PDA

View Full Version : Boxul romanesc !



Lucian86
21st January 2015, 19:28
Romano-germanul Cristian Ciocan (sau Christian Hammer) va lupta pe 28 februarie impotriva britanicului Tyson Fury. Meci mare pentru el.
Nu stiu daca in caz de victorie va deveni challenger obligatoriu la centura WBO detinuta de Wladimir Klitschko..Cred ca da deci asta e sansa lui sa obtina un meci mare si multi bani.

Eu tin cu Tyson Fury insa :D

Numero Dieci
21st January 2015, 21:01
Vorbim si de amatori aici?

Nu are nici o sansa Ciocan,nici macar sansa puncherului.Am vazut ca la conferinta de presa a declarat ca merge sa castige la puncte.Da sigur.

NrMbg4Rbh_A

aCEvI0aH2YA

pZRLogh3hM

Ce ingrijorat e unchiu lui Fury.:happy

lM_FTmdRdQ8

Yl2y5ZSXuaQ

Lucian86
21st January 2015, 23:32
Da, si despre amatori

Mda, numai de Hammer vorbesc ei :))

Nici eu cred ca are sanse.

Apropo, seamana putin cu Pulev. Parere personala, ambii sunt destul de chipesi.

Numero Dieci
22nd January 2015, 14:29
Pe 21 februarie la Cluj avem gala asta:

http://boxrec.com/show_display.php?show_id=705676

Interesant.Nu am auzit de Florin Cardos asta.Sunt curios cine il promoveaza pt ca vad ca a luptat ma imult pe afara in special in Germania.Vad ca fosta sotie a lui Obreja e trecuta ca matchmaker.
Poate o fi ceva de capul lui,vom vedea.

De tipul asta stii ceva Luciane?Vad ca e ''italian''.

http://boxrec.com/list_bouts.php?human_id=678704&cat=boxer

Ma intreb daca e acelasi Paraschiveanu pe care i lstiam de la amatori.Lipsa mare de putere insa daca singurul pe care l-a facut KO a fost unul pe nume Lapteacru:).

Numero Dieci
22nd January 2015, 14:43
Da,e acelasi tip pe care l-am vazut invingandu-l surprinzator pe Juratoni la Centura de Aur 2013:

bo-rDEyKIFc

Lucian86
22nd January 2015, 16:55
S-a facut.

Kell Brook vs Jo Jo Dan pentru centura IBF la semimijlocie, 28 martie 2015
:yes:

http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/box/jo-jo-dan-va-lupta-pentru-titlul-mondial-cu-un-britanic-invincibil-nid-111970/

Numero Dieci
24th January 2015, 16:45
Dwyer merge pe Jojo.

In principal merge pe faptul ca Jojo are cota prea buna si se bazeaza mult pe faptul ca Brook n ue recuperat dupa acel atat la picior.

Nu prea crd.

Lucian86
24th January 2015, 18:41
:))
Ala merge mereu cu underdogul. El face totusi o greseala mare. Nu ia in considerare niciodata faptul ca luptatorul favorit e foarte probabil sa fie preferat de judecatori la puncte in caz de un meci mai echilibrat (ca sa nu mai vorbim de furturi). Daca pariezi, trebuie sa tii cont de asta.

Numero Dieci
24th January 2015, 21:21
Asta e primul lucru la care ma gandesc cand fac o predictie.

Dar cum am zis Dwyer crede ca Brook nu s-a recuperat complet dupa atacul destul de brutal din vara.

Lordul
28th February 2015, 10:20
daca bate Christian Hammer poate avea o sansa la un meci cu Klitscko

Lucian86
28th February 2015, 13:14
daca bate Christian Hammer poate avea o sansa la un meci cu Klitscko

Cu siguranta dar e greu sa castige

Lordul
28th February 2015, 15:40
macar pentru aroganta lui Fury de dupa conferinta de presa ar trebui sa o faca ...

Lordul
1st March 2015, 00:28
echilibrat pana acum...Fury e un urias pe langa Ciocan..dar Cristi a pregatit bine meciul

Lucian86
1st March 2015, 00:34
echilibrat pana acum...Fury e un urias pe langa Ciocan..dar Cristi a pregatit bine meciul

:)) Echilibrat unde ?? la tine acasa

Fury 3-0 lejer

Ciocan inca are timp sa-si schimbe tactica de a castiga la puncte :happy

Marius
1st March 2015, 00:46
Din pacate, ciocan e un boxer de palmares si nimic mai mult. Sau are un staff incredibil de slab.

Marius
1st March 2015, 00:55
Doamne, ce gluma de meci. fury si-a batut joc de ciocan, care si-a ratat complet cariera. Ar fi fost bun ca si clown la circ.

Lucian86
1st March 2015, 00:57
Se retrage Ciocan dupa repriza a 9-a (cred, am si uitat).
Ridiculizat de la inceput pana la sfarsit. Cred ca e mai bine ca a evitat mai multa umilinta...Nu avea ce sa-i faca lui Fury

Marius
1st March 2015, 01:02
Dupa a 8-a.

Numero Dieci
1st March 2015, 02:02
Cred ca Fury a avut si sparringuri mai grele.Singura de zamagire e ca acest meci nu l-a ajutat cu nimic pe Fury in pregatirea unor meciuri complet diferite din toate punctele de vedere cu Wlad sau Wilder.

Ciocan pe langa faptul ca e zero barat ca boxer nu a aratat nici macar inima.Un no mas penibil.Mai devreme acel rus Chudinov si-a dat sufletul cu Eubank jr desi clar nu avea nici o sansa si zic eu arbitrul a oprit repede meciul pt un KO pe recordul lui Eubank jr.

dextercioby
1st March 2015, 18:09
Oare care a fost mai ridicol ? Bute rupt in doua de Froch, batut mar cum se bateau sclavii pe vremuri, sau Ciocan, "asezonat" 5-6 reprize, dar si luat la misto grav de tot. Boxul rominesc e inca de nivel mic.

Lucian86
1st March 2015, 20:44
Ciocan pe langa faptul ca e zero barat ca boxer nu a aratat nici macar inima.

Asa e....asta nu se iarta atat de usor.

Ganditi-va ca erau oameni (sunt si acum) care spuneau ca V. Klitschko nu avea inima pentru ca s-a retras in repriza a 9-a impotriva lui Chris Byrd desi era in avantaj pana atunci (din cauza unei accidentari la umar).
Cariera lui Ciocan nu a fost rea pana acum; a avut parte de meciuri bunisoare (cred si cat de cat banoase). Mi-e frica ca se vor termina dupa acest "no mas"

Numero Dieci
6th March 2015, 16:15
^^^

Din contra,cred ca acum Ciocan o sa primeasca multe telefoane sa fie sacul de box al multora.

STIRE:

În seara asta Eurosport transmite în direct din Germania o gala de box ce are printre protagoniști și doi boxeri români: Viorel Simion și Cezar Juratoni.

Cezar Juratoni, la al doilea său meci profesionist îl va înfrunta pe durata a patru reprize pe marocanul Ahmid Laghmouchi în timp ce Viorel Simion va avea un meci de opt reprize, dar care sperăm să nu dureze atât, contra turcului Adnan Oezcoban (6-7-2).

Având în vedere că transmisia începe la ora 22.30 ora Romaniei și e programată pentru 120 de minute, sunt șanse ca partida lui Viorel Simion să intre în timpul de emisie. Mult succes!

Este o gala care il are ca promotor pe Aleksander Alekseev,fostul campion mondial la amatori,mare speranta esuata la profesionisti si ultima oara promovat de Erol Ceylan.Acum ca s-a lasat(sau oricum nu mai e asa activ) vad ca ori il ajuta pe Ceylan ori si-a deschis propria firma de promovari care cred ca ii are semnati si pe Simion si Juratoni.

http://boxrec.com/show_display.php?show_id=708669#

Dupa cum se poate vedea multi prospecti pusi impotriva unor tipi care nu au ce cauta cu ei in ring.Chiar is main eventul este irelevant cu adevarat(Benmaklouf a pierdut la un Roy Jones pe circuitul de journeymeni).
Totusi dupa accidentarea f.grava de la ultimul meci de kicbox avem parte un debutul in box al lui Tyrone Spong si cei 2 romani.
De notat ca Cezar Juratoni lupta sub numele de Toni Cezar.

Lucian86
27th March 2015, 18:52
Maine seara cel mai important meci din cariera lui Jo Jo Dan impotriva britanicului Kell Brook
Cantarul:
D0mAEBFBcGM

Lordul
28th March 2015, 19:59
Go ! Go ! JoJo Dan !

Numero Dieci
28th March 2015, 20:37
Cred ca Jojo are sanse bune sa fie faut KO pt prima oara in cariera.

Singura lui sansa e ca Brook sa aiba inca probleme la picior de la acel atac de anul atrecut.Altfel sunt la nivele diferite ca boxeri.

Lucian86
28th March 2015, 21:43
Cred ca Jojo are sanse bune sa fie faut KO pt prima oara in cariera.

Singura lui sansa e ca Brook sa aiba inca probleme la picior de la acel atac de anul atrecut.Altfel sunt la nivele diferite ca boxeri.

Nu e exclus dar tind sa cred ca nu se va intampla asta.
Intradevar conditia lui Brook e marele semn de intrebare. Dar Jo Jo e totusi un boxer cu tarie si curaj (fata de un Bute care nu are calitatile astea desi tehnic e mai bun). Nu se lasa batut usor. Dar ai dreptate, Brook normal e mult mai bun.

Apropo de Bute, a zis ca se intoarce vara asta. Omu de vreun an se tot antreneaza :)) zi de zi...zici ca are in fata meciul cel mai important din cariera.
Am vazut o poza recenta cu el si arata chiar bine fizic. Are multa masa musculara pusa pe el.
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/s720x720/1618438_1023896330972358_4313951297680505545_n.jpg ?oh=b8706db442d9241e5c7e74cec0021a6d&oe=55A83D5C&__gda__=1438335490_82634a63c1fae7c18fe539a0f12c7ab 1

Eu zic ca poate obtine meciuri tari si in continuare. Poate si o revansa cu Pascal. Tineti cont ca nu sunt multi ca el care reusesc sa adune atat de mult public. Chiar si acum ca a fost "exposed"

Numero Dieci
28th March 2015, 22:56
Diferenta de clasa e clara si chiar si stilistic avantajul este tot pt Brook.Kell nu va avea de furca cu vesnicul brawler mascat in boxer ca sa folosesc o expresie folosita de Dwyer.

Si in timp ce Dan este intrdevar un boxer cu inima si dur a fost pus jos destul de usor in ultimul meci de non puncherul Bizier.Nu trebuie sa fie neaparat KO curat dar un stoppage pare foarte probabil imo.

Mai interesant este de discutat despre povestea cu atacul asupra lui Brook.Am inteles ca tipul care l-a taiat cica i-ar fi propus niste cocaina iar Broo kvrand sa petreaca victoria cu Porter a aceeptat sa mearga la ala la hotel unde nu s-au inteles la bani si l-a taiat.Alta varianta e ca tipul i-ar fi propus o partida de sex lui Brook care a acceptat dupa care sa se razgandeasca.
In orice caz si el are parte din vinma in ceea ce i s-a intamplat.

Pe Bute l-am vazut pe transmisiunea canadiana de la Kov-Pas.A zis ca revina in iunie,.iulie si ar vrea sa se intoarca la super middle.NBu a revenit mai devreme pt ca s-a accidentat dar ca si in cazul lui Haye cand lupti odata la 11 luni si te mai si accidentezi ajungi la un meci la 18 luni.

delaparis
29th March 2015, 00:25
Deci comentam aici meciul lui Jojo ?

delaparis
29th March 2015, 00:42
Aoleau :)

delaparis
29th March 2015, 00:47
E cam gata :D

Ce tot cauta cu croseu asa jos? Mimeaza box?
Repriza 4 cred ca e ultima

delaparis
29th March 2015, 00:52
Cum spuneam ... abandon dupa 4 round :mda:

Lucian86
29th March 2015, 00:53
Abandoneaza dupa repriza a 4-a
Groaznic meci. Pur si simplu surclasat. Intrau loviturile lui Brook fara nicio rezistenta. Statea neclintit si incasa.

Lucian86
29th March 2015, 00:55
Recordul romanilor in Anglia din ultima vreme:
- Froch KO 5 Bute
- Fury KO 9 Ciocan
- Brook KO 4 Jo Jo Dan

Toti au fost umiliti

Numero Dieci
29th March 2015, 01:01
^^^^^

Viorel Simion s-a descurcat bine in fata lui Selby,chiar a castigat cateva reprize,vreo 4-5.La capitolul umilinte mai poate fi trecuta cea a lui Tony ''Bad Boy'' Badea de acum mai mult de un deceniu cand a vorbit mult si a fost distrus in 3 de Richard Williams.

Cum am zis intre lipsa defensivei si din nou faptul ca a fost prins intre stiluri a pus capac faptul ca in sfarsit si barbia lui Jojo s-a dus.Era suspect din decembrie cand Bizier l-a pus jos cu o palma.
Brook a aratat bine dar masterclass cum zicea Watt nu a fost.Dupa repriza a 2-a a incarcat prea mult pumnii cautand KOul.

delaparis
29th March 2015, 01:01
Statea neclintit si incasa.

Nici macar. Nu stiu ce a incercat. Tot dadea din maini ca un amator, nici garda beton, nimic. :headbang:

Numero Dieci
29th March 2015, 01:02
Nici macar. Nu stiu ce a incercat. Tot dadea din maini ca un amator, nici garda beton, nimic. :headbang:

Asa a luptat mereu.:))

delaparis
29th March 2015, 01:09
Parca ii era frica sa-l atinga pe englez. Avea si alonja superioara parca ...

Numero Dieci
29th March 2015, 01:19
Avea si alonja si inaltime si poate si greutate in momentul in care au intrat in ring dar nu conteaza asta.

Diferenta de clasa era mult prea mare.

delaparis
29th March 2015, 01:31
Clasa, nu-mi dau seama. Prea mare diferenta de strategie. Jojo nu stiu ce s-a pregatit dar a gresit total. In fata era un buldozer. Un tip care a fost imobil, pe calcai si trimetea ciocane. Era simplu sa "alergi" pe ring.... :rolleyes:

Ma rog, e simplu acum dupa batalie

Numero Dieci
29th March 2015, 02:16
Pai daca nu-ti dai seama nici acum de diferenta de clasa dintre ei nu stiu ce sa-ti spun.Poate nu vezi bine.

Iar Jojo nu a avut niciodata un joc de picioare care sa-i permita sa faca ceea ce zici tu.

Din contra Brook a aratat ca la nevoie poate lupta pe piciorul din spate(vezi meciul cu Porter).

Marius
29th March 2015, 13:48
Si jojo si ciocanelul au dat meciurile, s-au multumit ca au stat in picioare, mai mult sau mai putin, 4 runde. Ordinari

Lucian86
29th March 2015, 13:57
^^^^^

Viorel Simion s-a descurcat bine in fata lui Selby,chiar a castigat cateva reprize,vreo 4-5.La capitolul umilinte mai poate fi trecuta cea a lui Tony ''Bad Boy'' Badea de acum mai mult de un deceniu cand a vorbit mult si a fost distrus in 3 de Richard Williams.

Cum am zis intre lipsa defensivei si din nou faptul ca a fost prins intre stiluri a pus capac faptul ca in sfarsit si barbia lui Jojo s-a dus.Era suspect din decembrie cand Bizier l-a pus jos cu o palma.
Brook a aratat bine dar masterclass cum zicea Watt nu a fost.Dupa repriza a 2-a a incarcat prea mult pumnii cautand KOul.

Ba chiar pentru mine Viorel a si castigat. Apropo de Lee Selby, se va lupta cu Gradovich. Va fi interesant.

Da, ai avut dreptate cu Dan. Curaj are dar nu ajunge. Loviturile erau prea puternice si clare pentru a putea rezista.

Ar fi mega interesant Brook vs Khan insa am senzatia ca pakistanul il evita. Nu ca i-ar fi frica de Brook dar nu vrea sa-si strice sansa de-al infrunta pe Mayweather sau Pacquiao. Zic eu. Dupa ce l-a rupt pe Alexander, sanse mari are.

Lucian86
29th March 2015, 17:54
Ups...a pierdut si Ronald Gavril la puncte in gala Charlo vs Martirosyan. Nici nu stiam ca lupta

Numero Dieci
29th March 2015, 18:38
Ba chiar pentru mine Viorel a si castigat. Apropo de Lee Selby, se va lupta cu Gradovich. Va fi interesant.

Da, ai avut dreptate cu Dan. Curaj are dar nu ajunge. Loviturile erau prea puternice si clare pentru a putea rezista.

Ar fi mega interesant Brook vs Khan insa am senzatia ca pakistanul il evita. Nu ca i-ar fi frica de Brook dar nu vrea sa-si strice sansa de-al infrunta pe Mayweather sau Pacquiao. Zic eu. Dupa ce l-a rupt pe Alexander, sanse mari are.

Cel mult egal pt Viorel cu Selby imo.In fine ramane o prestatie buna dar din pacate nu a mai ramas active sa primeasca telefoane.

Jojo e terminat.Acum ca are rezistenta lui Amir Khan nu mai e high risk/low reward.E deja low risk.
Apropo Hearn se tot lauda ca face Khan-Brook la vara.Eu as vrea sa-l vad.Chiar mi-ar placea sa-l vad pe Khan facand chicken danceul din nou.

Da,dezamagitor Gavril.El era cam singurul prospect decent al nostru.Intr-un fel e bine caci as vrea ca toata echipa lui Mayweather de la TMT sa piarda caci nu-mi plac.Oricum Arias,Gavril,Love,Bey,Jack,Theophane,etc sunt o adunatura de mediocri.

@Marius-nu inteleg de ce zici ca sunt ''ordinari''.Atat au putut oamenii,nu cred ca se astepta cienva sa faca surprizele cei doi.Erau in ring cu clase diferite de boxeri.
Ca si cum ai zice ca Rod Salka e un ordinar ca a pierdut cu Danny Garcia.:groggy:

Lucian86
14th April 2015, 12:34
Continua momentul bun al boxerilor romani
https://www.youtube.com/watch?t=386&v=lJtE5sJKfxk

Numero Dieci
14th April 2015, 23:17
Cojanu a fost o panarama tot timpul.

Nici o surpriza.E sub Dinu si Ciocan.

Lucian86
6th May 2015, 12:11
Lool
eUx9sDcl2Cw

Arata a consumator de bere si mici dar ce i-a dat-o lui Joshua :))

Apropo, Nistor nu devine si el profesionist ? Am vazut ca a luptat la WSB castigand chiar si cu Russo. E clar ca e limitat dar totusi, nu e rau deloc.

Numero Dieci
6th May 2015, 19:12
El cu B.Juratoni sunt semnati cu prostia aia de AIBA Pro Boxing.

Nici nu stiu daca vor sa treaca la pro dar cred ca asteapta olimpiada de la Rio.

Sa vezi in cativa ani incurcatura mare cu recordurile cand o sa fie pro si astia de la AIBA PB.Nu o sa se stie cate mecirui sa anunte.

delaparis
17th June 2015, 21:50
Condamnare cu inchisoare pentru Rudel Obreja (http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/box/condamnare-cu-inchisoare-pentru-rudel-obreja-nid-114346/)

delaparis
23rd September 2015, 00:11
Mihai Nistor, campion mondial la box amator (http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/box/mihai-nistor-campion-mondial-la-box-amator-nid-115833/)

Numero Dieci
27th September 2015, 11:42
Defapt e box profesionist,cel putin in viziunea celor de la AIBA.

Capitanu.Burcea
27th September 2015, 13:23
Vad ca boxul romanesc produce numai campioni care se plimba cu ochelari de soare 3 saptamani dupa meci. Le ghicesti arcadele despicate, pupilele usor rigide si sangele mustind in cornee. Doroftei, Leu, Biute, toti veniti acasa cu centura in brate, toti batuti mar, toti campioni de legenda. Cu asta o fi doar coincidenta, desi ko-ul ala nu m-a convins. Practic, nu stiu de ce a cazut neamtul :D Oricum, deplang stilul asta de box violent. Imi place mai mult laser maxx-ul practicat de Floyd. Dupa meci, te uiti la fetele lor si nici nu stii de la ce sport vin. Asta e viitorul, cyber box, tata! :D

Numero Dieci
27th September 2015, 15:55
A luptat bine Nistor,la marimea sa fizica nu are de ales-trebuie sa vina in fata si sa fie agresiv.

Iar tu poate nu stii dar cu siguranta Pfeifer stie de ce a cazut.Nu e usor dupa ce este ''lucrat'' perfect 8 reprize la corp astfel caci ultima secventa cand a cazut a fost mai mult datorita lipsei de energie.
Nu poti sa-i compari pe toti cu Mayweather si mai ales nu greii(ma rog super greii aici).

Lucian86
6th February 2017, 00:34
Ciocan il bate pe Price. Mai traieste inca o zi cu victoria asta.

Saracul Price. Imi este mila de el chiar. Deci omul putin box stie si are un fizic bun pentru box dar cat de firav e. Rar vezi asa ceva. Am mai multa stamina eu decat el. Si nu cred ca nu se antreneaza. Pur si simplu psihic e conditionat atat de tare in meci ca i se scurg toate energiile. Sa te bata Ciocan care nu a aratat nimic. Incredibil.

delaparis
6th February 2017, 00:51
Cum nu a aratat nimic?
a trimis pumni de la distanta si precis. A atins si l-a imbatat pe englez definitiv. Price e moale. Nu merita televizat.

Numero Dieci
6th February 2017, 18:00
In fapt la distanta a controlat Price meciul cu jabul sau submediocru.

Ciocan merita credit ca nu s-a topit precum Price care dupa 3-4 reprize era gata.

Ciocan e inca departe de topul mondial.

delaparis
6th February 2017, 20:30
Nu mi s-a parut ca Price a incercat sa controleze la distanta. Sau poate ca nu a reusit din lipsa de tehnica. Faptul ca s-a topit dupa cateva reprize este si datorita lui Cristian care l-a atins de multe ori chiar daca nu spectaculos. Diferenta de alonja nu s-a vazut pana la urma.

Numero Dieci
7th February 2017, 17:35
Pai castiga clar la distnata pt ca diferenta fizica si abordarea ma isistematica a lui Ciocan a facut ca acest lucru sa functioneze.Pana la urma Price castigase toate reprizele inclusiv una 10-8 cu KD-ul.
Si daca i lstii pe Price cunosti faptul ca stamina sa este de 2 lei.Efectiv oboseste singur daca face cateva minute de box cu umbra.
Nu se poate prezenta la acest nivel cu asemenea stamina.
Faptul ca au incercat sa puna greutate pe el sa duca pumnii mai bine nu l-a ajutat.A obosit mai repede.

delaparis
25th February 2017, 23:26
Am vazut si eu meciul lui Bute.
Pacat. Conducea si parea superior tehnic dar viteza de reactie lasa e dorit la varsta sa. Primit contra si apoi descoperit doua secunde ko in picioare a mai luat doua in plin. Nicio sansa sa mai recupereze dupa.

Numero Dieci
27th October 2021, 10:07
Lucianje,de Gavril se mai aude ceva?