PDA

View Full Version : Gotham



Cneazul
11th February 2015, 23:31
Vad ca nu exista un thread pt Gotham. Dpmdv e cel mai bun serial care a aparut in aceasta toamna.
Sunt fan Batman, seria Dark Knight a fost super, dar Gotham mi se pare cea mai tare reprezentare ever. De ce? Pentru ca apar aproape toate personajele din Comic Books, plus ca le vezi cum au evoluat. Imi place pentru ca nu e Bruce personajul principal. Se acorda suficient timp pentru Penguin, Riddler, Catwoman, etc.

Anyway, Cameron Monaghan v-a juca rolul lui Joker. Din pacate sunt dezamagit de aceasta decizie. Stiam ca o sa fie un Joker tanar, dar chiar asa? Cameron e Ian, din Shameless

Eddy DoubleD
12th February 2015, 04:32
M-a pierdut pe drum. A devenit neinteresant. Nu poti sa spui ca se poate compara in vreun fel cu seria TDK. Ar trebui sa te ard pe rug pt erezie :D

Asteapta sa apara The Suicide Squad si o sa-ti piara cheful de Gotham :ok:

Johnny D
12th February 2015, 07:21
Deci e cam de kkt... de-nteles, Batman e peste 50% din... Batman, ma refer din show, fara el Gotham e doar un oras obscur si plictisitor.
Vorba Joker-ului din TDK: "I had a vision, the mob ground out a little profit and the police tried to shut them down, one block at a time. And it was so… boring!" Cam asa ceva.

Cneazul
12th February 2015, 12:20
pai am zis ca TDK a fost genial. Dar asta e prequel. Ce voiai Johnny? Sa ii bata pe toti Bruce la 12 ani? Tocmai asta e faza ca aici nu el e personajul principal. Iar daca esti dezamagit de asta treaba ta, dar s-a mentionat treaba asta inca de cand a primit "green light" pt productie. Gotham se vrea a fi putin psihologic si biografic. Sa vezi evenimentele si modul in care acestea au influentat evolutia personajelor. Din punctul meu de vedere e f bine construit.
Acum na, depinde fiecare ce vrea sa vada. De exemplu pe mine ma plictiseste The Flash. Singurele personaje interesante de acolo mi se par dr Wells si Joe. Aici ai vreo 10 personaje centrale, ca in GoT(nu compar Gotham cu GoT, nu va luati de treaba asta), si se aloca suficient timp pentru fiecare linie narativa. Nu are cum sa nu iti placa asta.

Cneazul
21st April 2015, 13:42
Serios, chiar nimeni nu urmareste Gotham? in sondajul celor de la Tv.Blog e lider in ceea ce priveste serialele noi. Sunt la zi cu toate din top 6, si chiar e un serial ff bun.
http://www.tvblog.ro/

Johnny D
21st April 2015, 14:02
pai am zis ca TDK a fost genial. Dar asta e prequel. Ce voiai Johnny? Sa ii bata pe toti Bruce la 12 ani? Tocmai asta e faza ca aici nu el e personajul principal. Iar daca esti dezamagit de asta treaba ta, dar s-a mentionat treaba asta inca de cand a primit "green light" pt productie. Gotham se vrea a fi putin psihologic si biografic. Sa vezi evenimentele si modul in care acestea au influentat evolutia personajelor. Din punctul meu de vedere e f bine construit.
Acum na, depinde fiecare ce vrea sa vada. De exemplu pe mine ma plictiseste The Flash. Singurele personaje interesante de acolo mi se par dr Wells si Joe. Aici ai vreo 10 personaje centrale, ca in GoT(nu compar Gotham cu GoT, nu va luati de treaba asta), si se aloca suficient timp pentru fiecare linie narativa. Nu are cum sa nu iti placa asta.

