PDA

View Full Version : Diverse 2015



Pages : [1] 2 3

mikeyy
1st January 2015, 13:33
A venit si 2015! La multi ani tuturor si un Nou An cu multa sanatate, bucurie si realizari pe toate planurile.

Au mai ramas 12 luni pana vom intra in anul olimpic. Sanatate si putere de munca gimnastilor nostri.

Cele mai importante competitii ale anului 2015:
13 - 19 aprilie: Campionatul European Individual, fete si baieti (Montpellier, Franta);
12 - 18 iunie: Jocurile Europei - prima editie (Baku, Azerbaidjan);
26 iulie - 01 august: Festivalul Olimpic al Tineretului European (Tbilisi, Georgia);
23 octombrie - 01 noiembrie: Campionatul Mondial de gimnastica artistica, fete si baieti (Glasgow, Scotia).

Sa ne auzim/citim cu bine :)

ice_girl
1st January 2015, 20:34
Semne bune anul are :) http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/VIDEO+Larisa+pregateste+elementul+Iordache+Este+un +sentiment+uni

Tracoromana
2nd January 2015, 14:33
A venit si 2015! La multi ani tuturor si un Nou An cu multa sanatate, bucurie si realizari pe toate planurile.

Au mai ramas 12 luni pana vom intra in anul olimpic. Sanatate si putere de munca gimnastilor nostri.

Sa ne auzim/citim cu bine :)
Sa ne auzim/citim/vedem cu bine :)

mikeyy
2nd January 2015, 16:00
Sa ne auzim/citim/vedem cu bine :)

Da! :) Salutari Flavia si trebuie sa vorbim unde ne vedem anul asta!

crisloregym
6th January 2015, 14:29
Flavia, mondiale anul asta? Ce zici?

mihaidascalescu
8th January 2015, 12:20
ia uite cum putem sa avem antrenori de paralele. trebuie sa fie mai buna de ce avem acum.

My brothers and I have been taking gymnastics at Arete Gymnastics in Lindon for the last three years. Eighteen months ago, the owners of the gym, Dan and Jana Coleman, hired some new coaches to help their boys’ team excel. They hired Coach Laura Cutina Licaciu and Coach Daniel Licaciu. Coach Laura has an interesting background story.

Laura is from Romania. In Romania, Laura did gymnastics at six years old. Instead of having her parents take her every day, Laura lived at the gym. The gym was eight hours by train away from her home. She did have school, but the gym was connected to the school, so Laura did more gymnastics than school. She was away from her family, and she could have quit at any time.

Laura said, "It was rare when I got to see my family.” Every other Sunday one parent could visit Laura. So one week her mother would do the eight-hour train ride to the gym, then her father would come in two weeks. Laura had eight hours of gymnastics and two hours of school Monday through Saturday. On Sunday she only had two hours of gymnastics.

When preparing for the Olympics, there was a lot of stress. Laura wasn’t quite old enough to be in the Olympics, so Romania changed her birthday. If you google Laura Licaciu, then three different birthdays will come up. Her favorite event in 1984 was the uneven bars. When I asked Laura what her favorite skill was she said, "All of the routines, I have no favorite skill."

Laura competed in all of the events in the Olympics. She felt nerves before doing her routines. So, before doing her routine, Laura would close her eye, and would imagine the whole routine in her mind. Then when she opened her eyes, there was only her and the skill. One of her highlighted skills was a Yurchenko tucked full off the vault.

I asked her, "If you could do the Olympics would you do it again?" Laura answered, "Oh yes, I loved that.” Laura won the gold with the team two times in a row. She was also the silver medallist for two years. I asked her if she had her medals with her and she said, "No, when I moved here, my medals were lost, and I don’t know where they are."

Today, Laura loves teaching gymnastics. When working with the girls her favorite event is uneven bars or beam and coaching the boys on the high bar. Laura said, "Gymnastics is a complicated sport, and you learn how to move your body. You also work with your brain and perfection.”

When Laura says you also work with your brain, she means you overcome fears. When she says you work with perfection, she means you learn how to pay attention to the little details. I asked her if gymnastics helped her life. Laura responded, "Yes, gymnastic, taught me more about my self.”

mikeyy
11th January 2015, 13:22
Federatia Romana de Gimnastica a publicat calendarul competitional, inten si international, pe anul 2015: http://www.romgym.ro/?p=25449

mihaidascalescu
11th January 2015, 14:57
de publicat o analiza a situatiei gimnasticii pe anii trecuti si ce masuri vor lua pt imbunatatire au publicat?

mikeyy
15th January 2015, 17:51
Lista participantilor la American Cup, 7 martie: https://usagym.org/pages/post.html?PostID=15322

iulia_p
15th January 2015, 18:30
Lista participantilor la American Cup, 7 martie: https://usagym.org/pages/post.html?PostID=15322
Acum am vazut-o si eu. Nu pot sa spun ca-mi pare rau ca nu am trimis vreo fata acolo, la ce arbitraj am vazut ca este.
Sper in schimb sa trimitem cat mai multe fete la cat mai multe concursuri, cred ca experienta le va fi de folos...

Tare-s curioasa care vor fi cele 4 care vor merge la europene :)
Eu cu sanse la medalii le vad pe Larisa, Diana (sper ca s-a refacut), Andreea M. la barna, si pe Andreea I (ce bine-ar fi sa ia medalie la paralele, poate cu Lari impreuna, ca tot si-o doreste, si sa inceapa lumea sa spuna ca ne-am revenit la aparatul asta... visez eu, dar chiar se poate - iar Andreea mai poate si la barna), poate, cine stie, pe Ocolisan la sarituri, dar nici pe Laura Jurca sau pe Stefi nu le-as lasa acasa.

Sunt sigura ca Mihai Dascalescu nu e de acord, dar toata lumea sanatoasa, cu Iridon si Jurca + Iordache si Bulimar paralelul nostru chiar are valoare mondiala.

mikeyy
15th January 2015, 18:54
Line-up-ul de anul acesta nu pare prea interesant. In afara de Biles restul sunt gimnaste "average" pentru o competitie de individual compus. E ok ca nu participam, lasam pentru la anul.

3 luni pana la Europene, ne apropiem din ce in ce mai mult de concurs. :)

Marty R.
16th January 2015, 15:50
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/exclusiv-ponor-se-intoarce-in-sala-trebuie-sa-se-bata-pentru-un-loc-in-echipa-obiectivul-multiplei-campioane-olimpice-13769378

Yay! :D

degetica
16th January 2015, 22:21
e clar ca paralelul va fi biletul de intrare in echipa Romaniei daca se intorc cele doua.
Asa ca deocamdata o vad doar pe Iridon in calcul, daca Sandra si Cata rusesc sa se autodepaseasca pe 3 aparate.
Sper sa nu le demotiveze pe fetitele nascute in 2000.. , pe Ama Porgras clar a demoraliat-o. N-ar fi trebuit, dar...e greu sa tii motivatia sus.

AntoniaA
16th January 2015, 23:00
Wow foarte interesant! Sa fie oare acea ratare din finala de la BB motivul incercarii de a reveni? Personal cred ca este benefica reintoarcearea ei la Izvorani, cu cit sint mai multe gimnaste valoroase cu atit mai bine.

degetica
16th January 2015, 23:04
oops sorry typos :(

Xtreem22
16th January 2015, 23:33
Ce veste :D revenirea Catalinei! Mai e mult pana la alegerea echipei, insa nu pot sa nu-mi imaginez ce barne si soluri am alinia in finala pe echipe cu Cata, Sandra, Lari, Andreea M si chiar Diana :)
Si ce potential am avea in EF :D
Bafta Cata!

mihaidascalescu
17th January 2015, 00:29
Sunt sigura ca Mihai Dascalescu nu e de acord, dar toata lumea sanatoasa, cu Iridon si Jurca + Iordache si Bulimar paralelul nostru chiar are valoare mondiala.

ar fi excelent daca doar mihai ar zice, dar cind toata suflarea gimnasticii o zice ar cam trebui sa luam nota nu sa bagam capul in nisip.

cit despre cata, m-a lasat masca. sint atitea posibile negative ca nici nu stiu de unde sa incep. este in urmarirea vreunui record?

vera72
17th January 2015, 11:30
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/romania-vrea-sa-organizeze-euro-2017-avem-buget-de-un-milion-jumatate-de-euro-si-ne-batem-cu-danemarca-13769599


Cat despre Cata nu-i doresc decat sa fie sanatoasa.

mihaidascalescu
17th January 2015, 12:48
Citiți articolul și veți vedea :

Poate... Dacă.... Dacă..... Poate.... Poate.... Speram.....

Cum naiba sa castige organizarea cu așa neorganizare decât doar ca aia sa fie inconștienți.?

ice_girl
17th January 2015, 18:50
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/exclusiv-ponor-se-intoarce-in-sala-trebuie-sa-se-bata-pentru-un-loc-in-echipa-obiectivul-multiplei-campioane-olimpice-13769378

Yay! :D
Mult succes, Cata:ok:! Abia astept sa o vad din nou la lucru :)

http://www.sportnews.ro/ponor-despre-revenirea-gimnastica-nu-vreau-presiune-142317.html
Nu stiu daca ati aflat pana acum dar mie mi se pare f trist ce s-a intamplat :( http://www.sportnews.ro/soc-sportul-mondial-fost-impuscat-plina-strada-era-cel-mai-bun-137267.html

cristina561
18th January 2015, 18:55
E nemaipomenita treaba asta cu revenirile in gimnastica romaneasca, ma gandesc ca daca Nadia si Daniela Silivas ar reveni am rezolva si pb paralelelor.
Totusi, ca sa mai diminuam din entuziasm ar fi bine sa citim acest articol si sa reflectam intens, caci somnul ratiunii stim ce naste:http://thegymter.net/2015/01/16/the-problem-with-romanian-comebacks/

mihaidascalescu
18th January 2015, 20:25
Unul din comentariile la articolul lui cris zicea :

:) yeah, we will see how this goes. My concern for now- who is going to do bars?

ice_girl
18th January 2015, 22:11
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/larisa-iordache-vedeta-in-america-in-ce-revista-a-aparut-gimnasta-lotului-olimpic-13771961?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+prosport%2FzWZD+%28ProSport.r o%29

Xtreem22
18th January 2015, 23:24
de cand s-a retras Nistor noi nu am mai stat bine la paralele ,nici la 3 din 4 (calificari), nici la 3 din 3 (finala)...asa ca, cine va face paralele in situatia in care ar intra Cata si Sandra in echipa? pai Lari, Diana, Sandra si Andreea M...sa zicem ca Andreea M ar putea fi inlocuita cu o alta gimnasta care poate pana la Rio reuseste un exercitiu cu potential 15 (ceea ce este putin probabil)
Si sa ne amintim ca Sandra in finala AA de la Londra a luat 13.900 la paralele...nota foarte buna pt Romania la acest aparat.
Dar una peste alta, eu prefer sa mearga Sandra si Cata la Rio si sa termine echipa pe 4, cu sanse reale in finalele la barna, sol si sarituri, decat sa nu mearga ele 2 si sa ne punem speranta doar in Larisa si maybe Andreea M
Si Khorkina, Tweddle ori Chuchovitina au participat la JO la varste mai inaintate, si s-au intors cu medalii acasa
Daca intr-adevar gimnastele mai micute de la lot isi doresc sa intre in echipa sa munceasca pt a scoate macar note de peste 15 la 2 aparate, ca altfel nu s-ar justifica prezenta lor acolo....Am convingerea ca cele 2 au maturitatea necesara sa munceasca pentru un loc in echipa si nu doar dorinta de a face act de prezenta la Rio :)

mihaidascalescu
19th January 2015, 00:31
cum zicea si articolul astea sunt niste peticiri care nu sunt deloc de lunga durata, daca intr-adevar se vor intimpla. cum poate frg sa se mindreasca cu asa o situatie, asta e problema. nu cata sau sandra

degetica
19th January 2015, 09:56
xtrem, uiti de Andreea Iridon.

mikeyy
19th January 2015, 18:34
Daca cele 2 reusesc sa revina si de aceasta data, cu toate ca fiecare a inaintat in varsta, nu cred ca doar disponibilitatea la munca/efort si ambitia sunt factorii decisivi, ci si talentul din nastere. Nu sunt multe cazuri in istorie. Bravo lor daca reusesc. Ce as mai vrea sa spun este ca deocamdata inca nu putem sti ce si cum se va intampla. Catalina revine in tara abia in martie, iar Sandra si-a fixat un deadline pentru februarie - suficient cat sa prinda cele 6 luni inainte de Mondiale. Presa a furat putin startul, insa.

Oricum, din experienta celorlaltor comeback-uri, ele nu vor confirma oficial decat atunci cand sunt sigure ca pot reveni la forma cu care ne-au obisnuit. Vorbim totusi de cele mai titrate gimnaste ale ultimului deceniu, nu vor reveni just for fun.

Anicia Juliana
19th January 2015, 22:42
Se intoarce Queen Ponor? Genial :ok: Eu cred ca reuseste! N-am mai vazut atata pasiune pentru gimnastica si pentru medalie. E "dependenta" de glorie.

ice_girl
20th January 2015, 21:19
Sa fie de bun augur :ok:http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/foto-gimnastii-se-antreneaza-intr-o-sala-noua-cum-arata-sala-reabilitata-din-complexul-lia-manoliu-13769892
Nu stiu daca mai poate reveni la forma si nivelul de alta data dar eu ii urez mult succes :) http://www.sportnews.ro/gimnastul-marian-dragulescu-si-propus-ca-2015-sa-prezinte-cele-mai-grele-exercitii-din-lume-133710.html

Marty R.
20th January 2015, 23:13
Nu stiu daca mai poate reveni la forma si nivelul de alta data dar eu ii urez mult succes http://www.sportnews.ro/gimnastul-ma...me-133710.html
Foarte interesant! :)

mihaidascalescu
21st January 2015, 01:18
Se pare ca inventam și în gimnastica un curent nou, the old wave.

florik2000
21st January 2015, 16:28
Si cine ii opreste pe cei din nou val sa fie la fel de buni?:confused:

mihaidascalescu
21st January 2015, 16:50
Si cine ii opreste pe cei din nou val sa fie la fel de buni?:confused:
FRG :rosu:

florik2000
21st January 2015, 21:40
Eu am dubiile mele...pai in 2004 sau in 2008 cand Sandra si Catalina erau noua generatie, nu tot oamenii aia erau in functii la FRG? Dar cum eu sunt un simplu privitor....asa o fi. Desi vreau sa cred ca toate beneficiaza de sanse egale. Nu cred ca Porgras s-a retras din cauza ca a intimidat-o concurenta....Potentialul ei la barna in 2012 era mult mai mare decat al altor fete din echipa, cu exceptia unei Larise sanatoase, poate. Dar de la potential la realizare....:(

Pegasnegru
22nd January 2015, 09:08
Poate fi foarte bine pentru gimnastica Romaneasca reintoarcerea lor in gimnastica, dar sincer nu cred ca este cea mai buna solutie pentru viitorul lor. La un moment dat vor trebui sa se lase definitiv si atunci ce? Inteleg ca sunt tinere, ca au energie, forta si dorinta de a cuceri lumea. Cred ca societatea Romaneasca ar beneficia daca le-ar cultiva mentalitatea de campion in alte domenii, dar este grea tranzitia de la sport pentru atleti, ei avand nevoie de ajutor primii ani. Sandra cred ca este intr-o pozitie mai buna, dar Catalina chiar nu are perspective. O data ce musti din aur cred ca ti-ai dori mereu culmi marete, dar dupa retragere societatea te asteapta sa o iei de la un nivel sub zero fara macar o platforma mica sub picoare pe care ele singure sa se lanseze. Sunt sigura ca ele au capacitatea mentala de a o lua mai jos de subsol, dar un pic de ajutor din afara este necesar. Sunt foste gimnaste americance care acum sunt doctori, ingineri, avocati, etc. Structura lor sociala si educativa le-a acordat sansa de a se dezvolta pe doua fronturi in paralel. Plus ca ei nu au mentalitatea ca ori esti bun la sport ori la carte, fiind constienti ca omul este capabil de multe talente. Din punctul meu de vedere aceste reveniri reflecta o decizie disperata dintr-un context social foarte restrictiv. Mi-ar palcea sa se retraga cu capul sus, serene si increzatoare intr-un viitor in afara gimnasticii competitive. Le doresc sa simta gustul victoriilor in alte domenii sustenabile de-a lungul vietii lor.

mikeyy
22nd January 2015, 10:41
FRG :rosu:

Exagerezi. Nu uita ca echipa de Mondiale este formata din 6 gimnaste + o rezerva, iar cea olimpica din 5+1. Daca un lucru primeaza pentru gimnastica romaneasca acela este echipa si rezultatul pe echipe. Cu siguranta se va incerca cladirea unei echipe competitive din resursele umane pe care le avem la dispozitie.

mihaidascalescu
22nd January 2015, 10:43
Eu am dubiile mele...pai in 2004 sau in 2008 cand Sandra si Catalina erau noua generatie, nu tot oamenii aia erau in functii la FRG? (
Exact, tot oamenii aia sint de douazeci de ani si nu au reusit sa gaseasca antrenori de paralele de douazeci de ani? ce mama naibii de federatie e aia?


Sandra cred ca este intr-o pozitie mai buna, dar Catalina chiar nu are perspective. .......
Mi-ar palcea sa se retraga cu capul sus, serene si increzatoare intr-un viitor in afara gimnasticii competitive. Le doresc sa simta gustul victoriilor in alte domenii sustenabile de-a lungul vietii lor.

pe ce te bazezi? eu cred ca niciuna nu e in vreo pozitie stralucita din moment ce se gindesc la revenire. as pune mina serios pe carte pina nu e intradevar prea tirziu. nu lungit timpul cu reveniri si alte sf-uri. sau poate vor sa devina o chuso la care toata lumea se mira dar care nu mai ia medalii de rezonanta de vreo 10 ani. si dupa aia ce vor face?

ca sa nu mai zic ca gustul victoriilor in gimnastica va tinde spre zero. intotdeauna mi-au placut sportivii care au stiut sa se retraga la culmea abilitatilor lor.

chestia cu ce vor face gimnastii dupa e larga si total absenta din planurile frg se pare si probabil si al parintilor.

Cata_RB
22nd January 2015, 12:46
Sunt 2 dintre cele mai titrate sportive ale Romaniei, foarte cunoscute publicului larg, cum sa n-aiba nici o perspectiva? Au avut in ultimii ani si au si acum destule proiecte si sunt sigura ca isi gasesc cu destula usurinta. Nu e musai sa fie antrenoare sau sa aiba o slujba de birou, clasica, aceeasi timp de zeci de ani. Pentru ele 2 chiar nu-mi fac nici o grija.

mihaidascalescu
23rd January 2015, 18:15
pai daca au atitea proiecte si perspective la ce revin in sala? ca sa faca proiectele mai bune?

cum ati descrie pozitia lui chuso in gimnastica actuala.

cit despre foarte cunoscute publicului larg, mira-ma-s daca publicul larg ar putea sa enumere 3 gimnaste de virf de acum 10 ani.

mikeyy
23rd January 2015, 19:07
Dascalescu, ia o pauza ca avem vesti importante. Uniunea Europeana de Gimnastica a anuntat ca Romania va organiza Europenele de gimnastica din 2017. :ok:

mihaidascalescu
23rd January 2015, 19:48
a aflat si asta de sus pina la urma, tulai doamne. numai sa se tina tare cata si Sandra pina in 2017.

ice_girl
24th January 2015, 12:47
a aflat si asta de sus pina la urma, tulai doamne. numai sa se tina tare cata si Sandra pina in 2017.
Ca sa pastrez acelasi ton:mda:: pt asta de sus eu sper ca Sandra si Cata sa nu se retraga pana in 2017, fie si numai asa ca sa le faca in ciuda tuturor carcotasilor:D
Si mi se pare normal ca s-a castigat organizarea CE din 2017, Romania a fost si este in continuare un nume cu greutate in gimnastica mondiala:yes:. Probleme mai sunt dar e si timp sa fie rezolvate si nu cred ca celelalte tari care au organizat campionate nu au intampinat absolut nici o problema:P Iar daca va fi nevoie de voluntari, eu de acum strig prezenta:)

Cata_RB
24th January 2015, 13:40
Super, ma bucur ca a aparut si confirmarea oficiala a organizarii! Avem deja o varianta ok pentru orasul gazda, dar cred ca Bucurestiul ar fi o varianta mai buna in momentul de fata si sper ca acum, ca exista un motiv foarte clar pentru care e nevoie de noua sala, cei responsabili sa se puna pe treaba. Timp este suficient.

Eu nu inteleg care e problema ca avem fete trecute bine de 20 de ani care doresc sa mai faca gimnastica. Din contra, Romania e oarecum exceptie la varsta de retragere, general vorbind. Si nu ma refer deloc la Chusovitina cand spun asta. Khorkina cati ani avea cand s-a retras? Sigur nu 19. Kramarenko si Pavlova (mutata recent la azeri) inca mai sunt in activitate, cati ani au? Doar cateva exemple din tabara rusilor. Dar Tweddle? Downie? Whelan? Ferrari la italieni? La americani in ultimele cicluri olimpice au fost aproape de fiecare data reveniri sau gimnaste mature, nici nu mai insir alte nume.
Daca Sandra, Catalina sau alte gimnaste momentan retrase mai au dorinta si ambitia de a reveni in gimnastica si simt ca pot sa ajunga din nou la cel mai inalt nivel, eu le sustin cu acelasi drag ca pe cele mai tinere. Cei mai buni sa castige.

mihaidascalescu
24th January 2015, 14:50
Ca sa pastrez acelasi ton:mda:: pt asta de sus eu sper ca Sandra si Cata sa nu se retraga pana in 2017, fie si numai asa ca sa le faca in ciuda tuturor carcotasilor:D

doua puncte esentiale:
1. amindoua sunt deja retrase nu au cum sa se retraga deocamdata.
2. in caz ca zici ca-s circotas, mie imi plac pt ce au facut in gim si nu am spus nicaieri ca le urasc.

circotas sunt in ce ma refer la frg care a adus gimnastica la pamint, fara exagerare, si care acum se vrea scoasa de una/doua "batrinici" doar si-o mai prelungi ciolanul.

in ce priveste exemplele date mai sus de batrinici, aproape fara exceptie erau singurele sanse pt tarile alea pt medalii. sanse care fusesera demonstrate in competitii premergatoare. Ori ale noastre nu mai concureaza de mai mult de 2 ani. E o peticeala clasica a la frg.

Cata_RB
24th January 2015, 15:22
Nu erau deloc singurele sanse....poate doar Tweddle si Ferrari. Restul nu, cu americancele in frunte.

Catalina a mai revenit cu succes de vreo 2-3 ori. Si ce legatura are FRG aici? Sa fim seriosi, nu are nici un aport in vreo eventuala revenire in sala :)

mihaidascalescu
24th January 2015, 15:51
Si ce legatura are FRG aici? Sa fim seriosi, nu are nici un aport in vreo eventuala revenire in sala :)

Nu are nici o legatura decit ca a pus presiune pe cata. doar eu am auzit-o de vreo doua ori spunind ca nu vrea sa se puna presiuni pe ea. stoica anuntind cu fanfare ca ea revine in sala nu e presiune deloc?

sau poate te referi la frg a pus gimnastica la pamint si tu nu esti de accord?

Cata_RB
24th January 2015, 16:27
Pai nu de la Stoica au pornit gandurile ei de revenire, nu s-a dus federatia s-o preseze sa revina cand ei nici prin cap nu-i trecea asta. Cat despre declaratiile lui aiurea....nu ma obosesc sa ii acord atentie si cred ca nici Catalina nu se lasa influentata de chestii de-astea. Probabil nu i-a picat bine ca s-a trezit cineva vorbind, dar cu siguranta nu va reveni in sala din cauza presiunii. De ce? Pentru ca nu-i deloc simplu. Poate sa spuna oricine ce vrea, dar daca ceva nu se leaga si o veriga lipseste, performanta nu mai e posibila si asta e.

mihaidascalescu
24th January 2015, 16:39
Cat despre declaratiile lui aiurea....nu ma obosesc sa ii acord atentie si cred ca nici Catalina nu se lasa influentata de chestii de-astea. .

exact ai explicat buba perfect.

tu nu-I dai atentie, cata nu-I da atentie si mai oricine din gimnastica nu-I da atentie, dar el tot in virful piramidei este pentru ce? daca nu ai cap te duci naibii asa cum s-a dus gimnastica romaneasca.

cata revine sau nu pt ca nu are ceva mai bun deocamdata. sa ai un venit asigurat facind ce vrei tu dupa cum spuneau unii ca ar avea nu se compara cu a-ti supune corpul zi de zi la presiuni fizice inimaginabile nenaturale. decit in cazul in care de fapt nu ai alternative asa de placute.

Cata_RB
24th January 2015, 17:18
Ei da, sunt atatea aspecte din viata celor doua care contrazic aceasta varianta. Atunci hai sa ne intrebam de ce orice gimnast alege sa traga de corpul lui in loc sa mearga acasa. Sau si mai si, sa revina dupa o retragere. Shawn Johnson, Nastia Liukin, Aly Raisman, Gabby Douglas....nu-mi spune ca au probleme financiare :) Nici nu mi se pare frumoasa sau potrivita o discutie pe tema asta despre niste persoane straine.
Eu prefer sa ma axez pe gimnastica si le doresc sanatate, putere de munca si putin noroc tuturor fetelor noastre. M-as bucura mult sa le revad pe Sandra sau Catalina, dar asta e doar treaba lor. Deocamdata mai degreaba ma intreb cine va merge la competitia Nadiei si cum se va face strategia de participari la concursuri pe baza a ce apare in calendarul provizoriu.

mihaidascalescu
24th January 2015, 20:25
Ei da, sunt atatea aspecte din viata celor doua care contrazic aceasta varianta. Atunci hai sa ne intrebam de ce orice gimnast alege sa traga de corpul lui in loc sa mearga acasa.

Cum vrei sa contrezi cu orice pret iti distrugi argumentul.

Pai da, intradevar. orice gimnasta,relevant genul, trage de ea pt ca ii place si pt ca este insetata de glorie ca motive majore. totusi dupa 20 de ani gimnastele cu putine exceptii chiar nu mai pot sa traga la acelasi nivel. vezi cartea lui raducan. si mai relevant vezi 98% din gimnaste.

de asta nu merg mai departe decit cele ce nu au altceva pe orizont.

ice_girl
24th January 2015, 20:50
doua puncte esentiale:
1. amindoua sunt deja retrase nu au cum sa se retraga deocamdata.
2. in caz ca zici ca-s circotas, mie imi plac pt ce au facut in gim si nu am spus nicaieri ca le urasc.

circotas sunt in ce ma refer la frg care a adus gimnastica la pamint, fara exagerare, si care acum se vrea scoasa de una/doua "batrinici" doar si-o mai prelungi ciolanul.


Mea culpa, tb sa mentionez ca se vor retrage doar daca vor mai reveni anul asta:D
Referior la ura eu nu am mentionat acest cuvant in comentariul meu.
Iar daca se hotarasc sa revina, eu le doresc mult succes si putere de munca Sandrei si Catalinei, sa arate tuturor ca inca mai au orizonturi si sunt capabile de perfomanta.
Iar sportul e ca un drog ( nu vorbesc din proprie experienta ci din a cuiva foarte apropiat), odata ce ai practicat sportul de performanta mereu porti in suflet acest dor, iti doresti sa revii ce ai fost odinioara si aceasta dorinta e mai presus de orice considerent material sau a de demonstra ceva cuiva.


http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/oficial-veste-mare-pentru-sportul-romanesc-europeanul-de-gimnastica-va-fi-gazduit-in-2017-de-bucuresti-vestea-proasta-e-ca-nu-a-inceput-constructia-salii-polivalente-primele-reactii-13783431
Imi place cum vorbeste de Marius Urzica:) http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&ved=0CDMQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.sportnews.ro%2Fdan-potra-matura-cu-actuala-conducere-federatiei-romane-de-gimnastica-suntem-mai-rau-decat-inainte-de-2000-132036.html&ei=LenDVOPEE4LyPLzQgNAK&usg=AFQjCNFdtS9WiiV9x53C16Ih3ZLzxbsPlA&bvm=bv.84349003,d.ZWU&cad=rja

mihaidascalescu
24th January 2015, 21:13
spune totul aici, pacat ca nu se vad actiuni de inlaturat [moderat] de la conducere. nu o vom face decit cind ajunge cutitul la os si atunci se va face in graba si probabil fara sa gasesti pe cineva talentat in a organiza o federatie.

Cine se face vinovat pentru situația asta?

Clar, că toată vina o poartă conducerea federației. Conducerea lotului este pusă de federație ți s-a văzut unde am ajuns. Singurul tehnician cu care am lucrat ca și coleg de echipă și pe care l-am apreciat pentru calitățile lui deosebite atât ca sportiv cât și ca antrenor a fost Marius Urzică. Dar din păcate el a ales să plece defintiv din țară. Nu e o situație normală să își plece antrenorii cei mai buni. Eu am rămas în țară pentru a mai da o mână de ajutor gimnasticii românești, cu toate că , eu aș fi putut prelua conducerea lotului Qatar-ului în locul lui Răzvan Șelariu. Am avut acea ofertă pe masă cum se spune.


Nu spune cu ce se ocupa el in Romania, stiti voi?

crisloregym
26th January 2015, 20:05
Auzi, Mihai, daca tot te mananca pe tine mintea cu ce au sau nu au de facut Catalina si/ sau Sandra fara gimnastica de ce ne toci pe noi la cap si nu le intrebi tu direct si fara ocolisuri? Au profil de Facebook, nici nu e greu. Ce vina am eu ca tu crezi ca Sandra sau Catalina ar fi rupte la gura de foame daca nu ar reveni, de trebuie sa ne repeti asta in fiecare zi si sa ne mai si argumentezi si contra-argumentezi? Ia mai lasa-ne, bre, in pace! Parca esti picatura chinezeasca, cred ca si o bomba atomica e mai usor de suportat.

mihaidascalescu
26th January 2015, 20:12
mda, daca vreti sa economisiti un minut din viata sariti coment#53. ignore.

lilianabirsanu
27th January 2015, 11:22
Eu chiar mi-as dori ca fetele sa revina in sala.....sa fiti siguri ca vor intra in echipa doar daca sunt fff pregatite...
Eu personal cred ca amandoua pot reveni...si inca pot castiga medalii.
Sunt convinsa ca in sala Cata nu face doar incalzire...usoara ci executa si unele elemente si simte ca inca ...poate..
Le urez succes.......ce frumoasa ar fi o retragere din activitate.....la Bucuresti in 2017!!/hello

MitzGym
27th January 2015, 22:02
Auzi, Mihai, daca tot te mananca pe tine mintea cu ce au sau nu au de facut Catalina si/ sau Sandra fara gimnastica de ce ne toci pe noi la cap si nu le intrebi tu direct si fara ocolisuri? Au profil de Facebook, nici nu e greu. Ce vina am eu ca tu crezi ca Sandra sau Catalina ar fi rupte la gura de foame daca nu ar reveni, de trebuie sa ne repeti asta in fiecare zi si sa ne mai si argumentezi si contra-argumentezi? Ia mai lasa-ne, bre, in pace! Parca esti picatura chinezeasca, cred ca si o bomba atomica e mai usor de suportat.

made my day!!!

ice_girl
28th January 2015, 12:25
Auzi, Mihai, daca tot te mananca pe tine mintea cu ce au sau nu au de facut Catalina si/ sau Sandra fara gimnastica de ce ne toci pe noi la cap si nu le intrebi tu direct si fara ocolisuri? Au profil de Facebook, nici nu e greu. Ce vina am eu ca tu crezi ca Sandra sau Catalina ar fi rupte la gura de foame daca nu ar reveni, de trebuie sa ne repeti asta in fiecare zi si sa ne mai si argumentezi si contra-argumentezi? Ia mai lasa-ne, bre, in pace! Parca esti picatura chinezeasca, cred ca si o bomba atomica e mai usor de suportat.
Daca ar exista butonul de like ti-as da nu un triplu ci un cvadruplu like:yes:( ca tot sunt Europenele de patinaj saptamana asta:D)

mihaidascalescu
28th January 2015, 13:24
mda, daca fanii comentului 53 ne si explica ce a adus constructiv la discutie, aveti nota 10.

cuuum? nu are nimic? bun.

mihaidascalescu
29th January 2015, 11:54
Exact cum am anticipat, nimic constructiv.

Ca tot au pus unii intrebari de cum arata participarile romanesti la concursuri si sa ne axam mai degraba pe asta aici, cum ii motivezi pa aia mici cind dupa cum stim mentalul romanesc e cam la pamint in mai toate sporturile si peste mai vine si zvonul ca 2 locuri ar putea fi deja ocupate. dezvoltat destul de bine de cineva aici:

I think the point Lauren was trying to make was not who deserved anything- they are all so talented the best will have earned a rightful Olympic spot- but what happens next quad and the quad after that? Where are the NEW Sandra & Isbasa to lead the teams, and be dependable medal contenders? We cant assume Lari will stay around after a second Olympics, ya know.
What I gauged from Lauren’s article, and agree with, is that some of the younger girls show potential to be better gymnasts, eventually, than P&I because they’re about average on FX and BB, and will improve, but they’re also finally swinging bars better (Iridon, Jurca and Tudorache esp.) and that can be upgraded, plus and all can do DTY’s. Thus, they can become excellent AAers one day! But when you bring back your aces, you neglect developing that potential, in which case Ponor and Isbasa will ALWAYS be better than the younger girls. Recall that ROU neglected all their senior girls this year because as long as they had Didi and Lari they only needed to have a team full of one trick ponies to put in 3rd position on any apparatus. But then Didi couldn’t make World’s and all those girls who should’ve been given upgrades throughout the year came to world’s with 4.9 d-scores on UB, 5.0 on FX and 5.5’s on BB. When’s the last time you can recall a Romanian senior AT WORLD’S with a 5.5…on BEAM !?!?!

The chicklets need more attention paid to them in the gym, they need more intl competitions to make them consistent, and they need their federation to believe and invest in them; show them that there is a system that can still produce top gymnasts not a system that depends on greatness produced 8-10 years ago. Do we forget Raluca Haidu and why she quit (a girl they could’ve used this year ironically)?

AntoniaA
29th January 2015, 15:36
Deci Mihai tu vrei sa spui ca daca Cata sau Sandra s-ar intoarce in sala ele ar beneficia de un tratament preferential, cu alte cuvinte s-ar lucra mai mult cu ele si prin urmare ar avea sanse mai mari de a prinde echipa in detrimentul celor mai noi senioare?

Eu cred ca vom avea o imagine mai buna dupa Europene si Mondiale de ce nu cind cele mici vor forma noua echipa.

Apoi prezenta Catalinei sau a Sandrei in sala ar fi benefica, ar impulsiona concurenta dintre veterane si " junioare". Pina la urma echipa o vor prinde cele cu nervii cei mai tari. Si mai este ceva genunchiul Dianei Bulimar a cedat de doua ori iar aceste accidentari nefericite au tinut-o mult pe loc. De aceea e bine sa avem cit mai multe gimanaste in pregarire pentru ca nu se stie niciodata cine se accidenteaza exact cind ti-e lumea mai draga......
Din pacate exista chestia asta, nu existi daca nu cistigi medalii deci selectia presupun ca se va face foarte atent

mihaidascalescu
29th January 2015, 15:47
Deci Mihai tu vrei sa spui ca daca Cata sau Sandra s-ar intoarce in sala ele ar beneficia de un tratament preferential, cu alte cuvinte s-ar lucra mai mult cu ele si prin urmare ar avea sanse mai mari de a prinde echipa in detrimentul celor mai noi senioare?

Nicidecum. citeste atent ce am scris. moralul.

myrab3la_19
29th January 2015, 15:59
Exact cum am anticipat, nimic constructiv.

Ca tot au pus unii intrebari de cum arata participarile romanesti la concursuri si sa ne axam mai degraba pe asta aici, cum ii motivezi pa aia mici cind dupa cum stim mentalul romanesc e cam la pamint in mai toate sporturile si peste mai vine si zvonul ca 2 locuri ar putea fi deja ocupate. dezvoltat destul de bine de cineva aici:

I think the point Lauren was trying to make was not who deserved anything- they are all so talented the best will have earned a rightful Olympic spot- but what happens next quad and the quad after that? Where are the NEW Sandra & Isbasa to lead the teams, and be dependable medal contenders? We cant assume Lari will stay around after a second Olympics, ya know.
What I gauged from Lauren’s article, and agree with, is that some of the younger girls show potential to be better gymnasts, eventually, than P&I because they’re about average on FX and BB, and will improve, but they’re also finally swinging bars better (Iridon, Jurca and Tudorache esp.) and that can be upgraded, plus and all can do DTY’s. Thus, they can become excellent AAers one day! But when you bring back your aces, you neglect developing that potential, in which case Ponor and Isbasa will ALWAYS be better than the younger girls. Recall that ROU neglected all their senior girls this year because as long as they had Didi and Lari they only needed to have a team full of one trick ponies to put in 3rd position on any apparatus. But then Didi couldn’t make World’s and all those girls who should’ve been given upgrades throughout the year came to world’s with 4.9 d-scores on UB, 5.0 on FX and 5.5’s on BB. When’s the last time you can recall a Romanian senior AT WORLD’S with a 5.5…on BEAM !?!?!

The chicklets need more attention paid to them in the gym, they need more intl competitions to make them consistent, and they need their federation to believe and invest in them; show them that there is a system that can still produce top gymnasts not a system that depends on greatness produced 8-10 years ago. Do we forget Raluca Haidu and why she quit (a girl they could’ve used this year ironically)?
Sunt de acord ca revenirea celor doua nu e o solutie pt viitorul indepartat si ca federatia n-ar trebui sa-si frece mainile satisfacuta ...dar nu stiu cum de nu poti sa pricepi ca nu tot ce zboara se si mananca. Daca scrie in presa ca cele doua vor participa la a 3 olimpiada doar ca s-au intors in sala...sau nici nu s-au intors inca dar nah tre sa curga stirile..asta nu inseamna ca asta e si realitatea. Nicaieri nu scrie ca locurile sunt gata luate.Ele au nevoie sa revina intai,sa fie competitive si apoi se va vedea ce goluri pot umple,daca sunt mai bune ,mai eficiente decat celelalte..lucru absolut normal.Dar fetele astea au nevoie si de o motivatie iar asta poate fi o motivatie...o participare record etc.Tre sa ai ceva in minte ca sa te apuci de ceva..daca se si indeplineste vom vedea. Si eu cred ca sunt fete mai talentate decat ambele la un loc in echipa dar poate talentul lor nu vine la pachet si cu aceiasi tarie de caracter,dorinta de castig,disponibilitate la efort..etc. In plus cele doua se antreneaza aproape singure nu cred ca problema o sa fie atentia decat daca ea nu exista oricum fara Ponor sau Izbasa in sala. Pana la urma cine se simte demoralizat ca uite domne nu mai prind echipa cu exercitii de 5.5 si alea ratate poate sa-si vada de drum ...nici lotul national nu e o pomana continua.Si eu cred ca un nr mai mare de gimnaste poate stimula competitivitatea. Revenirea cu succes a celor doua ar fi intr-adevar ceva spectaculos si onorant pentru ele personal dar o carpeala de ultim moment si o pomana neasteptata pt federatie si cine nu-si mai face treaba pe-acolo.

mihaidascalescu
29th January 2015, 16:09
..dar nu stiu cum de nu poti sa pricepi ca nu tot ce zboara se si mananca. Daca scrie in presa ca cele doua vor participa la a 3 olimpiada doar ca s-au intors in sala...sau nici nu s-au intors inca dar nah tre sa curga stirile..asta nu inseamna ca asta e si realitatea..

poate imi arati tu ce n-am priceput si unde am zis eu ca am crezut presa ca ele au revenit in sala

myrab3la_19
29th January 2015, 16:15
poate imi arati tu ce n-am priceput si unde am zis eu ca am crezut presa ca ele au revenit in sala

Si atunci de ce te agiti atata?

myrab3la_19
29th January 2015, 16:29
Si atunci de ce te agiti atata?
N-am citit asta am dedus din verva asta care nu te mai lasa astfel incat intorci lucrurile pe toate fetele pentru o situatie ipotetica. In cazul asta e cam multa pierdere de energie pentru 'un drob de sare', nu crezi?

In plus eu cred ca te afli intr-o eroare in ceea ce priveste situatiile economice ale celor doua. Ambele au rente (pentru restul vietii sau pana se schimba legislatia) mult mai mari decat orice salariu ar putea castiga in momentul de fata in Romania ca si proaspat absolvente de orice facultate...si ele au rentele astea de pe la 20 de ani. Masini au castigat , case si-au facut...(nu ca as impartasi neaparat mentalitatea ca astea sunt cele mai importante lucruri in viata ) cred ca nu-s chiar asa in groapa cum le crezi tu

mihaidascalescu
29th January 2015, 16:29
Si atunci de ce te agiti atata?

Bun, n-ai inteles nimic, trecem mai departe,

myrab3la_19
29th January 2015, 16:35
Bun, n-ai inteles nimic, trecem mai departe,

Nu..tu nu intelegi...esti in penibil...de multa vreme....treci mai departe.

ice_girl
29th January 2015, 18:14
mda, daca fanii comentului 53 ne si explica ce a adus constructiv la discutie, aveti nota 10.

cuuum? nu are nimic? bun.
Sincer nu vreau si nici nu am de ce sa ma justific in fata ta:rolleyes: in plus fiecare are dreptul la o opinie si la libera exprimare. Dar daca mai mult de 2 persoane cred acelasi lucru ar cam tb sa-ti pui un semn de intrebare...
Si apropo nota 10 nu mai exista in gimnastica:P

MitzGym
29th January 2015, 20:48
mda, daca fanii comentului 53 ne si explica ce a adus constructiv la discutie, aveti nota 10.

cuuum? nu are nimic? bun.

in primul rand,in comentariu 53 spune adevarul pur...

mihaidascalescu
29th January 2015, 21:31
Sincer nu vreau si nici nu am de ce sa ma justific in fata ta:rolleyes: in plus fiecare are dreptul la o opinie si la libera exprimare. Dar daca mai mult de 2 persoane cred acelasi lucru ar cam tb sa-ti pui un semn de intrebare...
Si apropo nota 10 nu mai exista in gimnastica:P

Deci cum am spus, nimic constructiv.

mikeyy
30th January 2015, 09:49
Nimic constructiv pentru tine, Dascalescu. Restul oamenilor vad ca sunt mai ancorati in tot ceea ce inseamna gimnastica, cu bune si cu rele.

@Mira: bune argumentele tale, ce as mai vrea sa completez este faptul ca cele 2 vor renunta la rente pentru a reveni in gimnastica, asta ca sa accentuez ideea ca situatia financiara nu sta la baza acestor posibile reveniri. Dar si daca ar sta, bravo lor ca si-au gasit o motivatie. Mi se pare normal sa fi rasplatit pentru eforturile depuse.

myrab3la_19
30th January 2015, 11:40
Exact Mihai ...tocmai pentru ca ele au intr-un fel viitorul asigurat de acele rente isi permit sa revina. Altele in schimb nu au aceasta sansa..si da se axeaza pe scoala.Stiu ca situatia nu e stralucita pentru gimnaste dupa gimnastica dar chiar nu e cazul celor doua. Ca nu sunt in lumina reflectoarelor dupa retragere? Si ce ..credeti ca Mary Lou Retton apare zilnic la tv in afara de cateva emisiuni in preajma jocurilor olimpice?Pot avea vieti tihnite si afaceri si proiecte si fara sa fie pe sticla sa le vada toata lumea. Show bizzul la noi e oricum o troaca de porci..nici ca as vrea sa le vad des pe acolo.
Si mai adaug un lucru care mie mi se pare relevant in discutia asta...Exista un top pe wikipedia al gimnastelor cu cele mai multe medalii olimpice. Printre ultimele clasate sunt gimnastele care au obtinut in total 5 medalii. Fara revenirea din 2012 Catalina nici nu ar fi facut parte din acest top...acum se afla la egalitate cu Boginskaya si chiar peste Liukin. Din punctul meu de vedere acea revenire a Catalinei (a treia daca nu ma insel) i-a adus numai si numai beneficii.Si-a spalat intr-un fel imaginea de atleta fara fair play, oamenii au vazut ca poate fi o colega ok pentru coechipierele ei si multe alte schimbari pozitive chiar legate de viata ei privata..si au fost multi sceptici si la vremea respectiva...asta asa ca un exemplu de motivatie..
Degeaba castigi mult o data, in gimnastica longevitatea te face o legenda. Isi mai aminteste cineva cine e Carly Petterson..clue: respectiva s-a retras in glorie.

mihaidascalescu
30th January 2015, 16:14
Nimic constructiv pentru tine, Dascalescu..#
Pai nu e nimic constructiv nici pt tine in comentariile alea, altfel ai fi punctat sus si tare.

vad ca toti cititi dar de intrat in cap, ba.

eu niciunde n-am zis ca s-ar intoarce din cauza financiara. ce am zis e ca daca s-ar intoarce e clar ca au cintarit ce au in mina acum, nu prea bun(multi s-au perindat pe aici fara dovezi la ce realizari mari au ele), cu ce ar avea in mina atunci cind ar reveni, glorie si posibile medalii. Unde mai pui ca la virsta aia posibila glorie e foarte improbabila. Asta au ele de cintarit.

Gaia88
2nd February 2015, 09:57
#
Pai nu e nimic constructiv nici pt tine in comentariile alea, altfel ai fi punctat sus si tare.

vad ca toti cititi dar de intrat in cap, ba.

eu niciunde n-am zis ca s-ar intoarce din cauza financiara. ce am zis e ca daca s-ar intoarce e clar ca au cintarit ce au in mina acum, nu prea bun(multi s-au perindat pe aici fara dovezi la ce realizari mari au ele), cu ce ar avea in mina atunci cind ar reveni, glorie si posibile medalii. Unde mai pui ca la virsta aia posibila glorie e foarte improbabila. Asta au ele de cintarit.
Cum adica dovezi la ce mari realizari au ele? Pai sunt duble, triple si chiar si vice campioane olimpice. Nu mai au de demonstrat nimic nimanui. Au rente viagere pe viata, au terminat o facultate de educatie fizica, pot lua absolut oricand calea antrenoratului. Daca ele se gandesc la o revenire, o fac dintr-un singur, simplu si unic motiv: vor si simt ca pot sa intre in legenda. E greu sa mai gasesti motivatia la varsta lor, mai ales ca femeie, sa ai un regim draconic de antrenamente si sa mai sacrifici vreo doi ani din viata ta personala. Eu personal le urez succes. Sa fie acolo unde simt ele ca pot sa ajunga in istoria gimnasticii!

mihaidascalescu
2nd February 2015, 14:44
Cum adica dovezi la ce mari realizari au ele? Pai sunt duble, triple si chiar si vice campioane olimpice.
Altcineva care nimereste pe linga, incredibil.

ice_girl
2nd February 2015, 20:44
Altcineva care nimereste pe linga, incredibil.
Da, numai tu nimeresti exact pe subiect intotdeauna:rolleyes:
Pacat ca un moment care ar tb sa fie unul de bucurie, dorinta a doua mari campioane sa se intoarca in gimmanstica, s-a transformat intr-un moment generator de tensiune :(
Motivele pentru care vor sa se intoarca cred ca numai ele le stiu cu adevarat si nu cred ca e problema noastra sa le despicam firul nu in patru ci intr-o suta...
Oricum eu ca fan al gimnasticii nu pot decat sa le urez succes, sa realizeze tot ce si-au propus si sa ajunga acolo vor sa ajunga:yes:!

P.S. Acesta este ultimul meu post pe aceasta tema, am facut destul off-topic pe acest thread care este si sper ca va ramane si de acum incolo al gimnasticii:)

mihaidascalescu
3rd February 2015, 01:36
Văd că sunt atâția iubitori de gimnastică care doresc succes echipei dar care nu vad ca cu Lari accidentata românia nu se califica anul trecut. Asta e problema majora pe care asa zișii iubitori o ignora. Problema nu este ce va face sau nu cata/sandra. Apropo chiar cu ele două tot am fi avut șanse mari de necalificare anul trecut. Bare ne trebuie.

Johnny D
3rd February 2015, 08:18
Da, numai tu nimeresti exact pe subiect intotdeauna:rolleyes:


El e un instigator la iritare prin definitie, asa-i place lui, sa irite lumea fie ca trebuie, fie ca nu trebuie!:D

Pegasnegru
3rd February 2015, 08:21
Imi pare rau ca postul meu a creat tensiune. Mi-a devenit clar din postarile voastre ca nu m-am exprimat clar si nu am fost deloc inteleasa. Voi incerca din nou:

Toate gumnastele imi sunt dragi. Tocmai pentru ca imi sunt dragi prefer ca viata lor sa fie una frumoasa si senina cu sau fara gimnastica. Cand Ana Porgras s-a retras eu am sperat ca ea sa nu regrete nici o data aceasta decizie si sa aiba o viata frumoasa departe de acest sport. Nu-mi fac aceleasi probleme ca multi de aurul echipei la mondiale cu sau fara gimnasta X. Imi sunt mult prea dragi ca sa sper sa se sacrifice pentru o medialie doar ca niste oameni oarecare sa se simta o data la 4 ani mandri ca sunt romani. Sandra si Cata au cucerit lumea, au gustat cel mai frumos aur si merita pe deplin o retragere frumoasa, o viata linsitita si senina. Nu cred ca reintoarcerea lor in gimnastica este cel mai bun lucru pentru viitorul lor. De ce? Corpul nu mai e la fel la varsta lor, riscul de accidentari serioase creste vertiginos de la an la an. Plus ca pierd niste timp care ar putea fi dedicat unei alte indeletniciri care sa le serveasca mai bine in viata, in viitor. Ca sportive au un viitor incert pe baza performantei; oricand se poate trezi guvernul nostru si sa le taie renta viagera si atunci au nevoie de un venit concret, de durata. De aceea am spus ca Sandra este un pic mai bine, ea terminand kinetoterapia (daca ma insel sa ma corecteze cineva). Plus ca mass media romaneasca o place, in schimb relatia intre jurnalisti si Ponor nu pare sa fie la fel de deschisa din pacate. Stiu ca nu vor muri de foame daca se reintorc pentru un an doi in sala de sport, insa nu pot sa nu imi fac griji. Daca ar fi avut alte alternative mai valoroase? Adica niste sponsorizari care sa reflecte cu adevarat valoarea lor, o societate care sa le ofere si sport de perfomranta cat si acelasi nivel scolar ca toti ceilalti tineri (cum e in SUA spre exemplu)? Le-ar fi schimbat cumva decizia?

mihaidascalescu
3rd February 2015, 12:43
Nu cred ca reintoarcerea lor in gimnastica este cel mai bun lucru pentru viitorul lor. De ce? Corpul nu mai e la fel la varsta lor, riscul de accidentari serioase creste vertiginos de la an la an. Plus ca pierd niste timp care ar putea fi dedicat unei alte indeletniciri care sa le serveasca mai bine in viata, in viitor. ............................
Daca ar fi avut alte alternative mai valoroase?

Ma bucur ca mai exista unii care au ochii deschisi.

Eu ma indoiesc ca ar intra in sala daca ar avea alternative mai bune. Tocmai pentru motivele enumerate de tine si mine acu ceva timp in urma.

Cata_RB
3rd February 2015, 12:59
Pe ce te bazezi in presupunerea ca n-au prea facut altceva in afara de gimnastica si ca nu ar avea alternative bune? Ne bati la cap de cateva pagini ca, vezi-Doamne, nimeni nu intelege, dar inca n-am vazut un argument concret.

Te-am intrebat si cu ceva postari in urma: Nastia Liukin, Shawn Johnson, Alicia Sacramone, Aly Raisman, Gabby Douglas (si multe altele) de ce au ales sa revina in gimnastica? Putem sa ne uitam si in alte sporturi la situatii de reveniri sau longevitate, am facut doar o scurta lista.

Si apropo, daca nici forumul asta nu stie cu ce se mananca gimnastica..... :) Stai linistit, stim si intelegem mult mai multe decat iti imaginezi.

mihaidascalescu
3rd February 2015, 13:42
Pe ce te bazezi in presupunerea ca n-au prea facut altceva in afara de gimnastica si ca nu ar avea alternative bune? Ne bati la cap de cateva pagini ca, vezi-Doamne, nimeni nu intelege, dar inca n-am vazut un argument concret.

Cum naiba sa cred ca intelegeti cind doar in postul 80, exact deasupra, sunt enumerate unele plus ce-am mai zis si mai in urma.

Plus, eu am zis ca nu cred ca au alternative. Se pare ca nu intelegi ca the onus este pe cei ce zic ca au alternative sa demonstreze.

myrab3la_19
3rd February 2015, 15:17
Cum naiba sa cred ca intelegeti cind doar in postul 80, exact deasupra, sunt enumerate unele plus ce-am mai zis si mai in urma.

Plus, eu am zis ca nu cred ca au alternative. Se pare ca nu intelegi ca the onus este pe cei ce zic ca au alternative sa demonstreze.

Sandra :
-este imaginea clubului Steaua
-e implicata in proiectul Tara Tara vrem campioane.
-si-a luat licenta in kinetoterapie si acum urmeaza un master in nutritie si remodelare corporala,
-a participat recent la Dansez printre stele la Antena 1...cam asta a facut in 2014 ..2015 abia a inceput...Vrei dovezi,da cautare pe google,nu e nimeni sclavul tau sa-ti dea mura in gura. Sau ai vrea sa-ti arate Sandra contractele personal?
Mult ,putin? Nu stiu..as spune decent pentru Romania. Daca vrea mai mult trebuie sa isi plateasca un agent.Asa merg lucrurile...nu tre sa o duca Stoica de mana la sponsori. Nicaieri in lume nu se intampla asta. Americancele fac si ele bani buni imediat dupa olimpiada ,ele trebuie sa-si plateasca scoli , antrenamente,poate au datorii ...nu le-au primit gratis..in rest sunt vedete de mana a doua iar in paralel au meserii obisnuite: antrenori,doctori,profesori..nu sunt savanti de renume....Crezi ca Liukin daca primeste bomboane gratuite de la nu stiu ce cofetarie ca sa scrie despre ele pe twitter e mare star?Nu..mostre gratuite primesc si blogarii de mana a 5-a . Comenteza cu NBC..stai linistit ca nu primeste zeci de mii..cu cat anii trec interesele sunt reciproce,cota ii scade..e intresata sa apara oriunde ca sa ramana relevanta. Si vorbim de SUA..nu putem compara cu Romania..nimic..nici scoala nici sistemul de gimnastica absolut nimic.
Partea aia financiara ,la care nu te refereai,ii ofera Sandrei confortul de a risca in afaceri atunci cand o sa termine cu ceea ce face in prezent. Zici sa studieze si sa lase SF -urile ,uite ca studiaza..CE O INTERESEAZA SI-I PLACE. Doar n-ai vrea acum sa faca doctorat in Analiza Functionala...
Tot ceea ce am scris eu ma face sa cred ca Sandra daca revine revine de placere..sau pentru glorie,legacy habar nu am..ci nu pentru ca nu are ce sa faca cu viata ei. Normal ca nimic altceva nu poate sa-i ofere ce i-a oferit gimnastica...Si mai cred ca la 24 de ani e capabila sa decida daca o mai tine corpul sau nu..sa-si cantareasca bine decizia,n-are nevoie de Mihai Dascalescu de la cucuieti sa-i spuna sa puna mana pe carte...

mihaidascalescu
3rd February 2015, 17:16
Citeva puncte interesante la myra:

1. Deci daca si americanii trebuie sa lucreze din greu la a cistiga din imagine adverts samd cu cit mai mult trebuie sa lucreze un roman. Si tocmai cind tu ar trebui sa-ti folosesti imaginea la maxim, pt ca asa cum ai zis, lumea uita, mai ales in Romania, tu te intorci in sala?????

2. Din cite stiu eu e cata cea care si-a anuntat o posiblia revenire nu Sandra.

zicea cineva de shawn Johnson ca revenire. Hmmm

After two decades, Johnson announced she is retiring from competitive gymnastics. She was training for a chance to make her second Olympic team, but said a knee injury from a 2010 ski accident was keeping her from preparing at the level she needed. “My body is to the point where I need time to rest and retire so I can be healthy for the rest of my life,” she said to the Associated Press. “My knee just can’t take it anymore,” she said to NBCOlympics.com. “It has been a constant battle since I came back and recently got worse with the higher numbers. I pushed it to a point and tried to get the finish line and I came up a little short. I can’t do it anymore. It was a hard moment. It was hard to sit here and be told your life in gymnastics is over.”

cum zice? healthy for the rest of my life. Oare eu despre asta vorbeam ? Cum naiba de am nimerit-o asa de bine?

Revenind la serios, cind zice it was hard, e exact la ce ma referisem mai devreme. gim ajunge ca un drog pt ele dar trebuie sa ai tarie si sa iesi din ciclul ala la momentul potrivit.

Cata_RB
3rd February 2015, 19:39
Partea aia financiara ,la care nu te refereai,ii ofera Sandrei confortul de a risca in afaceri atunci cand o sa termine cu ceea ce face in prezent. Zici sa studieze si sa lase SF -urile ,uite ca studiaza..CE O INTERESEAZA SI-I PLACE. Doar n-ai vrea acum sa faca doctorat in Analiza Functionala...
Tot ceea ce am scris eu ma face sa cred ca Sandra daca revine revine de placere..sau pentru glorie,legacy habar nu am..ci nu pentru ca nu are ce sa faca cu viata ei. Normal ca nimic altceva nu poate sa-i ofere ce i-a oferit gimnastica...Si mai cred ca la 24 de ani e capabila sa decida daca o mai tine corpul sau nu..sa-si cantareasca bine decizia,n-are nevoie de Mihai Dascalescu de la cucuieti sa-i spuna sa puna mana pe carte...

:ok::ok::ok: Si e perfect valabil si pentru Catalina, mai ales ca (legat de ultima parte) a mai revenit in trecut.

Mirabela a punctat foarte bine cate ceva despre Sandra, o sa completez atat cat imi amintesc acum despre Catalina:
- licenta si master in Educatie Fizica si Sport
- a antrenat in SUA acum cativa ani
- colaborare ca designer cu Decathlon / Domyos
- are o sala de sport in Constanta si este imaginea la nivel national a retelei din care face parte sala

In plus, ambele sunt bine-cunoscute publicului larg, au fost invitate cu mult succes la show-uri si gale demonstrative. Renta si premiile castigate le dau posibilitatea de a avea linistea zilei de maine si le permit, cel putin pentru moment, sa se bucure de proiecte de suflet. Sunt sigura ca, daca e cazul, se gaseste destul interes fata de ele, in tara si in strainatate.

MihaiDascalescu, am asteptat, de curiozitate, sa vad cand vei cauta putin despre ce au facut Catalina si Sandra pe langa gimnastica. Ti s-a tot spus ca exagerezi cand le trimiti cu burta pe carte sau presupui ca nu au perspective, dar ai preferat sa te lamentezi ca nimeni nu intelege. Fara sa dai vreun argument pe care te bazezi, bineinteles. Nu e nici o problema ca nu stiai, dar puteai sa intrebi, puteai sa cauti daca vezi ca esti contrazis, in loc sa discuti doar ce-ti convine si sa arunci cu verdicte vreme de cateva pagini.

Gimnastica, mai ales dupa ceva ani, are si dezavantaje, multe dificultati. Exista probleme la nivelul federatiei, exista anumite probleme tehnice in sistemul romanesc. Sunt aspecte evidente, nu le-ai descoperit tu si cu atat mai putin nu le-ai descoperit tu pe acest forum. Dar nu despre asta e discutia, nu are nici o legatura cu o posibila revenire a Catalinei, a Sandrei sau cu ce fac ele in afara salii de antrenament.

Insa, din postarile de azi, se poate face pentru a nu-stiu-cata-oara o analiza: ce esti intrebat versus ce raspunzi. Q.E.D. :)

ice_girl
3rd February 2015, 20:26
Ma bucur pt ea, sa fie intr-un ceas bun:) http://cronicadefalticeni.com/2015/02/02/exclusiv-maria-olaru-va-deveni-mamica-in-februarie-copilul-este-un-baiat-si-se-va-numi-mihai/

Spiridonova.Fan
4th February 2015, 00:04
Revenind la serios, cind zice it was hard, e exact la ce ma referisem mai devreme. gim ajunge ca un drog pt ele dar trebuie sa ai tarie si sa iesi din ciclul ala la momentul potrivit.

Si momentul potrivit pentru ele nu e acum. Cine esti tu sa dictezi da sau nu?

Posturile tale ma amuza, multam pentru entertainment.

mihaidascalescu
4th February 2015, 14:09
:Insa, din postarile de azi, se poate face pentru a nu-stiu-cata-oara o analiza: ce esti intrebat versus ce raspunzi. Q.E.D. :)

Se pare ca nu puteti urmari consistent firul discutiei.
argumentele mele principale:
1. ca e bine sa stii sa te retragi la timp
2. ca daca ar reveni ar face-o pt ca nu au altceva mai bun
3. ca stoica pune presiune asupra lui cata incercind sa-si scoata camasa.

disectie
1. de vreo doua ori ai incercat sa contrezi cu o lista de reveniri care in mintea ta ar sprijini o revenire a lui cata.

Ti-am distrus pur si simplu contra asta prin citat direct din shawn in care a vorbit exact de toate considerentele pe care le mentionasem eu si altii in previous postings.

Am observat ca ai tacut milc deoarece you did not have a leg to stand on. situatia asta e inchisa si rezolvata.

2. mi s-au insirat vreo doua liste de ceva succese ale lor care in mare parte sunt evenimente trecute si care nu e nici pe departe cert ca vor fi repetate. deci din pct de vedere de viitor zero. Ce au perspective sunt salile de gimnastica daca intr-adevar sint owned de ele. Dar toata lumea inteligenta stie de cit effort ai nevoie sa promovezi salile si ca in niciun caz ca sa promovezi sala nu te apuci de elite gymnastics.

3. tot la fel am observat ca ai tacut milc la scenariul deloc improbabil ca daca lari ar fi fost accidentata last year Romania nu s-ar fi calificat in finala. Asta e cea mai mare problema a gimnasticii rom si voi asa zisii iubitori de gimnastica ati tacut milc. ca sa nu mai spun ca oricare din ele ar reveni nu ajuta echipa unde are cea mai mare buba, parallel.

daca vrei qed aici ti-am dat intr-adevar un qed.

Cata_RB
4th February 2015, 14:57
Sigur, cum spui tu :))

iulia_p
4th February 2015, 15:07
Mie sincer tare mi-ar fi drag sa vorbim un pic despre echipa asa cum e la momentul asta, cu fetele care sunt la lot si sansele pentru CE/CM... Ma bucur asa de mult ca a ajuns Andreea Iridon senioara, mi se pare atat de speciala si sper din toata inima ca va aduce un plus de care avem asa de mare nevoie. Tare-s curioasa cum a evoluat intre timp. Ma bucur si pentru Laura, si ea poate fi un element cheie in echipa, de stabilitate, impreuna cu Didi. Andreea Munteanu se antreneaza si ea pe 4 aparate am inteles.
Mie sincer echipa nu mi se pare deloc rea, abia astept sa le vad pe fete in concurs si tare-s curioasa cine vor fi cele 4 pentru europene (eu cred ca vor merge Larisa si Diana + restul locurilor se vor roti cu cele pentru acele jocuri europene sau cum se numesc).

mihaidascalescu
4th February 2015, 15:26
Sigur, cum spui tu :))

cind omul ramine fara argumente si e demolat procedeaza:
ca tine
sau trece la atacuri personale
sau tace milc

Thanks.:happy

Cata_RB
4th February 2015, 22:46
Robert Stanescu a revenit in concurs la Elite Canada, una dintre principalele competitii nationale. Pe cele 3 aparate forte: cal, paralele si, mai ales, inele. E deja de anul trecut in echipa nationala B a Canadei, dar nu sunt sigura daca a mai concurat pana acum.
Aici rezultate de la AA: http://www.gymcan.org/userfiles/file/GAM%20-%20Result_Senior_AA.pdf si finale pe aparate: http://gym-score-depot.ca/elite_canada_2015/M_Sr_Event_Finals.pdf

Evolutia la inele din finala pe aparat: https://www.youtube.com/watch?v=6HgeMIe84Ls

Mai e destul de mult de recuperat la executie, dar e normal dupa anii de pauza. Dificultatea e la inaltime si asta ma face sa cred ca pregatirea merge bine. Un bun inceput! Iar timp pana la mondiale mai este suficient, doar sa fie sanatos. Canada ar avea nevoie de el in echipa. Stiu ca a obtinut deja cetatenia, sper ca nu mai sunt alte formalitati care sa puna probleme. Multa bafta, Robert si Ruxandra! :ok:

Marty R.
4th February 2015, 23:34
Mai e destul de mult de recuperat la executie
Pai n-avea executie prea buna si in trecut.

Cata_RB
4th February 2015, 23:42
Da, dar totusi se vad niste diferente si in trecut lua si note E mai mari.

myrab3la_19
5th February 2015, 13:41
Citeva puncte interesante la myra:

1. Deci daca si americanii trebuie sa lucreze din greu la a cistiga din imagine adverts samd cu cit mai mult trebuie sa lucreze un roman. Si tocmai cind tu ar trebui sa-ti folosesti imaginea la maxim, pt ca asa cum ai zis, lumea uita, mai ales in Romania, tu te intorci in sala?????

2. Din cite stiu eu e cata cea care si-a anuntat o posiblia revenire nu Sandra.

zicea cineva de shawn Johnson ca revenire. Hmmm

After two decades, Johnson announced she is retiring from competitive gymnastics. She was training for a chance to make her second Olympic team, but said a knee injury from a 2010 ski accident was keeping her from preparing at the level she needed. “My body is to the point where I need time to rest and retire so I can be healthy for the rest of my life,” she said to the Associated Press. “My knee just can’t take it anymore,” she said to NBCOlympics.com. “It has been a constant battle since I came back and recently got worse with the higher numbers. I pushed it to a point and tried to get the finish line and I came up a little short. I can’t do it anymore. It was a hard moment. It was hard to sit here and be told your life in gymnastics is over.”

cum zice? healthy for the rest of my life. Oare eu despre asta vorbeam ? Cum naiba de am nimerit-o asa de bine?

Revenind la serios, cind zice it was hard, e exact la ce ma referisem mai devreme. gim ajunge ca un drog pt ele dar trebuie sa ai tarie si sa iesi din ciclul ala la momentul potrivit.

Ok..hai sa lamurim si problema Shawn Johnson. Shawn la fel ca si Nastia a prins contracte bune dupa Olimpiada,vorbim de 2008...dar contractele si sponsorii asa cum spuneam nu dureaza o vesnicie mai ales pe taram american unde apare imediat the new it-girl. Sponsorizarile merg cam cat tine si faima,apoi fetele trebuie sa faca ceva ca sa ramana relevante . Acum..cam ce crezi tu ca asteapta un sponsor precum Nike de exemplu? Ca Shawn sa mearga la Universitate ? Nu.Cum ele platesc agenti e normal ca exista si strategii .O strategie ultra mega cunoscuta e si revenirea de ultim moment..vezi Liukin. La altele mai 'batrane ' functioneaza si cartea scoasa ..ghici cand? Exact inainte de olimpiada...vezi Dominique Moceanu si a n-spea poveste a vietii ei. Johnson a revenit pe la un camp la sfarsitul lui 2010.A fost facuta parte din echipa nationala in 2011..a participat la ceva competitie continentala..pan american games si n-a fost suficient de pregatita incat sa faca parte din echipa pe care au adus-o la Mondiale..adica totusi au preferat-o pe Sabrina Vega. Dar Shawn era 'in revenire' si povestile astea vand asa ca lalait-o pana fix in iunie 2012 cand s-a retras oficial..invocand povestea asta pe care ai scris-o tu. Eu nu spun ca Shawn nu s-a accidentat la ski sau ca nu o fi avut dureri, dar nu asta a fost motivul principal. Adica atunci cand s-a reapucat de sport de performanta banuiesc ca a avut acordul medicilor. Pur si simplu nu putea sa spuna: M-am retras pentru ca stiam ca nu o sa fiu selectata pentru Olimpiada...Cam in locul cui ai fi vazut-o tu pe Shawn dintre Douglas,Wieber, Raisman ,Maroney si Ross? plus Sacramone, Liukin,Price..toate gata sa intre in echipa in caz de o accidentare a uneia dintre celor mentionate. In plus Shawn nu se mai antrena cu mult inainte de anuntul oficial al retragerii. La un interviu cu Gabby Douglas (care incepuse deja sa faca senzatie) cand a fost intrebata despre Shawn cu care se presupune ca se antrena cot la cot in aceiasi sala, fata a fost sincera si a spus ca n-a vazut-o pe Shawn de ceva vreme.
Shawn avea doar de castigat dintr-o eventuala revenire:
-sponsorizarile merg atata vreme cat te antrenezi
-daca lucrurile merg bine si esti selectata este perfect,sa participi la o a doua olimpiada e o mare realizare.
iar daca lucrurile nu merg asa cum trebuie ..hey, exista mereu accidentarile. Nici o gimnasta nu e 100% la 100% sanatoasa.

Cum spuneam nu tot ce zboara se mananca.

mihaidascalescu
5th February 2015, 14:25
Si eu cind spun ca nu intelegeti nu ma credeti.

myra mai sus de exemplu o ia pe tangenta.

miezul discutiei asteia era: eu am zis ca ar fi bine pt cata sa stea retrasa, din motive etc, cata a contrat ca nu-I asa uite cum a revenit shawn deci motivele mele sunt proaste, la care eu am raspuns cu citatul din shawn care demonstreaza exact ce spusesem eu si altii.

Plus ca ma intreb daca tu chiar prinzi sensul la ce a zis shawn(in engleza, poate asta e motivul)

Pur si simplu nu putea sa spuna: M-am retras pentru ca stiam ca nu o sa fiu selectata pentru Olimpiada...

Ba chiar asta a zis, I came a little short, zise ea. bineinteles pt olimpiada.

iulia_p
5th February 2015, 16:17
Zau daca-nteleg rostul discutiei. Cata si Sandra sunt femei in toata firea, realizate deja cum s-a mai spus pe aici, chiar isi permit sa faca ceea ce vor (cu casa/masina + cu 6-7000 de lei pe luna in Romania poti avea un trai decent, putini castiga atat, plus ca au fiecare facultate si diverse colaborari). De unde stim noi ce e mai bine pentru ele si ce ar trebui sa faca?
Avea mamaia o vorba, foarte inteleapta: "Fiecare sa-si vada de mai binele lui". E o tara libera. Eu abia astept sa le vad la lucru, daca se reapuca, pentru a-mi da seama daca/cum pot ajuta echipa.
In rest, sunt speculatii. Orice ar face in viata, sunt 2 mari campioane si au tot respectul meu.

mikeyy
5th February 2015, 20:09
Nu am mai intrat de 1-2 zile si tot acelasi subiect e. :D

Ma bucur pentru Robert si sper sa-l vad la Mondiale. Mult succes pe mai departe! :ok:

myrab3la_19
5th February 2015, 20:43
Si eu cind spun ca nu intelegeti nu ma credeti.

myra mai sus de exemplu o ia pe tangenta.

miezul discutiei asteia era: eu am zis ca ar fi bine pt cata sa stea retrasa, din motive etc, cata a contrat ca nu-I asa uite cum a revenit shawn deci motivele mele sunt proaste, la care eu am raspuns cu citatul din shawn care demonstreaza exact ce spusesem eu si altii.

Plus ca ma intreb daca tu chiar prinzi sensul la ce a zis shawn(in engleza, poate asta e motivul)


Ba chiar asta a zis, I came a little short, zise ea. bineinteles pt olimpiada.

Vezi...asta e tu nu zici dar insinuezi..fa te rog un efort pentru una ca mine care nu intelege,e pe langa, ma rog si mai scrie o data cu subiect si predicat ,punctual motivele pentru care i-ar fi mai bine retrasa,din punctul tau de vedere.(Nu ca ar mai conta ,ca la o parere ai dreptul ,dar tu ai deja pagini)

Shawn pune foarte mare accent pe accidentare..ca nu s-a putut antrena cat i-a trebuit din cauza genunchiului .Eu zic asa...dupa un anumit punct ,Pan Ams ,pregatirea ei nu a mai fost serioasa,probabil si pentru ca avea contracte de onorat,alte proiecte..unul dintre scopurile revenirii ei. La o adica daca n-a fost selectata pentru mondiale ,deci nu s-a putut pregati la capacitate intensa de ce a asteptat inca mai bine de jumatate de an sa-si declare retragerea,lasand impresia ca inca se pregateste pentru Olimpiada?Pentru ca daca nu ma insel avea si o carte de scos cam pe-atunci. Iar tu folosesti motivul asta pe care ea il dramatizeaza atat,ca drama prinde in presa ,to prove your point..
Uite poate si Ponor isi tine sponsorizarile in viata 'amenintand cu revenirea'
Si gata nu-ti mai raspund..pentru ca nu esti fair play...tu cauti orice chichita pe care nu o intelegi sa strigi in gura mare ca noi restul suntem pe langa ,dar atunci cand pur si simplu nu ai dreptate treci peste. Cata ti-a dat mai multe exemple..tu l-ai ales exact pe ala care pe undeva seamana cu ce zici tu...
Pentru mine asta e subiect inchis...pentru ca eu cred ca ce faci tu incepe cu t si se termina cu rolling

mihaidascalescu
6th February 2015, 17:17
Cata ti-a dat mai multe exemple..tu l-ai ales exact pe ala care pe undeva seamana cu ce zici tu...

Bai frate, am zis sa nu o macelaresc pe cata cu lista ei dar tu vad ca nu ma lasi in pace.

sacramone din nou citat din ea:

She appeared poised to lead the U.S. squad again at worlds in Tokyo last fall, but the team captain was unable to compete after suffering a heartbreaking Achilles injury days before the meet began. "I'd been dealing with some Achilles pain for a while," she said. "That morning, I was practicing, going through the second pass of my floor routine, and I heard something splinter. I actually thought I'd broken the floor during my jump, because it sounded like plywood breaking." It was her Achilles tendon rupturing. "My foot just went limp," she said. "I knew there was an issue brewing there, I'd just hoped it would hang on a little longer through worlds."

Al naibii, astia is pusi doar ca sa-mi dea dreptate. corpul nu mai tine la virsta aia.

Cit despre ally, gabby pai comparam teenagerii astia cu batrinicile noastre sau ce facem?

cred ca-ti multumeste cata din suflet.

Cata_RB
6th February 2015, 18:45
O ultima aducere-aminte: te-am intrebat de ce REVIN gimnaste, tu ai raspuns de ce s-au retras. Chiar credeai ca ma prinzi ca nu le cunosc a 2-a parte a carierei? :) Alte discutii sunt de prisos, nu am interes in a dezbate ceva cu o persoana care-si schimba pledoariile dupa cum e mai avantajos si crede ca inventeaza zilnic roata.
Mirabela a punctat extrem de bine. Esti liber sa scrii orice vrei, insa fara sa mai pui vorbe in gura facand false legaturi sau interpretari cu ce-am scris eu sau alti utilizatori - daca cineva de-aici simte ca e in situatia asta, rog sa-mi semnaleze.

mihaidascalescu
6th February 2015, 19:10
Chiar credeai ca ma prinzi ca nu le cunosc a 2-a parte a carierei? .nu credeam, chiar te-am prins dind exemple aiurea.
Pai chiar vrei sa spui ca teens aly si gabby se compara cu o revenire la ale noastre? chiar asa?


o persoana care-si schimba pledoariile dupa cum e mai avantajos

oare asa sa fie? mi-am schimbat pledoaria?


cata revine sau nu pt ca nu are ceva mai bun deocamdata. sa ai un venit asigurat facind ce vrei tu dupa cum spuneau unii ca ar avea nu se compara cu a-ti supune corpul zi de zi la presiuni fizice inimaginabile nenaturale. decit in cazul in care de fapt nu ai alternative asa de placute.

o revenire la virsta asta le-ar expune la pericole de accidentari expuse mai sus. asta am zis in postul de sus si asta am afirmat mereu de atunci. am mentionat de ce s-au retras pt ca asta conteaza. ce-i mai serios pt tine: o accidentare sau visurile sau alte bazaconii la o revenire la virsta asta?

ps: ce am bagat in gura omilor?

Cata_RB
6th February 2015, 19:46
Ti-am dat exemple de gimnaste celebre care au revenit. Daca "m-ai prins dand exemple aiurea", asa cum faci sa para din combinatia citat + raspunsul tau, rezulta logic ca sustii ca fetele respective nu au revenit. Sper ca n-ai nevoie si de dovezi care sa le ateste revenirile.
Adaugam si faptul ca in continuare ignori diferenta intre revenire si retragerea ulterioara, si uite-asa iti raspund la ultima intrebare. Este ultima data cand iti raspund si ultima explicatie cu frumuselul pe acest subiect.

mihaidascalescu
6th February 2015, 20:23
hai sa fim seriosi. tu nu ai dat exemple de reveniri de dragul revenirilor. le-ai dat pentru ca ar fi avut vreo legatura cu revenirea lui cata in speta ca sunt/ar fi comparabile. altfel le-ai dat degeaba.

deci tu compari reveniri la teenagers cu cata. perfect de prost.

si ca tot m-ai luat ca nu-ti raspund la intrebari acum ca ti-am raspuns observ ca tu nici gind nu ai sa raspunzi, pt ca nu ai vreun raspuns rational. doar in postul de sus sunt 4 intrebari la care nu ai raspuns.
QED

cristina561
6th February 2015, 20:50
Am vazut astazi pe pagina de FB a thecouchgymnast o poza care mi-a luminat ziua. Este o fotografie recenta cu gimnastele de la Izvorani, iar in lot le gasim la senioare pe Emanuela Parva si pe Dora Vulca si la junioare pe Maria Holbura si Denisa Stanciu(???).
Ma bucur ca se da o sansa tuturor si ca antrenorii se axeaza pe ceea ce avem, nu pe ceea ce am putea avea.

Alina Nicoleta
6th February 2015, 21:23
Si eu am vazut acea poza. Mi-a inseninat ziua!!!! Sunt asa mandra de ele toate si dornica sa le vad concurand!!!! Hai sa inchidem subiectul asta cu revenirea Catalinei si a Sandrei, sa ne inveselim cu echipa noastra draga de acum si om vedea ce va fi mai incolo:)
Sunt nerabdatoare sa vad noile senioare, cat si noile junioare!!!!

iulia_p
9th February 2015, 11:07
Am vazut astazi pe pagina de FB a thecouchgymnast o poza care mi-a luminat ziua. Este o fotografie recenta cu gimnastele de la Izvorani, iar in lot le gasim la senioare pe Emanuela Parva si pe Dora Vulca si la junioare pe Maria Holbura si Denisa Stanciu(???).
Ma bucur ca se da o sansa tuturor si ca antrenorii se axeaza pe ceea ce avem, nu pe ceea ce am putea avea.
Ce ma bucur ca schimbam un pic subiectul!!!!
Am vazut si eu poza aceea, am fost foarte bucuroasa ca au venit intariri la lot. Sper ca anul trecut a fost o lectie si ca vom vedea upgrade-uri si pregatire serioasa la toate gimnastele - desi e oarecum normal sa ne concentram pe varfuri. Din cate imi amintesc am vazut paralele frumoase la Emanuela Parva anul trecut la nationale (desi erau ceva greseli de executie), iar Dora Vulcan a impresionat la mai multe aparate la sfarsitul anului trecut. Sa fie de bun augur pregatirea lor la Izvorani!
Cred ca singura senioara care nu se antreneaza la Izvorani e Tea Milea.

mikeyy
9th February 2015, 17:57
Catalina si Marian au facut primul pas spre revenire: s-au inscris la anti-doping: http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1039 (via TheAllAround)
Sandra s-ar putea sa nu aiba nevoie pentru ca licenta ei FIG este inca in termen.

EDIT: declaratii domnul Stoica: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/ponor-si-dragulescu-vor-sa-revina-i-am-inscris-in-sistemul-de-control-antidoping-13811787

vera72
9th February 2015, 20:53
Lotul feminin de gimnatica al Romaniei a postat pe face-book:

"Salt la Izvorani! Patru fete de la lotul de la Deva au făcut saltul la lotul mare, Emanuela Pârva, Dora Vulcan, Maria Holbură și Denisa Stanciu. Succes, fetelor și adaptare rapidă!"

AntoniaA
10th February 2015, 11:15
wow sint 20 de fete la Izvorani, in sfirsit apare si mult dorita concurenta, competitia intre fete.
De-abia astept sa vad cine va face echipa pentru Europene anul acesta!

degetica
10th February 2015, 11:39
anul asta se trimit doar 4 fete, e individual :)

AntoniaA
10th February 2015, 13:28
anul asta se trimit doar 4 fete, e individual :)

Da da asa este insa mai sint ceva concursuri importante de genul cupe mondiale macar pina in Europene? Ar fi bine sa fie inscrise cit mai multe fete la aceste concursuri pentru experienta mai ales.

iulia_p
10th February 2015, 14:38
Eu abia astept sa o vad pe Andreea Iridon concurand. Bine, pe toate fetele, dar am asa o senzatie ca Andreea are potentialul necesar pentru a merge pe urmele marilor noastre gimnaste. Si cred ca si arbitrele o vor placea.

lilianabirsanu
10th February 2015, 14:53
Eu abia astept sa o vad pe Andreea Iridon concurand. Bine, pe toate fetele, dar am asa o senzatie ca Andreea are potentialul necesar pentru a merge pe urmele marilor noastre gimnaste. Si cred ca si arbitrele o vor placea.

Si eu imi doresc sa o vad pe Iridon......cu un paralel bun,cu dificultate mare...asa sa imi mai treaca dorul de ..Stela!

Tracoromana
10th February 2015, 17:27
Vad ca e oficial!
Europenele 2017 se tin la Bucuresti la sfarsitul lui aprilie 2017 . Sunt cam in urma cu evenimentele. Nu stiu daca sa ma bucur, sau sa incep sa am emotii.

mikeyy
10th February 2015, 17:52
Vad ca e oficial!
Europenele 2017 se tin la Bucuresti la sfarsitul lui aprilie 2017 . Sunt cam in urma cu evenimentele. Nu stiu daca sa ma bucur, sau sa incep sa am emotii.

Off:

Flavia, sa-ti verifici si mailul, te rog.

Spiridonova.Fan
13th February 2015, 12:39
http://www.mesageruldesibiu.ro/bun-venit-acasa/

vera72
16th February 2015, 00:02
De pe site-ul Federatiei Romane de Gimnastica:

"JUNIOARELE NOASTRE AU DOMINAT ”2015 NADIA COMĂNECI INTERNATIONAL INVITATIONAL”
amănunte pe www.romgym.ro

ice_girl
17th February 2015, 20:32
De pe site-ul Federatiei:

Campioană de nota 10, MARIA OLARU, mămică de nota 10, cu un băiețel de nota 10!
"Maria Olaru, campioana noastră de nota 10, căsătorită cu Bogdan Diaconu, a devenit mămică de nota 10 a unui băiețel de… 10!, pe nume Mihai.
La scurt timp după nașterea micuțului Mihai, fericitul tătic Bogdan Diaconu a postat pe contul său prima fotografie cu fiul său și un mesaj emoționant: "Mulțumesc, Maria Olaru! La 09h34m mi-ai făcut cel mai frumos cadou! Mihai, un băiețel de nota 10, așa cum ai fost și tu toată viața! TE IUBIM".
Federația Română de Gimnastică și toată lumea gimnasticii te iubește, Maria Olaru, și îți transmite numai gânduri bune!"

Felicitari, Maria! Si poate va deveni si el gimnast :)

miafangina
17th February 2015, 21:44
Ma bucur mult pentru Maria!Inteleg ca e nascut azi?poate va deveni antrenor,ca tot e ziua domnului Bellu :)

Xtreem22
20th February 2015, 23:21
Se pare ca Larisa nu va participa la prima editia a Jocurilor Europene de la vara din cauza bacalaureatului http://www.mediafax.ro/sport/bellu-despre-2015-nu-sunt-relaxat-dar-nici-nu-sunt-in-panica-sunt-obisnuit-cu-ani-complicati-13859843

cristina561
21st February 2015, 05:08
Se pare ca Larisa nu va participa la prima editia a Jocurilor Europene de la vara din cauza bacalaureatului http://www.mediafax.ro/sport/bellu-despre-2015-nu-sunt-relaxat-dar-nici-nu-sunt-in-panica-sunt-obisnuit-cu-ani-complicati-13859843

E isterie pe internet de la declaratia lui Bellu. A nu se face confuzie intre Jocurile Europene si Campionatele Europene.
In alta ordine de idei cate gimnaste poate Romania inregistra la fiecare aparat in calificari la Campionatele Europene?

ice_girl
21st February 2015, 12:19
Ma bucur mult pentru Maria!Inteleg ca e nascut azi?poate va deveni antrenor,ca tot e ziua domnului Bellu :)
Ai dreptate Mia :), la asta nu m-am gandit!

http://m.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/bitang-despre-intoarcerea-in-sala-a-lui-ponor-orice-revenire-este-un-castig-pentru-echipa-13862264

crisloregym
23rd February 2015, 00:39
Haideti, mai, de Lari nu va place la paralele? :( Are un super exercitiu si executia nu e mai rea decat a Stelei. Iar Didi a luat la Europene acelasi E ca al Mustafinei :)

Sa fie fetele sanatoase, asta e tot ce imi doresc! Si sa revina Cata si Sandra si sa se auto-depaseasca! Asa au facut si in 2012 si sigur asa vor face si acum. Ambele au ajuns sa faca la peste 20 de ani elemente pe care nu le faceau la 16-18. Si imi doresc ca cele mici sa isi foloseasca dreptul la replica, sa vad la nationale 5 barne de peste 15.00, 5 soluri de peste 15, doua sarituri cu plecare de peste 6 si inca 3 DTY-uri si 3 paralele de peste 6 la D! Si nu ma mai doare capul :) Paba atunci, insa,mai e mult de munca. E greu sa cresti de la exercitii de 5.4-5.5 la ceea ce am scris mai sus in doar un an de pregatire, aici e buba :( Deci sanatate si multa putere de munca!

iulia_p
25th February 2015, 13:05
Concursul de la Cottbus, cu Diana si Larisa la paralele, barna si sol si Stefi Stanila la sarituri - aici e lista (http://www.turnier-der-meister.de/nationen/home.php). Sper sa mearga fetele noastre.

myrab3la_19
25th February 2015, 16:29
Concursul de la Cottbus, cu Diana si Larisa la paralele, barna si sol si Stefi Stanila la sarituri - aici e lista (http://www.turnier-der-meister.de/nationen/home.php). Sper sa mearga fetele noastre.

Poate Larisa si Diana vor concura la aparatele mentionate..dar Stefi? Doar sarituri? Sa faca ce? Un DTY si FTY? Nu cred. Eu personal nu inteleg grabirea Dianei in concurs..eu as amana revenirea pentru Mondiale. Obiectivul adevarat e acolo nu intr-un European individual sa fim seriosi. Altele ar avea mult mai multa nevoie de experienta plus Diana se poate concentra si pe upgradeuri ca ar fi nevoie.
Am citit pe Facebook ca Ana Ocolisan a avut operatie la cot si ca obiectivul sunt Mondialele. Intr-un fel mai bine ca s-a intamplat acum dar ma gandesc cu groaza ca in timp ce altele upgradeaza masiv (ma gandesc desigur la americance,nu trece zi sa nu mai apara cate un filmulet ) noi suntem iar in urma...cu aceiasi poveste..ma refer aici si la interviul recent al lui Bellu care a fost de curand la Viena cu nu stiu cate fete ale caror vechi probleme se acutizeaza...

Cris: Mie imi place exercitiul Larisei dar imi pare 'in lucru' ...ar putea fi altfel aranjat sau upgradat in asa fel incat sa fie mai fluent si sa adune mai putine deductii.

iulia_p
26th February 2015, 13:18
Si pe mine m-a surprins alegerea... si faptul ca Stefi ar face doar sarituri, dar nu cred ca e o lista definitiva. Sper ca fetele noastre sa ajunga acolo, de multe ori ne-am retras in ultimul moment.
In timp ce mă bucur să le vad pe Lari/Diana concurand, sper din toata inima ca strategia sa includa rodarea intregii echipe, mai ales a senioarelor de anul acesta, care cred ca au un potential mare tocmai la paralele, unde avem nevoie. Sper ca nu s-a uitat situatia de anul trecut, cand o absenta ne-a dat rau peste cap, si ca toate fetele se pregatesc cat mai serios si ca vor avea parte si de concursuri.

AntoniaA
26th February 2015, 15:03
Eu sper ca Andreea Munteanu sa fie sanatoasa si sa iasa la concursuri. Acelasi gind pentru Andreea Iridon si Laura Jurca.
Sa vedem cine va merge la europene.

lilianabirsanu
27th February 2015, 14:46
Eu sper ca Andreea Munteanu sa fie sanatoasa si sa iasa la concursuri. Acelasi gind pentru Andreea Iridon si Laura Jurca.
Sa vedem cine va merge la europene.

Anul acesta sunt doar intreceri individuale...nu pe echipe..si cred ca va merge cine are sanse la medalii...
Lari ,Andreea M are sanse la barna,Iridon sper sa mearga si ramane de vazut cat a putut recupera Didi...poate Laura care face 4 aparate....poate si Stefi....m-as bucura sa aiba a doua saritura...
Este bine ca sunt mai multe senioare si avem de unde alege.
Cred ca o parte din fete merg la CE....celelalte vor merge la Jocurile Europene..prima editie(sunt doar intreceri individuale sau pe echipe???)

iulia_p
1st March 2015, 11:35
Cred ca o parte din fete merg la CE....celelalte vor merge la Jocurile Europene..prima editie(sunt doar intreceri individuale sau pe echipe???)Din cate stiu eu, sunt pe echipe, dar m-a surprins dl Bellu cand a spus ca vor merge doar 3 fete, din care 2 cu sanse la medalii... Cred ca-si doresc sa ajunga si Larisa, spunea ceva intr-un interviu ca ar fi bine sa existe o sesiune speciala de Bac, pentru a putea participa si ea.
Eu una nu cred ca strategia e sa ruleze cat mai multe fete, vor participa doar cele considerate cele mai bune (desi personal mi-as dori ca fiecare sa aiba o sansa sa se afirme, cred ca e important pentru ca ele sa gaseasca o motivatie pentru a continua). Din toata inima sper sa ocupam toate locurile disponibile in concursuri, avem 12 senioare la momentul acesta si, chair daca nu sunt toate la un nivel egal de pregatire, sper sa fie trimise in competitii daca sunt locuri disponibile.
In plus, nu stiu cum sta fiecare cu sanatatea, dar in principiu macar sanse la medalii europene (in afara de Lari), nu de aur, ci doar medalii, ar trebui sa mai aiba Diana, Andreea Munteanu, Andreea Iridon si poate Laura Jurca si Stefi (daca de ex. ar face bine barna cu 360 in componenta).

Cata_RB
1st March 2015, 18:23
Campionatele Europene contin anul acesta doar intreceri individuale. Numarul maxim de gimnaste participante per tara este 4, iar Romania are 4 locuri.
La Jocurile Europene participa maxim 3 gimnaste si acesta este numarul pentru noi. In legatura cu acest concurs e declaratia dlui Bellu.

Xtreem22
5th March 2015, 21:26
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/video-interviu-sandra-izbasa-marturiseste-determina-reintre-sala-dezvaluie-motivat-catalina-ponor-reapuce-gimnastica-pot-face-parte-echipa-ma-incadrez-toate-cerintele-vin-drag-13926267

Spiridonova.Fan
8th March 2015, 11:05
4 gimnasti si 4 gimnaste din Romania for participa la Ljulbjana Open:
http://www.world-cup-ljubljana.si/portal2/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=11&Itemid=50

mikeyy
8th March 2015, 13:17
Laurentiu Nistor a castigat medalia de bronz la bara in cadrul testului de la Azerbaidjan. A mai participat si Daniel Radeanu, dar s-a prezentat cu integrale cu D-uri foarte mici.

La Ljubljana este vorba doar de o inscriere, nu inseamna ca si vom participa. :) Fete de obicei nu trimitem, mai mult baietii au fost in Slovenia.

Spiridonova.Fan
9th March 2015, 13:10
Eu sper sa trimitem pe cineva in Slovenia pentru ca strategia noastra de a trimite numai pe Diana si Larisa in competitii nu e ideal.

iulia_p
11th March 2015, 14:00
Catalina chiar vorbea serios cu revenirea! Imi pare bine, avem nevoie de ea pe toate cele 3 aparate pe care le-ar face.

Pe de alta parte, pentru Sandra va fi mai greu, ea va fi musai sa faca si paralele daca revine, vrea sau nu :).

Am avea intariri importante cu cele doua, dar nu pot sa nu ma gandesc ca pentru fetele din actualul ciclu olimpic va fi un singur loc - cu siguranta va fi stabilit in functie de nivelul la paralele... Si sunt cateva foarte talentate si care ar putea avea performante notabile cu multa munca. Da vine si vremea lor :)

mihaidascalescu
11th March 2015, 15:53
din ciclul roman/emigreaza/success/vine


In their winter coats, the 30-some boys who gather six days a week in northeast Rochester look like any other boys. But when the coats come off and they begin stretching, even the most casual observer would notice something unusual: muscles. These boys, simply put, are ripped. Even the third-graders have defined triceps and biceps.

They need them. They're gymnasts.



































































































































Coach Valentin Frunzac, a native of Romania who for two years has led the boys program at JETS Gymnastics, said he is constantly looking for our region's next great male gymnasts. "We're always looking for new kids, for younger kids — kids with muscles."


He's been finding a few. Under his guidance, participation in the boys gymnastics program at JETS has exploded.


"He's grown our program substantially," said JETS owner Tammy St. George. "He had a lot of schooling in Romania before he came here, so he brought a lot of techniques with him, not just to the boys program but to the entire gym."


Frunzac, an aspiring Olympian before a head injury cut short his career, doesn't sugarcoat things when he talks about the dedication required to become a gymnast. "The little kids are here 15-16 hours a week, and the older kids 20 hours, maybe 25 hours. They're here every day, so it's a big commitment."


The work is paying off. The boys have up to six major meets per year, none of them in Rochester, and the JETS team consistently finishes in the top three against some of the best teams in the Midwest. Individually, the boys bring home more than their share of ribbons and medals.


Gymnasts are 'all in'


Despite this success, the boys can't look forward to competing for their high school someday, because the Minnesota State High School League doesn't sanction boys gymnastics. The boys don't seem to mind. Many of them have abandoned baseball, football, soccer or hockey to focus their full attention on gymnastics.


Jacob Lundquist, a freshman at John Marshall High School, used to play a variety of sports, but his father, Pat, says gymnastics has supplanted them all.


"I think he probably played those other sports because I wanted him to play them, but he wasn't really gung ho about any of them," he said. "With gymnastics, I think he felt drawn to it. It was his own thing."


As for being a boy in sport where the girls get the headlines, Pat Lundquist said Jacob doesn't catch any grief from his classmates. "They see what he's built like, and he does the back flips and the handstands, so the other kids figure out pretty quickly, 'Hey, I can't do that.'"


But for these boys, gymnastics means more than ribbons, medals and the occasional chance to show off a bit. There's a brotherhood at work. When asked what they like most about their sport, one theme consistently emerges: Friendship.


Payton Evans, 10, has been doing gymnastics for seven years, and he said, "You get to make a lot of friends."


Henry Krebs, 8, of Kasson, said "I've made a lot of great friends at gymnastics."


Paula Wallace, mother of 11-year-old Michael Wallace, heartily agreed. "Michael's been coming to JETS since he was 4, and it's been a great place for him to socialize and make some very close friends."


Those friendships are crucial, because in gymnastics, as in any sport, there will be bad days.


"It's hard when your child is struggling during a meet, because as a parent you can't go down and comfort them right away," Wallace said. "You have to rely on the coach and teammates to provide that."

vera72
13th March 2015, 17:23
Multa sanatate, vointa si un pic de noroc.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/oficial-sandra-izbasa-a-inceput-antrenamentele-gimnasta-se-intoarce-cu-gandul-de-a-ajuta-echipa-la-rio-2016-13953881

cata10
14th March 2015, 20:30
La stirile din sport, de pe TVR 1, s-a anuntat ca atat Catalina cat si Sandra s-au intors in sala. Ele vor avea o perioada de reacomodare si apoi vor intra oficial in componenta lotului. Le tin pumnii stransi! Nu va fi usor dar sunt ambitioase si am incredere ca vor reusi.

In alta ordine de idei, a avut loc un fel de concurs al fetelor din Romania si Israel cu arbitri. D-na Bitang parea multumita de fete, cu o luna inainte de Europene. Iordache nu a concurat, avand o mica inflamatie pt ca a dat cu piciorul intr-o saltea. Nimic grav, zicea d-na Bitang. In schimb Diana Bulimar e ok. Era cat pe ce sa nu o recunosc!!!

silivasfan1234
15th March 2015, 00:39
https://www.youtube.com/watch?v=IQq6Raiogj8
Ioana Crisan UB Serie A Milano

21mai
15th March 2015, 09:21
https://www.youtube.com/watch?v=IQq6Raiogj8
Ioana Crisan UB Serie A Milano

Boala paralelor este grava, sincer in afara de andreea iridon si larisa nu avem perspective prea îmbucurătoare...pai cu greșelile acelea de ținută la seniorat va fi grav depunctata..:headbang: 

Catalin_Nick
15th March 2015, 10:15
Ieri la Izvorani a avut loc un concurs de verificare cu fetele din Israel.
Diana Bulimar pe primul loc cu 56.100 urmata de Laura Jurca cu 54.100.
Sursa https://www.facebook.com/TheCouchGymnastNewsPage

ice_girl
15th March 2015, 12:33
http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/VIDEO+Sandra+Izbasa+revine+in+sala+si+tinteste+Joc urile+Olimpice

mikeyy
15th March 2015, 13:11
Boala paralelor este grava, sincer in afara de andreea iridon si larisa nu avem perspective prea îmbucurătoare...pai cu greșelile acelea de ținută la seniorat va fi grav depunctata..:headbang: 

Nu e chiar atat de grav. Ioana are multe parti bune in paralelul acela, elemente care promit si in general un ritm bun. Are potential, baza tehnica e buna si poate creste frumos in continuare.

In alta ordine de idei, Andreea Munteanu si Andreea Iridon vor merge la Cottbus. De cand asteptam sa le vad impreuna la un concurs. Daca le iese barna la amandoua...vor face senzatie. :) Nu mai zic de paralelul Iridonovei. Bafta multa!

Si tot la capitolul competitii. Laura Jurca o va inlocui pe Larisa pentru Doha, acolo unde vor merge si Diana Bulimar, Andrei Muntean, Marius Berbecar si Cristian Bataga.

Tragand o concluzie. Se pare ca avem 5 fete in cursa pentru Europene, pentru cele 4 locuri, asta daca ne luam dupa activitatea competitionala.

21mai
15th March 2015, 14:27
De silvia zarzu se mai stie ceva? Parca si stefi stanila participa la un concurs la sărituri. Deci saptamana viitoare avem de văzut un concurs, sper sa l transmită pe net cineva. Cat o priveste pe ioana poate ca e mai avansata la capitolul bagaj tehnic dar daca se vede cu ochiul liber ca ea e la 45 de grade de bara si nu dreapta ma indoiesc ca ii vor da note bune la acest aparat. Cat despre revenirea sandrei și a catalinei, le admir pentru puterea de munca, curajul si perseverenta lor dar nu pot sa nu fiu trista gandidu ma ca spre deosebire de americance unde concurenta e f puternica orice revenire este de fapt doar conditionata de capacitatile si dificultatea elementelor, la noi revenirea fFetelor este de fapt o presiune in plus pentru ele nu de natura concurențiala, ci de a duce mai departe performantele unei natiuni intr un regres clar și pentru ca din generația care a ajuns senioara, doar laura jurca pare sa aibă taria de caracter; forta mentala si rezistenta fetelor din generația ponor, izbasa. Imi pare rau cumva pentru cata si sandra ca trebuie sa fie 'caii de sacruficiu' , respinsabile sa scoata frg basma curata si la rio....

Nu e chiar atat de grav. Ioana are multe parti bune in paralelul acela, elemente care promit si in general un ritm bun. Are potential, baza tehnica e buna si poate creste frumos in continuare.

In alta ordine de idei, Andreea Munteanu si Andreea Iridon vor merge la Cottbus. De cand asteptam sa le vad impreuna la un concurs. Daca le iese barna la amandoua...vor face senzatie. :) Nu mai zic de paralelul Iridonovei. Bafta multa!

Si tot la capitolul competitii. Laura Jurca o va inlocui pe Larisa pentru Doha, acolo unde vor merge si Diana Bulimar, Andrei Muntean, Marius Berbecar si Cristian Bataga.

Tragand o concluzie. Se pare ca avem 5 fete in cursa pentru Europene, pentru cele 4 locuri, asta daca ne luam dupa activitatea competitionala.

Cata_RB
15th March 2015, 15:24
Boala paralelor este grava, sincer in afara de andreea iridon si larisa nu avem perspective prea îmbucurătoare...pai cu greșelile acelea de ținută la seniorat va fi grav depunctata..:headbang: 

Eu zic sa te mai uiti la cateva exercitii din ultimii 1-2 ani, din concluzia ta deduc ca nu le-ai vazut pana acum :) Atat ale Ioanei, cat si ale altor junioare de diverse varste.

21mai
15th March 2015, 21:56
Eu zic sa te mai uiti la cateva exercitii din ultimii 1-2 ani, din concluzia ta deduc ca nu le-ai vazut pana acum :) Atat ale Ioanei, cat si ale altor junioare de diverse varste.

M am uitat cata si o apreciez in mod deosebit pe ciurusniuc sau dora vulcan dat comparativ cu ce prestează rusoaicele, chinezoaicele tot suntem in urma. :(

iulia_p
16th March 2015, 09:59
Abia astept sa le vad pe fete!!! Didi revenita si din cate am inteles in forma, Laura si ea pe 4 aparate, Andreele la barna, Andreea I la paralele si chiar si la sol...Larisa sigur nu are nevoie de repetitii pentru a fi in forma maxima la Europene.

Spiridonova.Fan
16th March 2015, 12:27
Se stie la ce aparate vor concura fetele in Cotbus?

AntoniaA
16th March 2015, 15:32
In sarsit concursuri pentru Laura Jurca si Andreea Iridon! Nu vor fi ele in forma maxima dar sper sa aiba parte de un debut frumos la senioare.

Cata_RB
16th March 2015, 16:22
Se stie la ce aparate vor concura fetele in Cotbus?

Andreea Munteanu - barna si sol, Andreea Iridon - paralele si barna. Aici: http://www.turnier-der-meister.de/nationen/home.php (cu mentiunea ca se mai pot schimba)

mikeyy
16th March 2015, 19:31
Sa nu se schimbe. E perfect! :D

Alina Nicoleta
16th March 2015, 22:19
Abia astept sa le vad pe fete. In sfarsit simt ca avem lot si parca pentru fiecare ma bucur in parte, sa le vad concurand. Sunt nerabdatoare sa o vad pe Andreea Iridon notata la paralele, la senioare acum. Sper sa vedem competitiile pe digi, au inceput sa dea gimnastica:d

cristina561
17th March 2015, 19:26
Se pare ca echipa pt CE va fi formata din Iordache, Bulimar, Iridon si Jurca (sursa pag de Fb thecouchgymnast)
In alta ordine de idei, ma poate lumina si pe mine cineva spunandu-mi cate fete putem incrie la AA in calificari?

silivasfan1234
17th March 2015, 23:43
Cred ca toate 4 pot face AA in calificari ,dar doar 2 vor concura in finala

cristina561
18th March 2015, 20:24
Având în vedere că întrecerile din Hexagon sunt individuale – individual compus și aparate -, sportivii nominalizați au fost, de asemenea, înscriși pe aparate, în funcție de obiectivul propus.
Astfel,
La feminin:
Sărituri: Larisa Iordache, Diana Bulimar, Laura Jurca
Paralele: Larisa Iordache, Laura Jurca, Diana Bulimar, Andreea Iridon
Bârnă: Larisa Iordache, Laura Jurca, Diana Bulimar, Andreea Iridon
Sol: Larisa Iordache, Laura Jurca, Diana Bulimar
sursa: romgym
astfel s-a elucidat misterul cine/ la ce participa in calificari

lalalilu
19th March 2015, 11:28
Nu pot sa concep ca Andreea Munteanu nu participa la Europene. :(

Spiridonova.Fan
19th March 2015, 12:58
Scoruri si comentarii in direct din calificarile de la Cottbus
http://turnier-der-meister-challenge-cup-2015-cottbus.dtb-liveticker.de/

AntoniaA
19th March 2015, 12:59
Da si imi pare rau de Andreea Munteanu dar poate sint probleme medicale la mijloc care au tinut-o departe de o forma care sa ii permita deplasarea la europene. Citisem ca recent Dl Bellu a fost la Viena cu un grup de gimnaste- la control, deci probleme medicale pot avea, sau au avut mai multe fete, probabil chiar si cele care fac deplasarea la europene dar recuperarea este diferita functie de situatie.

Oricum ma bucur pentru Laura Jurca, astept sa vad daca sint upgraduri la UB si Fx mai ales. Si ea apare mai tot timpul cu gleznele bandajate in poze.......Andreei ii doresc o medalie la UB (orice culoare dar medalie sa fie ) iar Laurei una la sarituri.

21mai
19th March 2015, 14:15
[A zis domnul bellu intr un imterviu de andrea m ca fac tor posibolul sa o recuperez e QUOTE dar nu știu dacă se referea in sens strict medical. Am senzația ca e vorba si de motivatia ei nu doar de sanatate. Plus ca dacă ea participa ar insemna sa ramana pe dinafară didi saca ii iese ex la barna. S ar putea sa fie si strategie la mijloc. =AntoniaA;4143053]Da si imi pare rau de Andreea Munteanu dar poate sint probleme medicale la mijloc care au tinut-o departe de o forma care sa ii permita deplasarea la europene. Citisem ca recent Dl Bellu a fost la Viena cu un grup de gimnaste- la control, deci probleme medicale pot avea, sau au avut mai multe fete, probabil chiar si cele care fac deplasarea la europene dar recuperarea este diferita functie de situatie.

Oricum ma bucur pentru Laura Jurca, astept sa vad daca sint upgraduri la UB si Fx mai ales. Si ea apare mai tot timpul cu gleznele bandajate in poze.......Andreei ii doresc o medalie la UB (orice culoare dar medalie sa fie ) iar Laurei una la sarituri.[/QUOTE]

21mai
19th March 2015, 17:58
Andrea Iridon (ROU) hat schon im Juniorenbereich international auf sich aufmerksam gemacht. Obwohl die Rumäninnen traditionell als eher schwach am Stufenbarren einzuordnen sind, kann sich ihre Übung an diesem Gerät normalerweise durchaus gut sehen lassen. Heute rutscht das Nachwuchstalent leider beim Gienger-Salto ab. - 12,700 (5,4)

21mai
19th March 2015, 18:10
Andrea Iridon (ROU) hat schon im Juniorenbereich international auf sich aufmerksam gemacht. Obwohl die Rumäninnen traditionell als eher schwach am Stufenbarren einzuordnen sind, kann sich ihre Übung an diesem Gerät normalerweise durchaus gut sehen lassen. Heute rutscht das Nachwuchstalent leider beim Gienger-Salto ab. - 12,700 (5,4)

a cazut la gienger :(

cristina561
19th March 2015, 19:13
a cazut la gienger :(

Ratarile pt Iridon sunt de acum o constanta. Nu stiu cum naiba se munceste la Izvorani, caci rezultatele sunt jalnice. Incep sa inteleg de ce au rechemat-o pe Ponor: sunt disperati, nu au solutii.

21mai
19th March 2015, 19:37
nu cred ca au chemat o pe Catalina ci si-a asumat singura revenirea si esti putin cam dura. daca de andreea care nu are experienta spunem ca e constanta in ratari, ce sa mai zicem de lari care si cu toata experienta tot nu si tine emotiile la barna? cred ca intregul declic mental al societatii romanesti se manifesta si la aceste fete. cu exceptia dianei bulimar, toate sunt tematoare si nu au acea forta psihica ca a americancelor. de fapt medaliile le am castigat in trecut in primul rand datorita acestui atuu, acum e o vulnerabilitate si se manifesta in primul rand la barna, aparatul celor care au nervii tari.


Ratarile pt Iridon sunt de acum o constanta. Nu stiu cum naiba se munceste la Izvorani, caci rezultatele sunt jalnice. Incep sa inteleg de ce au rechemat-o pe Ponor: sunt disperati, nu au solutii.

cristina561
19th March 2015, 20:01
Joana Adler din Suedia ex din 6.5 la parelele, nota 15.033
Bravo ei si bravo antrenoruilor!!!! La noi trecerea de la jun la senioare nu implica ex imbunatatite ca executie si valoare, ci ratari si ajustari. Iridon avea 5.7 la ub cand era junioara, dar urmand trendul ultimilor ani in gimnastica romaneasca, a pornit la seniorat cu un minunat 5.4.
Sunt poate cam dura in mesaje pt ca sunt dezamagita si mahnita. Mi-am pus prea multe sperante in acesta generatie, am crezut ca va face saltul calitativ, mai ales la paralele, dar se pare ca nu

cristina561
19th March 2015, 21:40
Iridon s-a clasat in final pe pozitia a 11a intr-un concurs de calificari dominat de ratari. E interesant de observat lista de concurs:o gimnasta din Grecia are ex din 6.0, o gimnasta din Suedia se califica de pe prima pozitie cu un ex cu dificultate de 6.5, s-au calificat in finala gimnaste din tari fara traditie ca Portugalia si Slovenia, sunt calificate sportive care au prezentat ex din 4.9, dar care au avut taria de a sta pe aparat. Noi nici de asta nu mai suntem in stare:(

Spiridonova.Fan
19th March 2015, 22:21
Iridon s-a clasat in final pe pozitia a 11a intr-un concurs de calificari dominat de ratari. E interesant de observat lista de concurs:o gimnasta din Grecia are ex din 6.0, o gimnasta din Suedia se califica de pe prima pozitie cu un ex cu dificultate de 6.5, s-au calificat in finala gimnaste din tari fara traditie ca Portugalia si Slovenia, sunt calificate sportive care au prezentat ex din 4.9, dar care au avut taria de a sta pe aparat. Noi nici de asta nu mai suntem in stare:(

Se pare ca ratarile la paralele sunt o cerinta pentru gimnastele noastre.

mikeyy
20th March 2015, 09:14
De unde stim ca si-a usurat exercitiul? Avem video-ul care sa confirme acest detaliu? Poate nu a primit Giengerul deloc, poate nu i-a iesit o legare cum trebuie, poate un element nu a fost creditat sau poate chiar si-a usurat integralul. Multe scenarii pot sta in picioare. De ce ne aruncam sa tragem concluzii?

Ratarile fac parte din joc, nu e un capat de tara. Ea nu a mai concurat international de aproape 1 an de zile.

Tare astazi, A & A.

P.S.
@21mai: te rog sa dai si sursa atunci când postezi copy-paste. Cum e in cazul de fata ”tickerul german DTB”.

iulia_p
20th March 2015, 09:23
Eu zic ca sigur nu a primit ceva elemente/legari, de unde nota de plecare asa de mica.

Pe de alta parte, chiar daca e o ratare si poate fi intamplatoare, poate fi si un semnal de alarma. Fetele cred ca au cu adevarat nevoie de experienta competitionala, iar pentru Andreea daca rateaza si la concursuri mici trebuie gasite niste resorturi de a o motiva/ambitiona, pentru ca e mare pacat de o gimnasta atat de talentata si care chiar ne poate urca la nivel de echipa tocmai la paralele.

Spiridonova.Fan
20th March 2015, 11:04
Imi pare rău, dar faptul ca nu a concurat de un an nu e scuza.

AntoniaA
20th March 2015, 13:10
Au aparut filmulete pe undeva? Ar fi interesant de vazut exercitiul.

21mai
20th March 2015, 14:03
Au aparut filmulete pe undeva? Ar fi interesant de vazut exercitiul.

ar fi fost pe 3 fara ratare :( a treia nota fiind 13.46

ice_girl
20th March 2015, 14:13
http://www.ziarulring.ro/stiri/sport/255611/2015/Octavian-Bellu-Ponor-asteptata-MAINE-la-lotul-national-

21mai
20th March 2015, 14:46
http://www.ziarulring.ro/stiri/sport/255611/2015/Octavian-Bellu-Ponor-asteptata-MAINE-la-lotul-national-

nu prea il recunosc pe domnul bellu in asa zisele declaratii...

Xtreem22
20th March 2015, 16:50
As fi bagat mana in foc ca Ponor se intoarce pt mondiale :| ..si in functie de rezultatul de acolo, ia o decizie pt JO (scenariul din 2007)
..m-am inselat insa, treaba e mult mai serioasa :)

AntoniaA
20th March 2015, 16:58
ar fi fost pe 3 fara ratare :( a treia nota fiind 13.46

Presupun ca au fost mai multe ratari. Nota ar fi fost prea mica totusi. Pacat ca nu sint filmulete. Sa speram ca la BB si FX le ies exercitiile :)

cristina561
20th March 2015, 18:51
14.400 pt Munteanu la barna cu ex din 5.8. se pare ca nu a facut 1080 la coborare. oricum e multumitor ca nu a ratat. se va califica fara pb in finala, poate chiar de pe prima pozitie.

degetica
20th March 2015, 19:50
de pe DB Ticker:
Andrea Iridon (ROU) fällt nach dem Mennicelli in den gebückten Salto rw vom Gerät. Mit 12,366 verpasst sie deutlich das Finale. Kim Janas liegt immer noch auf Platz 2. Pauline Schäfer kann den achten Platz halten.

a cazut Andreea I si cu 12.366 nu are cum sa prinda finala.

21mai
20th March 2015, 19:55
Andreea din pacate se pierde ca si ana porgras. Se pare ca nu doar fizic ii seamana ci si psihic, la fel de fragila :( sa speram ca e doar o intamplare nefericita altfel tare mi e ca va proceda ca anap :(

degetica
20th March 2015, 21:05
Cred ca e prematur sa spunem ca se pierde. anu trecut la o competitie mul mai imp a luat 2 medalii de argint individuale

cristina561
20th March 2015, 21:20
Munteanu s-a calificat a doua la sol cu 13.700, 5.5 dificultate. Daca in finalele de duminica nu va rata cred ca si-a castigat locul in echipa pt Europene. Ma indoiesc ca o vor mai trimite pe Iridon.

21mai
20th March 2015, 21:43
Munteanu s-a calificat a doua la sol cu 13.700, 5.5 dificultate. Daca in finalele de duminica nu va rata cred ca si-a castigat locul in echipa pt Europene. Ma indoiesc ca o vor mai trimite pe Iridon.

De ce e aș mica nota de plecare?

cristina561
20th March 2015, 23:50
De ce e aș mica nota de plecare?

Din cate stiu avea 5.7 anul trecut, banuiesc ca nu a primit vreo saritura artistica.

Xtreem22
21st March 2015, 15:11
Incepe Cupa de la Cottbus , transmisiune live pe Digi Sport 3

AntoniaA
21st March 2015, 15:12
M-am uitat pe situl oficial al competitiei de la Doha si am observat ca atit Laura cit si Diana sint inregistrate la 3 aparate, fara sarituri.

Cata_RB
21st March 2015, 17:24
Da, nu e surprinzator ca sunt inscrise asa. Era foarte putin probabil ca una dintre ele sa prezinte acum 2 sarituri.

ice_girl
21st March 2015, 23:23
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/ponor-vorbeste-despre-intoarcerea-in-gimnastica-aceasta-revenire-poate-fi-cel-mai-mare-esec-al-intregii-mele-cariere-14027411

Spiridonova.Fan
22nd March 2015, 00:00
Chusovitina a castigat aur la sarituri! Are forma mult mai buna decand Boginskaya a devenit antrenoarea ei. Si cand iti dai seama ca implineste 40 de ani anul acesta.... :ok:

lalalilu
22nd March 2015, 12:56
i-a iesit Andreei M barna in finala: 14.400. D: 6.1. Bravo ei.
Imi pare teribil de rau de Andreea I. Cu emotii nu poate sa ajunga departe. Pacat de talentul si de frumusetea ei.

myrab3la_19
22nd March 2015, 14:21
Bravo Andreea pentru cele doua medalii. Sol nou..dar melodia e reciclata(Mattie Larson -2010) si coregrafia...ma rog...Andreea poate mult mai mult .

mikeyy
22nd March 2015, 14:27
Bravo Andreea pentru cele 4 exercitii curate si pentru cele 2 medalii. Mi-a placut foarte mult atitudinea ei astazi. Zambete la barna, putin nemultumita la sol, dar per ansamblu degajata si concentrata in acelasi timp.

A demonstrat in concurs de ceea ce in stare. Sunt niste liste de actualizat pe la UEG :D

Xtreem22
22nd March 2015, 16:03
O fi primit 1080 la coborare?...dupa D imi pare ca nu, iar pe inregistare se observa ca a mai lipsit din intoarcere

mikeyy
22nd March 2015, 16:24
Da, i-au declasat coborarea. A pierdut 3 zecimi: 0.2 la coborare si 0.1 la prima legare. Barna asta este din 6.40.

dracsor
22nd March 2015, 17:06
Andreea a mers foarte bine. Inca ceva concursuri si precis isi intra in mana. E o gimnasta minunata si, din punctul meu de vedere,trebuie sa fie pe listele de la Euro. E o barnista superba, iar, daca i se finiseaza exercitiul pana la Euro, are medalie cu ochii inchisi. Hai, Andre! Tine-o tot asa!

Andreea I. Copilul asta nu era pregatit de competitii. Mie asa mi se pare. Nu stiu ce face la antrenamente, dar .. cred ca mai avea nevoie de repetari. Nu cred ca ar trebui sa mearga a Euro, chit ca ar avea nevoie de ceva reputatie. Pe de alta parte daca rateaza si acolo.. o iau arbitrele la ochi si ne trezim cu reversul medaliei. Nu stiu in cazul ei care ar fi strategia cea mai buna. Hai, Andreuta! Curaj!

sisy
22nd March 2015, 17:15
Este o adevarata barnista Andreea mi se pare ca le ia si pe chinezoiace la executie, inca 1 - 2 legari si e in cursa pt aurul mondial.

Andree I are nevoie sa creasca la paralele, acolo este biletul ei spre Rio. Si Andree M la sol :D

dracsor
22nd March 2015, 17:19
Deci, deci.. noi de ce trimitem doar doua gimnaste la Doha? Eu o vreau pe Andre la Doha. :D Se poate? Am avea medalie la barna simplu si usor. Se poate? :D Pliiiiz :D

Deanna
22nd March 2015, 17:26
Felicitari Andreei Munteanu pentru cele 2 medalii - aur la barna, argint la sol :). A inceput bine sezonul :) Ma bucur mult ca si-a facut exercitiile fara ratari majore chiar daca n-a fost totul cum si-ar fi dorit ea (era cam incruntata cand a primit notele ;) ). E evident ca nu e inca in varf de forma, dar nici nu era de asteptat asa ceva in acest moment al sezonului. Pana la Europene are timp sa finiseze barna si sa lucreze la coborare si sa-si reia dificultatea la sol. App de sol, mi-a placut noua melodie, mi se pare ca mai e nevoie de finisare la coregrafie pentru a se frustifica la maxim muzica, dar oricum prima impresie e buna. Bravo Andreea!!! Multa incredere si ambitie si vor incepe sa curga si medaliile mai importante!

Referitor la Andreea mica <3, imi pare tare rau ca i-a iesit asa rau concursul. Sper ca este vorba numai de lipsa repetarilor si sunt convinsa ca in curand o vom vedea stralucind cel putin la paralele si barna. Una peste alta, nota E la paralele a fost foarte buna avand in vedere ratarea. Rabdare si curaj Andreea, va fi bine! :)

Acum sa asteptam cu nerabdare concursul de la Doha :) sa le vedem pe Diana si Laura :)
Pana atunci mult succes in antrenamente tuturor :)

sisy
22nd March 2015, 17:29
Eu o vreau pe Andreea M inapoi pe 4 aparate si o vreau zambitoare si increzatoare ca atunci cand era junioara.

Xtreem22
22nd March 2015, 17:30
Ce mi se pare insa trist este ca in 2 luni face 17 ani si in afara de barna nu prea o recomanda nimic...este incredibil D-ul ei la sol, cat despre 'potentialul' la sarituri si paralele, no comment...chiar si asa, este o varianta mai buna pt CE decat Andreea I

Sa nu le sara lumea in cap Catalinei si Sandrei ca ocupa locul altora in echipa in perspectiva JO, cand ai dificultate 5.5 pleci capul si nu mai zici nimic...eu sincer inteleg disperarea lui B&B, au toata bunavointa, dar nu prea au cu cine...daca o sa le tina in puf in continuare si sa mearga pe ideea 'sanatoase sa fie, ca restul vine muncind' o sa iesim in 2-3 ani si din top 8 la nivel mondial

Una peste alta, tind sa cred ca acest cod de punctaj ne ingroapa incet incet...nu avem baza de selectie asa ca nu ne permitem sa fortam cu elemente mai dificile caci vin accidentarile...ne complacem insa in 5.5-uri care si acelea deseori sunt duse la capat cu greseli de executie

Rasu-plansu dar cam asa este :D ...as face un pariu ca la Doha Diana va veni cu acelasi paralel din 5.5 prezentat acum 4 ani la CM Tokyo, executat, e adevarat, destul de decent

La acest CE din aprilie cred ca vom face o figura buna (ne va ajuta si absenta Mustafinei :) ), insa nu vreau sa ma gandesc la CM din toamna, in special la echipe...brrr

dracsor
22nd March 2015, 17:31
Eu o vreau pe Andreea M inapoi pe 4 aparate si o vreau zambitoare si increzatoare ca atunci cand era junioara.

+1 /hello/hello/OLE/:cheer::cheer::cheer::yeah:

sisy
22nd March 2015, 17:35
Ce mi se pare insa trist este ca in 2 luni face 17 ani si in afara de barna nu prea o recomanda nimic...este incredibil D-ul ei la sol, cat despre 'potentialul' la sarituri si paralele, no comment...chiar si asa, este o varianta mai buna pt CE decat Andreea I


Andreea M a avut sol usurat, au lipsit Tsuka, salt inainte dupa 900 si un clos la cap cu 180, toate nu duc la o nota astronomica dar ii cresc nota cu 0.3 (pb e primul concurs ar sezonului si nu au vrut sa forteze)

Xtreem22
22nd March 2015, 17:38
Andreea M a avut sol usurat, au lipsit Tsuka, salt inainte dupa 900 si un clos la cap cu 180, toate nu duc la o nota astronomica dar ii cresc nota cu 0.3 (pb e primul concurs ar sezonului si nu au vrut sa forteze)

Nu am vazut concursul, si pe youtube nu a aparut inregistrarea...dar daca este asa, m-as bucura :D

Deanna
22nd March 2015, 17:38
+ inca 1
Xtreem22 - daca nu sunt sanatoase nici macar nu pot munci. Parerea mea e ca in sistemul nostru nu e acordata suficienta atentie problemelor de sanatate la nivelele initiale. Da, la lotul de senioare au grija de ele, dar daca ele ajung la senioare tarand dureri si probleme aparute cu 2-3 ani in urma ce poti sa faci? Nu le poti forta pentru ca ori se retrag ori apar probleme grave acute, incerci sa le "carpesti" (scuzati exprimarea) cat se poate si sa razbesti cu ele inainte. Mai mult atentie la sanatate, recuperare si forta la junioare cred ca ne-ar / le-ar scapa de multe probleme mai tarziu.

Gasesti exercitiile Andreei de azi la barna si sol pe pagina asta de Facebook - https://www.facebook.com/Fangymnastics Sper ca nu-i problema ca o pun, ca e publica din cate stiu.

myrab3la_19
22nd March 2015, 19:07
Si totusi Andreea cu tot potentialul ei artistic inca se bazeaza pe 2 elemente C la artistica la sol (azi chiar 3), de ce? Adica ok,are probleme de sanatate, dar odata ce sanatatea iti permite sa faci suruburi triple si la barna si la sol ma gandesc ca n-o fi asa rupere de oase sa antreneze un Memmel, o pirueta cu piciorul la 90 de grade. Sincer avem probleme la toate aparatele..in afara de sarituri unde putem scoate 3 DTY in rest pe nicaieri nu avem 3 exercitii foarte bune...nici macar la barna.
Mi se pare inacceptabil ca in afara de Larisa nici o alta gimnasta sa nu treaca de 6.00 la sol.
Poate nu pot toate sa se rastoarne spre inapoi, oricum majoritatea se arunca in rasturnare inainte sa se inalte,de unde si aterizari joase (vezi in special Stanila,Jurca) chiar nu se cunosc alte elemente ?
Pe Andreea se poate conta, a aratat-o astazi, dar are nevoie de cel putin inca un aparat puternic ca sa faca parte dintr-o echipa de 5. Vorbesc in perspectiva Olimpiadei,ca oricum noi la Mondiale nu mai contam de mult.
Si nu..nu mi s-ar parea prea devreme ca Laura Jurca sa arate doua sarituri, chiar o a doua foarte simpla,sau asteptam sa implineasca 40 de ani ca Chousovitina ? Are potential acolo si ar putea fi sansa ei sa mearga la olimpiada pe langa faptul ca la nevoie ar putea face toate aparatele ...de ce nu i se speculeaza calitatile? De ce e intotdeauna prea devreme in sezon pentru noi..? Oare nu faptul ca ajungem in varf de forma doar de doua ori pe an sa fie greseala? Oare cand o sa se inceapa sa se lucreze serios la conditia fizica in loc sa fie puse la slabit inainte de concurs de arata mai toate lipsite de vlaga si triste? Mie Larisa imi pare mult mai putin fragila si mai putin predispusa la accidentari de cand a pus masa musculara.
In fine...zic si eu..

mihafrancisc
22nd March 2015, 20:14
Ce mi se pare insa trist este ca in 2 luni face 17 ani si in afara de barna nu prea o recomanda nimic...este incredibil D-ul ei la sol, cat despre 'potentialul' la sarituri si paralele, no comment...chiar si asa, este o varianta mai buna pt CE decat Andreea I

Andreea I trebuie sa fie prezenta la acest campionat european.
Nu stiu de ce sunteti asa duri cu ea. A fost primul ei concurs la senioare. Asa creste.
Ratarile fac parte din concurs. Pana la urma si Biles poate sa rateze.
Eu ii transmit Andreei I curaj in continuare. Eu am incredere in ea.

In alta ordine de idei Felicitari Andreei M pentru concursul de astazi. Si astept sa o vad la sarituri si paralele(AA).

miafangina
22nd March 2015, 21:17
Bravo,Andreea pentru medaliile de azi!s-a descurcat bine,si-a valorificat amandoua sansele de medalii si o vreau neaparat la europene,nu-mi imaginez de ce ar renunta cineva la o foarte posibila medalie la barna,Andreea o poate obtine.In perspectiva mondialelor si a olimpiadei insa,ea trebuie neaparat sa revina pe patru aparate,sau macar pe paralele.

Cat despre Andreea mica,sunt foarte trista pentru ea si pentru debutul cu stangul in prima competitie de senioare,trebuie neaparat sa-si stapaneasca emotiile,este prea frumoasa si talentata ca sa nu ajunga printre medaliatele concursurilor importante.Eu sunt convinsa ca poate.

Cata_RB
22nd March 2015, 21:37
Imi place forma in care este Andreea Munteanu. Ce emotii a avut la barna....si cat de bine a controlat! Ea e o gimnasta de concurs, a dovedit-o de-atatea ori, si ii doresc sa aiba incredere in ea, sa fie puternica si constienta de fortele proprii.

Mi-a placut noul sol, melodia este printre preferatele mele, iar daca intamplarea a facut ca o romanca sa o aiba....nu pot decat sa ma bucur :) Sper ca pe masura ce incepe sa-l simta tot mai bine sa apara si cateva miscari de coregrafie mai "puternice", sa marcheze accentele muzicale. Acrobatica a aratat efortless, ceea ce ma face sa cred ca sta bine si cu rezistenta. Ma bucur sa vad ca a aparut un Bulimar, un pic neclar azi dar e semn clar ca se incearca specularea calitatilor artistice si se cauta ce i se potriveste mai bine. Cred ca e foarte posibil sa reapara si cloche-ul la cap cu 180. Si ma intreb daca s-au jucat vreodata cu un cloche 540 :)

La Andreea Iridon sper, in primul rand, sa fie sanatoasa ca sa se poata pregati la capacitate maxima. Cred ca undeva de prin 2010 tot vedem si auzim de probleme de sanatate aproape mereu la ea. E o gimnasta foarte frumoase si tare-as vrea sa aiba norocul de a fi sanatoasa. Asta ar aduce automat mai multa constanta.

Spiridonova.Fan
23rd March 2015, 04:35
Nu stiu ce sa zic despre cum ne-am prezentat. Evident o competitie dezamagitoare pentru Iridon. Munteanu a castigat medalii, dar chiar nu m-a impresionat cu nimica, mai ales ca a avut difficultate scazuta la barna si sol. Inteleg ca e doar inceput de sezon, dar in trecut romanii se descurcau excelent la astfel de competii chiar daca nu aratam dificultate maxima. Partea trista este ca acuma chiar avem mai mare nevoie de Ponor si Izbasa.

Spiridonova.Fan
23rd March 2015, 04:37
Eu as mai vrea sa o vad pe Iridon la inca o competitie inainte de campionatele europene.

mikeyy
23rd March 2015, 08:34
Din pacate nu mai avem alte competitii in afara de Doha, iar Europenele sunt doar la 3 saptamani distanta.

iulia_p
23rd March 2015, 08:58
Off... atat de rau mi-a parut pentru Andreea I. Cred totusi ca are mare nevoie de concursuri si ca merita facut un efort pentru a reusi sa treaca peste emotia de concurs - din moment ce e pe lista pentru Europene inseamna ca antrenamentele o recomandau ca posibila medaliata...
Pe de alta parte m-am bucurat pentru Andreea M. si cred ca si-a castigat locul pentru Europene. Si la ea mai e de munca, cu 1080 intors si toate legarile ar trebui sa se apropie de 15 sau chiar sa treaca, iar un exercitiu reusit in finala poate insemna aur si la nivel mondial (la barna orice se poate intampla, cine se gandea anul trecut ca o sa castige Mustafina?)...
Abia astept sa o vad pe Laura la Doha, ma intreb ce sanse are ea la medalii... La concursul de verificare a facut parca 54 de puncte, asta inseamna o medie de 13.5 pe teren propriu, nu stiu daca la nivel european aceasta e una care ii acorda vreo speranta la medalie.

ancaqwe
23rd March 2015, 09:26
Ma bucur extrem de mult pentru Andreea M!!!! Pana la europene pune la punct si coborarea, dar ce bine si-a stapanit emotiile!
Andreea I. are nevoie de mai multa experienta pe anul asta sa isi stapaneasca emotiile. Este atat de frumoasa... Si nota la paralele si cu cadere a avut una dintre cele mai bune note de la noi

Alina Nicoleta
23rd March 2015, 10:43
"În competiția de la bârnă s-a aflat și Andreea Iridon, la debutul ei la nivelul senioarelor într-o întrecere de ”5 stele”, ea ratând însă exercițiul, în momentul în care a căzut în urma încercării de execuție a unui element de risc, ceea ce a plasat-o pe poziția a 17-a."

sursa romgym.ro

Ma intreb ce element i-au bagat in exercitiu?

Tare Andreea, trebuie sa ai incredere!

mikeyy
23rd March 2015, 10:51
Din informatiile existente, neavând vreo inregistrare la mana, ar fi ratat saltul inapoi echer din combinatia acro: flic + salt. De asemenea este posibil sa fi avut probleme si la coborare. Nota aia de 6+ la executie ar putea fi rezultatul a doua ratari. Nu prea primesti 6+ pe un exercitiu cu o singura ratare, chiar si in cazul competitiei de la Cottbus, unde se arbitreaza de obicei mai jos.

Pacat ca nu avem video ca sa vedem exact ce s-a intamplat.

AntoniaA
23rd March 2015, 16:02
Probabil dupa concursul de la Doha plus alte verificari de casa se va decide componenta echipei pentru Europene. Vazind filmuletele pot spune ca totusi Andreea Munteanu arata binisor pentru luna in care ne aflam si sper sa creasca frumos pina la mondiale.
Cred ca batalia pentru al patrulea loc in echipa se da intre Laura Jurca si Andreea Iridon.

sisy
23rd March 2015, 21:50
Andreea I trebuie sa fie prezenta la acest campionat european.
Nu stiu de ce sunteti asa duri cu ea. A fost primul ei concurs la senioare. Asa creste.
Ratarile fac parte din concurs. Pana la urma si Biles poate sa rateze.
Eu ii transmit Andreei I curaj in continuare. Eu am incredere in ea.


Andreea I este o comoara pt echipa Romaniei datorita potentialului ei la paralele, tot ce mi as dori e sa se concentreze pe paralele pt mondiale. O vreau acolo cu elementul Iridon (1.5Y) bagat in cod la barna :D dar as vrea sa ajunga acolo fara teama de esec (dupa niste concursuri nereusite), fara accidentari nerefacute si cu repetari destule.

sisy
23rd March 2015, 21:58
Si ma intreb daca s-au jucat vreodata cu un cloche 540 :)


Si eu ma intreb asta, mai ales acum cu noua regula de acordare a sariturilor artistice chiar daca nu sunt intoarse perfect dar sunt legate :D

Xtreem22
23rd March 2015, 23:09
http://www.wogymnast.com/2015/03/gallery-catalina-ponors-first-day-in.html

lilianabirsanu
24th March 2015, 14:34
Veste ..tristaaaaa!!
In prosportul de azi este acest articol..

Liderul echipei feminine de gimnastică a României, dubla vicecampioană mondială, Larisa Iordache (18 ani) nu va participa la Campionatul European ce are loc la Montpellier, între 13 și 19 aprilie. Deși era trecută pe lista sportivilor care ne vor reprezenta în Franța, antrenorii Mariana Bitang și Octavian Bellu au luat decizia de a o menaja. Larisa, care la Europenele de anul trecut, de la Sofia, câștiga patru medalii (2 de aur,un argint și un bronz) se luptă, în ultima vreme cu dureri la glezna stângă, cea care i-a dat bătăi de cap și la Jocurile Olimpice de la Londra.

AntoniaA
24th March 2015, 15:28
E o decizie foarte buna a antrenorilor. Daca Larisa este in recuperare de ce sa forteze revenirea la europene?
Ea este vicecampioana mondiala, e un nume in gimnastica si tocmai de aceea o recuperare facuta cu cap ar fi mult mai benefica echipei mai ales ca este an preolimpic.

Sa mearga Laura Jurca, Andreea Iridon plus Andreea Munteanu si Diana Bulimar. Si ele se pot bate pentru medalii iar pentru noile senioare este o sansa de a capata ceva experienta totusi.
Oare se renunta la Stefania sau este si ea in recuperare?

Spiridonova.Fan
24th March 2015, 22:31
Of, aurul era al ei la individual. Acuma nu stiu ce fel de medalii vom aduce noi acasa.

Totusi pe pagina de facebook spune ca pauza e de 2 saptamani (deja a trecut una), totusi mai am eu o speranta ca o vom vedea.

Alina Nicoleta
25th March 2015, 11:29
Diana la podium training la Doha, FX

https://www.youtube.com/watch?v=HTl2Rvo77RA

Muzica noua, coregrafie schimbata..

roxella
25th March 2015, 12:15
Buna! Stiti cumva vreun stream unde sa putem urmari concursul de la Doha? :)

Alina Nicoleta
25th March 2015, 13:04
Cred ca pt calificari nu exista stream..Oare la ce ora incep calificarile astazi?

AntoniaA
25th March 2015, 15:27
Au evoluat deja la UB am verificat siteul oficial al competitiei de la Doha au nr 532 si 533 dar nu sint inca updatate rezultatele.
Oricum a fost o pauza destul de mare intre evolutiile lor de la UB unde au intrat mai la inceput si BB, urmeaza FX.

Alina Nicoleta
25th March 2015, 15:59
Unde ai gasit informatia asta pe site-ul oficial? Poti sa imi dai si mie link te rog mult?

cristina561
25th March 2015, 17:03
De la min 1:10 Laura la paralele
https://www.youtube.com/watch?v=o-DrNjh26D4&app=desktop

cristina561
25th March 2015, 18:25
Rezultate la ub: Jurca s-a calificat prima, iar Bulimar a patra, dar notele la dificultate si mai ales la executie sunt f mici, stiind ca la Doha arbitrajul e mai lejer. Aspectul pozitiv e ca nu au ratat avand in vedere ca Bulimar vine dupa pauze cauzate de accidentari, Jurca e la prima competitie ca senioara. Onorabil pt nivelul la care se afla in acest moment gimastica romaneasca.
https://sports.app.box.com/s/yryf8lhunea69xb18ci2yk4bpznmpsda/1/3330305652/27929436628/1

mikeyy
25th March 2015, 18:35
Didi cred ca a ratat totusi. Ea anul trecut lua E-uri peste 8.5 la paralele, chiar la Europene. Oricum, nu e bai. Pentru ea e doar incalzirea.

Ma bucur pentru Laura ca a debutat bine, cu exercitiu fara ratare. Si-a restructurat exercitiul, a scos exact partea care a deranjat-o la YOG anul trecut si merge spre bine. Bravo!

Totodata, Andrei Muntean s-a calificat de pe locul 3 la inele.

Pegasnegru
25th March 2015, 18:43
Unde ai gasit informatia asta pe site-ul oficial? Poti sa imi dai si mie link te rog mult?

Site-ul oficial: http://www.dohagym.com/
Rezultate UB: https://sports.app.box.com/s/yryf8lhunea69xb18ci2yk4bpznmpsda/1/3330305652/27929436628/1

1.Jurca: 13.150 (D 5.5 E 7.65)
4.Bulimar 12.550 (D 5.3 E 7.25)

Sa fi ratat amandoua? Nu stiu, poate asa sunt notele anul asta, mici.

titus64
25th March 2015, 20:02
laura sol 13.800 barrna 13.250 calificata la ambele

cristina561
25th March 2015, 20:22
https://sports.app.box.com/s/yryf8lhunea69xb18ci2yk4bpznmpsda/1/3330305652/27935074702/1
rezultate
Bulimar nu s-a calificat in finala de la sol.

cristina561
25th March 2015, 22:13
Vad ca ati amutit dupa afisarea rezultatelor. E adevarat ca notele obtinute sunt "exceptionale", dar e totusi o performanta pt Jurca ca s-a calificat in toate finalele la care a fost inscrisa, iar lui Bulimar ii iertam evolutiile pt ca stim ca a avut pb mari de sanatate. In concluzie cred ca tb sa invatam sa nu mai traim din amintirile performantelor trecute si sa renuntam la iluzii, atat se poate in prezent in gimnastica romaneasca. Am ajuns sa ma bucur ca ne calificam in finale si ca nu ratam, si asta in concursuri fara miza si fara concurenta relevanta. Nu mai suntem de mult in prima liga a gimnasticii, ne distantam pe zi ce trece de plutonul fruntas si ne va fi imposibil sa ii ajungem din urma pe americani, chinezi sau rusi, plus ca au aparut gimnaste din tari care erau vazute pana mai ieri drept "outsider" si care incep sa emita pretentii la medalii. Spre exemplu, e o fetita din Olanda careia i-am vazut barna intr-un clip postat pe net si care in primul ei an de seniorat obtinut la Nationale un total de peste 57.000.

Spiridonova.Fan
25th March 2015, 22:49
Vad ca ati amutit dupa afisarea rezultatelor. E adevarat ca notele obtinute sunt "exceptionale", dar e totusi o performanta pt Jurca ca s-a calificat in toate finalele la care a fost inscrisa, iar lui Bulimar ii iertam evolutiile pt ca stim ca a avut pb mari de sanatate. In concluzie cred ca tb sa invatam sa nu mai traim din amintirile performantelor trecute si sa renuntam la iluzii, atat se poate in prezent in gimnastica romaneasca. Am ajuns sa ma bucur ca ne calificam in finale si ca nu ratam, si asta in concursuri fara miza si fara concurenta relevanta. Nu mai suntem de mult in prima liga a gimnasticii, ne distantam pe zi ce trece de plutonul fruntas si ne va fi imposibil sa ii ajungem din urma pe americani, chinezi sau rusi, plus ca au aparut gimnaste din tari care erau vazute pana mai ieri drept "outsider" si care incep sa emita pretentii la medalii. Spre exemplu, e o fetita din Olanda careia i-am vazut barna intr-un clip postat pe net si care in primul ei an de seniorat obtinut la Nationale un total de peste 57.000.

Doamne ajuta-ne.

Inteleg ca Diana a avut probleme de santate, dar asta a fost la picior. Chiar nu s-a putut lucra mai mult la paralele cu ea?

mihaidascalescu
26th March 2015, 00:12
Nu am vrut sa comentez fara sa fi văzut exercițiile dar situația e clara de ani de zile. Sandu a prezidat pe contraperformanta de la paralele de la senioare si s au văzut semnele destul de clar. Cum poți sa justifici situația dezastruoasa cind tari fara nici un renume si implicit sponsori minimi ne dau lecții la paralele de ani buni. Lipsa de bani nu este cauza. Lipsa de cunoștințe tehnice da. Din păcate asistați la distrugerea ultimei discipline sportive nr 1 din tara. Tocmai la fix sa postam un record negativ la europene la București, cercul va fi complet.

Pegasnegru
26th March 2015, 06:17
Nu este frumos sa pui vorbe in gura altuia. Nu cred ca "a amutit" nimeni; personal nu discut pana nu vad filmulete. Ce am vazut la podium training arata foarte bine. Poate asa s-a arbitrat anul asta. Singura emotie pe care o am este ca Diana sa fie ok dupa ceea ce speculez este o ratare la sol.

21mai
26th March 2015, 06:44
https://youtu.be/HTl2Rvo77RA eu am senzația ca nu e refacuta complet si isi menajeaza piciorul. Plus ca nu are 4 diagonale in pt ca atare e posibil sa fi facut doar 3 si dec aici și nota mica.

21mai
26th March 2015, 06:54
https://youtu.be/BykLdGMp-KI si laura in antrenament. Cu exceptia celei de a doua diagonale i a iesit bine ex. Imi place energia ei. Eu zic ca si la nivelul nutriției e o problema- nu stiu ce vitamine iau americancele dar ake noastre sunt prea fragile si logic ca daca nu au sanatate, se accidenteaza usor nu au constanta in antrenament si mai mult reiau aceleași elemente, ne mai avand cand sa invete altele noi. .

21mai
26th March 2015, 06:58
Rezultate complete pe ccouch gymnast

iulia_p
26th March 2015, 10:28
E dificila situatia. Bulimar mi se pare clar nerefacuta si nu ii este deloc caracteristic sa cada de doua ori intr-o zi (banuiesc ca a cazut si la paralele si la sol). Sper sa isi revina cat mai repede. Dificultatea cred ca si-a recapatat-o, ceea ce e un lucru bun. Ma asteptam sa lucreze mai mult la paralele/forta in brate in timpul accidentarii, dar nu cred ca a facut-o.

Jurca e ok, dar nu trece de 13.5 la niciun aparat in afara de sarituri, si doar la paralele nota asta ne e de un real folos. Evident, fata de un 12 si cu o cadere e mai bun un 13.5 fara, posibil sa fie un element de stabilitate pentru echipa, dar pentru medalii are nevoie de un plus la dificultate care se castiga greu.

De o Iridon stapana pe ea avem mare nevoie, habar nu am cum se poate regla asta, dar imi amintesc ca si Biles avea unele probleme peste care a trecut.

De Larisa... Doamne Ajuta sa fie in forma la mondiale, avem nevoie de ea ca de aer.

ela_diana
26th March 2015, 12:14
Eu nu cred ca s-a arbitrat asa anul asta. Cred ca evolutiile fetelor au fost cu multe greseli si cu note de plecare mici. Diana e nerefacuta, nu inteleg de ce au trimis-o daca nu e recuperata. Din pacate nu avem cu ce altceva sa ne prezentam. Nu inteleg nici decizia de a nu o trimite pe Larisa la europene. Cred ca accidentarea e mult mai importanta decat se lasa a crede.Pentru ca nimeni nu renunta asa usor la o posibila medalie de aur la AA la europene. Iar Diana daca nu e recuperata de ce o trimit la europene, nu cred ca in putinul timp care a mai ramas o sa recupereze.. Ce concluzie trageti de aici? Sa ne pregatim de niste europene triste. Poate cel mai bine ar fi sa nu avem nici o medalie, poate asa o sa se faca ceva zgomot.

AntoniaA
26th March 2015, 12:19
Unde ai gasit informatia asta pe site-ul oficial? Poti sa imi dai si mie link te rog mult?

scuza-ma ca nu am mai raspuns, eu locuiesc in Perth iar Doha este in urma noastra cu vreo 4 ore cred. am asteptat aseara sa updateze rezultatele dar m-am culcat pina la urma.

myrab3la_19
26th March 2015, 13:23
Pff..daca Bulimar,Jurca si Iridon sunt la nivelul asta nu vreau sa-mi imaginez cum sunt celelalte. Eu nu stiu cum sunt iernile la Izvorani dar productive nu sunt...de multi ani.Mi-as dori si eu ochelarii aia de optimism sau de cal pe care ii au unii ..
Rand pe rand ies gimnastele la concurs..pana acum toate dar absolut toate sunt sub ce au fost cu cateva luni in urma...aceleasi discutii: e prea devreme, a avut probleme de sanatate ..bine dar chiar toate ,dar absolut toate au fost accidentate in asa hal in ultimele 5 luni?
Daca sunt toate facute bucati atunci de ce mai participa...asta e, sarim peste europene si ne concentram pe mondiale.
Cred ca la anul pe vremea asta o sa fim apostrofati ca nu ne bucuram ca sunt vii gimnastele dupa ce s-au luptat cu lupii flamanzi de la Izvorani pe timpul iernii...
Si acum pe subiect ..cine o fi avut stralucita idee sa-i bage Laurei in exercitiu saltul ala intinso-echero-whip?

ela_diana
26th March 2015, 13:39
Exact Mirabela. Pe romgym apar 16 gimnaste in componenta lotului olimpic. Cu 7 antrenori. 7 antrenori nu sunt suficienti pentru 7 gimnaste , considerand ca sunt gimnaste accidentate tot timpul , cu recuperari, etc. Ce se intampla cu celelalte ? Daca nu sunt suficient de talentate pentru a face gimnastica, sa nu le mai amageasca si sa le indrume catre altceva.
Eu am vazut exercitiile de la podium training daca stiti unde se pot vedea calificarile, puteti posta sa le vedem? mersi.

roxella
26th March 2015, 14:31
Eu am vazut exercitiile de la podium training daca stiti unde se pot vedea calificarile, puteti posta sa le vedem? mersi.

Calificarile au fost ieri,azi e concursul...ar trebui sa existe stream pentru ca in anii trecuti a fost. Daca stie cineva,sa posteze aici un link :) Multumesc!

Spiridonova.Fan
26th March 2015, 14:35
Exact Mirabela. Pe romgym apar 16 gimnaste in componenta lotului olimpic. Cu 7 antrenori. 7 antrenori nu sunt suficienti pentru 7 gimnaste , considerand ca sunt gimnaste accidentate tot timpul , cu recuperari, etc. Ce se intampla cu celelalte ? Daca nu sunt suficient de talentate pentru a face gimnastica, sa nu le mai amageasca si sa le indrume catre altceva.
Eu am vazut exercitiile de la podium training daca stiti unde se pot vedea calificarile, puteti posta sa le vedem? mersi.

De asta sistemul nostru comunist de centralizare trebuia sa fie schimbat dupa 2012, mai ales cu fondurile primite pentru campania "tara, tara vrem campioane".

Si eu zic ca era mai bine sa nu mergem la aceste europene.

ela_diana
26th March 2015, 14:56
Stiu ca azi sunt finalele. As fi vrut sa vad exercitiile din calificari. Daca exista filmulete ca sa ne facem o parere.

lilianabirsanu
26th March 2015, 14:59
Daa,este clar ca fetele au accidentari..probabil recidive..probleme vechi..
Sa speram ca se vor mobiliza si vor face un concurs bun....macar sa acumuleze...experienta..
Nu stiu de ce, dar gimnastele de acum par sa nu mai au forta...gimnastelor din anii precedenti...sunt firave..si nu reusesc sa faca saltul...calitativ atunci cand sunt senioare.
Poate asa era si atunci si nu stim noi?Erau mult mai multe gimnaste si era de unde sa ramana un nucleu mai puternic??
Greu de spus....am avut asa mari speranta in aceste gimnaste mici cand devin senioare....sper sa-si rezolve problemele de sanatate si sa fie apte de concurs.
Daca se intorcea Cata si Sandra acum 6 luni......mergeam doar cu ele la CE?
Sa speram ca pana la CM o sa fie rezolvate problemele....sa ne prezentam..onorabil.
Multa sanatate tuturor si succes!

ela_diana
26th March 2015, 15:01
Pe drakulastream.eu apare gymnastica la 15.30.

mihaidascalescu
26th March 2015, 15:18
cred ca e 14.30 GMT deci 16.30 in rom.
http://livetv.sx/en/eventinfo/301234_world_cup_doha/