PDA

View Full Version : FINALA CM 2014: Germania - Argentina 1-0



Pages : 1 2 [3] 4 5

Eddy DoubleD
14th July 2014, 00:59
Ciudat intr-adevar... Messi a fost cel mai bun jucator al grupelor, dar al intregului turneu? Hmm...

Chiar si acolo e discutabil. A mai fost James. Sau Muller.

Xaviesta
14th July 2014, 00:59
Muller trebuia sa fie cel mai bun

No way!

Lucian86
14th July 2014, 01:00
No way!

:groggy: Pai cine ?

Cristina
14th July 2014, 01:00
S-a intors lumea cu fundu' in sus.:groggy:Messi balon de aur?:shock:
In alta ordine de idei ar fi fost mai echitabila o finala Germania-Olanda.

Luis Garcia10
14th July 2014, 01:00
Robben/James meritau mai mult

Cristyniku
14th July 2014, 01:00
Pfff. Cel mai bun jucator al turneului auzi...Dar nah, ajuns in finala, trebuia sa-i dea si lui ceva. Un premiu individual, nu doar medalie pentru locul 2. Nu trebuie sa ne mire.

phife
14th July 2014, 01:00
marketingul si fifa nu pot sa doboare fotbalul! si fotbalistii nu sunt aia care se plimba pe teren, ci aia care sufera!

JJ
14th July 2014, 01:01
https://pbs.twimg.com/media/BsdLlgEIYAAGrOF.jpg

Raiden
14th July 2014, 01:01
Ce rusine absoluta. Si de n-ar fi participat la campionatul asta mondial, tot el ar fi luat Golden Ball-ul. :))

Xaviesta
14th July 2014, 01:01
:groggy: Pai cine ?

James as zice. Chiar a iesit in evidenta. Messi individual a fost peste Muller.

Messi e jucatorul cu cele mai multe driblinguri de la acest turneu si cea mai buna medie pe meci.

Julio_Zane
14th July 2014, 01:02
Trebuia clar ROBBEN!!!!!!! Messi cam pe 3-4,maxim.

Iulian.
14th July 2014, 01:02
Cine de la FIFA i-a acordat Balonul asta lui Messi ?... Blatter ?... In baza caror afaceri ?

Robben a fost cel mai bun jucator al turneului.
E mai greu sa o spun eu, ca suporter al Olandei, dar n-am de ce sa n-o spun ... e prea evident, oricum...

Aurel.D
14th July 2014, 01:03
Ce mizerieeee! Melteanul asta indolent care nici nu a mișcat cu Olanda și Germania, cel mai bun jucător? Dar Robben? Sau Rodriguez? Multă meteaca FIFA și blatter, mafioți ordinari!!

YoNuTzz
14th July 2014, 01:03
am trait-o sa o vad si pe asta :))

messi - balonul de aur wc 2014

doamne fereste !

resita
14th July 2014, 01:04
Cine de la FIFA i-a acordat Balonul asta lui Messi ?... Blatter ?... In baza caror afaceri ?

Robben a fost cel mai bun jucator al turneului.
E mai greu sa o spun eu, ca suporter al Olandei, dar n-am de ce sa n-o spun ... e prea evident, oricum...

Si va mai mirati de ce are n trofee castigate :rosu::rosu::rosu::rosu:

Lucian86
14th July 2014, 01:05
James as zice. Chiar a iesit in evidenta. Messi individual a fost peste Muller.

Messi e jucatorul cu cele mai multe driblinguri de la acest turneu si cea mai buna medie pe meci.

Pentru ce ? ca a dat un gol in plus...omule, Muller a luat mondialul cu echipa asta si per total a fost cel mai bun jucator a nemtilor. James nici macar in semifinale n-a ajuns

Dexter30
14th July 2014, 01:06
Nici Robben nu cred ca ar fi meritat. E in aceeasi situatie cu Messi. A tras echipa dupa el in faza grupelor si dupa pauza.

Bobi Cearton
14th July 2014, 01:06
Poate e mai bine asa, apele trebuie sa ramana limpezi pana la sf veacurilor.
Daca batea Argentina, marketingii lui blater erau in stare sa dicteze ca Mesi e cel mai bun jucator al tuturor timpurilor. Niciodata.:D
Maradona ramane pe tron.

Pe Pele nu l-am apucat jucand in izmene, era devreme pt mine.:D

Luis Garcia10
14th July 2014, 01:06
Mai credea cineva ca o sa-l vada pe Miro Klose campion mondial? :)))

phife
14th July 2014, 01:06
messi si ronaldo au fost niste idioti cu germania.
cum sa stea messi care nu a transpirat in fata lui SCHWEINSTEIGER?

Xaviesta
14th July 2014, 01:07
Pentru ce ? ca a dat un gol in plus...omule, Muller a luat mondialul cu echipa asta si per total a fost cel mai bun jucator a nemtilor.

Kroos a fost peste Muller de la Germania. Acum uita-te ce goluri a dat Muller, ce goluri a dat Messi. Nu conteaza daca a dat mai multe goluri, Muller in general nu a fost asa bun.

delaparis
14th July 2014, 01:07
Cel mai bun jucator a fost Suarez. Dovada ca atunci cand a lipsit echipa sa nu a mai jucat mare lucru.

Aurel.D
14th July 2014, 01:08
Mă culc bucuros că a câștigat echipa meritorie! Noapte bună și să visati în negru, roșu, galben!

Bobi Cearton
14th July 2014, 01:08
Nici Robben nu cred ca ar fi meritat. E in aceeasi situatie cu Messi. A tras echipa dupa el in faza grupelor si dupa pauza.

Parerea mea ca Muler sau Mascherano.

Cristyniku
14th July 2014, 01:08
De Ronaldo nu mai ziceati ca n-are nu stiu ce coechipieri in spate:)). Doar ca el e petarda e that's it (desi chiar a fost la CM-ul asta).

Dexter30
14th July 2014, 01:08
Eu as zice ca Neuer ar fi meritat sa fie declarat cel mai bun, dar probabil s-au gandit ca daca deja luase unul...

Mascherano, Kroos, Muller sunt intr-adevar alte variante de jucatori care au fost decisivi si in faza eliminatorie.

Luis Garcia10
14th July 2014, 01:09
Pai dpmdv pana si Neymar a fost peste Messi. :))

Leul Oltean
14th July 2014, 01:09
Hopa, e plina lumea de nemti.Da. http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-laughing021.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)

Luis Garcia10
14th July 2014, 01:09
Eu as zice ca Neuer ar fi meritat sa fie declarat cel mai bun, dar probabil s-au gandit ca daca deja luase unul...

Daca nu-i rupea capul lui Higuain poate ii dadeau. Asa, cred ca n-au vrut sa forteze nota.

Raiden
14th July 2014, 01:10
1. Neuer
2. Robben
3. Rodriguez

Asta e ordinea.

resita
14th July 2014, 01:10
Eu as zice ca Neuer ar fi meritat sa fie declarat cel mai bun, dar probabil s-au gandit ca daca deja luase unul...

la asta m-am gandit si eu, mai ales la interventiile din meciul cu brazilia... dar era prea mult :D

patriot
14th July 2014, 01:10
eu am spus ca Barcelona e in cadere datorita lui Messi si mi au sarit multi in cap,la anu termina pe 3,asta isi bate joc de fotbal.......nu mai pacaleste pe nimeni,joaca ba fotbal nu dormi pe teren,cand il vedeam cum se plimba pe la mijlocul terenului imi venea sa sparg televizorul,apoi Aguero-alt basinos,se vede ca e prieten bun cu Messi si la ala doar impresii,domle ei sunt vedete

phife
14th July 2014, 01:11
am baxuri!! baxuriiiiii!
auzi si la idiotul asta : kramer si mustafi viitorul germaniei. ma rog, conteaza ca au castigat cei ce au meritat - in cel mai pro mod si cel mai frumos

Freek
14th July 2014, 01:11
am trait-o sa o vad si pe asta :))

messi - balonul de aur wc 2014

doamne fereste !

ADIDAS! atat :D

Franz
14th July 2014, 01:12
in noaptea asta multa multa bere

Lucian86
14th July 2014, 01:12
Kroos a fost peste Muller de la Germania. Acum uita-te ce goluri a dat Muller, ce goluri a dat Messi. Nu conteaza daca a dat mai multe goluri, Muller in general nu a fost asa bun.

Cred ca ai ceva cu Muller tu. Ce treaba are ce fel de goluri a dat. In primul rand a dat 5 si a fost bun (chiar si in seara asta) in agrenajul echipei. Kroos a fost bun si el dar Muller a fost mai bun.

Iulian.
14th July 2014, 01:13
1. Neuer
2. Robben
3. Rodriguez

Asta e ordinea.

1. Robben
2. Neuer
3. Rodriguez

Bobi Cearton
14th July 2014, 01:13
Noapte buna, ne revedem in 2018 in Crimeea.

Xaviesta
14th July 2014, 01:13
Messi created the most chances (23) and completed the most dribbles (46) in World Cup 2014.

Serios acum, unii chiar exagerati.

Cristyniku
14th July 2014, 01:14
Ahaha:)). Dupa imaginile cu jucatorii Germaniei campioni mondiali, apare si Ronaldo...in reclama pentru KFC:happy))))))).

Dexter30
14th July 2014, 01:14
1. Robben
2. Neuer
3. Rodriguez

Ce a facut Robben in faza eliminatorie ca sa merite locul 1? Cu ce a fost mai bun ca Messi de exemplu?

Mascherano, Kroos, Muller, Neuer, Rodriguez sunt toti variante mai bune decat Messi sau Robben.

Xaviesta
14th July 2014, 01:15
Cred ca ai ceva cu Muller tu. Ce treaba are ce fel de goluri a dat. In primul rand a dat 5 si a fost bun (chiar si in seara asta) in agrenajul echipei. Kroos a fost bun si el dar Muller a fost mai bun.

5 goluri (1 penalty) dintre care 3 in meciul cu Portugalia. Unde a fost decisiv cu adevarat, ca Messi? Si individual, nu mai zic. Am pus si statistica aia.

Raiden
14th July 2014, 01:15
1. Robben
2. Neuer
3. Rodriguez

L-as fi pus pe Robben pe primul loc daca Olanda ar fi ajuns in finala mare. :D

Iulian.
14th July 2014, 01:15
Imi pare rau de tehnica pe care o are Messi. Dar si Mascherano merita mai mult decat Messi balonul asta.
Fara Mascherano nu cred ca treceau de optimi.

dextercioby
14th July 2014, 01:16
Olanda a stat in Robben ca Argentina in Messi. Ambii n-au jucat in 1/2, de-aia s-a ajuns la penaltiuri...

Kroos slab meciul asta, Oezil mina moarta. Germania a jucat cu 2 oameni mai putin 120 de minute. :D

Iulian.
14th July 2014, 01:17
L-as fi pus pe Robben pe primul loc daca Olanda ar fi ajuns in finala mare. :D

La penalty-uri e loterie. Asta e. Oricine poate pierde sau castiga acolo.
Iar o finala Germania-Olanda ar fi fost MULT mai frumoasa.

Freek
14th July 2014, 01:19
La penalty-uri e loterie. Asta e. Oricine poate pierde sau castiga acolo.
Iar o finala Germania-Olanda ar fi fost MULT mai frumoasa.

Era pe dracu, ca statea Olanda cu fundu-n poarta :rolleyes:

La final mi-a parut rau pentru Mascherano singurul care merita aplaudat de la argentinieni. Messi are fata de copil stresat de reflectoare :rolleyes:

Jos palaria pentru nemti. Carcoteam al inceput de turneu, dar uite ca au jucat constant si chiar frumos (pe ici pe colo) :D.

Iulian.
14th July 2014, 01:20
Olanda a stat in Robben ca Argentina in Messi. Ambii n-au jucat in 1/2, de-aia s-a ajuns la penaltiuri...

Kroos slab meciul asta, Oezil mina moarta. Germania a jucat cu 2 oameni mai putin 120 de minute. :D

Acolo atat Messi cat si Robben aveau mai mereu cate 3 oameni pe ei (dar Robben a mai miscat ceva si in semifinala, dar Messi......)
Acum in finala Messi nu a fost totusi asa pazit. Dar degeaba. Iar duelurile lui cu Schweinsteiger au aratat ca ajunge chiar si un singur om.

phife
14th July 2014, 01:20
robben, hummels, boateng, rodriguez, mascherano.. meritau mai mult

Lucian86
14th July 2014, 01:21
Messi created the most chances (23) and completed the most dribbles (46) in World Cup 2014.

Serios acum, unii chiar exagerati.

Messi a facut un mondial bun dar a cam jucat sub asteptari in ultimele doua meciuri. Chiar dupa ce i-am replicat unuia ca a fost periculos in seara asta, n-a mai jucat nimic.

Nu stiu, pentru mine e destul de simplu. Muller cel mai bun jucator de la mondiale:
- 5 goluri
- a luat mondialul
- cel mai bun de la echipa sa; pe cat de buni au fost altii (Kross, Lahm si altii), aportul sau a fost mai mare. Era jucatorul central al echipei si punctul de referinta. N-a ratat niciun meci la mondialul asta; ca a jucat mai bine in anumite meciuri decat in altele, e normal sa fie asa dar per total a fost mereu la inaltime.

YoNuTzz
14th July 2014, 01:22
candidati adevarati ai balonului de aur:

robben, james, kroos, muller, schweinsteiger...neuer, mascherano...plm pana si neymar a jucat mai bine ca messi :))

penibil...rusine...

TheIceMan
14th July 2014, 01:22
Football is a simple game. Twenty-two men chase a ball for 90 minutes and at the end, the Germans always win.

Gary Lineker

JJ
14th July 2014, 01:22
Löw, Schweini si Lahm meritau o cupa mondiala. :ok:

Iulian.
14th July 2014, 01:23
Era pe dracu, ca statea Olanda cu fundu-n poarta :rolleyes:

Eu cred ca Argentina a fost aia care a stat mai mult cu fundu-n poarta.
Olanda a incercat totusi sa joace. E drept ca tot rulau mingea ca pe semicerc, nu puteau sa patrunda prin aparare.

Iar in prelungiri aveam senzatia ca Argentina joaca exact ca si Costa Rica.
Uite ca si nemtii abia au marcat in min. 113. Mai era nitel si ajungeau si ei la penalty-uri.

Cristyniku
14th July 2014, 01:23
Opa. Mitran e si el in studio. Sa vedem ce zice de Argentina si mai ales de Messi:)).

dardar_3
14th July 2014, 01:23
L-as fi pus pe Robben pe primul loc daca Olanda ar fi ajuns in finala mare. :D

Robben a simulat cel mai mult la campionatul asta! Probabil au ales jucatorul care a fost de cele mai multe ori omul meciului, in cazul asta Messi. La nemti e greu sa faca unu consecutiv omu meciului pentru ca sunt cel putin 11 foarte buni.

Top 3 pt mine la campionatul asta au fost:

1. James (probabil cel mai frumos gol al turneului);
2. Ochoa (portar fantastic); Pe acelasi loc ii pot pune si pe Mbholi sau Bravo.
3. Lahm (cel mai constant din echipa Germaniei).

Dexter30
14th July 2014, 01:23
Era pe dracu, ca statea Olanda cu fundu-n poarta :rolleyes:

Pai si ce nu ar fi stat? Macar asa am vazut un meci cu ocazii de ambele parti.

SwedishMafia
14th July 2014, 01:24
messi cel mai bun jucator al CM?:))

koko88
14th July 2014, 01:24
nea ovidiu zice bine, messi parca a fost autist. o rusine imensa ca a luat trofeul cand altii au fost de 10 ori mai buni.

phife
14th July 2014, 01:26
batranu manca rahat. bai bosorogule, ultimele doua finale le dadeam la copii sa ii adorm. acolo au fost doar socuri

Raiden
14th July 2014, 01:26
Robben a simulat cel mai mult la campionatul asta! Probabil au ales jucatorul care a fost de cele mai multe ori omul meciului, in cazul asta Messi. La nemti e greu sa faca unu consecutiv omu meciului pentru ca sunt cel putin 11 foarte buni.

Top 3 pt mine la campionatul asta au fost:

1. James (probabil cel mai frumos gol al turneului);
2. Ochoa (portar fantastic); Pe acelasi loc ii pot pune si pe Mbholi sau Bravo.
3. Lahm (cel mai constant din echipa Germaniei).

Ochoa desi mi se pare un portar super underrated, la mondialul asta a fost chiar overrated. A parat misto capul lui Neymar, in rest s-a tras in el ca in Kosovo. :)) Neuer a fost cu mult peste el, prestatia lui din meciul cu Algeria mi s-a parut cea mai buna prestatie a unui jucator de la mondialul acesta.

phife
14th July 2014, 01:26
cine e bosorogu din studio? de langa ioanitoaia

Cristyniku
14th July 2014, 01:27
cine e bosorogu din studio? de langa ioanitoaia

Cred ca zici de Dumitru Graur.

TheIceMan
14th July 2014, 01:27
Schwarz
Rot
GOLD

Freek
14th July 2014, 01:27
Pai si ce nu ar fi stat? Macar asa am vazut un meci cu ocazii de ambele parti.

Nu stiu dom'le ca nu citesc viitorul in carti :D.

phife
14th July 2014, 01:29
e un idiot. auzi, messi a avut 4 jucatori pe el. dupa ce ca adversarul lui a fost howedes :)))

dardar_3
14th July 2014, 01:29
Ochoa desi mi se pare un portar super underrated, la mondialul asta a fost chiar overrated. A parat misto capul lui Neymar, in rest s-a tras in el ca in Kosovo. :)) Neuer a fost cu mult peste el, prestatia lui din meciul cu Algeria mi s-a parut cea mai buna prestatie a unui jucator de la mondialul acesta.

Neuer a castigat pe merit titlul de portarul turneului insa fiecare in parte din nationala Germaniei poate fi desemnat jucatorul turneului. Are niste reflexe si tacklinguri Neuer demne de invidiat. Germania - Algeria si Belgia - SUA au fost printre cele mai frumoase meciuri la Cupa Mondiala. :ok:

Iulian.
14th July 2014, 01:29
messi cel mai bun jucator al CM?:))

E posibil sa fi contat golul de 1-0 din min. 91 in meciul cu Iran.
Se pune de un turneu final in Iran .. in izmene.. si cum or mai vrea aia. Tot vin amenintari teroriste din zona aia... :D

phife
14th July 2014, 01:31
iran, bosnia, nigeria, elvetia, belgia capie! :)))))

Raiden
14th July 2014, 01:32
In concluzie, Germania a meritat pe deplin titlul mondial, de departe cea mai buna echipa de la acest turneu.

patriot
14th July 2014, 01:32
daca i asculti pe aia din studio dai in dambla ,huoooo ba,gata ca m am enervat,pana la urma un rahat de meci,foarte slab,e cea mai slaba finala vazuta de mine........

Freek
14th July 2014, 01:34
Pogba best young player. Ochei :D.

Pana la ce varsta esti considerat tanar de catre FIFA? 21 maxim a? pacat. :D

iulian_1976
14th July 2014, 01:34
Messi a ratat finala :cool:

Are Balonul de aur poti sa te bucuri,le lipseste trofeul.
Publicitatea,sponsorii,FIFA etc il umfla pe Messi de ceva timp nu de acum,nu este o noutate ...ptr mine cel putin.

Iulian.
14th July 2014, 01:38
Dupa Brazilia 2002 (cu Franta, Argentina, Italia si Spania plecand devreme din motivele stiute) au venit : Italia, Spania, Germania.
Iar finalistele care au pierdut (runners-up) au fost : Franta, Olanda si abia acum una din AmSud : Argentina, care a castigat la penalty-uri in semifinale in fatza Olandei...

Sudamericanii au unele "individualitati" de aplaudat .. dar echipele sudamericane s-au cam "destramat". Nu mai formeaza adevarate echipe.
Si culmea e ca nici lideri de necontestat nu mai au, cel putin de 12 ani.

SwedishMafia
14th July 2014, 01:39
titlul acordat lui messi, inseamna ca va castiga balonul de aur acordat de uefa ?::D c Ronaldo l-ar merita.CL plus 16 goluri in CL,si 31 in la liga. ce-i drept, mondialu l-a stalcit...:D

Shinnok
14th July 2014, 01:41
Sa-ti fie de bine, harjentino.

Julio_Zane
14th July 2014, 01:41
o mai duce Messi 4-5 ani si dupa se retrage.Ultmul lui cm va fi sigur 2018 in Rusia.Dupa nu-l vad sa mai duca.

Julio_Zane
14th July 2014, 01:42
o mai duce Messi 4-5 ani si dupa se retrage.Ultmul lui cm va fi sigur 2018 in Rusia.Dupa nu-l vad sa mai duca.

phife
14th July 2014, 01:45
neuer cu ganduri bune spre reus, gundogan si fratii bender.
de aia nu as putea ura bayern

Iulian.
14th July 2014, 01:50
http://en.wikipedia.org/wiki/FIFA_World_Cup_awards
...
the Golden Ball (currently commercially termed "Adidas Golden Ball") for best player;



http://i59.tinypic.com/2yo7i35.png

iulian_1976
14th July 2014, 01:57
Ca sa caracterizez finala a fost un meci:

-perversii vs harnicii

Putea castiga Argentina si Messi am vazut si nedreptati in fotbal nu ar fi fost o surpriza.
Ar fi cazut bine si pentru Messi si puteau inca sa-l ridice in slavi comparatii Maradona,Pele,Zidane etc
Pentru presa sportiva era mai ok

Din pacate nimeni nu citeste fisa postului ce poate Messi intr-un meci si ce nu...poate in prezent.

THE HUN
14th July 2014, 01:59
un mondial destul de slab,in care diferenta,dintre echipele cu cota si cele fara, n-a fost mare si a fost castigat de echipa cea mai costanta si probabil cea mai buna a turneului

phife
14th July 2014, 02:00
Arbitrul italian rămâne în continuare
vigilent: e posibil ca Schweinsteiger să fie
faultat de argentinieni și la festivitatea de

TheIceMan
14th July 2014, 02:16
https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10460788_674335555986814_1034460767051057411_n.jpg

iulian_1976
14th July 2014, 02:25
Goetze traieste un vis,este visul oricarui fotbalist sa faca ce a reusit el.
Binecuvantat baiatul asa :)

dextercioby
14th July 2014, 02:36
Poza turneului: Goezte pe podium scotind tricoul lui Reus. :)

GoPens
14th July 2014, 03:07
Weltmeister :D

iulian_1976
14th July 2014, 03:11
O Franziskaner binemeritata dupa atata munca :)

Sir. Eko
14th July 2014, 05:05
Bastian Schweinsteiger e cel mai bun mijlocas central din lume.
Ozil a jucat bine azi, chiar a jucat bine.

Goetze...living the dream.

Germania o sa faca ce a facut Spania in ultima vreme.

Neuer e senzational. Cel mai bun portar din lume, o sa devina cel mai bun portar din istorie, ii ridicol de bun.

TheIceMan
14th July 2014, 06:10
https://scontent-a-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/t1.0-9/10491173_256569514539457_510979979551339893_n.jpg

miril
14th July 2014, 07:16
Schweinsteiger mi s-a parut cel mai bun din finala, mai ales la finalul meciului. Rizzoli a gresit ca nu a sanctionat trei intrari dure, la un interval scurt de timp facute asupra neamtului. Neuer si Lahm, cei mai buni de la campioni, per total, cu Neuer cel care ar fi meritat titlul de cel mai bun jucator al acestui CM, in opinia mea. Mascherano, cel mai bun de la argentinieni, din nou. Ma intreb si acum de ce a fost schimbat Lavezzi, foarte periculos in prima repriza, accidentare, ceva? De Messi, nu cred ca poate concura cu Pele si Maradona. A avut acesta finala la dispozitie sa arate ca este la acelasi nivel cu ei dar a ratat ocazia. Nu cred ca se mai iveste o ocazie mai buna.

sun
14th July 2014, 09:02
Messi = cel mai bun jucator de la mondial ? Si mai are cineva tupeul si neobrazarea sa spuna ca nu e overrated ?

Messi a dat 4 goluri, nici unul dupa faza grupelor si a luat balonul. Pana si Rodriguez, sa nu mai zic de Muller, Robben, chiar si Neymar l-ar fi meritat. Oare daca ar fi castigat finala Germania cu 7-1 tot la Messi ajungea ?

O magarie mai mare decat toate greselile de arbitraj de la mondial... si au fost multe :ok:

Gabriel28
14th July 2014, 09:15
E o chestie si asta sa dai goluri cu Iran si Nigeria si sa ei balonul de aur la un campiona mondial. Asta e, FIFA iubeste prea mult brandul Messi. Mascherano si DiMaria au carat echipa in spate. Pipita a jucat in lehamite, ca si Messi de altfel, reactia lui de dupa lovitura libera executata de el in ultima faza a spus totul. Pot sa ii dea FIFA inca 10 baloane de aur nu o sa fie niciodata mai bun ca Maradona.

De cand sunt copil nationala Germananiei mi-a fost antipatica, dar sunt da-ti dracu rau de tot. Bravo lor, ce sa mai...
Schweinsteiger si daca avea luptatori de UFC in fata tot statea pe teren si murea cu ei acolo lol

Singurul lucru de care imi pare rau insa este faptul ca s-a terminat Cupa Mondiala :(

Bafta dragilor!

cip
14th July 2014, 09:35
muahahahahahahahahahahahahah...:happy:)):happy

atat! :rasc:

Loup de Mer
14th July 2014, 10:26
E o chestie si asta sa dai goluri cu Iran si Nigeria si sa ei balonul de aur la un campiona mondial. Asta e, FIFA iubeste prea mult brandul Messi. Mascherano si DiMaria au carat echipa in spate. Pipita a jucat in lehamite, ca si Messi de altfel, reactia lui de dupa lovitura libera executata de el in ultima faza a spus totul. Pot sa ii dea FIFA inca 10 baloane de aur nu o sa fie niciodata mai bun ca Maradona.


Cum spunea cineva, Argentina nu prea are om de gol. Asta s-a vazut.
Compara de ex. meciul Argentina-Elvetia cu Franta-Elvetia.
Ghana, Algeria, chiar si Brazilia :) au dat gol Germaniei, Argentina nu.

carlo
14th July 2014, 10:47
Un turneu destul de slab,parerea mea.Germania a fost un fel de chior intre orbi,deci a meritat sa castige.Meciul cheie a fost cel cu Algeria.
Argentina varza,Messi a mai aratat cate ceva dar Higuain si Agüero...Di Maria este pentru mine cel putin asa de important pentru echipa cum este Messi.

miril
14th July 2014, 10:56
Aguero este nerefacut, in forma obisnuita Argentina ar fi avut un atacant redutabil. De acord cu Di Maria care si-a revenit in forma de la plecarea unui anumit...antrenor. In final, Argentinei i-a lipsit si Teves care este alta mancare de peste in comparatie cu unii precum Palacio si Higuain.

iulian_1976
14th July 2014, 11:30
Argentina a ajuns dintr-o intamplare in finala,putea ajunge Olanda sau Columbia.

Cand se desfasoara un meci priviti si jucatorii care nu participa la faza,o sa observati daca sunt conectati sau nu,la joc.
Messi a venit la CM din obligatie,s-a plimbat pe teren majoritatea timpului nici un traseu tactic,nimic.
Messi nu a imbunatatit nimic de 3-4 ani;este un jucator de valoare si cel mai bine pentru el ar fi sa ramana la Barça pana la finalul carierei pentru a pastra imaginea placuta cu acele driblinguri si si suturi din careu si afara lui.

...daca va face greseala vietii sa plece de la Barça o sa vedeti un alt Messi.

Shinnok
14th July 2014, 12:11
http://i.imgur.com/KHQbXL4.png

Bobi Cearton
14th July 2014, 12:55
Maradona e obiectiv pana la Dumnezeu:

Prestația lui Lionel Messi l-a enervat pînă și pe Diego Maradona: "E fructul marketingului!"

http://www.gsp.ro/international/cm-2014/prestatia-lui-lionel-messi-l-a-enervat-pina-si-pe-diego-maradona-e-fructul-marketingului-el-pibe-i-a-ironizat-iar-pe-brazilieni-430069.html

Cristy RVD
14th July 2014, 13:05
Prea multe nu ar fi de spus. Germania clar echipa mai buna.

Nu trebuie sa trecem atat de usor peste mizeria numita Fifa. Cum sa-i dai lui Messi Balonul de Aur? :))

Thomas
14th July 2014, 13:10
m-am mai uitat acuma înca o data la meci ... Mascherano si Agüero nu ar fi avut voie sa termine meciul pe teren, amândoi (Mascherano chiar de doua ori) au intrat ca macelarii si amândoi aveau deja galben în acel moment.

fifa ... penibila rau cu Messi ... ma întreb daca nu cumva si lui i-a fost penibil ...

Sevilla86
14th July 2014, 13:11
Arbitrul italian rămâne în continuare
vigilent: e posibil ca Schweinsteiger să fie
faultat de argentinieni și la festivitatea de

:happy

In sfarsit o echipa din Europa castiga titlul mondial in America de Sud /hello

Klose a realizat o performanta extraordinara, 16 goluri la turneele finale. Insa Müller are deja 10 goluri si doar 24 de ani. Inca doua mondiale mai prinde si e un candidat serios la a depasi recordul lui Klose ;)

Bobi Cearton
14th July 2014, 13:12
m-am mai uitat acuma înca o data la meci ... Mascherano si Agüero nu ar fi avut voie sa termine meciul pe teren, amândoi (Mascherano chiar de doua ori) au intrat ca macelarii si amândoi aveau deja galben în acel moment.

fifa ... penibila rau cu Messi ... ma întreb daca nu cumva si lui i-a fost penibil ...

Daca Mascherano si Aguero au intrat ca macelarii, interventia criminala a lui Noer cum o putem cataloga?

Thomas
14th July 2014, 13:14
N-am nici o problema sa-i dai si lui Neuer un galben ... desi el macar a jucat mingea spre deosebire de ceilalti doi

Iar alea sunt mai mult ciocniri în joc, asa cum a fost si lovitura cu umarul în Kramer ...

miril
14th July 2014, 13:41
Nu se putea da galben la Neuer, ori nu se da nimic si tind sa interpretez ca Thomas ori se da penalty si rosu. Da, Mascherano putea lua al doilea galben, lucru pe care l-a inteles si el caci s-a dus imediat la Schweinstiger si l-a luat afectuos in brate :) cerandu-si scuze. Fazele respective au fost determinate de oboseala ele peterecandu-se la sfarsitul meciului dar daca ar fi sa se aplice strict regulamentul...

phife
14th July 2014, 13:52
weltmeisteeeer :) :D

relansat
14th July 2014, 14:48
asta cu messi balonul de aur e ca la tenis cand pierzatoarea, daca e mai rasarita fizic, primeste premiul de miss :)) in circuitele mai mici :D

Aurel.D
14th July 2014, 15:50
Asta cu messi cel mai bun jucător al acestui CM nu numai că a umbrit bucuria câștigării Cupei de către Germania, dar a pus capac tuturor mârșăviilor din fotbal! Dacă mai avea cineva vreo îndoială că toată circăraia asta din presă cu messi, cristiano ronaldo, neymar este numai MARKETING! Cred că ăsta este unul dintre cele mai penibile momente de la CM dintodeauna!! Messi, dacă ar fi avut caracter, ar fi refuzat acest trofeu acordat în acest mod rușinos! Abia aștept să îl ascult azi la 11 metri pe Banciu.

Xaviesta
14th July 2014, 16:09
Messi, cu caracterul lui de 2 bani, s-a dus in vestiar la nemti si i-a felicitat personal. Da, ce caracter.

Faza amuzanta e ca lumea da vina pe Messi pentru trofelul primit. Repet, cand Mourinho ajunge sa ii ia apararea lui Leo, e clar ce se intampla cu unii.

Xaviesta
14th July 2014, 16:12
Nu spun ca merita sa ia trofeul, dar reactia unora este pur si simplu...

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/1910506_10152226299906476_7318593707023502538_n.jp g

iulian_1976
14th July 2014, 16:25
Messi nu a jucat nimic la acest CM,poate memoria iti sta la Barça .
A dat un gol decisiv cu Iranul asta este un plus,dupa ce 70 de minute se plimba pe teren.,l-am urmait special.

Despre Messi scriam acum 3 ani pe sectiunea Ch.Leag. :nu este un lider,nu executa lovituri libere bine,nu cornere,nu are picior drept,nu are lovitura de cap,nu face faza defensiva.Calitatile lui le stiti pe mecanismul Barça pare cel mai bun din lume.

Dupa 3 ani este acelasi....

Eddy DoubleD
14th July 2014, 16:29
Faptul ca trebuie sa evidentiezi ca "a creat cele mai multe sanse", "a avut cele mai multe interceptii ca atacant":)), etc arata ca nu merita trofeul asta:)) Si nu pentru ca e Messi. Merita sa fie probabil in top 5, dar nu primul. Alea 4 goluri si un assist le-a dat in alea 30 de minute in total in care chiar a fost pe teren la mondialul asta. In rest, total absent.

Concluzia e ca nu zice nimeni ca Messi nu merita trofeul pentru ca e vorba de el, ci pur si simplu pentru ca au fost altii care il meritau mai mult, au fost mai constanti si au fost tot timpul pe teren.

iulian_1976
14th July 2014, 16:37
Robben a mancat terenul in fiecare meci,cate driblinguri,pase,suturi etc a fost fenomenal a lipsit un antrenor inspirat vezi Van Gaal.
Ajuns in finala i se atribuia lui Robben,el lui i-as atribui balonul de aur.

relansat
14th July 2014, 16:42
Robben a mancat terenul in fiecare meci,cate driblinguri,pase,suturi etc a fost fenomenal a lipsit un antrenor inspirat vezi Van Gaal.
Ajuns in finala i se atribuia lui Robben,el lui i-as atribui balonul de aur.

Sa nu exageram totusi. Robben nu a fost peste Messi la mondialul asta, oricat de fan as fi eu :)

La Messi e si chestia ca omul a ridicat mult stacheta, iar cand inscrie DOAR 4 goluri la mondiale, fara sa straluceasca precum o facea in perioada de au a barcelonei, brusc spunem ca nu merita :)

cip
14th July 2014, 16:50
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02973/awards_2973747a.jpg




:rasc:

iulian_1976
14th July 2014, 16:58
Sa nu exageram totusi. Robben nu a fost peste Messi la mondialul asta, oricat de fan as fi eu :)

La Messi e si chestia ca omul a ridicat mult stacheta, iar cand inscrie DOAR 4 goluri la mondiale, fara sa straluceasca precum o facea in perioada de au a barcelonei, brusc spunem ca nu merita :)

Eu consider Robben a fost peste Messi la acest CM.

Diferenta a facut-o garnitura Argentinei si antrenorul ei;pe cand Olanda a stat
in Robben si RVP. pentru Van Gaal toti jucatorii trebuie sa alearge altfel sunt out,Messi era out in primele 30 de minute la CM cu Van Gaal.
Parerea mea /hello

Eddy DoubleD
14th July 2014, 16:58
Cred ca nici el nu-si dorea trofeul asta in situatia de fata :))

sun
14th July 2014, 17:01
Xaviesta #facepalm

E o diferenta intre "cel mai bun jucator de la mondial" ( care fara indoiala e Messi ) si "jucatorul cu cel mai bun joc la mondial"

Argentina a avut si un parcurs muuuuult mai lejer decat Germania, Messi a ratat o sansa rara nu doar la cupa propriu-zisa, dar si la golden boot. Ar fi fost cu adevarat incredibil sa le castige pe toate 3... Asta l-ar fi propulsat pe drept in conversatii de genul " who's best : Maradona or Messi ? "

As it stands, e cel mai bun jucator al generatiei sale, insa are 2 trofee "minore" la echipa nationala : Olympic Gold Medal: 2008 & FIFA U-20 World Cup: 2005.

Nici o Copa America, nici un Campionat Mondial. And the clock is ticking..

patriot
14th July 2014, 17:02
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02973/awards_2973747a.jpg




:rasc:

cu mentiunea ca primul are mai multe pase decat Messi la acest campionat mondial

phife
14th July 2014, 17:02
Nu spun ca merita sa ia trofeul, dar reactia unora este pur si simplu...

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/1910506_10152226299906476_7318593707023502538_n.jp g

eu cred ca messi nu e urat pentru ca e messi , ci pentru ca e printre primii jucatori de fotbal pentru care fanii ar lua si un levier in diverse zone ale corpului ca sa il apere.
aseara a fost magar. ai lui mureau pe teren si el isi facea plimbarica.
interceptii ca atacant? faze create? coaie , asta e football nu basket.
took his team in final. yeah , right... omul meciului cu iran . si asta e un lucru..
1 assist? serios? un assist?

Xaviesta
14th July 2014, 17:07
Xaviesta #facepalm

E o diferenta intre "cel mai bun jucator de la mondial" ( care fara indoiala e Messi ) si "jucatorul cu cel mai bun joc la mondial"

Argentina a avut si un parcurs muuuuult mai lejer decat Germania, Messi a ratat o sansa rara nu doar la cupa propriu-zisa, dar si la golden boot. Ar fi fost cu adevarat incredibil sa le castige pe toate 3... Asta l-ar fi propulsat pe drept in conversatii de genul " who's best : Maradona or Messi ? "

As it stands, e cel mai bun jucator al generatiei sale, insa are 2 trofee "minore" la echipa nationala : Olympic Gold Medal: 2008 & FIFA U-20 World Cup: 2005.

Nici o Copa America, nici un Campionat Mondial. And the clock is ticking..

Ce "facepalm" ma? Nu eu am facut poza aia, eu doar am pus-o aici sa vada lumea ca Messi nu a fost atat de rau cum spun unii. Omul asta a jucat cu Palacio, Biglia, Perez, Higuain in forma proasta, Aguero si Di Maria accidentati.

Oricum asta cu Maradona e inutila, am mai spus ca mai bine asteptam pana se retrage Messi. Comparam un jucator retras cu unul de 27 de ani.

Xaviesta
14th July 2014, 17:08
eu cred ca messi nu e urat pentru ca e messi , ci pentru ca e printre primii jucatori de fotbal pentru care fanii ar lua si un levier in diverse zone ale corpului ca sa il apere.
aseara a fost magar. ai lui mureau pe teren si el isi facea plimbarica.
interceptii ca atacant? faze create? coaie , asta e football nu basket.
took his team in final. yeah , right... omul meciului cu iran . si asta e un lucru..
1 assist? serios? un assist?

Da, 1 assist. Da-i lui Messi un Aguero fit si Higuain in forma maxima si o sa vezi ce se intampla.

phife
14th July 2014, 17:11
higuain anul asta a tinut-o tot in ratari , aguero a avut retur relativ slab , cine ii pune pe aia de la federatie sa il interzica pe tevez?
chiar si asa , 1 assist? parca la di maria , dar unul singur? macar o centrare la o lovitura libera...
si argentina a avut un parcurs usurel pana in final ca sa nu vorbim de grupe.

Cristy RVD
14th July 2014, 17:20
Eu zic sa fim seriosi si sa nu mai bagam in seama toate pozele facute de temiri ce copil de prin Asia care pur si simplu nu are altceva mai bun de facut.
Parta si mai proasta e ca sunt unii care aduc pozele astea ca argument. Auzi si tu "cele mai multe driblinguri, cele mai multe interceptii ca atacant" :)) Geez, unde poate ajunge generatia asta de copii retardati.

Mai aveau putin si spuneau ca merita Golden Boot pentru ca s-a trezit la ora 6 dimineata in ziua finalei.

Aurel.D
14th July 2014, 18:10
@Xaviesta, chiar nu aveam de gând să mai reiau subiectul, aș vrea chiar să îl încheiem odată. Dar că tot s-a reluat discuția, hai să rezumăm câteva lucruri. Mai întâi, nu cred că se contestă faptul că Messi nu este un jucător tehnic, talentat, dar nu este nici pe departe super-jucătorul pe care ni-l tot prezintă presa și firmele ahtiate după „modele” pt tinerii consumatori! Așa cum spune și Iulian1976, el nu a evoluat cu nimic în ultimii ani și cel puțin pt naționala Argentinei a făcut foarte puțin! Să le luăm pe rând:

- este la al treilea CM și abia acum a mai mișcat și el ceva; a jucat bine și atât, nu a ieșit cu nimic deosebit în evidență.
- a marcat 4 goluri, dintre care 2 cu Nigeria într-un meci care era hotărât de la început. Unii îl consideră dubios, în sensul că până atunci, Nigeria marcase doar un gol chinuit Bosniei și deodată a marcat Argentinei 2! Ca să nu mai zic că Argentina nu a mai primit nici un gol după aceea până la Goetze!!
- un jucător vedetă adevărat ar fi făcut clar diferența la meciurile cu Iran, Belgia, Elveția, nu s-ar fi chinuit în halul ăla!
- în faza eliminatorie nu a marcat nici un gol și nu s-a evidențiat cu nimic! Mai mult, în meciurile cu Olanda și Germania a fost INEXISTENT! Mai pe scurt, când a dat de echipe mai serioase s-a pierdut în peisaj.
- mă văd nevoit să mă repet pt a treia oară: cum îți explici că atacantul australian Tim Cahil avea încă la acest Mondial mai multe goluri marcate la turneele finale de CM decât Messi și Ronaldo la un loc?? Când li s-a mai întâmplat așa ceva marilor jucători din istorie?? Asta mi se pare de râsul curcilor pentru cei doi!
- la toate turneele au fost jucători care au tras echipa după ei, care au fost adevărați lideri ai echipei și care au știut să ia răspunderea jocului asupra lor în momentele grele ale jocului. Nu îi mai enumăr, doar că Messi NU este un astfel de jucător și nici nu va fi. Iar la o echipă națională este nevoie de așa ceva!
- o singură pasă de gol în tot turneul?? Și ăsta se vrea a fi cel mai bun jucător de pe planetă??

cip
14th July 2014, 19:15
Diferenta a facut-o garnitura Argentinei si antrenorul ei...
asa-i,unul a schimbat cu Palacio,celalalt cu Goetze... :rasc:

iulian_1976
14th July 2014, 19:26
Comparam acolo Argentina vs Olanda;Messi vs Robben,nu are legatura....

Messi are superjucarori la Argentina in timp ce Olanda trebuie trasa in spate de Robben.
Messi in echipa Olandei nu ar rezista 30 de minute acolo toti ''dau cu sapa'' .
Robben jucatorul acestui CM,pentru mine desigur :)

cip
14th July 2014, 19:29
cu mentiunea ca primul are mai multe pase decat Messi la acest campionat mondial
plus ca a si alergat mai mult...:rasc:

Franz
14th July 2014, 19:40
Despre Messi scriam acum 3 ani pe sectiunea Ch.Leag. :nu este un lider,nu executa lovituri libere bine,nu cornere,nu are picior drept,nu are lovitura de cap,nu face faza defensiva.Calitatile lui le stiti pe mecanismul Barça pare cel mai bun din lume.

are totusi lovitura de cap. a si dat gol in finala CL cu MU. dar nu prea ajunge in postura sa dea cu capul

si eu l-as fi ales pe robben jucatorul turneului

Leo
14th July 2014, 19:51
asa-i,unul a schimbat cu Palacio,celalalt cu Goetze... :rasc:

uber cum? :D

miril
14th July 2014, 19:53
In opinia mea intre Neuer, Lahm si Mascherano, astia au fost constanti la nivel inalt, in toate meciurile. Pacat ca pentru cei de la FIFA, portarii si aparatorii nu exista, ma rog, jucatorii cu sarcini defensive. Dar daca-l schimba cu Tevez, nu-i vina jucatorului, ma intreb, va intreb? Oricum, nu putem decat sa speculam. Apropo, care a fost contributia decisiva a lui Robben in meciul cu Argentina?

Datenshi
14th July 2014, 19:54
- în faza eliminatorie nu a marcat nici un gol și nu s-a evidențiat cu nimic! Mai mult, în meciurile cu Olanda și Germania a fost INEXISTENT! Mai pe scurt, când a dat de echipe mai serioase s-a pierdut în peisaj.

Nu vreau sa-i iau apararea, pentru ca intradevar a facut prea putin la acest mondial, ca si la celelalte. Sa nu uitam insa ca in meciul cu Olanda, ala in care marii olandezi meritau sa se califice dupa specialistii romani, desi au avut prima ocazie in minutul 89, Argentina a avut 3 ocazii enorme. Doua sunt creatia lui. A mai avut si ceva faze periculoase cu Germania. Daca ii mai iesea un gol sau o pasa de gol in aceste 2 meciuri, cred ca nu-l mai contesta nimeni, pentru ca niciun jucator nu a rupt gura targului.


- mă văd nevoit să mă repet pt a treia oară: cum îți explici că atacantul australian Tim Cahil avea încă la acest Mondial mai multe goluri marcate la turneele finale de CM decât Messi și Ronaldo la un loc?? Când li s-a mai întâmplat așa ceva marilor jucători din istorie?? Asta mi se pare de râsul curcilor pentru cei doi!

Eu nu imi explic cum un atacant bunicel gen Klose a devenit golgheterul all time. Sa inteleg ca atacantii cu adevarat mari din istorie sunt de rasul curcilor pentru ca s-a nimerit sa aiba Klose niste cifre mai bune?

Revenind la meci... S-a vazut ca romanii se pricep la fotbal ca si la toate celelate lucruri, de-asta suntem unde suntem. Conform specialistilor romani, cam 80% din ei, Argentina nici nu trebuia sa se prezinte. Si totusi pe mirifica Germanie au tremurat chilotii in primele 45 de minute, cam atat cat a durat sa reuseasca dealtfel si prima lor ocazie.

La pauza antrenorul argentinian le face nemtalailor un cadou nesperat, il scoate pe cel mai periculos om al primei reprize si il baga pe Kun, incomplet refacut. Daca tinea neapart sa-l bage, putea sa-l scoata macar pe Higuain, total iesit din forma. Oricum, meciul ramane unul echilibrat si deschis oricarui rezultat.

Prelungiri. Messi e mort, Argentina joaca in 10. Coechipierii, la al treilea meci cu prelungiri, incep sa cada fizic. Germania inscrie pana la urma, in min 113. Argentina se apropia de 450 de minute fara gol primit in faza eliminatorie, si asta fara a sta cu curul in poarta gen Olanda in semifinala.

Arbitrajul? Foarte slab. Nemtii au jucat dur in prima parte, totul culminand cu intrarea lui Hoewedes in minutul 34, cand putea fi usor eliminat. Desigur, milioanele de fani Germani aparuti peste noapte au uitat de faza asta. Aceiasi fani fac o confuzie mare la faza din minutul 57 intre careul mic, in care portarul e suveran, si careul mare, in care Neuer are o interventie de k1, sanctionabila la fotbal cu galben si penalty (pentru procentajul de hateri care vor afirma ca nici macar Higuain nu era in careu, le precizez ca in acest caz ar fi trebuit sa se acorde hent). Au mai fost si alte greseli de importanta mai mica, de ambele parti. In prelungiri, care poate fara aceste decizii gresite nu se mai disputau, Rizzoli confirma ca e un arbitru slab si incepe sa arbitreze in compensatie, iertandu-i de eliminare pe Aguero si Mascherano.

A meritat Germania victoria, a meritat Argentina sa piarda? Greu de spus. A fost un meci echilibrat? Cu siguranta da. Cred ca Aregntina a fost ruinata de forma slaba a celor 5-6 atacanti "cu nume" din lot, de accidentarea lui Maria si poate de neconvocarea lui Tevez. Daca Higuain, Palacio, Maxi Rodriguez sau Messi reuseau sa fructifice 1-2 ocazii in ultimele doua meciuri, cred ca masa haterilor se reducea considerabil.

Felicitari Germania si felicitari Mascherano & Garay, liderii unei defensive extraordinare la acest mondial.

Franz
14th July 2014, 19:58
Revenind la meci... S-a vazut ca romanii se pricep la fotbal ca si la toate celelate lucruri, de-asta suntem unde suntem. Conform specialistilor romani, cam 80% din ei, Argentina nici nu trebuia sa se prezinte. Si totusi pe mirifica Germanie au tremurat chilotii in primele 45 de minute, cam atat cat a durat sa reuseasca dealtfel si prima lor ocazie.

eu cred ca argentina a facut un meci foarte bun. se pare ca au recunoscut si ei ca a fost unul din cele mai bune meciuri ale lor de la mondial. in schimb germania a jucat slabut. a fost insa suficient pentru a bate argentina in prelungiri

cip
14th July 2014, 20:00
uber cum? :D
alles! :o:
intreaba-i pe Higuain,Messi si Palacio daca nu ma crezi...:D
sau si mai bine pe brazilieni,dar aia or sa-ti raspunda mormait cu capul in perna...:rasc:

miril
14th July 2014, 20:09
Nu vreau sa-i iau apararea, pentru ca intradevar a facut prea putin la acest mondial, ca si la celelalte. Sa nu uitam insa ca in meciul cu Olanda, ala in care marii olandezi meritau sa se califice dupa specialistii romani, desi au avut prima ocazie in minutul 89, Argentina a avut 3 ocazii enorme. Doua sunt creatia lui. A mai avut si ceva faze periculoase cu Germania. Daca ii mai iesea un gol sau o pasa de gol in aceste 2 meciuri, cred ca nu-l mai contesta nimeni, pentru ca niciun jucator nu a rupt gura targului.



Eu nu imi explic cum un atacant bunicel gen Klose a devenit golgheterul all time. Sa inteleg ca atacantii cu adevarat mari din istorie sunt de rasul curcilor pentru ca s-a nimerit sa aiba Klose niste cifre mai bune?

Revenind la meci... S-a vazut ca romanii se pricep la fotbal ca si la toate celelate lucruri, de-asta suntem unde suntem. Conform specialistilor romani, cam 80% din ei, Argentina nici nu trebuia sa se prezinte. Si totusi pe mirifica Germanie au tremurat chilotii in primele 45 de minute, cam atat cat a durat sa reuseasca dealtfel si prima lor ocazie.

La pauza antrenorul argentinian le face nemtalailor un cadou nesperat, il scoate pe cel mai periculos om al primei reprize si il baga pe Kun, incomplet refacut. Daca tinea neapart sa-l bage, putea sa-l scoata macar pe Higuain, total iesit din forma. Oricum, meciul ramane unul echilibrat si deschis oricarui rezultat.

Prelungiri. Messi e mort, Argentina joaca in 10. Coechipierii, la al treilea meci cu prelungiri, incep sa cada fizic. Germania inscrie pana la urma, in min 113. Argentina se apropia de 450 de minute fara gol primit in faza eliminatorie, si asta fara a sta cu curul in poarta gen Olanda in semifinala.

Arbitrajul? Foarte slab. Nemtii au jucat dur in prima parte, totul culminand cu intrarea lui Hoewedes in minutul 34, cand putea fi usor eliminat. Desigur, milioanele de fani Germani aparuti peste noapte au uitat de faza asta. Aceiasi fani fac o confuzie mare la faza din minutul 57 intre careul mic, in care portarul e suveran, si careul mare, in care Neuer are o interventie de k1, sanctionabila la fotbal cu galben si penalty (pentru procentajul de hateri care vor afirma ca nici macar Higuain nu era in careu, le precizez ca in acest caz ar fi trebuit sa se acorde hent). Au mai fost si alte greseli de importanta mai mica, de ambele parti. In prelungiri, care poate fara aceste decizii gresite nu se mai disputau, Rizzoli confirma ca e un arbitru slab si incepe sa arbitreze in compensatie, iertandu-i de eliminare pe Aguero si Mascherano.

A meritat Germania victoria, a meritat Argentina sa piarda? Greu de spus. A fost un meci echilibrat? Cu siguranta da. Cred ca Aregntina a fost ruinata de forma slaba a celor 5-6 atacanti "cu nume" din lot, de accidentarea lui Maria si poate de neconvocarea lui Tevez. Daca Higuain, Palacio, Maxi Rodriguez sau Messi reuseau sa fructifice 1-2 ocazii in ultimele doua meciuri, cred ca masa haterilor se reducea considerabil.

Felicitari Germania si felicitari Mascherano & Garay, liderii unei defensive extraordinare la acest mondial.

In mare parte de acord cu tine, Datenshi. Rizzoli este un arbitru foarte bun aflat intr-o zi slaba unde a arbitratat in compensatie, mai ales pe final. Messi nu a facut ce a facut Maradona, care este un lider innascut, sa mobilizeze echipa, sa o traga dupa el. Liderul a fost Mascherano, de aceea l-am si propus pentru titlul de cel mai bun. Poate lui Messi i-ar trebui sa faca ceva decisiv pentru a se testa, sa merga la alt club. In opinia mea el este acolo sus dar, inca, nu la acelasi nivel ca precedesorii, i-as numi pe Pele si Maradonna, in ordine cronologica. Chestia cu Klose ma intriga si pe mine mai ales ca a depasit jucatori cu adevarati exceptionali precum Gerd Muller, un varf autentic cu un plasament unic si, poate cel mai bun dintre atacantii atacantilor, Ronaldo. Nu Cristian :).

TheIceMan
14th July 2014, 20:10
Argentina se apropia de 450 de minute fara gol primit in faza eliminatorie, si asta fara a sta cu curul in poarta gen Olanda in semifinala.N-au stat cu curul in poarta numai cu 8 jucatori in careul de 16 metri.


A meritat Germania victoria, a meritat Argentina sa piarda?
Bla, bla, bla... normal ca au meritat sa castige. :)

YoNuTzz
14th July 2014, 20:11
bai pana la urma conteaza cine a luat world cup-ul nu cine a luat golden ball la mondiale...

de parca va mai sti cineva ca a luat forlan in 2010. se va sti atat: 06 - italia, 10 - spania, 14 - germania. punct.

phife
14th July 2014, 20:12
Oamenii te judecă după răul pe care îl faci, zeii după binele pe care nu îl faci. Finala Germania - Argentina a fost momentul în care ne-am oprit cu judecata. Pentru restul, life in plastic is fantastic


danteshi , tati , daca argentina avea decenta !!! sa joace fotbal nu pupau ei nici semifinale.

Xaviesta
14th July 2014, 20:15
Din cate stiu eu, Klose nu a inscris niciodata in finala si semifinala (acum in meciul cu Brazilia doar... cred) si toate golurile lui au venit din zona penalty-ului sau mai aproape de poarta. Majoritatea golurilor foarte norocoase. Muller seamana cu el la capitolul asta.

phife
14th July 2014, 20:19
golurile norocoase vin din noroc de cateva ori.
golurile norocoase care vin constant nu mai sunt norocoase.
stai asa , FOARTE norocoase? who's hatein' now?

Datenshi
14th July 2014, 20:21
N-au stat cu curul in poarta numai cu 8 jucatori in careul de 16 metri.



Tu oricum te uiti degeaba la sportul asta, nici macar Mascherano nu s-a mai aparat foarte jos in meciul asta.

@miril: si eu as vrea sa-l vad la alt club, dar mi-e cam clar ca anii trecuti la Barca au reprezentat pentru el varful carierei. Comparatiile cu Maradona cred ca s-au terminat pentru totdeauna dupa meciul de ieri.

@franz: au jucat mai bine pentru ca Germania a jucat deschis. Pe faza de atac nu pot sa zic ca Germania a jucat slab, pur si simplu Argentina a avut o superdefensiva anul asta. Pe flancul stang, drept de atac pentru Argentina, era clar ca vor fi depasiti, era calcaiul lui Ahile. Singura zona in care nemtii au prins o zi slaba a fost centrul defensivei, unde au facut intradevar niste greseli neasteptate.

TheIceMan
14th July 2014, 20:25
Din cate stiu eu, Klose nu a inscris niciodata in finala si semifinala (acum in meciul cu Brazilia doar... cred) si toate golurile lui au venit din zona penalty-ului sau mai aproape de poarta. Majoritatea golurilor foarte norocoase. Muller seamana cu el la capitolul asta.

Pai asa lejer putem spune ca Higuain a inscris norocos cu Belgia, el era in centru si o deviere foarte norocoasa pentru el, aproape 90 grade, pasa porinse spre dreapta, l-a gasit la sut. Deci aluia care a pasat nici prin cap nu i-a trecut sa-l joace, probabil se ganda ca va rata. Apoi aparare, nimic altceva.

TheIceMan
14th July 2014, 20:26
Tu oricum te uiti degeaba la sportul asta, nici macar Mascherano nu s-a mai aparat foarte jos in meciul astaMerci frumos. Tu oricum comentezi degeaba sportul asta.

Datenshi
14th July 2014, 20:32
danteshi , tati , daca argentina avea decenta !!! sa joace fotbal nu pupau ei nici semifinale.

E datenshi in primul rand. In al doilea, cred ca am scris destul de clar ca nu au avut atacanti in forma, astfel ca a iesit in evidenta compartimentul defensiv, care a fost, repet, extraordinar. Fara a sta, cum spun unii, excesiv de mult cu curul in poarta. Au fost o gramada de echipe frumoase de-a lungul timpului care au jucat aparare-contraatac si nu s-a mai suparat nimeni pe ele.

miril
14th July 2014, 20:39
Bai fratilor, totul nu e alb si negru, Germania a jucat bine in finala, a avut si un lot complet dar Argentina s-a autodepasit si putea fara sa joace eminamente defensiv sa plece cu trofeul. Oricum, Germania a meritat trofeul si l-a si luat. Simplu! Aiurea cu Olanda, Olanda n-a facut cu nimic in plus ca sa se spuna ca s-a facut o mare nedreptate in semifinala. Robben, Van Persie au frichinit-o, noroc cu Vlaar, de Vrij et comp. care au fost peste atacanti. Este echipa vesnic a locului doi sau mai jos, mereu sus dar nu si foarte sus. Pacat pentru sustinatorii anglosaxoni ca nu au trait finala din 1972 sa-i fi vazut pe toti la lucru cum se imparateau si acuzau. Interesant, istoric, suporterii olandezi ii urasc pe suporterii germani si invers.

phife
14th July 2014, 20:40
frumoase, nu se supara nimeni dar argentina nu e o echipa frumoasa

miril
14th July 2014, 20:48
Echipe frumoase sunt putine. Cea mai frumoasa in sensul pur al cuvantului a fost Brazilia 1982.

TheIceMan
14th July 2014, 20:54
Pacat pentru sustinatorii anglosaxoni ca nu au trait finala din 1974 sa-i fi vazut pe toti la lucru cum se imparateau si acuzau. Interesant, istoric, suporterii olandezi ii urasc pe suporterii germani si invers.
Fixed.

Toata Europa "ureste" Germania. Ranile WWII nu s-au vindecat inca complet.

miril
14th July 2014, 20:56
Corect! 1974. Da, despre asta-i vorba, ma refer la ei, suporterii tarilor respective desi aici pe forumul romanesc lucrurile se impart altfel.

cip
14th July 2014, 21:00
Bai fratilor, totul nu e alb si negru, Germania a jucat bine in finala, a avut si un lot complet dar Argentina s-a autodepasit si putea fara sa joace eminamente defensiv sa plece cu trofeul. Oricum, Germania a meritat trofeul si l-a si luat. Simplu! Aiurea cu Olanda, Olanda n-a facut cu nimic in plus ca sa se spuna ca s-a facut o mare nedreptate in semifinala. Robben, Van Persie au frichinit-o, noroc cu Vlaar, de Vrij et comp. care au fost peste atacanti. Este echipa vesnic a locului doi sau mai jos, mereu sus dar nu si foarte sus. Pacat pentru sustinatorii anglosaxoni ca nu au trait finala din 1972 sa-i fi vazut pe toti la lucru cum se imparateau si acuzau. Interesant, istoric, suporterii olandezi ii urasc pe suporterii germani si invers.
pai era in 74...in 72 fost olimpiada :D
iar in 78 au furat argentinienii cu un nerusinat 6-0 contra Peru ca sa iasa din grupe...mai apoi a venit mana aia a lui lui Dumnezeu :o: la urmatorul titlu,asa ca mai lasa-ne cu prostiile astea argentiniene...:D

Datenshi
14th July 2014, 21:03
aici pe forumul romanesc lucrurile se impart altfel.

Noi in toata istoria ne-am impartit dupa cum a batut vantul.

Dexter30
14th July 2014, 21:04
Echipe frumoase sunt putine. Cea mai frumoasa in sensul pur al cuvantului a fost Brazilia 1982.

Adevarat, iar pe locurile 2 si 3 ar fi probabil Brazilia 1970 si Brazilia 1958.

Niciodata nu cred ca a mai avut Brazilia o nationala asa lipsita de creativitate ca in prezent...

miril
14th July 2014, 21:10
Eram blocat de 1982, in plus Olanda prin Ajax aratat inca din 1972 ca va deveni o mare forta in fotbal.

cip
14th July 2014, 21:11
stiti voi cum or fi jucat Germania sau Ungaria in 54...sau Uruguay in 50 sau Italia in 34 si 38...
numai tampenii debitati pe-aici...

TheIceMan
14th July 2014, 21:16
Olanda lui van Basten si Gullit a fost fromidabila, dar tot "carnatii" i-au eliminat. Spune datenshi, iti mai aduci aminte de schimbul de flegme dintre Rijkaard si Voller :D Ca tot ai inceput cu texte pentru cei care n-au vazut meciurile live :D
Mult mai classy decat muscatura lui suarez :D

TheIceMan
14th July 2014, 21:20
stiti voi cum or fi jucat Germania sau Ungaria in 54...sau Uruguay in 50 sau Italia in 34 si 38...
numai tampenii debitati pe-aici...


Se vede pe orice reluare:
z6p7D7VIFaY

Leo
14th July 2014, 21:23
stiti voi cum or fi jucat Germania sau Ungaria in 54...sau Uruguay in 50 sau Italia in 34 si 38...
numai tampenii debitati pe-aici...

Uite cine vorbeste... :))

cip
14th July 2014, 21:26
Se vede pe orice reluare:
z6p7D7VIFaY
pluteste cupa pe Dunare...

ioi,curvele astea de nemti...:))

citat aproximativ din comentatorul ungur de la acea vreme ,un fel de Cristian Topescu al lor :D

patriot
14th July 2014, 21:28
Olanda lui van Basten si Gullit a fost fromidabila, dar tot "carnatii" i-au eliminat. Spune datenshi, iti mai aduci aminte de schimbul de flegme dintre Rijkaard si Voller :D Ca tot ai inceput cu texte pentru cei care n-au vazut meciurile live :D
Mult mai classy decat muscatura lui suarez :D

aia cu flegma e geniala,la scuipat pe la spate,Voller pune mana si se uita spre olandez care face o eschiva si o ia la fuga pt ca a crezut ca o sa i dea neamtu una....Rijkaard cu mustata arata ca tiganii caldarari

cip
14th July 2014, 21:35
aia cu flegma e geniala,la scuipat pe la spate,Voller pune mana si se uita spre olandez care face o eschiva si o ia la fuga pt ca a crezut ca o sa i dea neamtu una....Rijkaard cu mustata arata ca tiganii caldarari
pai si cum ai fi vrut sa arate,daca a venit direct din Surinam? :o:

miril
14th July 2014, 21:38
pai era in 74...in 72 fost olimpiada :D
iar in 78 au furat argentinienii cu un nerusinat 6-0 contra Peru ca sa iasa din grupe...mai apoi a venit mana aia a lui lui Dumnezeu :o: la urmatorul titlu,asa ca mai lasa-ne cu prostiile astea argentiniene...:D

Esti in offside! Intelegi gresit. Nu-i prima data :D Am tinut cu Italia iar cand nu li merge jucaria tin cu Anglia, ma refer in general. Pe nemti ii respect dar...doar atat. A propos, Ungaria a fost peste nemti in '54, cu exceptia finalei, ma refer doar la scor. E ca si cum ar fi castigat Argentina aseara. :)

cip
14th July 2014, 21:51
Esti in offside! Intelegi gresit. Nu-i prima data :D Am tinut cu Italia iar cand nu li merge jucaria tin cu Anglia, ma refer in general. Pe nemti ii respect dar...doar atat. A propos, Ungaria a fost peste nemti in '54, cu exceptia finalei, ma refer doar la scor. E ca si cum ar fi castigat Argentina aseara. :)
au fost,le-au umplut cosul inainte dar n-a fost suficient,n-au facut decat sa-i intarate...ca si cum un tont precum palacio incearca sa le dea scarita in prelungiri...pai sar aia pe tine ca tigri,imediat dupa...intr-o buna zi o sa va prindeti si voi antigermanii ca puteti castiga un titlu,maxim doua cumulat, in timp ce noi planificam meticulos o noua generatie de campioni...;)

miril
14th July 2014, 21:55
Palacio a dat peste un portar exceptional, Neuner. Uita-te la faza, preluare excelenta si cand s-o bage...apare leul german care ii sare in fata... Restul e istorie deja. Lasa ca ne dispensam de el in curand:D. Forza Inter!

Cip, eu nu sunt impotriva nemtilor, ii apreciez dar nu tin cu ei desi...aseara mi-am felicitat imediat colega. :D. Eu nu mai idealizez demult.

TheIceMan
14th July 2014, 21:56
Fara Ungaria '54, probabil istoria nu vedea nici Ungaria '56. Ambele l-a pierdut Ungaria, nemeritat.
(gata, am trecut la filosofie :D )

cip
14th July 2014, 22:07
Palacio a dat peste un portar exceptional, Neuner. Uita-te la faza, preluare excelenta si cand s-o bage...apare leul german care ii sare in fata... Restul e istorie deja. Lasa ca ne dispensam de el in curand:D. Forza Inter!
Neuer,bre :D
Palacio a fost ca fanul la faza aia ce s-o mai aburim...sa ne descotorosim de el cat mai repede...si sa vindem repede la chinezi!
pai cat sa-l mai tina si Massimo in spate? :D

miril
14th July 2014, 22:10
Fii indulgent, neamtule :)! Bine ca n-am zis Niner. Vorbesc cu vreo trei in acelasi timp sa-i conving ca Messi e...mess. :D

cip
14th July 2014, 22:15
Cip, eu nu sunt impotriva nemtilor, ii apreciez dar nu tin cu ei desi...aseara mi-am felicitat imediat colega. :D. Eu nu mai idealizez demult.
salutari colegei,din partea mea! :)
se pare ca se pricepe mai bine decat tine,deci ai cam pus-o...:))

miril
14th July 2014, 22:19
Pai in 2012 nu i-a prea iesit. Eram intr-un bar in Aarhus unde am vazut un meci impreuna. Nu spun ce meci ;).

cip
14th July 2014, 22:32
Pai in 2012 nu i-a prea iesit. Eram intr-un bar in Aarhus unde am vazut un meci impreuna. Nu spun ce meci ;).
ei,acum nu trebuie sa spuneti si voi chiar tot :rasc:

Leul Oltean
14th July 2014, 22:49
Fii indulgent, neamtule !:happy

Mai lasa-l, dom'le. Nu pricepi ca el planifica minutios o noua generatie de campioni ? http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-laughing021.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)

TheIceMan
14th July 2014, 22:53
fara sa citesc ce zice, dar fiind convins ca scrie aiurea, puteti sa-i transmiteti olteanului sa plimbe... leul de aici?

Leul Oltean
14th July 2014, 23:06
Iar se lauda asta cu turturi ca ma are pe ignore ... :mda:

Cumetre, nu imi iei tu putin iedul la tranta ? - bineinteles, dupa ce iti dai jos turturii ...

Acum sa vedem daca sunt pe ignore.

phife
14th July 2014, 23:06
da.
bai rumane, du-te de-i plimba leul lu mititelu!

delaparis
14th July 2014, 23:08
Lasati atacurile la persoana ... reveniti la Germania :D

Leul Oltean
14th July 2014, 23:08
@ Solistul operei din Giurgiu : Si tu esti neamt, mah ? :))

cip
14th July 2014, 23:11
fara sa citesc ce zice, dar fiind convins ca scrie aiurea, puteti sa-i transmiteti olteanului sa plimbe... leul de aici?
am putea,dar nu vrem...pai noi de ce cine ne mai amuzam? :o:
tocmai ma pregateam sa-i spun Bozo...sau Groucho,inca nu m-am hotarat :D

phife
14th July 2014, 23:11
da. probleme?

TheIceMan
14th July 2014, 23:18
Lasati atacurile la persoana ... reveniti la Germania :D

hopa, s-au terminat focurile de artificii pe Champs Elysées ?

phife
14th July 2014, 23:22
a fost iar ziua capitulatilor?

cip
14th July 2014, 23:23
nu-i corect,cu ariciul oltean tupeist...toti discuta toti injura,toti...il cauta de dantura:))

Leul Oltean
14th July 2014, 23:27
Arbitrajul? Foarte slab. Nemtii au jucat dur in prima parte, totul culminand cu intrarea lui Hoewedes in minutul 34, cand putea fi usor eliminat. Desigur, milioanele de fani Germani aparuti peste noapte au uitat de faza asta. Aceiasi fani fac o confuzie mare la faza din minutul 57 intre careul mic, in care portarul e suveran, si careul mare, in care Neuer are o interventie de k1, sanctionabila la fotbal cu galben si penalty (pentru procentajul de hateri care vor afirma ca nici macar Higuain nu era in careu, le precizez ca in acest caz ar fi trebuit sa se acorde hent). Au mai fost si alte greseli de importanta mai mica, de ambele parti. In prelungiri, care poate fara aceste decizii gresite nu se mai disputau, Rizzoli confirma ca e un arbitru slab si incepe sa arbitreze in compensatie, iertandu-i de eliminare pe Aguero si Mascherano.De acord si cu ce ai scris in rest, citez doar asta cu arbitrajul.
Galben si penalty, zici ? Nu, dom'le, e rosu si penalty, clar ca in manuale. Faultul este incontestabil (Higuain aflandu-se intre adversar si minge), interventia e de K1, cum bine zici, plus ca argentinianul ramanea in ''situatie iminenta de gol'', poarta ramanand goala (daca nu era faultul). Asta e rosu.
Este adevarat ca dupa aia macaronarul a arbitrat in compensatie.

TheIceMan
14th July 2014, 23:29
a fost iar ziua capitulatilor?

Da, bineinteles. Azi era fain sa fi fost la Paris sau Marsilia. Ieri la Berlin sau Hamburg :) Sau Riu :))

iulian_1976
14th July 2014, 23:33
Lasati atacurile la persoana ... reveniti la Germania :D
Care este treaba cu Messi si istoria,nu prea este clar :D

Fanii PSG s-au strans in piata Bastiliei au revendicari,cu fotbalul este rezolvata Luiz &Tiago spre finala Ch.Leag. :)

Leul Oltean
14th July 2014, 23:35
muahahahahahahahahahahahahah...:happy:)):happyTeut on ... ja, ja ... :D

patriot
14th July 2014, 23:36
intrarea lui Neuer e ca aia a altui neamt celebru Harald Schumacher care l a trimis in lumea viselor pe Batiston,,,,,,,,si la campionatul ala mondial brazilienii au fost tot praf si i a batut Paulo Rossi si ce echipa aveau brazilienii atunci,cea mai frumoasa din istorie,cu Zico,Falcao,Socrates,Leo Junior,Eder

delaparis
14th July 2014, 23:38
De acord si cu ce ai scris in rest, citez doar asta cu arbitrajul.
Galben si penalty, zici ? Nu, dom'le, e rosu si penalty, clar ca in manuale. Faultul este incontestabil (Higuain aflandu-se intre adversar si minge), interventia e de K1, cum bine zici, plus ca argentinianul ramanea in ''situatie iminenta de gol'', poarta ramanand goala (daca nu era faultul). Asta e rosu.

Este precedent. Se stie ca la astfel de faze cand portarul neamt joaca periculos si pt rugby nu se acorda nimic. Ce e nou este ca nu a fost contra unui francez. Probabil proba video a jucat aici :)



Fanii PSG s-au strans in piata Bastiliei au revendicari,cu fotbalul este rezolvata Luiz &Tiago spre finala Ch.Leag. :)

Cine e ala? :groggy:
Thiago Silva cunosc :rolleyes:
:D

cip
14th July 2014, 23:38
groucho pana la urma,bozo suna un pic neserios :D

phife
14th July 2014, 23:39
ale dracu manuale :)))

TheIceMan
14th July 2014, 23:39
Este precedent. Se stie ca la astfel de faze cand portarul neamt joaca periculos si pt rugby nu se acorda nimic. Ce e nou este ca nu a fost contra unui francez. Probabil proba video a jucat aici :)

Cand l-au facut argentinienii K.O. pe Kramer in primele minute, nici un cartonas, nimic, nimic. Intrare la minge. La fel si Neuer.

Leul Oltean
14th July 2014, 23:42
Am inteles, daca nu s-a dat in 1982, nu se da nici acum. Doar in anii impari se da. Si nu contra teutonilor.

iulian_1976
14th July 2014, 23:43
Thiago ok. +1:ok:


Messi a demonstrat de mult timp ca este la fel de bun ca Maradona si Pele. Ii lipseste doar palmaresul. Trebuie scris acolo in istorie ca are un titlu mondial dar asta nu inseamna ca are ceva de demonstrat. Noi suntem contemporani cu el si daca suntem cinstiti recunoastem asta. Ramane pt el doar problema istoriei ...

Dezvolta cum o rezolvam cu istoria ?! :D

delaparis
14th July 2014, 23:46
Cand l-au facut argentinienii K.O. pe Kramer in primele minute, nici un cartonas, nimic, nimic. Intrare la minge. La fel si Neuer.

Cine plm e Kramer? :D

TheIceMan
14th July 2014, 23:47
Dezvolta cum o rezolvam cu istoria ?! :DDepinde, taica Putin poate sa dea o mana de ajutor, n-ar fi exlus.

delaparis
14th July 2014, 23:48
Thiago ok. +1:ok:



Dezvolta cum o rezolvam cu istoria ?! :D

Pai a ramas o enigma. Cum e posibil ca Messi, cel mai bun jucator din istoria fotbalului, sa nu fie campion mondial?

Leul Oltean
14th July 2014, 23:48
Giurgiuvene, te uiti cam 'geaba la fotbal, daca nici asta nu ti-e clar. Te lauzi cu Bundesliga aia (cu care iti pierzi timpul, evident) dar nu ai invatat nimic din ea. Sau poate asa se joaca pe acolo, nu prea am habar, ca nu urmaresc. Nu imi place bambiliciul.

phife
14th July 2014, 23:50
Cine plm e Kramer? :D

un baiat mai bun ca luiz.
mai vorbim in 3 ani cand o sa fie psg in liga a treia sau cand o sa-l cumparati

cip
14th July 2014, 23:50
intrarea lui Neuer e ca aia a altui neamt celebru Harald Schumacher care l a trimis in lumea viselor pe Batiston,,,,,,,,
daca te iei dupa comentatorii romani...:rolleyes:
n-a avut nicio legatura,terminati bre cu tampeniile astea...Neuer a boxat mingea si a incercat sa se protejeze de atacurile criminale ale sudamericanilor degraba rupatori de oase...tolerate in repetate randuri de arbitrul italian...

delaparis
14th July 2014, 23:53
un baiat mai bun ca luiz.
mai vorbim in 3 ani cand o sa fie psg in liga a treia sau cand o sa-l cumparati

Mai, nu se compara Higuain ca importanta in echipa Argentinei cu Kramer ala in echipa Germaniei, fii serios.

Apoi ca gluma, deci trebuie ca PSG sa ajunga in liga 3 ca sa-l cumpere? :D

phife
14th July 2014, 23:54
romanii se intorc des in trecut. fie sa arate ca stiu, fie ca au trait
nu conteaza daca are legatura.

iulian_1976
14th July 2014, 23:56
Pai a ramas o enigma. Cum e posibil ca Messi, cel mai bun jucator din istoria fotbalului, sa nu fie campion mondial?

Este parerea ta,in ultimii 3-4 ani Messi a stagnat daca nu vine cu ceva imbunatatiri lovituri libere,cornere,....o sa il cumpere PSG in final.:)
O sa am ce :))




ON: Argentina joaca un fotbal de vis. Adevarata campioana :yes:

FIFA a fost de acord cu tine, Messi are balonul de aur FIFA;in acte este cel mai bun din toate timpurile /hello

dextercioby
14th July 2014, 23:56
C-au fost 3 arbitri in loc de 5 inteleg. Dar nu inteleg de ce un arbitru nu poate judeca gravitatea unui fault si dupa dimensiunea efectelor... Adica Kramer groggy si Schweinsteiger cu o taietura sub ochi si nici macar un galben ? E ridicol.

TheIceMan
14th July 2014, 23:56
Cine plm e Kramer? :D

hint: nu-i personajul lui Dustin Hoffman :ok:

Cristy RVD
14th July 2014, 23:59
daca te iei dupa comentatorii romani...:rolleyes:
n-a avut nicio legatura,terminati bre cu tampeniile astea...Neuer a boxat mingea si a incercat sa se protejeze de atacurile criminale ale sudamericanilor degraba rupatori de oase...tolerate in repetate randuri de arbitrul italian...

Aici se vede clar cum Neuer se fereste. Putea sa fie muscat de genunchi.

http://i61.tinypic.com/kbrlvd.jpg

delaparis
15th July 2014, 00:02
Aici se vede clar cum Neuer se fereste. Putea sa fie muscat de genunchi.

http://i61.tinypic.com/kbrlvd.jpg

Cum iti permiti sa postezi astfel de poze? Nu te gandesti la anumiti forumisti? :))

phife
15th July 2014, 00:02
noi dupa acest mondial intelegem ca dujmanii moare ca messi are valuare ji dujmani.
maradona e hater messi care se pija pe thalentul lui cu thalentul sau din zona preputului!

cip
15th July 2014, 00:04
Cine plm e Kramer? :D
ceva campion mondal cu echipa Germaniei,neesential...asa buimac cum l-ai vazut :D

delaparis
15th July 2014, 00:04
hint: nu-i personajul lui Dustin Hoffman :ok:

Deci tu esti contra? :D

Leul Oltean
15th July 2014, 00:06
Dar nu inteleg de ce un arbitru nu poate judeca gravitatea unui fault si dupa dimensiunea efectelor ... Pentru ca nu e o regula. Te poti lovi foarte rau, fara sa fii faultat.

De acord ca la Kramer trebuia un galben, dar italianul nu a vazut bine. De fapt, el nu a vazut ceva mult mai evident, la Higuain, asa ca ce pretentii sa ai ...
Fault in atac, auzi. :happy

delaparis
15th July 2014, 00:09
ceva campion mondal cu echipa Germaniei,neesential...asa buimac cum l-ai vazut :D

Cip, te rog frumos, recunosc ca Germania este campioana mondiala. Atat :)

Daca e sa discutam despre cine merita, deschid un thd imediat aici :D


Fain poll :))

9-0, numai Delaparis o sa voteze cu Argentina :))

si mai era unul pe aici pornit rau de tot pe nemti...si ala

o sa fie ceva de genul la poll: 24-2
Tu cand te retragi de pe forum ? :D

cip
15th July 2014, 00:10
Cip, te rog frumos, recunosc ca Germania este campioana mondiala. Atat :)

Daca e sa discutam despre cine merita, deschid un thd imediat aici :D
deschide,trafic sa fie si o sa fie...:)
pai ar fi culmea sa nu recunosti,e deja oficial :))

Leul Oltean
15th July 2014, 00:13
Daca e sa discutam despre cine merita, deschid un thd imediat aici :DNici nu e nevoie, e clar ca adunatura aia de taietori de lemne si potcovari nu merita sa ia titlul. :D

iulian_1976
15th July 2014, 00:15
Cum iti permiti sa postezi astfel de poze? Nu te gandesti la anumiti forumisti? :))

Argentina a fost dezavantajata clar,au dominat clar doar intrarile hazardate ale lui Neuer au salvat meciul.

Messi a fost sicanat tot meciul de perversii germani cu fauturi miselesti,
iti dau dreptate:
Cum un jucator ca Messi trup si sufet pentru Argentina,implicat in meci,cu asa ruperi de ritm nu a putut cucere CM 2014?:nope::nope:

Messi este un lider la Barça si desigur in echipa Argentinei ,aceasta cupa a fost furata miseleste de germani.:groggy:

Oare cum,nimeni nu poate explica ?:confused:

delaparis
15th July 2014, 00:15
deschide,trafic sa fie si o sa fie...:)
pai ar fi culmea sa nu recunosti,e deja oficial :))

Stii ce nu-mi place? Franta putea castiga cu 8-0 in semi cu Brazilia si doar voi ati impiedicat asta... :(
Las' ca vedeti voi wurst in 2016 :drak: :D

TheIceMan
15th July 2014, 00:17
Deci tu esti contra? :D

nu.

cip
15th July 2014, 00:18
sa repeti aceleasi poante,jalnic...cred ca asta se uita in oglinda si se bate peste coapse de ras,repetand la nesfarsit bancul rasuflat lui tataie...:))

delaparis
15th July 2014, 00:19
Argentina a fost dezavantajata:

Rezum aici tendinta postului tau.
Nu, nu a fost dezavantajata. Arbitrul a schimbat cursul meciului. Atat. Rosu la Neuer si Nemtia plangea si azi :)

Leul Oltean
15th July 2014, 00:21
Miril, de ce nu spui ca meciul vazut la Aarhus, in barul ala, e unul in care protagonisti au fost teutonii si in care Balotelli a dat 2 goluri ... de teama sa nu il jignesti pe carasovean ? :D

delaparis
15th July 2014, 00:22
sa repeti aceleasi poante,jalnic...cred ca asta se uita in oglinda si se bate peste coapse de ras,repetand la nesfarsit bancul rasuflat lui tataie...:))

wtf :confused:

Leul Oltean
15th July 2014, 00:25
wtf :confused:Lasa-l ... prietenii ii zic Mondialu. :D

cip
15th July 2014, 00:27
Stii ce nu-mi place? Franta putea castiga cu 8-0 in semi cu Brazilia si doar voi ati impiedicat asta... :(
Las' ca vedeti voi wurst in 2016 :drak: :D
niciodata nu puteati voi una ca asta,va opreati la 0-2 maxim si-apoi reduceati motoarele...si va egalau aia poate...singura echipa din Europa care putea sa salveze onoarea era Germania..comme d'habitude :D
ca-ti convine sau nu

TheIceMan
15th July 2014, 00:30
wtf :confused:

sunt sigur 100% ca se refera la leul oltean, descrierea se potriveste.

TheIceMan
15th July 2014, 00:33
Rezum aici tendinta postului tau.
Nu, nu a fost dezavantajata. Arbitrul a schimbat cursul meciului. Atat. Rosu la Neuer si Nemtia plangea si azi :)

Da. + Rosu la Rojo, (parca ala la facut ko pe Kramer) rosu la Aguer, rosu la italianul ala de se da argentinian, imi scapa numele :D

Hai sa fim seriosi, a fost aiurea sa dea fault in atac la Neuer/Higuain, pur si simplu nu trebuia sa dea nimic, aut si atat.

iulian_1976
15th July 2014, 00:33
Rezum aici tendinta postului tau.
Nu, nu a fost dezavantajata. Arbitrul a schimbat cursul meciului. Atat. Rosu la Neuer si Nemtia plangea si azi :)

Asa este Neuer intai la lovit pe Higuain si apoi mingea ca in 1982.
Istoria este identica,totul se leaga doar o mica neatentie a facut ca Germania sa revina de la 3:1 si in 1982.


Franta are toate datele sa castige cupa in 2016 Benzema este pregatit :ok:

cip
15th July 2014, 00:35
wtf :confused:
ziceam de Nila,nu te impacienta :D

delaparis
15th July 2014, 00:36
niciodata nu puteati voi una ca asta,va opreati la 0-2 maxim si-apoi reduceati motoarele...si va egalau aia poate...singura echipa din Europa care putea sa salveze onoarea era Germania..comme d'habitude :D
ca-ti convine sau nu
Tinere, 3-0 in finala cu Brazilia iti spune ceva?
Cand veti castiga si voi o finala contra Brazilia ? ... Brazilia in forma, nu asta de carton ca in editia asta... :rolleyes:

OT CM 2014: Pacat de Algeria :D :rolleyes:

Leul Oltean
15th July 2014, 00:36
Copacule * , vezi ca ti-a zis omul ala ceva (Datenshi). El era finut, a zis ca se refera doar la fotbal. Eu nu sunt deloc finutz, ma refer la toate. Cred ca esti prost de dai in gropi, dar ai prostul obicei sa te bagi peste tot (inclusiv in seama cu cine nu trebuie) si sa iti tot dai aiurea cu parerea.

(*) Artar, de exemplu.

iulian_1976
15th July 2014, 00:40
Cand veti castiga si voi o finala contra Brazilia ? ... Brazilia in forma, nu asta de carton ca in editia asta... :rolleyes: :rolleyes:

Cu Roberto Carlos legandu-si sireturile si Ronaldo aranjat de bucatarii francezi de elita ?:))

Franta o sa arate ce poate in 2016;cu neamurile de imprumut care protesteaza in piata Bastiliei iti faci mari sperante.

O sa avem distractie la Euro 2016 garantat:)

TheIceMan
15th July 2014, 00:40
Tinere, 3-0 in finala cu Brazilia iti spune ceva?
Cand veti castiga si voi o finala contra Brazilia ? ... Brazilia in forma, nu asta de carton ca in editia asta... :rolleyes:

OT CM 2014: Pacat de Algeria :D :rolleyes:

Tocmai castigara cu 7-1, aia a fost finala adevarata si asteptata de toata lumea.
Meci de antrenament cu Argentina. Altul programat pe 3 septembrie, tot cu astia.

cip
15th July 2014, 00:41
:))

cip
15th July 2014, 00:45
Tinere, 3-0 in finala cu Brazilia iti spune ceva?
Cand veti castiga si voi o finala contra Brazilia ? ... Brazilia in forma, nu asta de carton ca in editia asta... :rolleyes:


da,mi-a convenit...sunt european :)
cand o sa bateti si voi Brazilia la ea acasa cu 7-1 mai vorbim :rasc:
noi pana una alta avem vreo 4,latrati si voi si spaniolii ca pechinezii dupa accelerat...:D

TheIceMan
15th July 2014, 00:49
gata, updated

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/e/e3/DFBEagle.svg/200px-DFBEagle.svg.png

phife
15th July 2014, 00:51
leule, esti patetic.

Leul Oltean
15th July 2014, 00:54
Cate ai la bord, pana acum ? :D

delaparis
15th July 2014, 00:54
Tocmai castigara cu 7-1, aia a fost finala adevarata si asteptata de toata lumea.
Meci de antrenament cu Argentina. Altul programat pe 3 septembrie, tot cu astia.

Tu de ce transpiri aici? :D
Vezi ca e "razboi" intre aia si aia .. si doar aia sunt adevarati :))
Eu doar imi pun parerea ... si e decizie :) :))

TheIceMan
15th July 2014, 00:56
Tu de ce transpiri aici? :DVorbeam despre meciurile amicale de anul asta, nu crezi, vezi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Germany_national_football_team#2014

Leul Oltean
15th July 2014, 00:57
Tu de ce transpiri aici? :D:))

(*) Mai exista si varianta : Corcodus, insa nu am vrut sa fiu prea subtil.

TheIceMan
15th July 2014, 00:58
World Cup 2014: 60 arrested in Buenos Aires riots as Argentina takes final loss badly

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/world-cup-2014-60-arrested-in-buenos-aires-riots-as-argentina-takes-final-loss-badly-9603924.html

cip
15th July 2014, 01:01
leule, esti patetic.
esti gentil,de ce nu-i spui adevarul verde-n fata? :D

iulian_1976
15th July 2014, 01:02
Brazilienii plang ,argentinienii sunt violenti ce au in comun ?

Nationala Germaniei :)
Este prima europeana ce a castigat CM in America de Sud.
Statistica lui dlp s-a dus pe apa sambetei. :)

Se spune ca Franta stie sa isi organizeze campionatele ca sa le castige,sa nu se loveasca statistica in partile principale si in in 2016 :)

phife
15th July 2014, 01:08
nu sunt gentil dar sunt surprins ca exista oameni care isi modeleaza gusturile in functie de preferintele altora si sa se situeze fortat contra lor.
ala da cu rahat aici pentru ca tim si cip il ard pe unde il prind si asta o spun eu care nu dau doi bani ruginiti, gauriti si scosi din circulatie..

Leul Oltean
15th July 2014, 01:08
Gata, s-a facut tarziu. Teutonii, ramane cum am stabilit : viciere de rezultat, marsavie pe fata, cu 35 de camere. Mergeti la culcare si nu va mai dati blonzi.

Reivane, tu chiar ai nevoie de somn. Prea multa bautura strica. Nu e vorba de cip si tim aici, imi sunteti caraghiosi toti astia care va dati germani. Asta e adevarul, pe sectiunea CM.

delaparis
15th July 2014, 01:11
:))

(*) Mai exista si varianta : Corcodus, insa nu am vrut sa fiu prea subtil.

Lume rea :)

Iulian din '76; esti un francez contra contra vad ... :) ... prea tanar :(

Cip este ecologist in fata. Neamt, ce plm :ok:

phife
15th July 2014, 01:17
Gata, s-a facut tarziu. Teutonii, ramane cum am stabilit : viciere de rezultat, marsavie pe fata, cu 35 de camere. Mergeti la culcare si nu va mai dati blonzi.

Reivane, tu chiar ai nevoie de somn. Prea multa bautura strica. Nu e vorba de cip si tim aici, imi sunteti caraghiosi toti astia care va dati germani. Asta e adevarul, pe sectiunea CM.

eu sunt german...

patriot
15th July 2014, 01:20
esti gentil,de ce nu-i spui adevarul verde-n fata? :D

am constatat ca esti cam violent cu oltenii :))

Leul Oltean
15th July 2014, 01:21
Nu am cum sa te contrazic. Poate esti.
Dar ailalti sigur nu sunt, in nici un caz cip si tim. Iar in privinta mistourilor cu banatenii ... sa stii ca lucrurile sunt complet diferite fata de ce spui tu. Povestea e veche ... :D

iulian_1976
15th July 2014, 01:22
Lume rea :)

Iulian din '76; esti un francez contra contra vad ... :) ... prea tanar :(


Nu am cum sa cred intr-o nationala cu Benzema,Pogba etc
La cronometru ies mai bine insa in spirit cantaresc foarte putin.
Nu traiesc din statistici ci observ roadele fiecaruia.

delaparis
15th July 2014, 01:22
eu sunt german...
Am inteles ca sotia ta este ... :groggy:
Dar daca si tu esti atunci nicio problema. Felicitari pt CM si vorbim de bine :yes:
Pacat ca nu ai spus inaintea sferturilor :D

Leul Oltean
15th July 2014, 01:25
am constatat ca esti cam violent cu oltenii :))Asa este. Multi olteni au vanatai in forma de frunce, in zona abdomenului. :D

patriot
15th July 2014, 01:29
Am inteles ca sotia ta este ... :groggy:
Dar daca si tu esti atunci nicio problema. Felicitari pt CM si vorbim de bine :yes:
Pacat ca nu ai spus inaintea sferturilor :D

vezi ca suntem mai multi care avem si alte origini,din partea tatalui nu sunt roman, dar cum e viata:sunt mai nationalist decat majoritatea romanilor