PDA

View Full Version : Diverse 2015



Pages : 1 2 [3]

mihaidascalescu
8th July 2015, 17:59
Vad ca sunt realiste asteptarile ei sau cele inspirate de antrenori.

Încerc să mă antrenez cât mai bine ca să prind echipa și să o ajut să urce pe podium.

Alina Nicoleta
8th July 2015, 19:21
Si a spus ca deja isi creste D-urile la toate cele 4 aparate. Sunt sigura ca Andreea va fi o surpriza frumoasa cu updates:) Daca Andreea reuseste sa profite de artistica la sol si sa sara macar din 5.6, o vad in echipa la Mondiale si Rio. O cam vad si fara astea, dar cred ca va progresa. Si ea si Andreea Munteanu.

iulia_p
9th July 2015, 07:16
Mi se pare mie, sau am vazut-o zilele astea pe FB pe Andreea Munteanu antrenand paralele?

ancaqwe
9th July 2015, 10:07
Andreea e in echipa si fara 5.6 la sarituri :))))) Daca isi recupereaza FTY-ul e bine - pana in toamna ma refer

cristina.t
20th July 2015, 22:16
Canadiencele antreneaza Amanar si noi tot la stadiul de FTY (si ala nesigur la anumite gimnaste) sau in cel mai fericit caz DTY: http://www.gymnastike.org/coverage/252027-2015-Gymnastics-News/article/32530-Brittany-Rogers-Lands-Her-Amanar#.Va1GrfntlBc
Am vazut ca si japonezele au sarituri cu dificultate mare.
O sa fie o nebunie la mondiale. Sper sa avem dificultate si siguranta.
In alta ordine de idei Cristina Vrabie a fost operata cu succes la cot.
Ultima poza din articol e un pic ciudata, dar fiind vorba de presa din Romania nu e de mirare: http://sportnews.libertatea.ro/cristina-vrabie-operata-cu-succes-apta-pentru-rio-de-janeiro-235084.html

Spiridonova.Fan
21st July 2015, 05:35
Deci de aia n-am vazut-o la nationalele de junioare. Si probabil ca si Andra Stoica si-a rupt ambele ACL si s-a retras fara sa stie cineva ceva. Ma supara enorm cate accidentari si operatii sunt la lot.

Cristina, va fi miracol daca ajungem in primele 5 anul acesta. Japonia, GBR si acuma si Canada chiar sunt cu mult peste noi.

ancaqwe
21st July 2015, 10:32
Canadiencele antreneaza Amanar si noi tot la stadiul de FTY (si ala nesigur la anumite gimnaste) sau in cel mai fericit caz DTY: http://www.gymnastike.org/coverage/252027-2015-Gymnastics-News/article/32530-Brittany-Rogers-Lands-Her-Amanar#.Va1GrfntlBc
Am vazut ca si japonezele au sarituri cu dificultate mare.
O sa fie o nebunie la mondiale. Sper sa avem dificultate si siguranta.
In alta ordine de idei Cristina Vrabie a fost operata cu succes la cot.
Ultima poza din articol e un pic ciudata, dar fiind vorba de presa din Romania nu e de mirare: http://sportnews.libertatea.ro/cristina-vrabie-operata-cu-succes-apta-pentru-rio-de-janeiro-235084.html

In articol scrie ca a fost operata la cot si genunchi, de data asta articolul e corect :)

"Gimnasta Cristina Vrabie (15 ani), sportivă în cadrul lotului național al României, a fost operată cu succes, la genunchi și la cot, prin artroscopie, o tehnică minim-invazivă care îi va permite să se refacă rapid și să își reia antrenamentele în cel mai scurt timp." Eticheta primei poze mentioneaza cotul, si e corect, ca e o poza dupa operatia la cot

Revenind, sper sa isi revina rapid, nu a concurat de 100 de ani, dar imi placea mult de ea

cristina.t
21st July 2015, 13:46
In articol scrie ca a fost operata la cot si genunchi, de data asta articolul e corect :)

"Gimnasta Cristina Vrabie (15 ani), sportivă în cadrul lotului național al României, a fost operată cu succes, la genunchi și la cot, prin artroscopie, o tehnică minim-invazivă care îi va permite să se refacă rapid și să își reia antrenamentele în cel mai scurt timp." Eticheta primei poze mentioneaza cotul, si e corect, ca e o poza dupa operatia la cot

Revenind, sper sa isi revina rapid, nu a concurat de 100 de ani, dar imi placea mult de ea

Ok, atunci este explicabila poza. Mi-a ramas in minte doar operatia de la cot. Am citit in fuga articolul si nu am dat atentie detaliilor. Scuze.

mihaidascalescu
23rd July 2015, 14:34
din ciclul gimnasti romani antrenori de success, ce dracu o fi in capul lor de nu vor sa stea acasa?

DUBAI // The UAE’s first fully equipped, Olympic standard gymnastics facility is providing gymnasts of all ages and abilities with some welcome respite from the summer heat.

Classes led by double silver medal winning Commonwealth Games athlete Cristian Brezeanu are attracting people who have never set foot on a sprung floor, let alone attempted ring muscle ups, handstand walks or got to grips with parallel bars.

“It’s a different kind of fitness. It challenges your body and your mind. It challenges you in a different way, in a more fun and functional way,” said Mr Brezeanu who has represented both Romania and South Africa.

“A lot of people are bored doing weights or group classes and want something that’s different.”

Sara Tirabadi fits that bill perfectly. A keen contortionist and aerial silks performer, the 28-year-old was looking for a new challenge when she found out about the classes at Fit Republik in Sports City.

“I always wanted to learn gymnastics but never found anywhere,” said the Iranian expatriate who has lived in Dubai for six years.

“I like the challenge it gives me and I’m always keen to learn new things. It’s always fun and you can do it summer or winter.”

Mother-of-two Florence Chevalier, 32, was a gymnast as a child and decided to get back into the sport as “a good way to get out of the house”.

“It’s a way for me to get some me time,” said the Frenchwoman. “It’s a good way to escape and good to go back to something you were good at. It gives you a sense of self confidence.”

Head coach Florin Purge, who was also part of the Romanian national team, said the “originality” of the sport was the reason for its appeal.

“It’s good for strength and flexibility, good for the mind. It’s also nice to do something other people don’t do,” he said.

“It’s a great way to get people active, people who wouldn’t necessarily go to the gym but you have to have a little courage to try it first. Many people are afraid to try it but once they come they have a lot of fun. It’s not just like what you see in the Olympics. It’s that feeling of being a kid again. It’s a small sport but it’s special.”

Mr Brezeanu agreed: “For many of the beginners it may just be their first time doing a handstand or a forward roll and you see the smiles on their faces. It turns everyone into kids again. People in the pits doing somersaults and flips, things they haven’t done since they were kids.”

In addition, he said gymnastics is “one of the best forms of fitness” because you “use your whole body”.

“It develops both strength and agility but it also takes you out of your comfort zone so it’s challenging both physically and mentally.”

sabyna
23rd July 2015, 15:17
salutare! nu am mai intrat in discutii pe aici de mult timp, dar incerc sa raman la curent cu noutatile cat se poate. Forumul pare mult mai 'aerisit' acum, felicitari responsabililor!

Intrebare: care sunt concursurile urmatoare pt fete? Stiu ca mondialele sunt in toamna, nu stiu exact cand, poate ma lamuriti voi. Inainte, exista oare concursuri pregatitoare?

AntoniaA
23rd July 2015, 16:50
Deci de aia n-am vazut-o la nationalele de junioare. Si probabil ca si Andra Stoica si-a rupt ambele ACL si s-a retras fara sa stie cineva ceva. Ma supara enorm cate accidentari si operatii sunt la lot.

Cristina, va fi miracol daca ajungem in primele 5 anul acesta. Japonia, GBR si acuma si Canada chiar sunt cu mult peste noi.

Urmaresc pagina facebook a lotului national. Acolo cineva a scris in comentariul sau cum ca Andra Stoica s-ar fi retras. Sper sa nu fie adevarat.......s-a zis ceva oficial, s-a mai comentat altundeva in afara pe pagina respectiva?

step1
24th July 2015, 07:34
Urmaresc pagina facebook a lotului national. Acolo cineva a scris in comentariul sau cum ca Andra Stoica s-ar fi retras. Sper sa nu fie adevarat.......s-a zis ceva oficial, s-a mai comentat altundeva in afara pe pagina respectiva?

Nu "s-a zis ceva oficial " dar daca vei arunca o privire pe pagina de Facebook a Andrei,vei vedea ca toate postarile sale au ca locatie orasul ei natal,vei vedea de asemenea ca va urma cursurile unui liceu din acel oras,indicii mai mult decat suficiente care sustin zvonul retragerii .Pare fericita cu alegerea ei si asta ma bucura !

AntoniaA
24th July 2015, 11:15
Ok eu am cautat la repezeala Andra Stoica fanpage, iar pagina aceea nu mai este updatata de ceva timp :( hm o veste proasta pentru mine sincer.

step1
24th July 2015, 12:56
Ok eu am cautat la repezeala Andra Stoica fanpage, iar pagina aceea nu mai este updatata de ceva timp :( hm o veste proasta pentru mine sincer.

Paginile astea "oficiale"..hm...nu sunt tocmai oficiale :)
Eu la pagina EI faceam referire.Contul ei personal.
De acolo am aflat ca va frecventa cursurile unui liceu din orasul ei,profil filologie.Cred ca i se potriveste foarte bine profilul ales.Sigur,noi ne doream sa ramana la Izvorani dar fiecare stie ce e mai bine pentru el insusi .

degetica
24th July 2015, 15:44
este ffff trist, Andra e o gimnasta care mi-a placut dintotdeauna, cu multa carisma....

Spiridonova.Fan
25th July 2015, 03:50
Nu "s-a zis ceva oficial " dar daca vei arunca o privire pe pagina de Facebook a Andrei,vei vedea ca toate postarile sale au ca locatie orasul ei natal,vei vedea de asemenea ca va urma cursurile unui liceu din acel oras,indicii mai mult decat suficiente care sustin zvonul retragerii .Pare fericita cu alegerea ei si asta ma bucura !

Pe mine nu. Sincer, eu chiar am zis o gluma, chiar nu-mi imaginam ca s-ar fi retras. Aveam mari asteptari de la Andra.

Chiar nu doresc ca antrenorii C&L Moldovan sa ramana la lot. Au disaparut prea multe fete talentate, iar cele care au ramas arata groaznic de rau :no:

mihaidascalescu
25th July 2015, 15:47
Chiar nu doresc ca antrenorii C&L Moldovan sa ramana la lot. Au disaparut prea multe fete talentate, iar cele care au ramas arata groaznic de rau :no:

cum iti explici faptul ca BB nu au reusit sa isi asigure o succesiune decenta din ce se vede?

Spiridonova.Fan
25th July 2015, 22:29
cum iti explici faptul ca BB nu au reusit sa isi asigure o succesiune decenta din ce se vede?

Nu au cu cine. De unde suport? Pe BB nu i-am mai vazut in sala de mult timp. De unde sa învețe ceilalți antrenori dacă nu de la cei cu 30+ ani experiența?
De federatie nu mai spun...

Spiridonova.Fan
25th July 2015, 22:31
Chiar vreau niște antrenori de la Deva sa revină la lot. Ar fi o alegere mult mai buna.
Chiar nu am încredere in acești antrenori cu gimnaste precum Cimpean si Crișan. Ar trebui sa se considere (ca totuși suntem in anul 2015) sistemul semi-centralizat.

Dar oricum numai cu pereții vorbesc.

sabyna
26th July 2015, 00:23
semi-centralizat gen USA? o data pe luna la lotul olimpic?

Gaia88
26th July 2015, 10:08
S-a mai uitat cineva la Secret US Classics?
Ce gimnaste au americanii!!!!! La sol ma termina, silivasul e numai pe-a doua diagonala... :groggy::headbang:

Marty R.
26th July 2015, 23:34
Pai deja este si gimnasta care pune Silivasul la ultima diagonala :)

Ada24
29th July 2015, 16:31
Daca doreste cineva sa puna intrebari.:D


Gimnastica feminină, sportul care ne-a răsfățat cu mari performanțe, se află la răscruce de drumuri.
Unul, care duce către reflectoarele podiumurilor internaționale, dar numai cu un bagaj serios de ingrediente. Celălalt, spre negura uitării.
Mai poate naște Romania campioane olimpice?
Este o întrebare al cărei răspuns vom încerca să-l aflăm în ediția de astăzi a emisiunii Vestul Zilei, difuzată imediat după știrile orei 18.00, împreună cu antrenorul coordonator al lotului național de junioare, prof. Nicolae Forminte.
Ascultătorii pot adresa întrebări pe parcursul emisiunii la telefoanele 0256 493545 sau 0372 561035 sau prin SMS-uri (cu tarif normal), trimise la nr. 0725 73 73 73.

http://radiotimisoara.ro/2015/07/29/incotro-se-indreapta-gimnastica-feminina-romaneasca-incercam-sa-aflam-miercuri-la-vestul-zilei/

Mel21
6th August 2015, 13:41
A fost efectoata tragerea la sorti pt Campionatul Mondial.
In proba feminina echipa Romaniei v-a concura in prima subdiviziune alaturi de echipa Spania si doua grupe mixte,iar primul lor aparat v-a fi solul.
Baietii intra in concurs in subdiviziunea a opta si incep la inele.
http://www.fig-gymnastics.com/site/competition/view?dateBegin=2015-10-01&dateEnd=2015-10-31&id=5346
(Imi cer scuze daca nu acesta este threadul potrivit, nu am vazut postata acesta informatie asa ca m-am gadit sa contribui)

Catalin_Nick
10th August 2015, 21:33
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/tendon-sensibil-ponor-le-da-emotii-antrenorilor-cu-73-de-zile-inaintea-mondialulului-de-la-glasgow-14670433

Spiridonova.Fan
11th August 2015, 13:10
S-au intamplat multe in ultimele cateva zile, dar chiar am vrut sa postez acest articol despre ARTISTICA in sportul nostru. Nelli Kim a dat un interviu acum cateva zile care mi s-a parut putin...fara gust, dar acest articol este mult mai interesant.

http://worldofgymnastics.info/75-eng/interview-lyn-heward-(can).html

ice_girl
12th August 2015, 22:27
http://m.mediafax.ro/sport/presedinte-fr-gimnastica-am-inspectat-sala-de-la-cluj-pana-in-septembrie-trebuie-sa-anuntam-ueg-despre-gazda-campionatelor-europene-din-2017-14670805

Spiridonova.Fan
15th August 2015, 04:30
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/tendon-sensibil-ponor-le-da-emotii-antrenorilor-cu-73-de-zile-inaintea-mondialulului-de-la-glasgow-14670433

Pe langa faptul ca e o tampenie de articol, se pare ca toata lumea se bazeasa pe o singura gimnasta la mondiale. Ce se intampla la Izvorani? Se mai munceste? Intreb inca odata, cine ce face acolo? Oficial B&B au plecat de la lot?!

Spiridonova.Fan
15th August 2015, 04:32
semi-centralizat gen USA? o data pe luna la lotul olimpic?

Exact! Sistemul asta merge de minune in SUA, si acuma chiar si in Rusia. Dar pentru asta trebe bani investiti in cluburi. Si intr-un fel sau altul, trebuie sa fie adusi antrenorii romani inapoi acasa.

Din pacate este lipsa de interes in Romania, deci asta ramane doar un vis.


A fost efectoata tragerea la sorti pt Campionatul Mondial.
In proba feminina echipa Romaniei v-a concura in prima subdiviziune alaturi de echipa Spania si doua grupe mixte,iar primul lor aparat v-a fi solul.


Aoleu, suntem arsi. Acuma chiar ca ar trebui sa fim ingrijorati.


Ada, stii cumva daca s-a publicat acel interviu cu Forminte la radio Timisoara? Am mers pe link-ul care l-ai pus pe forum dar n-am gasit nimica.

Marty R.
15th August 2015, 20:03
Dragulescu la bara si sol. Progres foarte bun.

https://www.youtube.com/watch?v=2QCZ87puZsY

AntoniaA
16th August 2015, 17:45
Da asa este bravo Marian. Vor fi interesante nationalele!

Spiridonova.Fan
24th August 2015, 14:15
Sandra Izbașa se antrenează cinci ore pe zi.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/sandra-izbasa-se-antreneaza-cinci-ore-pe-zi-cand-si-a-propus-sa-revina-in-competitie-dubla-campioana-olimpica-14671542

Chiar va fi grea aceasta revenire. Vom vedea ce va fi.

Gaia88
25th August 2015, 14:13
Mie sincer mi se pare cam tarziu. Radem, glumim, ne intristam dar uite-asa timpul trece si oficial a ramas mai putin de-un an pana la urmatoarea Olimpiada... incredibil...

iulia_p
25th August 2015, 15:54
Mie sincer mi se pare cam tarziu. Radem, glumim, ne intristam dar uite-asa timpul trece si oficial a ramas mai putin de-un an pana la urmatoarea Olimpiada... incredibil...E tarziu si lucurile nu stau bine deloc...
Larisa a reinceput antrenamentele de mai multe ori in acest an (inseamna ca nu s-a gasit o solutie, se spera doar ca se va rezolva), Diana speră să ajungă la mondiale (eu sper să îi gestioneze mai bine revenirea, chiar si doar la paralele e de ajutor, eventual și la barna, daca o trec iar pe AA...), Catălina speră să se rezolve cu tendonul...
Celelalte fete s-au razgandit, au revenit, cine stie cat s-au antrenat intre timp si la ce nivel or fi, ca anul trecut nu erau atatea probleme parca si echipa tot nu a aratat grozav.
Din luptam pentru medalii discursul s-a schimbat in ... speram sa mergem la Olimpiada, chiar si la Larisa. Pe BB nu i=am mai vazut in nicio poza, reportaj in sala, ceva mai demult cu Catalina, dar in ultimul timp... deloc.

