PDA

View Full Version : Rostelecom Cup 2014



whisper
29th September 2014, 22:08
ISU GP Rostelecom Cup 2014
ISU Grand Prix
Moscow / RUS
14.11.2014 - 16.11.2014


Men
1 Jeremy TEN CAN 1
2 Michal BREZINA CZE 2
3 Ivan RIGHINI ITA 3
4 Takahiko KOZUKA JPN 4
5 Artur GACHINSKI RUS 5
6 Mikhail KOLYADA RUS 5
7 Sergei VORONOV RUS 5
8 Javier FERNANDEZ ESP 6
9 Alexander MAJOROV SWE 7
10 Max AARON USA 8
11 Jason BROWN USA 8
12 Stephen CARRIERE USA 8


Ladies
1 Alaine CHARTRAND CAN 1
2 Nathalie WEINZIERL GER 2
3 Rika HONGO JPN 3
4 Miyabi OBA JPN 3
5 So Youn PARK KOR 4
6 Nikol GOSVIANI RUS 5
7 Anna POGORILAYA RUS 5
8 Adelina SOTNIKOVA RUS 5
9 Joshi HELGESSON SWE 6
10 Ashley CAIN USA 7
11 Mirai NAGASU USA 7
12 Angela WANG USA 7

cateva fete noi in echipa Japoniei! Ma intreb daca vor putea sa le inlociuasca pe Mao si Akiko!

Pairs
1 Annabelle PRÖLSS / Ruben BLOMMAERT GER 1
2 Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN 2
3 Vasilisa DAVANKOVA / Alexander ENBERT RUS 3
4 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 3
5 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 3
6 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 4
7 Tarah KAYNE / Daniel O SHEA USA 4
8 Dee Dee LENG / Simon SHNAPIR USA 4


Ice Dance
1 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE 1
2 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 2
3 Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 3
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 3
5 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 3
6 Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA 4
7 Madison CHOCK / Evan BATES USA 4
8 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 4

Tracoromana
14th November 2014, 14:10
In sfarsit Eurosportul se tine de cuvant si transmite live astazi.

Program:
http://tv.eurosport.ro/search.shtml?query=patinaj%20artistic

Rezultate:
http://www.isuresults.com/results/gprus2014/index.htm
.

florik2000
14th November 2014, 21:25
S-a uitat cineva astazi?
Foarte slaba competitia fetelor:(. La perechi, mi-au placut tare mult cei de pe locul doi. Costume Kseniei si a lui Fedor sunt groaznice:no:. Artur mi s-a parut ca a primit destul de putin la componente, dar bine macar ca Jason Brown primeste, in sfarsit, un punctaj meritat. Cred ca Voronov a facut programul vietii lui, dar ce sa faca daca nu e si el dublu campion european?:(
Oricum, competitia dansatorilor a fost super. Nu imi plac deloc americanii de pe 1, dar e clar ca Igor stie ce face. Toate echipele lui par sa nu aiba probleme in a atinge nivelele. Nikita face ce stie el cel mai bine si greseste stupid. Dar chiar si cu greseli, tot as fi vrut sa fie el cel care intra pe gheata in locul lui Ruslan:(. Ce e destul de clar insa, e ca rusii nu vor avea pe nimeni in finala. Si cand ma gandesc ca in ultimii 4-5 ani au dominat clar competitia juniorilor:headbang:

Spiridonova.Fan
15th November 2014, 12:06
Am vazut doar putin din competitia fetelor si am ajuns la concluzia ca nu imi place patinajul Anei Pogorilaya ori de cate ori ma uit la programele ei.

Pana la urma nu am inteles ce s-a intamplat intre Elena Ilinykh and Nikita Katsalapov, poate sa-mi spuna cineva pe scurt de ce s-au despartit?

Tracoromana
15th November 2014, 15:17
Am vazut doar putin din competitia fetelor si am ajuns la concluzia ca nu imi place patinajul Anei Pogorilaya ori de cate ori ma uit la programele ei.

Pana la urma nu am inteles ce s-a intamplat intre Elena Ilinykh and Nikita Katsalapov, poate sa-mi spuna cineva pe scurt de ce s-au despartit?
Ma bucur ca a castigat Rica Hongo. Ana a gresit mult in concursul asta si nici mie nu-mi place; si mi se pare ca nu merita sa fie in finala GPF unde este deja cu 28 de puncte, alaturi de Liza.

Ah, nu esti la curent cu cel mai mediatizat scandal din patinaj....
Dupa CM 2014, Nikita a declarat brusc si categoric ca el vrea sa patineze cu Victoria Sinitsina. Dar se vorbeste ca el nu mai vroia sa patineze cu Elena din cauza atmosferei de nesuportat de la antrenamente, creata de idila dintre Elena si Morozov. Degeaba a incercat Federatia Rusa sa-i descrie perspectivele de viitori No.1 in dansul pe gheata; Nikita a fost de neinduplecat si a plecat imediat si cat mai departe de Elena, adica in America. Elena a ramas sa patineze cu Ruslan Zhiganshin.
Majoritatea il condamna pe Nikita dar eu cred ca a fost profund jignit si nu poate trece peste asta. Bineinteles ca Morozov a disparut ca mortu' in papusoi.
.

corina_mee
15th November 2014, 20:15
Mult mai buni Elena si Ruslan decat Victoria si Nikita. :)

florik2000
15th November 2014, 20:42
Legat de despartirea stupida a celor doi...Citisem pe niste forumuri rusesti (desigur cu ajutorul google translate) ca Nikita ar fi fost primul care a inselat-o pe Elena cu alta patinatoare (Elene G.), si abia apoi aceasta si-ar fi inceput "idila" cu Morozov. Si in cazul asta, de ce naiba sa se simta ofensat?:groggy:
Platov, Peizerat sau Usova ce ar fi trebuit sa faca in situatii mult mai proaste de atat?
Revenind la concursul propriu-zis...americanii astia sunt groaznic de plictisitori si cel mai sigur viitori campioni mondiali:headbang: Iar Ruslan saracul incearca din greu, dar ridicarile alea arata groaznic:(

Miruna1990
16th November 2014, 11:20
Legat de despartirea stupida a celor doi...Citisem pe niste forumuri rusesti (desigur cu ajutorul google translate) ca Nikita ar fi fost primul care a inselat-o pe Elena cu alta patinatoare (Elene G.), si abia apoi aceasta si-ar fi inceput "idila" cu Morozov. Si in cazul asta, de ce naiba sa se simta ofensat?:groggy:
Platov, Peizerat sau Usova ce ar fi trebuit sa faca in situatii mult mai proaste de atat?
Revenind la concursul propriu-zis...americanii astia sunt groaznic de plictisitori si cel mai sigur viitori campioni mondiali:headbang: Iar Ruslan saracul incearca din greu, dar ridicarile alea arata groaznic:(

Ridicarile deja arata mai bine decat la Cupa Chinei.
Dupa acest concurs pot spune ca Elena poate patina la propriu si cu un sac de cartofi in loc de partener si tot o sa fie minunata. Nu ca Ruslan ar fi un sac de cartofi - la SD amandoi au fost exceptionali, FD mai au de lucru. Si deja in cateva luni patineaza in close holds la pasi (elemente pt care au primit level 3 cu GOE imens pt ca au o calitate deosebita).
Apropo de sacul de cartofi, asta taraste acum Nikita dupa el. Ce patinator absolut fabulos - la FD nu mi-am luat ochii de pe el - Victoria e asa teapana si inexpresiva, mare pierdere. Ruslan e un patinator MULT mai bun ca Victoria, lucru care se vede in rezultatele lui cu Elena. Pt el despartirea a fost un mare step-up, parerea mea.
Si indiferent de cat de ofensat a fost Nikita, Elena a aflat de despartire la mondiale de la ceilalti patinatori fix inainte de SD - probabil Nikita voia totusi un titlu mondial inainte de despartire si nu a vrut sa il pericliteze anuntand-o frumos dupa ce a luat decizia. Dupa care tot el a ratat total twizzle-urile. Si acum dupa Cupa Rusiei Zoueva se plange de notele celor doi...poate in loc sa vb presei despre ochii albastri superi ai celor doi s-ar ocupa de elemente, toate cuplurile ei sunt dezastru p partea tehnica in prezent, nu reusesc sa atinga nivelele, in timp ce Igor prospera.

Tracoromana
16th November 2014, 12:33
In multe privinte ai dreptate Miruna. Ruslan era cel care se remarca de departe in perechea S/Z, iar Elena era cea vizibila in perechea I/K. Eu cel putin numai la ea ma uitam. Ruslan s-a adaptat foarte bine si va fi si mai bine.
Pe de alta parte pe Nikita abia acum il vad cat e de bun. In sfarsit se vede, conduce, are responsabilitate. Eu cred ca se simte bine chiar cu saculetul langa el. Uitati-va la kiss&cry cat este de degajat, finaly.

Zueva cred ca e turbata in legatura cu perechile ei. Am vazut la CoC cat de contrariata era in legatura cu punctajele Anna/Luca. Nici macar fratii Shibutanii n-au reusit sa o bine-dispuna.
Spre deosebire de florick, mie Chock/Bates imi plac foarte mult in sezonul acesta, ca si in cel de acum 2 ani. Mai ales FD -ul Un america la Paris, imi place f. mult coregrafia si interpretarea. Anul trecut m-au exasperat cu corul acela din Mizerabilii. (G-r-r!) Ei si Papadakis/Cizeron sunt singurii de la dansuri pe care dau replay.

A propos! Anna/Luca s-au retras de la TEB!
.

Tracoromana
16th November 2014, 12:54
Aa, la lista de mai sus a celor care imi plac mai adaug cuplul Coomes/Buckland.

In alta ordine de idei, iata cum arata podiumul CoR 2012:

http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=51888&d=1416135267

irinaidu
18th November 2014, 02:32
iar am avut treaba si in weekendul asta.

oare cand e finala de gp, macar pe aia sa n-o ratez.

acum ma uit si eu la dansuri, in reluare pe eurosport. si mie imi plac britanicii, de felul lor, dar anul asta au o muzica cam incolora, inodora. si americanii au fost cam stersi. elena cu ruslan.... hmmmm, nu rau dar nici bine.