PDA

View Full Version : Diverse 2016



Pages : 1 [2] 3

ela_diana
3rd April 2016, 19:21
Cineva a scris ca piciorul Catalinei nu arata bine. 3 masaje intr-o ora. A facut si sol.

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 19:22
:( e f trist. Ana si Laura ne.ar putea salva..

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 19:23
Cineva a scris ca piciorul Catalinei nu arata bine. 3 masaje intr-o ora. A facut si sol.

Cine a scris?

21mai
3rd April 2016, 19:38
13.8 cata la sol, 14.1 Diana, 13.250 maria holbura

madasch
3rd April 2016, 19:56
Diana Bulimar merge bine in afara de paralel care nu-i iese deloc in ultimul timp. Sper ca macar Laura sa fie apta de-a merge la Rio.

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 20:09
Cu laura in echipa adunam 3 pct in plus sigur. Dar e ea oare apta? :(

21mai
3rd April 2016, 20:13
Tezultate complete
http://www.thecouchgymnast.com/2016/04/03/mouscron-friendly-senior-results/

Peste noi belgia cu 3.7 puncte, iar germania cu 4 minus dar nu au avut o pe seitz, scheder, echipa 1. Deci sa speram ca macar ana sau laura se vor recupera. As peefera o pe ana ca ne poate ajuta mai mult la paralele, la sarituri e cam ca laura.

sorin2782
3rd April 2016, 20:14
da cu conditia sa nu rateze deloc

madasch
3rd April 2016, 20:17
Cred ca Diana, Catalina si Dora vor fi sigur in echipa. Celelalte trei sunt in functie de starea de sanatate si evolutiile de azi. Iridon are sanse sa prinda echipa. Poate la Rio va obtine mai mult la paralele, speranta moare mereu ultima.

21mai
3rd April 2016, 20:21
Pacat de talentul andreeei i dar nu a fost gestionat deloc la acest aparat. Toti o vedeam chiar si in primele 10 la rio la acest aparat dar in 2 ani nici macar la executie nu a crescut si sigur nu e vina ei, ca potențial are din plin


Cred ca Diana, Catalina si Dora vor fi sigur in echipa. Celelalte trei sunt in functie de starea de sanatate si evolutiile de azi. Iridon are sanse sa prinda echipa. Poate la Rio va obtine mai mult la paralele, speranta moare mereu ultima.

sorin2782
3rd April 2016, 20:27
poate cred ca copilul accesta daca nu era atita timp accidentata si sa faca atita pauza era undeva mai sus cred ca isi si doreste sa prinda echipa

ela_diana
3rd April 2016, 20:30
Eu am tot urmarit comentariile de pe gymfever2012 si unul di users a spus de Catalina dar apoi s-a comentat ca e parte din terapie. Asa ca sa speram ca e bine.

21mai
3rd April 2016, 20:52
Daca ne am califica n am sta chiar rau-catalina, larisa, diana, ana, laura, dora, am putea fi măcar in primele 8 daca stam pe aparat si ar fi de moral pentru viitor

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 21:00
Unde vi se pare voua ca ajuta dora? Mai degraba andreea iridon..

Ada24
3rd April 2016, 21:21
Mie mi se pare totul asa...ireal...:nope:
(nu concursul de azi, asa, in general)

O poza cu podiumul:
http://www.news.ro/sport/echipa-feminina-de-gimnastica-a-romaniei-locul-2-la-concursul-de-verificare-cu-belgia-si-olanda-de-la-mouscron-1922404403002016041815421222

Alina Nicoleta
3rd April 2016, 23:07
Si mie mi se pare ireal.dar cred ca atat se poate. Si in afara de larisa, catalina si diana fetele abia sar peste 14 pe ici pe colo. Laura si Ana sunt vitale pt incercarea de a ne califica.

madasch
3rd April 2016, 23:36
Brazilia, Belgia si Germania cred ca ne vor depasi. Ne vom lupta poate pentru ultimul loc cu Franta, dar si ele au paralele bune si vom pierde multe puncte acolo.

21mai
3rd April 2016, 23:48
Lupta pentru LOCURILE 1-4

Brazilia
Germania
Franta
Belgia
Australia
Coreea de Sud
Elvetia

ttp://sptfm.ro/2016/03/11/exclusiv-ioan-dobrescu-pune-degetul-pe-rana-si-daca-ne-vom-califica-la-rio-gimnastica-noastra-nu-va-putea-emite-pretentii-la-vreo-medalie-vrea-sa-se-retraga-dupa-jo/
oare australia nu ne- ar putea pune probleme sau chiar elvetia??

Culegem ce am semanat...

Alina Nicoleta
4th April 2016, 00:07
Si eu cred ca brazilia si germania ne intrec sigur. Nu stiu daca laura sau ana sunt ok. Oare cum putem afla asta?:( daca ele vin, avem sanse cu diana, cata,ana, laura, andreea iridon/ dora si zarzu. Acoperim fx cata, diana, laura, ana/zarzu, bb diana, cata, a iridon/dora, laura, vt silvia,laura, ana, diana, ub laura, diana, ana, a iridon/dora. In conditiile astea nush care din dora si andreea sunt mai bine de luat. Dar dacaaaa e mare...

myrab3la_19
4th April 2016, 00:14
Am incarcat deja paralelul Dorei, urmeaza si restul exercitiilor (doar paralele). Alte aparate mi-ar fi fost greu sa filmez si sa urmaresc in acelasi timp dat fiind ca erau destul de departe. Vor aparea sigur pe The Couch Gymnast mai multe filmulete.
https://www.youtube.com/watch?v=Hmgfujlv6Qs

cristina.t
4th April 2016, 00:15
Lupta pentru LOCURILE 1-4
oare australia nu ne- ar putea pune probleme sau chiar elvetia??


Cu note de 10, 11 si 12 la paralele orice echipa ne va pune serioase probleme, tinand cont ca si la celelalte aparate, cu mici exceptii, sunt note mediocre. Nu ne calificam si ma tem ca situatia nu e roza nici pentru urmatorul ciclu olimpic. Vom ramane sa vedem cum celelalte tari se vor bate pentru medalii cu gimnaste antrenate de romani si cu amintirea succeselor anterioare. Asta s-a dorit si s-a reusit, distrugerea bucatica cu bucatica si a ceea ce mai mergea pe ici colo.

Alina Nicoleta
4th April 2016, 00:16
Multumim mult. Exact ce ne doare..

Alina Nicoleta
4th April 2016, 00:16
Stiti ceva de laura si ana? Tot incerc sa aflu.

21mai
4th April 2016, 00:27
Dora a luat 8 la executie, daca ar avea in buzunar o alta coborare mai valoroasa ar fi de aur pentru test.

madasch
4th April 2016, 00:28
Iridon nu a ratat, dar a luat putin.

myrab3la_19
4th April 2016, 00:34
Iridon nu a ratat, dar a luat putin.

Si la incalzire a fost foarte bine pentru Iridon azi..plus barna reusita deci pentru ea un concurs bun.
Dora tot greseste la ultima diagonala la sol insa la incalzire a intepenit-o. Eu cred ca Dora e esentiala pentru echipa in conditiile actuale pentru ca face toate aparatele. A avut si o saritura stata daca mi-amintesc bine. Si sa nu uitam ca pana la Doha ea nu a prea fost trimisa nicaieri. Cred ca are potential sa fie o concurenta foarte foarte buna, dar are nevoie de timp, munca, exercitii construite inteligent..

madasch
4th April 2016, 00:39
Daca Dorei i-ar iesi ultima diagonala la sol, ar avea o nota bunicica la sol in conditiile date, chiar daca nu are dificultate.Si eu o vad clar in echipa. Si pe Iridon. Mi se pare riscant insa sa mergem cu Zarzu, ramanem descoperiti la paralele, cu doar patru evolutii. Pe nota ei nu se poate deloc conta si lasa impresia ca ii este foarte teama de paralele.
Cum a fost Maria Holbura?

Alina Nicoleta
4th April 2016, 00:40
Si.eu as.renunta la silviuta din pacate. Ne treb note medii. Si la ub e greu cu ea.

Alina Nicoleta
4th April 2016, 00:48
Si la incalzire a fost foarte bine pentru Iridon azi..plus barna reusita deci pentru ea un concurs bun.
Dora tot greseste la ultima diagonala la sol insa la incalzire a intepenit-o. Eu cred ca Dora e esentiala pentru echipa in conditiile actuale pentru ca face toate aparatele. A avut si o saritura stata daca mi-amintesc bine. Si sa nu uitam ca pana la Doha ea nu a prea fost trimisa nicaieri. Cred ca are potential sa fie o concurenta foarte foarte buna, dar are nevoie de timp, munca, exercitii construite inteligent..
Vad ca andreea nu a facut a doua desprindere si o legare, de acolo nota mai mica. Dar chiar si asa trebuie sa o tinem.in echipa.

myrab3la_19
4th April 2016, 00:52
Maria si Denisa imi par doua copile ambitioase. Maria s-a prezentat decent si la sol si la barna dar a facut doar salt intins dupa ronda si nu 360. Iar sti tu cum sunt salturile noastre 'intinse' . In rest sunt atatea lucruri care pot fi imbunatatite , ca de exemplu sarituri artistice, mici topaieli...as vrea sa li se lase odata exercitiile asa cum sunt si sa le repete de nenumarate ori..asa mi se pare ca iese o harababura. Cel putin la paralele se vede foarte clar ca exercitiile nu sunt fluide, tre sa mai faca jumatati de intoarceri pe ici pe colo... surse de depunctare ce sa zic.
Denisa are amplitudine frumoasa la sariturile artistice.

Alina Nicoleta
4th April 2016, 00:54
Multumim mirabela. Si mie imi place maria.
Cata, diana? Cum ti s au parut azi?
Ce fete vezi tu in echipa?

madasch
4th April 2016, 01:00
Multumim mult Mirabela. Stii ceva de Laura si Ana?

myrab3la_19
4th April 2016, 01:06
Multumim mirabela. Si mie imi place maria.
Cata, diana? Cum ti s au parut azi?
Ce fete vezi tu in echipa?

Mie Cata mi s-a parut ok...oricum ea si daca ar avea dureri nu cred ca ar lasa sa se vada. I-a scapat piciorul acolo la barna. Cred ca doar experienta a facut-o sa nu cada. Parerea mea e ca ea nu primeste legarile si nici saltul intins si ma tem ca nici legarea de doua elemente artistice (balanseaza mainile) si de aici nota de plecare mica...daca mergem la Rio trebuie sa-si schimbe exercitiul...
Diana a facut un FTY frumos, stat. Dublul intins n-a fost aterizat prea ok asa cum face ea de obicei insa per total parea ok si motivata. Dora a incercat sa lege ceva dupa Memmel dar din cate imi amintesc l-a terminat cam aiurea si n-a prea iesit...de fapt nu stiu daca nu cumva a vrut sa mascheze si a fost ceva din intamplare. Trebuie sa revad exercitiul.
Nu stiu nimic despre Laura si Ana Maria decat ca la Laura e mai mult vorba de menajare dar nu sunt sigura pe informatia asta
Daca ele nu vor fi apte atucni cu aceleasi fete vom merge la test event deci nu prea mai conteaza pe cine vad eu in echipa.

myrab3la_19
4th April 2016, 01:08
Cu placere!
In rest ca si atmosfera la noi in echipa se vorbeste mult :) La belgience e asa o atmosfera calma si calda. E o placere sa le vezi la paralele si barna. Rune Hermans si Axelle K mi s-au parut underscored la paralele ...mai ales daca ma gandesc la ce note primea Raisman pe la mondiale , sau Skinner la Jesolo.

Alina Nicoleta
4th April 2016, 01:10
Multumesc. Foarte dragute relatarile tale. Sper si eu la laura sa fie vb de menajare. Laura deja stie cum e la nivel inalt, deci s.ar intelege menajarea. Sper ca si Ana sa bine. Avea un paralel bunicel, sariturile cele mai bune.. sol si barna decente.
Cata sigur ca fi super bn, daca sanatatea o ajuta. Diana mai are hopul la paralele si apoi se linisteste. Sper sa ii iasa in test event, cand conteaza.
Mi.a placut andreea iridon. A facut barna buna, asa e?

myrab3la_19
4th April 2016, 01:17
Multumesc. Foarte dragute relatarile tale. Sper si eu la laura sa fie vb de menajare. Laura deja stie cum e la nivel inalt, deci s.ar intelege menajarea. Sper ca si Ana sa bine. Avea un paralel bunicel, sariturile cele mai bune.. sol si barna decente.
Cata sigur ca fi super bn, daca sanatatea o ajuta. Diana mai are hopul la paralele si apoi se linisteste. Sper sa ii iasa in test event, cand conteaza.
Mi.a placut andreea iridon. A facut barna buna, asa e?

Iridon n-a legat tot..si nici Danilova in cumpana (nu stiu daca asa-i zice) nu i-a iesit..a fost cam ca la Baku asa :) Eu m-am bucurat ca nu a ratat. E o frumusete de copil .

Alina Nicoleta
4th April 2016, 01:20
E superba!!!!
Sper sa ajunga unde ii e locul, pe podiumuri eu o vad utila echipei.

Cum e solul catalinei?

myrab3la_19
4th April 2016, 01:29
Dramatic! :)) sincer pe mine melodia ma intristeaza desi suna bine, ma face sa ma gandesc la situatia noastra in gimnastica..
Imi mai place stalderul in departat al Dorei. Azi la paralele a avut mai multe pierderi de forma dar avand in vedere ca nu i-a iesit deloc roata in talpi 360 la incalzire si a scos-o in concurs ma face sa cred ca Dora e o buna competitoare..daca ar antrena si mai mult la artistica plus inca un element acrobatic macar D la barna si Tsukahara la sol (toate repetate de multe multe ori) lumea ar uita de surorile Wevers :D
Daca daca daca...

Xtreem22
4th April 2016, 01:32
Cata BB https://www.youtube.com/watch?v=Qys-n3wqyY8

21mai
4th April 2016, 05:29
Andreea a luat putin caci a avut doar 1 desprindere
https://youtu.be/op1ANSbvTr8

Ada24
4th April 2016, 10:57
http://www.servuspress.ro/lotul-olimpic-va-reveni-la-deva_124107.html

Da, asta era cauza situatiei echipei romaniei, locatia...:rolleyes::D

iulia_p
4th April 2016, 11:26
http://www.servuspress.ro/lotul-olimpic-va-reveni-la-deva_124107.html

Da, asta era cauza situatiei echipei romaniei, locatia...:rolleyes::DHmmm...
Si e clar si cine va fi si coordonatorul :(

lilianabirsanu
4th April 2016, 13:46
Daaa,nu ne spune daca revine la Deva acum....dupa testul de la Rio sau dupa JO???
E clar ca BB nu vor mai continua.....pacat de Larisa...oare va merge si va continua la Deva???

iulia_p
4th April 2016, 13:59
Larisa cred ca s-ar putea antrena oriunde, chiar si la un club din America daca isi doreste. Eu sper din toata inima sa meargă mai departe....

Spiridonova.Fan
4th April 2016, 14:41
Singurul scor care nu-l inteleg este al lui Iridon la paralele. Probabil ca noua noastra reputatie e de vina, dar merita jumate de punct mai mult.

In rest, echipa arata destul de rau.

Gaia88
4th April 2016, 14:58
Tare rau asta cu lotul la Deva. Harababura pe toate planurile. :headbang:

Alina Nicoleta
4th April 2016, 15:32
Singurul scor care nu-l inteleg este al lui Iridon la paralele. Probabil ca noua noastra reputatie e de vina, dar merita jumate de punct mai mult.

In rest, echipa arata destul de rau.
Si eu cred ca merita 13.5. A facut exercitiul usurat, dar bine.

AntoniaA
4th April 2016, 16:19
In primul rind multumesc pentru informatii:-) sint pretioase in conditiile in care nu am putut vedea live o competitie atit de importanta.

E greu de spus ce va fi la recalificare pentru ca nimeni nu stie in ce forma sint Laura si Ana Ocolisan.
Poate au fost protejate in urma unor accidentari usoare si pot concura peste doua saptamini.
Vom vedea cert este ca valoarea in ansamblu a echipei este slaba.

Nu pentru ca fetele astea sint mai putin talentate ci pentru ca manageriatul lor de-a lungul anilor s-a facut prost.
Daca aceeasi antrenori, manageri, federali vor fi pastrati in functii si va aparea diversiunea asta cu mutarea lotului la Deva atunci si viitoarele generatii vor avea aceeasi soarta ca si cea actuala.
Voi va mai amintiti de discutiile de acum doi ani de zile in care spuneam cu totii ca Rio va fi momentul Andreei Munteanu si al Andreei Iridon? Ca intr-pun final avem fete artistice care lucreaza frumos la paralele? Ceva s-a rupt in ultimii doi ani.
Mutarea fara reforma profunda nu schimba nimic.
In fine revenind la echipa actuala eu as deplasa sapte fete si functie de cine se acomodeaza mai bine acolo sa intre in echipa. Sapte fete inseamna Cata, Diana, Laura si Ana( daca nu sint accidentate fireste) Maria, Dora si Andreea I.

