PDA

View Full Version : Rapid Arena (18.000 locuri)



tfsRapid
19th November 2015, 18:36
Fanii Rapidului au motive de bucurie. Proiectul legat de modernizarea Stadionului ”Valentin Stănescu” din GiuleČ™ti este extrem de serios Č™i va fi dus la finalizare.

ReprezentanČ›ii Companiei NaČ›ionale de InvestiČ›ii analizează cu mare atenČ›ie întreaga documentaČ›ie, după care vor aproba proiectul. Va fi momentul în care se va putea vorbi Č™i despre data finală la care stadionul va fi gata.

Deocamdată, macheta este gata. Noul stadion va avea o capacitate de 18.000 de locuri, integral acoperite, o sală multifuncČ›ională, dar Č™i alte săli de haltere, lupte, box Č™i karate. Nicio sală din cadrul complexului giuleČ™tean nu va fi demolată, doar că cele două săli de la tribuna oficială vor fi mutate în noua peluză.

De asemenea, în zonă vor mai fi construite Č™i două parcări. Una supraterană, amplasată în spatele Operei Comice pentru copii (160 de locuri) Č™i una lângă noua sală de sport, pe trei etaje, cu o capacitate de 480 de locuri, cu două căi de acces spre stadion; alee pietonală şi pasarelă.

Stadionul GiuleČ™ti a fost nominalizat între cele patru arene propuse de România pentru organizarea meciurilor de la Euro 2020, alături de "Ghencea", "Dinamo" Č™i "Arcul de Triumf".

http://postimg.org/image/u5lm5upsf/full/

Clau7_D
19th November 2015, 20:47
Ce bine arata in poza :) nu cred ca ar trebui sa coste prea mult, capacitatea e perfecta iar durata constructiei nu ar trebui sa depaseasca 2 ani :) Doamne ajuta!

Johnny D
23rd November 2015, 08:53
Este o veste f buna, si se poate invata din greselile stadioanelor mai mari facute pe la noi!
Si e chiar nimerit deoarece noi nu suntem instare sa ridicam stadioane mari, poate din asta mic dar cochet ar iesi numa bine!:yes:

Intrebarea care se pune este unde vom juca in urmatorii 2 ani doar...
Asta cu pista de atletism nu-mi place, una e sala, alta e pista, vreau tribunele sa fie langa gazon!:mda:

Capitanu.Burcea
23rd November 2015, 10:39
Se modernizeaza pt CE de fotbal sau pt Daciada? Pista de atletism reprezinta spiritul poporului roman de a alerga la infinit dupa cai verzi pe pereti. Dar ce zic eu pista, sa faca si-o nisiparnita, cateva mese de sah, un parculet cu tobogane pt copii, un helesteu, un poligon de tir, din astea. Sa faca in mortii lor un stadion de atletism, doua, trei, daca vor sa fie corecti fata de toata lumea, nu sa futa frumusete de investitie :mda:

Johnny D
23rd November 2015, 11:11
:))Sa le faca in Stefan cel Mare! Ca el a ctitorit miliarde de biserici,va puteti permite din onoarea luni si niste linghispieluri si ceva tobogane!:D

Nadalfan
3rd December 2015, 18:40
Se modernizeaza pt CE de fotbal sau pt Daciada? Pista de atletism reprezinta spiritul poporului roman de a alerga la infinit dupa cai verzi pe pereti. Dar ce zic eu pista, sa faca si-o nisiparnita, cateva mese de sah, un parculet cu tobogane pt copii, un helesteu, un poligon de tir, din astea. Sa faca in mortii lor un stadion de atletism, doua, trei, daca vor sa fie corecti fata de toata lumea, nu sa futa frumusete de investitie :mda:

Sala de atletism nu inseamna pista...Sala aia pot s-a faca in locul bazinului...Sau sub tribune cum fac astia prin Franta.
Pista probabil o sa trebuiasca sa faca pe Stefan cel Mare...sau sa faca un alt stadion cu pista in complex...

