PDA

View Full Version : Angelo Niculescu a incetat din viata



delaparis
20th June 2015, 23:55
Fostul selectioner al echipei nationale a Romaniei, Angelo Niculescu, a incetat din viata la varsta de 93 de ani. (http://www.onlinesport.ro/fotbal/echipa-nationala/angelo-niculescu-a-incetat-din-viata-nid-114390/)

delaparis
21st June 2015, 00:00
Tatal sistemului pe care Barcelona l-a aplicat ani de zile cu Pep s-a stins ... :cool:

phife
21st June 2015, 02:43
am vazut un interviu luat de niste englezi anul asta si am fost placut surprins sa vad cat de coerent era si cat de bine se mentinea la varsta lui. imi pare rau, sa-i fie tarana usoara.

Numero Dieci
21st June 2015, 13:58
RIP.

Ma mir,nimeni nu a aparut cu ''Trebuia sa-l bage pe Dobrin'' pana acum.

Duba
21st June 2015, 19:09
Tatal sistemului pe care Barcelona l-a aplicat ani de zile cu Pep s-a stins ... :cool:

Hai sa fim seriosi ... Nu stiu daca tu ai prins ce juca nationala la acel moment (sfarsitul anilor '60, inceputul anilor '70), insa din cate-mi aduc aminte n-avea nicio legatura cu ce joaca Barca. Mai mult, chestia asta cum ca in perioada regretatului Angelo Niculescu nationala juca tiki-taka a aparut de curand, scoasa de cine stie ce ziarist cu mintea obosita sau dornic de senzational. Eu stiu ca sistemul se nume temporizare, mai precis incercam sa tinem cat mai mult de minge, fara a taca poarta adversa. Un fel de pase la centrul terenului sau chiar in jumatatea proprie, prin acesta tactica incercam sa nu ne luam la tranta, sa nu intram in jocul adversarilor, care ne erau superiori, mai ales fizic, asa cum se intampla, din pacate, si acum. Hai, totusi, sa fim seriosi si sa nu exageram.
Din ce-mi amintesc, pot sa spun ca Angelo Niculescu a fost primul care a schimbat fata nationalei in bine, reusind sa o califice pentru prima oara la un turneu final.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

delaparis
21st June 2015, 21:14
Nu am apucat sa vad nationala lui Angelo la lucru deci comentez doar din ce am citit sau mi s-a povestit.
Evident ca nu se poate compara cu ce joaca Barca azi din mai multe puncte de vedere dar ideea era ca stilul bazat pe posesie sa zicem ca are ceva in comun. Repet ca idee. Barca face asta dar mult mai in viteza.
Apoi stilul asta a durat pana la venirea lui Lucescu care a fost cel care a rupt traditia cu temporizarea. Stanescu si chiar Kovacs tot asa jucau iar pe astia i-am apucat.

petea
24th June 2015, 15:57
Nu am apucat sa vad nationala lui Angelo la lucru deci comentez doar din ce am citit sau mi s-a povestit.
Evident ca nu se poate compara cu ce joaca Barca azi din mai multe puncte de vedere dar ideea era ca stilul bazat pe posesie sa zicem ca are ceva in comun. Repet ca idee. Barca face asta dar mult mai in viteza.
Apoi stilul asta a durat pana la venirea lui Lucescu care a fost cel care a rupt traditia cu temporizarea. Stanescu si chiar Kovacs tot asa jucau iar pe astia i-am apucat.

O scorneala a ziaristilor de rahat ce ne intoxica zilnic cu tampenile lor.

Lordul
2nd July 2015, 09:04
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace