PDA

View Full Version : Jocurile Europene - Baku 2015



Pages : [1] 2

Cata_RB
14th June 2015, 10:55
Cu un format nou, diferit fata de alte competitii, prima editie a Jocurilor Europene se afla la start. Romania intra astazi in concurs, pentru prima jumatate a calificarilor ce servesc si drept finale pe echipe.

Andreea Iridon
Laura Jurca
Silvia Zarzu

Cristi Bataga
Marius Berbecar
Vlad Cotuna

Punct de plecare pentru program, liste de stat, note live, rezultate etc: http://www.baku2015.com/schedules-results/sport=ga/index.html

Competitia este transmisa de Digisport. Pentru tarile care nu au cumparat drepturi tv, se poate vedea pe canalul oficial de youtube: https://www.youtube.com/channel/UC49lePw9AWIw-moU-Mu542g

Mult succes alor nostri! :ok:

Alina Nicoleta
14th June 2015, 12:30
Hai Romania!!!

degetica
14th June 2015, 13:57
mi se rupe inima pentru gimnastica romaneasca :(((

Xtreem22
14th June 2015, 14:05
Un 13.7 si 2 X 10.5 la paralele pffff :|

Anicia Juliana
14th June 2015, 14:12
avem calificate in finale?

Xtreem22
14th June 2015, 14:14
Azi sunt doar sarituri si paralele..deocamdata nota Andreei Iridon este a 8-a pt EF, dar mai urmeaza 3 subdiviziuni

degetica
14th June 2015, 14:17
a 5-a este, ca intra numai cate una pe tara. dar doar 6 intra in finala.

cristina.t
14th June 2015, 14:28
Imi pare bine ca Andreea nu a ratat la paralele. Cred ca ea va fi si romanca calificata la individual, parerea mea este ca are exercitii cu mult peste valoarea celorlalte doua la barna si sol. Pacat ca nu are si o saritura mai buna! Hai Andreea!

iulia_p
14th June 2015, 14:35
Imi pare bine ca Andreea nu a ratat la paralele. Cred ca ea va fi si romanca calificata la individual, parerea mea este ca are exercitii cu mult peste valoarea celorlalte doua la barna si sol. Pacat ca nu are si o saritura mai buna! Hai Andreea!
Si mie imi pare bine ca nu a ratat, dar speram o nota in jur de 14. Nu prea e sigur ca va fi in finala.
La barna e intr-adevar peste celelalte fete, dar la sol e cam invers.
Oricum, am ajuns foarte jos.

Spiridonova.Fan
14th June 2015, 15:06
Bine ca in timpul exercitiului Sandu se aproprie asa aproape de fete, iar cand cad sta si se uita la ele.

Cel putin in trecut chiar daca aveam exercitii simple, nu cadeam in veci de pe aparate. Vai si amar (din nou!)

Pe de alta parte, nu pot sa cred ca am vazut-o pe Komova intr-o competitie dupa 3 ani, si arata intr-o forma extraordinara! E asa de frumoasa! Mustafina arata bine dupa pauza de recuperare, iar Seda m-a impresionat si ea.

Anicia Juliana
14th June 2015, 15:14
Si mie imi pare bine ca nu a ratat, dar speram o nota in jur de 14.

Din ce am citit/vazut, Iridon e in pool position pentru un al 3lea paralel olimpic dupa Iordache si Bulimar, care speram sa treaca peste accidentari cu bine.

iulia_p
14th June 2015, 15:24
Din ce am citit/vazut, Iridon e in pool position pentru un al 3lea paralel olimpic dupa Iordache si Bulimar, care speram sa treaca peste accidentari cu bine.Peste accidentari si peste emotii :). Ma uitam ca Laura a pierdut cam 3 puncte peste un 13.5 de care cred ca s-ar fi apropiat, cu care am fi fost totusi pe 3.

AntoniaA
14th June 2015, 16:47
Sint utile competitiile astea, sint convinsa ca Laura a fost coplesita de emotii si prin urmare a ratat - dar potential de 13.7 -14 si ceva la UB exista la ea.
Imi pare insa bine pentru Andreea dar ma asteptam la o nota mai mare. Nota Silviei nu am inteles-o au taxat-o crunt la executie. Da a cazut dar totusi......
In fine Komova arata excalent, rusii trag la aur la mondiale.

mihaidascalescu
14th June 2015, 17:18
Peste accidentari si peste emotii :). Ma uitam ca Laura a pierdut cam 3 puncte peste un 13.5 de care cred ca s-ar fi apropiat, cu care am fi fost totusi pe 3.

Am fi fost, daca am fi facut etc etc. Voi va auziti cit de des se foloseste conditionalul?
Treaba este ca nemernicii astia s au prins ca e deajuns sa raporteze nerealizarile cu niste conditionale si au rezolvat plingerile voastre.

Or sa stea bine mersi Sandu si backerii lui la frg pina cind nu ingroapa bine de tot. Asta in cazul in care nu e realizat deja planul cum cred eu.

Locul 7 wtf? Cred ca suntem in grafic pt ratarea calificarii la olimpiada. :happy:happy:happy

Ada24
14th June 2015, 17:28
Andreea Iridon s-a calificat in finala la paralele.

Ada24
14th June 2015, 17:38
Sint utile competitiile astea, sint convinsa ca Laura a fost coplesita de emotii si prin urmare a ratat - dar potential de 13.7 -14 si ceva la UB exista la ea.
Imi pare insa bine pentru Andreea dar ma asteptam la o nota mai mare. Nota Silviei nu am inteles-o au taxat-o crunt la executie. Da a cazut dar totusi......
In fine Komova arata excalent, rusii trag la aur la mondiale.

Totusi asta nu e un concurs util pentru a se scapa de emotii...pentru scapare de emotii amicale....plus Laura a fost deja la foarte multe competitii.
Nu ar fi luat 14 avand in vedere ca Iridon cu D mai mare si E mai bun nu a luat.

Silvia a facut multe greseli de executie, dar oricum eu sunt surprinsa placut sa o vad pe paralele.

Foarte frumos Ungaria-pe 3 dupa prima zi!
Slabut Marea Britanie si Italia, ma asteptam la mai mult.

In rest Musti e in grafic, primul loc la AA, primul la paralele.

In ciuda ratarii lui Verniaev Ucraina pe primul loc la baieti wow.Si Ucraina 2, pardon, Azerbaijan, foarte bine , pe trei deocamdata.

iulia_p
14th June 2015, 17:39
Locul 7 wtf? Cred ca suntem in grafic pt ratarea calificarii la olimpiada. :happy:happy:happy
10 Mihai Dascalescu, 10. Era bun 7.

Ada24
14th June 2015, 17:44
lol iulia
(poate totusi mihai dascalescu radea de locul 7 al Marii Britanii ca vad ca ele sunt pe 7:confused:)

aveti idee unde e clasamentul (intermediar :D) cu echipele?ca pe site-ul oficial nu vad decat aa,sarituri si paralele.

(vai groaznice reclamele astea care apar peste forum!)

edit-l-am gasit.era tot acolo.

La baieti Romania pe 9 deocamdata.

mihaidascalescu
14th June 2015, 18:28
Era poza lui degetica cu rom pe 7. Gbr nu i problema deoarece fetele de la Baku nu sunt esentiale pt echipa. La mondiale o sa ne dea clasa fiti linistiti.

Cata_RB
14th June 2015, 18:47
Exact, Ada :D Tot acolo e. Nu-i prea user-friendly site-ul, dar apreciez ca macar au toate informatiile.

Pegasnegru
14th June 2015, 18:54
Pe o parte inteleg D-urile mici, dar ce nu inteleg sunt ratarile. Mai ales la Laura care era un copil puternic psihic ca junioara; si Andreea M. era consecventa ca junioara dar acum pare foarte sensibila. Ceva nu merge la lotul ala, toate fetele sunt mohorate, lipsite de vlaga si siguranta. Asta cred ca ma sperie cel mai mult: lipsa de spirit, tristetea, lipsa de incredere. Nu am mai vazut echipa Romaniei intr-un asemenea stadiu vreodata.

Ada24
14th June 2015, 19:00
As mai vrea sa adaug ca m-a ametit de tot modul asta de desfasurare al competitiei-cand la baieti era in plina desfasurare o subdiviziune la fete incepea-plus au aratat prea multa gimnastica masculina-(si da, stiu ca de obicei e invers, informatii/video mai mult cu fete :D)
M-am saturat de inele si cal cat pentru 10 ani.

mikeyy
14th June 2015, 20:07
Bravo Andreea Iridon si baaaafta multa maine la barna!
Welcome back, Musti!
Way to go, Verni. Grija la cal, totusi.

Imi pare rau pentru paralelul Laurei, mai ales ca in Italia i-a iesit atat de bine. Azi cred ca nici ea nu si-a dat seama ce s-a intamplat. A fost ca un roller-coaster, ratare dupa ratare. Capul sus si va fi bine. Sunt convins ca e un accident.

Silvia nu imi place cum isi executa elementele, foooarte multe probleme are la sarituri si paralele.

mihaidascalescu
14th June 2015, 22:25
B. Capul sus si va fi bine. .
:happy:happy:happy

AntoniaA
15th June 2015, 03:35
Da Laura a fost la multe competitii dar nici una nu a fost de dimensiunile acesteia. A ratat dar macar la ea nu da senzatia de copil blazat.
Apoi sala de concurs e mare, publicul e numeros, nu se compara cu Europenele. Da cumva aerul de miniolimpiada.
A gresit pentru ca s-a grabit dar are potential. In Italia a luat 13.700 si daca isi imbunatateste ritmul poate lua mai mult. Deocamdata nu as pune-o chiar asa de " in urma" Andreei Iridon, la ora asta cu doua exercitii reusite sint mici diferente.
Daca nu apar probleme medicale si creste frumos pina la mondiale va fi folosita in finala la echipe la UB. Cine altcineva? Larisa, Andreea I si Laura. Nu cred ca Diana isi va reveni pina atunci iar daca Laura ia acum 13.7 ( In Italia) de ce nu ar putea lua in jur de 14 in toamna? In Italia a fost mai bine fata de Europene deci teoretic se poate.

Ada24
15th June 2015, 06:07
Laura a fost la Europene de Junioare, Europene de Senioare, Olimpiada Tineretului (o minioplimpiada mai miniolimpiada decat asta :P)...din cate vad eu aceasta competitie nu a fost tratata ca o competitie importanta de multi-vezi echipele Marii Britanii si Italiei.
Oricum nu am zis ca e o tragedie ca a ratat sau ca nu are potential , doar ca nu poti spune ca e la prima competitie importanta.

Iar in legatura cu potentialul romancele sunt pline de el, dar la paralele doar cu asta ramanem(si nu,nu dau vina pe gimnaste, nu cred ca e vina lor...cum nu cred ca nici"blazarea" asta pe care o vad unii in unele gimnaste nu cred ca depinde doar de gimnasta...ci de un cumul de factori...).Ce e trist- la ratare se iese din carti total.Verniaiev cu ratare si s-a calificat la cal, nu mai zic de Ucraina pe primul loc.

Oricum sa speram ca azi va fi mai bine,trebuie sa fie :D.

Ada24
15th June 2015, 07:01
Inca ceva...stiu ca e o surpriza locul zece (intermediar :D), dar inainte de competitie am vazut niste previziuni facute pe baza mediei notelor luate de gimnaste in competii in ultimul an-acolo Romania era pe 7 (la 3-3-2) si 10 (la 3-3-3 cu nota de 6 la paralele a Silviei de la Nationale). Sincer, atunci, mi s-au parut ridicole aceste previziuni:drak:...

Oricum ma bucur foarte mult ca Andreea s-a calificat in finala la paralele./hello La cat mai multe calificari in finale si azi.:ok:

Ada24
15th June 2015, 09:31
La barna Rusia
Seda 14.600-o barna f sigura, a invatat sa stea pe aparat
Musti 14.566
Komova 14.233

Ada24
15th June 2015, 09:58
Musti are sol pe My way-foarte potrivit as zice :D
Calificari-Musti-AA,paralele,sol Seda sarituri si barna

Rusia a terminat calificarile/echipe fara ratari.Felicitari pentru medalia de aur .:D

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 10:18
Komova arata pur si simplu SUBLIMA. Cum au spus si comentatorii (apropo, care om fara minte le-a dat jobul??), chiar si cand lupta sa stea pe aparat arata eleganta. Macar pentru prima data in cariera lupta sa stea pe aparat :yes:. Nu e pregatita pentru AA, dar chiar o vad printre primele 5 la mondiale. Dublu intins la sol foarte frumos. Si ce sol dificil!!

Seda, foarte solida la barna, acel salt intins cu surub a fost de 10 (sau 15.5). Nu pot sa cred ca s-a calificat in finale.

Mustafina e in recuperare, la barna nu prea a avut nimica special. De sol nu stiu ce sa zic, o pirueta superba, pirueta Mustafina controlata bine, insa suruburile sunt de 2 bani....nici muzica nu-mi place

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 10:20
Din nou vreau sa mentionez ce frumoasa e Komova. Seamana pe Khorkina ;)

Ada24
15th June 2015, 10:29
Ce inaltime are?Pare cat Ross.(sau Khorkina, ca tot le comparai :D)

Edit-vad ca pe siteul oficial are 162 cm.

Ada24
15th June 2015, 10:57
Ungaria a gresit cam mult azi.:( Pacat.
Sunt pe 3 deocamdata dupa Rusia si Marea Britanie.
Azerbaijan e in fata Ucrainei...

(ma scuzati ca vorbesc singura :D)

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 11:02
Ungaria a gresit cam mult azi.:( Pacat.
Sunt pe 3 deocamdata dupa Rusia si Marea Britanie.
Azerbaijan e in fata Ucrainei...

(ma scuzati ca vorbesc singura :D)

Sunt aici si eu ;) Site-ul federatiei ruse o are la 1,63 pe Komova. Khorkina era 1,65.

Ce s-a intamplat cu Ungaria? Ar fi fost timpul ca lumea sa vada executia frumoasa ai lui Noemi Makra.

Nu-mi vine sa cred ca Inshina a reprezentat Rusia la tinuta ei :no:

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 11:06
Ce parere avem de Mustafina, Komova, Paseka, Afanasyeva, Spiridonova si Tutkhalyan pentru echipa Rusiei la mondiale? Fara Kharenkova...dar nu stiu unde am putea s-o punem.

Ada24
15th June 2015, 11:42
Gimnasta ce reprezinta Cipru s-a nascut in Romania si traieste in Australia lol

Cam slab Marea Britanie la baieti.Ce se intampla cu ei ca la juniori sunt mereu campioni europeni, cand ajung la seniori rateaza pe capete.:confused:

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 12:19
Cand incepe urmatoarea subdiviziune si pot primi un link?

Alina Nicoleta
15th June 2015, 12:20
Si eu ma uit din cand in cand.. sunt la birou. o sa ma uit incepand cu fetele noastre iar. Tare fetele, hai sa le dam peste nas celor ce nu cred in noi.Hai Andreea cu barna stata, Laura si Silvia cu sol negresit. Se poateeeeee!!!

Ada24
15th June 2015, 12:22
incepe acum

https://www.youtube.com/watch?v=457gVXdsaQA

Alina Nicoleta
15th June 2015, 12:23
Cand incepe urmatoarea subdiviziune si pot primi un link?

https://www.youtube.com/watch?v=457gVXdsaQA

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 13:15
14.4 Steingruber la barna!

mihaidascalescu
15th June 2015, 13:28
Ce dragulescu a tras verniaev

Ada24
15th June 2015, 13:45
Andreea 14.100 la barna! bravo!a stat :D
Laura 13.400
Silvia 11.966

mihaidascalescu
15th June 2015, 13:49
Noroc ca Sandu nu are voie pe podea ca sa le atinga

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 13:52
Laura pierde vreo 0.8 la fiecare tsukahara.

OAMENI BUNI! Ati vazut solul lui LIEKE WEVERS??? 13.9, dupa Mustafina, si numai 2 diagonale. Putem lua notite??

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 13:56
Am vazut eu bine?? Zarzu cu upgrades?? Si....Doamne iarta-ma...muzica care imi place :o:

Ada24
15th June 2015, 14:02
sol Romania

silvia 13,933 9pe 2 deocamdata)
Laura 13,700
andreea 12,600-a pus mana jos la prima diagonala

la AA

ANdreea 52,999
Laura 52,333
Silvia 50,732

Bravo fetele azi a fost mai bine

Bravo Andreea -s-a calificat si la AA

Ada24
15th June 2015, 14:03
Laura pierde vreo 0.8 la fiecare tsukahara.

OAMENI BUNI! Ati vazut solul lui LIEKE WEVERS??? 13.9, dupa Mustafina, si numai 2 diagonale. Putem lua notite??

Foarte frumos solul lui Wevers incredibil ce D are cu doar 2 diagonale.Nu stiu de ce Andreea nu poate fi invatata piruete din astea ca Lieke ca doar e buna la artistica.
(dar Lieke nu mai e pe 2, silvia e inainte :D)

Spiridonova.Fan
15th June 2015, 14:03
Locul 5 (pentru moment).

Trist...

Ada24
15th June 2015, 14:13
Locul 5 (pentru moment).

Trist...

macar nu e 10 :D
si am depasit Marea Britanie si poate e un pic mai fericit mihaidascalescu

greu cu paralelele astea, dar atat cat timp cautam vinovati in loc sa cautam solutii tot asa vom merge

Ada24
15th June 2015, 14:17
E cineva de pe forum in sala?
Ce a facut Laura la barna ? A gresit sau D mic?
silvia?

Anicia Juliana
15th June 2015, 14:21
Am incercat sa vad si eu cate ceva. E foarte greu de urmarit aceasta competitie :mda:
Fetele noastre arata ca niste junioare. Tarile din fata au gimnaste cu experienta ce si-au cladit dificultatea in multi ani: Van Gerner, Steingruber, Seitz. Deci locul 5 e ok pentru tanara noastra echipa. De unde mai mult?

iulia_p
15th June 2015, 14:42
Am incheiat destul de bine pana la urma.
Si, chiar daca "daca si cu parca se plimbau in barca", Laura a pierdut cam 3 puncte care ii erau la indemana. Nu spun asta pentru a arata cu degetul, dar am fi avut medalie fara probleme in cazul acesta.

Bravo tuturor fetelor pentru felul in care s-au mobilizat, bravo Andreea pentru barna (si pentru paralelul de ieri), bravo Silvia pentru un sol pe care daca il repeti poate vii cu aurul la gat, bravo si Laura pentru un sol frumos si pentru o saritura wow.


A gresit sau D mic?
Laura cred ca are barna ca aparat mai slab, cam pe acolo o stiu eu mereu.

Gustul amar insa ramane si daca tot dam vina pe fete nu facem nimic. Ele chiar cred ca muncesc si fac tot posibilul, in mare parte.

Dar de unde au aparut atatea accidentari in ultima vreme? De ce nu au lasat-o pe Didi sa isi revina si au dus-o la Europene aproape intr-un picior pentru a fi dupa aceea nevoiti sa il opereze si pe celalalt? Ce se intampla cu Stefi, Paula, Dora Vulcan, care sunt si ele la lot teoretic?

In fine. Din toata inima imi doresc ca fetele sa isi valorifice potentialul si sa vina cu medalii cat mai multe, dar sper ca nu ne vom linisti iar si ascunde in spatele lor.

Ada24
15th June 2015, 14:50
iulia si echipele de pe podium au ratat, Seitz a ratat la barna de doua ori de exemplu...deci nu e asa sigur ca eram pe podium cu 3 puncte in plus...si la Olanda am vazut ratari...
oricum la paralele mereu sunt greseli sau D foarte mic, nu e un accident...dar vorba ta atat timp cat dam vina pe fete in loc sa se faca ceva se va continua asa.
Plus dupa cum zicea Anicia ale noastre arata ca niste junioare, de unde forta de D-uri mai mari...

Despre barna Laurei am gasit-D 5.6 dar doar 7.8 la E

iulia_p
15th June 2015, 15:09
iulia si echipele de pe podium au ratat, Seitz a ratat la barna de doua ori de exemplu...deci nu e asa sigur ca eram pe podium cu 3 puncte in plus...si la Olanda am vazut ratari...
oricum la paralele mereu sunt greseli sau D foarte mic, nu e un accident...dar vorba ta atat timp cat dam vina pe fete in loc sa se faca ceva se va continua asa.
Plus dupa cum zicea Anicia ale noastre arata ca niste junioare, de unde forta de D-uri mai mari...

Despre barna Laurei am gasit-D 5.6 dar doar 7.8 la E Sunt de acord, cautam si eu o consolare... Pana la urma nu am fost departe de podium, dar la nivel mondial situatia e total diferita.

Imi amintesc ca am vazut un reportaj de pe la lotul de junioare cred, aratau un anunt mare de pe perete ca cine nu are greutate mica nu intra in sala.... si ma gandeam ca probabil dupa criteriile noastre nu primeau nicio americanca la antrenament.

Nu stiu cum de nu s-a prins nimeni ca in gimnastica de azi, cu ce elemente sunt, e nevoie de forta, trebuie sa ai alt gen de corp ca sa poti face elemente grele fara sa te accidentezi. Pana si rusoaicele arata bine facute, chiar si chinezoaicele... iar noi tot la 30 de kg am ramas.

Exceptie Lari, care poate are acces si la alte materiale / alte sfaturi.

Ada24
15th June 2015, 15:21
Sunt de acord, cautam si eu o consolare... Pana la urma nu am fost departe de podium, dar la nivel mondial situatia e total diferita.

Imi amintesc ca am vazut un reportaj de pe la lotul de junioare cred, aratau un anunt mare de pe perete ca cine nu are greutate mica nu intra in sala.... si ma gandeam ca probabil dupa criteriile noastre nu primeau nicio americanca la antrenament.

Nu stiu cum de nu s-a prins nimeni ca in gimnastica de azi, cu ce elemente sunt, e nevoie de forta, trebuie sa ai alt gen de corp ca sa poti face elemente grele fara sa te accidentezi. Pana si rusoaicele arata bine facute, chiar si chinezoaicele... iar noi tot la 30 de kg am ramas.