phife
3rd December 2015, 19:12
Se modernizeaza pt CE de fotbal sau pt Daciada? Pista de atletism reprezinta spiritul poporului roman de a alerga la infinit dupa cai verzi pe pereti. Dar ce zic eu pista, sa faca si-o nisiparnita, cateva mese de sah, un parculet cu tobogane pt copii, un helesteu, un poligon de tir, din astea. Sa faca in mortii lor un stadion de atletism, doua, trei, daca vor sa fie corecti fata de toata lumea, nu sa futa frumusete de investitie :mda:

nu are pista ma..

Marius
3rd December 2015, 22:07
Termopane o sa aiba?

Johnny D
4th December 2015, 07:33
nu are pista ma..

Asa da! :yes:


Termopane o sa aiba?

Lemn stratificat, taraneeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!

banzay
31st March 2016, 21:10
Niste nume romanesti n-au pentru stadioanele astea? Oricum nu prea se intelege mare lucru din macheta. As vrea sa vad ceva mai detaliat, sau poate ca nici ei nu stiu cum o sa arate...

Si inca ceva, cred ca noul stadion ar trebui sa pastreze ceva din arhitectura vechiului stadion, adica forma aia care o are acum. De fapt n-am inteles daca se demoleaza cel vechi sau se modernizeaza doar?

tfsRapid
2nd April 2016, 11:37
Se demolează Peluza I, cea dinspre teatru și se reface precum Peluza a II-a. Bineînțeles, restul stadionului va fi modernizat

Johnny D
2nd April 2016, 21:38
Acu sa vedem ce echipa va mai juca aici, Rapidul nostru sau o clona a noastra!:rolleyes:

Sa n-ai tu un om in toata Romania asta care sa tina cu Rapid si sa aiba 5 milioane de euro, ca atata costa clubul, cat datoria... o rusine...

SwedishMafia
3rd April 2016, 09:12
Cica la inaugurare, sumpulica isi va da arata coa&*le si sapunaru o sa vina critza de beat ! :D spiritul din GHIULesti, e prezent ! :D
Modernizare e facuta din bani publici. Inca o data se dovedeste ca rapiduletu nu e o echipa departamentala precum comunistii aia de la steaua si dinamo, ci, rapedu a fost, este si va fi finantata din bani privati ! :D M.T de pe peluza insemnand mircea tomescu !

delaoltenia
3rd April 2016, 12:04
Fanii Rapidului au motive de bucurie...

:)):))

rador
3rd April 2016, 20:04
M.T de pe peluza insemnand mircea tomescu !

:o: io credeam ca vine de la "mortii tai!" (adica ai adversarului). sa nu se mai chinuie bajetii sa scandeze... :D

SwedishMafia
3rd April 2016, 23:13
Gresit. M.T vine de la "va scuipam . aduceti-va prosopul " :D

Johnny D
7th April 2016, 07:20
Cata poluare p-aici, va tot plangeti de rapidisti dar voi sunteti rapidistii acestui thread, dejectii verbale peste tot!:))

Johnny D
24th February 2017, 07:37
Sunt șanse foarte mari ca modernizarea arenei să înceapă la finalul acestui an, iar dosarul este deja la Compania Națională de Investiții, potrivit ziare.com. Stadionul va fi demolat și reconstruit, urmând a avea 18.400 de locuri. Investiția se va ridica la 27,6 milioane de euro.
Dosarul este acum la Compania Nationala de Investitii, iar semnalele sunt pozitive ca va fi asigurata finantarea de la bugetul de stat.
Noul stadion al Rapidului va avea 18.400 de mii de locuri si va costa 27.6 milioane de euro.
In prima faza, va fi demolat actualul stadion Valentin Stanescu, iar apoi va fi construita o noua arena de cinci stele.


