PDA

View Full Version : Kobe haters ?



thekobe
30th March 2005, 09:55
1. scuze de intarziere. am zis sambata, azi e miercuri, oricum nu cred ca a stat nimeni cu mana pe refresh sa ma astepte pe mine.

2. am facut acest topic pentru a lamuri anumite lucruri care-l privesc pe kobe bryant, jucatorul meu preferat. nu o sa incerc aici sa va arat ca este perfect (fiindca nu e, nimeni nu e), vreau doar sa va arat ca multe din lucrurile pe care le auziti/cititi despre el sunt gresite si rau intentionate. nu este un sfant, dar cu siguranta nu este nici http://img93.exs.cx/img93/169/kobedevil7by.jpg.

3. la inceput am vrut sa fac un post mare cu tot ce aveam de zis, dar ieseau vreo 4-500 de randuri si n-am vrut sa va pun rabdarea la incercare. asa ca o sa facem altfel. eu propun cate un subiect de discutie, voi va spuneti parerea, eu imi spun parerea, discutam, cand am terminat trecem la celalalt si tot asa. in felul asta o sa iasa ceva mai organizat decat daca fiecare spune ce-i trece prin cap. pana la sfarsitul lui aprilie voi explica si de ce a fost necesar transferul lui shaq, de ce echipa a mers prost sezonul asta, etc.
_________________________________________

sa incepem cu ceva mai usor

1. Kobe Bryant este cel mai tanar jucator care a obtinut 3 inele de campion (23 ani). Am auzit pe multi (nu neaparat aici pe forum) zicand ca nu le merita pe deplin fiindca l-a avut in echipa pe Shaq. voi ce parere aveti ?

caseta
30th March 2005, 11:06
in primu rind cer daune pt incalcarea dreptului la copyright .... pai dupa ce l-am facut eu pe ala cu jordan haters .... :D

la tema de azi, cred ca problema e pusa gresit. nu se pune problema cit le merita si cit nu. majoritatea exprima aceeasi idee altfel: kobe bryant are cele 3 inele de campion datorita lui shaq. adica daca nu era kobe, poate ca shaq ar fi cistigat inelele (personal inclin sa cred ca ar fi cistigat cel putin un inel fara kobe, dar nu stiu daca ar fi avut 3). dar daca nu ar fi fost shaq, kobe in mod sigur nu avea nici un inel.

spre ex. in sezonul 99-00 a fost anul monstru al lui shaq, anul in care a luat si mvp-ul daca tin eu bine minte. a fost anul in care a avut media de ppg/sezon cea mai mare din cariera lui, dar a avut si media de apg/sezon cea mai mare. kobe a avut un respectabil 22.5 ppg, dar in anul acela in mod clar shaq a fost motorul echipei.

MadSkillz
30th March 2005, 11:16
Ca risti sa nu iti raspunda foarte multi si eu unul as fi preferat sa zici totul intr-un post :)
Nu cred ca se pune problema ca nu merita inelele.Cred ca se discuta aportul ... daca e de 30% sau de 55% sau de 75% ... Daca cineva e convins ca Bryant nu a ajutat cu nimic echipa Lakers sa castige titlurile astea ... e "pe langa" total.
Daca ar fi existat performantele astea si fara el, nu avem cum sa stim, si n-are rost sa discutam.
Bashetul este un sport de echipa si nu poate Kobe, cum nu poate nimeni , sa castige un campionat sau doar un meci de unul singur, doar cu o armata de secunzi si preparatori.Echipa campioana a fost Los Angeles Lakers, nu echipa Kobe Bryant sau echipa Shaquille O`Neal.Echipa Lakers la care au stralucit cei doi.Care a stralucit mai puternic e discutabil si cam fara sens iar care va mai straluci , vom vedea.Amandoi isi merita inelele, clar.Pe deplin.

Raptor
30th March 2005, 13:02
Da, e corect ce zice SadSkillz. Pana la urma, sa nu uitam ca l-a avut si pe Phil Jackson, care l-a antrenat pe Jordan, si care a ajutat la creerea unui alt superstar : Kobe Bryant.

Si, orice s-ar zice, Shaq si Kobe au conlucrat bine, ca altfel nu ar mai fi castigat astea 3 inele... aici e vorba de profesionalism, nu de alte prostii off-court. Nu esti profesionist in ceea ce faci, nu prea ai ce sa cauti.

De aici si ce zicea Shaq la meciu vs. Lakers, ca e doar un meci obisnuit, la fel si cu ce zicea Van Gundy (Stan) ca se mediatizeaza excesiv "r(f)elatia" pe care "cica" o are Shaq (sau mai bine zis n-o are) cu Kobe.

Ce e interesant, in schimb, e ca Shaq a fost la Lakers intre 96' si '04... de ce nu a castigat nici un inel decat atunci cand Kobe a inceput sa joace bine? (adica din 98-99, cand a avut o medie de 19.9 ppg). Sa fie doar o coincidenta? Nu cred.

Tot timpu s-a zis ca din cauza lu Shaq, Kobe a fost liber, nu a avut double-teams etc. Dar invers s-a gandit cineva? Ca dupa o patrundere a lu' Kobe, cu care atragea un dublaj dupa ce "isi batea his man off the dribble" practic "il elibera" intr-un fel pe Shaq caruia ii pasa si de aici => slam Shaq. Asa ca nu e chiar cum ar zice unii. Am vazut si invers, Shaq aruncandu-i la alley-oop lu Kobe, dupa cum am zis it's all about profesionalism.

In orice caz, ce e clar e ca Shaq l-a facut pe Kobe sa joace mai bine, mai ales la inceput cand nu era asa de cunoscut. Atunci, Kobe probabil ca intr-adevar nu avea double team si arunca bine, si odata cu aruncarile reusite (FG% lu Kobe a gravitat intre 46 si 47% intre '98 si 2002) si de aici i-a crescut increderea => un Kobe mai bun (si nu ma refer la friptura aia).

Adevaru e ca s-au completat bine unul pe altul, Shaq la panou si Kobe perimeter, dar si restul echipei este important. Foarte important. Ca dovada : look at Garnett si Sprewell :ciocan: . Nu ca Sprewell ar fi Kobe si Garnett Shaq, dar ca idee.

Anyway, tre' sa plec la scoala, asa ca nu mai am timp sa scriu.

Kobe24
30th March 2005, 13:20
kobe merita p deplin acele titluri...nu cred ca fara el ar fi reusit shaq sa le obtina....doar in sezonul 99-00 poate avut kobe un aport mai mic..dar in rest fara bryant nu cred ca ajungeau nici in finala macar.Kobe de obicei juca f bine pana in finala...acolo shaq...se impunea.E clar ca unu fara celalalt nu ar fi facut mai nimic.Daca lua Kobe Mvp-ul in finala fara sa fii facut cu nimic deosebit atunci spuneam ca nu merita titlul de Mvp(de exemplu Chauncey Billups)...dar asa...a avut contributia lui la castigarea titlurilor chiar una f mare(00-01 01-02).Cel care spune ca nu le merita...chiar ca e "p langa"...oare Pippen nu merita cele 6 titluri???Kobe a fost comparat cu Jordan de prea multe ori...si toti au vrut de la el sa faca ce a facut Jordan...sa traga echipa dupa el....sa fie liderul de necontestat...si cum nu a fst...gata nu e Jordan.....nu merita titlurile

caseta
30th March 2005, 13:53
raptore, iti zic eu de ce nu a cistigat lakers nici un campionat pina in 2000. il cheama phil jackson. ala e motivu. cu aceeasi echipa in 99 au pierdut in playoff cu spurs cu 4-0. in 2000, cu jackson, desi initial jackson a zis ca nu vor lua titlul in 2000, ca le trebuie o perioada in care sa invete sistemul, se pare ca l-au invatat mai repede si in playoff i-au batut pe spurs cu 4-0.

ai mare dreptate la faza cu increderea pe care prezenta lui shaq sub panou i-a dat-o lui kobe. cred ca am mai zis asta o data mai demult ... am vazut meciuri de prin 99 sau 2000 cind kobe forta enervant de mult. nici nu se gindea sa paseze. una-doua stop shoot, rata, shaq prindea mingea de ziceai ca e minge de tenis, si poc cu ea de sus.

de aia zic multi analisti americani ca shaq l-a ajutat enorm pe kobe sa se formeze. doar nu vorbesc toti prostii. tocmai din cauza meciurilor de la inceputul carierei lu kobe cind era mereu shaq acolo sa ii repare greselile.

revenind la subiect, cred ca in 2000 lakers ar fi cistigat si cu un shooter decent in locul lui kobe. un rip hamilton sau cineva in genu asta. ulterior, supporting cast-ul lui lakers a cam imbatrinit si kobe a crescut ca valoare si rolul/aportul sau a fost din ce in ce mai mare, si ca urmare nu prea mai poti spune ca ar mai fi cistigat lakers fara el.


Ce e interesant, in schimb, e ca Shaq a fost la Lakers intre 96' si '04... de ce nu a castigat nici un inel decat atunci cand Kobe a inceput sa joace bine? (adica din 98-99, cand a avut o medie de 19.9 ppg). Sa fie doar o coincidenta? Nu cred.
pai atunci de ce nu au cistigat si in 2003 si 2004 ? kobe juca la fel de bine, si shaq, as zice eu, la fel. plus ca in 2004 l-au avut si pe payton (pe malone nu il "numar" ca a fost mai mult accidentat in playoff).

profesionisti-profesionisti, dar deja de prin 2003 au lasat "the feud" sa ii influenteze. ar trebui sa fii prea robot pt ca sa poti conlucra perfect cu unul cu care in restul timpului te urasti sincer.

iar shaq, atunci cind a zis "it's just another game" mintea. mintea urit de tot. sa imi zici tu mie de cine a mai declarat el fo chestie de genu "he's a corvette, i'm a brick wall". nu tin minte sa fi zis asa ceva de mcgrady, nici de iverson, nici de carter, desi mai toti au jucat impotriva lui si mai toti patrund spre panou. in ciuda impresiei pe care shaq incearca sa o lase, cum ca nu ii pasa de kobe si ca nu il intereseaza, e inca foarte "bitter" cum zic americanii. si e "on a mission" sa demonstreze ca lakers au facut cea mai mare greseala a vietii lor cind au renuntat la el. ca nu e "just a fat fuck" si ca poate cistiga fara kobe.

de aia are declaratii ca cea de dupa meciul cu charlotte. nu ca sa se dea mare si sa sustina ca el e sefu, ci ca sa se arate responsabil. cit a fost la lakers nu stiu daca si-a asumat vreodata raspunderea pt vreo timpenie. acum vrea sa arate ca e un leader prin forta exemplului, ca se poate intelege foarte bine cu coechipierii (in special cu al 2-lea star al echipei, pt ca nu s-a inteles nici cu hardaway, nici cu kobe) de aia a luat asupra lui greseala lui wade (si de fapt a intregii echipe, pt ca au jucat slab, nemotivati, au tratat meciul superficial, nu ar fi trebuit sa aiba nevoie de o ultima aruncare ca sa forteze prelungirile).

paradoxal, prin fiecare actiune prin care incearca sa arate ca e altul decit imaginea pe care o avea in LA, si prin fiecare declaratie destinata sa arate ca nu ii pasa, de fapt demonstreaza ca inca il doare faptul ca a fost practic dat afara de la lakers. sunt convins ca il doare cu atit mai tare cu cit se vedea urmasul lui wilt chamberlain si al lui jabbar, amindoi super pivoti care si-au inceput cariera in alta parte dar si-au incheiat-o plini de glorie in LA. singura chestie care il va face sa treaca peste frustrarile astea, zic eu, ar fi un titlu. pe care sper sa il cistige, nu pt el cit pt wade care imi place de nu se poate.

si inca o chestie, ultima ca deja am scris mult prea mult. sa nu uitam ca shaq joaca pt contract. are 30 mil/an si la lakers nu a fost de acord cu un "pay-cut". asa ca s-ar putea sa nu fie de acord nici la heat. ori tinind cont ca imbatrineste, ca nu mai e la fel de dominant, cum poate sa justifice asemenea pretentii daca nu aduce un titlu ???? cind era "in his prime" putea sa ceara banii si daca era "a selfish bastard". ceea ce si era. acum tre sa fie (sau macar sa para) mr team-work, ca sa compenseze decaderea dpdv atletic.

PS: voi ati observat ce mult sta raptor la scoala ? sau, in fine, pleaca des la scoala. cam o data la fo 3 posturi :D :D :D :D :D :D

Raptor
30th March 2005, 14:32
In orice caz, la meciu cu Miami cand Kobe i-a intins mana lu Shaq si apoi a plecat, si Shaq intai a intins mana deschisa si apoi si-a strans-o in pumn "vezi doamne asa se saluta ei" a fost foarte urat. Si inclin sa cred ca a fost intentionat, si nu doar o nesincronizare, cum a zis thekobe.

PS. Stau la scoala ca sunt o persoana educata :ciocan: hahahaha

mishu
30th March 2005, 15:14
de obicei in fiecare echipa campioana a existat un cuplu care a fost motorul echipei... mai departe batalia pentru cine e mai exponential se da in vestiar si in presa... nu pot sa uit raspunsul lui pippen cand un jurnalist l-a intrebat ceva de genul cum s-a simtit avand in vedere ca mai toata cariera a fost in umbra lui jordan la chicago... pippen a raspuns tot cu o intrebare: "cate titluri a castigat michael fara mine?"...
e clar ca shaq a avut nevoie de kobe iar kobe a avut nevoie de shaq... ca nu se suportau in afara terenului asta e alta treaba... dar cred ca amandoi erau constienti ca le e foarte greu unul fara altul... pe teren... insa pentru un veteran in liga... cum e shaq... care stie cum sa se impuna in sanul echipei... kobe a fost prea arogant...
shaq e constient in momentul asta si sunt sigur ca era constient si sezonul trecut ca nu poate sa duca singur o echipa in spate... am citit undeva ca inaintea sezonului l-a luat pe wade la o cafea si o discutie intre patru ochi... si l-a intrebat ceva de genul ce ai de gand sezonul asta... probabil a vrut sa-i arate si cine e seful in echipa... dar in acelasi timp sa-si caute un aliat pentru a nu repeta povestea din LA... banuiesc ca a invatat ceva din disputele cu kobe... si stie ca e nevoie de liniste in echipa pentru a te bate la titlu... pana acum cuplul wade-shaq functioneaza de minune... banuiesc ca pe shaq il intereseaza mai mult un titlu de campion decat unul de mvp... doar ii plac bijuteriile:)...
iar kobe nu poate decat sa se uite cu jind la playoff...
la urma urmei acum e tardiv sa vorbim de ce si cum a plecat shaq de la lakers... cert e ca pentru moment el e invingatorul... aici nu e vorba de kobehaters sau de alte prostii de genul asta... e vorba de fapte... e vorba de clasament... shaq si-a gasit un alt kobe... pe wade... si se duce vertiginos spre un alt inel... kobe inca il cauta pe urmatorul shaq... si o sa-si ia vacanta in doua saptamani...

Raptor
30th March 2005, 15:22
Eu as zice ca Shaq a gasit un alt Jordan, decat un alt Kobe... :D

Chiar scria pe NBA.com cum ca Wade studiaza jocul lu' Jordan... :ok:

caseta
30th March 2005, 16:47
true, raptor. so true.

apropo de wade si discutiile cu shaq, din cite tin minte atunci cind s-a anuntat trade-ul lui shaq, wade a fost foarte modest si a declarat ca in mod clar echipa va fi a lui shaq. oricum, se pare ca se inteleg bine.

sportsillustrated parca, observa ca la meciul cu lakers wade parca incerca sa "drive to the basket" mai tare decit de obicei. am inteles ca ar fi avut si ceva schimburi de priviri nu tocmai prietenesti cu kobe .... daca e asa, ma gindesc ca simte ca tre sa ii fie loial lui shaq.

Adrian
30th March 2005, 18:01
Shaq a zis cand a venit la Miami ca o sa faca jocul de baschet mult mai usor pentru Wade. Si pana acum a reusit de minune. Wade e in al doilea an de NBA, e normal sa il priveasca de jos in sus pe Shaq.
Oricum, mie imi place foarte mult de Shaq, am vazut multe interviuri cu el, i-am vazut "cribul" pe MTV, e un tip haios si foarte deschis cu presa.
Iar daca Sahq ia titlul cu Miami (care avea sanse 0 inainte de a veni el) iar Kobe nici nu face play off anul asta, prima oara in n-spe ani...pana si thekobe tre sa vada evidenta aici....
Dar vad ca a deschis topicul si ne-a lasat sa ne spargem capetele aici:). Sau acuma ne face fise la fiecare sa ne toace marunt:)

K-Dogg
30th March 2005, 23:37
Las' k nu ia Shaq singur titlul, Miami au super echipa! Mai e nevoie sa-l nominalizez pe Wade? :D Wade asta parca e din And1!
Shi i-am vazut shi eu cribul lui Shaq shi am intzeles k traiesc degeaba! :D M-a deprimat! :D
Shi k sa nu scriu complet off-topic, Kobe e super jucator! Cand nu mergea Shaq, Lakers se bazau pe el [shi invers]..

caseta
31st March 2005, 02:01
poate m-as fi ofticat mai mult pe cribu lu shaq daca nu avea logo-u lu superman si pe fruntea lu nevasta-sa (cine mai stie pe unde o avea nevasta-sa f'un logo din asta :D)

parca mi-a placut mai mult cribu lu adam sandler, care avea un teren de basket nice si oarescum izolat de casa ....

thekobe, unde esti fratica ??? fara tine incepem sa o dam in balarii ..... da-ne macar tema urmatoare daca inca nu ai gasit cu ce sa ne dai in cap la asta .....
:D :D :D

mishu
31st March 2005, 14:02
stai linistit ca acu se documenteaza... sa vezi cum apare imediat cu un post de tzaspe randuri... si cu urmatoarea intrebare...

bebe76
31st March 2005, 14:28
MIshu : "shaq e constient in momentul asta si sunt sigur ca era constient si sezonul trecut ca nu poate sa duca singur o echipa in spate... am citit undeva ca inaintea sezonului l-a luat pe wade la o cafea si o discutie intre patru ochi... si l-a intrebat ceva de genul ce ai de gand sezonul asta... probabil a vrut sa-i arate si cine e seful in echipa... dar in acelasi timp sa-si caute un aliat pentru a nu repeta povestea din LA... banuiesc ca a invatat ceva din disputele cu kobe... si stie ca e nevoie de liniste in echipa pentru a te bate la titlu... pana acum cuplul wade-shaq functioneaza de minune... banuiesc ca pe shaq il intereseaza mai mult un titlu de campion decat unul de mvp... doar ii plac bijuteriile..."


Subscriu la tot ce ai spus tu si as vrea sa adug ca nici Mourning / Eddie Jones nu ar trebui uitati , asa cum nici ceilalti coechipieri ai lui Shaq si Kobe de la Lakers nu trebuie uitati .


Cat despre faptul ca le merita sau nu Kobe pe cele 3 inele de campion , le merita cu prisosinta (am auzit ca in Nba titlul nu se acorda prin tragere la sorti :D ). El a fost la 18 ani cartea pe care s-a mizat ( si personal m-a deranjat ca Jones a fost dat afara din cauza lui, dar asta e alta treaba ) . El a fost jucatorul si poate mai este/as vrea sa fie (langa un T-Mac + KG ) cel mai aproape de Jordan , pe care s-a bazat Phil Jackson cand a venit la Lakers , care in plus a avut inteligenta sa mizeze pe un pivot "mare" in buna traditie a lui Lakers : Wilt Chamberlain , Kareem .

Cat despre Wade, el este cireasa de pe tort , la baza caruia se afla Pat Riley . Lakers tot Lakers !

bebe76
31st March 2005, 14:46
Eu as zice ca Shaq a gasit un alt Jordan, decat un alt Kobe... :D

Chiar scria pe NBA.com cum ca Wade studiaza jocul lu' Jordan... :ok:

De studiat e usor , si eu pot sa o fac . De dezvoltat e imposibil . E ca umbra lui Mircea la Cozia ( alta compratie nu am gasit ) si in umbra marilor copaci nu creste nimic . De asta am eu ce am cu el , daca am ceva . Pur si simplu ne-a aratat care sunt limitele . Si aici ma refer mai mult la prestatie decat la performanta .

mishu
31st March 2005, 15:03
ma fara nici o suparare... nu te cunosc... am zis ca o sa ma abtin de la a-ti mai raspunde... dar nu reusesc... ESTI ENERVANT ca nu citesti cu atentie ceea ce scriem si ca butonezi cuvinte aiurea doar ca sa apari pe forum...

nu am zis niciodata ca performantele lui jordan sunt cele mai mari din istorie... de altfel e un lucru recunoscut de toata lumea ca cifrele lui jordan nu sunt cele mai mari din istorie si unele AU FOST DEJA DEPASITE... si iti repet inca odata JORDAN A FOST CEL MAI MARE BASCHETBALIST AL TUTUROR TIMPURILOR NU PENTRU STATISTICILE LUI... pentru ce a facut el pentru baschet nu exista unitate de masura.... si tu esti ala care-i dai inainte cu cifrele lui jabbar...

imi cer scuze fata de ceilalti ca am postat off-topic...

bebe76
31st March 2005, 17:47
Nu tin minte cand te-am insultat eu pe tine , sau cand te-am atacat personal .

ps. De - acum incolo eu nu voi mai posta pe niciunul din thread-urile de la "Nba, basket" . Voi continua sa butonez cuvinte pe alte thread-uri daca nu te superi . Te las pe tine si altii ca tine (care nu isi pot depasi conditia de fanatic ) sa va bucurati .
Imi cer scuze fata de toti ceilalti , daca i-am jignit . Si toate posturile mele as dori sa fie sterse , pentru ca nu ma procep la basket .

caseta
31st March 2005, 18:01
Subscriu la tot ce ai spus tu si as vrea sa adug ca nici Mourning / Eddie Jones nu ar trebui uitati , asa cum nici ceilalti coechipieri ai lui Shaq si Kobe de la Lakers nu trebuie uitati .
sincer nu prea inteleg ce vrei sa zici .....
in ce context nu ar trebui uitati ceilalti jucatori de la lakers si miami ???


El a fost jucatorul si poate mai este/as vrea sa fie (langa un T-Mac + KG ) cel mai aproape de Jordan , pe care s-a bazat Phil Jackson cand a venit la Lakers , care in plus a avut inteligenta sa mizeze pe un pivot "mare" in buna traditie a lui Lakers : Wilt Chamberlain , Kareem .
asta iar e una din categoria "things that make you go hmmmm"
1. mcgrady e acum mai departe de jordan decit a fost vreodata
2. KG se apropie de jordan prin cit de muncitor e. si cit de dedicat. de asta imi place mie KG. dar din pacate nu cred ca e destul de egoist ca sa ia meciurile pe cont propriu, si ii lipseste si killer-instinctul. e prea team player in situatia in care e practic singur, nu are o echipa in jurul lui.
3. cind jackson a ajuns la lakers, shaq era "the man", kobe era candidat la titlul de side-kick. inca nu era side-kick-ul oficial :D dupa aia a inceput sa devina prima-dona si s-a dus dreq tot (nu pot sa zic ca imi pare rau, ca nu mi-au placut lakers niciodata)


Cat despre Wade, el este cireasa de pe tort , la baza caruia se afla Pat Riley . Lakers tot Lakers !
uhmmm, lakers ???? wtf ?!?!?!??! ce legatura are asta cu lakers ?????

o sugestie: cred ca scrii posturile in graba, sau esti neatent. de multe ori pierzi firul logic/unele exprimari sunt neclare. dupa ce le scrii, incearca sa le citesti si tu o data. vezi daca tie ti se pare ca sunt destul de clare ...... daca nu, mai editeaza pe ici pe colo .....
parerea mea :D

thekobe
1st April 2005, 01:10
lipsesc putin si isi face lumea de cap :<
baieti va rog eu incercati sa nu mai deviati de la subiectul propus ca altfel iese bahaos. deci deocamdata fara miami, fara wade etc. acum se vorbeste despre kobe si cele 3 inele :ok:

uite caseta a formulat mai bine ce vroiam sa supun dezbaterii: kobe bryant are cele 3 inele de campion datorita lui shaq.

in primul rand vreau sa zic ca sunt perfect de acord cu ce a zis Mad, campionatele au fost castigate impreuna ca echipa (jucatori + antrenori + ..). dar cum lumii ii place sa vorbeasca despre superstaruri, am vrut sa dezbatem din punctul asta de vedere.

pentru mine e destul de simplu. nu vreau sa-mi bat capul cu situatii ipotetice cum a zis caseta ca daca era altcineva in locul lui kobe, lakers tot castigau campionatul in 2000, pentru simplul fapt ca in 2000 lakers au avut in playoff 2 serii care au ajuns pana la ultimul meci si asta ma face sa cred ca era necesar cineva cel putin la fel de bun ca bryant ca sa mearga mai departe. si in cazul asta de ce nu l-am inlocui pe o'neal cu altcineva la fel de bun ? sunt situatii ipotetice si n-are rost sa discutam din punctul asta de vedere. asta a fost echipa si gata.

statisticile din cele trei sezoane in cauza:
1999-2000 - shaq 29.7 p, 13.7 reb, 3.8 ass // kobe 22.5 p, 6.3 reb, 4.9 ass
2000-2001 - shaq 28.7 p, 12.7 reb, 3.7 ass // kobe 28.5 p, 5.9 reb, 5.0 ass
2001-2002 - shaq 27.2 p, 10.7 reb, 3.0 ass // kobe 25.2 p, 5.5 reb, 5.5 ass

din ce am scris mai sus se vede clar ca amandoi au avut o contributie majora in cadrul echipei, spre deosebire de un role-player care mai contribuie din cand in cand. fiecare a avut rolul lui atat in ofensiva cat si in defensiva si nu se poate calcula in procente cat a contribuit fiecare. MULT. unde vreau sa ajung cu asta ? pai e simplu. ai o echipa cu 2 superstaruri si 3 titluri. nimeni nu a pus la indoiala meritele lui shaq, dar multi au spus ca bryant are cele 3 inele de campion datorita lui shaq si trebuie sa demonstreze ca poate sa castige si fara el. nu vi se pare ceva ciudat la mijloc ?

- magic a castigat titluri cu kareem si worthy (amandoi in hall of fame)
- bird a castigat titluri cu mchale si parish (amandoi in hall of fame)
- jordan a castigat titluri cu pippen si rodman (un hall of famer si unul din cei mai buni aparatori si recuperatori ever)

- kobe a castigat titluri cu shaq.. si totusi lumea comenteaza

maine vine 2.

Kobe24
1st April 2005, 01:29
pai dupa c zic unii....shaq a castigat cu bryant titlurile....nu invers...adica shaq a fost liderul...a avut rolul cel mai important...ce se cere de la bryant...e sa fie el un lider ca de unul singur nu se poate

caseta
1st April 2005, 03:43
mah thekobe, hai ca te lamuresc eu cam de ce se spune ca bryant are inca de dovedit ceva. in afara de detroit, care a fost o campioana absolut atipica, in ultimii tzspe ani campioanele au avut o combinatie de staruri si role players.

in ordine invers cronologica:
spurs - duncan
lakers - o'neal, bryant
spurs - duncan, robinson
bulls - jordan, pippen, rodman (care, apropo, ar tre sa fie hall of famer. daca nu va fi, inseamna ca nba e cu mooya rau de tot)
rockets - olajuwon, drexler
rockets - olajuwon
bulls - jordan, pippen, grant (care nu e asa un star, dar era important pt reb)
detroit - thomas, dumars
lakers - johnson, worthy, jabbar
celtics - bird, mchale, parish

numai ca in toate echipele astea, un singur jucator era vazut ca leader, ca fiind de neinlocuit. nu neaga nimeni contributia celorlalte star-uri ale echipei si nici a role-players (kerr a cistigat un meci decisiv pt chicago, paxon la fel samd), dar unul singur era "cheia". dintre astia mentionati mai sus, leaderii echipelor au fost:
bird, magic johnson, isiah, olajuwon, jordan, duncan, shaquille

ca dovada ca ideea asta cam are ceva ratiune:
- drexler nu a reusit sa cistige fara olajuwon, desi a ajuns in finala de 2 ori
- robinson nu a reusit sa isi duca echipa nici macar in finala fara duncan
- pippen nu a reusit sa cistige fara jordan (si acum tin minte ultimu sfert din meciu 7 cu lakers, cind portland si-au batut joc de cele aproape 10p pe care le aveau in fata. la final pippen a aruncat pe jos un vraf de prosoape. m-am ofticat in dimineata aia ....). cum ziceam pippen nu a reusit sa cistige, desi a fost la mustata. au avut meciul 7 in mina si prin urmare finala vestului, iar finala propriu-zisa pe vremea aia era o formalitate, estul fiind super slab, si totusi a esuat

shaq fara kobe a reusit sa ii duca pe magic in finala. si anul asta sa vedem ce va face cu wade si miami.

kobe, pina una-alta, nu a dovedit nimic singur. de asta se asteapta de la el sa demonstreze ceva. in plus, in vara trecuta a dat clar de inteles ca pt ca el sa ramina la lakers, shaq si phil tre sa plece. alegerea a facut-o buss, dar atitudinea lui a zis "sunt capabil sa conduc echipa si fara astia 2". acum tot ce i se cere este sa "make good on that promise".

si daca kobe nu mai aduce nici un titlu si shaq ia unul in miami, kobe va ramine in istorie ca exagerat de arogant si over confident, iar kuptchak va fi luat de papagal, mai ales ca se va zice ca a distrus echipa construita de "the logo".

pe mine nu m-ar deranja ca si asa nu imi plac lakers, asa ca nu simt nevoia sa ii vad prea curind in finala .... or in the playoffs for that matter :D :D :D

thekobe
1st April 2005, 11:21
hai sa ma explic altfel ca sa intelegi mai bine. sunt de acord ca bryant trebuie sa isi conduca echipa de acum incolo spre un titlu pentru a trece la "un alt nivel". fiindca vrand, nevrand shaq e considerat liderul echipei din 2000-2002 macar pentru faptul ca avea gura mare si echipa era construita in jurul lui.

partea care ma nemultumeste pe mine este alta. acum nu stiu daca mai intri si pe forumuri straine sau stai doar pe aici, dar de multe ori cand cineva face o comparatie intre kobe si iverson sa zicem si un fan kobe arunca la bataie cele 3 inele, ceilalti sar repede ca alea nu se pun fiindca le-a castigat cu shaq.

de asta ti-am dat exemplele cu magic si jabbar, pt ca eu n-am auzit pe nimeni sa-i conteste inelele lui kareem pe care le-a luat cu magic in echipa (magic fiind leaderul). si magic si kareem si bird si mchale si jordan si pippen etc au avut mult ajutor cand au castigat titlurile, asa cum si kobe l-a avut pe shaq.

daca o sa castige si cu o echipa condusa de el, eu sunt sigur ca da, dar o sa mai dureze putin. are destul timp si vointa si iq, totul e sa-si formeze o echipa bine echilibrata (nu o adunatura de oameni care au ajuns aici din diferite trade-uri) si sa vina un antrenor care stie ce vrea.

caseta
1st April 2005, 13:11
shaq era liderul echipei. chiar era. cu gura lui mare, cu burta lui si mai mare ..... era liderul echipei. si prezenta lui sub panou l-a ajutat foarte mult pe kobe, la fel cum acum se spune ca il ajuta pe wade. ba chiar, tinind cont ca pe vremea aia shaq era ceva mai agil, si era nu dublat, ci triplat in defense, s-ar putea spune ca il ajuta mai mult pe kobe decit poate acum sa il ajute pe wade.

kobe de aia nu a mai vrut sa joace cu shaq, pt ca sa nu mai fie considerat un sidekick. chiar daca esti fan kobe, ar trebui sa accepti ca shaq era pe vremea aia (cel putin pina prin 2001-2002) jucatorul mai bun dintre cei 2. daca esti genul de fan "rabid" care nu vrea sa recunoasca nici in ruptul capului niste chestii demonstrabile, atunci toata discutia nu isi are sensus ....

Kobe24
1st April 2005, 13:21
inelele sunt ale lui kobe si nimeni nu i le poate lua...chiar daca nu a fst liderul echipei...daca era...lua si mvp-ul...si atunci aruncam si titlurile acelea la bataie...
despre kobe putem sa spunem urmatorul lucru...el a facut parte din tandemul care i-a condus pe lakers spre 3 titluri consecutive...fara ca el sa fie liderul in FINALA(acolo shaq juca mai bine...in rest cu exceptia sezonului 99-00....au avut un rol egal in aducerea celor de la lakers in finala)

Raptor
1st April 2005, 14:44
Adevaru e ca Lakers cu doar Shaq in teren aveau mult mai mari sanse sa castige decat doar cu Kobe in teren...

mishu
1st April 2005, 15:43
n-as zice... istoria ne arata ca e nevoie de doi... sau mai multi daca ne gandim la pistons... shaq singur nu a reusit sa castige cu orlando... si chiar si acolo il avea pe penny care la vremea aia juca bine de tot...

ps: salut decizia lui bebe... si daca el considera faptul ca l-am facut enervant o insulta... avand in vedere ca si-a editat inca odata postul pentru a sterge referirile la mine si la caseta... atunci... cu riscul de a ma repeta... decizia de retragere e de bun simt... propun sa retragem tricoul si nimeni de acum incolo sa nu mai aiba voie sa foloseasca nick-ul bebe76... :ok: :evil:

SilverZeus
1st April 2005, 17:31
....Mishule, sunt perfect de acord cu tine....demult doream sa scriu si eu acest lucru, insa trebuie sa recunosc ca mi-a fost si lene (hehe...ce sa-i faci????) dar nici nu ma pot lauda ca am avut timp berechet la dispozitie....intr-adevar, Shaq, fara Penny nu a castigat nimic....si Hardaway era foarte bun la vremea aceea.......tot ce pot sa mai zic, e ca o echipa ca sa castige un titlu trebuie sa aiba un tandem (ma rog, cel putin un jucator cu muuuuuuuult tupeu), insa si acel tandem trebuie sa aibe o echipa in spate ...nu neaparat o echipa puternica, cat o echipa care sa surprinda tactic pe ceilalti....adica: Orlando la acea vreme, in afara de #1 & #32 nu mai aveau nimic....Lakers, pe de alta parte aveau: Horry (nu zic cat de importante erau aruncarile si defensul lui), George, Fisher (nu mai zic ce ciuda am pe norocosu asta mic.....grrrrr), etc

....si in alta ordine de idei: Kobe, e un MAAAAAAAAARE jucator.....parerea mea e ca lui LeBron (de exemplu) ii va fii foarte greu sa ajunga la valoarea lui Kobe....eu nu sunt un fan Kobe (mai mult sunt un Laker-hater), dar il admir pe Kobe....insa unde greseste el, si majoritatea si-au dat deja seama: vrea sa il copieze pe MJ (...multi alti jucatori o fac....si ii tzine vreo 2 sezoane, dupa care isi dau seama care e distanta ce-i separa de "E.T."...si ajung "doar" niste jucatori buni....)....Kobe daca si-ar dezvolta un "stil" propriu, cu mai multa buna-vointa, mai multa diplomatie in relatiile cu coechipierii, eu zic ca ar avea sanse f mari: ca sa ma justific: la Bulls, Jordan nu era un jucator orgolios cu ai lui (un mare merit il are si Phill Jackson, care ii insufla o astfel de stare: "tu esti omul meu....pe tine ma bazez sa castig astazi...dar nu uita sa ii pasezi mereu lui Pipp sa-i arati ca te bazezi pe el, iar pe Rodman sa-l imbratisezi de fiecare data dupa ce inscrie...."....(binenteles ca citatul meu nu e traducerea "mot-a-mot" a declaratiei lui Jackson, insa afirmatiile sunt foarte reale....))....asta era stare de lucru de la Bulls....si Jordan era dispus sa evolueze asa....Kobe, nu ( poate trebuia sa nu aiba alaturi o personalitate atat de puternica ca si Shaq)....deci, in concluzie: eu sunt de parere ca asa cum Jordan nu ar fi putut castiga 6 campionate de unul singur ( a avut ajutoare foarte utile, dar care nu aveau personalitatea si statutul pe care il are Shaq in echipa), asa Kobe putea sa castige 3 inele fara Shaq (dar nu de unul singur)

thekobe
1st April 2005, 18:49
caseta nu vreau sa incep acum discutia despre cine si in ce fel era lider, pentru ca, cel putin din punctul meu de vedere, lider nu inseamna neaparat cel mai bun jucator din echipa. si da, recunosc ca per ansamblu in cei 3 ani de care vorbim aici shaq a fost mai folositor pt echipa decat kobe, dar nu despre asta e vorba, ok ? stiu eu foarte bine ce am zis cand am zis cu gura mare, dar asta e al punct al discutiei.

ce era mai important si ce era de fapt subiectul primului punct al discutiei vad ca s-a pierdut pe undeva printre randuri:


partea care ma nemultumeste pe mine este alta. acum nu stiu daca mai intri si pe forumuri straine sau stai doar pe aici, dar de multe ori cand cineva face o comparatie intre kobe si iverson sa zicem si un fan kobe arunca la bataie cele 3 inele, ceilalti sar repede ca alea nu se pun fiindca le-a castigat cu shaq.

silver te inseli in legatura cu relatiile lui jordan, respectiv kobe cu coechipierii. dar o sa ajungem si acolo.

daca mai aveti ceva de adaugat la subiect, respectiv la ce am dat eu quote mai sus, scrieti, ca pe la miezul noptii pun 2.

caseta
1st April 2005, 21:59
ps: salut decizia lui bebe... si daca el considera faptul ca l-am facut enervant o insulta... avand in vedere ca si-a editat inca odata postul pentru a sterge referirile la mine si la caseta... atunci... cu riscul de a ma repeta... decizia de retragere e de bun simt... propun sa retragem tricoul si nimeni de acum incolo sa nu mai aiba voie sa foloseasca nick-ul bebe76... :ok: :evil:
LOOOL
eu zic ca de acum incolo sa nu mai raspundem la posturile lu bebe decit dupa ce trece timpu de dat edit. ca sa fim siguri ca dupa aia nu sterge ce a scris si incepe lumea sa creada ca vorbim singuri ca nebunii :drak: ...... eu fiind si cu vocile .... stiu cum sta treaba :P

thekobe
2nd April 2005, 07:47
2. Nu este un secret (sper) ca in ultimul timp majoritatea articolelor din mass-media americana l-au prezentat pe Bryant intr-o lumina negativa. Credeti ca este o reprezentare potrivita a realitatii sau pur si simplu cei din media sunt porniti dintr-un motiv sau altul impotriva lui Kobe ?

Raptor
2nd April 2005, 14:36
Tocmai am vazut Dunk Contest din 1997... si vorbeau deja de atunci comentatorii cum ca e "cocky" si alte alea.

Mai mult, se bucura la fiecare ratare in dunk contest a adversarilor. Eu nu am mai vazut pe nimeni sa faca asa ceva (ca s-au bucurat si altii, asa o fi, dar nu au aratat cum a facut-o el).

Anyway, eu zic ca adevaru la intrebarea ta e pe undeva la mijloc. Kobe e arogant si in mod sigur le da motive celor din presa sa scrie si sa vorbeasca in felul ala despre el.

caseta
2nd April 2005, 14:45
eu l-am vazut in meciuri. in meciuri de acum 4-5 ani, adica inainte sa ajunga la valoarea pe care o are azi .... daca stiti ca la un mom dat era ras in cap si dupa aia si-a lasat o freza in sus de parca era bart simpson.

pe vremea aia, dupa ce mai baga cite un cos, cind se retragea cu spatele in aparare, dadea din cap sugestiv si expresia fetei arata cit de plin de basini era. de atunci a inceput sa imi displaca. era asa o afisare de aroganta, de ziceai ca e cel mai bun al tuturor timpurilor si isi pierde vremea cu fraierii ailalti. mi-a displacut profund, mai ales ca pe vremea aia nici nu era cine stie ce valoare.

Raptor
2nd April 2005, 14:57
Da stiu... dar ma rog probabil ca asa isi "build up his confidence"... e oricum un lucru pozitiv pentru ca arata cat de important era pentru el jocul... if you get me...

MadSkillz
2nd April 2005, 17:08
La punctul asta al discutiei prefer sa ma abtin, pentru ca nu am urmarit indeaproape pe Lakers si pe Kobe in ultimii ani.Dar nu vad de ce ar avea mass-media ceva cu cineva , fara motiv.Asta apare de obicei cand acel cineva e CINEVA.Atunci se cauta tot felul de defecte si alte chestii.Inainte de asta nu prea are sens.

dank
5th April 2005, 12:12
kobe e prezentat in lumina asta negativa de care vorbea The Kobe din doua motive cred:
1. scandalu de agresiune sexuala in care chiar daca nu a fost dovedit vinovat raman totusii urmari negative pentru imagine.
2. a avut tupeul sa indeparteze de la echipa pe cel mai bun jucator crezand ca o sa dovedeasca ca este capabil si singur sa aiba rezultate. Atitudinea lu Kobe o inteleg desi nu o aprob. Probabil ca Kobe Bryant si The Kobe au acelasi of. Sunt deranjati de faptul ca lumea nu recunoaste meritele numarului 8 de la lakers. topicu asta si plecarea lui shaq de la lakers au fost initiate din acelasi motiv oarecum. Sa inlature suspiciunile cum ca Kobe nu ar fi cel putin la fel de important ca o'neal pentru cele trei titluri. Si din nefericire pentru el nu a fost la fel de important ca o'neal. Se adusese vorba la un moment dat de kobe si iverson ca titlurile nu se pun, intr-o comparatie directa. Eu cred ca daca Iverson era la lakers alaturi de O'neal Iverson avea acum 3 titluri, iar daca Kobe era la Phili kobe ar fi fost MVP-ul ligii si highscorerul atunci cand aceste distinctii i-au revenit lui Iverson.

Adrian
5th April 2005, 22:43
Dank, nu mai vorbi de Shaq si de Iverson ca te ia TheKobe de urechi. Aici se vorbeste strict la topic si se raspunde la intrebari, ok? :D Glumeam...evident. Numai ca ideea lui The Kobe de a discuta punctual mi se pare buna.
Asadar:

2. Credeti ca este o reprezentare potrivita a realitatii sau pur si simplu cei din media sunt porniti dintr-un motiv sau altul impotriva lui Kobe ?[/b]

Da, este o reflectare pura a realitatii. Kobe este fluierat de catre public oriunde se duce, pe orice arena din US. Ba chiar si pe la evenimentele mondene se gasesc cate unii sa ii spuna cate ceva. Explicatia este putin mai profunda si banuiesc ca tu, fiind in US, o stii: americanii sunt foarte conservatori, tin la valorile fundamentale: familia, patriotismul, etc. Asa ca unul care "a calcat stramb" nu este iertat asa de usor. Poate ca legea i-a dat dreptate, aia era o curva si s-a mai culcat cu inca 3 in aceeasi noapte (parca a lucrat pentru vreo banca de sperma in noaptea aia ... :rolleyes: ), poate ca el i-a inchis gura cu cateva milioane de $ iar lui nevasta-sa cu un diamant cat oul de porumbel...dar faptul ramane. Si asta nu i-o pot ierta suporterii.

Raptor
5th April 2005, 23:33
Sorry dar thekobe nu e in California... decat... adevaratul Kobe... :D

Pe de alta parte, ma cam enerveaza toata prostia cu femeia si cu violu. Si, a fu$%^$%^%$&&-o si ce? Mare kkt. Fac pariu ca daca venea la fiecare din voi faceatzi la fel, asa ca mai "ciocu mic" vizavi de o persoana in care piele nu sunteti. Va ofticati? ;)

Pana la urma, prea multa moralitate din partea unora care cine stie ce fac in viata privata... de asta am zis dintotdeauna (si intr-un fel ma contrazic) ca un judecator ar trebui sa fie un infractor (mai mult sau mai putin) ca sa poata sa inteleaga de ce cineva a facut un anume lucru, si nu cineva care e inger si nu poate intelege. Ma rog, eu si "filozofiile mele".

Si pentru ca tot am draci acuma cand scriu (pentru ca mi-e rau, ma cam sufoc ... am baut apa rece la basket), sa i se recunoasca meritele lu Kobe si gata. Prea multa prosteala de jur imprejur. Toata lumea vorbeste si nimeni nu face nimic... ajungem ca in fotbal.

thekobe
6th April 2005, 01:41
adrian nu sunt in usa. sunt in ro la mare.

caseta vad ca imi duci dorul :P
nu-mi neglijez topicul da n-am mai avut timp decat de aruncat un ochi pe ici pe colo. o sa revin in forta cand imi recuperez cateva informatii pierdute. pana una alta sa vedem ce ati mai scris pe-aici.

in primu rand ca era cocky. da, era cocky si probabil ca mai e si acum putin, desi de cand cu procesul si alea s-a "humble" mult si a vazut ca viata nu e intotdeauna roz, mai ales ca mai toti care-l pupau in dos pana atunci l-au abandonat cand a dat de greu. oricum majoritatea superstarurilor din nba sunt cocky, doar ca unii sunt mai buni actori.

dank, desi am trecut de partea asta, o sa-ti raspund ca mi-e greu sa-l vad pe iverson in ofensiva lui phil jackson (triunghi). iar incepem cu daca, poate ...

adrian, kobe si-a inselat nevasta si a suportat consecintele. nu ma deranjeaza ca il fluiera lumea, daca asta ii face pe ei sa se simta bine, n-au decat. oricum majoritatea se inclina dupa cum bate vantul. si totusi cu atatea fluieraturi, nu pot sa nu observ ca in multe arene sunt aproape la fel de multe tricouri cu kobe si lakers cate sunt cu echipa care joaca acasa.

suporterii ca suporterii, dar ce facem cu mass-media ? chiar asa sa fie cum zic ei ? o sa revin cu exemple.

caseta
6th April 2005, 02:35
o fi devenit mai humble, dar nu destul de humble ca sa recunoasca importanta lui shaq si a lui phil jackson. te-am mai intrebat si nu mai stiu daca/ce ai raspuns. esti de acord ca el i-a dat de inteles lui buss (poate nu a zis-o direct, dar actiunile lui au fost destul de transparente) ca este "ori eu, ori shaq+jackson" ?? nu conteaza ca buss a fost cel care a facut alegerea, acum ma refer la modul in care vedea kobe lucrurile .....

sincer, eu sa fiu star in nba, nu m-as duce sa joc la clippers daca as avea de ales. se stie ca sterling (proprietarul) e un "cheap mothafucka" care nu plateste pt jucatori buni si nu da contracte mari si ca urmare clippers nu au sanse la titlu si nu vor avea vreodata. ori pt un jucator care sustine ca vrea sa cistige, sa ia serios in considerare un contract pe 6 ani cu clippers, nu spune decit ca pune banii si orgoliul mai presus de dorinta de a cistiga.

daca lakers il alegeau pe shaq, putea sa aleaga o echipa (suns, nuggets) care i-ar fi dat cam aceeasi bani dar la care ar fi avut sanse de cistig. faptul ca i-a luat in considerare pe clippers dovedeste ca ar fi facut-o numai ca sa demonstreze ceva celor din LA in cazul in care ii refuzau pretentiile. ar fi jucat in acelasi oras si de cite ori el i-ar fi dus pe clippers la victorie si lakers condusi de shaq ar fi dat-o in bara, presa i-ar fi mincat de vii pe buss & kupchak. daca era la suns/nuggets, contrastul nu ar fi fost asa de mare. ori exact modul asta de a gindi da dovada unui orgoliu muuuult prea mare pentru un jucator care inca nu dovedise mare lucru ca lider de echipa, e adevarat, partial si pt ca echipa era perceputa ca fiind a lui shaq.

cred ca tocmai orgoliul asta nemasurat si, deocamdata, partial nejustificat, face ca presa si fanii sa nu il placa prea tare.

si pt ca am ajuns in punctul asta, ar mai fi o chestie. tu fiind ca mai multi de pe forum in RO, desi esti foarte bine informat, tre sa admiti ca presa din US (de peste ocean cum le place unora sa spuna :P) il urmareste 82 de meciuri pe sezon, are acces la antrenamente, in vestiare, aude birfe si soapte care nu bat pina in RO (mai ales pina la malu marii, care e mai departe de LA decit bucurestiul :P), aude comentarii off-the-record ale coechipierilor. ori toate chestiile care se spun relativ la orgoliul lui bryant, la faptul ca el a orchestrat plecarea lui shaq+jackson, la faptul ca e "ball hog" (nu mai mult decit iverson, dar imaginea lui iverson nu a fost afectata de un proces de viol, desi a avut si el problemele lui cu arme samd, prostii "gangsta"), ca e egoist etc au probabil o saminta de adevar in spate, chiar daca e umflata de presa. pina la urma, fara foc, nu prea iese fum ....

MadSkillz
6th April 2005, 02:43
A venit un amic din state zilele astea si mi-a zis ca toti dincolo sunt ferm convinsi de ce zice caseta mai sus si de aia nu-l mai haleste nimeni.

thekobe
12th April 2005, 01:32
Cand am zis "in ultimul timp" ma refeream la ultimii 1-2 ani. Ca e cocky, selfish, ballhog se zicea de MULT timp si au ceva adevar in spate, dar o sa discutam despre ele mai tarziu, pentru ca eu vreau sa atrag atentia asupra a altceva.

Ii ziceam lui caseta de o "conspiratie" si nu ma credea. Acum sa nu crezi ca ma refeream la o conspiratie de genul ca s-au vorbit toti sa il critice de cate ori au ocazia. Nu e vorba de asta, ci de faptul ca fiecare isi urmeaza interesele si de data asta s-a nimerit ca tinta preferata sa fie nr. 8.

Totul pleaca de la mass-media. Site-uri, ziare, radio, tv, cu ele incepe si se termina totul. Imi zicea cineva anul trecut cum s-au schimbat emisiunile sportive de-a lungul timpului la americani. Pe vremuri se mai discuta despre basket din punct de vedere tehnic, ce face o echipa bine si ce nu face, se explicau scheme de joc etc. Acum nu mai intereseaza pe nimeni vorbaraia, pentru ca suntem in secolul vitezei si timpul parca trece din ce in ce mai repede. Toti vor senzational, scandaluri, cine ce a mai facut, cu cine s-a mai certat, astea fac audienta, la fel ca in lumea intreaga. Dar mai vor ceva. Vor sa le fie dat totul de-a gata, pentru ca nu mai au rabdare sa gandeasca singuri. Iau parerile asa-zisor "specialisti" si fug cu ele, pretinzand ca sunt ale lor. Si uite asa media a ajuns sa detina adevarul absolut si chiar daca unele lucruri se mai bat cap in cap, tot trebuie sa existe o majoritate. Acea majoritate, doamnelor si domnilor, va deveni opinia publicului.

Fred Carter, fost jucator si antrenor in NBA care acum este analist pt NBA TV:
"For some people perception is reality," Carter said. "The echoed word becomes the accepted word. It becomes the choice phrase. But he won titles and he does get the assists. He does get steals and he does get blocks. He's not a guy who just plays on the offensive end. What happens is that people have the tendency to echo the words of everyone else. It's unfortunate."
Si, asa cum zicea si TJ Simers, "I've found that, as a rule, when you argue with perception — perception always wins".
Dar eu o sa incerc.

Sa revenim la Kobe.
Momentul care a declansat schimbarea de atitudine a fost, asa cum a remarcat si denk, scandalul din vara lui 2003, in care a fost acuzat de viol. Asa cum am zis si la inceput el nu a dus lipsa de critici nici pana atunci, in special datorita conflictului sau cu Snaq, dar cum "winning cures everything", acestea au fost trecute repede cu vederea. Acum insa povestea era cu totul alta. Nu mai era vorba de mandrie si egoism, acum erau probleme cu legea. Faptul ca victima era o fata alba nu a ajutat cu nimic situatiei, iar cazul a ajuns sa fie cel mai mediatizat al unui sportiv de la OJ Simpson incoace.

A inceput sa fie huiduit peste tot pe unde mergea, indiferent ca sunt arene de basket sau locuri publice. Am vazut oameni care i-au pus pe frunte eticheta cu vinovat, respingand cu seninatate toate dovezile care li se asterneau in fata, doar datorita faptului ca era celebru si avea multi bani. A devenit un cliseu asta cu atletul celebru care isi cumpara libertatea. Gelozia si ignoranta au scos tot ce era mai rau in oameni. Dar pana la urma nu-i nimic, pentru ca Kobe si-a facut toate astea cu mana lui atunci cand, sub un impuls de moment, si-a inselat nevasta cu altcineva. A suportat consecintele, si el si familia lui, iar cei care au avut cap sa judece si-au dat seama ca nu a avut loc un viol, asa cum pretindea domnisoara aflata in cautare de bani si faima.

Problema cea mare nu sunt insa fanii, ci mass-media care a hotarat ca acest Kobe Bryant nu era cel pe care il propulsasera in culmile gloriei. Din baiatul de aur al NBA-ului, talentat, educat, carismatic, care nu avusese niciodata probleme cu legea, a ajuns acelasi tanar talentat, dar care acum avea un imens tatuaj pe umarul drept, era posibil infractor si, cel mai probabil, urma sa isi ia liber un an pentru a-si rezolva problemele personale. Cum imaginea ingerului decazut prinde asa de bine la public (Michael Jackson, Mike Tyson - desi nu sunt cele mai fericite exemple astea mi-au venit in minte), ei au hotarat ca nr. 8 exact asta va fi, cel ce avea sa ii ia locul fiind foarte talentatul LeBron James, pustiul de 19 ani ale carui meciuri din ultimul an de liceu le transmisesera, in premiera pentru un jucator care inca nu activa in NBA.

A urmat sezonul 2003-2004 presarat cu noi conflicte intre Bryant si O'Neal si Bryant si Phil Jackson, dar cum echipa mergea bine si acestea au fost trecute cu vederea destul de usor. A ajutat si faptul ca de cate ori avea meci in aceeasi zi cu o infatisare la tribunal, Kobe reusea meciuri mari, spre satisfactia fanilor si a presei locale. Insa totul avea sa se termine in finala cand Lakers au fost eliminati de mult mai putin titratii Detroit Pistons si, pentru al doilea an la rand, dadeau gres in incercarea lor de a castiga un nou titlu. Phil Jackson a plecat, O'Neal si-a facut bagajele si s-a mutat in Miami si articolele care-l acuza pe Bryant ca a distrus dinastia au inceput sa curga. Atat presa cat si majoritatea fanilor Lakers anticipau deja de aproape un an ca in vara aceea aveau sa se produca schimbari majore, indiferent ca asta insemna plecarea lui Kobe sau plecare lui Shaquille, dar asta nu i-a impiedicat pe ziaristi & co. sa arunce toata vina in carca lui Kobe pentru ca, intre noi fie vorba, "Bryant i-a alungat pe O'Neal si Phil Jackson si a distrus dinastia Lakers" cu siguranta va atrage atentia mai mult decat "Bryant ramane la Lakers, lui PJ nu i se reinnoieste contractul si O'Neal nu se intelege in privinta contractului cu patronul Jerry Buss si cere sa fie transferat". Nu o sa mai insist acum pe subiectul asta pentru ca e mult de discutat si prefer sa vorbim separat.

Acum ca au primit si un motiv serios in spatele caruia puteau sa se ascunda, au trecut la treaba cu articole si comentarii care mai de care mai incriminatoare, fiind siguri ca prind fiecare replica in care Snaq isi denigra fosta echipa si fostul coechipier, in tot acest timp Kobe vazandu-si de treaba lui. Pentru multe luni un articol care sa spuna ceva de bine era aproape imposibil de gasit, iar faptul ca noua echipa condusa de Kobe a ratat playoff-ul pentru prima oara dupa 11 ani a inrautatit si mai mult lucrurile. Cei care stau in SUA pot sa va confirme ca aceste doua lucruri se intampla aproape in fiecare zi:
1. il critica pe Kobe
2. il lauda pe LeBron

Sa recapitulam acum cateva din motivele pentru care media este pornita impotriva lui Kobe:
- a fost acuzat de viol, si-a facut tatuaj, deci si-a stricat imaginea de baiat bun si cuminte pe care i-au promovat-o pana atunci
- isi facea aparitia un nou rege, LeBron James, care avea talent si imaginea imaculata pe care o avusese si Kobe pana atunci si care prinde cel mai bine la public, deci vechiul rege trebuia doborat
- cativa ziaristi aveau ceva cu el de mult timp si acum au gasit si motivul care le-a permis sa se descatuseze. De asemenea multi au trecut de partea lui Snaq in conflictul dintre cei doi pentru faptul ca era mai prietenos cu ei si le dadea replici nostime de scris in ziare, in timp ce Kobe dadea raspunsuri clasice
- la un moment dat Kobe nu mai acorda interviuri 1 la 1 decat lui Jim Gray si in general evita sa vorbeasca cu presa, ceea ce i-a deranjat foarte tare deoarece nu mai aveau declaratii pentru articole (cum se enerveaza ai nostri cand intra Steaua in silenzio stampa inainte de vreun meci important)
- dar cel mai important dintre toate motivele este ca SE VINDE !!! De ce credeti ca auziti tot timpul de Kobe si Lakers ? Pentru ca SE CAUTA, SE CERE, SE VINDE si daca e de rau, CU ATAT MAI MULT.
Cand Lakers se lupta pentru titlu e mai greu sa scrii de rau si de aia acum fiecare profita de ocazie cat mai are timp.

Ca sa nu ziceti ca vorbesc aiurea o sa aduc si dovezi care imi sprijina teoria. Sar peste aticolele care vorbesc despre KB ca vinovat pentru plecarea lui Snaq si PJ (pentru ca inca nu am dezbatut daca a fost sau nu vina lui) si o sa dau cateva exemple de alte aberatii care apar in fiecare zi si pe care multi le iau de bune.
Inainte de asta insa un citat dintr-un interviu cu Kobe, citat care spune multe:

"Q: Starting with your appearance on ESPN last week, you've been opening up more doors with the media. The first month or two of the season, it had been difficult to get into in-depth discussions with you. What has changed?
A: I've done actual interviews with reporters where they ask me a question, I'll answer the question and in the article, the answer I give them is not to the question that they asked me. You'd be surprised. I've done interviews. This is right before I started going through all this stuff. I was like, "Who can I trust?" I just can't talk to these people because every time they come to me with an idea or a concept for a story, they write something that's completely different. They've got my teammates in there, taking stuff out of context and all this other stuff. I'm just like, you know what? I'm just going to back off of all this stuff. It just took a while for me to open back up again and just be myself. It was a process I had to go through."

Articole:

-> Kobe has much company in world of selfish athlete (http://www.baltimoresun.com/sports/bal-sp.steele10jan10,1,3448079.column?coll=bal-sports-columnists&ctrack=1&cset=true)

Zice de Kobe ca e cel mai egoist sportiv din toate sporturile pe echipe si da note altora pe baza unui sistem de Kobes (unde 1 Kobe e ceva mai lejer si 5 Kobes e insusi Bryant)

-> It's absurd, it's a shame, it's Kobe (http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=whitlock/040513)

Pozele cred ca spun totul...
http://espn-att.starwave.com/media/pg2/2004/0513/photo/jd_kobeman_ft.jpg
http://espn.starwave.com/i/magazine/new/ramko.jpg

-> Egomaniac Kobe has ruined his legacy. Selfish star never will be considered greatest of all-time (http://www.msnbc.msn.com/id/5445717)

Bryant nu e un leader si nici un bun coechipier, o sa arunce de 35 ori pe meci si n-o sa mai castige nici un inel in cariera.

-> Kobe lost his biggest chance to be a leader (http://msnbc.msn.com/id/6188628)

"It will be tough for Kobe to get the respect that he is now looking for as the new leader of the Lakers. Don't believe what you hear from Caron Butler, Lamar Odom or Vlade Divac. They don't know the real Bryant and neither do any of us". A trecut un aproape un an si coechipierii il vorbesc in continuare numai de bine. Sa inteleg ca se preface in tot timpul asta, zi de zi ?

-> Let the Kobe questions begin (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/writers/chris_mannix/02/01/rudy.t/index.html)

Sugereaza ca Rudy Tomjanovich a plecat din cauza lui Kobe, zvon care a fost negat de cam de toata lumea, inclusiv ziaristii din LA.

-> Best coach for Lakers may be no coach at all (http://www.msnbc.msn.com/id/6896804)

La fel ca mai sus + Kobe e uncoachable.

-> When you don't lift team, you're not elite (http://sports.yahoo.com/nba/news?slug=knight-whenyoudontliftteamyouren&prov=knight&type=lgns)

Kobe nu mai e in primii 10 din NBA pentru ca Lakers nu au prins playoff-ul anul asta si au record sub .500, dar il pune pe Garnett in primii 10. Sa ii aduca cineva aminte ca nici Twolves nu prind playoff-ul si Garnett are aceeasi echipa cu care a ajuns in wcf.

-> It's time for Lakers to trade Kobe

Sunt multe articole cu acelasi titlu, cam toate continand aceleasi tampenii. Unele mai au si diferite propuneri pt Lakers in schimbul lui Kobe. Problema de care tot uita autorii (sau nu vor sa tina cont pentru ca altfel nu le mai iesea articolul) e ca Bryant are NO TRADE CLAUSE.

-> Lakers fans seem to side with Shaq over Kobe (http://www.sun-sentinel.com/sports/basketball/heat/sfl-lamood24dec24,0,5396163.story?coll=sfla-sports-heat)

Cine, bandwagonerii ? Fanii Lakers au fost intotdeauna mai multi de partea lui Kobe, dar, ca de obicei, cu cateva citate special alese, media ocoleste adevarul si incearca sa ne faca sa credem ca parerea lor e realitatea.

-> Sales of Kobe's jersey drop dramatically (http://msnbc.msn.com/id/6796146)

Fanii nu mai cumpara maieul lui Kobe, a iesit din top 50 bla bla ... "Uita" sa specifice ca e top 50 pentru toate sporturile si ca pentru NBA e pe locul 7, iar majoritatea celor care sunt in fata lui sunt cei care si-au schimbat echipele, pe cand majoritatea care au maieuri cu Kobe le au din anii trecuti. In plus chiar si la magazine prin Miami tricourile cu Lakers sunt puse in fatza, mai la vedere si decat cele cu Heat.

-> Kobe can transform himself (http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/041222)

"I'm telling you, he needs to pull a Hollywood Hogan. After all that's happened, Kobe will never be totally cheered again. So why not go the other way? Wouldn't you rather be a memorable villain than a phony hero? Kobe should admit that he screwed the Clips over last summer, that he orchestrated Shaq's trade and Phil's departure, that he threw Malone under the bus for sport. Before home games, he should stand on the scorer's table and flip off fans. Maybe he could even hire a no-good manager with a cane. Embrace the dark side, Kobe. You're already there. You just can't admit it yet."

-> Pierce has the "Kobe syndrome" (http://www.msnbc.msn.com/id/7130426/page/2)

"Pierce suffers from the Kobe Bryant syndrome: He’s a phenomenal talent, but he does not make the players around him better. And he never will".
A fost o vreme cand ii ziceau si lui Jordan la fel. Raspunsul ? "Give me better teammates".

-> 16 noiembrie 2004. ESPN power rankings. Lakers au cateva meciuri bune si urca pe 11, in dreptul comentariilor apare (despre Kobe): "Ditto for presenting at the American Music Awards, when the boo-birds sound off unexpectedly". Ce treaba au AMA cu basketul nu stiu.

-> ... (http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=neel/041115)

Zice ca Bryant arunca prea mult si ca ar trebui sa le paseze mai mult. La momentul respectiv avea 19.6 FGA.

-> ... (http://msn.foxsports.com/story/3241202)

"Kobe is so imperial and obnoxious, that his current teammates dislike him even more than his ex-teammates did". Eu l-am auzit pe Luke spunand altceva. Si pe Caron. Si pe Odom, Vlade, Grant, Sasha....

-> Mai sunt poll-urile facute in general de ESPN cu intrebari de genul: Do you believe Kobe Bryant wanted Tomjanovich out? Who is the toughest athlete to coach in professional sports? What's your take on the Shaq-Kobe dispute? (unde la Kobe ca raspuns e "Kobe's a spoiled brat", iar la Snaq "Shaq's a jealous ''big brother") Should the Lakers trade Kobe Bryant?

-> Alt lucru care apare destul de des prin articole e ca nimeni nu vrea sa mai vina la Lakers sa joace cu Kobe. Jason Kidd si Baron Davis sunt de alta parere.

-> A mai fost o intamplare cand Kobe s-a referit la coechipieri ca "my guys" si repede au sarit si au scris un articol in care se luau de el. Normal ca au uitat sa adauge si ca Snaq si Jordan ziceau "my guys" aproape de fiecare data cand vorbeau despre coechipieri.

-> Ceva mai nostim dar care totusi da de gandit :) Lakers castigasera in fata celor de la Kings cu 105-80 si pe nba.com apare http://img135.echo.cx/img135/7328/lasac6ud.jpg

Emisiuni la radio sau TV:

-> Duminica 20 iunie 2004. Charlie Rosen invitat la I, Max : Kobe vrea sa arunce de 35 ori pe meci (ciudat ca toti aleg acelasi numar), nu vrea sa paseze decat daca e pasa decisia (assist), nu-si asuma responsabilitatea pentru nimic si uraste orice antrenor care ii cere sa paseze deoarece il impiedica sa ajunga in Hall of Fame.

-> 20siceva octombrie 2004 la Fact or Fiction.
Q: Will Kobe lead the league in scoring ?
A: Yes and he'll also lead the league in shots taken, bad plays etc.

Q: Did the Lakers keep the right guy ?
A: No. Shaq is still 32 and can play until he's 38... Plus Kobe has some dysfunctional mechanisms in his personality.

-> Vineri 3 decembrie 2004. Kobe are triple double : 10 pts (3-12), 12 reb, 10 ass si Lakers castiga. Baietii de la FSN gasesc si acum motiv de critica, spunand ca are prea putine puncte si ca ar trebui sa arunce mai mult, in loc sa paseze coechipierilor. Pai hotarati-va baieti ori asa, ori asa. ORICE AR FACE KOBE NICIODATA NU E BINE, NU ?

-> Duminica 2 ianuarie 2005. La NBA Fastbreak (emisiune pe ESPN) aratau "top performers of the night". Amare 50 pts, Dirk 39 pts, Iverson 35 pts, Kobe pauza. Avusese 42 pts si un meci bun, dar normal ca nu l-au bagat si pe el. La inceput lumea zicea ca poate nu au avut timp sa includa si statisticile lui pt ca meciul s-a terminat chiar inainte de emisiune, dar recuperarile lui Odom apareau acolo.

-> Legler admitted he was a Laker hater on the Mike and Mike morning show on ESPN radio. Grew up a Celtics fan in the 80's. Basically said Kobe wasn't capable of involving teammates, and that he didn't care because he already got his 3 rings, so he has no motivation to improve. When asked about the Lakers recovering from the trade, he said the Lakers WILL NEVER EVER recover from this trade and will be horrible forever pretty much is how it's summed up. Also the Clippers have a better future than the Lakers, Kobe will not get any better, nobody wants to play with Kobe. Its going to get worse for the Lakers next year. Kobe is the reason the Heat are the #1 seed in the East. Kobe will NEVER win another championship.

-> On Channel 5, the Kobe hate continues. They are stating that Kobe is no doubt faking injury and sitting out the rest of the season.
Presenter: "Bryant has decided things are getting a little too nasty for him out there in L.A. so he's rolled over and died for the rest of the season."
John Amaechi: "See you next year, Kobe."

-> Il intreaba de 1000 de ori ce parere are despre revenirea lui Phil Jackson, sperand ca sictirit sa fie intrebat acelasi lucru de fiecare data sa zica geva gresit si sa le dea material de noi articole.

In loc de concluzie o sa pun din nou un citat care, zic eu, spune destule despre situatia actuala.

"Following Monday's practice, Atkins acknowledged it was very possible that what he meant to say wasn't what came out, although he insisted the reporter questioning him had been trying to get him to say something negative about Bryant for weeks."

thekobe
12th April 2005, 01:38
In ce priveste egoismul lui Kobe si actele de caritate pe care nu le face, cateva exemple mai jos :

-> In the March of 1998, Kobe started the Kobe Bryant Foundation in order to help at-risk youths in the United States.
Kobe’s foundation helps to raise money for the three charities that Kobe feels are most important for at-risk children: The Venice Boys & Girls Club, Hollygrove, and the UCLA Unicamp. Each of these organizations provide children with either a safe place to interact with other kids and mentors, a shelter from abusive homes, or opportunities that would not otherwise exist for low-income families.
As founder of the Kobe Bryant Foundation, Kobe does more than raise and give money to each individual organization. He feels it is as important to provide financial assistance for the charity as well as emotional support for the children involved. Kobe spends his free time hanging out with the kids and being a major part of their lives.

-> Kobe always did charity work (i.e. Kobe Bowl, Kobe's Kids -- I think that's what it's called), but never made a big deal about it or hogged media attention for his contributions.
Some of that (or so it seems) declined when the rape allegations came against him... he essentially became a recluse dealing with the stress of it all.
Now it seems he's picked right back up from where he stopped.
I remember him saying how he used to spend time with some underprivileged kids before games back in 1999 and some kid asked him to do a 360 in a game for him. Kobe did it that same game (you may remember the same) and it was risky to do, since Rasheed Wallace was right behind him and Kobe barely had any space to pull it off (vs. Blazers at the Forum).

-> Kobe takes time out for young cancer patient. Ovid teenager dies days after meeting hero, Kobe Bryant (http://www.lsj.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20050219/NEWS01/502190333/1001/news)

-> Kobe visited sick kids before the Memphis game (http://www.dailynews.com/Stories/0,1413,200~29583~2798443,00.html)

http://mas.scripps.com/MCA/2005/04/03/jwkobe_c.jpg

-> http://img136.exs.cx/img136/4065/kobepic11qn.jpg

-> Kobe was at NikeTown to donate money to three Boys & Girl Clubs from L.A. and to pick the winners of a contest in which kids submitted color schemes of his 2K5's that he'll wear shoes made up like the winners pictures in 2 road & 2 home games later this season.

-> Donatiile pentru victimele Tsunami.

-> Well it really wasent for me....Let me explain.About six months ago my cousin was diagnosed with cancer (he is fine now and going through treatment).So grant a wish foundation asked him what he wanted for a wish and it was to meet kobe.So to make a long story short today was the game we go to go,we had pretty nice seats about 12 rows up.Me my cousin (who had cancer)my mom and my other cousin got to go.So during the fourth qtr a lady for lakers PR came up to us and moved us down so we wouldnt have to fight the crowd on our way to him back scense or whatever.So we were put into a room (i dont know why we didint go to the locker room)so after about 30 mins and countless false alarms i see kobe walk in (on cruches).I was suprised by not really nervous or scared becuase we had been waiting so long.Well my cousin was too nervous to talk (hes 13) so i ended up asking most of the questions....

-> My friends and i play basketball at UCLA in the summertime. My friends met Kobe when he went there to practice...his bodyguards tried to tell my friends to get off the court so he could practice...but he said "no, ill play with them...it'll be fun" so he ran 5 on 5 with them and gave them a few pointers and then signed autographs for all of them and their kids, friends, etc...he talked with them about random things and was nice to all of them. im not saying that this guy is a saint or anything...but i know one thing-- he was extremely cool to my friends and they even got to play ball with him...he didnt have to do that since the court was already reserved for him...so say what you will about him...but i still think he has a good heart and that he sincerely cares about his community.

Dar in ziua de azi se pare ca este necesar sa vii cu un http://img134.echo.cx/img134/7541/shaqaclaus2da.th.jpg (http://img134.echo.cx/my.php?image=shaqaclaus2da.jpg) ca sa te faci remarcat.

thekobe
12th April 2005, 01:41
By: Scoop Jackson/SLAM Magazine



He’s become the Kay Slay of the NBA: The Drama King. His life has now become the black male reality version of Desperate Housewives. His stock has dropped like Tyco. And that street cred everyone thought he was trying to earn? Nergo, please.

His name was Kobe Bryant. He used to be your hero. He was better than the next best thing to God 23-he was next, period. He shifted the landscape. He had everything MJ had and was on the verge of remixing it. The blueprint was in place: three rings in five years; the plan was in effect: McDonald’s, Nike, America; the setup was set up: Grant Hill without the injuries.

Then…

It seemed like from either the day Jerry West left the Lakers or the day Kobe got married, his life has not been the same. Neither has he. From one incident to the next allegation to the next occurrence to another circumstance, Kobe’s life-off the court-has been one suicidal tendency after the next. A fall from grace. Some have said Kobe brought all this on himself, and that his “b*tch a**” deserves everything that is happening to him-and these are people who think he’s innocent of sexual assault. The resentment is reaching Barry Bonds/Terrell Owens combined numbers. Time went the farthest, calling him “the poster boy for athletes’ arrogance.”

Is this where we’re at with Kobe Bryant now? Has his “self-imposed self-destruction” taken you to a place where, if Jerry West doesn’t come back to save L.A., Kob’ll be the Benzino of the basketball world? Did you not watch him drop 48 on the Raptors because the media blamed him for destroying a fallen dynasty that wasn’t winning chips? Will you not buy Nike Huaraches because he’s in them? Did you go to the church on ‘em and scream halleiujah on Christmas Day when his 43rd, 44th, & 45th points missed at the buzzer? When Shaq won? When Phil proves right? When Lakers hit rock bottom? When Dr. Buss sells the franchise? When Kobe retires 10 years before his skills erode and Ricky Williamses from society?

Is this what you want? Is this what will make you happy?

Or should the real question be asked: What did Kobe actually do wrong? To any of you? Personally? To make you feel the way you do about him? To hate him the way you do now?

If Kobe Brant wants to live with high drama defining his life, so be it. So what. It’s his one life to live.

The job of a journalist is to be objective; the job of a friend is to be loyal. The job of a man is to make that choice.

If Kobe Bryant wants to live with high drama defining his life, if he wants to put himself into, or make public, situations that will have a negative effect on how he’s perceived and lose both money and trust; if he wants to trick-off on Shaq & Malone ; if he wants to turn the world that was once his oyster into an island that is now his claim; so be it. So what. It’s his one life to live, his Stringer Bell to keep alive. The name of his birth certificate reads Kobe Bean Bryant. That name on his tombstone will read the same. In between, as long as he continues dropping almost 30-per, human highlighting arenas and plasma screens, and has the squad that was supposed to be at the top of the Lottery still outballin’ the Clippers, who am I-or you- to pray and prey for his downfall? Objectively, ask yourself that question.

At the 2004 All-Star Game, my kids saw Kobe. They ran to him. He grabbed them and gave them the biggest hug they'd gotten from any ballplayer at the media availability. Then he went on to treat my shorties as if they were his. No one else did that. And y'all want me to despise him? Sell him out? Spit on his grave? America Please

My name was Scoop Jackson, I was an objective journalist. I am a friend of Kobe Bryant. If you read this expecting me to hate on Kobe for becoming what he’s become in your eyes, you’ve just read the wrong “bi*** a**” column.

Heath Scumm
12th April 2005, 10:54
In lumina celor spuse my sus ... I'm a Kobe Hater! :)

Kobe24
12th April 2005, 16:58
Presa creeaza "idoli"..."vedete"...pt ca are nevoie de ele...si le pune intr-o lumina pozitiva sau negativa...si incearca sa ii faca mai buni /slabi decat sunt.uitati-va la david beckham este el oare un fotbalist de super clasa asa cum zice presa??nu cred.totul se rezuma la bani...publicitate etc.daca presa ti-a pus gand rau atunci e de rau.In ziua de azi c s-ar face presa fara "barfa" "scandal"...ar cam da faliment

thekobe
17th April 2005, 02:41
3. Phil-Kobe-Shaq break-up. Cum, de ce, din vina cui ?

hai caseta, poti sa spui poezia ;)

caseta
17th April 2005, 05:03
a fost o data un kobe mic
cu un grasan drept tatic
si un unchi foarte destept
insa el i-a tras in piept.

ei i-au adus campionate,
el i-a lucrat pe la spate.
si-acum ca e singurel,
playoff nu mai pupa el

damn, i'm good.
:D :D :D :D :D

thekobe
17th April 2005, 12:01
:D
acum transpune versurile in proza si sa vb serios

caseta
17th April 2005, 14:14
acum ce sens mai are ?
stie toata lumea care e povestea. daca nu stii povestea poti sa dai o cautare pe google si in mod sigur afli tot.
si, da, eu cred (ca si multi altii) ca kobe a fost cel care a fortat plecarea lui phil jackson si a lui shaq. repet: daca buss nu era de acord cu asta, putea kobe sa faca spume 20 de ani, dar pe de alta parte, daca nu era kobe, cred ca buss l-ar fi pastrat pe jackson.
iar logica cu "jackson a cerut prea multi bani" nu se aplica. acum alearga dupa el si se roaga lakers de el sa se intoarca ... si acum cred ca cere mult mai mult .... ca vorba aia ..... are cautare pe piata. cred ca nu e echipa care sa nu il vrea ca antrenor (ma refer la astea care si-au concediat antrenorii si au interimari).

MadSkillz
17th April 2005, 14:20
Sunt si eu curios .. si n-am chef de google ... de ce nu l-a mai vrut Kobe pe Phil ?(daca e adevarat).Care au fost problemele intre ei?

thekobe
17th April 2005, 15:20
acum ce sens mai are ?
vezi mai jos

te-am mai intrebat si nu mai stiu daca/ce ai raspuns. esti de acord ca el i-a dat de inteles lui buss (poate nu a zis-o direct, dar actiunile lui au fost destul de transparente) ca este "ori eu, ori shaq+jackson" ?? nu conteaza ca buss a fost cel care a facut alegerea, acum ma refer la modul in care vedea kobe lucrurile


stie toata lumea care e povestea. daca nu stii povestea poti sa dai o cautare pe google si in mod sigur afli tot.
asta cred ca e cel mai tare lucru care l-ai spus in ultimul timp :ok:

voi reveni dupa ce mai apar pareri (daca mai apar)

Kobe24
17th April 2005, 22:24
nu cred ca Phil a avut vreo vina..orgoliile celor 2 superstaturi au dus la aceasta despartire. Phil cred ca si-a dat seama ca nu are sanse sa castige un titlu DOAR cu Kobe.

caseta
18th April 2005, 01:38
din cite am inteles, kobe nu prea era de acord cu triunghiul. ar fi vrut un stil in care sa aiba mai multa libertate. cred ca se gindea la ceva in genul a ce jucau mavs sau ce joaca acum suns.

thekobe
20th April 2005, 23:32
am vazut ca lui caseta ii plac cartile lui phil jackson, dar cum nu prea a avut de unde sa faca rost de ele, s-a limitat la a citi cele cateva randuri pe care le-a gasit pe net. asa ca o sa-i dau eu un mic ajutor, furnizandu-i inca (,) cateva randuri despre relatiile dintre kobe, shaq si phil.
caseta vezi sa nu ti se puna vreun nod in gat ;)


http://img12.echo.cx/img12/9796/007138208901aa400sclzzzzzzz2jd.jpg
Still, Jackson's initial disappointment over not getting Pippen led him to forecast a 5-5 start for his team in November. And that came before an October 13 injury forced Bryant to miss the first 15 games on the schedule. Yet even a setback such as Bryant's broken wrist proved to be a blessing. It allowed the coaches to mold the team indentity, then to add Bryant's frenetic energy to the equation in December, like some sort of super-octane fuel.

It would also allow time for the rift between Bryant and O'Neal to begin healing. On that issue, Jackson wasted little time. "I'm going to stop some of the gossiping, stop some of the rumormongering among the personnel here," he promised that first day.

At the time, Jackson and his coaches didn't realize just how deep a divide they faced. After the season, Winter would confide that he was shocked by the level of hatred O'Neal expressed for Bryant when the coaches first arrived on the scene. "There was alot of hatred in his heart," Winter said, adding that O'Neal didn't hesitate to vent his feelings in team meetings. "He was saying really hateful things," Winter explained. "Kobe just took it and kept going."

O'Neal's main message to anyone who would listen, including management, was that the team could not win a championship with Bryant. West had been strong in pushing aside O'Neal's desire to remove Bryant from the team, but there were signs that management had heard the message so often that they, too, entertained doubts. During the offseason, former O'Neal teammate Penny Hardaway had contacted O'Neal about joining the Lakers. The center jumped at the opportunity and phoned management. The implied message was that Bryant should be traded, but management declined that move.

During the season, as the coaches worked to heal the rift between the players, Winter explained that it had been clear that if the coaches' efforts didn't work that "a move would have to be made if they can't play together." The team wasn't about to trade the massive O'Neal, which meant that Bryant would have to go. Like West, though, the coaching staff saw Bryant as a Jordan-like player. His hands were smaller than Jordan's, but the athletic ability, the intelligence, the desire, were prodigious. What wasn't clear was whether Bryant would grow to possess the alpha male nature that made Jordan so dominant in his late twenties. Bryant was still so young, it was hard to evaluate him for that. He certainly possessed the work ethic and drive.

But Jackson put off the temptation to form a close relationship with Bryant. The coach correctly read that O'Neal's nature craved such a relationship, and Jackson turned just about all of his undivided attention to his relationship with O'Neal. The coach would later explain that the center did not have the same inquisitiveness as Jordan, and the conversations he had with O'Neal were not as expansive. Still, they spent much time talking. Early in the season, Bryant would point out that he had yet to sit down for an in-depth conversation with Jackson. Bryant kept expecting that conversation to occur. But it never would. Jackson kept his time for O'Neal. Some of the coaching staff pointed out that Bryant could have approached the coach about such a talk, but the young guard had such a strong sense of team issues that he seemed happy to let Jackson focus his efforts on soothing the center's harsh feelings.

For much of the healing between the center and the guard, Jackson and Winter relied on their triangle. The main idea was that because the offense was so structured, it would make the relationship between O'Neal and Bryant smoother on the court. Still, the coaches found there was so much residual anger on the part of O'Neal and other veterans against Bryant that Jackson had to spend months counseling O'Neal on how to get over it. The danger, said Winter, was that O'Neal seemed to influence the entire team against Bryant. So he and Jackson worked regularly on changing that attitude. "The coaches voiced to us that they weren't seeing the same things we were seeing when they watched film and when they watched what was going on," Derek Fisher explained. "They didn't see the same selfishness or one-on-one play that we saw. What I tried to tell some of the other guys is that this is our fourth year now- me, Shaq, Robert, Rick, Travis- so we still had issues that we had dealt with before this year."

And those issues were still cooking on the team agenda, Fisher said. "It was kind of similar to a relationship between a man and a woman where you get upset with all of these things from the past that come up. That's really where alot of this stuff stemmed from. The coaches saw that alot of this stuff would come in due time. But we were so impatient because we felt we had dealt with it before." For a time, it seemed that no matter what Bryant did, O'Neal and other teammates wanted to find fault with it. Winter revealed that he finally put together a videotape to prove to O'Neal that Bryant was doing just what he was supposed to do. "I think Kobe is bending over backwards to get the ball in to Shaq," Winter would confide as the season progressed. "If there's a problem there- and I think we'll work it out- it's that I don't think Shaq appreciates what Kobe is trying to do to help his game."

And so it became easy for the coaches to take Bryant's early injury as a blessing. The guard's absence allowed the team's entire focus to fall upon O'Neal, which worked nicely into Jackson's plans. He had named O'Neal capatain and spent considerable time talking through a new approach to the game. Jackson wanted more leadership, conditioning, and defense out of O'Neal. As Winter explained, Jackson knew that O'Neal was motivated by scoring points, so he gave the ceneter more scoring opportunities as long as he fulfilled the rest of his obligations. Jackson also regularly called O'Neal's hand if hew failed to do the right thing.


The Lakers would soon find that they didn't need Rodman. With the addition of Bryant, they would instead soar off to a winning streak. They would continue to show surprising poise over the coming weeks, losing a game to Sacramento before ripping off 16 straight wins that would carry them well into January. Finally they lost a January 14 game at Indiana's Conseco Fieldhouse - and just like that, the Lakers became unglued. Suddenly they found themselves in a 3-7 free fall, and all the old panic resurfaced. O'Neal's feelings against Bryant gained strength. Soon the players were again pointing fingers and blaming Bryant's desire for stardom as their problem. "We can't win with Kobe" was O'Neal's insistent message.

Winter though, saw the problem as nothing more than bad defense and maybe a touch of self-satisfaction in O'Neal. "We're getting broken down," the seventy-eight-year-old assistant coach said. "We've been vulnerable to penetration all year long, the high screen and roll. Kobe has a real tough time with it. So does Derek Fisher. And the side screen and rolls. That's most everybody's offense this day and age, especially against us." As for the chemistry issue, Winter said that the coaches were treading softly. "Most coaches, Phil included, have always sort of had a whipping boy," Winter explained. "And I think he's very careful not to have that become Kobe, because he realizes that he's got a great young player here and he doesn't want to squelch him too much. And yet he wants to control him."

The players had admired Jackson for sitting back and letting Bryant learn from his mistakes. But it soon became apparent to the coaches that many of the Lakers were also demanding that Bryant be disciplined. As for O'Neal, Winter said, "My main concern is that I don't want him to be satisfied with where he is. I want him to realize what he's doing wrong, even on the freethrows.......He's not easy to coach. He has kind of a resentment for anybody to tell him anything that he's doing wrong. He's not an easy guy to coach. I think Phil treads very softly on Shaq, Winter said. "I think he still is trying to read the situation as to what is the best way to motivate Shaq. I don't think he knows yet. And I certainly don't know."

Mainly, Jackson focused on encouraging O'Neal to put away his anger. The harsh feelings against Bryant could surge through the entire roster. It was an old problem, Rick Fox said. "The times that we've become frazzled and unraveled as a team it's been around situations where we embarrass ourselves." For so many years the Lakers had been screwing up in the playoffs. Swept by Utah. Dismissed by Utah. Swept by San Antonio. It became a part of their personality. But Jackson had helped them to a 67-win regular season. Suddenly hopes surged that their playoff troubles were behind them. The Lakers' coaches though wern't so sure. They were uneasy about how this fragile team would perform in the playoffs.

Sure enough, they struggled to put away Sacramento and Phoenix and Portland. A key win came in game 2 of their second-round series with Phoenix. Bryant hit a last-second shot to seal the victory. Nothing had to be said; the message had been clearly sent that this team could win a title with Bryant. As his first round film selection, Jackson showed his team "American History X", a dramatic rejection of hatred that ended by quoting Abraham Lincoln's call for healing parties to choose the better angels of their nature, clearly a message to O'Neal about the futility of deep dislike.

http://img147.echo.cx/img147/9966/080929605501aa400sclzzzzzzz0kp.jpg
Perhaps the most telling factor in Kobe Bryant's first few weeks in pro basketball was the nickname affixed to him by Shaquille O'Neal, his seven-foot-one, 330 pound teammate. O'Neal had watched Bryant dunk in his early practices and had seen him basking in the media glow as reporters gravitated to him in the Lakers' locker room. So the big center had decided to call him "Showboat." Bryant sensed that it was not entirely a term of affection.......

O'Neal was a huge fun-loving man yet surpisingly sensitive to any criticism. After Del Harris was fired, the coach would tell associates that the center was perhaps too fun-loving, too much of a comedian , to be an effective team leader. He had a great sense of humor and loved to amuse himself and others with it. In his first season in Los Angeles, O'Neal used that humor to nudge Kobe toward being more of a team player. The center even composed a ditty, set to the tune of "Greatest Love of All," aimed at Bryant. In the locker room, Shaq would croon: "I believe that Showboat is the future / Call the play and let that motherf****r shoot......" He'd sing a verse, then come back with the next a little louder: "I BELIEVE THAT SHOWBOAT IS THE FUTURE......" Kobe wouldn't exactly fall in stitches at the derisive performance, but he wasn't thin-skinned about it either. They were simply different in their approach to life......."

Kobe saw how hard Fisher was working on his shooting and his conditioning. The one standard by which Bryant measured other players was how hard they worked. He had little regard for the people, no matter how talented, who refused to make the effort to get better. His first year in the league he had something of a phone relationship with Portland's Jermaine O'Neal, another teenage rookie, but Bryant soon cooled that friendship when he concluded that Jermaine O'Neal lacked work ethic as a player. Bryant himself liked to shoot 1,500 jumpshots each day. When he saw Fisher working hard, he was quick to encourage his effort and to compliment his improved shooting.

And that in turn led him to feel more comfortable in January 1999 when the opprotunity arose to play two-on-two with Fisher and Shaquille O'Neal and Blount. Since his days as a youngster battking with his father in one-on-one battles, Kobe had always been an extremely physical practice player, the kind of guy to use elbows, hip checks, hard box-outs or any other advantage to challenge opponents. After all, he and his father, who loved each other very much, could battle furiously yet remain emotionally detached after the conflict and even laugh about it. Kobe's Lakers teammates didn't approach the game the same way. The only one capable of battling Kobe and not getting upset was Eddie Jones, which meant that he and Kobe would have furious battles in practice yet never feel the need to carry it beyond that. "I'm gonna bust your a**," Kobe would tell Jones during their battles, which only drove the intensity higher. Other Lakers, however, harbored an intense dislike for Kobe because of the way he attacked practices.

Ideally, every Laker should have had Kobe's attitude toward competing and being physical in practice, Fisher said. "That really was the way we all should have been competing. With Kobe's spirit." It didn't work out that way, though. And the Lakers troubles in 1999 would begin with that January pickup session. More than five weeks later word would leak into the L.A. newspapers that Shaq had slapped Kobe during practice. The reports didn't detail when the incident happened or what was involved, but it would be cited as a sign of their growing dislike for each other. Fisher remembered being amazed at those newspaper reports, because they came so long after the incident and because there had only been four people in the gym at the time. Who had leaked news of the incident, he wondered.

"It had just been physical," Fisher recalled. "Both guys had gotten tired. Neither guy started it. It started from them both being physical." And the altercation itself didn't last long, but the repercussions did. "Some true feelings came out," Fisher said. "They didn't really say all that much, but it was done in an extremely negative way. You could tell the guys had negative thoughts for each other." Worse yet, it was clear those feelings weren't going away any time soon, Fisher said. "It would always be remembered." One member of the Lakers staff said the situation happened because O'Neal wanted to make a point. "It sent a message but Kobe didn't receive it," the staffer said...

caseta
21st April 2005, 00:19
so ???
o'neal e un moron gras, arogant si care nu suporta sa fie criticat.
am zis vreodata ca imi place o'neal ?!??!?!?

chiar daca poti zice ca kobe nu a mai vrut sa joace cu shaq pt ca avea resentimente fata de el si a gasit momentul potrivit sa se razbune, ramine intrebarea: ce a avut kobe cu jackson ??
si sa nu imi zici ca kobe l-a vrut de antrenor dar buss nu a fost de acord. jucatori precum kobe, kg, kidd, lebron, iverson au clar un cuvint greu de spus in alegerea antrenorului.

thekobe
23rd April 2005, 23:00
so ???
o'neal e un moron gras, arogant si care nu suporta sa fie criticat.
am zis vreodata ca imi place o'neal ?!??!?!?
ho ca stiu ca nu-l suferi pe snaq, asa cum nu-l suferi nici pe kobe, ai spus-o de multe ori.
eu am vrut de fapt sa-ti arat ca sunt multe lucruri pe care nu le stii, lucruri pe care nu "le gasesti pe google" si ca te-ai grabit sa tragi niste concluzii fara sa cunosti suficient situatia.
tu, ca si multi altii, stii doar ce au vrut altii sa stii si ai cazut in capcana intinsa de pseudo-jurnalistii pe care ii citesti in fiecare dimineata, fie ca sunt de la cnnsi, espn sau mai stiu eu de unde, pseudo-jurnalisti care pun banii si senzationalul cu mult inaintea adevarului. vrei impartialitate, citeste-l pe scoop jackson, vrei obiectivitate, asculta-l pe hubie brown, pentru ca ei stiu intr-adevar despre ce vorbesc si isi fac meseria asa cum trebuie facuta.


chiar daca poti zice ca kobe nu a mai vrut sa joace cu shaq pt ca avea resentimente fata de el si a gasit momentul potrivit sa se razbune, ramine intrebarea: ce a avut kobe cu jackson ??
vezi, iar te pripesti. kobe n-a vrut sa se razbune pe nimeni, desi probabil avea toate motivele. ce trebuia sa retii tu din citatele alea sunt umatoarele :
1. shaq isi batea joc de kobe inca de la inceputurile lor la lakers
2. cand au venit prima oara la lakers pj, tex si ceilalti au fost uimiti de ura pe care shaq o avea pt kobe. in timpul asta kobe isi vedea de ale lui
3. shaq zicea tuturor ca nu pot sa castige un titlu cu kobe in echipa si a incercat sa-i convinga sa-l transfere pe kobe pt penny
4. pj si-a dedicat aproape tot timpul relatiei cu shaq, incercand sa-i domoleasca sentimentele distructive
5. "se parea" ca shaq influenteaza toata echipa impotriva lui kobe si ca la un moment dat, orice ar fi facut, acestia cautau sa-i gaseasca ceva in neregula
6. shaq nu suporta ca cineva sa-i spuna ca face ceva gresit

toate astea spun multe despre situatia in care a fost kobe inca de la inceput, iar faptul ca au reusit sa castige 3 titluri impreuna in ciuda tuturor problemelor dintre ei nu e decat o dovada a talentului amandorura.
acum, ca sa intelegi mai bine ce a fost cu trade-ul, sa vedem ce fel de om e shaq.



"Everybody likes me. If you don't like me, there's something wrong with you."

-> shaq e genul de persoana care vrea sa fie tot timpul in centrul atentiei, sa fie placut de toata lumea etc. atata timp cat asta se intampla si el e principalul punct de atractie, totul e ok, face glume, face spectacol si se intelege bine cu toata lumea. problema intervine cand cineva ii ameninta acest statut de "the main man" si incepe sa devina gelos si nesigur. s-a intamplat la lsu cu stanley roberts, in orlando cu penny si acum cu kobe

"I've never loved this sport. I've always been a football guy. It's just a job. I just come out here and do my job."

-> shaq considera basketul doar o slujba si il trateaza ca atare: se opereaza "on company time", vine in training camp cu multe kilograme in plus, joaca la turatie mai mica pana in play-off, refuza sa lucreze in offseason pentru a-si imbunatati punctele slabe (in principal freethrows) etc.

"If someone has 25 dollars and they're good and you offer me 26 dollars, then I'm still the highest paid player in the NBA, but I'm a Benz not a Bmw"

-> shaq vrea sa fie respectat si pentru el respectul se masoara in $$$. in vara lui '96 prima oferta a lui west a fost de 100 mil $. shaq a considerat ca e prea putin si a refuzat, asa incat west a fost nevoit sa-i dea pe lynch si peeler ca sa mai faca loc de 20 mil $. dupa prima extensie, combinata cu paycut-ul lui garnett, a devenit cel mai bine platit jucator din liga. la urmatoarea extensie (asta de acum) a cerut din nou maximul.

"I'm gonna come into camp in the best shape I've ever been in."

-> shaq munceste cu adevarat doar cand are ceva de dovedit. in '98, dupa ce lakers fusesera eliminati pt a doua oara consecutiv din play-off de utah, presa incepuse sa scrie despre o'neal ca nu este un lider adevarat si ca nu e in stare sa-si duca echipa spre un titlu. sezonul urmator, dupa ce au fost eliminati de spurs, shaq s-a dus in vestiar si a daramat tot ce i-a iesit in cale. hotarat sa inchida gura criticilor odata pentru totdeauna, i-a sunat pe west si jerry buss si le-a cerut raspicat sa il aduca in los angeles pe pj. urmeaza sezonul de mvp al lui shaq (29.7-13.7-3.8), lakers castiga campionatul, criticii sunt redusi la tacere.
sezonul asta la miami da jos 30 lbs (lucru care l-a facut o singura data in LA in 8 ani), spune ca e echipa lui wade, isi asuma responsabilitatea pt infrangeri, adica exact pe dos decat facea la lakers. din nou pt a demonstra ceva.

acum sa vedem de ce nu se intelegea kobe cu phil jackson

"I like him as a coach, but I don't like him as a person"

- jackson vine la lakers si vede conflictul dintre kobe si shaq
- dat fiind ca o'neal e capitanul si toata echipa e construita in jurul lui, jackson hotaraste sa-si dedice majoritatea timpului lui shaq incercand sa-l faca sa lase la o parte ura pt kobe
- in acelasi timp il ignora pe kobe, care astepta de mult sa aiba o discutie 1 la 1 cu el si care fusese foarte bucuros cand a auzit ca pj si tex vin la lakers
- jackson isi da seama ca shaq e foarte sensibil la critici asa ca de cele mai multe ori ii trece cu vederea greselile
- shaq vrea sa scape de kobe si propune sa-l aduca pe penny in locul lui. conducerea refuza. shaq insista si jackson, ca sa-i faca pe plac, incearca sa-l dea pe kobe pentru marion si kidd. conducerea refuza din nou
- kobe afla ca jackson a vrut sa-l transfere si vede ca e mereu criticat, pe cand lui shaq ii sunt trecute cu vederea greselile, asa ca dezvolta o ostilitate fata de jackson si incepe sa faca lucruri de capul lui, chiar daca jackson nu e de acord
- jackson vede ca bryant incepe sa-l sfideze asa ca raspandeste zvonul ca kobe isi sabota meciuri in liceu, pierzand intentionat pana spre final, ca apoi sa faca pe eroul
- kobe este ranit profund si, pentru ca a venit din gura lui jackson, lumea incepe sa creada ca e posibil ca el sa fie intr-adevar atat de egoist sa faca asa ceva
- jackson recunoaste intr-un interviu ca a inventat acel zvon si ca "it totally messed up" relatia lui cu kobe
- jackson incearca din nou sa scape de kobe la deadline-ul din 2004, dar nu reuseste
- jackson spune ca in ultimele luni din sezonul 2003-2004 relatia lui cu kobe s-a imbunatatit si au ajuns la un fel de armistitiu, desi lucrurile nu mai erau ca la inceput (de tot)
- jackson recunoaste ca sentimentele fata de bryant l-au facut de multe ori sa-l critice pe nedrept si sa caute ceva gresit in orice ar fi facut

ok, hai sa vedem pana la urma ce s-a intamplat cu shaq si phil

phil

acum doua saptamani, la o intrunire cu cei care au abonamente pe tot sezonul, kupchak a zis ca buss ar fi vrut sa-i prelungeasca contractul lui phil, dar ca acesta era obosit, avea probleme de sanatate si nu era sigur ca vrea sa mai antreneze si sezonul urmator daca lakers il transferau pe shaq si aveau echipa mult schimbata.

la sf lui ianuarie 2004 dupa o noua confruntare cu kobe (ii zisese ca o sa faca putina alergare si nu s-a tinut de cuvant), pj s-a dus furios la kupchak si i-a cerut sa-l transfere pe kobe pana la deadline, zicand ca nu o sa mai antreneze anul urmator daca bryant e tot acolo. kup a zis ca buss nu va fi niciodata de acord.
cu alta ocazie, cand fiica lui buss l-a intrebat daca are de gand sa se intoarca la anul, jackson a zis din nou ca nu va reveni daca bryant este inca in echipa pentru ca: "He's too complex a person. I don't need this."

jackson a confirmat in cartea lui ca, atunci cand le-a dat ultimatumul ori el ori bryant (stiind ca n-or sa renunte la kobe), "deep down inside it was what I wanted after the usual rigors of the NBA season and the unusual drama on "this dysfunctional team."".

asa ca phil a cerut 12 mil $ (stiind ca nu ii primeste) si a fost lasat sa plece.

shaq

shaq si agentii lui cereau o extensie de 3 ani - 100 mil $, care sa inceapa la 30 mil $ si crestea in fiecare an cu 15%, asta insemnand ca in al 3-lea an urma sa primeasca 40 mil $ (aproape intreg salary cap-ul). au precizat inca din ianuarie ca, daca nu primeste cat a cerut, o sa ceara trade in vara.

buss i-a zis lui shaq ca nu poate sa-i ofere atat pentru ca ocupa prea mult din salary cap (+ ca era nemotivat, venea gras, il injura in fata lumii etc.), dar ca putea sa-l asigure ca va fi in continuare cel mai bine platit din nba. el i-a oferit o extensie de 3 ani - 75 mil $, cate 25 mil $ in fiecare an. shaq a refuzat (in mintea lui faptul ca nu primea maximul era un semn de lipsa de respect) si au hotarat de comun acord (inca de atunci) ca e momentul sa plece la alta echipa care sa-i plateasca cat cere.

kupchak a mai spus la intrunire ca, dat fiind ca nu stiau ce avea de gand sa faca kobe, daca acesta ar fi plecat si shaq primea extensia pe care o ceruse, ar fi ramas fara kobe si cu un shaq nemotivat si ar fi fost intr-o situatie dificila pentru 4 ani. chiar daca kobe se intorcea, shaq tot era nemotivat, ieseau iar conflicte si iar nu ar fi reusit sa castige titlul, la fel ca in ultimii doi ani. si pentru lakers conteaza numai titlul.. "we don't hang division banners here".

kobe a zis ca s-a hotarat sa ramana la lakers in ultima zi, pentru ca el era hotarat sa mearga in alta parte daca shaq nu era plecat pana cand trebuia el sa semneze. dar el nu stia ca buss si shaq terminasera negocierile inca din ianuarie si ca shaq nu primise extensia pe care o ceruse, a aflat de-abia cand a cerut shaq trade in iulie si a asteptat sa se definitiveze trade-ul ca sa semneze. deci intr-adevar kobe nu s-ar fi intors daca shaq ramanea la lakers, dar shaq era plecat de mult din cu totul alte motive.

daca buss l-ar fi dat pe shaq doar ca sa fie sigur ca ramane kobe, atunci nu i-ar fi lasat pe masa extensia de 75 mil $, pe care shaq putea sa o semneze oricand.

MadSkillz
23rd April 2005, 23:46
Oare daca ar fi plecat Kobe, Shaq ar fi fost motivat si ar fi tras pentru a demonstra ceva?Si anume ca a avut dreptate in tot acest timp , cand a cerut sa fie dat Bryant?
Poate O`Neal e un puturos ignorant rautacios, etc .. iar Kobe un muncitor , in banca lui ... dar probabil astea nu prea conteaza cand ai ce sa "hang" acolo sus ...nu?

caseta
24th April 2005, 02:50
so, ca sa o mai zic o data, ca nu ma "doare destele": stiu ca shaq are comportamentul unui big baby. in cazul asta un copil rasfatat de 160 kg.

alegerea lui jackson de a-si dedica timpul lui shaq mi se pare oarescum normala daca shaq era plin de resentimente. el era cel care trebuia "domolit". nu a fost corect ca lui kobe sa i se reproseze greselile iar lui shaq nu. kobe ar fi tre sa aiba o discutie cu jackson pe tema asta. iar in cel mai rau caz, daca era tratat asa prost, sa ceara transfer.

despre shaq am auzit ca ar vrea o extensie de 5 ani si 150 mil.
muhahahahahahahaha
miami ar fi niste imbecili sa ii dea banii astia. stiu si eu ca nu lucreaza in off-season, ca nu joaca la 100% in sezonul regulat, ca nu se misca in aparare etc. oricum, ma gindesc cum ar fi sa il ai pe shaq in echipa la 38 de ani, el cistigind spre 40 mil un ultimul an. dezastru

e clar (sau cel putin mie imi e clar) ca ce a facut sezonul asta a fost ca sa dovedeasca ceva. si asta am mai zis-o.

MadSkillz
24th April 2005, 03:08
Si nu e un castig pt echipa indiferent de ambitiile lui? Si nu ar fi fost si pt Lakers daca ar fi ramas?

caseta
24th April 2005, 13:23
la lakers nu ar fi fost asa motivat. si daca ia anul asta titlul, o sa ii treaca motivarea ca prin minune .... :D

thekobe
24th April 2005, 13:37
mad
daca shaq ramanea, kobe pleca si nu primeau nimic in schimb ca era free agent
presupunem ca ar fi ramas si jackson, atunci pleca si payton care era tot free agent si nu mai vroia sa joace pt jackson in triunghi
fisher pleca oricum ca vroia $$$ mai multi decat ii dadeau lakers
si ramaneau cu ceva de genul:

shaq
malone (care oricum lipsea juma de sezon) / slava / cook
fox (care nu mai era bun de nimic) / luke / devean
rush
sasha vujacic

de adus jucatori mai aveau doar mle si vet minimum, deci unde ajungeau ?

caseta cum stam ? i-a gonit kobe sau nu ? cine pe cine iarta ?

caseta
24th April 2005, 14:31
mah, nu am zis ca i-a gonit kobe propriu zis. dar si tu ai zis ca daca raminea shaq el pleca, si ca nu se intelegea cu jackson. nu stiu cit de adevarata e treaba cu extensia lasata pe masa de buss, poate a facut asta stiind ca shaq nu va accepta, doar ca sa poata zice "nu l-am dat eu afara, a plecat singur".

nu stiu de la ce a inceput totul intre kobe si shaq. poate si kobe a avut gura mare, poate chiar inainte sa ajunga la o anumita valoare, nu stiu. cit e shaq de idiot, de ce dreq sa i se fi pus pata asa rau pe kobe ?!??!

in fine. kobe daca era in situatia asta, daca nu mai putea sa se intelega cu shaq, trebuia sa ceara trasfer acum citiva ani. mai curind cred ca a fost smecher, a manevrat situatia in folosul lui si a reusit sa il lucreze pe shaq. ceva imi spune ca vara trecuta a fost foarte multumit de el. (e o parere personala).

PS: kobe pt kidd & marion mi s-ar fi parut un transfer excelent pt lakers. sincer, daca mi-as face echipa si as avea de ales intre kidd si kobe, l-as lua pe kidd. si din motive obiective. a dovedit ca poate ridica o echipa de la lottery la finala nba. mai exact 2 finale consecutive.

thekobe
24th April 2005, 15:11
mah, nu am zis ca i-a gonit kobe propriu zis.
nu, ai insinuat doar ca l-a "fortat" pe buss sa scape de ei


nu stiu cit de adevarata e treaba cu extensia lasata pe masa de buss, poate a facut asta stiind ca shaq nu va accepta, doar ca sa poata zice "nu l-am dat eu afara, a plecat singur".
buss i-a zis lui shaq ca-i da extensie. i-a dat cat a considerat el ca merita, adica 3 ani 75 mil $ si i-a lasat-o pana in iulie sa faca ce vrea cu ea. shaq a zis ca semneaza numai pt maxim si a plecat. totul a depins de shaq, daca ramane sau pleaca, buss si-a pus banii unde i-a fost gura. daca shaq zicea ca ramane, buss se ducea la kobe si-i zicea ca o sa-i faca echipa dupa cum vrea el, cu antrenorul pe care-l vrea el si tot asa, iar shaq stia asta si de-aia nu-l incalzea cu nimic sa ramana.


nu stiu de la ce a inceput totul intre kobe si shaq. poate si kobe a avut gura mare, poate chiar inainte sa ajunga la o anumita valoare, nu stiu. cit e shaq de idiot, de ce dreq sa i se fi pus pata asa rau pe kobe ?!??!
nu zic ca kobe era vreun sfant, dar pentru mine e destul de clar avand in vedere ce s-a intamplat si la orlando ca shaq devenea gelos pe po****ritatea care o avea kobe inca de la inceput.

"Yeah (it's my team). Everybody knows that," O'Neal said. "You guys may give it to (Bryant) like you've given him everything else his whole lifetime, but this is The Diesel's ship."

"He acts like it doesn't bother him, but it does," one O'Neal friend said early in the season of Bryant getting so much attention, no matter the reason.


in fine. kobe daca era in situatia asta, daca nu mai putea sa se intelega cu shaq, trebuia sa ceara trasfer acum citiva ani. mai curind cred ca a fost smecher, a manevrat situatia in folosul lui si a reusit sa il lucreze pe shaq. ceva imi spune ca vara trecuta a fost foarte multumit de el. (e o parere personala).
eu numesc asta "profesionalism". a avut un contract, si l-a onorat si a castigat 3 titluri cu echipa respectiva. cand s-a terminat contractul a zis ca pleaca daca shaq mai e acolo. din fericire pentru el shaq isi facea bagajele, dar asta pentru ca vroia contract maxim si nu-l primea aici.

thekobe
28th April 2005, 21:41
tu, ca si multi altii, stii doar ce au vrut altii sa stii si ai cazut in capcana intinsa de pseudo-jurnalistii pe care ii citesti in fiecare dimineata, fie ca sunt de la cnnsi, espn sau mai stiu eu de unde, pseudo-jurnalisti care pun banii si senzationalul cu mult inaintea adevarului.

Q: What's the long-term plan for LeBron James? There have been rumors James will leave for the New York Knicks. Are you concerned about this possibility and what is your strategy on keeping him in Cleveland.

A: ... The "LeBron is disgruntled/is leaving stories" did not come from LeBron or anyone else in his camp.
It came from short-term thinkers and media entertainers posing as journalists. These people want to boost ratings, sell more newspapers ...

Q: Why did you fire coach Paul Silas and do you have any second thoughts about firing him with 18 games left in the season?

A: ... That silly nonsense [reports he was passing notes to Silas during games] was simply started by TV or newspaper entertainers who should really stick to fiction writing and not present themselves as sports journalists. ...

Q: Is it true that you passed notes to Silas during a game asking him to play certain players? Why have rumors persisted about you as a meddlesome owner?

A: Obviously, that is completely false. Can you imagine an owner doing that? It is so absurd, you have to laugh at it. Then again, the "ESPN Entertainer" who said it is the same guy who made up the story about "Jim Paxson being fired within 48 hours" when it was completely untrue and never even discussed here at all. He is also the same guy who made up stories about "LeBron's mother not liking the new ownership team." This guy, lets call him "John A. Doe" is an entertainer, not a journalist. Most people who know basketball realize what a phony this guy is and how he primarily blurts out fantasy on a daily basis. Unfortunately, the Internet has sprung up a bunch of these lazy characters that just read each other's nonsense and rewrite the same story with a few new adjectives. They don't do any real work. They never called me or anyone else for comment. They never asked me if any of this BS was true or not.

http://www.cleveland.com/cavs/plaindealer/index.ssf?/base/sports/1114512944104350.xml

caseta
28th April 2005, 23:40
BS or not Paxon a fost concediat. Nu in 48h, dar ..... a fost concediat.
Si in plus aici e vorba de un singur tip care inventeaza povesti. Despre Kobe s-a scris destul de mult de catre o circa de oameni, unii care cred ca sunt considerati profesionisti, nu niste agarici. Si mai toti ziceau cam acelasi lucru. Kobe e adevaratul GM la lakers acum. Ceea ce i se reproseaza nu este neaparat ca cere sa fie implicat in decizii, ci ca se implica prea mult, cind deocamdata el e platit sa joace indiferent de antrenor, GM, coechipieri sau baietii care spala pe jos. El e platit sa dea tot ce poate pe teren (nu zic ca nu face asta), nu sa ia decizii manageriale ...

thekobe
29th April 2005, 01:21
pai asta era ideea. pana si bunica-mea de la tzara stia ca ala o sa fie concediat, dar de aici si pana la articole cu "48 de ore" scoase din burta e cale lunga

nu e vorba de un singur tip, e vorba de presa in general exemplificata printr-un singur tip - stephen a smith. si asta mai e cat de cat corect, fata de ceilalti papagali. in fine, poti sa crezi ce vrei, dar odata si odata tot trebuie sa iei pilula rosie.

caseta
29th April 2005, 03:01
LOL
bine, tu, morpheus

thekobe
6th May 2005, 12:30
http://www.latimes.com/sports/la-sp-shaq6may06,1,3203114.story?coll=la-headlines-sports


"I didn't need motivation, I needed a real owner, like Micky Arison. Not a guy who parties with girls that are three times [younger]. When you are 60, hang out with 60-year-olds, not 20-year-olds. That is all I got to say about Jerry Buss."
&

"Jerry Buss needs to retire because his comments, like his decisions, are dumb as hell and make no sense."

un maieu mai putin de atarnat

caseta
6th May 2005, 15:49
poate da, poate nu. tinind cont ca totusi a jucat 8 ani acolo, a adus 3 titluri si are inca o circa de fani .... lakers ar trebui sa ii retraga tricoul. poate o vor face la 5-10 ani de la retragerea lui shaq, dar .... e totusi un hall of famer, si unul dintre cei mai dominanti centrii ai tuturor timpurilor.