PDA

View Full Version : Gabriel Tamas



delaoltenia
15th January 2015, 17:37
http://i57.tinypic.com/9s456w.jpg

Gabriel Tamas este un jucator nascut pe 9 noiembrie 1983, la Brasov, care poate evolua atat ca fundas central, cat si in banda dreapta. Acesta si-a inceput cariera de profesionist in orasul natal, la FC Brasov si Tractorul, iar in 2002 s-a transferat la echipa din groapa, pentru care a evoluat, de-a lungul carierei, de trei ori (2002-2003, 2004-2005, 2008-2009). In 2003 a fost transferat de Galatasaray Istanbul si, dupa un sezon petrecut in tricoul turcilor, a fost cumparat de Spartak Moscova, la care a evoluat doar doi ani. A urmat un sezon in tricoul celor de la Celta Vigo (2006-2007), dupa care transferul la AJ Auxerre, echipa de care a apartinut intre 2007 si 2010, fiind imprumutat, in acea perioada, la echipa din groapa si West Bromwich Albion. Englezii l-au achizitionat in 2010, Tamas evoluand pentru acestia pana in 2013, an in care a ales Doncaster Rovers, echipa de liga secunda in Anglia. Actualul sezon l-a inceput in tricoul celor de la Watford FC, pentru care evoluat in 7 partide, dupa care a suferit o accidentare grava, fiind operat de ligamente incrucisate. La nivelul echipei nationale, noul jucator al Stelei se poate lauda cu 63 de partide, in care a inscris de trei ori. Singurele trofee din cariera sa obtinute pana in prezent au fost in tricoul echipei din groapa, cu care a cucerit Cupa Romaniei (2004, 2005) si Super Cupa Romaniei (2005).

delaoltenia
15th January 2015, 17:40
Gabi, bine ai venit la Steaua. Ce te-a determinat sa semnezi cu clubul nostru?
Faptul ca Steaua este cea mai buna echipa din Romania in acest moment, ca este un club care face performanta si doreste sa continue pe aceasta linie. M-am gandit si la familia mea, la partea financiara, bineinteles. Dar faptul ca mi s-a oferit sansa sa revin la nivel inalt a contat cel mai mult si tin sa le multumesc celor de la Steaua pentru aceasta oportunitate.

Ce iti propui sa reusesti in tricoul Stelei?
Imi doresc sa castig, in primul rand, cele trei trofee puse in joc. Vreau sa castig primul meu titlu din cariera si sunt sigur ca voi avea parte de aceasta bucurie la sfarsitul lunii mari. Ma gandesc si la UEFA Champions League, competitie al carei gust l-am simtit cu Galatasaray si nu se compara cu nimic altceva.

Care este situatia ta medicala?
In acest moment, am acordul medicilor de la clinica unde m-am recuperat pentru a face antrenamente normale. Urmeaza sa iau viza medicala, sa fiu consultat de medicul echipei si sa incep sa lucrez alaturi de noii mei colegi.

Este de notorietate faptul ca ai jucat in trei randuri pentru Dinamo si, de-a lungul timpului, ai avut anumite iesiri vizavi de Steaua. Cum crezi ca va fi gestionata actuala situatie de suporteri Stelei?
Eu am venit la Steaua ca jucator profesionist. Ma gandesc la performanta, nu la ce a fost inainte. In Occident, se transfera foarte des jucatori intre echipe rivale si nu este nicio problema. Cred ca ar trebui luat exemplul de acolo, unde un fotbalist venit de la o rivala "de moarte" este adoptat de fani, deoarece clubul il aduce fiindca are incredere in el si in ce poate face pentru echipa. Eu voi face tot posibilul pentru a avea evolutii care sa multumeasca pe toata lumea, de la conducere, antrenori, colegi si pana la suporteri.

Eddy DoubleD
15th January 2015, 19:43
Sper sa aiba aceeasi soarta ca Printul :ok: Bani aruncati degeaba...

phife
15th January 2015, 20:06
surprinzator , nu am nimic cu el.
si ce daca e betiv? Terry cred ca ne indoaie pe toti , in epl era o perioada de betie generala..
sa fie sanatos la fcgazde , cariera lunga.

Stifi Jamaicanu
15th January 2015, 20:46
E umilitor când vezi tricoul roș-albastru și stema aia.

SwedishMafia
15th January 2015, 21:11
omu are probleme cu alcoolul. nu aveam nevoie de un astfel de individ. mai bine dai o sansa lui varela si papp, chiar si luchin, sa joace fundasi centrali, macar pe astia ii poti vinde. pe tamas, unde sa-l vinzi?

delaparis
15th January 2015, 21:21
Sper sa va termine vinul pana in Martie.
In loc de sigla mai bine cautati o cisterna de Cotnari :D

SwedishMafia
15th January 2015, 21:25
surprinzator , nu am nimic cu el.
si ce daca e betiv? Terry cred ca ne indoaie pe toti , in epl era o perioada de betie generala..
sa fie sanatos la fcgazde , cariera lunga.

uiti un detaliu, terry nu joaca ca unul beat. tamas, da.
povestea asta cu faptul ca s-a cumintit, am auzit-o si cand a venit la cfr cluj. si ce s-a intamplat? l-au dat afara ca chefuia cu costea....

phife
15th January 2015, 21:32
uiti un detaliu, terry nu joaca ca unul beat. tamas, da.
povestea asta cu faptul ca s-a cumintit, am auzit-o si cand a venit la cfr cluj. si ce s-a intamplat? l-au dat afara ca chefuia cu costea....

a jucat bine in ultimul meci la nationala si nu e un jucator mai slab ca papp . niciodata.

SwedishMafia
15th January 2015, 21:34
repet, pe papp il poti vinde. pe tamas, ce naiba sa faci cu el? sa zica mersi daca o sa-l mai caute echipe ca si tska sofia sau xanthi.pe logica cu nationala, papp a dat 2 goluri la nationala, la ultimul meci.

Hingherul
15th January 2015, 21:37
am citit multe schelalaieturi in ultimele zile. de la suporteri pana la caini oficiali. asta nu ma face decat sa il declar un transfer reusit :D
in caz ca o sa calce stramb, sunt sigur ca Gigi o sa il arunce ca pe o carpa ros-alba

Novac
15th January 2015, 22:22
Stai mah ca-i una sa faca precum ateziana pe geamul taxiului (vezi Nikolici :) ) si alta sa bea cuminte un sprit de vara cu Tanase la Drumetu ... acasa (nu-i vede nici vantu acolo) :D

Sanatate Gabi :bere:

Duba
15th January 2015, 22:46
Sper sa va termine vinul pana in Martie.
In loc de sigla mai bine cautati o cisterna de Cotnari :D

Ce bine-mi pare ca te oftici!:D



E umilitor când vezi tricoul roș-albastru și stema aia.

Mie mi se pare ca arata chiar bine. Pe bune-ti spun.

delaparis
15th January 2015, 22:48
Nu prea ma oftic daca ma gandesc bine. Imi pare bine si mie ca a ajuns la voi :D

Duba
15th January 2015, 22:49
Sper sa aiba aceeasi soarta ca Printul :ok: Bani aruncati degeaba...

Parerea ta. Adica a unuia care nu se pricepe la fotbal.

Duba
15th January 2015, 22:50
Nu prea ma oftic daca ma gandesc bine. Imi pare bine si mie ca a ajuns la voi :D

Da, da, sigur ca da. Si marmota ... :D

Duba
15th January 2015, 22:52
omu are probleme cu alcoolul. nu aveam nevoie de un astfel de individ. mai bine dai o sansa lui varela si papp, chiar si luchin, sa joace fundasi centrali, macar pe astia ii poti vinde. pe tamas, unde sa-l vinzi?

Nu sunt de acord. Tamas are calitati fizice excepionale.
Si-a pus ordine in viata. S-a insurat, are o fetita. Alta-i situatia acum.

delaparis
15th January 2015, 23:07
Tamas are calitati fizice exceptionale.
.

Am terminat calitatile fizice si am ajuns la Tamas "exceptional" :mda:
Adica polonezul ala plecat la arabi sau Gardos la englezi sunt plapanzi?

Tamas are alte "calitati exceptionale" :D

Eddy DoubleD
16th January 2015, 00:52
Parerea ta. Adica a unuia care nu se pricepe la fotbal.

Daca e parerea ta, nu pot decat sa...:happy

delaparis
21st July 2015, 17:41
Steaua îl pune la plată pe Tamaș. Becali: "Îi scad salariile din banii pe care i-a luat la semnătură" (http://www.onlinesport.ro/fotbal/liga-1/steaua/steaua-il-pune-la-plata-pe-tamas-becali-ii-scad-salariile-din-banii-pe-care-i-a-luat-la-semnatura-nid-114877/)

:))

E haios Becali asta pana la urma

Eddy DoubleD
21st July 2015, 19:54
Mda, el chiar crede ca Tamas mai are bani dupa ce i-a dat pe toti pe vodca si tuica :happy

delaoltenia
23rd July 2015, 08:18
Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca, in cursul zilei de miercuri, 22 iulie 2015, contractul jucatorului Gabriel Tamas a fost reziliat pe cale amiabila.

delaoltenia
4th February 2016, 08:25
Gabi Tamas revine la Steaua. A semnat, miercuri seara, un contract valabil pe doua sezoane si jumatate cu clubul nostru.

"Sunt bucuros sa ma intorc intr-un colectiv alaturi de care am cunoscut mari succese in sezonul trecut. Practic, ma simt ca si cum nu as fi plecat de la Steaua in vara si sper din tot sufletul sa avem parte de aceleasi rezultate extraordinare ca si in sezonul trecut"


Bine ai revenit, Gabi Tamas!

Paul Atreides
4th February 2016, 13:20
Timo Gebhrat a ajuns la Steaua cu imaginea unui jucator talentat, dar aflat intr-un moment de cumpana in cariera si tocmai mana intinsa de Laurentiu Reghecampf l-a motivat pe acesta sa accepte provocarea de a veni in Romania.


"Antrenorul m-a dorit si asta m-a convins sa vin aici intr-o tara noua, unde nu voi mai fi pus la colt", a spus Gebhart pentru sueddeutsche.de

"La Steaua ma simt ca la Bayern. Vreau sa fim cat mai sus si sa dominam toate echipele. Baiatul rau se va transforma in Baiatul Bun", a adaugat Gebhart.

Gebhart a semnat cu Steaua pana in vara si are mari sanse sa debuteze in amicalul de joi seara cu Djurgardens.

Hingherul
4th February 2016, 14:18
Gabriel Poptamas asta nu e linge***** ala care zicea cu clonele perfecte?
misto caracter sa linga acum unde chipurile a scuipat. se vede ca e crescut in catelerie. scot aia mercenari pe banda rulanta.

in principiu e baiat bun. iti poti pune comprese cu el la cur daca ai hemoroizi. mai buna e varza zdrobita dar asta macar are buzele calde.

sa ma pis pe el!

delaoltenia
9th November 2016, 19:07
La Multi Ani, Gabi!

delaoltenia
18th May 2017, 15:42
FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord pentru rezilierea contractului cu Gabriel Tamas.