PDA

View Full Version : Diverse 2016



Pages : 1 2 [3]

Ada24
5th June 2016, 12:01
si ce s-a intamplat cu oradea?
oricum nici nu e vorba doar de maria aici, ea evident a fost indeajuns de inteligenta sa realizeze ca mediul in care a crescut era toxic si pp ca nu va crea acelasi mediu in jur.dar ceilalti?
vad eu si pe aici pe cineva care e plin de frustari si trebuie sa si le verse. saracu :(

camigym
5th June 2016, 18:30
si ce s-a intamplat cu oradea?
Daca imi aduc bine aminte, dupa fuga lui Kaloly, nu stiu cam cand, antrenorul a plecat/fugit in Ungaria si a devenit antrenorul nationalei. Parca asa se zvonea pe la colturi.

camigym
5th June 2016, 18:33
Karoly

cristina.t
5th June 2016, 20:05
Interesanta declaratia Danielei Silivas: http://www.antena3.ro/actualitate/social/fosta-sportiva-ne-bateau-la-antrenamente-ca-pe-sacii-de-fasole-cu-joardele-rupte-din-salcii-ne-359883.html (al doilea video)

Ada24
5th June 2016, 20:52
a cumparat cineva cartea?:D

de ce se vorbeste doar de BB? De ce nu si de celelalte nume? si de ce se leaga dor de bataie ca mie mi se par cuvintele alea (" mici ironii") la fel de groaznice.

Oricum ce tb sa inteleaga lumea e ca e autobiografia ei.ce doreau? sa spuna frumos? sa minta frumos? Daca sunt asa siguri ca doar asa se castiga aurul ar tb sa recunoasca -plus parintii/copii care nu sunt dispusi la astfel de eforturi psihologice sa stie cum sta treaba sa nu mai cheltuie banii federatiei ca apoi sa se retraga, nu?:rolleyes:

cristina.t
5th June 2016, 21:49
După ce fosta mare campioană Maria Olaru a reusit să arunce lumea gimnasticii în aer cu dezvăluirile ei din cartea autobiografică, Marian Drăgulescu îi confirmă spusele. Ba chiar mai mult, marele sportiv o felicită pentru curajul pe care l-a avut. "În vechiul sistem, această tehnică se practica în mai toate sporturile, nu numai în gimnastică. Din fericire pentru mine nu am avut parte de agresiuni în timpul antrenamentelor. Dar s™tiu foarte bine că se proceda în felul acesta s™i că tot ce a spus ea este adevărat. Cel put›in eu am auzit de asemenea practici, chiar dacă nu am fost martor, efectiv, la ele", a declarat celebrul sportiv pentru Spynews.ro.
Mai mult, Marian Drăgulescu apreciază sinceritatea fostei campioane s™i laudă curajul de a spune lucrurilor pe nume. "Nu trebuie pusă la zid pentru curajul ei", a explicat el.

Bravo Mariane pentru verticalitatea ta!

21mai
5th June 2016, 22:16
Unde e linkul?
Mercic


După ce fosta mare campioană Maria Olaru a reusit să arunce lumea gimnasticii în aer cu dezvăluirile ei din cartea autobiografică, Marian Drăgulescu îi confirmă spusele. Ba chiar mai mult, marele sportiv o felicită pentru curajul pe care l-a avut. "În vechiul sistem, această tehnică se practica în mai toate sporturile, nu numai în gimnastică. Din fericire pentru mine nu am avut parte de agresiuni în timpul antrenamentelor. Dar s™tiu foarte bine că se proceda în felul acesta s™i că tot ce a spus ea este adevărat. Cel put›in eu am auzit de asemenea practici, chiar dacă nu am fost martor, efectiv, la ele", a declarat celebrul sportiv pentru Spynews.ro.
Mai mult, Marian Drăgulescu apreciază sinceritatea fostei campioane s™i laudă curajul de a spune lucrurilor pe nume. "Nu trebuie pusă la zid pentru curajul ei", a explicat el.

Bravo Mariane pentru verticalitatea ta!

cristina.t
5th June 2016, 22:32
Unde e linkul?
Mercic

aici: http://spynews.ro/monden/este-singurul-mare-campion-care-o-susine-pe-maria-olaru-in-scandalul-care-a-explodat-in-lumea-gimnasticii-tot-ce-a-spus-ea-e-adevarat-104301.html

Alina Nicoleta
5th June 2016, 23:42
Marian a scris pe contul de facebook ca nu ii apartin spusele.. ca de obicei.. presa de doi lei.

niagara64
6th June 2016, 02:11
Marian a scris pe contul de facebook ca nu ii apartin spusele.. ca de obicei.. presa de doi lei.

Sau poate doar a regretat un moment de sinceritate taxat aspru de federatie ?! ...

cristina.t
6th June 2016, 06:56
Sau poate doar a regretat un moment de sinceritate taxat aspru de federatie ?! ...

:)) Si tocmai il felicitasem pentru verticalitate. E in FRG o mafie si dictatura mai ceva ca in perioada stalinista de fug toti de Maria. Bravo tovarasi!

Alina Nicoleta
6th June 2016, 10:57
:)) Si tocmai il felicitasem pentru verticalitate. E in FRG o mafie si dictatura mai ceva ca in perioada stalinista de fug toti de Maria. Bravo tovarasi!

Cum ar fi sa nu mai interpretam atat? Cum ar fi .. speak less and act more? Anywayz.. cred ca fiecare are dreptul la opinie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ingropam gimnastica acum. Mai bine s-ar veni cu solutii, in loc de comentarii.

sak
6th June 2016, 12:11
Soluții sunt, dar n-aduc medalii. Nici măcar calificări la Olimpiadă!

cristina.t
6th June 2016, 12:29
Cum ar fi sa nu mai interpretam atat? Cum ar fi .. speak less and act more? Anywayz.. cred ca fiecare are dreptul la opinie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ingropam gimnastica acum. Mai bine s-ar veni cu solutii, in loc de comentarii.

1. Gimnastica este deja ingropata, de incompetenta antrenorilor de a se adapta la noul sistem si a-si schimba metodele
2. Solutii s-au prezentat aici, dar fiind un forum probabil nu sunt de luat in seama de federatie sau cine trebuie
3. De asta e forum ca sa comentam si mai ales sa sanctionam cand ceva merge prost. Deranjeaza?

niagara64
6th June 2016, 13:54
Cum ar fi sa nu mai interpretam atat? Cum ar fi .. speak less and act more? Anywayz.. cred ca fiecare are dreptul la opinie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ingropam gimnastica acum. Mai bine s-ar veni cu solutii, in loc de comentarii.
Solutiile s-au mai spus dar cei care ar trebui sa le aplice se bucura daca se mai astupa comentariile pentru ca ei nu au chef e schimbari ....
Act more ? Really ?! :happy:happy:happy
Cat despre interpetari ..... ma lasi :)))) chiar crezi ca nu exista omerta . Chiar atat de naiva esti ?

niagara64
6th June 2016, 14:12
Soluții sunt, dar n-aduc medalii. Nici măcar calificări la Olimpiadă!

Pe termen lung pot aduce , acum sigur nu ... dar aceste solutii sunt indispensable pentru sanatatea morala si fizica a unui sport care e la baza tuturor sporturilor .

sak
6th June 2016, 14:19
În ziua de azi totul înseamnă bani! N-ai performanțe n-ai ce mânca! Și la noi sportul nu e profitabil. În plus rămâi cretin.
Eu unul (care fac sport de la 4 ani organizat sau amator) nu mi-aș risca viitorul copilului punându-l să facă sport de performanță!
Eu am luat palme peste ceafă de la antrenori și de la profesori, că așa erau vremurile. Palmele făceau parte din educație. Dar dacă aș afla că cineva mi-a lovit copilul pt. că n-a știut o întrebare, n-are o temă făcută, nu s-a antrenat bine..... e vai de el și de familia lui!

niagara64
6th June 2016, 14:33
În ziua de azi totul înseamnă bani! N-ai performanțe n-ai ce mânca! Și la noi sportul nu e profitabil. În plus rămâi cretin.
Eu unul (care fac sport de la 4 ani organizat sau amator) nu mi-aș risca viitorul copilului punându-l să facă sport de performanță!
Eu am luat palme peste ceafă de la antrenori și de la profesori, că așa erau vremurile. Palmele făceau parte din educație. Dar dacă aș afla că cineva mi-a lovit copilul pt. că n-a știut o întrebare, n-are o temă făcută, nu s-a antrenat bine..... e vai de el și de familia lui!

Sorry , nu stiu daca expresia " ramai cretin" este una adevarata . Sport se face( si de mare peformanta) si fara bataie , si la un loc cu scoala de calitate . Iti garantez asta .
Sanatatea unui popor sta in sport ... tu ca parinte ar trebui sa iti pui copilul sa faca sport , sa lupti sa dispara practicile gen bataie , dar sa lupti ca fiecare copil sa faca sport. ... marea performanta va veni si ea automat . Investiti in sport . E parte din sanatea si educatia copilului .

sak
6th June 2016, 15:00
Păi spune-mi un sportiv de la noi și cu performanțe și școlit! La asta mă refeream.
Păi nu se pune problema să nu facă sport, dimpotrivă. Dar așa, de amator, de plăcere. Practic să înlocuiască statul în parc cu o mișcare la tenis, un înot, iarna un schi.
Investițiile în sport sunt ceva ce sună bine. Practic, investițiile le fac părinți. Unii preferă, printre care și eu, să facă investițiile majore în educarea lui și în sportul amator.
Din păcate la noi nimeni nu mai predă un sport benevol, numai contra-cost. Cluburile se autofinanțează, antrenorii aleg copii ai căror părinți îl ling în cur, care le fac "cadouri".

Alina Nicoleta
6th June 2016, 16:13
1. Gimnastica este deja ingropata, de incompetenta antrenorilor de a se adapta la noul sistem si a-si schimba metodele
2. Solutii s-au prezentat aici, dar fiind un forum probabil nu sunt de luat in seama de federatie sau cine trebuie
3. De asta e forum ca sa comentam si mai ales sa sanctionam cand ceva merge prost. Deranjeaza?
Vezi tu, tocmai mentalitatea ta ingroapa gimnastica mai adanc:
1. Atunci cand te conformezi si spui deja ingropata, nu lasi urma de speranta. Cand esti down(fie sport, fie viata in general) nu trebuie sa te complaci, ci sa continui sa speri si sa faci ceva pt a reveni;
2. Solutia pe forum ar fi sa nu mai existe atac, ci mai bine un brain storming sa ajutam cumva. Recunosc, nu stiu cum, dar ne putem gandi, avand o alta abordare;
3. Cum am mai spus, dreptul la opinie exista, dar nu la critica dus la extrem de multe ori, ce rezolvi? Pe cine sanctionezi? Ma faci sa si rad..

Alina Nicoleta
6th June 2016, 16:33
Solutiile s-au mai spus dar cei care ar trebui sa le aplice se bucura daca se mai astupa comentariile pentru ca ei nu au chef e schimbari ....
Act more ? Really ?! :happy:happy:happy
Cat despre interpetari ..... ma lasi :)))) chiar crezi ca nu exista omerta . Chiar atat de naiva esti ?
Incerc sa iau pozitiv comentariul tau.. nu sunt naiva, sunt fan gimnastica si sper pana in panzele albe ca vom reusi sa schimbam.

niagara64
6th June 2016, 17:05
Incerc sa iau pozitiv comentariul tau.. nu sunt naiva, sunt fan gimnastica si sper pana in panzele albe ca vom reusi sa schimbam.
Pai in nici un caz tacand sau menajand nu se va rezolva nimic . Am spus-o acum vreo 5 ani si drept dovada ca am avut dreptate si calea spusa de tine nu functioneaza .... iata unde este gimnastica acum .

cristina.t
6th June 2016, 19:18
Vezi tu, tocmai mentalitatea ta ingroapa gimnastica mai adanc:
1. Atunci cand te conformezi si spui deja ingropata, nu lasi urma de speranta. Cand esti down(fie sport, fie viata in general) nu trebuie sa te complaci, ci sa continui sa speri si sa faci ceva pt a reveni;

Nu este semn de slabiciune, este raspunsul adecvat pentru cei care considera ca a spune adevarul, a fi sincer este echivalent cu distrugerea a ceva ce deja nu functioneaza. Vezi ce reprosuri i se aduc Mariei, ca si-a gasit taman acum sa vorbeasca cand ei incearca sa recladeasca. Sa recladeasca ce? Ceva ce oricum este putred prin metode si conceptie? Mai bine o "implozie" si pus caramida de la caramida corect decat carpaceli. Ca sa nu mai mentionez de diversele "scenarite" ca de ce acum, de ce ea, de ce acele pasaje si cu ce scop. Acum a gasit ea momentul sa scrie, asta a trait, astea sunt amintirile ei, nu vad unde unde este problema, trebuie sa ceara permisiunea cuiva?



2. Solutia pe forum ar fi sa nu mai existe atac, ci mai bine un brain storming sa ajutam cumva. Recunosc, nu stiu cum, dar ne putem gandi, avand o alta abordare;
Au tot fost aici diverse discutii si propuneri, unele de foarte bun simt, dar cand ai de a face cu oameni care nu vor sa auda, de o nesimtire crasa a celor care ar trebui sa faca ceva, singura metoda este de a fi mai dur, mai sarcastic, atacul daca asa iti place sa vezi lucrurile.



