PDA

View Full Version : Detenta=mama natura sau maxim 20 cm in plus cu munca



Monkey
30th March 2005, 13:02
Vad ca va tot agitati cu detenta asta. Fratilor, eu sunt convins ca ori e nativa ori este sub decent. Daca ai 80 si castigi 20, poate fi o smecherie. Dunkurile insa se dau din inima si putini au arata acest lucru in tara. Eu mai stiu unul si de aia mi-e prieten. Rogojanul. Eu am dat de sus la 1,64 pentru imi doream treaba asta mai mult decat absolvitul de liceu, titularizarea in echipa de juniori a Stelei, sarmalele lu mama, fundul nu stiu carei colege si asa mai departe. Ma adresez tuturor celor care opineaza pe acesta tema. It's all in the mind boys. Daca va osteniti prin sali de forta sau calcand pe nisip (bizara teorie) sau stati agatati de o bara and so on, eu nu pot decat sa fiu incercat decat de un scepticism amuzat.
Bun comentariul lui Oldgold, cu toate ca destul de haotic. Dunkeri completi in Romania nu exista. Dar exista in schimb unii, si sunt ff putini, care incerca sa faca treaba asta cu profesionalism fata de ei insisi. Cei care nu pot, nu vor face decat sa comenteze ceea ce vad. Mai important insa este sa simtiti si voi macar o data aerul rarefiat de pe langa inel sau icnetul inabusit al vreunui adversar ce o ia in dinti.
Si va rog, nu incercati nici cum sa faceti clasamente, cu toate ca asta e meteahna tuturor. As fi onorat daca raspunsurile vor veni exclusiv de la oameni care dau de sus si in ziua de azi.
Respecte si aveti grija cand va apropiati de panou.... :evil:

Raptor
30th March 2005, 13:13
Ce pot sa zic e ca nu e adevarat (ma refer la partea cu ori e nativa ori e sub decent).

Sunt extrem de multi parametrii care afecteaza o saritura, si probabil ca o sa-i scriu aici (desi exista deja doua threaduri despre subiectu asta, si cu asta 3).

Nu stiu de unde ai scos "20 de cm" si nu "50 de cm" sau "10 cm" dar ma rog, a fost doar o exprimare a ta (cu subinteles).

Anyway, eu iti garantez ca poti sa-ti cresti detenta, daca iti gasesti punctul slab si te antrenezi asa cum trebuie. Din pacate, in Romania, printre cei pasionati, foarte putini isi gasesc punctu slab, si niciunul nu se antreneaza cum trebuie. Asta din cei pe care-i cunosc eu.

Si nu neaparat pentru ca nu-i intereseaza, ci pentru ca nu sunt bine informati/nu au de unde sa fie bine informati.

Multi fac sala doar pentru muschii "care se vad in oglinda" (cum ar fi cvadricepsii, gambe). Ce e interesant e ca cvadricepsii participa foarte putin la saritura de pe 1 (sunt mai activi de pe doua, cand genunchiul e indoit mai mult), iar gambele nu participa (in mod activ) decat cu vreo 5-10 cm.

Ideea e ca cvadricepsii (mai ales vastus medialis) si gambele au un cu totul alt rol, acela fiind de absorbtie a contactului in faza de amortizare. Si ca sa nu-mi sariti in cap ca nu stiti ce e faza de amortizare (despre care am mai vorbit in trecut), e acea "ultima faza" (ultimul contact cu pamantul).

Tu nu stiu cat sari (presupun ca foarte mult) dar ghici ce? Si detenta ta se poate imbunatati, practic nu exista limita decat in fortza musculara. Daca tu faci acuma genoflexiuni cu 200 de kg si peste 3 luni o sa faci cu 400 de kg la aceeasi greutate a corpului, atunci fi sigur ca o sa sari mai mult.

Ce trebuie sa stii e ce drum sa urmezi ca sa ajungi acolo, dar nu ma obosex sa scriu mai mult ca tre' sa plec la scoala.

caseta
30th March 2005, 13:20
pai in cazu asta de la mine nu o sa primesti nici un raspuns
:P

PS: si eu sunt convins ca e 90% nativa si ca mie la nastere nu mi-au bifat checkboxu ala cind mi-au selectat optiunile. ale dreq ursitoare
:-)))))))))))))

Raptor
30th March 2005, 13:25
All right, cand vin din POLI, poate o sa scriu de unde si pana unde e nativ, si ce poti sa faci "daca nu esti na(t)iv" :D

Monkey
30th March 2005, 13:33
Thank you! Dar in conditiile in care ai parte de niste voci precum cele din semnatura, ce rost mai are sa te obosesti cu datul de sus sau cu visatul la treaba asta?

Monkey
30th March 2005, 13:35
Pai, Raptoare, de ce nu zici ca joci prin politehnica si asa? Bine e adevarat ca eu sunt brand new pe forum...dar sunt al naibii de vechi in Politehnica si am facut parte din minunata generatie care a jucat poate cel mai frumos basket de maidan acolo...au, au, au cati jucatori de divizia a au plecat batuti cu basini cu tot!!!!!!!!!!

caseta
30th March 2005, 14:06
Thank you! Dar in conditiile in care ai parte de niste voci precum cele din semnatura, ce rost mai are sa te obosesti cu datul de sus sau cu visatul la treaba asta?
eh, imi ocup si eu timpul .......


nu ma obosex sa scriu mai mult ca tre' sa plec la scoala.
banuiesc ca e vorba de fuckultate ....
:D

danrogojan
30th March 2005, 15:16
Ma gandeam ce s-ar intampla daca slam dunkul are deveni sport olimpic. Rusii s-ar antrena ca dementii si in 3 ani de zile am vedea la olimpidaa o finala la dunkuri intre boris si igor.

Nu cred ca dunkul este un sport in care tre sa se ajunga ca la gimnastica. Romancele, rusoaicele si chinezoaicele nu mai cad de pe barna. Pentru ca au tras ca sclavele 6 ore de antrenament pe zi.

Io unul nu-mi doresc aca ceva. Povestile astea cu maidanezi care iau moneda de pe panou ma incanta mai mult. Faptul ca Harold Miner avea bannere cu numele pe playgroundurile din oakland valoreaza mai mult decat toate concursurile lui castigate.

offff. ma opresc.

Raptor
30th March 2005, 15:20
Adevarat. Mai bine un Earl Manigault decat 10

danrogojan
30th March 2005, 17:02
nu vreau ca din postul meu anterior sa se inteleaga ca nu le respect pe gimnaste.
vorba lui topescu: hai banutule (referindu-se la oana ban)

dar disrepesct maxim pt dictatorii de la federatia romana de gimnastica in frunte cu vieru.

bebe76
31st March 2005, 15:42
Pai, Raptoare, de ce nu zici ca joci prin politehnica si asa? Bine e adevarat ca eu sunt brand new pe forum...dar sunt al naibii de vechi in Politehnica si am facut parte din minunata generatie care a jucat poate cel mai frumos basket de maidan acolo...au, au, au cati jucatori de divizia a au plecat batuti cu basini cu tot!!!!!!!!!!

Am trecut si eu pe-acolo si invidia imi spunea sa astept sa te/va retrageti . Dar din pacate nu mai e deloc ce a fost o data , fara voi .

danrogojan
1st April 2005, 10:38
Monkey, spune-ne mai multe despre vremurile boeme din politehnica. Din cate spui tu politehnica era un fel de rucker. Ash dori sa scriu o carte pe tema asta. Am si eu multe informatii despre alte terenuri din romania. Cel mai tare teren este cel din Baia Mare. Colegiul National Gheorghe Sincai Playground. Insa avem acolo o singura problema. Nu avem legende. Bine, colegiul a dat o gramada de olimpici la matematica, fizica si chimie. Dar legende playground nu gasesti.

Si monkey, in continuare ash dori sa te intreb despre TEI playground. Ce parere ai? Este Sandulache the GOAT? Este GOGU mentorul jucatorilor maidanezi? aaaaaaa? Inelele joase scad din meritele jucatorilor? Nima si Sina aduc putin exotism acestui playground? Sunt ei legendele iraniene ale playgroudrilor romanesti? Romanii au legende pe playgroudurile din Iran. Poate la Politehnicadin Teheran.

caseta
2nd April 2005, 01:55
Looooooooooooooooooooooooooooool

Raptor
2nd April 2005, 04:09
This one is sorta, kinda, slighty smokin... kinda...

rasheedkpenny
2nd April 2005, 18:53
Cel mai tare teren este cel din Baia Mare.

off-topic: Unul dintre cele mai tari terenuri e in Brasov, sub Tampa! DIn pacate se joaca doar la un singur panou(3-la-3), si doar vara cand e uscat, ca terenul respectiv e inconjurat de copaci!

on-topic: raptore, si mie ce imi lipseste ca sa sar mai mult? :D

nr15
2nd April 2005, 20:21
tu nu ai ochii verzi ..de aia nu poti sa dai de sus :P:):D

Raptor
2nd April 2005, 21:02
Habar n-am, ca nu te-am "testat" ... :D

rasheedkpenny
2nd April 2005, 21:58
tu nu ai ochii verzi ..de aia nu poti sa dai de sus :P:):D

15... pot sa dau de sus, dar nu cum vreau eu! BTW, te-am sunat in seara asta dar aveai tel. inchis! Vb. maine, te sun sa mergem pe la un baschet afara! :drak:

Raptor
3rd April 2005, 00:12
Unde mergeti ma? Ca eu daca e ma duc in Voinicelu... sau nu stiu.

smiley19
8th April 2005, 13:36
Nu stiu daca e thread-ul potrivit pentru acest post...anyway de cateva zile am o durere pe os de la glezna in sus pana la genunchi la piciorul stang, piciorul cu care mai sar din cand in cand( lately numai de pe 1 am sarit). Mentionez ca nu am facut nici un fel de program pentru detenta ca sa ma gandesc ca acela ar putea fi cauza, doar calf raises cand aveam timp...A mai avut cineva aceasta problema?

nr15
8th April 2005, 14:36
PAREREA MEA AR FI CA TE DOARE TOT MUSCHIUL SI AI DOAR SENZATIA CA TE DOARE OSUL ...ASTA IN CAZUL IN CARE NU AI PICIORUL RUPT:p:d

Raptor
8th April 2005, 14:46
Sau ca ai "shin splints"... adica o inflamatie dintre cele doua oase din tibie (in cazu in care nu ai tibialisu anterior dezvoltat cum trebuie).

danrogojan
8th April 2005, 17:41
Nu stiu daca e thread-ul potrivit pentru acest post...anyway de cateva zile am o durere pe os de la glezna in sus pana la genunchi la piciorul stang, piciorul cu care mai sar din cand in cand( lately numai de pe 1 am sarit). Mentionez ca nu am facut nici un fel de program pentru detenta ca sa ma gandesc ca acela ar putea fi cauza, doar calf raises cand aveam timp...A mai avut cineva aceasta problema?

Am avut eu. Periostita se numeste. Este ceva tesut dintre mushi si os care se inflameaza la efort.

Tot ce trebuie sa faci este sa pui gheata. 4 reprize pe zi. O repriza inseamna 4 repetari. O repetare inseamna 3 minute gheata, 3 minute pauza.

Daca faci pauza 2-3 zile, timp in care iti pui gheata, ai toate sansele sa dispara durerea. Insa ea poate reveni peste cateva saptamani (la efort). Cand reiei procedeul cu gheata.

Tratamentul mi-a fot recomandat de un maseur sportiv.

Raptor
8th April 2005, 18:18
Am vazut acuma High School Dunk Contest 2005, tocmai a aparut pe net. A fost cam ciudat, l-a castigat Gerald Green (o sa fie in Draft, nu mai stiu daca anu asta sau anu viitor (ca nu am chef sa mai intru acuma pe nbadraft.net)), singuru slam interesant al lui a fost un rider din aruncata, si a mai fost unu care a dat o moara din panou. In rest, cam ciudat.

Bicinigar
8th April 2005, 19:27
Sau ca ai "shin splints"... adica o inflamatie dintre cele doua oase din tibie (in cazu in care nu ai tibialisu anterior dezvoltat cum trebuie).
frate ... nu mai fi ashea
daca pe muschi ii stapaneshti bine de ce spui ca tibia are 2 oase??? :headbang:

smiley19
8th April 2005, 19:48
Ms pentru informatii. Incerc cu gheata. Azi am gasit un inel de 2.60, numa bun pentru exersat slam-uri. Super tare sa dai de sus la asa inaltime.

Raptor
8th April 2005, 20:52
Tibie = ma refer la "lower leg". Cu alte cuvinte, de la genunchi la glezna.

smiley19
8th April 2005, 21:13
Raptor tu mai lucrezi la detenta? Sau esti multumit cu ce ai acum...

Raptor
8th April 2005, 22:11
Eu deocamdata am bronshita/pneumonie/whatever. Deci ... stau si sper sa ma fac bine. In rest, lucrez. La detenta.

Mihai
8th April 2005, 22:15
Sau esti multumit cu ce ai acum...

Ce ai tu mai Raptor??? :pace:

Raptor
8th April 2005, 22:20
Nu pot sa zic "pe post"... ca e prea mult si prea mare... :D

Monkey
11th April 2005, 17:18
Of Dane cum poti sa te irosesti...Atata spiritualitate inchistata in dunkuri, work, baute si trecere a timpului....
Monkey, spune-ne mai multe despre vremurile boeme din politehnica. Din cate spui tu politehnica era un fel de rucker. Ash dori sa scriu o carte pe tema asta. Am si eu multe informatii despre alte terenuri din romania. Cel mai tare teren este cel din Baia Mare. Colegiul National Gheorghe Sincai Playground. Insa avem acolo o singura problema. Nu avem legende. Bine, colegiul a dat o gramada de olimpici la matematica, fizica si chimie. Dar legende playground nu gasesti.

Si monkey, in continuare ash dori sa te intreb despre TEI playground. Ce parere ai? Este Sandulache the GOAT? Este GOGU mentorul jucatorilor maidanezi? aaaaaaa? Inelele joase scad din meritele jucatorilor? Nima si Sina aduc putin exotism acestui playground? Sunt ei legendele iraniene ale playgroudrilor romanesti? Romanii au legende pe playgroudurile din Iran. Poate la Politehnicadin Teheran.

spud_webb
13th April 2005, 12:12
bai , voi ma enervati . e adevarat ca unii sar din nastere mai mult dar poate fi atrenata saritura. de exemplu eu : de la 70 cm la 1 m 15 cm prin atrenament 4 ore pe zii , desi fac cam greu slam ca sunt din aia mari si se pun in fata mea si eu am doar 1m 77 :(

danrogojan
13th April 2005, 12:48
felicitari pt cei 1 m si 15.
la mai mare.
antrenamente fructuoase.

Nightfly
13th April 2005, 13:06
Ha, io sar din nastere mult dar nu am descoperit asta decat cand am inceput sa joc zilnic baschet moment cand parca 'mi-a explodat' detenta si acum la 15 ani am intre 90 cm si 1 m de pe 1, iar de pe 2 deabia dau:) Insa fara munca nu poti sa sari de loc mult adica daca eu m-as fi apucat de cricket nu as fi aflat niciodata ca am potential de saritura.

danrogojan
13th April 2005, 16:05
Despre Adrian Arbuzov, fost jucator de volei la Explorari Baia Mare, se spunea pe vremuri ca avea detenta de 1m 20cm. Cea mai mare din Romania.
Si cum informatia mi-a fost data de un profesor din lumea voleiului (Cornel Butoi), tind sa cred ca e adevarata.

Bicinigar
14th April 2005, 00:30
yo zic sa vorbeshti cu Dragosh Barbu , ca cica sarea shi yel ceva la vremea lui
uni zic ca ar fi avut cea mai mare detenta dintre ashtia care o ard cu mingea la inel
shi mai am shi yo o intrebare :"prin ce parte a tzarii se FAC slamurile ? ca in sud ,aici se dau" :headbang:

danrogojan
14th April 2005, 10:11
nu am sa vorbesc cu dragosh barbu.

Raptor
14th April 2005, 13:35
Ok, whatever you say...

Ce vreau sa spun e ca o sa scriu un program in romana (finally), bine... program impropriu spus pentru ca fiecare din noi e diferit si trebuie sa va facetzi singuri programul, in urma unor "template-uri" sa zicem asa.

O sa scriu cam tot ce stiu, faza e ca o sa fie cam mare, dar pentru cine intereseaza si vrea sa stie ce/cum/cand/de ce sa faca ceva, si nu doar sa urmeze pe X pentru ca asa zice el ca e bine, atunci e recomandat. Anyway, ideea e sa ai baza in ceea ce faci si sa stii la ce iti foloseste un anume lucru.

Nu stiu cand o sa fie gata, pentru ca am in gand sa mai fac rost de niste informatii.

spud_webb
15th April 2005, 11:40
merci , dar eu nu ma mai antrenez acum , doar joc . imi ajunge o detenta atata . mie frica ca-mi rup naiba picioarele daca ma mai antrenez mult asa :headbang:

Raptor
15th April 2005, 12:55
Erm... si cam cum te antrenezi tu de iti rupi picioarele... :ciocan:

Cipangoo
26th April 2005, 11:11
Poate ca i-e frica de cadere... Ajungi sa sari asa de sus ca atunci cand pici de-acolo iti rupi picioarele... ;)

nr15
5th May 2005, 21:50
nu-i chiar de ras ..
oamenii relativ mici pana in 1.80 ..care sar 1 m ..sunt mult mai predispusi la accidentari (ewntorse de glezne sau genunchi) decat cei de 185- 195 care sar 45- 70 de cm si ajung tot la aceiasi inaltime
eu o spun din propie experienta:
cel putin 3,4 entorse grave pe fiecare glezna :(

Mihai
5th May 2005, 21:53
Hai ca stim toti ca vrei sa te lauzi ca sari mult :pace:

nr15
5th May 2005, 21:55
hihihihihi ..trebuia sa spui si tu ceva ...
mai pana una alta ..daca sari mai mult ca mine ..."hai sa ne incercam puterile ":P

Mihai
5th May 2005, 21:57
Puterile mele au fost absorbite de burta pt moment :D
Mai vorbim cand/daca scap de ea, daca nu, nu am nici o sansa! Na sa auda lumea :D:D

nr15
5th May 2005, 22:01
daca stai asa ...cu "bratele incrucisate pe piept" cum crezi ca o sa scapi de burta ?????

1/2Om1/2Belea
6th May 2005, 23:48
monkey, ma scuzi ca postez aici, nefiind chiar un dunker consacrat (pentru dosar, sunt chiar praf), asa cum probabil ti-ai dorit tu sa fie toti cei ce posteaza aici. dar ce naiba, vrei sa fii numa tu cu dan pe aici? ei dracia dreq !!! asa... glumeam (nu cu partea cu prafu), dar... ce voiam sa zic, ar fi bine daca ai mai posta si tu din cand in cand, din mom ce ai tot inceput threadu.

cred ca multa lume ar aprecia daca, in marinimia ta, ai putea sa vorbesti putin si despre tine, despre stilu ta, nu doar de pasiunea ta de a da de sus. adica nu pot sa cred ca chiar n-ai dat sprinturi, n-ai facut exercitii, etc. lumea, zic io, ti-ar fi macar un pic recunoscatoare pt asta. sau e secret profesional ???

Valoare_apusa
13th May 2005, 02:34
Cer scuze, daca nu indeplinesc conditiile de admitere. 4 the record o dau cu o mana , cu doua,ocazional pe spate...Bine am ceva peste 1.95... dar ma rog...
Fratilor , eu stiu ceva cu care te nasti si nu se poate mari prin antrenament, dar acel lucru nu este detenta ci se localizeaza in partea mediana a fiecarui barbat in boxeri, chiloti , tanga...
Acuma eu clar nu o rup ca Dan sau Monkey de sus , nu spun ca nu as vrea ...dar cred ca pot sa imi spun si eu o umila parere. Detenta se poate lucra, o spun din proprie experienta, la 16 ani am facut air allert 2 si am ajuns de la dunk cu o mana la ,rand pe rand, dunk cu doua, pe spate, de pe doua piciore, din panou...Acum mai putin. Totul e sa ai timp si vointa.
Am vazut ceva de genul ... sa vezi cum e aerulrarefiat de sus ... da, e bine dar se mai intampla sa joci cu o echipa de grasi care iti dau de trei si carlige si chit ca te rarefiezi de vreo doua trei ori pe meci cand ajungi inapoi pe pamant vezi cum ai pierdut meciul.
Concluzia : dunkurile sunt spectaculoase , e nevoie de ele dar fiecare prefera sa castige.
Am mai vazut ceva scris despre politehnica de acum cativa ani -7-8... Intr-adevar veneau super jucatori ,se juca super tare. Pe vremea aia eram copil 15 - 16 ani, mai jucam si eu pe terenul principal dar mai mult ma uitam sa mai invat chestii . Dar... jucatori de A plecati cu coada intre picioare? Care? Si oricum meciurile erau ceva de genul ... ori castiga Sandulache din prima ori daca nu incepea sa sara la gatu adversarilor, sa ceara fault aiure, s.a.m.d. Poate asa sa mai fi fost batuti jucatori de A. Nu ca as vrea sa contest valoarea lui Sandulache sau a coechipierilor lui care era acolo(valoarea) dar de cate ori era in pericol sa piarda meciul ... .
Si daca totusi vor rugam pe Monkey , Dan si alti zburatori sa ne zica si noua astia mai pamanteni ce au facut pt. detenta ca oricat de nativa ar fi ea fibrele alea de pe gamba nu se vad din nastere :mda:

Sharkie
15th May 2005, 11:13
Ma,io cunosc vreo 4 baietii care sar in jur de 70 de cm fara nici un antrenament.Deci la ei e nativa.Bine,majoritatea muncesc pt o detenta mare.

marinike
15th May 2005, 15:31
cu cat itit poti imbunatatii detenta prin antrenament
exista o varsta "optima" pt asta?

Raptor
15th May 2005, 16:05
Varsta optima e pe la 25 de ani. Imbunatatirea depinde de nivelul la care te aflii.

marinike
15th May 2005, 16:23
Varsta optima e pe la 25 de ani. Imbunatatirea depinde de nivelul la care te aflii.
adica?

Raptor
15th May 2005, 16:25
Adica exact ce ai auzit.

marinike
15th May 2005, 16:29
cum adica "nivelul la care te aflii"?
cat despre varsta am inteles

Raptor
15th May 2005, 16:37
Nivelul la care te aflii se refera la urmatoarele:

1) Detenta pe care o ai la acel moment. E clar ca e mai greu sa-ti cresti detenta de la 80 de cm la 1m decat de la 30 de cm la 50 de cm;
2) Fortza musculara de care dispui (daca ai facut sala, daca ai un corp puternic sau daca esti slab, fara fortza etc);
3) Sistemul nervos pe care il ai (intotdeauna cei mai "energici", nervosi, sau chiar fricosi vor avea potentialul de a sari mai sus, in schimb cei lentzi, dezinteresati, somnorosi vor avea un potential mai mic din acest punct de vedere);
4) Capacitatea reactiva : adica cata energie elastica poti sa inmagazinezi in complexul tendon-muschi. Ca exemplu, cineva care alearga foarte repede are capacitate reactiva mare;
5) Explozia : adica capacitatea de a accelera foarte repede si de a atinge viteza maxima in cel mai scurt timp;
6) Greutatea corporala, procentajul de grasime;
7) Structura corpului : lungimea picioarelor, tendoanelor etc;
8) Coordonarea;
9) Tehnica;
10) Dorinta sau "mentalitatea".

Dupa cum vezi sunt multi parametrii, si sunt chiar mai multi decat cei pe care i-am scris aici (nu-mi mai vin in cap acuma altii), deci... antrenamentul este complex dar in acelasi timp usor, daca stii principiile.

marinike
15th May 2005, 16:41
raptor,pura curiozitate: esti pasionat sau esti student la o facultate unde tb sa stii chestiile acestea?

oricum RESPECT

Raptor
15th May 2005, 16:52
Pasionat. Probabil ca daca as fi fost fortzat sa le invatz nu le-as fi stiut/nu mi-ar fi placut.

marinike
15th May 2005, 17:03
tot curios: la ce esti?

Raptor
15th May 2005, 17:17
POLI, Automatica, Colegiu.

CinstitCuPanoul
15th May 2005, 23:37
Succes la DCE si SCD ,asta daca faceti la colegiu:D

1/2Om1/2Belea
16th May 2005, 22:36
una peste alta, monkey, pana mai postezi tu ceva... io iti zic ca din principiu nu sunt deacord cu NUMELE acestui thread. deci cu principiul ala. in primu rand ca nu te nasti cu o detenta de x centimetri. ea creste odata cu tine, de copil, asa cum iti cresc si mainile si picioarele si... altele. asa ca cine poate sa zica "uite, asta e detenta cu care cutare a fost blagoslovit, de aici nu mai poa sa creasca decat maxim 20 cm"? nu e asa frate, tine de antrenament. e drept, nu poti sari chiar 10 metri, dar... nu exista nici un punct din care sa bagi mana in foc ca nu mai poti sa cresti, oricat de mult ai sari, din pacate... logaritmic, la un mom dat.

oricum, io zic, LIMITA E CERU, SARE-N AER CARTIERU, etc.

xmldeveloper
17th May 2005, 13:22
In ciclul de povestiri "a vorbit Ion ca si el e om" imi dau si eu cu povestirea mea personala :
Am fost o data ca niciodata un practicant de baschet la un oarecare CSS. Avand inaltimea 1.78 e lesne de inteles ca slam-dunk era/este doar un vis la 3.05. Pe scurt folosind un antrenament bazat pe scari (care scari si asta e FOARTE IMPORTANT aveau deasupra un pres indoit in 3 pentru a evita periostita) am reusit sa ajung de la 50 de cm detenta la 85 (adica slam cu mingea de handbal ca aveam/am palma prea mica pentru mingea de baschet). Incetand antrenamentul si incepand tampeniile gen facultate, munca , stat in fund la calculator, paradire genunchi au dus la scaderea detentei evident spre un 50 de cm.
Ca nu dadeam/dau slam la 3.05 in schimb langa Voinicelu playground este o scoala generala (69 cred) care are niste panouri de metal pe la 2.70. Aceste panouri au suportat 5 oameni agatati simultan de inel - asta ca sa va faceti o idee de rezistenta lor. Amatorilor de slam fara detenta inca le recomand aceste panouri :)
Gata aberatia.

Monkey
17th May 2005, 15:56
Am sa fiu concis. Joc baschet de aproape de 20 de ani si am vazut si eu cate ceva. Nu am vazut nicodata rezultate fantastice la omaneii care s-au antrenat pentru detenta. Eu unul nu am facut niciodata si ar fi culmea sa ma apuc acum. Ma repet, sunt convins ca totul epe psihic in momentul in care treci cu mana peste inel.
monkey, ma scuzi ca postez aici, nefiind chiar un dunker consacrat (pentru dosar, sunt chiar praf), asa cum probabil ti-ai dorit tu sa fie toti cei ce posteaza aici. dar ce naiba, vrei sa fii numa tu cu dan pe aici? ei dracia dreq !!! asa... glumeam (nu cu partea cu prafu), dar... ce voiam sa zic, ar fi bine daca ai mai posta si tu din cand in cand, din mom ce ai tot inceput threadu.

cred ca multa lume ar aprecia daca, in marinimia ta, ai putea sa vorbesti putin si despre tine, despre stilu ta, nu doar de pasiunea ta de a da de sus. adica nu pot sa cred ca chiar n-ai dat sprinturi, n-ai facut exercitii, etc. lumea, zic io, ti-ar fi macar un pic recunoscatoare pt asta. sau e secret profesional ???

1/2Om1/2Belea
17th May 2005, 16:30
plm, e posibil! insa MAXIM 20 cm e putin. chiar daca nu e stilul tau, de a face exercitii, dupa cum zici, io am vazut imbunatatiri la oameni, si doar fiindca s-au chinuit. e drept, nu cred ca sunt cei mai jumperi pe care i-am vazut, da unii dintre ei tot sar un metru si poate si mai mult. il stiu pe un tip care poa sa dea 360, l-am vazut eu, si nu are mai mult de 1.72. si mi-a zis el, defapt mi-a si aratat, cate exercitii a facut, ani de zile chiar, si cum traieste si plm... si se mai si vede ca dupa ce o freaca la rece cateva luni, ba chiar saptamani, abia daca se mai agatza de inel.

in mod clar, psihicu e important! chiar de baza.

nr15
18th May 2005, 17:34
partea cu psihicul e valabila pt persoanele ale caror sistem nervos si muscular este atat de bine dezvoltat (si nativ) incat nu au nevoie decat de concentrare si totul iese k
in schim exista si cealalta categorie care desii nu sunt nascuti pt asa ceva ..pot castiga prin antranamente grele , prin multa vointa ...mult mult mai mult decat 20 de cent ...
sunt convins ca se poate castiga prin antrenament cel putin 50 de cent ...
de exemplu cineva care habar nu are sa sara ..si sare 15 20 de cent ...daca se antreneaza de la 16 ani pana la 20( mai ales la varste de genuyl asta -mici-) poate sa ajunga sa sraa 90 cent ...si totul datorita antrenementului
cei drept aceste pers care nu au nimic nativ ..nu vor ajunge niciodata sa impresioneze ...pt ca daca nu ai ceva special ..nu poti fi mai bun decat unul care are acel ceva ..mai face si cateva antrenamente ..si are si mentalitatea de "invingaretz"

caseta
18th May 2005, 18:27
Varsta optima e pe la 25 de ani. Imbunatatirea depinde de nivelul la care te aflii.

3) Sistemul nervos pe care il ai (intotdeauna cei mai "energici", nervosi, sau chiar fricosi vor avea potentialul de a sari mai sus, in schimb cei lentzi, dezinteresati, somnorosi vor avea un potential mai mic din acest punct de
vedere);

io-s fricos rau (s-a vazut si cind m-a amenintat ala ca vine peste mine acasa - m-am mutat) si am 25 de ani. da sunt cam gras ...
oricum, zi-mi repede cum sa imi fac detenta ca daca nu raspunzi intr-o saptamina fac 26 de ani si se duce perioada optima
:D :D :D :D :D :D

1/2Om1/2Belea
18th May 2005, 21:13
Cata Caterinca !!!

nr15
19th May 2005, 08:58
raptor ...inseamna ca de aiai joc eu din ce in ce mai bine .. ca sunt la varsta 8ima :P

Raptor
19th May 2005, 14:06
Ideea e simpla. Varsta aia e varsta medie, fiecare om e diferit (logic, nu?). Sistemul nervos e cel mai bun pe la vreo 18-19 ani. Care va sa zica, de pe 1 (unde sistemul nervos conteaza mai mult), detenta cea mai mare in general o ai pe la 18-19 ani, asta daca ai si o "oarecare" musculatura "to back it up".

Apoi, sistemul nervos devine mai "lent" odata cu trecerea timpului, dar, de cele mai multe ori, odata cu maturizarea, muschii cresc. Deci mai incolo esti mai "predispus" sa sari de pe 2 bine. Oricum, nu e o regula, doar o observatie.

Pe la 25 de ani se presupune ca e varsta optima pentru o detenta buna de pe 1 si de pe 2, daca se intrunesc conditiile necesare.

fast_as_sound
6th March 2007, 07:48
Despre Adrian Arbuzov, fost jucator de volei la Explorari Baia Mare, se spunea pe vremuri ca avea detenta de 1m 20cm. Cea mai mare din Romania.
Si cum informatia mi-a fost data de un profesor din lumea voleiului (Cornel Butoi), tind sa cred ca e adevarata.

nu vreau sa iti spulber credintele dar vasilache are ceva de genu 1.25 ... pacat ca singuru dunk decent pe care poa sa-l dea e de la libere ... cat de pe 2 .. subiectu e ca si incheiat ...

tudor89
23rd March 2007, 17:35
Eu sunt de parere ca detenta vine din inima. dak ai ambitia sa mergi pana in panzele albe pt a sari shi a o da de sus klumea nu mai e nevoie de nimic. fie ca ai 2,10 sau 1,50
de exemplu....eu am un amarat de 1,80 shi sar binishor shi pun capace pe panou, dau de sus(nu ft spectaculos, dar dau) shi no stat in nici un exercitiu fizic special. este vorba de cat de departe esti in stare sa mergi, cat de mult iti doresti, shi cat de serios te antrenezi

Raptor
23rd March 2007, 18:17
Da^^^

Insa daca si stii cum sa te antrenezi cu atat mai bine ;)

just_me
23rd March 2007, 18:57
Eu sunt de parere ca detenta vine din inima. dak ai ambitia sa mergi pana in panzele albe pt a sari shi a o da de sus klumea nu mai e nevoie de nimic. fie ca ai 2,10 sau 1,50
de exemplu....eu am un amarat de 1,80 shi sar binishor shi pun capace pe panou, dau de sus(nu ft spectaculos, dar dau) shi no stat in nici un exercitiu fizic special. este vorba de cat de departe esti in stare sa mergi, cat de mult iti doresti, shi cat de serios te antrenezi

detenta ca detenta, dar cu limba romana ce facem?

Raptor
23rd March 2007, 20:42
E din Ardeal... acolo asa e... n-o in loc de n-a... si fara cratima cand esti pe net.

just_me
23rd March 2007, 20:49
aaa.bine, frate. in cazul asta, scuzele mele.

virtual
24th March 2007, 13:48
raptor, vreau scuze publice!
no, clar?:D

tudor89
24th March 2007, 14:28
n-am stiut ca acesta este un forum de limba si literatura romana. imi cer scuze:headbang: :headbang: :headbang:

just_me
24th March 2007, 14:36
no, amu n-ui bai...m-ai greseste omu'

pau
25th March 2007, 22:17
fratilor detenta e oarecum nativa...adica eu inainte sa ma apuc de basket(prin clasa a 10-a) saream vreo 30 cm(am 1.81m) in zilele bune.dar dupa multe ore de jucat si sarit ca tampitu' dupa minge am ajuns in scurta vreme sa sar vreo 70-80cm(o dadeam de sus cu o minge de basket mai mica) (cam intr-o juma de an)...am stat cu detenta asta vreo 2 ani fara sa fac sala sau orice exercitiu de forta.cand m-am apucat de niste genuflexiuni cu haltera...am ajuns pe la 1m in vre-o luna.apropo, bicicleta e foarte buna pt detenta.cum m-am lasat a scazut iar la 70-80cm.la mine cam asta e nivelul dat de Sefu' de sus....mai mult de atat tre sa ma straduiesc eu. OFF TOPIC:i am fortat cam mult de pe un picior si ma doare genunchiul de mor undeva la cartilagiu.recomandari?

eddy_jozsa
25th March 2007, 22:19
E din Ardeal... acolo asa e... n-o in loc de n-a... si fara cratima cand esti pe net.

:mda: :mda: :mda:

don't u dare

just_me
25th March 2007, 22:31
or what?

Nightfly
26th March 2007, 22:09
fratilor detenta e oarecum nativa...adica eu inainte sa ma apuc de basket(prin clasa a 10-a) saream vreo 30 cm(am 1.81m) in zilele bune.dar dupa multe ore de jucat si sarit ca tampitu' dupa minge am ajuns in scurta vreme sa sar vreo 70-80cm(o dadeam de sus cu o minge de basket mai mica) (cam intr-o juma de an)...am stat cu detenta asta vreo 2 ani fara sa fac sala sau orice exercitiu de forta.cand m-am apucat de niste genuflexiuni cu haltera...am ajuns pe la 1m in vre-o luna.apropo, bicicleta e foarte buna pt detenta.cum m-am lasat a scazut iar la 70-80cm.la mine cam asta e nivelul dat de Sefu' de sus....mai mult de atat tre sa ma straduiesc eu. OFF TOPIC:i am fortat cam mult de pe un picior si ma doare genunchiul de mor undeva la cartilagiu.recomandari?

Pai daca zici ca sareai 30 cm inainte sa joci si sa sari inseamna ca nu e nativa. Daca era nativa sareai direct 70 cm fara sa faci nimic, practic ti-ai dezvoltat-o prin joc si sarit... :)