi prea multe posturi ca sa citez si nici nu vreau sa repet tot ce am mai zis si ce ati zis voi. Cum vad eu situatia actuala e ca trebuie schimbata baza, principiile in gimnastica romaneasca. [In paranteza fie spus, in urma cu ceva ani mi-a zis cineva sa nu ajut o alta persoana dindu-i mura-n gura tot ce are nevoie pentru a incepe ceva. Nu va aprecia si nu va depune suficient efort sa creasca ce incepe. Nu am inteles atunci, dar se pare ca e un principiu general valabil in viata oricui. Copii de odinioara apreciau o ciocolata Pitic sau o portocala, o jucarioara facuta artizanal de mina lor ajutati de parinti sau educatori, in ziua de azi cind avem de toate nu apreciem... Inchid paranteza]

Nu-s de vina nici ginamstele, nici federatia nici antrenori ci sistemul. Romanii au cucerit Europa folosind carele lor celebre, Napoleon si-a folosit cavaleria. Fiecare a folosit strategia potrivita momentului. Gimnastica romaneasca din era "nota 10" a folosit o stategie foarte buna pe moment: sistem centralizat, sponsorizat de sistemul comunist care gestiona banii altfel adica dadea bani nelimitat pentru ca sportul din Romania sa duca faima in lume, dificultate mai mica si mergind pe siguranta ca oricum nu se dadea mai mult de 10 si de ce sa risti? De asemenea, trebuie sa recunoastem ca numarul mare de parinti si fetite ce voiau sa fie ca Nadia a creat in Romania o baza mare de selectie in timp ce alte tari nu aveau poate nici un club de Doamne-ajuta.

Lucrurile s-au schimbat si stategia din trecut nu mai functioneaza. Banuiesc ca procentajul din buget care merge la gimnastica (si sport in general s-a schimbat), baza de selectie e mai mica, antrenorii cu pareri invechite si depasite, necursati, neplatiti sa fie motivati. Fetele -ca toti copii din ziua de azi nu accepta (si bine fac) sa fie tratate ca sclavi nici de parinti nici de antrenori. In plus nimeni nu le mai asigura o cariera ca au facut o data gimnastica, sau cine stie ce avantaje. Pe plan international concurenta e mult mai mare. Nu in ultimul rind, nu s-a mai investit in infrastructura, aparate, medici, sali, aparate, personal de recuperare. Si, cel mai important zic eu, nu exista concurenta interna. In conditiile astea avem dreptul sa ne miram (sau plingem) de situatia in care suntem? Suntem intr-o situatie perfect normala. Efectul este in concordanta cu cauza ce l-a provocat.

Simbarea fundamentala:
1. renuntam la sistemul centralizat. Cream cel putin 3 centre de pregatire: Deva, Onesti, Bucuresti, dar as adauga si Constanta, Bacau, Timisoara.
2. Federatia da bani egal celor 3 centre care sa isi organizeze gimnastica de la selectie pina la echipa nationala.
3. Selectia la nationala sa se faca pe baza de concurs
4. antrenorul care se ocupa de copil sa fie antrenorul care il insoteste la concursuri internationale.
5. Parintele/gimnasta sa plateasca pentru antrenament dar sa poata sa isi aleaga antrenorul.
6. Federatia sa sponsorizeze burse pentru copii merituosi.
7. Cluburile isi fac reclama/sponsori ca sa aiba banii necesari pentru echipament, salarii, cursuri pentru antrenori, intretinere

Facind lucru asta rezolvam foarte multe probleme cea mai importanta e concurenta intre cluburi, antrenori, gimnaste. (Cita vreme o gimnasta e trimisa acasa ca nu lucreaza sau stie ca nu are nici o sansa la nationala ca selectia nu se face pe baza de concurs, cum sa fie motivata? Sau cind antrenorul nu se ocupa de ea sa o invete elemente noi? Cita vreme un antrenor stie ca un copil talentat va fi luat de la el/ea si gloria o va lua altul sau va nenoroci copilul pe care el/ea l-a crescut si format, cum sa fie motivat? Un club care nu trebuie sa se intretina si care nu are sansa sa faca bani multi din sponsori cum sa fie interesat in rezultate?)

Credeti ca sunt familii/gimnaste care nu pot sa plateasca ? Daca sunt cu adevarat bune, vor avea burse/sponsori de la club/federatie. Antrenorii se vor purta frumos cu gimnastele ca daca ele pleaca nu le mai intra banul in buzunar si daca stie ca poate lucra cu copilul ala fara sa ii fie luat si dat altuia o va face. O sa apara si dificultate ca fara dificultate in actualul sistem de notare nu se face nimic. O sa ajunga antrenorii sa isi plateasca singuri cursuri de antrenorat ca sa fie competitivi ca altfel vin strainii si le iau posturile, nu ca ii aduce federatia ca vin ei singuri daca le oferi sa creasca si sa ramina si la seniorat cu gimnasta ce a produs-o si la salar competitiv (usor de realizat din contributia parintilor, sponsori de club). Credeti ca o sa fie cluburi/antrenori/gimnaste care nu o sa reziste? Si eu cred. Dar acele cluburi/antrenori/gimnaste se vor reorienta si vor face altceva sa traiasca iar cine munceste si stie cum sa isi gestioneze resursele o vor duce bine. Si un antrenor bun, care stie sa antreneze si sa pregateasca un copil si la elemente tehnice si psihologic si care se va purta frumos cu copilul va avea cautare si va avea bani, cine nu, schimba cariera. Nu vor mai fi atitea gimnaste? S-ar putea sa va inselati. S-ar putea sa fie mai multe. Cite din talente s-au pierdut datorita sistemului (accidentari timpurii din fortari, renuntari din lipsa de potrivire antrenor-gimnast, lispa perspectivei/concurentei) ?

"E timpul sa renuntam la tot felul de cirji pentru sprijinirea mediocritatii, e timpul sa dam fiecaruia sansa inaltarii proprii sau a caderii libere" - citat aprozimativ din Grigore Zanc. [scuze daca am repetat citatul sau partial postul - daca am facut-o nu inseamna altceva decit consecventa, conservatorism si ca-s tare de cap :) ]

iulia_p
23rd March 2016, 15:40
E cam singura solutie. Dar asta presupune ca toti elefantii cu mentalitati invechite sa se retraga, lucru care mi se pare greu de crezut.

Se spune ca la noi nu ar avea bani parintii sa sustina copiii... totusi, si eu cred ca partea aceasta s-ar rezolva. Cu sustinere privata, sponsori, contribuind cu o parte.

Daca ajung in concursuri, fetele pot contribui si ele cu o parte. De fapt - e o parere pe un forum, da? - cred ca gimnastica noastra s-a cam dus si cand s-a hotarat sa cada acea contribuitie neoficiala catre antrenor de 30% sau cat era. Asta era un soi de sistem privat rudimentar si ascuns, dar antrenorul avea tot interesul sa-si dea silinta la maxim si sa promoveze acele gimnaste care aveau potentialul necesar pentru ca el sa primeasca un procent. Nu ceva la mila guvernului sau a federatiei, ceva sigur, palpapil, masurabil.

iulia_p
24th March 2016, 17:08
Uite ca nu a mai scris nimeni si ma trezesc eu, din nou...

S-au calificat fetele noastre la paralele la DOha, Diana de pe locul 5 cu 13.650 (din 5.5) si Dora de pe 8 cu 13.4 (din 5.0).

Dora cred ca e genul de gimnasta placuta de arbitre, ma bucur ca au scos-o "din buzunar". Cred ca romancele sunt simpatizate la Doha :)

Issos
24th March 2016, 20:04
Si Catalina s-a calificat in finala de la barna.

cristina.t
24th March 2016, 20:23
Ce mult imi place acest sol: https://www.youtube.com/watch?v=iy-s-m_Qh00
De la Shannon Miller nu am mai vazut un sol atat de frumos la americani.

mayas
24th March 2016, 21:21
Uite ca nu a mai scris nimeni si ma trezesc eu, din nou...

S-au calificat fetele noastre la paralele la DOha, Diana de pe locul 5 cu 13.650 (din 5.5) si Dora de pe 8 cu 13.4 (din 5.0).

Dora cred ca e genul de gimnasta placuta de arbitre, ma bucur ca au scos-o "din buzunar". Cred ca romancele sunt simpatizate la Doha :)

Diana si Dora sunt calificate si in finala de la sol, Diana de pe locul 4 iar Dora tot de pe 8. Aici rezultatele din calificari: https://sports.app.box.com/s/hhytfd6c4adlxxbxoxxjzrvw667l2oz3/1/7134740421
Catalina s-a calificat cu prima nota la barna, Dora a obtinut 13.00, din 5.5, locul 14.

aici se vor gasi si rezultatele finale:
https://sports.app.box.com/s/hhytfd6c4adlxxbxoxxjzrvw667l2oz3/1/7134718993

Spiridonova.Fan
25th March 2016, 10:44
Catalina la barna in calificari: https://www.facebook.com/114909852018843/videos/vb.114909852018843/594374134072410/?type=2&theater

Absolut incredibil cum revine asa miraculos. Cum de celelalte nu pot?? :headbang:

Xtreem22
25th March 2016, 12:22
Foarte tare Cata!
Din pacate , din D ul ei deduc ca nu am primit legarea onodi-flic, si nici saltul intins
Are nevoie neaparat de ronda-salt intins...acolo sigur il primeste..si piruta dubla care a lipsit si ea
Nu zic nimic deocamdata de coborare :D ..dar stim de ce este capabili Cata

Sper ca in finala sa mai adauge elemnte/combinatii..un D 6 parca nu este 'a la Ponor' :P

iulia_p
25th March 2016, 13:41
Catalina la barna in calificari: https://www.facebook.com/114909852018843/videos/vb.114909852018843/594374134072410/?type=2&theater

Absolut incredibil cum revine asa miraculos. Cum de celelalte nu pot?? :headbang:
Celelalte nu au o baza de 12 ani munciti cu tenacitate si seriozitate, zi de zi, pe care sa construiască.

Tudor11
25th March 2016, 15:41
Competitia de la Doha o sa fie transmisa de digi sport. Azi de la ora 16 pe digi sport 3 si maine de la ora 15 pe digi sport 1

Issos
25th March 2016, 18:27
Din pacate, Didi a ratat si a primit ceva peste 11.000

Issos
25th March 2016, 18:37
Dora a primit 13.000 si a terminat pe 7, in timp ce Didi a fost ultima.

AntoniaA
26th March 2016, 05:18
Urmarind concursul de ieri pot spune acum ca nu s-a depasit momentul critic din toamna.
E grav si mi-e ciuda cind vad ce se intimpla.

Iulia_p are dreptate la fel si Stere ca si multi altii de aici.

sorin2782
26th March 2016, 06:50
da foarte critic se vedea pe fata lui didi ca are frica eram sigur ca o sa rateze iar dorei daca o sa-i adauge dificultate mai mare nu o sa mai poata duce cap coada exercitiu nu are rezistenta nu stiu dece nu sa avut grije de Iridon care chiar avea potential si baza de la club totus chiar nu se poate sa se lucreze la pshicu ei sau nu se vrea

iulia_p
26th March 2016, 07:54
La Didi s-a vazut, intr-adevar, de cum a intrat ca e ceva in neregula.

Dorei cred ca ii poate face cineva exercitii nu neaparat mai grele, dar mai bine gandite si pe care le poate executa, catre 5.5. Ca la barna, de altfel. Daca olandezele pot, pe noi ce ne impiedica? Dar trebuie sa isi dea cineva serios interesul si cred ca si timp ar fi pana in Olimpiada, daca om ajunge la Olimpiada.

Excluderea lui Iridon e un mister pentru mine. La paralele, unde stam cel mai prost, cred ca si cu cadere si ia nota peste fete. Adica, la mondiale a luat 12.9 cu cadere, Dora nu cred ca ia in concurs serios pe exercitiu dus la capat 12.9. Dar probabil ca nu reuseste deloc sa stea pe aparat, barna ei neaducand suficient pentru a se justifica prezenta in echipa.

Mie mi se pare ca stam mai rau ca la Glasgow, si nu ma refer la absenta Larisei. O sa vedem mai bine in amical cum stau lucrurile.

sorin2782
26th March 2016, 08:02
cum birna ei nu aduce suficient la Baku o avut 14 la europene o fost 9 nu stiu care din actuala echira inafar de cata se apropie de 14 probabil o fi fost accidentata

Gaia88
26th March 2016, 12:22
Imi pare si mie extrem de rau pentru Diana, nu inteleg ce se intampla. Nu am urmarit concursul.
Am vazut doar inregistrarea cu barna Catalinei... nici eu nu inteleg cum dupa atata pauza si-a revenit la nivelul asta. Macar doua barne ca ale ei daca am fi avut, poate ca am fi rasuflat mai usurati. Inteleg ca la paralele nu se poate si moralul e la pamant si avem frica de aparatul asta, mai ales in perioada asta, dar nici la barna nu mai avem bazele si niste exercitii decente? Asta chiar era aparatul nostru...

Alina Nicoleta
26th March 2016, 12:49
Diana parea foarte suparata. Cred ca nu merge si simte si ea. Imi pare asa rau sa le vad asa. Multi au zis de andreea iridon, poate e accidentata, cine stie!? :( sper ca revine si ca o vom mai vedea in concursuri, e asa un talent. Pana una alta, nu e rost de lamentari, fetele si antrenorii trebuie sa traga tare si sa spere chiar daca nu iese, trebuie sa ne jucam sansa.. nu ne putem duce invinsi acolo!
Inca ceva, nu inteleg de ce fetele nu baga mai nulte piruete in soluri si barna, ar mai aduce bonusuri .. macar atat!!!

axel rom
26th March 2016, 12:50
Din pacate la Polivalenta Iridon a lucrat mai degraba combinatii de elemente sau secvente de exercitiu, cu greseli. Cred ca tactica pentru Concursul de calificare nu a fost corect gandita. Poate B&B au venit prea tarziu, adevarul numai ei il stiu...
Legat de expresia Dianei dinainte de a concura... e de rau augur. Si sa fim seriosi, nu are prea mare legatura cu accidentarea la picior, ci cu pregatirea defectuoasa, odata, si al doilea lucru, mentalul defectuos. E foarte mare presiune pe ele in momentul asta si antrenorii nu reusesc sa o gestioneze( i-am vazut pe Sandu si Popa in concursuri si stim ce pedagogi "de calitate" sunt).
Legat de comentariul Corinei, salut multe din ce a zis, dar 1. Nu poti sa zici ca Belgia nu are sansa cu noi, asta inseamna ca desi esti comentator sportiv de mult timp si arbitra si antrenoare, nu esti foarte la curent cu ce se intampla in gimnastica, iar asta e rau. Refuzul asta de " a crede" ca e posibil sa nu ne calificam este cel care probabil a si dus la rezultatele actuale. 2. Fostele gimnaste, cel putin cele care apar mai frecvent prin media, tot bat apa in piua, ca ele munceau in nu stiu ce fel si ca nu se poate sa te sperii ca ti se "rupe o unghie". Adica , comentariile in general se indreapta tot asupra gimnastelor, gen "Didi mai are de muncit". Normal ca fetele trebuiesc incurajate, dar cred ca nu punem problema cum trebuie, mai ales atunci cand se vede ca trag de ele. Incep sa cred ca un antrenor strain sau in cel mai rau caz un antrenor roman din afara cu rezultate "repatriat" reprezinta un imperativ, macar si din punctul de vedere al unei schimbari de mentalitate.

Alina Nicoleta
26th March 2016, 13:22
Din pacate la Polivalenta Iridon a lucrat mai degraba combinatii de elemente sau secvente de exercitiu, cu greseli. Cred ca tactica pentru Concursul de calificare nu a fost corect gandita. Poate B&B au venit prea tarziu, adevarul numai ei il stiu...
Legat de expresia Dianei dinainte de a concura... e de rau augur. Si sa fim seriosi, nu are prea mare legatura cu accidentarea la picior, ci cu pregatirea defectuoasa, odata, si al doilea lucru, mentalul defectuos. E foarte mare presiune pe ele in momentul asta si antrenorii nu reusesc sa o gestioneze( i-am vazut pe Sandu si Popa in concursuri si stim ce pedagogi "de calitate" sunt).
Legat de comentariul Corinei, salut multe din ce a zis, dar 1. Nu poti sa zici ca Belgia nu are sansa cu noi, asta inseamna ca desi esti comentator sportiv de mult timp si arbitra si antrenoare, nu esti foarte la curent cu ce se intampla in gimnastica, iar asta e rau. Refuzul asta de " a crede" ca e posibil sa nu ne calificam este cel care probabil a si dus la rezultatele actuale. 2. Fostele gimnaste, cel putin cele care apar mai frecvent prin media, tot bat apa in piua, ca ele munceau in nu stiu ce fel si ca nu se poate sa te sperii ca ti se "rupe o unghie". Adica , comentariile in general se indreapta tot asupra gimnastelor, gen "Didi mai are de muncit". Normal ca fetele trebuiesc incurajate, dar cred ca nu punem problema cum trebuie, mai ales atunci cand se vede ca trag de ele. Incep sa cred ca un antrenor strain sau in cel mai rau caz un antrenor roman din afara cu rezultate "repatriat" reprezinta un imperativ, macar si din punctul de vedere al unei schimbari de mentalitate.
Corect!

sorin2782
26th March 2016, 13:56
da cred si eu ca nu a fost gindit corect dar eu stiu ca din moment ce echipa a fost facuta cred ca cu celelalte nu se mai lucreaza la fel cred ca se indreaota atentia mai mult pe echipa ceia ce e gresit pentru ca nu mai exista concurenta intre ele,celelalte sint un pic lasate deoparte .Deici rezulta aceea lipsa de motivatie ele trebuie sa nu vada diferenta dintre una si alta ele trebuie sa fiie intr-o continua concurenta dar o spun trebuie sa se simta egale .Da Iridon a lucrat doar combinati dar la copilu accesta cred ca trebuie sa i se acorde poate un pic de atentie poate e mai sensibila la afectiune trebuie incercat si probabil Popa stie mai bine fiinca a crescut sub ochi ei.

ela_diana
26th March 2016, 16:45
Pentru cine poate sa vada pe digi, va rog sa comentati si pentru noi ceilalti care nu pot sa vada.
Am vazut ca a luat 14.650 Catalina la barna.

AntoniaA
26th March 2016, 16:59
Cătălina !!!!! Bravo!!! Dacă am putea șa o clonăm pe CATA ar fi minunat:-)
Dacă primim o singura invitație ( in cazul in care nu ne vom califica) trebuie sa trimitem o gimnasta de individual compus sau poate merge CATA de ex?

Lordul
26th March 2016, 17:06
Fantastic Catalina Ponor ! Aur la Doha /OLE/ /OLE/ !!!!!!!!!!!!!!!!

ela_diana
26th March 2016, 17:10
http://brasilsports.tv/aovivo/sportv2-ao-vivo Pentru cine nu poate sa vada pe digi.

AntoniaA
26th March 2016, 17:16
Cătălina a primit nota de plecare 5.9 a avut o singura ezitare la început de ex dar apoi a mers perfect de zici ca nu a intrerupt gimnastica niciodată.
Este unica. Este matura, a avut emoții normal dar știe sa si le țină sub control, s-a bucurat de concurs, cred ca ii lipseau concursurile.
Intra pe pagina FB a competiției. Acolo e un link live alkass - si poți vedea pe net dacă ești in afara tării.
Dacă sănătatea ii va permite CATA va prelua rolul Larisei si va trage echipa după ea.

ela_diana
26th March 2016, 17:30
Din pacate Catalina nu face paralele si acolo e buba cea mare. Cu 12-13 nu facem mare lucru. Felicitari Catalinei! DACA va recupera solul si saritura ne va ajuta mult. Dar minuni nu poate face.

Issos
26th March 2016, 17:44
Cata a fost incredibila. Regina s-a intors. Cata siguranta, cata placere de a concura. Sunt sigura ca va creste dificultatea, daca se va califica echipa la Rio. Fizic arata mai bine ca la Londra.

Issos
26th March 2016, 17:54
Didi a aratat azi mai bine. 14.125. Se vede ca inca isi fereste piciorul, cred ca are inca dureri.

ela_diana
26th March 2016, 18:02
Diana a fost bine. E a doua dupa giulia

Issos
26th March 2016, 18:09
Dora e atat de gratioasa. Are nevoie de concursuri. Este atat de expresiva, aminteste de Ana Porgras. 12.900

ela_diana
26th March 2016, 18:19
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=-tVdjdRgXY8 Mare Catalina. Te impresioneaza.

ela_diana
26th March 2016, 18:30
Te impresioneaza. Eu una nu ma mai satur sa ma uit la ea. Parca e din alta lume. Frumoase si Dora si Diana. Dar sincer Dora nu poate ajuta cu nimic echipa.

cristina.t
26th March 2016, 18:56
Catalina arata bine.
Diana este cumplit de speriata de paralel.
Dora nu-mi spune nimic.
Are note mici si la dificultate si la executie, nu inteleg alegerea ei in echipa, doar daca celelalte se prezinta mult mai prost ca ea si atunci e grav.
Sa speram ca ne vom califica.

AntoniaA
27th March 2016, 01:51
Mie Dora mi s-a parut firava, bandajata, emotiva, nu cred ca arata ce poate din cauza problemelor medicale. In cazul ei vorbim de viitor la test nu poate face mare lucru.
Cata este Catalina si va trage tare sa scoate trei note bune pe ea se va putea baza echipa.
Ar mai fi Laura Jurca si Ana Ocolisan unde nu pot sa judec decit prin prisma trecutului si sa spun ca teoretic ar putea scoate note de 13-14 si chiar 15 la sarituri dar daca sint in forma buna de concurs. Vom vedea daca mai sint teste pina in Rio.
Cine intra la paralele in afara de Laura si Ana?
Cred ca este pentru prima data cind echipa are nevoie de un noroc chior efectiv ca sa se califice in conditiile in care Larisa sta acasa.