Nu am inteles nota Andreeai la UB dar vad ca Dora are aceleasi probleme la UB ca si la Doha deci mai trebuie lucrat la greu

lilianabirsanu
4th April 2016, 17:10
Daaa,e greu..primele 4 sunt accidentate sau revin dupa operatii...sunt oameni
pana la urma ...daca atat se poate in acest moment ...asta este.
Intrebare:Andreea Munteanu se mai antreneaza la Deva???poate ar fi o solutie sa o ia in echipa, daca si-a recuperat elementele evident...sper sa o vad la europene..este o gimnasta frumoasa...raman optimista....ce sa facem?
Poate la anul...cu echipa de la junioare va fi mai bine...
Am avut asa sperante in aceasta generatie....parca ziceam ca macar problema paralelelor se rezolva..dar e mai rau ca inainte..

madasch
4th April 2016, 20:40
Mi se pare ca Andreea Iridon ar fi atins cu picioarele bara de jos, poate de acolo a pierdut cinci zecimi.Sau poate doar mi se pare. Altfel a lucrat frumos Andreea si barna mi-a placut. A fost sigura pe ea. Sunt sigura ca va merge la Rio si va fi in echipa.

cristina.t
4th April 2016, 20:44
Eu cred ca mutarea lotului la Deva este o decizie buna si am sa ma si explic de ce. Ce am observat este ca fetele nu au conditie fizica mai deloc. Ma gandesc ca poate Bucurestiul nu este un loc unde sa poti alerga si forma aceasta conditie fizica. La Deva e cetatea, sunt copaci, paduri, au fetele unde alerga, nu pe betoane si printre blocuri.
Cat despre coordonatori timpul si faptele ne-au aratat ca nimeni nu are de fapt o formula magica, ca totul vine din acumulari, seriozitate si pregatire.
Din pacate ce am observat la generatia noua este ca la seniorat "au uitat" sa faca ceea ce faceau la juniorat.
Bineinteles pe langa locatie ar trebui facute schimbari majore in sistem, altfel totul e doar un fas.

lory
4th April 2016, 20:57
http://www.servuspress.ro/lotul-olimpic-va-reveni-la-deva_124107.html

Da, asta era cauza situatiei echipei romaniei, locatia...:rolleyes::D

nu m-as baza prea mult pe ce scrie acolo, e un articol foarte subiectiv aparut intr-un ziar local, deocamdata alte ziare de sport nu au anuntat nimic. nu stiu cat e de benefic sau nu Bucurestiul pentru pregatirea fizica a fetelor, insa un antrenor ca Forminte SIGUR nu imi doresc din nou la lot.
in alta ordine de idei, daca BB se retrag de la lot, oare nu ar putea sa se ocupe in particular de unele gimnaste, asa cum M Bitang a antrenat-o in 2007 pe Catalina pentru Mondiale? sunt convinsa ca cel putin Larisa si Catalina ar alege sa ramana cu ei iar pe viitor sigur vor mai fi gimnaste dornice sa faca performanta adevarata cu niste antrenori de succes.

cristina.t
4th April 2016, 21:11
in alta ordine de idei, daca BB se retrag de la lot, oare nu ar putea sa se ocupe in particular de unele gimnaste, asa cum M Bitang a antrenat-o in 2007 pe Catalina pentru Mondiale? sunt convinsa ca cel putin Larisa si Catalina ar alege sa ramana cu ei iar pe viitor sigur vor mai fi gimnaste dornice sa faca performanta adevarata cu niste antrenori de succes.

Daca vor fi ceva schimbari in sistem cu siguranta vor putea daca isi doresc acest lucru. Parerea mea ca un sistem apropiat de cel american ar stimula competititia atat intre sportive cat si intre antrenori. Atunci nu vor mai exista discutii gen favorizat, defavorizat gimnasta pe diferite criterii.

r_anacristina
5th April 2016, 00:37
Mie mi se pare ca barna Catalinei nu are pic de personalitate, daca n-ar fi Catalina ar fi chiar plictisitoare, fara suparare.
Dora e o gimnasta superba, e eleganta, frumoasa, Andreea Iridon de asemenea.
Desi imi doresc din tot sufletul sa se califice fetele la JO, nu prea cred ca va fi posibil si daca se va intampla, acolo nu cred ca avem nici o sansa cu echipa...iar individual poate maxim 2 medalii....asta e, sunt pesimista :D

21mai
5th April 2016, 04:59
http://www.thecouchgymnast.com/2016/04/04/bel-vs-rou-vs-ger-report-and-video/

Deci lucian sandu a confirmat problemele de sanatate ale laurei si anei. Ramanem cum zice si el cu speranta ca vor fi recuperate la timp dar oricum va fi si mai greu, un concurs pentru moral le ar fi facut tare bine

21mai
6th April 2016, 23:00
De unde au scos o rusii si pe melnikova, incredibila
http://www.thecouchgymnast.com/2016/04/06/russian-championships-qualifications-and-team-final/

Ada24
7th April 2016, 12:36
E scoasa demult, e campioana europeana de junioare de acum 2 ani.:)

Stie cineva programul la test event?Ore? Am cautat in programul tvr si nu am gasit.

Alina Nicoleta
7th April 2016, 12:50
Sper ca e transmis ca planuiesc sa vad tot. Cap coada.si pe mine ma intereseaza orele. :)

Alina Nicoleta
7th April 2016, 12:58
Found it
http://www.aquecerio.com/en/gymnastics/spectator-information

Spiridonova.Fan
7th April 2016, 14:31
O alta gimnasta frumoasa este Natalia Kapitonova:
https://www.youtube.com/watch?v=BtwmRiI6Hwk&nohtml5=False

Ultimul loc in echipa Rusiei este intre Kapitonova si Melnikova. Din pacate (si ma doare cand zic asta) Spiridonova este buna doar la paralele, iar fiecare gimnasta din Rusia are sansa sa aduca aurul acasa de la Rio la acest aparat. Rusia in special are nevoie de gimnaste care pot sta pe barna.

Mai multe filmulete aici:
https://www.youtube.com/user/LithiumxLacrymosa/videos?nohtml5=False

Seda, Tsukahara echer la barna
https://www.youtube.com/watch?v=8GfLtgX_njw&feature=youtu.be

AntoniaA
7th April 2016, 17:31
Sa fiu sincera mie nu imi place Melnikova iar nota ei la sol de la nationale a fost exagerata, dar imi place exercitiul Kapitonovei la UB. Sper sa prinda Kapitonova echipa.
Oricum anul asta Rusia se bate pentru aur cu siguranta, au de unde alege.
Ar fi fost frumos sa fi fost si noi ca ei, dar poate cine stie in 2020 daca s-or schimba lucrurie si la noi.

Alina Nicoleta
7th April 2016, 18:30
Cred ca le e si greu sa aleaga echipa de 6. Musty, vika, paseka, afan, seda, kharenkova, spridonova,melnikova, kapitonova, skrypnik.. am uitat ceva?:d

21mai
8th April 2016, 23:16
http://www.agerpres.ro/sport/2016/04/08/gimnastica-lucian-sandu-am-facut-eforturi-deosebite-pentru-a-avea-fetele-intr-o-conditie-fizica-buna-14-57-59
Lucian sandu despre turneul preoljmpic

Alina Nicoleta
8th April 2016, 23:31
Cu Ana si Laura echipa are sanse. Am recupera la sarituri puncte bune. Dar oricum treb sa ne tinem pe paralel.as vedea asa echipa:
vt ana,laura,silvia, diana- a5a andreea iridon de forma
ub diana, laura, ana, andreea-a5a silvia de forma;
Bb:diana,cata,andreea,laura- a 5a ana fx:diana,cata,laura,silvia- a 5a ana

Alina Nicoleta
9th April 2016, 01:23
Asta e echipa afisata pe romgym:cata, diana, andreea, ana, laura, silvia si dora. Nu spun care e rezerva, cred ca nu sunt decisi

21mai
9th April 2016, 02:49
E pe dolce un articol și spune ca laura ar fi incerta dar spera sa o recupereze pana la ora concursului
E prea mare presiunea, sper ca fetele sa nu clacheze....


Asta e echipa afisata pe romgym:cata, diana, andreea, ana, laura, silvia si dora. Nu spun care e rezerva, cred ca nu sunt decisi

AntoniaA
9th April 2016, 08:20
Greu greu greu sa le ceri Laurei si Anei sa aiba executii curate si corecte in conditiile in care lucreaza cu durere si sint nerefacute.
Riscant dar probabil ca si asa punctajul lor ar fi mai mare fata de punctajul adus de Maria Holbura sau Denisa de ex.
Eu as include-o pe Maria in locul Silviei chiar si pentru paralele.

iulia_p
9th April 2016, 08:51
Am citit pe pagina federatiei ca Silvia face deplasarea. Nu-mi dau seama daca dty ul ei compensează punctajul mic de la paralele. Am văzut ca are cam 2 puncte sub Iridon cu ex. ușurat si cam incorect notat. Ar intra in acest caz nota pentru fty-ul Dorei, undeva in jur de 13.5... Deci maxim un punct castigat. Mai e solul, unde iar sa spunem ca ia un punct... dar si Andreea poate aduce la bârnă o jumătate de punct. Probabil ca e greu sa rămâi descoperit pe 2 aparate...

Alina Nicoleta
9th April 2016, 12:58
Ar fi riscant cu andreea, dar si fara ea.. nu stiu ce rezerva vor alege.

Xtreem22
9th April 2016, 15:24
La paralele mai bine ar executa toate din dificultati mici (gen 5) si cu executii in jur de 8, decat sa faca 5.5+ si sa obtina 7 ori mai putin la E

Issos
10th April 2016, 09:45
Se pare ca a fost aleasa Andreea Iridon. Informatia a aparut pe pagina de facebook a lotului.

21mai
10th April 2016, 17:24
Lipseste laura jurca de la test, doar ana ocolisan merge

Issos
10th April 2016, 17:25
Din păcate, Laura Jurca nu face parte din echipa deplasata pentru test event. Lotul care a plecat spre Rio e compus din Catalina Ponor, Diana Bulimar, Ana Maria Ocolisan, Silvia Zarzu, Andreea Iridon, Dora Vulcan si Maria Holbura.

Alina Nicoleta
10th April 2016, 17:26
Laura e accidentata. Larisa si Laura sigur indeamna fetele sa nu aiba frica. Va fi bine!!!

madasch
10th April 2016, 17:29
Ce are Laura? E grav?

Alina Nicoleta
10th April 2016, 17:32
Ce are Laura? E grav?

Se va recupera probabil, nu cred ca e ceva grav.. Ceva la picior, au incercat sa o ajute, dar nu a mers cu nimic.

mihaidascalescu
10th April 2016, 19:04
Ma uit la British championship. Ce bine e sa privești gimnastica World-class. Paralele peste nivelul rusilor, incredibil.

AntoniaA
10th April 2016, 19:14
Se va recupera probabil, nu cred ca e ceva grav.. Ceva la picior, au incercat sa o ajute, dar nu a mers cu nimic.

Pacat ca nu merge, avem ghinion, dar concursul e concurs.
Sper macar ca Ana sa fie recuperata si sa poata intra la patru aparate.
Va fi greu dar speranta moare ultima, asadar drum bun si fara alte accidentari va rugam :-)

Mihai cu toate acestea Claudia tot nu a reusit sa isi corecteze forma, ca sa nu mai zic ca si la rusi au fost notari foarte generoase. Dar da ai ce sa vezi la englezi sau la americance la Pacific RIM.

Alina Nicoleta
10th April 2016, 21:28
Ma uit la British championship. Ce bine e sa privești gimnastica World-class. Paralele peste nivelul rusilor, incredibil.
Chiar nu cred ca au note peste 15 toate acolo. Sa fim seriosi.

mihaidascalescu
10th April 2016, 21:47
Nu vorbeam de note ci de structura exercitiilor, au avut ratari nu pt ca incercau sa scoată un treispe mare ca exercițiul amarit al lui bulimar ci pt ca se avinta la cinspe. Antrenori de toată lauda nu prefacuti ca romanii.

Frags nu mai are ce corecta acum, merge cu ce are si e o aditie excelenta pt echipa. Dă-mi un echivalent in echipa României.

Xtreem22
10th April 2016, 21:51
https://www.youtube.com/watch?v=eM9TJJi9eWw Solul lui Biles, din 6.9 :D

Alina Nicoleta
10th April 2016, 22:29
Nu vorbeam de note ci de structura exercitiilor, au avut ratari nu pt ca incercau sa scoată un treispe mare ca exercițiul amarit al lui bulimar ci pt ca se avinta la cinspe. Antrenori de toată lauda nu prefacuti ca romanii.

Frags nu mai are ce corecta acum, merge cu ce are si e o aditie excelenta pt echipa. Dă-mi un echivalent in echipa României.
Referitor la structura sunt de acord.

Lordul
10th April 2016, 22:48
Din păcate, Laura Jurca nu face parte din echipa deplasata pentru test event. Lotul care a plecat spre Rio e compus din Catalina Ponor, Diana Bulimar, Ana Maria Ocolisan, Silvia Zarzu, Andreea Iridon, Dora Vulcan si Maria Holbura.

depindem de forma Catalinei si a Dianei...celelalte trebuie sa isi faca bine exercitiile si asteptam sclipiri...sa vedem ce va fi...

Spiridonova.Fan
11th April 2016, 12:16
Ma uit la British championship. Ce bine e sa privești gimnastica World-class. Paralele peste nivelul rusilor, incredibil.

Pe ce lume traiesti?

Cat tot vine vorba de Marea Britanie, daca ar exista cineva cu cap la federatia noastra, ar trebui sa-l invite pe Adrian Stan in Romania.

Nu stiu ce sansa avem sa ne calificam. Pe mine echipa nu ma mai intereseaza ca toate gimnastele au fost dezastru ciclul acesta, dar chiar vreau sa le vad pe ambele Ponor si Iordache in Rio.

iulia_p
11th April 2016, 12:22
Am vazut ca sunt si finale pe aparate...ma intreb daca in cazul necalifcarii echipei si al câștigării concursului la bârnă, Cata nu ar putea sa primeasca un loc...

Alina Nicoleta
11th April 2016, 12:26
Am vazut ca sunt si finale pe aparate...ma intreb daca in cazul necalifcarii echipei si al câștigării concursului la bârnă, Cata nu ar putea sa primeasca un loc...
Pai nu asa e? Larisa ar putea beneficia de wild card.. chiar cred ca toata lumea ar sti ca e gimnasta ce nu s-a calificat cu cel mai mare potential de medalii. Cui s-ar acorda acel wild card daca nu ei? .. sper ca ma exista dreptate si ca ea il va primi in caz de fetele nu reusesc acum..calificarea!

AntoniaA
11th April 2016, 15:04
Pai nu asa e? Larisa ar putea beneficia de wild card.. chiar cred ca toata lumea ar sti ca e gimnasta ce nu s-a calificat cu cel mai mare potential de medalii. Cui s-ar acorda acel wild card daca nu ei? .. sper ca ma exista dreptate si ca ea il va primi in caz de fetele nu reusesc acum..calificarea!

Oksana Chusovitina? E calificata? Poate i se ofera si ei un asemenea wild card.

Alina Nicoleta
11th April 2016, 15:38
Oksana Chusovitina? E calificata? Poate i se ofera si ei un asemenea wild card.

Posibil sa nu fie calificata, dar cred ca are sanse de calificare individuala acum la test event, la sarituri. Giulia Steingruber e in aceeasi situatie, poate sa se califice individual acum la test event. Cine sa mai fie..

DeniStef
11th April 2016, 18:41
Nu exista calificare prin intermediul finalelor pe aparate la Test Event.

Comitetul Olimpic International poate acorda 2 wildcard-uri (Tripartite Commission Invitation Places), unul la feminin si unul la masculin. Data limita pentru depunerea cererilor a fost 15 ianuarie 2016.

http://www.rio2016.com/sites/default/files/users/rio2016_files/fig-artisticgymnastics-en_0.pdf

ela_diana
11th April 2016, 19:23
Posibil sa avem de ales intre Catalina si Larisa sa trimitem. Una pe tara cred ca e. Din ce in ce mai des o idee isi face loc in capusorul meu : nu ne calificam la olimpiada. Stiu ca concursul e concurs dar imi e tare greu sa fiu optimista.

Alina Nicoleta
11th April 2016, 19:47
Hai sa gandim pozitiv. Nu vreau sa alegem intre nimeni. Fetele sunt acolo sa lupte. Trebuie sa iasa bine!

mihaidascalescu
11th April 2016, 22:35
Pe ce lume traiesti?

Cat tot vine vorba de Marea Britanie, daca ar exista cineva cu cap la federatia noastra, ar trebui sa-l invite pe Adrian Stan in Romania.

Nu stiu ce sansa avem sa ne calificam. Pe mine echipa nu ma mai intereseaza ca toate gimnastele au fost dezastru ciclul acesta, dar chiar vreau sa le vad pe ambele Ponor si Iordache in Rio.

Scuzele de rigoare, ma refeream la chineji.

Gaia88
12th April 2016, 09:48
Eu personal sper sa nu primeasca nimeni niciun wild card. Asta a fost conjunctura, accidentarile au picat prost, n-am avut echipa si asa mai departe. Galusca trebuie sa fie inghitita asa, fierbinte. Nu imi vine sa cred ca am ajuns la discutii de wild card. Vorbim despre Romania, totusi. :mda:
Despre integralele fetelor, arata rau deocamdata iar timpul este din ce in ce mai scurt. Sa spunem ca ne-am califica prin cine stie ce minune, nu cred ca se mai pot face minuni. Poate se poate lucra numai pe un E cat mai curat, ma indoiesc ca se va creste D-ul. Nu stim Larisa unde e cu pregatirea dupa atatea luni de pauza. Despre Vulcan si Holbura nu vreau sa comentez, mi se pare incredibil faptul ca nu am putut tine pasul cu pregatirea si cu aducerea lor la un nivel decent competitiv la senioare. Ma indoiesc profund ca este vina gimnastelor, pentru mine e o eroare clara in strategia de pregatire si mai ales in trecerea lor de la junioare la senioare. Mare, mare pacat de toate fetele astea.

Imi pare rau ca Jurca e accidentata, dupa cum ma ingrozeste valul general de accidentari. Nu se poate sa ai 5 gimnaste consecutiv accidentate cand nu ai echipa. Nu se poate in general sa nu ai echipa in an olimpic, mai ales cand esti Romania.

In alta ordine de idei, imi place mult echipa Rusiei, sunt pe val si sper sa se duca cu incredere si sa se bata la aur, Olimpiada va fi foarte interesanta.

Stie cineva ce sanse au baietii daca se aduna? :groggy:

axel rom
12th April 2016, 11:17
Ce este interesant este ca Dora Vulcan si Maria Holbura in 2013 au fost refuzate la Lotul de la Izvorani, intrucat erau in urma cu pregatirea fata de fetele acceptate. In traducere asta inseamna ca de fetele cele mai bune din tara ne-am batut joc( nici nu mai merita mentionat), si ca la Deva de bine de rau s-a mai facut cate ceva. Nu vreau sa ridic in slavi colectivul de acolo, ca nu e de ridicat in slavi, dar si-au dat cat de cat interesul fata de fetele astea la care poate altfel nu s-ar fi uitat nimeni. De asemenea Dora, Maria Holbura si Denisa Stanciu merita felicitate ca nu s-au dat batute si au ajuns pana aici, altfel nu am fi avut cu ce sa ne prezentam la preolimpic!!!
Vulcan si poate si Holbura sunt gimnaste cu potential de progres care ar trebui luate in vedere pentru viitor. Singura sansa de a ne mentine cat de cat aproape de top in urmatorul ciclu olimpic este sa ne preocupam de dezvoltarea fiecarei gimnaste in parte dupa propriile posibilitati, sa exploatam atuurile fiecareia dintre ele si sa nu fortam unde si cand nu trebuie.
"Sunt copii care au crescut valoric dar departe de imaginația lor că vor ajunge în echipa olimpică sau că vor merge la preolimpice la Rio.", http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/Octavian+Bellu+a+iesit+la+pensie+Ultimul+proiect+a laturi+de+lotu

mihaidascalescu
12th April 2016, 12:52
Ce este interesant este ca Dora Vulcan si Maria Holbura in 2013 au fost refuzate la Lotul de la Izvorani, intrucat erau in urma cu pregatirea fata de fetele acceptate. In traducere asta inseamna ca de fetele cele mai bune din tara ne-am batut joc( nici nu mai merita mentionat), si ca la Deva de bine de rau s-a mai facut cate ceva. Nu vreau sa ridic in slavi colectivul de acolo, ca nu e de ridicat in slavi, dar si-au dat cat de cat interesul fata de fetele astea la care poate altfel nu s-ar fi uitat nimeni. De asemenea Dora, Maria Holbura si Denisa Stanciu merita felicitate ca nu s-au dat batute si au ajuns pana aici, altfel nu am fi avut cu ce sa ne prezentam la preolimpic!!!
Vulcan si poate si Holbura sunt gimnaste cu potential de progres care ar trebui luate in vedere pentru viitor. Singura sansa de a ne mentine cat de cat aproape de top in urmatorul ciclu olimpic este sa ne preocupam de dezvoltarea fiecarei gimnaste in parte dupa propriile posibilitati, sa exploatam atuurile fiecareia dintre ele si sa nu fortam unde si cand nu trebuie.
"Sunt copii care au crescut valoric dar departe de imaginația lor că vor ajunge în echipa olimpică sau că vor merge la preolimpice la Rio.", http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/Octavian+Bellu+a+iesit+la+pensie+Ultimul+proiect+a laturi+de+lotu
Ai aici vinovatii principali pt nenorocirea chemata echipa României de gimnastica. Cind iti vine bb și-ți zice nu avem nevoie de antrenori straini te executi ca de, ei is greii. Sa stai la timona cinspe ani in care sa vezi cum mergem din deplorabil in eexecrabil la // e clar vina lor.

A se înțelege perfect, antrenorul străin nu e moft e necesar pt ca aia români nu vor nu pot sau sunt iincapabili sa învețe.

AntoniaA
13th April 2016, 17:50
Totul a plecat de la bani, daca cei doi antrenori ar fi fost platiti ca lumea si ar fi beneficiat de contracte destept facute la ora asta eram departe.
Si nu era vorba numai de salarii ei au spus mereu ca statul nu mai investeste mare lucru in sport.
Bani au existat in Romania dar au fost directionati catre alte buzunare. Cam asta am inteles eu din ce s-a relatat in presa de-a lungul timpului.
Dupa momentul Oana Petrovschi s-a rupt ritmul. Nu imi aduc aminte daca federatia a venit cu o solutie in asa fel incit antrenorii sa beneficieze de bonusuri si sa nu mai fie la mina gimnastellor.
Ma refer la acel 30%din valoarea premiilor in bani. Sa zicem ca aceste bonusuri puteau intra in contul lor la final de an financiar functie de medaliile cucerite la concursurile cu premiere financiara.
De aceea zic ca procesul de reforma care ar trebui sa inceapa odata si odata si in gimnastica romaneasca este foarte complex dar daca se vrea cu adevarat se poate.
Oamenii astia stiu ce vor dar zic ei nu au primit ceea ce au cerut asa ca nu mai sint interesati prin urmare vedem rezultatele de azi.

mihaidascalescu
13th April 2016, 19:40
Totul a plecat de la bani, daca cei doi antrenori ar fi fost platiti ca lumea si ar fi beneficiat de contracte destept facute la ora asta eram departe.
Si nu era vorba numai de salarii ei au spus mereu ca statul nu mai investeste mare lucru in sport.
Bani au existat in Romania dar au fost directionati catre alte buzunare. Cam asta am inteles eu din ce s-a relatat in presa de-a lungul timpului.
Dupa momentul Oana Petrovschi s-a rupt ritmul. Nu imi aduc aminte daca federatia a venit cu o solutie in asa fel incit antrenorii sa beneficieze de bonusuri si sa nu mai fie la mina gimnastellor.
Ma refer la acel 30%din valoarea premiilor in bani. Sa zicem ca aceste bonusuri puteau intra in contul lor la final de an financiar functie de medaliile cucerite la concursurile cu premiere financiara.
De aceea zic ca procesul de reforma care ar trebui sa inceapa odata si odata si in gimnastica romaneasca este foarte complex dar daca se vrea cu adevarat se poate.
Oamenii astia stiu ce vor dar zic ei nu au primit ceea ce au cerut asa ca nu mai sint interesati prin urmare vedem rezultatele de azi.

ei, bani nebani pe naiba.

ei si acum in ceasul al treispelea o duc cu: nu avem nevoie de antrenori straini.
o singura intrebare am pt bb: cum s-au complacut cu // de tara bananiera timp de cinspe ani?

ce bani sa le dai daca antrenorii romani de // is zero barat?

tu crezi cumva ca antrenorii belgieni sau olandeji sunt umflati cu euro?

21mai
13th April 2016, 20:17
Belu si bitang nu se ocupa de paralele
Larisa, dana sofronie, stela nistor au avut note f bune la paralele desi tot sandu le-a coordonat.
Sunt pentru aducerea unui antrenor strain dar nu rezolva problemele de sistem ca daca la junioare invata elementele prost, n-au sanse la senioare.
Ideea e ca si acum la junioare sunt sportive care nu au ritm, nu stau vertical fata de bara si se vede cu ochiul liber, cu atat mai mult vad arbitrii. Ce gimnasta avem noi la junioare care realmente sa aiba bagaj tehnic si poziție corecta ?la ultima competitie la junioare aceleasi note mmici de plecare 4.8-5.2 etc...
Ar trebui antrenor strain la junioare la paralele dar cu ce ii plătești ca niciunul nu lasa salarii de mii dw euro pentru cateva sute....si ma indoiesc ca ar lucra cu 10 deodata, cel mult 2...

QUOTE=mihaidascalescu;4276077]ei, bani nebani pe naiba.

ei si acum in ceasul al treispelea o duc cu: nu avem nevoie de antrenori straini.
o singura intrebare am pt bb: cum s-au complacut cu // de tara bananiera timp de cinspe ani?

ce bani sa le dai daca antrenorii romani de // is zero barat?

tu crezi cumva ca antrenorii belgieni sau olandeji sunt umflati cu euro?[/QUOTE]

mihaidascalescu
13th April 2016, 20:33
Belu si bitang nu se ocupa de paralele


cum zice acolo? coordonatori? ce naiba inseamna coordonator daca nu ca ei taie si spinzura?

zice cumva coordonator la sol?

16 sept 2014 Octavian Bellu și Mariana Bitang au exclus posibilitatea unei reveniri în postura de coordonatori ai lotului național de gimnastică, marți, cu ocazia inaugurării centrului de pregătire al CSA Steaua București, în cadrul proiectului "Relansarea Gimnasticii Românești". Mariana Bitang este cea care o spune cel mai răspicat, "cu subiect și predicat": "Nu este posibilă o revenire. Este o decizie definitivă, dar nu dispărem din gimnastica românească", în timp ce Octavian Bellu explică "acum vrem să sprijinim gimnastica fie prin relațiile cu celelalte instituții, fie prin modul în care putem interveni într-o situație de criză. Nu părăsesc gimnastica, pentru că sunt un produs al acestui sistem", spune "antrenorul cu cele mai multe medalii", potrivit Guinness Book.

AntoniaA
14th April 2016, 08:00
Eu insist (fara suparare) cu intrebarile " au fost oamenii astia bine platiti, cointeresati, au beneficiat de ajutor din partea federatiei in ultimii zece ani si chiar si asa rezultatele au fost slabe?"
Daca da atunci sa plece si sa lase locul altora din strainatate. In situatia asta:
Cine impiedica cluburile din Deva, Constanta, Dinamo, Steaua ca sa numesc doar citeva sa aduca macar temporar antrenori chinezi sau rusi la paralele?

Alina Nicoleta
14th April 2016, 10:16
E vorba de o tara din pacate fara strategie.. si bani.

Ada24
14th April 2016, 20:37
Found it
http://www.aquecerio.com/en/gymnastics/spectator-information

Multumesc.E buna ora pentru noi.:D
Am inteles ca tvr transmite?Asa parca ziceau.Dar nu gasesc in program.
Mai stie cineva unde a fost transmis in 2012?Stiu sigur ca a fost, imi aduc aminte cum se bucurau italiencele.:D (si cum ma gandeam ca noi plangem ca suntem doar locul 4 la mondiale, dar unii se bucura cand abia la test event se califica..ups!:P)

Issos
14th April 2016, 21:01
Turneul de calificare va fi, in direct, la Sport.ro,duminica de la ora 14.00, luni si marti de la 12.00 la 17.00

mihaidascalescu
15th April 2016, 14:49
Eu insist (fara suparare) cu intrebarile " au fost oamenii astia bine platiti, cointeresati, au beneficiat de ajutor din partea federatiei in ultimii zece ani si chiar si asa rezultatele au fost slabe?"
Daca da atunci sa plece si sa lase locul altora din strainatate. In situatia asta:
Cine impiedica cluburile din Deva, Constanta, Dinamo, Steaua ca sa numesc doar citeva sa aduca macar temporar antrenori chinezi sau rusi la paralele?

mai oameni buni. frg are buget mai mare decit cea belgiana sau olandeza. si cum ne dau cu // in cap asa saraci cum sint. nu va mai agatati de lipsa de bani. ce se intimpla in Romania e lipsa de cap. simplu.

iulia_p
15th April 2016, 19:51
Din ce am vazut pe twitter, am avut un PT bunicel. bune barna si solul, Cata a antrenat si DLO, la sărituri cu ceva probleme -Silvia a cazut, nu am citit si de alte cazaturi. A făcut si Cata Fty, nu mă asteptam. Ana un DTY frumos se păre. La paralele simplu, dar corect, o singura cazatura.

AntoniaA
16th April 2016, 06:49
mai oameni buni. frg are buget mai mare decit cea belgiana sau olandeza. si cum ne dau cu // in cap asa saraci cum sint. nu va mai agatati de lipsa de bani. ce se intimpla in Romania e lipsa de cap. simplu.

Asa o fi singura speranta este sa vedem o schimbare dupa Olimpiada. Ar fi pacat sa disparem.
Poate cine stie se mobilizeaza parintii impreuna cu fostii sportivi si pun presiune in sensul schimbarii.
Mie personal mi-ar placea sa o vad pe Catalina cooptata in lotul de antrenori nationali. Da se poate spune ca un sportiv mare nu este intotdeauna un antrenor bun dar pina la urma cine ste antrenor bun in Romania?

mihaidascalescu
16th April 2016, 12:21
Tu chiar nu înțelegi ce se întâmplă în România? Și eu speram sa moara ceasca si pina nu s-au răsculat oamenii nu s a schimbat nimic. Multi sperau sa și dea demisia pplagiatoru dar pina nu s-au răsculat tinerii nimic nu s-a schimbat.

Nu mai este timp de sperat e timp de rascoala cu fanii cu parintii și cine mai are interes.

Și ca tot ai zis trebuie o corecție acolo :

Nu e păcat ca vom disparea cindva în viitor. Am dispărut deja.

Ada24
16th April 2016, 14:38
Stie cineva ce sanse au baietii daca se aduna? :groggy:

Probabil cam aceleasi sanse pe care le au fetele daca nu se aduna.:P



mai oameni buni. frg are buget mai mare decit cea belgiana sau olandeza. si cum ne dau cu // in cap asa saraci cum sint. nu va mai agatati de lipsa de bani. ce se intimpla in Romania e lipsa de cap. simplu.

De unde stii?Nu spun ca nu ai dreptate, dar ai date?

Gaia88
16th April 2016, 16:07
Mai urmareste cineva la masculin care-i treaba?
Cu cine ne batem pt calificare, cam care e nivelul... asa... vag...
Sa ne amintim ca Dragulescu e pe cai mari, nici Berbercar nu e mai prejos... eu chiar am incredere (!?):groggy:

Ada24
16th April 2016, 17:20
Cred ca la baieti, chiar daca fac totul ok, trebuie putin "ajutati" de concurenta sa zic asa. :D
La baieti sunt putin optmista.
(Daca nu se califica nici fetele nici baietii vom avea 2 baieti si o fata la Olimpiada...:groggy:)

21mai
16th April 2016, 19:03
S a afisat lista de start _incepem.cu solul si terminam cu bara din pacate

camigym
16th April 2016, 22:27
Se poate urmari undeva?

21mai
16th April 2016, 22:31
Doar pe site-ul fig apar rezultatele

Ada24
16th April 2016, 22:40
da, aici:
https://www.periscope.tv/arthurnory/1jMJgDbEENgxL

camigym
16th April 2016, 23:45
Deci, momentan pe 3

Ada24
16th April 2016, 23:48
Ce total?
Am gasit
3. Romania 244.148

camigym
17th April 2016, 00:44
344

camigym
17th April 2016, 03:43
Din pacate, baietii stau acasa.

Spiridonova.Fan
17th April 2016, 06:03
Lista de start:
http://www.fig-gymnastics.com/publicdir/startlist_result/14829/ART/qualif/C51B_StartList_WomSenC1.pdf

Iridon e reserva (deci probabil iar s-a prezentat prost la antrenament, altfel nu inteleg cum Holbura e peste ea). Ponor va face sarituri. Toata tara ii datoreaza la fata asta o statuie de aur (minim), atata a tot tras dupa ea - se vede ca nu se va lasa batuta.

Dumnezeu cu mila acuma.

Alina Nicoleta
17th April 2016, 06:57
E thread cu testul pre-olimpic. In competitii.. Hai sa scriem acolo.

Spiridonova.Fan
25th April 2016, 14:38
Între datele 4-8 mai va fi o adunare generală ai FIG-ului. Aici se va afla soarta sportului: următorul cod de punctaj va deveni oficial, se va hotărî noul sistem de calificare pentru olimpiada, si dacă numărul de gimnasti pe echipe va scădea la 4 in loc de 6.

iulia_p
25th April 2016, 18:03
Între datele 4-8 mai va fi o adunare generală ai FIG-ului. Aici se va afla soarta sportului: următorul cod de punctaj va deveni oficial, se va hotărî noul sistem de calificare pentru olimpiada, si dacă numărul de gimnasti pe echipe va scădea la 4 in loc de 6.
Din ce am vazut undeva, la Olimpiada viitoare, primii 20 de la AA in anul 2020 vor fi calificati la Olimpiada. Ce diferenta... Oricum, nu stiu cat de sigura era sursa.

Mie mi se pare ca exista o sansa pentru care ar trebui sa luptam (cred ca Nadia a insistat pe ideea asta, nu stiu ce ma face sa ma gandesc ca daca era dupa Stoica, nici nu ne mai bateam capul). Larisa chiar e nedreptatita aici, cum sa pui o medalie pe aparat mai presus decat una la AA?

Spiridonova.Fan
5th May 2016, 05:53
Competitii inainte de europene:

Spania/Romania 7 mai in Madrid
Competitie pentru senioare si junioare.

http://www.fmgimnasia.com/NOTICIA/VARIOS/programa%20ESP-ROM.pdf

Franta/Romania, 13 mai in Haguenau
Competitie doar pentru junioare

Echipe

Franta
Melissa Poitreau
Morgane Osyssek
Lorette Charpy
Janna Mouffok
Alisson Lapp
Assia Khnifass

Romania
Alisia Botnaru
Olivia Cimpean
Ioana Crisan
Carme Ghiciuc
Denisa Golgota
Laura Iacob

Xtreem22
6th May 2016, 22:08
Ponor a postat un nou filmulet pe Instagram cu antrenamentul la paralele :D
Ma amuza situatia...Cata la AA la Rio =))))))))))
Ea chiar vrea sa lupte cu Larisa de la egal la egal :D

Gaia88
6th May 2016, 23:53
Ponor a postat un nou filmulet pe Instagram cu antrenamentul la paralele :D
Ma amuza situatia...Cata la AA la Rio =))))))))))
Ea chiar vrea sa lupte cu Larisa de la egal la egal :D

Partea intr-adevar amuzanta e ca nu arata rau deloc...:o:

cristina.t
7th May 2016, 09:49
Ponor a postat un nou filmulet pe Instagram cu antrenamentul la paralele :D
Ma amuza situatia...Cata la AA la Rio =))))))))))
Ea chiar vrea sa lupte cu Larisa de la egal la egal :D

Partea amuzanta e ca e foarte ambitioasa, puternica si nu cedeaza usor.
Dupa mine are biletul pentru Rio. Larisa a irosit mult prea multe ocazii de a lua medalii sau de a progresa, inclusiv aceea de a se califica direct la Rio.

Spiridonova.Fan
7th May 2016, 09:57
Nu prea vad rostul sa te antrenezi la un aparat la care nu ai concurat de mai bine de 10 ani...se pierde timp pretios in loc sa te antrenezi la aparatele tale cele mai puternice.

Spiridonova.Fan
7th May 2016, 15:10
Tragerea la sorti pentru campionatele europene. Pentru prima oara nu suntem in subdiviziunea 1 si nu incepem cu paralele.

http://www.ueg.org/images/event/124/WAG%20draw%20BERN_CI%20Seniors.pdf

cristina.t
7th May 2016, 15:44
Tragerea la sorti pentru campionatele europene. Pentru prima oara nu suntem in subdiviziunea 1 si nu incepem cu paralele.

http://www.ueg.org/images/event/124/WAG%20draw%20BERN_CI%20Seniors.pdf

:yes:
Sa speram ca de data asta nu se vor mai tangui ca au avut ghinion. De mult nu am mai fost atat de "norocosi".

camigym
7th May 2016, 22:27
Ce potriveala! Toate echipele de top sunt, impreuna, in ultima subdiviziune! Nici sa vrei nu le potriveai mai bine.

cristina.t
7th May 2016, 22:40
Azi a avut loc si tragerea la sorti pentru Rio. Gimnasta care ne va prezenta va fi in grupa mixta 6 (niciodata nu m-am gandit ca am sa ma uit pentru noi la aceste grupe mixte), va concura in subdiviziunea a 2-a si va incepe cu solul.

http://www.flogymnastics.com/article/41588-olympic-draws-released-for-rio-2016

Adeline
8th May 2016, 20:22
Ponor a postat un nou filmulet pe Instagram cu antrenamentul la paralele :D
Ma amuza situatia...Cata la AA la Rio =))))))))))
Ea chiar vrea sa lupte cu Larisa de la egal la egal :D

Poate regulamentul cere ca acel loc sa fie ocupat de o gimnasta de AA:rolleyes:

Daca nu, Cata nu vrea sa lase loc de comentarii....Asa mult as vrea sa fie ea la Rio. Atata ambitie merita si titulul de singura gimnasta din Romania care a participat la 3 olimpiade./hello

Xtreem22
9th May 2016, 22:50
Cata a mai postat un filmultez cu un DTY pe saltea moale :D

Imi amintesc ca la Londra lua peste 15 pe DTY, chiar daca mai topaia la aterizare :)

iulia_p
10th May 2016, 07:45
Cata a mai postat un filmultez cu un DTY pe saltea moale :D

Imi amintesc ca la Londra lua peste 15 pe DTY, chiar daca mai topaia la aterizare :)E interesant ce face Cata si la paralele. Incredibila fata acesta, demonstrează ca limitele aproape ca nu exista.

Cata_RB
11th May 2016, 12:59
Potriveala tuturor favoritelor in ultima subdiviziune de calificari e de fapt regula a Europenelor, n-a fost norocul nostru :) E mai greu de urmarit, dar probabil e bine din punct de vedere al spectacolului.

iulia_p
11th May 2016, 15:16
Potriveala tuturor favoritelor in ultima subdiviziune de calificari e de fapt regula a Europenelor, n-a fost norocul nostru :) E mai greu de urmarit, dar probabil e bine din punct de vedere al spectacolului.
De-ar fi fost si la Mondiale asa.... Parca tot ghinionul din lume a fost peste noi, desi americancele, de exemplu, puteau sa fie in orice grupa si sa intre cu echipa B si tot se calificau.
Dar eu tot nu ma obisnuiesc cu Ro in acea grupa mixta, cu o singura gimnasta.

mihaidascalescu
11th May 2016, 15:26
Dar eu tot nu ma obisnuiesc cu Ro in acea grupa mixta, cu o singura gimnasta.

pai n-auzi ca nadia ne aranjeaza pt 2 gimnaste? nu mai plinge atita. o sa fie bine. taaaaare.:happy

Xtreem22
12th May 2016, 21:13
Cata tsukahara echer la barna ;) ...tot pe insta

21mai
13th May 2016, 00:17
Cata tsukahara echer la barna ;) ...tot pe insta

Se aude vocea Marianei Bitang pe fundal la sfârșit sau mi s a părut mie ?

Spiridonova.Fan
16th May 2016, 13:53
Rezultatele de la competitia Franta/Romania junior:
1- Romania 164.400
2- France 163.900

Filmulete: https://www.youtube.com/channel/UCYNxg_Od8W9vdHuxIeQGJIg/videos

Forma destul de rea inainte de europene (zic eu)

Olivia cred ca s-a accidentat la paralele...

iulia_p
16th May 2016, 14:44
Rezultatele de la competitia Franta/Romania junior:
1- Romania 164.400
2- France 163.900

Filmulete: https://www.youtube.com/channel/UCYNxg_Od8W9vdHuxIeQGJIg/videos

Forma destul de rea inainte de europene (zic eu)

Olivia cred ca s-a accidentat la paralele... Asa mi se pare si mie, ca nici junioarele nu sunt unde trebuie. Oricat ne place sa ne pacalim ca Deva e solutia (nu noua, celor de pe forum), e o problema de sistem care nu se va rezolva decat prin spargerea sistemului.

Nu prea am inteles ce s-a intamplat cu Olivia acolo...

MitzGym
16th May 2016, 14:55
Asa mi se pare si mie, ca nici junioarele nu sunt unde trebuie. Oricat ne place sa ne pacalim ca Deva e solutia (nu noua, celor de pe forum), e o problema de sistem care nu se va rezolva decat prin spargerea sistemului.

Nu prea am inteles ce s-a intamplat cu Olivia acolo...
Ai perfecta dreptate
Si stii ce e pacat?majoritatea fetelor astora au un potential imens...si se pierd pe parcurs


De ce nu se pune accentul mai mult pe finisare...cum ar fi tinuta...tsukahara nedeviata...aterizari corecte...etc...

axel rom
16th May 2016, 19:20
intamplare extrem de nefericita la amicalul cu Franta https://www.youtube.com/watch?v=Lk0IB9nsVPo. Sper ca e bine, si de asemenea mai sper ca stafful va stii sa managerieze situatia. In rest, pe ici pe colo unele upgradeuri datatoare de speranta. Pe de alta parte inconstanta si acrobatica plictisitoare la sol. Nicio combinatie macar!!!

Xtreem22
21st May 2016, 15:52
Cata tsukahara intinsa pe saltea..insta ;)

cristina.t
29th May 2016, 14:14
Pe data de 4 iunie va avea loc, în cadrul Târgului de Carte Bookfest din Bucuresti, lansarea cartii Mariei Olaru: Prețul aurului. Sinceritate incomodă. Memoriile unei campioane olimpice
Abia astept sa o cumpar!

iulia_p
31st May 2016, 10:02
Au aparut azi cateva fragmente:

http://www.tolo.ro/2016/05/31/copiii-batuti-ai-romaniei/

Va zgudui rau lumea gimnasticii noastre. Sunt lucruri pe care cred ca le stiam sau le banuiam cu totii, dar negru pe alb nu s-au spus.

myrab3la_19
31st May 2016, 12:16
Au aparut azi cateva fragmente:

http://www.tolo.ro/2016/05/31/copiii-batuti-ai-romaniei/

Va zgudui rau lumea gimnasticii noastre. Sunt lucruri pe care cred ca le stiam sau le banuiam cu totii, dar negru pe alb nu s-au spus.

Ba s-au mai spus...dar cumva tot fetele care au spus asta au avut de suferit, sau ma rog, imaginea lor. Pentru ca ele n-au avut atata succes precum Maria. Deci acum nu se mai poate vorbi de 'razbunare' . Maria are o imagine impecabila, e un om care stie ce vorbeste asa ca da...cartea va zgudui.
Si ce spuneau antrenorii? 'Copiii din ziua de azi nu mai vor...bla bla ' . Bravo lor ca nu mai vor cu metodele de ieri! Nici eu nu mai vreau! Sper ca din ce in ce mai multi parinti sa nu mai vrea.

cristina.t
31st May 2016, 15:00
Au aparut azi cateva fragmente:

http://www.tolo.ro/2016/05/31/copiii-batuti-ai-romaniei/

Va zgudui rau lumea gimnasticii noastre. Sunt lucruri pe care cred ca le stiam sau le banuiam cu totii, dar negru pe alb nu s-au spus.

Pe mine m-au intristat tare cele cateva randuri citite. Au fost suficiente sa-mi fac o imagine de cum decurge o zi de antrenament la lotul de gimnastica. Nu e de mirare ca nu mai sunt rezultate fiindca nu stiu sa motiveze gimnastele decat cu corectii fizice. Eu sper ca nu va zgudui doar lumea gimnasticii, ar trebui zguduita toata societatea civila iar astfel de pedagogi si antrenori sa dispara.

iulia_p
31st May 2016, 15:24
Pe mine m-au intristat tare cele cateva randuri citite. Au fost suficiente sa-mi fac o imagine de cum decurge o zi de antrenament la lotul de gimnastica. Nu e de mirare ca nu mai sunt rezultate fiindca nu stiu sa motiveze gimnastele decat cu corectii fizice. Eu sper ca nu va zgudui doar lumea gimnasticii, ar trebui zguduita toata societatea civila iar astfel de pedagogi si antrenori sa dispara.
Si eu am simtit la fel.
Din pacate, e asa de puternic inradacinata ideea ca asa ar trebui tratati copiii la noi... O persoana pe care o cunosc spune intr-un comentariu ca a sesizat in sedinta cu parintii a fetitei de clasa 1 ca invatatoarea ii mai "atinge", destul de delicat, evident, iar toti ceilalti parinti au sarit in apararea acesteia, li se parea normal ca cei mici sa fie pedepsiti...

sorin2782
31st May 2016, 16:19
da cam asa ceva se intimpla si acum chiar daca nu intotdeauna nu e fizica , o simpla vorba aruncata la nervi doare mai mult ca o palma

AntoniaA
31st May 2016, 18:57
Trist si dureros pentru ca citind pe tolo.ro am realizat ca multe se faceau si cu acordul parintilor.
Faza cu Andreea Ulmeanu e incredibila, adica ca sa nu fie data afara din lot a trebuit ca propriul tata sa o bata cu cureaua in fata tuturor? Ca vezi Doamne sa demonstreze ca parintii sint pe aceeasi lungime de unda cu antrenorii?
As putea oare sa fac asta copilului meu si sa pot sa ma culc linistita seara?
Da performanta presupune munca titanica, fie ca faci gimnastica sau muzica sau matematica, munca zilnica este esentiala dar fara echilibrul unui pedagog unde se poate ajunge?
De fapt noi masuram aceste medalii in ce? In palmele incasate de unele dintre ele in antrenamente?

Acum inteleg de ce Belu si Bitang au ales sa stea in tara pentru ca au stiut de la bun inceput ca nu pot scoate aceleasi rezultate cu metodele lor.
Nu vorbim de redresarea gimnasticii pentru ca redresarea presupune ca ai fost undeva bine si intre timp ai ajuns rau. Daca asa s-au cistigat medaliile apoi noi nu am fost niciodata bine.
Nu gimnastica romaneasca trebuie sa se nasca cu oameni care sa fie controlati si care sa raspunda pentru rezultatele lor.
Si din cite vad traim o abureala in care se asteapta Europenele de parca aceasta competitie ar schimba ceva. Reforme? Schimbari? Planuri de viitor?

iulia_p
31st May 2016, 19:15
Metodele de antrenament par cele specifice dresajului. Cumva eu nu am crezut pana ce nu am vazut aici.
Eu cred ca se poate si altfel,cei doi Karoly nu reușeau în America daca nu se putea.

axel rom
31st May 2016, 19:33
Pentru mine lansarea acestei carti asta reprezinta singurul lucru bun pe care l-am auzit de cand s-au terminat calificarile la Rio incoace. Trebuie felicitata campioana pentru curaj, pentru idee si pentru eleganta gestului. Cred ca mai mult decat continutul cartii, modul delicat cu care a facut-o da peste nas multora. Sper ca reprezinta un imbold pentru celelalte sa vorbeasca. !!! Nu sa atace, dar sa vorbeasca deschis si sa sincer, pentru ca numai asa se mai poate schimba ceva. Acelasi lucru este valabil si pentru parinti. In primul rand parintii fetelor din generatia 2013-2016. Au obligatia morala sa o faca. Si apoi parintii urmatorului lot de fete care urmeaza sa fie selectionat la junioare. Ar trebui sa vorbeasca, sa se uneasca si sa se opuna smulgerii din sanul familiei...

cristina.t
31st May 2016, 20:42
Mai multe fragmente din cartea Mariei aici: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/maria-olaru-povesteste-despre-bataile-primite-de-la-antrenori-mi-a-indesat-cateva-palme-si-are-domnul-bellu-o-mana-grea.html
E de-a dreptul socant!

mihaidascalescu
31st May 2016, 20:53
Acum inteleg de ce Belu si Bitang au ales sa stea in tara pentru ca au stiut de la bun inceput ca nu pot scoate aceleasi rezultate cu metodele lor.

postul anului.

o chestie pe care nu puteam sa mi-o raspund. de ce nu mergeau ei in strainatate cu milioanele de oferte pe care le aveau. ca erau patrioti? acum se vede ca nici vorba.

de vreo cinci ani de zile insa banuielile astea imi deveneau din ce in ce mai evidente. acum e demonstrat.

mihaidascalescu
31st May 2016, 20:56
cei doi Karoly nu reușeau în America daca nu se putea.

probabil ca a trecut stirea pe linga tine ca bela a fost scos de la cirma tocmai pt aceste metode manageriale.

Martha a reusit cum spui tu tocmai pt ca s-a schimbat daca si ea o fi fost vreodata la nivelul lui bellu cu palmele. sau pt ca nu a fost niciodata asa.

Gaia88
31st May 2016, 23:42
Trista aceasta carte a Mariei Olaru, si dupa parerea mea vine si intr-un moment cheie pentru gimnastica romaneasca. E un mare efort de a face lumina intr-un sistem vechi cu foarte multe probleme de care este clar ca trebuie sa ne descotorosim. Sa dam pagina si sa mergem mai departe.
Prefer fara echipa si fara nicio peformanta decat cu batai, abuzuri, teroare psihica. :mda:

AntoniaA
1st June 2016, 06:34
Trista aceasta carte a Mariei Olaru, si dupa parerea mea vine si intr-un moment cheie pentru gimnastica romaneasca. E un mare efort de a face lumina intr-un sistem vechi cu foarte multe probleme de care este clar ca trebuie sa ne descotorosim. Sa dam pagina si sa mergem mai departe.
Prefer fara echipa si fara nicio peformanta decat cu batai, abuzuri, teroare psihica. :mda:

Se poate si fara umilinte psihice si fizice, in momentul in care platesc parintii intr-un sistem diferit de cel de la Deva.
Poate si la americani se pune presiune dar o vad la modul indoctrinarii copiilor " noi sintem cei mai buni, pentru voi va cinta imnul national, noi avem cele mai bune echipamente, cel mai bun sistem hai sa muncim si mai mult sa nu se apropie nimeni de noi"- da la modul ala poate dar palme? Umilinte?
Traiesc in Australia (si sint convinsa ca in multe tari vestice e la la fel ) pentru o palma data de antrenor sau profesor se poate raporta incidentul la politie pentru abuz verbal isi pierd slujba. Americanii au rezultate pentru ca parintii platesc grosul la inceput pina apar bursele, deci citiva ani, si atunci in primul rind parintii vad daca copilul chiar e facut pentru marea performanta si cu foarte putine exceptii parintii aleg cai alternative. In general trebuie sa treaca niste ani in care parintii investesc fara sa se gindeasca la rezultate insa dupa ce copilul implineste zece ani cam toti inteleg daca propriul copil poate sau nu mai mult.
Sint alte sporturi pe care copilul le poate face daca renunta la marea performanta sau chiar continua cu gimnastica la un nivel de dificultate mai redus punind accent pe educatie pentru ca viitorul unui copil sta in educatie in primul rind.
Deci da exista alternative pacat ca nimeni din tara nu vrea sa vada si cealalta fata scoala, scoala americana.

mihaidascalescu
1st June 2016, 14:37
Americanii au rezultate pentru ca parintii platesc grosul la inceput pina apar bursele, deci citiva ani, si atunci in primul rind parintii vad daca copilul chiar e facut pentru marea performanta si cu foarte putine exceptii parintii aleg cai alternative.............. pentru ca viitorul unui copil sta in educatie in primul rind. .

cind le auzeam pe gimnastele noastre dind interviuri, aproape FARA EXCEPTIE parca vorbeai cu copii de cinci ani:

ce cadouri ati primit de craciun?
ati mincat ciocolata?

comparind cu interviurile gimnastelor vestice e diferenta ca de la cer la pamint.
se vede clar ca scoala nu este neglijata ca-n Romania.

poate doar raducan si olaru ce s-au mai implinit doar pt ca au tras din greu pt o facultate. nu facultate din aia ca la Stefan gheorghiu.

niagara64
1st June 2016, 14:53
cind le auzeam pe gimnastele noastre dind interviuri, aproape FARA EXCEPTIE parca vorbeai cu copii de cinci ani:

ce cadouri ati primit de craciun?
ati mincat ciocolata?

comparind cu interviurile gimnastelor vestice e diferenta ca de la cer la pamint.
se vede clar ca scoala nu este neglijata ca-n Romania.

poate doar raducan si olaru ce s-au mai implinit doar pt ca au tras din greu pt o facultate. nu facultate din aia ca la Stefan gheorghiu.

Iar esti pe langa ... e vorba de educatia parentala ... daca au avut parinti care sa vada rostul educatiei au urmat si ei aceea cale sau varianta personalitatilor puternice , capabile sa treaca peste orice adersitati ... mai exista si ideea indusa unora dintre fete de la lot .... esti prea proasta sa faci altceva decat gimnastica. ...
Raspunsul nu e atat de simplu cum crezi tu ...alb sau negru .
Maria nu are o facultate reputata si nici parinti care sa o sustina ... doar o personalitate verticala exceptionala .
Cartea ei este de un curaj nebun , a trebuit sa treaca peste proprii demoni, peste amenintarea excluderii socio-profesionale ...peste frica de a accepta o realitate pe care ai negat-o o viata .
Voi habar nu aveti cat curaj I-a trebuit acestei fete sa se ridice in picioare sa spuna toate aceste lucruri ...
Cat de expusa va fi ea acum judecatii oamenilor marunti care cred ca daca privesc gimnastica la televizor pot si intelee ce inseamna ea ....

mihaidascalescu
1st June 2016, 16:03
Iar esti pe langa ... e vorba de educatia parentala ... daca au avut parinti care sa vada rostul educatiei au urmat si ei aceea cale sau varianta personalitatilor puternice , capabile sa treaca peste orice adersitati ... mai exista si ideea indusa unora dintre fete de la lot .... esti prea proasta sa faci altceva decat gimnastica. ...
Raspunsul nu e atat de simplu cum crezi tu ...alb sau negru .
Maria nu are o facultate reputata si nici parinti care sa o sustina ... doar o personalitate verticala exceptionala .
Cartea ei este de un curaj nebun , a trebuit sa treaca peste proprii demoni, peste amenintarea excluderii socio-profesionale ...peste frica de a accepta o realitate pe care ai negat-o o viata .
Voi habar nu aveti cat curaj I-a trebuit acestei fete sa se ridice in picioare sa spuna toate aceste lucruri ...
Cat de expusa va fi ea acum judecatii oamenilor marunti care cred ca daca privesc gimnastica la televizor pot si intelee ce inseamna ea ....

pe bune, daca te iei de cineva ca e pe linga trebuie chiar sa demonstrezi. am citit tot discursul tau quoted mai sus si nici urma urmulita de incercare de a expune ca ce am zis eu si tu ai quoted era gresit. cum e vorba aia romaneasca cu prostul si fudulul? :happy:happy:happy

niagara64
1st June 2016, 19:38
pe bune, daca te iei de cineva ca e pe linga trebuie chiar sa demonstrezi. am citit tot discursul tau quoted mai sus si nici urma urmulita de incercare de a expune ca ce am zis eu si tu ai quoted era gresit. cum e vorba aia romaneasca cu prostul si fudulul? :happy:happy:happy

Young man .... tu incerci sa pui stampile ... pe situatii , pe oameni ... NU se aplica ... Cauzele sunt multiple . Daca ai cunoaste macar cativa dintre gimnastii despre care comentezi ai intelege ... dar esti doar un chibitz ( sper ca sti ce inseamna ) . Nu le mai pune tu diagnostice despre viata sau inteligenta lor fiindca habar nu ai despre ce vorbesti . Asta era ideea pe care tu nu ai inteles-o . Ai nevoie de spelling ?

myrab3la_19
1st June 2016, 20:07
Trist si dureros pentru ca citind pe tolo.ro am realizat ca multe se faceau si cu acordul parintilor.
Faza cu Andreea Ulmeanu e incredibila, adica ca sa nu fie data afara din lot a trebuit ca propriul tata sa o bata cu cureaua in fata tuturor? Ca vezi Doamne sa demonstreze ca parintii sint pe aceeasi lungime de unda cu antrenorii?
As putea oare sa fac asta copilului meu si sa pot sa ma culc linistita seara?
Da performanta presupune munca titanica, fie ca faci gimnastica sau muzica sau matematica, munca zilnica este esentiala dar fara echilibrul unui pedagog unde se poate ajunge?
De fapt noi masuram aceste medalii in ce? In palmele incasate de unele dintre ele in antrenamente?

Acum inteleg de ce Belu si Bitang au ales sa stea in tara pentru ca au stiut de la bun inceput ca nu pot scoate aceleasi rezultate cu metodele lor.
Nu vorbim de redresarea gimnasticii pentru ca redresarea presupune ca ai fost undeva bine si intre timp ai ajuns rau. Daca asa s-au cistigat medaliile apoi noi nu am fost niciodata bine.
Nu gimnastica romaneasca trebuie sa se nasca cu oameni care sa fie controlati si care sa raspunda pentru rezultatele lor.
Si din cite vad traim o abureala in care se asteapta Europenele de parca aceasta competitie ar schimba ceva. Reforme? Schimbari? Planuri de viitor?
De acord cu absolut tot ce spui.
Declaratiile Corinei Ungureanu, aceasta buna la toate, ma dezgusta! Sau replica lui Cristian T. Popescu (nu ca ar mai fi el ca jurnalist relevat in vreun fel, dar asa omenste ). La fel si raspunsul lui Belu . La asemenea acuzatii exista doar un raspuns corect care include si scuze. Nu ne mai facem bine niciodata ...

florik2000
1st June 2016, 20:19
https://www.facebook.com/UEGymnastics/?fref=ts

Aici se poate vedea concursul junioarelor, daca ati terminat sa ii plangeti de mila Mariei Olaru.

Ada24
1st June 2016, 20:22
https://www.facebook.com/UEGymnastics/?fref=ts

Aici se poate vedea concursul junioarelor, daca ati terminat sa ii plangeti de mila Mariei Olaru.

Nu , nu am terminat.
Pentru competitii exista parte separata in forum.

cristina.t
1st June 2016, 20:25
Declaratiile Corinei Ungureanu, aceasta buna la toate, ma dezgusta! Sau replica lui Cristian T. Popescu (nu ca ar mai fi el ca jurnalist relevat in vreun fel, dar asa omenste ). La fel si raspunsul lui Belu . La asemenea acuzatii exista doar un raspuns corect care include si scuze. Nu ne mai facem bine niciodata ...

Si pe mine m-au dezgustat complet declaratiile Corinei. Probabil ca a uitat repede episodul descris de Alexandra Marinescu vis-a-vis de cum a fost ea tratata intr-o sesiune de antrenament.
Cat despre B&B soc total. Raspunsurile ar trebui sa fie foarte directe si clare si nu dupa ce citesc o carte ca sa se edifice ce si cat a dezvaluit Maria.
Si apropo doar niste postaci platiti sau total necunoscuti in ale gimnasticii ar putea pune la indoiala sinceritatea Mariei in dezvaluirile ei.

florik2000
1st June 2016, 20:26
Am vazut ca nu e deschis niciun thread nou....Da' in fine. Continuati...e chiar amuzant. Si ca fapt divers, ce aveti cu Corina Ungureanu? Cu siguranta a facut si face mai multe pentru gimnastica, in prezent:cool:

Ada24
1st June 2016, 21:00
Wow nu am stiut ca violenta si abuzul emotional sunt amuzante. :)
Eu nu ii plang de mila Mariei, o admir pt curaj.Le plang de mila antrenorilor, saracii , cat de incapabili pot fie sa nu poata motiva niste copile decat prin violenta.

Am citit acum cateva zile un interviu cu un antrenor de gimastica de la noi care povestea inceputurile in ale meseriei...si spunea cum a primit o palma de la un profesor de al lui in autobuz si de aia s-a dus sa dea admitere la facultate, si ce bine a facut.O persoana care doar astfel de motivari de a face facultatea a auzit va spune :" ce bine , ce mare lucru o palma , uite acum e cu facultate", dar sa fim seriosi un profesor capabil te determina sa faci facultate pur si simplu, din timp... Mie nu mi-a dat nici un profesor vreo palma sa ma duc sa ma inscriu la facultate si nici colegilor mei.Pur si simplu ne-au educat sa ne dorim.
Deci.....cam asa si cu violenta asta, fie ea verbala sau fizica....

Despre Corina, ce sa zic...nu e ea cunoscuta tocmai pentru medalii, asa ca...:D A uitat ce scandal a provocat chiar ea...

florik2000
1st June 2016, 21:07
E drept ca pe un forum unele lucruri se pot intelege eronat, dar unde am spus eu ca violenta e amuzanta sau ca sunt de acord cu astfel de practici? Amuzanta e reactia unora carora li se pare ca a facut o gaura un cer cu aceasta carte Maria Olaru. E doar o chestiune de marketing si atat. Daca ar fi mai mult: de ce apare cartea abia acum si de ce in unele fragmente stilul de a scrie e unul atat de comercial si lipsit de minim bun-simt? A intrebat-o oare pe Andreea Ulmeanu daca e de acord ca viata ei sa fie expusa de asa maniera?
Legat de Corina Ungureanu, care e scandalul? Ca a pozat in Playboy? Scandalul a fost iscat de niste minti incete care nu inteleg ca o persoana majora are dreptul sa isi expuna propriul corp dupa bunul plac. Nimeni altcineva nu a fost afectat de gestul ei decat poate ea insasi, desi ma indoiesc.

niagara64
1st June 2016, 21:15
E drept ca pe un forum unele lucruri se pot intelege eronat, dar unde am spus eu ca violenta e amuzanta sau ca sunt de acord cu astfel de practici? Amuzanta e reactia unora carora li se pare ca a facut o gaura un cer cu aceasta carte Maria Olaru. E doar o chestiune de marketing si atat. Daca ar fi mai mult: de ce apare cartea abia acum si de ce in unele fragmente stilul de a scrie e unul atat de comercial si lipsit de minim bun-simt? A intrebat-o oare pe Andreea Ulmeanu daca e de acord ca viata ei sa fie expusa de asa maniera?
Legat de Corina Ungureanu, care e scandalul? Ca a pozat in Playboy? Scandalul a fost iscat de niste minti incete care nu inteleg ca o persoana majora are dreptul sa isi expuna propriul corp dupa bunul plac. Nimeni altcineva nu a fost afectat de gestul ei decat poate ea insasi, desi ma indoiesc.

Ai idee cat curaj i-a trebuit Mariei ca sa publice aceste lucruri ? DE CE acum ? Pentru ca habar nu ai ce inseamna traumele lasate de anii aia ...Nu judeca daca habar nu ai cum poti resimti chiar si dupa ani de zile frica aceea . La propriu ....
Orice poti spune despre Maria dar nu ca ar cauta publicitatea .
Care ar fi minimum de bun simt in a descrie ce a fost la lot ? .... Cunosc povesti de la lot de departe la fel de rele ca si cele din fragmentele de pana acum .... NU-s inventii si bravo ei ca a gasit curajul sa le spuna.

Ada24
1st June 2016, 21:17
Ce Playboy?! A facut filme pentru japonezi la paralele.Trebuia sa faca paralele pentru Romania contra palme, nu pentru Japonezi contra $$$ . Ala e patriotism! :D
Scandalul a fost ceva cu steagul...a fost suspendata ca a folosit steagul sau emblema federatiei.Unii au mintea ingusta ca nu vor sa asocieze paralelele cu tate goale, altii au mintea ingusta ca violenta e acceptabile pentru o avea medalii. Fiecare cu preferintele lui.:)

Marketing sau nu s-a intamplat sau nu??Restul e irelevant! Daca s-a intampat are dreptul sa spuna cand vrea ce vrea; daca nu e adevarat ce spune sa fie data in judecata.
Foarte bine ca a invatat de marketing, poate invata si antrenorii, stoica si restul si afla ca cu marketing atragi copii la sport, nu cu reprosuri.

Sunt curioasa daca cei ce o acuza pe Maria de una si alta ar accepta palme si jigniri pentru productivitatea firmei unde lucreaza.:sneaky:

cristina.t
1st June 2016, 21:27
Ce Playboy?! A facut filme pentru japonezi la paralele.Trebuia sa faca paralele pentru Romania contra palme, nu pentru Japonezi contra $$$ . Ala e patriotism! :D
:happy:happy:happy:happy:happy

florik2000
1st June 2016, 21:28
Cine a oprit-o sa plece? Nu stiam ca si ea a aparut in filmuletele alea...Mare chestie. Asta da' repros. Daca nu publicitatea si castigaturil materiale sunt cauzele sa inteleg ca toti banii din vanzarea cartii vor fi donati unor ONG-uri care lupta impotriva violentei?;)

niagara64
1st June 2016, 21:36
Cine a oprit-o sa plece? Nu stiam ca si ea a aparut in filmuletele alea...Mare chestie. Asta da' repros. Daca nu publicitatea si castigaturil materiale sunt cauzele sa inteleg ca toti banii din vanzarea cartii vor fi donati unor ONG-uri care lupta impotriva violentei?;)

Care e problema ta ... serios intreb . DE ce te deranjeaza ca si-a facut curaj sa povesteasca toate aceste lucruri ? Pentru ca i-a trebuit curaj nu gluma sa-si invinga toate aceste tenebre , sa se risice si sa poata spune ceum a fost atunci ...
Poate acum e momentul cel mai bun . SA strangi 200 de copii sa-i duci departe de parinti iata o actiune care poate duce la repetarea acelor povesti ( Tara vrem campioane ... ) . Cine nu cunoaste trecutul este pedepsit prin retrairea lui .

florik2000
1st June 2016, 21:44
Proiectul respectiv e singurul care mai da o sansa gimnasticii. Acei copii au plecat de bunavoie. Cei care nu s-au adaptat au renuntat. Atat e de simplu. Ma indoiesc ca vreo fetita din cele inscrise in program a fost abuzata in vreun fel. Nu isi lege numele Petrom de acest proiect daca exista cea mai mica suspiciune. Cum ramane cu banii din vanzari?;)

niagara64
1st June 2016, 21:51
Proiectul respectiv e singurul care mai da o sansa gimnasticii. Acei copii au plecat de bunavoie. Cei care nu s-au adaptat au renuntat. Atat e de simplu. Ma indoiesc ca vreo fetita din cele inscrise in program a fost abuzata in vreun fel. Nu isi lege numele Petrom de acest proiect daca exista cea mai mica suspiciune. Cum ramane cu banii din vanzari?;)

Cartea e un produs personal . Cu ce drept ii ceri tu bani ei ?
Noi vorbim aici despre o practica " seculara " in gimnastica romaneasca care inca se mai practica intr-o forma sau alta ...
Adica Petrom e un exemplu de onestitate si corectitudine vrei sa zici ? Si doar faptul ca sunt banii lor acolo e o garantie :)))) O-i fi eu de mult plecata din Romania dar fraiera nu sunt crede-ma !
Copiii nu au plecat de bunavoie la 6 ani !!!!! Hello Romania , trezeste-te ! Sa iei copii din mediu familial( si inca atat de mici ) .... e o practica neacceptata in lumea normala !

florik2000
1st June 2016, 21:54
Nici pe departe nu e Petrom exemplu de onestitate, din contra e un exemplu de companie care stie sa isi protejeze imaginea si sa obtina profit. In orice societate, parintele decide ce crede el ca e mai bine pentru copil. Eventual ar trebui decazuti din drepturile parintesti ca isi trimit copiii la gimnastica sau cum? Eu nu pretind nimic, ci mentionand banii imi argumentam punctul de vedere.

niagara64
1st June 2016, 22:08
Nici pe departe nu e Petrom exemplu de onestitate, din contra e un exemplu de companie care stie sa isi protejeze imaginea si sa obtina profit. In orice societate, parintele decide ce crede el ca e mai bine pentru copil. Eventual ar trebui decazuti din drepturile parintesti ca isi trimit copiii la gimnastica sau cum? Eu nu pretind nimic, ci mentionand banii imi argumentam punctul de vedere.

Bani .... Acum vreo cativa ani , intorcandu-ma in Romania dupa ceva ani , m-a izbit o intrebare . "Da'cat castigi ? " ... Totul incepe cu bani... totul se justifica prin bani ... Nu ... intrebarea ta nu isi are suportul ... nu ai drept sa intrebi nici cati si nici ce face cu ei ! E o intrebare PERSONALA SI CONFIDENTIALA !
Gimnastica se face oriunde in lume de la 2 ani chiar :) ... Dar a rupe copilul din mediul familial la 6 ani este o practica care ma intreb unde mai exista in afara de Romania ( China ? Coreea de N ? )
Voi ca suporteri ... in loc sa va ridicati contra unor astfel de practici , le aprobati ?

camigym
1st June 2016, 22:25
Nu sunt de acord cu ceea ce a facut Maria Olaru. Nu cred ca vreuna din fetele despre care povesteste i-a dat acordul sa le publice numele in acele contexte. Nu va intrebati de ce Nadia, Emilia Eberle si celelalte nu au editat o astfel de carte? Credeti ca ele nu ar avea ce povesti? As putea garanta ca ceea ce a scris Maria e nimic fata de ceea ce ar putea spune celelalte pomenite. Regret, dar daca as fi eu una dintre fete si nu ar avea acordul meu sa scrie despre mine as da-o in judecata. Dar poate are acordul lor....

niagara64
1st June 2016, 22:28
Nu sunt de acord cu ceea ce a facut Maria Olaru. Nu cred ca vreuna din fetele despre care povesteste i-a dat acordul sa le publice numele in acele contexte. Nu va intrebati de ce Nadia, Emilia Eberle si celelalte nu au editat o astfel de carte? Credeti ca ele nu ar avea ce povesti? As putea garanta ca ceea ce a scris Maria e nimic fata de ceea ce ar putea spune celelalte pomenite. Regret, dar daca as fi eu una dintre fete si nu ar avea acordul meu sa scrie despre mine as da-o in judecata. Dar poate are acordul lor....

Te-ai gandit ca poate a cerut acordul ?
Asta e singurul motiv pentru care nu esti de acord cu ce a facut ? Adica e mai bine sa ascundem ? Scenele de violenta la care a fost martora au traumatizat-o si pe ea personal . E normal sa bagam sub pres totul doar ca sa dam bine " la public " ?

camigym
1st June 2016, 22:38
Regret, dar putea sa se lase de gimnastica daca era atat de traumatizata. Si nu s-a lasat.... oare de ce?

myrab3la_19
1st June 2016, 22:40
Cine a oprit-o sa plece? Nu stiam ca si ea a aparut in filmuletele alea...Mare chestie. Asta da' repros. Daca nu publicitatea si castigaturil materiale sunt cauzele sa inteleg ca toti banii din vanzarea cartii vor fi donati unor ONG-uri care lupta impotriva violentei?;)

Unde sa plece? Tatal sinucigas, mama alcolica!
Ce-ai fi facut tu daca erai in locul ei?Unde plecai? te luptai cu sistemul, dadeai in judecata pe loc..la 13-14 ani, in Romania? Belu da un raspuns de toata jena, pe restul batausilor nu-i ia nimeni la intrebari iar Maria tre sa dea socoteala de ce isi publica amintirile...sunt SI amintirile ei! Face ce vrea cu ele!
Ungureanu vorbeste mult tare si prost...in rest nu prea ma intereseaza pe unde apare.

Gaia88
1st June 2016, 22:44
Citesc cum interpreteaza unii informatiile din cartea Mariei si ma ia cu fiori pe sira spinarii.

Pe ce grila a valorilor sunt violenta si abuzurile scuzabile?

Argumentul "e irelevant dupa x ani" mi se pare de o ignoranta periculoasa (aici includ si articolul dubios scris de CTP).
Noi, ca societate, inghitim de secole abuzuri pe banda rulanta. De la o catfteala ocazionala in familie cand esti copil la abuzuri la locul de munca cand cresti, la mite, spagi, nereguli la care inchidem cu lasitate ochii.
Asa este peste tot. Nu e nimic miraculos sau iesit din comun. E "normalitatea" romaneasca.
Incet-incet, de cativa ani, ne-am mai dat vag pe brazda, am invatat sa citim niste legi si sa le revendicam. Asa cu timiditate, dar impulsul asta e acolo.

Problema cu cartea Mariei e alta. Nu ca si-a citat nustiu ce colege sau ca a vorbit dupa x ani. Problema e ca imaginea pe care eu personal o aveam despre gimnastica romaneasca s-a pravalit pe tobogan. Si presupun ca nu sunt singura in situatia asta.

Di pacate asa se explica si singurul lucrul care ma deranja, ca fan si iubitor al gimnasticii: secretomania maxima. Lipsa bolnavicioasa de transparenta. Barfele, zvonurile, reputatia de casta de lux la care au acces numai anumiti oameni cu relatii...
Cred si eu ca totul era tinut din scurt daca asa decurgeau toate antrenamentele.
Sa construiesti o intreaga istorie, un palmares si o traditie pe baza terorii e cumplit.

Nu mai stiu ce sa mai zic, :rosu::rosu::rosu:

myrab3la_19
1st June 2016, 22:44
Lipsa de empatie a unora imi da fiori...

niagara64
1st June 2016, 22:47
Regret, dar putea sa se lase de gimnastica daca era atat de traumatizata. Si nu s-a lasat.... oare de ce?

Habar nu ai despre ce vorbesti ... Cum era ... A te lasa ... Nimic nu era asa de simplu cum crezi tu .... Ar trebui sa intelegi cat de serios erau abuzate .... Fraza : Frica de bataie e mai mare decat bataia propriu-zisa .. nu iti spune nimic ?

cristina.t
1st June 2016, 23:02
Regret, dar putea sa se lase de gimnastica daca era atat de traumatizata. Si nu s-a lasat.... oare de ce?
Pentru simplu fapt ca deja investise ceva munca si ani pentru a ajunge campioana.

Nu pot intelege sub nicio forma argumentul unora ca asa e in sportul de performanta, ca cere sacrificii, munca dura. Da, sportul sau orice activitate de performanta inseamna sacrificii, disciplina, munca dura, dar exclude tortura, abuzul de orice fel al unui adult asupra unor copii.

Aceeasi intrebare o am si eu pe ceilalti batausi nu-i ia nimeni la intrebari? Observ ca unii inca ne zambesc frumos in poze de la competitii. E normal ca acesti oameni sa mai fie lasati sa mai antreneze vreun copil? De cate suflete mutilate, traumatizate sunt necesare pentru a se face reforma si curatat acest sistem?

florik2000
1st June 2016, 23:05
Si daca ii dam afara pe toti cine vine in loc? Kati Szabo a povestit si ea public prin ce a trecut. Dar a avut decenta sa rememoreze trecutul cu bun simt, nu sa incerce sa se promoveze prin asa ceva. Ca tot veni vorba de educatie...diferenta dintre cartea aceasta si cea a Andreei Raducan, de la cer la pamant. :(

myrab3la_19
1st June 2016, 23:06
Pentru simplu fapt ca deja investise ceva munca si ani pentru a ajunge campioana.

Nu pot intelege sub nicio forma argumentul unora ca asa e in sportul de performanta, ca cere sacrificii, munca dura. Da, sportul sau orice activitate de performanta inseamna sacrificii, disciplina, munca dura, dar exclude tortura, abuzul de orice fel al unui adult asupra unor copii.

Aceeasi intrebare o am si eu pe ceilalti batausi nu-i ia nimeni la intrebari? Observ ca unii inca ne zambesc frumos in poze de la competitii. E normal ca acesti oameni sa mai fie lasati sa mai antreneze vreun copil? De cate suflete mutilate, traumatizate sunt necesare pentru a se face reforma si curatat acest sistem?

Mingea e in terenul parintilor . Si daca unii sunt precum tatal Andreei Ulmeanu e clar.
Acum imi pica o fisa. Ada tu esti cea care te-ai razboit acum ceva ani cu parintii de la gimnastica ritmica? Alte sinistrosenii si pe acolo ...

niagara64
1st June 2016, 23:15
Si daca ii dam afara pe toti cine vine in loc? Kati Szabo a povestit si ea public prin ce a trecut. Dar a avut decenta sa rememoreze trecutul cu bun simt, nu sa incerce sa se promoveze prin asa ceva. Ca tot veni vorba de educatie...diferenta dintre cartea aceasta si cea a Andreei Raducan, de la cer la pamant. :(

Cartea Andreei este cosmetizata . Nu putem coafa gimnastica doar ca sa dam bine .
Ti se pare ca in toti acstia ani Maria Olaru nu a dat dovada de bun simt si educatie .?
Doamne cat de nedrepti sunteti cu aceste fete ... Voi habar nu aveti ce inseamna ....
Nu toti antrenorii sunt la fel ... Unii au inteles ca nu se mai poate face gimnastica in acest fel . Probabil ca unii au fost inlaturati in momentul cand s-au opus ... Dar sunt putin suficient de educati ca sa schimbe un sistem ... Au nevoie de adevar in primul rand . Si adevarul este cel spus de Maria .
Toate agumentarile tale nu isi au rostul .
Nu exista mai multa sau mai putina violenta . E doar violenta si ATAT .
Exista un sistem care trebuie DESFIINTAT . Daca vrem sa avem viitor in gimnastica . Daca nu se face o evaluare a greselilor NIMIC nu mai poate continua . Aceleasi si aceleasi greseli se vor repetata iar si iar !

myrab3la_19
1st June 2016, 23:17
Si daca ii dam afara pe toti cine vine in loc? Kati Szabo a povestit si ea public prin ce a trecut. Dar a avut decenta sa rememoreze trecutul cu bun simt, nu sa incerce sa se promoveze prin asa ceva. Ca tot veni vorba de educatie...diferenta dintre cartea aceasta si cea a Andreei Raducan, de la cer la pamant. :(

Si daca nu vine ce e asa o drama? Ca nu mai avem cu ce ne umfla in pene noi comozi din fata tv-ului pe sufletele si oasele unor copii? Mai bine lipsa...

cristina.t
1st June 2016, 23:17
Si daca ii dam afara pe toti cine vine in loc? Kati Szabo a povestit si ea public prin ce a trecut. Dar a avut decenta sa rememoreze trecutul cu bun simt, nu sa incerce sa se promoveze prin asa ceva. Ca tot veni vorba de educatie...diferenta dintre cartea aceasta si cea a Andreei Raducan, de la cer la pamant. :(

Te pomenesti ca nu are cine sa vina? A ramas tara aia pe mana acestor antrenori si se prabuseste acum totul. Nimeni nu este de neinlocuit.
Nu poti compara deocamdata cele doua carti pana nu le citesti pe amandoua in intregime.
Si apropo acel episod cu acele blestemate de dulciuri a fost povestit si de Andreea, subtil a mentionat de perchezitiile din camerele fetelor cu "ravasitul hainelor". Andreea a fost mai subtila si nu a fost suficient ca sa intelegem cata cruzime zace in acesti antrenori, ma bucur ca Maria a fost mai directa si clara.

camigym
1st June 2016, 23:26
Habar nu ai despre ce vorbesti ... Cum era ... A te lasa ... Nimic nu era asa de simplu cum crezi tu .... Ar trebui sa intelegi cat de serios erau abuzate .... Fraza : Frica de bataie e mai mare decat bataia propriu-zisa .. nu iti spune nimic ?
Ei, aici gresesti............STIU FOARTE BINE despre ce vorbesc. Am fost si eu pe acolo cativa ani buni, e drept, in alta perioada, cam aceea despre care pomeneam inainte.

r_anacristina
1st June 2016, 23:32
Citesc si nu imi vine sa cred ca unii dintre voi pun la indoiala ceea ce e scris in acea carte. Pai cei mai vechi de pe aici, stiu bine cum statea\sta treaba: Bellu, Bitang, Cosma, Cotutiu, Forminte, mai nou am aflat si de altii, au batut bietele fete atata timp, eu stiu cazuri REALE, povestite chiar de ele, nu "basme" asa cum cred unii. Cum sa spui ca trebuia sa plece? pai unde sa plece? la 15-16 ani sa te duci unde mai ales ca multe aveau o situatie foarte dificila si acasa (stiu cazuri unde chiar parintii le spuneau sa stea acolo ca e mai bine, au cazare, masa, etc) Ce sa faca, sa spuna? Pai cui? A fost cazul Petrovschi? Si? N-a crezut-o nimeni. Nu inteleg comentariile Corinei Ungureanu, ale Anei Tamirjan care spun ca cei doi trebuie respectati pt ceea ce au facut in gimnastica. Respect? Never din partea mea, atata vreme cat au facut-o batandu-si joc de sufletele unor copii pt totdeauna.
Si am mai auzt una: cum ca imaginatia unui copil si timpul distorsioneaza realitatea. Cum? adica daca iei bataie in halul ala e doar in imaginatia ta. Dumnezeule!!

niagara64
1st June 2016, 23:33
Ei, aici gresesti............STIU FOARTE BINE despre ce vorbesc. Am fost si eu pe acolo cativa ani buni, e drept, in alta perioada, cam aceea despre care pomeneam inainte.
Si spui ca Maria minte ? Ca nu s-a intamplat nimic din ce spune ? Nici eu nu-s straina de gimnastica asa ca nu pot sa te cred . :))

... aicea ati gresit . Ati tacut si de fiecare data cand cineva incearca sa spuna adevarul ati blamat-o .
Poate s-ar fi putut schimba mai de demult lucrurile . Daca aveati curajul sa stand up una pentru alta ....

niagara64
1st June 2016, 23:35
Citesc si nu imi vine sa cred ca unii dintre voi pun la indoiala ceea ce e scris in acea carte. Pai cei mai vechi de pe aici, stiu bine cum statea\sta treaba: Bellu, Bitang, Cosma, Cotutiu, Forminte, mai nou am aflat si de altii, au batut bietele fete atata timp, eu stiu cazuri REALE, povestite chiar de ele, nu "basme" asa cum cred unii. Cum sa spui ca trebuia sa plece? pai unde sa plece? la 15-16 ani sa te duci unde mai ales ca multe aveau o situatie foarte dificila si acasa (stiu cazuri unde chiar parintii le spuneau sa stea acolo ca e mai bine, au cazare, masa, etc) Ce sa faca, sa spuna? Pai cui? A fost cazul Petrovschi? Si? N-a crezut-o nimeni. Nu inteleg comentariile Corinei Ungureanu, ale Anei Tamirjan care spun ca cei doi trebuie respectati pt ceea ce au facut in gimnastica. Respect? Never din partea mea, atata vreme cat au facut-o batandu-si joc de sufletele unor copii pt totdeauna.
Si am mai auzt una: cum ca imaginatia unui copil si timpul distorsioneaza realitatea. Cum? adica daca iei bataie in halul ala e doar in imaginatia ta. Dumnezeule!!

Sindromul Stockholm - asta explica multe .

r_anacristina
1st June 2016, 23:47
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/maria-olaru-povesteste-despre-bataile-primite-de-la-antrenori-mi-a-indesat-cateva-palme-si-are-domnul-bellu-o-mana-grea.html

Poate isi aminteste de cele de acum cativa ani, la revenirea de la lot, daca de acum 16 ani nu mai retine exact ce si cum a fost. E adevarat si ca batand atatea gimnaste, mai uiti despre care e vorba....Stiu, sunt ironica dar sunt furioasa!

cristina.t
2nd June 2016, 08:55
Si am mai auzt una: cum ca imaginatia unui copil si timpul distorsioneaza realitatea. Cum? adica daca iei bataie in halul ala e doar in imaginatia ta. Dumnezeule!!

Creierul lor este distorsionat si nu pot sau nu vor sa perceapa realitatea cruda. Probabil ca unii se simt datori sa spele o imagine, ce sa-i faci, asa cum spune si subtitlul cartii, sinceritatea este incomoda, sunt dezvaluri greu de ingurgitat pentru cei care se simt vizati.

AntoniaA
2nd June 2016, 08:58
Proiectul respectiv e singurul care mai da o sansa gimnasticii. Acei copii au plecat de bunavoie. Cei care nu s-au adaptat au renuntat. Atat e de simplu. Ma indoiesc ca vreo fetita din cele inscrise in program a fost abuzata in vreun fel. Nu isi lege numele Petrom de acest proiect daca exista cea mai mica suspiciune. Cum ramane cu banii din vanzari?;)

Ce sansa da Petromul, cui da sansa asta, parintilor sa isi califice copii la sase ani? Petromul gireaza sistemul Bellu Bitang. Petromul vrea rezultate, scopul scuza mijloacele. Voi lucrati la Petrom?
Eu am o ruda care lucreaza acolo, ce va face sa credeti ca Petromul in sine este o companie care respecta omul? Majoritatea sint sclavi pe plantatie ca sa fiu mai directa.
De ce s-ar baza un parinte pe ideea ca " nu domne acum nu mai e abuz, ca uite daca e Petromul implicat".........

Dar tu ca parinte intelegi ca la sase sapte ani un copil rupt de familie sufera enorm? Aici vorbim de psihologia copilului, daca un copil alege sa plece de acasa la sase sapte ani si ii este mai usor intr-un internat decit linga mama lui atunci ceva se intimpla in familia respectiva. Ceva nu merge.
Daca cresti un copil spunindu-i ca nu sint bani pentru lectii extrascolare desi copilul ar vrea sa incerce sa invete si muzica si desen si drama, si sport, si extra matematica atunci treptat cilul accepta neavind alternative iar tu ca parinte speri ca altii sa faca ce or stii ei cu copilul tau dar sa iasa cu venit la 18 ani.
Pleaca copilul singur de acolo la opt ani ca nu mai suporta? Unde sa plece daca stie ca tu parintele esti de acord cu tratamentul asta?

Ca pina la urma de asta vorbim de copii care nu si-au ales ei viitorul si au fost trimisi de parinti sa se califice de la virsta de sase ani.

Eu am iubit enorm si iubesc gimnastica dar niciodata nu am banuit ca poate sa fie asa de grav. Vorbim de anii 2000.
Stau si ma intreb oare de ce nu pricep unii ca se poate si fara abuz? Oare cite dintre americancele de azi sau de la olimpiada din 2000 au trecut prin ceea ce a trecut Maria?
Niagara are dreptate in tot ce spune, romancele vor cistiga cind vor exista antrenori care vor motiva aceste fetite, prin burse prin cistiguri materiale, prin concursuri deschise si corecte, prin contact permanent cu parintii, copile care sa aiba alternative daca vor sa renunte. Acolo e cheia, si pentru asta iti trebuie antrenori care sa stie sa scoata rezultate fara sa intimideze un copil. Fara frica, dar cu multa munca cu teluri clare, cu disciplina.
Cu cine faci toate astea? Cu aia care regreta ca azi sint mobile si ipaduri si pot fi filmati cind dau in copii?

Ada24
2nd June 2016, 11:39
Hai ca a venit si Vieru cu declaratii...cea mai "interesanta"
„Domnule, cum să-ți spun, mulți antrenori au folosit această metodă dură despre care povestește Maria Olaru, cu ghionturi, cu bătaie… Acum mulți ani, îmi aduc aminte, era un antrenor la Dinamo, Gheorghe, care a omorât o fată la antrenament. Așa că ce să mai discutăm?! Ce spune Maria Olaru sunt fleacuri, sunt chestii de roman… Nu mă interesează”, a continuat Nicolae Vieru.

Deci ati inteles?Ea a fost doar batuta, nu omorata, asa ca ar trebui sa fie fericita.:rolleyes:

:headbang::headbang::headbang:

sorin2782
2nd June 2016, 13:16
nu trebuie sa fim surprinsi de ce scrie Maria pentru ca, si azi se practica bataie la lot iar jignirile sint la ordinea zilei de la cel mai mic antrenor si pina la presedintele federatiei deci stiu unul de altu de practici dar vorba romanului ,,cioara la cioara nu isi scoate ochiu"

cristina.t
2nd June 2016, 13:56
Hai ca a venit si Vieru cu declaratii...cea mai "interesanta"
„Domnule, cum să-ți spun, mulți antrenori au folosit această metodă dură despre care povestește Maria Olaru, cu ghionturi, cu bătaie… Acum mulți ani, îmi aduc aminte, era un antrenor la Dinamo, Gheorghe, care a omorât o fată la antrenament. Așa că ce să mai discutăm?! Ce spune Maria Olaru sunt fleacuri, sunt chestii de roman… Nu mă interesează”, a continuat Nicolae Vieru.

Deci ati inteles?Ea a fost doar batuta, nu omorata, asa ca ar trebui sa fie fericita.:rolleyes:

:headbang::headbang::headbang:

Pentru aceste declaratii domnul respectiv impreuna cu acei antrenori ar trebui trimisi in judecata ca si tortionarii comunisti. Nicio diferenta intre ei.

AntoniaA
2nd June 2016, 14:56
nu trebuie sa fim surprinsi de ce scrie Maria pentru ca, si azi se practica bataie la lot iar jignirile sint la ordinea zilei de la cel mai mic antrenor si pina la presedintele federatiei deci stiu unul de altu de practici dar vorba romanului ,,cioara la cioara nu isi scoate ochiu"

Sorin ceea ce spui tu este abuz fizic si psihic. Daca este devarat de ce nu se raporteaza autoritatilor?

mihaidascalescu
2nd June 2016, 18:20
Young man .... tu incerci sa pui stampile ... pe situatii , pe oameni ... NU se aplica ... Cauzele sunt multiple . Daca ai cunoaste macar cativa dintre gimnastii despre care comentezi ai intelege

ce as intelege? ca sunt scoliti la un nivel mediu si pot sa expuna puncte de vedere care denota o oarecare inteligenta scolita?

poate ca poti tu sa-mi dai un link cu un exemplu de interviu video cu vreo gimnasta, in gimnastica la momentul interviului, care sa arate cit de cit cu ce-am spus in primul para.

21mai
2nd June 2016, 20:40
A ratat ana la.paralele

cristina.t
2nd June 2016, 21:40
A ratat ana la.paralele

:)) confuzie mare. Aici se discuta despre cartea Mariei deocamdata. Ratarea Anei nu stiu unde o postezi ca thread pt asa ceva nu avem. Mai exista moderatori pe aici???

21mai
2nd June 2016, 23:35
Cat privește cartea Măriei îmi permit sa îmi spun părerea _Maria ca si noi judecam cu mintea de acum si prin filtrul libertății de exprimare perioada de atunci. Nu e tocmai ok pentru ca si in viata personală când ai trăit anumite momente ai simțit anumite lucruri, acum prin filtrul experientei se vad altfel. Cam așa si cu Maria- ma îndoiesc cabla vârstă respectiva considera ca este înconjurată de bătăuși si a răbdat pentru nu știu ce motiv. Nu a avut parte de iubire si de o familie normala si e logic ca acum prin prisma noii vieți sa vadă lucrurile diferit si anume ca era maltrata din toate părțile. Nu e ok sa taci dar nici sa publici o carte in numele unei generații întregi, a unei școli de gimnastica si sa vrei sa fii eroina mai ales ca lucrurile sunt deja întâmplate si nu mai pot fi schimbate. Ce vparinte care va citi cartea își va mai da copilul la acest sport, cum vor fi văzuți Belu și bitang care au dus in spate un sistem oricum deficitar si au avut rezultate pe plan mondial atâția ani? Nu le iau apărarea dar in anii 90 multi părinți trăgeau cate o palma 2 la fund si nu însemna ca acel copil era maltratat dar cu accesul la informație, cu mintea de acum si emanciparea noastră ca parinti vedem lucrurile astea mult mai dur. Nu susțin violenta, apreciez curajul ei dar ar fi putut sa voaleze oarecum cuvintele in privința antrenorilor, pana la urma si ei provin dintr un sistem ceaușist in care bătaia era la ordinea zilei si cat timp nu au avut minți luminate pe lângă ei, au adoptat atitudinea văzuta in propria familie. Cartea Măriei este mărturia unui adult care duce o suferință imensă de a nu fi crescut într o familie normală si care nu poate fi din acest motiv o carte obiectiva. De ce Andreea Răducan, Sandra Izbașa, Catalina Ponor nu au vorbit ?ca doar dacă se practica asta sigur nu o făceau doar cu anumite gimnaste...ele provin din familii normale, Maria nu a făcut pace cu trecutul ei si asta se vede si in interviurile tv...Sistemul este prea bolnav, condus de mizerii precum stoica sau petrache si cartea doar pune crucea peste mormântul unei glorii demult apuse. Repet nu susțin performanța prin bătaie dar cred cu tărie ca nu este o carte obiectiva, reprezentativa pentru o generație..

cristina.t
2nd June 2016, 23:53
Andreea Raducan, Corina si Maria au scris cate o carte, astept ca si Simona, Andreea Isarescu, Claudia si Loredana sa-si scrie amintirile, impresiile, biografia si putem spune ca pe langa un lot de gimnastica de aur avem si un lot de scriitoare.
Astept ca si B&B sa-si publice memoriile, de ce nu, ar putea fi cel mai elegant raspuns pentru elevele lor.

Ada24
3rd June 2016, 00:29
21mai Andreea nu vorbeste pentru ca tatal ei nu i-a permis lui Bellu sa o loveasca (asa a zis Andreea cel putin).Maria nu a avut norocul asta. Si hai sa o lasam pe asta cu palmele, aia cu "vaci medaliate" si alte jigniri cum e?
Hai sa fim seriosi foloseau abuzul sa le distruga emotional sa nu mai simta nimic in timpul concursului-vezi situatia cand Belu a lovit-o pe Maria ca plangea pt Ulmeanu! Aia ce legatura are cu ce elemente facea?!
Binenteles ca ea gandeste acum ca un adult, cum adultii din viata ei trebuiau sa gandeasca atunci precum adultii.
Doar scuze ca asa erau vremurile bla bla. Eu nu inteleg cum simti sa lovesti pe cineva, cum simti sa jignesti in asa hal? Ca eu nu simt...probabil e ceva in neregula cu mine :)


:)) confuzie mare. Aici se discuta despre cartea Mariei deocamdata. Ratarea Anei nu stiu unde o postezi ca thread pt asa ceva nu avem. Mai exista moderatori pe aici???

Ne-au abandonat. :D.Nu suntem cuminti, nu avem potential, D mic...:(:P

21mai
3rd June 2016, 01:38
N ai nimic, azi am văzut o mamă care tipa si mai sa bata un alt copil ca acela i a atins băiețelul....cred ca copiii sunt mult mai abuzați de părinți înainte de a fu abuzați de antrenori, vina morala părinților le aparține ca au acceptat astfel de tratamente, isi retrageau copilul sau reclamau individul. Dar sa învinuim exclusiv antrenorii nu e ok


21mai Andreea nu vorbeste pentru ca tatal ei nu i-a permis lui Bellu sa o loveasca (asa a zis Andreea cel putin).Maria nu a avut norocul asta. Si hai sa o lasam pe asta cu palmele, aia cu "vaci medaliate" si alte jigniri cum e?
Hai sa fim seriosi foloseau abuzul sa le distruga emotional sa nu mai simta nimic in timpul concursului-vezi situatia cand Belu a lovit-o pe Maria ca plangea pt Ulmeanu! Aia ce legatura are cu ce elemente facea?!
Binenteles ca ea gandeste acum ca un adult, cum adultii din viata ei trebuiau sa gandeasca atunci precum adultii.
Doar scuze ca asa erau vremurile bla bla. Eu nu inteleg cum simti sa lovesti pe cineva, cum simti sa jignesti in asa hal? Ca eu nu simt...probabil e ceva in neregula cu mine :)



Ne-au abandonat. :D.Nu suntem cuminti, nu avem potential, D mic...:(:P

iulia_p
3rd June 2016, 07:51
Pana la BB, Maria a avut parte de un întreg sistem care a procedat asa. BB s-au purtat chiar finut fata de restul, dar presa i-a scos pe ei în fața.
Andreea si Sandra nu cred ca au avut parte de tratament de genul, proveneau din familii care le aparau. Cata la fel. A ajuns mare la lot, a luat medalii si a capatat super repede un statut, prin 2005 s-a întors la Constanța si nu stiu daca va amintiti vă spunea ca se întoarce sa se antreneze la Constanța, intr-un climat normal, cu un antrenor care o ia cu răbdare si blândețe.
Eu cred ca cei doi nu au avut iesiri, sau nu multe, dar au încurajat asta si stiau ca asa au fost crescute majoritatea fetelor.
Îmi pare rău ca se termina asa cariera lor, dar era imposibil sa nu vina si o campioană mare sa nu spună, pentru ca voci timide si acoperite repede au mai fost.

Ada24
3rd June 2016, 14:24
Da, exact Iulia , un intreg sistem.Lumea comenteaza ca uite cati bani ia.Da, aceasta Maria, dar celelalte Marii?
Un exemplu:
http://voceastrazii.com/bataia-i-rupta-din-gimnastica/

Si asa mai sunt mii, multe care acum aplica ce au invatat altor copii, altor gimnaste acum elevele lor...

cristina.t
3rd June 2016, 14:51
http://voceastrazii.com/bataia-i-rupta-din-gimnastica/


Povestea este terifianta.
Banuiesc ca locatia este Deva, internatul ala a devenit un loc al groazei si dezumanizarii. Oare cei responsabili cu educatia citesc toate aceste povesti? Ce gandesc ei? Si atatia ani s-a acceptat tacit asa ceva doar pentru niste medalii?
Cred ca incep sa fac o fobie pentru gimnastica si sa incetez a mai privi vreo competitie.

niagara64
3rd June 2016, 15:04
ce as intelege? ca sunt scoliti la un nivel mediu si pot sa expuna puncte de vedere care denota o oarecare inteligenta scolita?

poate ca poti tu sa-mi dai un link cu un exemplu de interviu video cu vreo gimnasta, in gimnastica la momentul interviului, care sa arate cit de cit cu ce-am spus in primul para.

Tu le vezi doar la televizor , la interviuri ... unde intervine autocenzura care e paralizanta ( asa am grija ce spun , sa nu supar , sa nu deranjez ) .
Eu le-am cunoscut si pot sa iti spun ca nu-s nici proaste si nici incapabile sa vorbeasca . Nu e vina lor ca nu fac atata scoala cat ceilalti copii . Dar in nici un caz nu-s proaste . Ci doar timorate . Uneori nu direct .
Asa ca pune stop si nu iti inchipui ca le cunosti daca le vezi la televizor . Obsesia cu care te invarti in jurul lor este deja deplasata . Take a life man !

cristina.t
3rd June 2016, 15:18
Si bineintele ca au aparut si conspiratiile: http://adevarul.ro/news/sport/implicare-soc-cazul-dezvaluirilor-fostei-gimnaste-maria-olaru-rusii-prostul-obicei-destabiliza-tara-discreditandu-i-valorile-s-a-maritat-aceasta-1_5750ab075ab6550cb89377e7/index.html?ref=yfp

Chiar nu mai poate omul sa-si spuna pasul in ziua de azi fiindca suntem la mijloc intre rusi si americani? Chiar trebuie sa ne controlam orice cuvant sau gest pentru a nu fi priviti cu suspiciune ca facem jocul unora sau altora?

niagara64
3rd June 2016, 15:22
Pana la BB, Maria a avut parte de un întreg sistem care a procedat asa. BB s-au purtat chiar finut fata de restul, dar presa i-a scos pe ei în fața.
Andreea si Sandra nu cred ca au avut parte de tratament de genul, proveneau din familii care le aparau. Cata la fel. A ajuns mare la lot, a luat medalii si a capatat super repede un statut, prin 2005 s-a întors la Constanța si nu stiu daca va amintiti vă spunea ca se întoarce sa se antreneze la Constanța, intr-un climat normal, cu un antrenor care o ia cu răbdare si blândețe.
Eu cred ca cei doi nu au avut iesiri, sau nu multe, dar au încurajat asta si stiau ca asa au fost crescute majoritatea fetelor.
Îmi pare rău ca se termina asa cariera lor, dar era imposibil sa nu vina si o campioană mare sa nu spună, pentru ca voci timide si acoperite repede au mai fost.

S-au purtat finut :)))
Romania trezeste-te ... Realizati ca incepeti sa aprobati violenta fizica asupra copiilor doar findca vi se pare ca unii au batut mai mult sau mai putin decat altii ?
Voi realizati ca scene similare se petreceau si la cluburi ? Ei erau modele de antrenori ? Ei dadeau tonul .
Gimnastica se poate face si fara bataie . Sta martora gimnastica din tarai civilizate care au reusit si fara ea .
E nevoie de antrenori care sa inteleaga asta , care se pot schimba .
E tot ce se intampla o lovitura pentru gimnastica romaneasca ? DA ! Dar una necesara !
Iar schimbarea trebuie sa se faca si la nivelul vostru . Al celor care inchideti sau nu ochii in fata violentei . Care iertati doar fiindca vi se pare "mai putin decat in alte vremuri ".
Povesti sunt multe si personal stiu ca ceea ce au facut a insemnat un model pentru multe generatii de antrenori . Ei au facut uneori lucruri si mai rele .
Multi antrenori au iesit afara si s-au schimbat radical . Au inteles ca ce au fost invatati nu este normal .
Altii nu au fost in stare sa faca gimnastica altfel ... si s-au intors in Romania . Pentru ca acolo era locul in care puteau folosi metodele cu care erau invatati . Nu poti urla/ in Italia( ex ) la un copil . Nu il poti teroriza . Nu mai vb de bataie ptr ca acolo e deja caz penal .
Nu este cazul acesta pentru toti antrenorii reintorsi in tara dar sunt multi inadaptabili la care puteti ridica semne de intrebare .
Asa ca e cazul sa va ridicati si sa spuneti raspicat :
VIOLENTA ( fizica / pshica) nu are grade de comparatie ! Exista sau nu !
Chiar si ideea de a aduna copii de 6-7 ani , de a-i separa de parinti in numele creeri a 1-2 viitoare campioane , este un atentat la starea de bine a unor copiii inacceptabil in lumea civilizata . Iar asta este ideea care m-a revoltat cel mai mult . Pentru ca vi s-a parut un act nemaipomenit cand in realitate este doar un instrument anacronic de tip comunist .

niagara64
3rd June 2016, 15:25
Si bineintele ca au aparut si conspiratiile: http://adevarul.ro/news/sport/implicare-soc-cazul-dezvaluirilor-fostei-gimnaste-maria-olaru-rusii-prostul-obicei-destabiliza-tara-discreditandu-i-valorile-s-a-maritat-aceasta-1_5750ab075ab6550cb89377e7/index.html?ref=yfp

Chiar nu mai poate omul sa-si spuna pasul in ziua de azi fiindca suntem la mijloc intre rusi si americani? Chiar trebuie sa ne controlam orice cuvant sau gest pentru a nu fi priviti cu suspiciune ca facem jocul unora sau altora?

:headbang: Vor fi multi care vor dori sa o ingroape ! Adevarul este deranjant cand demoleaza statui ... :)

iulia_p
3rd June 2016, 15:28
Niagara, ma tem ca ai inteles gresit ce am spus.

niagara64
3rd June 2016, 15:36
Niagara, ma tem ca ai inteles gresit ce am spus.
" Eu cred ca cei doi nu au avut iesiri, sau nu multe, dar au încurajat asta si stiau ca asa au fost crescute majoritatea fetelor."
Chiar daca ar fi adevarat ( si nu prea e ) tot nu ar vea nici o justificare . Au avut sansa de nenumarate ori de a schimba modul de a antrena si nu au facut-o . Ma tem ca nu inteleg nici acum cat au gresit !

myrab3la_19
3rd June 2016, 15:55
Da, exact Iulia , un intreg sistem.Lumea comenteaza ca uite cati bani ia.Da, aceasta Maria, dar celelalte Marii?
Un exemplu:
http://voceastrazii.com/bataia-i-rupta-din-gimnastica/

Si asa mai sunt mii, multe care acum aplica ce au invatat altor copii, altor gimnaste acum elevele lor...

:( Pasajul cu fetele mai mari si cum se purtau cu cele mai mici explica reactiile lui Kati Szabo de exemplu..ceva de genul..eu am indurat si mai rau indurati si voi...
Deci? Despre ce spirit de echipa vorbim? Despre ce magicieni? Cum mai pot unii sa felicite antrenorii (batausii: Cosma, Cotutiu si Forminte) ? Pentru ce ? Pentru ca le-au batut destul pentru un bronz. Sorin confirma ca tratamentele astea nu s-au oprit...deci scuza cu vremurile alea nu mai tine 21Mai. Si eu am crezut ca dupa 2005 Belu si Bitang s-au adaptat, ca Forminte stiam ce practica. Nu, nu s-au adaptat! Stiu sigur dar eu nu sunt in sala . Sorin e si ma bucur ca da cartile pe fata. Chiar nu bate la ochi pentru voi ca de fiecare data fetele sunt de vina? Cum sa nu se accidenteze daca urca pe barna ametite dupa cateva palme, cum sa nu rateze cu psihicul pe care il au? Dupa necalificarea la Rio si Belu si Forminte spuneau ca sistemul e bun...banii domne, banii lipsesc. Dar i-as intreba..ii opresc banii pe antrenori sa lovesca? Nu.!.ca veniturile si le-au rotunjit si unul si celalalt. Belu cu procente iar Forminte cu rentele fetelor alea de care spunea Sorin. Si tot nu s-au oprit. Deci ce vor ei de fapt?

21mai: da , din pacate copiii iau bataie si acasa...trebuie sa ia si la scoala,sport, pe strada? Te face mai putin bataus faptul ca dai intr-un copil deja batut? Oameni buni, ce-i cu voi? Unde va e verticalitatea? Logica? Empatia?
De ce mai vrei tu sa vina copiii la gimnastica?
Copiii sa vina cand se schimba sistemul, cand parintii primesc prin semnatura ca le e in siguranta copilul acolo...cand pot sa-si aleaga antrenorul. De ce s-au intors Cosma si Forminte din strainatate? Ca aveau bani acolo...multi asa cum isi doresc!

mihaidascalescu
3rd June 2016, 16:20
Cartea Măriei este mărturia unui adult care duce o suferință imensă de a nu fi crescut într o familie normală si care nu poate fi din acest motiv o carte obiectiva. .......................................Sistemul este prea bolnav, condus de mizerii precum stoica sau petrache si cartea doar pune crucea peste mormântul unei glorii demult apuse. .

cu intirziere de vreo citiva ani ajungeti si voi la metafora mea. va mai duceti si pliviti mormintul ala sau sunt buruieni peste buruieni.

aoleu, astia folosesc cuvinte pe care nu le inteleg. cartea nu e obiectiva? adica palmele si verbajul adresat au fost doar imaginare? au avut o putere metaforica?

tuaaaamne fereste. :happy:happy:happy

mihaidascalescu
3rd June 2016, 17:23
Povestea este terifianta.
Banuiesc ca locatia este Deva, internatul ala a devenit un loc al groazei si dezumanizarii. Oare cei responsabili cu educatia citesc toate aceste povesti? Ce gandesc ei? Si atatia ani s-a acceptat tacit asa ceva doar pentru niste medalii? .

da.

mihaidascalescu
3rd June 2016, 19:11
Tu le vezi doar la televizor , la interviuri ... unde intervine autocenzura care e paralizanta ( asa am grija ce spun , sa nu supar , sa nu deranjez ) .
Eu le-am cunoscut si pot sa iti spun ca nu-s nici proaste si nici incapabile sa vorbeasca . Nu e vina lor ca nu fac atata scoala cat ceilalti copii . Dar in nici un caz nu-s proaste . Ci doar timorate . Uneori nu direct .
Asa ca pune stop si nu iti inchipui ca le cunosti daca le vezi la televizor . Obsesia cu care te invarti in jurul lor este deja deplasata . Take a life man !

adica ce obsesie visezi baaa. ca sunt pe un forum unde se discuta gimnastica? adica toti astia de aici ne invirtim in jurul lor, suntem obsedati?

inainte sa dai drumul la gura gindeste un pic la ce spui.

sa vedem cum gindeste Niagara:

ori sunt autocenzurate ori stai asa ca te gindesti un pic si bagi ca nu sunt proaste. odata sunt doar timorate dar altadata nu direct. all over the place.

totusi ceva nu se imbina in mintea lui Niagara si declara ca nu e vina lor ca nu-s scolite. oare de ce a spus asta? pt ca stie bine in capul ei ca ce am zis e correct si de fapt nu poate sa dea exemple de interviuri cu gimnaste vorbind NORMAL.

da astea vestice de ce nu se autocenzureaza? ele de ce pot vorbi normal ca un adolescent de opspe ani?

mihaidascalescu
3rd June 2016, 19:14
VIOLENTA ( fizica / pshica) nu are grade de comparatie ! Exista sau nu !.

pt ca deja am acordat postul anului cuiva, asta e postul lunii. :ok:

mihaidascalescu
3rd June 2016, 19:20
banii lipsesc. Dar i-as intreba..ii opresc banii pe antrenori sa lovesca?

pai nu ii opresc. se uita si ei la Adrian stan si ceilalti citi bani fac in strainatate si spumega la gura si atunci dai cu sete . na si tie pentru o mie de lire si lui olaru pentru alta mie si uite asa isi fac salariul occidental, cu pumnii. :happy:happy:happy

florik2000
3rd June 2016, 19:30
http://adevarul.ro/news/sport/avalansa-reactii-dezvaluirile-mariei-olaru-postare-dura-gimnaste-33-medalii-demisie-1_575194a05ab6550cb8993ca3/index.html

Probabil ca si Gogean vorbeste aiurea, nu?:rolleyes:

Ada24
3rd June 2016, 19:31
Vai ce se mai plangeau ca nu au psiholog la lot...si ce sa faca psihologul? Ce psiholog sanatos la cap considera ca e ok ce se intampla acolo?
Si nu vine personal sa lucreze la lot...ca nu sunt bani...poate unii pur si simplu nu pot lucra in conditiile alea?!

Mereu ma intrebam de ce antrenorii romani nu au copiii campioni? (ca memmel etc) Acum am inteles...

Ada24
3rd June 2016, 19:40
http://adevarul.ro/news/sport/avalansa-reactii-dezvaluirile-mariei-olaru-postare-dura-gimnaste-33-medalii-demisie-1_575194a05ab6550cb8993ca3/index.html

Probabil ca si Gogean vorbeste aiurea, nu?:rolleyes:

Gogean se comporta la fel.Spunea cineva pe forumul international gymnast acum multi multi ani cand citeam acolo.Spunea tipa respectiva (ce a fost la antrenamente) ca Sandu si Gogean erau mai groaznici decat BB. (le placea abuzul psihologic, mistourile din astea).
Sa fim seriosi cine e in sistem accepta si se "adapteaza".

Tu nu ai auzit ca Belu a recunoscu episodul cu Ulmeanu?!?! Ce vrei mai mult? Numai pt aia si nu poti nega cele intamplate.

Iar despre faza cu rusii ce sa zic...cand au vazut rusii la mondiale anul trecut ca Romania vine cu note de 10 la paralele, ce au zis...aoleo, descopera astia o noua Nadia, sa ii distrugem!:drak:

Nu inteleg de ce neaga, daca ei considera ca asta e singura solutie ar trebui sa fie mandrii de metodele lor.:rolleyes:

niagara64
3rd June 2016, 20:03
adica ce obsesie visezi baaa. ca sunt pe un forum unde se discuta gimnastica? adica toti astia de aici ne invirtim in jurul lor, suntem obsedati?

inainte sa dai drumul la gura gindeste un pic la ce spui.

sa vedem cum gindeste Niagara:

ori sunt autocenzurate ori stai asa ca te gindesti un pic si bagi ca nu sunt proaste. odata sunt doar timorate dar altadata nu direct. all over the place.

totusi ceva nu se imbina in mintea lui Niagara si declara ca nu e vina lor ca nu-s scolite. oare de ce a spus asta? pt ca stie bine in capul ei ca ce am zis e correct si de fapt nu poate sa dea exemple de interviuri cu gimnaste vorbind NORMAL.

da astea vestice de ce nu se autocenzureaza? ele de ce pot vorbi normal ca un adolescent de opspe ani?
Baiatu .... eu sunt in vest , de ani buni . Cunosc lumea gimnasticii de ani buni . DE foarte de aproape . Am inteles ca tu ai probleme cu intelesu' . Dar e strict problema ta . Eu nu pun diagnostice online . Descurcate ! Chiar daca costa !
Nu mai rasuci cuvintele ca nu le intelegi . Pentru asta e nevoie de mai mult decat arta cititului :D

Ada24
3rd June 2016, 20:10
ah, inca ceva florik-Lavinia M a sustinut ce a zis Maria , deci?
Plus Gogean a mintit in legatura cu varsta, deci nu e tocmai model de coretitudine daca e sa o luam asa.! :D

florik2000
3rd June 2016, 20:11
Daca Gogean este/era atat de cumplita ca si antrenoare, de ce Silvana Peng care are un vocabular sa ii spunem "colorat" nu a spus nimic rau despre ea? Pe Andreea Ulmeanu s-a obosit cineva sa o intrebe ceva? Evident ca nu....Desi fata a fost campioana mondiala, doar in contextul unui scandal ne mai amintim cate ceva despre ea:(

Cand si unde a declarat Lavinia Milosovici ca Bellu si Bitang au agresat-o fizic sau verbal? Pai si Dana Silivas a mintit in legatura cu varsta, deci urmand logica asta nici ea nu e un model de urmat?

Ada24
3rd June 2016, 20:15
Daca Gogean este/era atat de cumplita ca si antrenoare, de ce Silvana Peng care are un vocabular sa ii spunem "colorat" nu a spus nimic rau despre ea? Pe Andreea Ulmeanu s-a obosit cineva sa o intrebe ceva? Evident ca nu....Desi fata a fost campioana mondiala, doar in contextul unui scandal ne mai amintim cate ceva despre ea:(

Peng se invarte cum ii convine.
Dupa ce a fost trimisa Asiana la deva ii slavea pe BB!! Spunea ca Asiana a invatat DTY si vai ce grozavi sunt BB
Cand degeaba i-a lingusit si Asiana s-a retras i-a atacat!
Peng da are limbaj colorat, normal ca ii plac oameni ca ea!:D
De parca pe Peng o doare de fiica...o vrea campioana, restul sunt amanunte!:rolleyes:


Lavinia a zis ca Maria are dreptate, asa s-a intamplat, o crede.
A declarat chiar in ziua cand a pornit chestia asta, parca la antena.

florik2000
3rd June 2016, 20:19
Deci nu a zis ca ea personal ar fi fost abuzata in vreun fel de cei doi? Bun, si eu o cred pe Maria Olaru. Ce nu cred insa e sinceritatea demersului si unele lucruri povestite in carte. Ok, esti bolnav si bati copilul ca nu a facut nu stiu ce element bine si l-ai vrea perfect. Dar il bati intr-un lift din New York pentru ca?:confused:

Ada24
3rd June 2016, 20:19
Cand si unde a declarat Lavinia Milosovici ca Bellu si Bitang au agresat-o fizic sau verbal? Pai si Dana Silivas a mintit in legatura cu varsta, deci urmand logica asta nici ea nu e un model de urmat?

Si daca Maria Olaru spune ce nu-ti convine tie inseamna ca minte?
Silivas avea scuza comunistilor, gogean ce scuza are? Ca antrenorii erau draguti si nu o fortau la nimic, nu?:D

niagara64
3rd June 2016, 20:22
Peng se invarte cum ii convine.
Dupa ce a fost trimisa Asiana la deva ii slavea pe BB!! Spunea ca Asiana a invatat DTY si vai ce grozavi sunt BB
Cand degeaba i-a lingusit si Asiana s-a retras i-a atacat!
Peng da are limbaj colorat, normal ca ii plac oameni ca ea!:D
De parca pe Peng o doare de fiica...o vrea campioana, restul sunt amanunte!:rolleyes:


Lavinia a zis ca Maria are dreptate, asa s-a intamplat, o crede.
A declarat chiar in ziua cand a pornit chestia asta, parca la antena

Pot sa iti dau un Like la post :))
Cazul Peng e cazul Peng si e special ....
Despre ce spune Gogean , Milosovici ... o sa mai auziti multe versiuni ... Exista o tendinta de a nega multe ... Unele pentru ca nu constientizeaza gradul de anormalitate . Altele pentru ca au tras si ele dar nu -s pregatite sa accepte ce s-a intamplat .... intervine sindromul Stockholm .
Stiu fosta gimnasta din anii de aur care in anii de inceput a adoptat acelasi stil de a antrena stand aproape de lot ... Anii si distanta ( de lot ) au invatat-o ca asta nu e drum si azi e altfel ( sper ).
Inca mai astept decizia lui Stoica de a dizolva pregatirea centralizata :yes:

niagara64
3rd June 2016, 20:25
Deci nu a zis ca ea personal ar fi fost abuzata in vreun fel de cei doi? Bun, si eu o cred pe Maria Olaru. Ce nu cred insa e sinceritatea demersului si unele lucruri povestite in carte. Ok, esti bolnav si bati copilul ca nu a facut nu stiu ce element bine si l-ai vrea perfect. Dar il bati intr-un lift din New York pentru ca?:confused:
Ba sa crezi ...

Ada24
3rd June 2016, 20:30
@florik-pt ca pot? pt ca au control total asupra lor? sau variata bellu-sa le pregateasca sa infrunte orice in viata?
sigur unii nu rezista si clacheaza, dar iar, astea sunt amanunte , nu?

myrab3la_19
3rd June 2016, 22:32
florika2000: Corina Ungureanu, Gina Gogean antreneaza, vor sa ramana in sistem. Cum sa se puna ele rau cu Sefii? Hai sa nu uitam cum sunt gimnastele selectionate la lot, ce cluburi trebuie sa castige la concursuri..etc. In plus B&B au inclus-o in proiectul Tara tara vrem campioane... asta inseamna bani.
Si chiar daca ar fi doar cuvantul Mariei improtriva cuvantului Ginei..cum alegi cui dai dreptate? Ca doar nu e una un nimeni si cealalta ultra medaliata. Ambele au cariere impresionante. Raspunsul lui Belu tie ti s-a parut in regula? Ca sa nu mai vorbesc de raspunsul ministrului tineretului si sportului ca mi se face rau...

cristina.t
4th June 2016, 09:32
Mai multe dezvaluiri de la Anamaria Sanda aici: http://adevarul.ro/locale/hunedoara/marturia-cutremuratoare-foste-gimnaste-eram-plesnite-joarda-tasnea-sangele-infometate-chinuite-ajuns-pragul-sinuciderii-1_575175a05ab6550cb8983b51/index.html

OMG!
Acum cateva zile citisem in presa un titlu de o schioapa in care cineva compara internatul si practicile folosite in gimnastica cu Auschwitz-ul. In ziua respectiva am gandit ca se exagereaza, ca deja se depasesc anumite limite. Acum citind aceste randuri: «Ni se spusese din start, de la prima palmă, că este interzis ca ceea ce se întâmplă la antrenamente să fie spus afară. Nu aveam voie nici părinților să ne plângem. „Noi știm tot, vom ști dacă spuneți. O să fie și mai rău. Dacă aflăm că ați pârât, nu veți fi pedepsite numai voi, ci toată grupa”.», gandesc ca aceasta comparatie nu e deloc exagerata.
Dumnezeule! Si madam Lipa vine cu niste declaratii atat de indolente ca ma si intreb de ce mai este inca ministru.

cristina.t
4th June 2016, 13:04
Alte reactii pe aceeasi tema: https://democratiabanilor.wordpress.com/plansul-care-nu-se-vede/pentru-bellu-bitang-cu-executare/
http://www.dcnews.ro/dorin-chio-ea-i-a-anun-at-demisia-revoltat-pe-un-ministru-tehnocrat_507384.html

cristina.t
4th June 2016, 15:19
Lipă s-a apropiat de urechea fostei gimnaste și i-a spus, strângând-o în continuare în brațe: "Știu, Marie, că așa e, dar nu trebuie să spui!". - sursa GSP

Mai pune cineva la indoiala sinceritatea Mariei?

Punea cineva intrebarea de Gina cat de sincera este ea in declaratii. Tot respectul pentru performantele si medaliile ei dar ce-mi amintesc eu cel mai bine de ea sunt imaginile unui copil care nu zambea niciodata, o fata trista, obosita si fara vlaga. Fata asta cred ca a zambit prima data dupa ce cariera ei de gimnasta a luat sfarsit. Trist, foarte trist, sper sa nu foloseasca aceleasi metode de antrenament, sper ca ea sa faca parte din generatia de antrenori care va face performanta cu elevele sale intr-un mod elegant, frumos si care va face ca acesti copii sa iubeasca sportul practicat, nu sa ajunga la maturitate sa-si scrie memoriile traumatizante din sala de gimnastica.

sorin2782
4th June 2016, 15:59
nici gina nu cear cei ce vrea sa para

21mai
4th June 2016, 17:31
nici gina nu cear cei ce vrea sa para

tu esti in sala de ai acces la toate amanuntele?

cristina.t
4th June 2016, 22:17
Noapte buna stimatii nostri antrenori. Sa auzim in viitor numai de lucruri frumoase despre gimnastica. O dedicatie muzicala cu parafrazarea cuvenita, nu ne dorim astfel de medalii: https://www.youtube.com/watch?v=1jPV3TSsnow

Anicia Juliana
5th June 2016, 01:26
Nu am citit cartea dar din ce inteleg, ea ar trebui sa-i incurajeze pe copii si pe parinti sa denunte abuzurile. Nu am nicio indoiala ca totul s-a petrecut exact asa cum povesteste.

Eu v-as recomanda sa cititi un articol scris de Maria Olaru in 2008, in special paginile 3-4 si concluziile.
http://www.sport.uvt.ro/analeleuvt/revista/2008/09.pdf

Ceva nu se pupa cu ce spune azi.

Aveam impresia ca face si ea parte din gasca de gimnaste crescute de BB si plasate mai apoi (dupa indeplinirea datoriei de a aduce medalii) in diverse posturi in interiorul sistemului, posturi mai mult sau mai putin importante. Arbitra parca era sau a fost, dar poate ma insel. Repet, e doar o perceptie. Corectati-ma.

camigym
5th June 2016, 02:19
La inceput, la Deva, era frumos. Erau copii in mai multe grupe. Copii mici. Nu se dadea nici o palma pentru ca nu era miza mare. Sau asa cred eu. Totul a inceput, cred, cu mutarea lotului olimpic la Deva. Cu venirea sotilor Karoly. Cu presiunea, din ce in ce mai mare de a avea gimnaste observate si duse la lot. Pe vremea mea, cel mai bun club era din Oradea. Asa imi amintesc-vorbeau o limba pe care n-o intelegeam (in Deva nu de vorbea maghiara), aveau intotdeauna la concursuri niste costume fantastice. Si aveau multa dificultate. Si era batute. Toate. Erau vinete, in diferite nuante, pe picioare. Dar luau locul intai. Si au inceput sa apara premiile in bani. Si la Deva a aparut o noua pereche de antrenori-sotii Ghenadie. De la venirea lor au inceput bataile. Si ceilalti antrenori se uitau la ei cum le bat pe fete si nu ziceau nimic. De fapt, le era rusine de ceea ce vedeau, asa ca intorceau capul sau seluao mica pauza. Si bataile se faceau cu acordul si cu indemnul parintilor fetelor. Erau parinti care veneau sa le vada pe fete si, daca aflau ca ele nu muncesc atat cat trebuie, dupa parerea antrenorilor, le bateau si ei. Au fost si parinti care si-au retras fetele. Adevarul e ca, daca parintii n-ar fi fost de acord, nu s-ar fi intamplat multe.Si nici rezultate nu erau. Dar parintii isi doreau fetele campioane, tara dorea campioane, asa ca s-a continuat. Sunt sigura ca ceea ce scrie Maria Olaru despre ceea ce s-a intamplat la club e adevarat. Toti din gimnastica stiu asta. Nu cred totusi ca Bellu si Bitang le-a batut dupa ce au ajuns la lot. Sunt sigura de ironii ( toti suntem ironici cand suntem frustrati), de duritate si severitate. Era o vorba pe atunci ( pe vremea mea)-si noaptea-n somn daca te scoli, trebuie sa faci exercitiul perfect. Si pentru asta se muncea mult.

mihaidascalescu
5th June 2016, 03:10
Baiatu .... eu sunt in vest , de ani buni . Cunosc lumea gimnasticii de ani buni . DE foarte de aproape . Am inteles ca tu ai probleme cu intelesu' . Dar e strict problema ta . Eu nu pun diagnostice online . Descurcate ! Chiar daca costa !
Nu mai rasuci cuvintele ca nu le intelegi . Pentru asta e nevoie de mai mult decat arta cititului :D
Fii atent cita vorbărie și continut zero. :happy:happy:happy

niagara64
5th June 2016, 03:25
Nu am citit cartea dar din ce inteleg, ea ar trebui sa-i incurajeze pe copii si pe parinti sa denunte abuzurile. Nu am nicio indoiala ca totul s-a petrecut exact asa cum povesteste.

Eu v-as recomanda sa cititi un articol scris de Maria Olaru in 2008, in special paginile 3-4 si concluziile.
http://www.sport.uvt.ro/analeleuvt/revista/2008/09.pdf

Ceva nu se pupa cu ce spune azi.

Aveam impresia ca face si ea parte din gasca de gimnaste crescute de BB si plasate mai apoi (dupa indeplinirea datoriei de a aduce medalii) in diverse posturi in interiorul sistemului, posturi mai mult sau mai putin importante. Arbitra parca era sau a fost, dar poate ma insel. Repet, e doar o perceptie. Corectati-ma.

Ce ai pus tu acolo e o lucrare de diploma , mai mult sau mai putin standarizata ca sa poti sa iei o nota buna la examen ... Nicidecum opinia pesonala a Mariei Olaru ... Sunt convinsa de asta .
Plus acum 10 ani ... a trebuit multa lupta cu sine ca sa accepte ce s-a intamplat , ca sa inteleaga cum sa se elibereze de ceea ce insemna sentimente ... Nu sti ce inseamna .
Voi in loc sa o sustineti cautati sa ii gasiti nod in papura . I-a trebuit mult curaj sa poata spune toate acele lucruri . Si o face intr-un mod civilizat ...
Personal sunt mandra de ea ca si-a gasit atata curaj , Stiu ce greu i-a fost !

niagara64
5th June 2016, 03:26
Fii atent cita vorbărie și continut zero. :happy:happy:happy

Baby , la asta esti campion ! Nu te teme , nu te pot intrece :))

sorin2782
5th June 2016, 09:27
tu esti in sala de ai acces la toate amanuntele?

nu are importanta unde sint dar tot ce am zis pe forum a cam fost adevarat si sa intimplat

cristina.t
5th June 2016, 12:15
La inceput, la Deva, era frumos. Erau copii in mai multe grupe. Copii mici. Nu se dadea nici o palma pentru ca nu era miza mare. Sau asa cred eu. Totul a inceput, cred, cu mutarea lotului olimpic la Deva. Cu venirea sotilor Karoly. Cu presiunea, din ce in ce mai mare de a avea gimnaste observate si duse la lot. Pe vremea mea, cel mai bun club era din Oradea. Asa imi amintesc-vorbeau o limba pe care n-o intelegeam (in Deva nu de vorbea maghiara), aveau intotdeauna la concursuri niste costume fantastice. Si aveau multa dificultate. Si era batute. Toate. Erau vinete, in diferite nuante, pe picioare. Dar luau locul intai. Si au inceput sa apara premiile in bani. Si la Deva a aparut o noua pereche de antrenori-sotii Ghenadie. De la venirea lor au inceput bataile. Si ceilalti antrenori se uitau la ei cum le bat pe fete si nu ziceau nimic. De fapt, le era rusine de ceea ce vedeau, asa ca intorceau capul sau seluao mica pauza. Si bataile se faceau cu acordul si cu indemnul parintilor fetelor. Erau parinti care veneau sa le vada pe fete si, daca aflau ca ele nu muncesc atat cat trebuie, dupa parerea antrenorilor, le bateau si ei. Au fost si parinti care si-au retras fetele. Adevarul e ca, daca parintii n-ar fi fost de acord, nu s-ar fi intamplat multe.Si nici rezultate nu erau. Dar parintii isi doreau fetele campioane, tara dorea campioane, asa ca s-a continuat. Sunt sigura ca ceea ce scrie Maria Olaru despre ceea ce s-a intamplat la club e adevarat. Toti din gimnastica stiu asta. Nu cred totusi ca Bellu si Bitang le-a batut dupa ce au ajuns la lot. Sunt sigura de ironii ( toti suntem ironici cand suntem frustrati), de duritate si severitate. Era o vorba pe atunci ( pe vremea mea)-si noaptea-n somn daca te scoli, trebuie sa faci exercitiul perfect. Si pentru asta se muncea mult.

Chestia cu exercitiul executat perfect si in somn se regaseste si in cartea "Nadia". Tot in carte se spune si de Oradea una din scolile "cu traditie", dar evident ca sunt excluse dungile de zebra de pe picioarele fetelor.
Cat despre B&B s-au mai plans si alte fete de tratamentul aplicat la lot (mai cu medalii, mai fara medalii), iar cazul cel mai rasunator este al Oanei Petrovschi pentru care s-a si platit o suma imensa doar ca sa-i inchida gura.
Faptul ca s-a inceput asa o campanie de denigrare a Mariei dovedeste ca se simt lezati de sinceritatea ei. Puteau frumos si elegant sa raspunda tirurilor de intrebari ale jurnalistilor ca nimic din ceea ce s-a spus nu este adevarat si ca atare o vor actiona pe Maria in judecata pentru calomnie, patarea imaginii publice samd. Dar nu o fac si stiti de ce fiindca ei stiu foarte bine ca este ceva mult mai grav in spatele acestor medalii si se tem ca daca vor deschide o actiune in judecata se vor trezi in sala aia cu o avalansa de parinti si gimnaste ca ii vor acuza rau, dar rau de tot si vor iesi si alte dedesubturi mult mai urat mirositoare decat cartea Mariei.