PDA

View Full Version : "Cupa Suporterilor" 2015



megastar
29th June 2015, 08:41
O parte dintre cei mai activi și pătimași suporterii ai Oțelului, împreună cu foști jucători de legendă ai echipei gălățene au arătat și sâmbătă cât de viu este spiritul roș-alb-albastru, la Cupa Suporterilor, eveniment de mare tradiție, în care fanii și idolii acestora intră împreună pe terenul de fotbal.
Sărbătoarea roș-alb-albastră a avut loc la baza sportivă de lângă Gară, ce aparține legendarului Ion Viorel, spectacolul de pe teren avându-i în recital pe Mihai Barbu, portarul echipei Oțelul Old-Boys, Sorin Haraga, Tudorel Pelin, Iulian “Max” Arhire și Gelu Popescu. Fostul căpitan și apoi antrenor al Oțelului, Viorel Tănase a fost de data aceasta responsabil doar cu indicațiile tactice, o accidentare ținându-l pe marginea terenului, acolo unde spectacolul a fost oferit de suporteri. Au cântat, s-au folosit din plin de pirotehnie și au venit pregătiți cu bannere. “Oțelul se salvează prin oțelari adevărați / Nu prin interpuși și simpli angajați” și “Istoria Oțelului târâtă prin noroi / Când am fost dați afară de pe Anghel Saligny 82” au fost mesajele purtând semnătura grupului Steel Boys față de situația actuală a clubului, retrogradat și alungat de pe stadionul unde a jucat mai bine de 30 de ani!
Totodată, cei de la Peluza Sud Galați au afișat un grafic pe pânză, reprezentând urcușurile și decăderile echipei din toată istoria sa, cu linia coborând la capăt spre zero și un mesaj elocvent, “Mai rău de atât nu se poate”, urmat de o săgeată în sus, reprezentând speranța unei reveniri rapide spre vârful fotbalului românesc.
Competiția organizată de suporteri a fost câștigată de foștii jucători ai Oțelului, nu fără multă alergătură și emoții, mai ales în finală, câștigată abia după loviturile de departajare în fața Peluzei Sud. La fel s-a decis și finala mică, câștigată de echipa userilor de pe site-ul suporterilor, dunareabatrână.ro, în fața celei a redactorilor “DB”.
Campioni la cântat, cei de la Steel Boys au învins cu 5-4 echipa Presei Gălățene, în jocul pentru locul 5-6, trupa jurnaliștilor pierzând, la fel ca în cele două meciuri din grupă, la un singur gol diferență.
La premiere s-au aprins fumigene în culorile echipei, s-a cântat “Dunărea Bătrână” - eternul imn al tribunei gălățene, o imagine – argument că Oțelul n-are cum să moară cu astfel de legende și suporteri, cu un spirit atât de viu și de puternic, cel roș-alb-albastru.

http://www.viata-libera.ro/sport/68123-a-fost-sarbatoare-in-comunitatea-%E2%80%9Cotelara

Tim
29th June 2015, 09:05
Am belit lupa, se pare ca de astia nu scapam nici daca se desfiinteaza.(

megastar
29th June 2015, 09:30
De ce ai vrea sa scapi de noi? Vreti sa ramaneti numai intre voi, fcsb-istii?

Tim
29th June 2015, 09:31
Parca Tudorie e stelist de mic.

Hai dispareti, lasati lumea sa va uite ca pe un vis urat!

megastar
29th June 2015, 13:07
E asa usor sa ne uiti. Pur si simplu nu mai intri pe sectiunea noastra. Simplu, nu?

Tim
29th June 2015, 13:25
nu e simplu cand tu insisti sa iti scoti *****ul la vedere in fiecare zi.

Doctor_Satan
29th June 2015, 15:49
Ce limbaj de centrul Timisoarei ai. :rolleyes:

megastar
29th June 2015, 16:14
nu e simplu cand tu insisti sa iti scoti *****ul la vedere in fiecare zi.

O fi asa cum zici tu, dar o fac la mine "acasa" . Te roade curiozitatea sa vezi ce scriu eu sau cum? Ca doar nu iti apare nimic in afara de faptul ca am scris eu ceva.

megastar
29th June 2015, 16:19
Ce limbaj de centrul Timisoarei ai. :rolleyes:

:)) Asta e buna.