PDA

View Full Version : CM rugby 2015 Grupa D : Irlanda, Canada, Franta, Italia, Romania



delaparis
6th September 2015, 22:32
Cea mai slaba grupa azi. Irlanda e in scadere de forma, Franta se tot balbaie de trei ani si Italia cu jucatori pe apusul carierei. Romania nu se va califica dar asre sanse la doua victorii. Canada a pierdut in meci test cu USA ceea ce dovedeste ca nu are nivel in perioada actuala ... ma rog in teorie. Cred in victoria Romaniei cu Canada si in o performanta exceptionala contra Italiei. E momentul. :yes:

Leo
16th September 2015, 15:16
Franta - Italia, World Cup (ora 22:00, Digi Sport 3)
Irlanda - Canada, World Cup (ora 16:30, Digi Sport 1)

Leo
18th September 2015, 13:59
Grupa D

19 septembrie (16,30): Irlanda - Canada
19 septembrie (22,00): Franța - Italia
23 septembrie (22,00): Franța - România
26 septembrie (16,30): Italia - Canada
27 septembrie (18,45): Irlanda - România
1 octombrie (22,00): Franța - Canada
4 octombrie (18,45): Irlanda - Italia
6 octombrie (18,45): Canada - România
11 octombrie (16,30): Italia - România
11 octombrie (18,45): Franța - Irlanda

delaparis
19th September 2015, 01:48
Irlanda:
R. Kearney - D. Kearney, Payne, Fitzgerald, Earls - (o) Sexton, (m) Murray - O'Brien, Heaslip, O'Mahony, - O'Connell, Henderson - Ross, Best, Mc Grath ;

Canada:
Evans - Hassler, Heran, Blevins, Van der Merwe - (o) Hirayama, (m) Mc Rorie - Moonlight, Carpenter, Gilmour - Cudmore (cap), Beukeboom - Wooldridge, Barkwill, Buydens ;

sannicola
19th September 2015, 22:52
Francezii astia stiu doar sa dea la bete.Un eseu mai amaratilor reusiti azi :sneaky:.

delaparis
19th September 2015, 22:55
La pauza Franta - Italia 15-3 dar un joc slab, tacticizat si fara scanyeie din partea francezilor. Foarte departe de nivel Irlanda care a predat lectie de rugby contra Canada mai devreme.

sannicola
19th September 2015, 23:27
Hai ca au reusit cate un eseu fiecare echipa.Pare mai animata repriza asta.

delaparis
19th September 2015, 23:33
Craig Joubert arbitreaza aici. Este cel care a arbitrat finala din 2011. Nu mai zic nimic deoarece cu asta am zis destul :cool:

delaparis
20th September 2015, 00:00
Scor final 32-10 pt Franta. Meci placut pana la urma desi dpdv tehnic speram mai mult.
De remarcat ca la italieni a lipsit Sergio Parisse, probabil cel mai bun jucator din lume la postul de linia trei centru.
La francezi veste proasta cu pierderea lui Huget probabil definitiv pt competitia asta. Accidentare grava care complica afacerile lui PSA. Deja lipsea un jucator pe aripa de la inceput in lot. Erau doar trei, Guitoune, Huget et Nakaitaci. Acum au ramas doar doi pt doua posturi plus Fofana care poate juca centru si aripa doar ca ... e accidentat si el :))

delaparis
22nd September 2015, 22:27
Echipa Romaniei pentru meciul cu Franta de la Cupa Mondiala (http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/rugby/echipa-romaniei-pentru-meciul-cu-franta-de-la-cupa-mondiala-nid-115817/)

Franta schimba aproape intreaga echipa pentru meciul cu Romania (http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/rugby/franta-schimba-aproape-intreaga-echipa-pentru-meciul-cu-romania-nid-115816/)

vassy
23rd September 2015, 11:21
Ma duc azi la meciul cu Franta, om vedea ce-o fi.

mihaidascalescu
23rd September 2015, 13:00
Ma duc azi la meciul cu Franta, om vedea ce-o fi.

Bre, vin și eu

Am și un loc de parcare excelent.

miril
23rd September 2015, 19:56
Frumos articol! De citit.

Romania’s reduced circumstances mask proud history allied with France

http://www.theguardian.com/sport/2015/sep/22/romania-france-rugby-world-cup-history

mihaidascalescu
23rd September 2015, 20:13
Frumos articol! De citit.

Romania’s reduced circumstances mask proud history allied with France

http://www.theguardian.com/sport/2015/sep/22/romania-france-rugby-world-cup-history

din articol:

One of my most miserable days was when Romania stuffed us 24-6. This was back in the early '80s so I was still coming to terms with Wales losing much at all, let alone a thrashing from a tier-2 nation.

miril
23rd September 2015, 20:37
Cea mai frumoasa performanta din istorie. O tempora!

http://frr.ro/2010/02/19/video-romania-invinge-franta-cu-15-0-1980/

delaparis
23rd September 2015, 21:01
Am vagi amintiri din meciul ala. Era acolo Constantin care tot marca lovituri de la distanta mai tot meciul ... asta retin :)

Azi diferenta este foarte mare intre Franta si Romania desi francezii nu sunt in cea mai buna conditie in ultimii ani.
Echipa franceza este aia de rezerve cu doar trei titulari echipa tip prezenti. Este o echipa orientata pe jocul in viteza cu centri rapizi Fofana si Fickou, aripi si fundas supersonici. Nakaitaci, Guitoune si Dulin alearga suta de metri in 10 secunde. Chiar si in linia a treia avem pe Nyanga si Ouédraogo flankeri mobili dar mai putini puternici. Punctul slab poate fi sa zicem in linia 2 unde Flanquart e inalt dar nu depaseste 105 kg ceea ce e foarte lejer iar Le Roux este improvizat acolo dearece joaca flanker de obicei. Ca sa echilibreze putin PSA a introdus in linia 1 pe cei doi mamuti pilieri, Debaty 135 kg si Atonio 145 kg foarte puternici dar care se misca putin mai repede decat un melc schiop :)

Sa vedem cum va reusi Romania sa contreze aici.

mihaidascalescu
23rd September 2015, 22:23
Ce aproape3eeeeeeee

sannicola
23rd September 2015, 22:24
Pacat asa de aproape dar nu a fost eseu :(.

delaparis
23rd September 2015, 22:53
Deci,
E clar ca suntem la nivel in linia 1 si 2. La incursiunea terminata cu eseul aproape marcat am dovedit ca ii putem impinge metru cu metru la fiecare faza de joc. (vorbesc de Romania :) )
Pacat ca am luat galben deci incasat un 14-3 in inferioritate numerica.
Imi place enorm cum circula ovalul la lansari din treisferturi, rar am vazut asta la romani. :ok:
Sper sa ne tina balamalele in repriza a doua si sa ramanem tot asa organizati in aparare deoarece orice bresa este speculata de francezi. Francezii care nu joaca cine stie ce ca de obicei de 4 ani. :headbang:
Din ce am vazut in prima repriza Romania se bate la egal cu Italia si castiga cu Canada ...

mihaidascalescu
23rd September 2015, 22:59
Disciplina sa își planteze picioarele la mm l a ajutat la primul eseu. Mama ce urla psa la ei acum în pauza. Boul ar trebui sa urle la el. Sa faci atitea schimbări e clar ca jucătorii ăștia nu se sincronizează ca o echipa.