Spiridonova.Fan
27th March 2016, 07:14
Nota de dificultate mi se pare ciudata la Catalina, dar exercitiul e inca sub constructie deci nu ma ingrijorez (inca).

Exercitiul Dianei la sol e asa plictisitor, biata fata pare asa obosita.

Cat despre Dora, are executie curata dar dificultate la nivel de juniori. Asta ma supara putin deoarece probabil ca celelalte fete (care NU merg la test event) au dificultate foarte, foarte mica, ori probleme de sanatate, etc, etc. De acuma pana la test event sau olimpiada nu ai cum sa mai adaugi dificultate. Dupa cum am mai spus, timpul de adaugat dificultate a trecut deja de foarte mult timp.

sorin2782
27th March 2016, 08:10
la paralele ar mai fi Diana si Dora Cata nu face Zarzu toata baza Ocolisan e si ea foarte emotiva deci de baza ramine Jurca dar nu prea trece de 13 si ceva sa ii ese bine

iulia_p
27th March 2016, 08:58
La antrenamentul de la Polivalenta Ocolisan nu a facut bârna si sol, surprinzator pentru mine. Asta insemna ca pe Dora chiar ne bazăm, asa cum are ea exercițiile.

Pe ultima linie am vazut-o mereu cu probleme (antrenamentul acela, plus de 2 ori aici), ma întreb cata rezistenta poate sa mai prindă pana la test. Dar la Buc. făcea tsuka pe prima linie, susținută de dl. Bellu, deci mai greu are solul.

Diana mi s-a părut atipic de încordată si la începutul solului, si al paralelelor. La sol a fost ataaăat de ușurată.

sorin2782
27th March 2016, 09:30
ocolisan a facut numai pararel fiind acidentata chiar in ziua in care sa acidenta si lari sa acidentat la picior

sorin2782
27th March 2016, 09:33
o sa le vedem la concursul din Belgia si o sa vedem daca merg cele care sint anuntate poate o sa avem vre-o surpriza

Spiridonova.Fan
27th March 2016, 10:37
ocolisan a facut numai pararel fiind acidentata chiar in ziua in care sa acidenta si lari sa acidentat la picior

Glumesti :mda:

Apoi ce pretentii sa mai avem...

Anda-Doinita
27th March 2016, 11:36
Interviu de Anca Grădinaru

Odată cu Olimpiada din acest an, de la Rio, gimnastica feminină înregistrază o premieră tristă în istoria sa: echipele naČ›ionale de gimnastică sunt obligate să dea un examen pentru a participa la olimpiadă, iar acest examen va avea loc tot la Rio, în perioada 16-18 aprilie.

Dacă fetele Č™i băieČ›ii se vor califica, atunci vor reveni în Brazilia în luna august, la Olimpiada. Dacă nu, eČ™ecul va fi dublu, iar gimnastica românească se va prăbuČ™i.

Din 1976, când la Olimpiada de la Montreal, Nadia Comăneci aducea gimnasticii mondiale primul zece, România s-a aflat de fiecare dată pe lista medaliaČ›ilor olimpici, cu echipa sau individual.

Gimnastele noastre au câČ™tigat trei titluri olimpice, dintre care două consecutive, 7 titluri mondiale Č™i Č™ase europene. Acestea sunt însă doar performanČ›ele echipei, pentru că individual, fetele noastre au câČ™tigat zeci de medalii. Cea mai recenta performanČ›ă îi aparČ›ine Cătălinei Ponor care a revenit în gimnastică, direct pe podium, cu o medalie de aur la Doha Č™i, cu siguranČ›ă, o încurajare pentru ceea ce urmează : calificările pentru Olimpiadă. Anca Grădinaru a discutat cu Adrian Stoica despre Č™ansele de calificare la Olimpiadă. De 11 ani, el conduce FederaČ›ia Română de Gimnastică, iar în acest an îi expiră cel de-al treilea mandat.

Anda-Doinita
27th March 2016, 11:37
Interviu de Anca Grădinaru

Odată cu Olimpiada din acest an, de la Rio, gimnastica feminină înregistrază o premieră tristă în istoria sa: echipele naționale de gimnastică sunt obligate să dea un examen pentru a participa la olimpiadă, iar acest examen va avea loc tot la Rio, în perioada 16-18 aprilie.

Dacă fetele și băieții se vor califica, atunci vor reveni în Brazilia în luna august, la Olimpiada. Dacă nu, eșecul va fi dublu, iar gimnastica românească se va prăbuși.

Din 1976, când la Olimpiada de la Montreal, Nadia Comăneci aducea gimnasticii mondiale primul zece, România s-a aflat de fiecare dată pe lista medaliaților olimpici, cu echipa sau individual.

Gimnastele noastre au câștigat trei titluri olimpice, dintre care două consecutive, 7 titluri mondiale și șase europene. Acestea sunt însă doar performanțele echipei, pentru că individual, fetele noastre au câștigat zeci de medalii. Cea mai recenta performanță îi aparține Cătălinei Ponor care a revenit în gimnastică, direct pe podium, cu o medalie de aur la Doha și, cu siguranță, o încurajare pentru ceea ce urmează : calificările pentru Olimpiadă. Anca Grădinaru a discutat cu Adrian Stoica despre șansele de calificare la Olimpiadă. De 11 ani, el conduce Federația Română de Gimnastică, iar în acest an îi expiră cel de-al treilea mandat.

Spiridonova.Fan
27th March 2016, 12:04
Interviu de Anca Grădinaru

Odată cu Olimpiada din acest an, de la Rio, gimnastica feminină înregistrază o premieră tristă în istoria sa: echipele naționale de gimnastică sunt obligate să dea un examen pentru a participa la olimpiadă, iar acest examen va avea loc tot la Rio, în perioada 16-18 aprilie.

Dacă fetele și băieții se vor califica, atunci vor reveni în Brazilia în luna august, la Olimpiada. Dacă nu, eșecul va fi dublu, iar gimnastica românească se va prăbuși.

Din 1976, când la Olimpiada de la Montreal, Nadia Comăneci aducea gimnasticii mondiale primul zece, România s-a aflat de fiecare dată pe lista medaliaților olimpici, cu echipa sau individual.

Gimnastele noastre au câștigat trei titluri olimpice, dintre care două consecutive, 7 titluri mondiale și șase europene. Acestea sunt însă doar performanțele echipei, pentru că individual, fetele noastre au câștigat zeci de medalii. Cea mai recenta performanță îi aparține Cătălinei Ponor care a revenit în gimnastică, direct pe podium, cu o medalie de aur la Doha și, cu siguranță, o încurajare pentru ceea ce urmează : calificările pentru Olimpiadă. Anca Grădinaru a discutat cu Adrian Stoica despre șansele de calificare la Olimpiadă. De 11 ani, el conduce Federația Română de Gimnastică, iar în acest an îi expiră cel de-al treilea mandat.

Ai un link la tot interviul?

Putem spera oare ca va iesi Stoica in sfarsit la pensie?

Anda-Doinita
27th March 2016, 12:18
Nu iese nici mort,dupa cum spune!!!!!N-am link.Cei de la Europa Fm au spun ca acest interviu se va relua pe site numit:lumea.europa fm.ro!!!!!!!!!!!!!!!!Vedem!!!!Oricum,de vina e doar Iordache ca s-a rupt metacarpianul,nu el,ca nu angajeaza macar la pararlele antrenor strain!:headbang:

Anda-Doinita
27th March 2016, 12:27
La antrenamentul de la Polivalenta Ocolisan nu a facut bârna si sol, surprinzator pentru mine. Asta insemna ca pe Dora chiar ne bazăm, asa cum are ea exercițiile.

