PDA

View Full Version : rezolvarea amiabila a accidentelor auto usoare



tchibos
1st December 2006, 13:39
Dupa ce pentru multe accidente usoare (chiar si pentru o mica zgarietura) trebuia sa stai la politie ore in sir (eu unul am stat noua ore ca sa declar o zgarietura) iata ca lucrurile intra pe un drum normal. E firesc daca conducatorii auto s-au inteles de comun acord cine e vinovatul sa te poti duce la asigurator pentru a permite sa se efectueze reparatiile ce se impun. Presupun ca vor fi si alte inconveniente.. cand nu se va ajunge la un numitor comun in ceea ce priveste vinovatul de exempl, insa astfel de situatii se pot rezolva la politie. Pana una alta e bine ca...

CSA a emis norma privind rezolvarea amiabila a accidentelor auto usoare

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a emis norma privind modul de solutionare a accidentelor rutiere soldate cu daune materiale si modelul formularului de constat amiabil, potrivit ordonantei de urgenta nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, a anuntat, joi, CSA.

"Pana la data intrarii in vigoare a normelor privind procedura constatului amiabil si a anexelor aferente, in cazul producerii accidentelor de circulatie vor fi folosite aceleasi proceduri ca in prezent", se precizeaza in comunicatul CSA.

"Normele privind modul de solutionare a accidentelor rutiere soldate cu daune materiale si modelul formularului de constat amiabil vor fi publicate in Monitorul Oficial, Partea I", se mai afirma in comunicat.

"Incepand cu data de 1 decembrie 2006 se introduce constatarea amiabila de accident, respectiv procedura prin care doi conducatori de vehicule incheie o intelegere in forma scrisa, prin care convin cu privire la circumstantele producerii unui accident de circulatie in care acestia sunt implicati si din care au rezultat numai pagube materiale, ce se inregistreaza la societatea de asigurari care a emis polita de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, a carui titular este conducatorul de vehicul vinovat de producerea accidentului sau, dupa caz, proprietarul ori detinatorul acestuia", se spune in norma privind introducerea procedurii de constatare amiabila de accident, emisa de CSA.

Completarea formularului de constatare amiabila de accident se face la locul accidentului sau la sediul uneia din societatile din domeniul asigurarilor, care o inregistreaza ca avizare de dauna. Dupa completarea formularului de constatare amiabila de accident, fiecare persoana implicata in accident va semna formularul la rubrica corespunzatoare si va retine cate un exemplar, urmand sa se adreseze la societatea din domeniul asigurarilor unde persoana vinovata de producerea accidentului are incheiata o polita de asigurare obligatorie de raspundere civila auto in vigoare, se spune in norma.

Pentru obtinerea acceptului de intrare in reparatie, asiguratul de raspundere civila obligatorie solicita societatii din domeniul asigurarilor, unde are incheiata polita de asigurare, acceptarea intrarii in reparatie pe formularul de constatare amiabila de accident. Termenul in care se ia o hotarare cu privire la atestarea validitatii sau nulitatii documentului de constatare amiabila este de pana la trei zile de la avizarea daunei si inregistrarea la una din unitatile teritoriale ale societatii de asigurari.

In cazul atestarii nulitatii documentului de constatare amiabila de accident, societatea de asigurari, prin reprezentantul sau, are obligatia de a anunta imediat serviciul politiei rutiere de pe raza judetului unde s-a produs accidentul de circulatie, precum si de a aduce la cunostinta celor implicati in accident obligatia de a se prezenta la unitatea de politie, se mai stipuleaza in norma.

Sursa: bloombiz

Lauryca
2nd December 2006, 08:22
Eu cred ca pana se va aplica constatatul amiabil va mai trece ceva timp, pentru ca firmele de asigurari nu sunt pregatite. De fapt acum toata lumea a vazut asta politia, firmele in cauza, CSA-ul. Acest lucru trebuia pregatit din timp, si nu in trei luni cum s-a facut la noi. Firmele de asigurari au fost luate pe nepregatite pentru ca le trebuie: oameni compenti pentru a face acest lucru (si dpdv moral si tehnic - iar acest lucru se face cel mai greu), sedii adecvate (unele au, altele nu au), parcari separate pentru constatari si alte mijloace logistice pentru a asigura permanenta. Asa ca pâna una alta tot la Politie vom merge. Mai e mult pâna departe.

tchibos
2nd December 2006, 12:26
De constatarea amiabila se vorbeste de mult timp, in special pe la cozile de la politie pentru accidente usoare. Tu ai dreptate in ceea ce spui referitor la calitatea umana si profesionala a celor de la asigurari, insa schimbarea personalului din societatile de asigurare ar trebui sa se faca de la varf pentru ca toti sunt niste scarbe. Exista un contrast izbitor de socant cand intri intr-o societate de asigurare si vezi ca de o parte gasesti persoane care constanta daune si de alta persoane care fac asigurari. In prima parte gasesti numai tunete si fulgere, in cealalta numai lapte si miere. Ar trebui sa gaseasca o cale de mijloc si sa fie toti la fel. Cand iti iau banii pe asigurari ti-i iau cu ambele maini dar cand e sa ii dea pentru reparatii fac si spun orice doar doar o sa pleci acasa cu masina lovita.

Eu ma avut un far crapat (cat jumatate din degetul mic) abia se vedea, ca la politie cand am fost sa constat nu s-a observat crapatura, nici de mine dar nici de politist. Am vazut-o cand am ajuns acasa. M-am dus la asigurari joi (pe 30.11.2006) si a inceput ala sa ma imbarlige ca stii ca de fapt aia nici nu conteaza prea tare, ca nu are rost sa schimb farul pentru asa ceva, ca e in exterior si pe acolo nu poate intra apa si ca dac il schimb eu trebuie sa dau si o suma pentru reintregirea valorii asigurarii, ca el nu poate sa aprobe schimbarea farului fara sa constate politia si ca ar trebui sa ma duc iar la politie sa scrie pe procesul verbal si farul ala la daune si ca daca ma duc e posibil sa nu il mai gasesc, iar vineri nu lucreaza ca e 1 decembrie si de luni el pleaca o luna din localitate si nu ii tine locul nimeni s.a.m.d. Era instare sa zica orice numai sa o las balta. Initial aproape ca ma pacalise sa il las asa, stiind ce cozi sunt la politie la accidente usoare, dar apoi m-am razgandit ca m-a stresat tonul pe care l-a afisat cand i-am zis ca as vrea totusi sa il schimb ca doar de aia am casco. A inceput o disputa verbala ca m-ai aveam putin si ma luam la tranta cu el si m-am urcat in masina si m-am dus la politie, am rezolvat-o repede (printr-o cunostinta) si m-am intors la societatea de asigurare. Murea ala cand m-a vazut intors in 1/2 de ora. Incepuse sa ma intrebe daca am scris pe constatare nu stiu ce zgarietura si eu ii raspundeam doar atat: nu stiu domn'le, daca polistul a scris acolo, asta aprobi, asta repar. Inghitea in sec de fiecare data cand ii aminteam de politist.

Asa ca, o perioada, va fi teribil de greu fara politist si probabil va fi mult pana se va intra in normalitate in ceea ce priveste constatarea amiabila si asta datorita asiguratorilor, insa nu vad care e problema daca eu ma inteleg cu cel cu care am avut accidentul despre cine e vinovat si amandoi vrem sa ne reparam masinile. Doar de aia facem asigurari, nu? Eu zic ca e totusi o idee buna rezolvarea pe cale amiabila a accientelor usoare, fara implicarea politiei unde pana acum trebuia sa stai ore intregi (stiu persoane care au stat 9 ore, nu a fost cazul meu, eu am scapat doar cu 4 ore) pentru constatarea a ceva care era evident. In occident asa ceva exista si se practica de mult. Sper sa ne aliniem si noi ca tot avem pretentia ca vom intra in UE din 2007

Lauryca
3rd December 2006, 17:07
Nu stiu cum sa-ti zic dar pentru orice chichita nu te duci la asigurari. Asigurarile sunt chiar pentru evenimente neplacute. Sa dea domnul sa ajunga asigurarile ca-n tarile vestice si sa vezi ce-ai sa umbli cu farul crapat. Si stii de ce? Pentru ca o sa intervina fransiza. Daca s-ar introduce fransiza soferii ar fi mai responsabili în trafic si nu s-ar duce una-doua la asigurari. Sa te duci prin Italia sau alta tara vestica si ai sa vezi o gramada de masini cu defecte minore..Asta pentru ca asigurarile au fransiza...

tchibos
3rd December 2006, 17:44
cand ai o "chichita" cum o numesti tu poate nu ma duc, dar daca aceea chichita face parte dintr-un ansamblu de chichite iar asiguratorul imi spune ca pe aia sa o las asa ca nu are nimic atunci imi sare tandara. Si aca rezolvarea unei "chichita" ma costa un salariu bun si nu o pot face atunci la ce imi mai fac asigurare. Da-mi si mie detalii ca nu cunosc cum e cu fransiza asta la asigurarile din strainatate

georg40
3rd December 2006, 21:54
In Germania, la asigurarile auto obligatorii nu exista clauze pecuniare, doar suma maxima este stabilita (de exemplu 7,5 milioane Euro), dar ea este mai mult simbolica, asemenea pagube nu se inregistreaza nici macar la caramolaje in masa pe autostrada.
La asigurarile casco, totale sau partiale, asiguratul se obliga sa participe la suma de despagubit cu o cota parte variabila , care incepe pe la 300 de euro si o ia in sus, nelimitat.
In practica daca cineva participa la despagubiri sa zicem cu 300 de euro, si o reparatie costa mai putin sau in jurul acestei sume, nu va anunta asiguratorul si aceasta din doua motive: pe de o parte nu primeste nici un fel de despagubiri, paguba fiind mai mica decat participarea; pe de alta parte daca pentru cativa euro(sa zicem peste cei 300 de euro) urmeaza sa se plateasca o despgubire, asiguratul va fi retrogradat in anul urmator cu 2-3 sau chiar cinci clase, premiile de platit in noua clasa de asigurari depasind de facto suma despagubita.
Suna putin complicat dar legea facuta cu cap pentru a nu recurge la amestecarea in afacere a asigurarilor pentru toate nimicurile. Adesea si la asigurarile obligatorii cauzatorii de evenimente platesc sume mici din buzunar pagubitului numai sa nu fie anuntata asigurarea. (Cu anuntarea evenimentelor catre politiei si evaluarea vinovatiei si pagubelor la fata locului, practica de mai sus nu are nici o legatura, ele sunt procedee independente).
Exemplu concret. Mie mi-a zgariat la masina in parcare un alt automobilist o use, el a platit reparatia din buzunar, pentru ca asigurarea lui sa nu -l retrogradeze intr-o alta clasa mai costisitoare).

tchibos
3rd December 2006, 22:01
Exemplu concret. Mie mi-a zgariat la masina in parcare un alt automobilist o use, el a platit reparatia din buzunar, pentru ca asigurarea lui sa nu -l retrogradeze intr-o alta clasa mai costisitoare).

Mi se pare mai mult decat ok un caz ca asta din exemplul tau.

In prezent si la noi situatia e oarecum similara adica pentru daune sub un prag minim care nu stiu exact cat e dar am auzit ca se afla undeva la 100 - 200 ron, asigurarea nu iti plateste reparatia ci o faci pe buzunarul tau. Peste suma respectiva asigurarea iti plateste reparatia insa anul viitor cand iti faci casco urmator vei plati ceva mai mult sau nu vei mai beneficia de reducerile care se fac. Nu stiu la RCA cum e dar am inteles ca si aici se plateste o suma pentru reintregirea asigurarii in caz ca ai avut accidente. Suma care se plateste insa este mult prea mica pentru a speria soferii sau a face reparatii pe bani personali ca sa evite un cost ridicat pentru viitoarea asigurare. Si daca te mai gandesti ca pentru o zgaraietura trebuie sa iti faca toata aripa sau portiera s.a.m.d. care costa milioane bune atunci bagi asigurarea la bataie doar doar mai amani o plata pe care o suporti greu.

Lauryca
3rd December 2006, 22:50
La RCA nu se plateste reintregire; pentru ca nu ai ce sa reintregesti. Nu e suma asigurata; e o asigurare de raspundere civila cu un plafon maxim de despagubire.

Fransiza inseamna partea din dauna pe care o plateste asiguratul. Ea poate fi un procent din suma asigurata sau din dauna. De exemplu la un Logan cu suma asigurata de 8000 de euro si fransiza de 1% din suma asigurata la orice dauna asiguratul plateste 80 de euro, iar firma de asigurari restul; evident ca daca dauna e mai mica sau egala cu 80 de euro nu te mai duci la firma de asigurari..

georg40
3rd December 2006, 22:54
Regulile acestea cu retrogradarea asiguratului sunt si urmarea unor manopere necinstite prin care s-au declarat pagube ...provocate, a caror reparare sa o plateasca apoi asiguratorul.
Un lucru este insa foarte adevarat: asigurarea nu pierde niciodata ! Altfel ar da faliment.

Lauryca
4th December 2006, 07:59
Ba da: pierde la unii si castiga de la altii!!! :D

tchibos
4th December 2006, 08:20
per ansamblu nu are cum sa piarda, altfel nu ar mai functiona

georg40
4th December 2006, 12:35
Asa e.
Inca ceva .La despagubiri , sume ce depasesc 2-3000 de euro se fac expertize, si ele costa circa 250-300 euro, dupa care asiguratorul stabileste suma definitiva (se mai includ costuri pentru timpul reparatiei, masina de imprumut, sau scaderea efectiva a valorii autotusimului in urma accidentului etc.).Suma se plateste pagubitului fara a se impune repararea efectiva a masinii.Sunt oameni care incaseaza aceasta suma, mai primesc ceva de la interesati pentru masina accidentata, si cu suma totala isi procura o alta masina, noua sau folosita. Mai demult, decontarea avea loc direct intre asigurator si unitatea reparatoare.

Lauryca
5th December 2006, 07:42
Ieri pe la ora 11 am avut "norocul" sa ma atinga un "italian" mioritic o Vectra din 2000. Cum nici unul dintre nu se credea vinovat am chemat politia si dupa lupta seculare (cca 1 ora) a venit si a cercetat evenimentul; pana la urma a iesit la lumina adevarul - adik nevinovatia mea :D. Chiar daca as fi cazut de acord cu celalalt cond. auto tot la politie am fi mers si nu la firma de asigurari. Apropo daca era sa chemam pe cineva de la asigurari pe cine chemam ca cel vinovat avea carte verde de Italia; de unde stiam eu cine rezolva daunele in Ro pentru firma X din It(sau Ge, Spania, etc.). E greu de crezut, dar pe siteul BAAR, www.baar.ro nu exista o lista cu corespondenta inter-tari a societatilor de asigurare..

georg40
5th December 2006, 11:57
Intereseaza-te , poate exista o centrala de asigurari. Aici, indiferent cine te asigura (sunt peste 250 de societati diferite) anunti aceasta centrala si acolo primesti toate informatiile necesare.
Important este la evenimente sa anunti cele intamplate in 24 de ore (sambata si duminca conteaza ca zile libere).

tchibos
5th December 2006, 12:49
ma rog mie mi-a spus sa ma duc la sigurator in 48 ore

ca idee ce se intampla daca nu ma duc in termenul asta?

georg40
5th December 2006, 12:59
Trebuie citite clauzele din contract. Cu siguranta sunt prevazute sanctiuni, iar o repunere in termen poate fi realizata doar prin motive de forta majora. Aceste termene (24 dau 48 de ore) sunt diferite.

Lauryca
5th December 2006, 20:56
Intereseaza-te , poate exista o centrala de asigurari. Aici, indiferent cine te asigura (sunt peste 250 de societati diferite) anunti aceasta centrala si acolo primesti toate informatiile necesare.
Important este la evenimente sa anunti cele intamplate in 24 de ore (sambata si duminca conteaza ca zile libere).

Ar trebuie sa sun la BAAR sa aflu informatii, dar o fac pe CASCO, ca nu e masina mea, e masina de la serviciu...

tchibos
27th December 2006, 22:46
Introdusă în noul Cod rutier în toamna acestui an, măsura constatării amiabile și-a dat obștescul sfârșit zilele trecute, printr-o decizie a Camerei Deputaților. Pentru multă vreme de acum înainte, șoferii implicați într-un accident ușor vor face din nou cozi la ghișeele Poliției Rutiere.

Ar fi fost prea frumos ca să fie adevărat! Imaginați-vă două automobile implicate într-un accident la semafor, cum se întâmplă zilnic cu sutele în circulația infernală din Capitală. Șoferii coboară din mașină, își evlauează din ochi pagubele, după care, de comun acord, completează un formular (constatul amiabil) și merg la asigurător pentru întocmirea documentației necesare în vederea reparației mașinilor. Cât timp accidentul s-a soldat doar cu pagube materiale și nu cu victime, Poliția își vede de lucruri mai importante, cum ar fi dirijarea circulației în intersecțiile aglomerate sau supravegherea traficului. Fără procese-verbale, fără timp pierdut la birourile de constatări auto, fără amenzi contravenționale sau puncte de suspendare.

Tot articolul in Capital (http://www.capital.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=100508&newsletter_link=1)