PDA

View Full Version : Amical Elvetia-Romania-Germania (2014)



mikeyy
6th September 2014, 11:11
Echipele feminine si masculine ale Romaniei vor participa astazi la un ultim test oficial inaintea Mondialelor de la Nanning.

Echipa fetelor: Larisa Iordache, Andreea Munteanu, Stefania Stanila, Ana Ocolisan, Paula Tudorache si Silvia Zarzu

Echipa baietilor: Andrei Muntean, Marius Berbecar, Cristian Bataga, Daniel Radeanu, Andrei Ursache si Laurentiu Nistor.

Concursul va incepe la ora 15, ora Romaniei. La fata locului va fi The Couch Gymnast, iar mai multe detalii pe site-ul Federatiei Romane de Gimnastica: http://www.romgym.ro/?p=23884

Hai Romania!

ice_girl
6th September 2014, 12:04
Stiti cumva daca amicalul va fi transmis la tv sau daca exista vreun stream unde se poate urmari competitia live? Multumesc!

roxella
6th September 2014, 13:14
Stiti cumva daca amicalul va fi transmis la tv sau daca exista vreun stream unde se poate urmari competitia live? Multumesc!

la tv mai mult ca sigur nu va fi,din pacate :( poate gasim macar un stream,ceva...

Alina Nicoleta
6th September 2014, 16:08
Nu am gasit nimic, nici live score nu gasesc.. voi?

Alina Nicoleta
6th September 2014, 16:12
https://www.facebook.com/iordachelarisa?fref=ts Se posteaza aici..

roxella
6th September 2014, 16:13
Nu am gasit nimic, nici live score nu gasesc.. voi?

nu,din pacate nici eu nu am gasit nimic..probabil singura solutie este sa stam cu ochii pe facebook,unde vom primi informatii :confused:

totto
6th September 2014, 16:26
http://www.gym-results.ch/#ranglisten/wettkampf/LK2014_Frauen/LK2014_Frauen_Frauen_Team/gesamtRangliste

totto
6th September 2014, 16:27
Iordache
Larisa 5.8 14.80 1
2 Ocolisan
Ana Maria 5.8 14.60 1
3 Stanila
Stefania 5.0 13.60 1
4 Schäfer
Pauline 5.2 13.05 1

sisy
6th September 2014, 16:33
Silvia Zarzu VT - 13.75 (5.0)

sisy
6th September 2014, 17:03
UB:

Lari 14.54 din 6.0
Stefi 12.95 din 4.9
Ana 12.40 din 5.0
Paula 10.40 din 5.0

florik2000
6th September 2014, 17:05
Wow, dar ce note:o:

iulia_p
6th September 2014, 17:09
De ce or fi sarit Stefi si Silvia FTY?

sisy
6th September 2014, 17:13
Wow, dar ce note:o:

Mda probabil ca au ratat Ana si Paula si la Stefi au fost ceva pb ca e ciudata si nota D

sisy
6th September 2014, 17:25
Lari UB - https://www.facebook.com/video.php?v=612248162229630&set=vb.222242297896887&type=2&theater

iulia_p
6th September 2014, 17:44
13.6 Stefi la barna cu D 6.0 :(
Si 14.45 Andreea, tot cu D 6.0

roxella
6th September 2014, 17:47
The Couch Gymnast News Page
4 mins ·

Stefi Stanila fell on side somi (or was it aerial?) but the back tuck was good - 13.6/6.0 good, considering the fall

Munteanu was almost flawless - only big step on dismount (triple full) but very composed otherwise

iulia_p
6th September 2014, 17:50
15.10 Larisa. I-a iesit barna!

roxella
6th September 2014, 18:03
a mai simplificat putin barna larisa..are D 6,3 :)

https://www.facebook.com/video.php?v=612261735561606

miafangina
6th September 2014, 20:36
Nu mai scrie nimeni nimic?cum s-a terminat pana la urma?au castigat ale noastre sau nemtoaicele?
La 4 executii se pare ca nu stam bine defel,sper sa se califice fetele in finala mondiala...la 3 din 3 parca mai sunt sperante.

cristina.t
6th September 2014, 20:48
Nu mai scrie nimeni nimic?cum s-a terminat pana la urma?au castigat ale noastre sau nemtoaicele?
La 4 executii se pare ca nu stam bine defel,sper sa se califice fetele in finala mondiala...la 3 din 3 parca mai sunt sperante.

Au castigat nemtoaicele: http://www.gym-results.ch/#ranglisten/wettkampf/LK2014_Frauen/LK2014_Frauen_Frauen_Team/mannschaftsRangliste

miafangina
6th September 2014, 21:15
Multumesc,Cristina.

Nu mi se deschide,sunt la serviciu si am restrictii;se stie ceva de baieti?

mikeyy
6th September 2014, 22:45
Baietii se pare ca merg bine, Mia. Super rotatia la paralel si ok la sol si sarituri. Scartaie bara, dar putem spune ca suntem in grafic. Poate pentru Mondiale vom avea si aportul lui Vlad aici. Sa vedem inelul si calul. Dar bravo baietilor pana acum! O evolutie convingatoare, fara erori majore.

mikeyy
7th September 2014, 00:29
Andrei castiga individualul compus. Hambuechen doar pe 3. Partea buna e ca notele lui Andrei nu sunt departe de ceea ce a primit la Nationale, deci e foarte bine vazut si afara. Excelent rezultat! :ok:

miafangina
7th September 2014, 07:08
Ce mult ma bucur pentru Andrei si pentru baieti in general!
Sper ca Vlad nu a facut deplasarea doar ca sa fie menajat,mie mi se pare ca poate ajuta echipa.Multumesc de info :)

mihaidascalescu
8th September 2014, 17:22
deci suntem si sub Germania http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4127:german-teams-top-romania-switzerland&catid=5:competition-reports&Itemid=164

mihaidascalescu
9th September 2014, 14:59
dupa nationale erau useri care ne prezentau situatia in general optimista la fete daca mi-aduc aminte. ori situatia fusese proasta si e proasta in continuare. din moment ce amu nu mai zice nimeni ca e bine. just sayin.

Pegasnegru
9th September 2014, 15:20
dupa nationale erau useri care ne prezentau situatia in general optimista la fete daca mi-aduc aminte. ori situatia fusese proasta si e proasta in continuare. din moment ce amu nu mai zice nimeni ca e bine. just sayin.

Ai un mod dispretuitor de-a te exprima...

Nu stiu cine s-a exprimat optimst, eu nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus dupa nationale ca ne vom bate la medalii.
Nu suntem sub Germania daca iei in cosiderare 3 note, asa cum va fi si in finala pe echipe la campionatul modial. Apoi avem doar 6 senioare, ca sa fie protejate au avut exercitii in general usurate, vezi Stefania Stanila si Silvia Zarzu la sarituri care au DTY dar au executat doar FTY; asta a insemnat 1,6 puncte. La paralele am pierdut un punct din start, Ocolisan si Tudorache neavand coborare D, deci neimplinind cerinta care le-ar aduce 0.5 in plus la nota D. Or avea o asemenea desprindere in bagajul tehnic si au fost doar protejate? Nu stiu. Sper, ca cel putin una dintre ele cel va face paralelul si in calificari si in finala si atunci ar fi pacat ca echipa sa piarda 0.5 sau chiar un punct valoros. Si tot Larisa sa simta presiunea sa scoata echipa la capat.
Mie mi-e teama de Larisa sincer; asta este temerea mea. Este mai rau ca Mustafina, calul de greutate al echipei. Sper sa nu se puna prea multa presiune pe ea. Imi doresc din suflet un concurs fara emotii si presiuni pentru ea, si curat pentru celelalte fete.

Cata_RB
9th September 2014, 15:27
Ai un mod dispretuitor de-a te exprima...

Nu stiu cine s-a exprimat optimst, eu nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus dupa nationale ca ne vom bate la medalii.


:ok:
In plus, nu e totul doar alb sau doar negru. Presupun ca se refera la concursul pe echipe. Ori poate are niste argumente concrete pe care nu mi le amintesc eu.....

O observatie legat de coborarile D la paralele. Coborarea D aduce unei senioare intregul punctaj al cerintei (0.5), iar una C, cum au ele, aduce 0.3. Deci o trecere de la coborare C la D inseamna 0.3 in plus (0.2 din diferenta de cerinta + 0.1 din diferenta de valoare a elementelor).

mihaidascalescu
9th September 2014, 15:44
Nu stiu cine s-a exprimat optimst, eu nu-mi amintesc ca cineva sa fi spus dupa nationale ca ne vom bate la medalii.
Nu suntem sub Germania daca iei in cosiderare 3 note, .
in articol in para 2 spune ca formatul e trei note deci articolul e gresit, ok.

am recitit putin si cu toate ca nici eu nu ma refeream la medalii mi se parea ca erau chestii optimiste. dupa recitire se pare ca ai dreptate, good for you bad for me, boooh. deci situatia era proasta si atunci pe echipe. Pt ca focal point la aceste worlds e team event.

mihaidascalescu
9th September 2014, 15:50
Ai un mod dispretuitor de-a te exprima... .
Nu e dispretul ce-l auzi e disperarea la felul cum stam si privim distrugerea la ceea ce ne defineste in sport, gimnastica.

AntoniaA
9th September 2014, 18:05
In finala pe echipe se califica primele opt echipe? ( la fete ma refer) daca da atunci sa ne rugam sa nu se mai accidenteze vreo senioara caci se vor califica oricum.

Toata lumea stie ca echipa de anul viitor va arata cu totul altfel deci obiectivul acum este calificarea, care este accesibila in sistemul 3-3-6.

mihaidascalescu
9th September 2014, 18:55
Chestia e ca au mai fost promisiuni dar de fapt traim din amintiri:
Ultimii zece ani la worlds asta a fost in traista:

Cata_RB
9th September 2014, 19:52
Ce promisiuni?

Larisa e din nou laudata pentru paralel de catre nume importante: http://gymnasticscoaching.com/new/2014/09/larisa-iordache-bars-4/ Si nici macar nu a fost integralul complet :) Tare, ca iese!!!

Marty R.
9th September 2014, 23:10
Dupa nota de plecare, Larisei i-au dat doar D pentru salt intins. Atunci si la executie penalizare pentru echer trebuie sa fie -.3. In acest caz, n-are prea mult sens acest salt.

Alina Nicoleta
9th September 2014, 23:48
Daca fetele is sanatoase si fac exercitiile fara ratare avem sanse. Hai tare!!! Se poate!

myrab3la_19
10th September 2014, 00:29
Dupa nota de plecare, Larisei i-au dat doar D pentru salt intins. Atunci si la executie penalizare pentru echer trebuie sa fie -.3. In acest caz, n-are prea mult sens acest salt.

Pe siteul The couch gymnast,unde sunt multe filmulete de la concurs, sunt si doua interviuri: unul cu Larisa si unul cu Andreea M. Larisa confirma ca acele exercitii au fost usurate si ca exercitiul ei final este cel cu 360 grupat,360 intins si salt intins..la barna. La paralele spune ca schimba exercitiul din mers in functie de cum ii ies elementele, astfel incat sa nu riste vreo ratare. Mai spune si ca obiectivul la acea competitie a fost sa faca exercitii mai usoare dar cu executie mai buna.
Nici eu nu inteleg rostul saltului acela ,nici cu nici fara 360 intins in exercitiu ...cum nu inteleg nici de ce dupa Danilova pe care o face asa de frumos si unde altadata lega o saritura artistica acum nu mai leaga nimic...

Spiridonova.Fan
10th September 2014, 15:36
Pe siteul The couch gymnast,unde sunt multe filmulete de la concurs, sunt si doua interviuri: unul cu Larisa si unul cu Andreea M. Larisa confirma ca acele exercitii au fost usurate si ca exercitiul ei final este cel cu 360 grupat,360 intins si salt intins..la barna. La paralele spune ca schimba exercitiul din mers in functie de cum ii ies elementele, astfel incat sa nu riste vreo ratare. Mai spune si ca obiectivul la acea competitie a fost sa faca exercitii mai usoare dar cu executie mai buna.
Nici eu nu inteleg rostul saltului acela ,nici cu nici fara 360 intins in exercitiu ...cum nu inteleg nici de ce dupa Danilova pe care o face asa de frumos si unde altadata lega o saritura artistica acum nu mai leaga nimic...

Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEOK1DbTfU&list=UUAM9Pvp3HzKvIAbAXHxidow

Compozitia exercitiilor la barna pentru Larisa in ultimii doi ani nu a fost spre avantajul ei (mi se pare mie), si exercitiul pe care l-a prezentat la nationale a fost si mai rau din punct de vedere al compozitiei pentru ca are prea multe salturi, iar evident in ambele zile a ratat exercitiul :no: Si eu chiar ma mir de ce nu leaga Danilova+saritura artistica+salt lateral. In fine...nu eu sunt antrenorul.

lilianabirsanu
10th September 2014, 15:46
Am vazut cateva exercitii de la acest triunghiular.Important este ca Larisa sa nu rateze si sa-si faca exercitiile....pana la capat...a inceput sa aiba siguranta
si nu mai rateaza....ca inainte..este mult mai bine.
Restul fetelor...sunt in grafic..nu au dificultate mare..unele vin dupa accidentari..Andreea am inteles ca a avut probleme cu umarul.?. acesta este motivul pentru care nu lucreaza la paralele dar.. acesta este nivelul senioarelor.
Lipsa Dianei se simte desi... si de la ea ne asteptam sa mai puna dificultate...
Stanila a mai pus dificultate chiar daca mai rateaza(parca mai bine un ex dificil chiar daca risti sa ratezi un element decat ..simple de nivelul junioarelor)....dar nu am reusit sa inteleg...coborarea de la paralele...
Sa fie sanatoase fetele si... trebuie sa mergem la CM...sigur fetele vor face tot ce pot pentru o clasare cat mai buna...
Luptam pentru medalii evident...macar individuale...
La anul mai vin junioare dar trebuie sa puna si ele dificultate la toate aparatele.
La anul vom avea o echipa cu Larisa...Didi(daca se recupereaza) si inca o gimnasta....puternica cu D-uri mari si atunci mergem sa ne luptam pentru....aur..pana atunci...eu nu ma astept la medalii cu echipa....dar daca am lua ...una....tareeee m-as bucura!!!
Succes tuturor la CM!!!

mihaidascalescu
10th September 2014, 15:51
Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEOK1DbTfU&list=UUAM9Pvp3HzKvIAbAXHxidow
. In fine...nu eu sunt antrenorul.
Nu esti antrenorul dar e bine de atras atentia pt ca am/avem indoieli asupra cunostintelor antrenorilor.

mihaidascalescu
10th September 2014, 15:53
Ce promisiuni?
!!
Promisiunile pe care la face Stoica ca sa fie ales an dupa an dupa.........

Pentru ca daca nu face promisiuni cum naiba sa-l alegi?

lilianabirsanu
10th September 2014, 16:39
Felicitari baietilor!!Arata mai bine decat ma asteptam...
Ma bucur pentru ei si sper sa fie sanatosi...Succes!

myrab3la_19
10th September 2014, 18:35
Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEOK1DbTfU&list=UUAM9Pvp3HzKvIAbAXHxidow

Compozitia exercitiilor la barna pentru Larisa in ultimii doi ani nu a fost spre avantajul ei (mi se pare mie), si exercitiul pe care l-a prezentat la nationale a fost si mai rau din punct de vedere al compozitiei pentru ca are prea multe salturi, iar evident in ambele zile a ratat exercitiul :no: Si eu chiar ma mir de ce nu leaga Danilova+saritura artistica+salt lateral. In fine...nu eu sunt antrenorul.
Poate unele dintre fete nu pot sa il faca cu amplitudine,nu inca cel putin (ma refer la Paula si Ana pt ca pt ele sunt elemente noi)
E o deductie de doar 0.1 din cate vad, din punctul meu de vedere se merita sa faca elementul. E totusi un D si vorbim de paralele. E si upgradabil..asa ca inteleg de ce tot mai multe fete il fac.
Discutia asta mi-a amintit de Cerasela Patrascu...
edit: M-am uitat mai bine la Paula mi se pare ok

mikeyy
10th September 2014, 21:25
Acum si voi va legati de detalii :D Ce conteaza o regula de genul asta acum cand paralelul Larisei este apreciat de toata lumea, mai ales de straini, de oameni implicati in fenomen. Iar tot acest buzz o sa fie evidentiat in nota E, sunt convins ca se va apropia de 15. Important e sa-si faca toate legarile ca in antrenamentul de la Nationale si sa-si duca exercitiul pana la capat. Si nici nu mi se pare ca Lari nu face bine swing-ul, mai conteaza si unghiul din care privesti.

Marty R.
11th September 2014, 07:41
Vreau sa atrag atentia si la paralele unde vad ca antrenorii nu stiu de regula asta: https://www.youtube.com/watch?v=pJEO...zKvIAbAXHxidow
Nu e lucru mare, in orice toate cine face elan peste orizontala, face asa cu ajutor miinelor indoite, adica cu aceeasi .1 deductie. Daca nu urmeaza element caruia trebuie anumit momentum, nu conteaza.

Faceau antrenorii\sportivi si mult mai grave greseli in compozitia exercitilor. :)

Spiridonova.Fan
11th September 2014, 15:03
Acum si voi va legati de detalii :D Ce conteaza o regula de genul asta acum cand paralelul Larisei este apreciat de toata lumea, mai ales de straini, de oameni implicati in fenomen. Iar tot acest buzz o sa fie evidentiat in nota E, sunt convins ca se va apropia de 15. Important e sa-si faca toate legarile ca in antrenamentul de la Nationale si sa-si duca exercitiul pana la capat. Si nici nu mi se pare ca Lari nu face bine swing-ul, mai conteaza si unghiul din care privesti.

Poate am eu asteptarile prea mari, dar dupa ce m-am uitat de cateva ori la exercitiile Larisei de la nationale si amical vreau sa subliniez din nou faptul ca si compozitia la parelele poate fi cu clase mai sus.

lilianabirsanu
11th September 2014, 18:48
Intrebare:
D-ul la paralele a Larisei creste cu aceasta desprindere noua???
Nu este totusi riscanta?
Este bine ca apare ceva nou in exercitiu dar care este diferenta in D fata de vechea desprindere?

Alina Nicoleta
11th September 2014, 19:33
Intrebare:
D-ul la paralele a Larisei creste cu aceasta desprindere noua???
Nu este totusi riscanta?
Este bine ca apare ceva nou in exercitiu dar care este diferenta in D fata de vechea desprindere?

Isi pastreaza si celelalte doua desprinderi parca.

Alina Nicoleta
11th September 2014, 19:36
Isi pastreaza si celelalte doua desprinderi parca.

Da, uite video

http://www.youtube.com/watch?v=GopmqbV0rZ4

Cata_RB
11th September 2014, 21:59
Poate am eu asteptarile prea mari, dar dupa ce m-am uitat de cateva ori la exercitiile Larisei de la nationale si amical vreau sa subliniez din nou faptul ca si compozitia la parelele poate fi cu clase mai sus.

Cum te-ai gandit ca ar putea sa arate structura?
Eu as fi foarte fericita daca s-ar gasi o solutie sa scape de 180-ul de la final, o costa la executie si "sparge" un exercitiu cursiv. Sunt cateva variante usor de imaginat, motiv pentru care sunt sigura ca s-a incercat, dar probabil nu se simte bine deocamdata cu un element nou acolo.

Spiridonova.Fan
12th September 2014, 14:08
Cum te-ai gandit ca ar putea sa arate structura?
Eu as fi foarte fericita daca s-ar gasi o solutie sa scape de 180-ul de la final, o costa la executie si "sparge" un exercitiu cursiv. Sunt cateva variante usor de imaginat, motiv pentru care sunt sigura ca s-a incercat, dar probabil nu se simte bine deocamdata cu un element nou acolo.

Nu sunt expert cu codul, dar ceva de genul:
Pirueta 1/1+shaposhnikova+pirueta 1/1+tckachev
Church+pak
Pirueta 1/1+Khorkina
Jaeger
Tsukahara

sau poate
Pirueta 1/1+shaposhnikova+pak
Pirueta 1/1+Khorkina
Jaeger
Church
Pirueta 1/1+tckachev
Tsukahara

lilianabirsanu
12th September 2014, 16:57
Dar acum D-ul Larisei daca ies legarile cat este????A crescut D-ul cu noua desprindere???

21mai
12th September 2014, 20:53
6 parca.
Dar acum D-ul Larisei daca ies legarile cat este????A crescut D-ul cu noua desprindere???

MitzGym
12th September 2014, 21:29
6 parca.

6.2 sau 6.3,de fapt

21mai
13th September 2014, 10:24
Pai in elevetia si a usurat exercitiul? De ce a primit doar 8:3 La executie? Adica daca si a adaugat dificultate si pierde la executie luand mai putin de 8:5 care e castigul per total?
6.2 sau 6.3,de fapt

Cata_RB
13th September 2014, 12:20
In Elvetia, conform rezultatelor, a avut 6.0 la dificultate si 8.45 la executie. Asa cum s-a tot discutat, Larisa e foarte laudata pentru paralelele prezentate in ultimele saptamani, chiar daca a mai schimbat exercitiul din mers. Asta e cel mai important!

Nu putem compara atat de detaliat arbitrajele de la un concurs la altul si sa luam o anumita nota drept standard. Indiferent de aparat, este aproape irelevant daca arbitrele aleg sa fie foarte stricte si sa dea 8.3 pe un exercitiu foarte bun sau sa fie generoase si sa dea 9.3 pe acelasi exercitiu foarte bun. Ceea ce conteaza e sa aplice aceleasi standarde pentru toata lumea, pe intreaga durata a unei sesiuni de concurs.

monalexa
15th September 2014, 16:47
Nu sunt expert cu codul, dar ceva de genul:
Pirueta 1/1+shaposhnikova+pirueta 1/1+tckachev
Church+pak
Pirueta 1/1+Khorkina
Jaeger
Tsukahara

sau poate
Pirueta 1/1+shaposhnikova+pak
Pirueta 1/1+Khorkina
Jaeger
Church
Pirueta 1/1+tckachev
Tsukahara

Si ce D iese la aceste 2 combinatii?