Pe ultima linie am vazut-o mereu cu probleme (antrenamentul acela, plus de 2 ori aici), ma întreb cata rezistenta poate sa mai prindă pana la test. Dar la Buc. făcea tsuka pe prima linie, susținută de dl. Bellu, deci mai greu are solul.

Diana mi s-a părut atipic de încordată si la începutul solului, si al paralelelor. La sol a fost ataaăat de ușurată.

E obosita!!Arata obosita si nesigura!!A luat in greutate,are in continuare pansament.....nu cred ca va ajuta prea mult echipa!:mad:

Anda-Doinita
27th March 2016, 12:37
lumea.europa fm.ro-salt spre Rio.Aici puteti auzi interviul!Daca nu v-ati saturat de Stoica!

iulia_p
27th March 2016, 16:18
Nu iese nici mort,dupa cum spune!!!!!N-am link.Cei de la Europa Fm au spun ca acest interviu se va relua pe site numit:lumea.europa fm.ro!!!!!!!!!!!!!!!!Vedem!!!!Oricum,de vina e doar Iordache ca s-a rupt metacarpianul,nu el,ca nu angajeaza macar la pararlele antrenor strain!:headbang:Am senzatia ca Stoica pregateste deja terenul pentru un esec. Cu care, evident, federația sau el nu au nimic de-a face.

Accidentarea Anei ar fi bomboana de pe tort... off... eram sigura ca ceva era in neregulă si cu ea.

ela_diana
28th March 2016, 23:07
Eu cred ca daca nu avem ratari dupa ratari ne calificam. Suntem noi , Belgium, Brazil, Franta, Australia si Germany nu?

lory
28th March 2016, 23:21
plus Elvetia si Coreea de Sud

AntoniaA
29th March 2016, 10:17
Brazilia si Belgia vor fi in fata noastra. Daca echipa o avea pe Larisa in forma buna era altceva pentru ca atit Larisa cit si Catalina ar fi adus note de 14 -15 .
Dar fara Larisa sansele sint extrem de mici, eu personal zic ca sint zero, dar ma rog raman pozitiva.... Sa ma explic, cine intra la paralele? Cine aduce macar o nota de 14?
Vor concura 5 fete si primele 4 note vor conta ( eu asa am inteles si sper sa nu fie o greseala). Deci sa zicem ca la paralele ne trebuie 4 note de peste 13. De la cine?
Prin urmare diferenta ar trebui scoasa sarituri si barna insa si la sol sintem la limita fara Larisa.

Daca printr-o minune toti cad pe capete in jurul nostru si fetele prind o zi fenomenala si prin urmare ne calificam totusi atunci lucrurile se vor reechilibra in vara cu conditia ca toate fetele sa fie apte fizic. Vom vedea primul test clar este acum la meciul din Belgia. Am ajuns sa ne fie frica de Belgia.

iulia_p
29th March 2016, 12:46
Brazilia si Belgia vor fi in fata noastra. Daca echipa o avea pe Larisa in forma buna era altceva pentru ca atit Larisa cit si Catalina ar fi adus note de 14 -15 .
Dar fara Larisa sansele sint extrem de mici, eu personal zic ca sint zero, dar ma rog raman pozitiva.... Sa ma explic, cine intra la paralele? Cine aduce macar o nota de 14?
Vor concura 5 fete si primele 4 note vor conta ( eu asa am inteles si sper sa nu fie o greseala). Deci sa zicem ca la paralele ne trebuie 4 note de peste 13. De la cine?
Prin urmare diferenta ar trebui scoasa sarituri si barna insa si la sol sintem la limita fara Larisa.

Daca printr-o minune toti cad pe capete in jurul nostru si fetele prind o zi fenomenala si prin urmare ne calificam totusi atunci lucrurile se vor reechilibra in vara cu conditia ca toate fetele sa fie apte fizic. Vom vedea primul test clar este acum la meciul din Belgia. Am ajuns sa ne fie frica de Belgia.Eu zic ca Brazilia si Germania au cele mai mari sanse sa ne intreaca. Franta si Belgia vom vedea.

Va conta mult si cum vor sta fetele pe aparate. Pot prinde o zi buna si sa se mobilizeze exemplar, dar va fi greu de ex. pentru Dora sa nu cada la sol cand mereu e obosita pe final si i se intampla asta. Aici nici macar nu e vorba de psihic de concurs sau de ce zi prinzi. Vom vedea. Cred ca ne trebuie o medie de 13.8 - 13.9 /aparat/gimnasta, care e destul de greu de obtinut, dar nu imposibil.

Depinde si ce DTY-uri avem (daca avem 3 bine facute cresc sansele, dar ...), aici ar fi potential de mers catre 14.7-14.8, care ar compensa note de 12-12,5 care nu ar fi chiar scenariul cel mai rau pentru noi la paralele. La barna putem scoate lejer media asta cu conditia sa stea fetele pe aparate (aici depinde, da, si de noroc). La sol vom vedea.

Tare-s curioasa si Ana cum sta, m-am linistit cand am vazut-o pe lista de Belgia, ea ar putea ajuta mult echipa.

Spiridonova.Fan
29th March 2016, 13:15
Interviul cu Stoica a fost de 2 bani, clar nu-i pasa de echipa. Trist...

Altceva ce e trist este ca Roxana Popa pare sa se fi accidentat din nou la acelasi picior la care a avut ruptura ACL, deci visele ei sa mearga la Rio sunt gata :(

S-a publicat lista pentru competitia din Belgia?

Spiridonova.Fan
29th March 2016, 13:18
plus Elvetia si Coreea de Sud

Nici o tara nu este de sub estimat. Dupa cum vad lucrurile totul va depinde de acea zi de calificari. Fiecare tara poate sa mearga foarte bine sau foarte rau (noi inclusiv).

Eu doar sper ca fetele sa-si faca integrarele fara nici o gresala, si cu executie cat mai buna. Asta e singurul lucru ce-mi doresc. Daca n-ar fi revenit Ponor nu prea m-ar interesa daca ne calificam sau nu, dar chiar vreau sa le vad pe Ponor si Iordache in Rio. Sa alegem o gimnasta din aceste 2 are fi cel mai penibil lucru.

lilianabirsanu
29th March 2016, 15:19
Help!!!Cand va fi concurs in Belgia??
Cine mai participa???Lista gimnastelor noastre care merg la concurs o stie cineva???
Multumesc

AntoniaA
29th March 2016, 15:57
Echipa care pleacă în Belgia la amicalul cu Germania și țara gazdă e formată din Diana Bulimar, Cătălina Ponor, Laura Jurca, Silvia Zarzu, Ana Maria Ocolișan, Dora Vulcan și Anda Butuc.
Fetele vor fi însoțite de antrenorii Adela Popa și Lucian Sandu.
Sursa FB ( lot national)

ela_diana
29th March 2016, 16:15
Belgianca Nina Derwwell e accidentata. Si Belgium e intr-un picior.

sorin2782
29th March 2016, 17:04
mie chiar nu mi-a placut interviu dat de diana parca ratarea la pararele a fost o raritate nu ceva constant la ea chiar mi se pare un pic cam aroganta.LA sarituri va fii Jurca dar au aiba o zi buna ,Ocolisan in forma ,Blimar Zarzudar in ultimu timp a fost asa si asa si probabil catalina,birna Cata ,bulimar Jurca poare se apropie de 14 DAR NU A Avut la nici un concurs peste Ocolisan daca reuseste sa gestioneze emotiile PARARELE jjURCA OCOLISAN BULIMAR SI a 4 chiar nu prea le vad pe nici unadin restu iar la sol Cata Bulimar Jurca si inrtre O COLISAN zARZU SI INCA UNA DINTRE BUTUC SI DORAdar chiar nu le prea vad peste 14 abia astept sa le vad cu integrale

21mai
29th March 2016, 18:09
Ponor nu va face 3 aparate din ce stiu..
Cel mai rau scenariu e sa nu ne calificam si sa alegem daca o trimitem pe cata sau pe llari, restul e ok


mie chiar nu mi-a placut interviu dat de diana parca ratarea la pararele a fost o raritate nu ceva constant la ea chiar mi se pare un pic cam aroganta.LA sarituri va fii Jurca dar au aiba o zi buna ,Ocolisan in forma ,Blimar Zarzudar in ultimu timp a fost asa si asa si probabil catalina,birna Cata ,bulimar Jurca poare se apropie de 14 DAR NU A Avut la nici un concurs peste Ocolisan daca reuseste sa gestioneze emotiile PARARELE jjURCA OCOLISAN BULIMAR SI a 4 chiar nu prea le vad pe nici unadin restu iar la sol Cata Bulimar Jurca si inrtre O COLISAN zARZU SI INCA UNA DINTRE BUTUC SI DORAdar chiar nu le prea vad peste 14 abia astept sa le vad cu integrale

sorin2782
29th March 2016, 18:17
daca Cata nu face 3 aparate atunci e cam jale fiinca si la sarituri o sa fiie greu ca de atfel cam la toate aparatele atunci se explica prezenta lui Zarzu ln echipa pentru sarituri

sorin2782
29th March 2016, 19:12
chiar nu stiu cine a postat echipa pentru Belgia pentru ca nu merg toate fetele trecute in lista

madasch
29th March 2016, 19:27
chiar nu stiu cine a postat echipa pentru Belgia pentru ca nu merg toate fetele trecute in lista

Si ce fete dintre cele trecute pe lista nu merg in Belgia? Sunt accidentate?

iulia_p
29th March 2016, 19:34
chiar nu stiu cine a postat echipa pentru Belgia pentru ca nu merg toate fetele trecute in listaDar crezi ca va merge? Ne poti spune?

sorin2782
29th March 2016, 19:40
o sa vedeti joi la plecare

sorin2782
29th March 2016, 20:04
fchipa sa afisat pe saitu federatiei acum

sorin2782
29th March 2016, 20:46
ghinion pe biata Ana

madasch
29th March 2016, 20:55
Vai...si Ana e accidentata...Va fi foarte greu si la sarituri pentru noi...

Gaia88
29th March 2016, 21:41
Am Č™i eu o întrebare, sper că nu e prea indiscretă... moderatorii noČ™tri pe unde sunt Č™i ce părere au?

Gaia88
29th March 2016, 21:54
[update] În urma evoluČ›iilor de la ultimele antrenamente, antrenorii au decis să le trimită la amicalul din Belgia pe Diana Bulimar, Cătălina Ponor, Denisa Stanciu, Silvia Zarzu, Andreea Iridon, Dora Vulcan Č™i Maria Holbură. Fetele vor fi însoČ›ite de antrenorii Adela Popa Č™i Lucian Sandu.

Așa, oficial a picat și Jurca. Mergem cu FTY-uri sau doar mi se pare?

iulia_p
29th March 2016, 22:28
Oooof... deci si Ana, si Laura. Sa speram ca sunt bine sau ca vor fi pana la test. Alfel, lucrurile sunt foarte complicate.

Alina Nicoleta
29th March 2016, 22:32
Poate sunt doar menajate?... e tot ce imi doresc.

iulia_p
29th March 2016, 22:35
Poate sunt doar menajate?... e tot ce imi doresc.Ceva sigur nu e in regula...

Alina Nicoleta
29th March 2016, 22:48
Ceva sigur nu e in regula...

:(

AntoniaA
30th March 2016, 06:39
Sorin eu am afisat prima echipa in care apareau si Laura si Ana O, acea prima lista a fost publicata pe pagina FB a lotului national. Am dat si sursa.
Vad insa ca a aparut o a doua e echipa acum din care lipsesc Laura si Ana Ocolisan. Sper ca ele sa fie disponibile pentru testul de la Rio altfel ........

21mai
30th March 2016, 08:14
De ce ar fi trimis antrenorii o echipa sin plutonul 2? Nu are logica, sigur sunt accidentate si se cauta solutii, probabil ca se vor alege in functie de note...incredibil de grea calificarea, dty laurei si al anei mai compensau din varza de la paralele...



Sorin eu am afisat prima echipa in care apareau si Laura si Ana O, acea prima lista a fost publicata pe pagina FB a lotului national. Am dat si sursa.
Vad insa ca a aparut o a doua e echipa acum din care lipsesc Laura si Ana Ocolisan. Sper ca ele sa fie disponibile pentru testul de la Rio altfel ........

Alina Nicoleta
30th March 2016, 08:36
Offff. Fara laura si ana.. laura era om de baza la total pe 4 aparate, ana la fel daca e sanatoasa. Ce ne facem?:(

iulia_p
30th March 2016, 09:42
Offff. Fara laura si ana.. laura era om de baza la total pe 4 aparate, ana la fel daca e sanatoasa. Ce ne facem?:(
La amicalul asta nu e o problema. Daca insa nici la Rio TEst nu mergem cu ele.... e delicata rau situatia.

Iar eu cred cu tarie ca nu e ghinion, asa cu se vor justifica cu siguranta!

ela_diana
30th March 2016, 10:56
Cum se vor justifica ca nu sunt toate gimnastele la un nivel competitiv ? Ca nu au avut un plan de antrenament corect? Nu este ghinion este incompetenta clara. Ma gandeam sa facem o petitie online sa aduca semnaturi pentru demiterea acestei persoane incompetente Stoica.

ela_diana
30th March 2016, 12:08
Eu totusi vad ca Jurca e mentionata pe romgym ca merge.

sorin2782
30th March 2016, 16:09
la cite liste sa dat chiar nu mai stii care merge dar cred ca stanciu e in locul lui Jurca .DECI trebuie sa intelegem ca nimeni nu doreste sa fiie atitea acidentari ,pe cine sa dam vina pe Dumnezeu in sport acidentarile sint inevitabile asta trebuie sa inteleaga multi

sorin2782
30th March 2016, 16:16
ana e acidentata la picior

iulia_p
30th March 2016, 16:54
ana e acidentata la piciore grav? Se va recupera pana la test?
ce ghinion si pe fata asta....

21mai
30th March 2016, 18:37
Eu sincer cred ca s a fortat introducerea unor elemente noi pe ultima suta de metri, sincer si b and b aveau puține gimnaste dar nu se accidentau pe banda rulanta. Pe de o parte e de vina codul-joanna din suedia, roxana popa si lista poate continua care vor lipsi de la rio; pe de alta lipsa de strategie-elementele mai grele se invata la inceputul sezonului si se Finisează in timp, nu se introduc pe ultima suta. Daca nu e vorba de elemente noi atunci e clar o tara maaare de tot pe pregătirea fizica si de aici apar continuu accidentările. ..domnul bellu mai e pana la urma la lot?

Spiridonova.Fan
31st March 2016, 10:53
Eu sincer cred ca s a fortat introducerea unor elemente noi pe ultima suta de metri, sincer si b and b aveau puține gimnaste dar nu se accidentau pe banda rulanta. Pe de o parte e de vina codul-joanna din suedia, roxana popa si lista poate continua care vor lipsi de la rio; pe de alta lipsa de strategie-elementele mai grele se invata la inceputul sezonului si se Finisează in timp, nu se introduc pe ultima suta. Daca nu e vorba de elemente noi atunci e clar o tara maaare de tot pe pregătirea fizica si de aici apar continuu accidentările. ..domnul bellu mai e pana la urma la lot?

Ce elemente noi?? Cine a introdus elemente noi in ultimii 2 ani?? Majoritatea fetelor nici nu mai stiu sa-si faca elementele care le-au invatat la juniorat...

AntoniaA
31st March 2016, 12:10
Eu cred ca pregatirea fizica a acestei generatii este mai slaba fata de generatiile anilor 90. De aici si riscul marit de accidentari.
Progres? Sa speram ca dupa olimpiada se vor reorganiza loturile pentru ca fara o reforma reala disparem definitiv.

Spiridonova.Fan
2nd April 2016, 08:43
Maine va fi competitia intre Romania, Germania si Belgia, un test foarte important deoarece Germania si Belgia au echipe puternice anul acesta. Sper sa avem filmulete si fetele sa mearga fara greseli!

iulia_p
2nd April 2016, 09:36
Maine va fi competitia intre Romania, Germania si Belgia, un test foarte important deoarece Germania si Belgia au echipe puternice anul acesta. Sper sa avem filmulete si fetele sa mearga fara greseli!
Da, maine ne vom da seama cel mai bine cam pe unde stam. Din cate am citit, Belgia vine cu prima garnitura, in timp ce Germania are fete si la alte concursuri in acest weekend si va veni cu o echipa formata din titulare si rezerve. Am vazut ca fetele din Germania au fost serios trimise la concursuri in aceasta perioada, inclusiv cele care sunt rezerve pentru test event.

AntoniaA
2nd April 2016, 12:28
Unde putem gasi informatii in tmp real despre notare, executii, etc ptr concursul de miine?

21mai
2nd April 2016, 19:57
Și noi mergem oarecum cu a doua echipa exceptând-o pe catalina- ana, laura și larisa ar fi fost sigur în echipa dacă nu nu ar fi fost accidentate...
Oricum dacă mâine nu suntem peste ele ne cam luam la revedere de la rio căci brazilia sigur e peste noi

sorin2782
2nd April 2016, 20:27
atit sinteti de rautaciosi daca le iese miine nu mai sint a doua echipa noi ar trebui sa le sustinem orce ar face si sa le aratam ca toate sint importante,finca toate muncesc dar dupa o accidentare revenirea e mai grea toti o comparam pe cata cu cele mici cata o fost campioana atunci dar nici pe ea nu o prea vad campioana acum la concurenta care e .Sint roman si eu le apreciez pe toate la fel pentru mine nu e una mai iubita ca alta .La Dorha nu a prea fost o concurenta puternica.

myrab3la_19
2nd April 2016, 21:45
Unde putem gasi informatii in tmp real despre notare, executii, etc ptr concursul de miine?
Bea de la The coach gymnast va fi acolo si promite filmulete. Dar fara rezultate in timp real pt ca nu e wi-fi in sala. Si eu merg la concurs maine. Dar eu voi ajunge destul de tarziu acasa dupa concurs asa ca nu stiu cand o sa pot posta ceva.

iulia_p
2nd April 2016, 21:50
Și noi mergem oarecum cu a doua echipa exceptând-o pe catalina- ana, laura și larisa ar fi fost sigur în echipa dacă nu nu ar fi fost accidentate...
Oricum dacă mâine nu suntem peste ele ne cam luam la revedere de la rio căci brazilia sigur e peste noiPai, noi mergem cu ce avem mai bun in acest moment, in niciun caz cu a doua echipa. Ele SUNT echipa Romaniei.

Germania trimte cele mai bune gimnaste la Cottbus in acest weekend, noi NU mai avem alte gimnaste disponibile :).

Sper sa faca o figura cat mai frumoasa echipa noastra, este poate sansa lor sa arate ca se pot mobiliza si se poate conta pe ele. Si, poate, sa intre ulterior in carti chiar si in conditiile in care toata lumea e sanatoasa.

Eu le tin pumnii si le doresc succes! Si, mai ales, sper sa se bucure de sportul pe care il practica, de fiecare nota buna, de fiecare aparat de care trec cu bine, sa fie o echipa si sa dea tot ce poate. Dincolo de orice altceva.

Spiridonova.Fan
3rd April 2016, 00:00
atit sinteti de rautaciosi daca le iese miine nu mai sint a doua echipa noi ar trebui sa le sustinem orce ar face si sa le aratam ca toate sint importante,finca toate muncesc dar dupa o accidentare revenirea e mai grea toti o comparam pe cata cu cele mici cata o fost campioana atunci dar nici pe ea nu o prea vad campioana acum la concurenta care e .Sint roman si eu le apreciez pe toate la fel pentru mine nu e una mai iubita ca alta .La Dorha nu a prea fost o concurenta puternica.

Pardon, dar, comentariul e putin obraznic...

Normal ca revenirea e grea, dar Ponor de ce poate sa tot revina? Acum 2 luni nici putea sa se antreneze, acuma toti depindem de ea. Personal eu nu prea vad nici un talent in echipa noastra, si daca n-ar fi pentru regula asta stupida ca avem dreptul doar la o singura gimnasta, chiar nu m-ar fi interesat ca Romania nu s-a calificat. Eu vreau ca echipa sa mearga la Rio doar pentru dragul lui Ponor si Iordache.

In caz ca nu esti la curent cu barna in ultimii 3 ani, mare competitie nu a fost nici la mondiale sau europene. Ponor ar fi luat argint la mondiale anul trecut la barna cu exercitiul/nota de la Doha.

AntoniaA
3rd April 2016, 02:38
Merci pentru informatii, practic de azi mai sint doua saptamini pina la recalificare.
Am urmarit filmuletele din 2015 ale Mariei Holbura, sper sa fie mai curata la executie acum si sa prinda o forma buna.

iulia_p
3rd April 2016, 07:19
Foarte buna observația cu barna Cătălinei. Revine intr-un moment bun pentru ea, are sanse mari la barna si sigur stie si ea asta.
Dar depinde de echipa, pentru ca între ea si Lari cu siguranta o vor alege pe cea din urma (daca nu s'o anunta vreun wild card mai devreme pentru Larisa sau, de ce nu, de nu l-o primi chiar Cata o invitatie la Olimpiadă -cine stie?.)
Eu m-as bucura sa vad toata echipa la Rio.

sorin2782
3rd April 2016, 07:32
PONOR REVINE MAI USOR PENTRU CA STIIE SA SE MOTIVEZE PSIHC MAI BINE DECIT O COPILA DE 16 -17 ANI SI DACA tot o tineti ca echipa e numai cele doua dece le mai duce pe celelalte?

21mai
3rd April 2016, 08:12
Îmi pare rau ca s-a înțeles gresit ideea. Nu sunt rautacioasa si ideea mea era ca, din moment ce se pregatesc de aproximativ 2 ani sau chiar mai mult in aceeasi locatie, au beneficiat de aceiasi antrenori; era normal sa nu existe diferențe de nivel atat de mari si in plus sunt a doua echipa pentru ca laura si larisa au experiența unui mondial de exemplu, ana are constanta spre deosebire de alte fete. Le sustin pe toate, ele merita laudate numai pentru eforturile pe care le fac dar realist vorbind suntem in urma cu codul, suntem in urma cu pregătirea si din echipa de top 3 am ajuns să ne temem ca va ftrebui sa alegem intre cata si larisa

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 09:13
Merci pentru informatii, practic de azi mai sint doua saptamini pina la recalificare.
Am urmarit filmuletele din 2015 ale Mariei Holbura, sper sa fie mai curata la executie acum si sa prinda o forma buna.
Si mie imi place Maria. Sper sa prinda ea echipa.

AntoniaA
3rd April 2016, 09:37
Nu cred ca este numai stiinta de se motiva psihic,
Catalina a venit la lotul national cu un bagaj mare de elemente invatate de la Constanta.
In 2003 avea 16 ani cind lua argintul la Mondiale.
Acum ma uit la Maria Holbura care imi place la barna, si Dora are abilitati pentru barna si Denisa poate mai mult deci este sansa lor sa se afirme si sa isi cistige locul in echipa.

sorin2782
3rd April 2016, 10:16
chiar nu mai vreau sa comentez care e mai buna decit alta dar stind foarte multe fiind de multe ori p-rezent in sala de antrenament al fetelor nu i-mi mai dau cu parerea pentru ca nu are rost dar a-ti putut vedea ca ce am afirmat a cam fost real

madasch
3rd April 2016, 10:25
Maria Holbura avea si un paralel destul de bun pentru echipa. Sper sa fi progresat si sa se concentreze toate fetele astazi, sa-si valorifice toate calitatile. Sunt sigura ca au muncit si e important sa nu rateze.
Catalina are un talent iesit din comun la barna, dar si la sol are ceva special care atrage sala. Mi-as dori mult sa o vad la Olimpiada. Parca nu-mi pot inchipui ca va trebui sa trimitem doar o gimnasta.

iulia_p
3rd April 2016, 11:45
PONOR REVINE MAI USOR PENTRU CA STIIE SA SE MOTIVEZE PSIHC MAI BINE DECIT O COPILA DE 16 -17 ANI SI DACA tot o tineti ca echipa e numai cele doua dece le mai duce pe celelalte?Sa nu uităm ca si Ponor era o copilă de 16-17 ani când lua 3 medalii olimpice de aur :).

Mie fata asta mi s-a părut pur si simplu deosebita. A stat la club mai mult decat altele, putea sa se piarda, cred ca pur si simplu si-a dorit foarte mult si a si muncit foarte mult.

Spiridonova.Fan
3rd April 2016, 12:36
chiar nu mai vreau sa comentez care e mai buna decit alta dar stind foarte multe fiind de multe ori p-rezent in sala de antrenament al fetelor nu i-mi mai dau cu parerea pentru ca nu are rost dar a-ti putut vedea ca ce am afirmat a cam fost real

De exemplu?

Noi nu suntem in sala, dar daca ai filmulete, comentarii, etc imparte-le cu noi daca noi ca fani de mai bine de 10+ ani nu stim nimic.

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 12:42
Eu sper ca fetele sa scape de presiune si sa se bucure de acest sport. Atat! Restul vine dupa..

roxella
3rd April 2016, 13:42
La ce ora incepe concursul?

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 14:13
La 5 ora noastra. Acum sunt junioarele.

roxella
3rd April 2016, 14:20
La 5 ora noastra. Acum sunt junioarele.

Multumesc!
Hai fetelor!!! :cheer:

ela_diana
3rd April 2016, 14:58
Rezultate junioare aici http://ffgym.be/media/5418/juniors-team.pdf

ela_diana
3rd April 2016, 15:02
Si individual http://ffgym.be/media/5417/juniors-allaround.pdf

ela_diana
3rd April 2016, 17:22
Cred ca dupa prima rotatie conduce Belgium cu 3 puncte in plus. Rom pe 3 la 5 pt. Dezastru la paralele.

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 17:37
5 puncte de belgia? Da ele unde au concurat? La sarituri? Offf

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 17:37
Cred ca dupa prima rotatie conduce Belgium cu 3 puncte in plus. Rom pe 3 la 5 pt. Dezastru la paralele.
De unde ai rezultatele?

21mai
3rd April 2016, 17:56
Fie si simpla aducere a unui antrenor strain la paralele ar îmbunătăți notele, arbitrii stiu ca suntem slabi si taie in carne vie...o sa le vina mintea la cap lui stoica si compania. ...

cristina.t
3rd April 2016, 17:57
Cred ca dupa prima rotatie conduce Belgium cu 3 puncte in plus. Rom pe 3 la 5 pt. Dezastru la paralele.

Paralelele ne-a adus marirea si tot ele ne vor aduce decaderea. Cred ca trebuie sa ne obisnuim cu gandul ca la olimpiada va fi prezenta o singura gimnasta (probabil Larisa daca va fi apta de concurs).
Nici junioarele nu stau foarte bine. Note foarte mici comparate cu echipele de top. Am vazut ca e o frenezie pe facebook ca s-au clasificat in fata Belgiei, dar nu cred ca e cazul. Ma tem ca si editia 2020 e compromisa pentru noi.

21mai
3rd April 2016, 17:59
Aici apar notele pe fb -12.950 iridon si 13.10 holbura, bulimar 12.550 la paralele, 10.700 silvia zarzu prapad cred ca si catalina ar putea scoate mai bine...nu inteleg insa pe diana, de cand a revenit rateaza continuu si înainte stiu ca se apropia chiar de 14 la acest aparat...

https://mobile.facebook.com/madalina.paci?_rdr#!/angelo.danny/posts/pcb.10153361856882234/?photo_id=10153361857857234&mds=%2Fphotos%2Fviewer%2F%3Fphotoset_token%3Dpcb.1 0153361856882234%26photo%3D10153361857857234%26pro fileid%3D1606134707%26source%3D48%26refid%3D7%26_f t_%3Dqid.6269344328756443811%253Amf_story_key.-3194778109760034071%26cached_data%3Dfalse%26ftid%3 Du_7_w&mdf=1

21mai
3rd April 2016, 18:10
Pe pagina de facebook a lui angelo danny, sper sa nu se supere pe mine ca scriu aici, apar rezultatele.14.4 la bârnă diana, 14.2 iridon si 14.3 catalina

madasch
3rd April 2016, 18:11
Poate ca o solutie ar fi ca Silvia Zarzu sa nu faca parte din echipa, cu riscul de a pierde un pic la sarituri, dar putem folosi o fata care ar avea teoretic potential mai mare la paralele, de exemplu, Maria Holbura sau Andreea Iridon

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 18:13
Daca nu am rata, am avea sanse. Dar ratam evolutie dupa evolutie. Uite iridon s ar fi apropiat de 14 fara ratare. Sper sa se adune o data.. ce mai au acum de le e frica?:( ce o fi o fi..

ela_diana
3rd April 2016, 18:13
Eu ma uit pe Facebook pe gymfever2012

21mai
3rd April 2016, 18:15
13.250 la sol zarzu bulimar 14.100. Off n avem nici o fata care sa exceleze sau macar sa fiw peste medie la toate aparatele. ..

iulia_p
3rd April 2016, 18:21
După 3 aparate suntem pe 3... la 6 puncte de Belgia