Nu as zice chiar 5 stele la un stadion sub 20 de mii de locuri, ci mai degraba 4, maxim 4 jumate dar tot e bine.:P

Hingherul
24th February 2017, 22:09
si ce o sa faceti pe arena aia rapida? organizati targuri mestesugaresti duminicale? parcare pentru coviltire sau ce? :D

Johnny D
24th February 2017, 23:03
Ne intalnim si ne mai amintim cum bateam echipe ce se numeau fals Steaua cu 5-1!:D

Hingherul
24th February 2017, 23:08
Atata munca doar pentru asta? Ce bucurii mici aveti....
Mai bine va uniti cu rasii sa va povesteasca si ei cum si-au dat foc ca prostii in peluza si cum sarbatoresc asta. Un fel de "ziua autistilor". :D

Johnny D
24th February 2017, 23:27
Nu doar atata, ne mai facem ai planuri cum s-o batem din nou peste ceva ani!:evil: Pana atunci, ne intretinem cu meciurile noastre sarantoace. Merge si asa, ne vedem de ale noastre, rapidistii nu sunt niste bogatani imputiti ca altii.:)

Hingherul
24th February 2017, 23:36
degeaba esti rautacios ca nici dinamovistii nu sunt mari bogatani imputiti. ai vazut ca l-au prins pe Neghinita cu nush ce inginerii financiare si acum risca iar insolventa! :D

Johnny D
25th February 2017, 13:35
Ba sunt, sau mai bine zis ar fi! Il au si pe Badea si pe Neghinita acolo, au avut si Turcu, si Borcea si altii cum ar fi mafiotu ala cu prestanta lui, ar fi fost cei mai tari daca erau toti impreuna, uniti, Berbecali n-ar fi avut nici o sansa, dar ce sa le fac io daca se cainesc intre ei!:))

Hingherul
26th February 2017, 18:28
acum am vazut ca magherinta o sa aiba 18 mii de locuri. pai babaiatule, daca montati cativa stalpi de inalta tensiune si cablurile aferente, cel putin triplati capacitatea :D

Johnny D
26th February 2017, 19:21
Suntem saraci, nici investitiile babane nu trag la noi in infrastructura, daramite investitori in fotbal.:)

Dară noi? Ne apărăm sărăcia şi nevoile şi neamul...
Şi de-aceea tot ce mişcă-n arena asta, râul, ramul,
Mi-e prieten numai mie, iară ţie duşman este,
Duşmănit vei fi de toate, făr-a prinde chiar de veste;
N-avem bani, dară iubirea visinie e un zid
Care nu se-nfiorează de-a ta faimă, Fotbal Club Sport Becaloid!;)

Dante7
10th March 2017, 19:24
N-avem bani, dară iubirea visinie e un zid
Care nu se-nfiorează de-a ta faimă, Fotbal Club Sport Becaloid!;)[/I]

Parca si vad din vara un duet Sumi-Jiji :D S-ar merita unul pe altul.

Johnny D
16th March 2017, 08:17
Niciodata, mai degraba isi da Shumudik foc la coaie decat sa lucreze cu Becali. Nu subestima niciodata ura rapidistilor pentru aia din Gheena.

După ce, în urmă cu câteva zile, au fost demarate lucrările de reabilitare la Bazinul GiuleČ™ti, Compania NaČ›ional de InvestiČ›ii a emis o informare, înregistrată la CS Rapid BucureČ™ti sub numărul 3867 din 10.03.2017. Conform căreia s-a mai parcurs o etapă în ceea ce priveČ™te reconstrucČ›ia Stadionului ”GiuleČ™ti-Valentin Stănescu”. După această informare, a fost avizată documentaČ›ia tehnico-economică referitoare la Studiul de prefezabilitate actualizat. Pentru obiectivul de investiČ›ii reprezentat de stadionul nostru.

