PDA

View Full Version : Campionatul mondial 2015



El Pistolero
16th April 2015, 23:11
Sambata incepe o noua editie de CM. Selby si Ronnie sunt principalii favoriti la castigarea trofeului.
Meciurile din primul tur:

Mark Selby v Kurt Maflin
Stephen Maguire v Anthony McGill
Joe Perry v Zhang Anda
Shaun Murphy v Robin Hull
Barry Hawkins v Matthew Selt
Mark Allen v Ryan Day
Ali Carter v Alan McManus
Neil Robertson v Jamie Jones
Ding Junhui v Mark Davis
John Higgins v Robert Milkins
Marco Fu v Jimmy Robertson
Judd Trump v Stuart Carrington
Ricky Walden v Graeme Dott
Stuart Bingham v Robbie Williams
Mark Williams v Matthew Stevens
Ronnie O'Sullivan v Craig Steadman

Un articol bun aici: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/alte-sporturi/incepe-campionatul-mondial-de-snooker-teatrul-crucible-isi-deschide-larg-portile-pentru-noul-selby-dar-si-pentru-robbie-williams-meciurile-din-primul-tur-14123169

Taquito
17th April 2015, 00:25
din ce am inteles e f. greu de intrat in calificari la acest CM, e f. exclusivist, se intra pe invitatie...

si pe tabloul principal sunt cam aceeasi jucatori de fiecare data, putine nume noi.

la biliard (8,9, 10) e cu totul alta situatie, e campionat cum trebuie cu jucatori din toate tarile. Zilele acestea e campionat european de bila 10, de la noi participa 5 jucatori, chiar daca nu prea au sanse(lipsesc cei mai buni ai nostri) dar macar participa.

La snooker sunt numai britanici, in felul acesta ii blochezi pe ceilalti sa creasca.

dextercioby
17th April 2015, 00:50
Judd Trump e copt deja, Higgins e o umbra, the Rocket e la un pas de legenda. Selby e 'ice cool'. Favoritul meu e inca pe tablou si-ar putea sa joace in turul al doilea cu Ronny. :D

Sa-i dam bataieeee!

PS E de apreciat ambitia legendelor Steve Davis si Jimmy White de a incerca an de an sa ajunga pe tablou. :)

Taquito
18th April 2015, 22:54
thuamne, cat de prost e Maflin, nici macar prost nu poti sa-i spui, a depasit granitele prostiei.
Selby a avut 8 faulturi consecutive (asta mi se pare o regula gresita in snooker, la biliard la 3 faulturi ai pierdut jocul) si la al 9lea Selby pierdea jocul, Maflin avea si freeball si a ales sa dea de unde a ramas bila alba si a ratat...

acum inca se joaca frame-ul 50 cu 51 disponibile

si inca ceva, nu poti sa faci 8 consecutive fiind campion mondial...

Taquito
18th April 2015, 22:59
frame Maflin, 8-6 pt Selby, e interesant...

Taquito
18th April 2015, 23:11
acum se rateaza f.mult de ambele parti, Maflin a introdus o bila prin ricoseu la noroc... la biliard, bila 8 si 10 nu este acceptat norocul, trebuie sa anunti buzunarul la care intentionezi sa introduci vreo bilă

El Pistolero
18th April 2015, 23:37
Slabut Selby azi, poate e doar incalzirea, dar la ce a aratat azi nu face mare branza la turneul asta.

Taquito
18th April 2015, 23:56
8-8 Selby - Maflin

Taquito
23rd April 2015, 11:09
Ding ar fi putut sa realizeze breakul maxim si sa castige premiul dar a uitat in timpul jocului de asta :))

https://www.facebook.com/snookerthailand.net/videos/770364309738083/

Johnny D
23rd April 2015, 23:11
Bravo pt pariul pe Higgins! Il bate clar pe Ding!:yes: Cu Trump va fi greu dar e in mare, mare forma de tot! Ciudat dar daca-l bate pe Trump care mi se pare cel mai greu de batut in faze incipiente, cu O'Sullivan ar trebui sa se distreze! Praf a fost cu Steadman!:))

Acesta a fost un post catre Redboy. Higgins e in mare forma, mental se simte excelent dar va fi f greu cu Trump! Va fi meciul vedeta!


Slabut Selby azi, poate e doar incalzirea, dar la ce a aratat azi nu face mare branza la turneul asta.

Slabut si in al 2-lea meci... dar asa incepe el, mai greu si apoi se dezmorteste de odata! Remember finala de anu trecut de la 0-5?:D

Taquito
24th April 2015, 21:38
Selby condus cu 11-6 de McGill . Se joaca la un nivel incredibil, si Hawkins in celalalt meci si acest McGill

El Pistolero
24th April 2015, 23:19
Slabut Selby azi, poate e doar incalzirea, dar la ce a aratat azi nu face mare branza la turneul asta.

A plecat acasa in turul 2. Sansa lui Ronnie acum :D

86
25th April 2015, 19:36
Gluma asta de Selby a castigat anul trecut titlul?:happy


Parca si acum tin minte cum facea break the 15 puncte si baga lovitura de siguranta in finala.


Vad ca Robertson si Ronnie se pot intalni doar in finala:D

Taquito
26th April 2015, 22:18
Hawkins castiga toate frame-urile dupa ce era condus cu 11-8 de Allen care spre sfarsitul meciului parea dezintegrat, nimic nu i-a iesit.

Din sferturi incep meciurile tari. McGill cred ca o sa fie supriza turneului, e de urmarit.

86
27th April 2015, 01:04
Hawkins castiga toate frame-urile dupa ce era condus cu 11-8 de Allen care spre sfarsitul meciului parea dezintegrat, nimic nu i-a iesit.

Din sferturi incep meciurile tari. McGill cred ca o sa fie supriza turneului, e de urmarit.


Nu stiu ce sa zic despre McGill. Au mai fost 'surprize' in anii precedenti, jucatori veniti din calificari eliminand nume importante in optimi sau primul meci al competitiei dar tot au clacat prin sferturi.

Un exemplu concret in urma cu 1-2 ani, White parca era numele lui, a eliminat jucatori importanti si in sferturi parca a luat bataie de la Walden.:D


Daca tin minte bine...

Bine, acum ar fi si Murphy care a castigat titlul in 2005(parca) venind din calificari.

sannicola
28th April 2015, 14:04
Trump il distruge pe Ding...
6-0(dupa 90 de minute/15 minute pe frame) deja si chinezul nu prea ajunge la masa :).
Dincolo ii 3-3 la McGill cu Murphy.

El Pistolero
28th April 2015, 19:16
Foarte slab Ronnie in prima sesiune. E condus 5-3 de Bingham. Foarte multe ratari usoare.

Johnny D
29th April 2015, 07:43
A plecat acasa in turul 2. Sansa lui Ronnie acum :D

Sansa p*lii barba-n-cot, Trump ii distruge pe toti la acest CM!


Gluma asta de Selby a castigat anul trecut titlul?:happy


Si a intors meciul de la 0-5! E prima si unica data cand cineva l-a intors pe O'Sullivan dupa ce Ronnie a condus cu 5 frame-uri!:D



Vad ca Robertson si Ronnie se pot intalni doar in finala:D

S-ar intalni ei, dar intrebarea care se pune e pe care dintre cei 2 il secera Trump primul!;)



Un exemplu concret in urma cu 1-2 ani, White parca era numele lui, a eliminat jucatori importanti si in sferturi parca a luat bataie de la Walden.:D

Daca tin minte bine...


Anu trecut.



Bine, acum ar fi si Murphy care a castigat titlul in 2005(parca) venind din calificari.

De pe pozitia 72 cred, si a urcat undeva in jurul pozitiei 30 dar oricum urma sa fie favorit la 2 la toate turneele fiind campion mondial.
Murphy e si el un jucator f bun, nu-l vad cu nimic mai prejos decat pe O'Sullivan sau Robertson in acest moment, dar toti 3 sunt sub Trump.
De fapt Ronnie pare cel mai penal dintre cei 4 in acest moment.

sannicola
29th April 2015, 22:45
Ronnie a fost eliminat 9-13...
Cred ca iese si Robertson :).

El Pistolero
29th April 2015, 22:56
Praf si azi Ronnie. A pierdut ultimele 5 jocuri. A avut o sansa mare anul asta dar a jucat slab tocmai aici.

Acum e sansa lui Trump.

sannicola
29th April 2015, 23:04
Robertson cu un break de 142 trece la conducere 11-10(de la 8-10).

Johnny D
30th April 2015, 10:39
A avut o sansa mare anul asta

Pardonnez moi, nu cred c-avea/are nimeni sanse cu Trump! Ramane de vazut.
Intrucat Robertson a plecat si el, ar mai ramane Murphy dintre cei 4 cu sanse la CM singur ca adversar serios pt Trump.

86
30th April 2015, 17:36
Macar daca Hawkins sau Bingham ar juca la fel de bine si in semifinale, dar tare imi este ca Bingham face gaura in fotoliu in semifinale.

Hawkins deja a inceput rau semifinala.

Johnny D
30th April 2015, 21:41
Pai se stia finala dinainte, doar v-am zis-o!:P
Murphy ar avea ascendent oarecum ca e deja campion mondial, dar Trump daca va juca tot asa ca pana acum, il va bate!

sannicola
30th April 2015, 22:16
Incalcita rau de tot a 2-a semifinala pana acum.
Ma enerveaza frame-urile astea lungi.Imi aduc aminte de Ebdon :)).

Johnny D
30th April 2015, 22:51
Primul joc a fost absolut halucinant incheiat de Trump, niste lovituri de sta pupaza-n cur si aplauda.
Apoi parca s-a dezumflat, trebuie sa joace si-n finala ca-n primul joc, Murphy nu iarta!

sannicola
30th April 2015, 23:06
Bingham are 3-2 deja a facut mai mult decat Ding :D.

86
30th April 2015, 23:21
Vad ca evolutia lui Bingham nu a fost intamplatoare in meciul cu Ronnie. Chiar jaoca bine.


Bingham in finala, am zis:D

Johnny D
1st May 2015, 20:02
Eh, in finala, il intoarce Trump si-l bate! Sunt sigur de asta!;)
Ar fi prea de kkt altfel, Murphy n-ar avea ce bate de amaratu de Bingham in finala, lu ala-i tremura gacii pe el de ajunge acolo.

sannicola
2nd May 2015, 23:22
Bingham conduce cu 16-14 mai are nevoie de inca un frame...

El Pistolero
2nd May 2015, 23:31
16-15. Un decisiv ar fi fabulos! Hai Trump! :D

Johnny D
2nd May 2015, 23:33
Ce penal a fost faultul ala la bila roz, inca de p-acum se kk pe el Bingham, cum ziceam in finala l-ar manca Murphy cu chelie cu tot!:))

Hai Trump, ofera-ne finala intre cei mai buni 2 jucatori de la CM!:yes:

Johnny D
2nd May 2015, 23:42
Gata 16= si acuma daca nu se kk pe el Bingham in jocul decisiv, imi si mananc cravata din dulap!:))

sannicola
2nd May 2015, 23:45
Cum le nimeresti tu de obicei parca vad 17-16 ptr Bingham :D.

Johnny D
3rd May 2015, 00:22
SF Lovitura lu Bingham!:headbang:
Inca o data s-a adeverit ce zic toti jucatorii, intr-un joc decisiv nu exista favoriti...


Cum le nimeresti tu de obicei parca vad 17-16 ptr Bingham :D.

Pai eu am zis din start ca daca nu e Trump, e Murphy ca e singuru capabil sa-i faca fata din cei ramasi.
Si Murphy va fi, Trump n-a jucat ce trebuia pe cea mai mare parte a acestei semifinale si-a platit.


PS: La toate capitolele conduce Trump, mai putin la scorul final.:rolleyes:
Asta in conditiile in care n-a jucat el acum ce-a jucat in restul turneului.

El Pistolero
3rd May 2015, 10:26
E prea bun Bingham. Ma enerveaza Murphy, sper sa castige Bingham.

86
3rd May 2015, 14:54
Sper sa castige Bingham. Murphy e arogant, enervant si mai are si costumul rosu decupat din covorul arenei. Imi este aproape la fel de antipatic ca Dinamo.

bogdan_nj
3rd May 2015, 16:11
Let's go Bingham

liverpool-kid
3rd May 2015, 21:19
joaca frumos Bingham dar rateaza exact cand nu trebuie...il voi sustine...e genul de om care poate face fata unei presiuni imense...ma astept ca finala sa se joace in decisiv

Taquito
3rd May 2015, 23:13
Murphy are o mimică nemischimbata, nu afisează nici o emot›ie

si dupa cum au remarcat si comentatorii, el mereu incearca lovituri de buzunar chiar daca se afla la distanta mare

Hopshio
3rd May 2015, 23:22
superba finala :D 8-7 pentru murphy de la 8-4

Johnny D
4th May 2015, 07:34
Pt mine nu e niciun dubiu ca bate Murphy, mi-a dat impresia ca l-a lasat usor de sub picior la 8-4 dar azi cred ca-l va strivi bine de tot!:)

e genul de om care poate face fata unei presiuni imense...
Mie nu mi-a dat impresia asta, mai ales cand i-a tras Ronnie un 6-0 acu vreo cateva luni intr-un meci mai scurt decat un meci de fotbal.

86
4th May 2015, 17:01
11-9 pentru Bingham, de la scorul de 8-4 Murphy a castigat un singur joc.

Spre deosebire de alti jucatori in trecut, victoria lui Bingham chiar ar fi convingatoare daca a trecut the 3 jucatori importanti la rand.

Sevilla86
4th May 2015, 17:07
Lovitura aia la ultima bila rosie mi-a frant inima... daca se pozitiona pentru o dubla, avea sanse mari sa reuseasca lovitura si break-ul de 147. Ce pacat!

Sevilla86
4th May 2015, 17:20
Mie nu mi-a dat impresia asta

Bingham rezista. Murphy este cel care clacheaza flagrant acum.

Hopshio
4th May 2015, 22:44
superba finala...15-14 bingham

Sevilla86
5th May 2015, 00:16
Superb frame-ul 31. De-aia se cheama snooker... snooker dupa snooker :)
Ma bucur ca este scor echilibrat. Dar tin cu Bingham desi l-a eliminat pe Ronnie.

bogdan_nj
5th May 2015, 00:25
Asta probabil ca va ramane ca una din cele mai frumoase finale. Incredibil frameul anterior.

Sevilla86
5th May 2015, 00:53
Se joaca de 4 ore si Murphy e epuizat mental. Nu mai are rabdare, nu mai are liciditate.
Bingham, in schimb, e in the zone.

Hopshio
5th May 2015, 00:58
Bingham e castigatorul :D nu mai are cum sa piarda :D

Sevilla86
5th May 2015, 01:06
Superb! Felicitari Bingham!
O sa tinem minte finala asta.

Cred ca Johnny are de mancat cateva cravate :)

Hopshio
5th May 2015, 01:12
Ce tare a fost faza la final cand i-au inmanat premiul si au anuntat premiul de 300.000 lire, Bingham i-a pus mana la urechi sotiei sa nu auda cati bani a castigat :)))

bogdan_nj
5th May 2015, 01:24
Felicitari Bingham!!! Superba finala

Johnny D
5th May 2015, 07:13
Trump!:mda:

Taquito
5th May 2015, 13:35
Murphy s-a pierdut dupa sirul acela de snookere si ratari.

A fost atunci la galbena cand a incercat cu 2 mante initial apoi i-a iesit cu 3 mante. Unul din comentatori a intrebat de ce nu da doar cu o manta (cea superioara, de langa neagra) si celalalt a spus ca e mai greu de calculat dc alba era aproape de acea manta superioara. Dpdv matematic e mult mai greu de calculat o lovitura cu 3 mante

Utilizator
5th May 2015, 16:52
cred ca a fost cea mai frumoasa si tensionata finala pe care am vazut-o de vreo 12 ani de cand urmaresc marele eveniment de la Crucible.
N-as fi pariat 1 cent pe Bingham la inceputul turneului (apropo, a avut cota 1:50 la inceput), mi-a parut rau cand l-a eliminat pe Ronnie, dar dupa felul in care a jucat a meritat din plin sa castige si i-am devenit suporter in finala (apropo, frameul de 16-15 din finala cred ca va intra in istoria snookerului).
E ceva sa bati la rand principalii favoriti si nu pe oricine ci pe Ronnie, Judd si Shawn. Si asta dupa ce-l eliminase in prealabil si pe Dott care totusi nu e ultima gaina. Cred ca a avut cel mai greu traseu posibil si totusi i-a batut meritat pe toti.

Omuletul asta cu fatza de Stuart Little a muncit ca un caine si a crezut in sansa lui pana la capat. Campion mondial dupa 20 de ani in care a fost baiatul de comitet din circuit, prietenul campionilor care juca si el pe acolo dar niciodata peste un anumit nivel.
A jucat cinstit, nu a tras de timp si a avut o prestatie absolut sclipitoare. Si asta nu o spun eu ci o gramada de fosti campioni mondiali care au facut deliciul transmisiei BBC.

Fantastic, bravo Bingham!

Johnny D
11th May 2015, 07:55
Si asta dupa ce-l eliminase in prealabil si pe Dott care totusi nu e ultima gaina.

:))


Campion mondial dupa 20 de ani in care a fost baiatul de comitet din circuit, prietenul campionilor care juca si el pe acolo dar niciodata peste un anumit nivel.


Doar el si Kendo sunt campioni mondiali si la profesionisti si la amatori.:) Ce naspa s-a simtit White acolo in spatele cadrului, el a avut 5 sanse si le-a ratat pe toate si Weasel boy asta la prima o si ia si cand, la batranetile batranetilor!:))