PDA

View Full Version : Sferturi CM 2014: Germania - Franta 1-0



delaparis
1st July 2014, 01:41
04 iulie, ora 19:00

Raiden
1st July 2014, 01:43
Doua dintre favoritele mele. Am sa tin cu Franta, totusi. :D

Iulian.
1st July 2014, 01:44
France.
Allez les bleus !!! :yes:

iulian_1976
1st July 2014, 01:52
De la paris nici o parere ? :))

Urmeaza France I dupa ce echipa Germaniei a trecut de France II.

TheIceMan
1st July 2014, 05:14
De la paris nici o parere ? :))

Urmeaza France I dupa ce echipa Germaniei a trecut de France II.

Asa e? :confused:

Eu ma gandeam ca urmeaza Algeria Mare dupa Algeria. :evil:

Johnny D
1st July 2014, 07:43
...stiu ca multa lume n-o sa fie de acord dar,... are si Franta sansele ei!

Loup de Mer
1st July 2014, 08:23
Franta are mai multe victorii clare. Germania, in afara de meciul cu Portugalia, s-a chinuit si a castigat datorita experientei.

Lordul
1st July 2014, 08:25
meci echilibrat...Franta are sansele ei...posibil sa vedem prelungiri

cataa.
1st July 2014, 10:40
Franta, fara discutie/hello

delaoltenia
1st July 2014, 10:43
FRANCE - Allemagnie
Vendredi 4 juillet 2014 a 19h a Rio de Janeiro (1/4de finale)


allez les bleus !!
/OLE/

Doctor_Satan
1st July 2014, 11:01
Franta va avea arbitrii (ca de obicei) si norocul de partea ei. Vor reusi nemtii sa termine cu ratarile stupide de pana acum?

cip
1st July 2014, 11:54
ce ghinion pe capul francezilor,ii prind nemtii in plin ramadan :D

Aurel.D
1st July 2014, 12:11
O să fie unul dintre cele mai anoste meciuri de la acest CM.

Lucian86
1st July 2014, 13:21
Un meci rar intre cele doua..S-au intalnit vreodata la vreun turneu final ?

Tin cu Franta dar cred ca va trece Germania

Franz
1st July 2014, 13:26
semifinale 1982 si 1986. ambele castigate de germani.

82 prelungiri, 11m si faultul ala celebru a lui Schumacher
http://www.youtube.com/watch?v=bka-sSgADwE

1986 au castigat germanii surprinzator cu 2-0
http://www.youtube.com/watch?v=L6J9B2gbuj0

Lucian86
1st July 2014, 13:28
semifinale 1982 si 1986. ambele castigate de germani. 82 prelungiri si faultul ala celebru a lui Schumacher, 1986 au castigat germanii surprinzator cu 2-0

Da, imi amintesc acum cel din 86'...din 82 nope !

later edit:
rectific..de fapt imi amintesc de faultul lui Schumacher..credeam ca e in 86 in schimb vad ca e in 82

Aurel.D
1st July 2014, 13:30
Lasă, că de cel din 1982 își amintește bietul Battiston.

delaparis
1st July 2014, 13:30
Un meci rar intre cele doua..S-au intalnit vreodata la vreun turneu final ?

Tin cu Franta dar cred ca va trece Germania

De trei ori
in 1958 victorie Franta finala mica
in 1982 semifinala cu cantec victorie Germania la penalty
in 1986 semifinala victorie Germania cu 2-0

iulian_1976
1st July 2014, 15:02
Se spune prin presa franceza ca Franta are un avantaj pentru ca au un material video edificator vezi meciul Germania :Algeria cum
echipa cocosului galic si caschetei frigiene se aseamana la stil... o sa fie bine :)

Jeleul
1st July 2014, 16:03
Cel putin 3 - 0 pentru Germania, sa mearga acasa nationala rebuturilor franco-algeriana-africana si sa nu-l mai vedem pe parizianu nostru qatarez, macar cateva zile. Qatarezu o sa stea intr-un colt de perete si o sa planga zile si nopti incontinuu. :D

El Pistolero
1st July 2014, 16:09
Franta lejer. :D

Doctor_Satan
1st July 2014, 16:11
Cel putin 3 - 0 pentru Germania, sa mearga acasa nationala rebuturilor franco-algeriana-africana si sa nu-l mai vedem pe parizianu nostru qatarez, macar cateva zile. Qatarezu o sa stea intr-un colt de perete si o sa planga zile si nopti incontinuu. :D
Mai, eu presupun ca dlp nu e cu Franta, el e doar cu arabitoii de la PSG. Presupun ca n-are niciun interes sa sustina Franta. :P

cip
1st July 2014, 18:27
Cel putin 3 - 0 pentru Germania, sa mearga acasa nationala rebuturilor franco-algeriana-africana si sa nu-l mai vedem pe parizianu nostru qatarez, macar cateva zile. Qatarezu o sa stea intr-un colt de perete si o sa planga zile si nopti incontinuu. :D
la 2-0 eu zic sa ne raspandim ca potarnichile,asta-i si ranchiunos pe deasupra...parca vad cum ne baneaza pe toti astia care am votat in poll cu Germi :D

delaparis
1st July 2014, 18:36
Puteti sta linistiti ca nu o sa fiu online la vremea meciului. Nici macar nu-l pot vedea in direct.
Sa-mi povestiti cum a fost penalty acordat aiurea si care a adus victoria francezilor :D

cip
1st July 2014, 18:51
okidoki,sau oghidoghi cum ziceti voi...:D
dar ce misiune secreta invarti pe-acolo de nu vezi meciul in direct? :o:
sa inteleg ca la Kandahar iar nu-i semnal ...trageti si voi un cablu acolo in tabara de instruire,dar atentie unde sapati! :rasc:

Bobi Cearton
1st July 2014, 18:55
2 echipe anoste. N-am preferinte.

delaparis
1st July 2014, 22:44
De cand Germania nu mai e RFA iata rezultatele intre cele doua echipe:

1996 Germania - Franta 0-1
2001 Franta - Germania 1-0
2003 Germania - Franta 0-3
2005 Franta - Germania 0-0
2012 Germania - Franta 1-2
2013 Franta - Germania 1-2

Deci 4 victorii Franta, un egal si o victorie Germania.
Deschamps este cel care a pierdut cu Germania :rolleyes:

Iulian.
1st July 2014, 23:05
De cand Germania nu mai e RFA iata rezultatele intre cele doua echipe:
...


Peste 2 ani Germania va face 20 de ani fara vreun titlu. Si nici atunci nu va lua titlul.
Lucrurile s-au schimbat mult de tot (... dar nu ma deranjeaza ca tot timpul sunt foarte multi care prezic victoria Germaniei .. In fine)

Intr-un interval de doar 42 de ani (1954-1996) Germania/RFG a castigat 3 titluri mondiale, 3 titluri europene, a mai jucat alte 2 finale mondiale si alte 2 finale europene (.. apoi au mai fost finalele pierdute fara discutii la CM 2002 si CE 2008 ... Dar nici un titlu).

Germania, de data asta, nu mai are nici macar "echipa din preliminarii". Nu cred deloc ca va trece de Franta care are cativa jucatori (Pogba e unul) care sunt foarte buni. Franta a renascut. Dar stim (multi) ca pentru francezi obiectivul Euro 2016 trece inaintea CM 2014, ca interes.
Aici ei spera sa urce cat mai sus, nu viseaza la titlu. S-ar putea ca tocmai asta sa-i ajute :yes:

Asa au facut francezii si la CE 1996 (au jucat in grupe cel mai bine, dar CM 1998 era mai important. Trebuia ca CE 1996 sa fie un "test" pentru CM 1998 ... Au si declarat atunci astea, ca si Bearzot in 1978 dupa prima faza a grupelor) ..
Atunci, in 1996, francezii i-au sacrificat pe Ginola si mai ales Cantona (culmea e ca ambii jucau in Anglia, locul de desfasurare a CE 1996 ... dar Jacquet nici nu i-a convocat. O situatie similara cu cea a lui Nasri acum)

Aurel.D
2nd July 2014, 12:15
De cand Germania nu mai e RFA iata rezultatele intre cele doua echipe:

1996 Germania - Franta 0-1
2001 Franta - Germania 1-0
2003 Germania - Franta 0-3
2005 Franta - Germania 0-0
2012 Germania - Franta 1-2
2013 Franta - Germania 1-2

Deci 4 victorii Franta, un egal si o victorie Germania.
Deschamps este cel care a pierdut cu Germania :rolleyes:

Ca să vezi cât de mult contau fotbaliștii RDG-iști! :)

Julio_Zane
2nd July 2014, 16:06
prostii.foarte foarte multe prostii.

1.Erau doua echipe.
2.RDG-ul s-a calificat pe forte proprii in 1982.A invins Germania "a buna".Daca nu ai habar,ia baga un search.

Tu faci o confuzie mare aici.

TheIceMan
2nd July 2014, 18:15
De cand Germania nu mai e RFAGermania in mod oficial inca este RFA.

Loup de Mer
2nd July 2014, 18:26
2 echipe anoste. N-am preferinte.

Franta joaca asa cum juca Deschamps.

iulian_1976
2nd July 2014, 18:57
Cum juca Deschamps ? :) cu : Zidane,Djorkaeff,Dugarry,Karembeu,Thuram,Lizarazu, Desailly,Blanc,Barthez.
poate ca Juve :)

TheIceMan
2nd July 2014, 19:13
Cum juca Deschamps ? :) Exact, cine mai stie... e istorie antica, ca si... Tigana :D

JJ
2nd July 2014, 20:36
Germania in mod oficial inca este RFA.
??? BRD bre.
Cred ca Germania castiga. Franta e o echipa de atac, Germania se apara bine si e letala pe contre. Portugalia stie. :P

TheIceMan
2nd July 2014, 20:42
??? BRD bre. Da, desigur, in deutsch. Da' Parisianul mi-a dat peste tastatura o data cand intrebam daca RFA este BRD sau la ce se refera ca sa nu fac confuzii spunandu-mi ca el e obisnuit cu Alemania :D sau asa, si ca pana la urma nu conteaza cum numesti tara, deci am fost pe ton cu el.

iulian_1976
2nd July 2014, 22:10
Bundesrepublik Deutschland=RFA

Iulian.
2nd July 2014, 22:16
...
1.Erau doua echipe.
2.RDG-ul s-a calificat pe forte proprii in 1982.A invins Germania "a buna".Daca nu ai habar,ia baga un search.
...


RDG nu a jucat decat la turneul final din 1974.
Atunci, in meciul de la Hamburg (dacă nu greșesc), RFG s-a lăsat învinsă de RDG pentru a evita Olanda, care mergea "ceas", în timp ce RFG nu-și "închegase" bine jocul.
Gerd Muller a fost persiflat de tribune .. și în conferinta de presa a declarat ca e ultimul mondial la care participa.

In 1982 RFG a avut de 2 ori noroc. Asta ca sa consider noroc si non-combatul Austriei, unul cum rar se poate vedea.
Apoi ei au invins lejer Spania cu 2-1. O echipa spaniola care abia a iesit din grupa, mai slaba chiar decat in 1978 ... a se vedea mai ales povestea penalty-ului ratat si repetat din meciul cu Yugoslavia ... Mi-aduc aminte ca am vazut in direct meciul ala. Iar apoi, in noile grupe formate, Spania s-a "razbunat" pe englezi !!.. si nu s-a lasat batuta (se glumea atunci ca Anglia a avut 180 de centrari .. Dar meciul s-a incheiat cu 0-0, cum se terminase si RFG-Anglia)

CM 1982 a fost unul dintre cele mai frumoase.
Dar a avut mai multe "momente" in care anumite echipe si anumiti arbitrii au fost foarte blamati, pe buna dreptate.

iulian_1976
2nd July 2014, 22:24
Adica in 1982 Franta:Germania 3-1 ok in timpul meciului Schumi are o intrare care acum ar fi rosu bun;Franta in avantaj.
Pe final Franta se relaxeaza primeeste 2 goluri pe final;in prelungiri Germania castiga la penalty.

Dupa ce pierzi in loc sa te gandesti de ce ai luat doua goluri pe final;incepi sa caut un vinovat aaaaa bine acea intrare criminala bla,bla daca si cu parca....tipish latin.

Acea mana a lui Henry o fost flagrant,in meciul cu Nigeria a fost un rosu clar jucatorul iesnd pe targa.Deci ce discutam noi aici?:rolleyes:

Loup de Mer
2nd July 2014, 22:38
Exact, cine mai stie... e istorie antica, ca si... Tigana :D

Sa nu-mi zici ca esti mult mai tanar ca Deschamps!
Dar asa e microbistul tipic, un mos pervers care se crede contemporan cu prospaturile...

TheIceMan
2nd July 2014, 22:45
Sa nu-mi zici ca esti mult mai tanar ca Deschamps!
Dar asa e microbistul tipic, un mos pervers care se crede contemporan cu prospaturile...
:)):)):)):)):happy:happy:happy

Leo
2nd July 2014, 23:42
Desi nu-i suport, Germania merge mai departe.

Johnny D
3rd July 2014, 08:26
Evident! Dar cu riscul sa ma repet, are si Franta sansele ei...

sansele = "arbitrajele":rolleyes:


Oricum, numele thread-ului nu-mi place, ar trebui sa fie Germania - Franta si nu invers, ia sa rectificam noi problemaaa... asa!:ok::D

Franz
3rd July 2014, 09:18
Germania in mod oficial inca este RFA.

asa este. in trecut se foloseau initialele RFG pentru a delimita de RDG (cu variantele respective in fiecare limba). dar titulatura oficiala a germaniei a ramas Republica Federala a Germaniei adica RFG. doar ca nu se mai foloseste pentru a desemna echipa de fotbal

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 10:35
ce ghinion pe capul francezilor,ii prind nemtii in plin ramadan :D

:)):)):))
lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...:))
lasand gluma la o parte ,sper ca musulmanii nemti sa le rupa fasu' musulmanilor francezi.
stie cineva ,matuidi a luat ceva etape de suspendare ?
daca pentru o muscatura se dau 4 luni ,cat ar trebui sa ia cocotierul asta pentru o tibie si-un peroneu rupte ?:rolleyes:

miril
3rd July 2014, 10:47
:)):)):))
lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...:))
lasand gluma la o parte ,sper ca musulmanii nemti sa le rupa fasu' musulmanilor francezi.
stie cineva ,matuidi a luat ceva etape de suspendare ?
daca pentru o muscatura se dau 4 luni ,cat ar trebui sa ia cocotierul asta pentru o tibie si-un peroneu rupte ?:rolleyes:

Profund, profund. Intrarea, fie ea periculoasa, intra in arsenalul jocului de fotbal, dupa cate stiu eu, muscatura, nu. Si mai e ceva, aici arbitrul a vazut si a dat galben, e drept, se putea si rosu. In celalalt meci, arbitrul nu a vazut iar respectivul este un recidivist notoriu prin metoda originala de a-si aborda adversarii.

In alta ordine de idei, e pacat ca la un CM atat de frumos noi in loc sa discutam fotbalul ne etalam idiosincraziile. Eu chiar nu inteleg, ok, am preferintele mele si sustin asta, ce ma impiedica sa comentez meciul, sa-mi sustin echipa preferata fara spoturile de cecitate personala. Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!

iulian_1976
3rd July 2014, 10:50
O sa se puna batista pe tambal la intrarea lui Matuidi este tipish francez,se discuta de intrarea lui Schumacher de acum 34 de ani;dand sa se inteleaga,ca trebuie sa existe o compensare istorica.

Sa dam Cezarului ce este a Cezarului : Franta ca sa castige pe teren trebuie sa recupereze foarte sus baloane intre fundasii si mijocasii germani,sa ii prinda pe contre-pied Germania are slabiciunile ei.

miril
3rd July 2014, 10:58
Sa nu facem comparatie, intrari din astea sunt frecvente, numai la acest CM au fost vreo patru-cinci care au fost judecate fie fara cartonas, foarte gresit, fie cu galben, si din cate stiu eu, niciun rosu. Daca ar fi o compensatie istorica ar trebui si ceva dinti inapoi. Sa nu exageram. Intrarea aia a fost criminala, nu putem face comparatie, in plus nu trebuie sa intram in capcana de a judeca in functie de natia jucatorului, chiar daca am fi tentati.

Tyler Durden
3rd July 2014, 11:03
Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!

:yes::yes::yes:

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 11:05
Profund, profund. Intrarea, fie ea periculoasa, intra in arsenalul jocului de fotbal, dupa cate stiu eu, muscatura, nu. Si mai e ceva, aici arbitrul a vazut si a dat galben, e drept, se putea si rosu. In celalalt meci, arbitrul nu a vazut iar respectivul este un recidivist notoriu prin metoda originara de a-si aborda adversarii.

In alta ordine de idei, e pacat ca la un CM atat de frumos noi in loc sa discutam fotbalul ne etalam idiosincraziile. Eu chiar nu inteleg, ok, am preferintele mele si sustin asta, ce ma impiedica sa comentez meciul, sa-mi sustin echipa preferata fara spoturile de cecitate personala. Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!

nu stiu cat e de profund ,dar evident e sigur...
sunt intrutotul de acord cu suspendarea pe baza probei video a lui suares .
dar mi se pare cu totul aberant sa ii iei apararea unui animal care rupe picioare, argumentand ca intrarea la rupere face parte din arsenalul jocului de fotbal si sa il infierezi ca pe un criminal pe unul care si-a muscat adversarul ...
termenii medicali pe care ii utilizezi (desi marturisesc ca nu inteleg notiunea de spot de cecitate ) nu-si au locul intr-un comentariu despre un meci si chiar nu inteleg de ce ne etalam partipris-urile si prejudecatile in loc sa discutam despre un CM atat de frumos ...:rolleyes:
PS acum am vazut ca ai bolduit cuvantul cocotier.:rolleyes: nu ,nu sunt rasist. animal ii spun oricarui idiot care rupe picioare pe terenul de fotbal.

miril
3rd July 2014, 11:07
Nu am aparat, am spus ca intrarea este periculoasa si merita un rosu. In rest, QED.

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 11:14
asa e,n-ai aparat,doar ai demonstrat ceva.
sau cel putin asa crezi...:rolleyes:

miril
3rd July 2014, 11:16
Hai nu mai citi gandurile ca intram intr-o zona obscura a discutiei. E problema ta sa intelegi ce intelegi, intentia mea este ce a subliniat si Tyler, nimic altceva.

Aurel.D
3rd July 2014, 11:43
Oricât ai încerca, cum să faci abstracție de nații când este vorba de un meci între echipele naționale?? Ia întreabă un microbist francez ce înseamnă pt el Franța-Germania!? Una peste alta, este cel mai tare meci din acest sfert de finală. Franța nu a mai bătut Germania la CM din 1958, de pe vremea lui Fontaine.

Dexter30
3rd July 2014, 11:49
Nu faci abstractie complet, dar in loc sa judecam in functie de simpatiile sau antipatiile culturale, politice, istorice, cred ca e mai just sa judecam in functie de stilul de joc.

Eu spre exemplu urasc statul rus din toti rarunchii, dar asta nu m-a impiedicat sa tin cu Rusia la Euro 2008 cand a avut un joc incantator. S-a vazut mana lui Hiddink.

miril
3rd July 2014, 12:02
Nu faci abstractie complet, dar in loc sa judecam in functie de simpatiile sau antipatiile culturale, politice, istorice, cred ca e mai just sa judecam in functie de stilul de joc.

Eu spre exemplu urasc statul rus din toti rarunchii, dar asta nu m-a impiedicat sa tin cu Rusia la Euro 2008 cand a avut un joc incantator. S-a vazut mana lui Hiddink.

:ok: La asta m-am referit.

Aurel.D
3rd July 2014, 12:02
Asta este altceva. :) În ce privește afirmația ta cu statul rus...nu vreau să intru în discuții, dar în ea trebuie să se încadreze orice imperiu, orice mare putere mondială din istorie. În rest, ai dreptate.

phife
3rd July 2014, 12:04
:)):)):))
lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...:))
lasand gluma la o parte ,sper ca musulmanii nemti sa le rupa fasu' musulmanilor francezi.
stie cineva ,matuidi a luat ceva etape de suspendare ?
daca pentru o muscatura se dau 4 luni ,cat ar trebui sa ia cocotierul asta pentru o tibie si-un peroneu rupte ?:rolleyes:

ia sa te uitu tu cam de cate generatii sunt musulmanii germani in germania :)

Dexter30
3rd July 2014, 12:12
dar în ea trebuie să se încadreze orice imperiu, orice mare putere mondială din istorie.

Diferenta e ca pentru Romania Rusia a reprezentat si reprezinta un pericol mai mare decat alte mari puteri. Daca as trai in Cuba sau Iraq as avea probabil ceva cu statul american. Dar ai dreptate, sa nu deviem. :)

Franz
3rd July 2014, 13:18
:)):)):))
lasa ca nici cu oezil ,khedira si mustafi nu mi-e rusine ...:))
oezil si khedira au recunoscut inaintea meciului cu algeria ca ei nu tin postul de ramadan. jucatorii algerieni nu si-au putut permite aceasta libertate in declaratii. au raspuns evaziv. halihodzic a raspuns nervos ca el nu comenteaza politica sau religia

parerea mea e ca nimeni nu a tinut postul. diferenta a fost doar in declaratii

iulian_1976
3rd July 2014, 13:39
Franz are dreptate in ce spune insa mai pe ocolite.

In Franta, algerienii nu sunt integrati in societate (europeana) religia ii impiedica sa progreseze fie ca sunt in Franta sau Algeria nu conteaza locul.
In momentul de fata problema este ca echipa nationala se bazeaza pe o parte din ei;nu poate fi vorba de un grup unit, echipa Frantei.
Didier incearca mai exclude unul ,mai are discutii etc Daca se va intampla ceva bun in echipa Frantei este datorita lui Didier atata tot;jucatorii se regrupeaza in grupulete mici ''mici bisericute" in trad in romana.


In Germania turcii sunt cu mult mai moderati;germanii stiu sa creeze apartenenta la un grup,pun multa baza pe forta de grup,pe ajutor etc

Tyler Durden
3rd July 2014, 14:07
In Germania turcii sunt cu mult mai moderati;germanii stiu sa creeze apartenenta la un grup,pun multa baza pe forta de grup,pe ajutor etc

Am vazut la Berlin niste turci care aratau super punk. Generatiile mai vechi o ard cu religia, au cafenele lor, locurile lor, astora mai tineri (celor mai multi dintre ei) li se cam rupe de traditie.

miril
3rd July 2014, 14:27
Turcii sunt turci, secularizati, arabii sunt arabi, radicalizati. In Anglia cei de origine araba fac jihadul in Siria si Irak incorporandu-se in Isis. Cand Franta avea un Boli, Tresor, Tigana, Thuram, Dessailly, Zidane, Germania incepuse timid cu doi jucatori jumatate polonezi. Iar generalizam, exageram.

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 15:03
Hai nu mai citi gandurile ca intram intr-o zona obscura a discutiei. E problema ta sa intelegi ce intelegi, intentia mea este ce a subliniat si Tyler, nimic altceva.

sunt de acord cu ceea ce a subliniat tyler ,cu nimic altceva din restul opiniilor tale.

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 15:10
Nu faci abstractie complet, dar in loc sa judecam in functie de simpatiile sau antipatiile culturale, politice, istorice, cred ca e mai just sa judecam in functie de stilul de joc.

Eu spre exemplu urasc statul rus din toti rarunchii, dar asta nu m-a impiedicat sa tin cu Rusia la Euro 2008 cand a avut un joc incantator. S-a vazut mana lui Hiddink.

pai eu eu nu urasc statul francez dupa cum nu-i urasc pe toti francezii la pachet... ii judec pe francezi in functie de stilul de joc
sa vedem: au scos doi jucatori pe targa si au luat numai un cartonas galben ,au fost primii (si singurii ) beneficiari ai unui gol dubios validat de mult trambitata tehnologie fifa ,au fost iertati de un penalty clar ca lumina zilei si de un gol marcat de nigerieni dintr-o pozitie la care 90% din tusieri nu ridicau fanionul ,au primit un penalty mai dubios decat cel primit de brazilieni in meciul inaugural...

Franz
3rd July 2014, 15:18
Am vazut la Berlin niste turci care aratau super punk. Generatiile mai vechi o ard cu religia, au cafenele lor, locurile lor, astora mai tineri (celor mai multi dintre ei) li se cam rupe de traditie.

sunt si in germania de toate. tineri care si-au ucis surorile pentru ca nu au respectat traditia si care apoi au fugit in turcia de frica autoritatilor germane. dar si situatii in care niste parinti au luat la trei pazeste niste predicatori radicali care le povesteau copiilor ce jucau fotbal in tricourile cu ronaldo, ronaldinho etc ca astia sunt ghiauri si nu ar trebui sa poarte tricouri cu ei. s-a intamplat chiar la berlin

delaparis
3rd July 2014, 15:30
dar mi se pare cu totul aberant sa ii iei apararea unui animal care rupe picioare.
Presupun ca "animalul" la care te referi este Matuidi.
Acum daca tot esti pornit hai sa te informez putin deoarece clar nu prea cunosti subiectul. De Matuidi vorbesc.
Deci omul asta a luat un cartonas galben in tot sezonul 2013-2014 la PSG si niciunul in sezonul trecut daca nu ma insel. Este un jucator extrem de fair-play, chiar exemplar in comportament si daruinta pe teren. Munceste enorm la antrenamente, toti recunosc asta si astfel are un loc titular indiscutabil indiferent la club sau la nationala. Nu e cine stie ce talent dar compenseaza.
Probabil in ochii tai are un defect major peste care nu poti trece si iti altereaza gandirea.
Observ ca ai memoria selectiva si uiti cum in meciul cu Ecuador si chiar in cel cu Honduras a fost victima de intrari brutale la limita ruperii. De fapt multi se intreaba cum de nu s-a accidentat inca.

Problema din meciul cu Nigeria este pur si simplu greseala de arbitraj. Iar jucatorul este epuizat acum in final de sezon dupa ce a jucat toate meciurile din campionat si cele din CL. Si asta de doua sezoane chiar. Nu s-a mai controlat. Asta nu inseamna ca a dorit sa-l rupa pe nigerian sau ca este o bruta ca alti clienti mult mai seriosi din echipe mai mari decat Franta.

iulian_1976
3rd July 2014, 15:47
Extras:

"Munceste enorm,chiar exemplar,titular indiscutabil, a fost victima,limita ruperii,cum de nu s-a accidentat inca"

concluzia : Matuidi este o victima :))

Comisia Bein tv si Canal + il iarta :))

delaparis
3rd July 2014, 15:50
Acum sigur ca putem rade de tot, inclusiv de realitate ... mai ales cand o ignoram :)

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 16:12
Presupun ca "animalul" la care te referi este Matuidi.
Acum daca tot esti pornit hai sa te informez putin deoarece clar nu prea cunosti subiectul. De Matuidi vorbesc.
Deci omul asta a luat un cartonas galben in tot sezonul 2013-2014 la PSG si niciunul in sezonul trecut daca nu ma insel. Este un jucator extrem de fair-play, chiar exemplar in comportament si daruinta pe teren. Munceste enorm la antrenamente, toti recunosc asta si astfel are un loc titular indiscutabil indiferent la club sau la nationala. Nu e cine stie ce talent dar compenseaza.
Probabil in ochii tai are un defect major peste care nu poti trece si iti altereaza gandirea.
Observ ca ai memoria selectiva si uiti cum in meciul cu Ecuador si chiar in cel cu Honduras a fost victima de intrari brutale la limita ruperii. De fapt multi se intreaba cum de nu s-a accidentat inca.

Problema din meciul cu Nigeria este pur si simplu greseala de arbitraj. Iar jucatorul este epuizat acum in final de sezon dupa ce a jucat toate meciurile din campionat si cele din CL. Si asta de doua sezoane chiar. Nu s-a mai controlat. Asta nu inseamna ca a dorit sa-l rupa pe nigerian sau ca este o bruta ca alti clienti mult mai seriosi din echipe mai mari decat Franta.

m-ai convins.imi retrag cuvintele cocotier si animal.
intrarea sa la rupere ramane. cu siguranta copilul ala nigerian va fi mult mai linistit in ceea ce priveste viitorul sau acum ca ai facut clarificarile astea...:ok:

miril
3rd July 2014, 17:00
sunt si in germania de toate. tineri care si-au ucis surorile pentru ca nu au respectat traditia si care apoi au fugit in turcia de frica autoritatilor germane. dar si situatii in care niste parinti au luat la trei pazeste niste predicatori radicali care le povesteau copiilor ce jucau fotbal in tricourile cu ronaldo, ronaldinho etc ca astia sunt ghiauri si nu ar trebui sa poarte tricouri cu ei. s-a intamplat chiar la berlin

Aia sunt mai mult ca sigur kurzi, la cei care se considera turci nu exista in general casnicii aranjate si nici ucidere pentru dezonorarea familiei. In rest, sa repetam, au fost inca vreo patru-cinci intrari asemanatoare, nimeni nu a primit rosu, desi, se putea da. Arbitru a interpretat intrarea ca neintentionata dar periculoasa ceea ce inseamna galben dar repet se putea da si rosu. Restul sunt exagerari, ca sa nu zic neadevaruri, inclusiv chestia cu ruperea tibiei si peroneului ceea ce nu scuza, insa, intrarea francezului. Chestia cu cocotierul reflecta si altceva in afara de...ceea ce am spus mai sus.

TheIceMan
3rd July 2014, 17:57
Noi in loc sa comentam meciul, comentam natiile si jucatorii in functie de natie, in schimb. Majoritatea postarilor se limiteaza la acest nivel. Pacat!
Foarte corect mesajul tau daca se refera la un merci Rapid-Progresul, dar la un CM unde joaca natiile intre ele mie cam greu sa-i inteleg sensul.

TheIceMan
3rd July 2014, 18:13
Chiar in meciul cu Schweiz a mai avut un cocos galic o intrare de rosu nemarcata de arbitru.

miril
3rd July 2014, 18:18
Ma refeream la perceptii exclusiv subiective bazate pe idiosincrazii despre diferite natiuni. Citeste contextul in loc sa faci vorbesti de...Steaua si Dinamo. Noroc ca vii cu un comentariu la obiect. Mai ai altceva de spus? Despre cocotieri, spre exemplu caci chestia cu rosu s-a discutat argumentat.

TheIceMan
3rd July 2014, 18:25
Ma refeream la perceptii exclusiv subiective bazate pe idiosincrazii despre diferite natiuni. Citeste contextul in loc sa faci vorbesti de...Steaua si Dinamo. Noroc ca vii cu un comentariu la obiect. Mai ai altceva de spus? Despre cocotieri, spre exemplu caci chestia cu rosu s-a discutat argumentat.

Eu tot timpul vin cu comentarii la obiect. :D
Cocotieri, mirile? Ce termen e asta? Si mai zici sa nu discutam despre natii :confused:

of topic:
"...in loc sa faci vorbesti de...." -- politically correct, grammatically incorrect ;)

miril
3rd July 2014, 18:42
Eu zic ca sa ai curajul care te caracterizeaza si sa dai un Report Post ca folosesc incorect pluralul (sau nu) de la cocotier si-l hartuiesec pe colegul Cimitiru' Ghencea. Si, totusi, e normal sa vorbim de cocotier pe o greseala de arbitraj si o intrare urata la adversar caci la "Stoia" stiu ca multi sunt sensibili? Eu am vrut sa vorbim despre fotbal nu ce crede unul si altul despre originea jucatorilor. Despre asta este vorba. In final, pe subiect, nu mi se pare ca Franta a fost vizibil favorizata in acest CM prin comparatie.

