PDA

View Full Version : Retur 2006-2007



tchibos
1st December 2006, 13:53
Discutii despre retur..

Returul debutează astăzi

Returul Ligii 1 începe astăzi. În cadrul etapei a 18-a, sunt programate două întâlniri: Gloria - Ceahlăul (ora 13; arbitrează Alexandru Tudor) și Poli Iași - Unirea Urziceni (ora 18; Cristian Balaj). Ambele partide vor fi transmise în direct de Telesport.

Restul meciurilor se dispută sâmbătă, duminică și luni. (G.M.)

Cuget Liber

kerosene
1st December 2006, 14:53
Ajunsă în lupta pentru evitarea retrogradării, FC Farul are nevoie de un succes în disputa de sîmbătă cu UTA, programată la ora 20.00, pe Stadionul "Farul", în prima etapă a returului Ligii I. Spre mulțumirea lui Basarab Panduru, Marius Nae, Tibor Moldovan și Iulian Apostol au revenit după mai vechi accidentări, doar Răzvan Farmache și Dinu Todoran rămînînd pe lista indisponiblilor. “Încercăm să trecem cît mai repede peste problemele din ultima vreme și să facem un joc cît mai bun“, a declarat tehnicianul constănțean, convins că elevii săi au puterea să cucerească cele trei puncte.

danny del corco
2nd December 2006, 00:18
Intr-un lot asa de restrans ar avea loc Pacuraru ?

tchibos
2nd December 2006, 01:02
maine asta va fi formula UTA (antrenor, Marius Lăcătuș): D. Tudor, I. Bălan, D. Chiriță, R. Anca, A. Rusu, Hidișan, Vasiljevic, Oncică, Simion, Dănălache, Apostu

danny del corco
2nd December 2006, 01:41
Sa aperam intr-un retur fast pentru noi, si sa uitam cat mai repede turul asta de cosmar.

CosminGrc
2nd December 2006, 21:50
ma duc sa pun o lumanare pt faru....la morti... :(

Klingon
2nd December 2006, 21:53
O jena de rezultat pentru o jena de echipa cu o jena de pozitie in clasament.
Incet-incet imi pierd interesul pentru Farul. Revin si eu, ca si ei, la starea de "normalitate" dinaintea epocii Grigoras.

danny del corco
3rd December 2006, 02:08
ma duc sa pun o lumanare pt faru....la morti... :(
Mare dreptate ai frate .

bahaus_84
3rd December 2006, 12:07
nu am vazut meciul pt k am fost la munca,dar cred ca a fost mai bine...am murit de draci numai cand ma uitam pe net si vedeam ca avea UTA mai multe ocazii decat noi..o echipa care a retrogradat in div.C...si a ajuns in A,stim toti cum...pacat de rezultatul asta...

Catalin 06
3rd December 2006, 18:38
Prima repriza nu a fost rea , am dominat , dar a doua te facea sa spargi televizorul de nervi . Si la cum joaca mai vor si bani ce sa faci nesimtirea e mare

tchibos
3rd December 2006, 18:42
le trebuie mai mult nerv.. Moldovan ar fi bine sa afiseze in teren agresivitatea pe care o afisa cu suporterii.. asta e diferneta dintre Farul de altadata si Farul de acum. Cate suturi spre poarta am avut? Eu unul imi amintesc o singura torpila expediata de ai nostri in repriza a doua, care chiar daca nu si-a atins tinta a fost data cu tot sufletul

Quartz@nu
3rd December 2006, 22:11
tinand cont ca vom juca in retur cu toate echipele de acolo "de sus" acasa .....va fi un retur de : ori la bal ori la spital !

tchibos
3rd December 2006, 22:12
ori la bal ori la spital !

sper sa nu dansam in halate albe :D

danny del corco
3rd December 2006, 22:49
Sunt de acord cu voi ca nu mai este mult si o sa incepem cu intrebari de genul: Doamna cat e halatul ?, ca in celebra reclama. Am mai spus-o astia au mimat fotbalul sa schimbe un antrenor, iar apoi cand li s-a cerut sa joace, nu au mai stiut. Vorba aia: Culmea ghinionului: s-o faci pe prostul si sa ramai asa !

tchibos
3rd December 2006, 23:05
FC Farul - UTA 0-0, în prima etapă a returului Ligii 1

Fotbaliști fără caracter

Meciul din Farul și UTA, din prima etapă a returului Ligii 1, disputat, sâmbătă seară, la Constanța, va rămâne în amintirea suporterilor drept unul în care fotbaliștii au demonstrat că nu au nici valoare, nici, mai ales, caracter. În joc să alerge pe teren, să lupte pentru clubul ale cărui culori (încă) le reprezintă și de unde papă o pâinică albă, mare parte dintre fotbaliști erau mai mult cu gândul la cheițele geamantanelor, la bocceluța cu lucrușoare și la biletele de tren, ce-i va duce, sperăm, cât mai departe de litoral.

Linia de mijloc, inexistentă

Meciul poate fi caracterizat drept o luptă surdă, în care cei care ar fi trebuit să fie protagoniștii principali s-au transformat în actori de mâna a treia. Panduru a dorit să tranșeze repede soarta partidei și a început cu trei atacanți, Disney, T. Moldovan și Guriță. Din păcate, concepția ofensivă nu îți și câștigă meciul, pentru că în linia mediană a fost dezastru. Lungu, Senin, Apostol s-au dovedit incapabili să dea o pasă decisivă, astfel încât rarele momente de pericol la poarta lui Tudor s-au născut doar din faze fixe. Dar, așa de repede cum s-au ivit, așa de repede au și murit.

În apărare, Farul a lăsat „bulevarde“ largi, pe care atacanții Aradului au zburdat în voie. Gheară, Barbu și Florea s-au întrecut în gafe, iar aportul lor ofensiv a fost insignifiant. Efortul lui Băcilă n-a mai contat. Constanța a scăpat fără să primească gol datorită impreciziei lui Hidișan, Dănălache sau Apostu și - să dăm Cezarului ce-i al Cezarului - zilei de grație a portarului Vlas, care a reușit patru intervenții miraculoase și s-a spălat de toate păcatele.

Drumul spre ieșire e pe la… bucătărie!

Așadar, dintr-o echipă cu pretenții europene, Farul a ajuns să fie prima peste „linia“ retrogradării. Urmează o deplasarea grea la Galați și o iarnă în care mare parte dintre „vedetele“ de azi o vor șterge pe ușa din dos. Dacă ar fi demonstrat că au caracter (de valoare, ne-am lămurit de ani de zile) și ar fi luptat pentru Constanța până în ziua despărțirii (iar pentru acest lucru sunt plătiți), ar fi plecat cu fruntea sus, dând bărbătește mâna cu toată lumea. Așa, drumul spre ieșire e pe la… bucătărie!

Sorin MIHALACHE

Cuget Liber

danny del corco
4th December 2006, 00:17
FC Farul - UTA 0-0, în prima etapă a returului Ligii 1

Fotbaliști fără caracter


Linia de mijloc, inexistentă



În apărare, Farul a lăsat „bulevarde“ largi,

să dăm Cezarului ce-i al Cezarului - zilei de grație a portarului Vlas, care a reușit patru intervenții miraculoase și s-a spălat de toate păcatele.

Drumul spre ieșire e pe la… bucătărie!

Urmează o deplasarea grea la Galați și o iarnă în care mare parte dintre „vedetele“ de azi o vor șterge pe ușa din dos. Dacă ar fi demonstrat că au caracter (de valoare, ne-am lămurit de ani de zile) și ar fi luptat pentru Constanța până în ziua despărțirii (iar pentru acest lucru sunt plătiți), ar fi plecat cu fruntea sus, dând bărbătește mâna cu toată lumea. Așa, drumul spre ieșire e pe la… bucătărie!

Sorin MIHALACHE

Cuget Liber
Cam la atat se rezuma ceea ce se poate comenta despre Farul! Restul sunt vorbe goale.

Laur_Farul
1st February 2007, 11:06
In primele 8 echipe :ok:. FORZA FARUL !

Programul meciurilor din retur :

20. Farul - FC Vaslui (24 februarie)

21. Urziceni - Farul (3 martie)

22. Farul - Steaua (10 martie)

23. Ceahlăul - Farul (17 martie)

24. Farul - FC Argeș (31 martie)

25. FC Național - Farul (7 aprilie)

26. Farul - Rapid (11 aprilie)

27. Pandurii - Farul (14 aprilie)

28. Farul - Dinamo (21 aprilie)

29. Jiul - Farul (28 aprilie)

30. Farul - Gloria (5 mai)

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai)

32. Poli Iași - Farul (12 mai)

33. Farul - U Craiova (19 mai)

34. CFR Cluj - Farul (26 mai)

the lion king
1st February 2007, 11:08
e greu de voi...dar nu imposibil.....:)

Seahawk
1st February 2007, 11:41
Pronosticurile mele :P


20. Farul - FC Vaslui (24 februarie) 2-0

21. Urziceni - Farul (3 martie) 0-1

22. Farul - Steaua (10 martie) 1-1

23. Ceahlăul - Farul (17 martie) 1-0

24. Farul - FC Argeș (31 martie) 0-0

25. FC Național - Farul (7 aprilie) 1-3

26. Farul - Rapid (11 aprilie) 4-2

27. Pandurii - Farul (14 aprilie) 1-0

28. Farul - Dinamo (21 aprilie) 0-2

29. Jiul - Farul (28 aprilie) 0-0

30. Farul - Gloria (5 mai) 2-1

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai) 2-2

32. Poli Iași - Farul (12 mai) 3-3

33. Farul - U Craiova (19 mai) 3-2

34. CFR Cluj - Farul (26 mai) 2-0

tchibos
1st February 2007, 12:07
20. Farul - FC Vaslui (24 februarie) 1-0

21. Urziceni - Farul (3 martie) 1-1

22. Farul - Steaua (10 martie) 0-1

23. Ceahlăul - Farul (17 martie) 1-1

24. Farul - FC Argeș (31 martie) 0-1

25. FC Național - Farul (7 aprilie) 0-2

26. Farul - Rapid (11 aprilie) 1-2

27. Pandurii - Farul (14 aprilie) 1-0

28. Farul - Dinamo (21 aprilie) 0-2

29. Jiul - Farul (28 aprilie) 1-0

30. Farul - Gloria (5 mai) 2-0

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai) 1-1

32. Poli Iași - Farul (12 mai) 3-3

33. Farul - U Craiova (19 mai) 3-2

34. CFR Cluj - Farul (26 mai) 2-0

seahawk iti trec automat rezultatele la concursul pentru rechini? :D

trotica
1st February 2007, 12:47
20. Farul - FC Vaslui (24 februarie) 3-0

21. Urziceni - Farul (3 martie) 0-2

22. Farul - Steaua (10 martie) 1-0

23. Ceahlăul - Farul (17 martie) 1-1

24. Farul - FC Argeș (31 martie) 3-1

25. FC Național - Farul (7 aprilie) 1-1

26. Farul - Rapid (11 aprilie) 2-0

27. Pandurii - Farul (14 aprilie) 1-0

28. Farul - Dinamo (21 aprilie) 2-3

29. Jiul - Farul (28 aprilie) 0-0

30. Farul - Gloria (5 mai) 1-0

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai) 2-2

32. Poli Iași - Farul (12 mai) 1-3

33. Farul - U Craiova (19 mai) 3-1

34. CFR Cluj - Farul (26 mai) 1-1

Seahawk
1st February 2007, 13:54
Nu mi le trece, lasa :D

p.s. Vad ca m-ai copiat la ultimele 3 rezultate :D


Trotica, te-am prinssss...esti Fan Dinamoooooo :drak: cum de la toata rezultatele ai mers pe mana Farului, sau cel putin egal si tocmai contra cainilor crezi ca vom lua bataie ? :mda:

trotica
1st February 2007, 14:37
Trotica, te-am prinssss...esti Fan Dinamoooooo :drak: cum de la toata rezultatele ai mers pe mana Farului, sau cel putin egal si tocmai contra cainilor crezi ca vom lua bataie ? :mda:simplu... citind forumul și aflând unele suspiciuni (mă gândesc că știți voi ceva) :D :)

Laur_Farul
1st February 2007, 19:06
20. Farul - FC Vaslui (24 februarie) 3-0

21. Urziceni - Farul (3 martie) 0-2

22. Farul - Steaua (10 martie) 1-0

23. Ceahlăul - Farul (17 martie) 1-1

24. Farul - FC Argeș (31 martie) 3-1

25. FC Național - Farul (7 aprilie) 1-1

26. Farul - Rapid (11 aprilie) 2-0

27. Pandurii - Farul (14 aprilie) 1-0

28. Farul - Dinamo (21 aprilie) 2-3

29. Jiul - Farul (28 aprilie) 0-0

30. Farul - Gloria (5 mai) 1-0

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai) 2-2

32. Poli Iași - Farul (12 mai) 1-3

33. Farul - U Craiova (19 mai) 3-1

34. CFR Cluj - Farul (26 mai) 1-1

Bine ar fii sa se termine cum zici tu :yeah: !

Laur_Farul
1st February 2007, 19:11
Pronnosticurile mele :

20. Farul - FC Vaslui (24 februarie) 2-1

21. Urziceni - Farul (3 martie) 1-2

22. Farul - Steaua (10 martie) 1-1

23. Ceahlăul - Farul (17 martie) 0-1

24. Farul - FC Argeș (31 martie) 3-1

25. FC Național - Farul (7 aprilie) 1-2

26. Farul - Rapid (11 aprilie) 2-1

27. Pandurii - Farul (14 aprilie) 0-1

28. Farul - Dinamo (21 aprilie) 2-3

29. Jiul - Farul (28 aprilie) 0-1

30. Farul - Gloria (5 mai) 1-0

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai) 2-2

32. Poli Iași - Farul (12 mai) 1-3

33. Farul - U Craiova (19 mai) 3-1

34. CFR Cluj - Farul (26 mai) 1-1

sk8t3rool
1st February 2007, 20:33
singuru pronostic care il fac....un joc mult mai bun al farului...in retur:D:drak:

tchibos
1st February 2007, 20:53
bun si asa :ok:

Kooler
1st February 2007, 22:55
Nu imi place s-a fac pronosticuri, mi-e greu spun Farul - Dinamo 1-3 cand eu de fapt imi doresc s-a castige. Sper s-a batem macar o bucuresteana si pe Poli Timisoara , CFR Cluj, U Craiova.

bahaus_84
2nd February 2007, 09:39
stim bine ce inseamna pt toti meciul de acasa cu Dinamo....cel putin pt mine,mereu va fi cel mai important meci al sezonului si cu o victorie impotriva lor,mi ar trece multe suparari...in rest,ca toata lumea imi doresc un retur mai bun...doar atat....daca o fi mai mult de atat,si mai bine

danny del corco
2nd February 2007, 17:20
O victorie cu Dinamo ar sterge cam toate pacatele din acest campionat.

trotica
2nd February 2007, 17:36
O victorie cu Dinamo ar sterge cam toate pacatele din acest campionat.Eh, acum cel mai important e să se iasă din zona nisipoasă... dacă vine și-o victorie cu dinamo, cu atât mai bine :ok:

Oricum, în ce mă privește, aștept cu mai multă nerăbdare meciul vostru cu steaua, și asta și dintr-un motiv oarecum... foaaaartee subiectiv :D : când a fost antrenor la noi, Pandi i-a fost net superior lui olăroiu în confruntările directe - o victorie a noastră în ghencea și un egal cu Naționalul la TM - și continui să cred că i-e net superior lui olăroiu (pe care, oricum, nu l-am suportat nici când a fost antrenor la noi :drak: )

danny del corco
2nd February 2007, 20:47
Am pus pe Dinamo pe primul plan intrucat, orice echipa ce scoate puncte in confruntarile cu ei, practic puncteaza dublu la adevar. Nu mi-ar displacea nici rezultate favorabile cu toate celelalte bucurestene, sau la Cluj.

Laur_Farul
10th February 2007, 11:18
Eu zic ca daca am castiga meciurile cu : Steaua, Dinamo, Rapid, CFR, Timisoara am sterge pata neagra din tur :D !

bahaus_84
10th February 2007, 16:27
pt mine sincer...conteaza un singur meci..cu dinamo

stanley_tiffo
10th February 2007, 18:01
pt mine sincer...conteaza un singur meci..cu dinamo

dc nu si meciul cu steaua????

kerosene
10th February 2007, 18:34
de ce nu si cu rapid?toate sunt importante dar in special cel cu dinamo :evil:

bahaus_84
12th February 2007, 00:01
dc nu si meciul cu steaua????
pentru ca din pacate,nu ii cred in stare sa nu se mai vanda si sa joace cu mandrie

Laur_Farul
12th February 2007, 22:27
Daca o sa mai fie iar blat Bosanceanu va fii o mizerie :rosu: !

kerosene
13th February 2007, 10:25
Sper sa terminam macar in primele zece.Sau mai bine zis,intre locurile 5-10.Haide Farul!!!