Exceptie Lari, care poate are acces si la alte materiale / alte sfaturi.

Da am vazut si eu chestia aia, eu cred ca antrenorii romani doar asa stiu sa antreneze, dupa niste scheme /metode din anii 80, ceea ce explica si paralelele proaste (acolo s-a evoluat cel mai mult), lipsa de apeluri la sol si barna...si aratam ca junioare la senioare-
Plus la faza cu inaltimea/greutatea asa sunt si selectate, la campania asta am vazut cum le masura...si plangem ca nu vin gimnaste la selectie-cred ca ar trebui sa se planga ca nu vin gimnaste la inaltimea si greutatea care le convine lor.
Chiar nu vad antrenorii din Romania cum arata prima diagonala a Giuliei?!De ce la noi nu poate nimeni acel element?Ca ar trebui sa stie sa invete ca una din primele gimnaste care facea acel element a fost Bontas-dar de unde forta?!

Dar mai bagam niste scuze si asteptam generatia urmatoare-care e oricum masurata ca la schema asa ca...
Avand in vedere cate putine gimnaste vin ar trebui sa se schimbe antrenorii dupa ce pot gimnastele si nu invers...dar nu vad vreo dorinta...

mihaidascalescu
15th June 2015, 15:58
macar nu e 10 :D
si am depasit Marea Britanie si poate e un pic mai fericit mihaidascalescu

greu cu paralelele astea, dar atat cat timp cautam vinovati in loc sa cautam solutii tot asa vom merge

ca sa fiu fericit ar trebui ca:
sistemul sa nu-si mai bata joc de copilele astea oferindu-le mai nimic si antrenori slabi.
sistemul sa nu mai dea vina pe: dar nu sunt bani noi ce sa facem?
frg trebuie reconstruita pe VALORI nu niste nulitati.

suntem asa de slab vazuti acum ca imi creste increderea ca nu ne calificam la mondiale in primii 8. totusi chiar si o asemenea catastrofa va putea fi musamalizata de frg avind in vedere letargia generalizata romaneasca.

iulia_p
15th June 2015, 16:03
Plus la faza cu inaltimea/greutatea asa sunt si selectate, la campania asta am vazut cum le masura...si plangem ca nu vin gimnaste la selectie-cred ca ar trebui sa se planga ca nu vin gimnaste la inaltimea si greutatea care le convine lor.

Ha! Mi-aduc aminte de o intamplare de demult, cand povestea mama unei gimnaste ca atunci cand a fost ea selectata sa faca gimnastica trebuiau sa vina si cu parintii, care si ei trebuiau sa fie slabi si mici de statura, pentru ca se presupunea ca asa vor evolua si fetele.
Si gimnasta respectiva, care a ajuns sus, foarte sus, a avut noroc ca tatal ei nu a fost prezent, ca era inalt si bine facut si sigur nu i s-ar fi recomandat sa faca gimnastica :))

degetica
15th June 2015, 17:34
Eu nu am reusit sa urmaersc azi. Are cineva o poza cu clasamentul final?

Ada24
15th June 2015, 17:35
Eu nu am reusit sa urmaersc azi. Are cineva o poza cu clasamentul final?

http://www.baku2015.com/gymnastics-artistic/event/women-team/index.html

La baieti ne-am calificat la sarituri -Bataga-de pe 6 si la paralele Berbecar de pe 2

La echipe pe 9

Ada24
15th June 2015, 17:53
Lieke Weviers s-a calificat de pe 3 in finala la sol.Are doar 2 diagonale D.Are D 5.4 si un sol superb.Poate invata si altii ca se poate si altfel ajunge la un D cat mai mare...

In alta ordine de idei cand vede Grandi&co ca tari precum Germania , Olanda si Azerbaijan au urcat pe podium parca vad ca pt Olimpiada din 2024 sau mondiale propune un sistem tot 3-3-2.:rolleyes:

Mia, ca te vad pe aici :D, Maras s-a calificat la bara de pe 1!
Acum vad ca si Cotuna a facut destul de bine la bara, prima rezerva.

Ada24
15th June 2015, 19:08
La baieti la AA de la noi s-a calificat Vlad Cotuna pe 8.
Am inteles ca fetele si baietii au finala in acelasi timp.Suna groaznic.:groggy:

degetica
15th June 2015, 19:58
pare cinic ce spun, dar bine ca a cazut Laura la paralele, ca sa vedem adevarul. Daca lua un 12.8, 12.7, eram pe locu 2 si s-ar fi trecut poate si mai usor sub preÈ™ acest rezultat
Multumesc mult, Ada!

Tracoromana
15th June 2015, 20:06
Cred ca ideea a fost ca la AA sa participe ca de obicei Laura si Cristi Bataga la baieti. Dar uite ca socoteala de acasa n-a iesit de data asta. E Andreea si Vlad Cotuna. Nu-i rau sa-i mai vedem si pe ei la lucru. Laura a gresit mai ales la paralele. Nu-i nimic, se intampla si la case mai mari, si ambitioasa cum o stim, sigur va fi bine data viitoare.
Felicitari Andreei si Silviei pentru finale, felicitari Laurei pentru sarituri si sol. Felicitari baietilor, fiecare este intr-o finala.
.

mihaidascalescu
15th June 2015, 20:09
eram pe locu 2 si s-ar fi trecut poate si mai usor sub preÈ™ acest rezultat
!
Fii serioasa, nesimtitii FRG vor reusi sa treaca sub pres necalificarea la mondiale, locul asta e jucarie pt copii de misreprezentat.

iulia_p
15th June 2015, 21:15
Eu nu as paria ca nu o.vor introduce pe Laura la AA, daca se va putea, avand sanse mai mari. Desi ma enerveazã practica asta.

Pegasnegru
16th June 2015, 10:10
Eu nu as paria ca nu o.vor introduce pe Laura la AA, daca se va putea, avand sanse mai mari. Desi ma enerveazã practica asta.

M-ar enerva si pe mine daca s-ar face acest lucru. Insa poate ca nu; Laura si-a dovedit pana acum firea mai stabila. Andreea este cred ca la primul concurs curat ca senioara. Poate o vor lasa pe Andreea sa concureze la AA ca sa isi cimenteze consecventa si increderea.

ancaqwe
16th June 2015, 10:49
Fii serioasa, nesimtitii FRG vor reusi sa treaca sub pres necalificarea la mondiale, locul asta e jucarie pt copii de misreprezentat.

foarte ciudat, eu stiam ca suntem calificati la mondiale

mihaidascalescu
16th June 2015, 13:04
Pun pariu ca nu ne calificam in finala la mondiale. Any takers?

21mai
16th June 2015, 14:07
Pun pariu ca nu ne calificam in finala la mondiale. Any takers?

Eu da ca ne calificam de pe poziția a 5 a

Alina Nicoleta
16th June 2015, 15:08
Larisa se intoarce pt mondiale si cred ca si Catalina. Asa ca sunt sigura ca ne calificam in primele 8.. Cu o Larisa ieri, asa cum a fost Musty.. am fi fost clar pe locul 2.. ca sa nu mai zic ca poate ne bateam la locul 1..

lilianabirsanu
16th June 2015, 15:12
Intrebare la CM in ce formula se concureaza anul acesta cate gimnaste concureaza si cate note intra in calcul??
Depinde cine va reusi sa fie in forma si sa mearga....Lari,Cata....daca Diana va fi bine si va merge....poate la paralele doar...este greu de spus....putem sa ne calificam de pe ..4-5...dar si de pe 8..

Spiridonova.Fan
16th June 2015, 15:30
Intrebare la CM in ce formula se concureaza anul acesta cate gimnaste concureaza si cate note intra in calcul??
Depinde cine va reusi sa fie in forma si sa mearga....Lari,Cata....daca Diana va fi bine si va merge....poate la paralele doar...este greu de spus....putem sa ne calificam de pe ..4-5...dar si de pe 8..

Sincer oameni buni putem reveni la realitate? Bulimar e accidentata si nici macar nu-s sigur ca va ajunge pana la Rio. In afara de Iordache (si Ponor, dar inca e prea repede), cine altcineva mai este in echipa noastra? De anul trecut practic toate echipele noastre au fost compuse din Iordache + celelalte (cum le cheama nu mai tin minte). Trist ca aratam asa cu un an inainte de olimpiada.

Apropo, tocmai am vazut exercitiul lui Zarzu la paralele. Nu merita sa poarte costumul romaniei pentru un asemean exercitiu.

Alina Nicoleta
16th June 2015, 16:02
Hai sa nu mai criticam asa daca nu stim unde e problema.. cred ca fiecare incearca sa faca cat mai ok. Eu nu cred ca e cazul sa criticam noi!

AntoniaA
16th June 2015, 16:17
Ar putea fi si asta o solutie:
Silvia Zarzu la VT plus FX probabil UB in calificari.
Andreea Iridon UB plus BB

Larisa AA
Laura AA
Catalia Vt, BB si FX

Lari si Cata vor cara echipa dupa ele. Ar mai fi Andreea Munteanu dar fara paralel nu vad ce ar putea acoperi.
De calificat ne calificam, speranta moare ultima dar va fi enorm de greu. Sa vedem ce competitii alege federatia pentru august septembrie, Cata are nevoie si ea de rodaj, Lari la fel. Chiar asa cind sint nationalele?

mihaidascalescu
16th June 2015, 16:35
Larisa se intoarce pt mondiale si cred ca si Catalina. Asa ca sunt sigura ca ne calificam in primele 8.. Cu o Larisa ieri, asa cum a fost Musty.. am fi fost clar pe locul 2.. ca sa nu mai zic ca poate ne bateam la locul 1..

Intrebare la CM in ce formula se concureaza anul acesta cate gimnaste concureaza si cate note intra in calcul??
Depinde cine va reusi sa fie in forma si sa mearga....Lari,Cata....daca Diana va fi bine si va merge....poate la paralele doar...este greu de spus....putem sa ne calificam de pe ..4-5...dar si de pe 8..

un be lie va ble

citi de daca si poate in doua posturi mici. cred ca tot atitia cit sint si in raportul federatiei de nesimtiti.

stati linistiti ca daca puneam pariu pe bune e ca si cum v-as fi bagat mina in buzunar. :happy:happy:happy

mihaidascalescu
16th June 2015, 16:37
De anul trecut practic toate echipele noastre au fost compuse din Iordache + celelalte (cum le cheama nu mai tin minte). .

ca sa nu mentionez presiunea infernala pusa pe iordache cu asa echipe si am vazut presiune de genul asta ce rezultate are.

Alina Nicoleta
16th June 2015, 16:50
Haide mai tu crezi ca daca fetele ar putea nu ar face? Eu zic ca asta se poate acum, si da cred ca lari si catalina vor fi la mondiale pregatite sa ajute echipa. Pun pariu cu tine ca ne calificam.

degetica
16th June 2015, 17:18
totul ar fi mult mai Ok daca in loc de declaratii despre cat de naspa e generatia noua s-ar zice exact fiecare ce probleme a avut, cat a stat pe bara, de ce e progres sau e regres. Secretomania asta este teribila. pana si rusii sunt mai deschisi ca noi.

iulia_p
16th June 2015, 17:21
totul ar fi mult mai Ok daca in loc de declaratii despre cat de naspa e generatia noua s-ar zice exact fiecare ce probleme a avut, cat a stat pe bara, de ce e progres sau e regres. Secretomania asta este teribila. pana si rusii sunt mai deschisi ca noi.Eu cred ca si antrenorii sunt depasiti de generatia asta, care nu mai face nimic la comanda, ca in trecut.

Dar faptul ca americanii, rusii si alte natii se descurca, inseamna ca o formula exista. Doar ca ai nostri au ramas blocati pe formulele anilor 80-90, care ne-au adus succes, dar au trecut.

Xtreem22
16th June 2015, 17:54
La cat de determinata este, Cata si acum ar scoate peste 14 la sol si barna, ceea ce greu se intampla la generatia actuala :|
De Sandra se mai aude ceva? si de ea ar fi mare nevoie la anul...este om de sarituri si sol, dar intotdeauna a ajutat echipa la barna/ paralele la nevoie, cu exercitii mai mult decat decente

mihaidascalescu
16th June 2015, 18:00
bine ca vad ca suntem realisti in continuare. hai cu sf-urile. luam si noi aurul la rio. uraaaaaa.

Anicia Juliana
16th June 2015, 19:28
Eu cred ca si antrenorii sunt depasiti de generatia asta, care nu mai face nimic la comanda, ca in trecut.

Dar faptul ca americanii, rusii si alte natii se descurca, inseamna ca o formula exista. Doar ca ai nostri au ramas blocati pe formulele anilor 80-90, care ne-au adus succes, dar au trecut.

E valabil din 2002. Si pe tema asta va recomand o emisiune in care se discuta mutatia si fenomenul generatiilor "nesupuse" - cum se punea problema la vremea aceea.
https://www.youtube.com/watch?v=mmBXo-_Pjb4

CTP argumenta ca ar fi mai sanatoasa o esalonare a pregatirii astfel incat performanta si nivelul de varf sa fie atins la 18-20 de ani, cand sportivul ajunge la maturitate. E un punct de vedere care se aplica situatiei de azi, avand in vedere ca din 2010 cerem de la niste copile firave, si fizic, si psihic, cresterea dificultatii si stapanire de sine.
Si foarte interesanta e partea de la min 58 pana la min 59 cand Belu conclude " o femeie de 25 de ani nu poate face ce face Andreea (Raducan) la 18". Femeia Catalina se pragateste acum sa salveze pentru a doua oara gimnastica romaneasca. Bine, asta de ochii lumii, pt ca in interior nu am scapat de vechile idei.

mihaidascalescu
16th June 2015, 19:38
CTP argumenta ca ar fi mai sanatoasa o esalonare a pregatirii astfel incat performanta si nivelul de varf sa fie atins la 18-20 de ani, cand sportivul ajunge la maturitate.

mersi, o sa ma uit. dar ctp pe ce se baza in argumentatia lui, este antrenor?

Ada24
16th June 2015, 20:57
Deci de nesupuse nu pot romancele sa faca paralele?
Simona Amanar a fost cea mai supusa gimnasta conform declaratiei antrenorilor si tot paralel "romanesc" facea plus ca si rata de a ajuns la psiholog daca imi aduc bine aminte.

Exact ca gimnastele "supuse" cad mai mult ca de aia sunt supuse-sunt emotive,cuminti.Catalina, care nu a cazut niciodata in concurs, nu e tocmai supusa (avand in vedere ca era lider la fugit la discoteca).Din cate am inteles nici Musti nu e prea supusa. :D si nici Khorkina..

Facem ce facem si cautam vina tot la gimnaste , la generatii.De parca americancele sunt din generatia anilor 60 fara tv si calculator.Americancele sunt motivate, nu le spune Marta cu luni inainte nucleul echipei (de cate ori a zis Marta echipa pt Rio se face in jurul lui Biles?! ), nu sunt masurate si antrenate dupa un sistem ci dupa ce e bine pentru fiecare in parte, pentru fiecare tipar de gimnasta exista un antrenor, fiecare e impinsa la maxim ce poate face ca e si interesul antrenorului personal, sustinerea parintilor este gandita altfel in mentalitatea americana decat cea romaneasca ;).....

Sa fim seriosi sistemul american nu a fost cladit peste noapte, noi vrem rezultate acum repede sa mai incropim nitel.Plus sistemul american e cladit pe sistemul gimnastica pentru toti, varfurile la olimpiada-noi nu ne obosit cu gimnastica pentru toti ca ar fi efort degeaba.

Vad ca deja Andreea e scoasa din AA de fani pentru interesul echipei.
Marta a zis intr-o situatie asemanatoare "We dont do that" chiar daca a pierdut medalie.
In loc sa fie "recompensata" hai sa o pedepsit ca a stat pe aparat si ca a stricat socotelile de acasa...chiar de asta are ea nevoia avand in vedere ca e emotiva...:rolleyes:
Cand Diana a fost inlocuita in 2012 i s-a zis ca e tanara are timp...mda, timp a fost, sanatate nu...Diana nu a mai avut ocazii, Larisa da...

Si nu intelegem de ce nu sunt motivate gimnastele:groggy:
Ca ele trebuie sa fie motivate pentru echipa, sa se puna pe ele pe ultimul loc...

Ciudat ca generatia noua e vazuta asa netalentata ca prin 2010 era vazuta drept cea mai talentata de nu stiu cat timp...:confused:

Anicia Juliana
16th June 2015, 21:09
mersi, o sa ma uit. dar ctp pe ce se baza in argumentatia lui, este antrenor?

Pornea de la observatia ca varsta performantei in sportul mondial (de la tenis la gimanstica si sporturi de echipa) era in continua scadere si contabiliza unele fenomene din gimnastica precum accidentarile, retragerile premature, privarea de scoala, etc. Din asta rezulta intrebarea: suntem indreptatiti sa cerem unor copile note de 10 si psihicul unui adult? Lansa o ipoteza logica. Cred ca era o discutie interesanta si premonitoare, avand in vedere ca astazi vedem atatea gimnaste care obtin rezultate foarte bune dupa 20 de ani.

@Ada - total de acord, problema nesupunerii este o problema falsa. nu gimnastele sunt problema, ci faptul ca nu am gasit inca, 13 ani mai tarziu, un sistem de pregatire adecvat

sorin2782
16th June 2015, 22:23
Test

sorin2782
16th June 2015, 22:30
Imi pare rau in primul rand de faptul ca in gimnastica din Romania se merge in continuare pe sistemul comunist (cine are mai multe cunostiinte sau mai multa influenta-bani) nu se ia in considerare munca unor gimnaste care nu au posibilitatea sau starea materiala a altora. Imi pare rau ca Andreea Iridon a fost dezavantajata in finala de la individual compus in detrimentul Laurei Jurca😠 Sincer imi pare rau ca se lucra in asa fel (murdar) la psihicul unor gimnaste de 14-15ani. Rusine antrenorilor care aleg astfel de tehnici de mani****re a psihicului fetelor

miafangina
16th June 2015, 23:27
Imi pare rau in primul rand de faptul ca in gimnastica din Romania se merge in continuare pe sistemul comunist (cine are mai multe cunostiinte sau mai multa influenta-bani) nu se ia in considerare munca unor gimnaste care nu au posibilitatea sau starea materiala a altora. Imi pare rau ca Andreea Iridon a fost dezavantajata in finala de la individual compus in detrimentul Laurei Jurca😠 Sincer imi pare rau ca se lucra in asa fel (murdar) la psihicul unor gimnaste de 14-15ani. Rusine antrenorilor care aleg astfel de tehnici de mani****re a psihicului fetelor

N-am inteles prea bine ce vrei sa spui...s-a intamplat ceva?pe lista oficiala apare Andreea.

iulia_p
17th June 2015, 07:40
N-am inteles prea bine ce vrei sa spui...s-a intamplat ceva?pe lista oficiala apare Andreea. Nuuu... eu am facut prostia de a-mi exprima speranta ca NU se va practica vreo inlocuire, ca sa revin si sa citesc pe forum ca s-a sugerat de catre fani sa fie Andreea inlocuita cu Laura pentru binele tarii.
Telefonul fara fir, functioneaza si in scris, iata :)

ancaqwe
17th June 2015, 09:38
Bafta fetelor in continuare!!
Pana la mondiale mai e, si nu cred ca ne putem pronunta legat de echipa (in afara de Larisa - daca e sanatoasa si Catalina - daca e sanatoasa, ca de recuperat pare ca aproape e acolo dupa filmulete) pana nu vedem toate fetele in concurs. La Diana cred ca e un mare semn de intrebare daca isi revine si cand.
Avem un numar mai mare de senioare, si nu stim cum arata.
Stefania Stanila, Ana-Maria Ocolisan care abia revine dupa operatia si a si concurat ok, Andreea M. care poate sa isi revina, Andreea I. care sper sa capete incredere in ea, Laura (care dupa mine trebuia lasata sa lucreze la upgrade-urile de care au tot vorbit in interviuri, ea era cea cu un potential mare de progres pana la mondiale), Paula Tudorache (nu am mai auzit nimic de ea, dar la mondiale arbitrele pareau sa o placa si e o gimnasta foarte frumoasa), Silvia Zarzu (pentru care faptul ca a reinceput sa antreneze paralele e extraordinar, chiar daca nu va fi niciodata o specialista), Ioana Nicoara (de care chiar nu mai stim nimic) si Dora Vulcan, care e o mare preferata a mea si de care pagina lotului a zis ca e intr-un imens progres.
Tot pagina lotului a zis ca Ema Parva (si paralelele ei :() nu mai sunt la lot :(

Si apoi pentru la anul trebuie sa vedem si pe cele mici, Andreea Ciurusniuc, Anda Butuc, Asiana Peng, Andra Stoica, Maria Holbura, Stefania Orzu, si Cristina Vrabie (pe care abia astept sa o mai vad in concurs, cred ca din 2013 sau inceput de 2014 nu a mai concurat)

Sa speram ca pregatirea merge bine la Izvorani si mai ales ca fetele sunt multumite si linistite si potentialul lor exploatat.

sorin2782
17th June 2015, 09:45
N-am inteles prea bine ce vrei sa spui...s-a intamplat ceva?pe lista oficiala apare Andreea.
Da. Din pacate unii antrenori au crezut de cuviinta sa o introduca pe Laura in finala de la individual compus, cu toate ca Andreea a muncit si a aratat mai bine la aparate decat Laura.

ancaqwe
17th June 2015, 10:02
Da. Din pacate unii antrenori au crezut de cuviinta sa o introduca pe Laura in finala de la individual compus, cu toate ca Andreea a muncit si a aratat mai bine la aparate decat Laura.