Sursa: clubulrapid.ro

Dante7
17th March 2017, 19:55
Niciodata, mai degraba isi da Shumudik foc la coaie decat sa lucreze cu Becali. Nu subestima niciodata ura rapidistilor pentru aia din Gheena.

:jerk:

Sumudica parca zicea ca asta nu e Steaua. Se contrazice singur atunci. Si nu e el prieten cu ciobanul ? Par destul de compatibili :D Idiot la idiot trage.

Johnny D
17th March 2017, 19:59
Pai din Gheena e sigur, c-o fi Steaua, or just a cheap knock off!:P

Dante7
17th March 2017, 20:50
http://2.media.dorkly.cvcdn.com/57/38/e0f1d991a967ae29da471117910d11ef.gif :D

Nu chiar, Steaua e din TEMPLUL FOTBALULUI ROMANESC.:D

yariapoq
3rd February 2019, 12:43
După ultimele informații stadionul nu va avea nici măcar 15.000 de locuri.

Sevilla86
4th February 2019, 11:35
Mi-e ca unu' mai mare nu incape sub pod :D

Johnny D
15th February 2019, 23:29
Mah, ne adaptam la ce avem. De-am masura diferenta dintre iubirea noastra pt Rapid si voastra pt FCSB/Steaua, voi ati fi cei ce-ati incapea lejer sub un pod, toti impreuna 2 milioane sau cati sunteti!:D Alealalte 2 sunt doar cu numele, nici nu se uita la meciuri!:))

Novac
16th February 2019, 11:12
asta continua sa rada ca prostu' de propriile glumite la fiecare postare :groggy:


in cazul de fata avem de-a face cu El de la Zalau vs. 2 mil de cetateni de prin toata tara (pe care nu are cum sa-i cunoasca pentru ca's multi rau+ ca el nu iese din oras),




claar!, e de ras aici :ok:

ps. ionete, vis-a-vis de ca caturile tale din semnatura ... ia de aici raspuns, regulamentar:

https://www.youtube.com/watch?v=kgQ8wCrFYFY&list=RDKK0bZUr1buo&index=27

delaoltenia
16th February 2019, 11:16
:ok:

dat dreaq Novacul, stelist pana la moarte si dincolo de ea!

Novac
16th February 2019, 11:29
eh, nu sunt eu atat de bun cat profu' Tayler dar fac ce pot

asa prost cum a declarat, de nenumarate ori, supermoderatorul ols-ului ca sunt.


Ps. In viata asta cel mai nasol (dar NASOL RAAAU) e cand te face unul prost (intreaba-l pe precenu' tau Tim about:D)

Le. Hai cu piesa pe repeat ca-i antrenanta si dinamica ... de Wk-e nd/ asaaa: https://www.youtube.com/watch?v=kgQ8wCrFYFY&list=RDKK0bZUr1buo&index=27

delaoltenia
16th February 2019, 12:13
exagerezi, prost nu te a facut, doar putin mocofan. :D

Johnny D
16th February 2019, 12:52
Subscriu!:D


asta continua sa rada ca prostu' de propriile glumite la fiecare postare :groggy:

N-a fost o gluma, este o realitate. De aia am ras.
Ce e iarasi hilar, e ca n-ai inteles. Iarasi nu e o gluma si de-aia rad.:))

Novac
16th February 2019, 15:53
exagerezi, prost nu te a facut, doar putin mocofan. :D

stai relax ca-i totul la ''arhiva'', bine indosariat

vezi tu, aici la fel ca si in trafic or ... degeaba folosesti scuza ca bausei ''doar'' 2 beri sau ca, plm arsesei oaresce trompeta ca fapta ramane imprimata pe harduri. Pe toate forumurile din lumea asta jignirea userilor de catre moderatori este total incompatibila cu functia. E caz d'ala de: ori ori

delaparis
16th February 2019, 19:38
Sictir

Novac
16th February 2019, 21:17
postarea ta denota o inteligenta iesita din comun/ e cam ... hai, maxim din categoria brainfart, zau asa :)


Ps. apropos de asta:
https://www.timesnewroman.ro/it-stiinta/procentul-romanilor-care-se-basesc-cand-raman-singuri-in-lift-a-scazut-de-la-98-la-96

delaparis
16th February 2019, 23:15
Tu in schimb esti stralucit.

Ce useri jignesc eu babaiatule? ... in afara de tine :)

Ataci in permanenta, nu postezi nimic pe sport in afara de dispret, dezinformezi ca un nesimtit, te incurci in propriile argumente etc ... Atat meriti, atat ai din partea mea. :ok:

Sevilla86
17th February 2019, 00:39
Sictir

Profesor universitar :D

delaparis
17th February 2019, 01:31
Da :D
Ce vrei sa-ti predau sa fie pe intelesul tau? Vad ca doar la sictir reactionezi.

Daca doresti si te simti suficient de competent putem discuta pe domeniul in care predau cursuri. Dar in franceza, evident :D

Sevilla86
17th February 2019, 10:46
Am crezut ca nu esti atent la ce spun si am zis ca-mi trece neobservata postarea.
Daca stiam, nu mai spuneam nimic :D

delaparis
17th February 2019, 12:43
Tu ce vrei sa spui, ca nu am fost atent? :D

Sevilla86
17th February 2019, 23:00
N-am spus io, ti-ai facut singur autodenunt :D


De cand sunt eu atent la ce spui tu ? :))

delaparis
17th February 2019, 23:03
Daca te bagi in discutie intelectuala Novac si je ... normal ca ma impiedic de tine :D

Sevilla86
17th February 2019, 23:36
Da, citeam pe un alt thread cum ca esti la nivelul lui si incerci sa-l depasesti :D

delaparis
17th February 2019, 23:37
nasol, ai dreptate :D

Johnny D
18th February 2019, 08:04
postarea ta denota o inteligenta iesita din comun

Ai neamuri la Picasso? Vad ca-ncepem sa ne facem si autoportrete p-aici!:D


Ataci in permanenta, nu postezi nimic pe sport in afara de dispret, dezinformezi ca un nesimtit, te incurci in propriile argumente etc ... Atat meriti, atat ai din partea mea. :ok:

N-o fi Parizianu un pictor prea stralucit, dar se pricepe la contururi!:D

Sevilla86
9th October 2019, 00:29
https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/fanii-rapidului-fac-praf-proiectul-stadionului-pe-care-constructorul-tocmai-l-a-scumpit-cu-135-milioane-de-euro-735445

Cat e de urat :))

https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTkl/MkYxMCUyRjA1JTJGMTEyMDczM18xMTIw/NzMzXzcxNjY3NzcyXzEwMTU2ODA5MTA2/NDU3NjEzXzcwMDUwOTMyMTg4NDkxMjg0/NDhfbi5qcGcmdz0xMDYwJmhhc2g9NjBk/NTc3MDYyNDlmM2ZhNDY3ZDU5YThjYzZiYzI5Njk=.thumb.jpg

O sa poti intra cu scara pe la tribuna, ca pe stadionul Dinamo :))

Duba
9th October 2019, 08:30
Astia vor stadion mai mare, cand ei, sarmanii, nu pot strange mai mult de 4.000 de suporteri ...

Johnny D
9th October 2019, 08:48
Vorbesti de FC FCSB eventual, si Steaua are mai multi suporteri ca voi!:)
Cand a fost acu 2 ani Steaua - Rapid in Liga a 4-a, au fost peste 30jdamii!
De-ar fi fost in Liga 1, ar fi fost peste 50jdamii garantat!;) Dar ce stie un Dubel in afara de ocara?:rolleyes:

Duba
9th October 2019, 09:06
Baga la dovleac: sunteti pe cale de disparitie!

