PDA

View Full Version : ||4HT|| Turneul celor 4 trambuline 2014/2015



whisper
21st December 2014, 23:10
Mai sunt cateva zile si va incepe Turneul celor 4 trambuline! Cine credeti ca are cele mai multe sanse?

27 December 2014 16:30 HS137 |Oberstdorf (GER)
28 December 2014 16:30 HS137 |Oberstdorf (GER)
31 December 2014 14:00 HS140 |Garmisch-Partenkirchen (GER)
01 January 2015 14:00 HS140 |Garmisch-Partenkirchen (GER)
03 January 2015 14:00 HS130 |Innsbruck (AUT)
04 January 2015 14:00 HS130 |Innsbruck (AUT)
05 January 2015 16:30 HS140 |Bischofshofen (AUT)
06 January 2015 16:30 HS140 |Bischofshofen (AUT)

Lordul
22nd December 2014, 16:31
revine Stoch ?

Ammann va incerca sa castige !!! Kasai poate face o figura buna.,,Koffler , Schlieri , Koudelka..Prevc , Kranjec ,Kraft...sau o mare-mare surpriza

whisper
22nd December 2014, 22:07
Despre Kamil:

FIS Ski Jumping: The question follows up on this: How high are the chances that you will be able to compete in the 4-Hills-Tournament?

Stoch: At this point I can't say that. I hope that it'll work, but as I said, I still need some time.
Din ce se pare va participa doar daca se va simti cu adevarat bine, nu vrea sa riste, tinand cont ca va urma si Campionatul Mondial!
Mai multe poti citi in inerviul dat de el
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=kamil-stoch-not-angry-the-situation.html

whisper
22nd December 2014, 22:35
Norvegia si-a desemnat echipa pentru 4HT: Anders Fannemel, Anders Bardal, Rune Velta, Daniel Andre Tande, Phillip Sjoeen, Johann Andre Forfang si Anders Jacobsen!
Antrenorul considera ca in sfarsit are o echipa puternica si au mari sanse la castigarea turneului!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=norwegian-team-for-hills-tournament-named.html


La 4HT nu vor participa Janne Ahonen si Wolfgang Loitzl!
Echipa Finlandei: Lauri Asikainen, Anssi Koivuranta, Jarkko Maeaettae si Sami Niemi.
Echipa Austriei:Michael Hayboeck, Stefan Kraft, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Diethart, Manuel Fettner si Manuel Poppinger.
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=hills-tournament-without-janne-ahonen-and-wolfgang-loitzl.html

Lordul
22nd December 2014, 23:24
Ahonen oricum l-a castigat de 5 ori !

whisper
23rd December 2014, 23:23
Si crezi ca nu i-ar fi placut sa il mai castige si a 6a oara :P

ichigo
27th December 2014, 19:39
s-au incheiat calificarile din cadrul primei etape a turneului celor patru trambuline, si care a fost castigata de peter prevc, urmat de schlierenzauer si de kassai. e interesant faptul ca hayboeck si koudelka erau pregatiti sa sara, insa vantul foarte puternic din finalul calificarilor le-a dat planurile peste cap. astfel ca maine vom avea parte de niste dueluri interesante: koudelka - kassai, hayboeck / schlieri si amman cu prevc. totusi sa te imperecheyi cu un rival nu stiu daca e cea mai buna solutie, mai ales ca si vantul isi poate face de cap in etapa de maine. competitia va fi maine pe eurosport HD, intrucat eurosport ro da premier league.

Lordul
27th December 2014, 23:21
a revenit si Stoch deci va fi interesant....

Ammann daca va castiga turneul va face grand-slamm-ul in lumea "icarilor moderni" doar Matti Nykanen il mai are , adica : medaliat cu aur la Olimpiada , castigator al Campionatului de Zbor cu Schiuri , Castigator al Campionatului Mondial de Sarituri cu Schiurile , Castigator al Cupei Mondiale si Castigator al Turneului celor 4 trambuline

whisper
27th December 2014, 23:34
As vrea sa castige Kasai!
Eu cred ca Hayboeck si Koudelka au gresit ca nu au sarit azi! Fannemel a reusit o saritura foarte buna, chiar in acele conditii!

astfel ca maine vom avea parte de niste dueluri interesante: koudelka - kassai, hayboeck / schlieri si amman cu prevc.
Si sa speram ca oricare va fi castigatorul din acele perechi, ceilalti vor fi printre lucky losers!

Lordul
28th December 2014, 13:52
sa nu uitam ca Sven Hannawald in 2002 nu a sarit in calificari..dar a castigat cele 4 etape ale turneului...performanta unica pana in prezent ! Victorii si la Oberstdorf , Garmisch , Innsbruck si Bischofsohen

Lordul
28th December 2014, 18:38
vremea incurca socotelile !

whisper
28th December 2014, 21:44
da! Din pacate vantul puternic si ninsoarea au amanat competitia pentru maine!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=competition-canceled-sunday-next-try-monday.html

Lordul
29th December 2014, 18:47
si astazi sunt probleme cu vantul...si ninsoarea...

Lordul
29th December 2014, 19:33
offf Ammann parca e blestemat la 4HT....a cazut la revenirea pe sol....pacat

Kasai impresioneaza !

Prevc s-a dus la 139.5m

Lordul
29th December 2014, 20:45
Stefan Kraft a castigat prima etapa de la Oberstdorf dupa 2 saritura de 136,5m respectiv 129m . El a fost urmat de conationalul sau M.Hayboeck si de Peter Prevc care in prima mansa s-a dus pana la 139,5 m . Kamil Stoch s-a clasat al-4-lea la revenire 131,5m in mansa secunda.Schlieri a dezamagit..Kasai s-a clasat pe locul 8 in spatele lui Koudelka.Fannamel a ajuns pe 6.Koffler pe 5.

Clau7_D
29th December 2014, 21:42
Cred ca primii 2 de azi vor claca in etapele urmatoare. Eu unul il vad pe Prevc favorit urmat de Stoch :D

whisper
29th December 2014, 23:41
De ce crezi ca vor claca? Pana acum in CM, cei doi au avut evolutii foarte bune si daca nu era Kraft pe podium era Hayboeck asa ca e posibil ca unul din ei sa castige! Dar a fost doar prima etapa, la 4HT, totul e posibil!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=austrians-take-double-win-hills-opener.html

Clau7_D
30th December 2014, 00:36
E doar o parere personala (ajutata si de antipatia avuta pentru austrieci :D). Sa-i vedem si in etapa urmatoare, daca vor repeta performanta de azi atunci inseamna ca m-am inselat :) important e sa vedem spectacol :ok:

ichigo
30th December 2014, 11:08
nici eu nu sunt un fan al austriecilor, dar kraft si hayboeck mi se par mult mai simpatici decat schlierenzauer care mi se pare ca si-a cam luat lumea in cap dupa cele 53 de victorii, ultima cea de la lilehammer fiind una norocoasa. daca nu ma insel e prima victorie a lui kraft in cupa mondiala si el a explodat in acest an la wisla, unde detine recordul trambulinei. situatie similara si in cazul lui hayboeck, care tot era la prima victorie. in fine la GP se anunta a fi vreme buna, ciudat fiindca la garmisch erau probleme mai mari ca la oberstdorf. kiar competitia e de urmarit in continuare.

Lordul
30th December 2014, 11:56
ar fi a 7 victorie consecutiva a austriecilor in turneu daca Kraft sau Hayboeck se vor impune

whisper
31st December 2014, 00:12
Ma bucur sa vad ca aceasta competitie a adunat mai multe postari ca etapele de pana acum a CM! Sper sa continuati tot asa si va astept si in continuare pe aici!
PS: La multi ani! Fie ca 2015 sa fie un an mai bun!

Lordul
31st December 2014, 00:17
Urmeaza "Saritura peste an " Garmisch Partenkircken , calificarile pe 31 decembrie si etapa propiu-zisa pe 1 ianuarie !!!!

ichigo
31st December 2014, 16:46
calificarile de azi de la garmisch partenkirchen au fost castigate de anders jacobsen, care in antrenamente a corectat recordul trambulinei ajungand la 145 de metri. pe doi s-a clasat kassai, iar pe trei prevc. koudelka a fost descalificat, insa fiind precalificat nu il va costa participarea in competitie. astfel ca va fi imperecheat cu prevc, amman cu kassai, iar schilieri care n-a sarit deloc azi, va fi cu jacobsen. Va urez un An Nou Fericit si La Multi Ani !

Clau7_D
31st December 2014, 17:19
Frumoasa evolutia lui Jacobsen de azi, il vad ca principal favorit in competitia de maine :)

Clau7_D
31st December 2014, 17:21
P.S.: La multi ani si multa multa sanatate! Sa ne auzim cu bine! :D

liverpool-kid
1st January 2015, 17:12
si Jacobsen castiga...a fost etapa lui, cap-coada si consider ca a meritat aceasta victorie!

ichigo
1st January 2015, 17:52
e un sezon ultradeschis. atat pentru castigarea turneului celor patru trambuline, unde prevc poate fi considerat la egalitate cu kraft, care azi nu a prea stralucit. cat si pentru marele glob de cristal din cadrul cupei mondiale. urmeaza innsbruck, cu cea mai mica trambulina mare din cadrul turneului, mai ales ca lungimea este de doar 130 metri.

Lordul
1st January 2015, 20:19
Anders Jacobsen s-a impus la Garmisch , urmat de Simon Ammann si Peter Prevc.Schlierentzauer desi a ajuns la 139,5 m s-a clasat doar al-4-lea.

Sa vedem ce va fi in Ceanul de la Innsbruck...si daca vom vedea sarituri de 130m

Clau7_D
1st January 2015, 20:38
Etapa foarte interesanta astazi, pe langa victoria de necontestat a lui Jacobsen, Prevc s-a apropiat la 1 punct de Kraft si o sa avem un duel pe cinste. Prevc are 2 locuri 3 pana acum, daca continua asa e posibil sa repete ce a facut Ahonen cand a castigat Turneul fara nici o victorie de etapa :)

Lordul
1st January 2015, 22:50
dar Kraft va fi pe teren propiu in Austria

SwedishMafia
2nd January 2015, 00:02
credeam ca noriaki kasai s-a retras... :))

Tracoromana
2nd January 2015, 14:47
Rezultate intermediare la Turneul 4HT:
http://data.fis-ski.com/pdf/2015/JP/3835/2015JP38354H.pdf
.

liverpool-kid
2nd January 2015, 23:06
peter prevc de va castiga vreo etapa va castiga turneul...e cel mai constant dintre toti saritorii...chiar de nu a castigat vreo etapa pana acum

Redboy
3rd January 2015, 11:52
Tare rau imi pare pentru Ammann. Cazatura de la Obersdorf i-a compromis turneul. Sper totusi sa se impuna in cupa mondiala.

Lordul
3rd January 2015, 14:45
recordul trambulinei de la Innsbruck e detinut de Sven Hannawald inca din 2002 cu 134,5m

ichigo
4th January 2015, 18:09
show total pe bergisel, unde am avut parte de artificii, mai ceva ca la ciclism. etapa a fost castigata de richard freitag, la etapa cu numarul 50 din cadrul turneului celor patru trambuline, iar stefan kraft a doborat recordul trambulinei detinut de hannavald, ajungand la 137 metri. iar podiumul a fost completat de "gemenii" amman si kassai, care au impartit locul 3. iar kraft este in proportie de peste 90% virtual castigator al trofeului. :ok:

aceasta editie a fost una inedita: oberstdorf cu probleme, unde de regula nu sunt, garmisch - viceversa, innsbruck - show total, unde de regula competitia era anulata dupa prima mansa. si urmeaza Bischofshofen. :mda::))

Adrian S.
4th January 2015, 18:52
Daca-mi permiti o completare


show total pe bergisel, unde am avut parte de artificii, mai ceva ca la ciclism. etapa a fost castigata de richard freitag, la etapa cu numarul 50 din cadrul turneului celor patru trambuline, de la ultima victorie germana.

Parerea mea ca aceasta victorie venea cu doua etape mai devreme daca nu se accidenta Wellinger.

ichigo
4th January 2015, 19:00
nu stiu cum s-ar fi descurcat wellinger in turneu daca nu se accidenta la inceputul sezonului. iar, singurul record omologat este al lui kraft, nu al lui hayboeck, fiindca acesta a atins zapada si cu mana. asa e regulamentul.

Lordul
4th January 2015, 20:06
Kraft a ajuns la 137m...! si victoria in turneu probabil ca ii va reveni

Clau7_D
4th January 2015, 21:21
Azi n-am reusit sa vad decat primele 20 de perechi din prima mansa :headbang: se pare ca am pierdut ce a fost mai spectaculos :(

liverpool-kid
4th January 2015, 22:39
inca de la inceputul turneului mi-am dorit sa vad innsbruck...am presimtit ca va fi un spectacol total...fiecare a avut rolul sau azi si totul a fost bine pus in aplicare

whisper
5th January 2015, 23:32
Intr-adevar foarte frumoasa competitia de la Innsbruck!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=richard-freitag-wins-the-bergisel.html

Ce mi-a placut de Simi cand se bucura ca e cu Noriaki pe primul loc(ambii terminand pe 3)! Tare simpatica faza!

Si calificarile de azi de la Bischofshofen au fost pe masura! Cel mai tare duel va fi intre Hayboeck( :no1 :P ) si Simi(no 50)!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=victory-the-qualification-michael-hayboeck.html
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=facts-figures-about-the-fis-ski-jumping-world-cup-bischofshofen.html

Lordul
6th January 2015, 09:23
si intre Hayboeck si Kraft pentru victorie...sunt sigur ca Hayboeck va incerca sa se ducal a 143m pentru a spera inca la victoria in turneu

Lordul
6th January 2015, 19:43
s-a lovit rau Ammann...

Hayboeck castiga etapa...urmat de Kasai pe 2 si Kraft pe 3

Lordul
6th January 2015, 20:26
Simon Ammann a suferit un accident teribil în ultima etapă din Turneul celor 4 Trambuline de la Bischofshofen. Elvețianul a căzut în manșa secundă după ce a reușit o săritură de 136 de metri. Campionul elvețian s-a lovit cu capul de sol și a rămas inconștient.
Ammann a fost transportat de urgență la spital avînd fața plină de sînge. BILD scrie că elvețianul este în continuare în comă, iar medicii spun că leziunea este una serioasă. Nu e prima căzătură a lui Ammann în acest turneu, el s-a prăbușit și în prima etapă de la Bischofshofen.

ichigo
6th January 2015, 20:32
cei de la bild spun ca oficialii elvetieni au declarat ca amman este la spital, dar in stare de inconstienta. e o cazatura foarte urata. imi aduce aminte de o cazatura foarte urata a lui jan mazoch la zakopane, care a fost dus cateva zile la terapie intensiva. sper ca accidentul de azi sa nu-l faca pe simi sa ia pe urmele lui morgi, sa-si puna schiurile in pod. desi are o familie si un baietel de trei luni. una peste alta ma bucur pentru michy hayboeck care obtine prima victorie din cariera la cupa mondiala, si pentru stefan kraft pentru victoria din turneu. in sfarsit, a fost un turneu care mi s-a parut unul corect. la editiile anterioare, austriecii ba erau avantajati la note la stil, cazul lui loitzl, sau se intrerupea competitia pentru ca austriecii sa fie protejati.

P.S. lordule, ai luat stirea de pe fanatik. aia habar nu au unde a fost prima etapa. ea s-a desfasurat la oberstdorf in germania.

whisper
6th January 2015, 21:11
P.S. lordule, ai luat stirea de pe fanatik. aia habar nu au unde a fost prima etapa. ea s-a desfasurat la oberstdorf in germania.
Si eu vroiam sa zic ca e vorba de Oberstdorf! :)

Imi pare rau de cazatura lui Simi! Pacat! A fost o etapa foarte frumoasa dar aceasta cazatura a lui Ammann ne-a facut sa ne amintim ca pe cat e de frumos acest sport e si foarte periculos! Sper ca Simi sa isi revina si sa il revedem in competitii!

In alta ordine de idei ma bucur pentru Kraft si Hayboeck(era frumos sa termine la egalitate pe primul loc! ) dar si pentru Kasai care la varsta lui sare atat de bine! Cum bine spuneau comentatorii(desi nu imi plac, nu prea le au cu acest sport) Noriaki-san are varsta celor doi tinerii austrieci la un loc! :)
Parca Schlieri a iesit un pic din zona lui, participand la bucuria celor doi colegi! Rar il vedem asa pe Gregor!
Clasamentul etapei
1.Michael Hayboeck
2.Noriaki Kasai
3.Stefan Kraft
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/events-and-places/event=35169/race=4162/index.html

Clasamentul Turneului
1.Stefan Kraft
2.Michael Hayboeck
3.Peter Prevc

theodor
6th January 2015, 21:22
Va salut pe toti si va urez LA MULTI ANI ! din suflet !
Sper ca Simon Ammann sa isi revina, ar fi o mare pierdere retragerea lui din activitate !

Lordul
6th January 2015, 21:29
Kasai e ca vinul , cu cat imbatraneste cu atat e mai bun

Lordul
6th January 2015, 21:45
cazatura lui Mazoch seamana mai degraba cu cea a lui Morgenstern de la Kulm...ambele caderi violente dupa dezechilibrari in zbor..Ammann a cazut dupa revenirea pe sol

ichigo
6th January 2015, 22:10
morgi sezonul trecut cazuse de doua ori. o data la titisee, la fel ca si amman, si accidentarea grava de la kulm. mi s-a parut ciudat ca anul trecut s-au desfasurat etapele de zbor cu schiurile de la bad mittendorf. apropo, s-a marit punctul k al trambulinei, de la 190 la 200.

Lordul
6th January 2015, 23:14
Simi e constient , misca mainile si picioarele

theodor
6th January 2015, 23:14
Si la Planica se va face la fel. Doar ca nu e gata.
http://www.skisprungschanzen.com/EN/Ski+Jumps/SLO-Slovenia/Planica/0475-Letalnica/

Cat despre Simi, pe site ul fis nu se spune mare lucru. Cred ca , la ora actuala, e cel mai merituos sportiv din bransa (dupa parerea mea).

whisper
7th January 2015, 23:08
Simi e inca in spital dar din ce spun membrii federatiei elvetiene nu are nici o fractura! Cred ca il vom revedea sezonul asta in competitii!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=good-news-from-simon-ammann.html

whisper
7th January 2015, 23:27
Si Nick Fairall s-a accidentat(in calificarile de luni) si este in spital cu suspiciune de leziune la coloana vertebrala! Inca nu s-a dat nici un verdict in cazul sau! Sper ca totul sa nu fie asa grav si sa isi revina si el cat mai curand!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=the-tour-kraft-kasai-kuttin.html

If these two falls wouldn't have happened, it would have been, without a doubt, one of the best 4-Hills-Tournaments of the recent years. But now it has a painful aftertaste.
Sunt de acord!

whisper
11th January 2015, 20:56
Simon Ammann se simte mai bine si a putut pleca din spital!
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=simon-ammann-left-the-hospital.html