3. Cum am mai spus, dreptul la opinie exista, dar nu la critica dus la extrem de multe ori, ce rezolvi? Pe cine sanctionezi? Ma faci sa si rad..
Sanctionez indolenta si nesimtirea celor ce ar fi trebuit sa schimbe ceva, sanctionez adultii care considera ca palma este cea mai potrivita metoda de convingere si stimulare a unor copii. La metode extreme se folosesc critici "extreme". La marea nesimtire este imposibil sa raspunzi cu eleganta si bun simt.

Alina Nicoleta
6th June 2016, 21:42
Pai in nici un caz tacand sau menajand nu se va rezolva nimic . Am spus-o acum vreo 5 ani si drept dovada ca am avut dreptate si calea spusa de tine nu functioneaza .... iata unde este gimnastica acum .
Au fost atat de multe accidentari.. eu cred ca mai degraba aici avem o mega problema. La rezistenta sportivelor.. aici as urla si eu in gura mare.

Alina Nicoleta
6th June 2016, 21:44
Nu este semn de slabiciune, este raspunsul adecvat pentru cei care considera ca a spune adevarul, a fi sincer este echivalent cu distrugerea a ceva ce deja nu functioneaza. Vezi ce reprosuri i se aduc Mariei, ca si-a gasit taman acum sa vorbeasca cand ei incearca sa recladeasca. Sa recladeasca ce? Ceva ce oricum este putred prin metode si conceptie? Mai bine o "implozie" si pus caramida de la caramida corect decat carpaceli. Ca sa nu mai mentionez de diversele "scenarite" ca de ce acum, de ce ea, de ce acele pasaje si cu ce scop. Acum a gasit ea momentul sa scrie, asta a trait, astea sunt amintirile ei, nu vad unde unde este problema, trebuie sa ceara permisiunea cuiva?


Au tot fost aici diverse discutii si propuneri, unele de foarte bun simt, dar cand ai de a face cu oameni care nu vor sa auda, de o nesimtire crasa a celor care ar trebui sa faca ceva, singura metoda este de a fi mai dur, mai sarcastic, atacul daca asa iti place sa vezi lucrurile.


Sanctionez indolenta si nesimtirea celor ce ar fi trebuit sa schimbe ceva, sanctionez adultii care considera ca palma este cea mai potrivita metoda de convingere si stimulare a unor copii. La metode extreme se folosesc critici "extreme". La marea nesimtire este imposibil sa raspunzi cu eleganta si bun simt.

Cristina.. vad ca si tu esti la fel de implicata emotional. Hai sa fim uniti si sa ne gandim.toti la o solutie. E pacat sa se stinga sportul asta frumos aici.. eu cred ca ar trebui sa se dea sansa tuturor fetelor si sa se faca emisiuni mai des la lot.. sa se dea mai multa atentie. Sa vb cu alina alexoi sa mearga mai des pe acolo

Anicia Juliana
6th June 2016, 23:12
Au fost atat de multe accidentari.. eu cred ca mai degraba aici avem o mega problema. La rezistenta sportivelor.. aici as urla si eu in gura mare.
E un punct subliniat de Adrian Stan intr-un interviu recent. Junioarele noastre au facut un stagiu in GB si nu tineau pasul cu englezoaicele la alergare si exercitii de forta. De unde si accidentarile pe banda. So, good point!

mihaidascalescu
7th June 2016, 00:11
Interesanta declaratia Danielei Silivas: http://www.antena3.ro/actualitate/social/fosta-sportiva-ne-bateau-la-antrenamente-ca-pe-sacii-de-fasole-cu-joardele-rupte-din-salcii-ne-359883.html (al doilea video)

Daca mai era vreo îndoială silivas confirma tot ce a zis olaru, indirect.

cristina.t
7th June 2016, 07:38
Si aici declaratia Catalinei: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/Alte+sporturi/Catalina+Ponor+Mi-a+fost+dor+de+medalii+pot+obtine+mai+mult+la+R

Si ca de obicei unii simt nevoia sa o atace si sa o improste cu noroi. Asta este opinia ei, in plus Catalina a fost la lot dupa cazul "Petrovschi", Maria inainte. Catalina a fost la nivel de club in Constanta, Maria in Deva. Sunt convinsa ca exista o diferenta de stil dintre cele doua cluburi. In plus ea are un nume, un anumit prestigiu, o anumita experienta si e normal ca ea sa fie antrenata acum diferit fata de cele care sunt la inceput.

iulia_p
7th June 2016, 08:30
Si aici declaratia Catalinei: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/Alte+sporturi/Catalina+Ponor+Mi-a+fost+dor+de+medalii+pot+obtine+mai+mult+la+R

Si ca de obicei unii simt nevoia sa o atace si sa o improste cu noroi. Asta este opinia ei, in plus Catalina a fost la lot dupa cazul "Petrovschi", Maria inainte. Catalina a fost la nivel de club in Constanta, Maria in Deva. Sunt convinsa ca exista o diferenta de stil dintre cele doua cluburi. In plus ea are un nume, un anumit prestigiu, o anumita experienta si e normal ca ea sa fie antrenata acum diferit fata de cele care sunt la inceput.
Catalina e din alta poveste cred. A ajuns mare la lot, la Constanta a povestit mereu ca ii era f bine. La scurt timp dupa ce a ajuns, a luat medalii si s-a impus ca lider de echipa. Eu cred ca si de-asta are puterea de a continua, a sarit peste anii lungi de Deva tocmai in perioada de formare. A stat bine mersi acasa, pregatindu-se in sala de la Constanta pana spre 15 ani.

Pentru mine povestea asta a fost o noua dezamagire. Sa crezi ca rezolvi ceva prin discreditarea Mariei, in loc sa vezi unde sunt punctele slabe si ce se poate face, sa construiesti in loc sa darami...

Gata, au gasit marele vinovat, acum suntem cu totii fericiti. De-asta s-a dus gimnastica la vale, nu? :(((((

Avem noi romanii un dar de a vedea lucrurile doar in alb sau negru... A fost o epoca, a trecut, era cum nu se poate mai normal ca cineva, Maria sau oricare alta, sa vina si sa povesteasca... Poate o vor mai face fete, e dreptul lor, nu ai cum sa furi amintirile nimanui. Au fost cu siguranta si momente frumoase, e libera fiecare fata sa selecteze aceste amintiri pana la urma. Sau pe celelalte.

De ce nu vine Stoica sa spuna: am luat masuri, am discutat cu toti antrenorii si va pot spune ca in RO anului 2016 asemenea practici NU exista. Antrenamentele sunt filmate, antrenorii sunt prelucrati, ii trimitem la traininguri, inclusiv pe partea de creare a unei mentalitati de invingatori (ca or fi si din astea).

Daca Adrian Stan tot le preda la englezi, de ce nu il cheama si la noi la un curs de vara? SA adune toti antrenorii din tara si sa le mai spuna cum e azi. Mie omul mi s-a parut extrem de deschis si sunt sigura ca e realizabil un asemenea demers?

BIneinteles, noi suntem prea mandri pentru asta! Preferam sa cautam tapi ispasitori atunci cand ne dam de-a dura.

Alina Nicoleta
7th June 2016, 09:02
Catalina e din alta poveste cred. A ajuns mare la lot, la Constanta a povestit mereu ca ii era f bine. La scurt timp dupa ce a ajuns, a luat medalii si s-a impus ca lider de echipa. Eu cred ca si de-asta are puterea de a continua, a sarit peste anii lungi de Deva tocmai in perioada de formare. A stat bine mersi acasa, pregatindu-se in sala de la Constanta pana spre 15 ani.

Pentru mine povestea asta a fost o noua dezamagire. Sa crezi ca rezolvi ceva prin discreditarea Mariei, in loc sa vezi unde sunt punctele slabe si ce se poate face, sa construiesti in loc sa darami...

Gata, au gasit marele vinovat, acum suntem cu totii fericiti. De-asta s-a dus gimnastica la vale, nu? :(((((

Avem noi romanii un dar de a vedea lucrurile doar in alb sau negru... A fost o epoca, a trecut, era cum nu se poate mai normal ca cineva, Maria sau oricare alta, sa vina si sa povesteasca... Poate o vor mai face fete, e dreptul lor, nu ai cum sa furi amintirile nimanui. Au fost cu siguranta si momente frumoase, e libera fiecare fata sa selecteze aceste amintiri pana la urma. Sau pe celelalte.

De ce nu vine Stoica sa spuna: am luat masuri, am discutat cu toti antrenorii si va pot spune ca in RO anului 2016 asemenea practici NU exista. Antrenamentele sunt filmate, antrenorii sunt prelucrati, ii trimitem la traininguri, inclusiv pe partea de creare a unei mentalitati de invingatori (ca or fi si din astea).

Daca Adrian Stan tot le preda la englezi, de ce nu il cheama si la noi la un curs de vara? SA adune toti antrenorii din tara si sa le mai spuna cum e azi. Mie omul mi s-a parut extrem de deschis si sunt sigura ca e realizabil un asemenea demers?

BIneinteles, noi suntem prea mandri pentru asta! Preferam sa cautam tapi ispasitori atunci cand ne dam de-a dura.
Total de acord!

sorin2782
7th June 2016, 12:30
[QUOTE=cristina.t;4291034]Si aici declaratia Catalinei: [url]http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/Alte+sporturi/Catalina+Ponor+Mi-a+fost+dor+de+medalii+pot+obtine+mai+mult+la+R[tot respectul pentru ea dar e un pic cam aroganta nu a realizat inca ca medalia la birna a luato prin ratarile altora ca si cea de la sol munteanu cind a luat auru a fost o intimplare considerata de uni antrenori deci se vede cu ochiu liber cum erau tratate celelalte fete.

mihaidascalescu
7th June 2016, 13:22
Si aici declaratia Catalinei: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/Alte+sporturi/Catalina+Ponor+Mi-a+fost+dor+de+medalii+pot+obtine+mai+mult+la+R

.

„Mi-a fost dor de medalii, dar cred eu că se putea mult mai bine. Din păcate greșelile au fost făcute. Pentru mine sunt o confirmare aceste medalii, pentru liniștea mea că nu am muncit degeaba. Oricum, mai am mult de crescut. Normal că pot obține mai mult la Rio (n.r. - mai sus de locul trei), puteam obține mai mult și la europene după cum am zis. Concursul a crescut foarte mult, cel puțin finala de la sol am simțit-o ca pe o finală olimpică. A fost o finală grea”, a spus ea pe Aeroportul Henri Coandă.

Cătălina Ponor este mulțumită cu cele două medalii de bronz de la Berna. „Nu sunt supărată că am luat bronz pentru că am stat 4 ani acasă, apoi am avut și o operație și nu am decât trei săptămâni de antrenamente normale, cel puțin la sol. Sunt fericită. Nu avem de ce să fim supărate că am ieșit pe șase la echipe, până la urmă am ieșit mai bine decât la testul de la Rio”, a menționat sportiva de 28 de ani.


vad ca e realista tare cata. :happy:happy:happy

pai daca putea mai mult de ce nu a facut mai mult. chiar nu-si da seama ca la birna a luat medalie printr-o conjunctura ce se intimpla foarte rar?

nu va putea mai mult pentru ca, al naibii, corpul de 27 de ani nu se muleaza ca cel de 17 ani. cel mult va fi un fel de chuso freak.

niagara64
7th June 2016, 14:12
Si aici declaratia Catalinei: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Sport/Alte+sporturi/Catalina+Ponor+Mi-a+fost+dor+de+medalii+pot+obtine+mai+mult+la+R

Si ca de obicei unii simt nevoia sa o atace si sa o improste cu noroi. Asta este opinia ei, in plus Catalina a fost la lot dupa cazul "Petrovschi", Maria inainte. Catalina a fost la nivel de club in Constanta, Maria in Deva. Sunt convinsa ca exista o diferenta de stil dintre cele doua cluburi. In plus ea are un nume, un anumit prestigiu, o anumita experienta si e normal ca ea sa fie antrenata acum diferit fata de cele care sunt la inceput.

