PDA

View Full Version : Terri Schiavo a murit



realmadrid.com
1st April 2005, 01:18
Terri Schiavo a murit
Cel mai disputat caz de eutanasie din istoria Americii

Cazul de eutanasie care a divizat America şi a provocat cele mai vii polemici din ultimele decenii īn materie de etică, a ajuns la final. Terri Schiavo, femeia din Florida aflată īn stare vegetativă de mai bine de 15 ani a murit īn această seară. Īn urmă cu aproape doua săptămāni, Terry fusese decuplată cu acordul justiţiei de la tubul care o ţinea īn viaţă, iar decizia a provocat controverse. Conservatorii au susţinut alături de părinţii lui Terri Schiavo că īndepărtarea tubului este o cruzime nejustificată, īn condiţiile īn care femeia era īncă īn viaţă. Soţul ei a motivat īnsă că femeia nu mai era conştientă de mult, şi nu şi-ar fi dorit să trăiască aşa. Vaticanul s-a pronunţat şi el īn aceast caz.
Lupta pentru viaţa americancei Terri Schiavo a fost acerbă, şi s-a dat pānă īn ultima clipă. Părinţii lui Terri - femeia pe care o comoţie cerebrală suferită la numai 26 de ani a adus-o īn stare vegetativă - au īncercat toate căile pentru a o ţine īn viaţă pe fiica lor. După deconectarea de la aparate, acum 13 zile, Bob şi Mary Schindler s-au adresat Congresului, guvernatorului de Florida, şi chiar preşedintelui Bush. Un judecător federal a respins cererea ca Terri să fie reconectată la tubul prin care era hrănită. Bob şi Mary Schindler nu au renunţat, sprijiniţi moral de prieteni, rude şi oameni simplii, pentru care īnformetarea lui Terri pānă la moarte - era o barbarie. Părinţii femeii au făcut recurs la cea de-a 11-a Curte de Apel a Statelor Unite. Au cerut īnainte chiar şi ajutorul Congresului şi al guvernatorului statului Florida pentru ca Terri Schiavo să nu fie deconectată de la tubul care o hrănea. Cazul a provocat polemici violente īn Statele Unite. Mulţi au considerat că Terri avea dreptul la o moarte decentă, īn vreme ce pentru alţii - deconectarea de la tubul care o alimenta īnseamna moarte prin īnfometare, şi dovedea o cruzime inumană. Soţul femeii aflate de 15 ani īn stare vegetativă, Michael Schaivo, a susţinut că Terri trebuie decuplată de la aparate, pentru că soţia sa nu şi-ar fi dorit să trăiască aşa. Ultimele faze ale bătăliei juridice dintre părinţii şi soţul lui Terri s-au consumat la finele săptămānii trecute, după ce un tribunal federal a respins pentru a doua oară cererea lui Bob şi Mary Schindler de recuplare a fiicei lor la tubul de alimentare. Pe continentul american, statul Oregon este singurul unde acest procedeu este acceptat, dar īn condiţii excepţionale. Īn Europa, numai Belgia şi Olanda au legalizat euthanasia. Pentru a se recurge la această măsură extremă trebuie respectate īnsă reguli foarte stricte. Vaticanul a declarat, după aflarea veştii că Terri Schiavo s-a stins, că moartea sa este o īncălcare a naturii sacre a vieţii. Pentru mulţi mulţi americani, dreptul la moarte obţinut de Terri este de asemenea, de neconceput.

realitatea.ro

cyber_goool
1st April 2005, 02:14
Naspa, chiar naspa rau. Eu sunt de principiu sa mentii viata cat mai mult, cat e omenste posibil, daca ai posibilitatea... Totusi poate o sa mi se schimbe vederile; daca ajungi sa vezi prea multa suferinta, ajungi sa vezi altfel lucrurile... ^Aauu, nici nu mai vreau sa ma gandesc, mai bine nu citeam... :no:

Darkslowstar
1st April 2005, 13:11
Norocul ei ca a murit in sfarsit. Asta nu este viata, sa fii o leguma tinuta in viata de aparate. Brrr.
Eutanasia in astfel de cazuri este pe deplin justificata.

Utilizator
1st April 2005, 13:16
De acord cu Dark, cu amendamentul ca metoda aleasa mi se pare totusi inumana.
Dai ceva pastile, injectabile etc care sa-ti curme suferinta mai rapid...
Vorbind in general despre euthanasie, cred ca e foarte important de stabilit cine are dreptul sa decida asta, s-ar putea sa nu fie intotdeauna cea mai apropiata persoana ci chiar dimpotriva. indiferent ca e sotz, sotzie etc.

Darkslowstar
1st April 2005, 13:24
De acord cu tine ca solutia aleasa nu e cea mai umana. Din pacate era singura legala in State, altfel ar fi fost acuzati de omor. Nu cred ca sotul ei ar fi ales metoda asta daca ar fi avut de ales.

Cred ca justitia ar trebui sa decida, dupa o consultare a doctorilor, desi cred ca ar dura prea mult. Cu o procedura de urgenta, normal si cu acordul familiei si cu avizul doctorilor.

realmadrid.com
1st April 2005, 21:11
Este mai bine ca s-a intamplat asa...vb sotzului ei, nu cred ca ea ar fi vrut sa traiasca asa...asta nu mai era viatza...
Eutanasia este buna, dar doar in cazurile extraordinare...exact cum este acesta...eu unul, nu mi-as dori sa traiesc asa...

cyber_goool
1st April 2005, 22:33
Cred ca mai mult i-a fi fost frica sa nu se trezeasca :drak: , iti dai seama ca ultima oara cand a vorbit cu ea avea 26 ani si acum 41... (hai ca sunt un pic cam sadic, nasoala treaba).
Am mai auzit de un caz de o fata care a fost in aceeasi stare tot cam atat (15 ani) si s-a trezit pe la vreo 20 de ani. A mai auzit cineva, o fi fost adevarat? Ziarul in care am citit atunci nu era un ziar prea serios (era gen libertatea). Daca ar fi fost adevarat, atunci m-antreb la ce varsta era mintea acelei fete? M-am frapat chestia asta atunci, insa n-am reusit sa mai aflu detalii, tot ce stiu e ca aia din ziar au pus o poza cool cu o tipa blonda tare (nu prea cred ca era fata in cauza, ci... intelegeti voi de ce) Daca stie cineva mai multe, astept sa-mi zica si mie.

Darkslowstar
4th April 2005, 13:20
Eu sigur nu as vrea sa traiesc asa. Daca o sa-mi fac un testament, sigur o sa trec si o mentiune expresa, sa nu ajung in situatia ei. Dupa cateva luni in coma, sansele de a redeveni un om normal sunt foarte aproape de zero. Un amic a stat multe saptamani in coma (vreo 2 luni) si-a revenit dar recuperarea merge foarte greu si cred ca va ramane cu handicapuri fizice foarte multa vreme.

M de C
10th April 2005, 07:34
A fost un caz foarte mare: sa i se scoata furtunul sau nu? Daca dadeam drumul la televizor doar asta vedeai. Ne uitam la stiri in ora de istorie la scoala, ca sa vedem ce se intampla.

Au luat o decizie corecta cand au scos-o de la aparate. Nu merita sa traiesti asa, plus ca nu are nici un rost. Ma intreb de ce nu au facut asta mai repede.