Leo
23rd September 2015, 23:00
17-6 la pauza.

delaparis
23rd September 2015, 23:51
38-11

Mda
Se putea mai mult dar nu e bai. Ne asteapta meciuri mult mai disputate :cool::ok:

miril
24th September 2015, 00:03
Au jucat curajos baietii.

delaparis
24th September 2015, 00:20
Franta - Italia 32-10
Franta - Romania 38-11 dar cu handicap Romania :cool::rolleyes:

Merge o victorie contra Italia totusi ...
Canada nu joaca decat rugby in 7 deci ;)

TheIceMan
24th September 2015, 00:25
Canada nu joaca decat rugby in 7 deci ;)Chiar si asa, va castiga ;)

mihaidascalescu
24th September 2015, 00:29
Chiar si asa, va castiga ;)
:happy:happy:happy

mihaidascalescu
24th September 2015, 00:31
Bai frate, eram specialiști la transformări. Chiar ne am lăsat pe tinjala? La cea mai importanta arma a noastră?

delaparis
24th September 2015, 00:39
A fost in trecut.
Azi avem arma in linia 1 si 2. Merge si in treisferturi desi organizare lasa de dorit.
Romania propune un rugby mult mai tehnic decat in ultimii 15 ani si asta e de felicitat. Spectacol deci speranta pt viitor. :ok:

mihaidascalescu
24th September 2015, 01:05
.
Romania propune un rugby mult mai tehnic decat in ultimii 15 ani si asta e de felicitat. Spectacol deci speranta pt viitor. :ok:

Asta observasem si eu, ma uitam la meci și eram liniștit ca nu ne facem de rușine. Faza din prima repriza cind inaintam spre tinta lor m a uimit.

Momente bune ma uitam și nu credeam ca e românia.

Treaba este ca sa avem grija cum comparam, Franta de azi e posibil ca ne face sa ne supraestimam. Au fost poor.

Dacă jucam cu o Irlanda de prima echipa vom vedea mai bine cam pe unde suntem

delaparis
24th September 2015, 01:20
Corect, cu Irlanda si eu cred ca teoretic o luam rau. In mod normal 50 pct ...
Dar probabil ca si ei vor odihni ceva titulari :cool: .. si noi ...
Cred sincer ca locul 3 in grupa asta e posibil cu doua victorii. Romania mi se pare de nivel Scotia cel putin. Doar sa creada baietii acolo :yes:

cimitiru' ghencea
24th September 2015, 10:13
nu ne-am facut de ras ,cred ca daca vlaicu ar fi fost mai concentrat ,scorul ar fi fost mai strans.si nu ma refer doar la lovitura de pedeapsa ratata din pozitie ideala si la transformarea nereusita ci in general ,la majoritatea degajarilor ,neinspirate si usor de prins ...
poate calafeteanu ar trebui incercat mai mult ...
in rest ,eseul al treilea al francezilor n-a prea fost valabil , mingea fiind culcata din terenul de tinta dupa trei secvente diferite .
iar la eseul marcat de fofana , jucatorul nostru venit la placaj a fost impiedicat ca la fotbal american de un alt francez ...;)
ma rog,suntem prea mici ...

Jeleul
24th September 2015, 11:07
Dupa eliminarea lui Paulica s-a pierdut echilibrul, au marcat 2 eseuri din prostia noastra si aia a fost. Oricum, si Franta slaba.

mihaidascalescu
24th September 2015, 17:12
in rest ,eseul al treilea al francezilor n-a prea fost valabil , mingea fiind culcata din terenul de tinta dupa trei secvente diferite ....

aha, asa e. Eseul cind gagiul se oprise din miscare si dupa l-a culcat.

delaparis
25th September 2015, 00:47
James Pritchard revine in echipa Canadei in locul lui Liam Underwood accidentat deci out pt CM

delaparis
25th September 2015, 22:18
CANADA:
Evans ; P.Mackenzie, Hearn, Braid, van der Merwe ; (o) Hirayama, (m) J.Mackenzie ; Moonlight, Ardron, Dala ; Cudmore, Sinclair ; Wooldridge, Barkwill, Buydens
rezerve: Carpenter, Sears-Duru, Tiedemann, Olmstead, Gilmour, Mack, Trainor, Jones

ITALIA:
McLean ; Sarto, Benvenuti, Garcia, Venditti ; (o) Allan, (m) Gori ; Minto, Vunisa, Zanni ; Furno, Geldenhuys ; Cittadini, Ghiraldini, Rispoli
rezerve: Giazzon, Aguero, Castrogiovanni, Fuser, M.Bergamasco, Palazzani, Canna, Campagnaro

Victorie obligatorie pt Italia daca doreste calificare. Parisse iar e absent :cool:

delaparis
26th September 2015, 21:56
23-18 pt Italia scor final. Imi pare rau de Canada deoarece a facut un meci bun si daca luam doar a doua repriza meritau sa castige detasat. Le lipseste tactica alrfel au toate calitatile sa se bata cu echipele de top. Viteza, tehnica, precizie etc ... E clar ca sunt mai toti jucatori de rugby in 7.

delaparis
27th September 2015, 01:02
Romania:
1. Andrei Ursache, 2. Andrei Radoi, 3. Paulica Ion, 4. Valentin Popârlan, 5. Ovidiu Toniță, 6. Viorel Lucaci Ursache, 7. Mihai Macovei (căpitan) 8. Daniel Carpo, 9. Valentin Calafeteanu, 10. Michael Wiringi , 11. Ionuț Botezatu, 12. Csaba Gal , 13. Paula Kinikinilau, 14 Adrian Apostol, 15. Cătălin Fercu.
Rezerve: 16. Mihăiță Lazăr 17. Otar Turashvili, 18. Alexandru Țăruș, 19.Johannes Van Heerden , 20. Stelian Burcea, 21. Florin Surugiu, 22. Florin Ioniță, 23. Florin Vlaicu.

Irlanda:
Zebo ; Bowe, Payne, Cave, Earls ; (o) Madigan, (m) Reddan ; Henry, Heaslip (cap), Murphy ; Toner, Ryan ; White, Strauss, Healy.
rezerve: Cronin, McGrath, Furlong, O'Connell, O'Brien, Murray, Jackson, R. Kearney.

Jucam cu Tonita in linia 2 :mda:

Numero Dieci
27th September 2015, 11:52
Tonita e slab?Stiu ca e batran dar era dupa cum zicea un ziar irlandez ''singurul jucator roman de clasa mondiala'' dar asta la World Cup 2011.

Sunt sanse sa scapam cu 30 diferenta?

delaparis
27th September 2015, 13:36
Nu ça ar fi slab dar e mai degraba linia 3
Nu stiu, cred ca o luam rau de tot

delaparis
27th September 2015, 19:40
La pauza 18-3 pt irlandezi cu doar doua eseuri marcate. Ma asteptam sa ne rupa cu pick and go al lor dar rezisram bine pe centru in ultimii 20 metri. Din pacate cand deschid pe aripi suntem depasiti in viteza dar si in viziune. La primul eseu Botezatu trebuia sa iasa la interceptare dearece era clar ca flankerul irlandez pasa lui Bowe. Macovei acoperea bine in interior ...
Sa vedem cat rezistam in a doua repriza

TheIceMan
27th September 2015, 20:55
Pariziene, cred ca sunt mai mult de 10 ani de cand am vazut un neci de rugby la TV. Meciuri pe stadion numai pe crenea lui Ceasca :D

Am cazut ultimele 20 min inregistrare ITA vs CAN. Ai dreptate, parca ai nostrii nu stiu sa o loveasca cu piciorul in fata peste italieni

Acum am vazut Irlanda cu frunzele de stejar de la 3-3. Frumos meci :)

delaparis
27th September 2015, 21:53
Am luat-o sever asa cum am anticipat dar sunt semne bune totusi. Apararea e solida pe centru deoarec e a rezistat unei echipe care de obicei patrunde acolo in fata oricui, choar si NZ. Atacul e inexistent desi se incearca ceva acolo in forta. Avem mari probleme la cei 7 din spate care nu prea "vad" rugby atat in atac cat si aparare.

Canada ne poate pune probleme daca nu suntem atenti la deschiderile lor in spatele liniilor 1 si 2. Trebuie anticipat deoarece nu au cine stie ce combinatii. Alearga direct si paseaza previzibil. Dar alearga bine si paseaza precis. Romania pe aripi e depasita de oricine vad eu. Daca virgula canadienii ajung acolo vor patrunde si va fi nasol.

bogdan_nj
28th September 2015, 01:12
Nefiind un mare cunoscator al rugbyului nu pot sa intru in discutii tehnice dar constat macar ca echipamentul echipei nationale de rugby e mult mai frumos decat cel de la fotbal. Mai ales la meciul cu Franta pe care am avut onoarea sa-l vad pe stadion.

cimitiru' ghencea
28th September 2015, 10:15
botezatu saracu a placat degeaba la vreo trei eseuri ale irlandezilor ...
sincer sa fiu ,singura diferenta fata de ultimele mondiale e ca am luat mai putine eseuri ,dar o imbunatatire majora in joc n-am vazut ...din ce-am vazut ,nu cred ca putem bate nici italia si nici canada ,dar sper sa ma insel ...

delaparis
1st October 2015, 17:03
FRANTA:
Spedding - Grosso, Fofana, Bastareaud, Dulin - Michalak, Tillous Borde - Le Roux, Chouly, Dusautoir - Maestri, Papé - Slimani, Guirado, Ben Arous. rezerve: Kayser, Debaty, Mas, Nyanga, Ouedraogo, Parra, Talès et Dumoulin.

CANADA:
Evans, Mackenzie, Hearn, Blevins, Van der Merwe, Hirayama (o) , Mack (m) , Ardron (c) , Thorpe, Gilmour, Cudmore, Beukeboom, Wooldridge, Carpenter, Buydens.
rezerve : Ray Barkwill, Djustice Sears-Duru, Andrew Tiedemann, Evan Olmstead, Nanyak Dala, Gordon McRorie, Harry Jones, Conor Trainor.

delaparis
1st October 2015, 22:58
La pauza Franta - Canada 24-12.
Meci placut, canadienii joaca deschis, au inscris un eseu si par ca pot pune probleme Frantei cu jocul rapid lateral pe trei sferturi.
Franta ca de obicei de cativa ani propune un joc inchis, pe forta si bazat pe greselile adversarului. Merge azi deoarece e "doar" Canada ... :cool:

delaparis
2nd October 2015, 00:11
41-18 scor final pt Franta.
Sincer Romania are sanse sa bata Canada

delaparis
2nd October 2015, 17:14
IRLANDA:
Zebo ; Bowe, Earls, Henshaw, D. Kearney ; (o) Sexton, (m) Murray ; O'Brien, Heaslip, O'Mahony ; O'Connell (cap.), Henderson ; Ross, Best, McGrath. rezerve: Cronin, Healy, White, Toner, Henry, Reddan, Madigan, Fitzgerald.

ITALIA:
McLean ; Sarto, Campagnaro, Garcia, Venditti ; (o) Allan, (m) Gori ; Parisse (cap), Favaro, Minto ; Furno, Geldenhuys ; Cittadini, Manici, Aguero.
rezerve: Giazzon, Rizzo, Chistolini, Zanni, Bergamasco, Palazzani, Canna, Benvenuti.

Parisse revine in echipa Italiei.

delaparis
4th October 2015, 21:12
Irlanda s-a impus cu dificultate in fata Italiei cu svorul de 16-9. Irlandezii au tremurat pana la sfarsit deoarece au jucat ultimele 8 minute in 14 dupa eliminarea lui O'Mahony. Italienii au incerc at dar nu au mai avut forta sa revina desi un eseu transformat era de ajuns pt egal.
Marti avem Romania - Canada si probabil prima victorie in CM pt Stejari. /hello

delaparis
5th October 2015, 21:00
Canada:
H. Jones ; Hassler, Hearn, Blevins, DTH Van Der Merwe ; (o) Hirayama, (m) McRorie ; Moonlight, Carpenter, Sinclair ; Cudmore (cap), Beukeboom ; Wooldridge, Barkwill, Buydens
rezerve: Piffero, Sears-Duru, Ilnicki, Gilmour, Dala, Mack, Trainor, Pritchard

Romania:
Fercu ; Lemnaru, Kinikinilau, Vlaicu, Botezatu ; (o) Wiringi, (m) Surugiu ; Lucaci, Macovei (cap), V. Ursache ; van Heerden, Popirlan ; Ion, Turashvili, Lazar
rezerve: Radoi, A. Ursache, Tarus, Carpo, Burcea, Calafeteanu, Apostol, Gal

El Pistolero
5th October 2015, 22:51
N-au ce bate canadienii din noi.

delaparis
5th October 2015, 23:05
Sa nu-i lasam sa ajunga cu pasele pe aripi deoarece ne casapesc cu viteza si combinatiile intre ultimul centru si aripa treisferturi. Asta e jocul de rugby in 7 si ei sunt printre cei mai buni la sportul asta. Trebuie sa avem posesie pe centru si blocat orice lansare a lor. La gramada sa impingem sincronizat si sa obtinem lovituri libere in terenul lor deci pct. Evident sa nu avem eliminati pt disciplina :cool:
Atentie la viteza. Nu trebuie ambalat jocul deoarece sunt mai rapizi si mai intuitivi. Tocam marunt pe centru si castigam minute si metri :cool:
Disciplina si curaj ... :ok:
Hai ca se poate /hello

cimitiru' ghencea
6th October 2015, 09:20
fantastic cata tactica de rugby te invata la box la rapid ...:D

sannicola
6th October 2015, 10:14
Canada 1.75 si Romania 2.60.
Poate ne alegem cu un punct bonus defensiv :P.Din ce am vazut mi-a placut mai mult Canada cum a jucat.

TheIceMan
6th October 2015, 19:03
au inceput bine baietii 3-0 :D

TheIceMan
6th October 2015, 19:26
Try!

delaparis
6th October 2015, 19:31
fantastic cata tactica de rugby te invata la box la rapid ...:D

Pana una alta daca ai citit bine este exact ce am spus ca nu trebuie facut. Sa avem un eliminat si sa-i lasam sa ajunga pe trei sferturi aripa. :headbang:

TheIceMan
6th October 2015, 19:54
again.. TRY !

delaparis
6th October 2015, 20:11
Ce tot incerci? :D
a marcat si Macovei un eseu din mol:ok:

TheIceMan
6th October 2015, 20:12
la noi se zice try, la voi eseu. :)

TheIceMan
6th October 2015, 20:16
Gresesc eu, sau pe vremuri si in romana se zicea "incercare"?

TheIceMan
6th October 2015, 20:43
Mda... felicitari Romania, a trebuit sa jucam cu un om mai putin ca sa castigati. Felicitari, anyway.

Hopshio
6th October 2015, 20:43
am castigat :D de la 15-0 la 15-17

Jeleul
6th October 2015, 20:45
Bravo baieti!

TheIceMan
6th October 2015, 20:49
Bravo, ambele pleaca acasa. :D

delaparis
6th October 2015, 20:58
Victorie istorica.
Am spus de la inceput ca avem forta sa batem Canada. Acum cu putin noroc le luam fesul la italieni si suntem direct calificati CM 2019.

TheIceMan
6th October 2015, 21:11
Victorie istorica.
Am spus de la inceput ca avem forta sa batem Canada. Acum cu putin noroc le luam fesul la italieni si suntem direct calificati CM 2019.