TheIceMan
3rd July 2014, 18:56
Eu zic ca sa ai curajul care te caracterizeaza si sa dai un Report Post ca folosesc incorect pluralul (sau nu) de la cocotier si-l hartuiesec pe colegul Cimitiru' Ghencea. Nervos, mirile? :D
Ai putintica rabdare, monser, daca nu-ti place ca un coleg a folosit termenul "cocotier", tu de ce-l folosesti?
Ce fel de exemplu de integritate dai?

Si, totusi, e normal sa vorbim de cocotier pe o greseala de arbitraj si o intrare urata la adversar caci la "Stoia" stiu ca multi sunt sensibili? Asa scrii tu la nervi? "Stoia"?? nu imi vine sa cred ca citesc asa ceva scris de tine.

Eu am vrut sa vorbim despre fotbal nu ce crede unul si altul despre originea jucatorilor. Despre asta este vorba. Yup, politically correct. Totusi, de ce continui sa vorbesti despre cocotieri?


In final, pe subiect, nu mi se pare ca Franta a fost vizibil favorizata in acest CM prin comparatie.Prin comparatie cu cine?

dardar_3
3rd July 2014, 19:01
Hummels se pare ca a fost recuperat. Parisiene, de ai tai ce stii? Poti da o echipa probabila? Sa stiu ce aleg la Football Fantasy :D Ma intereseaza mai mult apararea ca va fi bombardata la greu maine seara. :drak:

miril
3rd July 2014, 19:02
Esti haios, Ice. Ma rog. N-am ce comenta, sa judece si altii.

Un meci echilibrat unde Germania are un mic avantaj. E bine ca o echipa europeana merge mai departe in semifinale.

Dexter30
3rd July 2014, 19:07
E bine ca o echipa europeana merge mai departe in semifinale.

Cred ca o sa avem 3 in semifinale. :)

miril
3rd July 2014, 19:11
N-ar fi rau. Nu m-ar supara, preferintele mele, sa fie Olanda, Belgia, Franta si Columbia. Iar daca Germania va fi mai buna, se aproba pozitiv.

Dexter30
3rd July 2014, 19:14
Eu as vrea Columbia, Germania, Belgia si Costa Rica cu o finala Germania-Belgia.

Improbabil stiu. :D

TheIceMan
3rd July 2014, 19:25
Esti haios, Ice. Ma rog. N-am ce comenta, sa judece si altii.Multumesc. :ok:

TheIceMan
3rd July 2014, 19:39
milirle, complet off topic, da' pentru ca tot esti pe faza si ce-i drept e drept recunosc esti destul de integru: numai "cocotier" te deranjeaza sau eventual ai ceva de obiectata si la un asa comentariu:


Ce ******* ordinar de arbitru, cu Halep accidentata si tot o furi. Trebuie sa fi luat ceva bani tiganul asta francez ordinar.

miril
3rd July 2014, 19:47
:ok: Tocmai vroiam sa scriu, plus chestia cu glezna aia... scrantita. Arbitrul a fost foarte bun ca si la Roland Garros, dupa mine, si jucatoarea din Canada a fost mai buna in meciul asta. Aia de margine au gresit mult, insa. Altfel, nu prea comentez la tenis. Sunt multi experti acolo. :) Prefer sa-l vad pe Bubba Watson, la golf, un fel de Balesteros modern. Chiar ma duc sa vad turneul acum, online.

bogdan_nj
3rd July 2014, 21:28
Franta, Columbia, Belgia si Olanda sunt preferintele mele

SwedishMafia
3rd July 2014, 21:37
De cand a venit guardiola la Bayern, lahm a jucat mijlocas.Am inteles ca s-a accidentat howedes, asadar e posibil ca lahm sa joace fundas dreapta. Oare mai stie cum se joaca ? :)

Tyler Durden
3rd July 2014, 21:48
milirle, complet off topic, da' pentru ca tot esti pe faza si ce-i drept e drept recunosc esti destul de integru: numai "cocotier" te deranjeaza sau eventual ai ceva de obiectata si la un asa comentariu:

Asa admin, asa forum. Oricum, m-am lamurit de ceva vreme ca nu trebuie sa am vreo pretentie de la Vadim. El are doar doi neuroni (si aia mai mult prinsi in offside)!

phife
3rd July 2014, 22:13
daca howedes s-a accidentat suntem campioni.
reus, gündogan, schmelzer. cat as fi vrut sa fie fit.
sunt tineri, prind urnatorul cm si il castiga :) ei 3, hummels, neuer, kroos, müller si götze :) a, si bender. trebuie sa descoperim un atacant..

JJ
3rd July 2014, 22:29
. trebuie sa descoperim un atacant..
Ce vorbesti bre? L-ai uitat pe Klose. :P

phife
3rd July 2014, 22:32
:) e bon, da peste 4 ani il mai bagam la misto doar cu cine ne supara :P. ne trebuie sange tanar sa primeasca miile de coate-n coaste.
in rusia parca e urmatorul cm :)) campioni la dusmani acasa

SwedishMafia
4th July 2014, 00:15
Șapte dintre fotbaliștii naționalei Germaniei prezintă simptome de gripă, cu o zi înaintea meciului cu Franța din sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2014, anunță presa internațională.

Selecționerul Joachim Loew a precizat că majoritatea acestor jucători au "dureri de gât", dar nu a dezvăluit numele jucătorilor afectați.

"E prea devreme să luăm vreo decizie finală privind echipa care va juca", a spus selecționerul Germaniei. Low crede că jucătorii săi au avut de suferit din cauza călătoriilor prin Brazilia pentru cele patru meciuri de până acum, în zone cu climă diferită.

"Situația nu e atât de rea în acest moment și n-aș vrea să dramatizez", a mai afirmat Low.

Mats Hummels și Christoph Kramer au fost bolnavi la începutul săptămânii, primul neputând evolua în victoria cu Algeria din optimi de finală (2-1 după prelungiri). Selecționerul a indicat că vindecarea lui Hummels nu a decurs pe măsura așteptărilor.
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Competitii/CM+2014/Epidemie+de+gripa+in+lotul+Germaniei+Sapte+jucator i+incerti
naspa.

phife
4th July 2014, 00:19
ca dracu :(

cimitiru' ghencea
4th July 2014, 09:43
unii colegi de forum sunt foarte sensibili ...pacifisti,zen,feng-shui,ultra-ortodocsi,rationali si morali...toate astea se impaca de minune cu spiritul lor vindicativ...:D
poate ca ar fi indicat ca toata lumea sa sustina olanda, belgia, franta si columbia ,cu mentiunea ca daca germania e mai buna se aproba pozitiv.
retineti, costa rica,argentina si brazilia pot crea probleme legate de "idiosincrazii si spoturi de cecitate" (colegul nostru miril dixit).:D

Franz
4th July 2014, 11:00
n-am incredere in loew. cred ca franta va castiga acest meci

cimitiru' ghencea
4th July 2014, 11:09
eu am incredere in muller, klose si in schurle.cred ca germania va castiga.

miril
4th July 2014, 11:38
Nu cred ca vor juca toti trei din start. Nu-l inteleg pe Loew de ce nu a jucat pana acum cu Schurle in formula de start. In grupe, in unele meciuri, mai inteleg dar nu si in rest.

Franz
4th July 2014, 13:35
fiindca loew urmareste un joc de posesie. cred ca nu l-ar fi folosit nici pe reuss daca era apt

phife
4th July 2014, 13:38
e low.
si reus.

Franz
4th July 2014, 13:40
am gresit la reus. oe = ö

Loup de Mer
4th July 2014, 14:46
n-am incredere in loew. cred ca franta va castiga acest meci

Eu am incredere (nu stiu ce are lumea cu el), dar sper ca Franta va castiga. Judecand dupa nick, ar trebui sa tii si tu cu Franta.

cip
4th July 2014, 15:01
eu am incredere in muller, klose si in schurle.cred ca germania va castiga.
cu schurle si trambitze :D

sper ca intre timp l-a adus Low pe calea cea buna si pe boul ala de Gotze *era sa zic Ghitza*,altfel iar jucam cu mana moarta :sneaky:

phife
4th July 2014, 15:23
am gresit la reus. oe = ö

nu e chiar asa dar e o greseala comuna , nu conteaza.
totusi , e low .

Franz
4th July 2014, 15:28
Judecand dupa nick, ar trebui sa tii si tu cu Franta.
franz/franziskus e varianta germana a lui francisc. inseamna la origine franc (membru al tribului germanic al francilor care a dat Frantei numele) sau om liber.

numele francilor mai apare in orasele frankfurt/main respectiv frankfurt/oder respectiv in regiunea Franken (situata in cea mai mare parte in bavaria)

Franz
4th July 2014, 15:35
nu e chiar asa dar e o greseala comuna , nu conteaza.
totusi , e low .

"Das O mit Umlaut wurde erst als OE geschrieben. Später entwickelte sich daraus ein O mit einem kleingeschriebenen E darüber (Oͤ). Dieses E wurde mit der Zeit zu zwei Punkten stilisiert."

cu alte cuvinte oe e varianta veche a lui ö. cei care nu au umlaute pe tastatura folosesc deseori oe in loc de ö, ae in loc de ä, ss in loc de ß etc. insa numele din buletin a lui Löw e intr-adevar Löw nu Loew.

Loup de Mer
4th July 2014, 15:45
franz/franziskus e varianta germana a lui francisc. inseamna la origine franc (membru al tribului germanic al francilor care a dat Frantei numele) sau om liber.

numele francilor mai apare in orasele frankfurt/main respectiv frankfurt/oder respectiv in regiunea Franken (situata in cea mai mare parte in bavaria)

Aici ai postat in stil pur german, nu germanic

cip
4th July 2014, 15:51
franz/franziskus e varianta germana a lui francisc. inseamna la origine franc (membru al tribului germanic al francilor care a dat Frantei numele) sau om liber.

numele francilor mai apare in orasele frankfurt/main respectiv frankfurt/oder respectiv in regiunea Franken (situata in cea mai mare parte in bavaria)
daca ne mai spui si de unde vine aia cu franciza,ne bagam picioarele in meciul asta,am invatat destule pe ziua de azi si mergem la culcare...:D

Franz
4th July 2014, 16:04
din pacate pe asta n-o stiu :) ar trebui sa caut pe net doar ca sa las impresia ca stiu mai multe decat voi. poate ne spune altcineva

cip
4th July 2014, 16:26
da-o dreq,hai sa ne concentram pe fussbal :))

Leul Oltean
4th July 2014, 16:49
Singurul sfert cu favorita certa. Africanii din hexagon sunt evident mai buni ca africanii si asiaticii din padurea neagra.

yodaro.
4th July 2014, 17:09
ma bazez pe zicala
Germania joaca bine sau joaca prost nemtii castiga

chiar daca am auzit ca panzerele sunt cam bolnavioare francezii sunt specialisti in capitulare.:D :))

cip
4th July 2014, 17:58
ma bazez pe zicala
Germania joaca bine sau joaca prost nemtii castiga

chiar daca am auzit ca panzerele sunt cam bolnavioare francezii sunt specialisti in capitulare.:D :))
vezi-ti bre de meciurile alea americane barbatesti :D din baschet...e clar ca n-ai nicio treaba pe-aici...

YoNuTzz
4th July 2014, 18:01
Orice persoana cu bun simt trebuie sa tina in acest meci cu Germania !

Poate avem noroc si scapam de Franta si Brazilia in seara asta :D

Shinnok
4th July 2014, 18:02
intr-adevar :))

TheIceMan
4th July 2014, 18:10
daca ne mai spui si de unde vine aia cu franciza,ne bagam picioarele in meciul asta,am invatat destule pe ziua de azi si mergem la culcare...:D
Cum de unde? de la McDonalds :D

El Pistolero
4th July 2014, 18:20
Franta da de pamant azi cu Germania. O sa vada Yonutzz ce inseamna bun simt azi. :ok:

Lucian86
4th July 2014, 18:24
Sper intr-un gol magnific a lui Pogba ;)

cataa.
4th July 2014, 18:25
Franta da de pamant azi cu Germania. O sa vada Yonutzz ce inseamna bun simt azi. :ok:

+1:yes:

cip
4th July 2014, 18:42
numai francezi pe-aici :D

Cristyniku
4th July 2014, 18:50
Tin cu Germania in meciul asta, dar numai pentru ca nu prea imi place nationala Frantei. O sa fie un meci tare, interesant. Oricine va iesi, o sa fie indelung comentat.

cip
4th July 2014, 18:53
Tin cu Germania in meciul asta, dar numai pentru ca nu prea imi place nationala Frantei. O sa fie un meci tare, interesant. Oricine va iesi, o sa fie indelung comentat.
haidade! :o:
prima oara cand nu tii cu lupul :D

Roddicted
4th July 2014, 18:53
amuzant cum cred unii ca africanii au vreo sansa azi :))

cataa.
4th July 2014, 18:53
Tin cu Germania in meciul asta, dar numai pentru ca nu prea imi place nationala Frantei. O sa fie un meci tare, interesant. Oricine va iesi, o sa fie indelung comentat.

Nu mai am asa emotii atunci:P

phife
4th July 2014, 18:57
Tin cu Germania in meciul asta, dar numai pentru ca nu prea imi place nationala Frantei. O sa fie un meci tare, interesant. Oricine va iesi, o sa fie indelung comentat.

de ce vrei sa ma ruinezi?

Eddy DoubleD
4th July 2014, 19:00
amuzant cum cred unii ca africanii au vreo sansa azi :))

Postul tau e foarte "confusing". La care te referi? :))

Hingherul
4th July 2014, 19:01
Franta pleaca acasa la ea in Africa :D

Johnny D
4th July 2014, 19:01
amuzant cum cred unii ca africanii au vreo sansa azi :))

Sa stii ca mi s-a parut mana cereasca, cota aia de 1.80 la Germania merge mai departe!:yes:

phife
4th July 2014, 19:01
howedes :(((( fmmmmmmmmmmmmmmmmmm low. macar nu joaca per.
iar nu avem benzi.

cip
4th July 2014, 19:04
la frantuji ca de obicei,vreo 4 negrisori si vreo 2 ciocolatii,sa le fie de bine...asta nu-i Europa:D

phife
4th July 2014, 19:05
si niste corcituri algeriene

Hingherul
4th July 2014, 19:06
eu sunt uimit ca suporterii Frantei nu au scos inca vuvuzelele :D

phife
4th July 2014, 19:07
de ce e matuidi inca pe teren? **** fifa

cip
4th July 2014, 19:08
e ramadan,le scot dupa ora 9 :D

Cristyniku
4th July 2014, 19:10
haidade! :o:
prima oara cand nu tii cu lupul :D

N-am de ales...:(.


de ce vrei sa ma ruinezi?

Daca e sa fie asa, stii ca nu e cu intentie:D.


Nu mai am asa emotii atunci:P

/hello:D

Valbuena era cam cat player escort-ul:)).

Hingherul
4th July 2014, 19:11
strict rau ramadanul de anul asta. vad ca nici net nu le da pana nu apune soarele :D

phife
4th July 2014, 19:14
howedes tine defensiva prea jos
idiotu

Hingherul
4th July 2014, 19:15
gooooooooooooooooooooooool nemtalaiiiiiiiii

phife
4th July 2014, 19:15
hummeeeeeeeeelllllssss!

Johnny D
4th July 2014, 19:15
Sa stii ca mi s-a parut mana cereasca, cota aia de 1.80 la Germania merge mai departe!:yes:

Easy, peasy! Trebuia pus conduce/bate!:D

TheIceMan
4th July 2014, 19:16
Suntem in grafic !!!!!!

Nadalfan
4th July 2014, 19:17
Hummels e world-class!!!!

cip
4th July 2014, 19:17
bine,ca era si greu...:D

YoNuTzz
4th July 2014, 19:17
hummels...ataaat :ok:

Bobi Cearton
4th July 2014, 19:21
Varane s-a comportat la gol ca un junior mediocru.

YoNuTzz
4th July 2014, 19:22
btw...ce plm cauta matuidi pe teren ? nu mai exista proba video ?

koko88
4th July 2014, 19:23
bun mamadu soco asta

phife
4th July 2014, 19:25
sakho, liverpool.

cip
4th July 2014, 19:26
atatea umilinte isi ia si Franta asta :D

phife
4th July 2014, 19:27
plonjon acrobatic futu-ti comentatorii mortilor ******* ..

TheIceMan
4th July 2014, 19:28
tinere discreta de tricoul la Klose

phife
4th July 2014, 19:29
ce frantuzoaica draguta :)

phife
4th July 2014, 19:30
doamne ce comentatori..
klose stie sa se arunce? .... germanii si simularile

TheIceMan
4th July 2014, 19:36
Valbuena e bun pentru lapte-gros :D

cip
4th July 2014, 19:37
nici nu mai am chef sa fac misto de fanii francezilor,next! :D

Bobi Cearton
4th July 2014, 19:37
Cand v-am zis ca Muler e circar spuneati ca exagerez...

TheIceMan
4th July 2014, 19:37
Din nou avem portar!!

TheIceMan
4th July 2014, 19:40
Cand v-am zis ca Muler e circar spuneati ca exagerez...

Continui sa exagerezi.

phife
4th July 2014, 19:41
bobi e cu rusii, nu ai cum sa il schimbi. are alergie la vest

Bobi Cearton
4th July 2014, 19:42
Din nou avem portar!!

Tu cu cine votezi?


bobi e cu rusii, nu ai cum sa il schimbi. are alergie la vest

N-am alergie la nimic
Muler a cersit penalti.

phife
4th July 2014, 19:46
cand e in careul germaniei ratatul de comentator turbeaza

yodaro.
4th July 2014, 20:02
vezi-ti bre de meciurile alea americane barbatesti :D din baschet...e clar ca n-ai nicio treaba pe-aici...
hmmm :) http://onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=4045868&postcount=243

OT hai cu egalarea.:yes:

BlueEnergy
4th July 2014, 20:02
Franta mai buna ca Germania in prima repriza. Statistica meciului o arata clar.

P.s. Eu am jucat la pariuri pe victoria Germaniei. Mai bine jucam un egal f ck :D

phife
4th July 2014, 20:08
müller si ozil sunt maini moarte

phife
4th July 2014, 20:19
löw trebuie sa schimbe. kroos, müller, özil pot fi schimbati
si khedira merge schimbat.
comentator idiot :)) faulturile intre germani si nemti :))

phife
4th July 2014, 20:42
al doilea contra atac de care ne batem joc. era lejer 3-0 daca muller si schurle nu se prosteau in fata portii.

JJ
4th July 2014, 20:42
Schürle a fost mai aproape de gol acum decat au fost Valbuena &co in ultimele 15 minute.
Müller mort? Hmm... :P
In sfarsit Götze pt Ozil. :yeah:

phife
4th July 2014, 20:47
schurle si suturile ...

Hingherul
4th July 2014, 20:54
afara cu cocoseii galici!!! /hello/hello/hello

http://img2.ask.fm/assets/278/073/483/normal/avatar.jpg

JJ
4th July 2014, 20:54
Ce-a scos-o Neuer :o:
Si Germania in semifinale.

phife
4th July 2014, 20:54
prea lejer, daca eram mai concentrati ii calcam in picioare.

miril
4th July 2014, 20:55
Echipa mai buna, mai experimentata merge meritat mai departe.

TheIceMan
4th July 2014, 20:56
Merci, France! Au revoir :)

Va rugam discutati despre meci nu natii :D

YoNuTzz
4th July 2014, 20:56
and the germans are through :D

Franz
4th July 2014, 20:57
m-am inselat. loew a schimbat pana la urma. lahm fundas lateral. fara atacant central fals mare parte din meci. posesie da, dar nu de dragul posesiei

Cristyniku
4th July 2014, 20:58
Franta a capitulat cand a dat de prima echipa mai serioasa. End of story.

miril
4th July 2014, 21:01
Merci, France! Au revoir :)

Va rugam discutati despre meci nu natii :D

Uite cam cum fac eu :):


Echipa mai buna, mai experimentata merge meritat mai departe.

cimitiru' ghencea
4th July 2014, 21:05
Merci, France! Au revoir :)

Va rugam discutati despre meci nu natii :D

tu-le natia mamii lor...:D
daca arbitrul era corect,nemtii aveau 2-0 de prin minutul 20...
asa au mai avut si fraierii astia vreo doua ocazii.
:ok:
daca bate si columbia brazilia,am o seara perfecta...:D

JJ
4th July 2014, 21:06
Germania, a patra oara la rand in semifinale. Franta a dominat dar... la sfarsit n-a mai ajuns la poarta. Doua ocazii in ultimele 20 de minute? Mult prea putin la ce PORTAR e Neuer.

Johnny D
4th July 2014, 21:06
Condoleante Delaparisului, dar i-am zis noi astia care stim cum merge treaba ca germanii n-au ce jumuli de cocosu lui!:yes:

Hingherul
4th July 2014, 21:16
practic, cocosii au cazut closti :D

YoNuTzz
4th July 2014, 21:17
germania va termina in top 4 pentru a 4-a oara la rand

2002 - Finala
2006 - Semifinala
2010 - Semifinala
2014 - Minim Semifinala

sun
4th July 2014, 21:20
bun... si eu cu cine sa tin acum? ;)

vreau parerile voastre :D

phife
4th July 2014, 21:22
neputinciosi francezii

Roddicted
4th July 2014, 21:22
Condoleante Delaparisului, dar i-am zis noi astia care stim cum merge treaba ca germanii n-au ce jumuli de cocosu lui!:yes:

am pus 100 de lei single bet pe cota aia de 1.90.Imi pare rau ca nu am mai plusat putin, dar e bun si asa

Victorie normala, nemtii sunt solizi si vor juca mai mult ca sigur finala

Johnny D
4th July 2014, 21:40
bun... si eu cu cine sa tin acum? ;)

vreau parerile voastre :D

Cu Costa Rica!:cool:


Eu cu germanii tin, merita bulbucatu nostru de la Arsenal un CM, iar Klose ar merita sa-l detroneze de la golgeter pe ala cu pata hidoaso-oribilo-scarboaso-penibilo-de extrem prost gust pe cap. Zici ca l-a executat mama natura handicapat, cand colo ce sa vezi: el si-a ales singur sa arate asa!:o: Nu suport o asemenea atrocitate a esteticii sa fie golgeterul all time al CM, hai Klose cu o boaba!:yes:

Iulian.
4th July 2014, 22:02
Nu credeam sa ma plictisesc la un meci Franta-Germania la un turneu final. Bun. Am bifat si chestia asta.

Problema e ca in stilul asta se intrevede o finala Brazilia-Argentina... Doamne fereste asa ceva !.. Ar fi dezgustul absolut. Sa puna de un amical DUPA turneu, daca tot au chef sa joace iar una cu alta. (In 1978 si 1990 au fost 2 meciuri tare urate)

Sper ca olandezii "mei" sa nu fie de acord cu o asemenea finala si sa ajunga acolo, chiar daca pierd la scor.
Ce mult mi-ar place o finala Columbia-Olanda !!! :yes:

cip
4th July 2014, 22:02
de felicitari la connaisseuri nici nu mai poate fi vorba...forum francez,ce sa mai...:))

Roddicted
4th July 2014, 22:08
Cu Costa Rica!:cool:


Eu cu germanii tin, merita bulbucatu nostru de la Arsenal un CM, iar Klose ar merita sa-l detroneze de la golgeter pe ala cu pata hidoaso-oribilo-scarboaso-penibilo-de extrem prost gust pe cap. Zici ca l-a executat mama natura handicapat, cand colo ce sa vezi: el si-a ales singur sa arate asa!:o: Nu suport o asemenea atrocitate a esteticii sa fie golgeterul all time al CM, hai Klose cu o boaba!:yes:

vezi tu ma, amaratul ala de klose asa fit cum este el nu face nici cat degetul mic al "atrocitatii" :ok:
Arata ca un impiedicat daca ii pui unul langa altul
uVueW6X7TM0

cip
4th July 2014, 22:13
bai,sa-l sune cineva pe Delap...deja incep sa ma ingrijorez :cool:
:))

Bobi Cearton
4th July 2014, 22:19
bai,sa-l sune cineva pe Delap...deja incep sa ma ingrijorez :cool:
:))

E in Brazilia, lupta cu bastinasii in jungla.

Iulian.
4th July 2014, 22:23
Delaparis e probabil destul de suparat de felul in care Franta a jucat. Nu ca Germania ar fi jucat mai bine.
Preferam ca Franta sa piarda dupa un meci frumos.

Am uitat de Brazilia-Argentina din 1982. Dar atunci a fost o singura echipa pe teren. Sau "Argentina era pe jos", maturau brazilienii cu ei. Brazilia juca atunci un fotbal de vis, Argentina juca foarte prost. Maradona a terminat mai devreme, a luat rosu. A faultat mai mult din cauza neputintei decat a faptului ca a fost faultat de mai multe ori.

Chiar sper la un miracol in meciul care urmeaza, dar apoi Columbia va avea un meci greu si cu Germania.
Iar brazilienii cred ca prefera Germania decat Franta. Vor juca foarte tare in seara asta, asa ca misiunea columbienilor mi se pare foarte grea. Dar nu imposibila.

Daca imi pare rau de ceva la meciul Germania-Franta imi pare rau ca Franta a primit gol prea repede.
Mi-am dorit enorm sa nu se marcheze in prima jumatate de ora. N-a fost sa fie ...

cip
4th July 2014, 22:23
E in Brazilia, lupta cu bastinasii in jungla.
la taiat ilegal de paduri.altfel nu-mi explic :D

Loup de Mer
4th July 2014, 22:24
Mi se pare mie, ori francezii nu pareau prea distrusi psihic dupa meci. Benzema a schitat un fel de ranjet, ca un animal de prada care tocmai si-a ratat obiectivul si il asteapta pe urmatorul. Care nu va veni prea curand.

TheIceMan
4th July 2014, 22:29
Puteti sta linistiti ca nu o sa fiu online la vremea meciului. Nici macar nu-l pot vedea in direct.
Sa-mi povestiti cum a fost penalty acordat aiurea si care a adus victoria francezilor :D

Daca ai un moment iti povestesc acuma: Deci in minutul.... :D

cip
4th July 2014, 22:31
benzema e musulman,astia n-au nicio treaba... se simt bine psihic doar cand fac ceva distrugeri...:D

TheIceMan
4th July 2014, 22:34
Francofonilor, cu dedicatie, acuma puteti sa stati linistiti sur le plaje:

0FD6i79z2YI

Misto de tot melodia :ok:

cip
4th July 2014, 22:39
Daca ai un moment iti povestesc acuma: Deci in minutul.... :D
ce sadic :P
zi-i omului adevarul verde-n fata,ca Franta a fost in fata Germaniei ca de obicei,ca...:D

Loup de Mer
4th July 2014, 22:46
Da, nu ascult asa ceva. Daca e cu dedicatii muzicale, ceva mai optimisti sa fim:
http://www.youtube.com/watch?v=JoV8JlyxZVE

TheIceMan
4th July 2014, 22:53
Loup, nu, asta cu Helene, cu iubiri pierdute , asta-i melodia momentului pentru francezi :D

despre optimism , v-am spus cum catigati cu Nigeria, optimistic:


Cum castiga Franta azi:

http://www.hotflick.net/flicks/2006_The_Pink_Panther/006TPP_Jason_Statham_002.jpg

then:

http://exclaim.ca/images/pink_panther.jpg

El Pistolero
4th July 2014, 22:56
Cat de slab a jucat Franta. Deschemps a dormit azi pe banca. I-a lipsit curajul, o echipa a Frantei adormita.
Nemtalaii s-au aparat excelent.

iulian_1976
4th July 2014, 23:54
Avant:


Germania, de data asta, nu mai are nici macar "echipa din preliminarii". Nu cred deloc ca va trece de Franta care are cativa jucatori (Pogba e unul) care sunt foarte buni. Franta a renascut.

Asa au facut francezii si la CE 1996 (au jucat in grupe cel mai bine, dar CM 1998 era mai important. Trebuia ca CE 1996 sa fie un "test" pentru CM 1998 ... Au si declarat atunci astea, ca si Bearzot in 1978 dupa prima faza a grupelor

Aprés


Nu credeam sa ma plictisesc la un meci Franta-Germania la un turneu final. Bun. Am bifat si chestia asta.

Sper ca olandezii "mei" sa nu fie de acord cu o asemenea finala si sa ajunga acolo, chiar daca pierd la scor.
Ce mult mi-ar place o finala Columbia-Olanda !!! :yes:



:yes:

Franz
4th July 2014, 23:58
daca esti implicat la nivel emotional e greu sa judeci obiectiv

phife
4th July 2014, 23:59
iulian nu are nimic cu germanii :)) ce aveti?

Aurel.D
5th July 2014, 00:11
Îmi pare rău de Franța, a dominat deseori, a pasat bine dar nu a avut cine sa o bage în ate. Germania foarte slabă, a jucat bine tactic dar cam atat. Sa ținem cont și de ora la care s-a jucat, dar totuși...Este cea mai slabă echipă a Germaniei de 10 ani incoace!

Freek
5th July 2014, 01:12
Mi se pare mie, ori francezii nu pareau prea distrusi psihic dupa meci. Benzema a schitat un fel de ranjet, ca un animal de prada care tocmai si-a ratat obiectivul si il asteapta pe urmatorul. Care nu va veni prea curand.

Hai ca mai erau doi trei intinsi pe jos :D. Oricum asta am remarcat si eu, miserupismul de dupa ratarea unei calificari, dar ce stim noi, ei si-au depasit deja obiectivul so... :D

Aurel.D
5th July 2014, 01:20
Eu cred că fotbaliștii care joacă în Europa, mai ales cei europeni sunt obosiți și săturati până peste cap de fotbal. Latino-americanii măcar joacă cu ambiție că sunt la ei acasă, dar europenii abia așteaptă sa ia vacanță. Acum începe un nou sezon încărcat.

Franz
5th July 2014, 07:59
Aici ai postat in stil pur german, nu germanic

multumesc de aprecieri. cred ca democratia nu poate functiona fara oameni informati.

inca un amanunt interesant. unele din dialectele vorbite de șvabii bănățeni se aseamana cu cele vorbite in Franken

cip
5th July 2014, 08:07
inca un amanunt interesant. unele din dialectele vorbite de șvabii bănățeni se aseamana cu cele vorbite in Franken
ei hai ca aici esti usor evaziv aici,eu stiu vreo cateva dialecte :D vorbite de svabii banateni din Tirolul de Sud :))

Franz
5th July 2014, 08:18
nu stiu care e legatura. te referi la faptul ca si acolo se vobeste germana? in regiunea autonoma Trentino/Südtirol germana e limba oficiala alaturi de italiana si ladina. cei de acolo vorbesc niste dialecte tiroleze. dialecte tiroleze vorbesc si unele comunitati germane din Banatul Montanistic. asta sa fie legatura?

cip
5th July 2014, 08:29
de Banatul Montanistic :D,da...ai fost vreodata pe la Garana sau Brebu pe timpul lui Ceasca?
acolo si matzele erau blonde,le strigau pemii nu pisu pisu ci miiiiiiitzzzzzzzzzzz...veneau alea din prima,disciplinate si prindeau soarecul instant...:))

una peste alta,meci fara istoric...iar le-au dat nemtii peste bot frantujilor,nimic nou pe frontul de vest...:D

torinezu
5th July 2014, 15:15
ce bine ca au plecat francezii (un fel de-a spune:sneaky:) acasa... :yeah:

Loup de Mer
5th July 2014, 17:40
multumesc de aprecieri. cred ca democratia nu poate functiona fara oameni informati.

inca un amanunt interesant. unele din dialectele vorbite de șvabii bănățeni se aseamana cu cele vorbite in Franken

Cu placere, desi nu era un compliment, dupa cum nu era nici ironie.
Doar o constatare, de genul ca numai un neamt poate sa raspunda la o gluma cu o informatie.

delaparis
5th July 2014, 18:45
Cu ocazia meciui asta s-au intamplat mai multe lucruri in echipa Frantei ceea ce dovedeste ca problemele nu s-au rezolvat 100% fata de acum 4 ani.
In primul rand A fot o problema intre antrenor si Benzema care a revendicat postul de atacant central ceea ce a obligat pe Despchamps sa-l scoata pe Giroud. S-a vazut clar in meciul trecut cum Benzema s-a tarat prima repriza apoi cand Giroud a iesit si-a dat drumul la joc.
Apoi presa a tot sacait echipa cu "revansa 1982" si a pus o presiune inutila pe jucatori, jucatori care in majoritate nici nu erau nascuti pe vremea aia. Generatia Sakho & co au raspuns pe buna dreptate "ce treaba avem noi ca Platini a pierdut calificarea in 1982 si Batiston a fost accidentat de Schumacher etc ..."
In cele din urma a izbucnit un conflict intre jucatori aflati la o varsta care nu le mai permite sa spere alt turneu final si generatia Pogba care se pregateste pt 2016. Pentru tineri aici era doar un turneu de pregatire pe cand pt batrani asta era ultima sansa sa castige un trofeu cu nationala.
Deci probleme iar la nationala si iar lipsa de performanta.

Despre meci se poate recunoaste ca Germania a jucat exact ce trebuia, un mijloc solid si tehnic, o aparare cam lenta dar eficace si un portar excellent.
Prima jumatate de ora dominata de nemti apoi totul s-a echilibrat in joc dar ocaziile francezilor fara convingere nu s-au transformat in gol, poate chiar meritat.
Germania merge mai departe si are toate sansele contra Braziliei care acum plange dupa Neymar.

Johnny D
5th July 2014, 18:52
Delaparisule, condoleantele mele!
Dar ai fost avertizat ca asa va fi, sa fim sinceri!;)

Hingherul
5th July 2014, 19:03
parizianul are cocosul cam ciufulit sau mi se pare mie? :))

iulian_1976
6th July 2014, 00:07
nu stiu care e legatura. te referi la faptul ca si acolo se vobeste germana? in regiunea autonoma Trentino/Südtirol germana e limba oficiala alaturi de italiana si ladina. cei de acolo vorbesc niste dialecte tiroleze. dialecte tiroleze vorbesc si unele comunitati germane din Banatul Montanistic. asta sa fie legatura?

Regina Sisi a trimis in Banat sa-i invete pe romani bunele maniere :) germani&austrieci din mai multe regiuni,in general sudul Germaniei si ceva Austria vecinatate cu Germania si Elvetia,punctul extrem ar fi Bregez.

Germana svabilor din Banat este de...balta gen:
<< -Jürgen kommst zu Hause !>>
Binenteles mandria banateana a ramas :)

Franz
6th July 2014, 13:00
Germana svabilor din Banat este de...balta gen:
<< -Jürgen kommst zu Hause !>>
referitor la de balta: sunt de alt parere. ce ar fi o limba fara dialecte? daca s-ar vorbi numai herrisch, germana ar fi mult mai saraca

Franz
6th July 2014, 13:01
numai un neamt poate sa raspunda la o gluma cu o informatie.
nu pot confirma nici infirma aceasta afirmatie :) doar ca din propria experienta stiu ca aparentele pot insela

Cristyniku
6th July 2014, 13:15
Hai ca delaparis a facut o analiza obiectiva si rationala:P.
WTF? Un CM sa-l consideri turneu de pregatire:))? Baietii astia cred ca nu apreciaza suficient ceea ce au.

Iulian.
6th July 2014, 20:08
...
Apoi presa a tot sacait echipa cu "revansa 1982" si a pus o presiune inutila pe jucatori, jucatori care in majoritate nici nu erau nascuti pe vremea aia. Generatia Sakho & co au raspuns pe buna dreptate "ce treaba avem noi ca Platini a pierdut calificarea in 1982 si Batiston a fost accidentat de Schumacher etc ..."

In cele din urma a izbucnit un conflict intre jucatori aflati la o varsta care nu le mai permite sa spere alt turneu final si generatia Pogba care se pregateste pt 2016. Pentru tineri aici era doar un turneu de pregatire pe cand pt batrani asta era ultima sansa sa castige un trofeu cu nationala.
Deci probleme iar la nationala si iar lipsa de performanta.
...


Chestia asta cu "revansa" ne-o putem permite noi, ca suporteri.
Dar am vazut si eu ca presa i-a tot sacait cu tot felul de intrebari legate de "revansa".
In presa franceza (mai ales) asta e o adevarata "boala", obsesie.

Poate sunt interesati de trafic/rating, posibil, dar e si stilul presei franceze, care altminteri e specialista in multe lucruri bune (.. si la ce e de laudat, bravo lor .. dar "comparatiile excesive" si poate "dorul de revansa" le fac probleme lotului francez...)

La germani nu se vede asta. Si e una din explicatiile calmului lor extraordinar.
E relevanta o replica a (antrenorului) Beckenbauer data unui reporter mai tanar, care a amintit de niste "zvonuri" despre "gruparea Rummenigge si gruparea Schumacher" ... "Kaiserul" a spus cam asa : "va vad tanar, banuiesc ca aveti planuri mai mari de viitor in presa sportiva".
Deci la nemti nici daca sunt probleme nu se discuta despre ele. La francezi orice nimic este tocat zilnic. Si e pacat...

Loup de Mer
6th July 2014, 20:23
referitor la de balta: sunt de alt parere. ce ar fi o limba fara dialecte? daca s-ar vorbi numai herrisch, germana ar fi mult mai saraca

E o parere sanatoasa, dar germanii din Romania se uniformizeaza din proprie initiativa. Asa se pare. Sasi, svabi, germani dobrogeni, toti invata germana standard, nu limba materna. Dialectele sunt aproape disparute.

Offtopic, da, scuze, puteti muta mesajul/discutia.

Franz
6th July 2014, 21:14
chiar daca e off-topic: e un fenomen natural in comuntati mici si dispersate. nu poti vorbi dialectul tau decat cu cei din satul tau care te inteleg. cu altii care nu sunt din satul tau folosesti germana literara. daca te-ai mutat la oras slabe sanse sa mai iti vorbesti dialectul

iulian_1976
6th July 2014, 23:20
Cu ocazia meciui asta s-au intamplat mai multe lucruri in echipa Frantei ceea ce dovedeste ca problemele nu s-au rezolvat 100% fata de acum 4 ani.
In primul rand A fot o problema intre antrenor si Benzema care a revendicat postul de atacant central ceea ce a obligat pe Despchamps sa-l scoata pe Giroud. S-a vazut clar in meciul trecut cum Benzema s-a tarat prima repriza apoi cand Giroud a iesit si-a dat drumul la joc.
Apoi presa a tot sacait echipa cu "revansa 1982" si a pus o presiune inutila pe jucatori, jucatori care in majoritate nici nu erau nascuti pe vremea aia. Generatia Sakho & co au raspuns pe buna dreptate "ce treaba avem noi ca Platini a pierdut calificarea in 1982 si Batiston a fost accidentat de Schumacher etc ..."
In cele din urma a izbucnit un conflict intre jucatori aflati la o varsta care nu le mai permite sa spere alt turneu final si generatia Pogba care se pregateste pt 2016. Pentru tineri aici era doar un turneu de pregatire pe cand pt batrani asta era ultima sansa sa castige un trofeu cu nationala.
Deci probleme iar la nationala si iar lipsa de performanta.

Despre meci se poate recunoaste ca Germania a jucat exact ce trebuia, un mijloc solid si tehnic, o aparare cam lenta dar eficace si un portar excellent.
Prima jumatate de ora dominata de nemti apoi totul s-a echilibrat in joc dar ocaziile francezilor fara convingere nu s-au transformat in gol, poate chiar meritat.
Germania merge mai departe si are toate sansele contra Braziliei care acum plange dupa Neymar.

Se observa ca esti nitel afectat :rolleyes:

Dupa mine Didier a facut tot ce trebuie,mingea ajungea unde trebuie in careul Germaniei sigura chestie trebuie sa ai jucatori de certa valoare in fata
-un exemplu din meci:sa poti suta din voleu si sa nimeresti si poarta si sa mai prinzi si un unghi sa depasesti portarul.

Benzema este ok insa este departe de ceea ce are nevoie Franta;un jucator foarte util si care se incadreaza in cerinte este Valbuena,foarte putin.

Inca ceva o mare parte se observa ca vin poate pentru faima, nu ii simt ca joaca sub tricoul nationalei Frantei,au alte motive.

cimitiru' ghencea
7th July 2014, 09:48
la francezi se simte nevoia de o infuzie de sange proaspat.actualii emigranti par sa fi fost asimilati prea bine...:D
cu exceptia notabila a lui pogba,desigur ,un tanar frumos ca limba rusa si naravas ca un cal indian...:D

delaparis
7th July 2014, 10:52
Pt cine intelege ce vede e clar ca Franta are o nationala in constructie si pe drumul bun. :)
Meciul a fost foarte strans desi s-a jucat intre o echipa la apogeu (Germania) si una in devenire. Daca ne gandim bine golul a fost inscris la o faza fixa unde apararaea centarala franceza a cedat din lipsa de experienta. Media de varsta Sakho si Varane este de 22 ani :rolleyes:. Cand Franta a fost campioana mondiala in 1998 apararea centrala era cu Blanc (32 ani) si Desailly (29 ani).
Daca Franta avea o aparare cat decat mai experimentata poate ca se ajungea la penalty si cine stie ce se putea intampla ... :D

phife
7th July 2014, 11:02
Pt cine intelege ce vede e clar ca Franta are o nationala in constructie si pe drumul bun. :)
Meciul a fost foarte strans desi s-a jucat intre o echipa la apogeu (Germania) si una in devenire. Daca ne gandim bine golul a fost inscris la o faza fixa unde apararaea centarala franceza a cedat din lipsa de experienta. Media de varsta Sakho si Varane este de 22 ani :rolleyes:. Cand Franta a fost campioana mondiala in 1998 apararea centrala era cu Blanc (32 ani) si Desailly (29 ani).
Daca Franta avea o aparare cat decat mai experimentata poate ca se ajungea la penalty si cine stie ce se putea intampla ... :D

la apogeu?
Germania are vedete care mai prind 2 campionate mondiale lejer si in plus sunt niste mega talente care nu au fost inca la mondiale..

Loup de Mer
7th July 2014, 11:20
chiar daca e off-topic: e un fenomen natural in comuntati mici si dispersate. nu poti vorbi dialectul tau decat cu cei din satul tau care te inteleg. cu altii care nu sunt din satul tau folosesti germana literara. daca te-ai mutat la oras slabe sanse sa mai iti vorbesti dialectul

Tot un fenomen natural e si boala. Parerea mea e ca sasii si svabii erau suficient de numerosi cat sa-si conserve identitatea si limba, chiar pe plan literar. Problema e complexa, deci sa nu intram in detalii, mai ales ca e offtopic.
Dialectul se poate pastra prin cultivarea traditiilor, folclorului specific etc., chiar cu o nuanta inovatoare. De Craciun il ascultam (de voie, de nevoie) pe Hrusca, cantand in grai maramuresean colinde adaptate in stil folk.

Cunosc personal germani nativi care nu stiu deloc limba germana, precum si romani sadea care isi dau copiii la scoala la sectia germana, sa invete germana ca limba materna. Hai sa nu comentez asta.

Acum ontopic: Germania s-a chinuit, Argentina s-a chinuit, deci e posibil sa se califice ambele si sa vedem o reeditare a finalei Italia 90.

delaparis
7th July 2014, 11:42
la apogeu?
Germania are vedete care mai prind 2 campionate mondiale lejer si in plus sunt niste mega talente care nu au fost inca la mondiale..

Jucatorii lor de baza au disputat CM 2010 si unii chiar si CM 2006.
Lahm, Mertesacker, Schweinsteiger, Özil, Khedira, Podolski, Neuer etc ... au mult mai multa experienta decat orice formula a echipei Frantei la aceasta edite.
La francezi doar Landreau, Sagna, Lloris si Evra putem spune ca sunt experimentati dar nu cine stie ce in CM.

phife
7th July 2014, 12:01
Jucatorii lor de baza au disputat CM 2010 si unii chiar si CM 2006.
Lahm, Mertesacker, Schweinsteiger, Özil, Khedira, Podolski, Neuer etc ... au mult mai multa experienta decat orice formula a echipei Frantei la aceasta edite.
La francezi doar Landreau, Sagna, Lloris si Evra putem spune ca sunt experimentati dar nu cine stie ce in CM.

dintre cei mentionati de tine doar lahm , neuer , schweini si podolski au fost de baza.
per inca mi se pare overrated , khedira nu a fost de baza niciodata si ozil are 25 de ani.
da , la urmatorul mondial probabil ca lahm , mertesacker , schweinsteiger , klose , podolski si poate neuer nu vor mai evolua.

dar exista inlocuitori.

dardar_3
7th July 2014, 13:07
Franta-Germania a fost pe alocuri plictisitor. Era de asteptat sa fie o lupta apriga la mijloc insa ma asteptam la mai mult fotbal.
Nemtii scriau ca ei au jucat inca o data in 10 oameni, Oezil plimbandu-se inca o data pe teren.
Inafara de meciul cu Portuglia (pe care l-am ratat din pacate) nu am fost impresionat de jocul lor. Muller a fost un impiedicat tot meciul si fara Neuer in poarta Germania era out inca de la meciul cu Algeria.

Franta are portari de seama in campioantul intern (Ochoa, Eneyama, Sirigu) dar parca Lloris a gafat la meciul asta si nu mi s-a parut sigur pe el in niciun meci, drept dovada ca elvetienii i-au dat vreo 2 boabe si nigerienii au fost opriti miseleste de arbitru. :D
E adevarat ca Franta e in constructie (sa nu uitam ca 3 reprize din 4 erau out in defavoarea Ukrainei la baraj) insa asta nu scuza cu nimic jocul de ***** practicat in sferturi de campionat mondial.

Sontac, sontac Germania va ajunge in finala, unde sper sa o intalneasca pe Olanda. Low ala mi se pare un cretin ca-l tine pe Schurlle pe banca dar pana la urma e jucaria lui. :ok:

iulian_1976
7th July 2014, 16:41
Pt cine intelege ce vede e clar ca Franta are o nationala in constructie si pe drumul bun. :)... :D

Binenteles in 2 ani se pot intampla multe,un sfert de finala in 2016 poate, insa o finala cu echipa asta eu nu am incredere.
Poate mai vin alte nume noi,mai talentati si mai cu ceva inimia pentru nationala Frantei.

delaparis
7th July 2014, 16:53
Din urma vin multi. Generatia lui Pogba a fost campioana mondiala U20 in 2013 totusi :rolleyes:
Acolo sunt Areola,Pogba, Digne, Umtiti, Kondogbia, Thauvin, Bahebeck la care se adauga Alessandrini, Griezmann etc ...
Problema vine de la cei care aduc experienta teoretic dar care nu au castigat mai nimic. Cabaye, Lloris, Sagna, Evra, Benzema & co sunt slabi si foarte ingamfati

dardar_3
7th July 2014, 18:17
Asa e... au o generatie de pusti incredibila cei de la Franta. Insa nu sunt singurii!!! Belgia cu putina experienta puteau castiga fara probleme mondialul asta la ce lot au. Va fi un EURO2016 foarte interesant.

delaparis
7th July 2014, 22:14
... sa speram. Poate Anglia si Italia sa-si refaca echipe competitive si sa avem din nou spectacol cu marii Europei. Spania nu cred ca se va reface asa repede.
Apoi Franta are prostul obicei sa castige orice turneu pe care-l organizeaza :D

bogdan_nj
7th July 2014, 22:51
Areola,Pogba, Digne, Umtiti, Kondogbia, Thauvin, Bahebeck la care se adauga Alessandrini, Griezmann etc ...

Astia carui trib apartin ? :D Nume frantuzesti unul si unul :D

Astept momentul in care vom vedea un Popescu, Ionescu intr-una din nationalele mari ale lumii :D

TheIceMan
7th July 2014, 22:58
Astia carui trib apartin ? :D Nume frantuzesti unul si unul :D

Astept momentul in care vom vedea un Popescu, Ionescu intr-una din nationalele mari ale lumii :D

Cat pe ce sa vezi pe Maxim la Deutschland sau a fost piturca perspicace in problema asta... sau nu a fost ala?

Cel mai probabil o sa vezi in natioanla USA sau Canada. :D

Daca era Romania putere coloniala... sa nu vina Osman Pasa peste noi... in loc sa faca unire efemerlica daca Mihai Viteazul se orienta pe corabii, pe la anul ala si-au tras colonie si spaniolii si portughezii si francezii... olandezii la fel, englezii aveau deja de mult. Daca mai exista o singura alta tara pe lume unde limba oficiala sa fi fost romana, indiferent unde, o insula in pacific, whatever, atunci 1/2 din po****tia Romaniei ar fi emigrat acolo pe vremea lui ceausescu.

delaparis
7th July 2014, 23:17
Astia carui trib apartin ? :D Nume frantuzesti unul si unul :D


Florian Thauvin si Lucas Digne sunt francezi de cel putin 6 generatii... ceea ce e maxim in tara asta :)
Digne chiar inseamna "mandru" pt informatia ta :D

Apoi trebuie stiut ca generatiile de emigranti au avut posibilitatea in Franta sa-si pastreze numele de origine cand au devenit francezi acum cateva generatii spre deosebire de alte tari colonialiste.
Uite, tu chiar crezi ca Edgar Davids sau Clarence Seedorf aveau strabunici care se numeau in stilul asta? :rolleyes:

Jeleul
7th July 2014, 23:30
Inca mai plangi bre' ? :D

delaparis
7th July 2014, 23:43
De ce sa plang?
PSG e campioana si la anul :D

Jeleul
7th July 2014, 23:49
Am auzit ca se ieftineste petrolul de la anu, deci se desumfla si PeEsJeu. :D

TheIceMan
7th July 2014, 23:51
Am auzit ca se ieftineste petrolul de la anu, deci se desumfla si PeEsJeu. :DNu vad care-i legatura :D

Jeleul
7th July 2014, 23:53
O sa se smiorcaie qatarezu un pic mai mult pe aici, prin gradina. :D

delaparis
7th July 2014, 23:56
Nu vad care-i legatura :D

Cu CM Brazilia 2014? :D
Nimic, doar Jeleul spera sa-i cumpar U Cluj acolo dar nu mai stie unde sa posteze de disperare :)

SwedishMafia
8th July 2014, 00:01
Nu am inteles de ce deschamps l-a introdus pe giroud in min 82....oricum germana conducea 1-0 din min 12.Franta are un mijloc subevaluat de fani.Cu pogba, matuidi, cabaye, ii vad intre primele 3 echipe la euro 2016.Superba parade lui neurer la sutul lui benzema.

delaparis
8th July 2014, 00:16
A incercat sa forteze pe final cu fizic sperand ca fundasii nemti sunt obositi. Oricum nu avea solutii pt meciul asta in caz ca scenariul e defavorabil asa cum a fost. Franta avea o sansa daca marca prima si domina prima repriza in viteza si precizie. Nu a fost sa fie deci Germania a castigat normal.

SwedishMafia
8th July 2014, 00:31
Sakho s-a accidentat in timpul meciului?Altfel nu are logica de ce koscielny l-a inlocuit...
Valbuena e un jucator preferat al lui deschamps de pe vremea cand antrena OM?Am vazut ca valbuena executa loviturile de la coltz, e un jucator decent,insa cand te conduce Germania, mai bine il inlocuia cu cabella care are viteza, tehnica.Griezmann a vrut sa faca multe, nu i-a iesit.
Lahm ramane un fundas dreapta.Numai unu ca guardiola il poate vedea la mijloc.

iulian_1976
8th July 2014, 00:33
Orice lucru are si reversul sau in momentul de fata piata africana nu a mai produs ceva notabil astfel si Franta sufera,apoi naturalizatii
trag pentru bani nu au nici o tragere spre nationala.

Cred ca Ligue 1 poate propune jucatori pe anumite posturi care sa joace la mari cluburi,in nici un caz o garnitura pentru nationala;
pe scurt jucatorul francez ideal actual:
-alearga bine adica "uda tricoulu''
-este agresiv
-isi face treaba super doar pe postul lui
-este oportunist si concurent chiar cu colegii din propria echipa

Nu este inteligent,nu sta bine in teren,nu stie sa isi dozeze efortul,nu isi suplineste colegii insa compenseaza prin calitatile de mai sus.
De aici trageti voi concluzia ce poate iesi per ansamblu o echipa de genul.

cimitiru' ghencea
8th July 2014, 09:21
sunteti cam rasisti...:D
n-ati auzit ca jucatorul francez ideal este demn (digne) si are 5-6 generatii de guillaumi si cedrici in familie ?:D