Sevilla86
9th October 2019, 16:19
Nu mai visa la zeci de mii. Capacitatea noului stadion va fi de 14,000 de locuri.

Hingherul
9th October 2019, 16:23
Si, oficial se recunoaste si faptul ca in giulesti sunt multi handicapati!
Ca dovada locurile alocate persoanelor cu dizabilitati. Mai multe ca la Arena Nationala. Dar ala e stadion cu jdemii de locuri nu camin cultural cum fac astia la rapid :))

Sevilla86
9th October 2019, 16:55
Ei toti sunt defavorizati.

Le-a spus ca tribuna va fi mica din lipsa de spatiu. Terenul va avea latimea de 80 metri, desi in mod normal un teren de fotbal are 65. Sa creasca distanta dintre tribune si teren sa nu mai arunce puradeii cu lucruri in teren :))

Hingherul
9th October 2019, 17:05
Am citit. Nici Steaua si dinamo la un loc nu si-au batut joc de rapidulete cum au facut-o astia acum :))

Am trecut iar azi pe acolo. Era un tractor in varful muntelui de pamant. Cred ca amenaja partia pentru olimpiada :))

Johnny D
10th October 2019, 10:16
Ciuda si frica musteste-n voi! Nu ne lasati pe stadion de frica sa nu va dam cu suporterii-n cap!
Nu-i bai, ca pe Giulesti veti fi si voi o gramada de prosti: maxim vreo 500, dupa cate locuri avem!:))

Sevilla86
10th October 2019, 10:31
Nu ne lasati pe stadion de frica sa nu va dam cu suporterii-n cap!

De ce sa nu ne fie frica? Este un pericol real :D

https://www.publika.md/video-socant-o-femeie-a-aruncat-cu-propriul-copil-dupa-un-barbat_2998182.html

Johnny D
11th October 2019, 07:35
Sunteti un pericol real, atunci. Maneaua Steaua e numai una, din cate stiu eu exista, nu si maneaua Rapid. Deci e clar cine e clubul romilor!:D

Sevilla86
11th October 2019, 10:08
https://www.youtube.com/watch?v=QY1Ea3mbQFE

"Dupa 33 de ani, cupa vine la tigani" se scanda in vestiarul Rapidului :))

Johnny D
11th October 2019, 19:29
Tu-ai fost ala?:o::D

Mda, ca si cu bricheta. "Rapidistul" a aruncat...:rolleyes:
Nu fu un plan executat intre mwia de arbitru mwist si mwisti infiltrati cu brichete deloc.:rolleyes:;)

Sevilla86
12th October 2019, 01:01
Si daca nu-l nimerea in cap, ce se intampla?
Vrei sa spui ca tot planul a depins de tinta unuia sa-l nimereasca in cap de la 30 de metri? :))

Johnny D
12th October 2019, 18:40
Au avut vreo 17 brichete la ei fiecare dintre cei inflitrati. Plan bine pus la punct!:no:

Sevilla86
12th October 2019, 18:48
S-a jucat la voi acasa. Erau controale la intrare.
Iar pe imagini nu se vad zeci de brichete zburand.

Steaua, sezonul ala, termina pe locul 2 la 14 puncte peste Rapid, locul 3.
Acele trei puncte erau complet nesemnificative.

Rapid oricum nu avea sanse la locul 2.

Johnny D
12th October 2019, 19:06
Prostii inventate, cu acel meci ne apropiam la 1p de voi pe teren, dar acel furtishag spurcat la masa verde ne-a demoralizat complet, in loc de 1p s-au facut 7p si ni s-a dus tot cheful de fotbal.

Sevilla86
12th October 2019, 19:13
E ceva divin sa furi tiganii, dar nu cred ca a fost cazul. Esti paranoic.

Johnny D
12th October 2019, 19:20
De ce sa-l furi pe Coman? Fara el erati la retrogradare, cat de nerecunoscator poti sa fii!:no: