PDA

View Full Version : Ladies(Worlds 2015)



whisper
20th March 2015, 22:54
Campionatul Mondial de patinaj artistic Shanghai 2015

Programul competitiilor

Ladies
March 26,Thursday 10:30/04:30 SP
March 28,Saturday 10:30/04:30 LP

whisper
21st March 2015, 22:32
Favorite pentru a castiga titlul mondial sunt

Elizaveta Tuktamysheva

http://viola.bz/wp-content/uploads/2011/10/0_b4c67_57b2a22c_XL.jpg

Programele din acest sezon

SP Bolero by Maurice Ravel
LP Batwannis Beek by The REG Project
Sandstorm by La Bionda
Exhibition Koop Island Blues by Koop
Adiós Nonino by Astor Piazzolla

Rezultate in sezonul 2014/2015
Skate America 2nd
Cup of China 1st
Grand Prix Final 1st
Russian nationals 2nd
Europeans 1st


Elena Radionova

http://theantifeminist.com/wp-content/uploads/2014/12/Elena_Radionova_2.jpg

Programele din acest sezon
SP De mi vera te fuistes (Seguiriyas) by Pepe Romero
Ain't It Funny by Jennifer Lopez
LP Piano Concerto No. 3 by Sergei Rachmaninoff
Trio Elegiaque No. 2 by Sergei Rachmaninoff
Exhibition Queen of the Night
I Will Always Love You by Whitney Houston
Amies - Enemies by Nâdiya

Rezultatele din sezonul 2014/2015
Skate America 1st
Trophee Eric Bompard 1st
Grand Prix final 2nd
Russian Nationals 1st
Europeans 2nd


Satoko Miyahara

https://36.media.tumblr.com/002eef93416a1998c8461c17da4e10f1/tumblr_nfsr08zWrf1r1yaqpo1_500.png

Programele din acest sezon

SP The Magic Flute by Wolfgang Amadeus Mozart
LP Miss Saigon by Claude-Michel Schönberg
Exhibition Let Her Go performed by Jasmine Thompson

Rezultatele din sezonul 2014/2015
Skate Canada 3rd
NHK Trophy 3rd
Japan Nationals 1st
4CC 2nd

lady_k
23rd March 2015, 09:39
Si poll? N-avem poll? :P

whisper
23rd March 2015, 23:04
jeje, uite ca nu am facut si acum e cam tarziu pentru el. Dar puteti spune in comentarii pe cine sustineti! :)

miafangina
26th March 2015, 08:56
Buna dimineata!foarte tare penultima grupa,fetele n-au facut greseli mari,mi-au placut toate dar in special Polina,chinezoaica,Murakami.
Dragut Marius:nu canta ea,e play-back! cum ar mai fi putut sa si cante?!
Sper sa fie tot asa si ultima grupa.

miafangina
26th March 2015, 09:07
Wow,Elizaveta le-a bagat mortul in casa,a facut triplu axel 44 la tehnic si 77 puncte la total!!!

Tracoromana
26th March 2015, 09:09
Yay!!! Superba a fost Liza !!!
.

Tracoromana
26th March 2015, 09:41
Top 10 SP:
1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 77.62
2 Elena RADIONOVA RUS 69.51
3 Satoko MIYAHARA JPN 67.02
4 Kanako MURAKAMI JPN 65.48
5 Rika HONGO JPN 62.17
6 Zijun LI CHN 61.83
7 Polina EDMUNDS USA 61.71
8 Gracie GOLD USA 60.73
9 Anna POGORILAYA RUS 60.50
10 Alaine CHARTRAND CAN 60.24

Rezultate complete: http://www.isuresults.com/results/wc2015/index.htm

Foarte bine s-au prezentat cele 3 japoneze; la rusoaice ne asteptam sa fie primele. Dezamagitor pentru mine este clasarea lui Ashley Wagner pe pozitia 11, ca sa nu mai vorbesc de Kiira Korpi care este pe locul 32, necalificata.

SuperLiza:

Z3SuNQu2u1o

Alte video:
https://www.youtube.com/channel/UCM_UaC4Afd9QAAXQowpJcrQ/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
https://www.youtube.com/channel/UCw-L8IsW2QbvEYs9baQwyww (aici fara comentarii)
.

Spiridonova.Fan
26th March 2015, 09:42
Tot ce pot sa zic este WOW Elizaveta! Ce exercitiu!

Radionova parca merita si ea putin mai mult.

Tracoromana
26th March 2015, 10:00
@Mia, si mie mi-au placut fetele din penultimele grupe. Le urmaresc mai cu placere si relaxata fiindca mai apoi, la ultima grupa, am emotii si le urmaresc precum Auri. Sper sa revad mai in amanunt la Eurosport. Mai ales ca imi place sa ascult si comentariile lui Marius Negrea si cele ale lui Cornel Gheorghe.
.

miafangina
26th March 2015, 10:14
Asa este Flavia,au si ele emotii mai mari,sunt "mai favorite" la medalii si-atunci e mai probabil sa greseasca iar daca mai patesc ca azi,sa ridice cineva o stacheta greu de trecut...s-a dus relaxarea.Deci te uiti si la eurosport?bravo tie!eu am treaba pe-afara,poate incerc si eu dupa ce ma-ntorc.

roxella
26th March 2015, 12:25
Cred ca sunt singura de aici care nu o place deloc pe TUKTAMYSHEVA :D Nu stiu,nu-mi inspira nimic...sunt constienta ca e o foarte buna sportiva,insa nu-mi intra deloc la inima :))
In schimb,imi place foarte,foarte mult Elena Radionova. Mi se pare superba,chiar daca mai are de crescut la artsitic. E atat de bucuroasa,de expansiva...mai mare dragul sa ma uit la ea. Mi-a parut rau de Ana P,pacat ca a ratat si cred ca s-a si accidentat putin :(
Alte fete care mi-au placut mult: Zijun Li,Rika Hongo,Kanako,Polina,So Youn...
Multa bafta tuturor la programul liber!

ice_girl
26th March 2015, 13:57
Am reusit sa ma trezesc nu de la 7 ci de la 8 ( si fara ceas chiar:D) si am vazut ultimele 2 grupe, cateva impresii:
-Liza a fost senzationala, nu mi-a venit sa cred ce 3A a reusit:great:(dupa Mao nu credeam sa mai vad un 3A asa curat si frumos aterizat), poate concura cu brio si in proba masculina, ca interpretare mi-a placut mai mult la Europene dar a patinat cu f multa determinare si ambitie , se vede ca isi doreste tare mult titlul mondial :ok:
-Elena mi-a placut si ea f mult, un program patinat cu multa dezinvoltura si pasiune, dar poate sa-mi explice cineva de sunt doar 2 pct intre ea si Satoko Miyahara care nu mi-a placut absolut deloc, zero expresivitate, o papusa pe arcuri cu patine, in nici un caz nu o vreau pe podium :mda:, nici Rika Hongo nu m-a incantat in schimb Kanako mi-a incalzit inima, si cum plangea de bucurie la sfarsit :), pe ea chiar as vrea-o pe podium :)
-Polina mi s-a parut subnotata, eu o vedeam cel putin pe locul 5, mi-a placut totul de la rochita pana la interpretare :)
-imi pare rau pt Ashley dar si pt Gracie :(, sper ca ambele sa mai recupereze la FP, iar Anna P. la un moment dat am crezut ca se va opri, a avut o cazatura tare urata si dureroasa, dar bv e luptatoare si a dus programul pana la capat :ok:

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/18799_10153721991512538_3656530398264587239_n.jpg? oh=097bca8e5cd0839c9ffba16ee58dd5cf&oe=55AC0313

Miruna1990
26th March 2015, 14:47
-Elena mi-a placut si ea f mult, un program patinat cu multa dezinvoltura si pasiune, dar poate sa-mi explice cineva de sunt doar 2 pct intre ea si Satoko Miyahara care nu mi-a placut absolut deloc, zero expresivitate, o papusa pe arcuri cu patine, in nici un caz nu o vreau pe podium :mda:, nici Rika Hongo nu m-a incantat in schimb Kanako mi-a incalzit inima, si cum plangea de bucurie la sfarsit :), pe ea chiar as vrea-o pe podium :)
-Polina mi s-a parut subnotata, eu o vedeam cel putin pe locul 5, mi-a placut totul de la rochita pana la interpretare :)

Miyahara a reusit sa patineze curat si cu dificultate mai mare decat Kanako si Rika (sarituri mici dar rotate conform protocolului). Mie imi place mult LP-ul ei si mi se pare extraordinara coregrafia, dar nici mie nu imi transmite mare lucru.
Cu toate acestea, arbitrii au fost de acord cu tine si au notat-o mai bine pe Kanako la componente :) Mie Elena imi place de mor pt 1000 de motive, dar patinajul ei este extrem de nerafinat. De fapt, mi se pare ca a fost notata chiar corect de data asta (si supranotata alte dati).
Liza, no comment :yeah: este prima sportiva din lume ever sa realizeze 4 sarituri triple intr-un program scurt. A facut istorie.
Polina se incapataneaza sa sara 3F desi nu il reuseste pe muchie corecta si pierde aiurea puncte. In loc de 3F, putea face un 3Loop cu GOE mai mare si sunt convinsa ca prindea ultima grupa valorica. Strategie slaba a antrenorilor, tot sezonul a primit cel putin "!" si chiar "e" pt flip.

ice_girl
26th March 2015, 15:01
Miyahara a reusit sa patineze curat si cu dificultate mai mare decat Kanako si Rika (sarituri mici dar rotate conform protocolului). Mie imi place mult LP-ul ei si mi se pare extraordinara coregrafia, dar nici mie nu imi transmite mare lucru.
Cu toate acestea, arbitrii au fost de acord cu tine si au notat-o mai bine pe Kanako la componente :) Mie Elena imi place de mor pt 1000 de motive, dar patinajul ei este extrem de nerafinat. De fapt, mi se pare ca a fost notata chiar corect de data asta (si supranotata alte dati).
Liza, no comment :yeah: este prima sportiva din lume ever sa realizeze 4 sarituri triple intr-un program scurt. A facut istorie.
Polina se incapataneaza sa sara 3F desi nu il reuseste pe muchie corecta si pierde aiurea puncte. In loc de 3F, putea face un 3Loop cu GOE mai mare si sunt convinsa ca prindea ultima grupa valorica. Strategie slaba a antrenorilor, tot sezonul a primit cel putin "!" si chiar "e" pt flip.
Miruna, multumesc pt explicatiile tehnice:yes:, acum am inteles de ce Polina a primit asa putine puncte la TES, a avut un program asa frumos si merita sa fie in ultima grupa valorica:(, dar asa se intampla cand nu ai o strategie buna
Miyahara si Hongo sunt f bune la partea tehnica dar din pacate la ani lumina fata de predecesoarele lor ca si interpretare, eleganta si naturelete
Off, iarasi mi s-a facut dor de Mao, chiar si de Akiko:)

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/11083864_950850348273240_22597988197234401_n.jpg?o h=984d45e269b1cb0c8530f1aac214f70c&oe=55782BF5&__gda__=1433394713_f8a993afc62b86782fb0c943db056a2 c

Geografu
26th March 2015, 17:04
Liza, un singur cuvant: PERFECTA :floricica:/OLE/:great:

irinaidu
26th March 2015, 22:25
Am reusit sa vad doar programul Elizavetei. Tehnic f bun, ea o buna atleta si m-am bucurat enorm sa vad la fete un nivel asa inalt si o muzica care nu e taiat venele in zigzag, dar coregrafia mi s-a parut infernala. Daca mai dadea putin din maini credeam ca-i sora cu Plushenko. Iar miscarile ale sexy de la incpeut si de la mijlocul programului pica ca musca in lapte, n-au nici o treaba nici cu programul, nici cu patinatoarea.

whisper
26th March 2015, 23:19
Cred ca sunt singura de aici care nu o place deloc pe TUKTAMYSHEVA :D Nu stiu,nu-mi inspira nimic...sunt constienta ca e o foarte buna sportiva,insa nu-mi intra deloc la inima :))
In schimb,imi place foarte,foarte mult Elena Radionova. Mi se pare superba,chiar daca mai are de crescut la artsitic. E atat de bucuroasa,de expansiva...mai mare dragul sa ma uit la ea. Mi-a parut rau de Ana P,pacat ca a ratat si cred ca s-a si accidentat putin :(
Alte fete care mi-au placut mult: Zijun Li,Rika Hongo,Kanako,Polina,So Youn...
Multa bafta tuturor la programul liber!

Nu esti singura! O prefer pe Elena! Si eu zic ca are mai multa viata in felul ei de a patina!
Si Iulya e o alta preferata a mea..pacat ca nu a avut un sezon bun! Poate urmatorul!

Tracoromana
26th March 2015, 23:42
Am reusit sa vad doar programul Elizavetei. Tehnic f bun, ea o buna atleta si m-am bucurat enorm sa vad la fete un nivel asa inalt si o muzica care nu e taiat venele in zigzag, dar coregrafia mi s-a parut infernala. Daca mai dadea putin din maini credeam ca-i sora cu Plushenko. Iar miscarile ale sexy de la incpeut si de la mijlocul programului pica ca musca in lapte, n-au nici o treaba nici cu programul, nici cu patinatoarea.
Bine, asta e stilul lui Mishin, adica fara stil. Dar fata e o excelenta atleta asa ca ii iert lipsa de stil. Pe viitor insa staful ar trebui sa aiba in vedere imbunatatirea PCS-ul programelor Lizei fiindca e pacat.
Elena e altceva, are programe mai lucrate, Sp-ul ei e printre preferatele mele, e zambareata si vesela. Totusi, nu-mi place cum isi misca bratele, si nu pot sa-i urmaresc coregrafia, nu e clara, nu stiu de unde sa o apuc. Inca nu o prefer.
.

florik2000
27th March 2015, 08:26
Mi-a placut Liza inca de cand am vazut-o prima data. Ma bucur nespus ca a reusit sa isi revina dupa toate problemele pe care le-a avut in ultimul an. Cine ar fi crezut?:) Da, are problemele ei la PCS si nu stiu daca stilul in care sunt construite programele sale se va schimba vreodata. Mie imi plac, dar e clar de ce nu sunt pe gustul unora. Dar sa fim realisti, nu e ca si cum concurenta ei exceleaza la acest capitol.
Eu nu am vazut decat inregistrari ale programelor, dar mi se pare cam suspect punctajul lui Miyahara. Dar poate, de cand cu un control tehnic japonez, a reusit si ea sa-si execute sariturile cu rotatie completa:drak:

irinaidu
27th March 2015, 09:53
Eu nu am vazut decat inregistrari ale programelor, dar mi se pare cam suspect punctajul lui Miyahara. Dar poate, de cand cu un control tehnic japonez, a reusit si ea sa-si execute sariturile cu rotatie completa:drak:

:)) imi place increderea ta in oameni :P

florik2000
27th March 2015, 09:55
:P Nu imi place Satoko si pace...daca tot e sa se inchida ochii la asa ceva pentru o patinatoare din Japonia, de ce sa nu fie Kanoko Murakami care cu mult peste Mihayara la tot ce inseamna partea artistica a patinajului.

corina_mee
27th March 2015, 15:46
Nu imi vine sa cred ca a reusit Liza. :) Ce 3Axel perfect :D Isi ia revansa cu brio dupa sezonul ratat de anul trecut. Ma bucur mult pentru ea, e preferata mea dintre rusoaice, parca imi aduce un pic aminte de Irina Slutzkaya, nu stiu.
Si Elena e foarte draguta, parca a fost un pic mai tensionata decat la europene, dar oricum foarte frumos programul.
Si mi-au placut si cele 3 japoneze, cu un plus pentru Kanako la interpretare :)
Mi-a parut rau pentru Ashley si pentru Ana, sper sa reuseasca programe bune la liber sa mai urce in clasament.

Miruna1990
27th March 2015, 17:19
:P Nu imi place Satoko si pace...daca tot e sa se inchida ochii la asa ceva pentru o patinatoare din Japonia, de ce sa nu fie Kanoko Murakami care cu mult peste Mihayara la tot ce inseamna partea artistica a patinajului.

Din pacate Shin Amano are o pasiune in a depuncta tot ce poate cand vine vb de Mao si Kanako sau cel putin cu impresia asta am ramas. O fi ceva intern cu antrenoarea lui Kanako (cea care o antrena si pe Mao la inceputurile carierei?)
Cine stie, oricum destul de generos cu sariturile Miaharei, ea de regula sare fara inaltime dar la aceste mondiale de abia daca s-a ridicat de pe gheata.
In fine, vom vedea :)

ice_girl
28th March 2015, 07:46
Eu nu am vazut decat inregistrari ale programelor, dar mi se pare cam suspect punctajul lui Miyahara. Dar poate, de cand cu un control tehnic japonez, a reusit si ea sa-si execute sariturile cu rotatie completa:drak:
Ma bucur ca mai e si altcineva de acord cu mine:drak:
Neata, e mai cineva matinal sambata de dimineata:D?
Mi-a placut la nebunie Gracie Gold, un program superb/hello, tare mult as vrea-o pe podium!
Si Ashley mi-a placut, a patinat asa cum stie ea, cu determinare si curaj:)
Polina azi nu a reusit sa ma convinga iar de Anna P imi pare rau:(, dinainte sa inceapa mi s-a parut crispata si incordata.
Si ca sa ma bag si eu in discutia despre Liza, de cand a aparut a fost preferata mea dintre junioarele Rusiei, imi place ca are viata in ea atunci cand patineaza, cand prinde o zi buna e imbatabila din pct de vedere tehnic si da are coregrafia aceea frenetica, cu mult dat din maini, tipica lui Mishin dar o prefer multor alte coregrafii care ma fac sa adorm:P Iar de Plushy ,da imi aduce f mult aminte, probabil nu degeaba au acelasi antrenor, patineaza cu aceeasi pasiune, determinare, dorinta de a castiga:yes:
Iar referitor la asemanarea cu Irina Slutkaya si mama a zis ca ii aduce aminte de ea:)

P.S. Vreau si eu un ursulet mov la fel ca cel primit de Zijun Li:)

ice_girl
28th March 2015, 08:01
Nu-mi vine sa cred, aribitrii s-au tampit la cap:shocked::no:, Radinova dupa Miyahara??? Pai se compara programele lor ca si intepretare, calitate a patinajului:groggy:, intr-adevar Elena n-a prins cea mai buna zi dar nici chiar asa:mad:
Si bv Liza, e campioana mondiala/OLE! Dupa 10 ani Rusia are din nou aur la fete:ok:

Tracoromana
28th March 2015, 08:28
Rezultate finale: Bravo Liza!!!

1 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 210.36 1 1
2 Satoko MIYAHARA JPN 193.60 3 4
3 Elena RADIONOVA RUS 191.47 2 6
4 Gracie GOLD USA 188.96 8 2
5 Ashley WAGNER USA 185.01 11 3

Rezultate detailate: http://www.isuresults.com/results/wc2015/CAT002RS.HTM
.

ice_girl
28th March 2015, 08:32
Ce pacat ca Gracie si Ashley au gresit la SP, altfel ar fi avut toate sansele sa urce pe podium:ok:, poate ca stilul lor e tipic american, superficial si exagerat dar eu il prefer de mii de ori stilului noii vicecampioane mondiale, careia eu ii voi spune pas, nu mi-a transmis absolut nimic, totusi ar putea schita macar un zambet ca doar a castigat argintul:drak::D
Imi pare rau si pt Kanako :(
Si ca sa fiu rautacioasa pana la capat ii recomand si campioanei olimpice de la Sochi sa ia exemplu de la Elizaveta:D
Si ea si Elena au fost tare frumoase, simpatice si emotionate pe podium:)

Spiridonova.Fan
28th March 2015, 08:33
Felicitari Liza! Ce rezultat frumos si ce simpatica e.

Asta cred ca a fost cel mai rau program din cariera Radionovei. Nici mie nu mi-a venit sa cred. Intr-un fel merita bronzul pentru ca japoneza a patinat mai curat. Nu sunt fan Pogorilaya, dar chiar multe patinatoare au patinat ca Liptniskaya mondialul acesta. Pacat ca asta probabil va fi ultimul ei mondial pana la olimpiada (sau dupa).

Ce pot sa zic negativ este ca la mondialul acesta la artistic s-a notat foarte nedrept. Intr-adevar ma asteptam nota lui Radinova sa fie mai mare, cat si la perechi pentru Kavaguti/Smirnov. Asta e acuma, sper ca Rodionova sa vina cu un exercitiu mai dificil sezonul viitor.

miafangina
28th March 2015, 08:36
Buna dimineata!M-am trezit si eu azi si mi-a placut concursul fetelor,n-au fost perfecte dar e de inteles,miza era mare,nu le puteam cere sa fie relaxate si impecabile.
Elizaveta a castigat meritat inca de la programul scurt,strategia lui Mishin a functionat,bravo lor,sportiva si antrenor si cine-a mai fost in jurul lor!
Papuselele le-as fi inversat ca ordine,pe Elena as vedea-o pe locul 2 si pe japoneza pe 3 dar imi place de ea ca a ramas zambareata si pare multumita.Americancele au fost grozave azi,din pacate au pierdut la programul scurt dar azi mi-au placut mult.

florik2000
28th March 2015, 08:56
Cam atat despre corectitudinea japonezilor :happy Si lumea se plangea de rusi, cica arbitrii lor sunt singurii corupti:mda:

ice_girl
28th March 2015, 09:27
:) https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/604164_10200400795898031_3874145081939161406_n.jpg ?oh=9d91bd7153f6c9f4a35a8ce38519ddbc&oe=55AEA2DC

Geografu
28th March 2015, 09:32
Splendida Liza, cu mici greseli azi, dar nu mai conta. Intra in galeria putinelor patinatoare care au aur si la CE si la CM in acelasi sezon. Rusia ia aur la fete in CM dupa 10 ani (Slutskaya, saraca...). Chapeau, Misin :)

Tracoromana
28th March 2015, 10:18
Asta cred ca a fost cel mai rau program din cariera Radionovei. Nici mie nu mi-a venit sa cred. Intr-un fel merita bronzul pentru ca japoneza a patinat mai curat.
Asa este. Media punctajelor Radionovei in sezon a fost peste 200 puncte (mai mare ca a Lizei, doar ca Liza a castigat in confruntarile directe) si chiar in momentul culminant a luat cu 10 puncte mai putin. Probabil ca a obosit.
Liza in schimb nu oboseste. Spunea Marius Negea ca Mondialul este a 7-a competitie internationala a ei, dar eu care toata ziua postez despre competitiile internationale va spun ca este a 10-a competitie internationala la care participa; la cea dinaintea CM, (a 9-a), a facut numai SP in care a testat 3A, si apoi s-a retras.
Am inteles ca Pogorilaya a fost accidentata si si-a reinceput antrenamentele cu cateva saptamani inainte de mondial. Dar inafara de asta, eu cred ca ar trebui sa-si schimbe antrenoarea, macar pentru faptul ca sta suparata tot timpul si fetita s-a invatat si ea sa fie bosumflata. Cum poate decurge un antrenament daca tot timpul atmofera e incarcata?
.

corina_mee
28th March 2015, 11:35
Astept sa vad si eu acum la 12 reluarea. Banuiesc ca Elena a ratat destul de mult daca a intrecut-o Satoko.

roxella
28th March 2015, 12:05
Nu stiu voua,dar mie mi s-a parut un consurs destul de slabut...fetele sunt bune,au programe frumoase,dar in afara de Elena Radionova nu prea ma incanta nimeni in mod deosebit. De fapt,imi place foarte mult si So Youn Park si sper sa-si imbuntataeasca programele de la sezon la sezon si sa ia si niste medalii :D Unde sunt programele alea de aproximativ 150 de puncte la lung pe care le faceau Yuna Kim si Mao Asada? Of,ce mi-e dor de ele...Mao e posibil sa se intoarca de sezonul viitor,insa Yuna nici o sansa :(

Miruna1990
28th March 2015, 13:47
Nu stiu voua,dar mie mi s-a parut un consurs destul de slabut...fetele sunt bune,au programe frumoase,dar in afara de Elena Radionova nu prea ma incanta nimeni in mod deosebit. De fapt,imi place foarte mult si So Youn Park si sper sa-si imbuntataeasca programele de la sezon la sezon si sa ia si niste medalii :D Unde sunt programele alea de aproximativ 150 de puncte la lung pe care le faceau Yuna Kim si Mao Asada? Of,ce mi-e dor de ele...Mao e posibil sa se intoarca de sezonul viitor,insa Yuna nici o sansa :(

Slabut intr-adevar. Felicitari Lizei, clar a avut mari emotii stiind ca aurul este al ei dupa collaps-ul Elenei (care apropo, a fost f bolnava si a declarat ca la un mom dat simtea ca o sa lesine efectiv - dar a luptat pana la sfarsit). Mi-ar fi placut sa o vad pe Liza mergand ca la europene/finala de GP, dar asta e, oricum arbitrajul a fost ok per total si punctaje de bun simt, nimic exagerat.
M-am uitat la Sp-ul lui Mao de anul trecut. Si al Carolinei. O sa imi lipseasca mult de tot patinajul lor. Yuna e "retrasa" de mai demult, de abia a particiat ciclul olimpic trecut, cu absenta ei m-am obisnuit

Spiridonova.Fan
29th March 2015, 08:14
Asa este. Media punctajelor Radionovei in sezon a fost peste 200 puncte (mai mare ca a Lizei, doar ca Liza a castigat in confruntarile directe) si chiar in momentul culminant a luat cu 10 puncte mai putin. Probabil ca a obosit.
Liza in schimb nu oboseste. Spunea Marius Negea ca Mondialul este a 7-a competitie internationala a ei, dar eu care toata ziua postez despre competitiile internationale va spun ca este a 10-a competitie internationala la care participa; la cea dinaintea CM, (a 9-a), a facut numai SP in care a testat 3A, si apoi s-a retras.
Am inteles ca Pogorilaya a fost accidentata si si-a reinceput antrenamentele cu cateva saptamani inainte de mondial. Dar inafara de asta, eu cred ca ar trebui sa-si schimbe antrenoarea, macar pentru faptul ca sta suparata tot timpul si fetita s-a invatat si ea sa fie bosumflata. Cum poate decurge un antrenament daca tot timpul atmofera e incarcata?
.

Daca Pogorilaya era accidentata si nu a avut timp suficient de antrenament, nu stiu de ce a mers la mondiale. Trebuia sa-i dea locul Yuliei (pentru ca o ador). Si da, Tsareva parca era Stalin dupa ce Anna isi termina fiecare program. Ea este o patinatoare foarte frumoasa, dar nici n-am incercat sa-mi placa vreodata programele ei pentru ca sunt fara inspiratie.

Mai mare respect pentru Rodionova ca a patinat bolnava!

Spiridonova.Fan
1st April 2015, 01:43
Pacat de atatea ratari
http://youtu.be/ZbQxYBaCZa0