Pegasnegru
26th August 2015, 09:41
Am mai observat ca in pozele de ziua ei, Catalina arata foarte foarte slaba. Ca si cum a pierdut foarte multa masa musculara fata de ce avea la inceput si fata de compozitia ei corporala cand a concurat la Olimpiada. La fel si Ana Maria Ocolisan, in poze pare exrem de slaba, ca si cum a dat jos cateva kilograme bune de masa musculara. Sper sa ma insel insa eu nu am nici un dram de optimism legat de ce se intampla acum la lot.

ancaqwe
26th August 2015, 11:39
E tarziu si lucurile nu stau bine deloc...
Larisa a reinceput antrenamentele de mai multe ori in acest an (inseamna ca nu s-a gasit o solutie, se spera doar ca se va rezolva), Diana speră să ajungă la mondiale (eu sper să îi gestioneze mai bine revenirea, chiar si doar la paralele e de ajutor, eventual și la barna, daca o trec iar pe AA...), Catălina speră să se rezolve cu tendonul...
Celelalte fete s-au razgandit, au revenit, cine stie cat s-au antrenat intre timp si la ce nivel or fi, ca anul trecut nu erau atatea probleme parca si echipa tot nu a aratat grozav.
Din luptam pentru medalii discursul s-a schimbat in ... speram sa mergem la Olimpiada, chiar si la Larisa. Pe BB nu i=am mai vazut in nicio poza, reportaj in sala, ceva mai demult cu Catalina, dar in ultimul timp... deloc.

Si in plus, cine garanteaza ca celelalte fete nu au si ele probleme de sanatate, daca dintre cele despre care se vorbeste toate au
Cine s-a razgandit si revenit?

Gaia88
26th August 2015, 12:50
Evident, habar nu avem cine s-a răzgândit și a revenit, a pus FRG-ul un hint pe pagina oficială pe fb parcă. Că suntem la mila lor, în țara asta nu avem jurnaliști sportivi sau de orice fel (nici măcar nu trebuie să fii jurnalist sportiv, trebuie să fii jurnalist punct)...
I have no words, cred că niciodată nu am mai așteptat naționalele cum le aștept pe astea de-acum. :headbang:

cristina561
29th August 2015, 16:54
Ma insel eu sau pe 5 septembrie va avea loc la Bucuresti un concurs bilateral Romania-Franta? Are cineva detalii despre asta? E o intalnire cu public?

Marty R.
29th August 2015, 23:33
Dragulescu la sol si bara, partea a doua. http://www.youtube.com/watch?v=WJSzl7d8fyg

2.5 suruburi + 2.5 suruburi inainte la sol, pe tare, sunt cam de neasteptat!

Spiridonova.Fan
4th September 2015, 13:19
Ma insel eu sau pe 5 septembrie va avea loc la Bucuresti un concurs bilateral Romania-Franta? Are cineva detalii despre asta? E o intalnire cu public?

Competitia este pe 12 septembrie
http://www.fig-gymnastics.com/site/competition/view?Discipline=3&dateBegin=2015-06-10&dateEnd=2015-12-31&id=13441

Cred ca e de la 4 la 6.

Format: 6/5/4 (noi avem macar 4 gimnaste pentru paralel?)

Echipa Frantei:
- Marine Brevet
- Louise Vanhille
- Anne Kuhm
- Valentine Pikul
- Grâce Charpy
- Claire Martin
- Loan His
- Camille Bahl

Spiridonova.Fan
4th September 2015, 13:43
O competitie de juniori care ne-a prezentat cu unele dintre cele mai talentate gimnaste (Mustafina, Komova, Cheng Fei, Steliana Nistor, doar ca sa numesc cateva)

Pentru Romania, Maria Holbura si Denisa Stanciu. E pacat ca nu trimitem cele mai talentate junioare, dar cine stie ce strategii are federatia ("daca" are strategii)
http://www.jr-gym.or.jp/compe2015/inter/2015-sensyu-list.pdf

cristina561
5th September 2015, 17:22
Competitia este pe 12 septembrie
http://www.fig-gymnastics.com/site/competition/view?Discipline=3&dateBegin=2015-06-10&dateEnd=2015-12-31&id=13441

Cred ca e de la 4 la 6.

Format: 6/5/4 (noi avem macar 4 gimnaste pentru paralel?)

Echipa Frantei:
- Marine Brevet
- Louise Vanhille
- Anne Kuhm
- Valentine Pikul
- Grâce Charpy
- Claire Martin
- Loan His
- Camille Bahl
Multumesc pentru informatii! Intrebarea despre paralele este pertinenta. In ce priveste concursul din Japonia nu ma deranjeaza alegerea facuta, imi doream de mult sa ma vad si alte chipuri in concursurile internationale, desi, tb sa o recunosc cele doua fete nu imi spun mare lucru. Am vazut ceva filmulete cu evolutiile lor si nu sunt chiar impresionata. Holbura pare sa aiba totusi potential, dar e intodeauna un mare DAR.
Oricum, le doresc celor doua mult succes la Yokohama!

Spiridonova.Fan
6th September 2015, 05:48
Adevarul este ca nu prea avem junioare din 2000 care sunt sanatoase, deci fetele astea sunt ultima speranta. Cand te uiti ca America, China si Rusia isi trimit cele mai puternice junioare, iar noi cele din echipa C, lucrurile nu prea arata bine.

ancaqwe
8th September 2015, 11:46
multa bafta fetelor! au progresat mult in ultimul timp si muncesc cu siguranta
si nu, nu le vad din nici o echipa c

Alina Nicoleta
12th September 2015, 11:23
Competitia e acum. Pacat, nu e nimeni sa spuna ce vede...

Xtreem22
12th September 2015, 15:11
OMG...solul de la JO 2012..bravo! https://www.periscope.tv/w/aMQGIjEyMzQyMDc3fDFPZEtyUEJXZW95Slg0fUL3SHK_Qto7sq 7n4tTw9ztZ1qypxqHMSF56xcw-wg==

Ada24
12th September 2015, 15:49
Am gasit resultatele pe forumul gymnet.
http://gymnet.org/forum/topic-27650-match-roumanie-france

wow foarte bine Ana Maria!A doua la AA dupa Larisa! Cea mai mare nota din Ro la paralele.
(Nu merge link direct pe rezultate, sunt mai jos)

AntoniaA
12th September 2015, 16:10
Merci pentru postarea paginii cu rezultatele. A iesit ok pina la urma. Probabil au fost ceva ratari la Diana si Larisa la paralele de ex. altfel nu imi explic notele asa de mici.
Si Laura a crescut putin la punctaj iar Ana a reusit o nota de 14 la paralele, este excelent. E adevarat ca sint notari mai lejere fiind numai un amical dar sa speram ca pina pe 23 octombrie revin si Andreea I si Andreea M iar fetele apuca sa ajunga la o forma fizica mai buna, mai este timp.

Ada24
12th September 2015, 16:24
Mie mi se pare ca suntem cam prea aproape de Franta.:(
Da, ma rog mai bine nu comentez de alte rezultate individuale sa nu stric optimismul.:D

AntoniaA
12th September 2015, 16:51
Ar mai fi cam 5 saptamini pina la mondile deci teoretic e timp pentru o crestere de forma.
Ana devinde omul doi la individual. In doua saptamini sint nationalele si ne lamurim mai bine.

Ada24
12th September 2015, 17:15
Ar mai fi cam 5 saptamini pina la mondile deci teoretic e timp pentru o crestere de forma.
Ana devinde omul doi la individual. In doua saptamini sint nationalele si ne lamurim mai bine.

Eu mi-as fi dorit si niste cresteri de D-uri, probabil am eu inca in minte nationalele SUA.:drak:
Istoria m-a invatat ca nr 2 la individual nu e dat de rezultate. :D

Xtreem22
12th September 2015, 17:15
Inregistrari aici https://www.youtube.com/channel/UCBriVcGCZV7NnSkerk5eFnw

Cata la barna sigura..a semiratat plansa; cine stie sa calculeze D uri pe noul cod..pare barna mai mare de 6.5 :D f multe legari

Ada24
12th September 2015, 17:28
Merci de link
Ceva elemente noi?

AntoniaA
13th September 2015, 02:28
Catalina la sol a fost extraordinara avind in vedere perioada scurta de pregatire:))) sper sa fie o inspiratie pentru fetele mai mici.
Cum spuneam daca fizic vor fi ok atit Cata cit si Lari cel putin vor avea timp sa mai finiseze miscari pe ici pe colo.
Nu cred intr-o crestere de D-uri acum, dar o vad anul viitor daca din nou ramin sanatoase si cu dorinta de autodepasire.

Merci pentru filmulete:)

mikeyy
13th September 2015, 11:16
Recunosc, fetele s-au prezentat peste asteptarile mele. Stiind ca au fost probleme medicale si pauze luate, mi se pare extraordinar ca au fost capabile sa prezinte integrale complete. Ma refer aici la Ponor si Lari. Surpriza este fara indoiala Ana Ocolisan. S-a reinventat efectiv la paralele, nu imi vine sa cred! :)

3 locuri sunt clare, sa vedem cine si unde mai intra. Inca mai sunt lucruri de pus la punct.

Gaia88
13th September 2015, 12:16
Frumoasă Ana Ocolișan, sper din tot sufletul că o să fie susținută și răsplătită pentru efort.
Despre Cătălina nu am cuvinte, când mă uit la dublul ăla întins îmi vine să râd, nu înțeleg de unde are ambiția asta... :groggy:

cristina.t
13th September 2015, 12:57
Ana a fost surpriza placuta a concursului. Sper sa fie sanatoasa si sa o vad si la CM.
Cat despre Catalina si Larisa, exact cum ne-am obisnuit de la ele: determinare, ambitie si exercitii frumoase.
Sunt curioasa cum va arata echipa la CM si sper sa avem parte de rezultate frumoase.
Bafta si multa sanatate fetelor!

Marty R.
13th September 2015, 13:33
Au concurat si baietii ieri, inclusiv Marian:

https://www.youtube.com/watch?v=tjkVhIAw1ic
https://www.youtube.com/watch?v=9ciePyC494U

Xtreem22
13th September 2015, 14:16
http://www.mediafax.ro/sport/gimnastul-marian-dragulescu-medalie-de-aur-la-sarituri-la-cupa-israelului-14710467

Alina Nicoleta
13th September 2015, 16:48
Si eu cred ca Lari, Cata si Ana sunt in echipa. Cred ca Andreele pot ajuta la barna si paralel. Posibil si Didi, daca se recupereaza, daca nu Laura.. oare care e starea celor doua Andrea?

Marian e in carti la sarituri, are nevoie de timp la sol. Bara e exercitiu de echipa, punctaj bun. Ma bucura revenirea sa.

P.S. Am un vis: amanar la Ana, la olimpiada:) realizabil?:d

AntoniaA
13th September 2015, 17:00
Si eu cred ca Lari, Cata si Ana sunt in echipa. Cred ca Andreele pot ajuta la barna si paralel. Posibil si Didi, daca se recupereaza, daca nu Laura.. oare care e starea celor doua Andrea?

Marian e in carti la sarituri, are nevoie de timp la sol. Bara e exercitiu de echipa, punctaj bun. Ma bucura revenirea sa.

P.S. Am un vis: amanar la Ana, la olimpiada:) realizabil?:d

Cind am deschis linkul cu filmulete am vazut niste exercitii ale Ioanei Nicoara. Mi-am zis ca poate si Andreea M o fi concurat in afara concursuui dar nu am gasit nici un filmulet cu ea sau cu Diana Bulimar din pacate.
Andreea I este usor accidentata, sper sa revina la nationale.

Catalin_Nick
13th September 2015, 17:16
Cind am deschis linkul cu filmulete am vazut niste exercitii ale Ioanei Nicoara. Mi-am zis ca poate si Andreea M o fi concurat in afara concursuui dar nu am gasit nici un filmulet cu ea sau cu Diana Bulimar din pacate.


https://www.youtube.com/watch?v=9ycU_pX8Xxc - Diana sarituri
https://www.youtube.com/watch?v=HQ-yPIQIi1s - Diana paralele
https://www.youtube.com/watch?v=AqQSInW3u-g - barna
https://www.youtube.com/watch?v=E3Zfr_UL-NM - liniile de la sol executate probabil la groapa cu bureti sau saltele - se poate vedea si un pic din coregrafie - imi place secventa de la 0:36

Alina Nicoleta
13th September 2015, 17:58
Cind am deschis linkul cu filmulete am vazut niste exercitii ale Ioanei Nicoara. Mi-am zis ca poate si Andreea M o fi concurat in afara concursuui dar nu am gasit nici un filmulet cu ea sau cu Diana Bulimar din pacate.
Andreea I este usor accidentata, sper sa revina la nationale.
Andreea Munteanu nu a concurat deloc. Stiam ca Iridon e in recuperare. Sper sa fie apta de mondiale. Andreea, Stefi, Paula si celelalte fete sunt la lot..le-am vazut intr.o poza de a Catalinei pe un site de socializare.

ice_girl
14th September 2015, 16:14
Extraordinari Catalina si Marian, cata ambitie si vointa de a reveni :great:, abia astept sa-i vad la CM :)! Ma bucur ca a revenit si Larisa iar Ana dupa cum ati spus si voi a fost surpriza placuta :ok:!

marie1
15th September 2015, 13:38
Intr-adevar, bravo Cata si Marian. Nu cred ca se pune problema ca nu ne calificam ci chiar, cu putin ajutor din partea chinezoaicelor , am putea spera la bronz. Dar situatia de dupa Rio tot neagra e....
In afara de chinezoiace, mi se par tare periculoase si italiencele, mai ales dupa ce note am vazut la concursul de week-end-ul acesta: http://thegymter.net/2015/09/12/2015-golden-league-results/

AntoniaA
16th September 2015, 07:08
Cu riscul de a supara eu cred ca nu avem sanse la podium.
Cred ca ne von califica totusi si sper ca Lari Si Cata sa prinda finale.

Am putea vorbi de medalie la echipe in conditiile in care Andreea M ar veni cu un exercitiu fabulos la BB in finala unde alaturi de Cata si Lari sa obtinem note peste 15 iar Andreea I ar face exercitiu vietii ei la UB alaturi de Lari si Ana, insa toate 3 ar trebui sa ia peste 14.
La sarituri Ana, Cata Si Lari pot lua macar 15 iar la sol in afara de Lari Si Cata nu vad cine ar putea trece de 14.
Oricum Trebuie as recunoastem ca fara Catalina riscam sa nu ne calificam.
Probabil vom fi Pe 4-5 la echipe.

Alina Nicoleta
16th September 2015, 12:10
Cu riscul de a supara eu cred ca nu avem sanse la podium.
Cred ca ne von califica totusi si sper ca Lari Si Cata sa prinda finale.

Am putea vorbi de medalie la echipe in conditiile in care Andreea M ar veni cu un exercitiu fabulos la BB in finala unde alaturi de Cata si Lari sa obtinem note peste 15 iar Andreea I ar face exercitiu vietii ei la UB alaturi de Lari si Ana, insa toate 3 ar trebui sa ia peste 14.
La sarituri Ana, Cata Si Lari pot lua macar 15 iar la sol in afara de Lari Si Cata nu vad cine ar putea trece de 14.
Oricum Trebuie as recunoastem ca fara Catalina riscam sa nu ne calificam.
Probabil vom fi Pe 4-5 la echipe.

Si eu cred ca echipa va fi asta. Sper doar ca cele doua Andree sa fie sanatoase. Eu vad asa distributia (pun primele 3 pt finala si a 4 a pt calificari):
VT: Larisa, Catalina, Ana, Laura Jurca??
UB: Larisa, Andreea Iridon, Ana, Diana Bulimar
BB: Larisa, Catalina, Andreea Munteanu, Andreea Iridon/Diana Bulimar
FX: Larisa, Catalina, Andreea Munteanu, Diana Bulimar/Ana

Eu cred ca Larisa, Cata, Ana sigur vor fi in echipa. Andreele cele doua daca sunt sanatoase la fel, sunt esentiale la barna si UB. Nu stiu Diana cat de refacuta si avansata cu exercitiile este. Laura ar putea fi de folos la VT pentru calificare. Deci intrebarea este care este a 6 a componenta? Diana sau Laura?

Voi ce spuneti?

Cata_RB
16th September 2015, 14:46
Sunt si exercitiile Dianei pe acel canal de youtube.

In calificari trebuie (sau ar fi foarte de dorit sa fie) 5 evolutii per aparat.

Alina Nicoleta
16th September 2015, 15:43
Sunt si exercitiile Dianei pe acel canal de youtube.

In calificari trebuie (sau ar fi foarte de dorit sa fie) 5 evolutii per aparat.

Deci in echipa 6 locuri maxim, 5 in calificari(minim 4) si in finala 3?

Tu cum vezi echipa formata, Cata?

Spiridonova.Fan
17th September 2015, 12:42
Sunt curios de ce Munteanu nu a participat, dar Bullimar este inca mereu impinsa sa participe la competitii.

Imi pare bine ca Ocolisan pare sa aibe mai multa incredere in ea, dar paralelul ei inca are asa de multe greseli de executie :mda: Totusi as dori un Amanar de la ea si eventual a doua saritura pana la Rio :rolleyes:

Imi pare bine ca Bullimar a adaugat o alta desprindere la paralele (in sfarsit ceva nou la exercitiul ei!!).

Nu stiu care e echipa mea pana nu vad nivelul lui Iridon si Munteanu. Nu cred ca e ideal sa avem pe Ponor si Zarzu in aceeasi echipa.

Dora Vulcan unde e? De ce a concurat Nicoara daca e la un nivel asa de jos? :no::no:

Alina Nicoleta
17th September 2015, 16:51
Sunt curios de ce Munteanu nu a participat, dar Bullimar este inca mereu impinsa sa participe la competitii.

Imi pare bine ca Ocolisan pare sa aibe mai multa incredere in ea, dar paralelul ei inca are asa de multe greseli de executie :mda: Totusi as dori un Amanar de la ea si eventual a doua saritura pana la Rio :rolleyes:

Imi pare bine ca Bullimar a adaugat o alta desprindere la paralele (in sfarsit ceva nou la exercitiul ei!!).

Nu stiu care e echipa mea pana nu vad nivelul lui Iridon si Munteanu. Nu cred ca e ideal sa avem pe Ponor si Zarzu in aceeasi echipa.

Dora Vulcan unde e? De ce a concurat Nicoara daca e la un nivel asa de jos? :no::no:

De ce nu ai vrea sa fie Ponor si Zarzu in aceeasi echipa?
Eu cred ca Andreea I si Munteanu vor fi in carti pt mondiale. Odata ce sanatatea le va da voie, echipa Romaniei poate creste.
Ana e de apreciate la UB, a muncit si a crescut dificultatea si acum ramane sa rafineze si corecteze.
Dupa ce am vazut echipa Rusiei la Russian Cup, imi pare rau sa vada atatea ratari si accidentari si cred ca suntem cam pe acolo daca Musti nu e in carti..

iulia_p
19th September 2015, 13:45
De ce nu ai vrea sa fie Ponor si Zarzu in aceeasi echipa?
Eu cred ca Andreea I si Munteanu vor fi in carti pt mondiale. Odata ce sanatatea le va da voie, echipa Romaniei poate creste.
Ana e de apreciate la UB, a muncit si a crescut dificultatea si acum ramane sa rafineze si corecteze.

Ponor si Zarzu au aceleasi aparate de baza. Daca restul fetelor sunt in progres, posibil ca Zarzu sa nu mai intre, desi a facut eforturi pentru paralele în ultimul timp.
Ce as vrea sa inteleg e ce se intampla cu Munteanu. Nu inteleg absenta ei. E accidentata oare? Si de ce nu a intrat si Dora, măcar în afara de concurs.
Pe partea optimista, demult nu am mai urmarit un concurs la capătul căruia sa fiu un pic mai linistită decat la începutul lui. Revenirile fetelor, progresul Anei... sa o ținem tot asa

AntoniaA
19th September 2015, 16:04
A aparut pe Romgym lista pentru nationale, ambele Andreea vor fi prezente, sa vedem la cite aparate vor participa totusi.
Sint (si sper sa nu ma insel) doar 10 senioare....foarte putine!!!!!
Nu am vazut-o listata pe Dora Vulcan nici pe Cristina Vrabie nici pe Paula si mai sint si altele care cine stie poate sint accidentate dar nu s-au retras din activitate.
Asiana participa si asta ma bucura totusi.

Alina Nicoleta
20th September 2015, 13:28
Am vazut poza cu fetele si Paula, Dora si Cristina erau in ea. Poate au fost accidentate. Ma bucura prezenta Asianei, a Andreelor si a lui Stefi.
Abia astep sa le vad. Mai e o saptamana doar.

Spiridonova.Fan
22nd September 2015, 12:16
Am vazut poza cu fetele si Paula, Dora si Cristina erau in ea. Poate au fost accidentate. Ma bucura prezenta Asianei, a Andreelor si a lui Stefi.
Abia astep sa le vad. Mai e o saptamana doar.

Cristina Vrabie a fost operata candva la inceputul verii, deci probabil e in recuperare. La fel si Asiana dupa operatia din primavara.

Faptul ca Dora nu a concurat inseamna ca nu e in forma. Nu ai cum sa trimiti o gimnasta la un campionat mondial fara nici un fel de experienta la alte competitii. Pacat pentru ca paralelul ei ne-ar fi ajutat.

Pe ce data sunt nationalele si la ce ora?

Alina Nicoleta
22nd September 2015, 12:24
Cristina Vrabie a fost operata candva la inceputul verii, deci probabil e in recuperare. La fel si Asiana dupa operatia din primavara.

Faptul ca Dora nu a concurat inseamna ca nu e in forma. Nu ai cum sa trimiti o gimnasta la un campionat mondial fara nici un fel de experienta la alte competitii. Pacat pentru ca paralelul ei ne-ar fi ajutat.

Pe ce data sunt nationalele si la ce ora?
de pe romgym:

"Programul (care a suferit o ușoară modificare față de cel anunțat anterior) este următorul:
Vineri, 25 septembrie 2015
15.00-17.00 Concurs masculin – echipe și individual compus
Sâmbătă, 26 septembrie 2015
17.00-18.40 Concurs feminin – echipe și individual compus
Duminică, 27 septembrie 2015
15.00-18.00 Finale pe aparate (feminin și masculin)
Să facem și precizarea că INTRAREA este LIBERĂ!
Evenimentul va fi transmis în direct de TVR 1 "

Spiridonova.Fan
23rd September 2015, 12:17
Rezultate de la Junior Japan Invitational, America a dominat prin Hernandez. Ale noastre...nu are rost sa zic nimica.

1. Lauren Hernandez14.800 14.800 14.600 14.550 58.750
2. Jazmyn Foberg 14.700 13.150 14.100 14.000 55.950
3. Elena Eremina 14.150 14.100 13.500 13.850 55.600
13. Ștefania Orzu 13.200 11.250 13.350 13.400 51.200
14. Denisa Stanciu 13.150 10.200 13.200 13.100 49.650

mihaidascalescu
23rd September 2015, 17:06
Să facem și precizarea că INTRAREA este LIBERĂ!
Evenimentul va fi transmis în direct de TVR 1 "

deci principala plingere e lipsa de bani a federatiei si cind ai ocazia sa faci bani dai intrarea pe gratis.

e cumva un fel de culme a imbecilitatii.

sunt atitea alte intrebari, doar una:

cine naiba plateste folosirea arenei?

AntoniaA
24th September 2015, 17:06
Andreea Munteanu nu a prins echipa pentru mondiale. Pacat. Face doua aparate insa numai BB e competitiva.
Sa vedem in ce masura este Diana Bulimar recuperata. Ea ar putea face BB si UB in finala alaturi de Larisa si Ana.
Incep nationalele oricum si ne mai lamurim putin.

lory
24th September 2015, 22:11
Ce se intampla cu Catalina Ponor? Ceva se pare ca nu e bine....or fi probleme de sanatate ? ... :nope:

lory
24th September 2015, 22:24
am gasit: ruptura fibrilara la gamba,10 zile pauza

mihaidascalescu
25th September 2015, 01:18
nu cred ca exista cuvinte care sa exprime corect imbecilitatea situatiei salii. a se observa incompetenta crasa a guvernului: intii cistigam licitatia si dupa aia faptul asta ne va obliga sa construim.

un be lie va ble. (un)made in romania.

Oficialul Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, și-a exprimat speranța că gimastica românească nu va avea de suferit din cauza întârzierilor la lucrările de construcție a sălii de sport din București, precizând că reprezentanții Danemarcei ar putea contesta o eventuală propunere de organizare a competiției la Cluj-Napoca.

"După cum ni s-a explicat situația noi ne-am exprimat dorința de a organiza acest eveniment la București, dar având în vedere această situație trebuie să reanalizăm informațiile și să rediscutăm pentru a putea vedea cum putem organiza acest eveniment. Vom avea un Comitet Executiv peste două săptămâni și vom transmite toate informațiile pe care le avem de aici. Le vom transmite dorința tuturor celor prezenți de a organiza acest eveniment în București. Existau doi candidați și România a câștigat organizarea acestui eveniment. Vom vedea care sunt argumentele Comitetului Executiv. Domnul primar ne-a promis că ne va da un răspuns la sfârșitul lunii decembrie și în urma acestui răspuns vom vedea în luna ianuarie ce decizie putem lua. Au mai fost situații, dar fiecare caz este particular. De 24 de ani de când sunt la Uniunea Europeană de gimastică nu a existat un caz precum cel din România. Vom vedea care sunt argumentele pro și contra și pentru un caz excepțional avem o soluție excepțională. Nu știu dacă voi vota pentru România în Comitetul Executiv, voi lua o decizie după ce voi asculta părerea tuturor membrilor și voi vota în cunoștință de cauză. Există riscul ca România să piardă această organizare pentru că au fost doi candidați. România a prezentat Bucureștiul ca oraș gazdă și Danemarca ar putea veni să spună că România a câștigat pentru că a prezentat Bucureștiul. Dacă ar fi prezentat alt oraș poate nu ar fi primit organizarea. Decizia Comitetului Executiv cred că a dorit să acorde României organizarea datorită istoriei gimnasticii și rezultatelor și respectului pe care îl au față de gimastica românească. Personal, sper ca gimastica românească să nu fie penalizată din motive care nu au de-a face cu gimastica. Ar fi păcat", a declarat Georges Guelzec.

Președintele Federației Române de Gimnastică, Adrian Stoica, speră ca, în cazul în care lucrările pentru sala polivalentă din Complexul Sportiv Lia Manoliu nu vor începe la termenul amintit, Uniunea Europeană să fie de acord cu organzarea Campionatelor Europene de gimnastică la Cluj-Napoca. "Lucrurile au fost demarate încă din a nul 2013, având garanția Primăriei Municipiului București că sala polivalentă propusă a fi construită în Complexul Sportiv Național Lia Manoliu va fi terminată și gata de a organiza această competiție. Din păcate, lucrurile s-au încurcat după ce noi am reușit să obținem organizarea acestei competiții la începutul lui 2014. Având toate garanțiile de sprijin din partea Ministerului Tineretului și Sportului și a tuturor organelor administritive care trebuie să contribuie la organizarea unei asemenea competiții de anvergură. Lucrurile s-au complicat când a început o bătălie acerbă între doi candidați care rămăseseră în cursă pentru atribuirea licitației de construcție, aceștia având motive probabil de a se contracandida în justiție în asemenea fel încât iată că demararea construcției acestei săli a fost amânată cu mai mult de un an și jumătate. Uniunea Europeană de Gimnastică a ținut neapărat să vină să vadă situația reală. Competiția urmează să se desfășoare în luna aprilie 2017 și din câte știu nu se poate face la un alt termen. Deci, ceea ce e poate rezolva va trebui rezolvat până la acea dată. Sigur că există o variantă de rezervă pe care toată lumea sportului o intuiește, Cluj-Napoca, unde există o sală polivalentă care poate face față fără nicuin fel de probleme organziării unui campionat european la cel mai înalt nivel. Din punctul nostru de vedere, 50 la sută e rezolvată, restul de 50 la sută este la domnul Guelzec", a afirmat Stoica.

Primarul general interimar al Municipiului București, Ștefănel Dan Marin, consideră că sala ar putea fi construită până în luna martie a anului 2017, dacă nu vor interveni alte contestații legate de câștigătoarea licitației între asocierile Astaldi Spa - Euro Construct Trading 98 SRL SA și SC Strabag SRL - Aecom INGINERIA SRL - Comnord SA.

"Faza în care ne aflăm, în septembrie 2015, este aceea în care așteptăm un răspuns din partea instanței pentru a desemna câștigătorul licitației și sper să nu mai existe alte contestații, astfel încât să putem demara procedura de proiect, iar ca la finalul lunii decembrie să finalizez și procedurile de discuții cu viitorul constructor, pentru că viitorul contract al celui care va câștiga licitația se desfășoară pe 24 de luni. Tehnic, el se poate realiza până undeva la începutul anului 2017, mai precis martie, dar numai după ce vom avea desmnat un câștigător al licitației. Eu vă spun sincer că vreau să organizăm acest eveniment la București, dar abia după ce voi vorbi cu viitorul constructor voi putea da un răspuns ferm. A existat o corespondență pe parcursul acestor doi ani în care s-au dat anumite asigurări că acest eveniment poate fi organizat la București, dar vă spun cu toată sinceritatea că aceste asigurări nu aveau nimic concret în spate, sunt doar niște proceduri protocolare. Teoretic la sfârșitul lunii septembrie ar trebui să avem o decizie definitivă și irevocabilă în ceea ce privește contstructorul. Faza de proiectare ar trebui să dureze până la sfârșitul lui decembrie, începutul lui ianuarie și abia apoi putem discuta despre momentul începerii lucrării", a spus Marin.

Edilul nu a dorit să comenteze asupra valorii sumei de 300 de milioane de lei alocată pentru construcția sălii polivalente din București, precizând că decizia în ceea ce privește caietul de sarcini i-a aparținut primarului suspendat Sorin Oprescu: "Suma alocată este în jurul a 300 de milioane și nu pot să mă pronunț dacă acest tumultum de contestații a intervenit în baza sumei. Nu vreau să fac astfel de aprecieri. Pentru un astfel de proiect nu aș vrea să fac referire la sumă, pentru că pe parcurusul derulării procedurilor de licitații au intervenit diverse propuneri din partea federației de a moderniza alte săli. Până nu îmi vine o decizie finală asupra licitatorului nu mă pot pronunța asupra sumei, dacă este mare sau mică. Cert este că acel contract pentru caietul de sarciri pentru licitație este semnat de către vechiul primar".

Ministrul Tineretului și Sportului, Gabriela Szabo, a afirmat că Guvernul va susține în totalitate organizarea Campionatelor Eurpopene de gimastică în cazul în care se va lua decizia ca această competiție să aibă loc pe teritoriul României. "Gimnastica este un sport extrem de important în România, a adus atât de multe satisfacții și a dat nume importante în sportul românesc. În 2013, când Federația Română de Gimnastică a aplicat la forul internațional pentru această competiție, eu personal, ca om de sport, am sărit în sus de bucurie, pentru că era singurul mod care ne obliga întrr-un fel sau altul să punem bazele infrastructurii sportive și publicul să le poată vedea acasă pe gimnastele noastre care performează pe marile arene ale lumii. Din partea mea, toată deschiderea. Și ieri am avut o întrevedere cu prim-ministrul României și vin cu mesajul clar, că indiferent unde va avea loc această competiție în România, au tot suportul Guvernului României. Așteptăm până la finalul anului să vedem care va fi stadiul lucrărilor, dacă se vor începe lucrările. Să dea Domnul să înceapă lucrările la sala polivalentă", a spus Szabo.

România a obținut în 23 ianuarie dreptul de organizare al CE de gimnastică din 2017 în detrimentul Danemarcei, în urma reuniunii Comitetului Executiv de la Lausanne.

Construcția sălii polivalente de la București, de 12.000 de locuri, din Complexul Sportiv Național "Lia Manoliu", în care ar urma să se desfășoare CE de gimnastică, feminin și masculin, din aprilie 2017, nu a fost încă începută.

Ediția CE din 2017 ar fi a doua găzduită de țara noastră după cea din 1957, prima a competiției.

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca a fost inaugurată oficial, în octombrie 2014, după o investiție de 70 de milioane de lei. Construcția acesteia s-a întins pe patru ani, din cauza mai multor contestații la lucrări. Lucrările au început în anul 2010, însă au fost stopate la începutul anului 2012, în faza de execuție a circa 65 la sută, printr-o decizie a instanței. Ulterior, ele au fost reluate, în urma reluării licitației, care a fost câștigată de aceleași firme, asocierea Con-A cu Nisal și InterSport.

Sala Polivalentă este omologată pentru baschet, volei și handbal, dar poate găzdui competiții internaționale de box, arte marțiale, gimnastică, scrimă, tenis de masă, tenis de câmp sau badminton. Sala dispune de scaune retractabile și de un cub video cu LED-uri, de cinci pe trei metri, similar cu cele folosite în campionatul american de baschet, NBA, care permite redarea transmisiilor în direct a competițiilor sportive.

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca are o capacitate de 7.200 de locuri, dar se poate extinde până la 10.000 de locuri.

AntoniaA
25th September 2015, 12:51
Cata e accidentata? 10 zile de pauza? Asta da lovitura!

mikeyy
3rd October 2015, 13:43
Daca este cineva interesat sa mearga la Campionatul Mondial de la Glasgow, sa dea un semn. Avem 1 set de bilete (nu de tip abonamnet, ci separat pe zile) pentru intreg concursul feminin (calificari si finale). Multumesc.

cristina.t
14th October 2015, 19:56
Am citit zilele trecute ca 2 gimnaste americance care nu au reusit sa intre in atentia selectionerilor de la lotul lor national vor evolua pentru Belarus, desi nu au absolut nicio legatura cu tara respectiva, doar antrenorii lor. Cum d-na Bitang a tot discutat despre importul de antrenori din strainatate ma gandeam daca nu ar fi mai usor si mai ieftin sa importam ceva gimnaste, mai ales din alea cu potential f bun la paralele, macar pana se vor vedea rezultatele de la campania "Tara, tara, vrem campioane". Am rezolva si problema spinoasa a paralelelor si a deficitului de gimnaste apte sa concureze. Sa mergem si noi pe principiul ei ne-au luat antrenorii, noi le luam gimnastele.

mikeyy
11th November 2015, 19:37
Puzzle Gymnastics si Fangymnastics au luat in discutie modul in care se arbitreaza si se fac clasamentele in competitiile nationale, dar si efectele acestor fapte, totul plecand de la Nationalele de la Deva, de la sfarsitul saptamanii trecute:
- http://puzzlegym.ro/2015/11/nationale-junioare-2015-arbitrajul-intre-cauza-si-efect/
- http://fangymnastics.com/2015/11/10/la-nici-doua-saptamani-de-la-mondialele-de-la-glasgow-despre-gimnastica-romaneasca-si-sistemul-competitional/

sorin2782
11th November 2015, 20:04
da asta se intimpla la noi si vedem rezultatele.Cred ca si la izvorani ar fi alta situatia daca ar fi tratate si cele mici la fel ca si celelalte

Spiridonova.Fan
13th November 2015, 12:47
Evident ca federația e încă condusă si compusă din acei indivizi de pe timpul comunismului. Este mare nevoie de cineva care sa aibă o perspectiva mai contemporană pentru gimnastica. Eu totuși sunt surprins de faptul ca in federatie sunt si foste gimnaste, care pare sa nu aibe nici un fel de influența asupra deciziilor pe plan național.

mihaidascalescu
13th November 2015, 13:33
Evident ca federația e încă condusă si compusă din acei indivizi de pe timpul comunismului. Este mare nevoie de cineva care sa aibă o perspectiva mai contemporană pentru gimnastica. Eu totuși sunt surprins de faptul ca in federatie sunt si foste gimnaste, care pare sa nu aibe nici un fel de influența asupra deciziilor pe plan național.

majoritatea gimnastilor din frg mai mult decit probabil nu sunt acolo pe merit. merit inseamna capacitate de a fi un bun administrator. zic probabil pt ca a zice ca frg e administrata correct e o blasfemie.

hagi excellent fotbalist dar un dezastru de antrenor pina acum ceva ani. exact la fel in frg.

chemati popa sa vina sa administreze ultima pomenire cit mai au o pilpiire de viata.

deci belu bitang au prezidat zeci de ani intr-un system care a mers din dezastru in dezastru la // si nu au luat nici o atitudine sunt in egala masura de vinovati ca frg. ba mai mult bitang iese chiar si acum dupa ce ne-a batut ceasul 12 si baga: noi nu avem nevoie de antrenori straini.

sa vina popa cu coliva. :happy:happy:happy

Spiridonova.Fan
14th November 2015, 00:18
Cu un an pana la Rio, nu se vor putea face minuni.

Faza cu antrenori străini la paralele nu cred ca e o idee rea, dar nu prea ar avea rost la nivel de seniori. Acolo ar trebui ceva supervizori din când in când. E clar ca actualii antrenori nu știu antrena la paralele.

Ne-ar trebui antrenori la nivel de juniori mai mult decât altceva

mihaidascalescu
14th November 2015, 02:24
E clar ca actualii antrenori nu știu antrena la paralele.

si cind o auzi pe bitang ca noi avem antrenori, nu ne trebuie straini nu-ti vine sa-ti dai palme?

situatia asta e clara pt toti dar nu pt bitang.

Spiridonova.Fan
14th November 2015, 12:09
si cind o auzi pe bitang ca noi avem antrenori, nu ne trebuie straini nu-ti vine sa-ti dai palme?

situatia asta e clara pt toti dar nu pt bitang.

Cred ca trebuie sa deosebim putin intre ce a zis Bitang la nivel de senioare (adica la lotul national) si ce inseamna asta pe plan national la celelalte cluburi.

Sincer, nu prea cred ca are rost sa aduci un atrenor la paralele la lotul de senioare pentru ca oricum este deja mult prea tarziu. Minuni nu vor fi. Asta cred ca a vrut sa zica Bitang. Totusi, intr-un fel nu inteleg cum de Larisa a reusit sa ajunga la un D mai mare si executie mai buna decat in 2012/2013. La mondiale a obtinut o nota mai mare la paralele decat la barna si sol!

Pe de alta parte, este mare nevoie de un atrenor/supervisor la lotul de junioare. Cineva trebuie sa le invete pe aceste fete bazele! Ma dor ochii de fiecare data cand o vad pe Ciuriusniuc pe aparat :groggy: de 3 ani nu s-a vazut nici un fel de progres la ea. Asta nu inteleg, nu se vede progres!!

Anyway...nu trebuia sa se intalneasca Petrache cu Stoica zilele astea? Cum de n-am mai vazut scrisori pe net?

Si chiar as fi interesat in parerile lui B&B.

mihaidascalescu
14th November 2015, 12:21
. Asta cred ca a vrut sa zica Bitang.

Anyway...nu trebuia sa se intalneasca Petrache cu Stoica zilele astea? Cum de n-am mai vazut scrisori pe net?

Si chiar as fi interesat in parerile lui B&B.

aici e problema, tu spui ca asta CREZI tu. faptul e ca bitang NU a spus ca nu ne trebuie straini la senioare.

observasem si eu ca scrisorile deschise s-au stins. sunt convins ca medaliile au actionat ca niste pompieri exemplari.

exista o nepricepere in comitet olimpic si in frg ceva de SPERIAT. :happy:happy:happy

SI B&B PRIN TACEREA LOR ISI DEMONSTREAZA COMPLICITATEA.

mikeyy
14th November 2015, 15:02
Sincer, nu prea cred ca are rost sa aduci un atrenor la paralele la lotul de senioare pentru ca oricum este deja mult prea tarziu. Minuni nu vor fi.

De acord!

Spiridonova.Fan
15th November 2015, 04:15
WOW la acel 360 al Mariei la bârna
http://puzzlegym.ro/2015/11/nationale-junioare-2015-generatia-tokyo/

sorin2782
15th November 2015, 09:45
sint si la noi antrenori buni dar sint mari orgoliile

cristina.t
15th November 2015, 13:30
Puzzle Gymnastics si Fangymnastics au luat in discutie modul in care se arbitreaza si se fac clasamentele in competitiile nationale, dar si efectele acestor fapte, totul plecand de la Nationalele de la Deva, de la sfarsitul saptamanii trecute:
- http://puzzlegym.ro/2015/11/nationale-junioare-2015-arbitrajul-intre-cauza-si-efect/
- http://fangymnastics.com/2015/11/10/la-nici-doua-saptamani-de-la-mondialele-de-la-glasgow-despre-gimnastica-romaneasca-si-sistemul-competitional/

In concluzie avem un lot national format din gimnaste care au ajuns acolo doar pe "pile" si nu merita sa fie componente ale lotului. Nu e de mirare ca ne-am prabusit vertiginos in clasamente. Nu ma mai mira de ce la noi nu sunt transparente selectiile si concursurile, nu sunt televizate, facute publice, ca sa faca ei jocurile lor de culise.

mikeyy
15th November 2015, 14:59
Nu, nu putem trage o asemenea concluzie. Este vorba doar de modul in care se desfasoara aceste concursuri. Nu are legatura cu selectia sau cu componenta lotului.

sorin2782
15th November 2015, 15:14
nu cred ca gymnastele or ajuns pe merite dar ca antrenor trebuie sa fi mindru ca eleva ta o ajuns acolo si trebuie sustinuta in continuare; ca antrenor te remarci prin gymnasta la fel si gymnasta trebuie sa respecte antrenoru pentru ca si el o contribuit la succesul ei ,dar asta lipseste acolo

lory
20th November 2015, 00:41
http://www.romania-actualitati.ro/campionii_gimnasticii_romanesti_in_studioul_radio_ romania_actualitati-83411

Spiridonova.Fan
22nd November 2015, 02:37
România a venit pe locul 3 la Gym Cup Masillia. Franța a câștigat medalia de aur, iar Rusia argint.

mihaidascalescu
22nd November 2015, 18:42
România a venit pe locul 3 la Gym Cup Masillia. Franța a câștigat medalia de aur, iar Rusia argint.

Din bine in mai bine. :happy

mihaidascalescu
22nd November 2015, 21:19
Shang chunsong arata malnutrita poate pt ca a fost malnutrita. Parinti foarte saraci http://www.flogymnastics.com/article/36594-shang-chunsong-unlikely-hero-inspires-gymnastics-world

lory
29th November 2015, 20:16
Reportaj cu Sandra pe TV11: nu se antreneaza constant din cauza unor probleme in familie, nu intra in sala in fiecare zi, asa ca nu e sigura ca va putea recupera pana la Rio; daca nu isi va indeplini obiectivele si nu va putea reveni la nivel inalt cel putin la 3 aparate nu va participa.

Spiridonova.Fan
30th November 2015, 10:16
Reportaj cu Sandra pe TV11: nu se antreneaza constant din cauza unor probleme in familie, nu intra in sala in fiecare zi, asa ca nu e sigura ca va putea recupera pana la Rio; daca nu isi va indeplini obiectivele si nu va putea reveni la nivel inalt cel putin la 3 aparate nu va participa.

Este cumva vreo înregistrare? Îmi pare rău sa aud de probleme, dar fără B&B la lot chiar nu are șanse deloc. Nu e ușor sa revii pe 1 aparat...
Șansele noastre de medalie la Rio sunt din ce in ce mai mici. Si uite cum o luam pe direcția Ucrainei.

lory
30th November 2015, 15:56
nu, nu am gasit inregistrare

Spiridonova.Fan
2nd December 2015, 02:09
Lista de junioare care devin senioare anul viitor: http://thegymter.net/2015/11/25/turning-senior-in-2016/

Noi avem destul de multe junioare, pacat ca nici una nu se remarca pe nivel mondial. Intr-un an mai mult ca sigur toate se vor retrage.

ancaqwe
2nd December 2015, 14:05
Hai, de unde atata pesimism. Nici nu vreau sa aud ca se retrag :D
Si cine stie ce fac la anul

Spiridonova.Fan
9th December 2015, 11:51
Chiar așa de mort e forumul ca la nimeni nu-i pasa ca au revenit B&B? Sau asta e iarăși ceva gafa din partea lui Facebook cum ca au revenit ca supervizori?

stere78
9th December 2015, 15:08
Pe mine, sincer, m-a obosit frichineala asta cumplit. Cred ca e a cincea oara cind "revin la lot", sunt curios doar sa vad cit o sa-i tina de data asta.

AntoniaA
9th December 2015, 15:50
Era si timpul sa se schimbe ceva la lot. Sper sa nu fie prea tirziu de data asta.

mihaidascalescu
9th December 2015, 20:14
bravo lor ca sunt constanti in inconstanta din ultimii ani. vor putea sa spuna: noi am fost gimnastica romaneasca de la inceput pina la sfirsit.

daca in zece ani nu au reusit sa-si creasca inlocuitori cred ca spune si asta ceva.

AntoniaA
10th December 2015, 05:49
Tot ce conteaza acum este ca fetele sa fie sanatoase. Cata daca revine, plus Lari vor forma motorul echipei. Minuni sint posibile dar programul competitional va fi dificil in 2016 - vor trebui sa aiba doua cresteri mari de forma anul viitor.... Poate si de aceea este nevoie de toata experienta care exista la ora asta la nivelul antrenorilor in Romania. Altfel disparem si e pacat.

lalalilu
10th December 2015, 14:21
Chiar așa de mort e forumul ca la nimeni nu-i pasa ca au revenit B&B? Sau asta e iarăși ceva gafa din partea lui Facebook cum ca au revenit ca supervizori?
Pai eu nu cred in miracole, de-aia nu m-am entuziasmat. iar BB nu sunt magicieni. Si oricum ei erau cumva implicati in pregatire, nu disparusera complet. Nu se va intampla nicio o minune intr-un an, sa fim realisti.

Spiridonova.Fan
11th December 2015, 00:52
Pai eu nu cred in miracole, de-aia nu m-am entuziasmat. iar BB nu sunt magicieni. Si oricum ei erau cumva implicati in pregatire, nu disparusera complet. Nu se va intampla nicio o minune intr-un an, sa fim realisti.

Macar cu B&B nu ajungeam pe locul 13...

Nu disparusera complet, dar avand in vedere ca antrenorii actuali nu au destula experienta ar fi fost ideal ca B&B sa fi fost acolo pentru intregul ciclu olimpic.

mihaidascalescu
11th December 2015, 01:17
Puteti sa o dati cum vreti voi dar ba sunt la echipa ba nu sunt ba stai asa ca sunt din nou e o imbecilitate. Se comporta ca ultimii copii naravasi. Asta cuplat cu faptul ca dupa atit amar de vreme nu au inlocuitori si s-au complacut cu dezastrul de la // decenii nu duce decit la concluzia ca rezultatele au fost conjuncturale. Cum echipele straine s-au pus pe principii sportive moderne cum ne scuipa seminte în cap.

Anicia Juliana
11th December 2015, 14:35
Pe mine, sincer, m-a obosit frichineala asta cumplit. Cred ca e a cincea oara cind "revin la lot", sunt curios doar sa vad cit o sa-i tina de data asta.

Subscriu.

Alina Nicoleta
12th December 2015, 12:07
Eu o sa vreau sa am incredere. Cred ca au venit pt ca nu se mai putea continua asa. Am incredere si in fete, larisa, cata, diana, ana ocolisan, silvia, andreea munteanu, andreea iridon, stefi, laura jurca, asiana peng sigur sunt pastrate. Am uitat pe cineva care ar putea ajuta la anul!? Ar mai fi paula la paralel, dar a avut pb de sanatate. Voi ce spuneti?

camigym
12th December 2015, 12:48
Aparuse undeva informatia ca lotul de la Izvorani se muta la Bucuresti. Poate avea asta legatura cu revenirea BB la lot.

Gaia88
12th December 2015, 21:54
Eu nu inteleg... din pacate astea e carpeala in situatia de criza majora in care ne aflam.
Timpul e din pacate extrem de scurt si ma asteptam sa se recurga la asta in conditiile in care noi nu suntem inca calificati pentru Olimpiada.
Despre Sandra e fix cum am zis acum cateva posturi. A inceput pregatirea prea tarziu. Nu vreau sa cobesc, sper sa nu fie la fel si pentru Catalina cu pauza mare pe care a luat-o.
In rest, Doamne ajuta...:headbang:

Alina Nicoleta
12th December 2015, 22:42
Sper doar sa nu se mai rateze. Sa fie sanatoase si sa faca exercitiile ce le au acum. Asta ar fi suuper multumitor acum!

Spiridonova.Fan
13th December 2015, 10:05
Aparuse undeva informatia ca lotul de la Izvorani se muta la Bucuresti. Poate avea asta legatura cu revenirea BB la lot.

Unde ai văzut asta? Când? Cum? De ce?

Putem pune va rog un link de acum in când auzim de ceva informație? Ca altfel toți putem spune ca auzim ceva informatie exclusiva si pana la urma nu e corecta deloc. Nu de alta dar distruge farmecul si conversația forumului.

Gaia88
13th December 2015, 11:05
Un link interesant.
http://www.ziare.com/sporturi/gimnastica/bellu-si-bitang-primele-masuri-pentru-salvarea-gimnasticii-romanesti-ce-au-decis-antrenorii-de-aur-1398121
Ma intreb despre ce triere e vorba...:groggy:

Spiridonova.Fan
13th December 2015, 13:39
Un link interesant.
http://www.ziare.com/sporturi/gimnastica/bellu-si-bitang-primele-masuri-pentru-salvarea-gimnasticii-romanesti-ce-au-decis-antrenorii-de-aur-1398121
Ma intreb despre ce triere e vorba...:groggy:

Multumesc Gaia

Trist sa auzi de problemele familiale, si sper ca s-au rezolvat. Din câte știam Bellu decise sa plece după alegerile pentru comitetul olimpic in 2014.

Evident ca sunt gimnaste care au zero șanse sa prindă echipa, atunci mai bine sa alegi acele gimnaste care au mai mult potențial. Dacă te uiti la toate competițiile de juniori de anul acesta, aproape nimeni din lotul antrenat de cuplul Moldovan nu s-a remarcat cu absolut nimica, mereu obțineau poziții in josul clasamentului.

sorin2782
13th December 2015, 19:52
sa nu mai dam cu vorbe in soti Moldovan si sa ii scoatem raspunzatori de esec .Tot ei erau antrenori la junioare atunci cind aduceau medalii tot cu aceeleasi fete care azi vrem sa ne califice la Rio

AntoniaA
14th December 2015, 15:48
Oare concursul din aprilie este destinat exclusiv calificarilor pentru proba de echipe sau sint scoase la bataie si locuri pentru AA?

