PDA

View Full Version : CM rugby 2015 semifinala: RSA - Noua Zeelanda 18-20



delaparis
17th October 2015, 23:52
Sambata 24 octombrie, ora 18.00
Twickenham, Londra

Eddy DoubleD
18th October 2015, 22:17
De ce naiba se joaca in acelasi timp cu etapa de PL? :))

delaparis
18th October 2015, 22:30
Si cu etapa 15 in liga 1. Exact in timpul meciului Voluntari - Petrolul. Chiar ezit ce sa urmaresc :)

Si serios cred ca nu deranjeaza pe nimeni in Anglia. Suporterii sudafricani si cei neozeelandezi chiar putin le pasa de PL si "pinguinii" din fotbal :yes:

Eddy DoubleD
18th October 2015, 23:50
Cred ca sunt destule persoane care ar vrea sa urmareasca ambele evenimente, indiferent de ce spui tu:rolleyes: Nu e ca si cum n-au nocturna...

Ma intreb ce ziceai daca era la aceeasi ora cu PeSeJe-ul tau :rolleyes:

delaparis
18th October 2015, 23:59
PSG?
Pai am urmarit RSA - Tara Galilor sambata la aceeasi ora cu Bastia - PSG :)
Cand e vorba de rugby sunt absent la meciuri de "fetite" din fotbal indiferent cine joaca. ;)

Eddy DoubleD
19th October 2015, 03:11
Cand e vorba de rugby sunt absent la meciuri de "fetite" din fotbal indiferent cine joaca. ;)

Hai sa nu exageram. Sunt cerinte diferite, insa cred ca ambele merita respect (ce-i drept pentru vointa si sacrificiu, cei de la rugby sunt campioni). Daca e vorba de "fetite", putem sa ne luam de cei care joaca "fotbal" american: platiti cu zeci de milioane ca sa nu puna nici macar 1% din efortul celor care joaca rugby.

Leo
19th October 2015, 17:49
All Blacks in finala.

delaparis
19th October 2015, 21:50
Ar fi pt prima oara la o editie CM in Europa ca NZ sa se califice in finala. De asta nu prea cred ...

delaparis
23rd October 2015, 00:28
RSA:
Le Roux ; Pietersen, Kriel, De Allende, Habana ; (o) Pollard, (m) du Preez (cap) ; Burger, Vermeulen, Louw ; de Jager, Etzebeth ; Malherbe, B. du Plessis, Mtawarira.
rezerve: Strauss, Nyakane, J. du Plessis, Matfield, Alberts, Pienaar, Lambie, Serfontein.

Noua Zeelanda:
B. Smith ; Milner-Skudder, C. Smith, Nonu, Savea ; (o) Carter, (m) A. Smith ; McCaw (cap), Read, Kaino ; Whitelock, Retallick ; O. Francks, Coles, Moody.
rezerve: Mealamu, B. Francks, Faumuina, Vito, Cane, Kerr-Barlow, Barrett, Williams.

delaparis
24th October 2015, 18:55
La pauza 12-7 pt RSA.
Prima repriza echilibrata cu NZ mai tehnica dar RSA mai disciplinata. 9 lovituri de penalitate pt RSA (4 marcate) contra una pg NZ ratata. In plus NZ va juca in 14 la inceputul reprizei a doua dupa eliminarea lui Kaino deci risca sa lase puncte africanilor.

Leo
24th October 2015, 20:59
Un meci echilibrat si frumos. All Blacks castiga si merge in finala.

delaparis
24th October 2015, 22:43
Echipa care a jucat mai ofensiv a fost rasplatita. Ambele echipe au jucat la maxim dar in stil diferit. NZ pe atac si posesie, RSA pe aparare, fizic si precizie. NZ doua eseuri, RSA 0 ... :rolleyes:
Editia asta CM va ramane in istorie ca o lectie de morala spirit rugby. Echipele care au ales un joc minimalist, tacticizat si inchis desi pot face altfel au fost pedepsite. Pe primul loc Franta urmata de Anglia si azi de RSA.
Pe de alta parte echipele care au ales jocul deschis, spectacol si curaj au fost rasplatite desi nu toate se pot califica in finala. Un mare bravo Tara Galilor, Argentina, Scotia, Irlanda si chiar Japonia :ok:

YoNuTzz
25th October 2015, 19:48
gata...marea finala este New Zeeland - Australia.

phife
25th October 2015, 21:17
chiar neasteptat. vai.