Imi pare foarte rau sa aud asta, Andreea avea mai mare nevoie de concurs si castigase locul... Sper sa nu o afecteze moral asta, si sa arate ce poate in finale, e o gimnasta superba iubita de multa lume, are nevoie numai de putina "ingamfare" si incredere in ea, asa ca rusoaicele, sa muste din adversari numai cu privirea. Ma gandesc ca nu or fi toate rusoaicele nativ asa, se poate face si ceva mental coaching

Mie in afara de Catalina, Larisa si Diana toate gimnastele de la lot mi se par un pic timorate... Culmea, cele de la Deva nu mi se par asa, dar sunt si mai micute

Pegasnegru
17th June 2015, 10:11
Da. Din pacate unii antrenori au crezut de cuviinta sa o introduca pe Laura in finala de la individual compus, cu toate ca Andreea a muncit si a aratat mai bine la aparate decat Laura.

Buna Sorine! Din pacate felul cum ai inceput, prin a baga intrigi deocamdata nefondate, te consider un posibil troll. Daca vrei ca opinia ta sa conteze te rog remediaza ca exemplu spune care antrenor mai exact doreste asa ceva, si te rog sa expui sursa ca sa avem incredere in asemenea acuzatii destul de serioase.

IuliaP a spus ca spera ca acest lucru sa NU se intample, iar eu am spus ca cel mai probabil nu se va intampla deoarece este nevoie ca Andreei I sa i se consolideze increderea capatata in calificari. Daca era campionat mondial era alta discutie dar acum este un concurs care este luat drept etapa pregatitoare. In rest nu s-a declarat nimic.

Va rog ignorati trolli.

sorin2782
17th June 2015, 10:37
Buna Sorine! Din pacate felul cum ai inceput, prin a baga intrigi deocamdata nefondate, te consider un posibil troll. Daca vrei ca opinia ta sa conteze te rog remediaza ca exemplu spune care antrenor mai exact doreste asa ceva, si te rog sa expui sursa ca sa avem incredere in asemenea acuzatii destul de serioase.

IuliaP a spus ca spera ca acest lucru sa NU se intample, iar eu am spus ca cel mai probabil nu se va intampla deoarece este nevoie ca Andreei I sa i se consolideze increderea capatata in calificari. Daca era campionat mondial era alta discutie dar acum este un concurs care este luat drept etapa pregatitoare. In rest nu s-a declarat nimic.

Va rog ignorati trolli.

Buna si tie. Din pacate o sa observati maine daca am dreptate sau nu in aceasta privinta. Daca intradevar sunteti fani gimnastica o sa observati cine sta in preajma Laurei si o sustine. Cam atat am de spus in acest moment. Ca si o paranteza la afirmatiile mele - sursele mele sunt din interiorul lotului de gimnastica.

iulia_p
17th June 2015, 11:18
Ooofff, Sorin, sper atat de mult sã NU ai dreptate...

Parerea mea este cã unul dintre motivele pentru care dãm inapoi este tocmai o asemenea practicã... Ce folos sã muncesti daca la o adica muncesti doar pentru a permite unei colege sa intre in finala? Mucesti pentru tara? Pentru federatie? Sau pentru tine?

Chiar daca tu nu poti decat locul 6 e sansa ta, castigata de tine si muncita in mii de ore de antrenamente!!!

Sansa asta trebuie sa o vada fetele cand muncesc, cand fac zeci de repetari la barna si isi sparg palmele la paralele. Sansa de a fi pe 1, pe 3 sau pe 5, pentru ca atat ai muncit si ai putut tu, dar sa iti vezi pur si simplu munca rasplatita.

Ce mesaj se transmite pentru esalonul 2 de la Izvorani? Munceste, ca la o adica, daca una dintre favorite cade sau are o zi proasta, sa avem un loc pe care sa i-l asiguri tu? Asta-i motiv pentru ele sa treaca de dureri, de uzura fizica si psihica?????

Cu ce motivatie se vor antrena in continuare? Poate ca pe termen scurt inseamna o sansa in plus de medalie, pe termen lung insa ... inseamna 10 sanse in minus.

Repet: sper sa nu mai vad vreodata asa ceva.

Cata_RB
17th June 2015, 11:40
Imi pare rau ca s-a luat decizia asta.... Ca sa fim sinceri, inlocuirile se poata de zeci de ani, dar nu intru acum in acest subiect general si in motivele din spate. Spun doar ca e pacat in cazul de fata, chiar nu se justifica deloc. Concursul nu este unul atat de important si sansele Laurei sunt relativ mici in acest moment. Andreea, in schimb, pare sa se simta bine la Baku (barna + paralel in sfarsit reusite si ambele cu finala, ce bucurie!!!) si are mare nevoie de rodaj in concursuri si de incredere.

@Alexandra: iti inteleg dubiile, general vorbind, internetul e plin de multe. Insa esti aici de la inceputurile forumului si ai fost martora multor situatii in care se subinteleg anumite lucruri si nu totul se poate spune.

Spiridonova.Fan
17th June 2015, 11:42
Buna si tie. Din pacate o sa observati maine daca am dreptate sau nu in aceasta privinta. Daca intradevar sunteti fani gimnastica o sa observati cine sta in preajma Laurei si o sustine. Cam atat am de spus in acest moment. Ca si o paranteza la afirmatiile mele - sursele mele sunt din interiorul lotului de gimnastica.

Ai putea totusi sa intrebi aceste surse care este strategia lor in ultimii 3 ani de zile si cand vor realiza ca aceste strategii nu mai functioneaza de vreo 3 decenii?

crisloregym
17th June 2015, 11:56
O, Doamne! Erau multe voci de fani care se gandeau ca s-ar putea intampla asta, dar zau daca pricep de ce un antrenor de lot national ar face asta in situatia de fata. Antrenor, Federatie, Petrachescu, oricine...e total absurd! Pot sa inteleg de ce Didi a fost inlocuita cu Lari in finala de la Londra, insa in situatia de fata nu are nici un sens.

M-am uitat ieri la punctajele celor doua. Cu doua puncte mai mult (sa fim seriosi, ne amagim daca credem ca Laura lua cu 2.5 puncte mai mult la paralele, numai daca ne uitam pe notele ei de la Europene si e suficient ca sa ne facem o imagine), s-ar fi calificat in finala de AA de pe locul 8, cu un total de 54.333. Andreea, cu un punct mai mult - ratarea la sol -, s-ar fi calificat a zecea (in acelasi clasament in care Laura ar fi fost a opta), cu 53.999. Tinand cont ca Laura are un DTY care ii aduce 1.8 in plus la sarituri...progresul Andreei mi se pare vizibil si de rasplatit, iar diferenta dintre cele doua nu mi se pare atat de marcanta incat sa spui ca gata, Laura are sanse mai mari la medalie decat Andreea (pana la urma ambele sunt de locurile 5-10, ce mi-e un 8, ce mi-e un 9-10).

In plus, Laura a facut-o mai de oaie ca Andreea, ca ne place sau nu. Sa ajungi sa te intreaca Zarzu la paralele (care Zarzu a avut ani in care nici nu s-a atins de acest aparat, n-a avut baza de la club si a mai avut si o ratare) e cam grav. Se poate intampla, dar e cam grav, totusi. Din punctul meu de vedere Andreea si-a castigat locul in finala de AA si asa trebuie sa ramana, in economia clasamentului nu s-ar schimba mai nimic, deci ce motiv sa ai sa mai faci o astfel de inlocuire? Mi se pare si normal ca te gandesti automat ca cel care dispune aceasta inlocuire e ori prost, ori mituit in vreun fel acum sau de mai multa vreme - din pacate ambele se platesc. Prostia cu o eventuala necalificare la Rio, iar mita - penal :D

Apoi...tot din punctul meu de vedere, Laura si-a pierdut cel mai mare atu: siguranta in concursuri. La YOG a facut praf, la Torino praf, calificarile aici praf. Nu pricep ce s-a intamplat cu ea de la Sofia incoace (or fi tot scartairile Izvoraniului, acolo vad ca planeaza niste fantome deasupra, care nu fac decat rau gimnastelor), cert e ca sanse a tot avut. Si Andreea le avea cu ratatul (nici aici nu a scapat fara o ratare la sol), dar hai sa o vedem si in concurs de AA ce face, nu? Nu a mai avut unul de la Sofia incoace, hai sa o lasam sa incerce, sa ne dam seama si noi pe cine ne bazam si pe cine nu la mondiale, ca si asa suntem intr-o situatie atat de "buna" incat pana si la niste amarate de Jocuri Europene unde 90% din echipe au venit cu garnitura a doua suntem de locul 7.

iulia_p
17th June 2015, 12:05
Dar e sigura aceasta inlocuire?

mihaidascalescu
17th June 2015, 12:37
Bafta fetelor in continuare!!
Pana la mondiale mai e, si nu cred ca ne putem pronunta legat de echipa (in afara de Larisa - daca e sanatoasa si Catalina - daca e sanatoasa, ca de recuperat pare ca aproape e acolo dupa filmulete) pana nu vedem toate fetele in concurs. .

Pai aici e buba, ca le-am vazut in concurs. Pe cine nu am vazut in concurs, prin prisma trecutului, nu sunt de nivel sa participe in concurs.

Eu am observat de vreme buna de acuma optimismul palid afisat de majoritatea celor care posteaza pe aici inainte de competitii si care se transforma in acuze, citeodata vitriolice, dupa dezastrele din ultimele concursuri.

nimic din ce-am vazut nu ma indreptateste sa cred ca se va schimba ceva.

mihaidascalescu
17th June 2015, 12:40
Ooofff, Sorin, sper atat de mult sã NU ai dreptate...].

cuvintul suspect isi faca aparitia.

omul a zis clar, chiar nu puteti sa asteptati o zi?

mihaidascalescu
17th June 2015, 12:51
E valabil din 2002. Si pe tema asta va recomand o emisiune in care se discuta mutatia si fenomenul generatiilor "nesupuse" - cum se punea problema la vremea aceea.
https://www.youtube.com/watch?v=mmBXo-_Pjb4
.

Am vazut pina la urma.

sunt probleme mari cu interviul.

doar citeva:
1.mare parte a interviului se refera la virsta gimnastelor, situatie total necontrolabila de BB.
2. situatia dezastruoasa a cluburilor din tara, situatie total necontrolabila de BB.

de ce nu se duca antena1 acum sa faca un asemenea interviu cu factorii de decizie/indecizie adevarata? FRG , minister sporturi, etc.

Spiridonova.Fan
17th June 2015, 12:55
Am vazut pina la urma.

sunt probleme mari cu interviul.

doar citeva:
1.mare parte a interviului se refera la virsta gimnastelor, situatie total necontrolabila de BB.
2. situatia dezastruoasa a cluburilor din tara, situatie total necontrolabila de BB.

de ce nu se duca antena1 acum sa faca un asemenea interviu cu factorii de decizie/indecizie adevarata? FRG , minister sporturi, etc.

Cu-i pasa?? Atata timp cat nu e fotbal...

ancaqwe
17th June 2015, 13:14
Pai aici e buba, ca le-am vazut in concurs. Pe cine nu am vazut in concurs, prin prisma trecutului, nu sunt de nivel sa participe in concurs.

Eu am observat de vreme buna de acuma optimismul palid afisat de majoritatea celor care posteaza pe aici inainte de competitii si care se transforma in acuze, citeodata vitriolice, dupa dezastrele din ultimele concursuri.

nimic din ce-am vazut nu ma indreptateste sa cred ca se va schimba ceva.

Nu le-am vazut in concursuri ca sa stim cine intra in echipa de mondiale.
Si fetele astea muncesc indiferent de rezultate. Ceva nu merge bine, dar nu se poate spune ca e vina lor sau vina lor in totalitate, nu se poate ca absolut toate fetele sa nu munceasca/sa nu vrea etc

mihaidascalescu
17th June 2015, 13:19
Nu le-am vazut in concursuri ca sa stim cine intra in echipa de mondiale.
Si fetele astea muncesc indiferent de rezultate. Ceva nu merge bine, dar nu se poate spune ca e vina lor sau vina lor in totalitate, nu se poate ca absolut toate fetele sa nu munceasca/sa nu vrea etc

daca urmaresti gimnastica probabil stii sintagma lotului national, cine nu se prezinta la nivel de concurs, nu merge, basta. nothing more to say.:happy

cristina.t
17th June 2015, 13:24
Trist ce se intampla la noi. PCR functioneaza nestanjenit.
De ce credeti ca in America Marta nu-si permite sa ia o asemenea decizie? Simplu, fiindca s-ar alege cu un proces de toata frumusetea. Poate ar fi cazul si la noi sa se puna punct unor asemenea practici.

iulia_p
17th June 2015, 13:46
Acum... daca ma gandesc bine, Iridon, care la momentul acesta e clar cea mai bine pregatita din cele 3, nici macar nu urma sa fie selectionata. La fel cum la europene nici Munteanu, care a adus singurele finale si singura medalie (care a mai fost si de aur!) nu urma sa fie selectionata...

AntoniaA
17th June 2015, 16:03
Ce ar mai putea face in urmatoarele luni Andreea I? Cu note de plecare de 4.0 la VT si 5.3 la FX, nu ar fi mai intelept sa se orienteze in principal catre UB si BB si sa ajute echipa cu doua executii curate? La ora asta Laura are un total D mai mare decit al Andreeei.
Da nu este corect ca Laura sa o inlocuiasca pe Andreea in concursul de individual dar daca antrenorii vor lua aceasta decizie nu o vor face datorita " mitei" primite de la Laura ci pentru faptul ca stiu ca. Laura ar un total D mai bun decit Andreea si teoretic vorbind are sanse mai mari sa se apropie de obiectiv, adica o clasare in primele sase la individual.
Simplu, am luat locul sapte la echipe. Daca Laura sta pe aparate atunci cu siguranta are sanse sa intre in primele sase pentru ca fiecare tara va fi reprezentata de o singura gimnasta. Obiectivul este atins ce nu se intelege?
Cam asa cred ca se pune problema. Cind a contat bunul simt sau moralitatea unei decizii in Romania ca sa conteze si acum? Dar stind strimb si judecind drept eu zic ca Laura are sanse sa indeplineasca " obiectivul" federatiei la AA, iar Andreea I sa isi ia revansa in finale.
Asadar sa asteptam sa vedem cine va intra in concurs.

Alina Nicoleta
17th June 2015, 16:04
Eu sper sa fie un zvon si ca Andreea va participa ea. E meritul ei. Daca Andreea ar invata o saritura mai grea, macar din 5 si ar avea un sol mai dificil(cel putin prin artistica, pt ca e deosebita), eu zic ca ar avea biletul spre Rio.. Insa.. ea are nevoie de incurajare si incredere.. concursuri in picioare.. ´Sper mult de tot sa fie ea maine.

ancaqwe
17th June 2015, 16:09
Tocmai ca avem nevoie de Andreea I. la UB si BB trebuie sa o ajute sa capete incredere in ea si siguranta. Scotand-o din concursul de AA, daca se intampla asa, fac exact inversul

Alina Nicoleta
17th June 2015, 16:20
Tocmai ca avem nevoie de Andreea I. la UB si BB trebuie sa o ajute sa capete incredere in ea si siguranta. Scotand-o din concursul de AA, daca se intampla asa, fac exact inversul

Total de acord. sper mult sa fie ea maine.

cristina.t
17th June 2015, 17:23
Sport inseamna in primul rand fair play.
Ceea ce se intampla la noi la lot nu este corect si cinstit.
Laura ar trebui sa fie prima care sa refuze aceasta oferta.

degetica
17th June 2015, 20:10
andreea a fea yourchenko simplu la europenele de junioare. Si la sol a luat argint dupa Lyons care este impecabila la executie. Habar nu am ce s-a mai intamplat de atunci....

Laura este macelarita la executie la toate aparatele in afara de sarituri.

Ada24
17th June 2015, 22:03
Ce ar mai putea face in urmatoarele luni Andreea I? Cu note de plecare de 4.0 la VT si 5.3 la FX, nu ar fi mai intelept sa se orienteze in principal catre UB si BB si sa ajute echipa cu doua executii curate? La ora asta Laura are un total D mai mare decit al Andreeei.
Da nu este corect ca Laura sa o inlocuiasca pe Andreea in concursul de individual dar daca antrenorii vor lua aceasta decizie nu o vor face datorita " mitei" primite de la Laura ci pentru faptul ca stiu ca. Laura ar un total D mai bun decit Andreea si teoretic vorbind are sanse mai mari sa se apropie de obiectiv, adica o clasare in primele sase la individual.
Simplu, am luat locul sapte la echipe. Daca Laura sta pe aparate atunci cu siguranta are sanse sa intre in primele sase pentru ca fiecare tara va fi reprezentata de o singura gimnasta. Obiectivul este atins ce nu se intelege?
Cam asa cred ca se pune problema. Cind a contat bunul simt sau moralitatea unei decizii in Romania ca sa conteze si acum? Dar stind strimb si judecind drept eu zic ca Laura are sanse sa indeplineasca " obiectivul" federatiei la AA, iar Andreea I sa isi ia revansa in finale.
Asadar sa asteptam sa vedem cine va intra in concurs.

Ce ar putea face Andreea in urmatoarele luni?Sa stea pe paralel, sa creasca D-ul la paralele si sa stea si cu noul D eventual.:confused:
Avand in vedere situatia jalnica a paralelului romanesc asta ar trebui sa fie prioritatea.Romania a luat 3 note de 10 in mai putin de un an-nu am mai luat atati 10 de la Silivas!Si da, stiu daca nu cadeau...dar ratare la paralele nu e o exceptie...si de fiecare data altcineva
Acum recunosc , am durerile mele "personale" legat de paralel-cand am fost la un anumit concurs international acum 3-4 ani era cineva, persoana importanta , care a luat in ras paralelele romanesti de atunci din concurs cu gesturi si indicatii cum ar fi fost corect catre noii prieteni.Traumatizata de mine ma gandeam atunci lasa ca vede persoana respectiva ce paralele vom avea noi in 4 ani...:D Atunci cele mai mici note au fost de 13...
(as vrea sa mai mentionez inca o data ca din punctul meu de vedere nu e vina gimnastelor pentru paralelele cu care defilam...chiar ma intrebam azi oare cum ar fi aratat Iridon pe paralel daca era la rusi, china, SUA, Marea Britanie...)

As mai vrea sa spun ca acest concurs nu este facut pentru indeplinirea obiectivului federatiei.:confused:
Daca pentru inlocuirea in scopul obtinerii de medalie mai inteleg, inlocuire pentru obtinere de loc 6 e patetic.Bine si asta cu medalie e complicat pentru ca e nevoie sa rateze cateva gimnaste, iar pt aur sa concureze Musti legata la ochi.
Oricum avem deja asigurate cel putin 3 locuri 6 in EF asa ca federatia si-a indeplinit obiectivul :D
Ca sa nu mai zic cum o declara accidentata pentru inlocuire cand in 2 zile are concurs?:groggy:

Dupa cum s-a mai zis, nu doar ca e dreptul Andreei sa concureze , dar are nevoie de repetari in concurs-si la AA se repeta si paralele si barna oricum.
Iar in EF nu are ce "revansa" sa ia..ca s-a calificat ea, nu i-a dat nimeni cadou calificarea...
Degeaba are Laura D mai mare daca e taxata la E...
Plus si Jordyn era mai buna in principiu pt AA la olimpiada si nu a mai sacrificat-o nimeni pe Aly pentru patrie, si era olimpiada acolo.

Oricum cert este ca nu motivezi o gimnasta prin a fura ceea ce a castigat pe merit.Iar exemplul trecutului-pai in trecut macar gimnasta careia i se lua locul avea asigurata o medalie (de cele mai multe ori aur) cu echipa.Acum?
Sincer asta ma si enerveaza cel mai tare ca se plang ca nu isi dau parintii copii la gimnastica, ba ca nu sunt motivate, ca sunt sensibile...sa fim seriosi problema e in ziua de azi exista si alte optiuni (ce nu existau in trecut) si ei trebuie sa faca gimnastica de performanta atractiva si nu stiu cum asa ca se plang.


Acum... daca ma gandesc bine, Iridon, care la momentul acesta e clar cea mai bine pregatita din cele 3, nici macar nu urma sa fie selectionata. La fel cum la europene nici Munteanu, care a adus singurele finale si singura medalie (care a mai fost si de aur!) nu urma sa fie selectionata...

Da, am observat si eu asta.:) Poate daca ar lupta mai multe gimnaste pentru locul lor in echipa ar rata mai rar, ca la team USA.
Scuze daca a parut ca te-am vizat la faza cu inlocuirea, dar mai vazusem pareri din astea si in alte parti , iar cand am vazut idea de inlocuire am vazut rosu.:sneaky: Sincer nu ma gandisem inainte nici teoretici cu "sper sa nu" pentru ca mi se pare rusinos sa inlocuiesti gimnasta cu speranta sa rateze altii sa iei tu medalie.

Din ciclul "unde dai si unde crapa" nici nu ma refeream la ce s-ar intampla (teoretic :D) pe la senioare atunci cand am zis de sustinerea diferita a gimnastelor in sua fata de ro- ci de niste chestii mai la baza piramidei sa zic asa, nu varf...si nici nu erau zise de troli sau persoane ce barfesc, ci de "practicanti",persoane carora li se pare normal , stiti voi, viata grea, salarii mici...deh, interpretare diferita a inaltimii si greutatii de care se discuta acum cateva pagini...:D

As mai vrea sa zic ca sunt de acord cu tot ce a zis crisloregym:yes:

Oricum sa fim seriosi, cainii latra caravana merge.Declaratiile dupa acest concurs vor fi tot ce lipsite de motivatie sunt gimnastele, ce sensibile sunt, baze proaste la paralele de la club (desi gimnastele din 99 au antrenorii de club la lot....), astept scuze noi ca m-am plictisit de astea.
Nu se retrage si Stoica odata cu Grandi?Ca a facut destul pt gimnastica romaneasca, sa se mai odihneasca.

Pegasnegru
18th June 2015, 07:00
Imi pare rau ca s-a luat decizia asta.... Ca sa fim sinceri, inlocuirile se poata de zeci de ani, dar nu intru acum in acest subiect general si in motivele din spate. Spun doar ca e pacat in cazul de fata, chiar nu se justifica deloc. Concursul nu este unul atat de important si sansele Laurei sunt relativ mici in acest moment. Andreea, in schimb, pare sa se simta bine la Baku (barna + paralel in sfarsit reusite si ambele cu finala, ce bucurie!!!) si are mare nevoie de rodaj in concursuri si de incredere.

@Alexandra: iti inteleg dubiile, general vorbind, internetul e plin de multe. Insa esti aici de la inceputurile forumului si ai fost martora multor situatii in care se subinteleg anumite lucruri si nu totul se poate spune.

Subscriu in totalitate. Dar asta nu inseamna ca nu doresc sa fie doar un zvon. Daca se va adeveri va fi greu de inteles o asemenea decizie. Nu este un concurs atat de important, Laura si-a dovedit o anumita siguranta pana acum la senioare mult mai mult decat Andreea I. Aceste calificari au fost primul concurs curat al Andreei I ca senioara si mi s-ar parea FARA LOGICA sa fie schimbata. Inertia este de partea ei, poate continua frumos si cimenta un succes mental in Baku. Chiar ca nu as intelege deloc... Astept sa vad, pana atunci lasa-ma sa sper; dupa voi incerca sa diger situatia deloc neplacuta daca se va adeveri.

cristina.t
18th June 2015, 07:44
Ratiunea de a o inlocui pe Andreea cu Laura pentru "binele" tarii nu sta in picioare.
Laura a facut praf exercitiul de la paralele, motiv pentru care s-a pierdut o potentiala medalie de argint sau bronz.
Sper ca federatia sa nu mai vina cu scuze de genul nu sunt fete suficiente la lot cand propulsarea si pregatirea lor se face pe alte criterii si conteaza mai putin talentul si munca.
Aceasta vaicareala cu gimnaste putine la lot nu-si are sensul, cu atat mai mult cu cat acest sistem ne avantajeaza si nu cere un numar mare de gimnaste in echipa.

step1
18th June 2015, 07:57
Nu a aparut inca lista de start care sa confirme sau sa infirme zvonul?

degetica
18th June 2015, 08:17
n0-am vazut. am vazut insa o ista cu ordinea pe aparate, Silvia din pacate va fi prima la sol :(

Alina Nicoleta
18th June 2015, 08:51
Si andreea a cata va fi la barna si paralel?

step1
18th June 2015, 09:00
Dubioasa lipsa listei de start pentru AZI ,in vreme ce acelea ale finalelor pe aparate sunt deja afisate !

ancaqwe
18th June 2015, 10:02
Cred ca trebuie sa zicem aici ca nu cred sa aiba absolul nimeni nimic cu Laura, care e o gimnasta extraordinara si iubita si ea.
Si care cred ca o sa aiba un cuvant mare de spus in viitor, dupa ce va avea timp sa lucreze la upgrade-urile de care pomenea si va fi gata de concurs

Bafta tuturor fetelor!

Alina Nicoleta
18th June 2015, 10:44
Pai. doar nu e vina laurei.. care e o scumpa si care a evoluat si ea.. si are un mare potential.

Alina Nicoleta
18th June 2015, 10:44
Eu le iubesc pe toate si abia astept sa le vad concurand!!

cineva_cineva
18th June 2015, 10:51
Ma bag si eu in discutie ca nu mai pot sa tac. Nu stiu cine ia deciziile de genul asta si de ce. Nu stiu nici care va fi decizia si daca zvonurile sunt adevarate. Nu stiu cat de bine le poate face asta fetelor. Laurei si Andreei. Daca Andreea se simte mai ok asa, atunci foarte bine. Daca Laura se simte ok sa faca concursul, atunci foarte bine. Nu putem sti exact cum s-au luat deciziile astea... Si eu nu sunt in masura sa comentez ce se intampla... Insa un lucru pot sa-l spun. Daca Laura intra in concurs, imi doresc din suflet sa-si poata face treaba. Ar fi o presiune mare pe ea si sper din suflet ca situatia asta sa nu o dea peste cap. Sper, in acelasi timp, ca Andreea sa se poata concentra pe finalele pe aparate si sa se poata intoarce multumita acasa.
Acum, revenind la Laura... Citeam comentariile voastre si mi s-a facut inima cat un purice. Parca e judecata cam dur... Laura a avut o perioada aglomerata de la inceputul anului, tot concursuri, concursuri... S-a intamplat sa vina si niste momente cand poate nu-i mai iese totul cum si-ar dori, dar asta nu inseamna ca nu-si poate reveni. Eu sunt sigura ca va trece peste perioada asta si va fi asa cum o stim noi... concentrata si hotarata. Iar DACA se intampla ceea ce se zvoneste astazi, nu cred ca are sens sa o judecam pe Laura. E doar un copil, nu ia ea astfel de decizii, ea doar executa... Si daca tot executa, cred ca ar avea nevoie de sustinere si incurajare, orice s-ar intampla astazi. Asa ca oricare ar fi decizia pentru ziua de azi, eu o sa ii tin pumnii stransi fetei care va concura/

Pegasnegru
18th June 2015, 10:55
Ma bag si eu in discutie ca nu mai pot sa tac. Nu stiu cine ia deciziile de genul asta si de ce. Nu stiu nici care va fi decizia si daca zvonurile sunt adevarate. Nu stiu cat de bine le poate face asta fetelor. Laurei si Andreei. Daca Andreea se simte mai ok asa, atunci foarte bine. Daca Laura se simte ok sa faca concursul, atunci foarte bine. Nu putem sti exact cum s-au luat deciziile astea... Si eu nu sunt in masura sa comentez ce se intampla... Insa un lucru pot sa-l spun. Daca Laura intra in concurs, imi doresc din suflet sa-si poata face treaba. Ar fi o presiune mare pe ea si sper din suflet ca situatia asta sa nu o dea peste cap. Sper, in acelasi timp, ca Andreea sa se poata concentra pe finalele pe aparate si sa se poata intoarce multumita acasa.
Acum, revenind la Laura... Citeam comentariile voastre si mi s-a facut inima cat un purice. Parca e judecata cam dur... Laura a avut o perioada aglomerata de la inceputul anului, tot concursuri, concursuri... S-a intamplat sa vina si niste momente cand poate nu-i mai iese totul cum si-ar dori, dar asta nu inseamna ca nu-si poate reveni. Eu sunt sigura ca va trece peste perioada asta si va fi asa cum o stim noi... concentrata si hotarata. Iar DACA se intampla ceea ce se zvoneste astazi, nu cred ca are sens sa o judecam pe Laura. E doar un copil, nu ia ea astfel de decizii, ea doar executa... Si daca tot executa, cred ca ar avea nevoie de sustinere si incurajare, orice s-ar intampla astazi. Asa ca oricare ar fi decizia pentru ziua de azi, eu o sa ii tin pumnii stransi fetei care va concura/

Sunt deacord cu sentimentele tale intru totul. Insa vreau sa subliniez ca nu a criticat nimeni vreo gimnasta ci doar, in caz de inlocuire, logica si motivele pornite de la antrenori. Poate MihaiDascalescu a spus ceva, in privinta asta nu ma pot pronunta pentru ca l-am blocat si nu-i citesc postarile. Personal le sustin pe toate cu greseli sau nu :yes:

iulia_p
18th June 2015, 11:17
Evident ca nu are nimeni nimic cu Laura... E un copil ambitios si muncitor, ii dorim mult succes pe mai departe, iar daca ea e cea care face azi AA, o sa ii tin pumnii cum fac pentru fiecare romanca.

Cu responsabilii e altceva. Nu ajunge ca stam prost, dar nici nu facem nimic pentru a obtine 100% din toata bruma asta pe care o avem. Ar fi un castig urias pentru echipa daca Iridon isi intra in mana si e antrenata cum trebuie (poate o fi, nu stiu, dar vad ca tot are probleme, inclusiv de sanatate). Ar aduce paralelul ala de 14 + pentru echipa de care avem nevoie ca de aer, plus o barna decenta, care poate si ea urca spre 14.5, poate mai mult. Am vazut ca o plac arbitrele, chiar primeste note bune. Adica are toate ingredientele pentru a fi propulsata si incurajata.

miafangina
18th June 2015, 11:20
Eu tot mai sper ca la ora inceperii concursului o s-o vedem pe Andreea aliniata la start,cred ca are nevoie de concurs in pregatirea finalelor,pentru consolidarea increderii ca poate sa faca fara ratare,indiferent de dificultate,cat poate ea sa faca bine,este munca ei si meritul ei,avem nevoie de Andreea increzatoare si motivata pentru mondiale /olimpiada.

Nu inteleg eu multe decizii ale celor raspunzatori dar ce stiu eu?mereu am sperat ca acolo sunt oameni care stiu ce fac si fac cum e mai bine....acuma sincer ma cam indoiesc de asta,mi se pare o mare degringolada,nu vad vreo strategie coerenta pentru viitor iar daca se adeveresc spusele cum ca promovarea fetelor si atentia acordata fiecareia nu se face pe merit ci pe considerente subiective...chiar nu mai am vreo speranta si nu vad pentru ce ar mai munci cineva pe branci si si-ar periclita sanatatea daca trebuie sa rabde umilinte si nedreptati.

Le iubesc pe fete in mod egal,asa cum o mama nu poate alege intre copiii ei si in niciun caz nu sunt ele de invinuit pentru decizii luate de adulti iresponsabili.Nu pot sa uit inlocuirea Dianei cu Larisa in finala de la Londra si nici fata Dianei care spunea ca e de acord cu inlocuirea,dar ochii ei umflati de plans spuneau cu totul altceva :( din fericire ele au ramas prietene dar sansa Dianei atunci a fost,ma indoiesc sincer ca o va mai avea,cu toate ca i-o doresc din toata inima;in gimnastica ca si in viata in general n-ai cum sa stii ce-ti aduce ziua de maine si de-aceea trebuie sa tii cu amndoua mainile de ceea ce ai obtinut azi.

Si inca ceva:spunea un user sa ne uitam cine o sa stea langa Laura in concurs si sa tragem concluzia ca acea persoana o protejeaza/avantajeaza....pai cine sa stea,ca acolo sunt doar Lulu si Sandu?!normal ca ei vor sta dar nu-s defel convinsa ca hotararea de inlocuire au ei puterea sa o ia,mie mi se pare ca o eventuala inlocuire ar fi hotarata de mai sus,respectiv federatie/cosr iar antrenorii sunt cei care trebuie sa anunte asta,asadar:nu trageti in mesager!

Le iubesc pe fetitele astea si le apreciez munca,talentul si frumusetea,pentru mine ele sunt campioane indiferent daca vin cu medalie sau nu si voi fi optimista intotdeauna inainte de concursuri si le voi incuraja pe toate din tot sufletul:tare,fetelor ca se poate!pentru voi,pentru sufeltelul vostru!!!

lilianabirsanu
18th June 2015, 11:55
Succes fetelor in continuare!
Este un concurs....de verificare pentru noi.
La AA..sansele sunt mici pentru medalie...dar...antrenorii pot sa verifice ..pe viu cum se comporta o gimnasta in concurs...si sub presiune ca atunci cand va conta ...medalia sau nota sa poata face fata.
Daca Andreea va fi inlocuita la AA de Laura...cred ca acesta este singurul motiv...Andreea trebuie sa dovedeasca ca poate face concurs curat la paralel si barna si poate vor sa vada daca si Laura se poate concentra si ratarea a fost doar ....intamplare si ..emotiile...au fost de vina...
II doresc si Silviei mult noroc la sol.HAI FETELE...noi va sustinem!!!

mihaidascalescu
18th June 2015, 12:13
Poate MihaiDascalescu a spus ceva, in privinta asta nu ma pot pronunta pentru ca l-am blocat si nu-i citesc postarile.

cita prostie poate fi debitata? se pare ca nu sunt limite.
politaiul: cine a facut accidentul? pegas: eu n-am vazut dar era gheorghe.:happy:happy:happy

cica forumistii sunt iubitori. iese ura prin toti porii la asta.

mihaidascalescu
18th June 2015, 12:22
Eu tot mai sper ca la ora inceperii concursului o s-o vedem pe Andreea aliniata la start,cred ca are nevoie de concurs in pregatirea finalelor,pentru consolidarea increderii ca poate sa faca fara ratare,indiferent de dificultate,cat poate ea sa faca bine,este munca ei si meritul ei,avem nevoie de Andreea increzatoare si motivata pentru mondiale /olimpiada.

Nu inteleg eu multe decizii ale celor raspunzatori dar ce stiu eu?mereu am sperat ca acolo sunt oameni care stiu ce fac si fac cum e mai bine....acuma sincer ma cam indoiesc de asta,mi se pare o mare degringolada,nu vad vreo strategie coerenta pentru viitor iar daca se adeveresc spusele cum ca promovarea fetelor si atentia acordata fiecareia nu se face pe merit ci pe considerente subiective...chiar nu mai am vreo speranta si nu vad pentru ce ar mai munci cineva pe branci si si-ar periclita sanatatea daca trebuie sa rabde umilinte si nedreptati.

Le iubesc pe fete in mod egal,asa cum o mama nu poate alege intre copiii ei si in niciun caz nu sunt ele de invinuit pentru decizii luate de adulti iresponsabili.Nu pot sa uit inlocuirea Dianei cu Larisa in finala de la Londra si nici fata Dianei care spunea ca e de acord cu inlocuirea,dar ochii ei umflati de plans spuneau cu totul altceva :( din fericire ele au ramas prietene dar sansa Dianei atunci a fost,ma indoiesc sincer ca o va mai avea,cu toate ca i-o doresc din toata inima;in gimnastica ca si in viata in general n-ai cum sa stii ce-ti aduce ziua de maine si de-aceea trebuie sa tii cu amndoua mainile de ceea ce ai obtinut azi.

Si inca ceva:spunea un user sa ne uitam cine o sa stea langa Laura in concurs si sa tragem concluzia ca acea persoana o protejeaza/avantajeaza....pai cine sa stea,ca acolo sunt doar Lulu si Sandu?!normal ca ei vor sta dar nu-s defel convinsa ca hotararea de inlocuire au ei puterea sa o ia,mie mi se pare ca o eventuala inlocuire ar fi hotarata de mai sus,respectiv federatie/cosr iar antrenorii sunt cei care trebuie sa anunte asta,asadar:nu trageti in mesager!

Le iubesc pe fetitele astea si le apreciez munca,talentul si frumusetea,pentru mine ele sunt campioane indiferent daca vin cu medalie sau nu si voi fi optimista intotdeauna inainte de concursuri si le voi incuraja pe toate din tot sufletul:tare,fetelor ca se poate!pentru voi,pentru sufeltelul vostru!!!
chiar ma gindeam cind o sa pomeneasca cineva londra. ce nu-i a buna e faptul ca ciclurile astea se repeta din nou si din nou si..... si voi nu invatati nimic. exact aceeasi colectie de indignare la inlocuirea dianei atunci ca si acum. la ce a folosit? zero.

alta chestie ce nu inteleg cum sa te uiti in jurul tau zilnic si sa vezi mizeriile zilnice si cind te gindesti la lot sa crezi dintr-odata ca oamenii aia sunt veniti de pe alta planeta si sunt cinstiti si nu au nici o slabiciune? cum naiba?

e ca si cu pontalacul: mama, sora, cumnatul toate rudele sunt urmariti penal dar vezi doamne el e nevinovat. :happy:happy:happy

Alina Nicoleta
18th June 2015, 12:42
E oficial Laura e in locul Andreei. Am vayut scris de federatia romana de gimnastica, insa e pe facebook, nu pot pune aici.
Desi mißas fi dorit sa o vad pe Andreea, strig tare.. HAI LAURA!!! Te sustin cat pot de tareee!!

sorin2782
18th June 2015, 13:00
E oficial Laura e in locul Andreei. Am vayut scris de federatia romana de gimnastica, insa e pe facebook, nu pot pune aici.
Desi mißas fi dorit sa o vad pe Andreea, strig tare.. HAI LAURA!!! Te sustin cat pot de tareee!!

Dupa cum spuneam si ieri.... Laura este in locul lui Andreea. Eu unul nu o invinovatesc pe Laura pentru parcursul la aceste jocuri. Eu unul invinovatesc sistemul care nu este corect cu unele gimnaste. Si acum o intrebare pentru persoanele de pe acest forum si din federatie: daca Laura avea un parcurs mai bun decat Andreea in acest concurs (sa nu vorbim de alte concursuri) era lasata sa concureze (Laura) sau o introduceau pe Andreea? Sau alta gimnasta?

iulia_p
18th June 2015, 13:08
La cum vad eu lucrurile la lot... sincer nu cred ca in vreo situatie ar fi introdus-o pe Andreea in locul Laurei. Adica doar daca Laura s-ar fi accidentat cu adevarat.
Trist, foarte trist ce se intampla.

degetica
18th June 2015, 13:11
Oribil :(

iulia_p
18th June 2015, 13:25
Am gasit si eu postul Federatiei...

Alina Nicoleta
18th June 2015, 13:30
E clar ca ne pare rau, dar sa incercam sa ne bucuram de gimnastica.. fiecare munceste.. asa ca hai Laura, tare, arataßti tie ca poti!!

sorin2782
18th June 2015, 13:31
La cum vad eu lucrurile la lot... sincer nu cred ca in vreo situatie ar fi introdus-o pe Andreea in locul Laurei. Adica doar daca Laura s-ar fi accidentat cu adevarat.
Trist, foarte trist ce se intampla.

Da, este trist ceea ce se intampla. Dar dupa cum spune cineva mai inainte, cum credeti ca o se percepa lucrurile la junioare: tragi tare si castiga ca o sa vina altcineva sa concureze in finala in locul tau! 😨 sau credeti ca, cei care castiga nu isi merita dreptul sa participe in finala/finale. Am fost si eu sportiv si m-as fi simtit oribil/dezgustat/dezamagit/fara incredere sau cu increderea la pamant in momentul in care ar fi introdus pe altcineva in locul meu. Nu cred ca un sportiv care stie si simte ca are incredere in el isi cedeaza locul intr-o finala.

Rusine Federatie !!!! Rusine cine ia astfel de decizii!!!!

iulia_p
18th June 2015, 13:32
Oricum, se pare ca doar noua ne pare rau... Am vazut lume multa incantata de decizie, Laura avand exercitii mai grele si executate mai bine.

Sunt de acord doar cu prima afirmatie :).

Oricum, ii tinem pumnii Laurei, sa faca o impresie frumoasa.

Tare, Laura!!!!

cristina.t
18th June 2015, 13:40
Josnic.
Dau dreptate celor care sustin ca daca era o alta gimnasta nu s-ar fi procedat la o inlocuire a Laurei cu acea gimnasta.
Din pacate acest episod mi-a lasat un gust amar si ma face sa-mi schimb perceptia vis-a-vis de Laura.
Sper sa stea pe aparate si sa dovedeasca ca a meritat aceasta inlocuire in detrimentul unei gimnaste foarte frumoasa si talentata.

AntoniaA
18th June 2015, 14:05
Tare Laura! Prezenta acestei fete in concursul AA se datoreaza notelor de plecare mai mari la ora concursului. Eu o sustin in seara asta:)

Trist este altceva, acum doi ani atit Andreea I cit si Andreea M erau prezentate ca viitoare stele sau piese de baza ale echipei pentru Rio. Iata ca in 2015 nici una dintre ele nu este pregatita pentru un concurs de individual. Pacat, sa fi fost accidentarile repetate de vina sau practic constructia lor firava sa nu le permita upgradarea si prin urmare emiterea de pretentii intr-un concurs individual.

iulia_p
18th June 2015, 14:08
Antonia, poate ca daca li s-ar fi insuflat mai multa incredere si ar fi avut mai multe ocazii de a concura, Andreea I. si Andreea M. ar fi putut emite pretentii intr-un concurs individual. Zic si eu :)

Oricum, la momentul acesta singura care emite asemenea pretentii este Larisa. Sper sa ne dovedeasca si Laura acest lucru, totusi doar solul si sariturile ei sunt de top momentan. Si nu de topul ala de medalii, ca atunci ar fi fost in finala pe aparat.

mihaidascalescu
18th June 2015, 14:16
E oficial Laura e in locul Andreei. Am vayut scris de federatia romana de gimnastica, insa e pe facebook, nu pot pune aici.
Desi mißas fi dorit sa o vad pe Andreea, strig tare.. HAI LAURA!!! Te sustin cat pot de tareee!!

Buuuun.

Deci vad ca acuzatorul/ii de ieri cu trolatul nici macar sa-si ceara scuze nu stiu.

Buuuun de tot. :happy:happy:happy

MitzGym
18th June 2015, 14:37
Buuuun.

Deci vad ca acuzatorul/ii de ieri cu trolatul nici macar sa-si ceara scuze nu stiu.

Buuuun de tot. :happy:happy:happy
Man...gata!!!stop!!!

iulia_p
18th June 2015, 14:39
Man...gata!!!stop!!!:ok:

MitzGym
18th June 2015, 14:42
cita prostie poate fi debitata? se pare ca nu sunt limite.
politaiul: cine a facut accidentul? pegas: eu n-am vazut dar era gheorghe.:happy:happy:happy

cica forumistii sunt iubitori. iese ura prin toti porii la asta.
de ce prostie?!ca a dat block unuia care nu stie pe ce planeta e?!?!?!

miafangina
18th June 2015, 14:58
Daca as sti sigur ca Andreea nu e afectata de schimbare,m-as linisti si eu.Oricum,Laura nu e vinovata si ea e cea care are foarte mult de pierdut,sper sa fie puternica si sa nu rateze din cauza presiunii in plus pe care o resimte pentru ca a luat locul colegei.

Tare,Laura si Vlad!

Alina Nicoleta
18th June 2015, 15:08
Buuuun.

Deci vad ca acuzatorul/ii de ieri cu trolatul nici macar sa-si ceara scuze nu stiu.

Buuuun de tot. :happy:happy:happy

What are you talking about?! Mereu la tine totul are o interpretare ceva.. Ce scuze, ce acuzator??? Really man, you should stop doing this.. ma intreb.. is there anyone you really like?

Ada24
18th June 2015, 15:11
Trist este altceva, acum doi ani atit Andreea I cit si Andreea M erau prezentate ca viitoare stele sau piese de baza ale echipei pentru Rio. Iata ca in 2015 nici una dintre ele nu este pregatita pentru un concurs de individual. Pacat, sa fi fost accidentarile repetate de vina sau practic constructia lor firava sa nu le permita upgradarea si prin urmare emiterea de pretentii intr-un concurs individual.

Daca pe fata se fac inlocuiri oare cum se acorda atentie gimnastelor in sala stau si ma intreb? (eu nu stiu nimic, doar ma intreb :D)
Plus trebuie sa poti sa inveti gimnasta si elemente care le poate face.Sa le faca Andreelor soluri cu mai multa artistica-dar deh e greu cu piruetele la noi-poate fac campuri cu olandezele si le invata antrenorii lor ca cu britanicele faceam campuri, i-am invatat gimnastica si acum nu vor sa se mai joace cu noi sa ne invete si pe noi paralele.:P

Oricum rusine antrenorilor, federatiei & co.Desi sa fim seriosi ca nu vor avea :D.Deh, in viata nu ai ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.:)
Dar poate asa gasesc resursele necesare sa aduca un antrenor la paralele care stie ce face.:happy
Multumesc sorin ca ne-ai anuntat din timp (noi informatii sunt oricand binevenite :D), mi-au trecut nervii pana azi, daca antrenorii romani vor sa ia astfel de decizii sa le fie de bine si la mai mare.Dar sa nu ii mai aud ca nu stiu de ce gimnastele nu sunt motivate.:rosu:

cristina.t sunt de acord cu tine ce ziceai, dar e greu cu fairplay-ul in Romania, e care pe care.

Bine ai revenit Mitz, nu te-am mai vazut demult. De cate ori vad un gimnast neamt imi aduc aminte de tine. :D Ce mai face crestatul?Nu l-am mai vazut de mult in concursuri.

Sper ca astazi sa dea astia mai multe fete la AA nu aproape doar baieti ca in calificari.

Cata_RB
18th June 2015, 15:14
Bine ai revenit Mitz, nu te-am mai vazut demult. De cate ori vad un gimnast neamt imi aduc aminte de tine. :D Ce mai face crestatul?Nu l-am mai vazut de mult in concursuri.


Nu-s Mitz, dar bine-ai revenit si tu, de fiecare data cand il vad pe Stepko imi aduc aminte de tine :P Cu greu l-am recunoscut la aceste Jocuri, apropo.

MitzGym
18th June 2015, 15:21
Daca pe fata se fac inlocuiri oare cum se acorda atentie gimnastelor in sala stau si ma intreb? (eu nu stiu nimic, doar ma intreb :D)
Plus trebuie sa poti sa inveti gimnasta si elemente care le poate face.Sa le faca Andreelor soluri cu mai multa artistica-dar deh e greu cu piruetele la noi-poate fac campuri cu olandezele si le invata antrenorii lor ca cu britanicele faceam campuri, i-am invatat gimnastica si acum nu vor sa se mai joace cu noi sa ne invete si pe noi paralele.:P

Oricum rusine antrenorilor, federatiei & co.Desi sa fim seriosi ca nu vor avea :D.Deh, in viata nu ai ceea ce meriti, ci ceea ce negociezi.:)
Dar poate asa gasesc resursele necesare sa aduca un antrenor la paralele care stie ce face.:happy
Multumesc sorin ca ne-ai anuntat din timp (noi informatii sunt oricand binevenite :D), mi-au trecut nervii pana azi, daca antrenorii romani vor sa ia astfel de decizii sa le fie de bine si la mai mare.Dar sa nu ii mai aud ca nu stiu de ce gimnastele nu sunt motivate.:rosu:

cristina.t sunt de acord cu tine ce ziceai, dar e greu cu fairplay-ul in Romania, e care pe care.

Bine ai revenit Mitz, nu te-am mai vazut demult. De cate ori vad un gimnast neamt imi aduc aminte de tine. :D Ce mai face crestatul?Nu l-am mai vazut de mult in concursuri.

Sper ca astazi sa dea astia mai multe fete la AA nu aproape doar baieti ca in calificari.
Haha😂.imi plac gimnastii nemti..
dar mai nou am o pasiune pt unii baieti de la tenis 😂😂😂😁...cum ar fi dimitrov <3...telefonul meu e plin de poze cu el 😂😂
sau raonic
oleg s-a cam prostit...era mai frumos inainte de atatea tatuaje 😂😂

mihaidascalescu
18th June 2015, 15:33
What are you talking about?! Mereu la tine totul are o interpretare ceva.. Ce scuze, ce acuzator??? ?

Hmmmm oare despre ce acuzator oi vorbi? hmmmm unii nici nu pot sa-si aminteasca ce-au facut ieri?


Buna Sorine! Din pacate felul cum ai inceput, prin a baga intrigi deocamdata nefondate, te consider un posibil troll. Daca vrei ca opinia ta sa conteze te rog remediaza ca exemplu spune care antrenor mai exact doreste asa ceva, si te rog sa expui sursa ca sa avem incredere in asemenea acuzatii destul de serioase.

IuliaP a spus ca spera ca acest lucru sa NU se intample, iar eu am spus ca cel mai probabil nu se va intampla deoarece este nevoie ca Andreei I sa i se consolideze increderea capatata in calificari. Daca era campionat mondial era alta discutie dar acum este un concurs care este luat drept etapa pregatitoare. In rest nu s-a declarat nimic.

Va rog ignorati trolli.

cum s-o fi intrepretind aici? probabil era un indemn disimilat? :happy:happy:happy

degetica
18th June 2015, 15:56
Laura 13.66 la barna si e a 6-a dupa prima rotatie.
ufff, termina la paralele. da poate nu va mai avea emotii, cine stie.

Pegasnegru
18th June 2015, 16:07
Sorin: vreau sa-mi cer scuze fata de tine. Sper sa ma intelegi de ce mi-a fost greu sa te cred, nu vroiam sa se intample asa ceva.
Ii urez mult succes Laurei care-mi place enorm de mult! Se vede ca lucreaza cu placere, ii sclipesc ochii in concursuri.
Mi-e inima cam mica fata de Andreea I careia, prin aceasta inlocuire, poate i s-a spus: nu avem incredere in tine. Acum inteleg de ce fetele nu sunt zambitoare, de ce sunt mohorate, de ce e greu sa fie motivate. Cum poti fi motivata dupa asa ceva? Acum, din pacate, inteleg ce se intampla la lot. Nu e doar generatia asta de vina...

iulia_p
18th June 2015, 16:37
O fi cazut Laura la sol? Si 13.4 la sarituri?!

degetica
18th June 2015, 16:40
a cazut la saritura :(( 13.4

iulia_p
18th June 2015, 16:40
Si la sol tot pe acolo a fost.

iulia_p
18th June 2015, 16:42
Pana la urma noi ne-am gandit la Andreea, dar s-ar putea ca Laura sa fie cea care sa aiba cel mai mult de suferit. Sper sa nu isi piardã încrederea, desi e greu.

degetica
18th June 2015, 16:42
acolo e mai logic, aterizarile ei sunt fff deficitare

ice_girl
18th June 2015, 16:47
Eu tot mai sper ca la ora inceperii concursului o s-o vedem pe Andreea aliniata la start,cred ca are nevoie de concurs in pregatirea finalelor,pentru consolidarea increderii ca poate sa faca fara ratare,indiferent de dificultate,cat poate ea sa faca bine,este munca ei si meritul ei,avem nevoie de Andreea increzatoare si motivata pentru mondiale /olimpiada.

Nu inteleg eu multe decizii ale celor raspunzatori dar ce stiu eu?mereu am sperat ca acolo sunt oameni care stiu ce fac si fac cum e mai bine....acuma sincer ma cam indoiesc de asta,mi se pare o mare degringolada,nu vad vreo strategie coerenta pentru viitor iar daca se adeveresc spusele cum ca promovarea fetelor si atentia acordata fiecareia nu se face pe merit ci pe considerente subiective...chiar nu mai am vreo speranta si nu vad pentru ce ar mai munci cineva pe branci si si-ar periclita sanatatea daca trebuie sa rabde umilinte si nedreptati.

Le iubesc pe fete in mod egal,asa cum o mama nu poate alege intre copiii ei si in niciun caz nu sunt ele de invinuit pentru decizii luate de adulti iresponsabili.Nu pot sa uit inlocuirea Dianei cu Larisa in finala de la Londra si nici fata Dianei care spunea ca e de acord cu inlocuirea,dar ochii ei umflati de plans spuneau cu totul altceva :( din fericire ele au ramas prietene dar sansa Dianei atunci a fost,ma indoiesc sincer ca o va mai avea,cu toate ca i-o doresc din toata inima;in gimnastica ca si in viata in general n-ai cum sa stii ce-ti aduce ziua de maine si de-aceea trebuie sa tii cu amndoua mainile de ceea ce ai obtinut azi.

Si inca ceva:spunea un user sa ne uitam cine o sa stea langa Laura in concurs si sa tragem concluzia ca acea persoana o protejeaza/avantajeaza....pai cine sa stea,ca acolo sunt doar Lulu si Sandu?!normal ca ei vor sta dar nu-s defel convinsa ca hotararea de inlocuire au ei puterea sa o ia,mie mi se pare ca o eventuala inlocuire ar fi hotarata de mai sus,respectiv federatie/cosr iar antrenorii sunt cei care trebuie sa anunte asta,asadar:nu trageti in mesager!

Le iubesc pe fetitele astea si le apreciez munca,talentul si frumusetea,pentru mine ele sunt campioane indiferent daca vin cu medalie sau nu si voi fi optimista intotdeauna inainte de concursuri si le voi incuraja pe toate din tot sufletul:tare,fetelor ca se poate!pentru voi,pentru sufletelul vostru!!!

Mia, subscriu la tot ce ai scris, personal imi place mai mult Andreea decat Laura dar daca s-a luat decizia asta sper ca Laura sa profite de ea si creada pana la capat in sansa ei:yes:
Si la fel indiferent de rezultatele obtinute le voi incuraja si le voi sustine in continuare:)

Iar mihaidascalescu ca de obicei vad ca baga zanzanie, sincer nu inteleg de ce daca ai doar cuvinte de critica si gimnastica romaneasca e la pamant de ce mai scrii pe acest forum:groggy:

AntoniaA
18th June 2015, 16:49
13.366 a avut la sol. Concursul e live pe internet dar eu nu am reusit sa o vad pe Laura pina acum .

Pegasnegru
18th June 2015, 16:50
Pana la urma noi ne-am gandit la Andreea, dar s-ar putea ca Laura sa fie cea care sa aiba cel mai mult de suferit. Sper sa nu isi piardã încrederea, desi e greu.

Da, poate ai dreptate. Imi aminteste de finala de la barna din Londra cand Didi a fost inlocuita de Lari, si Lari a cazut. Acum ma gandesc ca poate inlocuirea a fost un factor destabilizator si pentru Lari si acum pentru Laura. Multi factori: poate nu toti antrenorii au fost deacord, poate antrenandu-se impreuna atata timp nici Laura nu a digerat foarte bine situatia, poate a fost un exces de presiune pe umerii Laurei sa nu dea cu piciorul acestei sanse... Nu stiu, dar pentru mine este clar ca acel ceva ce nu merge la lot este situatia psihologica intre antrenori si gimnaste.

degetica
18th June 2015, 17:04
a cazut doar odata Laura la paralele, 12.2

Nu inteleg de ce au trebuit sa o puna in concurs, in loc sa ii dea o sansa Andreei sa se faca si mai iubita de arbitre, sa treaca inca odata exercitiile fara presiune, stiind ca oricum nu ia medalie la individual.

iulia_p
18th June 2015, 17:07
Nici eu nu inteleg, dar poate inteleg mai bine cei ce au luat decizia.

AntoniaA
18th June 2015, 17:14
12.200 / D5.5 executie 6.7. laura are dificultate mai mare dar niciodata nu am vazut-o ratind atita. E in regres fata de Europene.
Ceva nu merge asta e clar dar nu inteleg de ce s-a ajuns in situatia asta.
Incredibil.

ancaqwe
18th June 2015, 17:17
e in regres fata de 2014. toate fetele sunt.
si in regres fata de 2013.
in afara de Larisa
poate sunt prea suparata acum, daca nu mi-e groaza pentru 2016 e din cauza Larisei si a Catalinei

degetica
18th June 2015, 17:18
Foarte frumos acest podium. Bravo Aliya, Giulia si Lieke!

Spiridonova.Fan
18th June 2015, 17:21
Sunt asa multe lucruri pe care nu le mai inteleg dupa competitia asta...unul fiind mentalitatea antrenorilor nostri :headbang:, altul fiind machiajul Valentinei Pikul.

Steingruber a avut cea mai frumoasa saritura din cariera, si cel mai frumos DLO 1/1.

mihaidascalescu
18th June 2015, 17:21
Iar mihaidascalescu ca de obicei vad ca baga zanzanie, :

pai daca si-mi arati unde am bagat zazanie (sau zanzanie care-o fi) imi cer iertare.

degetica
18th June 2015, 17:24
uf, nu mi-a mers netul cand a sarit Giulia.

mihaidascalescu
18th June 2015, 17:27
e in regres fata de 2014. toate fetele sunt.
si in regres fata de 2013.
in afara de Larisa
poate sunt prea suparata acum, daca nu mi-e groaza pentru 2016 e din cauza Larisei si a Catalinei

deci capacitatea de gindire exista in primele propozitii si cind ajungem la ultima toata gindirea zboara afara pe fereastra.

degetica
18th June 2015, 17:28
pai uite Mihai, de ex la aia cu cerutul scuzelor: daca ziceai: cred ca userul xyz merita scuze, spa dovedit ca nu este troll, era super fain
in schimb, ai formulat-o de parca aici exista niste mici ceausescu si stalin care nu-si recunosc greselile, normal ca lumea e enerveaza
oricare iti sunt intentiile, tonul face muzica

iulia_p
18th June 2015, 17:29
De ceva vreme toate gimnastele de trupa cum le zicea dl Bellu celor de echipa fara sanse la medalii sunt in regres de la an la an. Rare exceptii, gen Zarzu la sol acum. Dar si ea a fost i rest jos. Chiar și Iridon a pierdut din usurinta cu care facea elementele parca, dar ramane ok cu conditia sa si mearga la concursuri.
Eu nu inteleg cum de nu suntem in stare sa le facem niste soluri usoare, a la Lieke. Ambele Andree ar avea succes cu ele.

myrab3la_19
18th June 2015, 17:32
Lieke Wevers mi-a placut foarte mult azi...la absolut toate aparatele. E o placere sa o privesti.Mi-au mai placut Ugrin la sol si bineinteles Mustafina. Steingruber nu-mi place..dar inteleg locul ei pe podium, datorita dificultatii.
Noi in schimb nu mai avem nimic...nici acrobatica,nici artistica nici constanta...nimic. Si se persevereaza in acelasi plan de pregatire si decizii proaste. Suntem intr-o criza si timpul pana la Olimpiada e atat de scurt..ne lamentam atata ca am pierdut-o pe Diana dar n-au fost in stare sa aduca alta gimnasta la nivelul ei in 2 ani de cand se lupta cu accidentari..si nu e ca si cum Diana avea note de plecare astronomice sau era perfecta la executie. Si toti tac malc...
Formatul competitiei mi se pare prost ..singurul plus ar fi faptul ca notele s-au dat foarte rapid.
Mai am si eu o singura dorinta...sa o vad pe Dora Vulcan la un concurs ca si senioara..promitea mult anul trecut dar nu ma astept la prea multe..macar sa mai faca barna aceea frumoasa inca o data...

MitzGym
18th June 2015, 17:36
pai daca si-mi arati unde am bagat zazanie (sau zanzanie care-o fi) imi cer iertare.

Hai gata.ca n-are rost...

mihaidascalescu
18th June 2015, 17:43
pai uite Mihai, de ex la aia cu cerutul scuzelor: daca ziceai: cred ca userul xyz merita scuze, spa dovedit ca nu este troll, era super fain
in schimb, ai formulat-o de parca aici exista niste mici ceausescu si stalin care nu-si recunosc greselile, normal ca lumea e enerveaza
oricare iti sunt intentiile, tonul face muzica

stii ca nu-s de azi pe forum.

tu nu vezi ca pina nu am mentionat nu si-a cerut scuze exact la fel cum destui useri de aici arunca cu insulte nejustificate si cind sint dovediti tac milc. ce sa-si mai ceara scuze?

cel mai tare ma afecteaza cind vad cum oamenii care de altfel par destepti nu vor sa-si foloseasca capetele parca intentionat.

ce sa ne mai ascundem dupa degete Romania s-a dus la gimnastica. daca tipul nou care a venit are rude acolo l-as sfatui sa si le scoata sa nu mai fie bataia de joc a federatiei nesimtite in tot ce constituie frg.

am vazut interviul de acum treispe !!!!!!!!! ani si NIMIC nu s-a schimbat. Chiar nimic sa nu se schimbe? e clar ca din interior nu se va schimba nimic. chestia este ca in exterior se doarme exact la fel ca in interior. SOMN BUN. :happy

mihaidascalescu
18th June 2015, 17:48
in schimb, ai formulat-o de parca aici exista niste mici ceausescu si stalin care nu-si recunosc greselile
fii atent ce-si recunosc, cuvintele nici nu mai sunt necesare :happy:happy:happy

Hai gata.ca n-are rost...

cristina561
18th June 2015, 17:58
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

MitzGym
18th June 2015, 18:05
fii atent ce-si recunosc, cuvintele nici nu mai sunt necesare :happy:happy:happy

chiar nu realizezi ca esti super penibil???
Mai bine mergi si colinda prin alta parte😉

mihaidascalescu
18th June 2015, 18:18
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

daca doar o parte din ce se spune mai sus e adevarat suntem haliti. si eu cind v-am spus ca va bagam mina in buzunar cu pariul ala nu m-ati crezut.

myrab3la_19
18th June 2015, 18:18
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

Of..nu si Dora...:(

Cadis
18th June 2015, 18:23
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:


Intru si eu, desi obisnuiesc sa va citesc cand sunt competitii. Daca e asa cum spui, nu e deloc ok.
Si faptul ca Mihaidascalescu se amuza pe seama situatiei nu e deloc ok.
Cristina, te referi la sotii Moldovan ca fiind noii antrenori? Ar trebui schimbati antrenorii fiindca ceea ce se intampla nu e bine.

madasch
18th June 2015, 18:31
Si eu va urmaresc constant, dar nu am scris de foarte mult timp.Din afara si fara surse din interior,mi se pare ca antrenorii Bellu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa de un an de zile,adica dupa europenele de la Sofia.De atunci echipa mi se pare intr-un adevarat regres, din pacate. E cu adevarat trist.

mihaidascalescu
18th June 2015, 18:33
Si faptul ca Mihaidascalescu se amuza pe seama situatiei nu e deloc ok..

pe bune, nu e deloc ok daca s-ar amuza. chestia e ca el a fost serios de la inceput, altii s-au amuzat. adica aia care le dadeau sperante la frg, lasa ca va fi mai bine data viitoare, taaaare fetele, ce daca nu v-au pregatit aia deloc? voi stati tare.

cuuuum? avem niste generatii de exceptii care vin din spate? o sa fim ok la anul. SOMN BUN.

edit
cine are pile la CTP sa o puna de un interviu la izvorani cu stoica in prim plan. si-o mai aduce aminte si el ceva intrebari de acum 13 ani.

cristina.t
18th June 2015, 18:44
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

Trist, foarte trist. De ani de zile sper ca in Romania lucrurile sa mearga mai bine si observ ca din an in an totul merge foarte prost, ca este o lupta pe viata si pe moarte pentru pozitii, favoritisme, castig fara munca.
Chiar nu se intelege ca in ritmul asta ne autodistrugem?
Cred ca am asteptari mult prea mari de la federatie sa vina cu o explicatie pertinenta la ceea ce se intampla la lot si sa gaseasca niste solutii.

madasch
18th June 2015, 18:54
Trist, foarte trist. De ani de zile sper ca in Romania lucrurile sa mearga mai bine si observ ca din an in an totul merge foarte prost, ca este o lupta pe viata si pe moarte pentru pozitii, favoritisme, castig fara munca.
Chiar nu se intelege ca in ritmul asta ne autodistrugem?
Cred ca am asteptari mult prea mari de la federatie sa vina cu o explicatie pertinenta la ceea ce se intampla la lot si sa gaseasca niste solutii.

Cat de bine spus!! Si cat de trist....:headbang:

ancaqwe
18th June 2015, 18:57
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

Groaznic, ma sperii cand citesc... Atunci de ce sa mai ramana acolo gimnastele? Nimic nu merita sa fi calcat in picioare...

Nu Dora! Sa nu plece Dora...
Daca e asa cum zici, sper sa vina Ema (care am inteles ca se mai antreneaza la Deva, nu?) la nationale si sa le dea peste nas

Rezultatele ca rezultatele, vin si pleaca, dar nimic nu justifica sa distrugi psihicul si increderea unui copil.
Ziceam zilele trecute de rusoaice, si de atitudinea lor. Par e normal ca ale noastre sa fie asa de timorate daca e asa cum zici... Si e mare pacat de munca lor

mikeyy
18th June 2015, 19:17
Gimnastica e facuta KO, concurs dupa concurs. Asta este....pacat de fete.
Bafta Andreea, Silvia, Marius si Cristi in finalele pe aparate.