Xtreem22
14th December 2015, 22:34
Daca Ponor o poate invinge pe Biles la barna la JO(campioana mondiala in ultimii de 2 ani) , nu stiu ce poate face Sandra la sarituri si sol. Varsta nu o mai ajuta sa creasca in dificultate iar la nivel mondial s-a progresat extrem de mult in ultimii 2 ani. Sa nu ne miram la JO cand o sa vedem Amanaruri si Chenguri in cascada. Iar negresa o sa vina clar cu un sol de 7+ dificultate ;)

Daca totusi va decide sa mearga, cu siguranta va fi om de baza in echipa!

De ex, eu tot sper sa vad o super Chuchovitina de la Cata la anul :D ... sa se bata la podium si la sol! :)

mihaidascalescu
14th December 2015, 22:46
Si da i si da i cu sefeuri in continuare, saracii oameni sunt deconectați de tot de realitate. A venit si i a lovit in plina figura realitatea asta și acum îs debusolați complet.

Cata si Sandra în echipa pina vin campioanele de la țara lui bb.

vera72
15th December 2015, 22:38
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/strigatul-de-disperare-al-mamei-unei-gimnaste-scoasa-din-lot-tara-asta-pierde-dar-cui-ii-pasa-cum-arunca-romania-o-valoare-inainte-de-rio-2016-14919276

Catalin_Nick
15th December 2015, 22:39
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/strigatul-de-disperare-al-mamei-unei-gimnaste-scoasa-din-lot-tara-asta-pierde-dar-cui-ii-pasa-cum-arunca-romania-o-valoare-inainte-de-rio-2016-14919276

conform articolului schimbari majore la lot - sotii Moldovan au demisionat, 5 gimnaste printre care Stefi, Andreea Munteanu si Asiana trimise la Deva etc.

In concursul din Franta la care se face referire s-au obtinut urmatoarele note:
Asiana Peng - 12.533 + 11.333 + 13.567 + 12.467 = 49.900
Denisa Stanciu - 12.433 + 11.333 + 14.133 + 11.400 = 49.300

Extrem de putin cu cateva luni inainte de Olimpiada.

mihaidascalescu
16th December 2015, 01:40
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/strigatul-de-disperare-al-mamei-unei-gimnaste-scoasa-din-lot-tara-asta-pierde-dar-cui-ii-pasa-cum-arunca-romania-o-valoare-inainte-de-rio-2016-14919276

Foarte bine a făcut d-na ar mai trebui sa iasă și alți parinti fără scandal boii de la frg nu se misca.

cristina.t
16th December 2015, 07:44
Intre antrenoarea aia mascarici Adela Pop, pe care am vazut-o la YOG cat de buna pedagog este, si familia Peng a fost "dragoste" la prima vedere inca de la inceputurile carierei Asianei. Este inadmisibil sa renunti la un copil talentat pe motiv ca nu este destul de obedienta sau suficient pregatita cand tot lotul se prezinta execrabil cu doar o mica exceptie, Larisa.
Am mari indoieli in criteriile de selectie care se aplica la noi.
Corect ar fi daca Romania se sterge la dos cu sportivii sa faca bine sa "ii elibereze" si sa-i lase sa-si demonstreze abilitatile in alt mediu mai putin viciat de coruptie si incompetenta. Epoca sclavagismului a trecut de mult.

21mai
16th December 2015, 07:48
Sper doar ca miscarea asta nu are legatura si.cu belu i btang.. urat dupa cică avem baza restransa si de aia avem rezultate slabe...

Spiridonova.Fan
16th December 2015, 12:20
sa nu mai dam cu vorbe in soti Moldovan si sa ii scoatem raspunzatori de esec .Tot ei erau antrenori la junioare atunci cind aduceau medalii tot cu aceeleasi fete care azi vrem sa ne califice la Rio

Si cate din acele fete au mai ramas la lot? Nimeni nu da vorbe spre ei, dar avand in vedere ca tocmai au demisionat, chiar nu ridica ceva semne de alarma? Avand in vedere problemele din calificari din 2014, oricine ar fi crezut ca ne-am invatat lectia...uite ca nu!

Si chiar nu ma impresioneaza demisia lor cu nimica...

Stoica iar e complet pe langa toate :rolleyes:

ela_diana
16th December 2015, 12:38
Nu pot sa cred ca isi permit sa trimita acasa gimnaste. Dupa ce avem putine Ne mai si batem joc de ele.

mihaidascalescu
16th December 2015, 12:53
cred ca acum se va vedea cel mai bine ca belubitang au profitat de o conjunctura.

acum cind metode de antrenament modern se aplica peste tot in lumea civilizata Olanda se califica si noi suntem neicanimeni. dupa ce ca suntem la pamint nici macar sa recunoastem nu vrem. bitang: nu avem nevoie de antrenori straini.:happy:happy:happy

este o miscare cum zic englezii pincer movement: pe de o parte frg pe alta antrenorii. in mijloc gimnastica sugrumata.

sorin2782
16th December 2015, 17:18
referitor la Adela popa nu e chiar cum zice doamna Peng chiar nu are dreptate

cristina.t
16th December 2015, 19:01
Personal dupa ce am vazut filmul "Secretul Devei" m-am lamurit ce fel de antrenori sunt cei doi promovati la lot, Popa si Coroiu. Daca asa se antreneaza fetele alea zi de zi ascultand insultele unuia venit de undeva dintr-un cartier plin de golani nu e de mirare ca renunta devreme la o cariera sportiva de performanta. Din acest motiv inclin sa-i dau dreptate doamnei Peng, cu atat mai mult cu cat d-na Bitang la nationale in comentariile dumneaei a avut doar aprecieri pozitive la adresa Asianei.

sorin2782
16th December 2015, 20:25
i-am cunoscut personal pe cei doi cit si pe ceilalti dar chiar nu pot face pe plac tuturor parintilor .Eu din cite stiu si stiu multe niciodata Adela nu o nedreptatit nici un copil care a muncit,conflictele dintre mama Asianei sint inca de la Deva.

Spiridonova.Fan
16th December 2015, 21:13
Personal dupa ce am vazut filmul "Secretul Devei" m-am lamurit ce fel de antrenori sunt cei doi promovati la lot, Popa si Coroiu. Daca asa se antreneaza fetele alea zi de zi ascultand insultele unuia venit de undeva dintr-un cartier plin de golani nu e de mirare ca renunta devreme la o cariera sportiva de performanta. Din acest motiv inclin sa-i dau dreptate doamnei Peng, cu atat mai mult cu cat d-na Bitang la nationale in comentariile dumneaei a avut doar aprecieri pozitive la adresa Asianei.

Cristina draga, tu te-ai uitat la acel documentar cu ochii închiși cumva?

lory
16th December 2015, 21:27
B&B spuneau demult ca vor sa reduca numarul de gimnaste si ca vor ramane cele care au sanse mai mari, ceea ce mi se pare normal. Isi vor putea concentra atentia pe acele gimnaste care promit mai mult si vor putea face performanta , decat pe un lot prea numeros care sa ramana la un nivel mediocru. Nu sunt nici ei supraoameni sa poata sa supravegheze indeaproape 17 gimnaste (!) si nici nu putem aduce toate gimnastele din tara aceasta la lotul mare pe motiv ca se vor ambitiona mai mult lucrand laolalta cu colegele lor mai talentate. Cat despre doamna Peng, utilizatorii mai vechi de pe forum cred ca si-o amintesc....nu comentez.

cristina.t
17th December 2015, 06:13
Cristina draga, tu te-ai uitat la acel documentar cu ochii închiși cumva?

Cred ca imaginile sunt foarte evidente si clare nu trebuie sa postez eu aici un link cu secventa respectiva a antrenorului care jigneste eleva si ii adreseaza cuvinte injurioase. Astfel de "pedagogi" nu au ce cauta in sistem si nu ma surprinde ca nu reusessc sa foloseasca metode moderne de invatare si stimulare a elevului. Metoda sovietica folosita in trecut nu mai merge, nici macar la ei acasa.

cristina.t
17th December 2015, 07:31
Cristina draga, tu te-ai uitat la acel documentar cu ochii închiși cumva?

Pentru cei cu ochelari de cal: https://www.youtube.com/watch?v=wbsueYUeB4M
De la minutul 8:40 un exemplu foarte sugestiv de metode pedagogice utilizate in Romania. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla cand nu sunt filmati.
E bine de citit si comentariile altora.

titus64
17th December 2015, 09:40
Personal dupa ce am vazut filmul "Secretul Devei" m-am lamurit ce fel de antrenori sunt cei doi promovati la lot, Popa si Coroiu. Daca asa se antreneaza fetele alea zi de zi ascultand insultele unuia venit de undeva dintr-un cartier plin de golani nu e de mirare ca renunta devreme la o cariera sportiva de performanta. Din acest motiv inclin sa-i dau dreptate doamnei Peng, cu atat mai mult cu cat d-na Bitang la nationale in comentariile dumneaei a avut doar aprecieri pozitive la adresa Asianei.

@cristina.t cei doi antrenori nu sunt Ion Coroiu si Adela Popa, asta s-a dorit sa ti se transmita.

AntoniaA
17th December 2015, 12:14
Doamna Peng este suparata in principal pentru faptul ca de ani buni nu s-a crescut la dificultate. Acum I se spune Asianei ca ne pare rau nu prea ai sanse sa ajuti echipa, esti in urma.
Or fi fost Si accidentarille devina, dar trebuie sa recunoastem ca in ultimii trei ani s-a crescut putin la dificultate.

In alta ordine de idei Laura scoate 15 la sarituri si din cite imi amintesc atit Laura cit si Asiana au fost impreuna de mici atunci intreb cum de Laura a putut sa invete saritura din 5.8 iar restul fetelor din grupa ei nu au progresat? Eu zic ca adevarul este pe undeva pe la mijloc si ca pe linga haosul de la lot, accidentari si orgolii la ora asta atit a putut Asiana sa progreseze iar mama ( desi inteleg ca a avut multe momente de neliniste legate de pregatirea generala a lotului) ar trebui sa lase fata la Deva sa se antreneze cu Forminte la sarituri pentru ca oricum dupa Olimpiada, daca ajungem, vor fi schimbari de antrenori de lot iar Asiana care este mica poate progresa mai mult la Deva si prinde achipa mare din nou.

iulia_p
17th December 2015, 13:02
Cred că dacă lucrurile la lot ar fi fost transparente, adică selecția ar fi fost făcută pe bază de concurs cu public si arbitre cu coloana vertebrala, de or exista ele la noi, fie și cel restrâns, de la Izvorani, așa cum a fost amicalul cu Franta, de exemplu, lucrurile ar fi fost clare si nu s-ar mai fi adus acuzatii de nicio parte.

Asa nu puteam decat sa ne imaginam si sa ne intrebam. Oare cresterea in dificultate nu se realizeaza si datorita antrenorilor, care pot sa-si dea sau nu interesul? Oare pot face gimnastele mai mult? S-au antrenat destul?

Oricum ar fi, e clar ca nici macar fetele care au ramas nu au un nivel prea bun - exceptie Larisa si sa o vedem si pe Diana la ceva timp de refacere, pentru ca locul 13 la mondiale exact asta inseamna, ca nu suntem unde trebuie. Iar fetele de azi nu imi par mai putin talentate decat cele de ieri...

cristina.t
17th December 2015, 13:22
@cristina.t cei doi antrenori nu sunt Ion Coroiu si Adela Popa, asta s-a dorit sa ti se transmita.
Ok, nu stiu de ce am ramas cu impresia ca ei sunt. Imi cer scuze in acest caz. Oricum e trist si sper sa nu se mai intample la noi asa ceva. Sper din tot sufletul ca ceva se schimba si se poate face educatie si fara tipete, batai si insulte.

Ada24
17th December 2015, 14:49
Cristina, stii tu ceva.A fost un alt film facut la Deva si au filmat cu camera ascunsa si au aratat ca e altfel decat atunci cand camera merge...acolo era cu Adela Popa.
Se comenta atunci pe aici ca nu e etic comportamentul ..."filmatorilor" desigur... :D

Ada24
17th December 2015, 15:09
(scuzati postarea dubla, nu mai pot edita)
Filmul e Rio 2016, linkul catre articol si filmare nu mai merge :D.

Sorin te cred ce zici daca esti in sala :D.

sorin2782
17th December 2015, 17:48
nu sint chiar in sala dar stiu multe iar Laura trebuie s-ai multumeasca Adelei ca e acolo unde e

Ada24
17th December 2015, 18:32
i-am cunoscut personal pe cei doi cit si pe ceilalti dar chiar nu pot face pe plac tuturor parintilor .Eu din cite stiu si stiu multe niciodata Adela nu o nedreptatit nici un copil care a muncit,conflictele dintre mama Asianei sint inca de la Deva.


nu sint chiar in sala dar stiu multe iar Laura trebuie s-ai multumeasca Adelei ca e acolo unde e

hmmmm :D
Pai parca era corecta...de ce sa ii multumeasca?! :hmm:;)
Sau nu se merge pe nedreptatire, ci pe avantajare?:))

cristina.t
17th December 2015, 18:48
Cristina, stii tu ceva.A fost un alt film facut la Deva si au filmat cu camera ascunsa si au aratat ca e altfel decat atunci cand camera merge...acolo era cu Adela Popa.
Se comenta atunci pe aici ca nu e etic comportamentul ..."filmatorilor" desigur... :D

Ok, multumesc, deci mi s-a intiparit corect in memorie o anumita informatie. Citesc foarte multe pe internet si m-am gandit ca poate am inregistrat un pic gresit informatia.

cristina.t
17th December 2015, 19:19
nu sint chiar in sala dar stiu multe iar Laura trebuie s-ai multumeasca Adelei ca e acolo unde e

Laura trebuie sa-i multumeasca respectivei antrenoare sau d-na ar trebui un pic chemata in vizita la DNA sa dea ceva explicatii pentru coruptie si dare/primire mita?

Este pentru a nu stiu cata oara cand pe acest forum se spune ca pozitia si pregatirea Laurei in lot este obtinuta intr-un mod obscur.

Sa inteleg ca antrenorii pregatesc fetele preferential iar serviciul se acorda direct proportional cu marimea buzunarului parintilor? Sunt bugetari sau privati?

sorin2782
17th December 2015, 19:30
nu cred ca doamna Adela a luat ceva de la vrun parinte dar probabil o indragito mai mult ,SI iRIDON a fost antrenata tot de ea nu cred ca mama ei si-o permis sa dea mita .deciziile nu cred ca le-o luat Adela sau Moldovan,

sorin2782
17th December 2015, 19:36
probabil Laura e tratata altfel si nu numai ea,cred ca daca toate ar fi tratate la fel ori ca eLarisa ori zarzu ori ...sa fie in sala toate egale altele ar fi rezultatele

Ada24
17th December 2015, 22:16
Stai ca nu am priceput, ca eu sunt mai proasta asa :D, ce legatura are indragitul cu antrenamentul?
Nu ar trebui ca fiecarei gimnaste sa i se contruiasca exercitiul in avantajul ei?
Ca mana una alta,Iridon coboara la barna cu dublu echer cu genunchii la gura (asta in cazul fericit).
Ca sa nu mai spun partea cu motivarea....nu ar trebui toate motivate ca sa aiba rezultate cat mai bune?!Daca nu pt ele macar pentru antrenori, sa aibe ei cu ce se da mare...
Nici nu e de mirare ca unele au mai multa incredere in ele si altele mai putina cand unele sunt "mai indragite" si altele nu (si e atat de evident incat tu observi din afara salii :D)
Si partea ca nu sunt raspunzatori " Adela sau Moldovan" ...pai cine antreneaza ?!

Adevarul e ca gimnastica romaneasca chiar e in pozitia de a antrena prin indragiri...ca suntem locul 13-pana la 24 mai e mult, deci mai merge, suntem inca in top24:ok:

titus64
18th December 2015, 09:34
Laura trebuie sa-i multumeasca respectivei antrenoare sau d-na ar trebui un pic chemata in vizita la DNA sa dea ceva explicatii pentru coruptie si dare/primire mita?

Este pentru a nu stiu cata oara cand pe acest forum se spune ca pozitia si pregatirea Laurei in lot este obtinuta intr-un mod obscur.

Sa inteleg ca antrenorii pregatesc fetele preferential iar serviciul se acorda direct proportional cu marimea buzunarului parintilor? Sunt bugetari sau privati?
Oameni buni discutia asta este tipic romaneasca , scenarita bazata pe spusele unei Doamne care are credibilitate zero. Da laura trebuie sa-i multumeasca Adelei dar si parintilor ptr ca au tras in aceeasi directie in momente cheie in comparatie cu altii.
Apropo de spaga. De cand au aparut primele acuzatii mi se refuza si ciocolata pe care doresc sa o ofer ptr respectul fata de profesionalismul Adelei iar de vreo cativa ani am renuntat ptr ca Laura era peste optima iar eu ma saturasem sa plimb ciocolata la Bucuresti.
Cunoscand adevarul pur i-mi este rusine ptr. Nedreptatea care se poate face unui om.

ancaqwe
18th December 2015, 10:18
Chestia asta cu avantajatul mi se pare aiurea. Foarte bine ca se ocupa antrenorul de un copil. Asa ar trebui sa se ocupe de toate. Nu inteleg partea cu avantajarea... Inteleg dezavantajarea, ca nu se ocupa de un copil. Dar ca se ocupa si ii ridica nivelul? Asta e ce trebuie sa faca un antrenor.
Si nu cred ca problema e la selectia pentru competitii. Poate de ce arata unele gimnaste asa si altele altfel, ceea ce duce la rezultatul selectiei din acel moment.

Ada24
18th December 2015, 11:24
Oameni buni discutia asta este tipic romaneasca , scenarita bazata pe spusele unei Doamne care are credibilitate zero. Da laura trebuie sa-i multumeasca Adelei dar si parintilor ptr ca au tras in aceeasi directie in momente cheie in comparatie cu altii.
Apropo de spaga. De cand au aparut primele acuzatii mi se refuza si ciocolata pe care doresc sa o ofer ptr respectul fata de profesionalismul Adelei iar de vreo cativa ani am renuntat ptr ca Laura era peste optima iar eu ma saturasem sa plimb ciocolata la Bucuresti.
Cunoscand adevarul pur i-mi este rusine ptr. Nedreptatea care se poate face unui om.

Datul "ciocolatei" tot tipic romanesc este.;)
Exact ciocolatele astea fac pe antrenori sa "indrageasca" o fata sau alta-ciocolata asta le "obliga".
Da, ai draptate si parintilor tb sa multumeasca...
Dupa cum spune anca ar trebui sa se ocupe de toate fetele la fel, fie ca au ciocolata, fie ca au parinti capabili sa ajute fetele...mai ales la nivelul de lot national...nu suntem la nivelul sua sa ne permite joaca-suntem locul 13 in lume!!!!
Poate trebuia sa ii spui antrenoarei sa nu schimbe fata cand nu merita loc la AA, ca ciocolata e din dragoste, nu sa castigi ceva.:rolleyes:
Dar, normal, pe tine nu te intereseaza nivelul Romaniei...ci al copilului propriu...

auzi, nu putem da o ciocolata, ce tragic....romania pe locul 13 mondial e mult mai tragic.

AntoniaA
18th December 2015, 13:36
Hai ca iar au inceput discutiile legate de Laura Jurca. Credeam ca dupa experienta de la mondiale a scapat saraca de ea dar vad ca e suficient sa se iste un nou scandal si vinovatii de serviciu sint parintii Laurei......ciocolata bat-o vina

Ada24
18th December 2015, 15:25
Hai ca iar au inceput discutiile legate de Laura Jurca. Credeam ca dupa experienta de la mondiale a scapat saraca de ea dar vad ca e suficient sa se iste un nou scandal si vinovatii de serviciu sint parintii Laurei......ciocolata bat-o vina

Pai cum e vina Laurei?Nu e vina ei...ea decide ca celellate gimnaste sa aiba mai putina atentie?! (tu nu auzi ca trebuie sa multumeasca antrenoarei si parintilor :D ?! )Exact ca imo si celelalte trebuie sa primeasca exact aceeasi atentie...si atunci la mondiale nu mai suntem locul 13...cum a capatat ea incredere sa stea pe aparat cu sustinere exact acelasi comportament sa-l primeasca si celelalte....cam asta e ideea!!!
Cand esti inlocuit la AA si normal ca ai incredere in tine cand stii ca esti sustinuta si nu pedepsita cand gresesti.
Cand ai exercitii facute cu grija si normal ca ti-e mai usor decat o gimnasta care i se fac exercitii pt binele echipei...
Dar nah, important e ce vad fanii la suprafata...ne uitam la un rezultat, nu ne intrebam ce si cum...

Exact ca are D f mici daca primeste atata atentie cum zic unii.
Stiu eu o alta sportiva (nu gimnastica artistica..) ce era la mijlocul clasamentului si cand a primit atentie de la cine trebuie , i s-au trecut cu vederea greseli grave la nationale si tot a castigat, cand celelalte sportive au fost ignorate, doar ea trimisa la concursuri...a devenit cea mai buna (si chiar e(ma rog era pana de curand...)...isi merita locul!)
E vina fetei?! Nu! Ci a celor ce au ignorat pe celelalte care , teoretic cel putin , ar fi fost si mai bune ca ea cu aceeasi atentie si ar fi dus Romania si mai sus...(si nu am nimic cu sportiva, imi place de ea, mult...dar asta nu inseamna ca nu stiu sa observ intr-un clasamet ce si cum si sa nu vad greseli mari in concurs...)

sau ma rog antrenorii stiu ca oricum nu sunt in stare de prea multe cu oricine ar lucra asa ca macar o ciocolata...

si eu m-am saturat sa zica lumea ca astia ce zic ce zic au ceva cu Laura...pana si tatal tine neaparat sa ne aduca aminte cate a facut el :D (si nu faza cu ciocolata....)

Si pe urma ne miram de unde au fetele presiune, stress bla bla....

Dar lasa ca mai bine dam vina pe gimnaste nu?Fie ele ajutate sau dezavantajate...
Exact ca aceasta ajutare ipotetica a Laurei arata incompetenta antrenorilor...ca nu ii pot gasi o solutie sa ii creasca D-ul...?!?!?!
Asa ca daca antrenorii sunt corecti -Laura nu are de ce sa le multumeasca...aia e barna de romanca? Ce daca nu poate layout full nu exista alte elemente de valoare?!

Exact Antonia ca o romanca fara ratare trebuia sa fie pe podium...dar daca ei nu sunt in stare sa o faca pe supertalentul Larisa sa stea pe barna un intreg concurs mondial...ce sa mai astepti...

Dar lasa ca a venit BB sa ne califice la Olimpiada!/hello
Sunt sigura ca fetitele astea cand s-au apucat de gimnastica asta isi doreau, sa spere la o calificare.

mihaidascalescu
18th December 2015, 15:29
situatia e cit se poate de clara pt mine: coruptia asa endemica cum e in romanica si e greu sa-ti imaginezi ca gimnastica a scapat complet de ea. daca a scapat sau nu pe mine nu ma intereseaza deocamdata, bineinteles ca in o discutie mai larga sunt complet interest de coruptie, dar pt acum o pun deoparte.

problema e ca avem antrenori cam de doi bani din pct de vedere tehnic care s-au infiltrate pe niste pozitii si care nu pot fi inlaturati din habar n-am ce motive. asta s-a vazut la // de zeci de ani si e generalizat peste tot acum.

frgul e total incompetent si habar n-are ce sa faca.

bb sunt implicati in toata tevatura asta si sunt la fel de vinovati. de fapt nu numai implicati ci si au contribuit cu in/out/in/out

singura sansa e curatirea la cam tot ce e organizatie si reconstruit pe baze stabile moderne

cirpelile din ultimii zece ani ne-au dus pe 13.

titus64
18th December 2015, 15:59
@ada.24 se exploateaza un exemplu dat de mine in sens negativ. Daca eu pot sa-mi vad copilul de 3 ori pe an si atunci sunt multumit de aportul pedagogilor , antrenorilor , profesorilor sa nu i-mi spui tu mie ca Romania a ajuns pe 13 din cauza ciocolatii care am oferit-o acum 5 ani. Daca asta ai dedus din ce am scris mai devreme ..... atunci am sa incerc sa fiu mai detaliat. Parintiilor poate sa ne multumeasca ptr. ca in momente cheie( nu i-am dat dreptate Laurei ci am avut o directie comuna cu antrenori chiar daca uneori a fost foarte greu)

Karina03
18th December 2015, 16:04
[QUOTE=Ada24;4242837]Datul "ciocolatei" tot tipic romanesc este.;)
Exact ciocolatele astea fac pe antrenori sa "indrageasca" o fata sau alta-ciocolata asta le "obliga".
Da, ai draptate si parintilor tb sa multumeasca...
Dupa cum spune anca ar trebui sa se ocupe de toate fetele la fel, fie ca au ciocolata, fie ca au parinti capabili sa ajute fetele...mai ales la nivelul de lot national...nu suntem la nivelul sua sa ne permite joaca-suntem locul 13 in lume!!!!
Poate trebuia sa ii spui antrenoarei sa nu schimbe fata cand nu merita loc la AA, ca ciocolata e din dragoste, nu sa castigi ceva.:rolleyes:
Dar, normal, pe tine nu te intereseaza nivelul Romaniei...ci al copilului propriu...

auzi, nu putem da o ciocolata, ce tragic....romania pe locul 13 mondial e mult mai .
Dar dumneavoastra daca sunteti mama ati pune interesul Romaniei mai presus de al copilului ? Ma indoiesc . Iar legat de preferinte de unde stiti dumneavoastra ca sunt tratate diferentiat ?Dar asa ne place noua sa jignim . Toti ne pricepem la gimnastica si fotbal .

Karina03
18th December 2015, 16:48
Dar dumneavoastra daca sunteti mama ati pune interesul Romaniei mai presus de al copilului ? Ma indoiesc . Iar legat de preferinte de unde stiti dumneavoastra ca sunt tratate diferentiat ?Dar asa ne place noua sa jignim . Toti ne pricepem la gimnastica si fotbal .[/QUOTE]

Karina03
18th December 2015, 17:02
De cine e avantajata Laura Jurca ? Din cate am observat nu Adela Popa e cea care ia decizii sau are un cuvant de spus . Laura a fost eleva ei la fel ca Andreea I si Madaluna Blendea . Trebuia sa se faca ca nu le mai cunoaste sau nu inteleg .Mi se pare ca unele lucruri spuse aici intrec limita . Simplu fapt ca esti fan al gimnasticii nu ti da dreptul sa arunci cu noroi in niste oameni bazandu te doar pe spusele unui parinte care se vede clar ca are ceva personal cu dna Popa .

sorin2782
18th December 2015, 19:03
dar chir nu se vede ca e sustinuta de sus si clasamentu nu e corect,ce medalii o luat ea in marile competiti de o fost inaintea lu munti

cristina.t
18th December 2015, 19:18
Oameni buni discutia asta este tipic romaneasca , scenarita bazata pe spusele unei Doamne care are credibilitate zero.

Discutia este tipic romaneasca pentru ca si coruptia la noi tot tipic romaneasca este, originalitatea ei depaseste orice inchipuire.
Tot respectul pt Laura, imi este foarte draga, probabil ca este un copil extrem de muncitor, dar cand vezi copii talentati cu medalii la gat aruncati la cos incep sa-ti pui intrebari "tipic romanesti".

Daca mascaricii care conduc federatia pot sa-mi dea o explicate rationala la cateva intrebari renunt la scenarita si discutii tipic romanesti.

Cum este posibil ca o sportiva listata ca rezerva sa vina cu medalii in timp ce titularele au rezultate slabe?
De ce la noi nu se pot organiza concursuri transparente sau macar fetele sa fie trimise la concursuri internationale sa realizam si noi care este valoarea adevarata a fiecareia?
Cum isi explica scaderea de forma si nivelul tehnic foarte scazut al tuturor fetelor?

mihaidascalescu
18th December 2015, 20:37
Oare orasul concurent cu București o sa depună contestație împotriva mutarii la Cluj?
http://www.onlinesport.ro/alte-sporturi/gimnastica/bucurestiul-pierde-in-fata-clujului-campionatul-european-de-gimnastica-urmeaza-euro-2020-nid-117064/?utm_source=rss-feeds&utm_medium=rss-website-feeds&utm_campaign=last-news

Spiridonova.Fan
18th December 2015, 22:13
Cred că dacă lucrurile la lot ar fi fost transparente....

Oricum ar fi, e clar ca nici macar fetele care au ramas nu au un nivel prea bun - exceptie Larisa si sa o vedem si pe Diana la ceva timp de refacere, pentru ca locul 13 la mondiale exact asta inseamna, ca nu suntem unde trebuie. Iar fetele de azi nu imi par mai putin talentate decat cele de ieri...

Acest lucru lipseste de la noi extrem de mult. Totul e in secret acuma, nimeni nu mai zice nimica. Asta chiar nu merge.

Iar vorbind de nivelul de dificultate, fetele noastre ori fac aceleasi integrale de ani de zile, ori au cazut destul de jos. De multi ani tot zicem sa scoata odata Larisa acel salt intins :headbang:, iar Iridon are acelasi exercitiu la paralele care niciodata nu l-a facut cu executie curata in toata cariera ei.


Dar dumneavoastra daca sunteti mama ati pune interesul Romaniei mai presus de al copilului ? Ma indoiesc . Iar legat de preferinte de unde stiti dumneavoastra ca sunt tratate diferentiat ?Dar asa ne place noua sa jignim . Toti ne pricepem la gimnastica si fotbal .

Nu stiu cat de mult vorbim de interesul Romaniei aici. Iar daca vorbim de tratare, se vede de la o posta diferenta la nivelul tehnic.


De cine e avantajata Laura Jurca ? Din cate am observat nu Adela Popa e cea care ia decizii sau are un cuvant de spus . Laura a fost eleva ei la fel ca Andreea I si Madaluna Blendea . Trebuia sa se faca ca nu le mai cunoaste sau nu inteleg .Mi se pare ca unele lucruri spuse aici intrec limita . Simplu fapt ca esti fan al gimnasticii nu ti da dreptul sa arunci cu noroi in niste oameni bazandu te doar pe spusele unui parinte care se vede clar ca are ceva personal cu dna Popa .

Uite chiar de asta trebuie sa dispara sistemul asta centralizat, pentru ca si Adela Popa ar trebui sa aibe un cuvant de spus. Pe cand erau mai mici Iridon/Jurca/Blendea cu totii ne asteptam la lucruri mari de la fiecare (si doamna Popa era antrenoarea). Astazi, una din cele 3 s-a retras (si motivele nu sunt clare), iar celelalte 2 sunt la un nivel mult mai scazut de acum 3 ani.


Simplu fapt ca esti fan al gimnasticii nu ti da dreptul sa arunci cu noroi in niste oameni bazandu te doar pe spusele unui parinte care se vede clar ca are ceva personal cu dna Popa .

Cine arunca cu noroi? Pur si simplu vrem sa avem o discutie despre ce se intampla in sportul pe care cu totii il iubim foarte mult. Atata timp cat nu e transparenta si habar nu avem ce se intampla in sala, atunci normal ca se da cu presupusul (si apoi totul devine concret dupa ce luam locul 13).

Nu cred ca cineva pe acest forum se bazeaza pe spusele doamnei Peng.

AntoniaA
19th December 2015, 03:02
Au inceput pregatirile lotului in Bucuresti. Bafta tuturor fetelor ramase la lot, important este ca ele sa fie sanatoase, mie personal imi plac mult Dora Vulcan si Anda Butuc, in special la barna.
Vad ca sint listati patru antrenori printre care si Doamna Adela Popa asadar bafta si antrenorilor pentru ca daca se rateaza calificare cred ca isi vor cauta de lucru in alta parte cu siguranta.

Spiridonova.Fan
19th December 2015, 12:51
Au inceput pregatirile lotului in Bucuresti. Bafta tuturor fetelor ramase la lot, important este ca ele sa fie sanatoase, mie personal imi plac mult Dora Vulcan si Anda Butuc, in special la barna.
Vad ca sint listati patru antrenori printre care si Doamna Adela Popa asadar bafta si antrenorilor pentru ca daca se rateaza calificare cred ca isi vor cauta de lucru in alta parte cu siguranta.

Asta e un subiect interesant. Ce parere avem de demisionarea Moldovenilor?

ela_diana
19th December 2015, 13:45
Daca ar fi vrut sa demisioneze ar fi facut-o dupa campionatul mondial. Ar fi fost logic pentru ca prestatia Romaniei a fost una din cele mai proasta ever. Clar ca nu au plecat de buna voie. Daca vezi ca nu poti iti iei bocceluta si pleci sa faci altceva. Ei nu. Au ramas ca vai doamne se cred competenti.

cristina.t
19th December 2015, 15:16
Daca ar fi vrut sa demisioneze ar fi facut-o dupa campionatul mondial. Ar fi fost logic pentru ca prestatia Romaniei a fost una din cele mai proasta ever. Clar ca nu au plecat de buna voie. Daca vezi ca nu poti iti iei bocceluta si pleci sa faci altceva. Ei nu. Au ramas ca vai doamne se cred competenti.

Corect. La fel gandesc si eu.
La noi in tara singurii care au avut demnitate si si-au prezentat demn demisiile dupa ce au fost contestati (pe nedrept, parerea mea) au fost antrenorii B&B. Restul, si aici ma refer la toti oamenii cu functii publice, desi au fost probe evidente de incompetenta sau altceva au strans cu dintii de functie.

Ada24
19th December 2015, 15:47
@ada.24 se exploateaza un exemplu dat de mine in sens negativ. Daca eu pot sa-mi vad copilul de 3 ori pe an si atunci sunt multumit de aportul pedagogilor , antrenorilor , profesorilor sa nu i-mi spui tu mie ca Romania a ajuns pe 13 din cauza ciocolatii care am oferit-o acum 5 ani. Daca asta ai dedus din ce am scris mai devreme ..... atunci am sa incerc sa fiu mai detaliat. Parintiilor poate sa ne multumeasca ptr. ca in momente cheie( nu i-am dat dreptate Laurei ci am avut o directie comuna cu antrenori chiar daca uneori a fost foarte greu)

Inca o data, IMO, nu e vina Laurei si nici a ta la urma urmei... (presupunand ca e adevarat :D), e a antrenorilor si a celor ce accepta...
In legatura cu multumirea parintilor...nu e prima data cand zici asta...la un anume interviu (dupa europene de junioare parca )-i-a zis tatal sa zica cine a dus-o la gimnastica...(adica el- tu daca esti tatal ei, la urma urmei nu te cunosc lol).

Nu stiu cum sa ma exprim mai delicat, dar parintii romani nu fac nici jumate ca timp si bani cat fac paritnii americanii...

Si binenteles ca nu din cauza unei ciocolate suntem locul 13.Si la urma si daca dadeai orice trebuia sa zica multumesc si sa faca ce trebuie:)), dar ei nu fac.(sau ma rog asa zic unii, desigur)
Iar reactia mea nu are legatura cu Peng!Fazele astea se discuta pe aici demult!Si nu eu am inceput...am observat eu unele lucruri, dar zic ce stiu eu..
Eu nu am luat apararea in nici un fel lui Peng cand zicea ce zicea pe aici cu mult timp in urma si nici acum nu bag mana in foc ca e adevarat....

dar Laura a fost schimbata la AA absolut degeaba , deci....de asta ce zici?!?!

Trebuie sa recunosc ca sunt total scarbita (daca e adevarat desigur :D) de aceste situatii-cu ceva ani in urma observam astfel de situatii la alt sport-dar ma consolam ca deh, nu conteaza acolo nu castigam medalii-la gimnastica artistica nu e asa...


Si asa de curiozitate-de ce au aparut zvonurile referitor la Laura(daca tot nu e adevarat)?
De ce nu referitor la Larisa sau Diana sau altele??Aici sunt eu curioasa-daca nu e motiv de ce la ea?:confused:

cristina.t
19th December 2015, 16:01
Eu nu cred ca cineva ia 100% de bune ce zice d-na Peng, dar cand analizezi niste comentarii aruncate ici, colea, niste rezultate exceptionale, ca cele de anul asta, niste imagini TV cu niste antrenori acri care nici macar pt ecran nu stiu sa se prefaca ca pot fi pedagogi buni si civilizati, incepi sa te intrebi daca nu exista macar un sambure de adevar in tot scandalul.
Schimbarea la AA cu Laura in defavoarea Andreei cred ca a parut "useless" pentru multa lume si poate ca de aici au inceput sa incolteasca in mintea unora intrebari de genul nu cumva se folosesc metode mai putin ortodoxe de antrenare, promovare, incurajare a gimnastelor?
Dezamagirea este foarte mare pentru multa lume fiindca gimnastica era singura care te relaxa si-ti aducea o mica bucurie in suflet.

Ada24
19th December 2015, 16:19
Eu nu cred ca cineva ia 100% de bune ce zice d-na Peng, dar cand analizezi niste comentarii aruncate ici, colea, niste rezultate exceptionale, ca cele de anul asta, niste imagini TV cu niste antrenori acri care nici macar pt ecran nu stiu sa se prefaca ca pot fi pedagogi buni si civilizati, incepi sa te intrebi daca nu exista macar un sambure de adevar in tot scandalul.
Schimbarea la AA cu Laura in defavoarea Andreei cred ca a parut "useless" pentru multa lume si poate ca de aici au inceput sa incolteasca in mintea unora intrebari de genul nu cumva se folosesc metode mai putin ortodoxe de antrenare, promovare, incurajare a gimnastelor?
Dezamagirea este foarte mare pentru multa lume fiindca gimnastica era singura care te relaxa si-ti aducea o mica bucurie in suflet.

Cristina eu am vazut comentarii inainte de faza asta, pt ca imi amintesc surprinderea mea, nu intelegeam de ce se vorbeste de ea?
Ma gandeam ca are legatura cu faptul ca dupa cantonamentul din strinatate primit de club de la tata a urcat rapid in clasament si de aia ma gandeam-si realizam ca e posibil sa fi primit nitel mai multa atentie, dar sincer nu mi se parea asa grav..sigur, nu e supercorect, dar atat timp cat nu dauneaza celorlalte fete intelegeam....si la urma urmei cand esti la club te mai poti muta (desigur e greu, te mai suspenda si minunata federatie :jerk: )-dar nu mi se parea ff grav-dar la lot?!?!?! mai ales in situatia Romaniei cand aceeasi antrenori antreneaza pe toata lumea?!?!?!?! macar daca era ca la Rusia sau China sa nu dauneze celorlalte si fiecare cu antrenorii proprii...
si zice sorin si ca e "de sus " (presupun ca sus e Federatia?...sau poate Dumnezeu?:D )

Dar nu sunt de vina nici antrenorii nici Federatia ca suntem pe locul 13.Sunt paralelele , fetele, psihologii, din astea.:rolleyes:

PS -Mi-a trecut surprinderea cand a fost schimbata la AA.;)

sorin2782
19th December 2015, 16:29
doamna Peng sigur nu are dreptate daca adela nu i-o putut da in stele unde va ajunge fica ei in viitor nu a mai fost accea antrenoare ca la inceput de aicia a inceput toata ura doamna P ENG

sorin2782
19th December 2015, 16:33
TOTUSI sistemu nu merge bine toti la un loc federatie si antrenori speram ca pe viitor sa realizeze si fetele sa fiie tratate cu acceasi moneda

Ada24
19th December 2015, 16:58
TOTUSI sistemu nu merge bine toti la un loc federatie si antrenori speram ca pe viitor sa realizeze si fetele sa fiie tratate cu acceasi moneda

Mie personal mi-a murit speranta. :D
Vor schimba sistemul? Vor accepta cand gresesc?Cand nu sunt capabili?
Vor schimba codul la gimnastele mici sa le ajute pe viitor?

Zicea Alexoi la comentariile mondialelor ca gimnastele nu fac elemente pe inainte pt ca nu fac de cand sunt mici
1.Cine le antrena cand sunt mici?!Nu antrenorii de la lot?!?!
2.De ce nu schimba codul "local" sa impuna antrenorilor de club sa invete astfel de elemente?!
(si nu Karina, nu ma dau ca ma pricep la gimnastica , ci citesc ce fac cei priceputi-acum multi ani SUA nu era buna la paralele-dar am citit ca au scmbat codul de punctaj la Levels si astfel au impus anumite elemente-si ce sa vezi-SUA e campioana mondiala la paralele!!! In romania e ca in povestea cu drobul de sare-de aia nu au fetele D mare ca nu se antreneaza la cluburi nu stiu ce elemente-pai tu ditamai federatie nu poti sa impui ce sa se invete la cluburi?!?! In loc sa apareti pe aici ca ciupercile dupa ploaie sa va luati apararea , mai bine ati demonstra ce gresesim astia de indraznim sa ne dam cu parerea.-dar cand scazi de la locul 3 in 2012 la 13 in 2015 in 3 ani...in loc sa te uiti la SUA cum face -venim pe forum sa plangem-cine esti tu sa imi impui ce sa spun!??!? Spun adevarul! Romania a cazut 10 locuri in 3 ani!!!!!!!!

mihaidascalescu
19th December 2015, 18:34
Ba pardon caderea a durat cel puțin vreo zece ani

Ada24
19th December 2015, 18:53
Ba pardon caderea a durat cel puțin vreo zece ani

eh, aia e prea mult pt proasta de mine ce se da priceputa.:D
dar stiu totusi ca 13-3=10:)

cristina.t
19th December 2015, 20:05
Si asa de curiozitate-de ce au aparut zvonurile referitor la Laura(daca tot nu e adevarat)?
De ce nu referitor la Larisa sau Diana sau altele??Aici sunt eu curioasa-daca nu e motiv de ce la ea?:confused:

Asta e o intrebare pe care mi-am pus-o si eu. Interesant e ca aceste zvonuri vin din mai multe directii, nu doar de la o singura persoana.


Ba pardon caderea a durat cel puțin vreo zece ani

A durat mai mult fiindca cei de dinainte au construit ceva foarte solid si mai greu de demolat. Cum la noi baietii destepti sunt pusi pe demolari, le-au trebuit ceva mai multa tenacitate si efort sa faca tandari si acest sport.

cristina.t
19th December 2015, 21:11
http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/VIDEO+Mesajul+lui+Bellu+pentru+gimnaste+Intr-o+suta+de+zile+sa+f

Ada24
19th December 2015, 21:15
Dar dumneavoastra daca sunteti mama ati pune interesul Romaniei mai presus de al copilului ? Ma indoiesc . Iar legat de preferinte de unde stiti dumneavoastra ca sunt tratate diferentiat ?Dar asa ne place noua sa jignim . Toti ne pricepem la gimnastica si fotbal .

De ce e asa greu de crezut ca unii au valori?! Doamne in ce tara am ajuns sa traim...Am gresit cu interesul Romaniei, trebuia sa spun corectitudinea...parintii fac ce fac pt interesul copilului??haha o fac pentru ei!! sa se dea mare cu ce copil au realizat ei, sa se dea mare cum si-au ajutat copilul...nu pt copil sa fim seriosi...exact ca le spun copiilor ca nu sunt capabili si ei le rezolva problemele.
pai pana una alta nici un fan nu a zis suparat vreodata pe aici de vreo gimnasta " a cazut in cur la diagonala x", insa un tata de gimnasta a facut chetia asta- nu tu o incurajare nimic ....

Exemplu off topic (scuzati)-asta vara mi-a zis mie cineva, profesoara la scoala generala (din asta...de top...) ca primise rugaminti "de sus" (ca totul e de sus in tara asta :D) sa dea o nota mica elevului X astfel incat elevul Y sa aiba media generala mai mare decat elevul X!! Deci tu vrei sa zici ce parinti extraordinari are elevul Y?!?!?!

Eu as zice sa te mai indoiesti nitel ca uite nu, nu as face astfel de lucruri...hai ca am trecut de la "nu e adevarat" la "dar toata lumea face asta, e normal". Asta imi aduce aminte de o persoana care mutata in tara straina si mai putin corupta e pusa in situatia de a completa niste hartii-completate corect avea de pierdut ceva bani, incorect de castigat-a completat corect si era foarte mandra ca a facut ce trebuie, ca in romania nu ar fi facut ca acolo "toata lumea fura, eu de ce sa fiu mai proasta"
Deci dupa cum am mai spus eu sunt mai proasta asa :D

Dar parintii ca parintii-dar ce ne facem cu antrenorii-ei de ce accepta?!Nu inteleg ei nu isi doresc rezultate bune?Ca eu daca tot as sta izolata la Izvorani si mi-as dedica toata viata gimnasticii, as prefera rezultate...sau au impresia ca gimnasta nu conteaza, ci doar ce invata ei pe ceilalti?;) Ca eu asa am impresia....

In alta ordine de idei nu ma pricep la fotbal deloc-unde am zis asta?
Iar la gimnastica nu sunt greu de observat D-urile mici-ca am absolvit clasa 1 unde am invatat ca 5<6.
Situatia paralelelor romaniei e cvasicunoscuta in lumea gimnasticii inca din anii 90 (!!!!) , comentatorii straini atragand atentia de atunci.

Eu nu sunt priceputa, insa vad ce fac altii si vad ce face Romania-adica cum sta si se uita la drobul de sare -si singurii vinovati parintii astia care nu-si dau fetele sa faca gimnastica "ca ia uite americanii" -pai la americani e ok sa iti schimbi clubul -la noi?! La noi gimnasta e pusa pe tusa un an!!!! De ce?!?! De ce nu se incurajeaza "echipele" antrenori-gimnaste care sa dea rezultate?!?!Trebuie asa multa pricepere pentru asta?! Dar e mai usor cand toata lumea antreneaza pe toata lumea si cand rezultate bune antrenorii se bat cu pumnul in piept, cand nu gimnasta e de vina.
Si apropos de chestia asta-vroiam sa zic din timpul mondialelor, dar hai sa zic acum....m-am saturat sa tot aud jignirea indirecta a gimnastelor prin exemplul Larisei (ca Larisa de ce poate si celelalte nu)-pai e asa de greu de observat ca Larisa este extrem extrem de talentata?! Eu o consider nivelul biles de talentata-dar ea face exact aceleasi elemente care se pot invata in Romania-din gama flic layout-si , fiind supertalentata duce aceasta gama la "extrem" sa zic asa....Biles a avut barna schimbata de-a lungul timpului in avantajul ei-e dubla campioana mondiala.Larisa cu aceeasi barna la care greseste ocazional si mai nou scade E-ul ca de acolo de sus de unde stau acum arbitrii vad greselile de tinuta(greseli care din pacate chiar exista si sunt usor de observat)...ce sa mai zic de motivare si presiunea ce se pune pe ea...asa ca..nu stiu daca e corect din partea antrenorilor si celorlalti care zic asta...nici celelalte gimnaste din sua nu sint la nivelul lui Biles , dar vad ca antrenorii se descurca sa le aduca la un nivel cat mai inalt fara "uniforma " acelorasi elemente...si nici Marta nu le zice "za rest of za gimnst are beeed , only one izzz ok and za engine of za team". Si am impresia ca nici nu ii zice lui Biles "negresa" cum se pare ca se zice la noi "chinezoaica" unei gimnaste (desi nu cred in principiu ce zice mama Peng, aia cu chinezoaica o cred ca eram sigura ca asa se va intampla inca de cand fata nu era la lot...ca genul asta de situatii sunt metehne vechi pe la lot...)

Deci Karina -de ce Romania la barna stie doar flic salt echer-flic salt intins, etc ?
La paralele de ce toata lumea face coborarea tsukahara asa de dezordonat?
Daca ar fi doar o gimnasta as intelege sa se dea vina pe ea, dar cand majoritatea o au asa...
Deci eu nu ma pricep, doar observ si intreb!!
Ma bucur ca tu o specialista ai aparut aici, poata ma lamuresti tu ce si cum .;):)

Ada24
19th December 2015, 21:33
De cine e avantajata Laura Jurca ? Din cate am observat nu Adela Popa e cea care ia decizii sau are un cuvant de spus . Laura a fost eleva ei la fel ca Andreea I si Madaluna Blendea . Trebuia sa se faca ca nu le mai cunoaste sau nu inteleg .Mi se pare ca unele lucruri spuse aici intrec limita . Simplu fapt ca esti fan al gimnasticii nu ti da dreptul sa arunci cu noroi in niste oameni bazandu te doar pe spusele unui parinte care se vede clar ca are ceva personal cu dna Popa .

Parerile mele nu sunt bazate deloc pe parerile doamnei respective...
Sa nu uitam cand doamna respectiva facea scandal aici si fanii astia nepriceputi luau apararea antrenorilor era ok atunci...eu personal chiar mi-am dorit sa ajunga acesti antrenori la lot ca aveam incredere pentru paralele, ca aveau fetele asa niste baze...offf
Oricum nu stiu cum exemplele Blendea si Iridon sunt relevante in sensul "dar e corecta situatia la lot"-Bllendea s-a retras (si gurile rele spun ca vine si de la antrenori...), iar Iridon a fost schimbata la AA...deci...nu stiu daca diverse acuze au de a face cine pe cine a antrenat, ca pana una alta, nimeni nu a zis ca Iridon a fost avantajata...

Dar lasa ca ne calificam la Olimpiada si totul va fi bine...:D
Ajunge acolo cine trebuie...nu luam medalii e vina gimnastelor si a ghinionului...Stoica reales la al n-lea congress... toate-s vechi si noua toate:yes:

AntoniaA
20th December 2015, 04:42
Ada ai dreptate ar fi o solutie cresterea nivelului la paralele daca am face ceea ce fac americanii de ex. Inclusiv cursuri pentru anktrenori daca ar fi bani, totusi vorbim de Romania.
Da eu am zis ca adevarul este pe undeva pe la mijloc dupa ce am citit articolul din Prosport, dar era o constatare - Laura a putut sa invete saritura 2TY saritura care a facut-o bine la mondiale in AA pe cind altele nu. Afirmatia asta a fost in urma faptului ca doamna Peng sustine ca Adela Popa nu a invatat pe nimeni nimic la sarituri. Asa o fi dar uite ca una dintre elevele Adelei poate.
Deci concluzia mea este ca mai depinde si de gimnasta, nu toate pot fizic, o tona de atentii nu pot face o gimnasta sa sara daca nu poate fizic, simplu asa cum ai spus totul trebuie schimbat la baza prin programa dupa care li se preda acestor gimnaste in asa fel incit dificultatea sa creasca mai rapid la juniorat. Practic aceste gimnaste nu ar trebui sa iasa din juniorat fara niste D-uri decente si asta se impune de la federatie.

cristina.t
20th December 2015, 10:58
Poate de aia nici una din lotul respectivei antrenoare nu face 2TY fiindca si-a ocupat tot timpul ca sa o invete numai pe Laura, iar pe celelate le-a lasat aruncate undeva in sala. Cand sta antrenorul si-si dedica timpul doar cu tine zi de zi pana la urma reusesti sa iti depasesti "barierile fizice" si reusesti sa faci.
Si Iridon are o saritura slaba si nu-mi amintesc ca vreo alta gimnasta din grupa respectivei antrenoarei sa straluceasca la sarituri.

sorin2782
20th December 2015, 11:40
da atunci cind unui copil ii acorzi putina atentie alta e motivatia dar un copil atunci cind vede ca munceste si i se ia si ceia ce a cistigat[atunci cu inlocuirea la aa]nu stiu care mai e motivatia poate si timiditatea lu Iridon este si datorita faptului ca e tinuta in unbra altora

ela_diana
20th December 2015, 13:32
Eu vreau sa subliniez ca trimiterea la Deva a celor 4 este o minciuna,praf in ochi. Este o invitatie subtila sa se retraga. Nu ca se va conta pe ele pentru 2020. Vor sa spuna ca se bazeaza pe Anda si pe Denisa pt 2016? Nu cred. Au vrut sa nu faca valuri dar iata ca nu toata lumea tace. Iar lipsa de motivatie invocata de ei a cui vina e? Ce fel de pedagogi sunt aceste persoane responsabile de pregatirea aces tor copii?

Spiridonova.Fan
20th December 2015, 14:08
Ada, la ce schimbari te mai astepti? Nu vezi ca federatia noastra se sperie de schimbare ca dracu de tămâie?!

Iar lipsa de organizare la nivel national e ceva de rusine! E trist sa vezi cum in Rusia sau America fiecare nivel are cerinte minime, iar la noi fetele se prezinta asa de slab la competitii domestice. Noi de mult ar fi trebuit sa avem ceva mai organizat, dar si felul in care se dau notele e banal.

Spre exemplu, iata un exercitiu de "mica gimnasta" la paralele, in Rusia:
https://www.youtube.com/watch?v=rP_Nfcjw9Fo

cristina.t
20th December 2015, 16:34
Ce fel de pedagogi sunt aceste persoane responsabile de pregatirea aces tor copii?

Cred ca ne putem facem o imagine de ansamblu vis-a-vis de calitatea lor de pedagogi din cele cateva filmulete scapate pe internet, din rezultatele obtinute in ultimul timp, din modul in care se iau deciziile, de cum se prezinta tot lotul la nivel tehnic si "motivational".

Spiridonova.Fan
21st December 2015, 07:26
Eu vreau sa subliniez ca trimiterea la Deva a celor 4 este o minciuna,praf in ochi. Este o invitatie subtila sa se retraga. Nu ca se va conta pe ele pentru 2020. Vor sa spuna ca se bazeaza pe Anda si pe Denisa pt 2016? Nu cred. Au vrut sa nu faca valuri dar iata ca nu toata lumea tace. Iar lipsa de motivatie invocata de ei a cui vina e? Ce fel de pedagogi sunt aceste persoane responsabile de pregatirea aces tor copii?

Pai la ce altceva te astepti de la gimnaste care acuza probleme cu motivatia de 2 ani de zile? Si au lipsit de la perioadele de pregatire din 2014...Eu nu zic ca se vor retrage automat, motivatia trebuie ca ele sa o gaseasca, iar Lili Cosma ar putea fi o influenta buna.

De ce sunt incluse Butuc si Stanciu nu am nici o idee (si pentru mine sunt cele mai mari semne de intrebare dintre cele 12). Avand in vedere ca echipa va fi compusa din Iordache/Ponor/Bulimar ca baza, echipa asta are nevoie de inca o paralelista puternica, si preferabil cineva cu D mare la sarituri si barna.

cristina.t
21st December 2015, 08:02
Avand in vedere ca echipa va fi compusa din Iordache/Ponor/Bulimar ca baza, echipa asta are nevoie de inca o paralelista puternica, si preferabil cineva cu D mare la sarituri si barna.

Cred ca este destul de greu de gasit o paralelista puternica in lot, in afara de Larisa poate Andreea I si Maria O se mai pot ridica la un nivel decent la paralele. D mare la sarituri si barna nu prea vad la nici una din fetele care nu sunt mentionate ca echipa nucleu (Larisa, Diana, Cata), dar cine stie poate B&B scoate bagheta magica si reuseste sa aduca o fata la un nivel bun atat la sarituri, barna si poate paralel care sa completeze echipa.

iulia_p
21st December 2015, 09:38
Cred ca este destul de greu de gasit o paralelista puternica in lot, in afara de Larisa poate Andreea I si Maria O se mai pot ridica la un nivel decent la paralele. D mare la sarituri si barna nu prea vad la nici una din fetele care nu sunt mentionate ca echipa nucleu (Larisa, Diana, Cata), dar cine stie poate B&B scoate bagheta magica si reuseste sa aduca o fata la un nivel bun atat la sarituri, barna si poate paralel care sa completeze echipa.
Ar mai fi Ana buna la sarituri... iar la barna cred ca poate creste. Ea mi se pare ca in ultimul an a intrat in vizorul antrenorilor, lucru decisiv se pare la noi, unde de la o posta se vede ca nu sunt toate egale.
Sa nu uitam de Laura. E la un nivel mai bun decat restul... si probabil ca se va mentine acolo. E pana la urma o fata muncitoare si are si norocul de a beneficia de sustinere.

ela_diana
21st December 2015, 10:19
Inteleg ca cele doua au probleme de motivatie dar cum le-au pastrat pe cele doua o puteau antrenat in Bucuresti si pe Asiana. Dar in fine orgoliile sunt mari in gimnastica romaneasca asa ca la ce sa te astepti. Si nu cred ca in cateva luni Butuc si Stanciu ca prin magie o sa scoata niste paralele super ori vor scoate vreun amanar la sarituri. Sa fim realisti.

iulia_p
21st December 2015, 10:24
Ce tare e chestia asta cu problemele de motivatie... Cum sa fii motivat atunci cand sunt atat de multe nedreptati in jurul tau?!?
Am inteles ca e un pic diferit cazul Andreei Munteanu, care spunea doamna Bitang ca a fost cam mereu asa, cu sincope in pregatire, dar restul... Sunt sigura ca laudele si atentia acordate selectiv au legatura cu motivatia fetelor.

ela_diana
21st December 2015, 10:43
Poti sa fii sigura de asta Iulia. Toti care avem copii la scoala stim despre ce e vorba. Daca un profesor o sustine mai mult pe x , ceilalti copii vad si credeti-ma ca sufera. Sunt copii pana una alta. Rusine acestor antrenori care avantajeaza pe unele iar celelate stau si privesc si se intreaba eu ce am facut sa imi vb asa .Ar trebui ca in salile de sport sa existe camere de luat vederi. Ar ajuta si sportivele sa vada unde pot corecta si asa nimeni nu ar mai putea avantaja pe nimeni ca ar fi trasi la raspundere.

iulia_p
21st December 2015, 11:05
Ce mi se pare trist, si de fapt aici cred ca e problema, este ca de la varf porneste totul.

E suficient sa te uiti la clasamentul celor mai bune de anul acesta. Am ajuns sa o respect pe Laura pentru faptul ca munceste mult, a reusit sa progreseze, cu toate ca nu are cel mai mare potential pentru o gimnasta.

Totusi... e pe locul 2 dupa Larisa intr-un an in care am avut campioana europeana si dubla medaliata la Baku... Si nu Adela Popa a facut aceste clasamente. Ca tot vorbeam de motivatie.

Spiridonova.Fan
21st December 2015, 12:40
Inteleg ca cele doua au probleme de motivatie dar cum le-au pastrat pe cele doua o puteau antrenat in Bucuresti si pe Asiana. Dar in fine orgoliile sunt mari in gimnastica romaneasca asa ca la ce sa te astepti. Si nu cred ca in cateva luni Butuc si Stanciu ca prin magie o sa scoata niste paralele super ori vor scoate vreun amanar la sarituri. Sa fim realisti.

Si mie mi s-a parut ciudata strategia de a trimi-te pe Asiana acasa, dar daca stai bine si te gandesti Asiana nu prea are cu ce ajuta echipa. Poate la paralele, dar nivelul tehnic oricum e foarte scazut, iar experienta internationala e chiar non-existenta. Nu e vina ei, asta-i trist...

ela_diana
21st December 2015, 15:41
Si mie mi s-a parut ciudata strategia de a trimi-te pe Asiana acasa, dar daca stai bine si te gandesti Asiana nu prea are cu ce ajuta echipa. Poate la paralele, dar nivelul tehnic oricum e foarte scazut, iar experienta internationala e chiar non-existenta. Nu e vina ei, asta-i trist...
Dar folosind aceeasi logica nici Anda si nici Denisa nu vor ajuta echipa. Care e explicatia lor privind modul de selectionare a gimnaste lor?

AntoniaA
21st December 2015, 15:58
Stati un pic, Anda avea o barna frumosa, era in 2014 de D 5.6 probabil acum a mai crescut D-ul, la paralele pierde la tinuta dar cine stie poate daca intra intr-un ritm de antrenamente intensive sint sanse sa corecteze exercitiu. Cred ca face parte din grupul celor de perspectiva si ii doresc sa fie ferita de accidentari si sa profite de prezenta in sala a antrenorilor B&B.

cristina.t
21st December 2015, 18:49
Ar trebui ca in salile de sport sa existe camere de luat vederi. Ar ajuta si sportivele sa vada unde pot corecta si asa nimeni nu ar mai putea avantaja pe nimeni ca ar fi trasi la raspundere.

Poate de aceea la americani exista acele sali cu ferestre iar parintii pot vedea de sus ca totul e ok cu copilul in timpul antrenamentelor. Poate nu ar strica nici la noi niste camere de supraveghere si asemenea sali, in cazul in care un parinte suspecteaza un abuz sa poata cere derularea casetei si/sau sa asiste la antrenamente.

mayas
21st December 2015, 19:40
acum fetele se antreneaza in aceasi sala cu lotul masculin?

mihaidascalescu
21st December 2015, 21:07
acum fetele se antreneaza in aceasi sala cu lotul masculin?

si eu ma intrebam asta, acu vreun an se spusese ca in niciun caz nu se poate asa ceva la manoliu.

acu poate ca nu mai conteaza. :happy:happy:happy

exista o incropeala si un neprofesionalism acolo ca te cutremuri.


Poate de aceea la americani exista acele sali cu ferestre iar parintii pot vedea de sus ca totul e ok cu copilul in timpul antrenamentelor. Poate nu ar strica nici la noi niste camere de supraveghere si asemenea sali, in cazul in care un parinte suspecteaza un abuz sa poata cere derularea casetei si/sau sa asiste la antrenamente.

deci o dati cu sefeuri de genul cata si Sandra ne vor duce pe culmile gimnasticii si acum veniti cu alte sefeuri de sali, auzi sali, noi cu ferestre
cind cluburile n-au // sau birne ?

e bine sa vezi ca suntem ancorati in realitate. :happy

iulia_p
22nd December 2015, 11:01
Orice faci, daca nu exista buna credinta, tot nu e ce trebuie...

Atunci cand federatia va urmari in primul rand ca totul sa fie transparent si corect, si antrenorii se vor comporta ca atare. Copiii vor fi motivati sa munceasca, daca vor vedea roadele muncii.

Dar cand nici macar amaratul ala de clasament anual nu e corect, arbitrele stabilesc o castigatoare la un concurs national si apoi se razgandesc pur si simplu, ce pretentie sa mai avem?

Daca nu se face ceva in directia aceasta, sa fii gimnasta de succes in Romania va insemna sa fii campioana nationala si atat.

cristina.t
22nd December 2015, 19:13
deci o dati cu sefeuri de genul cata si Sandra ne vor duce pe culmile gimnasticii si acum veniti cu alte sefeuri de sali, auzi sali, noi cu ferestre
cind cluburile n-au // sau birne ?

e bine sa vezi ca suntem ancorati in realitate. :happy

Visam si noi frumos, chiar daca unora li se pare de domeniul SF. Si de ce ma rog la unii se poate si la noi nu?

mihaidascalescu
22nd December 2015, 22:55
Pai aici e problema. Voi visați. În loc sa puneți mana și sa faceți ceva stați și visați. Cind zic voi ma refer la țara nu la voi ca indivizi aici pe ols.
Daca or sa vrea aia sa facă și dacă se poate face samd. Asta e la ordinea zilei în romanica.

Sa inteleg ca nu ești de acord cu termenii mei sf.
Pai sa vedem:
Cind au primit europeanul am zis ca e sf ca vor face imbecilii sala in bucale. Mi-au sărit în cap nu știu citi ca denigrez ca alea alea. Acum la sscadenta vedem ca nu au făcut deci unde e denigrarea aia? Curat sf a fost, exista doar în imaginație sala aia.
QED.

cristina.t
23rd December 2015, 07:26
Pai aici e problema. Voi visați. În loc sa puneți mana și sa faceți ceva stați și visați. Cind zic voi ma refer la țara nu la voi ca indivizi aici pe ols.
Daca or sa vrea aia sa facă și dacă se poate face samd. Asta e la ordinea zilei în romanica.

Sa inteleg ca nu ești de acord cu termenii mei sf.
Pai sa vedem:
Cind au primit europeanul am zis ca e sf ca vor face imbecilii sala in bucale. Mi-au sărit în cap nu știu citi ca denigrez ca alea alea. Acum la sscadenta vedem ca nu au făcut deci unde e denigrarea aia? Curat sf a fost, exista doar în imaginație sala aia.
QED.

Ce putem face noi ca fani decat sa semnalam problemele care sunt si eventual sa venim cu sugestii?
Daca tu ai o problema personala cu federatia sau cu oricine implicat in gimnastica incearca sa o rezolvi singur nu astepta ca altii sa o faca pentru tine.
Oricum la noi in tara tot ce ar trebui sa fie normalitate si de bun simt este de domeniul SF pentru cei care ar trebui sa asigure asa ceva.

mihaidascalescu
23rd December 2015, 09:46
Oricum la noi in tara tot ce ar trebui sa fie normalitate si de bun simt este de domeniul SF pentru cei care ar trebui sa asigure asa ceva.

ma bucur ca ai deschis ochii si ai ajuns la concluzia mea.

voi ca fani ar trebui sa incetati cu sugestii tot de domeniul sf precum: echipa e rezolvata pt ca avem cata si Sandra supersalvatorii nostri pt ca exact asa cum prezentam acu vreun an NU ASTA E SOLUTIA. Unde au fost cata si Sandra? inexistente la Glasgow.

ar trebui sa va ancorati in realitate si daca vreti sa suportati echipe care se lupta la medalii trebuie sa va schimbati ori sportul ori afinitatile de tari.

daca vreti sa suportati looseri puteti sa-i dati in continuare. chestia e ca am mai auzit placa: noi le suportam pe fete daca cistiga sau nu castiga ceea ce este onorabil.

numai ca nu s-a tradus in practica acest support, dupa dezastrul din toamna era un desert de suporteri pe aici de ziceai ca esti in Kalahari.:happy:happy:happy

mihaidascalescu
23rd December 2015, 10:00
numai ca nu s-a tradus in practica acest support, dupa dezastrul din toamna era un desert de suporteri pe aici de ziceai ca esti in Kalahari.:happy:happy:happy

ce pot sa deduc din asta decit ca mai nimanui nu-I place de looseri.

Spiridonova.Fan
23rd December 2015, 12:12
ma bucur ca ai deschis ochii si ai ajuns la concluzia mea.

voi ca fani ar trebui sa incetati cu sugestii tot de domeniul sf precum: echipa e rezolvata pt ca avem cata si Sandra supersalvatorii nostri pt ca exact asa cum prezentam acu vreun an NU ASTA E SOLUTIA. Unde au fost cata si Sandra? inexistente la Glasgow.

ar trebui sa va ancorati in realitate si daca vreti sa suportati echipe care se lupta la medalii trebuie sa va schimbati ori sportul ori afinitatile de tari.

daca vreti sa suportati looseri puteti sa-i dati in continuare. chestia e ca am mai auzit placa: noi le suportam pe fete daca cistiga sau nu castiga ceea ce este onorabil.

numai ca nu s-a tradus in practica acest support, dupa dezastrul din toamna era un desert de suporteri pe aici de ziceai ca esti in Kalahari.:happy:happy:happy

Domnule Dascalescu aveti o gura sparta mai ceva ca a politicienilor romani :rolleyes:

mihaidascalescu
23rd December 2015, 12:58
Domnule Dascalescu aveti o gura sparta mai ceva ca a politicienilor romani :rolleyes:

buuuuun, fie ca tine daca imi arati unde am mintit ca politrucii romanaci.:happy:happy:happy

Capitanu.Burcea
23rd December 2015, 13:01
Domnul Dascalescu sustine echipa feminina de clubbing a Marii Britanii. Dar stiti cum sunt englezii:galagiosi, impertineti, aroganti... Dansul e obisnuit sa sustina fetele chiar si in momentele cele mai grele, cand gravitatia invinge mereu sticla de tarie. La noi exista vorba 'a bea ca porcu' pt asemenea indeletniciri obstesti. In Marea Britanie sunt f atenti la nuante si nu iau chiar asa porcul in deradere. La cata destrabalare e acolo la sfarsit de saptamana, pana si porcul ar putea da o lovitura de cocina, cum s-a mai intamplat in cartea lui Orwell. Asa ca ciocu' mic, Dascalescule, si lasa figurile astea de Gene Kelly. Raj Kapoor ti se potriveste mai bine :D

mihaidascalescu
23rd December 2015, 13:03
uite un capitan mai sus care habar nu are de ce vorbeste.:happy:happy:happy

Capitanu.Burcea
23rd December 2015, 13:24
Mi-am depus cv-ul pt echipa ols de descarcerare a userilor blocati intre stereotip si aberatie. Acum stii :D

cristina.t
23rd December 2015, 13:25
Off topic: se intampla si la case mai mari sa greseasca "juriul", sau ma rog prezentatorul, incoronarea "reginei" nu numai la noi la nationalele de gimnastica: https://www.youtube.com/watch?v=nmqAjr0xs04#t=227 :))

mihaidascalescu
23rd December 2015, 14:27
Mi-am depus cv-ul pt echipa ols de descarcerare a userilor blocati intre stereotip si aberatie. Acum stii :D

Nope, still nothin.