Laur_Farul
15th February 2007, 19:23
Fariștii obțin avizul medical pentru campionat

În această dimineață, la ora 8, fotbaliștii Farului merg la Policlinica II, la dr. Gheorghe Dumitru, pentru obținerea avizului medical necesar pentru campionat. Portarul american Geremy Uhl va fi văzut la joc, astăzi, și de directorul tehnic al Farului, Ion Marin. „Yankeul“ va fi utilizat în confruntarea Farul II - FC Eforie, care are loc, de la ora 14, pe terenul „Triunghi“

Sursa : Cuget Liber

Catalin 06
17th February 2007, 22:51
La meciul cu Delta Tulcea am avut multi accidentati si s-a vazut rezultatul . Trebuie neaparat recuperati majoritatea pentru ca trebuie sa batem Vasluiul neaparat , altfel ne adancim si mai mult .

bahaus_84
18th February 2007, 00:08
pai din pacate o sa avem aceiasi problema cu care ne confruntam de ceva timp...dupa ce ca avem un lot subtire valoric,mai intervin si accidentarile astea ( apropo,sunt cam dese),iar rezervele niciodata nu s au ridicat macar la nivelul titularilor

Laur_Farul
18th February 2007, 00:44
Daca nu am batut Delta Tulcea ma tem de ce se va intampla in retur :no: !

tchibos
18th February 2007, 18:49
abia astept sa inceapa meciurile sa ne vedem echipa :yeah:

Laur_Farul
18th February 2007, 22:52
Griji la Farul înaintea începerii campionatului

FC Farul are destule griji înaintea începerii Ligii 1. Pentru meciul de debut, cu FC Vaslui, de la Constanța, de sâmbătă, 24 februarie, antrenorul Basarab Panduru se confruntă cu numeroase probleme de lot. Lipsită, din această cauză, de mulți titulari, Farul a și pierdut, 1-2 cu divizionara secundă Delta Tulcea, sâmbătă, pe teren propriu, ultimul meci de verificare înaintea importantei confruntări cu vasluienii.



În meciul cu tulcenii lui Constantin Gache, Panduru nu i-a putut folosi pe Farmache, Băcilă, Gheară, Lungu, Otvoș și T. Moldovan (accidentați sau în curs de recuperare) și Apostol (învoit, întrucât tatăl său are probleme de sănătate), iar Todoran a jucat după doar un antrenament cu echipa.

În aceste condiții, Farul, cu doar patru jucători de câmp pe banca de rezerve, a avut o prestație slabă, trăgând primul șut pe poartă în minutul 81 (M. Nae) și al doilea în minutul 88, la gol, și atunci din penalty. Delta a condus cu 2-0 până aproape de final, prin golurile lui Liviu Ștefan, ambele din faze fixe (primul - din careu, când a fructificat o lovitură liberă de pe stânga, al doilea - după ce a executat impecabil o lovitură liberă de la 17 m). Oaspeții au mai avut două ocazii mari, la 2-0 și 2-1. Farul nu și-a creat nicio situație de gol în prima repriză, vârful împins Guriță, nesprijinit, zbătându-se degeaba în față.

După pauză, odată cu intrarea lui Todoran, jocul „rechinilor“ s-a mai înviorat, dar, până cu două minute înainte de final, n-au rezultat decât câteva șuturi pe lângă (Nae - 2, Senin - 2, Maxim) și o lovitură scoasă de pe linie de C. Mocanu. Senin a reușit din penalty golul de onoare, după ce a transformat lovitura de pedeapsă obținută de Guriță, în urma faultului în careu al lui Șomodean, care a și fost eliminat pentru aceasta.

La final, Basarab Panduru, supărat, a criticat jocul elevilor săi. „A fost cel mai slab joc al nostru de când am început pregătirea. Este și primul meci în care nu reușim să dăm gol din acțiune. Se vede clar că, dacă lipsesc doi - trei titulari, suntem altă echipă. Rezervele nu sunt la nivelul titularilor. Practic, ceilalți care au intrat nu pot face diferența. Suntem pe teren doar cu numărul și atât“, a precizat tehnicianul.



Aceiași accidentați din ultimii ani

Panduru s-a arătat îngrijorat pentru partida cu FC Vaslui, având în vedere cu câte probleme se confruntă „rechinii“, dar a arătat că, și în aceste condiții, încearcă să alcătuiască un 11 competitiv.

„Încercăm să recuperăm câți putem dintre cei indisponibili, dar este foarte greu, dacă nu s-au pregătit până acum. Uitați-vă la Dinu Todoran, care a lipsit numai o săptămână. El a făcut alergări de luni până joi, vineri s-a antrenat cu echipa, iar sâmbătă a jucat. S-a văzut clar că nu este la nivelul celorlalți. A vrut, dar a avut multe greșeli, s-a observat limpede la preluare. Dacă el a fost așa, gândiți-vă la ceilalți, care lipsesc de o lună, o lună și ceva. Chiar dacă vor fi recuperați la ora jocului, nu te poți baza pe ei“, a spus Basarab Panduru.

„Avem foarte multe probleme, cu care ne-am tot confruntat în pregătire. Sunt aceiași băieți care au fost mai mereu accidentați în ultimii doi ani. Asta este. Am avut 14 la antrenament, astăzi (n.n. - sâmbătă) am avut 15 pentru meci, 14 jucători de câmp. Ăștia suntem, încercăm să facem ceva. O să vină și Apostol, 15, Dinu să se antreneze cum trebuie și ăștia suntem. Încercăm să facem un 11 bun pentru partida cu Vasluiul“, a mai spus antrenorul Farului.

Sursa : Cuget Liber

Bruno
19th February 2007, 11:19
Pronnosticurile mele :

20. Farul - FC Vaslui (24 februarie) 1-1

21. Urziceni - Farul (3 martie) 1-1

22. Farul - Steaua (10 martie) 1-0

23. Ceahlăul - Farul (17 martie) 0-0

24. Farul - FC Argeș (31 martie) 3-2

25. FC Național - Farul (7 aprilie) 0-2

26. Farul - Rapid (11 aprilie) 1-1

27. Pandurii - Farul (14 aprilie) 0-1

28. Farul - Dinamo (21 aprilie) 2-2

29. Jiul - Farul (28 aprilie) 0-1

30. Farul - Gloria (5 mai) 1-1

31. Farul - Poli Timișoara (9 mai) 2-0

32. Poli Iași - Farul (12 mai) 2-1

33. Farul - U Craiova (19 mai) 3-0

34. CFR Cluj - Farul (26 mai) 3-0

Bruno
19th February 2007, 11:22
nu vi se pare ciudat ca avem atat de multi accidentati mereu. totusi suntem inaintea inceperii returului si avem foarte multi accidentati. si anul trecut la fel (in iarna)...ce naiba se intampla? doctorii(ul) aia nu isi fac oare treaba?

trotica
19th February 2007, 12:25
nu vi se pare ciudat ca avem atat de multi accidentati mereu. totusi suntem inaintea inceperii returului si avem foarte multi accidentati. si anul trecut la fel (in iarna)...ce naiba se intampla? doctorii(ul) aia nu isi fac oare treaba?Problema asta mi-o puneam și eu vizavi de situația de la noi, apoi am văzut ce-i la steliști, acum văd că e și la voi, am văzut ceva similar și prin curtea celor de la Iași și de la Craiova... Încep să cred că "teoria sarmalelor" expusă de Pandi are acoperire în realitatea din fotbalul nostru :D

Klingon
20th February 2007, 07:45
In B, adica.

Simt o atitudine confuza si dezinteresata fata de echipa din partea responsabililor, poate cu exceptia lui Panduru si a catorva jucatori care vor sa se afirme. Un intersezon plin de balbaieli cu transferuri ca si inexistente, incheiat cu o colectie de accidentati pe banca. Panduru zicea ca si-a dorit un singur jucator (Tilinca) care n-a venit, iar pe cei care au venit nu si i-a dorit el.

Cred ca vom fi iar o echipa care nu cade doar pentru ca n-are loc de altii.

danny del corco
20th February 2007, 23:31
Fii mai optimist, chiar daca se va intampla sa nu avem loc de altii, nu suntem primii intr-o asemenea postura. Macar sa fie asa la final de campionat.

Laur_Farul
21st February 2007, 09:56
Al treilea portar al Farului are 17 ani

Lotul cu care Farul va aborda cele 15 meciuri care mai sunt de jucat din retur este format din: Vlas - numărul 30, Curcă - 1, Vladimir Neagu (17 ani) - 12 (portari); Farmache - 2, Băcilă - 21, Barbu - 3, Șchiopu - 5, Gheară - 6, Maxim - 27, L. Florea - 20 (fundași); Lungu - 8, Senin - 10, Apostol - 32, Todoran - 7, Păcuraru - 16, Otvoș - 4, M. Nae - 25, Teekloh - 19, Larie - 15, Voiculeț - 14, M. Soare - 18 (mijlocași); Guriță (căpitanul echipei) - 11, T. Moldovan - 23, Disney - 9, Fl. Neaga - 17 (atacanți). Acestora li s-ar putea adăuga Gerlem William.

Laur_Farul
24th February 2007, 01:31
Sâmbătă, la Constanța, FC Farul - FC Vaslui

Începeți cu dreptul campionatul!


FC Farul începe, sâmbătă, pe teren propriu, cursa reabilitării în Liga 1. Autoare a unui parcurs mult sub așteptări în a doua parte a lui 2006, echipa constănțeană se vede nevoită să pornească la drum, în campionat, de pe un modest loc 14, primul deasupra retrogradării.



Cum au un program infernal, „rechinii“ nu-și permit să facă niciun pas greșit pe teren propriu, astfel că, sâmbătă, la debutul în 2007, contra lui FC Vaslui, la Constanța, este necesar mai mult decât oricând un reconfortant succes.

FC Vasluiul fostului tehnician farist Viorel Hizo vine pe litoral în postura echipei de pe locul 8, o echipă pe care „Dulăul“ a resuscitat-o de când a preluat-o, anul trecut. Chiar dacă, în pauza competițională, i-au plecat doi dintre cei mai buni jucători, Frunză și Croitoru, FC Vaslui rămâne o echipă redutabilă, solidă, care nu-și ascunde intențiile de a câștiga la Constanța.

De cealaltă parte, constănțenii se confruntă cu multe probleme de lot. Este adevărat, majoritatea celor accidentați s-au refăcut, dar le lipsesc jocurile, astfel că e greu de crezut că vor putea fi folosiți titulari. În plus, nu va putea juca nici Băcilă, suspendat.

Aflați într-o situație dificilă, din toate punctele de vedere, fariștii nu concep altceva decât victoria. Un succes le-ar păstra intacte șansele de a ieși rapid din zona minată a clasamentului și le-ar da un moral bun pentru meciul din runda viitoare, de la Urziceni. Așadar, toate tunurile pe FC Vaslui!

Constanța, stadion „Farul“, ora 16, în transmisiune directă la Kanal D



FC Farul (antrenor, Basarab Panduru): Vlas - Farmache, Barbu, Șchiopu, Maxim - Ben Teekloh - Senin, Todoran - M. Nae, Guriță, Apostol



FC Vaslui (antrenor, Viorel Hizo): Hăisan - Șt. Apostol, B. Panait, Mardare, Cotolan - Cornea, Ljubinkovic, Zmeu, Ad. Gheorghiu - R. Neagu, Temwanjera



Arbitrează Sorin Corpodean (Alba Iulia); asistenți, Nagy Mikloș (Cluj), Ioan Onicaș (Zalău); rezervă, Marius Bocăneală (Galați); observatori, Dumitru Mihalache și Dan Petrescu (ambii, din București)

Biletele costă 4 lei (la peluze) și 8 lei (la tribunele A și B)

tchibos
24th February 2007, 09:49
sa incepem cu o victorie :)

Laur_Farul
24th February 2007, 11:39
Chiar avem nevoie :ok: !

Kooler
24th February 2007, 12:51
Daca si pe Vaslui ii batem greu sau nu ii batem. nu putem emite pretentii decat la evitarea retrogradarii. Insa eu sper la mai mult, macar in prima jumatate a clasamentului, ca in urmatorii ani s-a putem ataca primele locurii ale clasamentului.

bahaus_84
24th February 2007, 21:57
asta e atat s a putut....din pacate ,si cred ca nu e numai parerea mea,meritam sa castigam,prin prisma jocului si a ocaziilor...sa speram ca la Urziceni o sa se razbune ghinionul de azi...

tchibos
24th February 2007, 22:41
am ratat multe ocazii prosteste.. iar cu Urziceni va fi si mai greu

Laur_Farul
24th February 2007, 23:18
Panduru: "Meritam să câștigăm"

Antrenorul echipei Farul Constanța, Basarab Panduru, a calificat drept "nedrept" rezultatul de egalitate din meciul de pe teren propriu cu FC Vaslui, scor 1-1, disputat, sâmbătă, în etapa a XX-a a Ligii I.

"Meritam să câștigăm. Este un rezultat nedrept. După egalare, singuri ne-am făcut meciul greu", a spus Panduru.

Tehnicianul formației constănțene s-a arătat nemulțumit de aportul jucătorilor introduși pe teren din postura de rezerve. "Rezevele nu au adus nimic nou în jocul nostru. Pur și simplu au stat pe teren. Cu puțină atenție am fi putut câștiga ușor acest joc", a punctat Basarab Panduru.

Fundașul Ion Barbu speră ca în partidele următoare Farul să aibă mai multă șansă. "Toate echipele de la locul 7 în jos sunt amenințate cu retrogradarea. Noi sperăm să avem mai multă șansă în continuare și să câștigăm la Urziceni", a spus Barbu.

Cuget Liber

trotica
24th February 2007, 23:54
Hai să-mi dau și eu cu părerea, cam cum văd eu... ce-am văzut până acum:

în rezumat - și nu numai al meu, care-am văzut meciul la TV, ci și din ce-am citit prin presă - Farul s-a jucat astăzi cu ocaziile. Să nu zicem că și-a bătut joc de ele, ci doar că s-a jucat cu ele și le-a irosit.

Partea practică bună - un punct câștigat și urcarea, și prin conjuctura celorlalte rezultate, a unui loc în clasament.

Partea practică proastă - s-au pierdut 2 puncte din cele trei despre care teoria spune că trebuie câștigate acasă.

Cum văd eu că arată echipa de când e Panduru antrenor:
Parte bună - apetența pentru jocul ofensiv. Exceptând meciul de la Craiova, care mi s-a părut a fi orientat strict spre defensivă, și cel de acasă cu UTA, care a fost cel mai șters, în toate celelalte meciuri Farul a arătat ceea ce se numește "poftă de gol", "apetit ofensiv", concretizate în multe ocazii de poartă.

Parte bună - exceptând meciul cu UTA, echipa dă dovadă de dăruire și combativitate pe teren; jucătorii luptă pentru mingi, se zbat pentru recuperări.

Parte bună - intențiile, ideile jucătorilor pe teren sunt bune: pase pe culoar, unele chiar pe culoare lungi ca-n meciul de azi, demarcări inteligente.

Parte bună - defensivă relativ bunicică, golurile primite fiind în principal datorate unor greșeli individuale, de la meci la meci, nu colective.

Partea proastă - eficiență slabă, datorată în principal greșelilor individuale neforțate, lipsă de eficiență care irosește până la anulare efectul ocaziilor create. Să reușești să recuperezi mingea dintre trei adversari pentru ca apoi s-o trimiți încet celui de-al patrulea care stătea scobindu-se-n nas la trei metri depărtare sau s-o trimiți lejer în out. Să ratezi din șase-zece metri cu poarta. Să vezi un culoar liber și să dai mingea suficient de încet astfel încât s-o ajungă trei adversari.

Statistica meciurilor din ligă cu Panduru antrenor: 1-4-2. Egalurile reflectă, poate, cel mai bine efectul ineficienței în fructificarea ocaziilor: nu dai tu cinci goluri, dă adversarul unul și bun.

Dată fiind "subțirimea" numerică a lotului, o îmbunătățire în continuare a condiției fizice a jucătorilor pentru evitarea accidentărilor, dublată de o îmbunătățire a preciziei și concentrării individuale pe teren, ar trebui să ducă la creșterea eficienției valorificării ocaziilor și, implicit, a numărului de puncte...

cam așa văd eu Farul - situația Farului - în momentul de față... :bere:

tchibos
25th February 2007, 00:10
Eu vad situatia in felul urmator: se vede o schimbare insa nu e de ajuns. Fotbalul se joaca pe goluri, pe puncte, nu pe ratari. Daca asa ne-am prezentat cu Vaslui, insemna ca la meciurile grele ce vor veni capitulam fara nici un cuvant de spus. Directia e una singura, iar la capatul ei meciurile se joaca dimineata. Poate jucatorilor nu le mai place nocturna, cine stie. Ideea e ca greul abia urmeaza si din pacate eu nu vad lucrurile bune si nici viitorul nu imi pare roz. Sper doar sa fie altii mai "norocosi" decat noi.

trotica
25th February 2007, 00:22
Eu vad situatia in felul urmator: se vede o schimbare insa nu e de ajuns. Fotbalul se joaca pe goluri, pe puncte, nu pe ratari. Daca asa ne-am prezentat cu Vaslui, insemna ca la meciurile grele ce vor veni capitulam fara nici un cuvant de spus. Directia e una singura, iar la capatul ei meciurile se joaca dimineata. Poate jucatorilor nu le mai place nocturna, cine stie. Ideea e ca greul abia urmeaza si din pacate eu nu vad lucrurile bune si nici viitorul nu imi pare roz. Sper doar sa fie altii mai "norocosi" decat noi.Știu ce spui și nu mă simt în stare să găsesc vreun (contra)argument la ceea ce spui... O știu, la rândul meu, pe propria-mi piele, pt. că niciodată n-am reușit să aflu care-i remediul ratărilor. Odată Silvășan se plângea de presiunea publicului de pe stadion, și-mi revărsam frustrarea spunând că de ce naiba nu-i duce Mulțescu (antrenorul nostru de-atunci) să se antreneze pe aeroport, lângă un turboreactor cu motoarele-n forțaj, că după așa ceva sigur stadionul li se va părea un murmur. Altă dată guițam că ar trebui ca în timpul liber să se antreneze să tragă bări sau să tragă-n sticle de bere ca să-și îmbunătățească precizia șuturilor... Tot așa, aveam aceeași frustrare ca cea pe care o simți tu acum :( Na, ce să zic, eu sper ca eficacitatea jucătorilor să se îmbunătățească de la meci la meci...

Kooler
25th February 2007, 01:43
Problema e diferenta enorma la care sunt supusi jucatorii Farului in acest moment. De la o echipa care era invatata s-a se apere, acum este invatata s-a atace. Pe priincipiul ca atacul este cea mai buna aparare merge Panduru. Toate bune si frumoase pana cand jucatorii cedeaza fizic si se duce totul pe apa sambetei, echipa nestiind sa se apere sau sa conserve rezultatul. In meciul asta am rezistat mai mult fizic si de-aia a parut mai bun, insa se vede si un mic progres. Rezolvarea ar fi in doua moduri: fie invatam s-a ne aparam si in acelesi timp s-a ne odihnim, fie atacam 90 de minute si invatam sa alergam 90 de minute.

trotica
25th February 2007, 05:02
Zici tu ceva, Kooler :ok:

În ce mă privește, "perioada Vukotici" a Farului mi-e complet necunoscută, iar a lui Grigoraș, atât cât mi-o amintesc de la TV, mi-e destul de încețoșată în memorie, deci nu pot face o comparație între ele și ceea ce-i acum. În schimb, în jocul de acum al Farului, în special pe teren propriu, regăsesc acea... furie, acea "șarjă ofensivă" de început de meci, ce era caracteristică, când eram eu copil, fotbalului echipelor gazdă, și pe care acum, în ultimii ani, o văd extrem de rar la mai toate echipele de la noi, fiind înlocuită cu un joc oarecum de tatonare. Dacă ai văzut comentariul lui Gabi Balint de după meciul stelei de la Sevilla, spunea ceva asemănător, că pe vremea lui echipele nu mergeau, ca acum, pe principiul "să nu luăm gol de la acest adversar", ci "să dăm cât mai multe goluri indiferent de adversar".

N-am nici un motiv să-ți bag bărbi: știu că Pandi a muncit enorm la noi pentru îmbunătățirea condiției fizice a jucătorilor și cred că o face și aici. Nu cred că degeaba pomenește el de testele și de testerele alea fizice, nu cred că zice degeaba "ai stat un an, îți trebuie un an să revii la forma bună". Nu m-aș mira ca schimbările de azi să fi fost făcute și pe criteriu de pregătire fizică / oboseală.

Da, Pandi merge pe cartea atacului, probabil și pentru că, atunci când juca la steaua, era parcă mijlocaș ofensiv. În plus, din ce văd acum, pare că vrea să aplice ce spunea recent la o emisiune TV că, după părerea lui, în fotbal se tinde să se omogenizeze posturile, adică toți jucătorii, la o adică, să poată participa și la faza defensivă, și la cea ofensivă - când spunea asta, mi-i aminteam pe Drogba sau Ronaldinho în propriile careuri în apărare, sau pe Makelele undeva prin preajma careului advers. Și am văzut ceva similar în jocurile Farului, fundași în atac și pe Moldovan în apărare.

Sigur, ajungem la chestia cu odihnitul pe teren, dar aici cred că factorul determinant e abilitatea tehnică a jucătorului: dacă poți face o preluare din prima urmată de o pasă din prima, alergi puțin. Dacă greșești, alergi ca să-ți repari greșeala și să reintri în tipar. Plus că, dacă greșești, îi poți pune și pe colegi să alerge ca să repare ei greșeala ta, și uite-așa obosești degeaba și nu te mai ține suflul 90 de minute fără o pregătire fizică mai bună...

Laur_Farul
25th February 2007, 09:05
“Marinarii” tremura!

FARUL 1-1 FC VASLUI

Constantenii si-au îngreunat situatia în clasament în urma remizei obtinute ieri în fata celor de la Vaslui

Din pacate, primavara fotbalistica nu a adus cu sine si o vreme pe masura. Crivatul cumplit de la malul marii i-a tinut în casa pe suporterii “marinarilor”.

Constantenii au alergat dupa o victorie care sa-i scoata din situatia delicata din clasament. Din nefericire pentru ei, nu au reusit sa obtina succesul. Dobrogenii s-au aruncat înca de la debutul partidei în atac, iar nou-venitul Teekloh a avut prima ocazie a meciului chiar în minutul 2. Au urmat 20 de minute de joc steril, în care singura zvâcnire în atac a vasluienilor l-a avut în prim-plan pe Neagu, dar acesta s-a pierdut în driblinguri la marginea careului advers. “Rechinii” au ripostat în minutul 25 prin lovitura de cap a lui Barbu, care însa a ratat tinta. Golul echipei gazde a venit un sfert de ora mai târziu, atunci când Gurita a scapat singur cu Haisan, l-a driblat pe goalkeeper si a marcat în poarta goala. Inceputul reprizei secunde a însemnat si fuga vasluienilor dupa egalare, obtinuta în urma sutului exceptional al lui Sabou (‘74). Chiar daca în ultimul sfert de ora au dominat clar, elevii lui Panduru au facut-o haotic, sfârsind prin a se certa cu arbitrul Corpodean pentru doua faze controversate, la care au cerut penalty.

Am avut doua penalty-uri clare, neacordate. Arbitrajul a fost total împotriva Farului
Gheorghe Bosânceanu, patron Farul

Sursa : Cuget Liber

ciorbicafaristu
25th February 2007, 11:30
eu nu stiu cum puteti voi sa spuneti ca joaca pe cartea atacului cand el incepe meciul cu un singur atacant iar pe al 2-lea il baga abia in min 70?

trotica
25th February 2007, 12:09
Ciorbică, fără a vrea să intru în polemică cu tine pe subiectul echipei, în ansamblul ei, am să-ți răspund indirect:

în urmă cu ceva vreme, Kooler spunea despre noi, suporterii Poli, că suntem aroganți. I-am spus să nu zică hop, că pericolul ăsta, al aroganței, vă pândește și pe voi la colț. Din experiență ți-o spun că nu începe cu aroganța față de suporterii celorlalte echipe, ci cu disprețul față de proprii jucători, de propria echipă.

De ce spun asta, eu care nu-s suporter al Farului: pentru că ieri eu am văzut (sau, cel puțin, cred că am văzut) ceva ce n-am văzut de foaaarte, foarte mult timp: jucătorii au jucat PENTRU VOI, suporterii lor. Și, dacă nu mă-nșeală intuiția, au jucat poate mai mult pentru suporterii Farului care, ca și mine, stăteau la TV. Ca să-i aducă înapoi pe stadion. Pentru ca voi, cei care ați fost pe stadion, să le spuneți c-a meritat să fiți pe stadion și că data viitoare merită să vină și ei. La gol, jucătorii au venit la voi și v-au salutat și s-au bucurat alături de voi și de bucuria voastră. Mi s-a părut mie, sau Guriță și-a dat jos tricoul? Am văzut câteva pase subtile, unele prea riscante și prea de efect, în intenție, pentru un joc de dragul rezultatului. Nu au tras de rezultat. Astea, "floricelele astea" cred că s-au vrut a fi pentru voi. Vorbeam mai demult cu Tchibos de o reînviere a atmosferei trecutului - dincolo de rezultat, ieri mi s-a părut că văd primele semne. Dar poate văd eu greșit.

Primul pas spre aroganță, așa cum l-am văzut eu la noi, e ignorarea, bagatelizarea, ridiculizarea a ceea ce fac, sau încearcă să facă, jucătorii pentru suporteri. Apoi, urmează diferențierea și mai accentuantă: bagatelizarea victoriilor cu 1-0. Apoi, a celor cu 2-0. Apoi, a celor cu 3-2. Apoi, indiferent de rezultatul victoriei, reproșarea lipsei show-ului (care, între timp, s-a pierdut pe "traseu"). De la etapă la etapă a acestei evoluții, aroganța crește disprețul suporterului față de jucător. N-o să mai vezi nici jucători venind la gard să te salute, nici suporter mulțumit. Iar jucătorul va ajunge să joace pentru salariu, din plictis sau de teama patronilor.

Ai să vezi, cum spunea o replică, pericolul ăsta e foarte aproape... :(

Kooler
25th February 2007, 12:11
eu nu stiu cum puteti voi sa spuneti ca joaca pe cartea atacului cand el incepe meciul cu un singur atacant iar pe al 2-lea il baga abia in min 70?

Am spus ca jucatorii sunt invatati s-a atace, putem sa jucam si fara nici un atacant, tot e bine daca urca mijlocasii sau chiar fundasii. Cand spun ca mi-a placut jocul, spun ca in afara faptului ca pasele au fost mai legate si mingea mai usor recuperata, am vazut si eu o schema, l-am vazut pe Todoran(fostul Cristocea) centrand bine si Barbu(fostul Pascovici) la finalizare chiar daca a dat aiurea. Pacat ca nu s-a insistat pe faza asta. Tilinca pare ca s-a intergrat cel mai bine, dar tot mai e de lucrat la reletile de joc cu Gurita, are cunostinte de fotbal si d-aia e usor de lucrat fata de Moldovan care e aerian.

Panduru a spus ca jucatorii ca i-a bagat nu au adus nimic nou echipei, pai aceeasi greseala a facut-o si Vukotici in meciu cu Urziceni(cand atacam dar atacurile erau neeficiente). (scoate mijocasi si baga atacanti) e ca si cum ascuti sulita, dar o rupi de la mijloc.

Laur_Farul
25th February 2007, 22:11
Sâmbătă, la Constanța, FC Farul - FC Vaslui 1-1 (1-0)

Debut cu fruntea plecată


Farul n-a avut parte de un debut fericit în Liga 1 pe 2007, remizând doar, 1-1, acasă, cu FC Vaslui, în etapa a 20-a a întrecerii. „Rechinii“ au avut mai multe ocazii decât oaspeții, atât la 0-0, cât și la 1-0, prin care puteau tranșa meciul. N-au făcut-o, și ceea ce nu trebuia să se întâmple s-a întâmplat. Vasluienii au egalat și, deși au rămas în inferioritate numerică, puteau să și câștige, beneficiind însă și de ajutorul arbitrului Corpodean.



Ben Teekloh (min. 1), Apostol (min. 5), M. Nae (min. 15) și Barbu (min. 33) au ratat ocaziile primei jumătăți de oră ale Farului. Abia în minutul 40 oaspeții s-au arătat periculoși (Doboș), iar la faza următoare Guriță s-a suit pe motoretă, urmărind mingea lungă a lui Nae, și a făcut ravagii prin apărarea Vasluiului. 1-0 și era cum nu se poate mai bine pentru fariști. La acest scor, constănțenii au mai irosit trei ocazii, dintre care o bară a aceluiași Guriță (min. 52), ratând desprinderea, dar, după aceea, încet-încet, oaspeții au început să-și arate colții. Au fost două situații, ale lui Panait (min. 62) și Ljubinkovic (min. 65), care au anticipat egalarea lui Sabou (min. 73).

Arbitrul Corpodean a ținut să se pună și el contra Farului, refuzându-i două penalty-uri, la Apostol. Însă nici „rechinii“ nu și-au păstrat luciditatea, la 1-1, și nu au reușit să fructifice avantajul omului în plus de după eliminarea lui Mardare (min. 78), deși fuseseră introduși pe teren T. Moldovan, Tilincă și Otvoș, oameni de atac, aflați, este adevărat, în urmă cu pregătirea. Pe final chiar, moldovenii au fost la un pas de a da lovitura, fiind nevoie de intervențiile lui Vlas, dintre care una, în minutul 85, senzațională, pentru ca scorul să rămână egal.

Constanța, stadion „Farul“, spectatori, circa 200, vreme friguroasă; au marcat: Guriță (min. 40), respectiv D. Sabou (min. 73); cartonașe galbene: Ben Teekloh (min. 63), respectiv Mardare (min. 45, 78), Temwanjera (min. 81), Șt. Apostol (min. 90+4); cartonaș roșu: Mardare (min. 78); a arbitrat Sorin Corpodean (Alba Iulia) - 5; asistenți, Nagy Mikloș (Cluj) - 7, Ioan Onicaș (Zalău) - 6; rezervă, Marius Bocăneală (Galați); observatori, Dumitru Mihalache, Dan Petrescu (ambii, din București)





FC Farul (antrenor, Basarab Panduru): Vlas 7,5 - Farmache 5,5, Barbu 6, Șchiopu 6, Maxim 6 - Todoran 6,5, Ben Teekloh 6, Senin 6 (min. 64, T. Moldovan 5) - M. Nae 6,5 (min. 58, Tilincă 5), I. Apostol 6 (min. 81, Otvoș) - Guriță (cpt.) 7,5



FC Vaslui (antrenor, Viorel Hizo): Hăisan 6,5 - L. Ivan 5,5, Panait 6, Mardare 5 - Șt. Apostol (cpt.) 6, Doboș 6 (min. 67, Bukvic 5,5), Zmeu 5 (min. 56, Ljubinkovic 7), Sabou 7, Ad. Gheorghiu 7 - R. Neagu 6,5 (min. 58, Buhăescu 5,5), Temwanjera 6,5


Sursa : Cuget Liber

Laur_Farul
25th February 2007, 22:12
„Corpodean a fost împotriva Farului“

Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al FC Farul, a criticat la final, arbitrajul lui Sorin Corpodean. „Arbitrajul din acest meci a fost împotriva Farului. Corpodean trebuia să ne acorde două penalty-uri“, a declarat Gheorghe Bosînceanu. Pentru prestația nefavorabilă a „omului în negru“, FC Farul va depune un memoriu împotriva sa la Comisia Centrală de Arbitri. La conferința de presă a partidei, Basarab Panduru a spus că nu-și poate da cu părerea în acel moment, dar, „au fost câteva faze controversate acolo, cred că a fost un penalty, din ce pare de afară. Dar, dacă nu l-a dat, înseamnă că n-a fost“. Viorel Hizo, normal, a avut altă părere: „Nu cred că noi sau Farul îi putem reproșa ceva lui Corpodean“.

Sursa : Cuget Liber

Laur_Farul
25th February 2007, 22:14
Viorel Hizo: „Am avut șansă, dar și neșansă“

Antrenorul lui FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat că echipa sa a avut un meci greu în fața unui adversar „disperat“ și care are un program foarte greu în continuare. „Dulăul“ a precizat că, la acest 1-1, FC Vaslui a avut și șansă, dar și neșansă, existând ocazii de ambele părți, care puteau trimite cele trei puncte la oricare dintre adversare. „Farul a avut în prima repriză o situație sau două din care putea înscrie. Dar, după pauză, și Ljubinkovic a rămas singur în 3 m și nu știu cum a putut să rateze. După aceea, Gheorghiu a șutat violent și Vlas a scos miraculos o minge pe care scria gol. Este important că nu am pierdut“, a precizat Hizo.

Sursa : Cuget Liber

trotica
27th February 2007, 00:26
Farul cere suspendarea arbitrului Sorin Corpodean
Marian BOCAI (Cuget Liber)

Prestația părtinitoare a arbitrului Sorin Corpodean de la meciul Farul - FC Vaslui 1-1 nu a lăsat fără reacție echipa constănțeană, dezavantajată clar de „omul în negru“. Farul a înaintat Comisiei Centrale a Arbitrilor un memoriu împotriva lui Corpodean, solicitând suspendarea „fluierașului“ din Alba Iulia.

Farul acuză că, în timpul partidei, Corpodean nu i-a acordat două penalty-uri, nu a sancționat două faulturi ale oaspeților în preajma careului mare, nu le-a acordat cartonaș galben vasluienilor în patru faze, dar l-a avertizat gratuit cu „galben“ pe constănțeanul Ben Teekloh.

Penalty-urile au fost în minutele 76 și 82 (ambele faze - atacuri neregulamentare în careu ale lui Șt. Apostol la I. Apostol), la scorul de 1-1. Pe lângă indicarea punctului cu var, arbitrul trebuia să acorde și cartonașe galbene. El și le-a păstrat însă în buzunar, dar l-a „îngălbenit“ nejustificat pe liberianul Teekloh, în minutul 63.

De asemenea, arbitrul a încurajat jocul dur al vasluienilor, neacordându-le cartonașe galbene la momentul oportun, atunci când „Legile jocului“ o cereau (lui Șt. Apostol - în minutele 76 și 82, lui Panait - în minutul 9, pentru fault la același I. Apostol, lui Mardare - în minutul 21, pentru fault la Todoran, aflat în poziție de atac spre poarta adversă).

Alte două faze contestate de clubul constănțean sunt cele din minutele 5 (atacuri neregulamentare, simultan, ale lui Doboș și Zmeu, asupra lui Senin) și 17 (fault Panait la Guriță), infracțiuni petrecute la marginea careului de 16 m al oaspeților sau în apropierea acestuia. De fiecare dată, Corpodean s-a făcut că nu vede. Erau poziții extrem de favorabile pentru Farul de a înscrie din lovitură liberă.

Punând cap la cap toate aceste nereguli, concluzia nu poate fi decât una singură: Sorin Corpodean a contribuit decisiv la vicierea rezultatului final al meciului.

N-am uitat ce-ai făcut astă-vară!
Pe lângă faptele în sine, indubitabile, de la meciul de sâmbătă, surprinde și un alt aspect: delegarea în sine a lui Corpodean la respectiva partidă, ținând cont de faptul că acesta arbitrase și meciul tur, la mijlocul lui august 2006, când, deși s-a impus la Vaslui, Farul s-a lovit iarăși (și) de rezistența dârză a arbitrului din Alba Iulia. La momentul respectiv, s-a făcut imediat legătura între prestația pro-Vaslui, ostilă și bășcălioasă la adresa Farului, a lui Sorin Corpodean și întâlnirea acestuia, din ziua meciului, cu câteva ore înainte, cu finanțatorul gazdelor, Adrian Porumboiu, într-un hotel, „Racova“. Pe de altă parte, Corpodean îi făcuse zile fripte Farului, la Constanța, și cu alte ocazii. Este de notorietate meciul Farul - Dinamo 1-2, din returul sezonului 2003/2004, din etapa a 23-a, când „câinii roșii“, conduși cu 1-0 din minutul 40, au bătut în al patrulea minut al prelungirilor, dintr-un penalty inventat, după ce egalaseră în minutul 82. Cu toate acestea, sâmbătă, 24 februarie 2007, Corpodean a fost delegat din nou pe litoral și și-a mai făcut o dată „treaba“.

trotica
27th February 2007, 00:45
Problemele continua
Cristian BANCIU, Observator de Constanța

Liga 1 s-a reluat, in acest week-end, cu partidele etapei a 20-a. Reprezentanta Constantei in primul esalon fotbalistic al tarii, Farul, a primit vizita moldovenilor de la F.C. Vaslui.

Oaspetii veneau la Constanta dupa o serie de sapte partide fara infrangere, lucru reflectat si in pozitia din clasament, locul sapte. Constantenii, fara modificari semnificative in lot in pauza de iarna si fara rezultate semnificative in jocurile amicale, sperau sa obtina o victorie care sa le dea incredere.

Basarab Panduru a trimis in teren o echipa din care facea parte si Ben Teekloh, jucator transferat in aceasta iarna. Partida a inceput cu marinarii la conducere, in chiar primul minut Ben fiind aproape de deschiderea scorului, dar sutul sau a trecut de putin pe langa poarta lui Haisan.

Jocul echipei de pe litoral s-a schimbat in bine fata de anul trecut, insa problemele la finalizare au ramas aceleasi.

In minutul 40 veteranul si capitanul constantenilor a marcat dupa ce a fost excelent lansat de Nae.

Egalarea vasluienilor a venit din partea lui Sabou care, in minutul 73, a prins un sut extraordinar de la aproximativ 20 de metri si, cu tot efortul lui Vlas, nu s-a mai putut face nimic.

La doar patru minute de la egalare, oaspetii au ramas in 10 jucatori, dupa ce Mardare a fost eliminat pentru cumul de cartonase. In ciuda faptului ca Panduru a trimis in teren trei oameni de atac, Moldovan, Tilinca si Otvos, scorul a ramas neschimbat.

La finalul meciului antrenorul moldovenilor, Viorel Hizo, a „dat vina” pe sansa pentru rezultat. „A fost un meci intre doua echipe disperate. Scorul a fost stabilit in mare parte de sansa si nesansa. Golul nostru a venit intamplator, insa am avut si ghinion la unele faze”, a spus tehnicianul vasluienilor.

De partea cealalta, Basarab Panduru a declarat: „Este un rezultat nedrept. Trebuia sa castigam. In repriza a doua am jucat mult mai slab, cei trei jucatori care au intrat nu au facut mai nimic, s-a vazut ca nu sunt pusi la punct cu pregatirea. Este clar insa ca jucatorii vor sa faca rezultate, insa mai avem mult de munca.”

In ciuda acestui egal, echipa de pe litoral a urcat un loc in clasament, depasind, la golaveraj, formatia Unirea Urziceni.

Laur_Farul
27th February 2007, 07:25
Farul a depus memoriu


Clubul constantean a hotarât sa înainteze un memoriu împotriva arbitrului Sorin Corpodean, pe motiv ca erorile comise de acesta au influentat rezultatul partidei de sâmbata contra celor de la FC Vaslui. “Ii reprosam arbitrului Corpodean faptul ca nu a acordat cele doua lovituri de pedeapsa care se impuneau în urma faulturilor comise asupra lui Apostol. De asemenea, din cele cinci faulturi dure ale moldovenilor, Corpodean a sanctionat cu galben doar trei”, a declarat directorul executiv al constantenilor, Florentin Chiforeanu.

bahaus_84
27th February 2007, 12:36
era si cazul,sper k nemernicul asta de corpodean sa aiba soarta altui nenorocit care ne-a furat ani la randul....salomir..mi-e si scarba sa le mai pronunt numele

Laur_Farul
27th February 2007, 22:38
Farul vrea să câștige „derby-ul suferinței“ cu Unirea Urziceni


Atât FC Farul, cât și Unirea Urziceni au ieșit șifonate după etapa a 20-a a Ligii 1. „Rechinii“ nu au reușit decât un egal acasă cu FC Vaslui, împiedicați însă și de arbitrul Sorin Corpodean, iar ialomițenii au pierdut la Galați, 2-3, „faultați“ și ei de arbitrul Marian Salomir. Cele două victime ale arbitrajelor se întâlnesc, sâmbătă, la Urziceni, într-un „derby al suferinței“ (din mai multe puncte de vedere), în care fariștii își pun mari speranțe.



„Rechinii“, locul 13 în clasament, cred că meritau cu prisosință victoria în partida cu FC Vaslui. Cum nu a rezultat decât un punct, dezamăgirea și frustrarea sunt mari. „Am dominat și meritam victoria. De la locul șapte în jos, toate echipele sunt amenințate cu retrogradarea“, a declarat fundașul central Ion Barbu. „Am jucat bine, dar nu am făcut decât un egal. Păcat, meritam mai mult. A fost 11 m la Apostol, dar acum ce să mai facem, e târziu. Trebuia să dăm noi două goluri în timpul meciului“, a punctat și mijlocașul Dinu Todoran. Pentru ambii oameni de bază ai Farului partida cu Unirea, echipa situată pe poziția a 14-a în ierarhie, trebuie să îndulcească amărăciunea egalului cu Vasluiul. „Vine derby-ul suferinței cu Urziceni, pe care sperăm să-l câștigăm ca să ieșim rapid din zona retrogradării“, a spus Todoran. „Sperăm să batem la Urziceni, iar apoi să vină cât mai multe victorii“, s-a arătat optimist și Barbu.



Lungu a răcit

Pentru partida de sâmbătă, cu excepția mijlocașului Florin Lungu, tot lotul Farului este valid. Lungu este în proces de refacere după o problemă la picior, dar a și răcit, neputându-se antrena din această cauză în ultimele două zile. A expirat și suspendarea lui Băcilă, însă fundașul dreapta nu are jocuri în picioare, cum a fost cazul, sâmbătă, și al lui T. Moldovan, Tilincă și Otvoș. La minutele jucate de cei trei în partida cu FC Vaslui, se mai adaugă însă și săptămâna de față de pregătire, astfel că sperăm ca pentru întâlnirea de la Urziceni ei să fie mai aproape de forma de vârf.



Oaspete din Portugalia pentru transferul lui Gerlem

Pentru definitivarea transferului atacantului brazilian Gerlem William de Jesus Almeida, de la Grupo Desportivo Estoril-Praia (liga a doua din Portugalia) la FC Farul, aseară era așteptat la Constanța președintele grupării lusitane. „Sperăm ca în această seară (n.n. - aseară) sau mâine (n.n. - astăzi) să încheiem tranzacția“, a declarat, ieri la prânz, Ion Marin, directorul tehnic al Farului. Aseară, pe terenul mare, a avut loc și un meci-școală, între o formație a Farului în care au intrat jucători folosiți mai puțin în ultimul timp

Sursa : Cuget Liber

Seahawk
28th February 2007, 00:59
N-am apucat sa vad meciul, deci inca nu ma pot pronunta. In orice caz, slab debut.

Bruno
28th February 2007, 09:34
FC Farul - FC Farul II 1-2 (1-1)
Au marcat: Larie (min. 9), respectiv Durbac (min. 39), D.
Florea (min. 62)
FC Farul (antrenori, Basarab Panduru, Cristi Camui, Roco
Sandu ºi Ion Rãuþã): Curca; - Bacila;, Gheara;, Larie, L. Florea
- Voiculet; (min. 60, Gerlem), Pãcuraru, Otvoº - Tilincã, T.
Moldovan, Disney
FC Farul II (antrenori, Lucian Marinof ºi Constantin
Gârjoabã): Vl. Neagu (min. 46, A. Rãuþã) - Ciobanu, Pascale,
Armando, Þarãlungã (min. 56, Cãlin) - Boghiþoi, Mãþel (min.
63, Gospodin), L. Mihai, Durbac (min. 63, Nane) - Fl. Neaga
(min. 70, A. Grigoraº), D. Florea (min. 67, Calagi)
�� Prima reprizã a durat 45 de minute, a doua - 30

sursa Cuget Liber de azi

Bruno
28th February 2007, 09:37
sorry, nu stiu de ce s-a copiat asa textul de mai sus.
oricum e textul, rezultatul confirma faptul starea proasta in care se afla echipa. se pare ca dlta tulcea nu a fost accident. sper sa isi revina la realitate pana la meciul cu urziceni. devine clar ca echipa se afla intr-un moment dificil. odata iesiti din aceasta pasa proasta sunt sigur ca o sa incepem sa ne si bucuram!

tchibos
28th February 2007, 09:42
sa intre Farul II atunci

Bruno
28th February 2007, 09:56
nu ca panduru a zis ca cei de la farul II abia reusesc sa se mentina in campionat (a avut dreptate pe undeva), cred ca a fost doar o chestiune de motivatie dinpartea celor de la farul II, ceea ce ne-ar cam trebui si la prima echipa

Laur_Farul
1st March 2007, 09:13
Fariștii intră astăzi în cantonament

Pentru meciul cu Unirea Urziceni, Farul intră astăzi în cantonament. Plecarea spre Urziceni se face vineri după-amiază, după ce, în prima parte a zilei, „rechinii“ efectuează și un antrenament. Cazarea în Urziceni se face la hotelul „Royal“, de altfel singurul din municipiul ialomițean. În privința lotului de jucători, Tibor Moldovan și Tilincă au devenit inapți pentru partida de sâmbătă. Primul se confruntă cu o întindere pe aductori și cu o miozită, iar Tilincă avea ieri patru plăgi sângerânde de la bătături. Portarul Curcă este cu semnul întrebării, după o entorsă la degetul mare de la picior, iar Gheară, deși are o tendinită achiliană de tendon stâng, va putea fi bun de joc pentru sâmbătă.

kerosene
2nd March 2007, 09:51
Luptă dură pentru puncte între Farul și Unirea

Ajunsă la minus 8 în clasamentul “adevărului”, FC Farul începe seria meciurilor decisive pentru evitarea retrogradării. Gruparea de pe litoral se deplasează, mîine, la Urziceni, unde va da piept cu echipa gazdă Unirea, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii I. Chiar dacă pînă la finalul sezonului mai sînt destule runde, constănțenii trebuie să aducă puncte de pe teren străin, ținînd cont că la Constanța vor sosi cei trei granzi ai întrecerii interne, Steaua, Dinamo și Rapid. “Nu cred că jocul de la Urziceni este decisiv, dar în următoarele cinci etape situația se va clarifica. Dacă nu luăm puncte, vom avea probleme mari. Măcar să rămînem cu același pasiv la adevăr, dacă nu putem să îmbunătățim situația. Mergem la Urziceni ca să ne jucăm șansa, dar totul depinde de jucători. Fizic se simt bine și sper să facem un joc bun”, a explicat antrenorul Basarab Panduru. “Poate că nu este decisiv, dar este un joc foarte important, iar o victorie la Urziceni ne-ar prinde foarte bine. Întîlnim o echipă care joacă fotbal, nu stă doar în apărare și sper ca acest lucru să ne avantajeze. Înainte de toate însă, trebuie să facem noi un joc bun”, a adăugat mijlocașul Adrian Senin. “Va fi o luptă dură pentru puncte, iar un succes ar însemna o gură de aer și ne-ar da încredere pentru viitor”, a spus internațional de tineret Vasile Păcuraru. Tehnicianul constănțean a explicat sistemul de joc pe care îl folosește de la reluarea campionatului. “Unii au spus că jucăm cu un singur atacant, dar nu este așa. Sistemul l-am făcut cu toată echipa tehnică și este un 4-3-3 pe fază ofensivă, care se transformă în defensivă într-un 4-5-1. Cred că acest sistem pune în valoarea cel mai bine calitățile jucătorilor și nu ne trebuie cinci atacanți în teren ca să marcăm. De altfel, am înscris în toate meciurile disputate în acest an, inclusiv cele de pregătire”, a declarat Panduru.

Laur_Farul
2nd March 2007, 20:34
Farul vrea să-și ia revanșa în fața Unirii Urziceni

FC Farul susține, sâmbătă, la Urziceni, al doilea meci pe 2007 din Liga 1. „Rechinii“ au planuri mari. Cum nu au reușit decât un egal în precedenta partidă, la Constanța, cu FC Vaslui, oamenii lui Panduru vor să recupereze această pagubă în fieful lui Dan Petrescu.



Un rezultat pozitiv le-ar da constănțenilor și un moral bun în vederea disputei următoare, cu Steaua, care vine sâmbăta viitoare pe litoral.

Farul și Unirea sunt vecine de clasament, astfel că e de așteptat să rezulte un meci echilibrat și, de ce nu, și frumos, având în vedere apetitul ofensiv al celor două oponente și predilecția pentru atac a tehnicienilor lor. Gazdele, pe lângă câțiva accidentați, îl au suspendat pe fundașul dreapta Nicu Epaminonda, eliminat runda trecută, la Galați.

Și Farul se confruntă cu ceva probleme de lot. Moldovan, Tilincă și Lungu sunt accidentați, iar alți „rechini“ încă nu se află la capacitate maximă. Fariștii au de luat și o revanșă, după ce, în tur, la Constanța, Unirea s-a impus cu 1-0.

Marian BOCAI



„La Urziceni, va fi un meci greu, o bătaie pe teren. Sperăm să câștigăm. Ne trebuie foarte mult cele trei puncte. Ne trebuie o gură bună de aer. Mergem cu toată încrederea. În privința concurenței cu Ben Teekloh, pot să spun că fiecare jucător are concurență. Sper să joc și eu și să o fac cât mai bine, pentru a-mi câștiga postul de titular. Sper să am rezultate bune și la echipa națională de tineret. În felul acesta, voi fi văzut mai bine și la club și cred că mi se vor acorda mai multe șanse. Din câte știu, o să fiu printre cei 18 jucători ai reprezentativei pentru meciul cu Olanda“

Vasile Păcuraru



Urziceni, sâmbătă, 3 martie, ora 15, în direct la Național TV

Unirea (antrenor, Dan Petrescu): Oltean - Balauru, Galamaz, D. Munteanu, Bordeanu - Onofraș, Haciatrian, Pădurețu - Mara (cpt.), B. Stancu, Cr. Constantin

FC Farul (antrenor, Basarab Panduru): Vlas - Farmache, Barbu, Șchiopu, Maxim - Senin, Ben Teekloh, Todoran - M. Nae, Guriță (cpt.), Apostol

Arbitrează Alexandru Tudor; asistenți, Adrian Vidan, Eduard Ungureanu; rezervă, Mugurel Vădan; observatori, Adrian Ionescu (toți din București) și Corneliu Sorescu (Pitești)

Cuget Liber

trotica
3rd March 2007, 01:24
Am fost destul de derutat de fraza destul de ambiguă a lui Pandi, ceva de genul "nu știu dacă meciul de la Urziceni va fi unul spectaculos sau nu"... Nu de alta dar, în ce mă privește, sper să nu (lase să se) bage "autobaza" - mie apărarea Farului nu mi se pare încă suficient de sudată încât să facă față unui "asediu" de 90 de minute, iar procentul încă mare de ratări nu face prea roz scenariul alergării după egalare în ultimele minute ale meciului... Cel mai elocvent exemplu mi se pare meciul de la Craiova, unde s-a pierdut de-a dreptul stupid pe acest scenariu... Oricum, Pandi n-a fost la noi adeptul "autobazei" și nici aici nu pare a fi, doar presiunea punctelor să-l împingă să încerce așa ceva... Eu sper să nu...

tchibos
3rd March 2007, 08:31
Eu zic ca apararea e mai sigura, iar daca vremea e urata s-ar putea sa aiba si succes. Cu un contraatac mic marca Gurita si putem sa luam 3 puncte chiar

trotica
3rd March 2007, 16:58
Bravo Farul, felicitări! :ok: Țineți-o tot așa! :)

bahaus_84
3rd March 2007, 18:34
Eu zic ca apararea e mai sigura, iar daca vremea e urata s-ar putea sa aiba si succes. Cu un contraatac mic marca Gurita si putem sa luam 3 puncte chiar

Parca ai avut gura aurita numai ca marca a fost de data asta Apostol :P

Laur_Farul
3rd March 2007, 18:44
Din nou învinși pe final

Constănțenii au reușit să învingă la Urziceni mai mult cu ajutorul centralului Tudor, care a decis soarta partidei în urma unui penalty, dictat în minutul 81.

Panduru a venit chitit pe o remiză la Urziceni si chiar a obtinut mai mult decât spera. A jucat defensiv înca de la bun început si a crezut în sansa baietilor sai.

De partea gazdelor, vointa a fost de fier doar în prima repriza. Stadionul era plin si jocul trebuia sa încânte. 45 de minute angrenajul gazdelor a mers ca uns.

Onofras (min. 12) si apoi Stancu (min. 24) au fost la un pas de a deschide scorul. Dar cel mai aproape a fost tot Onofras,în minutul 31, când cu o lovitura de cap nu a reusit sa-l pacaleasca pe Vlas.
Singura ocazie notabila a Farului a aparut abia pe final. Marius Nae a centrat puternic, iar Apostol a trimis pe coltul scurt, putin pe lânga. Pe cât de acidulati au fost jucatorii lui Petrecu în prima repriza, pe atât de palizi au fost pe final. Mara nu a mai avut inspiratie, iar Stancu a fost tot mai departe de poarta constantenilor. Jocul parea sa curga spre un 0-0, multumitor pentru Panduru. Dar, lovitura de teatru, centralul Alexandru Tudor a aratat penalty la o interventie la sacrifiu a lui Hatracian (min. 83). Apostol a executat lovitura de pedeapsa cu calm si a adus victoria pentru Farul.

Echipa lui Dan Petrescu "reușește" să piardă al doilea meci consecutiv din 2007 în Liga 1, în ultimele minute, după cel de etapa trecută cu Oțelul, pe care de altfel l-a jucat în mare parte în inferioritate numerică.

Sursa : Prosport

sk8t3rool
3rd March 2007, 18:49
FORTZA FARUUUUUUUUUUUUUUUUUUUL...de mult nu am mai trait asa de intens un final de meci..chiar daca asta a fost acasa...langa televizor...:P FORTZA FARUL..urmeaza meciul cu steaua....inca 3 puncte si moralul va urca pana la cer...!!!!!:D :D :D :D :D :D :D :D

bahaus_84
3rd March 2007, 21:03
nici eu nu am vazut meciul pt k sunt la munca,dar am stat lipit de calculator,e o victorie de moral,felicitari si baietilor din galerie care au fost alaturi de echipa la Urziceni,respect!

kerosene
3rd March 2007, 21:04
Ce bine ar veni asta cu steaua...de-abia astept.Ne vedem la stadion sa sarbatorim victoria impotriva bucurestenilor :yeah:

Klingon
4th March 2007, 04:36
Inteleg ca am avut putin noroc la Urziceni. Dar altadata am avut ghinion, asa ca-i in regula. Foarte buna victoria pentru clasament. Nu-mi plac cele 3 schimbari defensive incepute de Panduru inca din minutul 67. Sper sa nu faca la fel si cu Steaua. Chiar asa, trei sferturi din victoria asta se duc daca pierdem cu echipa capului in gura.

trotica
4th March 2007, 06:09
Nu-mi plac cele 3 schimbari defensive incepute de Panduru inca din minutul 67.Klingon, nu știu dacă schimbările au fost făcute în principal pe motivul ăsta, defensiv. Vlas, în principal, n-a "tras de timp" deloc. La fel, nici jucătorii. Sau, cel puțin, așa mi s-a părut mie. Fluierul de final a găsit Farul undeva aproape de linia de fund a porții Urziceniului, în atac. Dacă țin bine minte, cei introduși au fost Băcilă, Otvoș și Gheară. Eu nu le-am privit - și nici nu s-au manifestat - ca schimbări cu caracter defensiv, ci le-am considerat mai degrabă ca pe o reacomodare cu jocul, dat fiind că și Băcilă, și Gheară au fost accidentați, iar Otvoș e încă în perioada de trecere de la liga II la liga I. Repet, eu n-am sesizat o retragere în defensivă a Farului după aceste modificări. Oricum, de prin minutul 50, Farul a fost cea care a controlat jocul, a fost o echipă mult mai sigură și mai calmă.

Acum, ce mi s-a mai părut c-am sesizat, este o îmbunătățire a rezistenței fizice - jucătorii Farului mi s-au părut a fi nu numai mult mai "proaspeți" în repriza a II-a față de cei ai Urziceniului, dar și relativ la fel de "proaspeți" comparativ cu prima repriză. Și mă gândesc că și acest factor, nivelul de recuperare fizică, a fost un criteriu între cei schimbați și cei introduși, astfel încât și unii și ceilalți să fie supuși unei medii acceptabile de efort fizic până la refacerea completă.

Mie, pe ansamblu, deși nu mi s-a părut cine știe ce spectaculos, jocul mi s-a părut destul de bine gândit - atât cât mă pricep eu - ca strategie. Nu mi s-a părut că văd panică sau precipitare sau trageri de timp. Singurul lucru ce m-a exasperat - dar asta mă exasperează și la Poli, și la echipe ce le privesc detașat - a fost numărul mare de greșeli individuale, și mă refer în special la pasele neforțate la adversar sau mingi pierdute în out... :D :)

tchibos
4th March 2007, 10:38
. Chiar asa, trei sferturi din victoria asta se duc daca pierdem cu echipa capului in gura.

Acum bine ar fi sa fim realisti. Pornim cu sansa a doua. Nu trebuie sa ne aventuram sa credem ca batem pe oricine. Una peste alta Panduru a reusit un plus in ultimile doua meciuri. Patru puncte in doua meciuri nu e rau. Eu zic ca si un egal in meciul ce urmeaza ar fi bun. Normal ca imi doresc victorie dar nu fac capat de lume daca nu va fi sa fie asa.

dorryn
4th March 2007, 11:14
noi sa batem cu echipele din subsolul clasamentului sa ne asiguram salvarea.toti vrem sa batem steaua dinamo si rapid dar daca nu va fi asa nu-i nimic,la anul.noi avem de luat puncte cu jiul,ceahlaul,national,arges si echipele de la mijlocul clasamentului.daca va fi sa batem steaua dinamo sau rapid sa fie ca un bonus si sa ne bucuram ca atare.de la anul se va schimba treaba daca ramane panduru la noi(sper din toata inima).

Laur_Farul
4th March 2007, 13:07
I-au scufundat rau ( Prosport )

Unirea - Farul 0-1

Marinarii” au câstigat pe terenul Unirii, o formatie care si-a complicat ieri mult existenta

Farul rebelului Panduru parea chitit pe o remiza la Urziceni, dar a obtinut mai mult decât spera, pentru ca “marinarii” au jucat echilibrat înca de la început si au crezut în sansa lor.

La gazde, vointa a fost de fier doar în prima repriza. Stadionul era plin si jocul trebuia sa încânte. 45 de minute angrenajul gazdelor a mers ca uns. Onofras (‘12) si apoi Stancu (‘24) au fost la un mic pas de a deschide scorul. Apoi, acelasi Onofras (‘31), cu o lovitura de cap, nu a reusit sa-l pacaleasca pe Vlas.

Singura ocazie notabila a Farului a aparut abia pe finalul primei reprize. Marius Nae a centrat puternic, iar Apostol a trimis pe coltul scurt, putin pe lânga. Pe cât de “acidulati” au fost jucatorii lui Petrescu în prima repriza, pe atât de “plati” au fost dupa pauza. Mara nu a mai avut inspiratie, iar Stancu a fost tot mai departe de poarta constantenilor. Jocul parea sa curga spre un 0-0 multumitor pentru oaspeti. Insa lovitura de teatru! Centralul Alexandru Tudor a dictat corect penalty la o interventie prea hotarâta a lui Hatracian (‘83). Apostol a executat calm lovitura de pedeapsa si a adus o victorie extrem de pretioasa pentru Farul, în conditiile în care Unirea este una din contracandidatele directe la evitarea retrogradarii.

A fost fault clar în careu. In repriza a doua ne-am chinuit, dar pâna la urma golul a venit din penalty. Ma bucur ca am înscris eu
Iulian Apostol, jucator Farul

kerosene
7th March 2007, 16:00
Elevii lui Panduru, ținuți în șah de Farul II

Ca și săptămîna trecută, elevii lui Basarab Panduru au disputat, ieri, un joc de verificare în compania echipei secunde a clubului. În partida de verificare desfășurată pe terenul II din Complexul Sportiv “Farul”, tehnicianul constănțean a folosit jucătorii de rezervă sau cei reveniți după accidentări. În prima repriză nu s-a marcat niciun un gol, dar după pauză, Voiculeț a deschis scorul pentru prima echipă, în minutul 56. “Rechinii mici” și-au adus însă aminte că în partida precedentă au cîștigat cu 2-1 și au egalat în minutul 68, prin Boghițoi. Repriza secundă s-a încheiat după doar o jumătate de oră, la dorința lui Basarab Panduru. Au evoluat formațiile - FC Farul (antrenor Basarab Panduru): G. Curcă - Băcilă (46 M. Soare), D. Gheară (46 Cațaroș), Larie, L. Florea - Voiculeț, V. Păcuraru, Tilincă - Gerlem, T. Moldovan, Disney; FC Farul II (antrenor Lucian Marinof): V. Neagu (46 A. Răuță) - Mățel, Pascale, A. Mihai. Țarălungă - Boghițoi, C. Ciobanu, L. Mihai II (56 A. Grigoraș) - Durbac (55 Călin), Chirilă (33 Calagi), Fl. Neaga.


Dupa cum a spus si Panduru, asezarea e chiar 4-3-3.
Se pare ca le prieste dupa ce joaca cu astia micii.Si mai ales daca nu-i bat.:)

tchibos
11th March 2007, 00:04
5 puncte in trei meciuri dintre care unul cu Steaua si unul in deplasare. Cred ca suntem pe drumul cel bun. Frumos s-a bucurat Panduru dupa meci :)

bahaus_84
11th March 2007, 01:03
normal ca s a bucurat frumos,la fel ca la Urziceni a venit si a salutat galeria si s a bucurat alaturi de noi,respect Pandi!se vede ca pune suflet la echipa asta,nu e doar un mercenar in plus

Seahawk
11th March 2007, 05:32
Incet incet ne revenim. E un lucru bun :)

trotica
12th March 2007, 00:25
Remiza impotriva arbitrajului
Cristian TENTU, Ziua de Constanța

* Deciziile pro Steaua ale arbitrului Augustus Constantin au iritat publicul constantean, a carui furie s-a revarsat asupra adversarilor *

Farul a trecut cu bine peste un examen dublu. In primul rand, a tinut piept unei echipe galonate, iar in al doilea rand, a demonstrat ca totul s-a decis pe teren si nu in afara acestuia, cum sustineau "gurile rele".

Peste 10.000 de spectatori au luat cu asalt tribunele stadionului "Farul" pentru a urmari pe viu ceea ce se anunta a fi un meci pe viata si pe moarte, intre doua echipe care aveau aceeasi "foame" de puncte. Farul si Steaua, in roluri de protagoniste au interpretat partituri clasice, "militarii" atacand in permanenta (steril insa), iar elevii lui Panduru asezandu-se in avanposturi si preferand sa replice pe contraatac.

Spectacolul din teren a fost insa umbrit de evolutia arbitrului Augustus Constantin, care a uitat ca in evidenta nu trebuie sa iasa el, ci jocul de fotbal. Deciziile sale pro Steaua au iritat publicul constantean, a carui furie s-a revarsat asupra adversarilor. Ca o consecinta fireasca, fotbalistii Farului au primit din partea tribunelor un aport de simpatie pe care nu l-au mai simtit de multa vreme si care i-a dus in final catre o remiza meritata.

Steaua lui Olaroiu a vrut multe de la acest meci, dar a realizat putine in teren, cu toate eforturile "centralului" de a o duce catre poarta excelentului Vlas. Golul lui Vali Badea din debutul reprizei secunde, i-a facut pe multi sa reia teoriile despre un "blat", insa Iulian Apostol a tinut sa ii contrazica pe "carcotasi", inscriind un gol care a fost numit de catre Meme Stoica, de "cascadorii rasului". Din pacate pentru Steaua, cei care au ras la acest gol au fost clujenii, care beneficiind de remiza de la Constanta, s-au instalat pe locul doi (inaintea partidei dintre Rapid si UTA, care s-a disputat dupa inchiderea editiei).

Bannere cu trimitere
Interesant a fost si comportamentul galeriilor, care nu au avut timp sa se "gratuleze" reciproc, preferand sa isi poarte propriile razboaie. Astfel, in sectorul ultrasilor constanteni au fost arborate cateva bannere, cum ar fi "La Farul seminte mancati, pentru Steaua toti cantati. Rusine", sau "Constanteni fara demnitate si onoare, pentru Steaua fac sarbatoare", adresate celor care vin la stadion numai atunci cand ne viziteaza o echipa de top. De cealalta parte, stelistii, aflati in disputa cu oamenii din conducerea FRF, au afisat pentru Mircea Sandu un text referitor la fiica sa, Raluca: "Draga tata, raman in SUA, ca e ieftina cocaina. A ta fugara, Raluca". Bannerul a fost observat imediat de fortele de ordine, care i-au obligat pe membrii galeriei sa il dea jos.

La final, am putut vedea un Basarab Panduru care s-a bucurat moderat pentru remiza obtinuta, asa cum promisese.

"Un rezultat just. Am depus mult efort si am reusit sa marcam un gol cu noroc, dar bine ca l-am marcat. Nu am sarit in sus, dar m-am bucurat pentru reusita lui Apostol. Cred ca e bine sa terminam odata cu toata povestea asta cu datul si luatul punctelor, am contract pana in vara si normal ca as vrea sa il prelungesc. Credeti ca as reusi, daca cedam puncte asa cum pretind unii?" a declarat Panduru, care a fost impresionat si de aportul publicului:

"Au venit multi oameni la stadion si, culmea, au tinut cu Farul. Asa ar trebui sa fie mereu si cred ca daca vom continua sa luam puncte o sa vina din nou spectatorii. In momentul in care ne vom redresa, le promitem si spectacol , dar acum punctele sunt mai importante", a concluzionat antrenorul Farului.

trotica
13th March 2007, 03:56
Ziua de Constanța:

Remiza obtinuta de fotbalistii antrenati de Basarab Panduru in fata Stelei a adus Farul Constanta pe locul 11 in clasamentul Ligii I de fotbal, chiar daca punctul a fost castigat pe teren propriu. "Marinarii" au acumulat 26 de puncte si golaverajul se mentine echilibrat, 23-23. Surprinzator, echipa de pe litoral este singura care este pe "0" la acest capitol, pana la locul sase, ocupat de Poli Timisoara (golaveraj 22-18).

In ultimele cinci partide, alb-albastrii nu au mai pierdut, ceea ce inseamna ca acestia se afla pe drumul cel bun, iar visul de a obtine patru puncte din meciurile cu Steaua si Ceahlaul, incepe sa prinda contur.

Etapa viitoare, constantenii se vor deplasa la Piatra Neamt, pentru a se confrunta cu gruparea lui Gheorghe Stefan "Pinalti". Moldovenii se afla pe locul 15 in clasament si lupta pentru evitarea retrogradarii, la fel ca si Farul. Va rezulta asadar si de aceasta data, o partida incinsa in care speram ca formatia de pe litoral sa aiba castig de cauza.

Una peste alta, ca si constanteni, ar trebui sa ne bucure in primul rand prestatia echipei noastre, care a inlaturat orice urma de suspiciune prin travaliul depus. Rasplata cea mai buna pentru elevii lui Panduru ar fi reintoarcerea publicului catre stadion, fiind evident ca incurajati de suporteri, acestia se vor mobiliza mult mai bine, ceea ce nu poate duce decat la rezultate bune.

Cristian TENTU

tchibos
13th March 2007, 09:55
eu zic ca meciul cu Ceahlaul e crucial.. tre sa luam toate punctele de la Piatra Neamt pentru a rasufla si noi putin.. altfel ramanem in plutonul pentru nominalizati la retrogradare. Acum e momentul sa aratam ca ultimile meciuri sunt un plus

kerosene
13th March 2007, 10:40
Este un meci si de moral.Va fi foarte importanta o victorie, atat pt locul ocupat in clasament, cat si pentru viitoarele jocuri.

kerosene
13th March 2007, 10:55
Farul pleacă mâine la Piatra Neamț

Delegația faristă va pleca spre Piatra Neamț, pentru meciul cu Ceahlăul, din etapa a 23-a a Ligii 1, miercuri după-amiază. Ieri, „rechinii“ au avut două antrenamente. Dintre jucători, Maxim este răcit, Tilincă acuză o entorsă după meciul cu Steaua, iar Gerlem este în recuperare după ruptura fibrilară suferită la partida amicală Farul - Farul II. Partida Ceahlăul - Farul se dispută vineri, de la ora 20, în direct la Telesport. Astăzi, de la ora 17, Cosmin Tilincă va dialoga cu suporterii, pe chatul www.fcfarul.ro.

dorryn
13th March 2007, 13:11
urmatoarele 3 etape vor fi foarte importante..daca iesim bine dupa etapele astea 3 se cam termina campionatul pentru noi..cred

trotica
13th March 2007, 13:50
Eu sper ca jucătorilor să nu li se urce la cap după astea două meciuri care au adus puncte, să nu uite că obiectivul inițial nu era salvarea de la retrogradare și acum să se culce pe-o ureche :D Oricum, nu cred că-i va lăsa Pandi :D Eu știu de ce spun asta pentru că la noi, în 2004, obiectivul inițial era - evident pe-atunci - salvarea de la retrogradare; înaintea acelui 1-8, cu câteva etape înainte de finalul campionatului, Poli era pe locul 5 cu +2 la adevăr parcă, și mai ales după acel meci s-a simțit o atmosferă de lejeritate și de vacanță printre ei, iar Pandi și-a reproșat ulterior, într-un interviu, faptul că nu i-a motănit pentru asta și că le-a permis să scadă motoarele... mă rog, în final atunci noi am terminat pe 8, 7-8, mult departe de obiectivul inițial, dar faptul rămâne...

tchibos
13th March 2007, 15:10
Gurita: "La Piatra Neamt vor fi probleme de arbitraj"

Atacantul Farului, Mihai Guriță, a declarat, marți, într-o conferință de presă, că marinarii vor fi dezavantajați de arbitraj la Piatra Neamț, deoarece primarul nemțean Gheorghe Ștefan a spus într-o emisiune televizată că echipa lui Florin Marin a fost furată de arbitri în meciul de la Urziceni.

"La Piatra Neamț vom avea un meci mult mai greu decât cu Steaua, pentru că ei sunt pe un loc retrogradabil. Vor fi probleme de arbitraj în acest meci, pentru că Ștefan a spus că l-au furat arbitrii la Urziceni, deși eu zic că nu s-a pus problema de așa ceva", a afirmat Guriță. Atacantul constănțean a comentat și faza în care a fost lovit de Gigel Coman, stelistul nefiind sancționat de centralul Augustus Constantin. "Coman m-a lovit cu cotul fără minge, dar mai mult de două etape de suspendare nu va primi, că doar e de la Steaua", a mai spus Guriță.

Prezent și el la conferința de presă, tehnicianul Basarab Panduru a declarat că se confruntă cu probleme de lot înaintea meciului cu Ceahlăul, Disney și Tilincă fiind indisponibili. "Tilincă nu va face deplasarea la Piatra Neamț, pentru că are o entorsă la glezna dreaptă. E o pierdere pentru noi, e un băiat serios, care putea să intre în echipa de bază. Disney e mai preocupat de convocarea la naționala statului Congo, decât de Farul. Nu e normal să plece după viză cu două zile înainte de meciul cu Ceahlăul. I-am zis că nu va face deplasarea, oricum nu e o pierdere pentru noi.", a declarat Panduru.

Antrenorul Farului se teme și el de un arbitraj potrivnic în partida cu Ceahlăul. "Vom avea un meci greu, dar vreau să avem un arbitraj corect la Piatra Neamț. Văd că mulți se plâng de felul în care sunt conduși, iar eu am tăcut până acum. Nu știu însă cât voi mai putea, pentru că Farul a fost dezavantajată în destule meciuri", a încheiat Panduru.

Onlinesport

ps: Asta e al doilea articol depre Farul in aceeasi zi. Ceva se intampla...

kerosene
13th March 2007, 18:35
A dat Chiforeanu bani la ziaristi sa vina sa-i ia interviu,si daca tot erau prin zona au luat si la jucatori.:happy

Macar sa se intample 1 data la 2 zile.Poate suntem pe drumul cel bun.Am demonstrat ca jucam doar pe teren si in tribune.;)

trotica
16th March 2007, 04:17
"Rechinii" vor să dea lovitura sub Pietricica
Ionuț COMAN (telegrafonline)

Neînvinși de cinci meciuri, elevii lui Basarab Panduru visează să dea lovitura la Piatra Neamț și să facă un pas decisiv către salvarea de la retrogradare. "Rechinii" vor încerca să cîștige pentru prima oară pe terenul Ceahlăului, în partida programată în această seară, de la ora 20.00, în etapa a 23-a a Ligii I.

"Este un meci de șase puncte, astfel că vrem să cîștigăm", a anunțat căpitanul Mihai Guriță.

"Ne-am propus să luăm cît mai multe puncte, indiferent de numele adversarului. Jucătorii au altă mentalitate față de turul campionatului și mă bucură enorm faptul că își propun mereu să cîștige", a explicat antrenorul constănțean. Acesta va alinia din nou o formulă de echipă cu un singur atacant, Mihai Guriță, ajutat în ofensivă de Apostol și Todoran.

"Nu contează cu cîți atacanți jucăm, mai important este să cîștigăm mingea la centrul terenului. Am dat gol la fiecare meci din acest an și nu am intrat cu cinci atacanți pe teren. În acest moment sînt importante rezultate și pe acest lucru ne axăm, dar probabil că va veni și ziua cînd vom putea face și spectacol", a adăugat Panduru.

De partea cealaltă, nemțenii, aflați pe loc retrogradant în clasament, nu au decît varianta succesului.
"Trebuie să avem aceeași atitudine din meciul cu Oțelul și, dacă vom reuși să jucăm cel puțin cum am făcut-o în prima repriză, sînt convins că ne vom trece în cont cele trei puncte și în meciul cu Farul", a replicat fundașul Ceahlăului, Florin Nohai.

Formațiile probabile
Ceahlăul (antrenor Florin Marin): Mulțescu - Nohai, L. Goian, Iencsi, Văsîie - C. Dobre, Murgan, Cebotaru, Rusmir - Vrăjitoarea, M. Ilie;

FC Farul (antrenor Basarab Panduru): Vlas - Farmache, I. Barbu, Șchiopu, Maxim - M. Nae, Teekloh, Senin - Todoran, Guriță, I. Apostol.

Arbitri: Vasile Bratu (Amara) - Ionel Popa (Pașcani) și Bogdan Velicu (București).

trotica
16th March 2007, 04:23
A 22-a intalnire dintre Farul si Ceahlaul
Cristian TENTU, Ziua de Constanța

Astazi, la Piatra Neamt, Farul Constanta va juca impotriva Ceahlaului, intr-un meci contand pentru etapa a XXII-a a Ligii I de fotbal. Este cea de-a 22-a partida dintre cele doua grupari, dintr-o istorie care a inceput acum 14 ani, pe data de 18 septembrie 1993. Formatia de pe litoral se impunea atunci cu scorul de 2-0. Cel mai mare scor a fost realizat tot de Farul, care a castigat in 1996 cu 3-0, tot la Constanta.

Elevii lui Basarab Panduru, care doresc o victorie astazi, nu au mai reusit sa castige vreun punct pe stadionul din Piatra Neamt din anul 2002, cand au remizat alb, 0-0. De altfel, constantenii nu au castigat niciodata pe terenul echipei patronate de Gheorghe Stefan. Ultima intalnire dintre cele doua combatante s-a jucat pe 9 noiembrie 2003 si s-a incheiat cu victoria nemtenilor cu scorul de 2-1. Balanta se inclina sensibil in favoarea gazdelor de azi, care au castigat de zece ori in fata Farului si au pierdut doar de opt ori.

trotica
16th March 2007, 04:28
Farul vizează un nou meci fără înfrângere
Cristian BANCIU (Observator de Constanța)

În etapa a 23-a a Ligii 1 la fotbal, echipa de pe litoral se deplasează la Piatra Neamț pentru partida cu Ceahlăul din localitate. Cele două echipe sunt în luptă directă pentru evitarea retrogradării, fiind la doar cinci puncte distanță, cu nemțenii pe ultima poziție care promite prezența în eșalonul inferior.

În etapa precedentă, marinarii au reușit să smulgă un punct echipei campioane, Steaua, în timp ce nemțenii au pierdut pe terenul celor de la Urziceni, loc de unde Farul a plecat cu trei puncte.

Obiectivul declarat al alb-albaștrilor pentru această partidă este să nu piardă, lucru admis și de tehnicianul constănțenilor, Basarab Panduru.

Pentru acestă partidă, antrenorul constănțenilor nu poate conta pe Tilincă, acesta fiind accidentat și în urmă cu pregătirea.

Chiar dacă a intrat în dizgrațiile lui Panduru din cauza preocupării excesive pentru procurarea vizei, Armel Disney a prins lotul lărgit care s-a deplasat la Piatra Neamț, în mare parte în urma accidentării lui Tilincă.

Despre meciul cu Ceahlăul, Panduru a declarat:
"Ne așteaptă un meci dificil, pe care nu vrem să îl pierdem. Este un obiectiv neoficial, însă nu poți realiza întotdeauna tot ce îți propui. Băieții sunt montați la intensitatea partidei și sperăm să scoatem un rezultat bun."

Marinarii vor să rămână neînvinși în acest an și, totodată, să ajungă la cota șase partide în care au luat cel puțin un punct. Acesta este primul meci dintr-o serie de trei partide în care Farul întâlnește formații cu care se luptă direct în încercarea de a ieși din zona periculoasă. După meciul de la Piatra Neamț, Farul va evolua și împotriva echipelor F.C. Argeș și F.C. Național, ambele aflate pe locuri retrogradabile.

trotica
19th March 2007, 23:39
Clasamentul primelor patru etape
Dan Jakabhazi, 19 Martie 2007

Pauza de iarna a adus schimbari în loturile tuturor echipelor. Totusi, nu neaparat cele care s-au întarit cel mai mult sunt si cele mai eficiente echipe ale începutului de an. Poli Timisoara, UTA sau Unirea Urziceni au facut din nou multe transferuri, în vreme de Gloria, Rapid sau Otelul au preferat miscarile punctuale.

Iata cum arata clasamentul dupa primele patru etape:
1. Gloria 4 3 1 0 6-2 10 (+4)
2. CFR Cluj 4 3 1 0 5-1 10 (+4)
3. Rapid 4 2 2 0 7-1 8 (+2)
4. Poli Iasi 4 2 1 1 6-2 7 (+1)
5. Otelul Galati 4 2 0 2 12-10 6 (0)
6. Unirea 4 2 0 2 6-4 6 (0)
7. FC Vaslui 4 1 3 0 4-3 6 (0)
8. Farul 4 1 3 0 3-2 6 (0)
9. Dinamo 4 1 3 0 3-2 6 (0)
10. Pandurii 4 2 0 2 3-4 6 (0)
11. Steaua 4 1 2 1 3-2 5 (- 1)
12. Ceahlaul 4 1 2 1 5-6 5 (- 1)
13. Univ. Craiova 4 0 3 1 1-2 3 (- 3)
14. FC Arges 4 0 3 1 1-3 3 (- 3)
15. UTA 4 0 3 1 1-5 3 (- 3)
16. Poli Timisoara 4 0 2 2 2-5 2 (- 4)
17. FC National 4 0 1 3 3-9 1 (- 5)
18. Jiul 4 0 0 4 0-8 0 (- 6)

Fireste, programele echipelor au fost foarte diferite. UTA a jucat cu Steaua, Arges, Rapid si Dinamo, iar CFR Cluj a întâlnit Ceahlaul, National, Pandurii si Jiul. Totusi, felul în care începi un an îsi pune amprenta pe rezultatele urmatoare, printre factorii decisivi numarându-se moralul echipei, accidentarile si suspendarile.

Nota: Ideea si datele statistice au fost furnizate de colegul Calin Todorescu, seful redactiei de la Cluj-Napoca, a editiei de Transilvania.

Klingon
20th March 2007, 08:53
Este foarte bine pentru moralul jucatorilor ca nu am pierdut de 6 etape. Pentru moralul clasamentului ar fi bune niste victorii. Ca ne-a depasit si Urziceniul pe care doar ce i-am batut acasa la ei. Din urmatoarele doua meciuri vreau minim 4 puncte. Se poate.

Nu-mi place sa tot citesc ca jucam numai aparare si avem noroc cu ratarile adversarilor. Stiu ca Gurita a fost faultat in fiecare meci de arbitri prin neacordarea unor cartonase rosii fundasilor adversi, asa ca avem circumstante atenuante deocamdata.

Kooler
20th March 2007, 22:25
Daca v-om mai fi furati in halul asta, va fi vai de noi. Rau cu jocul asta defensiv, dar mai rau fara el.

danny del corco
21st March 2007, 03:28
Farul Constanta vrea un amical cu Otelul Galati sau Unirea Urziceni

( Data: 20.03.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Farul intenționează să dispute sâmbătă o partidă de verificare. Ieri după-amiază, adversarul încă nu fusese stabilit, existând mai multe variante: fie o echipă bulgară (ca Levski Sofia, de exemplu), meciul putându-se juca undeva la mijlocul distanței dintre cele două orașe, fie Oțelul Galați ori Unirea Urziceni, echipe de Liga 1 pe care le-a întâlnit până acum. După ce au primit trei zile libere după meciul de la Piatra Neamț, fotbaliștii Farului se reunesc astăzi, la ora 16, la stadion. Va avea loc un antrenament, la fel ca miercuri sau vineri, în vreme ce joi sunt programate două ședințe de pregătire.

Memoriul contra arbitrilor cu Ceahlăul va fi depus astăzi
Farul va depune memoriul împotriva arbitrilor de la meciul cu Ceahlăul astăzi, la Comisia Centrală a Arbitrilor. Clubul constănțean reclamă 10 greșeli ale brigăzii de arbitri, formată din Vasile Bratu (Amara) - Ionel Popa (Pașcani) și Bogdan Velicu (București), cerând sancționarea "cavalerilor".

Cele mai flagrante erori sunt neeliminările lui Forminte (minutul 74, fault în postura de ultim apărător la Guriță), Negoiță (minutul 32, lovirea cu cotul în gură a lui Băcilă) și Cebotaru, căruia trebuia să i se acorde al doilea cartonaș galben, în minutul 81.

Miercuri, Farul a fost convocată la Comisia de Disciplină a Federației, în cazul "Gigel Coman", fotbalist căruia constănțenii i-au cerut suspendarea după ce l-a lovit pe Guriță în meciul cu Steaua, dar nu a fost eliminat.

Cuget Liber

tchibos
22nd March 2007, 08:21
FC Arges face egal cu Chimia Brazi o echipa modesta din liga a doua. Detalii aici (http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/fc-arges/15885/fc-arges-egal-cu-chimia-brazi.htm)

Pe astia trebuie sa ii batem neaparat

Klingon
1st April 2007, 22:49
Uite ca nu i-am batut.
Abia am scos un egal chinuit ca si altele in returul asta.

Incepe sa ma enerveze Panduru ca incepe meciurile cu toti jucatorii defensivi in teren. Asta era un meci cu o echipa retrogradanta. Cand jucam cu Dinamo o sa bage 3 portari si 8 fundasi?

tchibos
1st April 2007, 23:49
no comment

Kooler
2nd April 2007, 13:13
Au mai fost meciuri asemanatoare cu asta cu Argesu'. Adica sa nu fie in stare sa bage mingea in plasa. Spre deosebire de ultimele meciuri in care am inscris, care au fost exact invers adica 2-3 ocazii si un gol.

Mai trebuie lucrat la faza de atac, desi daca urcam cativa oameni in atac se va pune presiune pe Farmache, Barbu si Schiopu care vor ceda probabil si nu vor mai juca la fel de exact ca pana acum.

Klingon
2nd April 2007, 14:42
Inca un atacant, asta e tot ce vreau. Moldovan sau Tilinca in locul lui Otvos (in echipa de start din meciul cu Arges). Doi atacanti clasici, Apostol si Todoran la mijloc unde le e locul si gata.

Echipa asta la start, macar in meciurile de acasa: Vlas - Farmache, Barbu, Schiopu, Maxim - Apostol, Teekloh, Senin, Todoran - Tilinca, Gurita.



Au mai fost meciuri asemanatoare cu asta cu Argesu'. Adica sa nu fie in stare sa bage mingea in plasa. Spre deosebire de ultimele meciuri in care am inscris, care au fost exact invers adica 2-3 ocazii si un gol.

Mai trebuie lucrat la faza de atac, desi daca urcam cativa oameni in atac se va pune presiune pe Farmache, Barbu si Schiopu care vor ceda probabil si nu vor mai juca la fel de exact ca pana acum.

trotica
2nd April 2007, 14:52
Au mai fost meciuri asemanatoare cu asta cu Argesu'. Adica sa nu fie in stare sa bage mingea in plasa.Păi, la fel ca ăsta mi s-a părut a fi fost meciul de cupă cu Iașiul - nu le-am putut vedea pe nici unul, dar din citite ambele au fost pline de ratări...


desi daca urcam cativa oameni in atac se va pune presiune pe Farmache, Barbu si Schiopu care vor ceda probabil si nu vor mai juca la fel de exact ca pana acum.Mie cel mai... bun/frumos meci al Farului mi s-a părut a fi fost cel de acasă cu Clujul, unde am senzația că, din păcate, exact ceea ce spui tu s-a-ntâmplat....

kerosene
5th April 2007, 00:17
Astăzi, la București, FC Național - FC Farul

Vor să falimenteze banca

FC Farul joacă, în această seară, pe terenul lui FC Național, în etapa a 25-a a Ligii 1, cu planul de a recupera ce a pierdut, runda trecută, acasă, cu FC Argeș, dar și cu gândul la meciurile dificile care o așteaptă, apoi, la Constanța.



FC Farul - locul 12, cu 28 puncte și -8 la adevăr, FC Național - locul 17, cu 15 puncte și -18 la adevăr, la 12 puncte de prima poziție, 14, care asigură salvarea de la retrogradare. Acestea sunt pozițiile combatantelor care se confruntă, diseară, în Cotroceni.

Farul vine după un egal la Constanța cu FC Argeș și încearcă împotriva bancarilor să-și recupereze paguba suferită, gândindu-se, în același timp, și că, în continuare, va primi, pe teren propriu, vizita mai multor echipe de frunte din campionat, începând cu Rapid și Dinamo. Astfel că, după cum spunea și antrenorul Basarab Panduru, asemenea partide se adoptă de pe poziții de forță numai cu rezultate pozitive în deplasare.

Aflată cu un picior în prăpastie, FC Național încearcă din toate puterile să rămână pe linia de plutire, deși îi este foarte, foarte dificil. Măcar și pentru a-și îndeplini baremul de puncte necesar pentru a nu porni cu penalizare în Liga a doua, bancarii vor trage din toate puterile și contra Farului. Pe „rechini“ nu îi așteaptă deloc un meci ușor.

kerosene
6th April 2007, 09:55
FC Național - FC Farul Constanța 2-0 (2-0)

Seara gafelor

Înainte de meci, antrenorul Farului, Basarab Panduru, spunea că un punct câștigat pe terenul Naționalului nu l-ar mulțumi foarte mult și că echipa sa va merge la victorie în București. Dar, cum socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, tehnicianul și suporterii constănțenilor aveau să sufere mult în Cotroceni.

Farul a făcut o primă repriză foarte slabă, în care „rechinii“ s-au întrecut care mai de care în gafe de curtea școlii. Tonul l-a dat Maxim, care, în min. 12, îi suflă mingea lui Vlas și i-o oferă lui Chihaia, atacantul Naționalului profitând de ocazie și deschizând scorul. Nu trece nici un sfert de ceas și, la o lovitură de colț, fundașii constănțeni dorm în careu, Barbu se uită admirativ la Chihaia, care își trece în cont „dubla“, și visul lui Panduru se spulberă. Neglijent, Ben Teekloh comite câteva greșeli la mijlocul terenului și își exasperează antrenorul, iar pe final de repriză, Herea este oprit în ultimul moment din cursa de 3-0.

După pauză, Panduru forțează pe cartea atacului, însă Farul nu înscrie nici măcar golul de onoare, deși ocazii periculoase și-a creat. „Aeriana“ lui Tilincă (min. 67), „zmeul“ lui Guriță (ratare incredibilă, din 3 metri, rară performanță!) și „torpila“ lui Senin (min. 90) au produs deranj în defensiva bancară, dar nu au avut efect și pe tabela de marcaj.

Cu această înfrângere, Farul irosește o bună șansă de a ieși din zona retrogradării. „Rechinii“ și-au făcut singuri viața grea și au de tras acum pe viață și pe moarte, în etapele viitoare, pentru a ieși la liman.

Sorin MIHALACHE


Se pare ca minunile la noi nu tin prea mult.Acum mi-e sa nu o luam inapoi.De la 7 fara infrangere,la...stiti voi.:(

Klingon
9th April 2007, 05:31
FC National a inceput bine meciul cu Farul. Asta si datorita faptului ca a beneficiat de o asezare a constantenilor ce li s-a potrivit ca o manusa, cu doar un singur atacant si cinci jucatori la mijlocul terenului, care doar au anihilat viteza ofensiva a propriei echipe.

bahaus_84
11th April 2007, 12:33
il admir f mult [pe panduru dar si eu sunt de acord cu cei care spun k nu a fost cea mai reusita asezare .ar fi putut sa incerce ceva un pic mai ofensiv..la naiba,daca nici cu nationalul nu am putut sa facem asta...:-s

Klingon
15th April 2007, 04:39
Mi se parea imposibil sa castigam fara Todoran, Apostol si Senin. Am avut o linie de mijloc improvizata. Nu stiu ce mai putea face Panduru.

Cele doua goluri sunt opere clasice semnate Farmache. La primul a fost ocolit in viteza ca in curtea scolii, iar la al doilea a scapat omul din marcaj. Cred ca si echipele din tarile vecine stiu ce slab este flancul drept al Farului, numai Bosanceanu nu vede ca in toate meciurile importante luam gol de acolo.

Arbitrajul si-a revenit la normal: in cel mai fericit caz neutru, dar in mod sigur nu favorabil Farului.

bahaus_84
15th April 2007, 16:45
la primul gol era si barbu pe langa farmache....a trecut rapidistul ca prin branza de ei...oricum 11m a fost discutabil daca era guritza in careul celalalt nu se deadea...la la doilea gol sunt de acord cu tine.Oricum a fost un meci frumos in care s a vrut dar din pacate avem momente in care suntem de a dreptul penibili...nu stiu cum se accepta jucatori care nu stiu efectiv sa dea o pasa simpla cu latul,elementara,fara adversar!!la naiba pana la urma sunt tot prostii care acum 2 ani ne faceau sa ne simtim mandri de ei..acum parca zici ca au uitat sa joace fotbal...iar de arbitraj,balaj ne a tocat,la fel cum ne toaca toti arbitrii la noi acasa..penalty discutabil plus gol anulat la tibor in prima repriza perfect valabil,plus offside inexistent la guritza in a doua repriza in situatie clara de gol.

Klingon
16th April 2007, 05:16
Pai Barbu incearca mereu sa-l dubleze pe Farmache. Iese din dispozitiv si avanseaza spre dreapta cand vine mingea in zona aia. Doar ca la golurile Rapidului a ajuns prea tarziu acolo unde trebuia sa fie de fapt Farmache.

Nu mai sunt chiar jucatorii de acum 2 ani. Cristocea, Pascovici si Liviu Mihai au plecat, iar Lungu si Todoran joaca doar din cand in cand.

tchibos
16th April 2007, 12:26
nu mai exista competitie pe post.. cu un lot subtire nu ai cum sa faci treaba.. pai cine si-ar dori in locul lui Panduru sa nu poata sa isi pedepseasca jucatorii cand gresesc de teama ca ei nu vor mai veni la antrenament

kerosene
16th April 2007, 16:36
Faza cu 11 a plecat tot de la arbitru.Toti asteptau sa-i dea voie lui Bacila sa reintre in teren,ca era si partea lui pe dreapta,dar asta s-a uitat la el si i-a facut semn abia dupa ce ajunsese rapidistu` la careu.

Oricum,parca s-a vazut altceva cu 2 varfuri,parem mai periculosi,avem ocazii,dar vorba lui Pandi,nu prea le avem cu pasele.Si Farmache ala,cand era poarta goala,in loc sa suteze din prima el face stop si isi aseaza mingea...:(

Eu zic ca sunt altele mai varza ca noi.Am merita sa ramanem anul asta.Dar la anul daca nu se aduc jucatori,sau daca nu le vine mintea la cap la astia,e vai de capul nostru.

Kooler
16th April 2007, 19:11
Si Farmache ala,cand era poarta goala,in loc sa suteze din prima el face stop si isi aseaza mingea...:(


Pai ce vrei de la el ca e fundas, nu prea stie sa suteze si nici nu are ce cauta la finalizare (nefiind atacant nu poate sa-si regleze "timing-ul"), are perioade bune si perioade proste. Acum urca din nou pe banda dreapta sa centreze cum facea inainte, ceea ce e bine, dar cineva trebuie sa-i acopere locul in defensiva.

Nu stiu ce trebuie sa faca un mijlocas, dar am impresia ca astia ai nostri nu prea stiu. In rest tehnica variaza. Cea actuala (de etapa trecuta) nu prea e cunoscuta nici de jucatorii nostrii, seamana cu stilul englez si mai surprinde si adversarul. (asa am reusit sa dam gol).

kerosene
19th April 2007, 00:00
Visul urât al Farului

FC Farul se vede nevoită să lupte, pe acest final de campionat, pentru evitarea retrogradării. Matematic, „rechinii“ sunt la două puncte de prima poziție care duce în Liga a II-a, pe care va încerca să o evite într-o luptă în patru, cu UTA, U Craiova (cu care fariștii sunt la egalitate de puncte) și Ceahlăul.



Șansele de a rămâne în Liga 1 sunt calculate, într-o asemenea situație, în funcție de mai mulți factori: programul până la finele campionatului, valoarea lotului, forma de moment, rezultatele directe, organizarea clubului și infrastructura. Punând în balanță toate acestea, Farul nu ar trebui să retrogradeze, ieșind pe plus din socoteli.

„Rechinii“ nu se pot lăuda cu un program fericit, urmând a întâlni Dinamo, Bistrița, Timișoara (acasă) și CFR Cluj (deplasare). Însă cel mai greu program îl are Ceahlăul, care va juca pe teren propriu cu FC Vaslui și Dinamo și va merge acasă la Timișoara, Steaua și Rapid. Nemțenii par condamnați să ocupe locul 15, în condițiile în care și UTA, și Craiova stau mai bine la meciurile viitoare, chiar și decât Farul.

Pe de altă parte, oltenii au dezavantajul să susțină două meciuri directe în deplasare, la Constanța și la Piatra Neamț, față de restul echipelor, care se duc numai o dată pe teren străin. Oamenii lui Ștefan Stoica stau bine în altă parte însă, urmând a juca, la fel ca UTA, cu două formații considerate deja retrogradate, FC Național și Jiul, confruntări considerate lesne aducătoare de puncte.

Sunt, așadar, o seamă de factori care o împing, teoretic, pe Ceahlăul spre divizia secundă, însă, s-au văzut multe până acum, numai pe teren se va stabili se și cum.



Joacă mai bine decât celelalte „nevoiașe“

„Rechinii“ stau bine și în ceea ce privește jocul de moment. Chiar dacă nu a mai câștigat cam de mult, Farul a arătat ceva pe gazon, fiind clar, la acest capitol, peste cele trei contracandidate. Nu mai târziu de etapa trecută, Ceahlăul ne-a servit, în partida cu Jiul, o mostră de fotbal hidos, dovedind că locul ei nu-i în Liga 1. Nici UTA sau U Craiova nu se pot lăuda cu prestații care să rupă gura târgului.

Și ca valoare a lotului și ca mijloace organizatorice, Farul este peste celelalte trei formații din preajma liniei care frige, astfel că, cel puțin teoretic, are multe atuuri pentru a evita liga secundă.

Marian BOCAI











12. FC Farul 26 6 10 10 25-28 28 (-11)

13. UTA 26 7 7 12 18-31 28 (-11)

14. U Craiova 26 6 10 10 25-41 28 (-11)

15. Ceahlăul 26 7 5 14 20-37 26 (-13)











FC Farul

Pandurii (d)

Dinamo (a)

Jiul (d)

Gloria (a)

Poli Timișoara (a)

Poli Iași (d)

U Craiova (a)

CFR Cluj (d)



UTA

Oțelul (a)

Urziceni (d)

Ceahlăul (a)

FC Național (d)

Pandurii (a)

Jiul (d)

Poli Timișoara (a)

U Craiova (d)



U Craiova

Urziceni (a)

Ceahlăul (d)

FC Național (a)

Pandurii (d)

Jiul (a)

Poli Timișoara (d)

Farul (d)

UTA (a)



Ceahlăul

Poli Timișoara (d)

U Craiova (a)

UTA (d)

FC Vaslui (a)

Steaua (d)

FC Argeș (a)

Rapid (d)

Dinamo (a)





„Ar fi o crimă dacă echipe precum Farul Constanța și Universitatea Craiova ar retrograda, la condițiile și la loturile pe care le au. Farul e o echipă trăsnet, dar are program păcătos, ca și Craiova, de altfel“

Dumitru Dragomir, președintele Ligii Profesioniste de Fotbal



„Nu suntem deloc într-o situație delicată. Ceahlăul, UTA și Craiova stau infinit mai prost ca Farul, de la programul de joc, până la infrastructură, buget și valoarea loturilor, acele trei formații menționate având prima șansă de a fi a patra formație retrogradată“

Florentin Chiforeanu, președintele executive al FC Farul

dorryn
19th April 2007, 15:45
nu vad pe cine am mai putea bate..doar pe poli acasa.. in rest daca mai scoatem cate un punct asa mare lucru ..poate la jiul 1 opunct..da si aia isi fac calcule cu noi cu 3 puncte ..sa fie mai aproape de barem..si poate cu craiva inca 1 punct.. deci vreo 5 puncte zic eu ca mai scoatem..oare scapam ??????

Bruno
20th April 2007, 15:24
nu vad pe cine am mai putea bate..doar pe poli acasa.. in rest daca mai scoatem cate un punct asa mare lucru ..poate la jiul 1 opunct..da si aia isi fac calcule cu noi cu 3 puncte ..sa fie mai aproape de barem..si poate cu craiva inca 1 punct.. deci vreo 5 puncte zic eu ca mai scoatem..oare scapam ??????

cam asa vad si eu. si poate daca in ultima etapa clujul e scapat pe locul 2 sa mai luam 3 pct (?). daca nu...

Klingon
21st April 2007, 03:58
In meciul cu noi, Nationalul a avut prima victorie din retur. Rapidul a avut prima serie de doua victorii consecutive in deplasare. Buga a avut primul gol din retur. Va obtine si Pandurii prima victorie in meciurile directe? Sper ca nu. M-am saturat sa le spargem ghinionul la toti.

Kooler
21st April 2007, 09:46
Toti trebuie sa joace bine si in plus cineva care sa faca diferenta. Poate Gurita. E nevoie insa de mai multi care sa faca le reuseasca ceva. O centrare, o pasa, un dribling. Avem nevoie de puncte. Ca altfel se produce inevitabilul care deocamdata e evitabil si care toti cred ca e evitabil.

Klingon
22nd April 2007, 19:03
Am rezolvat si meciul asta si am devenit ultima echipa care nu retrogradeaza deocamdata. Penalty ratat de maestrul Apostol, greseli peste greseli in atac... Incep sa ma intreb daca nu asistam la traditionala mazilire a antrenorului de catre celebrul colectiv de jucatori. Al catelea o fi? Grigoras, Marinof, Vukotic, Panduru... Cine urmeaza? Macar in clasamentul antrenorilor schimbati sa fim in frunte.

Kooler
22nd April 2007, 20:24
Declaratie super optimista: O sa ne salvam de la retrogradare!!!
Declaratie super pesimista: O sa creasca varza pe terenul Farului!!!

kerosene
24th April 2007, 11:45
“Nu s-a întîlnit hoțul cu prostul”


Oficialii constănțeni se pregătesc pentru întîlnirea cu fanii dinamoviști, care anul trecut au provocat incidente grave în timpul întîlnirii de la Constanța. “Cînd spui suporteri dinamoviști, te gîndești la benzinăria devastată în Bulgaria, la avionul deturnat, la peluză evacuată, la numeroși caftangii dintre care poliția nu a reținut niciunul. Sînt sigur însă că de această dată nu vor fi incidente, doar nu s-a întîlnit hoțul cu prostul”, a comentat acid Florentin Chiforeanu. Intrarea spectatorilor la partida FC Farul - Dinamo este liberă. încheiem cu o stire de ultima ora. Atacantul Mihai Gurița ar putea semna din vară un contract cu Steaua, el purtind discuții în acest sens cu conducătorii bucuresteni.

trotica
25th April 2007, 22:58
Bravo, Farul, felicitări pentru felul cum ați jucat! :yeah: :)

Klingon
25th April 2007, 23:21
Felicitari jucatorilor si lui Panduru ca a gandit in sfarsit o formula de echipa echilibrata, care poate face si faza de aparare si faza de atac. E simplu: 4 fundasi, 2 inchizatori, 2 mijlocasi ofensivi si 2 atacanti. La meciurile cu echipe medii se poate renunta la un inchizator pentru un mijlocas clasic.

Lasa echipa asa, maestre!

dorryn
26th April 2007, 06:16
pai Klingon..nu stiu cum sa-ti zic..e echipa care acum 2 ani batea steaua dinamo si rapid acasa.. e echipa care acum 1 an pierdea cu steaua dinamo si rapid acasa..sunt aceiasi jucatori cu mici exceptii..cand vor joaca.. din pacate nu prea vor..valoarea lotului nu este de locul 13 asta e clar..dar caracterul lor lasa de dorit...si nici un antrenor nu ar face treaba cu ei..panduru e aur pt noi acum..sa speram ca vom scapa de retrogradare si poate de la anul vor veni zile mai bune..sau etape..

Klingon
26th April 2007, 08:32
Cand jucam intr-o formula buna macar stim o treaba: am pierdut ca n-au vrut sa joace. Dar cand jucam intr-o formula cu 7 fundasi, inchizatori si incuietori, nu mai e clar daca nu marcam pentru ca nu vrem, sau pentru ca nu se poate.

Obligatoriu sa luam minim 1 punct la Jiul etapa viitoare. Normal ar fi sa luam 3. Daca luam zero, imi pun la echipa favorita "Ridicola Farul". :rosu:



pai Klingon..nu stiu cum sa-ti zic..e echipa care acum 2 ani batea steaua dinamo si rapid acasa.. e echipa care acum 1 an pierdea cu steaua dinamo si rapid acasa..sunt aceiasi jucatori cu mici exceptii..cand vor joaca.. din pacate nu prea vor..valoarea lotului nu este de locul 13 asta e clar..dar caracterul lor lasa de dorit...si nici un antrenor nu ar face treaba cu ei..panduru e aur pt noi acum..sa speram ca vom scapa de retrogradare si poate de la anul vor veni zile mai bune..sau etape..

tchibos
26th April 2007, 08:48
Daca luam zero, imi pun la echipa favorita "Ridicola Farul". :rosu:

Hai mai Klingon, suntem cu toti suparati de starea de ansamblu, dar chiar asa.. :D

Klingon
26th April 2007, 18:38
Alternativele ar fi:
Rechinii Prajiti
Guvizii Lesinati
Farul Papagalilor

ce preferati? :D


Hai mai Klingon, suntem cu toti suparati de starea de ansamblu, dar chiar asa.. :D

kerosene
26th April 2007, 18:41
Sunt sigur ca acum vor fi mai motivati si vor juca cel putin ca aseara.Joaca pentru ei si Pandi in primul rand.
Vreau sa remarc evolutia buna a lui Tilinca.De la intrarea lui s-a mai dinamizat jocul in atac.Tibor s-a cam stins.Se pare ca i-a luat locul cu brio lui Liviu.

trotica
26th April 2007, 21:42
Rezumatul meciului Farul-Dinamo, de la știrile Antena 1 de după meci:
http://www.youtube.com/watch?v=ADdgRCYtuFI

danny del corco
26th April 2007, 22:03
Una peste alta au demonstrat ca anul asta se putea, insa au dat-o in bara. Rezultat BUN cu dinamo, un punct cat trei !

danny del corco
26th April 2007, 22:04
Cand jucam intr-o formula buna macar stim o treaba: am pierdut ca n-au vrut sa joace. Dar cand jucam intr-o formula cu 7 fundasi, inchizatori si incuietori, nu mai e clar daca nu marcam pentru ca nu vrem, sau pentru ca nu se poate.

Obligatoriu sa luam minim 1 punct la Jiul etapa viitoare. Normal ar fi sa luam 3. Daca luam zero, imi pun la echipa favorita "Ridicola Farul". :rosu:

Perfect de acord cu dumneata. Hai Farul !:ok:

Kooler
27th April 2007, 16:41
Principalul e sa ne salvam de la retrogradare, si meciul cu Jiul are importanta lui, una mare, sper ca jucatorii nostrii sa realizeze acest lucru si sa contribuie fiecare cat poate la victorie.

kerosene
3rd May 2007, 10:29
Antrenorul Farului are nevoie de puncte în finalul Ligii I pentru a rămîne la Constanța


Cinci etape decisive pentru Panduru



Basarab Panduru așteaptă decizia conducerii clubului în privința prelungirii contractului cu Farul

Victoria de la Petroșani, 2-1 cu “lanterna roșie” Jiul, a scutit de emoții Farul în privința luptei pentru evitarea retrogradării, cu cinci etape înainte de finalul Ligii I. Constănțenii au un avans de șase puncte față de primul loc retrogradant, ocupat de Ceahlăul Piatra Neamț, însă moldovenii vor juca în rundele rămase cu Steaua, Dinamo și Rapid. În aceste condiții, obiectivul grupării de pe litoral pentru acest final rămîne acumularea de puncte pentru a încerca să urce în clasament, unde ocupă poziția a 13-a. Rezultatele sînt însă mai importante pentru antrenorul Basarab Panduru, căruia în vară îi expiră contractul și se pare că oficialii constănțeni nu doresc să-l prelungească. “Dacă voi fi dorit, voi rămîne la Constanța chiar dacă Farul va retrograda. Mă simt bine aici pentru că președintele clubului mă apreciază, m-a susținut tot timpul, deoarece am muncit și am dat totul pentru echipă”, a mărturisit antrenorul “rechinilor”, care beneficiază de un sprijin important din partea publicului. Tehnicianul și-a îndeplinit obiectivul din partea a doua a campionatului, menținerea în prima ligă, însă l-a ratat pe cel stabilit în vara anului trecut, participarea în cupele europene, după ce a fost eliminat din Cupa României de Poli Iași în optimile competiției. În plus, Panduru nu este avantajat de palmaresul obținut de cînd este la Constanța, trei victorii, opt egaluri și cinci înfrîngeri, dar are de partea sa argumentul schimbării atitudinii jucătorilor în teren.

Dacă soarta lui Basarab Panduru stă sub semnul întrebării, doi jucători extrem de importanți pentru gruparea de pe litoral vor părăsi Farul în această vară. Chiar dacă a refuzat să dezvăluie dacă a semnat sau nu un precontract cu Steaua București, căpitanul Mihai Guriță a afirmat că trecerea sa în Ghencea nu este afectată de plecarea managerului general al bucureștenilor, Mihai Stoica. “Înțelegerea mea cu Steaua rămîne în picioare, chiar dacă Mihai Stoica și-a dat demisia de la Steaua. Nu este treaba mea ce s-a întîmplat la Steaua, pentru că eu am fost dorit acolo de domnul Becali”, a explicat atacantul în vîrstă de 34 de ani. În schimb, destinația lui Adrian Senin este incertă, mijlocașul constănțean fiind liber de contract din vară. “Pînă la finalul campionatului, nu mă interesează decît să-mi fac datoria la Farul, apoi voi vedea ce se întîmplă”, a spus jucătorul care se află de șapte ani în curtea grupării de pe litoral.

Bruno
7th May 2007, 10:07
Rechinii“ au redevenit fioroși
________________________________________
Fotbaliștii constănțeni au câștigat fără drept de apel în fața unei echipe, care, în ultimele două etape, învinsese Rapidul și Steaua



FC Farul a realizat, aseară, în etapa a 13-a a Diviziei A, la Constanța, cea mai clară victorie a sa din acest campionat, învingând fără drept de apel, cu 3-0 (1-0), Gloria Bistrița. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău veneau în fieful „rechinilor“ purtând aura invincibilității din ultimele patru etape de campionat, interval în care învinseseră Rapidul și Steaua. De cealaltă parte, constănțenii se găseau la polul opus, după ce pierduseră ultimele patru meciuri din Divizia A, ajungând de pe podium pe locul 10.

Pe teren însă, lucrurile au fost clar de partea Farului, care s-a impus fără dubii, dominând partida de la un capăt la altul. „Rechinii“ i-au luat tare pe bistrițeni încă de la început, și așa au ținut-o tot meciul. Au combinat reușit, cu ușurință, cu pase din prima, nu au mai făcut greșeli personale, au fost primii la minge și și-au sufocat prin presing adversarul, dispus într-un 1-4-5-1 defensiv. Pe scurt, au redevenit fioroși, amintind de formația de temut de anul trecut. Diferența, după cum a recunoscut și Sabău, putea fi mult mai mare în favoarea Farului. Pe lângă cele trei goluri, constănțenii au mai ratat alte patru ocazii importante, prin Todoran (min. 1), Guriță (min. 9), L. Mihai (min. 40) și T. Moldovan (min. 84).

Gloria nu s-a văzut pe teren și nu a avut nici o ocazie periculoasă, nici măcar după pauză, când a jucat teoretic mai ofensiv, cu doi atacanți. Și-a dezvelit însă din plin limitele, în multe momente ale jocului apărătorii săi având intervenții stângace, care au stârnit râsul.

La Farul, Todoran, avansat lângă L. Mihai, a creat, pe lângă pasa de gol de la 1-0, pericol mare în careul advers, L. Mihai și Farmache(șut bomba de la distanța) au punctat în premieră în acest sezon, Voiculeț a fost și el pentru prima dată titular, iar T. Moldovan a marcat, la trei minute după ce a intrat pe teren, un gol foarte frumos (bară - gol), după ce a driblat doi adversari în apropierea porții.
Cuget Liber!

tchibos
7th May 2007, 15:50
melancolie si imaginatie, beutura sau ce?.. :confused:

Kooler
7th May 2007, 16:04
Frustrare...

Bruno
7th May 2007, 16:31
bine zis kooler, merci

Kooler
7th May 2007, 22:06
Asta e, vina o are boss-ul dupa parerea mea si se stie de ce. Si jucatorii au o parte morala de vina prin faptul ca nu joaca pentru acest oras ci pentru malai.

Bruno
8th May 2007, 09:31
si totusi sunt cam aceiasi jucatori, acelasi boss, si atunci jucau tot pt malai. singura diferenta este ca avem un alt antrenor, slab dupa parerea mea.

Kooler
8th May 2007, 20:09
Acelasi boss care a facut intai greseala ca nu a marit contractul lui Cristocea, apoi este vinovat pentru pecarea lui Pascovici si antrenorului Grigoras tot din motive financiare. Pe scurt, nu a bagat mai multi bani in fotbal cand a fost nevoie.

kerosene
8th May 2007, 23:39
Si nici nu-l vad pera curand facand asta :(

Klingon
8th May 2007, 23:53
Mai zic odata, nu mi se pare deloc ca avem aceeasi echipa ca acum 2 ani. Cristocea, Pascovici si Liviu Mihai au plecat. Todoran a fost accidentat mult timp iar Lungu inca mai este. Gurita si Senin asteapta prima ocazie sa plece. Apostol ar fi vrut sa ramana la Otelul. Nici portarul nu mai e acelasi...

Eu cred ca antrenorii sunt cel mai putin vinovati. Puteam avea rezultate bune si cu Grigoras si cu Marinof si cu Vukotic si cu Panduru. N-am avut. Degeaba ii tot schimbam, mai mult incurcam lucrurile ca fiecare vine cu alt stil, alte idei si are nevoie de timp sa cunoasca toti jucatorii. In loc sa schimbam doi antrenori pe an mai bine intarim echipa cu jucatori din Liga I. Si facem o politica de prime mai stimulativa.

kerosene
9th May 2007, 00:07
Ma gandeam si eu la asta.S-ar putea sa ramanem cu antrenor,dar tot la fel s-ar putea sa nu mai aiba pe cine antrena :(

Bruno
9th May 2007, 09:30
Mai zic odata, nu mi se pare deloc ca avem aceeasi echipa ca acum 2 ani. Cristocea, Pascovici si Liviu Mihai au plecat. Todoran a fost accidentat mult timp iar Lungu inca mai este. Gurita si Senin asteapta prima ocazie sa plece. Apostol ar fi vrut sa ramana la Otelul. Nici portarul nu mai e acelasi...

De acord, nici nu sepoate sa ai aceiasi echipa 2 ani la rand, insa faptul ca nu-l mai ai pe Cristocea e normal, despre Pascovici si Liviu Mihai, bine ca au plecat. In ultima vreme Pascovici se comporta pe teren cel putin la fel ca un jucator frustrat ca joaca la o echipa mica. Adu-ti aminte ca acesti 2 jucatori, Lungu si Todoran au mai fost accidentati si anul trecut, iar Todoran nu cred ca mai da randament si pt ca nu mai este folosit pe postul care ii convine. De portarul nu mai e acelasi, dupa parerea mea e mai bun Vlas decat Curca.

tchibos
9th May 2007, 09:35
e greu sa faci echipa cu 16-17 jucatori.. daca ti se accidenteaza unul stai cu frica ca nu ai rezerva sau ai o rezerva doar fizic vorbind.. oricum dupa Grigoras cred ca Panduru e cel mai potrivit pentru echipa

Bruno
9th May 2007, 12:55
intre grigoras si panduru e diferenta mare, cam cum e acum pozitia din clasament intre otelul si farul!

Klingon
9th May 2007, 20:30
intre grigoras si panduru e diferenta mare, cam cum e acum pozitia din clasament intre otelul si farul!

Nu doar antrenorul s-a schimbat de pe vremea lui Grigoras. Echipa joaca fara prime si e cu moralul la pamant. Jucatorii de baza nu vor sa joace in conditiile astea ci vor sa plece la alte echipe. Poti sa aduci ce antrenor vrei, rezultatele vor fi aceleasi.

Si mai uiti un lucru: in timp ce Farul pierde 1-2 jucatori de baza in fiecare sezon si isi acopera gaurile cu transferuri modeste, echipele de sus se intaresc cu adevarat. De aia diferenta dintre noi si ei tot creste.

bahaus_84
9th May 2007, 23:38
parca sunteti orbi.grigoras nu a luat o echipa nenorocita de un sarb care a ametit jucatorii.dupa ce ca erau prosti,au mai ajuns si infumurati.sau impaiati,cum bine a zis panduru.asa de impaiati incat nu pot da o pasa cu latul.poate sunt subiectiv.dar nu mai vorbiti daca nu intelegeti fenomenul.azi dupa dezastru,probabil ca noi eram deja acasa si continuam sa fim egoisti si frustrati.el era acolo.unde nu sta niciodata.pe banca.nu injura.doar suferea.in tacere.pentru Farul.singur.asa cum a fost mereu.

kerosene
10th May 2007, 17:14
Tot ce ne mai ramane este sa speram
sa speram ca vom scapa de retrogradare
sa speram ca vom scapa de toate vedetele ce defileaza pe teren
sa speram ca va ramane omul care a pus si pune suflet pt Farul din prima sa zi la club,omul care merita tot respectul,PANDURU
sa speram ca se vor destepta frumoasele din loja adormita si vor face si ele ceva bun pentru acest club,cum ar fi investitia sau retragerea.
si in final sa speram ca nu speram degeaba

Klingon
11th May 2007, 06:25
Partida cu Poli Timișoara a lăsat urme în lotul Farului, antrenorul Basarab Panduru confruntîndu-se cu numeroase probleme de efectiv. Înlocuiți în prima repriză a întîlnirii, Iulian Apostol și Dinu Todoran au suferit întinderi musculare și nu vor face deplasarea la Iași, pentru meciul cu echipa gazdă, Poli, din cadrul etapei a 32-a a Ligii I, programat duminică, de la ora 21.00. Cum alți doi mijlocași, Marius Nae și Gerlem au fost aspru criticați de Panduru la finalul jocului cu timișorenii, tehnicianul va trebui să improvizeze, singura veste bună fiind revenirea lui Adrian Senin. Totodată, în lotul constănțean va fi reprimit fundașul central Ion Barbu, exclus la începutul săptămînii după un diferend cu Panduru.
Telegraf

Nu avem nici o sansa la Iasi cu gaurile astea in echipa. De fapt nu cred ca putem castiga vreun meci dificil fara Apostol si Todoran. Ne trebuie macar unul din ei in teren, pentru ca rezervele sunt departe. De aia am pierdut repriza a doua cu Timisoara cu 3-0, dupa ce o castigasem pe prima cu 1-0.

Sa bage Iasiul rezervele...

danny del corco
11th May 2007, 20:53
[I] Sa bage Iasiul rezervele...

Eeeeeeeeeee, nici chiar asa, insa poate fii o idee buna.:happy

Klingon
12th May 2007, 03:57
Se pare ca Iasiul are destui accidentati. Deci vor fi destule rezerve. :yes:


Eeeeeeeeeee, nici chiar asa, insa poate fii o idee buna.:happy

bahaus_84
12th May 2007, 19:00
iasiul are o datorie la noi...va mai amintiti ca acum cateva luni,mai visam la o Cupa?..cineva a zis ca s-a renuntat la Cupa in detrimentul ramanerii in prima divizie si toti am ras...uite ca avea dreptate.

Klingon
12th May 2007, 19:10
Pai i-am batut deja cu 3-0, cate meciuri sa ne mai dea pentru acea calificare in cupa? Presupunand ca exista un asemenea aranjament.


iasiul are o datorie la noi...va mai amintiti ca acum cateva luni,mai visam la o Cupa?..cineva a zis ca s-a renuntat la Cupa in detrimentul ramanerii in prima divizie si toti am ras...uite ca avea dreptate.

Kooler
13th May 2007, 20:04
A fost aranjament ca s-a vazut cum a jucat iasiul, mai avea putin si o baga singuri in poarta ca Farul oricum nu era in stare. Sper sa ni-l dea si pe asta ca suntem amaratii.

kerosene
14th May 2007, 10:27
Se pare ca am cam scapat anul asta.Nu stiu daca ne-au lasat sau nu,cert este ca am invins,si parca unii dintre ei si-au mai revenit.In afara de Gurita care e cu gandul in cu totul alta parte.

Mi-au placut Gerlem,Teklooh,Bacila(ca de obicei,joc foarte bun),de Vlas nu mai zic,si Gheara cu Schiopu
Parca si Farmache :P

Kooler
15th May 2007, 00:00
Parca a invatat fotbal Gerlem.

Klingon
15th May 2007, 05:46
Jucatorii Universitatii vor primi pentru cele cinci victorii consecutive cu Ceahalul, FC National, Pandurii, Jiul si Timisoara prime in valoare totala de 120.000 de dolari. Fiecare dintre titulari va incasa pentru cele 15 puncte acumulate 15.000 de dolari.

Patronul Adrian Mititelu nu se opreste aici si le-a promis "juvetilor" 40.000 de dolari pentru o victorie cu Farul si 20.000 de dolari pentru un succes in fata celor de la UTA.
Fanatik

Sper sa fie niste cifre de ochii lumii. Cred ca un jucator de la Farul n-a castigat 40.000 in tot sezonul 2006/2007. Cel mai convenabil pentru ai nostri ar fi sa vanda meciul pe 1000 de dolari din primele craiovenilor. Ar castiga mai mult decat dintr-o victorie. Basca pariurile. :evil:

Bruno
15th May 2007, 14:01
pai daca nu au jucat nimik cum sa castice 40000 dolari din prime? mi se pare cat se poate de corect. apoi stai linistit ca au contracte si primesc bani asa ca nu le duce grija.

tchibos
15th May 2007, 14:32
nici cu Mititelu nu mi-e rusine.. 40000 de ... o sa le dea

Klingon
15th May 2007, 19:41
pai daca nu au jucat nimik cum sa castice 40000 dolari din prime? mi se pare cat se poate de corect. apoi stai linistit ca au contracte si primesc bani asa ca nu le duce grija.

Cert e ca nu arata prea motivati pe teren.

Mi s-ar parea nerealist din partea lui Bosanceanu sa stabileasca din nou Cupa UEFA ca obiectiv pentru sezonul viitor. Abia am scapat de la retrogradare. Iar in acest retur vom avea maxim o victorie acasa.

De fapt poate sa ceara si Liga Campionilor, dar sa nu conditioneze toate primele de asta.

danny del corco
16th May 2007, 02:52
Se pare ca am cam scapat anul asta.Nu stiu daca ne-au lasat sau nu,cert este ca am invins,si parca unii dintre ei si-au mai revenit.In afara de Gurita care e cu gandul in cu totul alta parte.

Mi-au placut Gerlem,Teklooh,Bacila(ca de obicei,joc foarte bun),de Vlas nu mai zic,si Gheara cu Schiopu
Parca si Farmache :P

La adresa lui Farmache as fi vrut si eu sa fac o remarca pozitiva, singura de altfel din actualul campionat. Cu toate ca sper intr-o victorie a Farului in fata juvetilor, si inca una concludenta, aduc la randul meu in discutie problema banilor, chiar daca nu imi convine Farul ar putea vinde inca un meci pe o fractie din prima promisa oltenilor, nemaivorbind de pariuri, lucru de altfel mentionat si de Klingon. Cat despre obiectiv-obiective pentru sezonul urmator, este prematur si lipsit de simtul realitatii sa vorbeasca cineva, acum, la Farul. Primul obiectiv, si cel mai la indemana ar fii prima victorie acasa in returul campionatului asta catastrofal pentru noi.

trotica
19th May 2007, 01:03
Na, măcar cu înfrângerea din seara asta a Ceahlăului, coșmarul retrogradării a dispărut :)
Eu vă doresc o campanie de transferuri/achiziții/disponibilizări/cantonamente cât mai înțeleaptă și eficientă în vară, astfel încât sezonul următor să fie unul cât mai bun! :) :ok: