PDA

View Full Version : Liga 3 se restructureaza!



solaris
12th June 2015, 20:48
Răzvan Burleanu promite schimbări majore în ligile inferioare. În Liga 3 vrea opt serii: "Federația vă va sprijini prin toate mijloacele posibile"

Joi dimineață, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți a programului meciurilor de baraj pentru promovarea în Liga 3. S-au stabilit cele 21 de meciuri care vor duce la tot atâtea echipe care în următorul sezon vor evolua în al treilea eșalon fotbalistic al țării. Din acest an, jocurile de baraj vor avea loc în dublă manșă, tur-retur, pe terenurile fiecărei echipe, la datele de 20 iunie, respectiv 27 iunie, cu începere de la ora 17:30.

La întâlnirea de la București au participat, pe lângă oficialii cluburilor campioane județene, și președintele FRF, Răzvan Burleanu, secretarul general Gheorghe Chivorchian, șeful Departamentului Competiții, Aurel Ionescu, șeful Departamentului Juridic, Adrian Stângaciu, vicepreședintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Alexandru Deaconu și vicepreședintele FRF, Octavian Goga, reprezentant al AJF-urilor în Comitetul Executiv.

În deschiderea ședinței care a precedat tragerea la sorți, Răzvan Burleanu a avut o intervenție în care a spus că FRF acordă o mare importanță fotbalului de la nivelele inferioare, asigurându-i pe cei prezenți că vor beneficia de tot suportul legislativ și informațional de care au nevoie.

"Am ținut foarte mult să fiu prezent aici. Fotbalul românesc se bazează foarte mult pe dumneavoastră și sunteți o componentă de bază a sistemului. Federația vă va sprijini prin toate mijloacele posibile. În acest sens, așteptăm să se publice, în Monitorul Oficial, noua legislație care va permite implicarea administrațiilor locale în fotbal", a declarat Burleanu, citat de frf.ro.

Președintele FRF a vorbit și despre planurile de viitor privind sistemul competițional din Liga 3, acesta urmând a crește treptat până la opt serii. "Așa cum am anunțat în Planul Strategic pentru Dezvoltarea Fotbalului din România 2015-2020, una dintre acțiunile pe care ni le-am propus pentru dezvoltarea obiectivului de performanță la nivel de seniori este mărirea numărului de echipe din Liga a 3-a prin creșterea numărului de serii la opt. Însă, acest lucru se va face în etape, primul pas fiind șase serii din 2016 și apoi opt din 2017", a masi spus președintele FRF.

Kidu
14th June 2015, 11:06
Președintele FRF a vorbit și despre planurile de viitor privind sistemul competițional din Liga 3, acesta urmând a crește treptat până la opt serii. "Așa cum am anunțat în Planul Strategic pentru Dezvoltarea Fotbalului din România 2015-2020, una dintre acțiunile pe care ni le-am propus pentru dezvoltarea obiectivului de performanță la nivel de seniori este mărirea numărului de echipe din Liga a 3-a prin creșterea numărului de serii la opt. Însă, acest lucru se va face în etape, primul pas fiind șase serii din 2016 și apoi opt din 2017", a masi spus președintele FRF.

O mare tampenie. Din pacate Burleanu le da apa la moara contestatarilor sai care-l acuza ca e diletant. :headbang:

ducus
30th July 2015, 21:46
Liga III din sezonul 2016-2017 se vrea 6 serii x 16 echipe, ca doar e an electoral...Sa vedem de unde vor scoate ei 96, cand anul asta sunt 3 serii incomplete, cu 15 echipe...deci 3 care nu s-au inscris!
Iată deciziile adoptate ce privesc formatul campionatului Ligii a 3-a, ediția 2015-2016:

”- Aprobă componența nominală a seriilor Ligii a 3-a, incluzându-se, în temeiul art. 18 alin. 1 lit. a din ROAF, și cluburile Ceahlăul 2, Astra 2 și Unirea Dej. Cluburile din Liga a 2-a care se retrag până la data de 29.07.2015 vor fi incluse în seriile Ligii a 3-a în conformitate cu criteriul geografic.

- Sistemul competițional la Liga a 3-a, pentru sezonul 2015 - 2016 prevede promovarea câștigătoarelor celor 5 serii și retrogradarea în Liga a 4-a unui număr de 8 echipe (respectiv cea mai slab clasată echipă de pe locul 14 într-un clasament al locurilor 1-14 și locurile 15 și 16), urmând ca în sezonul 2016 - 2017 Liga a 3-a să fie alcătuită din 6 serii de 16 echipe.”
http://liga2.prosport.ro/special/componenta-celor-cinci-serii-din-liga-3-inca-trei-cluburi-au-fost-acceptate-de-frf-in-noul-sezon-abandonuri-din-liga-2-de-pana-miercuri-pot-influenta-seriile-14646618
Mda, e clar, e dus baiatu':groggy:

Kidu
30th July 2015, 23:20
O tampenie! Liga a III-a ar trebuie si ea compactata la patru daca nu chiar trei serii.

Romeo
5th October 2015, 19:00
- Sistemul competițional la Liga a 3-a, pentru sezonul 2015 - 2016 prevede promovarea câștigătoarelor celor 5 serii și retrogradarea în Liga a 4-a unui număr de 8 echipe (respectiv cea mai slab clasată echipă de pe locul 14 într-un clasament al locurilor 1-14 și locurile 15 și 16), urmând ca în sezonul 2016 - 2017 Liga a 3-a să fie alcătuită din 6 serii de 16 echipe.”
http://liga2.prosport.ro/special/componenta-celor-cinci-serii-din-liga-3-inca-trei-cluburi-au-fost-acceptate-de-frf-in-noul-sezon-abandonuri-din-liga-2-de-pana-miercuri-pot-influenta-seriile-14646618


vin 11 echipe din actuala ligă II comprimată la o serie de 22, sau chiar 10 echipe că Dorohoiu a abandonat și nu cred că este normal să aibe pretenții de liga III la anul.
Mai vin și echipe din județe, 21 ca de obicei, minus cele 8 care retrogradează (sau abandonează, pe stil nou), deci vreo 21-8+10=23 in plus față de anul acesta, când trebuiau să fie 80. Mai renunță câteva și ajungem la 96 la vară. Acum dacă votează cineva de bucurie pe Ponta că are echipă în liga III, e problema lui (cu bibilica), dar restrângerea permanentă a numărului de echipe duce la mai puține locuri de jucători și antrenori.

bogdan_nj
6th October 2015, 00:08
Daca ai o singura serie in Liga 2 ( ceea ce mi se pare mai mult decat normal ) nu prea poti sa ai 20 de serii in Liga 3 pentru ca echipele ce promoveaza din Liga 3 vor avea probleme in Liga 2 nu neaparat din punct de vedere al costurilor de transport ( o mare minciuna in fotbalul romanesc ) ci la nivel valoric.

Romeo
7th October 2015, 12:55
Daca ai o singura serie in Liga 2 ( ceea ce mi se pare mai mult decat normal ) nu prea poti sa ai 20 de serii in Liga 3 pentru ca echipele ce promoveaza din Liga 3 vor avea probleme in Liga 2 nu neaparat din punct de vedere al costurilor de transport ( o mare minciuna in fotbalul romanesc ) ci la nivel valoric.

dacă Italia, Germania, Spania, Anglia au o singură serie de liga II-a, se va putea și la noi.
Nu este vorba de 20 serii de liga 3-a ci de 6, dar ai dreptate, nu pot promova 6 echipa într-o vară, iar barajele stabilite din când în când nu sunt pe placul FRF. Vom vedea, până la anul, dacă vom avea o singură serie sau nu. Grav mi se pare că orașe cu o lungă tradiție vor ajunge în liga a 3-a. Oricum, așteptăm.

ducus
22nd January 2016, 16:37
Mai multe cluburi sunt in moarte clinica, dupa desfiintarea Bihorului, acum si Bucovina Radauti si alte echipe spun PA:
http://liga2.prosport.ro/liga-3/stiri/inca-un-club-din-liga-3-trage-obloanele-antrenorul-a-anuntat-sfarsitul-am-hotarat-sa-renuntam-si-sa-retragem-echipa-din-campionat-14970190
Sa vedem de unde o sa scoata Burleanu 96 de echipe in liga 3 (6 serii, asa cum zicea), in conditiile in care anul asta n-a fost in stare sa faca nici 5 serii complete. :))

ronaldinho
1st June 2016, 00:46
[QUOTE=Romeo;4217796]dacă Italia, Germania, Spania, Anglia au o singură serie de liga II-a, se va putea și la noi.
QUOTE]

Si la cine pana mea se mai lauda patronul de la nu stiu ce firma de materiale de constructii ca are echipa in liga a treia? Sau ala care are 3 birturi in 3 sate diferite?
Sa fim seriosi, la noi, ca la nimeni?!

Orase ca si Oradea, Arad, Timisoara, Sibiu, Brasov sau Constanta sa nu aiba echipe in Liga I. :rosu::rosu::rosu:
Bine ca are Chiajna, Voluntari, Ovidiu. Macar ne arata cum se face: pun toti mana de la mana si se construieste o echipa. Sponsori, primarii, smecherasi de prin comune
Abia astept sa merg la un meci de CL la Chiajna :evil:

bogdan_nj
1st June 2016, 01:46
Nu marimea unui oras dicteaza valoarea echipelor. Exemple dinastea sunt in orice tara. Birmingham nu are echipa in Premier League dar are Bornemouth sau Watford.