Catalina a fost o rebela , ei nu I-a putut impune niciodata nimic la modul serios .
Normal ca ea nu a luat bataie . Normal ca interesul ei ii cere sa faca declaratii diplomatice ... doar vrea bilet catre Rio :ok:
Nu e prima furtuna prin care FRG trece iar sefiii prb spera sa se intample ca atunci ... cainii latra , carevana trece ...
Declaratie Vieru de la vremea respectiva . Se vede clar cum se gandea ( inca se mai gandeste )
Ponor, Rosu, Eremia si Leonida au valoare! Numai ca, daca nu pui putin biciul pe ele, nu poti face performanta! Acum se dovedeste de ce sunt bune metodele cuplului Belu - Bitang! Eu astept, ca sa zic asa, indreptarea pacatosilor! Fetele stiu de ce! Doamna Bitang spunea ca nu ea a propus trimiterea gimnastelor la cluburi... N-a spus, n-a propus, doar a sugerat, ce sa ne mai ascundem dupa deget! Apropo, e posibil sa se intoarca domnul Belu? Pe mine ma intrebati? Usile noastre sunt deschise, daca domnia-sa vrea sa revina in fruntea echipei, este asteptat, dar in limita de timp a bunului simt! Alte ganduri? Sa fim lasati sa ne facem treaba. Stati linistit, ca tezaurul de medalii tot noi, adica gimnastica romaneasca, il aducem in tara!
Da , ziarul nu e unul reputat dar va dau in scris ca este exact asa gandeau . Iar la vremea respectiva aveau si curajul sa o spuna tare .
http://m.libertatea.ro/section/3/la-striptease-102761

cristina.t
7th June 2016, 19:21
Apropo de biletul catre Rio, azi Larisa ne zambea frumos din sala pe o retea de socializare. Am inteles ca inca nu se pregateste la parametri normali. Credeti ca mai are vreo sansa? Andreea sustine ca-i va fi foarte greu, dar nu imposibil: http://www.agerpres.ro/sport/2016/06/06/gimnastica-andreea-raducan-ponor-are-un-avans-fata-de-larisa-iordache-dar-staff-ul-va-decide-cine-merge-la-jo-22-53-27

sorin2782
7th June 2016, 19:31
Apropo de biletul catre Rio, azi Larisa ne zambea frumos din sala pe o retea de socializare. Am inteles ca inca nu se pregateste la parametri normali. Credeti ca mai are vreo sansa? Andreea sustine ca-i va fi foarte greu, dar nu imposibil: http://www.agerpres.ro/sport/2016/06/06/gimnastica-andreea-raducan-ponor-are-un-avans-fata-de-larisa-iordache-dar-staff-ul-va-decide-cine-merge-la-jo-22-53-27

poza e de anu trecut inainte de europene sanse la medali nu prea avem indiferent care merge

lory
7th June 2016, 21:53
despre scandalul din gimnastica - pe A3 ! Bellu, Bitang, Ponor si foste gimnaste

Anicia Juliana
7th June 2016, 22:16
Merci!! Sunt curioasa.

Ungureanu, ce patos inutil si penibil

coluta
7th June 2016, 22:26
"Interesanta" selectia de invitati!

Ce sa mai zici...

coluta
7th June 2016, 22:28
Cum sa te lauzi ca azi ai mancat doi covrigi? :(


Hai ca a bagat-o si pe aia cu momentul de declin al gimnasticii...

Anicia Juliana
7th June 2016, 22:47
Andreea, Andreea ... Dupa CM 2001, cine a refuzat sa mai intre in sala de gimnastica?

niagara64
7th June 2016, 22:54
Andreea, Andreea ... Dupa CM 2001, cine a refuzat sa mai intre in sala de gimnastica?

Urmeaza crucificarea Mariei OLaru ... metoda nu e noua , au mai folosit-o in trecut .
Stiti cu ce seamana emisiunea ? Cu sedintele de partid in care se puneau la zid dusmanii de clasa ... cand toti se ridicau si trebuiau sa infiereze aprig devierile de la doctrina de partid .... :mad:

Existau liste facute de liderii de sindicat si partid .... Se spunea : TU si Tu si tu te ridici sa vorbesti ... nu conta cat de adevarat era ... conta doar fi acolo sa dai cu pietre ca asa cerea partidul .

iulia_p
7th June 2016, 22:57
Totusi, si Andreea spune ca Maria a preferat sa pastreze amintirile mai putin frumoase. Indirect, recunoaste ca acestea exista.
Cartea Mariei beneficiaza de o expunere mult mai mare decat daca lucrurile erau lăsate sa treacă.
Acum toata lumea are ocupație, la noi trebuie a existe tabere clar delimitate, eu sunt sigura ca si fetele ai dreptate, gimnastica le-a consacrat si le-a adus multe momente frumoase, are si Maria, exista o parte pe care nu vrem poate sa o vedem, dar ea a fost, chiar daca se aduna toata lumea sa o nege, si poate mai este, intr-o forma sau alta.
Ce contează insa e viitorul si tare mi-ar placea sa se pună si problema lui.

niagara64
7th June 2016, 23:03
Totusi, si Andreea spune ca Maria a preferat sa pastreze amintirile mai putin frumoase. Indirect, recunoaste ca acestea exista.
Cartea Mariei beneficiaza de o expunere mult mai mare decat daca lucrurile erau lăsate sa treacă.
Acum toata lumea are ocupație, la noi trebuie a existe tabere clar delimitate, eu sunt sigura ca si fetele ai dreptate, gimnastica le-a consacrat si le-a adus multe momente frumoase, are si Maria, exista o parte pe care nu vrem poate sa o vedem, dar ea a fost, chiar daca se aduna toata lumea sa o nege, si poate mai este, intr-o forma sau alta.
Ce contează insa e viitorul si tare mi-ar placea sa se pună si problema lui.

Care viitor atat timp cat nu se vad greselile trecutului ?
Periculos este sa nu admiti anormalitatea folosirii violentei pentru a face performanta / educatie ... Cum era vorba aia? Ce-i ce nu isi cunosc si inteleg istoria sunt condamnati la a retrai greselile trecutului ....

iulia_p
7th June 2016, 23:08
Da, un lucru m-a socat pe mine in toata povestea asta: cat de normal ni se pare noua, majoritatii romanilor, ca niste copii sa fie bătuți, indiferent de scop si motive.

coluta
7th June 2016, 23:14
E oribil cum tot insista cu sacrificiile si cu cat de greu e.

Care e legatura cu subiectul?

mikeyy
8th June 2016, 01:13
Cineva nu se lasa pana nu distruge gimnastica romaneasca. Aceasta carte a aparut cu un timing feroce, cu sange rece. Abordarea nu este deloc una corespunzatoare. Putea sa se elibereze si sa-si spuna of-ul si trairile in n alte moduri. Degeaba Marie se apuca dupa 16 ani sa scrie carti. Face exact ca acei parinti care tac si se apuca sa vorbeasca dupa ce destinul copilului a fost deja pecetluit. In 16 ani multe lucruri se intampla, multe lucruri se schimba. Una e anul 1999 si alta este 2016, chiar daca sistemul este inca in parametrii anilor 70. Stim cu totii asta, nu e nicio noutate, insa nu da in gimnastica, ca sport. Daca iti pasa, fa ceva si vino in sprijinul sportului care ti-a dat directia in viata, cu bune si cu rele. Pana la urma, in tot mixul acesta, sunt si munca si rezultatele ei.

niagara64
8th June 2016, 02:31
Cineva nu se lasa pana nu distruge gimnastica romaneasca. Aceasta carte a aparut cu un timing feroce, cu sange rece. Abordarea nu este deloc una corespunzatoare. Putea sa se elibereze si sa-si spuna of-ul si trairile in n alte moduri. Degeaba Marie se apuca dupa 16 ani sa scrie carti. Face exact ca acei parinti care tac si se apuca sa vorbeasca dupa ce destinul copilului a fost deja pecetluit. In 16 ani multe lucruri se intampla, multe lucruri se schimba. Una e anul 1999 si alta este 2016, chiar daca sistemul este inca in parametrii anilor 70. Stim cu totii asta, nu e nicio noutate, insa nu da in gimnastica, ca sport. Daca iti pasa, fa ceva si vino in sprijinul sportului care ti-a dat directia in viata, cu bune si cu rele. Pana la urma, in tot mixul acesta, sunt si munca ei si rezultatele tale.

Marie nu a dat in gimnastica ca sport ... Ai citit cartea ?
Marie a spus un adevar , ingrozitor de greu de spus .... psihologic vorbind habar nu ai ce a trait ea .... cat de greu i-a fost sa vorbeasca .
Ce se intampla acum nu e decat o oala sub presiune si atat . Era timpul demult sa rabufneasca .
Sti cu ce se compara ce faceti voi acum ?
Cu rastignirea unei victime a unui viol .... Celebra faza ... a cautat-o ...
TOT ce a scris ea acolo e doar adevarul . Macar voi aveti demnitatea sa stati alaturi de ea .
DEzalcolizarea incepe prin celebra fraza : Eu sunt alcoholic !
AS fi vrut sa vad macar un singur moment de sinceritatea din partea B&B : Da am gresit , am facut acele lucruri , nu le-as mai repeta acum , pentru ca e gresit !
Atat timp cat nu ai puterea sa iti recunosti greselile nu ai cum sa te schimbi si nici nu poti schimba sistemul in nici un caz ... dovada ? Actiunea lor anacronica de a aduna copii de 6(SASE ) ani in cantonamente separate de parinti .
Mihai nu ai nici un pic de dreptate lovind in Marie !

coluta
8th June 2016, 03:30
Atat timp cat nu ai puterea sa iti recunosti greselile nu ai cum sa te schimbi si nici nu poti schimba sistemul in nici un caz ... dovada ? Actiunea lor anacronica de a aduna copii de 6(SASE ) ani in cantonamente separate de parinti .

Mi s-a rupt inima cand am citit de Monica Rosu. Parca 7 ani zicea ca avea cand a stat in gazda la o familie. Nu isi mai aducea aminte numele lor de familie, nu a tinut legatura cu ei... Oribil, ca un fel de foster home. Fata de asta pana si cantonamentul ala suna mai bine.

coluta
8th June 2016, 03:31
Cineva nu se lasa pana nu distruge gimnastica romaneasca
O gimnastica care si-a obtinut rezultatele prin bataie valoreaza fix zero. Deci ce a distrus Maria?

AntoniaA
8th June 2016, 05:53
Marie nu a dat in gimnastica ca sport ... Ai citit cartea ?
Marie a spus un adevar , ingrozitor de greu de spus .... psihologic vorbind habar nu ai ce a trait ea .... cat de greu i-a fost sa vorbeasca .
Ce se intampla acum nu e decat o oala sub presiune si atat . Era timpul demult sa rabufneasca .
Sti cu ce se compara ce faceti voi acum ?
Cu rastignirea unei victime a unui viol .... Celebra faza ... a cautat-o ...
TOT ce a scris ea acolo e doar adevarul . Macar voi aveti demnitatea sa stati alaturi de ea .
DEzalcolizarea incepe prin celebra fraza : Eu sunt alcoholic !
AS fi vrut sa vad macar un singur moment de sinceritatea din partea B&B : Da am gresit , am facut acele lucruri , nu le-as mai repeta acum , pentru ca e gresit !
Atat timp cat nu ai puterea sa iti recunosti greselile nu ai cum sa te schimbi si nici nu poti schimba sistemul in nici un caz ... dovada ? Actiunea lor anacronica de a aduna copii de 6(SASE ) ani in cantonamente separate de parinti .
Mihai nu ai nici un pic de dreptate lovind in Marie !

Nu mai dati in Maria, nu aveti senzatia ca a primit suficiente palme pina acum?
Si eu ma intreb de ce le este greu romanilor sa realizeze ca aici nu este vorba de o " lovitura sub centura" a Mariei.
Poate pentru ca sintem obisnuiti cu abuzurile de sute de ani, ca popor am fost abuzati de imperiile otoman sau austroungar, apoi in comunism toti am trait intr-o autocenzura permanenta.
Da au fost abuzuri dar de ce deranjeaza adevarul crunt care spune ca fara aceste abuzuri nu se putea obtine acea revolutie in gimnastica, acea dificultate care in anii 70-90 a crescut constant, vezi diferenta intre solul Nadiei in 76 si solul Danielei Silivas 11-12 ani mai tirziu.
Regimurile din Rusia si in China au fost abuzive deasemenea, dar uite ca vesticii au descoperit o formula cu care ne dau azi peste nas noua esticilor foarte iuti la minie uite ca se poate si fara palme daca copilul si parintele mai ales intelege ca distractia costa bani.
Deci despre ce vorbim, in Romania actuala sint 250 de mii de copii care au abandonat scoala, sanatatea po****tiei conform statisticilor oficiale este la pamint, 52% dintre romani traiesc la limita saraciei. Cum educi un popor, cui pasa ca Maria a obtinut niste rezultate prin multa munca si uneori impinsa la limita imposibilului chiar si prin palme pentru ca nu avea alta alternativa?
Multi spun sa taca din gura macar are renta nu s-a chinuit degeaba. Nu, in 2016 trebuie sa spui da am obtinut rezultate extraordinare in trecut dar metodele de lucru cu copiii erau gresite.
Ce facem de acum inainte, si la ora asta se pot imbunatatii antrenamentele fetelor, cineva spunea ca junioarele noastre sint slab pregatite fizic de aici si riscul crescut al accidentarilor.
Cine ii retine pe antrenori sa faca pregatirea fizica ca lumea? Pai proasta lor pregatire profesionala.

cristina.t
8th June 2016, 07:10
Nu am vazut emisiunea, sper sa o gasesc pe internet. Nimic nou sub soare. De ani buni vedem astfel de spectacole. Ori de cate ori cineva isi exprima o nemultumire vis-a-vis de gimnastica se pune de un show ca sa ni se arate noua cat de unita si fericita este marea familie a gimnasticii.
Metode "comuniste", invechite si prafuite, impartim multimea in doua tabere: dusmani ai poporului si patrioti.
Trist este ca si generatia tanara cade in capcana acestor mentalitati fiindca este dependenta de acestia care ii manipuleaza pentru a obtine posturi, promovari, salarizari mai bune.
Mihai, nimeni nu trage in gimnastica, sistemul se fenteaza singur. Nu Maria a adus si aduce declinul in gimnastica, ci incapacitatea unora de a recunoaste ca nu mai fac fata noului sistem de punctaj, concurentei mai mari, ca nu gasesc solutii si metode de a antrena copii care sa aduca rezultate.
Dupa cum vezi cu palmele si cuvintele jignitoare nu mai merge.

r_anacristina
8th June 2016, 08:01
Marie nu a dat in gimnastica ca sport ... Ai citit cartea ?


Eu l-as intreba pe Mihai altceva, daca ar fi de acord ca acele metode practicate de B&B si alti antrenori, sa-i fie aplicate propriului lui copil.

mikeyy
8th June 2016, 11:14
Voi nu ati inteles ce am spus eu. In niciun caz nu pun la indoiala ca lucrurile povestite nu s-au intamplat in realitate. Stiu prea bine cum se face performanta in sportul romanesc, la general. Indiferent cum se numeste aceasta ramura. Insa nu sunt deloc OK cu abordarea si timingul ales. Aceste date ale problemei ma fac sa cred ca totul este o chestie comandata, pusa la punct in cel mai mic detaliu. Cred ca si acum, dupa atatia ani, cineva profita de pe urma Mariei si este folosita pe post de instrument. Si tare imi e ca aceasta carte o va rascoli si mai mult, iar in final i se vor adanci toate acele rani. Sper sa ma insel, dar acesta este feeling-ul meu.

myrab3la_19
8th June 2016, 11:50
Marie nu a dat in gimnastica ca sport ... Ai citit cartea ?
Marie a spus un adevar , ingrozitor de greu de spus .... psihologic vorbind habar nu ai ce a trait ea .... cat de greu i-a fost sa vorbeasca .
Ce se intampla acum nu e decat o oala sub presiune si atat . Era timpul demult sa rabufneasca .
Sti cu ce se compara ce faceti voi acum ?
Cu rastignirea unei victime a unui viol .... Celebra faza ... a cautat-o ...
TOT ce a scris ea acolo e doar adevarul . Macar voi aveti demnitatea sa stati alaturi de ea .
DEzalcolizarea incepe prin celebra fraza : Eu sunt alcoholic !
AS fi vrut sa vad macar un singur moment de sinceritatea din partea B&B : Da am gresit , am facut acele lucruri , nu le-as mai repeta acum , pentru ca e gresit !
Atat timp cat nu ai puterea sa iti recunosti greselile nu ai cum sa te schimbi si nici nu poti schimba sistemul in nici un caz ... dovada ? Actiunea lor anacronica de a aduna copii de 6(SASE ) ani in cantonamente separate de parinti .

Sunt socata cum in Romania victima unui abuz este pusa inca o data la pamant iar agresorii sunt admirati, ridicati la rang de genii. Cum orice neica nimeni care cauta pe net si vede care este renta Mariei o ataca pe pagina personala sa-i spuna sa taca sau sa dea banii inapoi de parca singurul ei merit e ca s-a lasat batuta..in rest ea nu a facut nimic..Dar sutele, miile de fete care au trecut prin astfel de tratamente si n-au mai ajuns campioane? Cartea este si despre ele...ele nu pot vorbii pentru ca n-au statutul Mariei.E ingrozitor cat de usor se trece peste violenta ca si cum nu e nimic important..conspiratia domnule. Cine sa conspire si de ce ? Nu mai suntem pe val...nu ne mai invidiaza nimeni, suntem numarul 13 mondial..nu ne-au accidentat altii gimnastele,nu-i impiedica nimic pe antrenori sa faca pregatire fizica cu fetele sau sa se specializeze. S-au terminat scuzele cu banii si fetele lenese sa curga conspiratiile.
Si eu asteptam altceva de la Belu pe care l-am admirat multa vreme si am crezut ca e un om intelept. De la ceilalti chiar nu aveam vreo pretentie...

atdi
8th June 2016, 12:03
Cineva nu se lasa pana nu distruge gimnastica romaneasca. Aceasta carte a aparut cu un timing feroce, cu sange rece. Abordarea nu este deloc una corespunzatoare. Putea sa se elibereze si sa-si spuna of-ul si trairile in n alte moduri. Degeaba Marie se apuca dupa 16 ani sa scrie carti. Face exact ca acei parinti care tac si se apuca sa vorbeasca dupa ce destinul copilului a fost deja pecetluit. In 16 ani multe lucruri se intampla, multe lucruri se schimba. Una e anul 1999 si alta este 2016, chiar daca sistemul este inca in parametrii anilor 70. Stim cu totii asta, nu e nicio noutate, insa nu da in gimnastica, ca sport. Daca iti pasa, fa ceva si vino in sprijinul sportului care ti-a dat directia in viata, cu bune si cu rele. Pana la urma, in tot mixul acesta, sunt si munca si rezultatele ei.
Ce conteaza timingul cand a aparut cartea? A scris-o cand a avut inspiratie, un om trecut de 30 ani altfel se poate exprima fata de unul de 20, asta cu faptul ca ii reprosati ca a scris cartea dupa 16 ani dovedeste ca nu ganditi. Iti spun eu ca nimic nu s-a schimbat in sportul romanesc (indiferent de disciplina), practicile sunt aceleasi, doar ca numarul copiilor care practica sport de performanta e mai mic. Mai jenant ce fac cele ramase in gimanstica, in loc sa incerce sa schimbe ceva apara sistemul, un sistem bolnav si care nu mai da randament in anul 2016. Si a venit in sprijinul sportului tocmai cu aceasta carte, pentru ca cei ramasi inca in sistem ar trebui sa isi dea seama ca au gresit si sa schimbe ceva. Ce trebuia sa faca? Sa scrie ca era totul lapte si miere?

mihaidascalescu
8th June 2016, 14:41
Cineva nu se lasa pana nu distruge gimnastica romaneasca. Aceasta carte a aparut cu un timing feroce, cu sange rece. Abordarea nu este deloc una corespunzatoare. Putea sa se elibereze si sa-si spuna of-ul si trairile in n alte moduri. Degeaba Marie se apuca dupa 16 ani sa scrie carti. Face exact ca acei parinti care tac si se apuca sa vorbeasca dupa ce destinul copilului a fost deja pecetluit. In 16 ani multe lucruri se intampla, multe lucruri se schimba. Una e anul 1999 si alta este 2016, chiar daca sistemul este inca in parametrii anilor 70. Stim cu totii asta, nu e nicio noutate, insa nu da in gimnastica, ca sport. Daca iti pasa, fa ceva si vino in sprijinul sportului care ti-a dat directia in viata, cu bune si cu rele. Pana la urma, in tot mixul acesta, sunt si munca si rezultatele ei.

ia uite-l si pe asta in sedinta de partid cu infierarea burghezului. :happy:happy:happy

mihaidascalescu
8th June 2016, 14:52
Aceste date ale problemei ma fac sa cred ca totul este o chestie comandata, pusa la punct in cel mai mic detaliu. Cred ca si acum, dupa atatia ani, cineva profita de pe urma Mariei si este folosita pe post de instrument..

tuaaaaamne fereste.

kagebistii si cu ciaistii si cu fbistii s-au adunat si au complotat caderea gimnasticii romanesti. :happy:happy:happy

in sfirsit isi da arama pe fata. eu eram convins demult de gagiu dar cred ca acum le-a cazut valul de pe fata si coforumistilor.

mihaidascalescu
8th June 2016, 15:36
*******ii astia de la a3 nu cumva au numarat medaliile alea de doua ori?

gidea: "m-as fi intors daca eram batuta" e o intrebare retorica

ponor: eu chiar as vrea sa vad raspunsul la intrebarea asta

SCOALA BAT-O VINA

:happy:happy:happy

axel rom
8th June 2016, 15:52
In rezolvarea unei probleme de obicei ai nevoie de pragmatism, insa multe lucruri dovedesc ca in Romania oamenii au obiceiul de a se minti pe ei insisi.
Tot ceea ce s-a intamplat a fost tradus de presa si de "familia" gimnasticii romanesti ca un atac la B&B sau ca un plan "feroce" de a distruge gimnastica romaneasca.
Ce ar trebui sa ne intereseze pe noi NU este asta. Problema din punctul meu de vedere este daca se intentioneaza sa schimbam ceva si daca se intentioneaza, atunci de la ce principii pornim? Multe voci au spus dupa Testevent ca ar fi bine sa mai infiintam un centru. O alta idee pe care am citit-o ar fi continue proiectul tara tara. Eu cred ca toate scandalurile si intamplarile mai putin fericite din gimnastica romaneasca desfasurate de la Marinescu incoace ar trebui sa ii ajute pe cei care intentioneaza sa produca reforma in acest sport sa vada drumul corect al NORMALITATII.
Legat de povestea cu antrenorii, eu cred ca majoritatea oamenilor, poate chiar si eu sau chiar si noi am fi comis erori daca ne-am fi aflat in postura de antrenori, intr-un sistem asa cum este cel de acum. Nu mi s-ar parea normal sa fie transformati in niste monstri. Cred doar ca ar trebui sa privim limpede disfunctionalitatea sistemului.

niagara64
8th June 2016, 16:27
Un text de o simplitate si coerenta care pe mine m-a impresionat . Imi permit sa-l sharuiesc . Sper sa intelegeti . NU imi apartine ci este al unei foste gimnaste .
"OAMENI BUNI NU FIȚI NEBUNI "

Sunt o fosta gimnasta "fantoma" / fără nume mondial si scriu aceste cuvinte sătulă de răutățile scrise si spuse in ultimile zile despre fostele sau actualele gimnaste. Cred ca foarte mulți vorbiți in necunoștință de cauza si "aruncati cu piatra " fără prea multă dreptate ..
Fac referire aici la cartea Mariei Olaru care a deschis " cutia cu amintiri " a unora si gura altora ..o carte care e " cuțit in spate " pt unii si "mângâiere " pt alții ..
Încerc sa înțeleg pe toată lumea si cred ca nu e ușor pt nimeni , dar pe Maria o înțeleg mai bine de aceasta data deoarece ma regăsesc in povestea ei ..
stiu ca nu minte si nu crezând-o pe cuvânt ci simțind pe pielea mea , încă am "tatuat in minte si in suflet durerea acelor ani " si pt ca în anul 2007 anul 2 de Facultate si aproximativ 4-5 ani după ce am renunțat la gimnastica am început sa scriu o carte , foarte asemănătoare cu a Mariei , aceeași esența doar cu o generație după, anii 1995 -2003 , cu alte " personaje si un cuplu cu alt nume .. Nu după mult timp am renunțat sa scriu , gândindu-mă ca oricum nu o voi publica vreodată deoarece era prea dura , încă aveam frica de persoanele menționate si frica de penibil .. Știam ca titlul cărții mele va fi transformat de alții in " fosta gimnasta frustrata caută publicitate " .. Asa ca acum imi rămâne doar sa apreciez curajul Mariei Olaru deși asta deranjeaza pe alta parte .
Apoi , vreau sa spun ca deranjează acuzațiile penibile aduse Mariei care nu a dat in judecată pe nimeni si nici nu a apărut la TV sa acuze , ci a scris o carte care poate fi citită sau nu . SCANDALUL a fost făcut de Presa , nu de ea . Ea a scris " sinceritate incomoda " nu " Belu si Bitang m-au călcat in picioare " , cu scuzele de rigoare dar prost sa fi si sa nu vezi ca s-au scris titluri care au dat bine pe sticla ca na , cred ca s-au saturat si ei sa plătească pers ca si Guță , Trasca sau mai stiu eu cu cine își fac emisiunile ... Așa ca rușinea sa fie a lor ��
.. Acum o luna când nu se știa de cartea Mariei si de aceste povesti , lumea gimnasticii si Antrenorii erau revoltați ca lumea " arunca cu vorbe grele " si ca din cauza lor nu s-a calificat echipa la Olimpiada .. Daca nu v-a plăcut , de ce procedați la fel ?! Sau e tipic sa arunci vina pe celălat ?! Cred ca e prea mult spus ca Maria Olaru sau alte foste gimnaste care si-au spus poveștile vor sa desființeze gimnastica.. Când majoritatea sunt / suntem .. Iubitoare a sportului , instructori sportivi , antrenoare de gimnastica in lumea toată .. Nu vedeți ca ceva nu se potrivește ?!

Greșelile sunt in alta parte , nu in aceaste povesti . Poate trebuie schimbat sistemul , persoanele din " frunte " sa mai iasă la pensie �� si sa vina o generație cu o gândire proaspăta , nu stiu dau si eu idei ��

Așa ca Oameni buni nu fiți "nebuni" ci doar sinceri si nu mai deschideți gura fără sa cugetați înainte , ca e păcat să ne credem oameni importanți cu studii si nume celebru dar să nu fim în stare să respectam persoanele din jur ��

Mulțumesc

mikeyy
8th June 2016, 16:50
... eu cred ca majoritatea oamenilor, poate chiar si eu sau chiar si noi am fi comis erori daca ne-am fi aflat in postura de antrenori, intr-un sistem asa cum este cel de acum. Nu mi s-ar parea normal sa fie transformati in niste monstri. Cred doar ca ar trebui sa privim limpede disfunctionalitatea sistemului.

Aceeasi parere o am si eu. Problema gimnasticii romanesti nu sta pe umerii lui X sau Y, ci in sistem. Iar acest sistem este alcatuit din antrenori, gimnaste, parinti, cluburi, federatie si din toate celelalte elemente ce-l compun. Nu poti da vina pe un singur om, vina este una impartita si trebuie asumata de fiecare in parte.

niagara64
8th June 2016, 16:53
Si inca o confesiune importanta .
https://valerpuia.wordpress.com/gimnastica/mea-culpa/

mihaidascalescu
8th June 2016, 17:56
Si inca o confesiune importanta .
https://valerpuia.wordpress.com/gimnastica/mea-culpa/

excellent.

cu cit mai mult bb se cramponeaza cu atit mai mult vor iesi pe usa din dos a istoriei.

niagara64
8th June 2016, 18:04
Aceeasi parere o am si eu. Problema gimnasticii romanesti nu sta pe umerii lui X sau Y, ci in sistem. Iar acest sistem este alcatuit din antrenori, gimnaste, parinti, cluburi, federatie si din toate celelalte elemente ce-l compun. Nu poti da vina pe un singur om, vina este una impartita si trebuie asumata de fiecare in parte.

Acest sistem e gresit din temelii . Trebuie demolat ca sa poata fi reasezat pe coordonate sanatoase . Cu cat mai mult se amana cu atat mai greu va fi de facut asta !
Sistemul Centralizat trebuie sa dispara . Inclusiv munstruozitatea numita
" Tara, tara ... " vrem ?

florik2000
8th June 2016, 18:59
Eu nu am prins emisiunea de aseara de la inceput. A intervenit cumva si Maria Olaru? Eu raman la parerea mea, expusa si anterior, iar ce am vazut aseara mi-a intarit convingerea ca multe lucruri sunt reale, dar si mai multe scrise cu scopul de a soca gratuit si de a vinde exemplare. Si sper ca sotul ei e o persoana total diferita in viata privata spre deosebire de cea publica :yes:

niagara64
8th June 2016, 19:51
Eu nu am prins emisiunea de aseara de la inceput. A intervenit cumva si Maria Olaru? Eu raman la parerea mea, expusa si anterior, iar ce am vazut aseara mi-a intarit convingerea ca multe lucruri sunt reale, dar si mai multe scrise cu scopul de a soca gratuit si de a vinde exemplare. Si sper ca sotul ei e o persoana total diferita in viata privata spre deosebire de cea publica :yes:

Toate lucrurile scrise in cartea ei sunt reale chiar daca nu le credeti . Ce treaba are sotul ei cu povestile de acum X ani ?

florik2000
8th June 2016, 19:56
Sincronizarea asta cu alegerile locale :drak:

niagara64
8th June 2016, 20:18
Sincronizarea asta cu alegerile locale :drak:

VOi chiar nu intelegeti problema in adevaratul lor sens ... Cat de serioasa este daca asociati scenarite de genul asta cu traume pe care generatii intregi le-au suferit .
Sunt reale oameni buni ! NU mai aparati practici demne de evul mediu ... pentru ca asta ne face de rusine tara ... Apararea/ acoperirea lor nu faptul cavem curajul de a le spune !
Iar gimnastele care le neaga .... era mult mai vertical sa spuna nu vreau sa ma implic( NO comment-ul american era mult mai OK ) decat sa nege existenta lor cand TOATE au fost martore la intamplari de genul asta .
Si-au pierdut demnitatea , credibilitatea in acel moment . Una e sa nu declari altul este sperjurul ...

DanaABC
8th June 2016, 22:07
Adeptii teoriei conspiratiei prefara sa vada o aliniere intre alegerile locale si momentul lansarii cartii. E o teorie convenabila pentru cei care nu vor sa admita ca adevarul poate fi spus. S-a gandit cineva la simpla varianta ca momenul lansarii cartii coincide cu ziua de nastere a Mariei Olaru?

niagara64
8th June 2016, 22:22
REalitatea TV acum --- Marie , Szabo ,,, ULmeanu care a confirmat tot ...

cristina.t
8th June 2016, 22:31
Adeptii teoriei conspiratiei prefara sa vada o aliniere intre alegerile locale si momentul lansarii cartii. E o teorie convenabila pentru cei care nu vor sa admita ca adevarul poate fi spus. S-a gandit cineva la simpla varianta ca momenul lansarii cartii coincide cu ziua de nastere a Mariei Olaru?

E greu, fiindca vorbesc in necunostinta de cauza.
Dupa ce am vazut cele cateva secvente de la antene care m-au ingretosat de-a dreptul am cautat pe youtube mai multe imagini cu Maria. Printre altele am dat de aceasta emisiune: https://www.youtube.com/watch?v=RCaTLNwe2Ks&list=PL98D0D537C3D89B1F
Daca o priviti cu atentie veti vedea ca povesteste de momentul in care ar fi vrut sa se retraga inainte de olimpiada si in final pe data de 4 iunie 2000 s-a intors in sala. De ziua ei. Si cel mai interesant este raspunsul la cum se vede ea peste 5 ani.

Revenind la spectacolul de ieri de la antene, aceasta Ungureanu mi-a rascolit si mie niste amintiri de cosmar, parca o vedeam in fata mea pe secretara noastra de partid infierand dusmanii de clasa. Este socant sa vad asa ceva in Romania anilor 2016!

mikeyy
8th June 2016, 22:46
REalitatea TV acum --- Marie , Szabo ,,, ULmeanu care a confirmat tot ...

Kati care a facut cunostinta cu adidasul lui Karoliy, Alexandra care nu a vrut sa dea numele Elizei Stoica si asa mai departe. Eu despre asta vorbesc cand zic de abordare. Fiecare gimnasta a avut parte de experiente neplacute in diverse perioade ale acestui SISTEM. Nu-s doar cei 2-3-4-5 antrenori amintiti in carte singurii "vinovati" (nu-mi permit sa dau sentinte), insa doar ei sunt aratati cu degetul si nu e fair sa li se puna lor totul in carca. Omul de rand, care se uita la gym de 2 ori pe an, cu asta ramane, ca imagine.

niagara64
8th June 2016, 22:56
Kati care a facut cunostinta cu adidasul lui Karoliy, Alexandra care nu a vrut sa dea numele Elizei Stoica si asa mai departe. Eu despre asta vorbesc cand zic de abordare. Fiecare gimnasta a avut parte de experiente neplacute in diverse perioade ale acestui SISTEM. Nu-s doar cei 2-3-4-5 antrenori amintiti in carte singurii "vinovati" (nu-mi permit sa dau sentinte), insa doar ei sunt aratati cu degetul si nu e fair sa li se puna lor totul in carca.

Sunt convinsa ca nu ai citit cartea :)) IN cartea aceea apar mai multe nume .... dar acum fi cinstit ... ctai isi mai aduc aminte de Eliza Stoica ? In afara
de noi cei ce stim mai multe despre gimnastica ?
Dar pe de alta parte fiecare gimnasta a avut contactele ei cu cei 3-4-5 antrenori .
Vrei sa se apuce fiecare sa scrie ? Pai va veti ingrozi . Cunosc cateva povesti ( de la prima mana/ vedere ) care depasesc cu mult ce va puteti imagina ...
Ai auzit-o pe Petrovschi .... le tinea sub amenintarea platii cheltuielilor facute cu ele la LOT ... cum sa te gandesti sa pleci de acolo cand ai tai deabia o duceau ?
Sunt la fel de vinovati multi ... O parte au onestitatea de a-si recunoaste vina ... Vezi Puia Valer ... Alti au aroganta sa nu ... Pe cine respecti mai mult ?

mikeyy
8th June 2016, 23:08
Eliza Stoica e absolvita de vina pentru simplul fapt ca nu-si mai aduce lumea aminte de ea? Pai hai sa-i aliniem pe toti, daca chiar vrem sa aratam cu degetul sistemul. Toti sunt parte din el, cum ziceam de dimineata. Ca altfel nu stiu de ce au sunat-o pe Alexandra. A zis clar ca nu si-a luat-o de la BB.

P.S. nu am citit cartea si nici nu o voi citi prea curand. La fel cum am facut cu cartea Alexandrei Marinescu. Sa se linisteasca lucruriile. Deocamdata imi ajung paragrafele date drumul de Marie, daca asta e trailerul ales de ea ca sa-i reprezinte autobiografia.

niagara64
9th June 2016, 00:56
Eliza Stoica e absolvita de vina pentru simplul fapt ca nu-si mai aduce lumea aminte de ea? Pai hai sa-i aliniem pe toti, daca chiar vrem sa aratam cu degetul sistemul. Toti sunt parte din el, cum ziceam de dimineata. Ca altfel nu stiu de ce au sunat-o pe Alexandra. A zis clar ca nu si-a luat-o de la BB.

P.S. nu am citit cartea si nici nu o voi citi prea curand. La fel cum am facut cu cartea Alexandrei Marinescu. Sa se linisteasca lucruriile. Deocamdata imi ajung paragrafele date drumul de Marie, daca asta e trailerul ales de ea ca sa-i reprezinte autobiografia.

Btw .... Noi nu discutam B&B case ...... nu asta vb , ci un sistem ... care trebuie sa dispara ... Alexandra avea dreptul sa vb , si cu onestitate si spre lauda ei a facut-o , chiar dacz ea nu a fost , a fost martora la intamplari ....
Pentru greselile unei orchestre este nominalizat dirijorul ..... Dirijorul a fost cine a fost ....
A stiut ce se intampla .
Sistemul centralizat permite asemenea derapaje- copii sunt separati de parinti, sunt controlati - si cunosc putini antrenori verticali care sa fi refuzat sa faca performanta cu asemenea metode .... De aceea, acum , singura solutie este disparitia acestui sistem.

cristina.t
9th June 2016, 06:39
P.S. nu am citit cartea si nici nu o voi citi prea curand. La fel cum am facut cu cartea Alexandrei Marinescu. Sa se linisteasca lucruriile. Deocamdata imi ajung paragrafele date drumul de Marie, daca asta e trailerul ales de ea ca sa-i reprezinte autobiografia.

Ai tu o mare problema si cu timpul, si cu modul, si cu drumul ales de Maria sa-si scrie amintirile.
Daca acestea sunt atat de suparatoare, toti acei oameni care au dat in ea ca intr-un sac de box, trebuia sa aiba grija de ea sa nu aiba aceste amintiri.
Eu observ ca indiferent de cine, cand si cum scrie despre aceste tratamente se gasesc tot timpul unii sa comenteze ca timingul e feroce, ca drumul e serpuit, ca modul e bizar.
Si apropo noi aici nu acuzam sau spalam vreun nume in gimnastica, discutam despre un sistem, niste metode, obiceiuri ce sunt anormale si care ar fi trebuit de mult sa dispara.

cristina.t
9th June 2016, 07:12
Sunt convinsa ca nu ai citit cartea :)) IN cartea aceea apar mai multe nume .... dar acum fi cinstit ... ctai isi mai aduc aminte de Eliza Stoica ?

Apropo, eu caut acea carte a Alexandrei de foarte mult timp. Ai idee de unde as putea sa o achizitionez? Poate sa fie si in limba engleza.

Alina Nicoleta
9th June 2016, 08:45
Stati linistiti. B&B au plecat de la lot. Nu va mai agitati asa.. gata.. oricum erau plecati de ceva vreme. Eu mi.am facut o parere, adevarul e undeva la mijloc, corectii sigur au fost, dar cred ca maria un pic le da o alta nuanta, ca nah.. e o carte de citit. Imi pare rau pt toti copiii care.au suferit, din pacate nu doar gimnastica avea metodele astea.. si in scoli era la fel, etc. Era sistemul comunist. Sa nu imi ziceti ca nu stiti ca era la ordinea zilei indicatorul la clasele 1-4..
Dragilor, acest sistem nu mai e.. nimeni nu mai sta acum traumatizat, insa pe de alta parte, acum.. tinerii-la adolescenta, se cred maturi prea devreme :( e trist, dar din pacate nu avem o bagheta magica sa dirijam.

cristina.t
9th June 2016, 13:37
A citit pana la urma cineva de aici cartea Mariei?
A aparut si in librariile din tara?

niagara64
9th June 2016, 14:08
Apropo, eu caut acea carte a Alexandrei de foarte mult timp. Ai idee de unde as putea sa o achizitionez? Poate sa fie si in limba engleza.

Inca nu , luna viitoare vine cineva din Romania si mi-o vor aduce .

niagara64
9th June 2016, 14:22
Stati linistiti. B&B au plecat de la lot. Nu va mai agitati asa.. gata.. oricum erau plecati de ceva vreme. Eu mi.am facut o parere, adevarul e undeva la mijloc, corectii sigur au fost, dar cred ca maria un pic le da o alta nuanta, ca nah.. e o carte de citit. Imi pare rau pt toti copiii care.au suferit, din pacate nu doar gimnastica avea metodele astea.. si in scoli era la fel, etc. Era sistemul comunist. Sa nu imi ziceti ca nu stiti ca era la ordinea zilei indicatorul la clasele 1-4..
Dragilor, acest sistem nu mai e.. nimeni nu mai sta acum traumatizat, insa pe de alta parte, acum.. tinerii-la adolescenta, se cred maturi prea devreme :( e trist, dar din pacate nu avem o bagheta magica sa dirijam.

Tu esti de pe aceasta planeta ? Noi nu vorbim numai de perioada comunista ... vorbim de anii '90-2000 si te asigur ca si acum inca sunt probleme ( poate de alt gen, alta nuanta dar sunt la greu )
Tu stii cum este sa vezi trimis un copil de 12-13 ani pe sol sa faca diagonale cu dublu , copil care venise la tine sustinandu-si una dintre maini cu cealalta , plangand ca o doare . Sa vezi ca i se spune ca se preface ... sa vezi acel copil care avea fractura urata de tot facand liniile acrobatice aproape intr-o mana de frica batailor care ar fi urmat refuzului . Si nu asta nu era la lot , ci doar la nivel de club , la un amarat de national ...
Acel copil , cu exceptionale calitati , nu a mai ajuns niciodata la lot . Asta era in anul 2000 !!!
Povesti ca aceasta erau peste tot , la toate cluburile . Te luptai cu morile de vant incercand sa schimbi ceva . Pentru ca totul era putred .
De asta trebuie schimbat totul . Nu retraferea in umbra a lui B&B este solutia . Ci reformarea unui sistem . Disparitia centralizarii . Insanatosirea cu oameni capabili sa se schimbe , oameni capabili sa inteleaga unde s-a gresit . Oameni ca Puia Valer capabili sa spuna vertical da am gresit !
Tu iti poti baga capul in nisip , sa crezi ca era doar pe vremea comunista !

niagara64
9th June 2016, 14:31
Ai tu o mare problema si cu timpul, si cu modul, si cu drumul ales de Maria sa-si scrie amintirile.
Daca acestea sunt atat de suparatoare, toti acei oameni care au dat in ea ca intr-un sac de box, trebuia sa aiba grija de ea sa nu aiba aceste amintiri.
Eu observ ca indiferent de cine, cand si cum scrie despre aceste tratamente se gasesc tot timpul unii sa comenteze ca timingul e feroce, ca drumul e serpuit, ca modul e bizar.
Si apropo noi aici nu acuzam sau spalam vreun nume in gimnastica, discutam despre un sistem, niste metode, obiceiuri ce sunt anormale si care ar fi trebuit de mult sa dispara.

Cred ca in Romania NICIODATA nu "era timpul" ... ba sunt alegeri , ba sunt altele ....

niagara64
9th June 2016, 14:34
Inca nu , luna viitoare vine cineva din Romania si mi-o vor aduce .

Sorry , m-am grabit si nu am vazut ca e vb cartea Alexandrei ... Nu , nu o am nici eu .
Dar nu pun la indoiala povestile lor .... dintr-un singur motiv : Le-am vazut .:(

cristina.t
9th June 2016, 18:40
Sorry , m-am grabit si nu am vazut ca e vb cartea Alexandrei ... Nu , nu o am nici eu .
Dar nu pun la indoiala povestile lor .... dintr-un singur motiv : Le-am vazut .:(

Nici eu nu pun la indoiala povestile lor, eu vreau doar sa o citesc si nu o mai gasesc. Cu cat mai multe scriu, cu atat mai bine, asa ne putem face si noi fanii o imagine despre ceea ce se intampla in spatele cortinei, iar eu sunt innebunita dupa autobiografii, jurnale, corespondente si insemnari. Sincer eu ii astept si pe antrenori sa scoata o carte, sa citesc si cum au vazut domniile lor aceste perioade si pe fiecare fetita in parte.

PS: abia acum am aflat ca si Corina are o carte si chiar vreau sa o citesc si pe a ei. Sper sa o gasesc in librarie.

niagara64
9th June 2016, 19:45
Nici eu nu pun la indoiala povestile lor, eu vreau doar sa o citesc si nu o mai gasesc. Cu cat mai multe scriu, cu atat mai bine, asa ne putem face si noi fanii o imagine despre ceea ce se intampla in spatele cortinei, iar eu sunt innebunita dupa autobiografii, jurnale, corespondente si insemnari. Sincer eu ii astept si pe antrenori sa scoata o carte, sa citesc si cum au vazut domniile lor aceste perioade si pe fiecare fetita in parte.

PS: abia acum am aflat ca si Corina are o carte si chiar vreau sa o citesc si pe a ei. Sper sa o gasesc in librarie.

UIte cateva fragmente :
Marinescu says it didn't stop there: "No matter how rough, how painful, how horrible it may be. The time has come for the truth to come out, " she describes her motives, "Many people will ask themselves why I wanted this book to be published. To take my revenge? No, no way. For money? Why not? For people to finally find out the cruel truth about the Romanian gymnastics? Yes, definitively, yes! This is first of all! There have been decades of glory for Romanian gymnastics, and until now nobody has had the courage to move aside the curtain covering the dirty and phoney side, the violence, abuses and lies." Alexandra does honour the success of the programme: "This doesn't mean that there weren't superb moments of glory, well-deserved triumph and wonderful moments. But, " she concludes, " maybe the price paid for these is sometimes too great! I felt that I owed to tell all this to my fans, to my parents, who wanted their little girl to become a second Nadia."

After initially starting off as a swimmer, Alexandra was soon spotted for gymnastics and, under the guidance of coach Eliza Stoica, progressed rapidly. Her rise did not go unnoticed, and she says it was mid 1993 when her father was asked to the gym for a talk of a different kind. Coach Stoica and Nicolae Vieru, president of the Romanian Gymnastics Federation, were present. "Without asking for his permission, but rather communicating him their decision, they told my father that they had to modify my age by changing in the passport the year when I was born. Instead of 1982 they wrote 1981. They explained to my father that it was my only chance to get to the Olympic Games" .Her father accepted and Alexandra was later issued a passport with her new date of birth. "I remember how my coaches kept telling me, when going to contests abroad, not to forget my age and always to tell the false age, the one from the fake passport," says Alexandra.

One of the biggest pressures was to remain slim, and the gymnasts lived in constant terror of the scales. Marinescu soon found out there was more to keeping your figure than just a moderate diet and hard training. "The others used to introduce their fingers into their throat and voluntarily provoke vomiting, in order to eliminate the food from the organism. At the same time, the feeling of being hungry was somehow deluded." The gymnasts also used diuretics: "We took into consideration the fact that it might do us harm, but the fear of the scales was even worse. Afterwards, we found out that this medicine remained in the blood and it might have been traced at doping controls, which didn't really exist at that time. They had taken us to a medical control and the doctors were amazed when they read the analysis and they saw how much furosemide we had inside". If the gymnasts failed to reach the weight the coaches expected of them, the girls were punished both physically and psychologically by head coach Octavian Belu. Once, Alexandra recalls, he made the gymnasts put on five track suits and sit in the sauna. "We stayed in there until we were almost fainted."

According to Marinescu, the toughest punishment she ever received from Belu was being locked up in his room for three days. For the first twenty four hours, she says, she was given neither food nor drink. "I stayed there all day and only came out with an attendant, for training, and afterward he locked me back into his room." After training the second day, she was brought back to Belu's room, where he gave her an orange. "I squeezed it in my mouth in order to quench my thirst with its juice. He didn't even allow me to drink any water, because I was putting on weight." The same procedure followed the third day, in the evening she was allowed back to her room.

Before the 1997 World Championships in Lausanne, the coaches turned the heat on even more, and one day during training disaster struck. Alexandra's team mate Corina Unugreanu was struggling on her beam mount (a RO-rulfova) and was wincing from the blows it struck in the genital area." Octavian Belu started beating her. He was hitting her without any restraint, as if she were an animal. She kept failing and every time she was trying to repeat she was getting hurt even more in that area. Belu was looking at her coldly and he didn't care about her suffering. He only knew one thing: the exercise had to be perfect and anything else didn't matter. At one of the repetitions, Corina got so hurt that she started bleeding. None of us had the courage to tell Octavian Belu to stop hitting the gymnast. Everything went on like that until Corina, between two slaps, told Belu that she was bleeding. But his reaction was still icy: "What's wrong? You're bleeding? You deserve it! Move back on the beam and do it again!". In the end, Belu's co-coach Mariana Bitang came to Ungureanu's aid and stopped the beating.

After Lausanne, Marinescu was diagnosed with a fractured vertebra and announced her decision to quit gymnastics. A decision, she claims, that cost her dearly. Legendary Nadia Comaneci had offered to take her to the USA for an operation, but, according to Marinescu, when Comaneci approached Adrian Stoica, General Secretary of the Romanian Gymnastics Federation, he simply said: "There's no use making this effort. She's abandoning gymnastics anyway, so it doesn't matter". Stoica currently serves as president of the FIG's Men's Technical Committee. With her gymnastics days behind her Marinescu says she realised she was of no more use to the system that had created her. "They exploited me to the maximum, they ignored all my pains, which were proving that there was something wrong with my back, and here is what I became. And this only happened because they wanted to prolong to the maximum the time when I could have been useful to the team," she says."

cristina.t
9th June 2016, 20:31
UIte cateva fragmente :
Marinescu says it didn't stop there: "No matter how rough, how painful, how horrible it may be. The time has come for the truth to come out, " she describes her motives, "Many people will ask themselves why I wanted this book to be published. To take my revenge? No, no way. For money? Why not? For people to finally find out the cruel truth about the Romanian gymnastics? Yes, definitively, yes! This is first of all! There have been decades of glory for Romanian gymnastics, and until now nobody has had the courage to move aside the curtain covering the dirty and phoney side, the violence, abuses and lies." Alexandra does honour the success of the programme: "This doesn't mean that there weren't superb moments of glory, well-deserved triumph and wonderful moments. But, " she concludes, " maybe the price paid for these is sometimes too great! I felt that I owed to tell all this to my fans, to my parents, who wanted their little girl to become a second Nadia."

After initially starting off as a swimmer, Alexandra was soon spotted for gymnastics and, under the guidance of coach Eliza Stoica, progressed rapidly. Her rise did not go unnoticed, and she says it was mid 1993 when her father was asked to the gym for a talk of a different kind. Coach Stoica and Nicolae Vieru, president of the Romanian Gymnastics Federation, were present. "Without asking for his permission, but rather communicating him their decision, they told my father that they had to modify my age by changing in the passport the year when I was born. Instead of 1982 they wrote 1981. They explained to my father that it was my only chance to get to the Olympic Games" .Her father accepted and Alexandra was later issued a passport with her new date of birth. "I remember how my coaches kept telling me, when going to contests abroad, not to forget my age and always to tell the false age, the one from the fake passport," says Alexandra.

One of the biggest pressures was to remain slim, and the gymnasts lived in constant terror of the scales. Marinescu soon found out there was more to keeping your figure than just a moderate diet and hard training. "The others used to introduce their fingers into their throat and voluntarily provoke vomiting, in order to eliminate the food from the organism. At the same time, the feeling of being hungry was somehow deluded." The gymnasts also used diuretics: "We took into consideration the fact that it might do us harm, but the fear of the scales was even worse. Afterwards, we found out that this medicine remained in the blood and it might have been traced at doping controls, which didn't really exist at that time. They had taken us to a medical control and the doctors were amazed when they read the analysis and they saw how much furosemide we had inside". If the gymnasts failed to reach the weight the coaches expected of them, the girls were punished both physically and psychologically by head coach Octavian Belu. Once, Alexandra recalls, he made the gymnasts put on five track suits and sit in the sauna. "We stayed in there until we were almost fainted."

According to Marinescu, the toughest punishment she ever received from Belu was being locked up in his room for three days. For the first twenty four hours, she says, she was given neither food nor drink. "I stayed there all day and only came out with an attendant, for training, and afterward he locked me back into his room." After training the second day, she was brought back to Belu's room, where he gave her an orange. "I squeezed it in my mouth in order to quench my thirst with its juice. He didn't even allow me to drink any water, because I was putting on weight." The same procedure followed the third day, in the evening she was allowed back to her room.

Before the 1997 World Championships in Lausanne, the coaches turned the heat on even more, and one day during training disaster struck. Alexandra's team mate Corina Unugreanu was struggling on her beam mount (a RO-rulfova) and was wincing from the blows it struck in the genital area." Octavian Belu started beating her. He was hitting her without any restraint, as if she were an animal. She kept failing and every time she was trying to repeat she was getting hurt even more in that area. Belu was looking at her coldly and he didn't care about her suffering. He only knew one thing: the exercise had to be perfect and anything else didn't matter. At one of the repetitions, Corina got so hurt that she started bleeding. None of us had the courage to tell Octavian Belu to stop hitting the gymnast. Everything went on like that until Corina, between two slaps, told Belu that she was bleeding. But his reaction was still icy: "What's wrong? You're bleeding? You deserve it! Move back on the beam and do it again!". In the end, Belu's co-coach Mariana Bitang came to Ungureanu's aid and stopped the beating.

After Lausanne, Marinescu was diagnosed with a fractured vertebra and announced her decision to quit gymnastics. A decision, she claims, that cost her dearly. Legendary Nadia Comaneci had offered to take her to the USA for an operation, but, according to Marinescu, when Comaneci approached Adrian Stoica, General Secretary of the Romanian Gymnastics Federation, he simply said: "There's no use making this effort. She's abandoning gymnastics anyway, so it doesn't matter". Stoica currently serves as president of the FIG's Men's Technical Committee. With her gymnastics days behind her Marinescu says she realised she was of no more use to the system that had created her. "They exploited me to the maximum, they ignored all my pains, which were proving that there was something wrong with my back, and here is what I became. And this only happened because they wanted to prolong to the maximum the time when I could have been useful to the team," she says."

Multumesc. Trist sa afli ca se intampla asa ceva in anumite sali de sport. Abia acum imi dau seama cat de inteleapta a fost mama mea in a lua anumite decizii. Ca orice copil am crescut cu mitul Nadia si pe la varsta de 6 ani o tot bazaiam ca vreau la gimnastica. Imi amintesc si acum raspunsul ei: in nici un caz nu o sa las un copil de al meu sa plece de langa mine sute de km distanta ca niste antrenori sa-si descarce frustrarile si nervii pe el si cum te stiu eu pe tine nu o sa rezisti decat un an. Punct. Am fost atat de socata atunci si nu am inteles-o. Tot timpul am regretat ca nu m-a lasat, dar acum, citind aceste povesti mi-am dat seama ca a avut mare dreptate, acum ca om matur si analizand aceste povesti realizez ca ea a fost foarte optimista in predictii, la prima palma as fi rabufnit si iesit din sala fara discutie, si cum se pare ca prima palma ar fi putut sa vina chiar din a doua zi de scoala gandesc ca as fi avut o foarte scurta cariera de gimnasta. :))
Si asta se intampla in '76, chiar in anul de glorie al Nadiei.

Alina Nicoleta
9th June 2016, 23:24
Trist :( trist tot ce povestiti, trist sistem, slabe sperante ca alt sistem va reusi, dar trebuie incercat, cu siguranta.

mihaidascalescu
9th June 2016, 23:59
Alexandra's team mate Corina Unugreanu was struggling on her beam mount (a RO-rulfova) and was wincing from the blows it struck in the genital area." Octavian Belu started beating her. He was hitting her without any restraint, as if she were an animal. She kept failing and every time she was trying to repeat she was getting hurt even more in that area. Belu was looking at her coldly and he didn't care about her suffering. He only knew one thing: the exercise had to be perfect and anything else didn't matter. At one of the repetitions, Corina got so hurt that she started bleeding. None of us had the courage to tell Octavian Belu to stop hitting the gymnast. Everything went on like that until Corina, between two slaps, told Belu that she was bleeding. But his reaction was still icy: "What's wrong? You're bleeding? You deserve it! Move back on the beam and do it again!". In the end, Belu's co-coach Mariana Bitang came to Ungureanu's aid and stopped the beating."

si la antenna 3 ungureanu face: nu am luat palme de la bellu.

probabil are dreptate, I-o fi dat doar pumni. :happy:happy:happy

si cind il auzeam pe bellu la tv: ca e om fin si ca apreciaza spiritualitatea japoneza si alea alea. in sfirsit se explica pina la urma inexplicabila suprematie a unui antrenor roman. daca tot ii place japonismul poate a auzit si de hara-kiri.:happy:happy:happy

Johnny D
10th June 2016, 07:28
Pai japonezii sunt un popor extrem de dur cu proprii membri de familie in traditional, in caz ca nu stiai, doar cu strainii sunt superpoliticosi!:)

PS: Salut Dascalescule! Incepe Euro, nu te intereseaza? E drept ca Romania nu e Londra...:D

Issos
10th June 2016, 11:02
In lot a aparut inca o accidentare ca se lasa cu operatie. Dora Vulcan are nevoie de operatie la umar. Este incredibil cat de multe accidentari sunt la lot. Este nevoie de schimbari majore in gimnastica romaneasca.

Johnny D
10th June 2016, 12:51
Daca e sa ma-ntrebi pe mine, le lipseste ceva, cred ca nu le-a batut nimeni demult!:D

niagara64
10th June 2016, 13:39
O alta narturie ... cate sunt necesare ca sa credeti si sa intelegeti dimensiunea problemelor?
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10209409167723996&id=1168722617

mikeyy
10th June 2016, 18:23
In acest moment, parca ma intereseaza mai mult problemele de sanatate cu care se confrunta lotul olimpic. Emisiunile si dezbaterile cu si despre carti o dau in telenovele.

Probleme reale ale momentului, in 2016:
- Laura Jurca: operata la glezna;
- Diana Bulimar: operata pentru ruptura de tendon ahilian;
- Dora Vulcan: trebuie operata la urmar;
- Larisa Iordache: in recuperare dupa operatii la incheietura mainii si la metacarp;
- Stefania Orzu (chiar daca nu mai e lot, dar de acolo i se trage): operatie pentru necroza, cap femural stang;

Parca ma dor mai mult astea. :( Sanatate!

cristina.t
10th June 2016, 19:07
In acest moment, parca ma intereseaza mai mult problemele de sanatate cu care se confrunta lotul olimpic. Emisiunile si dezbaterile cu si despre carti o dau in telenovele.

Probleme reale ale momentului, in 2016:
- Laura Jurca: operata la glezna;
- Diana Bulimar: operata pentru ruptura de tendon ahilian;
- Dora Vulcan: trebuie operata la urmar;
- Larisa Iordache: in recuperare dupa operatii la incheietura mainii si la metacarp;
- Stefania Orzu (chiar daca nu mai e lot, dar de acolo i se trage): operatie pentru necroza, cap femural stang;

Parca ma dor mai mult astea. :( Sanatate!

Cred ca toate aceste accidentari spun ca ceva nu e bine la lot sau in general. Ori e modul in care sunt antrenate, ori ca multe din ele fac gimnastica fara ca lor sa le placa foarte tare si atunci nu se concentreaza. In concluzie se impun niste schimbari in sistem, iar cel mai important cred ca este modul in care ar trebui abordata gimnastica de toti: copii, parinti, antrenori, simpli spectatori.

mihaidascalescu
10th June 2016, 19:17
O alta narturie ... cate sunt necesare ca sa credeti si sa intelegeti dimensiunea problemelor?
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10209409167723996&id=1168722617

"Nu am antrenat in Romania pentru ca nu am vrut sa fac parte din acel sistem. Un sistem unde bataile si jignirile erau modalitatea antrenorilor de a-si descarca frustrarea."

exact cum ziceam eu. na si tie olaru un pumn pt o mie de lire pe care nu le primesc ca salariu. tu ungureanu, na si tie o singerare pt ca am niste draci ca vorbeam cu nelu pop la telefon si el tocmai a primit un bonus de cinci mii de euro. :happy:happy:happy

mikeyy
10th June 2016, 19:18
Cred ca toate aceste accidentari spun ca ceva nu e bine la lot sau in general. Ori e modul in care sunt antrenate, ori ca multe din ele fac gimnastica fara ca lor sa le placa foarte tare si atunci nu se concentreaza. In concluzie se impun niste schimbari in sistem, iar cel mai important cred ca este modul in care ar trebui abordata gimnastica de toti: copii, parinti, antrenori, simpli spectatori.

Da, perfect de acord. Si exact pe schema asta as lucra si eu: copii, parinti, antrenori, oamenii pasionati din jurul fenomenului. As mai adauga federatia doar.

Trebuie sa invatam sau sa acceptam ideea ca sportivii au nevoie de un plan personalizat de antrenament. Nu merge la toti aceeasi abordare. Fiecare este unic in felul lui, cu nevoile lui. Nu cred ca gasim 2 gimnaste cu aceeasi structura osoasa, musculara si acelasi metabolism.
Avem nevoie de plan nutritional, de o pregatire fizica corespunzatoare si apoi putem sa ne gandim si la elemente de gimnastica si integrale.

Dar....nu stiu daca apucam sa le vedeam puse in practica...

niagara64
10th June 2016, 20:52
In acest moment, parca ma intereseaza mai mult problemele de sanatate cu care se confrunta lotul olimpic. Emisiunile si dezbaterile cu si despre carti o dau in telenovele.



:( Sanatate!

Ai idee cat doare replica asta a ta ? Ai citit ce am spus eu ? Ti se pare telenovela ? E realitatea pe care toti o baga sub pres . Pot sa iti fac o carte cu povestile cu care m-am intersectat .... nu veti trai sa vedeti schimbari atat timp cat nu vedeti si identificati greselile trecutului ( si nu unul foarte indepartat ).
Atat timp cat ii ajutati pe cei din federatie sa acopere oala sa nu dea in clocot .....

Alina Nicoleta
10th June 2016, 21:27
Hai ca acum exagerezi niagara, doar nu om fi noi vinovati ca nu dezabaten subiectul, sunt destui care fac asta.
Mihai, si eu sunt ingrijorata si cu gandul la fete si la sanatatea lor:(

Trimit un gand bun pt toate!

niagara64
10th June 2016, 22:40
Sa nu va asteptati la nimic bun in acest caz . Federatia asta doreste , ca voi sa taceti ... Am avut dreptate acum 5 ani , am si acum . Pentru junioarele care vin ar trebui sa stand up . Altfel ne vedem iar in 4 ani si peste alti 4 ani , inaintea altor olimpiade lamentandu-ne . Si ar fi pacat .
Nu cei ce identifica problemele gresesc ci cei care le acopera .
Accidentarile sunt parte din gimnastica .Dar Cand ai 10 senioare si 5-6 accidentate atarna mai greu decat atunci cand ai 30 de senioare si 5-6 accidentate .
Si nu exagerez ... asa cum nu am facut-o niciodata .
Nu se pot trage la raspundere nici B&B , nici alti antrenori ... am fi naivi sa credem asta . Va avea grija Dumnezeu de ei .
Dar macar de acum incolo ar trebui demolat un sistem care a a produs atata suferinta si reconstruit pe baze noi .
Acum 7 ani ati fi ras daca va spuneam ca o sa vina o zi in care echipa Canadei va fi calificata si a Romaniei nu . Sincer , nici eu nu am crezut ca Romania va cadea atat de repede .
Partea trista este ca nici nu are sanse sa se ridice . Federatia asteapta sa treaca furtuna . Ei au I scuza banii care se invart acolo , voi ce scuza aveti ? Chiar ii credeti pe cei ce va spun sa faceti liniste ca o sa fie bine ?

Alina Nicoleta
10th June 2016, 23:42
Nu ma intelege gresit, nici eu nu mai vreau sistemul asta. Dar zi tu, cum putem schimba ceva!? Eu as face ceva daca as putea. Mie nu mi zice nimeni ce sa fac, nu am cunostinte din interior..

mikeyy
11th June 2016, 00:13
Ai idee cat doare replica asta a ta ? Ai citit ce am spus eu ? Ti se pare telenovela ? E realitatea pe care toti o baga sub pres . Pot sa iti fac o carte cu povestile cu care m-am intersectat .... nu veti trai sa vedeti schimbari atat timp cat nu vedeti si identificati greselile trecutului ( si nu unul foarte indepartat ).
Atat timp cat ii ajutati pe cei din federatie sa acopere oala sa nu dea in clocot .....

Nu ce se scrie pe forum mi se pare telenovela. Ci ceea ce se intampla in mass-media. Eu, sincer, m-am saturat sa vad cum moderatorii de televiziune, care nu au nimic in comun cu gimnastica, cauta senzationalul doar pentru a face audienta si tamtam. Totul pe umerii sportului meu/nostru.

Gimnastica este in prim-plan doar cand e de scandal. Acesti oameni nu ajuta gimnastica, crede-ma. Daca le-ar pasa, ar incerca sa investigheze problema, dar pentru ei e doar un alt reportaj pentru stirile de la ora 5.

Daca A3 a chemat o parte, imediat Realitatea a chemat cealalta parte, fiecare sustinand cauza invitatului. Deloc OK din pctul meu de vedere.

Iar in rest, gimnastica sufera la toate capitolele. Trece valul asta si problemele tot alea raman. Am mai trait de n ori scenariul acesta. Si daca nu sunt de acord cu asta, nu inseamna ca bag sub pres.

niagara64
11th June 2016, 00:38
Nu ce se scrie pe forum mi se pare telenovela. Ci ceea ce se intampla in mass-media. Eu, sincer, m-am saturat sa vad cum moderatorii de televiziune, care nu au nimic in comun cu gimnastica, cauta senzationalul doar pentru a face audienta si tamtam. Totul pe umerii sportului meu/nostru.

Gimnastica este in prim-plan doar cand e de scandal. Acesti oameni nu ajuta gimnastica, crede-ma. Daca le-ar pasa, ar incerca sa investigheze problema, dar pentru ei e doar un alt reportaj pentru stirile de la ora 5.

Daca A3 a chemat o parte, imediat Realitatea a chemat cealalta parte, fiecare sustinand cauza invitatului. Deloc OK din pctul meu de vedere.

Iar in rest, gimnastica sufera la toate capitolele. Trece valul asta si problemele tot alea raman. Am mai trait de n ori scenariul acesta. Si daca nu sunt de acord cu asta, nu inseamna ca bag sub pres.

Atunci ... stand up . Este unica solutie si stiu ca nu-s vorbe in vant .
Btw ... . Daca in timpul emisiunii de la A3 traim cu un deja-vu de sedinta de partid/sindicat , daca acolo am auzit multe minciuni , nu aceeasi impresie mi-a lasat discursul fetelor de la realitatea . Scuze dar Maria Olaru a demonstrat mult mai multa eleganta decat M.B. ... iar fetele care au fost sunate au vorbit civilizat , desi habar nu ai cat de greu le-a fost .
Si sunt multe care reusesc sa isi faca curaj sa vorbeasca . Nu de frica repercusiunilor poate ci pentru totul a fost atat de dureros incat au ingropat adanc amintiri le ... Doare sa le readuca la suprafata. Si ma tem ca si generatia de acum are problemele ei .... asteapta vreo 10 ani si ai sa vezi .

sorin2782
11th June 2016, 15:14
In acest moment, parca ma intereseaza mai mult problemele de sanatate cu care se confrunta lotul olimpic. Emisiunile si dezbaterile cu si despre carti o dau in telenovele.

Probleme reale ale momentului, in 2016:
- Laura Jurca: operata la glezna;
- Diana Bulimar: operata pentru ruptura de tendon ahilian;
- Dora Vulcan: trebuie operata la urmar;
- Larisa Iordache: in recuperare dupa operatii la incheietura mainii si la metacarp;
- Stefania Orzu (chiar daca nu mai e lot, dar de acolo i se trage): operatie pentru necroza, cap femural stang;

Parca ma dor mai mult astea. :( Sanatate!
`````iridon parca am inteles ca are si ea probleme serioase la coate

mikeyy
11th June 2016, 18:09
`````iridon parca am inteles ca are si ea probleme serioase la coate

Da, hiperextensie, daca nu ma insel.

stere78
11th June 2016, 21:23
Ma bag si eu nitel in discutie, fara sa-mi fac foarte multe iluzii. As spune ca gimnastica româneasca mai poate supravietui (de performat cred ca putem sa ne punem de acord ca nu e cazul, momentan) doar daca gimnastica româneasca vrea sa supravietuiasca. Oricita presiune (tembela sau decenta, dupa caz) ar pune mass-media si fanii, fara o masa critica reformatoare in interiorul Federatiei, in rindul sportivilor, al antrenorilor si al parintilor va fi imposibil ca lucrurile sa se refaca pe baze cit de cit sanatoase. Nu stiu daca aceasta masa critica exista sau nu, gimnastica nu a iesit pina acum in evidenta prin transparenta si deschidere. Ba dimpotriva, pare sa persiste mentalitatea de cetate asediata care se hraneste din amintirile trecutului glorios - faptul ca Maria Olaru ridica semne serioase de intrebare in privinta practicilor de-atunci (si, cine stie?, poate si de-acum) este un act de curaj si de demnitate INDIFERENT de momentul in care el survine. Abuzul de orice fel asupra unui minor e un delict penal si nu exista destule performante sau medalii pe lume care sa-l justifice. Iar cei care aduc in discutie nevoia "sacrificiilor" o fac fie din teama, din ticalosie sau din (pardon de vorba mare) prostie in stare pura: una sunt sacrificiul, severitatea si programul strict, cu totul altceva sunt violenta fizica si/sau psihica, presiunile, favoritismul. In fine, cert e ca avem o serie de afirmatii ale unei campioane mondiale si olimpice, vreo citeva confirmari cu o jumatate de gura (Valer Puia, etc.) si o tacere destul de apasata in rest. Ma-ntreb daca nu cumva e si o tacere complice, caci in cazul asta partida e gata pierduta si - ma vad nevoit s-o repet - România ia drumul Ucrainei in ceea ce priveste gimnastica feminina. Citeodata chiar stau sa ma intreb daca nu cumva o fi mai bine. Nu de alta, dar atunci cind virfurile unei generatii, printre care se numara una dintre gimnastele de top din intreaga lume (Larisa) o tin dintr-o accidentare intr-alta si dintr-un soc emotional in altul, ti-e teama sa te gindesti ce-o fi in rest. Nici un copil si nici un tinar din lume nu se poate forma omeneste in astfel de circumstante.

sorin2782
11th June 2016, 22:19
Da, hiperextensie, daca nu ma insel.

nu cred ca doar atit cred ca ceva mai serios,dar sa speram ca sint doar zvonuri si ca o sa revina cit mai repede , toate fetele accidentate

mihaidascalescu
13th June 2016, 20:01
`````iridon parca am inteles ca are si ea probleme serioase la coate

Adica o doare in coate?

sorin2782
13th June 2016, 21:41
Adica o doare in coate?
''
da are coatele praf ,,ca poate daca o durea in coate era mai bine''

Alina Nicoleta
13th June 2016, 21:59
Sper din suflet sa revina si ea si toata celelalte.

iulia_p
13th June 2016, 22:21
Sper din suflet sa revina si ea si toata celelalte.Toți sperăm :)
Din pacate, se vede de la o posta ca lucrurile stau cum nu se poate mai prost. Dincolo de rezultate, nu poți sa ai aproape toate fetele accidentate in acelasi timp...
Iar pentru a reconstrui, uneori e nevoie sa darami si cred ca la punctul acesta a ajuns gimnastica la momentul de fata. Din pacate, se prefera justificările si o noua carpeala care se va duce probabil la prima ploaie
...

21mai
20th June 2016, 22:55
Despre Musti _ http://rewritingrussiangymnastics.blogspot.ro/2016/06/aliya-mustafina-interview-mir-tv.html?m=1

Spiridonova.Fan
24th July 2016, 13:38
In caz ca lumea încă crede ca nu avem nevoie de antrenori străin la paralele: https://youtu.be/gTQft-4_dL4
Astfel de greșeli stupide nu am vazut la nici o alta țara.

niagara64
24th July 2016, 15:12
In caz ca lumea încă crede ca nu avem nevoie de antrenori străin la paralele: https://youtu.be/gTQft-4_dL4
Astfel de greșeli stupide nu am vazut la nici o alta țara.

Exagerezi , am vazut caderi mult mai urate sau mai stupide chiar la case mai mari . CE am de reprosat este lipsa de reactie post cadere ... cade urat , nu o lasa sa se ridice imediat ., apropie-te , evaluaeaza , minimalizeaza complicatiile ... face parte din abc ul safety-ului ...
Dar una peste alta paralelul ei nu arata rau de loc ...

cristina.t
24th July 2016, 16:09
In caz ca lumea încă crede ca nu avem nevoie de antrenori străin la paralele: https://youtu.be/gTQft-4_dL4
Astfel de greșeli stupide nu am vazut la nici o alta țara.

Urata cazatura. Nu inteleg de ce o forteaza sau se forteaza pentru a prinde o competitie. Cred ca este mai important sa ramana sanatoasa decat cu alte probleme pe viata.

niagara64
25th July 2016, 11:30
http://epochtimes-romania.com/news/exclusiv-sportul-romanesc-lungul-drum-de-la-schizofrenie-la-un-popor-sanatos---250028
Un diagnostic corect pe care nimeni nu-l accepta din pacate .

mihaidascalescu
26th July 2016, 18:17
http://epochtimes-romania.com/news/exclusiv-sportul-romanesc-lungul-drum-de-la-schizofrenie-la-un-popor-sanatos---250028
Un diagnostic corect pe care nimeni nu-l accepta din pacate .

pina si specialistii imi dau dreptate:

Primul lucru pe care l-au făcut francezii, conștienți că dacă "pe sticlă" apar sportivi care abia acordă subiectul cu predicatul, aceasta transmite un mesaj care va determina părinții să nu își dea copiii la sport,

cristina.t
29th July 2016, 13:11
Larisa nu mai face deplasarea la Rio nici macar ca rezerva?

lory
29th July 2016, 13:16
va merge duminica, impreuna cu Cristi Moldovan

cristina.t
29th July 2016, 13:39
va merge duminica, impreuna cu Cristi Moldovan

Ok. Multumesc.

magicgym
30th July 2016, 00:18
Un topic pentru Rio face cineva?

miafangina
30th July 2016, 20:21
Este topic pentru olimpiada,de data asta nu cred ca vom face separat...

mihaidascalescu
31st July 2016, 14:13
Este topic pentru olimpiada,de data asta nu cred ca vom face separat...

mai mai ce se mai cramponau unii ca noi mergem pina in pinzele albe cu gimnastica dar ne cad rotile de la caruta mai rau ca sub ceasca.

oare cit de orb tre sa fii sa nu observi situatia exact asa cum este? sau rau voitor? sau strut?

axel rom
2nd August 2016, 16:58
Romania mai are 2 gimnaste la Rio:
https://www.youtube.com/watch?v=W-R9ySlA5ZY
https://www.youtube.com/watch?v=yWtpH1xtdok

lory
2nd August 2016, 19:55
Catalina Ponor - azi la ora 22:00 pe tvr 1

Anicia Juliana
2nd August 2016, 20:10
Incep sa inteleg de ce Cata pune accentul pe sol. Statisticile TAA pentru 2016 spun ca e in primele 8 performante mondiale la acest aparat. La bb competitia e infernala, iar o finala pare misiune imposibila.

Stiu, concursul e concurs :))))))

lory
19th October 2016, 23:10
de pe pagina fb a lotului:
Azi au avut loc alegeri în cadrul Congresului Federației Internaționale de Gimnastică de la Tokyo. Japonezul Morinari Watanabe este noul președinte al Federației Internaționale de Gimnastică. Acesta îi urmează în funcție italianului Bruno Grandi care a condus 20 de ani forul mondial. El a câștigat net duelul cu francezul Guelzec. România are o singură reprezentanta aleasă membru în Comitetul Tehnic la gimnastică aerobică, pentru a 5-a oară, Marcela Fumea. Neli Kim e vicepreședinte FIG iar italianca Donatella Sacchi e președinte al Comitetul Tehnic în gimnastica artistică feminină.

sorin2782
20th October 2016, 07:27
de pe pagina fb a lotului:
Azi au avut loc alegeri în cadrul Congresului Federației Internaționale de Gimnastică de la Tokyo. Japonezul Morinari Watanabe este noul președinte al Federației Internaționale de Gimnastică. Acesta îi urmează în funcție italianului Bruno Grandi care a condus 20 de ani forul mondial. El a câștigat net duelul cu francezul Guelzec. România are o singură reprezentanta aleasă membru în Comitetul Tehnic la gimnastică aerobică, pentru a 5-a oară, Marcela Fumea. Neli Kim e vicepreședinte FIG iar italianca Donatella Sacchi e președinte al Comitetul Tehnic în gimnastica artistică feminină.

poate invata si doamna marcela sa vorbeasca mai civilizat nu ca ln mahala poate se mai civilizeaza

Cristyniku
7th November 2016, 17:46
Hei! Ati mai auzit ceva de CE 2017? Chiar vreau sa merg si nu vreau sa ratez punerea in vanzare a biletelor.

Xtreem22
27th November 2016, 15:58
Cata in Mexic: https://www.youtube.com/watch?v=LH-p5bVpwXU

lory
27th November 2016, 22:38
stie cineva cu cine se antreneaza acum?

ela_diana
2nd December 2016, 12:10
Olivia Cimpian si Ioana Crisan au fost la Top Gym.
Cateva filmulete> https://www.youtube.com/watch?v=THxb1CboVWw
https://www.youtube.com/watch?v=4ALP9jEtTLY

Alina Nicoleta
4th December 2016, 15:10
Si eu vreau sa merg la CE de la Cluj, as vrea sa iau bilete din timp :)

Adeline
7th December 2016, 12:30
Hopaaaaa, avem un site :

http://www.clujeurogym2017.ro/

La bilete scrie "in curand"......

Cristyniku
10th December 2016, 14:55
Da, am gasit si eu site-ul...Ma omoara cu acel "€žin curand"€. Estimati cam ce preturi ar putea fi? Vreau sa merg numai vineri, sambata si duminica cand sunt finalele. As fi venit de miercuri, dar depind de cazare ca vin de la Bucuresti.

Cristyniku
30th December 2016, 04:32
Mi-am luat bileteleeeee/hello! Am abonament la finale:cheer:; categoria a 3-a ca amarastenii, dar aia e:)).

Alina Nicoleta
30th December 2016, 20:18
Mi-am luat bileteleeeee/hello! Am abonament la finale:cheer:; categoria a 3-a ca amarastenii, dar aia e:)).

See u there. atunci vin si eu :)

Catalin_Nick
30th December 2016, 23:00
Ca optiune de transport Bucuresti - Cluj e destul de OK BlueAir - 40E dus-intors/persoana. Durata medie zbor 45 min/segment.
Ce sa facem, ne mai dam si cu avionul daca Bucurestiul n-a fost in stare...

Cristyniku
31st December 2016, 01:00
Da, si eu tot cu Blue Air vin. E un pret absolut decent pentru 2 ore dus-intors, decat pentru 20 cu trenul. Asta daca ai noroc sa nu aiba intarziere...

Alina Nicoleta
31st December 2016, 08:23
Eu vin cu wizzair, am dat 43 eur dus întors. E similar orarul de zbor cu blue Air. Acum sunt în căutare de cazare ;)) nu stiu daca sa iau aproape de sala sau nu.

camigym
2nd January 2017, 14:10
La multi ani!!!!!!!!!!!! In care sector v-ati luat bilete?

lory
2nd January 2017, 19:28
aveti idee cand se vor pune in vanzare biletele? nu as vrea abonament, prefer sa pot alege locul in functie de finale, dar vad ca se cumpara destul de repede locurile "bune" si nici nu as astepta prea mult

Cristyniku
2nd January 2017, 19:59
aveti idee cand se vor pune in vanzare biletele? nu as vrea abonament, prefer sa pot alege locul in functie de finale, dar vad ca se cumpara destul de repede locurile "bune" si nici nu as astepta prea mult

Incearca la o Diverta. Din ce am citit pe site, si acolo se vand bilete. Poate gasesti sa iei asa.

lory
2nd January 2017, 20:36
si acolo au tot abonament

Cristyniku
9th January 2017, 18:29
La multi ani!!!!!!!!!!!! In care sector v-ati luat bilete?

Eu mi-am luat bilet in zona unde vor fi bara fixa si paralele baietilor si fetelor (la inelul 1, nu la cel superior). Cam astea sunt aparatele mele preferate din gimnastica. Bara fixa e aparatul favorit.