PDA

View Full Version : Sferturi CM 2014: Argentina - Belgia 1-0



Johnny D
2nd July 2014, 08:12
Argentina!:yes: Si asta pentru ca-n fine vor juca cu o echipa ce nu se baga cu c*ru-n poarta tot meciu si vor gasi spatii!:yes:

dardar_3
2nd July 2014, 11:37
Merg pe mana belgienilor. La cum au jucat aseara nu cred ca ii poate opri nimeni. Binenteles ca nici Argentina nu e USA insa cert e cam vom avea un meci cu multe goluri.

Xaviesta
2nd July 2014, 13:24
In sfarsit joaca si Argentina cu o echipa care nu sta cu 10 in poarta. Sper sa fie spectacol.

Doctor_Satan
2nd July 2014, 13:44
S-ar putea ca in acest meci argentinienii sa aiba nevoie de mai mult noroc decat in meciurile cu Elvetia si Iran.
Eu merg pe mana belgienilor.

Loup de Mer
2nd July 2014, 14:19
Argentina. Joaca penibil, se chinuie ca in Italia 90, poate ca ajunge iar in finala.

Lordul
2nd July 2014, 15:16
Belgia se califica !!!

El Pistolero
2nd July 2014, 15:17
Lejer Belgia. Argentina e foarte slaba.

Julio_Zane
2nd July 2014, 16:07
Lejer? Cu Argentina? In America de Sud? seriously,men,ce ai fumat?

iulian_1976
2nd July 2014, 17:32
Argentina are capacitatea sa schimbe registrul tactic;oare vor juca la fel ca pana acum?

Shinnok
2nd July 2014, 17:40
La Belgique :cool:

White Shadow
2nd July 2014, 18:35
Argentina nu are nicio capacitate sa schimbe niciun registru tactic...despre ce discutam aici?

Belgia o sa inceapa sa joace fotbal, pana acum a fost doar antrenament.

JJ
2nd July 2014, 20:15
Belgia face dreptate. Argentina a ajuns deja mult prea departe pentru halul in care joaca.

Xaviesta
2nd July 2014, 20:57
SI Belgia cum a jucat ma?:)) Unii nici macar nu realizeaza ca Higuain a fost accidentat, Aguero a fostaccidentat si s-a accidentat din nou, Gago joaca in Argentina etc.

yodaro.
2nd July 2014, 21:06
mi-as dori sa bata Belgia dar e inca echipa tanara cu ceva carente in aparare am vazut acolo bulevarde aseara pe care se va distra Messi.

argentinienii au jucatori cu experienta taman ce le lipseste belgienilor echipa tanara chiar de isi vor crea ocazii argentinienii ii vor arde pe contre. desi imi doresc sa ma insel...plus ca Belgia e cam lenta...

bogdan_nj
2nd July 2014, 21:26
Belgia face dreptate. Argentina a ajuns deja mult prea departe pentru halul in care joaca.

Asa e...Belgia si Columbia trebuie sa faca dreptate ;)

Iulian.
2nd July 2014, 21:58
Îmi doresc să bată Belgia și cred că va bate.
Belgia este o echipă suficient de puternică și destul de organizată în teren.

Argentina joacă haotic. Ca și în cazul Braziliei, de mult nu a mai avut Argentina o echipă care să nu aibă prea multe idei tactice. Joacă la întâmplare. Nici acum 4 ani nu a fost în stare Maradona să le imprime o tactică de succes împotriva echipelor mai puternice. Dar măcar aveau mai mulți jucători buni.

Ieri aveai senzația că în afară de Di Maria și Messi în echipa Argentinei erau niște jucători care vroiau să scape de minge. Nici măcar "fochiștii" celebrii din apărarea unei echipe bune nu se vedeau.
Nu cred în șansele Argentinei.

Dacă Brazilia și Argentina vor ieși acum va fi mai bine pentru turneu. Chiar dacă iese "marea favorită" Brazilia (a trecut măcar de optimi, le ajunge pentru ce echipă au). Dar cred că Brazilia va avea un meci mai ușor decât în meciul cu Chile. Depinde mult de ce o să facă și columbienii. Sper să se sacrifice ei și să elimine ei țara gazdă.

Belgia știm că va avea destule ocazii. Nu atât cât au avut cu SUA (s-au bătut niște recorduri la ocazii unu-la-unu în meciul ăla). Argentina ar trebui să se "metamorfozeze" mult, prea mult. Nu cred că mai au timp.

Totuși mi-ar place și o semifinală Olanda-Argentina :D Revanșa din 1994 nu-mi ajunge.
Aia a fost o revanșă, acum vreau o confirmare, pe teritoriu sud-american. :yes:

iulian_1976
2nd July 2014, 22:46
Sa vedem daca Argentina poate schimba registrul :)
Stiu ar fi nedrept Belgia joaca frumos,Messi si DiMaria poate nu sunt de acord :)

Leo
2nd July 2014, 23:36
Asa sontac, sontac, bate Argentina. Este suficient daca Columbia face dreptate!:D

Johnny D
3rd July 2014, 08:48
Si cum se spune: au murit cu dreptatea-n mana!:D

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 10:43
inca din 1978 de cand urmaresc campionatele mondiale am fost un fan al argentinei.
anul asta voi face o exceptie si voi tine cu belgia pentru ca am fost impresionat de talentul tinerilor minune din echipa belgiei.

Tyler Durden
3rd July 2014, 11:06
La Jeune Belgique!

Bobi Cearton
3rd July 2014, 11:48
Mesi a fost decisiv pt Argentina, dar n-o sa fie Maradona niciodata:D.
Joaca economicos, lateral, are momente cand se ascunde pe teren.
Diego juca peste tot: centru, stanga, dreapta. Cand se enerva ii mobiliza pe toti.
Mesi nu reuseste acest lucru.

Aurel.D
3rd July 2014, 11:57
Bineînțeles că este o blasfemie să îl compari pe Messi cu Maradona, nu mai reiau argumentele. Este al treilea CM la care participă Messi și abia acum ajută și el cu ceva echipa. Dacă nici la această ediție nu realizează nimic cu Naționala, nu va rămâne o amintire prea plăcută pt fotbalul argentinian.

Loup de Mer
3rd July 2014, 20:15
Mesi a fost decisiv pt Argentina, dar n-o sa fie Maradona niciodata:D.
Joaca economicos, lateral, are momente cand se ascunde pe teren.
Diego juca peste tot: centru, stanga, dreapta. Cand se enerva ii mobiliza pe toti.
Mesi nu reuseste acest lucru.

Ar fi tare sa se apuce si Messi de politica si sa isi faca o secta

JJ
3rd July 2014, 22:33
SI Belgia cum a jucat ma?:)) Unii nici macar nu realizeaza ca Higuain a fost accidentat, Aguero a fostaccidentat si s-a accidentat din nou, Gago joaca in Argentina etc.
Belgia macar a ajuns meritat in sferturi. Argentina nu.
Ii fac belgienii cum i-au facut si nemtii acum 4 ani. :P

SwedishMafia
3rd July 2014, 22:47
In 120 de minute, vs elvetia, argentina a avut 20 de suture pe poarta.Tot in 120 de minute, vs sua, belgia a avut peste 20 de suturi pe poarta.Deci se anunta spectacol :D

Xaviesta
3rd July 2014, 22:58
Bineînțeles că este o blasfemie să îl compari pe Messi cu Maradona, nu mai reiau argumentele. Este al treilea CM la care participă Messi și abia acum ajută și el cu ceva echipa. Dacă nici la această ediție nu realizează nimic cu Naționala, nu va rămâne o amintire prea plăcută pt fotbalul argentinian.

La primul avea 18 ani si era rezerva. La al 2-lea avea 22 de ani si juca ceva gen Xavi/Iniesta la Barcelona. Abia acum e la o varsta foarte buna si cu un antrenor care a stiut sa aseze echipa.

Xaviesta
3rd July 2014, 22:59
Belgia macar a ajuns meritat in sferturi. Argentina nu.
Ii fac belgienii cum i-au facut si nemtii acum 4 ani. :P

De ce a ajuns Belgia meritat in sferturi? Ca s-a chinuit cu Algeria, a jucat prost in grupe si a avut mega bulan cu SUA in minutul 90? haha ce logica la unii. Si de ce n-a ajuns Argentina meritat, nu stiu.

Johnny D
4th July 2014, 12:45
Diego juca peste tot: centru, stanga, dreapta. Cand se enerva ii mobiliza pe toti. Mesi nu reuseste acest lucru.

Silent killer! Comparativ cu Maradona, Messi e shinobi!:sneaky:

cip
4th July 2014, 15:30
inca din 1978 de cand urmaresc campionatele mondiale am fost un fan al argentinei.

sa inteleg ca ti-a placut si meciul lor cu Peru :o:
bine,nici nu ma mir...si voi erati campioni la blaturi pe vremea aia,daca nu ma-nsel tocmai puneati bazele la desfiintarea Ghetei de Aur :D

deci un campionat mondial castigat cu blat,altul cu mana lui Maradona...nici nu ma mai mir ca Argentina are atatia fani printre dinamovisti :rasc:

White Shadow
4th July 2014, 19:00
In sfarsit joaca si Belgia cu o echipa care nu se apara cu toti jucatorii.

O sa fie spectacol...3-1 pentru Belgia.

miril
5th July 2014, 18:27
Origi, titular.

Eddy DoubleD
5th July 2014, 18:27
#ARG LINE-UP: Romero, Garay, Zabaleta, Biglia, Di Maria, Higuain, Messi (c), Mascherano, Demichelis, Lavezzi, Basanta

#BEL LINE-UP: Courtois, Alderweireld, Kompany (c), Vertonghen, Witsel, De Bruyne, Fellaini, Hazard, Mirallas, Van Buyten, Origi

Ma asteptam sa joace Lukaku titular dupa ce a intrat bine cu USA. Probabil mizeaza tot pe o intrare a sa in a doua repriza.

El Pistolero
5th July 2014, 18:28
Vad un 0-0 obosit sau un 1-0 ca la Germania cu Franta. Hai Belgia! :D

relansat
5th July 2014, 18:41
2-1 argentina.

ma repet, urmarindu-i pe sandoi sau edi iordanescu in studioul tvr ai impresia ca au castigat de cel putin trei ori liga campionilor. de fiecare.

delaparis
5th July 2014, 18:57
Vad Argentina campioana mondiala editia asta :)

SwedishMafia
5th July 2014, 18:58
fotbalul e ingropat in datorii, si fifa se gandeste la ...rasism :)) imbecil la uefa, imbecil la fifa :D e mai usor sa bagi un banner cu un text, decat sa opresti falimentarea sportului pe care il guvernezi...de parca se ocupa cu rasismul si nu cu fotbal. cand fotbalul se va duce in cap, sa vad unde vor mai baga bannere cu rasism...:happy

relansat
5th July 2014, 18:59
Vad Argentina campioana mondiala editia asta :)

ai vedenii :D

olanda :sneaky:

phife
5th July 2014, 19:02
idiot sa fii sa nu il bagi pe lukaku cu apararea asta

cataa.
5th July 2014, 19:03
ai vedenii :D

olanda :sneaky:

:) olanda iese diseara;)

relansat
5th July 2014, 19:04
:) olanda iese diseara;)

pe teren, invinge cu 2-0 si merge in semifinale. da da da :cool:

SwedishMafia
5th July 2014, 19:04
:) olanda iese diseara;)

pari convins. ai pariat pe costa rica, sau e doar o parere de tastatura ?:D

Johnny D
5th July 2014, 19:07
Cine Dumnezo mai e si Biglia, asta!? Iarasi experimente!?:confused:


Au noroc c-au dat deja gol!:)) Bine, Argentina!:D

relansat
5th July 2014, 19:08
e frate cu ginkgo biloba

El Pistolero
5th July 2014, 19:08
Higuain. :ok:

Cristyniku
5th July 2014, 19:08
fotbalul e ingropat in datorii, si fifa se gandeste la ...rasism :)) imbecil la uefa, imbecil la fifa :D e mai usor sa bagi un banner cu un text, decat sa opresti falimentarea sportului pe care il guvernezi...de parca se ocupa cu rasismul si nu cu fotbal. cand fotbalul se va duce in cap, sa vad unde vor mai baga bannere cu rasism...:happy

Valorile astea trebuie promovate peste tot si cum fotbalul e cel mai po****r sport ...plus ca au fost cazuri de rasism in fotbal.

Hopa:D.

Johnny D
5th July 2014, 19:08
e frate cu ginkgo biloba

That explains it!

Nadalfan
5th July 2014, 19:09
Ai de p u l a mea cum a dat-o Higuain p'asta!!!

relansat
5th July 2014, 19:09
1-0. cre-ca o sa fie tras la indiggo cu meciul braziliei. 2-1 final, dupa cum ziceam.

Julio_Zane
5th July 2014, 19:11
se va mai marca.

cataa.
5th July 2014, 19:12
pari convins. ai pariat pe costa rica, sau e doar o parere de tastatura ?:D

o dorinta...n-am pariat deloc la acest mondial:D

relansat
5th July 2014, 19:13
e o dorinta erotica pe alocuri :))

Xaviesta
5th July 2014, 19:13
Pipita! Cat l-am asteptat.

relansat
5th July 2014, 19:14
Pipita! Cat l-am asteptat.

pepita, mai degraba. a fost pepita de aur aici

delaparis, ce plm faci? vorbesti cu bisnitarii? te duci sa vezi pe viu brazilia-argentina? :))

Sevilla86
5th July 2014, 19:23
:) olanda iese diseara;)

Olanda castiga turneul :)

Doar cu Algeria au mai fost condusi pana acum belgienii si au reactionat tarziu. Nu-i vad bine in meciul asta, Argentina mai da cateva goluri.

relansat
5th July 2014, 19:24
Olanda castiga turneul :)

Doar cu Algeria au mai fost condusi pana acum si au reactionat tarziu. Nu-i vad bine in meciul asta, Argentina mai da cateva goluri.

cu alte cuvinte, scapam de belgia?

pana una alta, slabut meci pana acum.

Sevilla86
5th July 2014, 19:27
Eu asa zic. Belgia e slabuta, numai victorii la limita, nu joaca spectaculos...

Bobi Cearton
5th July 2014, 19:29
Hai belgienii lui tata.:D

relansat
5th July 2014, 19:29
Eu asa zic. Belgia e slabuta, numai victorii la limita, nu joaca spectaculos...

Esti baiat cu ei. Eu zic ca poti mai mult. Hidoasa rau echipa asta :) dar las ca nici cu argentina nu mi-i rusine :D

cataa.
5th July 2014, 19:30
Eu asa zic. Belgia e slabuta, numai victorii la limita, nu joaca spectaculos...

si Argentina nu tot la limita a castigat? si foarte "spectaculos"...

relansat
5th July 2014, 19:31
si Argentina nu tot la limita a castigat? si foarte "spectaculos"...

pentru ca messi. de aia tinem cu ea indiferent cum ar juca :D

Cristyniku
5th July 2014, 19:33
Oof Di Maria :(.

Sevilla86
5th July 2014, 19:36
Di Maria mai era o pata de culoare cat de cat si de la Messi nu am vazut mai nimic pana acum (in afara de pasa de gol - deviere intamplatoare)

Da, si Argentina joaca slab, nu imi place.

Bobi Cearton
5th July 2014, 19:36
E nevoie de Lukaku.

relansat
5th July 2014, 19:37
mie mi-a placut mertens in multe momente. sper sa nu il bage ca va fi deranj :D

El Pistolero
5th July 2014, 19:39
Belgia e echipa de repriza a 2-a. Va inscrie in partea secunda. :)

relansat
5th July 2014, 19:39
intai sa dea messi gol din lov libera :))

Bobi Cearton
5th July 2014, 19:40
Jucatorii inalti se impiedica in Mesi, il faulteaza instantaneu.
Piticu are segmente scurte.

relansat
5th July 2014, 19:40
ce a fost asta? :)))

cataa.
5th July 2014, 19:43
Alfredo Di Stefano a suferit un infarct în timp ce privea partida dintre Argentina si Belgia si are sanse mici de supravieturie

Xaviesta
5th July 2014, 19:48
Cat ghinion baaa. Dupa Aguero s-a rupt si Di Maria. Sper ca poate sa joace in semi.

El Pistolero
5th July 2014, 19:50
Mai lipseste Messi. :D

Pana una alta, urata de tot echipa Argentinei. Totusi ca Spania in 2010 nu poate fi nimeni.

Xaviesta
5th July 2014, 19:50
Pistolero, nu ziceai ma ca trece Belgia lejer?

delaparis
5th July 2014, 19:52
Ii vad campioni pe argentinieni la editia asta :D

relansat
5th July 2014, 20:00
Ii vad campioni pe argentinieni la editia asta :D

cre-ca are ceva softul forumului. ai mai postat chestia asta :))

relansat
5th July 2014, 20:00
Mai lipseste Messi. :D

Pana una alta, urata de tot echipa Argentinei. Totusi ca Spania in 2010 nu poate fi nimeni.

asta cam asa e.

El Pistolero
5th July 2014, 20:02
Pistolero, nu ziceai ma ca trece Belgia lejer?

Ba da. Stai sa vezi finalul. :D

relansat
5th July 2014, 20:04
2-1 final, hai ca e previzibil. :D

relansat
5th July 2014, 20:08
mai casca vreo cineva urmarind aceasta mizerie? exceptandu-i pe cei care analizeaza tehnico-tactic meciul and shit. ideal ar fi sa nu avem prelungiri, nu? :D

Sevilla86
5th July 2014, 20:08
https://lh5.googleusercontent.com/-iQRnkDkwTdA/U6QhOp4jdQI/AAAAAAAAG-A/6xU58P5Gn2E/w274-h418-no/10473612_10152478148728959_8941832739162644074_n.p ng

:D

delaparis
5th July 2014, 20:10
cre-ca are ceva softul forumului. ai mai postat chestia asta :))

Pai imi mentin parerea :))

Argentina este foarte dificil de jucat. Se apara in zona, joaca simplu la mijloc si eficace in atac. In general echipa se ocupa sa nu piarda iar Messi se ocupa sa castige. Apoi daca si Higuain se pune pe joc atunci e clara treaba indiferent de adversar ...

relansat
5th July 2014, 20:13
ce ratare higuain. scapam de prelungiri :D

Bobi Cearton
5th July 2014, 20:14
Argentina e mai buna ca Belgia.
Iguain l-a ridiculizat pe Kompany, care nu e nici el un terchea-berchea.

relansat
5th July 2014, 20:15
Argentina e mai buna ca Belgia.
Iguain l-a ridiculizat pe Kompany, care nu e nici el un terchea-berchea.

cam e, pe viteza. daca stii cum sa-l iei, varza-l faci. am mai vazut situatii. asa se intampla cu orice fundas masiv. :D

iulian_1976
5th July 2014, 20:15
Argentina este ca un elev chiulangiu,nu isi face temele acasa insa invata din zbor,cu mult talent :D Nu au jucat nimic pana la meciul asta :))

De asta va(ma) intrebam oare pot schimba registrul un pic ?/hello

relansat
5th July 2014, 20:17
mda. o sa avem prelungiri din cate se pare. a intrat mertens.

El Pistolero
5th July 2014, 20:20
Asa moare meciul asta, ca ieri la Germania.

delaparis
5th July 2014, 20:22
Bine mai centreaza Vertonghen ala. :yes:
Parca vad egalarea la urmatoarea faza de genul asta ...

relansat
5th July 2014, 20:24
Bine mai centreaza Vertonghen ala. :yes:
Parca vad egalarea la urmatoarea faza de genul asta ...

il vrei la psg? :o:

relansat
5th July 2014, 20:24
ce pasarici belgiene bune in tribune :o:

iulian_1976
5th July 2014, 20:25
As fi preferat sa vad SUA alergand un pic Argentina :)
Daca revine Belgia macar sa castige nu sa mai primeasca inca 3 :D

relansat
5th July 2014, 20:26
stau si ma intreb cum o fi pentru gradinescu, angheluta, cristi petre, dracu' sa-i pieptane, in general pe comentatorii care au mai au o treaba cu meseria asta, sa ii asculte pe cei doi? in special pe florin mihoc :happy:happy:happy

relansat
5th July 2014, 20:37
cred ca in cupa ligii, de pe 16-17 iulie, o sa vedem meciuri mai spectaculoase. doar o parere. nu ca m-as fi asteptat neaparat la un meci spectaculos, desi am vazut 3 goluri, 2-1 argentina ( :D ), dar parca nici chiar asa :(

Cristyniku
5th July 2014, 20:38
Or sa invete vreodata comentatorii nostri sa pronunte corect "Tottenham":))? Nu cred.

relansat
5th July 2014, 20:39
Or sa invete vreodata comentatorii nostri sa pronunte corect "Tottenham":))? Nu cred.

de ce, il pronunta cu un singur "t"? :D :D :D

sa vezi "suensi" la ion viorel pe eurosport. acolo crima curata :drak:

Bobi Cearton
5th July 2014, 20:42
Golul belgian sta sa cada.

Cristyniku
5th July 2014, 20:44
de ce, il pronunta cu un singur "t"? :D :D :D

sa vezi "suensi" la ion viorel pe eurosport. acolo crima curata :drak:

Nu:)). Nu-l pronunta "Totnăm", asa cum trebuie :D. Nici eu n-am stiut pana in primul an de facultate cand ne-a zis un prof' de engleza. Eram ceva de genul: "My whole life has been a lie" :)). Facusem greseala sa-i cred pe comentatori pana atunci; am zis ca-s oameni pusi la punct cu toate:D. Ma amuza de fiecare data cand ii aud. Mai tare mi se pare ca si Ilie Dumitrescu pronunta gresit, el care a jucat acolo:)):groggy:.

relansat
5th July 2014, 20:45
ehhhh, acum si tu ... mergi cam departe cu ilie dumitrescu si pretentiile :))) important pentru el era sa incaseze lozul. pronunta romaneste tottenham el ... sau o varianta acolo :D

Cristyniku
5th July 2014, 20:48
ehhhh, acum si tu ... mergi cam departe cu ilie dumitrescu si pretentiile :))) important pentru el era sa incaseze lozul. pronunta romaneste tottenham el ... sau o varianta acolo :D

:D:headbang:
Dar totusi n-a auzit pronuntia cat a stat acolo:))? Mi se pare ciudat.

Urat meci. Belgia impotenta in fata portii ca o echipa mica.

Johnny D
5th July 2014, 20:48
Trarhieta del tiempo si l'Arhentina!?:rolleyes:

relansat
5th July 2014, 20:48
:D:headbang:
Dar totusi n-a auzit pronuntia cat a stat acolo:))? Mi se pare ciudat.

Urat meci. Belgia impotenta in fata portii ca o echipa mica.

pai tu o auzi, dar spui tot cum iti place tie :D

carlo
5th July 2014, 20:50
Mare dezamagire Belgia.Judecand dupa lotul de jucatori,ma asteptam sa vad un fotbal mai frumos din partea lor.Alaturi de Franta,cele mai slabe echipe din sferturi!

delaparis
5th July 2014, 20:51
Ce ratare Messi :))

El Pistolero
5th July 2014, 20:52
Haha, Messi are cosmaruri cu Courtois. Ce prost a centart Lukaku acolo...:mda:

Argentina are 5 victorii la limita...bleah...hai cu Olanda in finala. :D

Sevilla86
5th July 2014, 20:53
Pronuntam tottenham asa cum citim pe romaneste, nu vad nici o problema.
Dinamo Moscova ar trebui sa pronuntam "maskva"? Nici englezii nu zic Bucuresti, ci Bucharest...

Nu trebuie sa ne batem capu' cu pronuntarea ca sunt vreo 200 de tari in lume si mii de dialecte. Doar nu o sa le invatam pe toate :D

Bobi Cearton
5th July 2014, 20:54
Meci de povestit nepotilor.

BlueEnergy
5th July 2014, 20:56
Ce semifinale ne asteapta...Brazilia - Germania si Argentina - Olanda. Oricare din cele patru au sansa sa ia cupa mondiala. Parerea mea e ca Argentina a jucat cel mai slab din cele 4 prezente in semifinale. O finala Germania - Olanda ar fi de vis! :D

phife
5th July 2014, 20:56
cel mai urat meci din fazele eliminatorii

Freek
5th July 2014, 20:57
@Bobi
Mai de povestit nepotilor a fost ala de aseara, de ce sa povestesti de asta, ai ura pe ei :D.

S-a trezit Belgia in ultimele 5 minute ca in rest au frecat duda ziceai ca e meci in dubla mansa :headbang:
S-a calificat pacatoasa asta de Argentina, care am constatat in seara asta ca imi este mai antipatica decat imi este Brazilia :confused:

Xaviesta
5th July 2014, 20:59
Sabella is a fucking genius! Ce a facut din Argentina. Jucatori ca Basanta, Biglia, Perez, Demichelis si totusi. In sfarsit a inceput si Higuain sa joace, in urmatorul meci e titular si Aguero. Sper sa revina Di Maria.

relansat
5th July 2014, 20:59
de povestit nepotilor ca sa adoarma :))

@carlo de ce dezamgire? pentru belgieni ar trebui sa fie o mare performanta. sunt echipa de grupe, cel mult optimi. sa ajungi in sferturi e o performanta.

p.s: bine ca am scapat si de astia.

Cristyniku
5th July 2014, 21:00
Pronuntam tottenham asa cum citim pe romaneste, nu vad nici o problema.
Dinamo Moscova ar trebui sa pronuntam "maskva"? Nici englezii nu zic Bucuresti, ci Bucharest...

Nu trebuie sa ne batem capu' cu pronuntarea ca sunt vreo 200 de tari in lume si mii de dialecte. Doar nu o sa le invatam pe toate :D

Daca am citi totul dupa cum ar fi in romana, unde am ajunge? Hai sa citim si Manchester, Liverpool sau Chelsea tot asa. P-astea vad ca le pronunta toata lumea bine...
Dinamo Moscova si Bucharest sunt echivalente. Pentru Tottenham nu exista echivalent.
Nu trebuie sa le stim pe toate, dar macar pe astea uzuale, pe care le folosim.
Mie mi se pare o forma de respect fata de cultura tarii respective sa pronunti cat de cat corect. Plus ca se pastreaza farmecul diversitatii culturale. La fel si cu numele jucatorilor. Mai ales ca romanii au capacitatea de a pronunta corect cam in toate limbile:D.
Dar nah. Fiecare cu parerea lui.

Cristyniku
5th July 2014, 21:04
Argentina are 5 victorii la limita...bleah...hai cu Olanda in finala. :D

Hmm. Asta imi aminteste de Spania 2010:D:sneaky:.


S-a calificat pacatoasa asta de Argentina, care am constatat in seara asta ca imi este mai antipatica decat imi este Brazilia :confused:

Asa te vreau:D.

Nu-mi vine sa cred ca unii o vedeau pe Belgia campioana mondiala:)))))). Seriously?

Freek
5th July 2014, 21:09
Not by much. Asa ca nu te entuziasma :D.

Belgia a fost oarecum umflata cu pompa pentru mondialul asta. Dupa cate citisem despre ei ma asteptam sa rupa gura targului, nu neaparat sa ajunga pana in semifinale dar sa joace altfel... Mie nu mi-a placut cum au jucat dar oricum au timp sa creasca jucatorii. In 2016 cred ca e de urmarit parcursul Belgiei.

Cristyniku
5th July 2014, 21:10
Not by much. Asa ca nu te entuziasma :D.

Belgia a fost oarecum umflata cu pompa pentru mondialul asta. Dupa cate citisem despre ei ma asteptam sa rupa gura targului, nu neaparat sa ajunga pana in semifinale dar sa joace altfel...

Same here.

TheIceMan
5th July 2014, 21:13
Fraieri belgienii. Ca si elvetieni, atac slab pe final de meci doar.

mblue
5th July 2014, 21:15
Or sa invete vreodata comentatorii nostri sa pronunte corect "Tottenham":))? Nu cred.

Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
Parerea mea...
Strict OnTopic
La cate surprize au fost in faza grupelor chiar nu ma asteptam ca toate favoritele sa se impuna pana la urma in fazele eliminatorii. La cate prelungiri au fost in optimi chiar nu ma asteptam ca meciurile din sferturi sa se termine in 90 de minute.

patriot
5th July 2014, 21:16
imi pare rau pt belgieni dar n aveau nicio sansa de la inceput,au jucat tot meciul in 10,nu poti castiga cu acest Florin Lovin numit Fellaini,e cel mai slab jucator de la mondial,absolut inutil

El Pistolero
5th July 2014, 21:23
Asa e, dar mai stiu eu unul chiar mai slab. Giroud il cheama. :D

Cristyniku
5th July 2014, 21:27
Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
Parerea mea...


Asta cu englezii a fost "sa moara si capra vecinului":D:)). Nu e vorba de facut pe plac. Citeste ce i-am raspuns lui Sevilla86. Englezii au dificultati in a pronunta cuvintele romanesti. Doar prin muuult exercitiu ar reusi. Nu le pronunta aiurea intentionat. Romanii pot cu usurinta pronunta cam in orice limba.
Italienii si mai ales francezii dau pe afara de un nationalism prost inteles si mie mi se pare ca deja dau in penibil si devin ridicoli.

patriot
5th July 2014, 21:29
Asa e, dar mai stiu eu unul chiar mai slab. Giroud il cheama. :D

nu inteleg nici acum cum de joaca titular la Arsenal un jucator de Bastia sau Nancy

phife
5th July 2014, 21:42
Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
Parerea mea...
Strict OnTopic
La cate surprize au fost in faza grupelor chiar nu ma asteptam ca toate favoritele sa se impuna pana la urma in fazele eliminatorii. La cate prelungiri au fost in optimi chiar nu ma asteptam ca meciurile din sferturi sa se termine in 90 de minute.

romana e mai grea ca engleza.
noi avem litere pe care aia nu stiu sa le pronunte

TheIceMan
5th July 2014, 21:46
Asta cu englezii a fost "sa moara si capra vecinului":D:)). Nu e vorba de facut pe plac. Citeste ce i-am raspuns lui Sevilla86. Englezii au dificultati in a pronunta cuvintele romanesti. Doar prin muuult exercitiu ar reusi. Nu le pronunta aiurea intentionat. Romanii pot cu usurinta pronunta cam in orice limba.
Italienii si mai ales francezii dau pe afara de un nationalism prost inteles si mie mi se pare ca deja dau in penibil si devin ridicoli.

Da, de aia toti romanii pronunta Londra nu London, PariSSS nu Pari, sau Viena nu Wien. Praga nu, Praha. Varsovia nu Warszaw. Cracovia nu Krakow.

Franz
5th July 2014, 21:50
Oare de ce ar trebui? Chiar trebuie sa le facem tuturor pe plac? Asa cum englezii nu pronunta corect numele localitatilor si jucatorilor nostri de ce ar trebui sa ne kkm pe noi sa pronuntam corect un cartier din Londra? Ca sa fim mai cool? Bine ca frantuzii pot zice fara nici un fel de probleme Michel Jakson, italienii Bayern Monaco dar noi trebuie sa prountam corect Tottenham.
Parerea mea...
pe vremuri romanii se mandreau cu limbile straine pe care le vorbeau. acum au inceput sa sincronizeze filme fiindca a fi intelectual nu mai e la moda. pretul va veni mai tarziu

bayern monaco: e un exemplu prost. nimeni nu a spus sa folosesti numele original al orasului daca tu ai un alt nume in limba ta. vezi Belgrad, Budapesta, Londra, Moscova etc. dar daca n-ai nume propriu in limba ta poti macar incerca sa spui originalul corect. asta daca ai pretentii de intelectual

le. vad ca argumentul tocmai a fost folosit si de un alt coleg

Cristyniku
5th July 2014, 21:51
Da, de aia toti romanii pronunta Londra nu London, PariSSS nu Pari, sau Viena nu Wien. Praga nu, Praha. Varsovia nu Warszaw. Cracovia nu Krakow.

De echivalente ai auzit? Nu le pronunta asa, alea sunt echivalente;).



Dinamo Moscova si Bucharest sunt echivalente. Pentru Tottenham nu exista echivalent.

TheIceMan
5th July 2014, 21:53
De echivalente ai auzit? Nu le pronunta asa, alea sunt echivalente;).
Si acuma tu cam ce vrei? sa arunci echivalentele la gunoi, ca sa pronuntam cu e in limba de origine?

Ce este un echivalent? o adaptare in limba ta a unui neologism ca sa-i eviti pronuntarea originala. Da?

Cristyniku
5th July 2014, 21:55
Si acuma tu cam ce vrei? sa arunci echivalentele la gunoi, ca sa pronuntam cu e in limba de origine?

Nu, evident. Sunt de acord cu ce zice Franz. Eu doar i-am raspuns lui Sevilla86 care a zis de Dinamo Moscova si Bucharest. Normal ca folosesti echivalent daca ai:). Ar fi de-a dreptul penibil sa zici ceva de genul "Plec o saptamana la London vara asta." :)).

echivalent=identic ca sens. Aia cu evitarea pronuntiei originale ai bagat-o de la tine:)). Echivalentele astea ale capitalelor de exemplu au aparut pentru a ne pastra limba intacta. Sa nu incepem sa vorbim rom-engleza,etc.

TheIceMan
5th July 2014, 21:58
Ok. Echivalentul in romana al cuvantului englez Tottenham /ˈtɒt(ə)nəm/ este Totenham. :P

Franz
5th July 2014, 22:00
imi pare rau pt belgieni dar n aveau nicio sansa de la inceput,au jucat tot meciul in 10,nu poti castiga cu acest Florin Lovin numit Fellaini,e cel mai slab jucator de la mondial,absolut inutil

s-a vazut lipsa de experienta la jucatori + antrenor

Cristyniku
5th July 2014, 22:05
Ok. Echivalentul in romana al cuvantului englez Tottenham /ˈtɒt(ə)nəm/ este Totenham. :P

Daca vrei tu, pentru tine:D. Ca asa nu exista:D.

TheIceMan
5th July 2014, 22:06
Ar fi de-a dreptul penibil sa zici ceva de genul "Plec o saptamana la London vara asta." :)).

Asta-i doar opinia ta, dar in realitate am auzit de FOARTE multe ori asa cum ti se pare tie penibil.

Daca nu stiai, aici in Canada este un oras de vro 300,000 locuitori, cam ca Timisoara sau Clujul de mare, numit London, si nu am auzit un roman sa spuna ca stau in Londra sau ca merg la Londra in weekend. Toti ca stau in London, ca au facut facultatea la UWO London, nu Londra. Si asta discutand in romaneste evident.

Deci?

Cristyniku
5th July 2014, 22:08
Asta-i doar opinia ta, dar in realitate am auzit de FOARTE multe ori asa cum ti se pare tie penibil.

Daca nu stiai, aici in Canada este un oras de vro 300,000 locuitori, cam ca Timisoara sau Clujul de mare, numit London, si nu am auzit un roman sa spuna ca stau in Londra sau ca merg la Londra in weekend. Toti ca stau in London, ca au facut facultatea la UWO London, nu Londra. Si asta discutand in romaneste evident.

Deci?

Mi se pare penibil sa te exprimi cum am zis eu daca ai echivalent in limba ta (si exista) si in cazul de fata daca e vorba despre Londra, capitala Angliei.
Daca e vorba de un alt oras cu acelasi nume, normal ca pastrezi London pentru ca s-ar crea o confuzie avand in vedere ca Londra in romana inseamna altceva.

TheIceMan
5th July 2014, 22:11
Daca vrei tu, pentru tine:D. Ca asa nu exista:D.

De unde stii ca nu exista?

TheIceMan
5th July 2014, 22:14
Daca e vorba de un alt oras cu acelasi nume, normal ca pastrezi London pentru ca s-ar crea o confuzie avand in vedere ca Londra in romana inseamna altceva.
De ce sa inceme altceva, e traducerea, echivalentului unui cuvant.
Dupa rationamentul tau, insemana ca in confuzie zilnica traiesc toti canadieni care au acelasi cuvant pentru London si de aici si de acolo. :D

Cristyniku
5th July 2014, 22:14
De unde stii ca nu exista?

Eu nu l-am gasit pe nicaieri scris asa.
IceMan, Londra are alt sens in romana, nu poti sa traduci oraselul ala asa pentru ca ar fi o confuzie. Nu exista echivalent, il lasi asa. Eu cu asta ma ocup la scoala, nu vorbesc aiurea:rolleyes:.

TheIceMan
5th July 2014, 22:16
Eu nu l-am gasit pe nicaieri scris asa.

e un neologism, aparut curand. Asa cum si selfie nu exista pana acu cateva luni, acuma toti au selfie pe facebook. :ok:

Cristyniku
5th July 2014, 22:19
e un neologism, aparut curand. Asa cum si selfie nu exista pana acu cateva luni, acuma toti au selfie pe facebook. :ok:

Da, o exista in jargonul microbistilor "totenham" desi eu n-am vazut pe nimeni nici macar sa-l scrie asa, ce sa mai vorbim de ceva oficial:)). La fel si selfie.
App, nici selfie, nici totenham nu sunt in dex, job exista:rolleyes:.

TheIceMan
5th July 2014, 22:20
btw, cum se pronunta corect capitala americii "niu ioc" sau "nu iorc"

hai ca te las cu hames rodriguej. :D

Cristyniku
5th July 2014, 22:23
btw, cum se pronunta corect capitala americii "niu ioc" sau "nu iorc"

hai ca te las cu hames rodriguej. :D

Doar de dragul de a te contrazice te bagi in discutii si vii cu niste argumente...Mai bine lasa. Eu cu asta ma ocup. Daca nu te pricepi, nu insista aiurea.

O pronunti "uasington dici", ca in romana:D.

patriot
5th July 2014, 22:24
btw, cum se pronunta corect capitala americii "niu ioc" sau "nu iorc"

hai ca te las cu hames rodriguej. :D

bai,lasa ne fata n pace,mi se pare mie sau ti s au cam aprins calcaiele?:))

TheIceMan
5th July 2014, 22:24
App, nici selfie, nici totenham nu sunt in dex, job exista:rolleyes:.
Apropos, daca esti studenta la litere, limbi starine, whatevar ar trebui sa stii ca prima lectie de lingvistica ca o limba, oricare, este un organism viu care se dezvolta zilnic. O limba nu este definita d edictionar, de dex in cazul Ro. un standard este stabilit de dictionar, nu o limba. Cuvinte noi apar posibil zilnic, precum alte cuvinte pot disparea zilnic dintr-o limba, arhaismele.
Exista si limbi moarte, gen latina, care nu mai evolueaza, dar nu discutam despre astea.

Scuza-ma e penibil sa aduci argument ca un cuvant nu exista pentru ca nu e in dex.

El Pistolero
5th July 2014, 22:29
Un moderator poate muta discutia asta pe topicul ''foro topico''. Zic eu. :D

Cristyniku
5th July 2014, 22:31
Apropos, daca esti studenta la litere, limbi starine, whatevar ar trebui sa stii ca prima lectie de lingvistica ca o limba, oricare, este un organism viu care se dezvolta zilnic. O limba nu este definita d edictionar, de dex in cazul Ro. un standard este stabilit de dictionar, nu o limba. Cuvinte noi apar posibil zilnic, precum alte cuvinte pot disparea zilnic dintr-o limba, arhaismele.
Exista si limbi moarte, gen latina, care nu mai evolueaza, dar nu discutam despre astea.

Scuza-ma e penibil sa aduci argument ca un cuvant nu exista pentru ca nu e in dex.

Da, stiu ce ai tot indrugat tu acolo, dar eu am pornit de la pronuntia unui cuvant si tu ai ajuns la evolutia unei limbi...E definita de un dictionar cand vorbim pe chestii tehnice, ca traducerile pe care nu le poti face dupa ureche si folosind cuvinte din astea din jargon gen selfie si asa-zisul totenham. La mine sunt profi care fac urat daca traduc cu job in loc de loc de munca (si uite ca e in dex), pai daca as traduce cu selfie...m-ar pica:)).
Exista in limba "selfie", "totenham" inca nu:D. Eu am zis ca nu sunt in dictionar si asta e un reper destul de important. In limba vorbita exista tot felul de tampenii gen "sa nu-mi dai tag in poza" sau "hai sa ne facem un selfie"...

Iulian.
5th July 2014, 22:36
Uite, am pus aici : pe Fora topico (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=4047876#post4047876) , in caz ca vreti sa continuati discutia respectiva.
E mai bine acolo :yes:

iulian_1976
5th July 2014, 23:09
Daca am citi totul dupa cum ar fi in romana, unde am ajunge? Hai sa citim si Manchester, Liverpool sau Chelsea tot asa. P-astea vad ca le pronunta toata lumea bine...
Dinamo Moscova si Bucharest sunt echivalente. Pentru Tottenham nu exista echivalent.
Nu trebuie sa le stim pe toate, dar macar pe astea uzuale, pe care le folosim.
Mie mi se pare o forma de respect fata de cultura tarii respective sa pronunti cat de cat corect. Plus ca se pastreaza farmecul diversitatii culturale. La fel si cu numele jucatorilor. Mai ales ca romanii au capacitatea de a pronunta corect cam in toate limbile:D.
Dar nah. Fiecare cu parerea lui.

Am ajunge ca in Franta :)) nimeni nu pronunta um ti-ai dori tu;
adica francezii sunt nerespectosi fata de limba engleza. :)

Prea mult respect strica vezi Romania :rolleyes:

carlo
5th July 2014, 23:42
de povestit nepotilor ca sa adoarma :))

@carlo de ce dezamgire? pentru belgieni ar trebui sa fie o mare performanta. sunt echipa de grupe, cel mult optimi. sa ajungi in sferturi e o performanta.


Nu putini au fost cei care au sustinut ca Belgia va fi surpriza frumoasa de la CM si chiar cu sanse la titlu.Si daca vezi ca au jucatori numai pe la echipe din campionate tari,atunci te astepti la mai mult!

relansat
5th July 2014, 23:46
@carlo nu sunt o echipa. sunt o adunatura de jucatori. atat. e bine in sferturi. suficient chiar.

iulian_1976
6th July 2014, 00:23
Pe multi i-a furat meciul cu USA si faptul ca Argentina nu s-a pregatit intens in grupe a iesit o concluzie.
Argentina poate juca si altceva daca au chef jucatorii si antrenorul lor se poate impune in fata propriilor jucatori.

Belgia are 2-3 atacanti de top care nu sunt noutati pe piata si un portar;un stil destul de lent insa combinativ cu anumite accelerari ale jucatorilor din fata.

Mi-a placut Felaini nu ca fotbalist ci frezura lui;ar putea juca lejer intr-o comedie cu Messi: Piticul si lunganul :)

TheIceMan
6th July 2014, 19:13
Doar de dragul de a te contrazice te bagi in discutii si vii cu niste argumente...Mai bine lasa. Eu cu asta ma ocup. Daca nu te pricepi, nu insista aiurea.
Rio de Janeiro este echivalent in linba romana? de ce la asta nu te oftici ca nu se pronunta ca in portugheza "riu do huaneriru".

Dar Crristiano Ronalso? si asta-i echivalent? de ce nu pronuntati "Cristianu Runaldu"???

Te oftici la pronuntia Totenham. Te pricepi, felicitari.

iulian_1976
6th July 2014, 20:14
Hai sa va spun o chestie Radu Banciu francofilul nu stie sa pronunte : Saint Etienne pentru ca nu a fost in zona si nu are habar cum se pronunta,chiar daca da impresia ca stie,hai sa fim mai toleranti :)

TheIceMan
6th July 2014, 20:29
Hai sa va spun o chestie Radu Banciu francofilul nu stie sa pronunte : Saint Etienne pentru ca nu a fost in zona si nu are habar cum se pronunta,chiar daca da impresia ca stie,hai sa fim mai toleranti :)
Hai ca daca tot suntem off topic dar discutuia e interesanta sa mai zic ceva, mai ales ca mi-ai amintit de fotbalistul ala de la Steaua Cyril Théréau, nu prea se agita nimeni sa-l pronunte corect. :))

Englezii din sudul Londrei nu pronunta la fel ca cei din nordul Londrei, si noi avem pretentai ca romanii sa pronunte "corect".

Cel mai dureros pentru limba romana este cand denumiri romanesti 100% sunt uitate, de tipul Nistru si Nipru si in presa apar Dniester si Dnepr. In cazul asta e cu adevarat penibil.

Dar na, comentam ca italienii sunt cei mai penibili ca spun Hamburgo si Fracoforete... poate au si ei "echivalente"

Cu ceva timp in urma am avut de lucru cu un scotian, tare greu l-am inteles, doar cand venise vorba de soccer ne-am inteles perfect, primul lucru m-a intrebat daca sunt fan Steaua, el era din Motherwell !! :))