PDA

View Full Version : CSU Metal Galati



starsteel
29th November 2006, 12:05
Simt ca nu m-am agitat degeaba cu crearea acestei sectiuni.....astazi la al 10 rezultat in urma cautarii cu Google solicitand CSU Metal Galati a rezultat forumul onlinesport. De asemenea marchez astfel victoria de anul viitor in campionat a echipei de volei feminin CSU METAL GALATI.

un4seen
1st December 2006, 11:33
CSU METAL Galati reprezinta un proiect in premiera absoluta pentru Romania, cel putin asa stiu. Cu antrenorul echipei Serbiei si doua dintre jucatoarele aceleiasi echipe - bronz la Mondiale!!! - pare ceva aterizat in Romania de pe alta planeta! Oameni buni, mergeti sa vedeti o echipa de vis, care practica un volei adevarat asa cum se joaca actualmente in lume. Si pe deasupra mai au si niste jucatoare frumoase foc, e spectacol adevarat pe onoarea mea! Maine joaca la Galati cu Iasul, la orele 18.00. Iar miercuri e meci mare: returul in Cupa cu Dinamo, tot la Galati si tot la ora 18.00. Mama, de-abia astept sa vad aceste meciuri si sunt convins ca va fi spectacol mare!/OLE/ /OLE/ /OLE/

OVIDIU 62
1st December 2006, 17:38
Asa este joaca un altfel de volei ce nu sa mai practicat la noi in tara care este greu de contrariat.Astazi in ziarul Desteptarea al Bacaului afirma ca problema este ca trebuie sa sevesti bine astfel incat sa apara probleme la preluare in echipa galateana.Galatiul are jucatoare care stiu sa preia mingea as vrea sa-l atentionezpe Grapa dar el are totusi sperante.Voleiul practicat este unul barbatesc specific poporului sarb gata de lupta,ceea ce ma face sa cred ca titlul la sfarsitul acestui an va poposi la Galati bineinteles sa fim lasati sa jucam si as vrea sa remarc totusi prestatia arbitrilor de la meciul de la P.Neamt(a fost prezent seful domnul Visan).In plus fetele sunt si cea mai frumoasa echipa de volei din tara.Aveti toate atuurile sa cantam la sfarsit:WE ARE THE CHAMPIOS./hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello

starsteel
1st December 2006, 21:59
CSU Metal Galati o echipa de traditie a voleiului feminin romanesc care a fost de mai multe ori vicecampioana nationala incearca in acest an sa realizeze marea performanta adica titlul de campioana. Lotul ne recomanda sper ca avand alaturi publicul galatean din micuta sala "Siderurgistul" sa reusim aceasta performanta pe care o asteptam de decenii. FORTZA CSU METAL!

Cristian
1st December 2006, 22:17
Ovidiule cand ai zis ca e urmatorul meci ? Miercuri ?

STEELMAN
1st December 2006, 22:21
daca arata misto gagicile ma duc si eu la sala si asa ca 3 luni de zile o sa murim de plictiseala.

OVIDIU 62
1st December 2006, 22:31
Sambata este meciul cu Iasiul care se va termina repede iar miercuri in cupa (returul)cu Dinamo la Galati este meciul in care Dinamo va simti din nou forta echipei galatene.Sper sa vina galeria de la Sidexplozia cu steaguri si sa facem o atmosfera de vis.Da avem si cele mai frumoase fete din campionat.Merita vazut.:ciocan: :ciocan: :ciocan:

STEELMAN
1st December 2006, 22:35
poate or sa vina baieti din peluza la meci dar nimic organizat.otelul e doar UNA!Stau la peluza sa ma uacing la bostanul lu aia care serveste:D

Cristian
2nd December 2006, 20:13
Ai ce sa vezi, abia am venit de la meci :D

starsteel
2nd December 2006, 20:20
Scorul evident 3-0....cum altfel.

WOLF_ULTRAS
3rd December 2006, 19:08
Lear prinde bine o galeria :D

OVIDIU 62
3rd December 2006, 21:09
Ar fi bine ca de aici inainte aceasta echipa sa fie insotita acasa si in deplasare de galerie.Merita pentru ca aici in voleiul feminin anul acesta competitional se anunta titlul de campioana la Galati.Spre deosebire de fotbal unde este nevoie de bani multi la volei cu mult mai putin se poate aduce titlul la Galati.Haide-ti dragii mei galateni sa sustinem cu ardoare aceasta echipa pentru ca ne reprezinta iar pana acum ea a fost mai buna ca noi./hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello .

SORINULTRA
4th December 2006, 07:08
acum cam un an am fost ultima oara la volei , era una oana cu un posterior impresionant mai e>? daca e vin la urmatorul meci . sarboaicele alea cum arata?

SORINULTRA
4th December 2006, 07:13
bagati care aveti...are cineva ?

STEELMAN
4th December 2006, 12:17
dana ma nu oana:ciocan:

SORINULTRA
4th December 2006, 14:22
asa frate de un an mai greseste omul , daca febletea mea mai e ii fac galerie...

STEELMAN
4th December 2006, 14:24
unde?

OVIDIU 62
4th December 2006, 17:38
Draga Sorine,eu te invit la sala in primul rand sa vezi spectacol in adavaratul sens al cuvantului.Daca tu ai sa constati ca ceea ce vezi te satisface este ok.Oricum sa stii ca ai ce sa vezi din toate punctele de vedere.Sincer vorbind anul asta trebuie sa castigam tot ce se poate nu de alta dar cred ca avem valoare.

starsteel
4th December 2006, 17:50
Trebuie tinut cont ca anul trecut Bacaul a defilat in campionat si a ratat urat de tot turneele finale....sper sa crestem treptat iar in aprilie la ultimul turneu sa fim in forma maxima.

OVIDIU 62
5th December 2006, 18:50
Cred ca programul facut de Terzici are in vedere cresterea de forma odata cu trecerea la o faza superioara.Introducerea rezervelor ar fi o solutie astfel incat toate fetele sa fie egale valoric.Asa procedeaza Grapa la Bacau,cand vede ca echipa are meciul ca si castigat introduce rezervele pentru a capata experienta si incredere.:ciocan: :ciocan: :ciocan:

OVIDIU 62
5th December 2006, 21:29
Dupa revenirea antrenorului Zoran Terzici si a celor doua jucatoare de lot national a Sebiei la Galati jocul echipei sa imbunatatit considerabil.Trebuie sa fim alaturi de echipa sa o incurajam sa o sustinem si sa devenim al 7-lea jucator.Sunt convins ca meciurile care se vor disputa in sala Siderurgistul vor purta pe aripi echipa noastra Metal Galati.Sunt vesti bune care fac ca si noi sa ne ridicam la nivelul echipei.Maine echipa va fi sustinuta de renumita galerie a echipei de fotbal Otelul Galati respectiv Sidexplozia.Sa fie meciul de maine o adevarata finala de volei feminin si sa demonstram celorlalte doua echipe Dinamo si Bacau cine este seful anul asta in voleiul feminin.Forza Metal Galati tu viitoarea campiona a Romaniei./hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello

starsteel
7th December 2006, 18:04
Evolutie modesta in primele 2 seturi cu Dinamo din Cupa insa valoarea si-a spus cuvantul, rezultatul parea insurmontabil insa au urmat 3 seturi devastatoare pt. dinamoviste castigate de galatence la 14, 15 iar decisivul cu 15-13.
E meritoriu ca acest rezultat nu a fost obtinut pe caderea echipei oaspete, a fost o evolutie sustinuta careia dinamovistele cu gandul la punctele izbavitoare nu i-a facut fata.

P.S. Postati aici materialele despre CSU Metal nu putem face pe forumul de volei la nivel national si international threaduri separate pt. echipa galateana.

M1BEST2
8th December 2006, 13:26
Suspansul a fost total

“As vrea sa ne calificam in fata lui Dinamo, la un punct daca s-ar putea”, afirma patronul de la CSU Metal, Cornel Mangalea, cu 24 de ore inaintea partidei din sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Acest vis s-a implinit pina la urma, dar dramatismul a atins cote maxime. Sala “Siderurgistul” a fost neincapatoare miercuri seara pentru publicul galatean care a vrut sa fie alaturi de echipa favorita in tentativa ei de a accede in semifinale.

Dinamo a venit in orasul de la Dunare la adapostul unui avantaj fragil, 3-2 (punctaveraj 111-97), si la prima vedere parea victima sigura, mai ales ca in urma cu doua saptamini pierduse clar intilnirea din campionat. Amenintate din tribuna de patronul Marian Stefan, care a tipat tot timpul ca un disperat, bucurestencele au intrat mai bine in meci si, pina sa se trezeasca galatencele, tabela de marcaj arata un neverosimil 0-2 la seturi. Toata lumea se freca la ochi, nevenindu-i sa creada ceea ce se petrece pe teren, voleibalistele de la CSU Metal nereusind sa puna mingea jos.

“Profesionistul” Terzic

In acele momente calificarea parea ca va lua drumul Capitalei. Doar un singur om a mai crezut ca soarta partidei se poate schimba. Este vorba de antrenorul Zoran Terzic, care a dat dovada de profesionalism, demonstrind o data in plus ca nu degeaba, cu el la cirma, Serbia a cucerit medalia de bronz la Mondiale si calm, cu zimbetul pe buze, le-a insuflat elevelor sale spiritul de invingatoare. Cu Maja Ognjenovic la pupitru, gazdele au atacat necrutator, in special prin Tania Liulenova si Brizitka Molnar, au recuperat multe mingi din linia a doua si au restabilit egalitatea. S-a ajuns in tie-break, care s-a desfasurat intr-o atmosfera incendiara, cu sala in picioare. Fiecare tabara facea de zor socoteli ca sa vada cine va merge mai departe. Cele doua combatante au mers cap la cap pina la 9-9, dupa care torpilele lansate de Tania si “Bicki” le-au ingropat pe ingimfatele dinamoviste, carora nu le venea sa creada ca le fuge pamintul de sub picioare. “Metalul” s-a desprins la 12-9 si avea calificarea in buzunar, dar, cu o ultima zvicnire, Dinamo s-a apropiat la 14-13 si “Piticul” a facut o criza de isterie, dupa socotelile sale trupa lui Costinel Stan urmind sa mearga mai departe. Galatencele si-au vazut de treaba si au izbutit punctul 15 care le-a adus victoria.

Rezultat final: CSU Metal – Dinamo 3-2 (-23, -18, 14, 15, 13), punctaveraj 106-92. Dupa indelungi parlamentari cauzate de faptul ca observatorul FRV, Valentin Vrajescu, a dovedit ca are lacune in cunoasterea regulamentului si zeci de telefoane date pe la Bucuresti, s-a dat verdictul: CSU Metal se califica in semifinale gratie unei sutimi rezultate din impartirea punctelor cistigate la cele pierdute in dubla mansa (1,15 la 1,14)

monitorul de galati

starsteel
8th December 2006, 15:24
Acum e meciul in reluare pe TV Galati.....comentatorul spunea in setul 5 ca daca scorul va fi 15-13 se califica Dinamo la 15-11 Metal iar la 15-12 recunoastea ca nu stie deznodamantul. Sigur nu stia nimeni din sala. A fost pe aproape numai ca la 15-13 era egalitatea perfecta insa echipa calificata era tot CSU METAL!

OVIDIU 62
9th December 2006, 17:05
In jurul orei 14 am aflat ca
Rapid Bucuresti -Metal Galati =0-3 pe seturi in jur de 20 fiecare set. Oricum sa simtit oboseala din meciul cu Dinamo,dar maine dupa restanta cu Clujul vom fi pe primul loc.Bafta Metal.:ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

starsteel
9th December 2006, 19:13
E clar prin prisma rezultatelor de astazi o victorie maine cu 3-0 in fata echipei U Cluj ne urca pe prima pozitie. Chiar daca invingem si cu 3-2 tot satisfacuti vom fi....... lupta pt. titlu incepe in turneele finale. Suporterii adevarati vor fi maine in sala la ora 15.00 sa salute victoria!
P.S. Sper ca nu gresesc......maine meciul e la ora 15.00 ?

OVIDIU 62
10th December 2006, 07:53
Chiar cu victoria asupra Clujului cu 3-0 echipa noastra trebuie sa aiba rabdare pentru ca pe 21 12 06 va fi ziua in care vom trece pe primul loc.Dupa meciul cu Clujul vom avea +26 la seturi iar Bacaul + 28 iar Dinamo +25 .Oricum cum am spus Craciunul si anul nou il vom petrece pe primul loc cu conditia sa batem Bacaul cu 3-0.Se poate pentru ca Bacaul au doua jucatoare incerte Polisciuk siTolisteanu .Ele spera sa se refaca pana la data disputarii cu noi dar mai este turneul de la Bacau unde cred vor fi solicitate.:happy :happy :happy

OVIDIU 62
10th December 2006, 12:46
Da de la ora 16 astazi 10 dec 2006 echipa mea de suflet Metal Galati va trece pe primul loc astfel vor fi trei echipe cu 24 de puncte dar coeficient diferit astfel:
1)CSU Metal Galati coef=4.71
2)Stiinta Bacau coef=4.50
3)Dinamo Buc coef=4.12
sper ca de acum incolo clasamentul sa ramana asa.Oricum sfintele sarbatori de iarna vor avea echipa feminina de volei a Galatiului pe primul loc.Sa va aiba in paza cel de sus fetelor ca meritati.:ciocan: :happy :yeah: /hello :yeah: :happy :ciocan: /hello

starsteel
10th December 2006, 14:11
Ai anticipat ora de final a meciului plec si eu la ora 14.45 spre sala sa vad la lucru viitorul lider.

OVIDIU 62
10th December 2006, 16:58
De la ora 16 echipa noastra Metal Galati este noul si ultimul lider al acestui campionat de volei.Va fi greu dar va fi si frumos sa ne mentinem aici.Bafta Metal si sa sarbatorim impreuna pe 21 dec cu Bacaul trecerea in noul an dupa pozitia de lider./hello /hello /hello /hello :yeah: :yeah:

starsteel
10th December 2006, 17:13
Cum era de anticipat echipa noastra formata din rezerve nu a avut nevoie decat de 55 de minute pt. a transa partida cu ardelencele.......CSU Metal - U Cluj 3-0 (13, 5, 14).

OVIDIU 62
10th December 2006, 21:51
Dupa o saptamana de foc in care ne-am calificat in semifinalele cupei Romaniei si am trecut pe primul loc in campionat avem nevoie de o perioada de refacere.O meritam pentru ca pe 21 dec avem un nou hop care trebuie trecut la zero pentru a ne mentine pozitia de lider.Sper sa ramanem aici si sa nu mai cedam aceasta pozitie.:no: :no: :no: :no: :no:

starsteel
11th December 2006, 00:00
Totusi sa nu exageram acum vrem si principala contracandidata la titlu sa o invingem la zero. Sa de-a Domnul sa o invingem in urmatoarele 5 meciuri cu 3-2. ;)

OVIDIU 62
11th December 2006, 12:19
Daca ai sti ce umilinta am trait in meciul tur cu Bacaul cand practic ne-au spulberat in 50 de minute.As vrea sa fie acum invers ca sa traiasca si ele acel sentiment de incapacitate.Si apoi daca vrem sa petrecem Craciunul s Anul Nou de pe pozitia de lider trebuioe sa batem Bacaul cu 3-0 altfel vine Dinamo peste noi.

starsteel
11th December 2006, 20:42
Stie cineva o adresa de site a echipei CSU Metal.....sigur exista odata cand am rasfoit pe www.trafic.ro cred ca am trecut pe langa ea.

OVIDIU 62
12th December 2006, 07:51
La P.Neamt am discutat cu domnul Delcea de la club si l-am intrebat daca avem si noi site cum au si cei din P.Neamt.Raspunsul a fost negativ explicandu-mi ca totul se desfasoara prin Directia Judeteana de Sport.Poate pe viitor nu?:rosu:

starsteel
12th December 2006, 13:31
M1BEST2 nu aduci niste articole mai vechi aici despre CSU Metal am vazut ca in alta ai postat ceva....dezamagitor interviul cu Maja se pare ca avem o echipa efemera in aprilie sigur dispar sarbul si sarboaicele din echipa.

M1BEST2
12th December 2006, 13:54
Ar fi mare pacat daca e adevarat ce a declarat Maja ca nu sta decat un an!!!

M1BEST2
12th December 2006, 16:31
“Nu banii conteaza!”




VOLEI Dupa bronzul de la CM, Zoran Terzic a primit oferte de la cluburi mari din strainatate. Le-a refuzat pentru Galati .

Echipa feminina de volei CSU Metal Galati a dat lovitura atunci când a obtinut semnatura antrenorului sârb Zoran Terzic (foto).

Pe lânga valoare, tehnicianul în vârsta de 40 de ani se dovedeste a fi si un tip de mare caracter. Desi cota i-a crescut dupa ce a cucerit medalia de bronz la CM din Japonia, el nu se gândeste deocamdata sa plece de la formatia galateana. “Nu banii conteaza! Pentru mine important este sa-mi fac treaba acolo unde sunt. Iar acum sunt la Galati, echipa cu care mi-am propus sa ies campion national”, spune Terzic. El a refuzat ofertele primite dupa Mondiale, de la cluburi mari din Europa, desi erau cu mult mai generoase decât contractul pe care îl are în România. “Are întelegere cu noi pe patru ani, dar stiti cum se spune, dragoste cu forta nu se poate! Terzic a ramas alaturi de noi si nici nu s-a pus problema unei renegocieri”, declara finantatorul echipei galatene, Cornel Mangalea.

Crescut în spiritul scolii ex-iugoslave, Terzic este un fanatic al muncii. “Face câte 5-6 ore de antrenamente pe zi, aceasta fiind si cauza saltului valoric al nationalei sârbe, pe care româncele au învins-o în 2003 la Ankara. Nu face rabat de la munca si merge pe principiul «scapa cine poate»”, povesteste unul dintre apropiatii gruparii. Mangalea a pus ochii pe Terzic din 2004, de la un turneu al nationalei Serbiei la Tg. Mures. “Nu am ajuns întâmplator la el. Este un antrenor care da valoare campionatului românesc”, a conchis finantatorul echipei galatene.

OVIDIU 62
12th December 2006, 20:42
In urma discutiei purtate la FRV cu domnul secretar general Viorel Manole sa operat rezultatul cu Clujul dar stupoare Metalul tot pe doi este.De ce?Daca tot ei au calculat coef de 4.71 iar pt Bacau de 4.5 nu stiu ce fel de oameni sunt acolo.Clasamentul corect este dat in prosport.:rosu:

M1BEST2
12th December 2006, 21:02
Stai linistit lor le-a trebuit 3 zile ca sa bage scorul meciului cu Cluj si sa adauge punctele Metalului in clasament!!!
Acum le mai trebui 3 zile ca sa afiseze clasamentul corect!!!

OVIDIU 62
13th December 2006, 09:28
In urma imail-urilor trimise si a discutiei purtate cu secretarul FRV domnul Viorel Manole am reusit sa-i conving sa modifice pozitia echipei noastre favorite astfel:
1)Metal Galati 24 p si coef 4.71
2)Stiinta Bc 24 p si coef 4.50
3)Dinamo Buc 24 p si coef 4.12
Acum sunt multumit si sper la sfarsitul campionatului sa fiu tot la fel.Bafta Matal Galati./hello /hello /hello

M1BEST2
13th December 2006, 09:52
Bravo ai reusit sa-i pui in miscare pe incompetentii aia din frv!

M1BEST2
13th December 2006, 10:11
Stiinta a cedat sefia



Dupa ce a pierdut la Iasi, in etapa a XIII-a, din cauza ca nu le-a avut in formatie pe Polishciuk si Tolisteanu (ambele accidentate), Stiinta Bacau a fost ajunsa la puncte de marile sale rivale, Metal Galati si Dinamo. Formatia de pe Dunare chiar a depasit Stiinta la setaveraj. Spre deosebire de fotbal si handbal, in volei setaverajul este calculat prin raportul dintre numarul de seturi câstigate si numarul de seturi pierdute, lucru sugerat si de utilizarea in volei pentru scor si setaveraj a semnului “:”, in loc de “-”. Daca s-ar fi calculat prin diferenta, Stiinta le-ar fi fost superioare Galatiului si lui Dinamo. Oricum, Stiinta este ca si calificata in turneul de clasament 1-4, in cel mai rau caz cu acelasi numar de victorii cu Galatiul si Dinamo, pe care le-a invins in tur cu 3:0. Partida retur cu Metal se va disputa pe 21 decembrie.

Clasament
1.Metal Galati 13 11 2 33: 7 24 (4,71)
2. Stiinta Bacau 13 11 2 36: 8 24 (4,5)
3. Dinamo 13 11 2 30: 7 24 (4,12)
4. Unic Piatra Neamt 13 8 5 26:19 21
5. CSU Gaz. Tg. Mures 13 8 5 26:19 21
6. Penicilina Iasi 13 6 7 22:23 19
7. Rapid CFR Marfa 13 4 9 16:31 17
8. “U” Jolidon Cluj 13 3 10 12:35 16
9. CSM Lugoj 13 2 11 12:36 15
10. Volei 2004 Constanta 13 1 12 7:37

Desteptarea de Bacau

OVIDIU 62
13th December 2006, 10:34
Ca sa nu mai spun ca si la ziarul Desteptarea am scris si le-am explicat ca nu se calculeaza ca la fotbal ci se imparte numarul de seturi castigate la cele pierdute si astfel coeficientul rezultat da pozitia echipei in clasament.Oricum suntem pe drumul bun.:yeah: :yeah: :yeah:

starsteel
13th December 2006, 10:54
Cata ignoranta in voleiul asta romanesc se pare ca partea superioara adica capul nu se prea foloseste....de baza e posteriorul. In conditiile astea cum am putea crede ca un antrenor de talia lui Terzic ar putea ramane mai mult de un an....astea sunt iluzii, oricum trebuie sa invatam ceva de la un adevarat tehnician si daca incununam prezenta lui aici cu un titlu nu putem fi decat super-multumiti.

OVIDIU 62
13th December 2006, 20:32
Se pare ca neamul romanesc trebuie tot timpul atentionat trebuie pus la treaba.Nu pleaca nimic din proprie initiativa,ca sa nu mai spun ca inovatia lipseste cu desavarsire.Oricum dupa telefoane si imail-uri transmise acum am satisfactia ca am facut si eu ceva pentru voleiul galatean.Sunt multumit.:yeah:

SORINULTRA
14th December 2006, 13:13
forza csu metal gl. acum e momentul, nu v om ceda sefia

M1BEST2
14th December 2006, 20:16
Au dat iar peste Unic

Ieri, la sediul Federatiei Romane de Volei, a avut loc tragerea la sorti a semifinalelor Cupei Romaniei. Asa cum se anticipa, CSU Metal va intilni intr-o dubla mansa pe Unic Piatra-Neamt. Cele doua jocuri sint programate anul viitor pe 28 martie (la Galati) si pe 11 aprilie (la Piatra Neamt), echipa galateana avind prima sansa la calificarea in finala competitiei. CSU Metal si Unic s-au mai intilnit de doua ori in acest sezon, de fiecare data victoria revenind jucatoarelor pregatite de Zoran Terzic. Dupa ce anul trecut au pierdut calificarea la turneul 1-4 in ultimul joc de la Piatra-Neamt in conditii speciale, galatencele au posibilitatea sa se razbune si sa le scoata fumurile din cap celor de la Unic.

Tot in aceste zile trupa patronata de Corneliu Mangalea transpira din greu si pregateste ultima confruntare a anului si totodata cea mai importanta, cu Stiinta Bacau. Antrenorul principal Zoran Terzic a lipsit doua zile de la pregatiri, fiind invitat la un simpozion la Belgrad cu ocazia aniversarii clubului Steaua Rosie. Meciul cu Stiinta, programat initial pe 16 decembrie, a fost reprogramat pe 21 decembrie (de la ora 18.00) deoarece la sfirsitul acestei saptamini bacauancele participa la turneul preliminar pentru calificarea in optimile de finala ale Top Teams Cup alaturi de Jelovica Tuzla (Bosnia), Galiceanka Ternopol (Ucraina) si Spartak Subotica (Serbia).

OVIDIU 62
15th December 2006, 21:24
Din ce am vazut astazi pot sa afirm cu mana pe inima Metalul este mai tare ca Stiinta.Bineinteles nici nu au avut cu cine juca dar au gresit mult la constructie la preluari.Punctul lor forte a fost blocul si atat.Jocul lor se bazeaza pe ridicarile scurte la mijlocul fileului pt Anghel care nu iarta dar este o jucatoare masiva si imobila care nu face faza de aparare.Mai sunt atacurile prin invaluire a lui Elisei si Herlea,dar obosesc repede.Pe ansamblu avem echipa mai buna.

starsteel
18th December 2006, 22:50
Celebre in Serbia, anonime la Galati

Isi impart viata intre hotel si sala

Cele patru jucatoare din Serbia au o viata destul de saraca in evenimente in afara competitiilor sportive, timpul impartindu-si-l intre sala de sport si hotelul in care sint cazate. Pentru ca voleiul este in mare voga in acest moment in orasul nostru, am facut o serie de sapaturi si va oferim amanunte picante din viata stranierelor de la CSU Metal.

Cea mai veche sirboaica din lot este Aleksandra Avramovic, care a venit in urbea noastra acum trei ani. Ea a evoluat in tara sa de bastina la Jedinstvo Uzice. In cei opt ani petrecuti la Uzice, Sasa, cum ii spun colegele, si-a trecut in palmares patru titluri de campioana si tot atitea cupe. In anul 2001 a participat cu echipa sa de club in Azerbaidjan la Final Four, unde a ocupat locul doi. La Galati locuieste la hotel alaturi de celelalte conationale ale ei. Timpul liber si-l petrece citind si mergind la plimbare. "Cel mai mult imi place sa merg vara pe faleza. In schimb iarna nu-mi prea place sa merg pe strada pentru ca bate vintul tare", ne-a spus Sasa, care-si face cumparaturile de la magazinele mari din Romania.

Uneori, ne povesteste Sasa, merge la Bucuresti pentru a se intilni cu alti sirbi care-si desfasoara activitatea in tara noastra. "Bineinteles ca sint mai cunoscuta in Serbia decit in Romania. Uzice, unde am evoluat eu, este un oras mic, cu o sala de 5.000 de locuri, in care voleiul este sportul numarul unu, iar oamenii sint calzi, te opresc pe strada sa stea de vorba cu tine. Aici m-au oprit cameristele de la hotel, care mi-au zis ca m-au vazut la televizor. Momentan nu am prieten (aviz amatorilor). De gatit nu prea am timp din cauza programului incarcat, dar ma pot lauda cu o reteta de spaghete cu care le-am dat gata pe colege”, ni s-a destainuit Avramovic.

Ivana nu gateste. Prefera shopping-ul

Ivana Ostoic a facut cunostinta cu noile sale coechipiere in luna august, direct in cantonamentul de la Busteni, dupa ce in ultimele doua sezoane a evoluat in Germania la Suhl. "Bona", cum ii zic cei apropiati, a evoluat in Serbia la formatia din Uzice, unde a obtinut doua titluri de campioana, trei cupe si un loc 2 la Final Four in 2001. Ca hobby prefera sa navigheze pe internet, iar in timpul liber ii place sa mearga prin cluburi, sa vada filme si sa se plimbe prin oras. Deocamdata, de cind a venit la Galati, a fost recunoscuta doar de soferii de taxi, care o transporta de la sala la hotel. "Bineinteles ca in Serbia altfel stau lucrurile, dar sper ca in curind oamenii din Galati sa ma recunoasca pe strada. Am un prieten, Ninola, care joaca volei in Polonia. Nu-mi place sa gatesc si, sa fiu sincera, nici nu ma prea pricep. Imi place mult sa dorm si sa merg la shopping in Bucuresti”, ne-a mai spus "Bona", care si-a cistigat un loc in sextetul de baza al trupei patronate de Corneliu Mangalea.

Maja si Brizitka sint prietene la catarama

Fara indoiala cele mai valoroase straniere din lotul pe care-l au la dispozitie antrenorii Zoran Terzic, Nenad Djurovic si Paul Bogdan sint Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar, care recent s-au intors de la Campionatul Mondial din Japonia cu medalia de bronz la git. Molnar a activat in ultimii sase ani la formatia din Klek. Este buna prietena cu Maja, cu care-i place sa se plimbe si sa mearga la cumparaturi, mai ales in mall-uri. Are un prieten, Andjelno, voleibalist la Buducnost, si in 2007 si-a propus sa intemeieze o familie.

"Mi s-a intimplat recent sa ma recunoasca oamenii pe strada aici, la voi, la Galati, si sa ma felicite, ceea ce m-a bucurat. Dupa Mondiale am avut parte de o primire frumoasa atit la Klek, cit si la Belgrad. Daca as putea, as asculta muzica sirbeasca la casti toata ziua. In bucatarie nu stiu sa ma descurc, zic ca la restaurant e mai bine", ne-a spus cea poreclita "Bichi".

Maja Ognjenovic este cea mai grea piesa din puzzle-ul lui Terzic. Ea a avut o contributie esentiala la cucerirea medaliei de bronz in Japonia, fiind desemnata a saptea coordonatoare de la Mondiale. Inainte de a veni in Romania a evoluat timp de 4 ani la Steaua Rosie Belgrad, unde a cistigat o cupa si doua campionate.

Maja este si foarte frumoasa, ochii ei mari facind deja multe victime printre fanii galateni. Din pacate pentru acestia, are un prieten, Milan, fotbalist, care anul trecut a jucat in Ucraina. Capitanul echipei CSU Metal ne-a spus ca-i place sa citeasca reviste si sa asculte muzica de toate genurile, chiar si romaneasca, pe care a indragit-o dupa ce a urmarit canalele de specialitate.

"Nu s-a intimplat sa fiu recunoscuta pe strada. Poate doar de cei care vin la sala. Sper ca, dupa ce vom reusi sa cistigam titlul, sa-mi fac cit mai multi prieteni. Performanta pe care am obtinut-o luna trecuta in Japonia a facut sa primesc pe forum o multime de mesaje de felicitare de la oameni din Serbia pe care nu i-am vazut niciodata", ne-a spus plina de verva Maja, care, desi nu cunoaste decit putine cuvinte in limba romana, a fost foarte volubila, acaparind aproape in intregime cele citeva zeci de minute ale discutiei noastre.

Echipa de volei feminin CSU Metal Galati se chinuie de vreo sapte ani sa aduca in premiera titlul de campiona nationala in orasul de la Dunare. In vara patronul si presedintele clubului, Corneliu Mangalea, a decis sa puna piciorul in parg si a trecut la o remaniere serioasa a lotului. Cum fondul de jucatoare din tara nu-i oferea prea multe alternative, oficialii de la Metal s-au orientat spre straniere, mai exact spre piata sirba, de unde au fost racolate Maja Ognejenovic, Brizitka Molnar si Ivana Ostoic, care s-au alaturat unei alte conationale, Aleksandra Avramovic.

StiintaBacau
21st December 2006, 12:37
Va salut! interesant forum... Fratilor in galati sportului cu mingea la fileu nu i se face nici o propaganda doar in Viata Libera cateva randuri reprezentand rezultatul si celelalte rezultate din etapa respectiva...jalnic... Fratilor de 4 luni de cand sunt la stiinta bacau(masculin) nu am mai vazut asa ceva...ma refer...la...propaganda deosebita care se face acestui sport atat de spectaculos....vin reporteri la sala in timpul antrenamentului...iau interviuri antrenorilor, daca e nevoie interogeaza si jucatori/jucatoare...si multe altele...oricum ne mai auzim...!!! Hai Metal

starsteel
21st December 2006, 15:00
Ne-ai bulversat, fan CSU Metal nick-name Stiinta Bacau jucator tot pe acolo....ai dreptate interesul e minim aici pt. volei insa important ramane ca in acest sezon Galatiul sa castige titlul. Cate un interviu mititel se mai ia si pe aici insa daca il punem in balanta cu un interogatoriu de la Bacau cred ca e de preferat interviul. :D

starsteel
21st December 2006, 20:38
Dupa categorica victorie in fata bacauancelor care ne consolideaza prima pozitie a venit o binemeritata vacanta mai ales pt. jucatoarele sarbe Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar impreuna cu antrenorul Zoran Terzic care au avut un final de an incarcat de succese. Revenirea pt. o noua victorie in luna februarie la Galati dupa ce in prealabil vom intalni la sfarsitul lui ianuarie o echipa candidata la final-four CSU Tg. Mures. Bravo CSU Metal! ne-ai oferit un frumos cadou de sarbatori, prin clasarea in fotoliul de lider in campionatul Romaniei.

M1BEST2
21st December 2006, 20:48
Felicitari fetelor de la Metal!!!
3-0 cu Bacaul era tot ce imi doream!!!

StiintaBacau
21st December 2006, 21:48
Felicitari Metal...aparare buna...greseli nefortate putine...serviciu in forta(Maja, Molnar si Tatyana) atac foarte bun, blocaj bun...tot ce trebuie unei echipe care candideaza la titlul national....

john85
21st December 2006, 22:28
Maja mai degraba plasat decat in forta....Oricum...anul nou sa ne aduca...titlul la care tot visam de ani buni. Forta Metal!!!

StiintaBacau
22nd December 2006, 11:38
Au umplut ziarele astia din galati cu articole de felicitare ptr victoria zic eu foarte importanta de ieri!!!!

SORINULTRA
22nd December 2006, 13:12
forza csu metal

StiintaBacau
22nd December 2006, 15:39
Si tu ma bulversezi STARSTEEL aici vorbim de volei...nu de performantele fotbalului romanesc...si la volei au fost performante...si galatiul a avut performante in anii `80....

OVIDIU 62
22nd December 2006, 20:32
Asa a fost dat sa fie derbiul Moldovei sa se dispute exact pe 21 dec 2006 data care a insemnat victoria categorica a echipei noastre de suflet Metal.Daca pt noi a fost bine pentru oaspete a insemnat NOAPTEA CEA MAI LUNGA.A fost un vis urat care sa cerut a se termina cat mai repede.Stiinta a venit dupa un turneu de sala la care a luptat din greu pt calificare pe care a si obtinut-o.Sunt sigur ca altfel vor sta lucrurile in play-off.Repet echinoctiu de iarna a fost numai la Bacau iar la Galati a fost un soare placut pe care cu toti galatenii il vrem la vara sa arda cat mai tare./hello

OVIDIU 62
23rd December 2006, 18:29
Sper din toata inima anul 2007 sa aduca titlul de campioana a Romaniei la volei feminin la Galati.Orasul si oamenii au nevoie de acest titlu pentru a demonstra forta voleiului feminin de pe aceste locuri.Sa fim uniti in noul an si sa sprijinim echipa la toate meciurile pe care le mai are de disputat.La multi ani fetelor si a celor care se ocupa de destinele acestei echipe.Bafta Metal Galati.:yeah:

starsteel
23rd December 2006, 20:47
Si tu ma bulversezi STARSTEEL aici vorbim de volei...nu de performantele fotbalului romanesc...si la volei au fost performante...si galatiul a avut performante in anii `80....
Doar stii ca ceea ce ai citit e semnatura cum sa vorbesc de fotbal aici in sub-forumul de volei pe care eu l-am creat.....din fericire tu esti in masura sa ne oferi detalii tehnice in mod sigur toti avem nevoie sa ne largim cultura volebalistica mai ales acum cand suntem mari favoriti la lupta pt. primul titlu.
Sa stii ca am avut sansa sa vad si eu meciuri de volei din anii '80 cand la CSU Galati jucau Ileana Berdila, Crina Rauta, Maria Musca conduse de profesorul Traian Valsan si echipa era constant vicecampioana nationala. Despre baieti imi aduc aminte ca jucau si ei in prima liga singurul jucator de care imi aduc aminte e "Pelicanul".

OVIDIU 62
25th December 2006, 18:36
Fetele de la Stiinta Bacau...nu au vacanta...dupa infrangerea categorica de la Galati...ele se pregatesc pentru parcursul in europa...in Top Tems Cup...
Ar fi bine sa scrii la Stiinta Bacau nu la cea mai buna echipa de volei feminin din tara,nu de alta dar amesteci frumosul(CSU Metal Galati) cu uratul(Stiinta Bc)

starsteel
25th December 2006, 18:41
Mut eu postarea la cupele europene....Ovidiu vad ca nu-ti place nick-nameul lui :D insa are totusi la echipa favorita CSU Metal. Fii si tu mai rezonabil.

StiintaBacau
28th December 2006, 13:22
Ovidiule...fetele alea mananca fasole si varza la masa de pranz iti zic eu...si nu sunt salarii mai mari de 25milioane...iar prima care au luat`o pentru castigarea cupei romaniei a fost de 8milioane...in cel mai fercit caz...rezervele au luat cate 1miljumate...deci nu o duc prea bine...dar uite ca performata este...repet...cu bani putini...nu cu jucatoare din serbia...nu au nici o straniera in lot...doar jucatoare aduse de la targu mures...repet BANI PUTINI!!!

SORINULTRA
28th December 2006, 14:01
atunci sa nu mai aspire la titluri si cupe , in orice sport se stie performanta fara bani nu se poate

OVIDIU 62
28th December 2006, 17:57
Noi galatenii,mai putin tu Stiinta cum te autointitulezi, cand echipa bacauana avea numai jucatoare de afara si au luat campionatul nici nu am ridicat ciocul. Acum dupa ce fa fuge pamantul de sub picioare incepeti sa cautati motive.Cred ca nu are nici un rost, asa ca voi bacauanii fiti fair-play cum am fost si noi.Ce vreti sa ne dam la o parte ca sa fiti voi pe primul loc?Asa ceva nu se poate iar anul asta avem un pariu cu cei de la FRV asa ca este greu sa ne stati in cale.

starsteel
28th December 2006, 23:42
Nu trebuie uitat ca jucam impotriva aranjorilor principali din sportul romanesc mie imi e mai frica de Dinamo. Nu voi uita cand stateam de vorba cu niste inotatori de la Steaua care se plangeau de aranjamentele care se fac la inot...n-as fi crezut asa ceva dar se poate fura pana si la inot.

StiintaBacau
29th December 2006, 17:48
OVIDIULE pe mine tata nu ma intereseaza de fetele nici de la metal nici de la bacau...numai ceea ce e in interesul meu ma intereseaza...echipa mea...de alte echipe ma doare undeva...

StiintaBacau
29th December 2006, 17:51
Star in tot sportul romanesc si la toate nivelele...diviziile etc sunt...iti zic din propria experienta!!!

StiintaBacau
29th December 2006, 17:52
OVIDIU 62 u ce sport ai facut?

OVIDIU 62
29th December 2006, 18:30
Nu stiu de ce trebuia sa i-ti aduni ideile in 3 postari, cred ca una era de ajuns,ma rog.Pe mine ma intereseaza tot sportul galatean asa ca sufar cand o echipa din Galati este infranta.Nascut si crescut in Galati dar plecat din oras din 1981 am ajuns la concluzia ca tot mai bine este acasa.Asa ca aici la Bacau sunt un strain exact ca toti cei care nu sunt nascuti aici.Distanta care ma separa de oras ma face sa fiu si mai inversunat cand este vorba mai ales de voleiul feminin de la Galati.Vreau sa-ti spun ca nu i-mi lipseste nici o partida importanta a echipei mele de suflet Metal,atat in deplasare dar mai ales acasa.Cred ca te poti interesa la domnul Delcea sau la Paul Bogdan.Ca sport am practicat boxul cand eram pustan in Tiglina 1 pe fosta str Saturn acum este postul local de TV,dar am o sora care a jucat baschet de performanta si ajuns si la lotul national,prof ei fiind Aneta Popescu.Si anul trecut cand a jucat Otelul la Bacau am fost in sanul galeriei pt ca nu am putut rezista.Sunt un galatean autentic./hello

starsteel
30th December 2006, 11:37
Departarea de locul natal te face sa fii un suporter inrait.....in mod sigur evolutia oricarei echipe galatene la Bacau pt. tine e un mare eveniment care in niciun caz nu poate fi ratat.

SORINULTRA
30th December 2006, 12:25
ovidiu respect daca toti galatenii ar gandi ca tine.... ai tot respectul meu omule

Hard
30th December 2006, 13:01
si al meu

OVIDIU 62
30th December 2006, 16:55
Va sigur ca aprecierile voastre de bine au facut din mine un si mai mare fan al sportului galatean.Va multumesc si va invit la sfarsitul acestui campionat de volei feminin la Galati(sper ultimul turneu de sala)sa cinstim impreuna un pahar cu sampanie in cinstea viitoarei campioane nationale a voleiului feminin romanesc.Va iubesc galateni./hello /hello /hello

OVIDIU 62
31st December 2006, 08:18
--------------------------------------------------------------------------------


Voleibalistele CSU Metal Galați au ca obiectiv Campionatul și "Cupa României"


Voleibalistele CSU Metal încheie un an fructuos. Dacă sezonul trecut (2005-2006) au avut un final mai puțin reușit (locul al VI-lea), turul actualei ediții a fost cât se poate de reușit. Achizițiile din vară (staff tehnic, plus trei jucătoare din Serbia) și-au pus serios amprenta pe evoluția grupării gălățene.
Cu câteva zile în urmă s-au disputat ultimele meciuri din acest an contând pentru Divizia A1. Gălățencele au primit vizita fostelor campioane, vicecampioanele en-titre, Știința Bacău. Meciul a fost "rezolvat" neașteptat de repede, în aproximativ o oră de joc efectiv elevele sârbului Terzici impunându-se cu un sec 3-0. A fost nu numai o victorie deosebit de clară, ci și o dovadă că la Galați există, într-adevâr, o echipă de temut, capabilă să se bată cu șanse evidente la cucerirea titlului național.
Acest lucru l-a suținut și Corneliu Mangalea, președintele și patronul CSU Metal: "Încheiem cel mai bun an din istoria echipei noastre. Pot spune, cu toată convingerea, că a fost anul care ne-a adus cele mai frumoase succese. Acum putem afirma că ne-am depus cu adevărat candidatura pentru cucerirea campionatului și a "Cupei României" (n.n. - gălățencele sunt calificate în semifinalele Cupei, pe care le vor susține în compnia echipei Unic Piatra Neamț, în 28 martie și 11 aprilie). Felicit fetele și conducerea tehnică, iar amatorilor de volei din orașul nostru, tuturor gălățenilor, le urez un An Nou fericit, plin de înfăptuiri".
În aceste zile, valoroasele noastre voleibaliste se află într-o binemeritată vacanță, urmând a se reîntoarce la pregătiri pe 5 ianuarie. Până la reluarea întrecerilor, este posibilă și organizarea unui minicantonament, astfel ca meciurile din a doua parte a campionatului să fie abordate în forță. Clasamentul "la zi" se prezintă astfel:
Clasament

1.CSU METAL GALAȚI 14 12 2 36:7 26
2.Dinamo București 14 12 2 36:8 26
3.Știința Bacău 14 11 3 36:11 25
4.Unic Piatra Neamț 14 9 5 29:19 23
5.CSU Gaz Tg.Mureș 14 9 5 29:19 23
6.Penicilina Iași 14 7 7 25:23 21
7.Rapid București 14 4 10 16:34 18
8.”U” Jolidon Cluj 14 3 11 12:38 17
9.CSM Lugoj 14 2 12 12:39 16
10.Volei 2004 Constanța 14 1 13 7:40 15

Primul meci din anul ce vine va avea loc pe 24 ianuarie - la "U" Cluj (un joc ce se va disputa în devans), pentru ca etapa a 15-a să se desfășoare pe 27 ianuarie, când CSU Metal va juca la CSU Tg.Mureș.
Primul meci care urmează să fie găzduit de Sala "Siderurgistul" este programat pe 3 februarie, adversar fiind CSM Lugoj.
În încheiere vă prezentăm încă o dată lotul de jucătoare și stafful tehnic care au făcut ca Galațiul să se afle pe primul loc: Maja Ognjenovici, Brizitka Molnar, Ivana Ostojici, Nneka Onyejekwe, Ioana Pristavu, Tatiana Liulenova, Alexandra Trică, Diana Neaga, Alina Albu, Aleksandra Avramovici, Adriana Dumitru, Andreea Constantinescu, Irina Alexandru și Daiana Mureșan.
Antrenor principal Zoran Terzici, antrenori secunzi Nenad Djurovici și Paul Bogdan, maseor Eugen Pascale.
Președinte - ing. Corneliu Mangalea, vicepreședinte - ing. Petre Deju, organizator competiții - Dan Delcea.

OVIDIU 62
31st December 2006, 12:43
Noul an 2007 ce bate la usa sper din toata inima sa aduca primul titlu de campioana la volei feminin la Galati.Ma bazez pe valoarea lotului dar si a unui cuplu de antrenori foarte buni.Cum conducerea se ridica la valoarea echipei nu i-mi ramane decat sa sper ca daca cei de la FRV nu ne vor pune bete in roate atunci cu siguranta titlul mult visat va poposi la Galati.Doresc multa sanatate, bani multi si multa bafta in noul an echipei dar si tuturor galatenilor adevarati.La multi ani CSU Metal Galati!:bere: :bere: :bere: :bere: :bere: :bere:

starsteel
31st December 2006, 13:13
La multi ani tuturor suporterilor de volei iar anul care vine neaparat sa ne aduca titlul mult asteptat la volei feminin!

john85
31st December 2006, 15:26
La multi ani echipei si fanilor!! Si voua colegilor de forum!!!

StiintaBacau
8th January 2007, 21:31
Nu mai spuneti nimic?sau voi vb doar in timpul campionatului...

starsteel
28th January 2007, 14:44
TURNEUL FINAL

Voleiul feminin își intră pe deplin în drepturi. După pauza competițională internă, în acest weekend toate echipele se prezintă la deschiderea sezonului oficial 2007. Sâmbătă au loc meciurile etapei a 15-a.
Până atunci însă, CSU Metal Galați a făcut "încălzirea" în partida disputată miercuri, la Cluj, în care fetele noastre s-au impus cu un scor previzibil: 3-0. Sâmbătă, de la ora 17,00, elevele lui Zoran Terzici vor juca cu CSU Gaz, la Tg.Mureș.
Programul complet al meciurilor etapei a 15-a: Rapid - "U" Cluj, Unic Piatra Neamț - Dinamo, Volei Club 2004 Constanța - Penicilina Iași, CSM Lugoj - Știința Bacău.
După această etapă mai rămân de disputat jocurile a două runde. Gălățencele urmează să întâlnească, pe teren propriu, echipele Volei Club 2004 Constanța (5 februarie) și CSM Lugoj (7 februarie).
După jocul din ultima etapă, va urma o scurtă perioadă de antrenamente la Galați, după care trupa gălățeană va pleca la Belgrad pentru un turneu de jocuri și antrenamente. Aceste pregătiri vor fi ultimele în vederea participării la turneul final pentru locurile I-IV, care va decide campioana.
După cum ne-a informat Petre Deju, vicepreședintele executiv al clubului, turneul de patru va fi organizat de fiecare dintre echipe, ordinea urmând să fie fixată de poziționarea echipelor în clasamentul final. Oricum, CSU Metal are toate șansele să se claseze pe primul loc și să organizeze ultimul turneu pentru desemnarea echipei campioane. Echipele vor veni cu punctele din timpul campionatului, dar numai cu acelea cucerite între cele patru combatante.

M1BEST2
28th January 2007, 21:38
Dupa 3-0 cu cele din Tg. Mures cu siguranta avem locul 1 la sf. campionatului!!!

starsteel
28th January 2007, 21:56
Deci tot 3-0 :happy ....avem super echipa. Ultimele 2 partide cu ultimele 2 clasate nu vor fi decat antrenamente cu public in vederea celor 4 turnee finale din care ultimul va fi la Galati.

OVIDIU 62
1st February 2007, 12:29
Acum pot sa respir usurat, da ultimul turneu de sala va fi la Galati turneu de la care noi galatenii speram sa obtinem titlul de campioane.Va fi tare frumos si cred ca aceste fete minunate vor darui orasului nostru mandria de a fi cei mai tari din tara la volei feminin.:yeah:

starsteel
5th February 2007, 18:28
* Amatorii voleiului din Galați vor avea prilejul, în această după-amiază, să vadă la lucru echipa favorită. După peregrinările prin Ardeal - unde a avut loc un cantonament și două jocuri: 3-0 cu "U" Cluj și 3-0 cu CSU Gaz Tg.Mureș - fetele de la CSU Metal au revenit acasă. Astăzi, de la ora 16,30, în Sala "Siderurgistul", elevele antrenorului Zoran Terzici vor juca în fața propriilor suporteri. Parteneră de joc le va fi o echipă modestă - Volei Club 2004 Constanța - în fața căreia Galațiul nu poate obține decât victoria. Tot cu victorie sunt acrediate gălățencele și pentru 7 februarie, când vor primi replica celor de la CSM Lugoj (ora 18,00). Cu aceste două succese, CSU Metal va încheia campionatul regulat pe primul loc, și va aștepta cu încredere turneul final...

M1BEST2
5th February 2007, 18:31
CSU Metal Galati - CSV 2004 Constanta 3-0

starsteel
5th February 2007, 18:33
Era logic acelasi rezultat urmeaza sa fie inregistrat si miercuri.

SORINULTRA
6th February 2007, 14:49
bravo csu:lol: :yeah: :yeah: :lol: :lol:

starsteel
8th February 2007, 13:24
CSU METAL GALAȚI - CSM LUGOJ 3-0

* Urmează turneele play-off, organizate de primele patru echipe din clasament * Formațiile clasate pe locurile V-X vor participa la turneul play-out * Până atunci, însă, voleibalistele CSU Metal vor întreprinde un turneu de antrenamente și jocuri în capitala Serbiei *

Ieri seară, Sala Sporturilor "Siderurgistul" a găzduit întâlnirea echipelor de volei din primul eșalon CSU Metal și CSM Lugoj. Pentru gălățence a fost ultimul meci din sezonul regulat, sezon pe care - spre satisfacția amatorilor sportului cu mingea peste plasă - l-au dominat. CSU Metal încheie campionatul pe primul loc, cu 16 victorii și numai două înfrângeri.
Revenind la meciul de ieri seară, să spunem că antrenorul Zoran Terzici nu a putut-o folosi pe Tatiana Liulenova, plecată la Chișinău pentru a lua parte la funeraliile fratelui său. Sincere condoleanțe, Tania!
Conform așteptărilor, gălățencele au dominat clar disputa, pe care și-au adjudecat-o la scorul de 3-0 (18, 7, 9), în circa 40 de minute de joc.
Întâlnirea a fost arbitrată de doi "cavaleri ai fluierului" moldoveni: Lică Sofron (Piatra Neamț) și Vasile Stângă (Iași).
CSU Metal a început meciul în următoarea formulă: Diana Neaga, Adriana Dumitru, Daiana Mureșan, Irina Alexandru, Ivana Ostojici, Aleksandra Avramovici - Ioana Pristavu (libero). Au mai jucat Andreea Constantinescu și Alexandra Trică.
* Astăzi și mâine fetele de la CSU Metal vor susține două antrenamente, urmând ca sâmbătă să plece la Belgrad. În capitala Serbiei vor avea loc antrenamente, dar și câteva jocuri cu echipe fruntașe din puternicul campionat din țara lui Terzici. Sejurul la Belgrad va dura până pe 26 februarie.
Pe 2 martie sunt programate meciurile primului turneu play-off. Acest turneu urmează să fie organizat de echipa clasată pe locul al IV-lea - Unic Piatra Neamț, Penicilina Iași sau chiar CSU Gaz Tg.Mureș. Ocupanta acestei poziții urmează să fie stabilită în urma disputării ultimelor partide.
Următoarele turnee vor fi organizate de celelalte trei formații - în ordine inversă cu ierarhia din clasament.

starsteel
13th February 2007, 15:00
Voleibalistele de la CSU Metal vor razbunare

Anul trecut Unic Piatra Neamt, ajutata substantial de o brigada de arbitri trimisa de la Centru cu lectia bine invatata, a scos formatia galateana CSU Metal din grupa locurilor 1-4. Infringerea nu a fost digerata de conducerea clubului galatean, care a promis razbunare. Ocazia nu a intirziat sa apara pentru ca, in etapa programata simbata in divizia A1, nemtencele au invins pe teren propriu pe Stiinta Bacau cu scorul de 3-1, asigurindu-si astfel calificarea in extremis in careul de asi.

OVIDIU 62
20th February 2007, 12:58
Vreau sa ajut galeria galateana sa poata veni la P.Neamt.Anul trecut am trimis 20 l motorina acum am deja aceasta cantitate si sper sa o imbunatatesc.Am sa iau legatura cu cei din conducere sa facem o galerie puternica la P.Neamt.

SORINULTRA
6th March 2007, 14:04
detalii????? ce ai reusit?

ovidiu62
6th March 2007, 17:08
Daca anul trecut am contribuit cu 20 de litri de motorina anul asta au fost 40.Galeria stie pacat ca si fetele nu au raspuns la efortul pe care l-au facut cei din galerie codusi de Zaharia Costel un tip deosebit si cu o inima mare pentru sportul galatean.Sa faci 1500 de km in trei zile si sa sustii echipa este lucrul pe care nu l-au realizat celelalte competitoare sosite sub Pietricica.

SORINULTRA
6th March 2007, 17:20
cand incepe al 2-lea turneu si unde e ? la dinamo?

STEELMAN
6th March 2007, 17:50
data viitoare daca ne anunti venim si noi dar sa ne dai aceiasi cantitate si nu motorina..ci..:bere: .
:D :D :D

SORINULTRA
6th March 2007, 17:52
:happy si sa stii ca nu bem putin. glumim bine inteles sustinem sportul galatean dar pt . noi exista doar otelul

ovidiu62
6th March 2007, 18:14
Cred ca trebuie tratat la fel tot sportul galatean altfel pot aparea conflicte de interese.Eu sunt plecat din Galati din 1981 dar tin cu toate echipele galatene si nu numai cu Otelul.Si asta o fac din placere si nu din interes,pentru ca pe spatele lor scrie Galati orasul in care m-am nascut si pentru care sunt in stare sa fac moarte de om.

ovidiu62
21st March 2007, 08:35
In cel mai scurt timp echipa galateana de volei feminin va avea site.Astfel vom putea accesa adresa echipei si vom fi pusi la punct cu cele mai noi stiri.Este un nou inceput nu?

SORINULTRA
3rd April 2007, 10:07
care e adresa situ-lui???

ovidiu62
7th April 2007, 12:10
Adresa este www.csu-metal.ro.

starsteel
20th April 2007, 23:22
La aceasta ora pe TV Galati se transmite reluarea meciului care decide campioana editiei 2006/2007 la volei feminin....mai precis succesul formidabil al echipei CSU METAL GALATI. E o incantare sa-l revad!

Hard
20th April 2007, 23:23
ura !

bada_otelul
20th April 2007, 23:43
ovidiu sau acre mai vreti filmulete de la meci lasati un id de mess pe private(hardliner exclus:happy )

Hard
21st April 2007, 00:15
nu-mi place voleiul:D

starsteel
21st April 2007, 10:26
Poze de la meciul decisiv cu Dinamo...

Zoran Terzic calm in orice situatie...antrenor de mare clasa
http://img139.imageshack.us/img139/8218/echipaterzicyj9.jpg (http://imageshack.us)

starsteel
21st April 2007, 10:32
Jucatoarele care au dus greul in aceasta partida....10 Maja Ognjenovic, 11 Alina Albu, 14 Aleksandra Avramovic,
17 Adriana Dumitru, 8 Tatiana Liulenova, 5 Nnneka Onyeejekwe, 4 Brizitka Molnar, 3 Ioana Pristavu.
http://img132.imageshack.us/img132/2540/10majaognjenovicna5.jpg (http://imageshack.us)http://img132.imageshack.us/img132/8564/11alinaalbufz4.jpg (http://imageshack.us)http://img132.imageshack.us/img132/4308/14aleksandraavramovicgb8.jpg (http://imageshack.us)
http://img99.imageshack.us/img99/7416/17adrianadumitrual0.jpg (http://imageshack.us)http://img223.imageshack.us/img223/9687/8tatianaliulenovatv7.jpg (http://imageshack.us)http://img132.imageshack.us/img132/37/5nnekaonyeejekwesm6.jpg (http://imageshack.us)
http://img223.imageshack.us/img223/6879/4brizitkamolnarpw4.jpg (http://imageshack.us)http://img143.imageshack.us/img143/4592/3ioanapristavudl4.jpg (http://imageshack.us)

starsteel
23rd April 2007, 11:08
Triumf galatean

SARBATOARE Jucatoarele Metalului au fost recompesate pentru câstigarea campionatului României, editia 2006/07
VOLEI Fetele de la CSU Metal au adus în orasul dunarean primul titlu national într-un sport de echipa. Pe 5 mai ele vor juca si finala Cupei, cu Stiinta Bacau
Sustinute frenetic de câteva sute de suporteri, voleibalistele din Galati au câstigat cu 3:2 derby-ul cu Dinamo, asigurându-si astfel înca de vineri titlul national.
Aseara, în ultima zi a turneului final, gazduit de Sala Siderurgistul, ele au îmbracat tricourile de campioane si au primit medaliile care le recompenseaza evolutiile din acest an competitional. Radio România Actualitati i-a oferit lui Brizitka Molnar, jucatoarea sârba de la Metal, trofeul pentru cea mai valoroasa voleibalista care a participat la play-off-ul Diviziei A1. Cum echipa este foarte tânara - media de vârsta este sub 23 de ani - majoritatea jucatoarelor autohtone s-au aflat la prima performanta de acest gen. Exceptie au facut cele din Serbia, Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar, împreuna cu antrenorul Zoran Terzic, cucerind, printre altele, toamna trecuta, si medalia de bronz la Campionatul Mondial. De altfel, dupa acest rezultat tehnicianul sârb a avut numeroase oferte, însa a preferat sa ramâna la Galati. "Daca am început o treaba, vreau sa o duc pâna la capat", a declarat acesta atunci.
TROFEU Brizitka Molnar a primit de la Radio România Actualitati o cupa, fiind declarata cea mai buna jucatoare a Play-off-ului
In tribuna s-au aflat ieri parintii Majei, managerul nationalei tarii vecine, Darko Djurickovic, precum si câtiva ziaristi de la Belgrad, toti veniti din Serbia pentru a-si aplauda compatriotii. "A fost un început greu de sezon pentru echipa noastra. Eu si Molnar am lipsit o vreme, participând la Campionatul Mondial. A fost nevoie de multa munca pentru a câstiga titlul. Ma bucura acest rezultat, care ma poate ajuta sa ajung într-un campionat mult mai puternic din Vest", ne-a declarat Maja. In echipa dunareana au mai avut aparitii constante Alina Albu, care a evoluat în urma cu doi ani la Dinamo, învinsa Galatiului în acest campionat, Adriana Dumitru, si Ioana Pristavu.
Pe 5 mai, la Bucuresti, Metal Galati va disputa finala Cupei României cu Stiinta Bacau.

Dupa noua ani de stradanii si munca sustinuta, ne-am atins visul. Vom discuta cum le vom premia pe fete. Le felicit pentru rezultat
Cornel Mangalea, presedinte Metal Galati

bada_otelul
23rd April 2007, 11:58
ovidiu,sa imi lasi o adresa de mail pe pm sa iti trim poza :D daca vrei si alte materiale video si foto ori imi spui cand mai treci prin gl sa iti fac cd ori imi dai un id de messenger
din pacate in loc sa ne rasplatim campioanele asa cum merita probabil primaria si cl fie vor ignora aceasta performanta fie se vor limita la o rasplata simbolica.
un mare merit in obtinerea acestui titlu il are mangalea,mai rar oameni ca el,sa bage atatia bani fara a avea vreun profit material
merita mai mult decat prima pagina a unor ziare locale aceste fete minunate si tot clubul de altfel

ovidiu62
23rd April 2007, 23:26
Acum este momentul cand trebuie sa analizam ce este bun si ce nu.Oricum ce au realizat fetele anul asta este ceva unic in voleiul galatean.Multumesc Bada esti un adevarat suporter al voleiului feminin galatean.

starsteel
24th April 2007, 19:48
Dupa ce am castigat titlul am crezut ca Terzic si jucatoarele sarbe vor pleca deoarece contractul expira in vara....din fericire se pare ca intelegerea a fost prelungita scopul fiind dupa parerea mea evident faptul ca vor sa prinda un contract afara (vest) dupa evolutia din cupele europene. Acest lucru e la urma urmei normal si ce poate fi ingrijorator e faptul ca dorinta declarata a lui Cornel Mangalea a fost sa castige titlul...cum obiectivul e atins probabil ca de la anul interesul va fi mai mic si banuiesc ca nu vom mai reusi sa facem o noua performanta. Sper sa nu am dreptate dar cred ca asta e viitorul apropiat.
P.S. CSU Metal e singura echipa care nu beneficiaza de sprijin din partea primariei....traieste exclusiv pe banii lui Mangalea.

ovidiu62
24th April 2007, 21:15
Zoran Terzic, un profesionist adevarat

Presedintele Corneliu Mangalea a dat lovitura vara trecuta, cind a decis sa-l numeasca pe banca tehnica a formatiei CSU Metal pe Zoran Terzic. Dupa ce a reusit sa aduca Serbiei medalia de bronz la Campionatul Mondial din Japonia, tehnicianul sirb si-a demonstrat calitatile si in Romania, avind o contributie esentiala in aducerea, in premiera, a titlului national in orasul de la Dunare. La finalul turneului de la Galati Zoran Terzic ne-a declarat: "Este foarte frumos ce s-a intimplat in aceste zile. In primul rind trebuie felicitate jucatoarele si apoi noi, staff-ul tehnic si cel administrativ. A fost greu, dar am reusit intr-un timp scurt sa obtinem aceasta mare performanta. Vreau sa multumesc spectatorilor nostri, care au fost extraordinari si ne-au incurajat chiar si astazi, cind am pierdut primul joc de pe teren propriu din acest sezon. Dupa ce a avut loc festivitatea de premiere era normal sa apara relaxarea. Ne vom pregati la fel de bine in continuare si sper sa invingem Bacaul in finala Cupei Romaniei. Din sezonul viitor vom incerca sa ne intarim echipa, in primul rind pentru campionatul din Romania, pe care trebuie sa-l cistigam si anul viitor, si apoi pentru participarea in cupele europene. La aceasta ora nu stim exact in ce cupa vom juca, s-ar putea sa primim un wild-card pentru Champions League. Vom intilni adversari puternici si va trebui sa jucam de la egal la egal”.

Carte de vizita

Zoran Terzic s-a nascut pe 9 iulie 1966, la Zemun (Republica Serbia).

Pregatire profesionala: A absolvit Universitatea din Belgrad, Facultatea pentru Cultura si Sport. A participat la mai multe cursuri internationale de pregatire pentru antrenori in Europa, Asia si SUA. Cariera: 1978-1986: jucator la Steaua Rosie Belgrad; 1990-1996: antrenor principal Partizan (juniori masculin); 1996-1999: antrenor principal Steaua Rosie (juniori masculin), cu care a cucerit titlurile de campion al Belgradului, al Serbiei si al Iugoslaviei; 1999-2006: antrenor principal senioare Steaua Rosie (3 titluri de campion al Iugoslaviei, 1 cupa, 3 locuri II, 3 participari in grupele Champions League, 2 participari in Top Teams si 2 in CEV Cup; 2006-2007: antrenor principal CSU Metal (campion national al Romaniei).

Din 2002 este antrenor principal al Nationalei de senioare a Serbiei, cu care a obtinut locul al treilea la Campionatul Mondial din Japonia (2006), echipa cu care s-a calificat la turneul final al Campionatului European, programat in luna septembrie.

Autor: Catalin RADULESCU

Discutii pe baza articolului de mai sus: Comentariile sunt afisate in ordine cronologica:
ovidiu e_o_gheorghiu@yahoo.com
Acum am reusit sa inteleg de ce domnul Zoran este asa de valoros.Este un rac nascut pe 9 iulie deci cu adevarate sentimente si ambitii mari.Ma bucur ca sunt nascut in aceeasi zi cu Zoran Terzici un adevarat profesionist.Bafta meseriasule si adu si cupa Romaniei la Galati.

bada_otelul
24th April 2007, 23:14
Dupa ce am castigat titlul am crezut ca Terzic si jucatoarele sarbe vor pleca deoarece contractul expira in vara....din fericire se pare ca intelegerea a fost prelungita scopul fiind dupa parerea mea evident faptul ca vor sa prinda un contract afara (vest) dupa evolutia din cupele europene. Acest lucru e la urma urmei normal si ce poate fi ingrijorator e faptul ca dorinta declarata a lui Cornel Mangalea a fost sa castige titlul...cum obiectivul e atins probabil ca de la anul interesul va fi mai mic si banuiesc ca nu vom mai reusi sa facem o noua performanta. Sper sa nu am dreptate dar cred ca asta e viitorul apropiat.
P.S. CSU Metal e singura echipa care nu beneficiaza de sprijin din partea primariei....traieste exclusiv pe banii lui Mangalea.

dar sunt curios,primaria baga bani in sport?la Otelul nu,la CSU Metal nu,in stadionul dunarea nu,magazinele de langa stad Otelul nu sunt ,mutate,sala sporturilor nu este terminata,porcii astia de politicieni galateni nu stiu decat sa isi faca reclama pe spatele sportului,tot oameni ca Mangalea si Forin Nini trebuie sa investeasca,plus Mittal Steel,primaria si cl liniste si pace pana la alegeri cand isi aduc aminte ca NOI GALATENII iubim sportul si profita de asta.
bosorogul ala de nicolae sa stie ca eu o sa pun stampila de 2 ori,sa imi anuleze votul de acum,macar nu sprijin niste escroci:rosu:
felicitari lui Cornel Mangalea,mai rar oameni ca el

Hard
24th April 2007, 23:15
care a fost prima pt fetele astea?le-au dat macar un mertsan ?:D

bada_otelul
28th April 2007, 01:44
Cateva materiale video de la turneul final,incepem cu meciul pt titlu:D
-mingea de 2-2 pe seturi dupa o revenire formidabila http://ultrashare.net/hosting/fl/66dd9287cf
-atmosfera http://ultrashare.net/hosting/fl/7591303d0b http://ultrashare.net/hosting/fl/f78dc81b4b
3-2 la seturi! http://ultrashare.net/hosting/fl/a6a16fe140
bucuria de la final http://ultrashare.net/hosting/fl/ec902c93db

bada_otelul
28th April 2007, 13:45
meciul cu p.neamt: http://ultrashare.net/hosting/fl/6761c65140
http://ultrashare.net/hosting/fl/2aa62f2701
http://ultrashare.net/hosting/fl/de2755df6a
http://ultrashare.net/hosting/fl/c985805d46
http://ultrashare.net/hosting/fl/fecbd8ea73

bada_otelul
28th April 2007, 14:46
Premierea campioanelor! http://ultrashare.net/hosting/fl/351e6f8dcf
http://ultrashare.net/hosting/fl/cbb02103a8
http://ultrashare.net/hosting/fl/709611ce51 si cu asta am terminat

ovidiu62
7th May 2007, 21:32
Ataca Champions League

CSU Metal a incheiat en-fanfare sezonul voleibalistic 2006-2007. Campania de transferari facuta in vara a dat roade si Corneliu Mangalea si-a vazut implinit visul: campionatul si cupa in vitrina clubului pe care-l pastoreste de vreo noua ani. Dupa ce a luat toate trofeele pe plan intern, ambitiile galatene au crescut, urmatorul pas fiind calificarea intr-o faza superioara a cupelor europene. La aceasta ora nu se cunoaste competitia europeana in care vor evolua Maja Ognjenovic, “Biki” Molnar, Adriana Dumitru&Co. Pina acum Romania nu a avut nici o reprezentanta in Champions League, dar sint sanse mari ca CSU Metal sa sparga gheata si sa primeasca un wild card. O hotarire definitiva va fi luata la sfirsitul acestei luni, cind va avea loc Congresul Federatiei Internationale.

La finalul partidei cu Stiinta Bacau antrenorul Zoran Terzic a declarat: “Am discutat mult cu fetele inainte si le-am spus ca e un meci important. S-a resimtit o stare de oboseala fireasca dupa un sezon greu, dar este bine ca l-am incheiat cu bine. Am muncit mult sa ajungem aici si pentru ce s-a realizat in primul rind trebuie sa felicitam jucatoarele si apoi pe toti de la club, de la mister Mangalea in jos. Vom intari echipa pentru sezonul viitor si, indiferent daca vom juca in Champions League sau Top Teams, vrem sa obtinem rezultate cit mai bune”.

Nneka a fost cheia

Una dintre cele mai bune jucatoare din finala Cupei Romaniei a fost Nneka Onyejekwe, care, desi a fost folosita pe un post pe care n-a mai evoluat niciodata, nu a inselat asteptarile si a avut o contributie importanta la cistigarea trofeului. “Sint tare fericita, este cea mai frumoasa zi din viata mea. Am mai cistigat un titlu la junioare, dar trofeele obtinute in acest sezon sint cele mai valoroase din cariera. Sper sa o tinem tot asa in continuare si sa dam lovitura in Europa”, a declarat Nneka cu lacrimi in ochi, care a fost incurajata din tribune de tatal ei.

“Am pornit la drum cu aceasta echipa in urma cu noua ani, iar acum am izbutit sa fim cea mai buna echipa din Romania. Lupta pentru a ajunge in virf a fost grea, dar acum sint multumit si fericit. Sa fiti convinsi ca nu ne vom opri aici, iar pentru anul viitor ne vom intari cu 2-3 jucatoare de mare valoare din strainatate pentru ca vrem sa nu ne facem de ris in Europa”.

Corneliu Mangalea - presedinte CSU Metal

CSU_Metal
8th May 2007, 15:25
Ataca Champions League

CSU Metal a incheiat en-fanfare sezonul voleibalistic 2006-2007. Campania de transferari facuta in vara a dat roade si Corneliu Mangalea si-a vazut implinit visul: campionatul si cupa in vitrina clubului pe care-l pastoreste de vreo noua ani. Dupa ce a luat toate trofeele pe plan intern, ambitiile galatene au crescut, urmatorul pas fiind calificarea intr-o faza superioara a cupelor europene. La aceasta ora nu se cunoaste competitia europeana in care vor evolua Maja Ognjenovic, “Biki” Molnar, Adriana Dumitru&Co. Pina acum Romania nu a avut nici o reprezentanta in Champions League, dar sint sanse mari ca CSU Metal sa sparga gheata si sa primeasca un wild card. O hotarire definitiva va fi luata la sfirsitul acestei luni, cind va avea loc Congresul Federatiei Internationale.

La finalul partidei cu Stiinta Bacau antrenorul Zoran Terzic a declarat: “Am discutat mult cu fetele inainte si le-am spus ca e un meci important. S-a resimtit o stare de oboseala fireasca dupa un sezon greu, dar este bine ca l-am incheiat cu bine. Am muncit mult sa ajungem aici si pentru ce s-a realizat in primul rind trebuie sa felicitam jucatoarele si apoi pe toti de la club, de la mister Mangalea in jos. Vom intari echipa pentru sezonul viitor si, indiferent daca vom juca in Champions League sau Top Teams, vrem sa obtinem rezultate cit mai bune”.

Nneka a fost cheia

Una dintre cele mai bune jucatoare din finala Cupei Romaniei a fost Nneka Onyejekwe, care, desi a fost folosita pe un post pe care n-a mai evoluat niciodata, nu a inselat asteptarile si a avut o contributie importanta la cistigarea trofeului. “Sint tare fericita, este cea mai frumoasa zi din viata mea. Am mai cistigat un titlu la junioare, dar trofeele obtinute in acest sezon sint cele mai valoroase din cariera. Sper sa o tinem tot asa in continuare si sa dam lovitura in Europa”, a declarat Nneka cu lacrimi in ochi, care a fost incurajata din tribune de tatal ei.

“Am pornit la drum cu aceasta echipa in urma cu noua ani, iar acum am izbutit sa fim cea mai buna echipa din Romania. Lupta pentru a ajunge in virf a fost grea, dar acum sint multumit si fericit. Sa fiti convinsi ca nu ne vom opri aici, iar pentru anul viitor ne vom intari cu 2-3 jucatoare de mare valoare din strainatate pentru ca vrem sa nu ne facem de ris in Europa”.

Corneliu Mangalea - presedinte CSU Metal

Va rog sa specificati sursele cand faceti o preluare, trebuie sa tineti cont ca acele articole preluate si postate pe forum apartin unor oameni care au muncit ca ele sa apara.
Este dreptul autorilor articolelor si obligatia dumneavoastra sa amintiti sursa.

Numai bine tuturor!

P.S. Va rog stergeti acest mesaj dupa ce se ia la cunostinta de catre cei care au functia de moderator/administrator pe acest forum si totodata va rog sa stergeti acest cont de utilizator din baza dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.

ovidiu62
7th August 2007, 21:27
DIN NOU LA TREABĂ

* Ieri s-au reunit jucătoarele de volei ale CSU Metal Galați. Primele antrenamente se desfășoară sub comanda "secundului" Paul Bogdan. Antrenorul principal Zoran Terzici și două dintre cele mai bune jucătoare - sârboaicele Maja Ognjenovici și Brizitka Molnar - se pregătesc acasă, pentru Campionatul European (20-30 septembrie). Din 12 august, până la finele lunii, voleibalistele CSU Metal își vor continua pregătirile la Bușteni.
:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

ovidiu62
15th August 2007, 16:51
Voleibalistele de la CSU au ganduri mari
Vara se pare ca a fost un sfetnic bun pentru cei implicati in voleiul feminin galatean. Conducerile cluburilor CSU Metal si CSU s-au intalnit si au semnat un protocol de colaborare. Obiectivul final propus il constituie promovarea celei de-a doua echipe din orasul de la Dunare in prima liga.

Din acest motiv antrenoarea Ileana Berdila a programat reunirea lotului mai devreme decat de obicei. Prima etapa a pregatirilor se va derula in localitate, in perioada 13-24 august, antrenamentele urmand a avea loc la Sala “Puskin”. “La inceput antrenamentele vor fi mai usoare, de acomodare la efort. Accentul il vom pune pe latura fizica. In perioada 25 august - 4 septembrie vom pleca la mare, in statiunea «2 Mai», unde vom definitiva ce am inceput la Galati. Am gasit intelegere si vom intra si la lucru cu mingea in sala LPS din Mangalia”, ne-a declarat Ileana Berdila, fosta mare voleibalista a Galatiului si a echipei nationale.

CSU Metal va aborda sezonul viitor cu urmatorul lot de jucatoare: Elena Girip - Ivan, Irina Enciu, Nela Apostu, Georgiana Matei, Valentina Albinet, Alice Alupei, Mirela Bobaru, Daniela Boguta, Aurelia Costea si Bianca Rusu. Pana in acest moment jucatoarea Geanina Mihalache nu s-a prezentat la pregatiri, aflandu-se in Italia, dar sunt sanse sa revina la echipa saptamana viitoare.

“Inca nu ne-am fixat obiectivul pentru sezonul viitor, asteptam sa se stabileasca sistemul competitional si dupa aceea vom avea o sedinta cu sefii nostri. Intentionez sa port o discutie cu domnul Deju, poate il conving sa ne-o imprumute pe Alexandra Irimia, componenta a nationalei de cadete si de junioare sau sa o luam cu dubla legitimare”, a mai precizat Ileana Berdila.

Noua editie a diviziei A2 va debuta la 22 septembrie, cand CSU se va deplasa la Targoviste.

ovidiu62
22nd August 2007, 20:22
Croate la CSU Metal?

Voleibalistele de la CSU Metal isi incarca bateriile pe Valea Prahovei. Oficialii galateni poarta tratative cu doua jucatoare din Croatia pentru a veni la formatia noastra campioana. Prima dintre ele, Dragana Markovic, se afla de ieri la Busteni si asteapta sa i se rezolve situatia contractuala.



De doua saptamani echipa feminina de volei CSU Metal se afla la Busteni intr-un cantonament de pregatire centralizata. In absenta antrenorului principal Zoran Terzic, care se ocupa de Nationala Serbiei in vederea participarii la turneul final al Campionatului European ce va avea loc in perioada 20-30 septembrie, carma echipei a fost preluata de secundul Nenad Djurovic.

“Soni” si-a luat rolul in serios si a cam scos untul din voleibaliste, care au inceput sa se resimta dupa efortul depus. Nimeni insa nu cracneste, toata lumea fiind constienta ca urmeaza un sezon greu in care vor fi angrenate pe trei fronturi: campionat, Cupa Romaniei si CEV Cup. La sfarsitul saptamanii trecute s-a alaturat lotului galatean sarboaica Ivana Ostojic, care si-a prelungit contractul, dar a intarziat pentru ca a fost retinuta in lotul largit al Serbiei care a obtinut medalia de argint la Campionatul Mondial Universitar.



Discretie totala

“Suntem in tratative cu inca doua straniere, dar nu va pot da nume pana ce nu am ceva concret. Deocamdata am ajuns in faza discutiilor cu cei de la cluburile de la care provin jucatoarele si sper ca pana la 1 septembrie sa perfectam transferurile. La fel am procedat si anul trecut pentru ca nu vrem ca altii sa ne fure jucatoarele. Ce s-ar fi intamplat daca am fi anuntat ca am luat-o pe Maja Ognjenovic, inainte de a fi perfectat transferul ?”, ne-a declarat vicepresedintele executiv al CSU Metal, Petre Alexandru Deju.

Daca vara trecuta oficialii galateni au avut succes pe piata sarba, in acest an s-au orientat spre Croatia. In ciuda secretomaniei afisate, din surse care au tinut sa-si pastreze anonimatul am aflat ca prima jucatoare care participa deja la pregatiri este Dragana Markovic, un centru de 24 de ani si 197 cm, care a evoluat in sezonul trecut in liga a doua italiana. Voleibalistele galatence vor reveni acasa la sfarsitul saptamanii viitoare iar luna septembrie va fi rezervata jocurilor amicale.

Noua editie de campionat va lua startul la 6 octombrie, cand campioanele en-titre vor juca pe teren propriu cu Penicilina Iasi. Revenirea in circuitul european pentru trupa patronata de Corneliu Mangalea se va petrece pe 24/25 noiembrie - 1/2 decembrie, cand va avea loc un duel la sange intre CSU Metal si Dinamo Bucuresti

ovidiu62
10th September 2007, 20:38
Prima cubaneza din campionatul Romaniei va juca la Galati
CSU Metal si Unic Piatra-Neamt si-au impartit victoriile in amicalele care au avut loc la sfarsitul saptamanii. Serbia a ratat la mustata calificarea la Grand Prix-ul din 2008.

Cu mai putin de o luna inainte de inceperea campionatului Diviziei A1, voleibalistele de la CSU Metal isi definitiveaza pregatirile. Daca in prima etapa, care a cuprins cantonamentul de 19 zile de la Busteni, accentul a fost pus pe latura fizica, in aceste zile s-a trecut la pregatirea tehnico-tactica si omogenizarea relatiilor de joc. La sfarsitul saptamanii trecute campioanele Romaniei au sustinut primele meciuri amicale, in compania formatiei Unic Piatra-Neamt. Aflate intr-o faza mai avansata, nemtencele, care au mai disputat patru jocuri de pregatire in intersezon cu CSU Gaz Tg. Mures, au reusit sa castige primul meci, disputat in Sala “Florin Balais“, cu 3-2. Cu orgoliul ranit, galatencele au reusit sa-si ia revansa a doua zi, cand meciul s-a desfasurat in Sala “Siderurgistul”, scor 3-0. Duminica, pentru ca antrenamentul sa fie complet, de comun acordat s-a stabilit sa se mai dispute doua seturi suplimentare, fiecare dintre combatante adjudecandu-si cate unul.

Interesanta a fost surpriza oferita de oficialii clubului galatean, care au mai adus la Galati inca doua straniere. Ultima achizitie, dar si cea mai exotica, este jucatoarea Mayvelis Martinez Adlum, in varsta de 30 de ani, care a evoluat pana acum la mai multe cluburi puternice din Europa, dar si 13 ani in puternica nationala a Cubei, alaturi de care a obtinut cateva rezultate importante in voleiul mondial. Chiar daca nu s-a antrenat deloc alaturi de noile coechipiere, Mayvelis a lasat o impresie destul de buna in partidele cu Unic.

Antrenorii Nenad Djurovic si Paul Bogdan au rulat intregul lot pe care l-au avut la dispozitie: Adriana Dumitru, Ivana Ostojic, Alina Albu, Diana Neaga, Nneka Onyejekwe, Daiana Muresan, Alexandra Trica, Sabina Miclea, Mayvelis Martinez, Ioana Pristavu. Din cauza unor probleme medicale Tatiana Liulenova si Dragana Marinkovic au fost menajate. CSU Metal isi va continua antrenamentele in localitate pana maine, urmand ca apoi sa plece la Belgrad.

Serbia nu s-a calificat

Zilele trecute, in Turcia, la Ankara, a avut loc turneul de calificare pentru Grand Prix-ul din 2008. Printre cele sapte formatii participante s-a numarat si Nationala Serbiei, condusa de antrenorul Zoran Terzic si avandu-le in teren pe Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar. Cu trei victorii (3-0 cu Azerbaidjan, 3-2 cu Rusia si 3-0 cu Bulgaria) si trei infrangeri (2-3 cu Italia, 2-3 cu Turcia si 1-3 cu Germania), sarboaicele au ratat calificarea deoarece au ocupat locul al patrulea in clasamentul final. Trupa lui Zoran Terzic va avea doar cateva zile de ragaz pentru ca, in perioada 20-30 septembrie, va participa la Campionatul European.

ovidiu62
26th September 2007, 09:26
Campioanele de la CSU Metal ataca Cupa Ardealului

Iubitorii voleiului din urbea noastra au un program incarcat in aceasta perioada cand urmaresc evolutiile nationalei Serbiei la Campionatul European de Volei feminin ce se desfasoara in Belgia.

Trupa lui Zoran Terzic, cu “galatencele” Brizitka Molnar si Maja Ognjenovic in sextetul de baza, a trecut cu bine de prima faza a competitiei si acum lupta pentru un loc in careul de asi si implicit pentru o medalie. Prima batalie a avut loc aseara, in compania campioanei europene en-titre, Polonia.

Campioana Romaniei si detinatoare a Cupei, CSU Metal, se pregateste intens in aceste zile in vederea startului in noul sezon competitional care este prevazut pentru 6 octombrie. Galatencele au fost invitate la un turneu international la Tg. Mures alaturi de alte patru formatii: Dinamo Pancevo, Tent Obrenovac (ambele din Serbia), Unic Piatra-Neamt si gazdele de la CSU Gaz. Voleibalistele pregatite de Nenad Djurovic si Paul Bogdan si-au respectat blazonul si au invins in primele doua partide: 3-0 (10, 24, 23) cu Unic si 3-0 (13, 16, 21) cu formatia gazda.

Sextetul folosit a fost: Diana Neaga, Daiana Muresan, Nneka Onyejekwe, Dragana Marinkovic, Ivana Ostojic, Mayvelis Martinez, Alexandra Trica - libero. Pe parcursul jocurilor a fost rulat intregul lot cu exceptia Tatianei Liulenova si a Ioanei Pristavu. Aseara, dupa inchiderea editiei, CSU Metal a jucat cu Dinamo.



:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

ovidiu62
2nd October 2007, 20:23
Liberoul Ioana Pristavu si-a serbat ziua de nastere

Marti a fost o zi cu totul si cu totul speciala pentru liberoul echipei CSU Metal, Ioana Pristavu. Cea poreclita Pristy de colege a implinit o frumoasa varsta si nu a fost uitata de cunoscuti, care au tinut sa o felicite fie personal, fie prin intermediul telefonului mobil.

“Cum sa ma simt? Mai batrana cu un an. Sunt fericita ca de fiecare data, in fiecare an ziua de 2 octombrie este un prilej de bucurie pentru mine”, a precizat jucatoarea, care a avut un rol important in castigarea campionatului.

Primii care i-au urat Ioanei “ La multi ani” si i-au oferit un cadou au fost parintii acesteia.

“Ma astept la mai multe surprize pentru ca ziua este lunga, am primit deja cateva telefoane de la prieteni si mai astept si altele”, ne-a spus emotionata sarbatorita.

Nici colegele si nici cei din conducerea tehnico-administrativa a echipei nu s-au lasat mai prejos si au decis sa-i organizeze Ioanei o petrecere-surpriza care a avut loc dupa antrenamentul de dimineata.

Ioana Pristavu a fost transferata la CSU Metal de la echipa LPS Pitesti in urma cu trei sezoane. In primul an de sedere la Galati ea a cucerit titlul de campioana nationala de junioare cu formatia galateana. Voleibalista a cochetat anul trecut si cu echipa nationala de senioare a Romaniei.

Formatia campioana, care isi definitiveaza pregatirile in vederea startului in noul sezon, programat sambata, 6 octombrie, va sustine astazi, de la ora 16.00, un ultim amical in compania formatiei Unic Piatra-Neamt.



:yeah::yeah::yeah:

john85
3rd October 2007, 16:17
la galati e meciul?

ovidiu62
5th October 2007, 08:35
Cu trei zile inainte de startul in noul sezon competitional, voleibalistele de la CSU Metal si-au intregit efectivul. Marti noaptea au revenit la Galati antrenorul Zoran Terzic si jucatoarele Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar. Cei trei au participat, in perioada 20-30 septembrie, la cea de-a 25-a editie a Campionatului European de volei, in cadrul caruia Nationala Serbiei a cucerit medalia de argint, o performanta deosebita care vine sa o intregeasca pe cea de anul trecut, cand au cucerit medalia de bronz la Mondiale. La finalul competitiei disputate in Belgia si Luxemburg, organizatorii au desemnat-o pe Maja Ognjenovic cea mai buna ridicatoare a Europenelor.

“A fost o mare surpriza pentru mine la care, sa fiu sincera, nu ma asteptam. Cand am auzit la festivitatea de premiere ca mi s-a pronuntat numele, nu mi-a venit sa cred. Am crezut ca cea mai buna jucatoare pe acest post va fi italianca Lo Bianco, dar ma bucur ca m-am inselat. Competitia a fost dura si, chiar daca am debutat cu o infrangere surprinzatoare in fata Slovaciei, am reusit sa ne revenim si sa accedem in finala. Consider ca, daca am fi castigat primul set, finala ar fi luat o alta intorsatura. Oricum, medalia de argint pe care am obtinut-o este foarte pretioasa pentru mine. In opinia mea, cele doua medalii obtinute cu Nationala sunt mai valoroase pentru ca cele doua competitii au fost mult mai valoroase. Dar nu pot sa spun ca cele doua trofee obtinute cu CSU Metal nu sunt la fel de frumoase”, ne-a declarat Maja.

Miercuri dupa-amiaza CSU Metal a sustinut un ultim amical in compania celor de la Unic Piatra-Neamt, pe care l-au castigat cu 3-1 (-23, 14, 18, 21). Galatencele au inceput cu sextetul: Diana Neaga, Dragana Marinkovic, Mayvelis Martinez, Nneka Onyejekwe, Ivana Ostojic, Alina Albu, Ioana Albu. Pe parcurs au mai evoluat Adriana Dumitru, Daiana Muresan si Alexandra Trica. Din cauza unor accidentari nu au putut fi folosite Tatiana Liulenova si Sabina Miclea.

Noua editie de campionat va debuta maine, cand CSU Metal va intalni, pe teren propriu, pe Penicilina Iasi.



:yeah::yeah::yeah:

ovidiu62
8th October 2007, 20:07
Dinamo, principalul adversar
Vacanta s-a incheiat pentru echipele din Divizia A1 de volei. Formatia campioana, CSU Metal, a debutat cu o victorie obtinuta, pe teren propriu, in fata formatiei Penicilina Iasi. Antrenorul Zoran Terzic a dat inca o data dovada de profesionalism cand a decis sa inceapa jocul cu formula de baza. Chiar daca au lipsit toata perioada de pregatire din cauza convocarii la Nationala Serbiei, sarboaicele Maja Ognjenovic si Brizitka Molnar au fost piese de baza in angrenajul formatiei galatene. Dintre noile achizitii, cubaneza Mayvelis Martinez Adlum a impresionat asistenta si a demonstrat ca nu a evoluat degeaba timp de 13 ani in Nationala Cubei. Spectatorii prezenti in tribune au avut si un regret, acela ca nu au putut-o vedea la lucru si pe cealalta straniera venita in aceasta vara la Galati, Dragana Marinkovic.

“Structura echipei nu este mult modificata fata de sezonul trecut: au venit doua jucatoare si au plecat doua. Primul meci, ati vazut Iasiul, a venit, a luptat, dar atata poate. Noi suntem inca in perioada de pregatire si de rodare a echipei, am rulat aproape intreg lotul si sper sa fie mai bine decat astazi. Pe plan international vom incerca sa ajungem in Final Four in Cupa CEV, numai ca traseul din acest an va fi extraordinar de dificil. Dupa parerea mea, echipa a crescut cu 20% ca valoare in acest sezon. Principalul nostru adversar, Dinamo, a slabit ca forta, nu a realizat decat doua transferuri: liberoul Nationalei Croatiei si o jucatoare din Bulgaria, care a mai evoluat la aceasta echipa in urma cu doi ani, dar, in schimb, le-a pierdut pe Bojilova si Martin, dar, avand doi antrenori buni in Romania, pot face surprize oricand”, a declarat, la finalul partidei cu Penicilina Iasi, presedintele de la CSU Metal.

Alte rezultate inregistrate in prima runda: Dacia Mioveni - Volei 2004 Constanta 0-3, Constructorul IOR - Rapid 1-3, CSM Lugoj - U Cluj 3-1. Partidele Unic Piatra-Neamt - Dinamo si Stiinta Bacau - CSU Neumarket Tg. Mures au fost amanate. Etapa viitoare CSU Metal va juca, in deplasare, cu Rapid.
:lol::lol::lol:

ovidiu62
15th October 2007, 13:45
Campioanele de la CSU Metal isi incalzesc motoarele

Divizia A1 de volei feminin a programat in weekend o etapa incompleta. Spre deosebire de celelalte contracandidate, Dinamo si Stiinta Bacau, care se tem tot mai mult si gasesc fel de fel de pretexte pentru a-si amana jocurile, campioanele de la CSU Metal si-au vazut de treaba si au bifat o victorie logica.

Galatencele, care s-au deplasat in Capitala in ziua meciului, au avut nevoie de doar 68 de minute pentru a-si atinge obiectivul. Gazdele si-au vandut scump pielea si au fost gata-gata sa dea lovitura in cel de-al treilea set, cand au condus cu 20-16. Este adevarat ca aceasta situatie s-a produs pe fondul unor modificari facute in sextetul de baza de antrenorul Zoran Terzic. A fost un simplu foc de paie pentru ca experienta superioara si valoarea si-au spus cuvantul si lucrurile au urmat cursul normal.

Rezultat final: Rapid Bucuresti – CSU Metal 0-3 (-20, -17, -21). Campioana en-titre a folosit sextetul: Brizitka Molnar, Alina Albu, Maja Ognjenovic, Mayvelis Martinez Adlum, Dragana Marinkovic, Tatiana Liulenova, Ioana Pristavu-libero. Au mai evoluat: Diana Neaga, Nneka Onyejekwe, Adriana Dumitru, Daiana Muresan. De remarcat debutul sarbo-croatei Dragana Marinkovic si absenta Ivanei Ostojic, care nu a prins lotul din cauza unor probleme medicale.

Etapa viitoare “metalistele” vor intalni pe teren propriu nou-promovata Dacia Mioveni, formatie la care evolueaza ex-galateanca Dana Cocos. Partida va avea loc miercuri, de la ora 18.00, in sala “Siderurgistul” .
:headbang::headbang:

ovidiu62
22nd October 2007, 21:53
Campioana a mai facut o victima

CSU Metal a inceput sezonul in forta, cu patru victorii din tot atatea partide disputate. Galatencele vor juca urmatoarele doua partide pe teren propriu, urmand ca apoi sirul meciurilor din Divizia A1 sa se intrerupa pana la 17 noiembrie.

Divizia A1 de volei feminin a programat sambata partidele din cadrul celei de-a patra etape. Campioanele de la CSU Metal s-au deplasat pentru a doua oara in ultima saptamana in Capitala, unde au intalnit nou-promovata Constructorul IOR Optinova. Fara Tatiana Liulenova, care nu a mers la Bucuresti din cauza unei accidentari, dar cu vicecampioana europeana Brizitka Molnar in formula de start, galatencele s-au distrat, nefiindu-le necesare decat vreo 50 de minute pentru a bifa cea de-a patra victorie consecutiva. Rezultat final: Constructorul IOR - CSU Metal 0-3 (-12, -10, -16).

Antrenorii Nenad Djurovic si Paul Bogdan au folosit sextetul: Brizitka Molnar, Mayvelis Martinez, Alina Albu, Daiana Muresan, Diana Neaga, Nneka Onyejekwe. Pe parcurs au mai evoluat: Adriana Dumitru, Ivana Ostojic, Sabina Miclea, Alexandra Trica. Dupa acest joc sarboaica Brizitka Molnar s-a urcat intr-un avion cu destinatia Belgrad, ea urmand sa se alature Nationalei Serbiei, care se pregateste pentru Cupa Mondiala (2-16 noiembrie din Japonia). Moldoveanca Tatiana Liulenova nu a mers la Bucuresti, ea fiind menajata din cauza unei accidentari. Desi a facut parte din lot, sarbo-croata Dragana Marinkovic nu a evoluat deloc.

Cu toate ca nu s-au scurs decat patru etape din acest sezon, CSU Metal s-a instalat deja in fotoliul de lider si cu siguranta celelalte contracandidate, Dinamo, Stiinta Bacau si Unic Piatra-Neamt, vor avea de luptat pentru a o detrona.

Celelalte rezultate ale rundei au fost: Volei 2004 Constanta - CSU Neumarkt Tg. Mures 2-3, Dinamo Bucuresti - U Cluj 3-0, Rapid Bucuresti - Stiinta Bacau 0-3, Dacia Mioveni - Unic Piatra-Neamt 1-3, Penicilina Iasi - CSM Lugoj 3-0. Etapa viitoare “metalistele” vor juca pe teren propriu, la 27 octombrie, cu Volei 2004 Constanta.

dcp100168
23rd February 2008, 14:10
Stiri noi despre CSU Metal pe http://www.galateni.net/forum

Cristian
12th May 2008, 18:20
CAMPIOANELE: http://www.youtube.com/watch?v=MeHtF1SV5F0

dcp100168
17th June 2008, 02:36
S-a relansat (informational) site-ul CSU Metal http://www.csu-metal.ro/homero.html, iar in curand va exista o pagina demna de Liga Campionilor!

valb
26th June 2008, 11:56
site-ul este oki, sper ca si echipa sa faca fata in liga! Doamne ajuta!

ruvolley
25th October 2008, 22:10
katarina barun(csu metal galati) accidentata in urma meciului cu tg mures.(25oct 2008).era setul 3: 26-25.dupa un atac adversara a intrat in teren lovind*o pe kata. a venit salvarea...a fost ingrozitor... ruptura de ligamente.

The_Blonde
12th November 2008, 16:40
spuneti-mi si mie va rog unde este sala rapid ca trebuie sa ajung la meci acolo la 7 :) stiu ca e pe calea giulesti , dar vreau sa stiu daca e chiar langa stadion .

Cristian
12th November 2008, 17:03
Iulia mi s-a zis ca e exact langa stadion ;)

dumy84
13th November 2008, 00:20
CSU Metal Galati a pierdut, scor 3-1, dar se mentine pe primul loc in Grupa C.

Mai multe amanunte: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/volei/40624/metal-galati-a-pierdut-cu-vakifbank-istanbul.htm

iuliu87
19th November 2008, 11:31
www.voleimetal.wordpress.com

Doctor_Satan
9th February 2009, 16:52
Pacat ca nu au reusit mai mult! Au pierdut la limita in aproape toate meciurile. Un plus de concentrare si vointa le-ar fi adus in Final 12.
Problema cred eu ca o reprezinta competitia interna, pentru ca nu avem adversari care sa ne puna probleme in zilele noastre cele mai bune. In campionat sau cupa Romaniei vom pierde meciuri doar pe greselile noastre si nu din cauza valorii adversarilor.

mihai_alex
9th February 2009, 16:56
Putem sa jucam si prost ca tot castigam in tara,sa ne calificam si sezonul urmator in liga,poate ca vom reusi mai mult.