PDA

View Full Version : Men(Worlds 2015)



whisper
20th March 2015, 23:14
Campionatul Mondial de patinaj artistic Shanghai 2015

Programul competitiei

Men

March 27,Friday 16:15/10:15 SP
March 28,Saturday 17:45/11:45 FP

whisper
21st March 2015, 23:40
La acest campionat mondial principali candidati la titlu sunt

Javier FERNANDEZ

https://nbcolympictalk.files.wordpress.com/2014/11/javier-fernandez.jpg

Programele din acest sezon

SP Black Betty by Ram Jam
LP Il barbiere di Siviglia
Ouverture
Acto Laro al Factotum
Temporale
by Giacchino Rossini
Exhibition Aerobic Class (Mix)
choreo. by Kurt Browning and Geoffrey Tyler[44]

When I Was Your Man
by Bruno Mars

Rezultatele din acest sezon

Skate Canada 2nd
Rostelecom Cup 1st
GPF 2nd
Spain Nationals 1st
Europeans 1st


Sergei VORONOV

http://www2.pictures.zimbio.com/gi/Sergei+Voronov+ISU+Grand+Prix+Figure+Skating+OPD1T 75QqUkl.jpg

Programele din acest sezon

SP Danse macabre by Camille Saint-Saëns
LP Caruso by Neal Schon
Come Together by Marcus Miller
At Last by Kenny G
Big Time Boppin' (Go Man Go) by Big Bad Voodoo Daddy

Rezultatele din acest sezon
NHK 2nd
Rostelecom Cup 2nd
GPF 3rd
Russian Nationals 2nd
Europeans 3rd


http://cbsnews1.cbsistatic.com/hub/i/r/2014/02/14/027b1ae5-f0bc-4a75-993f-1b3a98fea67c/thumbnail/620x350/8c385a4614bfabee08a9d3e8a7b9902d/hanyu-ap67345439765.jpg
Yuzuru HANYU

http://www.cbc.ca/sports-content/figureskating/opinion/assets_c/2012/11/hanyu-121019-620-thumb-620xauto-240650.jpg

Programele din acest sezon

SP Chopin Ballade no. 1 by Frederic Chopin
choreo. by Jeffrey Buttle
LP The Phantom of the Opera by Andrew Lloyd Webber
choreo. by Shae-Lynn Bourne
Exhibition The Final Time Traveler by Sarah Alainn
choreo. by Kenji Miyamoto

Hana wa Saku
by Fumiya Sashida
choreo. by Nanami Abe


http://www.snowalps.com/foto/albums/userpics/14361/n_185883582.jpg

Rezultatele din acest sezon

NHK Trophy 4th
CoC 2nd
GPF 1st
Japan Nationals 1st


http://www.jiji.com/news/handmade/topic/d4_news/han001-jpp016283694.jpg

whisper
26th March 2015, 23:43
Ordinea de start
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/s720x720/11038117_10153722200077538_8246827246828728919_n.j pg?oh=af069f1cfc0095146e113ed0f92268fa&oe=55A5C665&__gda__=1437744350_77b296ad080b99456456824b3d7a977 4

Pacat ca nu ne mai dau voie sa punem poze pe acest site :P

Tracoromana
26th March 2015, 23:50
Pacat ca nu ne mai dau voie sa punem poze pe acest site :P
:o: Zau??? Nici prin Manage Attachments ? Dar linkuri?
.

whisper
26th March 2015, 23:59
pai vad ca toate pozele postate de mine, apar ca linkuri!

irinaidu
27th March 2015, 09:50
lamuriti-ma si pe mie azi la ce ora sunt baietii ? si oare o sa fie dansul si baietii in reluare azi mia tarziu sau in alta zi ?

florik2000
27th March 2015, 12:33
Urmareste cineva competitia?

miafangina
27th March 2015, 13:04
Acum s-a terminat reluarea dansului pe eurosport si incep baietii si pe eurosport si la tvr 2.Eurosportul are in program reluari si dupa-amiaza mai tarziu nu stiu exact la ce ore.
Eu ma voi uita pe tvr 2...momentan conduce Amodio :)

florik2000
27th March 2015, 13:05
Bietul Kozuka:(

ice_girl
27th March 2015, 13:48
Saracul Peter :(, nu cred ca prinde programul liber

Tracoromana
27th March 2015, 14:59
Top 6 SP baieti:
1 Yuzuru HANYU JPN 95.20
2 Javier FERNANDEZ ESP 92.74
3 Denis TEN KAZ 85.89 3
4 Sergei VORONOV RUS 84.70
5 Han YAN CHN 84.45
6 Jason BROWN USA 84.32

Rezultate complete:http://www.isuresults.com/results/wc2015/SEG001.HTM
.

miafangina
27th March 2015, 15:03
Denis mi se pare prea sus,mi-a placut mai mult voronov,mi-a placut si chinezul si Jason Brown.
Bietul Kovtun,ce mila mi-a fost de el...
Evident ca mi-a placut Javier mult de tot,cel mai mult de fapt dar si Yuzuru care a ramas acelasi copil dulce si iubit de toata lumea:) si ce de jucariii

corina_mee
27th March 2015, 15:17
Destul de slab concursul, foarte multe greseli.
Mi-au placut Javier, Yuzuru, Han Yan, Voronov si suprinzator, Jason Brown :D
Denis Ten are un program superb, dar din pacate azi nu i-a iesit. Prea matre punctajul, eu l-as fi vazut undeva pe locul 6.

whisper
27th March 2015, 23:39
Doamne ce slab s-au prezentat ceilalti doi patinatori niponi! Nu l-am vazut pe Kozuka, dar Mura a gresit enorm! Si, daca e adevarat ce a spus Yvonne, ca ar fi declarat el, nu poate fi o scuza! Pai, daca nu mai reuseste sa se motiveze, sa lase locul altora! Sunt tare suparata pe cei doi! Asteptam mai multe! La cum sunt clasati ei, Japonia sigur pierde un loc pentru Mondialele de anu viitor! Sper ca nu doua! Anul viitor va aparea si Uno si ar fi pacat sa nu poata intra!

Ten(Denis, a nu se intelege Jeremy) a patinat foarte frumos, pacat de ratare. Si faptul ca nu i-au nimerit melodia mi-a amintit de Steph :D Chiar mi-a placut, dar totusi as fi mai fericita cu Voronov pe podium! :) Si am crezut ca Javi va lua un punctaj mai bun! Cam prea exigenti arbitrii in cazul lui!
Si cu toata greseala lui, Yuzuru a fost tare simpatic si ma bucur ca e pe primul loc dupa scurt! Si ce de jucarii a primit! multi, multi Winnie :P
Si se pare ca nu pot fi doua Bolero-uri de no 1! Desi nu se numara printre preferatii mei, imi pare tare rau de Maxim! Asa trist era la final! Nici nu a putut ridica capul! Sper sa fie mai bine pentru el la lp!

ice_girl
28th March 2015, 09:01
M-am uitat si eu ieri la SP baietilor ( de fapt de la Adam Rippon incolo) deci cateva impresii:
-Denis Ten cam prea supranotat probabil arbitrii il vor cu orice pret pe podium :D
-Javier in schimb mi s-a parut teribil de subnotat mai ales la PCS, parerea mea e sa schimbe urgent antrenorul, Orser mi se pare mult mai implicat si conectat in programele lui Yuzuru ( nu pot sa uit ceea ce s-a intamplat la Sochi la FP, acolo a fost mai mult o eroare grava de strategie decat o greseala din partea lui Javier, eroare care l-a costat bronzul olimpic) si dupa cum a spus si Brancusi "la umbra marilor stejari nu mai pot creste si alti copaci"; oricum eu ii tin pumnii sa obtina o medalie cat mai stralucitoare :)
-Voronov mi-a placut mult, il vedeam pe locul 3 nu pe 4
-Yuzuru simpatic si copilaros ca de obicei, cred ca strans mai mult de 10 saci de jucarii :)
-Kovtun a demosntrat inca o data ca din pacate nu are nervii tari, iar in momentele cheie clacheaza inexplicabil, la K&C mi-a fost mila de el, era asa de trist si suparat :(