Hai Italiaaa :evil:

Au castigat cu noroc chior azi.

:groggy:

Leo
6th October 2015, 21:18
Dupa o prima repriza ezitanta cu multe greseli, Romania si-a revenit si a reusit sa castige. Bravo Romania!

TheIceMan
6th October 2015, 21:20
Dupa o prima repriza ezitanta cu multe greseli, Romania si-a revenit si a reusit sa castige. Bravo Romania!

in prima repriza canadienii au gresit si mai mult, prea multe penalty netransformate :nope:

Vad ca e prima victorie a Romaniei din 2007 contra Portugalia :D

delaparis
6th October 2015, 21:39
Hai Italiaaa :evil:

Au castigat cu noroc chior azi.

:groggy:

De ce noroc? :confused:
Au muncit bine in a doua repriza deoarece au simtit ca sunt mai buni. In prima repriza au gresit ca nu au iesit in aparare la intampinare si au lasat pe canadieni sa le plimbe balonul pe la nas apoi au fost surprinsi in viteza. Fercu a gresit ca nu a sarit acolo la duel deci l-a balansat pe canadian si a luat galben. Greseala de debutant.
In repriza a doua au fost mai barbati si au riscat in aparare. Apoi in fata am impins bine si organizat. Scorul putea fi mai sever daca Calafeteanu nu se grabea sa degajeze acolo sa termine meciul. Molul format de romani avansa decis si erau mari sanse sa se termine cu inca un eseu. :cool:
Prima victorie contra Canadei in CM.

TheIceMan
6th October 2015, 21:45
Noroc ca au ratat ai nostrii 4 penalty, noroc ca au avut un om in plus in ultimele 8 minute. De cand am vazut eliminarea, am presimtit ca pierdem. Echipele de valoare egala, nicidecum sa spui ca Romanai e superioara.
Asta e, nu tot timpul cel mai bun castiga :D asa au patit si cu Italia.
Meciul urmator sa castige Italia si se face dreptate :)

delaparis
6th October 2015, 22:07
Si Romania a avut o eliminare care a permis Canadei sa inscrie 2 eseuri. Altfel nu inscriau nimic asta seara in afara de 3 pct din penalitate.
Si in rugby e dificil sa vorbesti de noroc. Pana la urma cea mai buna castiga. Cateodata diferenta se poate face si de arbitraj, vezi finala CM 2011 :cool:

TheIceMan
6th October 2015, 22:17
Si Romania a avut o eliminare care a permis Canadei sa inscrie 2 eseuri. Altfel nu inscriau nimic asta seara in afara de 3 pct din penalitate.
Si in rugby e dificil sa vorbesti de noroc. Pana la urma cea mai buna castiga. Cateodata diferenta se poate face si de arbitraj, vezi finala CM 2011 :cool:

adica in 2011 cand Franta a pierdut cu Tonga in grupe cea mai buna a castigat :))

Leo
6th October 2015, 22:17
Noroc ca au ratat ai nostrii 4 penalty, noroc ca au avut un om in plus in ultimele 8 minute. De cand am vazut eliminarea, am presimtit ca pierdem. Echipele de valoare egala, nicidecum sa spui ca Romanai e superioara.
Asta e, nu tot timpul cel mai bun castiga :D asa au patit si cu Italia.
Meciul urmator sa castige Italia si se face dreptate :)

Urat. NU stii sa pierzi.

delaparis
6th October 2015, 22:20
adica in 2011 cand Franta a pierdut cu Tonga in grupe cea mai buna a castigat :))

Exact. Franta a produs cel mai slab rugby din istoria participarilor la CM in meciul ala. Plus Tonga probabil cel mai bun.
Dar la finala ma refeream unde Franta merita sa castige detasat dar NZ a fost protejata de arbitru toata repriza a doua. Ar fi fost revolutie daca NZ pierdea acasa CM in finala.

TheIceMan
6th October 2015, 22:27
Exact. Franta a produs cel mai slab rugby din istoria participarilor la CM in meciul ala. Plus Tonga probabil cel mai bun.Give me a break...


Urat. NU stii sa pierzi.
Ce urat, draga? am fost primul care a felicitat Romania pentru victoria asta. Nemeritata din punctul meu de vedere. Primul care am criticat Canada ca au pierdut ca fraierii in ultimele minute la fel ca si cu Italia... ce anume e urat?

delaparis
6th October 2015, 22:39
Canada nu joaca rau, am mai spus. Problema lor este ca nu au organizare de rugby in 15. Au linia de treisferturi foarte rapida s puternica apoi pasele sunt precise si cu tehnica. Tactica ii omoara deoarece in 15 fata de rugby in 7 avem multi pe teren. Ei alearga direct spre terenul de tinta in loc sa dezvolte traiectorii oscilante si astfel se izbesc direct in linia de aparare. De multe ori patrund, la fel cum au facut azi cu Romania, deoarece paseaza rapid si creaza decalaj in linia adversa. Dar pt echipe experimentate in rugby 15 e usor de anticipat. Romania a fost surprinsa azi si Italia saptamana trecuta. Dar cu Franta si mai ales cu Irlanda nu merge.

TheIceMan
6th October 2015, 22:43
ok, whatever. Hai Italia :D

delaparis
6th October 2015, 22:48
Vezi ca limba italiana latina contine un florilegiu de injuraturi extrem de colorat :D

TheIceMan
6th October 2015, 22:50
apropos, va asteptam in juma de an la Vancouver pentru rugby in 7 :)

delaparis
6th October 2015, 22:54
Rugby in 7 Franta e zero sau aproape. Habar n-are de jocul asta fara pilieri, linia 2 etc ..
Acolo sunt buni USA, Canada, Fidji si ... tot Noua Zeelanda :rolleyes:

TheIceMan
6th October 2015, 23:09
statistic, nu chiar:

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Rugby_Sevens_Series#Results_by_season

delaparis
6th October 2015, 23:28
Tu vezi Franta acolo? :groggy::confused:
Fidji si NZ sunt prezenti iar in ultimii ani USA si Canada

TheIceMan
6th October 2015, 23:40
Pai nici pe ai nostrii nu-i vad mai sus de locul 6 de zici ca-s buni.... a, mai buni decat Romania, sigur :D

TheIceMan
6th October 2015, 23:46
Zice ca Rugby Seven vedem la anu' si la Rio :)

delaparis
6th October 2015, 23:55
Locul 6 in rugby e foarte bun, sa nu te inseli. De fapt primele 4 sunt cele capabile sa fie campioane mondiale oricand. Urmatoarele 4 sunt imediat candidate si pot fi campioane daca prind un turneu in forma mare.
In rugby in 7 Canada si USA sunt la nivel comparabil cu Tara Galilor, Anglia, Irlanda si Franta in rugby 15.


Zice ca Rugby Seven vedem la anu' si la Rio :)

Normal. Singura formula rugby posibila. Se joaca doar doua reprize de 7 minute. Meciurile se pot juca la interval de 3 zile.
In rugby 15 este foarte dificil cu cele 40 de minute pe repriza plus cele 7
zile necesare de pauza intre meciuri. In 7 nu exista linia 1, 2 si 3 :rolleyes:

Doctor_Satan
7th October 2015, 09:53
Asta da intoarcere de rezultat, pacat ca n-am prins meciul!
Poate batem si Italia.

cimitiru' ghencea
7th October 2015, 10:18
trebuie ca howells sa fi citit prin minutul 50 considerentele tactice oferite de dlp pe ols ... :D (nu fac bascalie ,vorbesc serios :)) ).
ps la ultima faza , calafeteanu a trimis in tusa pentru ca asa a stabilit capitanul ,imediat dupa acordarea penalitatii...
LE bat italienii la noi ca la fasole.:cool:

Franz
7th October 2015, 11:04
Si Romania a avut o eliminare care a permis Canadei sa inscrie 2 eseuri.
gresit. eliminarea lui Fercu a fost intre minutele 19 si 29. al doilea eseu al canadei s-a inscris dupa minutul 40

daca am numarat bine canadienii au ratat 3 lovituri de pedeapsa (din care una in repriza a 2-a) + 1 transformare. daca marcau una singura din aceste lovituri revenirea echipei Romaniei era aproape imposibila

Franz
7th October 2015, 11:16
ambele echipe au marcat 2 eseuri (cate unul in superioritate numerica). canadienii au reusit sa transforme doar unul din cele doua eseuri. de aici diferenta de 2 puncte pe tabela

ambele echipe au marcat cate o lovitura de pedeapsa si aici egalitate. dar candienii au mai ratat 3 astfel de lovituri, iar romanii doar doua. adunand si transformarile canadienii au ratat 2 lovituri mai mult decat romanii

adica canadienii au avut meciul in mana dar au ratat prea mult. pana la urma decisiva nu a fost superioritatea pachetului ci precizia executarii loviturilor de pedeapsa + transformari

mihaidascalescu
7th October 2015, 15:45
sa va arat?
sa nu va arat?
hai sa va arat.

icemanul :happy:happy:happy

sa urasti tara sau tartorii ei mai inteleg dar chiar sa urasti sportivii e deplasat.

frantuzu poa sa vorbeasca cu peretii. :happy:happy:happy

TheIceMan
7th October 2015, 17:50
sa va arat?
sa nu va arat?
hai sa va arat.

icemanul :happy:happy:happy

sa urasti tara sau tartorii ei mai inteleg dar chiar sa urasti sportivii e deplasat.

frantuzu poa sa vorbeasca cu peretii. :happy:happy:happy

vaya con dios, mergi cu Dumnezeu.

pentru mine esti pe lista ignore, de acum.

TheIceMan
7th October 2015, 17:52
Ce frumos arata theradul acum cand nu imi apar toate prostiile:

This message is hidden because mihaidascalescu is on your ignore list.


asa!

Ultimul mesaj pentru fraierul de la Londra:

Daca uram jucatorii cum zici tu, logic, scriam contra lor de la inceputul campionatului, ceea ce nu s-a intamplat. Pur si simplu ieri am tinut cu tara unde stau, si m-a enervat ca au pierdut. M-a enervat cand au pierdut si cu Italia, dar nici nu am sarit in sus de bucurie cand Romania a pierdut celelate meciuri, pricepi? Pricepi pe naiba :D

TheIceMan
7th October 2015, 17:53
ambele echipe au marcat 2 eseuri (cate unul in superioritate numerica). canadienii au reusit sa transforme doar unul din cele doua eseuri. de aici diferenta de 2 puncte pe tabela

ambele echipe au marcat cate o lovitura de pedeapsa si aici egalitate. dar candienii au mai ratat 3 astfel de lovituri, iar romanii doar doua. adunand si transformarile canadienii au ratat 2 lovituri mai mult decat romanii

adica canadienii au avut meciul in mana dar au ratat prea mult. pana la urma decisiva nu a fost superioritatea pachetului ci precizia executarii loviturilor de pedeapsa + transformari

Asta ziceam si eu, cu mare, mare noroc au castigat Romanii

delaparis
7th October 2015, 18:34
Esecul sau reusita la lovituri de pedeapsa sau transformari nu tine de noroc ci de valoare. Daca ai picior de lemn nu incerci sa iei puncte asa ci probabil dai in tusa in scopul de a te apropia de terenul de tinta advers. In plus ai posesia la repunere deci sanse mari sa marchezi eseu la faza urmatoare.

TheIceMan
7th October 2015, 19:26
Esecul sau reusita la lovituri de pedeapsa sau transformari nu tine de noroc ci de valoare.
E buna explicatia, de aceeasi valoare logica cu afirmatia ca executarea loviturilor de la 11m tine de valoare nu de noroc. Noroc ca Duckadam a aparat, nu ca spanioli erau sub valoare. Noroc ca Beckham a dat-o peste poarta, nu valoarea lui a facut asta :D (cica divorteaza :D, btw)

delaparis
7th October 2015, 19:33
Dificil de comparat cu fotbal.
Daca doresti atunci sigur nu cu 11 metri ci mai degaraba cu lovituri libere de la 25 de metri. Aici ai jucatori care inscriu goluri gen Messi, Ronaldo, Ibra deci au valoare si mai ai jucatori care suteaza fie in zid fie peste poarta si foarte rar cadreaza gen Chipciu ... :D

TheIceMan
7th October 2015, 19:34
se zice la fotbal despre un jucator ca a sutat ca la rugby :)

deci valoare exista :)) :groggy:

mihaidascalescu
7th October 2015, 19:57
Daca uram jucatorii cum zici tu, logic, scriam contra lor de la inceputul campionatului, ceea ce nu s-a intamplat. Pur si simplu ieri am tinut cu tara unde stau, si m-a enervat ca au pierdut. M-a enervat cand au pierdut si cu Italia, dar nici nu am sarit in sus de bucurie cand Romania a pierdut celelate meciuri, pricepi? Pricepi pe naiba :D

nu conteaza cind zici conteaza ca zici contra, de fapt nu numai eu am remarcat. au vazut si altii :happy

mihaidascalescu
7th October 2015, 20:01
icemanul e un exemplu classic de romanas in strainatate care incepe si-si varsa amarul in stinga si dreapta fara discriminare. tipul asta de romanas devine mai patriot decit bastinasii.

de ce zic?

pentru ca aseara foaaaaaarte multi canadieni nu au rabufnit precum prietenasul de mai sus ci dimpotriva am batut palmele cu ei.

nici urma de ura romanasului din Canada.:happy:happy:happy

Franz
7th October 2015, 20:02
Esecul sau reusita la lovituri de pedeapsa sau transformari nu tine de noroc ci de valoare.
romanii au avut noroc ca cei doi canadieni care au batut loviturile n-au avut valoare sau au fost iesiti din forma. in ambele cazuri nu a fost meritul jucatorilor romani ca adversarii au ratat

ai dreptate. nu e comparabil cu fotbalul. la 11m mai exista un portar. deci poti spune ca echipa care a aparat un penalti a avut un merit. la rugby "meritul" pentru ratarea unei penalitati apartine exclusiv jucatorului care executa lovitura. deci daca cineva beneficiaza de ratarea unui adversar are noroc chior

TheIceMan
7th October 2015, 20:31
ce zice fraierul de la Londra? ceva de mine sau de meci? ca-l am pe ignore. :)

Hopshio
7th October 2015, 20:44
:))) daca esti asa curios nu trebuia sa il bagi pe ignore :)))

TheIceMan
7th October 2015, 20:44
Adevarul adevarat este ca vroiam sa castige Canada doar ca sa rad de dascalescu pe forum, altfel stiam cat de limitat este si ce replici idioate scoate din el. Aviz amatorilor :D
In realitate ma intereseaza de rugby, cam cat il intereseaza pe parizian de baseball. :D Dupa cum vedeti nu am comentat absolut nici un alt meci din alte grupe, alte echipe. Asta e :) Oricum, am avut o discutie interesanta cu parizianul :ok:

Distractie placuta celor care chiar urmaresc acest sport :ok:

TheIceMan
7th October 2015, 20:46
:))) daca esti asa curios nu trebuia sa il bagi pe ignore :)))

postarea era chiar pentru el, nu pentru restul :)

tu poate n-ai observat cu cata ardoare o face pe desteptul si cu cata mandrie dascalescu ne spune pe cine a pus pe ignore.

Ma gandesc ca o sa-i faca placere sa stie ca si el e pe ignore ;) Pricepi? :)

mihaidascalescu
7th October 2015, 21:02
Adevarul adevarat este ca vroiam sa castige Canada doar ca sa rad de dascalescu pe forum, :

gind la gind cu bucurie. eram sigur de asta si ma mir enorm ca a recunoscut fara sa-l indemn.

deci cam ce spune asta despre caracterul bisericosului Canadian? ca e crestin ca aia romanacii aia vreo 95% din tara. :happy:happy:happy

mihaidascalescu
7th October 2015, 21:04
pe subiect : cine recunoaste ce-i in poza?

mihaidascalescu
7th October 2015, 21:10
ce zice fraierul de la Londra de mine ? ca-l am pe ignore. :)

deci fii atent cum nu-si da seama ca s-a dat de gol ca inca ma citeste?

deci pur si simplu am ramas fara calificative sa-l descriu, e incalificabil. :happy:happy:happy

TheIceMan
7th October 2015, 21:13
Bai putza, TU ai inceput sa-ti bati joc de mine, TU ai inceput sa scrii ca-s mincinos si alea...

Ti-am intors si celalat obraz, explicandu-ti ca nu-i asa cum zici, ai continuat sa faci bascalie, nu numai de mine, ai fost bannat, tot tu ai tupeu sa vorbesti de caracter?

Nu-s bisericos, dar nici nu mi-e rusine sa spun ca sunt crestin. Pricepi? Pricepi care-i diferenta??? Poate sunt catolic, poate sunt luteran, poate sunt "pocait", pricepi ca a fi crestin nu e tot una cu a fi bisericos? Eu nu am spus niciund eca sunt bisericos, de unde ai tras tu concluzia asta numai tu stii, firul tau logic lamentabil e de vina.

Pricepi pe naiba, esti prea limitat. Ti-am mai spus, pari inteligent cand postezi doar copy&paste de pe net, dar dispare orice indoiala cand iti scrii propriile ganduri.

delaparis
7th October 2015, 21:19
romanii au avut noroc ca cei doi canadieni care au batut loviturile n-au avut valoare sau au fost iesiti din forma. in ambele cazuri nu a fost meritul jucatorilor romani ca adversarii au ratat

ai dreptate. nu e comparabil cu fotbalul. la 11m mai exista un portar. deci poti spune ca echipa care a aparat un penalti a avut un merit. la rugby "meritul" pentru ratarea unei penalitati apartine exclusiv jucatorului care executa lovitura. deci daca cineva beneficiaza de ratarea unui adversar are noroc chior
Tot nu inteleg. Adica ai noroc ca adversarul nu are valoare? :confused:
Aici e simpla ierarhie in sport. Cei care inscriu mai multe lovituri deci puncte sunt mai buni si castiga.
Si stai ca loviturile de pedeapsa nu se inscriu chiar asa usor in mod normal. E o performanta sa marchezi de la 40 de metri sau in unghi chiar si la 25 de metri. Nu multi sunt in stare sa le puna pe toate in toate situatiile.

Leo
7th October 2015, 21:45
TheIceMan si mihaidascalescu mutati disputa voastra in privat. Aici nu suntem pe Politica. Pe sectiunea asta se discuta civilizat, fara impunsaturi, provocari si jigniri.

TheIceMan
7th October 2015, 21:48
TheIceMan si mihaidascalescu mutati disputa voastra in privat. Aici nu suntem pe Politica. Pe sectiunea asta se discuta civilizat, fara impunsaturi, provocari si jigniri.

in privat nu am ce discuta :)

btw, si pe sectiunea politica se discuta civilizat, de unde ideea ca acolo sunt necivilizati?

Leo
7th October 2015, 21:56
Gata cu off topicul. La subiect daca ai ceva de zis.

TheIceMan
7th October 2015, 22:15
Scuze pentru deranj, la subiect nu mai am nimic. Hai Romaniaaa :)

delaparis
7th October 2015, 22:42
Romania incearca duminica sa bata Italia care are o zi in plus odihna. :cool:
La italieni va juca probabil Parisse, unul dintre cei mai buni nr 8 din lume. Are tehnica pt a juca chiar la deschidere daca necesar in joc. Dar cel mai periculos este chiar antrenorul, francezul Jacques Brunel. Multi il considera azi superior ca valoare lui Saint-Andre. A fost secund in perioada Laporte la carma nationalei Frantei. Principala sa calitate este ca studiaza in detaliu punctele slabe ale adversarilor si gaseste solutii pt a specula pe ele. Cum Romania are un joc foarte usor de descifrat ma tem ca ne vor provoca problme mari.
Pe de alta parte daca galezul nostru studiaza putin jocul italienilor va vedea ca si ei au handicap serios. Sunt extrem de lenti la lansare dupa gramada ordonata in posesia lor. Le poti contesta balonul in primul timp de joc. Sunt slabi in tuse si in contra mol. Nu au viteza pe treisferturi aripi deci daca blocam bine linia nu e pericol desi italienii insista acolo. Pe centru sunt periculosi dar romanii au ce le opune acolo in mod normal. Totul e sa nu avem accidentati si sa rezistam fizic deoarece ne vor toca in zona aia. Sunt increzator dupa ce am vazut cu irlandezii care sunt campioni mondiali la tocat pe centru.
Apoi ne trebuie noroc si de data asta vorbesc de adevarat noroc. :). Arbitrul sa fie sever cu ei, sa greseasca prosteste in ruck in terenul lor deci penalitate pt noi, Parisse sa se accidenteze ... etc

Leul Oltean
7th October 2015, 22:49
au inceput bine baietii 3-0 :D
Try!

again.. TRY !

Mda... felicitari Romania, a trebuit sa jucam cu un om mai putin ca sa castigati. Felicitari, anyway.:happy:happy:happy

Ati urmarit o transmisiune live in dulcele grai algonquian. Si multe spume. :D

TheIceMan
7th October 2015, 23:02
Apoi ne trebuie noroc si de data asta vorbesc de adevarat noroc. :).aici m-ai pierdut... :(

mihaidascalescu
7th October 2015, 23:09
Deci nu recunoaște nimeni poza?

delaparis
7th October 2015, 23:10
aici m-ai pierdut... :(

Pai noroc ala chior :D
Nu tine de jucatori ci de circumstante extrem favorabile aca arbitru alea alea ..

TheIceMan
7th October 2015, 23:18
Pai noroc ala chior :D
Nu tine de jucatori ci de circumstante extrem favorabile ca arbitru alea alea ..

deci, pana la urma nu coteaza care echipa e mai buna daca reduci rationamentul tau la "noroc chior" asa cum spune un nespecialist. :)

delaparis
7th October 2015, 23:19
Deci nu recunoaște nimeni poza?

???
E hotelul ala cu fantoma?

TheIceMan
7th October 2015, 23:21
nu vorbeste cu tine, nu te agita :)

delaparis
7th October 2015, 23:22
deci, pana la urma nu coteaza care echipa e mai buna daca reduci rationamentul tau la "noroc chior" asa cum spune un nespecialist. :)
eu nu reduc rationamentul meu :D
Spun doar ca pt Romania e nevoie de anumite situatii favorabile norocoase pt victorie. Valoare avem destula pt a castiga contra Italiei :yes:

mihaidascalescu
7th October 2015, 23:25
E doar locul unde rugbyul a fost inventat. M au invitat si nu am putut sa refuz.

TheIceMan
7th October 2015, 23:27
eu nu reduc rationamentul meu :D
Spun doar ca pt Romania e nevoie de anumite situatii favorabile norocoase pt victorie. Da, bineinteles! Orice echipa are nevoie de un dram de noroc cand "valoarea" oponentilor este relativ egala, sau mai mare :ok: asa cum au avut ultimele 8 minute in ultimul meci :D

delaparis
7th October 2015, 23:32
Da, bineinteles! Orice echipa are nevoie de un dram de noroc cand "valoarea" oponentilor este relativ egala, sau mai mare :ok: asa cum au avut ultimele 8 minute in ultimul meci :D

:D
Am spus ca "norocul" tine doar de arbitraj sau alte situatii favorabile gen accidentari.
Valoarea e valoare si s-a demonstrat in ultimul meci ... in toate cele 80 de minute :)

TheIceMan
7th October 2015, 23:34
Da, sigur, am vazut ca o repriza si mai bine doar Canadieni au marcat :D

E adevarat, si Argentina la Rio a fost echipa buna, dar Germanii au marcat :D

delaparis
7th October 2015, 23:35
E doar locul unde rugbyul a fost inventat. M au invitat si nu am putut sa refuz.

Bine.
Vezi ca teorii de genul asta te trimit si in Franta sau mai precis in Normandia. Se pare ca stramosul rugby acolo a fost inventat :yes:

mihaidascalescu
7th October 2015, 23:37
Icemanul crede ca doar ultimele 8 minute a jucat mai bine românia dar bineinteles ca cine s a uitat si înțeles meciul stie ca de fapt toata repriza a doua. Galezul antrenor a decis planul și băieții l au executat. Vad ca presa imbecila din România nu au spus mai nimic dar faptul ca romanii au fost intirziati în trafic a rezultat în pierderea incalzirii. Deci cauze au cam existat pt prima repriza.

delaparis
7th October 2015, 23:37
Da, sigur, am vazut ca o repriza si mai bine doar Canadieni au marcat :D
Aici e problema cu norocul fata de valoare :D

TheIceMan
7th October 2015, 23:40
ok, deci Canadienii au fost norocosi ca puteau sa bata.
Got it. Case closed :)

mihaidascalescu
8th October 2015, 12:31
ba da ce I-am rupt la gramezi, canadienii pe sfirsite nu mai vroiau sa se bage.

mihaidascalescu
8th October 2015, 12:42
Bai putza, TU ai inceput sa-ti bati joc de mine, TU ai inceput sa scrii ca-s mincinos si alea...

Ti-am intors si celalat obraz, explicandu-ti ca nu-i asa cum zici, ai continuat sa faci bascalie, nu numai de mine, ai fost bannat, tot tu ai tupeu sa vorbesti de caracter?

Nu-s bisericos, dar nici nu mi-e rusine sa spun ca sunt crestin. Pricepi? Pricepi care-i diferenta??? Poate sunt catolic, poate sunt luteran, poate sunt "pocait", pricepi ca a fi crestin nu e tot una cu a fi bisericos? Eu nu am spus niciund eca sunt bisericos, de unde ai tras tu concluzia asta numai tu stii, firul tau logic lamentabil e de vina.

Pricepi pe naiba, esti prea limitat. Ti-am mai spus, pari inteligent cand postezi doar copy&paste de pe net, dar dispare orice indoiala cand iti scrii propriile ganduri.

Puta asta nu ma citeste, is pe ignore :happy:happy:happy

:happy:happy:happy

Ati urmarit o transmisiune live in dulcele grai algonquian. Si multe spume. :D
Spumele eram convins ca o sa urmeze dupa schimbul asta:

Chiar si asa, va castiga canada cu romania

:happy:happy:happy

In fine, sa lasam spumele sau sa le facem si mai mari.
Ba da ce i-am rupt si la lineout, uite unul din care am marcat eseu.

Franz
9th October 2015, 12:26
Tot nu inteleg.
nu-i nimic

delaparis
9th October 2015, 13:33
Felicitari

Capitanu.Burcea
9th October 2015, 13:41
Felicitari Lizaveta Smerdesceaia Samarova pt performanta extraordinara de a castiga campionatul asiatic european la tenis de masa. Asta da romanca. Sincer, mi-e drag de ea de nu mai pot :) Am postat aici pt ca e topic dedicat oamenilor puternici si valorosi.

delaparis
9th October 2015, 13:49
Nea' Franz, asta seara va juca Noua Zeelanda cu Tonga. Sa vezi ce noroc vor avea zeelandezii :ok:

Leo
9th October 2015, 13:58
Romania va juca impotriva Italiei fara Mihai Macovei, suspendat doua saptamani. Asta da lovitura.

Capitanu.Burcea
9th October 2015, 14:10
In termeni fotbalistici, pt suporterii echipei campioane care privesc, cum se traduce asta? Jucam fara Tanase Cristian? :D

Leo
9th October 2015, 14:43
Asta inseamna off topic si iti propun amiabil sa vorbesti strict despre rugby.

Capitanu.Burcea
9th October 2015, 14:52
Despre rugby, da. De cate ori pe an iubiti rugby-ul?

Franz
9th October 2015, 15:16
Nea' Franz, asta seara va juca Noua Zeelanda cu Tonga. Sa vezi ce noroc vor avea zeelandezii :ok:

nu cred ca vor avea nevoie de noroc ca sa castige

Franz
9th October 2015, 15:16
despre rugby, da. De cate ori pe an iubiti rugby-ul?
1/4

delaparis
9th October 2015, 15:34
Romania va juca impotriva Italiei fara Mihai Macovei, suspendat doua saptamani. Asta da lovitura.

In mod normal Tonita ii va lua locul... si fie vorba intre noi, e mai bine.

mihaidascalescu
9th October 2015, 16:23
Romania va juca impotriva Italiei fara Mihai Macovei, suspendat doua saptamani. Asta da lovitura.

E mai mult decât nasol. Marti seara am vorbit cu multi jucători si cind venea vorba de Italia erau destul de neîncrezători, chiar m a surprins.

Sper ca galezul sa fie mai bun psiholog mai ales acum fără macovei.

TheIceMan
9th October 2015, 17:56
Romania va juca impotriva Italiei fara Mihai Macovei, suspendat doua saptamani. Asta da lovitura.

am citit ca Mihai Macovei a fost convocat de nea Puiu pentru meciul cu Feroezii :D

mihaidascalescu
9th October 2015, 19:17
Romania’s Catalin Fercu was shown a yellow card against Canada for taking out Nick Blevins in the air. But he did not jump for the ball and kept his eyes on it the entire time. What was he supposed to do? It seems you are damned if you do and damned if you don’t.

david campese intr-un ecou la ce au zis si comentatorii printre care si Dallaglio.

Leo
9th October 2015, 19:57
Nici Florin Surugiu nu este apt pt meciul cu italienii. In urma accidentarii in meciul cu canadienii, trebuie sa stea 8 saptamani.

delaparis
9th October 2015, 20:59
La Italieni va lipsi Parisse

Jerome LeBanner
9th October 2015, 21:14
Parise e tot accidentat? asta da stire

delaparis
9th October 2015, 21:20
Da e accidentat sau mai bine zis nu e refacut complet dupa accidentarea care l-a pus pe tusa la inceput CM. A jucat slab cu Irlanda.

Si la noi nu Tonita in locul lui Macovei asa cum credeam ci Daniel Carpo.

Eddy DoubleD
11th October 2015, 16:44
Ce diferenta de organizare defensiva e intre o echipa ca Australia si una ca Romania :happy

delaparis
11th October 2015, 16:56
Mda. In afara de prima gramada ordonata castigata de romani restul e cam praf. Ne deschid italienii de fiecare data cand accelereaza, pierdem posesia in ruck, indisciplina si dezorganizare cand e sa contram mol advers etc...
Trebuie sa strangem mai bine si sa fim mai concentrati altfel incasam rau

sannicola
11th October 2015, 17:00
Cu 2 clase Italia peste noi.Gresli multe si apararea ii cam haotica.15-3 pentru Italia dupa 25 de minute.
Pe 3 sferturi nu stim sa jucam :D?Stam ca berbecii la 5 metri de eseu si inaintam centimetru cu centimetru.

Eddy DoubleD
11th October 2015, 17:16
Branza suntem...

sannicola
11th October 2015, 17:20
Mda slaba rau de tot prima repriza.Cu Franta si Irlanda am jucat mai bine in primele 40 de minute :D.

Eddy DoubleD
11th October 2015, 17:42
Cum plm trec aia asa usor prin noi? :happy

NickRock
11th October 2015, 17:53
stie careva un stream in romana?

NickRock
11th October 2015, 17:54
gasit
http://www.tv-sport-hd.com/DigiSport1-LSH.html

NickRock
11th October 2015, 17:55
au. ce-i cu scorul ala?

delaparis
11th October 2015, 17:56
Cel mai slab meci al nostru, pacat. Daca trebuia performanta aici era momentul. Se intretinea o dezbatere daca Italia isi merita locul permanent in cele 6 natiuni si daca nu trebuie alternat cu Romania si Georgia...Acum e chiar nasol cu infrangerea asta

NickRock
11th October 2015, 18:07
gooooooooooooooooooool!
sau
eseeeeeeeu!?

bogdan_nj
11th October 2015, 18:11
Gol e numai daca marcheaza eseu printre bare :D

delaparis
11th October 2015, 18:19
Arbitrul e cumsecade cu noi. Ne acorda eseu la fiecare faza langa terenul de tinta :)

NickRock
11th October 2015, 18:20
si cum se striga la eseu?
eeeeeeeeeeseeeeeeeeeeeeeeeeeeeuuuuuuuuuuuuuu!!! ?

Eddy DoubleD
11th October 2015, 18:20
Cum am plecat eu, au inceput astia sa inscrie :))

bogdan_nj
11th October 2015, 18:21
Cel mai slab meci al nostru, pacat. Daca trebuia performanta aici era momentul. Se intretinea o dezbatere daca Italia isi merita locul permanent in cele 6 natiuni si daca nu trebuie alternat cu Romania si Georgia...Acum e chiar nasol cu infrangerea asta

Faza e ca daca joci an de an in cele 6 natiuni ajungi sa cresti in valoare, ceea ce nu se prea intalmpla cu Italia.

NickRock
11th October 2015, 18:22
hai 2 inca 2 esee

Eddy DoubleD
11th October 2015, 18:24
Pff, pacat ca ne-am trezit in ceasul al 12-lea...

delaparis
11th October 2015, 18:24
Asta eeee . Apostol :yes:

Lordul
11th October 2015, 18:25
ne-am trezit prea tarziu

bogdan_nj
11th October 2015, 18:29
Da, dar imi place ca nu renunta niciodata. As vrea sa vad asa si la fotbal. As vrea sa vad si un echipament asa frumos si la fotbal.

delaparis
11th October 2015, 18:29
Faza e ca daca joci an de an in cele 6 natiuni ajungi sa cresti in valoare, ceea ce nu se prea intalmpla cu Italia.

Nu ne lipseste mult sa fim la nivelul lor. Azi chiar am jucat slab cea mai mare parte a meciului dar ultimul eseu dovedeste ca nu suntem departe. In plus de cand Vlaicu a fost pozitionat la deschidere am inceput sa jucam ceva pe atac.

bogdan_nj
11th October 2015, 18:33
Nu suntem foarte departe iar Georgia cred ca e chiar la nivelul Italiei.

Lucian86
11th October 2015, 18:57
Am vazut doar a 2-a repriza deci pentru mine Romania a castigat :D
Da, frumoasa reactie si ultimul eseu a fost chiar super.

mihaidascalescu
11th October 2015, 20:09
Eire inscrieeeeeeeee. 14 6.

mihaidascalescu
11th October 2015, 20:28
19 la 9. Go Eire go.
De fapt trebuia sa zic 21.

mihaidascalescu
11th October 2015, 20:34
Arbitrul: blue, keep quiet.

24.

Jeleul
11th October 2015, 21:03
Foarte bine joaca Irlanda, in mare forma. O placere sa-i vezi jucand. Impreuna cu Australia sunt doua nuci foarte tari pentru meciurile urmatoare. Cel putin una din cele 2 o sa ajunga in finala.

Franta s-a vazut inca de la primul meci ca e foarte slaba iar dupa meciul cu All Blacks o sa plece acasa.

delaparis
11th October 2015, 21:21
Franta s-a vazut de 4 ani ca e slaba. Primul adversar serios si hop infrangerea de rigoare. PSA va pleca dupa CM si in sfarsit vom revedea rugby francez de calitate. Am facut o paralele pe thd cu Anglia acolo. Speram sa ma insel ....

delaparis
11th October 2015, 23:07
Tocmai circula pe net. Faza nu a fost sesizata de arbitru si nici de realizator tv in timpul meciului. Scorul era de 6-6 in primul sfert de ora si O'Brien a lovit cu pumnul pe Pape. Trebuia rosu di astfel Irlanda juca restul meciului in 14. Sorta era alta acum :cool:

ffU-ANaVads

mihaidascalescu
12th October 2015, 00:31
Stam ca berbecii la 5 metri de eseu si inaintam centimetru cu centimetru.

ia uite ce berbeci suntem: italia avea doar un aparator

unu la mina trebuia clar pasat in lateral decit ruta directa.
doi la mina linia noastra ofensiva trebuia sa nu fie asa de in urma, mai aplatizata.

mihaidascalescu
12th October 2015, 00:44
asta a fost o sansa uriasa in grupa asta totusi ratata. italia erau de batut.

totusi ai nostri au abordat cu frica pe care am remarcat-o de marti. galezul nu a reusit sa-i dezinhibe.

si in general frica asta timpita ca esti de rangul doi si nu ai dreptul la mai mult.

marti cind au fost intirziati in trafic, tirziu s-au trezit sa dea telefon la organizatori sa se bage in politia care le deschidea drumul. rezultat, din frica, incompetenta sau ce altceva o fi fost, au pierdut incalzirea.

le trebuie sa aiba mai mult tupeu.

la fel si cu sin bin la fercu. dupa meci ar fi trebuit sa se tirguiasca cu sanctionarea lui macovei si eventual redus.

ar fi fost o oportunitate imensa sa puna presiune pe six nations pt ca au curent favorabil. nici acum nu cred ca e inchisa poarta complet: au tot laudat pe romani si inainte de meci si dupa chiar daca au pierdut.

in fine: au recordul de audienta.

cimitiru' ghencea
13th October 2015, 15:06
Tocmai circula pe net. Faza nu a fost sesizata de arbitru si nici de realizator tv in timpul meciului. Scorul era de 6-6 in primul sfert de ora si O'Brien a lovit cu pumnul pe Pape. Trebuia rosu di astfel Irlanda juca restul meciului in 14. Sorta era alta acum :cool:

ffU-ANaVads

cu cat vad mai multe chestii din astea ,cu atat ma conving mai mult ca franta la nivel de nationala e un fel de steaua la nivel de liga I...:))

TheIceMan
13th October 2015, 19:00
cu cat vad mai multe chestii din astea ,cu atat ma conving mai mult ca franta la nivel de nationala e un fel de steaua la nivel de liga I...:))

Neah... e doar vorba de noroc :)