Cadis
18th June 2015, 19:23
Dar ce se intampla concret in interiorul lotului? Cum sa le distrugi psihic pe fete? Ideea era sa le ajute, sa le exploreze potentialul si sa le pastreze sanatatea, sa le ajute sa se motiveze si sa isi pastreze vointa caci gimnastica de performanta nu e un sport usor. Daca e dupa preferinte nu e ok, toate trebuie ajutate sa creasca in dificultate si in executie, nu sa se aleaga pe criteriu preferential. Ce echipa mai avem atunci? Nu e de mirare daca e asa rezultatele slabe din ultimul an (cu exceptia Larisei).

degetica
18th June 2015, 19:27
poate din cauza ca au salariu de toata jena, se ocupa de acele fete ale caror parinti pot plati direct si suplimentar.
Na ca am zis-o.

Cadis
18th June 2015, 19:46
poate din cauza ca au salariu de toata jena, se ocupa de acele fete ale caror parinti pot plati direct si suplimentar.
Na ca am zis-o.


Doamneee, mare Ti-e gradina daca e asa! Pana la urma adevaratii campioni provin din familii simple cu situatii financiare mai precare. Oricum, nu e vina fetelor, ele au numai de suferit daca e asa ca deja la varsta pe care o au isi dau seama.

degetica
18th June 2015, 19:55
nu e nimic iesit din comun, in trecut toate fetele dadeau din premiii antrenorilor, era uzual

edit : nu inseamna ca aprob, dar e un statu quo dintr-un milion de considerente care tin in primul rand de saracie.

Cadis
18th June 2015, 20:09
pai da, dar mai intai trebuie sa ajungi sa ai din ce sa dai. Si daca sunt tratate preferential si e o asa "atmosfera" de "astept-premiu si atat" nu-i ok

Gaia88
18th June 2015, 20:15
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

Ok, o sã dezlãnțui și eu iadul, cã nu se mai poate.
Precizez de la început cã nu am prieteni pe forum. Nu cunosc pe nimeni personal, nici de-aici nici de la lot și nimeni nu mã cunoaște. Nu am inside jokes nici bârfe nici informații, ba chiar mi se pare jenantã toatã secretomania asta (sunt geloasã, cum adicã, ai informații despre sportul pe care-l iubești doar dacã îl cunoști pe Xulescu, altfel totul e la ani luminã distanțã) care dupã umila mea pãrere face foarte mult rãu gimnasticii în general.
Chiar și cu acest handicap major, dacã te duce puțin mintea nu e foarte greu sã îți închipui ce se întâmplã la lot. Copilele astea mici din generația nouã sunt construite pe alt tipar: au, culmea, ca puncte forte bârna și paralelele. Da, am zis paralelele. Și îmi mențin pãrerea, chiar dacã se rateazã în continuare. Am ajuns, în schimb, culmea, sã tremurãm la sol care este aparatul nostru de tradiție, cu niște D-uri jenante și cu frica în sân cã se rateazã diagonalele la elemente standard. De sãrituri nu mai vorbesc. Nu știu cum se face, dar la aparatele unde e nevoie de forțã, toate fetele din noua generație nu se descurcã. Stãteam zilele trecute și mã întrebam de ce, zicându-mi cã o fi de la constituția fizica, cã sunt mici si slabe. Fals. Și Larisa e slaba. Și Diana, și Cãtãlina. De unde deduc cã sunt hibe care vin din programul de pregãtire. Asta unu la mânã.
Doi la mânã, nu pot sã cred cã nu se progreseazã. Ponor și Izbașa au venit dupã pauzã și accidentare și au învãțat elemente noi. Nu pot sã cred cã fetele astea nu pot sã facã la fel. Și Larisa a fost într-un progres continuu. Sunt înregistrãri cu Diana fãcând dublu întins cu șurub. Deci nu e vorba de fizic sau de mușchi. E strict legat de antrenorat.
Saltul de la junioare la senioare nu s-a fãcut. Îmi pare rãu, avem senioare care aratã a junioare. Nu din vina lor.
Așa cã povestea cu predarea ștafetei la antrenorat și lugu-lugu a fost un pas greșit. Poate cã nu era momentul. Nu știu ce orgolii sunt pe-acolo, dar cred cã e vremea sã cam aflãm și noi cine antreneazã pe cine.
De-aș fi jurnalist, cu tancul aș intra la Izvorani.
Încã un punct absolut esențial. Nu se greșește doar la antrenorat, se greșește și la recuperare. S-a greșit recuperarea Dianei, o gimnastã care merita sã se refacã complet înainte sã reintre în concurs, o gimnastã care are un nume și niște medalii pentru care a muncit. Nu așa! Larisa e menajatã cã are o jenã la un cãlcâi și Diana concureazã cu genunchiul în atelã??? Pe bune? M-am sãturat sã și deduc eu din declarațiile lor dubioase cã poate a fost menajatã cã a avut bacul și așa mai departe. M-am sãturat sã citesc printre rânduri. Ce-ar fi sã se spunã o datã pentru totdeauna adevãrul?

Și pe final, un singur lucru mai am de zis. Responsabilii sã își asume rateurile din ultimele (multe) competiții, stagnarea totalã și borșul general. Sã și le asume și sã se dea la o parte. Next please!!!:rosu::rosu::rosu:

madasch
18th June 2015, 20:45
Un podium superb astazi! Ce frumoasa gimnasta e Lieke Wevers! Iar Mustafina, imperiala ca de obicei!
Mi-e dor sa o vad pe Larisa concurand,mi-e dor de zambetul si energia ei debordanta.

Pegasnegru
18th June 2015, 21:18
Oameni buni, imi pare sincer rau ca am fost incapatanata si am rezistat ideei ca Andreea I va fi inlocuita. Sunt atat de mahnita si de furioasa acum ca nu pot scrie inca nimic pe aceasta tema.


Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

.. Nu am cuvinte. Din pacate te cred pentru ca aceaste informatii explica degradarea exercitiilor fetelor pe care o vedem de la luna la luna si psihicul lor complet demoralizat! :angry::no::rosu::no::rosu::angry:
Si asta explica si retragerea foarte timpurie a Madalinei Blendea pentru care si acum urlu!

Cadis
18th June 2015, 21:29
Antrenorii sunt adulti, ar trebui sa isi dea seama ca Lotul National nu e o joaca, de aia se explica rezultatele slabe. Vrem rezultate? Trebuie sa lucreze cu toate fetele fie ca stramba din nas sau nu. Daca nu-s in stare si nu le convine salariul, n-au decat sa plece. Sa vina altii carora sa le pese si sa stea pe 3 lei ca in Romania dar macar fetele alea sa isi vada visele implinite nu sa fie bataia de joc a antrenorilor.

florik2000
18th June 2015, 21:52
Intreb si eu ca un simplu privitor de gimnastica....daca e adevarat ce se vehiculeaza pe aici, Iridon nu are parinti? Sa i se intample asa ceva copilului meu eu as face un scandal monstru in secunda doi:confused:

myrab3la_19
18th June 2015, 23:06
Intreb si eu ca un simplu privitor de gimnastica....daca e adevarat ce se vehiculeaza pe aici, Iridon nu are parinti? Sa i se intample asa ceva copilului meu eu as face un scandal monstru in secunda doi:confused:

un singur parinte nu poate face nimic decat sa-si ia copilul de acolo..ceea ce nu sunt neaparat sigura ca e si dorinta copilului..poate el vrea sa faca in continuare gimnastica....da,daca toti parintii ar reactiona atunci ar fi altceva...sa se uneasca 5-6 parinti acum sa spuna ca daca nu se schimba colectivul tehnic ei nu-si mai lasa copii atunci ar reactiona si federatia letargica pentru ca n-au echipa sa alinieze la mondiale,adio calificari la olimpiada si uite asa adio si bani de la minister, COSR sau mai stiu eu de unde primesc ei. Dar parintii nu se unesc pentru ca unora nu le pasa de copiii lor (trist dar adevarat) altora le convine ca fetele sa stea acolo si sa ia banii aia lunar, sa aiba cazare si masa gratuita cu orice pret si altii sunt ai copiilor 'favorizati' deci lor le convine.

Din punctul meu de vedere toti antrenorii sunt vinovati,si cei care tac si se complac in situatie, nimeni n-are coloana vertebrala acolo sa spuna cu adevarat ce se intampla. Belu si Bitang ar trebui sa spuna..noi ajutam doar cu un sfat ici colo si le antrenam pe Larisa si Catalina pentru ca nu am obtinut ce am vrut: o sala in Bucuresti si punct..de inteles si mult mai onest. Daca Moldovaniilor li s-a dat o sansa si au ratat-o ok, toti fac greseli in viata dar gata esti schimbat...ce-i cu prostia asta ca daca nu sunt ei nu vine nimeni? Serios chiar asa ? Da fetitele astea de la ce cluburi vin? Acolo n-au antrenori? Noi nu mai avem absolventi de ANEFS? Nu vin ca n-au loc de dinozauri va spun eu, de disperati dupa scaune si putere ca asa sunt invatati de la 'bosul ' lor Adrian Stoica presedinte pe viata cred ca o sa-l pastreze si mumificat acolo intr-o vitrina si o sa-l numeasca presedinte de onoare...
Si nu Mikeyy, gimnastica nu e facuta KO dupa fiecare concurs...cel putin nu de fani daca la asta te referi, ca uite a fost multa vreme si tacere si asteptare si rezultatele tot proaste sunt. Gimnastica e facuta KO intre concursuri de cei care ar trebui sa-si faca treaba si nu si-o fac..
Un lucru care se confunda des pe aici este critica adusa unor antrenori pentru ceea ce fac cu cine sunt ei ca oameni. Fratilor voi daca nu va faceti treaba la munca, nu sunteti gata cu proiectul va tin angajatorii pentru ca totusi sunteti 'inimosi' , sufletisti si faceti casute pentru pasarele in parc? Eu cred ca nu... E normal sa ti se critice munca la fel cum e normal sa ti se laude.. cu atat mai mult cu cat munca ta e in atentia publicului.Se mai inflamase si Adriana Pop pe facebook ca nu le plac unora coregrafiile ei..si cerea mai mult respect..serios? adica n-am dreptul sa nu-mi placa coregrafiile tale ca inseamna ca nu te respect? Eu nu vad legatura! Tare sensibil e romanul in ultimul timp..pe Topescu n-aveam voie sa-l criticam ca e un 'monstru sacru' bun, asta inseamna ca la batranete tre sa tragi apa la propriu peste tot ce ai realizat intr-o viata ?
Poate traiesc eu intr-un glob de sticla dar la mine ce-i in gusa si-n capusa...stai competitiv toata viata ori te retragi discret sau daca ai gresit accepti critici,atat vreme cat nu esti insultat si atacat personal unde-i problema?. Nu poti dormi o viata pe laurii din tinerete.
Iar tu Dascalescu nu mai acuza lumea ca nu actioneaza...tu ce faci concret in afara ca te plangi,critici si indemni lumea la scris si trimis ponturi la ziare. Tu esti ca aia care indeamna lumea sa iasa in strada dar tu stai cu berea in mana in casa la tv si astepti sa cada guvernu.
Critici si dezvaluiri au mai existat pe aici si inainte de tine dragul meu, nu esti tu alfa si omega ...de curiozitate tu cati ziaristi ai contactat si le-ai dat un posibil subiect ?

irivz
18th June 2015, 23:11
Mihai Dascalescu esti cumva jurnalist? Parca te am vazut in zona lor la Sofia sau ma insel?

Are cineva cum sa trimita presa si sa i forteze sa raspunda pt ceea ce se intampla? De sus in jos pe toti monstrii sacri? Incepand cu Vieru/Stoica, Belu, Bitang sotii Moldovan etc? sa nu mai vb de Petrache.

mikeyy
18th June 2015, 23:45
Si nu Mikeyy, gimnastica nu e facuta KO dupa fiecare concurs...cel putin nu de fani daca la asta te referi, ca uite a fost multa vreme si tacere si asteptare si rezultatele tot proaste sunt. Gimnastica e facuta KO intre concursuri de cei care ar trebui sa-si faca treaba si nu si-o fac..


Nu ma refeream la fani, nu as putea. Cei pe care ii incadrez eu la categoria fani/suporteri se bucura de respectul meu neconditionat.

degetica
18th June 2015, 23:49
iti dai seama ca ne sangereaza sufletele tuturor celor care iubesc gimnastica, sper....
pt restul, recomand odata vizionarea unui antrenament.
cu cat te atasezi, cu atat e mai greu sa fii obiectiv. acuma insa e macel ce se intampla :(

Anicia Juliana
19th June 2015, 00:41
100% de acord cu Mirabela

myrab3la_19
19th June 2015, 00:42
Nu ma refeream la fani, nu as putea. Cei pe care ii incadrez eu la categoria fani/suporteri se bucura de respectul meu neconditionat.

Poate ca sunt naiva si exista rau intentionati care intra aici doar cu scopul de a distruge gimnastica , dar ar putea ei avea atata forta oare incat doar postand aici minciunele sa rastoarne un sistem daca acesta ar merge bine? Eu nu cred ca au mai multa forta decat cei implicati direct care nu dau randament, si eu decizile lor le critic...
Sunt si agitatori , nu zic nu, troli, unii mai iuti la manie, unii cu prea mult timp la dispozitie, dar vin si pleaca..e normal pe un forum.
Crezi tu ca ar fi bine sa tacem cu totii?Daca asta ar ajuta ca fetele astea maine sa infloreasca, sa faca gimnastica de placere si sa-si vada munca rasplatita eu nu mai scriu o virgula pe forumul asta..ca ma pot uita la gimnastica si fara sa comentez,dar ma tem ca nu va fi asa.Ce calitati are Laura Jurca si nu are Dora Vulcan de exemplu astfel incat ea sa nu fie la consursul de azi?Ca accidentata nu e.Oare brusc din noiembrie 2014 Dora Vulcan a decis sa nu mai asculte de antrenorii si sa nu mai munceasca?

Sau tu crezi ca oricum vom disparea din peisaj dupa 2016 si atunci ar fi mai bine sa ne bucuram de gimnastica chiar si fara Romania in prim plan si sa ne resemnam de pe acum? Chiar vreau sa stiu ce crezi...a fost mai buna linistea de pana acum?
M-a intristat teribil ca pe Laura nu au aratat-o absolut deloc azi...pana si pe gimnasta din Ucraina au aratat-o si nu cred ca era calificata in primele 6 ...aduc in discutie Ucraina pentru ca nu vreau sa ajungem acolo...solul ei mi s-a parut cel mai trist moment al concursului mai si purta un costum de inspiratie anii '90-'00 care mi-a trezit amintiri..

cristina.t
19th June 2015, 06:58
Ce calitati are Laura Jurca si nu are Dora Vulcan de exemplu astfel incat ea sa nu fie la consursul de azi?

Se pare ca banii si influenta. Se pare ca astea sunt primele criterii dupa care se face selectia si/sau se acorda atentie unor gimnaste la antrenamente.

iulia_p
19th June 2015, 07:47
Se pare ca banii si influenta. Se pare ca astea sunt primele criterii dupa care se face selectia si/sau se acorda atentie unor gimnaste la antrenamente.
Si totusi, nici macar Laura nu a progresat, in ciuda acestor atuuri pe care le presupunem doar. Chiar si asta e un semn de intrebare. Iar din cate stiu ea nici macar nu e antrenata de cuplul de antrenori despre care s-a mai vorbit, nu?
Din pacate, nici solutii nu stiu sa fie. Mi se pare de luat aminte cum au iesit rusii din degringolada in care erau si ei acum cativa ani. Doar ca ei au avut putere, antrenori si cred si vointa.
Mai presus de toate cred, vointa. Eu refuz sa cred ca in Romania, daca fetele ar fi antrenate cum trebuie, toate,nu s-ar vedea rezultatele.

cristina.t
19th June 2015, 08:17
In toate tarile selectia la campionatele internationale se face in functie de rezultatele de la nationale, un concurs public in care toate lumea isi poate face o impresie despre abilitatile fecarei gimnaste. La noi selectia se face cu usile inchise pe baza unor decizii luate de niste antrenori care au sau nu o anumita "flebete". La noi campionatele nationale se organizeaza dupa aceste campionate internationale.

Spiridonova.Fan
19th June 2015, 08:26
La rata asta Ponor ar trebui sa revina la paralele. Ar obtine un scor de 12.5 ceea ce nu e catastrofal cu doar inca 4 luni de pregatire pana la mondiale.

Codul de punctaj a intrat in vigoare in 2006, si noi avem probleme cu paralele inca din 1993, de atunci nu s-a facut NIMICA pentru a schimba situatia in afara de a introduce palmiere (care, mi se pare, nu mai ajuta cu nimica). Daca in 20 de ani nu ne-am invatat lectia, imi pare rau sa zic, dar nu arata bine nici pe viitor.

Rusia are sponsori puternici - VTB bank da milioane de dolari pe an pentru gimnastica. S-a modernizat totul la centrul de pregatire. La noi parca se plangeau antrenorii in trecut cum curge apa prin tavan cand ploua. Mai ceva ca in epoca de piatra.

Inca odata mai intreb, federatia ce face?! Ar trebui sa le scriem pe facebook acum ca si-au deschis pagina pentru lotul feminin. Poate cineva va vedea asa.

iulia_p
19th June 2015, 09:05
Inca odata mai intreb, federatia ce face?! Ar trebui sa le scriem pe facebook acum ca si-au deschis pagina pentru lotul feminin. Poate cineva va vedea asa.
Au si pagina a federatiei. Putini oameni totusi comenteaza si isi exprima opinia.

In alta ordine de idei, mi-a placut modul elegant in care a expus problema inlocuirii Bea de pe CouchGymnast:

On 9th was Laura Jurca from Romania who had replaced Andreea Iridon. Unfortunately the coaches decided to swap the two hoping that the slightly higher D scores would give Laura an advantage in an AA situation. However, Laura is not in her best shape at the moment and had mistakes on vault (probably fell on DTY) as well as troubles on bars and floor. As it turns it would have been perhaps smarter (on top of just rightful) to let Andreea Iridon compete.

mihaidascalescu
19th June 2015, 09:48
Tu esti ca aia care indeamna lumea sa iasa in strada dar tu stai cu berea in mana in casa la tv si astepti sa cada guvernu.
Critici si dezvaluiri au mai existat pe aici si inainte de tine dragul meu, nu esti tu alfa si omega ...de curiozitate tu cati ziaristi ai contactat si le-ai dat un posibil subiect ?

se vede ca am gasit butonul care trebuie apasat.

habar nu ai de mine si ce am facut asa ca te rog sa-ti ceri iertare pentru ca ai dat-o in bara.

in restul postului tau sunt si lucruri bune nu mai enumar.

ce am facut eu pina acum a fost sa va ofer o perspectiva, pe care multi n-o aveti, din lumea cu adevarat libera.
punctul cel mai important care vad ca incet incet a inceput sa le intre oamenilor in cap este ca fara presiune din exterior nimic nu se schimba in interior adica frg.

un pic de presiune interioara ar putea fi produsa de parinti dar am impresia ca sunt sarmani si poate intr-un fel multumiti. nu pot sa cred ca ei nu stiu situatia dar probabil au prins o "situatie" si probabil nu-si dau seama ca se poate mai bine (baneste ca sa inteleaga toata lumea)

s-ar putea sa nu-si dea seama ca daca si-ar retrage copii, tot castelul va cadea de la sine, cum dracu sa mai ai rost ca frg fara lot national. desi poate romanii inventeaza ceva nou, federatia fara gimnaste.

sansa cea mai mare vine din exterior, o presa cu adevarat libera e o putere extraordinara in stat dar asa cum vedem gidea nu mai vine cu emisiuni ca nu mai sunt medalii.

hmmmm pai daca aia nu, aia nu, ce naiba mai ramane decit sa ne culcam. deci cum ziceam SOMN BUN.

Spiridonova.Fan
19th June 2015, 10:32
se vede ca am gasit butonul care trebuie apasat.

habar nu ai de mine si ce am facut asa ca te rog sa-ti ceri iertare pentru ca ai dat-o in bara

Nu stiu ce fel de medicamente iei, dar comentariile tale distrug conversatia pe forum si practic nu ajuta la nimica.

Intr-adevar ai apasat butonul corect: cel de IGNORE. Somn bun si tie

myrab3la_19
19th June 2015, 10:42
se vede ca am gasit butonul care trebuie apasat.

habar nu ai de mine si ce am facut asa ca te rog sa-ti ceri iertare pentru ca ai dat-o in bara.

in restul postului tau sunt si lucruri bune nu mai enumar.

ce am facut eu pina acum a fost sa va ofer o perspectiva, pe care multi n-o aveti, din lumea cu adevarat libera.
punctul cel mai important care vad ca incet incet a inceput sa le intre oamenilor in cap este ca fara presiune din exterior nimic nu se schimba in interior adica frg.

un pic de presiune interioara ar putea fi produsa de parinti dar am impresia ca sunt sarmani si poate intr-un fel multumiti. nu pot sa cred ca ei nu stiu situatia dar probabil au prins o "situatie" si probabil nu-si dau seama ca se poate mai bine (baneste ca sa inteleaga toata lumea)

s-ar putea sa nu-si dea seama ca daca si-ar retrage copii, tot castelul va cadea de la sine, cum dracu sa mai ai rost ca frg fara lot national. desi poate romanii inventeaza ceva nou, federatia fara gimnaste.

sansa cea mai mare vine din exterior, o presa cu adevarat libera e o putere extraordinara in stat dar asa cum vedem gidea nu mai vine cu emisiuni ca nu mai sunt medalii.

hmmmm pai daca aia nu, aia nu, ce naiba mai ramane decit sa ne culcam. deci cum ziceam SOMN BUN.

Of Mihai Dascalescu...aroganta e boala grea...totusi un pic de coerenta n-ar strica. Uite analiza pe text asa cum iti place tie..
''habar nu ai de mine si ce am facut asa ca te rog sa-ti ceri iertare ''..deci sa-mi cer iertare pentru ca tu ai facut pesemne ceva grandios pentru salvarea gimnasticii romanesti si eu nu stiu asta..totusi nu vrei sa spui ce, dar vrei scuze...o sa mi le ceri cand imi spui concret ce ai facut..finantezi din umbra vreun club de gimnastica? Ai scris articole in ultima vreme despre situatia de la lot atragand atentia asupra problemelor legate de mentalitate, finantari,incompetenta conducatorilor? ai donat aparate pentru cluburi? spune concret ce ai facut si-mi cer scuze. Sau ceva -ul ala a fost '' o perspectiva din lumea libera'' ? ca in cazul asta iti spun ca mie nu mi-ai oferit nici o perspectiva, ca tu bati apa in piua cu lucruri pe care eu si altii de pe aici le stiam de mult, ca valva s-a mai facut si fara tine si drept urmare tot cele mai mici si fara putere au avut de suferit (adica gimnastele) ..caz in care n-am de ce sa-mi cer scuze sau sa-ti multumesc.
Tine cont ca esti pe un forum, poti sa-ti pui ce nume vrei la avatar si eu nu pot sti daca e numele tau adevarat sau nu...lucruri legate de reusitele sau esecurile tale personale nu ma intereseaza , dar cele care au strict legatura cu ajutorarea gimnasticii si a sistemului da as vrea sa le stiu ca eu la astea m-am referit.
Mai uita-te in stanga si-n dreapta in avion cand vi acasa sa vezi ca nu esti singurul roman venit din 'lumea libera' mai sunt si altii, multi altii...

mihaidascalescu
19th June 2015, 10:43
Nu stiu ce fel de medicamente iei, dar comentariile tale distrug conversatia pe forum si practic nu ajuta la nimica.
medicamentele alea aaaaaaaa cum se cheama? aaaaaaa, libertatea de expresie na ca mi-am adus aminte.

nici nu stiu daca se mai preda in scoala povestirea aia cu drobul de sare. daca nu stiti pot sa elaborez.:happy:happy:happy

iulia_p
19th June 2015, 10:52
nici nu stiu daca se mai preda in scoala povestirea aia cu drobul de sare. daca nu stiti pot sa elaborez.:happy:happy:happy Mihai Dascalescu, despre drobul de sare nu stiu, dar uite una care se potriveste in cazul de fata:

Cand iti spune unul ca esti beat, îl trimiþi la culcare. Când îþi spun doi, te duci tu sã te culci.

Suntem o multime pe forumul acesta cu aceeasi parere despre tine. Om fi toti batuti in cap, inchistati, n-om vedea departe din cauza ca nu am fost capabili sa ne mutam prin alte tari (desii unii dintre noi nu mai locuiesc demult in Romania, dar sa zicem).

Nu crezi c-ar fi cazul sa o lasi mai moale?

mihaidascalescu
19th June 2015, 10:58
Uite analiza pe text asa cum iti place tie..
''habar nu ai de mine si ce am facut asa ca te rog sa-ti ceri iertare ''..deci sa-mi cer iertare pentru ca tu ai facut pesemne ceva grandios pentru salvarea gimnasticii romanesti si eu nu stiu asta..totusi nu vrei sa spui ce, dar vrei scuze...o sa mi le ceri cand imi spui concret ce ai facut..finantezi din umbra vreun club de gimnastica?............................
ca valva s-a mai facut si fara tine si drept urmare tot cele mai mici si fara putere au avut de suferit (adica gimnastele) ..caz in care n-am de ce sa-mi cer scuze sau sa-ti multumesc.
..
daca faceai analiza pe text intradevar intelegeai la ce m-am referit.

referitor la ce spui: tu te auzi ce vorbesti? daca finantez ceva din umbra sa iti spun concret tie? treziiiiiirea. adica vin sa ma "dezvalui" pt ca unui forumist/i i s-a pus pata? tuamne fereste.

vilva s-a facut cum zici tu dar fara cap as spune eu. sa cumperi niste palmiere si niste creta e un gest onorabil dar nu poate fi niciodata mai mult decit un gest. nu acolo trebuie umblat ci la cauzele reale. soultionezi cauza reala si nu mai ai nevoie de gesturi.

myrab3la_19
19th June 2015, 10:59
Mihai Dascalescu, despre drobul de sare nu stiu, dar uite una care se potriveste in cazul de fata:

Cand iti spune unul ca esti beat, îl trimiþi la culcare. Când îþi spun doi, te duci tu sã te culci.

Suntem o multime pe forumul acesta cu aceeasi parere despre tine. Om fi toti batuti in cap, inchistati, n-om vedea departe din cauza ca nu am fost capabili sa ne mutam prin alte tari (desii unii dintre noi nu mai locuiesc demult in Romania, dar sa zicem).

Nu crezi c-ar fi cazul sa o lasi mai moale?

Eu zic sa numim boala asta 'sindromul Niagara' sau 'doar eu am trecut granita/oceanul ,am vazut lumina,adevarul si a 8-a dimensiune' :happy:happy:happy
Hai ca ne descurcam..'ne mai si radem ' cu toate ca situatia e grea foarte grea...ma duc sa ma mai uit o data la Lieke Wevers pana imi raspunde Mihai Dascalescu..acum e ocupat sa faca notite din mesajul meu, sa marcheze cu rosu, sa sublinieze si-mi pregateste o replica tare...astept...:)

MitzGym
19th June 2015, 11:00
Mihai Dascalescu, despre drobul de sare nu stiu, dar uite una care se potriveste in cazul de fata:

Cand iti spune unul ca esti beat, îl trimiþi la culcare. Când îþi spun doi, te duci tu sã te culci.

Suntem o multime pe forumul acesta cu aceeasi parere despre tine. Om fi toti batuti in cap, inchistati, n-om vedea departe din cauza ca nu am fost capabili sa ne mutam prin alte tari (desii unii dintre noi nu mai locuiesc demult in Romania, dar sa zicem).

Nu crezi c-ar fi cazul sa o lasi mai moale?
Subscriu

MitzGym
19th June 2015, 11:04
Subscriu

Sa vina replica aia geniala in stilul dascalescu

Mirabela:lasa...niagara era ok...mai avea problemele ei.dar per total era femeie desteapta...si stia cand sa se opreasca...macar era in tema...fata ei a facut gimnastica.se casatorise cu robert stanescu...tot gimnast

mihaidascalescu
19th June 2015, 11:10
Mihai Dascalescu, despre drobul de sare nu stiu,

excellent mai invat si eu cite ceva. termenii de referinta nu pot fi de referinta daca nu sunt intelesi.

care dracu zicea ca invatamintul in romania nu progreseaza? uite aici mostre. DE REFERINTA.:happy:happy:happy

myrab3la_19
19th June 2015, 11:15
daca faceai analiza pe text intradevar intelegeai la ce m-am referit.

referitor la ce spui: tu te auzi ce vorbesti? daca finantez ceva din umbra sa iti spun concret tie? treziiiiiirea. adica vin sa ma "dezvalui" pt ca unui forumist/i i s-a pus pata? tuamne fereste.

vilva s-a facut cum zici tu dar fara cap as spune eu. sa cumperi niste palmiere si niste creta e un gest onorabil dar nu poate fi niciodata mai mult decit un gest. nu acolo trebuie umblat ci la cauzele reale. soultionezi cauza reala si nu mai ai nevoie de gesturi.

Uite mai Mihai n-am inteles la ce te-ai referit..in lumea libera nu v-au invatat sa fiti intelegatori si toleranti si sa explicati si celor grei de cap ca mine?:)
Ori spui concret ori ai credibilitatea copilului care spune : am un elefant adevarat acasa dar nu vreau sa vi-l arat...lasa-ma cu '' m-am referit, citeste a sasea oare , ..bla bla..daca acea contributie era 'perspectiva' atunci am inteles si multumesc dar nu..nu-mi trebuie nu,primesti scuze.
Nu te pun sa dezvalui ce club si ce suma...doar sa spui in ce sens ai contribuit..poti sa spui vag..am contribuit financiar si punct..ca modest nu te mai poti da ca doar cu gura ta ai spus ca habar nu am eu ce ai facut tu (asta suna intr-un fel nu stiu daca iti dai seama ..ceva de genul..pffoai ce multe am facut eu pentru gimnastica)

mihaidascalescu
19th June 2015, 11:22
Uite mai Mihai n-am inteles la ce te-ai referit..in lumea libera nu v-au invatat sa fiti intelegatori si toleranti si sa explicati si celor grei de cap ca mine?:)
Ori spui concret ori ai credibilitatea copilului care spune : am un elefant adevarat acasa dar nu vreau sa vi-l arat...lasa-ma cu '' m-am referit, citeste a sasea oare , ..bla bla..daca acea contributie era 'perspectiva' atunci am inteles si multumesc dar nu..nu-mi trebuie nu,primesti scuze.
Nu te pun sa dezvalui ce club si ce suma...doar sa spui in ce sens ai contribuit..poti sa spui vag..am contribuit financiar si punct..ca modest nu te mai poti da ca doar cu gura ta ai spus ca habar nu am eu ce ai facut tu (asta suna intr-un fel nu stiu daca iti dai seama ..ceva de genul..pffoai ce multe am facut eu pentru gimnastica)

deci explici omului cu lux de amanunte si el riposteaza ca mai sus.

tuaaaaaaaaamne fereste.:happy

myrab3la_19
19th June 2015, 11:37
Sa vina replica aia geniala in stilul dascalescu

Mirabela:lasa...niagara era ok...mai avea problemele ei.dar per total era femeie desteapta...si stia cand sa se opreasca...macar era in tema...fata ei a facut gimnastica.se casatorise cu robert stanescu...tot gimnast

Uite vezi aceeasi confuzie... eu nu discut despre cine era ea in privat, cine ii era familia,ca ea era buna sau rea. Sigur ca pentru familia ei e poate o femeie extraordinara asa cum fiecare suntem pentru ai nostri, buni pentru unii,rai pentru altii. Ce am scris eu nu are legatura cu asta ci cu faptul ca afisa un aer de superioritate legat de faptul ca ea traia peste ocean...eu asta am inteles din postarile ei, si nu cred ca sunt singura. Iar pe mine unde traieste un om, ce rasa are ma lasa indiferenta pentru ca nu asta il face mai bun sau mai rau...eu am comentat pe baza a ceea ce ea spunea..eu pentru asta o cunosc..
Un alt exemplu, faptul ca Giulia Steingruber este o fata foarte deschisa cu fanii si fair play nu inseamna ca mie trebuie sa-mi placa si gimnastica ei...sau invers daca Geddert a facut nu stiu ce prostii in viata privata inseamna ca e si un antrenor de nimic...
Sper ca se intelege ce spun...stiu ca e greu sa separi omul de profesionsit, omul de nicknameul si avatarul sau dar e esential din punctul meu de vedere.

mihaidascalescu
19th June 2015, 11:41
doar uitindu-te in istorie poti sa-ti faci o idee despre cum progreseaza o situatie. chiar este recomandat de citit toata pagina 1. deci ce am facut FRG ul? a peticit pe ici pe colo de am tras un loc 3 la london. ce facem acum frg ul? peticim cu sandra/cata.
PEOPLE WHO DO NOT LEARN DESERVE ALL THAT'S COMING TO THEM. deci enjoy


Pt concluzii (daca se face topic separat, v-as ruga sa deplasati mesajul):
Sunt teribil de trista la sfaristul acestui CM. Of, si cat l-am asteptat si cu cate sperante! :sad:
Cred ca gimnastica romaneasca traverseaza cea mai profunda criza din istoria ei si abia acum se va vedea mobilizarea la nivel de federatie pentru ameliorarea problemelor la paralele, acum se va vedea forta interioara a gimnastelor si a antrenorilor, curajul de a merge mai departe, puterea de a munci mai mult. Am avut si ghinion, nu pot sa pun totul pe baza lipsurilor la D si E, sa recunoastem si sa nu innegrim situatia mai mult decat e cazul. Dar esecul e esec.
E foarte greu sa te mai ridici dupa atatea dezamagiri. Mie mi-ar fi foarte greu, asa ca daca fetele noastre nu vor putea, nu am ce sa le reprosez.
In schimb, ca suporter eu le voi sustine intotdeauna. M-am sculat la 5 la 6 si la 7 dimineata, eu care urasc sa me trezesc devreme. Si voi continua sa ma scol devreme si sa ma culc tarziu daca va fi cazul. Am fost la Berlin si voi merge la Bruxelles. O sa fiu acolo sa strig Hai Romania!

Nu-mi ramane decat sa sper:
Ca aceste greseli nu le vor demobiliza peste masura si nu vor decima echipa, ca fetele si antrenorii nu vor incepe sa dea vina unii pe altii. (se pare ca unii au inceput deja sa se acuze. Asta mi se pare foarte periculos pentru viitorul si unitatea echipei). As vrea ca echipa (antrenori si gimnaste) sa isi asume greslile de la acest CM. Numai asa pot incerca sa se reconstruiasca.
Ca nu se vor lasa impresionate, lovite si demoralizate de atacurile din presa. (stiu ca presa romaneasca e agresiva rau, dar va asigur ca si altii se comporta la fel atunci cand asteptarile sunt mari). Cu siguranta ca echipa va fi criticata si e normal, dar sper ca va depasi momentul. Acelasi lucru si pentru BB. E greu sa treci de la magician la "a dat faliment". (eu in locul lor nu as mai da niciodata declaratii acelor ziare si posturi care se intrec in denigrari si atacuri le persoana).
Ca nimeni nu se va retrage. Nu stiu de ce, dar acum asta e teama mea cea mai mare. Sunt de acord cu ce spunea Mihai ca aceaste fete muncesc enorm, sunt constiente ca muncesc pana la epuizare si totusi nu au rezultate. E teribil de descurajant. As vrea ca toata lumea sa o ia ca exemplu pe Sandra care in 2010 la CM era total daramata de rezultatul din finala de la sol si a revenit cu brio la europene.
Ca Romania va invata sa piarda si sa se ridice dupa ce a pierdut. Aici se va vedea un adevarat campion. Ma gandesc la echipa Chinei care ani de-a randul era a 4-a si a continuat sa se bata, generatie dupa generatie si iata ca acum incepe sa fie consistenta, solida si sa vrea locul 1. Ma gandesc la Rusia care a avut doua cicluri olimpice in regres si iata ca acum se mobilizeaza si se bate iarasi pentru locul 1. As vrea ca si Romania sa continue sa lupte.
Ca domnul Belu si doamna Bitang vor ramane in continuare altaturi de echipa si sa nu le fie rusine de acest rezultat. Avem mare nevoie de dansii (nu de psihologi, sa fim seriosi), de lucidiatea si de perfectionismul lor. Sper mai ales ca domana Bitang nu va face o drama din prestatia Catalinei din finala. E greu de incasat, mai ales ca pare sa se repete istoria din 2007.
Ca vom face fata noului cod. Nu pot sa accept faptul ca SUA, China si Rusia reusesc sa se adapteze codului si noi nu. Unele din dificultatile care azi fac regula in gimnastica sunt inventate de romance. Cu ambitie si munca se poate aduce regularitate si dificultate. E clar ca asta presupune sa iti impingi corpul la sacrificii enorme, dar asta e pretul pentru un aur olimpic si mondial. Iar argumentul cum ca SUA are 2500 de cluburi suna mai mult a scuza. Si in 2004 tot 2500 aveau. Nu zic ca nu conteaza, dar sa nu acordam o importanta prea mare acestui aspect. Si China avea mii de gimnaste "de rupt" de ani intregi si cu toate astea nu a dominat absolut. Mai conteaza si pregatirea, ambitia, talentul. Si noi am excelat la partea asta.
Ca Romania va reinvata sa castige, sa intre pe teren cu tupeu, sa fie agresiva.

myrab3la_19
19th June 2015, 11:45
deci explici omului cu lux de amanunte si el riposteaza ca mai sus.

tuaaaaaaaaamne fereste.:happy

ok,e vina mea , ti-am dat prea mult credit am crezut ca se poate discuta cu tine...dar ori nu vrei ori nu poti.. e in regula, e loc pentru toata lumea sub soare :)

mihaidascalescu
19th June 2015, 12:01
ci cu faptul ca afisa un aer de superioritate legat de faptul ca ea traia peste ocean...eu asta am inteles din postarile ei, si nu cred ca sunt singura. Iar pe mine unde traieste un om, ce rasa are ma lasa indiferenta pentru ca nu asta il face mai bun sau mai rau...

pentru voi si cind cineva enunta ceva care pentru ei in strainatate e ceva normal, cotidian vi se pare ca isi arata superioritatea. e un complex pe care oricine a trait cel putin un an in strainatate il observa extrem de usor la compatriotii din tara. trust me.

un diasporean PRIN DEFINITIE are experienta de bine/rau in romania PLUS experienta de bine/rau in diaspora.

maybe, just maybe cunoaste un pic mai mult?

mikeyy
19th June 2015, 12:46
Sau tu crezi ca oricum vom disparea din peisaj dupa 2016 si atunci ar fi mai bine sa ne bucuram de gimnastica chiar si fara Romania in prim plan si sa ne resemnam de pe acum? Chiar vreau sa stiu ce crezi...a fost mai buna linistea de pana acum?


Linistea e doar de suprafata pentru ca cine are ceva de zis si vrea cu adevarat sa se implice si sa ajute cumva.....o face in continuare. Pe forum e liniste pentru ca nu mai sunt oamenii din prima generatie a forumului. De ce nu mai sunt? Pai asta e alta discutie.

Insa tot ce pot spune e ca nu are legatura cu rezultatele, situatia din prezent a gimnasticii si asa mai departe. Nu a dat nimeni inapoi. Din contra, e mai multa liniste pe forum, dar mai multa activitate la fata locului.

Vom avea gimnastica si dupa 2016. Eu raman un optimist indiferent ce se intampla. Nu ma pot vindeca. :)

P.S. sper din suflet ca toata lumea sa aiba grija de Dora si sa o sprijine pentru ca e cu potential de surpriza placuta.

mikeyy
19th June 2015, 12:54
O rugaminte. Nu-i mai dati apa la moara lui Dascalescu. Deviaza atat de mult incat imi e mie rusine de oamenii care citesc. Sa ajungi sa ai pretentia sa ti se ceara iertare....asa ceva.

Ramaneti in zona de gimnastica. Doar un sfat. V-am mai zis ca parca e pus aici sa agite spiritele intentionat.

Cata_RB
19th June 2015, 13:41
Linistea e doar de suprafata pentru ca cine are ceva de zis si vrea cu adevarat sa se implice si sa ajute cumva.....o face in continuare. Pe forum e liniste pentru ca nu mai sunt oamenii din prima generatie a forumului. De ce nu mai sunt? Pai asta e alta discutie.

Insa tot ce pot spune e ca nu are legatura cu rezultatele, situatia din prezent a gimnasticii si asa mai departe. Nu a dat nimeni inapoi. Din contra, e mai multa liniste pe forum, dar mai multa activitate la fata locului.


Subscriu :ok:


O rugaminte. Nu-i mai dati apa la moara lui Dascalescu. Deviaza atat de mult incat imi e mie rusine de oamenii care citesc. Sa ajungi sa ai pretentia sa ti se ceara iertare....asa ceva.

Ramaneti in zona de gimnastica. Doar un sfat. V-am mai zis ca parca e pus aici sa agite spiritele intentionat.

Si subscriu :ok: Stiu ca suntem obisnuiti ca discutiile si atmosfera de aici sa arate altfel, s-a gasit mereu, de la sine, un numitor comun bazat pe bun-simt si logica. Dar exista si exceptii, se pare....vorba lui Mihai, si mie imi e rusine de cei care citesc. Ce vreau sa reamintesc e ca la fel se comporta si pe alte sectiuni ale forumului, am fost si avertizati la un moment dat. Asta e. Daca considerati necesar, exista setari in forum care sa ascunda postarile oricarui utilizator doriti.

venera
19th June 2015, 14:19
[QUOTE=mikeyy;4177305]Linistea e doar de suprafata pentru ca cine are ceva de zis si vrea cu adevarat sa se implice si sa ajute cumva.....o face in continuare. Pe forum e liniste pentru ca nu mai sunt oamenii din prima generatie a forumului. De ce nu mai sunt? Pai asta e alta discutie.


Sintem inca prin zona :yes:si inca alaturi de gimnastica romaneasca
:)

mihaidascalescu
19th June 2015, 14:49
Linistea e doar de suprafata pentru ca cine are ceva de zis si vrea cu adevarat sa se implice si sa ajute cumva.

Vom avea gimnastica si dupa 2016. Eu raman un optimist indiferent ce se intampla. Nu ma pot vindeca. :).

bagat capul in nisip pina la piept.

vom avea gimnastica e clar doar ca nivelul va fi de tara africana.

hai sa cumparam creta si palmiere sa ne implicam. :happy

MitzGym
19th June 2015, 15:04
Uite vezi aceeasi confuzie... eu nu discut despre cine era ea in privat, cine ii era familia,ca ea era buna sau rea. Sigur ca pentru familia ei e poate o femeie extraordinara asa cum fiecare suntem pentru ai nostri, buni pentru unii,rai pentru altii. Ce am scris eu nu are legatura cu asta ci cu faptul ca afisa un aer de superioritate legat de faptul ca ea traia peste ocean...eu asta am inteles din postarile ei, si nu cred ca sunt singura. Iar pe mine unde traieste un om, ce rasa are ma lasa indiferenta pentru ca nu asta il face mai bun sau mai rau...eu am comentat pe baza a ceea ce ea spunea..eu pentru asta o cunosc..
Un alt exemplu, faptul ca Giulia Steingruber este o fata foarte deschisa cu fanii si fair play nu inseamna ca mie trebuie sa-mi placa si gimnastica ei...sau invers daca Geddert a facut nu stiu ce prostii in viata privata inseamna ca e si un antrenor de nimic...
Sper ca se intelege ce spun...stiu ca e greu sa separi omul de profesionsit, omul de nicknameul si avatarul sau dar e esential din punctul meu de vedere.
Voiam sa zic altceva.sa subliniez ca niagara exagera uneori(cu toate ca de multe ori zicea adevarul si avea intuitie buna,fiind si cat de cat in cunostiinta de cauza)...dar totul avea o limita...nu ajungeam la ceea ce se ajunge acum pe forum nici pe departe.cu toate ca nici cu ea nu ajungeai de multe ori la un numitor comun
ca om iti dai seama ca nu o stiam personal...mai vorbeam cu ea uneori pe fb sau pe messenger si parea super de treaba...acum daca nu o stiu personal nu pot zice ca e sau nu asa.

MitzGym
19th June 2015, 15:10
bagat capul in nisip pina la piept.

vom avea gimnastica e clar doar ca nivelul va fi de tara africana.

hai sa cumparam creta si palmiere sa ne implicam. :happy
Omg...te dai mare strain...dar mentalitatea se roman o ai atat de bine imprimata in sangele tau 😂😂😂😂😂...tu le stii pe toate...daaa maaai...ne inchinam in fata ta 😂😂😂😂

mikeyy
19th June 2015, 16:46
Niagara, din punct de vedere strict al gimnasticii, este o persoana pasionata de acest sport, o persoana care stie si cum merg lucrurile in interior, nu vorbea chiar in necunostinta de cauza. Poate uneori era subiectiva, dar tocmai asta facea deliciul discutiilor. Mie mi-a placut sa ma contrez ea, macar erau dialoguri despre gimnastica. :) Acum imi amintesc cu drag si mi se pare funny. Perioade palpitante.

@Venera: salutari, poate ne vedem la Nationale. ;)

mihaidascalescu
19th June 2015, 16:54
ne inchinam in fata ta 😂😂😂😂

You can now rise. :happy:happy:happy

AntoniaA
19th June 2015, 17:17
Salutare oameni buni! Am sa ma bag si eu ca musca-n lapte, caci nu mai rezist. Dupa aceasta competitie astept demisii pe toata linia in gimnastica romaneasca, dar probabil astept degeaba.:rosu: Eram sigura ca "zvonul" lui Sorin se va confirma, pt ca mai am si eu ceva informatii din interior, iar treaba e mai mult decat groaznica: Belu si Bitang si-au cam luat mana de pe echipa, dau rar prin sala si atunci sunt canalizati pe Larisa, mai nou si pe Catalina, de restul fetelor se ocupa antrenorii mai tineri care le "terorizeaza", cuplul tanar de antrenori caror li s-a dat atata credit pare a fi "toxic", trimiterea la club Emanuelei Parva pe motiv ca era " accidentata" e cu mare cantec, Dora Vulcan despre care a amintit cineva, era pe punctul de a se retrage, nu mai am nicio inforatie daca e in sala sau nu. Fetele sunt cu psihicul la pamant si nimeni nu e alaturi de ele, dimpotriva, iar favoritismul e la el acasa.
:rosu:

Pacat, sincer ma doare. Eu cred ca sint cel mai naiv suporter al fetelor, pina in ultima clipa am crezut ca prezenta Laurei in concurs are legatura cu faptul ca reusise sa scoata 14.800 la sarituri deci teoretic se putea repeta faza si 13.700 la paralele in Italia. De faptul ca am plecat de multa vreme din tara ....aveam in cap imaginea ca la Izvorani sint niste antrenori si parinti si profesori, un fel de familie care impreuna cu aceste fete se straduiesc sa reziste mizeriei politice din jurul lor, a coruptiei, etc.
Am crezut ca din cauza accidentarilor timpul Andreei I de recuperare la AA pina la mondiale este scurt si mai bine s-ar axa acum pe UB si BB facind pereche cu Sillvia de ex.
Romania are nevoie de Laura deasemenea.

Oricum am judeca fetele sint in regres si imi aduc aminte ca si Dl Forminte a fost schimbat pentru ca era o faza de blocaj deci si actuala echipa de anteenori ar putea avea aceesi soarta. V

myrab3la_19
19th June 2015, 17:30
Pacat, sincer ma doare. Eu cred ca sint cel mai naiv suporter al fetelor, pina in ultima clipa am crezut ca prezenta Laurei in concurs are legatura cu faptul ca reusise sa scoata 14.800 la sarituri deci teoretic se putea repeta faza si 13.700 la paralele in Italia. De faptul ca am plecat de multa vreme din tara ....aveam in cap imaginea ca la Izvorani sint niste antrenori si parinti si profesori, un fel de familie care impreuna cu aceste fete se straduiesc sa reziste mizeriei politice din jurul lor, a coruptiei, etc.
Am crezut ca din cauza accidentarilor timpul Andreei I de recuperare la AA pina la mondiale este scurt si mai bine s-ar axa acum pe UB si BB facind pereche cu Sillvia de ex.
Romania are nevoie de Laura deasemenea.

Oricum am judeca fetele sint in regres si imi aduc aminte ca si Dl Forminte a fost schimbat pentru ca era o faza de blocaj deci si actuala echipa de anteenori ar putea avea aceesi soarta. V

Daca imi amintesc bine Forminte nu a fost schimbat si-a dat singur demisia din orgoliu probabil cand i s-a adus la cunostinta ca va trebui sa colaboreze cu Belu si Bitang...daca isi dadea singur demisia dupa Europenele de la Birmingham altfel ar fi fost gestul..mai demn,zic eu.
Acum ca l-ai amintit cred ca e singurul pe care l-am criticat ca om si asta pentru ca l-am vazut manifestandu-se pe viu si nu mi-a placut ce am vazut. Cand vine vorba de antrenorii coordonatori, consider eu ca in sistemul nostru asta centralizat e esential ca ei sa fie pe langa buni tehnicieni si oameni de calitate pentru ca fetele astea nu prea au contact cu parintii sau cu profesori si cineva trebuie sa se ocupe si de educatia lor in sensul asta. Una fara cealalta nu se poate zic eu..adica degeaba esti om bun ca tu esti angajat ca si antrenor si acolo trebuie sa se vada progrese.

mihaidascalescu
19th June 2015, 17:36
o sa observati cine sta in preajma Laurei si o sustine. .

pai daca n-au dat astia la tv cum observam cine o sustine? oare sa fie paralelul Sandu? oare iar o fi atins-o la //?

MitzGym
19th June 2015, 17:57
Niagara, din punct de vedere strict al gimnasticii, este o persoana pasionata de acest sport, o persoana care stie si cum merg lucrurile in interior, nu vorbea chiar in necunostinta de cauza. Poate uneori era subiectiva, dar tocmai asta facea deliciul discutiilor. Mie mi-a placut sa ma contrez ea, macar erau dialoguri despre gimnastica. :) Acum imi amintesc cu drag si mi se pare funny. Perioade palpitante.
exact!!!asta voiam si eu sa zic...stia ce vorbeste!!!singurul ei defect era acel subiectivism de care vorbesti si tu ☺

Dar in rest iubea gimnastica(spre deosebire de altii de aici) si stia cam cu ce se mananca acest sport(spre deosebire de altii...din nou zic)...mie.una.imi pare rau ca nu a mai scris pe forum...

MitzGym
19th June 2015, 18:00
You can now rise. :happy:happy:happy

Stiu ca de asta faci tu circ aici...ca asta iti doresti...dar eram doar ironica

venera
19th June 2015, 22:31
@Venera: salutari, poate ne vedem la Nationale. ;)[/QUOTE]

cu siguranta!:yes:

21mai
20th June 2015, 10:17
Fetitele de la izvorani nu au fost antrenate tot de soții Moldovan? Adica nu cred ca s-au transformat peste noapte in monștri, exceptând situația in care pune frg presiune si vrea rezultate sau mai bine zis sa fac din ***** bici. Eu pe Coroiu și pe adela popa ii vad ca lucrand doar cu anumite gimnaste preferate dar sunt subiectiva. Totul s-a stricat si Belu și-a luat mana dupã fete de cand a fost ales Petrache dar in cazul asta nu înțeleg de ce accepta sa i se asocieze numele in presa cu toate contraperformantele. Poate din cauza Sandrei, larisei si catalinei? Imi pare tare rãu ca din toate povestea asta si conflict de orgolii crle msi sifonate ies fetele fiind vârful icebergului, fiind cel mai usor sa dai vina pe ele pentru rezultate slabe. Nu cred ca nu-si doresc m mult pentru ca altfel si-ar suna parintii si oricat de puternic este argumentul saraciei, pentru ca trebuie sa recunoaștem cu mici excepții ca la noi multe fetițe provin din familii cu o situație precara, sunt convinsa ca le-ar lua acasã. Iar in privința Andreei chiar mi se rupe inima, e un copil sensibil, muncitor și pe altarul medaliilor, vii si ii rapesti ocazia de a deveni constanta in execuții curate, fãrã ratare dupa ce reușește asts abia dupa 3-4 concursuri cu ratari. In locul pãrinților mi-as retrage copilul de la lot si as incerca sa l duc in italia, Rusia sau orice tara in care nu exista asemenea bãtaie de joc. Pacat de tot ce se întâmplã, stoica e doar o marioneta in mana lui Petrache care la rândul lui e marioneta politicienilor si ne mai miram ca nu mai suntem un nume în acest sport. Iar dacs nu era Diana B cu accidentarea fac pariu ca silvia zarzu mai era încã in sala pregãtindu sr pentru o competiție care va sa vina la pastele cailor. Amin!

cristina.t
20th June 2015, 11:55
Aseara am reusit sa vad si eu partea a doua din calificari.
Personal mi-a placut foarte mult Silvia la sol.
Daca azi reuseste sa-si stapaneasca emotiile ar putea produce o surpriza frumoasa si ar fi un mare succes in primul rand pentru ea.
Le urez multa bafta fetelor noastre azi.
Hai Andreea arata ca poti sa-ti stapanesti emotiile si ca ai valoare!
Hai Sivia, esti o solista innascuta si meriti sa fii pe podium cu o medalie cat mai stralucitoare!

Ada24
20th June 2015, 12:07
21mai, nu cred ca ai inteles, persoanele respective nu zic cu "cred", ""ii vad" ci zic STIU.Sincer si eu credeam ca tine un pic, dar ce e in fata camerelor pt public e altceva in spate, nu e prima data, discutia asta imi aduce aminte de niste discutii de acum putin peste 5 ani.Intelesesem eu unele lucruri , dar wow nu am cuvinte.
In privinta gimnastelor provenite din familii cu situatie precara nu cred ca mai e asa preponderent ca pe vremuri, nu cred ca mai sunt selectate dupa asta ca acum antrenorii au viata scumpa de acoperit :P
Eu de ex stiu pe cineva care face gimnastica de performanta care nu doar ca e peste media in Ro, e peste media in vest, e la faza de fara numar :P
Nu e ceva rau , f bine, daca fetele isi doresc gimnastica de ce sa te uiti la situatia parintilor doar ca sa poti abuza de saracia si disperarea copiilor?! E nasol atunci cand insa acest lucru duce la situatii de avantajare a unora.Oricum e clar nici in Romania nu mai e gimnastica gratuita.:D

Oricum sunt foarte socata nu am cuvinte.Am mai auzit (inclusiv discutii la competitii a celui ce "plusa" si era f mandru de asta) de asemenea practici la nivel inalt la alt sport dar acolo m-am "consolat" ca deh oricum suntem departe de podium ce conteaza, dar aici :jerk:
Cu atat mai putin ma asteptam la persoanele mentionate pentru ca erau recomandati altfel pe forum acum vreo cinci ani-chiar de niagara ca tot vorbeati de ea-ce frumos ii mai prezenta si cum zicea ca trebuie avansati ca sa nu plece si sugera ca mai bine ei decat BB ca sunt mai tineri.Sincer o credeam cu ce zicea , mai putin dorintele nobile ale antrenorilor (nu ca e ceva rau, mie imi plac oamenii ambitiosi, de asta imi place Marta :D )-dar deh poate de asta i-a vrut ...:groggy:

Citeam subiecte din trecut de acum 5 ani de la marea debarcare, wow ce frumos era atunci, ce discutii...uitasem ce frumos era cand chiar se discuta pe subiect, nu asa hai sa batem campii.Nu mai zic ce sperante aveam noi pe aici, ce planuri de antrenament pentru fete avea Tess si ce articole in care Forminte ne ameninta cum va fi el coordonator pe la altii.:happy
Eh ce vremuri frumoase si pline de speranta. :D Ma bucur ca am trait acele timpuri alaturi de voi./hello
Cinci ani mai tarziu aceleasi tristeti la lot si acelasi Forminte in gimnastica romanesca.toate-s vechi si noua toate.

Dascalescu eu inteleg ca ai ceva personal cu Sandu ,dar de data asta nu ai nimerit-o.Nu el a fost langa gimnasta la AA.

Ada24
20th June 2015, 12:24
Nu-s Mitz, dar bine-ai revenit si tu, de fiecare data cand il vad pe Stepko imi aduc aminte de tine :P Cu greu l-am recunoscut la aceste Jocuri, apropo.

Merci, ma bucur sa va revad/citesc. :D Pacat ca mai rar, ati devenit zgarciti la vorba.:D

Mda, Stepko e altfel de acum 4 ani, nu mai imi place demult.:P Prea multe tatuaje, arata altfel decat in tinerete lol si cam arogant.:P (plus si-a tradat tara). Cel mai tare ma amuza tatuajul de pe piept-"Only God can judge me" -mda God si arbitrii:happy
Ce iubea atentia la echipe si la AA.Cand a fost la Tokyo atunci cand Kohei a castigat toata lumea il aplauda numai Oleg statea cu bratele incrucisate si se uita cand la Kohei cand la public.Amaratul visa si el asa ceva si nu imi vine sa cred ca a avut si el parte de un pic ce a a avut Kohei.
In 2011 cand se chinuia la cal un american de langa mine zicea ca e ca "The little engine that could" Acum am observat ca a devenit un foarte bun calaret.
Apropos de Azerbaijan cat am ras cand unul din gimnasti alerga cu steagul si a pierdut steagul:happy

Si eu asociez gimnasti cu persoane de pe forum
Mitz-nemtii, Marcel
tu-"sa nu uitam de baieti", Millousi, Jivan
Mia-gimnastele din belgia, maras
mihai musti evident :D
Pegas-negru-Salome la ritmica
crisloregym+cineva_cineva-gimnastele din iasi
anna-tot ce inseamna cod
etc

Atat timp cat nu se retrag nu va voi uita. :D:floricica:

mihaidascalescu
20th June 2015, 13:01
Pacat de tot ce se întâmplã, stoica e doar o marioneta in mana lui Petrache care la rândul lui e marioneta politicienilor si ne mai miram ca nu mai suntem un nume în acest sport. !

petrache e acolo de vreun an, stoica de vreo douazeci si tot stoica e marioneta?

imi place cum majoritatea iuzerilor intra cu expresii: pacat.... imi pare rau.... samd.

tot v-am promis sa avem punctele de referinta egale pt toata lumea. poftim:
A fost odatã, când a fost, cã, dacã n-ar fi fost, nu s-ar povesti.

Noi nu suntem de pe când poveºtile, ci suntem mai dincoace cu vro douã-trei zile, de pe când se potcovea purecele cu nouãzeci ºi nouã de ocã de fer la un picior ºi tot i se pãrea cã-i uºor.

Cicã era odatã un om însurat, ºi omul acela trãia la un loc cu soacrã-sa. Nevasta lui, care avea copil de þâþã, era cam proastã; dar ºi soacrã-sa nu era tocmai hâtrã.

Întru una din zile, omul nostru iese de-acasã dupã trebi, ca fiecare om. Nevasta lui, dupã ce-ºi scãldã copilul, îl înfãºã ºi-i dete þâþã, îl puse în albie lângã sobã, cãci era iarnã; apoi îl legãnã ºi-l dezmerdã, pânã ce-l adormi. Dupã ce-l adormi, stãtu ea puþin pe gânduri º-apoi începu a se boci cât îi lua gura: "Aulio! copilaºul meu, copilaºul meu!"

Mama ei, care torcea dupã horn, cuprinsã de spaimã, zvârli fusul din mânã ºi furca din brâu cât colo ºi, sãrind fãrã sine, o întrebã cu spaimã:

— Ce ai, draga mamei, ce-þi este?!
— Mamã, mamã! Copilul meu are sã moarã!
— Când ºi cum?
— Iatã cum. Vezi drobul cel de sare pe horn?
— Îl vãd. ªi?
— De s-a sui mâþa, are sã-l trânteascã drept în capul copilului ºi sã mi-l omoare!
— Vai de mine ºi de mine, cã bine zici, fata mea; se vede cã i s-au sfârºit mititelului zilele!

ªi, cu ochii pironiþi în drobul de sare de pe horn ºi cu mânile încleºtate, de parcã le legase cineva, începurã a-l boci amândouã, ca niºte smintite, de clocotea casa. Pe când se sluþeau ele, cum vã spun, numai iaca ºi tatãl copilului intrã pe uºã, flãmând ºi nãcãjit ca vai de el.

mihaidascalescu
20th June 2015, 13:12
Dascalescu eu inteleg ca ai ceva personal cu Sandu ,dar de data asta nu ai nimerit-o.Nu el a fost langa gimnasta la AA.

deci eu am ceva PERSONAL cu sandu. fii serioasa.

de avut ceva personal am cu incompetenta cu agatarea de scaune cu coruptia samd.

citi ani are sandu la lot mai mult de zece ? s-a ocupat el cu // ? // romanesc nu numai ca a ramas in urma, s-a afundat prin nisipuri miscatoare?

cum raspunsurile alea sunt da, asta defineste incompetenta pt mine si da intra in collimator.

vai dar omul e INIMOS :happy:happy:happy

Cata_RB
20th June 2015, 13:13
Hai c-ai fost tare, Ada, cu lista aia! :)))) Suntem in pericol, inseamna, multi de-acolo s-au retras ori nu vor mai fi mult prin zona :D
Imi incerc si eu norocul: pe cine cunosti care face gimnastica? :P

Ada24
20th June 2015, 13:14
Am uitat mai sus sa zic ca ma bucur pentru medalia lui Stepko.:D Dar ma bucur si mai mult ca a castigat Oleg de Ucraina.
La fete nimic surprinzator, Musti prima cum ii place.
M-a surprins evolutia de la AA a lui Lieke, trebuie sa recunosc ca pentru mine era pana la acest concurs sora geamana a lui Sanne.Incredibil cum o gimnasta pe care o vedeam nici in top3 la Olanda a ajuns sa ia medalie la AA.Si in calificari era bine in clasament si inca cu o ratare.
Nu mai zic ce aproape de podium a fost si nemtoaica desi a ratat.

Despre Laura si ratari ma gandeam poate are prea multa dificultate decat poate duce si oboseste in concurs?Ca rateaza de fiecare data la altceva.:confused:
Mai cred eu ca sunt posibile alte 2 cauza intr-un fel legate, unul se poate vedea intr-un anume interviu de acum ceva vreme, daca il gaseesc postez sa trageti concluzii singuri...


De ceva vreme toate gimnastele de trupa cum le zicea dl Bellu celor de echipa fara sanse la medalii sunt in regres de la an la an. Rare exceptii, gen Zarzu la sol acum. Dar si ea a fost i rest jos. Chiar și Iridon a pierdut din usurinta cu care facea elementele parca, dar ramane ok cu conditia sa si mearga la concursuri.
Eu nu inteleg cum de nu suntem in stare sa le facem niste soluri usoare, a la Lieke. Ambele Andree ar avea succes cu ele.

In privinta solurilor usoare cred ca nu stiu sa antreneze piruete sau legare de piruete.Citeam postari de pe forum din trecut si cand s-au intors BB ne gandeam cum o sa "milk the code" . Acum Romania e ultima in clasamentul milk the code (si nici macar nu ne apreciaza nimeni :D cand se folosea metoda strainii erau primii la criticat.)

In legatura cu soldatii care nu mai dau randament pai IMO cred ca si asta e unul din motivul pentru care nu sunt motivate.De ce ar vrea o gimnasta sa munceasca tot atatea ore pe zi sa fie doar in spate? Daca ar fi la nivel de specialist pe aparat ca Maroney ar mai fi o chestie, dar la noi nu e cazul.
In trecut cel putin aveau garantata medalia pe echipe, acum evident nu.
Poate si de aia cei ce sunt "vedeta" au incredere ca isi stiu pozitia.
La SUA toate au incredere si motivatie , am citit undeva ca a zis Skinner ca Biles nu e de neinvins, ca ea ar fi putut sa o intreca la Scam Cup.Care soldat de la noi ar avea asa comentarii?
La Olimpiada cand Aly s-a calificat la AA Mihai a anuntat-o foarte fericit ca ea s-a calificat la AA (se vede pe inregistrare).Sunt curioasa daca la noi Andreea tot asa a fost anuntata cu imbratisari ca ea e cea care s-a calificat...

Sincer am ajuns la concluzia ca antrenorii chiar cred ca ce fac e ok, ca gimnastele sunt de vina-ca nu pot sa cred ca cu buna stiinta se duc sa ajunga cu echipa la mijlocul clasamentului.Pacat ca jurnalistii nu stiu sa puna intrebari de genul "De ce nu sunteti capabili sa invatati piruete de valoare?" si cand baga scuza -nu au invatat la club sa li se spuna "Dar antrenorii de la lot sunt cei de la club"

Stau si ma gandesc ce discutii au avut antrenorii Olandei si Germaniei cand s-au vazut pe podium si Romania jos.:groggy:

Mihai ma bucur ca tu esti optimist, daca nici tu atunci am incurcat-o.:happy
Si eu sunt sigura ca vom avea gimnastica si dupa 2016 ca pana la urma si Ucraina are...:P
Chiar mai uitam la rusoaice ce fericite erau la echipe si ma gandeam ca doar un an a trecut de cand situatiile erau inversate.

21mai
20th June 2015, 13:15
In afara de digi mai difuzeazã careva?

Deanna
20th June 2015, 13:38
In Romania nu. Digi are drepturile de difuzare.
Mai poti urmari on-line, dar din cate am inteles transmisiile sunt blocate in tarile in care au fost achizitionate drepturile de difuzare la tv/
Se transmite live pe canalul de youtube Baku 2015 European Games - https://www.youtube.com/user/baku2015