PDA

View Full Version : Campionatul Mondial de Handbal masculin 2015



delaparis
14th January 2015, 17:24
Doha, Qatar 15 ianuarie - 1 februarie 2015

http://www.qatarhandball2015.com/
http://www.qatarhandball2015.com/ar/

Groupa A
Belarus
Brazil
Chile
Qatar
Slovenia
Spain

Groupa B
Austria
Bosnia-Herzegovina
Croatia
Macedonia
Iran
Tunisia

Groupa C
Algeria
Czech Republic
Egypt
France
Iceland
Sweden

Groupa D
Argentina
Denmark
Germany
Poland
Russia
Saudi Arabia

delaoltenia
14th January 2015, 18:34
Grupa A:
Joi, ora 19:30 – Qatar-Brazilia
Vineri, ora 16:00 – Spania-Belarus
Vineri, ora 16:00 – Slovenia-Chile

Grupa B:
Joi, ora 14:00 – Bosnia si Herzegovina-Iran
Joi, ora 16:00 – Macedonia-Tunisia
Joi, ora 18:00 – Croatia-Austria

Grupa C:
Joi, ora 18:00 – Egipt-Algeria
Joi, ora 20:00 – Franta-Cehia
Joi, ora 20:00 – Suedia-Islanda

Grupa D:
Joi, ora 14:00 – Rusia-Arabia Saudita
Joi, ora 18:00 – Polonia-Germania
Joi, ora 20:00 – Danemarca-Argentina

mihaidascalescu
15th January 2015, 12:19
a inceput practic campionatul mondial de handbal si gsp vorbeste de inchisoare, tulai doamne. si ols vorbeste de nimic.

Johnny D
15th January 2015, 12:56
Nu stiu ce date ai tu acolo dar numai Quatar - Brazilia e astazi! Prea multe de joi, e suspect, revizuieste-le!:))

sannicola
15th January 2015, 13:09
Nu am prins si noi un loc pe aici :(?

Wow cate calificari trebuie sa joace pfft.
In primul tur am fost in grupa cu Slovacia,Italia si Cipru.
Locul 1 cu 5-0-1 :yes:
In baraj am jucat cu Suedia si 24-25 urmat de 21-27 => adio campionat mondial :no:.

delaparis
15th January 2015, 21:16
Victorie surpriza a gazdelor in primul meci
Qatar 28 - 23 Brazilia

Siteul oficial nu mai merge :))

SwedishMafia
15th January 2015, 21:22
rezultat surpriza? e handbal,nu fotbal :D araboii au naturalizat cativa jucatori europeni.

mihaidascalescu
16th January 2015, 00:22
Nu am știut de europeni la qatar. Poate depanatorului i s-a oprit ip-urile care-i suna în cap.

delaparis
16th January 2015, 00:32
Swm si MD discuta pe thd-ul meu :)

Nu e vina mea ca nu sunteti de acord :D

TheIceMan
16th January 2015, 00:35
Swm si MD discuta pe thd-ul meu :)

Nu e vina mea ca nu sunteti de acord :D

acuma sa nu zici ca persona care are, in acceptiune ata, usernames ms si swm aici, de dedubleaza, are si personalitate multipla, ca nu te cred :))

au jucat in "scurti" quatarezii???

mihaidascalescu
16th January 2015, 16:26
Belarus tocmai și-a tras prima înfrângere. Rutenka rosu.

delaparis
16th January 2015, 22:32
Suedia 24 - 16 Islanda
Danemarca 24 - 24 Argentina
Franta 30 - 27 Cehia
Polonia 26 - 29 Germania
Croatia 32 - 30 Austria
Algeria 20 - 34 Egypt
Slovenia 36 - 23 Chile
Macedoinia 33 - 25 Tunisia
Spania 38 - 33 Bielorusia
Bosnia-Herzegovina 30 - 25 Iran
Rusia 27 - 17 Arabia Saudita

Siteul oficial nu mai informeaza nimic :))

SwedishMafia
16th January 2015, 22:42
normal ca nu merge..aia din Qatar baga toti banii in psg... :))

delaparis
16th January 2015, 22:55
Nu au cum sa bage toti banii. Aia au bani la infinit :)