Nu e rau ce zici tu aici, m-ai facut interesat!:) Doar sa nu fie asa de plicticos ca The Wire, care era un fel de Flash dar fara supereroi!:D


Serios, chiar nimeni nu urmareste Gotham? in sondajul celor de la Tv.Blog e lider in ceea ce priveste serialele noi. Sunt la zi cu toate din top 6, si chiar e un serial ff bun.
http://www.tvblog.ro/

Apoi ce porcarii-s acolo in lista aia in afara de GOT... dar Gotham pare interesant, Batman e si personajul meu american preferat.;)

Cneazul
29th April 2015, 00:11
Cred ca Gotham are cel mai bun cast dintre toate serialele actuale. Daca nu era clar pana acum, ultimele personaje introduse sunt jucate de actori foarte buni.
Morena Baccarin( Jessica Brody in Homeland, Gideon in The Flash, Erica Flynn in The Mentalist, etc)- o nominalizare la Emmy
Chris Chalk(Gary Cooper din The Newsroom, Tom Walker in Homeland, etc)
Milo Ventimiglia (Peter Petrelli din Heroes)
Michael Potts( Brother Mouzone din The Wire, Det. Gilbough din True Detective, etc)

Cneazul
7th May 2015, 13:16
Daca tot nu v-am convins sa va uitati la Gotham, vreau sa va spun ca sezonul se termina cu un chick fight de vreo 5 minute intre astea doua :D
http://i.imgur.com/agphOxG.jpg
Aici nu arata fain, cu parul scurt, dar na, nu am pus poza pentru par :D E jessica brody din Homeland si Erica Flynn din The Mentalist. Ah, si daca sunt printre voi din aia care aveti fantezii sexuale cu inteligente artificiale, e Gideon(vocea) din The Flash
http://www.wallpaperglow.com/wp-content/uploads/2014/10/Erin-Heatherton-New-HD-Wallpaper-2013-03.jpg
No astea doua se bat. Tot nu va uitati? :(

Johnny D
7th May 2015, 14:12
Ce simpatic esti!:P Eu sa o sa ma uit doar pt ca esti simpatic!;)
M-a combinat Hopshio sa ma uit la Leverage, am vazut vreo 7 episoade dar nu-mi asa place, nu e rau dar... mna, il schimb pe asta!;)

Cneazul
7th May 2015, 22:50
Eu am renuntat la Leverage dupa 2 episoade :D

Johnny D
11th May 2015, 08:31
Gotham! Vazut 7 episoade intr-o zi!:D
Shit piles up in draci, nici cu o mie de lopeti muncind zilnic nu poti sa-l scoti de pe strazi!
Si Batman e inca mic copil, la propriu; si inca nici n-au aparut marile fete mafioate... asta doar iti produce o stare de anticipatie grozava si iti ofera o mica idee la ce munca titanica il asteapta pe bietul erou a carui super putere principala e capacitatea lui de-a suferi in conditii de lupta perpetua, asta pe langa o minte sclipitoare autoantrenata de mica a munci permanent indiferent de conditii. Best superhero ever!:yes:

:sneaky:

Asta cu voturile e cam... dubasha, cred ca ar trebui facut un poll pentru fiecare sezon!:))
Eu mai astept pana sa votez, personajele acum abia isi sedimenteaza rostul.
Fetica aia Cat seamana al dracu de izbitor cu un actor, dar nu stiu care-i e numele si nici nu tin minte acuma nici un titlu de film in care a jucat ca sa pot sa-l identific, as putea sa jur ca-i e soru-sa, nasul ala e inconfundabil! Daca n-o fi soru-sa, o fi fiica-sa!:)

Cneazul
15th May 2015, 00:30
acum am vazut ca in realitate are doar 15 ani :))))
M-am uitat pe IMDb si pe Wiki, insa nu zice nimic ca ar avea frati sau parinti actori. De obicei scrie asta. Inseamna ca doar seamana bine cu cine spui tu.

Johnny D
15th May 2015, 07:18
Da, seamana doar f bine. O sa fii de acord cu mine o data ce-l aflu pe ala si ti-l arat!:))
Deocamdata primul sezon cel mai mult mi-a placut Penguin, bestiala faza cand l-a sunat pe ala din masina aia de strivit masini, in timp ce era strivit si l-a facut sa se cace pe el de frica si sa opreasca masina, asa a scapat "live to fight another day"!:)) De unde naiba a avut nr de tel!?:)) Dar in Batmanu lu Bale, Maroni e cel care supravietuieste "to fight another day" insa nu si aici. Ti-am zis ca ar trebui facut un poll pt fiecare sezon, doar pt ca e personajul cel mai tare in acest sezon nu-nseamna ca se va si pastra la fel pe viitor.

Cneazul
15th May 2015, 14:06
Era un panou publicitar in care aparea numarul de telefon al service-ului respectiv. Daca o sa revezi faza, o sa vezi momentul in care vede nr de telefon si se gandeste sa il apeleze. Dar ai dreptate, a fost super faza aia.
In ceea ce priveste personajele, si aici ai dreptate. Imi plac aproape toate. Singura care nu imi place e Fish Mooney( aia e nevasta lui Will Smith in realitate).

Johnny D
15th May 2015, 14:41
In Matrix a jucat destul de bine!:)
Intr-adevar prea o trage de coada, si a cazut in apa deci a scapat cu viata. Eu clar tineam cu Maroni sa castige, cel putin mult mai bun era in sezoanele urmatoare decat Fish dar nu aveam emotii ca eram sigur ca el traieste, doar am vazut deja Batman: The Dark Knight!:))

Cneazul
15th May 2015, 19:01
Atat Maroni cat si Falcone mi-au placut la nebunie. Si actorii sunt ff buni. Maroni e Batista din Dexter, dar are roluri importante si in OZ sau The Expendables. De Falcone nu mai zic nimic, actorul asta e facut sa joace roluri de bad guy: Bill Raws in The Wire, Ross Garisson in Person of Interest, Bruce Butler in The Affair, Rodrigo Borgia si asa mai departe. Am inteles ca in noul sezon din House of Cards e popa. Abia astept sa ajung acolo sa il vad in rol de popa :)))
Sincer nu mi-ar parea rau daca ar muri Fish, iar in sezonul 2 sa se axeze mai mult pe Nigma in locul ei. Penguin a aparut mult in primul sezon, sa speram ca o sa apara la fel de mult si in sezonul 2. E absolut genial tipul. Chiar am zis mai demult ca serialul asta are cel mai bun cast.

Eddy DoubleD
31st July 2015, 05:23
M-am reapucat de el de unde l-am lasat. Cand bagi muzica de la Royal Blood: respect :no1:

Cneazul
18th September 2015, 20:43
Destul de bun 2x01. Sa speram ca nu renunta la plot-ul lui Harvey, deoarece el face show-ul alaturi de Penguin.

Cneazul
29th September 2015, 18:22
Absolut genial episodul 2. O sa fie un sezon mai bun decat primul!

Eddy DoubleD
29th September 2015, 18:58
De abia aseara am vazut episodul 1, dar arata bine:ok:

Johnny D
29th September 2015, 22:01
acum am vazut ca in realitate are doar 15 ani :))))
M-am uitat pe IMDb si pe Wiki, insa nu zice nimic ca ar avea frati sau parinti actori. De obicei scrie asta. Inseamna ca doar seamana bine cu cine spui tu.

Mi-am amintit de el in fine intr-un film, e vorba de "The Tudors", dar a jucat in mai multe, zi ca nu seamana al dracu de bine cu ea!:)
Jonathan Rhys Meyers! Zici ca-s frati gemeni!:))

Cneazul
30th September 2015, 19:25
Il stiu pe ala din Dracula, acum nu stiu ce sa zic, nu mi se pare ca seama

Lordliv
30th September 2015, 23:18
Cred ca Gotham are cel mai bun cast dintre toate serialele actuale. Daca nu era clar pana acum, ultimele personaje introduse sunt jucate de actori foarte buni.
Morena Baccarin( Jessica Brody in Homeland, Gideon in The Flash, Erica Flynn in The Mentalist, etc)- o nominalizare la Emmy
Chris Chalk(Gary Cooper din The Newsroom, Tom Walker in Homeland, etc)
Milo Ventimiglia (Peter Petrelli din Heroes)
Michael Potts( Brother Mouzone din The Wire, Det. Gilbough din True Detective, etc)

la morena ai omis sa mentionezi rolurile din stargate-adria si "vizitatoarea" anna din noua varianta V
roluri diabolice.:D
primul sezon gotham,reusit.
al doilea promite si el.abia astept martea.;)

Xaviesta
1st October 2015, 20:54
am ajuns si eu cu el la zi. holy fucking shit. Cameron Monaghan e fabulos, parca s-a nascut pentru rolul asta, rar am vazut asemenea performante.

Nu imi place ce se intampla cu Barbara. foarte ciudat, nu asta e povestea ei. name: Barbara Kean , job: Harley Quinn.

Eddy DoubleD
1st October 2015, 21:07
Da, e smecher actorul.:ok: O sa ajunga mare. Dar poveste lui respecta istoria lui Joker din benzile desenate? Chiar nu stiu nimic despre Joker inainte sa devina Joker...

Xaviesta
1st October 2015, 21:10
Nimeni nu stie mai nimic despre Joker inainte de Batman, nici adevaratul nume. Jerome or Jack, can't be sure. Ma deranjeaza povestea cu Barbara. imi place cum joaca, dar nu are sens. Barbara Kean-Gordon is Barbara Gordon's mother and James Gordon's ex-wife. Barbara Gordon (fiica) devine Batgirl. so fuck logic then.

Eddy DoubleD
1st October 2015, 21:19
La cum evolueaza povestea ei, mai degraba as paria ca devine Harley Quinn :))

Xaviesta
1st October 2015, 21:37
Harley ar trb sa fie mult mai tanara decat Joker, dar vad ca vor sa faca ceva mai diferit.


Originally, she was supposed to be Jim Gordon's wife. Depending on which origin you go with, regarding Batgirl, she's the mother of Batgirl. So yes. It's a bit surprising. Just like it was when Sarah Essen was killed. She was supposed to have been Gordon's second wife. He had an affair with her, sometime before he became Commissioner, which was a big reason why his marriage with Barbara Sr, failed.
It's surprising as to how far they strayed from much of the canonical stories, but this is a Gotham that exists in a different universe. Gordon has already cleaned up the GCPD (something that wasn't supposed to happen until after Batman appeared), and the mob is no longer in charge. Maroni is dead, when he's the one responsible for Harvey Dent's disfigurement (creating Two-Face).

Xaviesta
6th October 2015, 19:30
what the...

Xaviesta
6th October 2015, 19:39
au dat-o in bara grav imo. sunt dezamagit.

To imply that the REAL Joker became the Joker by being INSPIRED BY SOMEONE ELSE is so disgusting and disrespectful to the comic canon.
Vorbim de cel mai mare villain al lui Batman si poate top 5 in general. what the fuck?! si mai trist e ca Cameron chiar facea o treaba excelenta.

Eddy DoubleD
7th October 2015, 03:06
Wait, what??? What? What? WHAAAAAT??? You can not be serious!!! (pun intended...)

This is absolute SHIT!!!

Cneazul
7th October 2015, 14:28
Sincer eu am fost surprins cand au ales actorul ala, deoarece el mai are treaba in Shameless. Intr-un fel ma gandeam ca o sa moara destul de curand, dar speram sa nu fie asa. Plus vorba lui Xaviesta, nu prea are logica deznodamantul asta, dar na...

Johnny D
7th October 2015, 17:01
Eu n-am fost nici dezamagit, nici inebunit dupa el, dar parca-mi pare rau acum.

Cneazul
8th October 2015, 20:32
http://www.ew.com/article/2015/10/05/gotham-joker-danny-cannon?sf13907801=1

Eddy DoubleD
8th October 2015, 20:39
Fuck him :D

Xaviesta
8th October 2015, 21:05
Da, prostie. Aia cu "Batman is a symbol" din The Dark Knight mai mergea, dar ce au facut acum cu Jokerul... Nope.

Johnny D
12th October 2015, 08:41
Hmm... eu nu sunt atat de dezamagit si revoltat ca voi restul dintr-un singur motiv: nu pot sa-l vad pe Joker ca un invatacel, ca un tip care creste cu incetisorul, dupa mine Joker-ul este deja un tip matur care curteaza sa-i ia pe toti la misto dar nu pare nebun neaparat, pe cand tipu asta tanar inreliefat aici chiar parea dereglat mental de-a dreptul. Joker-ul asa cum l-am vazut inca din seria animata Batman din anii 80, mai apoi in filme si-n alte imprejurari animate speciale e un tip care nu e nebun, ci ALEGE haosul si shotiile haotice ca si parte a personalitatii sale, el nefiind neaparat subordonat naturii sale ci natura sa fiind subordonata vointei sale.
Copilu din serialul asta nu-mi dadea impresia asta pentru ca intruchipa Jokerul in stadiu precoce cum eu sincer nu mi-l pot imagina, adevaratul Joker dupa mine a fost creat deja din om matur in urma unor drame sadice cel mai probabil, el fiind deja intr-o minte puternica, afectata doar radical de o schimbare in plina varsta si nu in varsta de formare cum a fost prezentat aici.
Pe Batman pot sa mi-l imaginez ca si copil inocent care infrunta probleme cu stoicism si se transforma incet si sigur intr-un om integru, incoruptibil si astfel cu partea negativa necesara unui astfel de om a trai intr-o apocalipsa a crimei cum este Gotham-ul defapt dar pe Joker nu mi-l pot imagina ca persoana care progreseaza de la o boala mentala timpurie la cineva capabil a-si folosi boala drept atuu. Pur si simplu nu e o boala, e o fatada la fel cum e si Two Face, e o natura total controlabila si la dispozitia utilizatorului, asta il face cu-adevarat terifiant si de-asta nu imi pare atat de rau pentru ca Joker cel tanar has left the scene.:P

Xaviesta
13th October 2015, 19:03
Michael Chiklis :bow:

#BringBackJerome :(

Johnny D
14th October 2015, 00:44
Ce tampit e "Gotham's hero"! Cum sa-i faci asa ceva lu Pinguin!?
Ca el o sa fie "Two face" e no brainer! Il baga Pinguin in acid pana-n gat pt asta, ma rog, juma de gat!:))

Xaviesta
14th October 2015, 11:20
Galavan - Two face? Despre ce tot vorbesti?

Johnny D
14th October 2015, 13:41
Eh, ziceam si eu. Juma de fata in acid e pedeapsa care mi-a venit mie asa ca si just la obiect pentru ce-a facut!:P
Mare gresala a facut, asta e clar! Si va fi recompensat pe masura, nu exista dubiu.

Cneazul
14th October 2015, 18:33
Nu prea ma atrage Galavan. Probabil el o sa fie principalul antagonist in sezonul 2, desi mi-as dori sa termine cu el dupa 3-4 episoade si sa avem alt villan. Maroni, Falcone, chiar si Fish aveau prestanta, carisma, parca iti era frica de ei doar cand ii vedeai. Galavan insa nu ma atrage cu nimic.

Xaviesta
14th October 2015, 20:14
+1

Maroni si Falcone erau chiar tari.

Johnny D
15th October 2015, 07:29
Pe mine ma va atrage fataul lui cand si-o va primi in stil "eroic"!:D

Cneazul
15th October 2015, 15:04
E ciudat cum Penguin s-a luptat pe 4 fronturi(Falcone, Maroni, Fish, GCPD) in primul sezon si a ajuns boss, iar acum a ajuns Theo la ma-sa atat de usor.

Eddy DoubleD
15th October 2015, 15:15
S-a relaxat.

Xaviesta
15th October 2015, 18:24
A fost si imprevizibil. pai i-a tradat pe toti practic, Fish, Maroni si Falcone.

Johnny D
15th October 2015, 19:43
Inteligenta zero Galavan ala, in afara de faptul in care a orchestrat in mintea lui inlaturarea definitiva a lu Pinguin ca finalizare, genul asta de plan se termina de obicei rau pentru tine!:)) Oricum eu tot ma minunez ca nu i-a citit nimeni pe buze(mai ales in reluarile transmisiilor) ce i-a zis lu Jerome in timp ce-l tintuia jos si injunghia in gat ca pe un porc, foaaaaarte eroic!:rolleyes:

Johnny D
15th October 2015, 19:58
Cer scuze pentru spoiler, sa faca cineva edit sa puna in linie de spoiler.
Moderatorii aia care nu exista pe aceasta sectiune ar fi de preferat!


Cum dracu n-are sectiunea asta la cat de vizitata e decat un moderator, si ala saracu mai degraba cu cartile decat cu filmele/anime-urile/show-urile... that's beiond me!:confused:

Eddy DoubleD
7th November 2015, 06:31
Singurul lucru misto e Nygma. Cine naiba vrea sa vada cum isi face Bruce Wayne laba dupa gagica aia?

Johnny D
10th November 2015, 07:10
:)) Are bani, e simpatic, isi permite mai mult! :D
Adevarul e ca e usor penibil cum a si uitat de Kitty, dupa care era semimort, ni l-a omorat asta de tot! :))

Eddy DoubleD
11th November 2015, 05:17
Cand am vazut numele episodului nou("Tonight's the night"), am crezut ca o sa apara Dexter si o sa-i transeze pe toti din Gotham :happy

Johnny D
11th November 2015, 07:03
Poate vine John Constantine sa le arate o portie de magie, presupun c-o sa-l plimbe prin toate serialele vreo 2-3 episoade!:)
Acum inteleg eu cum Maroni (re)ajunge mare mafiot in vremea lu Batman, vine Constantine si-i readuce sufletul din iad inapoi!:yes:

Cneazul
11th November 2015, 18:42
Ma enerveaza ca Bullock e ignorat sezonul asta. Foarte putin screen time primeste.

Johnny D
12th November 2015, 07:44
Barbatii ie prosti, nu-i asa Bruce!?:rolleyes:
Selina o stie sigur!:))

Xaviesta
12th November 2015, 18:24
cica mai apar 3 ep si urmeaza o pauza de aproape 3 luni. fuck that. sunt curios cu ce ne vor surprinde :)) Jerome is alive?:D

Johnny D
24th November 2015, 07:39
Or fi primita critici repetate si prea severe pt moartea lu Jerome, mai stii?:P
Pinguinu si cu Nygma fac un cuplu misto dar The Joker n-are rival.

Cneazul
2nd December 2015, 14:42
Foarte bun episodul. Se pare ca in a doua jumatate a sezonului antagonistul va fi...Mr Freeze. Actorul care il va interpreta este Nathan Darrow(Meechum din House of Cards).
Eu is curios ce naiba fac aia la Wayne Enterprise cu cadavrele, dar si cu tipa aia arsa.

Xaviesta
2nd December 2015, 15:38
ba serialul e facut chiar misto, actori buni, dar povestea.. las-o-n morti. Mr. Freeze aparea pe vremea lui Batman. ce plm fac astia...

Cneazul
3rd December 2015, 18:27
Pai stai putin ca toti apar pe vremea lui Batman, dar asta e Gotham, trebuie sa arate cum au ajuns mari si "mafiotii". Mie imi place ca apar toti villans acum, atat doar ca nu vreau sa moara cum a facut-o Jerome. Cand vor sa renunte la un personaj, pot sa faca cliffhanger, cum au facut cu Fish

Xaviesta
3rd December 2015, 18:29
Pai Mr. Freeze deja are 'armele' si chestiile lui facute, nu l-ai vazut in actiune in promo-ul pt episoadele urmatoare?

Cneazul
3rd December 2015, 18:33
Nu ma uit niciodata la promo-uri, e ca si cum te-ai uita intentionat la spoilere. Iar daca la final arata scenes from the next episode, nu ma mai uit si la partea aia.

Johnny D
4th December 2015, 08:35
De aia urasc eu anime-urile care-ti dau informatii la finele episodului, din episodul urmator! Cum ii aud, cum ii inchid!:))

Xaviesta
8th March 2016, 18:48
mda, si-au bagat ceva si in Mr. Freeze. si cum s-a terminat episodul... e clar. e plm e asta?

norocul lor e ca au actori chiar buni.