miafangina
28th March 2015, 09:27
Sunt de acord cu aproape tot ce ai spus,mai putin cu schimbarea antrenorului,nu uit ca Javier a crescut la nivelul la care este dupa ce a inceput sa lucreze cu Orser si nu cred ca-l saboteaza antrenorul,cel putin nu constient.Nu stiu ce sa spun despre asta si despre impartirea atentiei cand ai doi elevi talentati,s-ar putea sa fie ca in familie cand iti iubesti la fel copiii si le acorzi aceeasi atentie si aceleasi sanse iar in rest depinde si de ei.

Geografu
28th March 2015, 09:31
Sper pentru rusi sa prinda Voronov macar un bronz.

ice_girl
28th March 2015, 09:34
Sunt de acord cu aproape tot ce ai spus,mai putin cu schimbarea antrenorului,nu uit ca Javier a crescut la nivelul la care este dupa ce a inceput sa lucreze cu Orser si nu cred ca-l saboteaza antrenorul,cel putin nu constient.Nu stiu ce sa spun despre asta si despre impartirea atentiei cand ai doi elevi talentati,s-ar putea sa fie ca in familie cand iti iubesti la fel copiii si le acorzi aceeasi atentie si aceleasi sanse iar in rest depinde si de ei.
Mia, ai dreptate cand spui ca Javier a crescut f mult de cand a ajuns la Orser, dar mie asa mi se pare ca acesta ii acorda cumva mai multa atentie lui Yuzuru, poate nu e ceva constient sau e doar o impresie de-a mea, oricum ii vreau pe amandoi pe podium la acest CM:)

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10425055_10153725246482538_7155537405765696710_n.j pg?oh=18e4dc9f3e6e8bcbe9b9159fd19846b4&oe=55A697BC&__gda__=1437496746_96f7017336ab83809c77dbadd68c568 b

miafangina
28th March 2015, 09:46
Nici nu concep un podium fara cei doi,as prefera Javier-Yuzuru-Voronov :)

corina_mee
28th March 2015, 11:33
A gresit mult federatia Japoniei. Trebuia sa fie trimis Shoma Uno in locul lui Mura, mai ales ca l-a intrecut si la campionatele nationale si la 4 continents si a avut rezultate bune tot sezonul. Sigur se clasa undeva in top 10 si asa Japonia isi pastra cele 3 locuri. Mura, in afara de primele doua etape de GP, a ratat de fiecare data.

roxella
28th March 2015, 12:08
A gresit mult federatia Japoniei. Trebuia sa fie trimis Shoma Uno in locul lui Mura, mai ales ca l-a intrecut si la campionatele nationale si la 4 continents si a avut rezultate bune tot sezonul. Sigur se clasa undeva in top 10 si asa Japonia isi pastra cele 3 locuri. Mura, in afara de primele doua etape de GP, a ratat de fiecare data.

Shoma Uno nu e junior inca? Parca a castigat sezonul asta finala Grand Prix dar la juniori :confused: Sau putea fi trimis si in cazul asta?

Edit: Dar toti baietii patineaza pe Fantoma de la Opera? :happy:headbang::groggy:

ice_girl
28th March 2015, 12:53
Nici nu concep un podium fara cei doi,as prefera Javier-Yuzuru-Voronov :)
Si eu vreau la fel:), nu sa o sa-i pot vedea live dar sper sa aflu vesti bune cand ma intorc acasa:yes:

Miruna1990
28th March 2015, 13:48
Rugaciune colectiva sa se intample o minune si sa isi pastreze Japonia 3 locuri la baieti!

miafangina
28th March 2015, 13:57
Nu toti medaliatii aduc pentru tara lor 3 locuri?eu asa credeam

miafangina
28th March 2015, 13:58
a inceput transmisia pe eurosport,conduce kovtun,oare cum o fi mers?sper ca bine

Miruna1990
28th March 2015, 14:05
Nu toti medaliatii aduc pentru tara lor 3 locuri?eu asa credeam

Depinde. Daca tara are calificat un singur sportiv intr-o proba, ca sa califice 3 locuri acesta trebuie sa iasa primul. Daca iese in top 10, califica doua locuri. Altfel ramane unul.
Daca tara are calificati 2 sau 3 sportivi, trebuie ca pozitiile cumulate ale primilor doi sa fie maxim 13. Deci daca Yuzu castiga, Kozuka trb sa ramana pe maxim 12. Altfel raman doar doi sportivi pt la anul

Tracoromana
28th March 2015, 14:07
Edit: Dar toti baietii patineaza pe Fantoma de la Opera? :happy:headbang::groggy:

Da! Sunt 5 care patineaza pe Fantoma de la Opera, adica 20% :
Takahito MURA, June Hyoung LEE, Michael Christian MARTINEZ, Ronald LAM, and finally Yuzuru HANYU. :groggy:
.

corina_mee
28th March 2015, 14:10
Shoma Uno nu e junior inca? Parca a castigat sezonul asta finala Grand Prix dar la juniori :confused: Sau putea fi trimis si in cazul asta?

Edit: Dar toti baietii patineaza pe Fantoma de la Opera? :happy:headbang::groggy:
Shoma are 16 sau 17 ani, ar fi putut concura si la seniori. Si canadienii mici de la perechi au participat si la juniori si la seniori, deci inseamna ca se poate.

Tracoromana
28th March 2015, 15:57
/hello/hello/hello /OLE//OLE/ Javi!!!!!!

miafangina
28th March 2015, 15:58
Oana,mi-au iesit doar primii doi,sunt foarte bucuroasa pentru Javier!
Jos palaria in fata lui Yuzuru,l-a incurajat pe Javi,a fost foarte fair-play.Mi-a placut si Denis Ten,mai ales in partea a doua a programului iar cei mici au fost deliciosi cum se jucau ei cu plushurile si ce bine se simteau,bravo!

OLE!

miafangina
28th March 2015, 16:04
O mentiune speciala pentru Jason Brown,mi-a placut tare mult programul lui,a patinat frumos,relaxat,nu avea decat de castigat.E copilaros si el,cum se cuibarea de fiecare data pe umarul antrenoarei :) foarte simpatic.

Tracoromana
28th March 2015, 16:08
Rezultate finale

1 Javier FERNANDEZ ESP 273.90 2 2
2 Yuzuru HANYU JPN 271.08 1 3
3 Denis TEN KAZ 267.72 3 1
4 Jason BROWN USA 248.29 6 5
5 Nam NGUYEN CAN 242.59 9 4

Nu se putea o surpriza mai placuta!!! Nu pot sa nu ma gandesc ca Orser a lucrat acuma numai cu Javier in perioada dinaintea CM si s-a vazut asta inca de la SP. Yuzuru s-a antrenat singur la Shanghai ca sa nu mai faca atatea drumuri din JPN unde a fost in covalescenta. Probabil Javi a fost mai neglijat inainte.
Felicitari lui Denis Ten pentru castigarea programului liber. E clar ca daca s-ar fi concentrat la SP ar fi castigat competitia.
.

miafangina
28th March 2015, 16:32
Mi-a placut relatia dintre Orser si elevii lui,l-a primit pe yuzuru,l-a felicitat,apoi i-a spus ca se duce la Javier si japonezul i-a strigat de incurajare colegului sau,foarte frumos.Mi-s dragi amandoi si stiu ca fara greselile lui Yuzuru,Javi n-ar fi castigat dar asa e concursul,ma bucur ca a iesit asa.

whisper
28th March 2015, 22:33
Yay!! Sunt asa bucuroasa pentru Javi! A meritat sa castige si eu l-as fi vazut de ieri pe primul loc! La sp a fost cam slab notat, fata de ce a reusit el!
Yuzu e asa dragut si chiar i-a strigat ceva lui Javi inainte de program..nu am inteles bine, dar cred ca zis Go Javi! :D Sper ca se vor intelege foarte bine si de acum incolo cei doi..sau cei 3! Nu m-as mira ca la un moment dat sa fie un podium Orser! Yuzu, Javi, Nam! Nu conteaza ordinea! E foarte bun Nguyen, si chiar nu stiu ce a patit la 4CC! Si pe deasupra e inca un copil era asa super cute cand astepta in locul destinat celor ce ocupau locuri pe podium! A fost tare funny! Si cand i s-a alatura si Misha a fost si mai si! Cand au inceput cei din ultima grupa s-au mai oprit din copilarii!
Si acum dupa ce Yuzu il are pe Winnie am vazut ca si Nam or Misha aveau cate o jucarie de plush cu ei! Dar nu mi-am dat seama prea bine ce reprezenta jucaria canadianului!

Geografu
29th March 2015, 09:02
M-am bucurat mult pentru Javi, a meritat acest aur :) Pacat de Voronov, tineam mult sa mai ia Rusia o medalie, si la baieti.

ice_girl
29th March 2015, 16:49
Oana,mi-au iesit doar primii doi,sunt foarte bucuroasa pentru Javier!
Jos palaria in fata lui Yuzuru,l-a incurajat pe Javi,a fost foarte fair-play.Mi-a placut si Denis Ten,mai ales in partea a doua a programului iar cei mici au fost deliciosi cum se jucau ei cu plushurile si ce bine se simteau,bravo!

OLE!
Mia, e f bine si asa/hello!
Javier/OLE/,ce mare si frumoasa surpriza:great:! Abia azi am reusit sa-i vad programul dar ieri m-a sunat mama f bucuroasa sa-mi spuna ca e campion mondial! Dupa 8 ani un european castiga din nou titlul mondial si culmea tot pe taram asiatic:ok:!Javier dintotdeauna mi-a fost f drag, mai mult pt faptul ca e spaniol,pt caracterul lui frumos, pt personalitatea lui vesela si generoasa dar ca si patinator abia acum pot spune ca a reusit sa ma convinga cu adevarat, si ma bucur pt asta caci ziceam ca nu mai e nimeni in proba masculina cu care sa tin la modul acela plin de nervi si de emotii:D
Yuzuru a demonstrat inca o data ca e un luptator dar si un patinator plin de fair-play :)
Iar clasarea pe locul 3 a lui Denis Ten e perfecta, nici nu-l voiam mai sus de atat:drak:
Si ma bucur enorm si pt Misha Ge, cand ii reuseste si tehnicul e senzational:great:
Pacat pt Rusia :( , imi pare tare rau pt Voronov, il voiam in top 5

corina_mee
30th March 2015, 10:34
Bravo Javi!!!:):):)::yes:
M-am bucurat super mult pentru el! Parc nici lui nu-i venea sa creada ca a castigat :D
Mi-a placut Yuzuru, a fost foarte fair-play si il incuraja pe Javi inainte de evolutie. Ma speriasem ca o sa rateze tot programul dupa greseala de la cvadruple, dar din fericire nu a fost asa.
Cel mai frumos program mi s-a parut ca l-a avut Denis Ten, dar gresise mult prea mult la scurt. Anul trecut nu m-a impresionat prea tare, dar anul asta mi-au placut mult programele lui.
Si mi-au mai placut Nam Nguyen, Jason Brown si Misha Ge.
Are super echipa Orser, cu Yuzuru, Javi si Nam :D