Ceva mai haios se spune in presa la tv in Franta. Cica au platit suporteri spanioli sa vina la meciul echipei nationale Qatar. Cum antrenorul este Valero Rivera deci campion mondial en titre cu Spania in 2013, au crezut ca astfel vor umple tribunele cu fani qatarezi. Altfel se pare ca nu venea nimeni la meci :))

SwedishMafia
16th January 2015, 22:59
in afara de burj al arab, sau cum naiba se numeste hotelu ala, totu nu e decat nisip si camile. au facut sali noi, vor face stadioane noi pt CM de fotbal din 2022, dar la ce bun? ca dupa cm, nici dracu nu merge in salile alea. araboii is niste manelisti. cheltuie banii pe masini scumpe, insule artificiale si stadione SF, insa nu exista "Sac fara fund". nu suntemn departe de aparitia unei alternative la petrol. apoi sa vezi cum revin la viata printre camile si in caravane cu aceleasi camile.

delaparis
16th January 2015, 23:23
Alternativa la petrol o tot asteptam de zeci de ani si tot "aproape" este :rolleyes:
In orice caz Qatar are petrol si mai ales gaz pt urmatorii 300 de ani deci nu ii plang eu pe ei. Mai ales ca pretul este condamnat sa creasca permanent deci vor fi din ce in ce mai bogati.

SwedishMafia
16th January 2015, 23:25
stai lin, ca la cum se dezvolta omenirea de la an la an. masinile electrice nu vor astepta acei 300 de ani...tot mai multe companii mari constructoare de masini, scot masini electrice.

delaparis
17th January 2015, 01:13
stai lin, ca la cum se dezvolta omenirea de la an la an. masinile electrice nu vor astepta acei 300 de ani...tot mai multe companii mari constructoare de masini, scot masini electrice.

Si se vand?
Mai ce draci... nu ma mai descurc de cate vad alea cu zgomot de aspirator prin Paris. :rolleyes:
Deocamdata nu am vazut mai multe 4x4 ca niciodata. Si alea mari gen Q7 nu altceva.

SwedishMafia
17th January 2015, 01:16
am inteles ca primarul din paris vrea sa scape orasul de poluarea generate de masini, doreste sa interzica accesul masinilor in paris, ceva de genu....stai sa caut un link :D

Primarul Parisului, Anne Hidalgo, vrea ca masinile cu motor diesel sa fie interzise in capitala franceza pana in anul 2020, ca parte a planurilor de a reduce poluarea.

"Vreau masinile diesel afara din Paris pana in 2020. Astazi, 60 la suta dintre parizieni deja nu mai au masini, comparativ cu 40 la suta in anul 2001. Lucrurile se schimba repede", a spus Hidalgo, intr-un interviu pentru o publicatie franceza, citat de BBC.

In plus edilul parizian vrea doar vehicule cu emisii reduse de gaze, precum si mai multe zone pentru pietoni si dublarea pistelor pentru biciclete.


In luna martie a fost impusa o interdictie partiala pentru masini in capitala pariziana, dupa ce calitatea aerului a ajuns pana la unul dintre cele mai slabe niveluri din istorie.

Anne Hidalgo mai vrea limitarea tururilor turistice cu autobuzul pe strazile Parisului, interzicerea tranzitarii orasului de catre camioane si adaugarea de vehicule electrice in reteaua orasului.

In ceea ce-i priveste pe parizieni, mai mult de jumatate dintre acestia sustin interzicerea masinilor diesel in oras pana in anul 2020.

mihaidascalescu
17th January 2015, 17:01
Brazilia ia conducerea.?

mihaidascalescu
19th January 2015, 16:41
Spania face instrucție cu Chile cum era de așteptat.

delaparis
19th January 2015, 22:59
Deci favoritele au inceput aproape toate bine. Franta, Spania, Suedia, Germania, Croatia ... exceptie fac Danemarca si Rusia care au doar o victorie si un egal sau o infrangere.
Qatar continua surprizele dupa victoria de azi cu Slovenia

delaparis
20th January 2015, 21:59
Franta termina la egalitate cu Islanda 26-26 si Germania tot la egalitate cu Danemarca 30-30

Franta si Suedia sunt primele calificate in optimi.

mihaidascalescu
21st January 2015, 18:18
Ce naiba de echipa are Qatarul ? Petrodolarii?

mihaidascalescu
21st January 2015, 18:33
Meci nebun Qatarul Spania

mihaidascalescu
21st January 2015, 19:34
Au cumpărat pe sprânceana araboii super jucători, au făcut ce Au vrut pe alocuri cu Spania.

TheIceMan
21st January 2015, 23:10
N-auzi ca dupa CM de fotbal dezmembreaza stadioanele si le trimt, le doneaza saracilor? Se pot inscrie FCSB si celelalte echipe pe lista, poate trimit un stadion in Ro daca nu in Tanganica. Btw, corect este Fifa World Cup Doha. Ca alt oras nu se exist in Qatar. E ca si cand faci stadion nou in Crangasi acolo se joaca grupa A, stadion nou la Dristor grupa B, stadion nou in Fundeni grupa C. Pla piata Sudului grupa D samd.
Pariziene vazusi ca aeropotul Schiphol a cumparat, cate Tesla? 300? Numa astea taxiuri.

delaparis
22nd January 2015, 00:08
Eu care habar n-am despre acest sport dar ma chinui sa postez ontopic chiar credeti ca discut off cu voi aici? :D

Deci daca am inteles bine, meciurile in grupe de acum pana la sfarsit de saptamana sunt doar pt clasament. Mai toate favoritele sunt calificate in optimi. Ramane de vazut cine cu cine va juca in functie de clasament in grupe.

TheIceMan
22nd January 2015, 00:40
Da :D

delaparis
22nd January 2015, 01:26
Corect :D

Johnny D
22nd January 2015, 09:15
Cum are si Franta sanse la ceva, cum tzushti si Delaparisul!
Ia zi, echipa voastra de baseball ia CM anul asta?:D


Ramane de vazut cine cu cine va juca in functie de clasament in grupe.

Handbalul masculin nu e baschet, mai rar cu surprizele iar la echipe nationale e fix pe dos, la baschet vezi multe surprize, aici mai niciuna!

delaparis
22nd January 2015, 22:20
Sunt surprize si aici. Vezi Qatar care si-a facut echipa de nimeni nu stie de unde apoi Danemarca care se chinuie sa se califice...

rezultate azi
Algeria 26 - 32 Franta
Rusia 28 - 31 Danemarca
Islanda 25 - 36 Cehia
Polonia 32 - 13 Arabia Saudita
Suedia 25 - 25 Egipt
Germania 28 - 23 Argentina

delaparis
24th January 2015, 22:09
Azi s-au terminat meciurile in grupe cu un meci senzational intre Franta si Suedia. Victorie Franta pe final 27-25 dupa ce au fost condusi practic tot meciul.
De maine incep optimile de finala.

duminica 25 ianuarie:
Spania - Tunisia
Qatar - Austria
Slovenia - Macedonia
Brazilia - Croatia

luni 26 ianuarie
Franta - Argentina
Suedia - Polonia
Islanda - Danemarca
Egipt - Germania


Cu victoria de asta seara Franta a terminat pe primul loc in grupa deci va avea parcurs usor pana in semifinale. Daca totul decurge normal vom avea o semifinala Franta - Spania (sau Danemarca)

mihaidascalescu
25th January 2015, 20:31
Cum era de așteptat Tunisia e măcelărita. Numai bine de o încălzire.

El Pistolero
25th January 2015, 21:40
Ce echipa de rahat e Croatia. De-abia au invins Brazilia. :))
Tabloul e foarte prost si de data asta. Finala o sa fie in semifinala: Spania-Franta.

delaparis
26th January 2015, 00:39
Probabil favorizata gazda ... :rolleyes:

Croatia 26 - 25 Brazilia
Spania 28 - 20 Tunisia
Slovenia 30 - 28 Macedonia
Austria 27 - 29 Qatar


Particularitate in acest campionat, echipele eliminate in grupe plus cele in sferturi continua turneul pt clasament. Cele eliminate in optimi pleaca acasa :o:

mihaidascalescu
26th January 2015, 18:08
Swe pol meci excelent. Adevărat optime.

delaparis
26th January 2015, 22:02
Cum era de asteptat Franta a defilat cu Argentina. Victorie cu 33-20 si se pare ca si-au dat drumul la joc. Nu stiu ce au avut in grupa de jucau parca erau la prima participare la un campionat mondial.

Sferturi miercuri 28 ianuarie:

Croatia - Polonia
Qatar - Germania
Danemarca - Spania
Franta - Slovenia

Johnny D
27th January 2015, 09:05
Ce echipa de rahat e Croatia. De-abia au invins Brazilia. :))
Tabloul e foarte prost si de data asta. Finala o sa fie in semifinala: Spania-Franta.

+1

Dar Germania nu e de subestimat!;)

Fane Babanu
28th January 2015, 02:02
Polonia,Germania,Danemarca,Franta.

mihaidascalescu
28th January 2015, 18:16
Tocmai ma duse gândul la acum 25 ani jucam și băteam yugo pt locul 3 Franta și alte le. Acum din mass media românească nici nu știi că e campionat mondial. Memorii după revoluție.
Acum Meci strâns cum se cuvine. Cro pol.

mihaidascalescu
28th January 2015, 18:42
Pol tocmai ce au suferit o cădere tipic romaneasca.

mihaidascalescu
28th January 2015, 20:31
Danezii merg din ce în ce mai bine. Excelent meciul cu Spania

delaparis
28th January 2015, 21:36
Final de infarct la Spania - Danemarca. Spania castiga cu un gol dat in ultima secunda. Franta castiga detasat cu Slovenia.

Semifinale vineri 30 ianuarie:

Franta - Spania
Qatar - Polonia

mihaidascalescu
28th January 2015, 21:38
Am ales bine meciurile azi, cind credeam ca vad prelungiri canellas baga mortu.

delaparis
28th January 2015, 21:46
Tocmai ma duse gândul la acum 25 ani jucam și băteam yugo pt locul 3 Franta și alte le. Acum din mass media românească nici nu știi că e campionat mondial. Memorii după revoluție.
.

Asta e cand nu ai nationala calificata la competitie. In Franta era la fel inainte de 1992 si prima medalie de bronz la JO. Nici nu se auzise de sportul asta aproape. Daca imi aduc bine aminte nici finala mica atunci nu a fost transmisa in direct.

sannicola
29th January 2015, 18:31
Cine face parte din lotul naționalei Qatar

Zarko Markovic (Muntenegru): a jucat la Veszprem, Metalurg Skopje, Goppingen, Hamburg
Hassan Mabrouk (Egipt)
Bertrand Roine (Franța): a jucat la Dunqerque, Chamberry
Rafael Capote (Cuba): a jucat la Naturhouse la Rioja
Danijel Saric (Bosnia): a jucat la Ademar Leon, Portland San Antonio, FC Barcelona
Eldar Memisevic (Bosnia)
Goran Stojanovic (Muntenegru): a jucat la Gummersbach, Rhein Neckar-Lowen
Borja Vidal (Spania): a jucat la Nantes
Jovo Damjanovic (Muntenegru)
Youssef Benali (Tusisia)
Antrenor: Valero Rivera (Spania): Campion mondial în 2013

Astept cupa mondiala din Qatar la fotbal sa vad ce echipa isi fac pana atunci :)).
Cred ca castiga Franta aici :(.

delaparis
29th January 2015, 22:24
Cum am mai spus pe thd, Qatar a facut si mai groasa. A cumparat suporteri pur si simplu. A oferit sejur totul platit celor interesati in Spania si Franta, le-a dat pancarde si banderole culori Qatar iar singura obligatie era sa vina la meci si sa suporte echipa gazda :))

Johnny D
30th January 2015, 07:28
+1

Dar Germania nu e de subestimat!;)

Strike that, s-au facut de kko!
E ca si cum te-ar bate... Romania la fotbal in meci eliminator de CM!:))

mihaidascalescu
30th January 2015, 18:24
Chestia este ca oricit denigram pa aia ca au cumparat, au cel putin doi arabi autohtoni care sint clar peste ce reusesc sa frece ai nostri cu ditamai pedigree de campioni mondiali. Asa ca pina cind ihf nu schimba regulile de reprezentare, bravo lor.

acuma ii masacreaza pe pol deocamdata.

mihaidascalescu
30th January 2015, 20:07
Semi 2 excellent 6 t/overs in 3 min. Let's go.

mihaidascalescu
30th January 2015, 20:09
Porte știe cricket?

sannicola
30th January 2015, 20:14
8-6 deja dupa doar 10 minute pentru Franta.
Multe goluri pentru o semifinala si in prima au fost 60.

delaparis
30th January 2015, 21:04
Dupa pauza Franta se cam balbaie si Spania a revenit la doua goluri diferenta. Am observat lipsa asta de conentrare si in alte meciuri. Daca francezii se vad deja in finala ar fi o mare greseala

mihaidascalescu
30th January 2015, 21:17
Fra s a blocat în atac. Spa trebuie sa profite acum.

delaparis
30th January 2015, 21:20
La portari e diferenta intre prima si a doua repriza. Vargas abia acum a intrat in meci. Omeyer a fost contrentrat de la inceput

mihaidascalescu
30th January 2015, 21:33
Acum sa ales și tv sa meargă prost!

delaparis
30th January 2015, 21:44
Gata Omeyer trimite Franta in finala.
Ar fi culmea sa piarda cu Qatar :))

sannicola
30th January 2015, 21:45
Omeyer a fost magnific azi :o:

mihaidascalescu
30th January 2015, 21:45
Onesta a avut dreptate, spa au trebuit să riște și asa a fost, Excellent meci, finala de drept.

El Pistolero
30th January 2015, 21:58
Fabuloasa performanta. 4 titluri mondiale. Omeyer a aratat ca e zeu. Qatar ii o gluma de echipa.

delaparis
30th January 2015, 22:02
La tv comentatorii au scos o statistica interesanta.
Franta a castigat in ultimii 8 ani meciurile importante (semifinale, finale) la 3 goluri diferenta in medie. Omeyer prezent de fiecare data in poarta a stopat in medie 6 goluri. Deci se poate spune ca este principalul artizan al rezultatelor acestei echipe. :ok:
Ce se va intampla cand acest portar genial se va retrage ? Are 38 de ani totusi :rolleyes:

delaparis
30th January 2015, 22:18
Formidabila echipa asta a Frantei si impresionanta de modestie cand comparam cu fotbal. Si e valabil pt toate echipele de top in handbal.

Se vorbeste ca Nikola Karabatic, jucator exceptional, dublu campion mondial, dublu campion olimpic, triplu campion european castiga suma uriasa de 30000 de euro lunar. Se pare ca este jucatorul cel mai bine platit din lume. In medie jucatorii din echipa Frantei castiga 4000 de euro lunar.
Ca idee fotbalistul Ibrahimovic castiga peste un million lunar. :cool:

SwedishMafia
30th January 2015, 22:43
cica fiecare jucator care joaca pt Qatar, a primit 150.000 dolari pt fiecare victorie :) au strans baieti ceva bani de pensie, nu?

delaparis
30th January 2015, 22:47
Qatar cumpara tot. Jucatori la nationala, antrenor, IHF, arbitri, adversari etc :)
Si au obtinut ceva extraordinar. Prima finala pt o tara non-europeana la un CM in istoria handbalului.
Probabil ca vor obtine si recordul de diferenta la scor intr-o finala CM :))

phife
1st February 2015, 18:17
cata scarba imi e.
cea mai dezgustatoare imagine pe luna asta : labaii aia cantand imnul quatarului

prima finala care nu e 100% europeana, fmm arbitrii



HAI FRANTAAAA!!!!!

delaparis
1st February 2015, 18:34
Franta a inceput timid dar noroc cu aia de fraieri ce sunt

El Pistolero
1st February 2015, 18:58
Una dintre cele mai mari rusini din sport, ca aceasta echipa a Qatar-ului a ajuns in finala. Astia au cumparat tot, de la jucatori, antrenori, suporteri si chiar arbitri. E penibil ce se intampla. Ar trebui introdusa o regula privind naturalizarile alea, maxim 3 de echipa ar fi suficient.

In ritmul asta parca o vad pe Qatar in 2022 in finala CM de fotbal...

mihaidascalescu
1st February 2015, 19:19
Ca vă mai place melodrama, Franta cum a câștigat cu antrenorii romani cu naturalizati unu care joaca împotriva lor azi. Au știut sa folosească regulamentul bravo lor.

delaparis
1st February 2015, 19:27
Ce antrenori romani?:o:
Daniel Constantini si Claude Onesta sunt cei doi antrenori care au castigat medalii cu Franta

phife
1st February 2015, 19:29
data viitoare folosesc si eu regulamentul ..cumpat 7-8 arbitrii...
da' in ce articol e, ca mi-e lene sa caut..

mihaidascalescu
1st February 2015, 19:42
Poate imi arăți tu articol unde se demonstrează ca au cumpărat arbitrul.

mihaidascalescu
1st February 2015, 19:50
Și observ ca nu se arunca niciunul în cap sa demonstreze cum a câștigat Franta fără naturalizati.

delaparis
1st February 2015, 19:59
Ce naturalizati?. MD ma uimesti post cu post.

Franta 5 campionate mondiale. Unic /hello

phife
1st February 2015, 20:05
Poate imi arăți tu articol unde se demonstrează ca au cumpărat arbitrul.

e nevoie de articol?

puteam sa ti-o dau pe aia trista ...si sa pun artcole din presa. :rolleyes:

lalalilu
1st February 2015, 20:14
Franta are o echipa extraordinara. Omeyer cel mai misto jucator pe care poate sa il aiba o echipa, chiar daca azi nu a mai fost asa de inspirat. :yes:

mihaidascalescu
1st February 2015, 20:21
e nevoie de articol?

puteam sa ti-o dau pe aia trista ...si sa pun artcole din presa. :rolleyes:

Daca citeai și înțelegeai vedeai ca nu puteai pune articole din presa.

Cit despre Titi, a aparat exact cind era critica situația. El și munteanu dintr-o plamada.

Încrâncenatii contra naturalizatilor vad ca nu au răspuns la provocarea mea.

Johnny D
1st February 2015, 20:38
Era clar, era PONTUL ZILEI! Mi-am facut un bilet de 170 lei pe seara asta cu castig 600 doar in jurul Frantei cota 1.4, sa n-o pierd!:))

Franta a inceput timid dar noroc cu aia de fraieri ce sunt
E o rusine c-au ajuns in finala, cred ca i-au furat pe germani de i-au rupt!

mihaidascalescu
1st February 2015, 20:49
Incredibil cum vorbesc unii cu assul. Deci vorbim pe nevăzute, classic.

delaparis
1st February 2015, 21:48
Franta are o echipa extraordinara. Omeyer cel mai misto jucator pe care poate sa il aiba o echipa, chiar daca azi nu a mai fost asa de inspirat. :yes:

Care dintre ei? Christian sau Thierry? ... sunt gemeni :D

http://www.google.fr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.hand-planet.com/sites/default/files/styles/large/public/wysiwyg/articles/5964781-8891830.jpg?itok=wIPWyeEy&sa=X&ei=fYLOVL-LOcnnaI6fgcAF&ved=0CAkQ8wc&usg=AFQjCNG_Nx8SFymEjf-L1PcaFgeiPTpeLQ

lalalilu
1st February 2015, 22:19
Care dintre ei? Christian sau Thierry? ... sunt gemeni :D

http://www.google.fr/url?source=imglanding&ct=img&q=http://www.hand-planet.com/sites/default/files/styles/large/public/wysiwyg/articles/5964781-8891830.jpg?itok=wIPWyeEy&sa=X&ei=fYLOVL-LOcnnaI6fgcAF&ved=0CAkQ8wc&usg=AFQjCNG_Nx8SFymEjf-L1PcaFgeiPTpeLQ

mai e vreo indoiala ? :P In caz ca mai e, Titi.
De altfel jucatorul meu preferat din toate sporturile de echipa din lume. Ever

aLLiin
1st February 2015, 22:42
multumesc Frantei ca a salvat ideea de echipa nationala!

aLLiin
1st February 2015, 23:07
http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/handbal/franta-invinge-selectionata-de-mercenari-a-qatarului-si-obtine-al-5-lea-titlul-mondial-nid-112132/?utm_source=rss-feeds&utm_medium=rss-website-feeds&utm_campaign=last-news

miril
2nd February 2015, 08:48
multumesc Frantei ca a salvat ideea de echipa nationala!

Vive La France! :yes: