PDA

View Full Version : Competitii junioare/juniori 2014



mikeyy
18th June 2014, 23:10
Campionatul National pe echipe al junioarelor/juniorilor, categoriile I si II

Data: 20 iunie (fete) si 27 - 28 iunie (baieti)
Locatie: Onesti, Sala Polivalenta "Nadia Comaneci"

Mult succes tuturor! :yes:

Deanna
29th July 2014, 23:12
In perioada 17-24 august se va desfasura concursul de gimnastica artistica din cadrul Jocurilor Olimpice ale Tineretului (Nanning, China). Romania va fi reprezentata de Laura Jurca.

lalalilu
30th July 2014, 10:36
Nu pot sa cred ca nu e si Andreea Iridon acolo. imi place atat de mult de ea... :(

Cata_RB
30th July 2014, 13:30
Fiecare tara are dreptul la o singura gimnasta, deci nu puteau merge amandoua.

lalalilu
30th July 2014, 17:13
Fiecare tara are dreptul la o singura gimnasta, deci nu puteau merge amandoua.
AA ! ce chestie. Eram sigura ca motivul tinea de faptul ca Iridon nu s-a calificat sau asa ceva. Eram convinsa ca in anii precedenti am fost cu mai multe gimnaste.

Cata_RB
30th July 2014, 18:44
Probabil confunzi cu EYOF (European Youth Olympic Festival) :) Acolo da, sunt mai multe gimnaste. Precendenta (si prima) editie de YOG (Youth Olympic Games) a fost in 2010, la Singapore, cu Diana Bulimar ca reprezentanta.

degetica
30th July 2014, 18:44
a fost ceva „lupta” intre cele doua, in sensul ca ambele aveau sanse mari. Laura a fost mai constanta la AA la europene.
Andreea tot brambureste paralele, desi este f dotata p acest parat.
Si preferata mea tot Iridon este.
Dream team pt Olimpiada ar fi pt mine Iordache, Bulimar. Munteanu, Iridon si Jurca.

lalalilu
31st July 2014, 11:55
Probabil confunzi cu EYOF (European Youth Olympic Festival) :) Acolo da, sunt mai multe gimnaste. Precendenta (si prima) editie de YOG (Youth Olympic Games) a fost in 2010, la Singapore, cu Diana Bulimar ca reprezentanta.
da, asa e. Confund. Sorry. Se vede treaba ca am pierdut contactul cu gimnastica. Erau vremuri cand le stiam mai bine. :(



Dream team pt Olimpiada ar fi pt mine Iordache, Bulimar. Munteanu, Iridon si Jurca.
da, clar. :ok:

degetica
2nd August 2014, 15:36
sau sa vedem poate ne face o surpriza Ciurusniuc in locul Laurei Jurca

mikeyy
2nd August 2014, 17:36
Ciurusniuc nu e eligibila fiind nascuta in 2000. Pentru YOG intra doar gimnastele 1999.

degetica
2nd August 2014, 18:20
ma refeream la Rio :)
Imi plac ambele Andreee mici fff mult.

crisloregym
6th August 2014, 11:40
Sabina, te rog nu mi le lasa pe Andra Stoica si pe Anda Butuc pe dinafara!!!! Doamne, de am putea duce 2 echipe la Rio!!! Dar sa vedem cu ce ramanem si pana la Rio, probabil ca nu vor mai fi toate fetele in "efectiv" atunci si cu siguranta nu vor fi toate apte, din pacate:(

degetica
6th August 2014, 20:47
of, da. Sunt grozave si cele doua. Da Doamne sa fie sanatoase....

Deanna
12th August 2014, 01:23
Ca tot vorbeati de Andra - interviu pe drumul spre Rio :) http://puzzlegym.ro/2014/08/drumul-spre-rio-x-andra-stoica/

crisloregym
15th August 2014, 23:51
Da...sper ca antrenorii sa stie sa o valorifice. E pur si simplu grozava, pe mine m-a cucerit iremediabil la Sofia:)

Deanna
16th August 2014, 00:03
Poza cu Laura la YOG - antrenamentul pe podium. via Facebook FIG

https://www.facebook.com/fig.gym/photos/a.10152654470303277.1073741846.146253743276/10152659192238277/?type=1

mikeyy
17th August 2014, 13:38
Prezentarea principalelor favorite la YOG: Laura Jurca (Romania), Flavia Saraiva (Brazilia), Seda "Tutankhamon" (Rusia), Wang Yan (China) si Ellie Downie (Marea Britanie): http://fangymnastics.com/2014/08/17/yog-nanjing-2014-preview-competitia-feminina/

mikeyy
17th August 2014, 18:41
Giarnni Regini - Moran (Marea Britanie) a terminat pe locul 1 concursul de calificare pentru individual compus la YOG. Pentru cine nu-l cunoaste, Giarnni e dublu campion european de juniori (cu echipa si la sol) si medaliat cu argint la sol, rezultate obtinute anul acesta la Sofia.

https://pbs.twimg.com/media/BvPsqfpCAAAfDLo.jpg

Marty R.
17th August 2014, 19:19
Este foarte bun la sol pentru virsta lui :yes:

mihafrancisc
18th August 2014, 07:53
Bafta Laura astazi!
Hai Romania!

Ma uit acum la prima subdiviziune, arbitrajul merge foarte greu in special la barna. Aproape la fiecare barna se consulta cu arbitri de referinta (sper ca asa le spune). Asteptarea de 5-10 minute. Sper sa fie mai bine urmatoarele subdiviziuni.

monalexa
18th August 2014, 10:43
Multa bafta, Lauricaaaa!

Alina Nicoleta
18th August 2014, 13:34
Scumpa de ea incepe in 30 min. Sa ii trimitem toata energia noastra!!

monalexa
18th August 2014, 14:45
Laura la paralele 12.800 din 5.5. S-ar putea sa o fi atins Adela, altfel nu inteleg E-ul mic.
La barna 13.350

Seda 13 la paralele, 12 si ceva la barna din 5.5, a ratat saltul intins

Flavia Saraiva, 13.200 din 5.6 cu ratare la BB, o da afara pe Seda din finala la barna deocamdata

monalexa
18th August 2014, 15:27
Seda 13.150 la sol
Saraiva 13.650 la sol
Laura 12.700 din 5 la sol

monalexa
18th August 2014, 15:49
Saraiva 52.75 total
Laura 53.25

Alina Nicoleta
19th August 2014, 17:27
Laura in toate finalele, desi a avut nota micuta la sol, iar la barna a usurat din mers exercitiul. In schimb un paralel bun cu tsuka:D si la sarituri a avut mici probleme, deci se poate mai bine in finale.

Interviu cu Adela Popa
http://www.agerpres.ro/sport/2014/08/19/jocurile-olimpice-de-tineret-laura-jurca-in-cinci-finale-la-gimnastica-artistica-11-57-25

camigym
19th August 2014, 17:44
La ce ora (a Romaniei) incepe maine concursul Laurei?

Alina Nicoleta
19th August 2014, 17:47
La ce ora (a Romaniei) incepe maine concursul Laurei?

Cred ca tot ora 14.00.

mikeyy
20th August 2014, 12:33
Tare, Laura! Cu incredere si fara emotii. Sus pe podium cu tine! :ok:
De asemenea, bafta Flaviei Saraiva si lui Ellie Downie....as vrea ca ele sa urce alaturi de Laura pe podium! In mod normal as fi optat si pentru Seda, insa mi s-a parut strigator la cer cum au arbitrat-o la sarituri in calificari.

Alina Nicoleta
20th August 2014, 12:54
Tare, Laura! Cu incredere si fara emotii. Sus pe podium cu tine! :ok:
De asemenea, bafta Flaviei Saraiva si lui Ellie Downie....as vrea ca ele sa urce alaturi de Laura pe podium! In mod normal as fi optat si pentru Seda, insa mi s-a parut strigator la cer cum au arbitrat-o la sarituri in calificari.

Vorba ta, Mihai, era atat de ciudata saritura si i-au dat o nota mai mult decat buna..

Dar sa fie bine pt noi si Tare Laura, restul nu conteaza!!! Laura poate face mai bine!!!!!

iulia_p
20th August 2014, 13:03
Tare Laura!!! Locul tau e pe podium, si tu stii asta :)

Ana_Kitano
20th August 2014, 13:58
A inceput..Hai Laura!!! Cat mai sus!!!!

iulia_p
20th August 2014, 14:30
Uau, chinezoaica are Rudi?

Ana_Kitano
20th August 2014, 15:07
Eu nu inteleg de ce a luat Laura atat de putin la paralele,sincer..a tras cu dinti ..nu prea ma pricep eu la notare si la dificultatea elementelor dar mie mi s-a parut un exercitiu de o nota mai mare....

iulia_p
20th August 2014, 15:13
Eu cred ca vad decalat. Cat a luat Laura?

Acum am vazut exercitiul... Nici eu nu ma pricep prea tare, dar cred ca a gresit destul de tare catre final, dupa care a improvizat.

lalalilu
20th August 2014, 15:23
Laura a luat 12. 300 la paralele.Mai putin decat in calificari. Nu cumva a incercat sa isi adauge dificultate?

iulia_p
20th August 2014, 15:27
Eu am avut senzatia ca a gresit si apoi a adaugat o desprindere pentru a lua o nota decenta. Dar a fost o impresie.

degetica
20th August 2014, 15:29
avand in vedere ca a luat 6.8 la executie a gresit cam rau. s-a cam chinuit cu exercitiul ala :(( iar notarea este ffff stricta.

mihaidascalescu
20th August 2014, 15:33
a tras cu dinti .....
Exact, si cind tragi cu dintii executia e la pamint.

lalalilu
20th August 2014, 15:35
Eu am avut senzatia ca a gresit si apoi a adaugat o desprindere pentru a lua o nota decenta. Dar a fost o impresie.
Mie mi s-a parut ca a adaugat o intoarcere pe bara de sus, dar totul a avut un aer asa de improvizatie. Cel putin in a doua parte a exercitiului. Ca si cum nu a urmat suita logica de elemente pe care le executa de obicei.

Exact, si cind tragi cu dintii executia e la pamint.
NU. Cand trangi cu dintii arata ca ai vointa. Asta e mare lucru.

degetica
20th August 2014, 15:39
a tras ca nu cada de pe aparat si sa nu ia o nota si mai mica. adica si-a pastrat sangele rece cat a putut.

mihaidascalescu
20th August 2014, 15:43
Abdelaziz a tras un Tkatchev imens si in general o executie faina. Cind compari cu ce-am vazut la Laura nu poti sa nu te intrebi de ce persista cu antrenori romani la paralele. Si antrenoarea vine foarte aproape la a o atinge in BB exercitiu.

lalalilu
20th August 2014, 15:50
Vai ce nota mica la barna: 13 000. NU pot sa cred.

iulia_p
20th August 2014, 15:53
Abdelaziz a tras un Tkatchev imens si in general o executie faina. Cind compari cu ce-am vazut la Laura nu poti sa nu te intrebi de ce persista cu antrenori romani la paralele. Si antrenoarea vine foarte aproape la a o atinge in BB exercitiu.
Mie Laura mi se pare mai buna decat componente ale echipelor din trecut ale Romaniei la paralele.
Acum... din cate stiu eu, fara paralele nu putem concura pe echipe, asa ca e necesar sa includem aparatul in pregatire.

lalalilu
20th August 2014, 15:55
Acum trebuie sa faca solul vietii ca sa urce pe podium.

mihaidascalescu
20th August 2014, 15:56
NU. Cand trangi cu dintii arata ca ai vointa. Asta e mare lucru.
E de aplaudat ca s-a tinut tare. Punctul meu e ca te tii tare dar executia sufera mult de aia nota E mica.

degetica
20th August 2014, 15:57
nu mai are cum, asta e. arbitrele nu o prea plac la concursul asta
oricum, desi e o scumpete de fata,. n=o sa inteleg niciodata de ce nu au trimis-o pe Iridon. sper ca e ok cu sanatatea...

iulia_p
20th August 2014, 15:57
Acum trebuie sa faca solul vietii ca sa urce pe podium.
Eu sper din toata inima sa faca un sol frumos, de care sa fie multumita :)

E la un punct de Saraeva, de pe locul 3, iar aceasta e foarte buna la sol. Sanse de medalie sunt foarte putine...

lalalilu
20th August 2014, 16:00
nu mai are cum, asta e. arbitrele nu o prea plac la concursul asta
oricum, desi e o scumpete de fata,. n=o sa inteleg niciodata de ce nu au trimis-o pe Iridon. sper ca e ok cu sanatatea...
Iridon nu e inca solida dpv psihic ca sa faca fata unui asa concurs.
Iar in privinta Laurei, nu cred ca e chestie de preferinta a a arbitrelor. La paralele cred ca e justificata nota. Poate si la barna, dar sa ne explice cineva unde au fost pierderile mari fata de calificari. Oricum a urcat pe barna cu mai multa frica decat in prima zi.

degetica
20th August 2014, 16:05
gimnastica Laurei nu are neaparat ceva special... in afara ca e super dragalasa si ca are suruburile f curate, nu prea se distinge prin ceva, asta e adevarul.

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:07
Iar in privinta Laurei, nu cred ca e chestie de preferinta a a arbitrelor. La paralele cred ca e justificata nota. Poate si la barna, dar sa ne explice cineva unde au fost pierderile mari fata de calificari.
Corect.
pierderi aici :13.000 for Jurca on BB. She missed some connections

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:09
ce fx a tras Wang. Cu doua cazaturi si tot era inaintea Laurei dupa 3/4

AntoniaA
20th August 2014, 16:10
Andreea Iridon nu s-a calificat pentru acest concurs. Una peste alta e o experienta in plus pentru Laura care a declarat ca are in pregatire elemente mai dificile pe care vrea sa le introduca in viitorul apropiat.

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:13
JAP aproape a cazut de pe podium.

degetica
20th August 2014, 16:14
Laura va fi intotdeauna penalizata le executie. sariturile artistitice sunt f indoielnice...Andreea iridon e pur si simplu perfecta dpdv tinuta
se pare ca i-a fost decclasate sariturile Laurei plus 2.5 la coborare...n-a pierdut decat 0.1 cu flicul ala scos. a fost sg conexiune ratata

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:17
Hernandez de la distanta zici cai Larisa.

lalalilu
20th August 2014, 16:21
Laura va fi intotdeauna penalizata le executie. sariturile artistitice sunt f indoielnice...Andreea iridon e pur si simplu perfecta dpdv tinuta
se pare ca i-a fost decclasate sariturile Laurei plus 2.5 la coborare...n-a pierdut decat 0.1 cu flicul ala scos. a fost sg conexiune ratata
pai la coborare avea avea 2.5, nu? Facea 3?
Daca sariturile au fost declasate inseamna ca a pierdut la dificultate, nu?

Iar cu Iridon, desi are o executie impecabila, era riscul sa nu stea pe aparate. Mi se pare logica alegerea pana la urma.

Acum e Laura. Tare!!
Dar a ratat deja :(

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:27
Muzica e excelenta dar trebuie muncit mult la executie.

degetica
20th August 2014, 16:29
adica e posibil sa ii fi declasat la dublu surub :(
da, stiu ca era riscul asta...si e f greu, o trimiti daca e mai slabuta psihic ca sa o intaresti sau nu o trimiti ca sa nu o descurajezi.
la europene Andreea a fost permanent notata mai bine ca Laura si la barna si la sol. La paralele era mai tricky (si a fost si asa...), sg aparat la care Laura exceleaza sunt sariturile.

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:38
Rusoaica cum a putut s-o imbratiseze pe Seda dupa ratare? Asta e.

Din ratari doar Ellie si-a pierdut medalia.

Ana_Kitano
20th August 2014, 16:49
...Eu am totusi niste nelamuriri..cum e posibil sa cazi de pe 2 aparate si sa fii pe locul patru ,foarte aproape de podium...mi se pare atat de nedrept ..cazi de pe un aparat,mai revii cu dificultatea..dar dupa ce cazi de pe doua??!!!...Rusoaica a meritat pe deplin ,a avut note de 14 la celelalte 3 aparate,iar solul a fost superb ,dar la chinezoaica tot nu inteleg .....Azi clar Laura a avut o zi proasta ...se mai intampla ,dar mi s-a parut foarte ambitioasa si este un lucru tare bun..abia o astept in finalele pe aparate,eu am incredere ca-si va reveni ..cred ca asta a fost un mic sut in fundulet ....pentru un pas inainte ...si nu mi-a mai placut raceala intre antrenoare si Laura ,parca vreau sa vad mai multa viata ...astea sunt doar impresiile unui iubitor de gimnastica (virgula)care nu are habar de tehnica si scoruri ..doar impresii..

mihaidascalescu
20th August 2014, 16:54
...Eu am totusi niste nelamuriri..cum e posibil sa cazi de pe 2 aparate si sa fii pe locul patru ,foarte aproape de podium...mi se pare atat de nedrept ..cazi de pe un aparat,mai revii cu dificultatea..
Ti-ai raspuns singura, revii cu D score.

degetica
20th August 2014, 16:55
A avut dificultatea cea mai mare si a doua nota la sarituri chinezoaica. la sol chiar mi s-a parut ca ar fi putut sa ia o nota mai mare!
La barna a fost perfecta dupa ce a cazut...si exercitiul e de 6.4 , in calificari luase 14.75, acuma 13.4

Ana_Kitano
20th August 2014, 17:04
Sincer sunt de acord cu voi ..sunt convinsa ca face exercitii foarte dificile ..cred ca multe gimnaste ar putea sa traga la dificultate cat mai mult ca nu conteaza daca rateaza, ca au sanse sa fie pe podium..mi se pare parca lipsa de fair-play pt gimnastele care fac si bine,si dificil si stau si pe aparate ...nu stiu de ce!mie imi plac de fel chinezoaicele dar azi parca m-a enervat tare notarea ...mi s-a parut nedrept ,cu toata dificultatea ei...

degetica
20th August 2014, 17:59
pai a fost notata corespunzator: a facut f bine la sol si sarituri, unde a luat note f mari, si prost la paralele si barna unde i s-a scazut pt cazaturi.

mikeyy
20th August 2014, 18:48
Concursul a fost umbrit de foarte multe ratari. In afara de micuta Flavia cred ca toate gimnastele au cazut. Presiunea a fost extrem de mare, iar fiecare a trait la maxim acest concurs. Rar vezi o antrenoare din Rusia atat de emotionata. Bine, cred ca nici Seda nu-si face prea des barna si si-a socat pana si antrenoarea :D

Insa ce mi-a placut a fost atmosfera. Gimnastele se felicitau, se incurajau reciproc si asa mai departe. Cred ca tuturor le-a lipsit echipa si sprijinul din partea colegelor. E greu de unul singur intr-un concurs atat de important si cu miza.

Oricum, doar in concursul baietilor vezi atat de multa voie buna. Laura a si vorbit cu brazilianca, a batut palma cu Downie cand a terminat solul, a facut cu mana la camera, a zambit. M-a bucurat tare mult sa vad ca exista socializare si interactiune cu cei din jur.

Imi pare rau ca Laura nu a prins astazi varful de forma de la Europene pentru ca ar fi meritat fara indoiala un loc pe podium. Oricum e o luptatoare si sper sa aiba noroc in finale. Sper ca pana in weekend sa-si mai regleze integralele ca sa le poata face cat mai bine. Tare, pana la capat!

Marty R.
20th August 2014, 19:29
Sae Miyagawa este de impresionat la sol, abila, springy si are o tinuta buna. Astfel de ratare nu e lucru mare. Dublu intins la ultima diagonala este tare in orice.

mihaidascalescu
20th August 2014, 21:01
Eu sper sa nu mai se vorbească despre am fi meritat. Astăzi laura na meritat. Cine a meritat a fost pe podium.

degetica
20th August 2014, 22:06
pai Mihai, nici nu avem informatii prea multe despre fete.
Nu stim cum s-au acomodat, ce fac, cum se simt la competitie, daca exista vreo mica problema de sanatate samd.
O vedem luand argint la europene si dupa aia cu doua zile mai proaste la YOG si normal ca impresia e „daca ar fi prins acea zi, ar fi meritat”.

pe de alta parte, desi e o competitie importanta, hai ca nu e chiar cea mai importanta. Tan Sixin a luat doua medalii de aur la YOG 2010 si unde e acuma? n-a facut mai nimic dupa aia, din pacate evident.
Incetisor incetisor, important e insa se porgreseze.
sper sa se intoarca macar cu o medalie la sarituri:)

mihaidascalescu
20th August 2014, 22:23
Sa fie cum zici tu.

mikeyy
20th August 2014, 22:28
Eu sper sa nu mai se vorbească despre am fi meritat. Astăzi laura na meritat. Cine a meritat a fost pe podium.

Scuza-ma, dar tu chiar nu te-ai plictisit sa tot spui despre ce sa se vorbeasca si despre ce nu? :) Daca privesti lucruri doar la suprafata e problema ta, dar pe restul lasa-ne in pace:)

mihaidascalescu
20th August 2014, 22:59
Era un substrat mai adînc care tia scăpat. De nenumărate ori si nu numai aici, cind un sportiv român ratează apare consolatia merita sa ia medalia dar nu a fost să fie. Nu ca mam săturat eu ci e dăunător chiar si pt sportivul respectiv care ar putea gindi, nui nimic eu meritam dar...... na fost sa fie.
De acolo se mai trece si la nea furat arbitrul samd.
Cine privește doar la suprafață acum?

mikeyy
20th August 2014, 23:21
Eu nu mai privesc gimnastica doar la suprafata de vreo 7 ani :) Nu conteaza, eu stiu ce am vrut sa transmit. Insa poti sa-ti exprimi punctul de vedere si fara sa zici ce si cum sa se vorbeasca sau nu. Asta voiam sa te rog.

florik2000
20th August 2014, 23:27
Sunt convinsa ca atat Laura cat si antrenorii sunt constienti ca azi a avut o evolutie mai putin buna si ca in aceste conditii nu se punea problema ca ea sa castige vreo medalie. Mie una imi place tare mult aceasta gimnasta si sper ca va avea un viitor frumos la senioare, acolo unde conteaza cu adevarat:yes:
Din curiozitate, stiti cumva daca antreneaza si o a doua saritura, sau doar DTY?

mihaidascalescu
20th August 2014, 23:30
Tu chiar nu intelegi? În fraza a treia am explicat de ce nu e bine. Tu se pare ca crezi ca e bine. de ce nu spui aici de ce? Și dacă ai dreptate facem ca tine.

mikeyy
20th August 2014, 23:52
E in regula, iti respect punctul de vedere, nici nu intentionez sa dezvolt un dialog :) Indiferent ca e bine sau rau, oamenii isi pot expune parerea, chiar daca ajung sa spuna ca arbitrii au furat si asa mai departe. E dreptul lor, fiecare priveste din propria perspectiva. Aici e un forum de gimnastica nu un forum in care tot batem moneda pe subiectul asta cu ce si cum sa vorbim. Hai sa vorbim de 1080-ul neintors al Saraivei, de D-ul Laurei de la barna de astazi, de carisma braziliencei, de tinuta rusoaicei la sarituri sau despre orice alt subiect ce are legatura cu gimnastica. Daca stam la fiecare persoana sa-i spunem ce si cum sa vorbeasca....zau ca schimbam numele forumului. :D

dracsor
20th August 2014, 23:56
Laura ar fi meritat pe podium, dar nu azi. Azi nu a fost in apele ei, clar. Sa speram ca in finale o sa isi revina. Mi-ar fi placut mai multa interactiune cu Adela, dar poate camerele nu au aratat momentele cand se intamplau sau relatia lor nu e asa. Cine stie?!

Tare mi-a placut de Flavia si de japoneza. Foarte dragalase amandoua. A fost un concurs frumos si mi-a placut interactiunea dintre gimnaste. Acum 4 ani, Vika era o adevarata regina a ghetii. Doamne fereste sa socializeze. :D Acum sa vedem ce se intampla in finale.

Haidi, Laurica! Pai, se poate? Inhata niste medalii! Eeee! :D

mikeyy
21st August 2014, 00:02
That's the spirit, Alina! :)

degetica
21st August 2014, 00:08
acestea fiind zise, sper sa-i dea Laurei repede repede alt sol :P

Flavia nu a intors nici in prima zi 1080-ul.
Probabil ca o iarta pt ca este excesiv de dragalasa :D

M-am uitat pe un tabel cu inaltimile si grautatile si cica Ellie Downie are 1.62 si 59 de km.
Frate eu am 1.61 da pe bune ca la 58 de kile nu aratam asa de fit ca ea :))) ci cam grasunuca
ce inseamna sa iti cantareasca muschii :)

Seda a concurat ca o mica Mustafina. Mai are insa pana la perfectiunea Mustafinei in executie(acolo unde este :P)
Mie mi s-a parut ca chinezoaica merita mai mult decat Flavia la sol.

tot io :)) Ati vazut cand Seda ii aranja Flaviei nr de concurs? super dragalase!!!

mikeyy
21st August 2014, 00:20
Ati vazut incurajarea Mustafinei pentru Seda? "Show them who is in charge. I believe in you" Si cred ca i-a mai zis sa nu-i fie teama si ceva cu bum-bum, dar nu stia google translate sa descifreze din rusa. O fi ceva intre ele.

degetica
21st August 2014, 00:23
Pai Musty e mama lor cum ar veni :)

poate o incurajeaza si ale noastre pe Laura acu inainte de finale!! asa public si raspicat.

mikeyy
21st August 2014, 08:31
Pai Musty e mama lor cum ar veni :)

poate o incurajeaza si ale noastre pe Laura acu inainte de finale!! asa public si raspicat.

+1

Da, ar fi foarte frumos daca ar pregati ceva pentru Laura. Sa se vada spiritul de echipa, chiar si de la distanta.

crisloregym
21st August 2014, 19:15
Deci eu zic ca ieri Flavia merita sa castige. E o scumpa si jumatate, a avut super moral (mai ales ca nu are cine stie ce experienta internationala si in calificari isi luase si ea partea de greseli). Sper sa fie sanatoasa, ca va avea multe de spus la Rio.
Seda e simpatica in felul ei, e clar ca a fost mult mai bine decat in calificari....dupa barna chiar ziceam ca nu mi-as dori sa prind echipa cu Musty+Seda, ca e nasol. Insa inca mai are pana sa ajunga ca Musty, desi nu e prea departe...nu e putin sa iti iasa barna cand de obicei pici. Poti gresi la ultima diagonala daca nu ai suficienta rezistenta, daca te-ai relaxat etc.

Downie ma sperie...la Europene era in spatele Laurei (nu mai stiu, dar parca a avut concurs curat). Acum e mult peste Laura si a avut si ea ratarea ei - la un element prezentat a doua oara in concurs. Echipa Marii Britanii o sa ne puna probleme incepand cu Rio, au fete mici foarte bune, campioane europene pana la urma. Daca nu ne trezim sa ne pretuim toate fetele si sa folosim fiecare zi de antrenament ca sa ne adaugam elemente noi si sa ne consolidam ce am invatat Rio va fi prima editie din ultimii 30 de ani parca in care Romania nu va lua medalie.

Pentru mondiale sper ca va fi bine, e clar ca e nevoie de Didi in echipa, fie si ca rezerva:D Sau macar in public...Didi e stalp de baza pentru toate fetele, iar Larisa are deja prea multe pe umeri. Si e timpul ca Lari sa ia primul aur mondial din ultimii 4 ani.

Tare, Laura!!!! Capul sus, medaliile te asteapta ca fructele in pomi!

degetica
23rd August 2014, 11:34
hai Laurica!!
fara greseala, si in rest ce-o o fi o fi.

degetica
23rd August 2014, 14:12
A inceput. se uita cineva?:)
http://nanjing.ovp.olympic.tv/

iulia_p
23rd August 2014, 14:56
A inceput. se uita cineva?:)
http://nanjing.ovp.olympic.tv/Eu :)
Hai Lauraa!!!

degetica
23rd August 2014, 15:17
ma bucur ca sarit mai bine decat in calificari. Asta e cel mai important.
In conditiile in care toata lumea si-a facut treaba, nu prea avea cum sa ia medalie. Imi pare tare rau, locul 4 e cel mai greu.

iulia_p
23rd August 2014, 15:50
Si mie imi pare rau pentru Laura, e un loc greu locul 4.
Imi pare rau si pentru ca abia aici poate fi la aparatul ei cel mai bun...

mihaidascalescu
23rd August 2014, 16:00
cine nu a prins, Laura e pe la ora 12GMT aici. http://www.youtube.com/watch?v=DL7fqit-xeo
transmisia e live dar poti merge inapoi pina ajungi la 12GMT sau care e ora corespunzatoare unde sunteti.

cristina.t
24th August 2014, 14:28
Ce liniste pe forumul asta!
Hai Laura!

cristina.t
24th August 2014, 14:51
Groaznica relatia antrenor-sportiv la noi in echipa:no: Sper sa nu o vad pe Laurica concurand pentru nationala Elvetiei.

irivz
24th August 2014, 15:27
de ce spui asta?( nu am vzt nimic)

degetica
24th August 2014, 15:49
pai toti ceilalti antrenori le consoleaza, le felicita le...orice, intre Adela si Laura e asa totul fff sobru....
nu e corect sa judeci dupa transmisia TV o relatie intreaga, dar ce se vede nu se vede bine

Xtreem22
24th August 2014, 15:53
Laura locul 8 in finala la barna ...urmeaza solul dupa finala la paralele a baietilor http://nanjing.ovp.olympic.tv/

irivz
24th August 2014, 16:01
Multumesc. Incerc sa ma uit la finala de la sol. ieri mi s-a parut ok relatia, nu am simtit ceva aiurea. Cred ca Adela isi dorea medalie pt Laura si pt ea..si cu cat au scazut sansele dezamagirea nu a mai putut fi ascunsa.Cred ca sansa Laurei cea mai mare a fost in AA ....asta e.Mai e de munca.

irivz
24th August 2014, 16:02
Va mai spun o data, O Belu este maestru in a creste moralul. Antrenor ca el nu se va mai inventa....

irivz
24th August 2014, 16:22
frumos sol...nota micuta. corecta?

cristina.t
24th August 2014, 16:23
Frumos Laura! Imi place de ea ca zambeste intotdeauna.

degetica
24th August 2014, 16:31
o cam macelaresc la sariturile artistice pe Laura, dar tot mi s-a parut mai buna ca Downie!

cristina.t
24th August 2014, 16:31
Micuta Flavia a readus eleganta pe covor. M-am saturat sa vad muschiuloase care se prefac ca danseaza. Nu stiu de ce, dar Seda imi aminteste de Produnova. Acelasi dinamism, forta si mod de a concura.

degetica
24th August 2014, 16:36
e adorabila Flavia saraiva. Doar tripulul ala trebuie sa si-l regleze;) mai are timp pana la Rio

cristina.t
24th August 2014, 16:40
Felicitari Laura pentru modul in care ai concurat. Nu a fost sa fie o medalie, dar esti pe aproape. Pana la Rio mai e timp de lucrat si cizelat.

mihaidascalescu
24th August 2014, 17:38
Wow, chinezoaica a fost lipita de barna. D6.4.
Stiu ca e mai complicat de atit dar totusi, Romania singura ratare la birna.

Solul cel mai bun al ei, muzica i-a prins pe spectatori si daca ar avea si D ar fi de viitor.

degetica
24th August 2014, 18:00
pai aici nu D-ul a fost problema. locurile 1 si 2 nu au avut D mai mare!!
Cazatura de la barna nu e caracteristica si nu ma ingrijoreaza. Ce la mai cadea si Didi B la juniorat, si dupa aia a fost rock solid la barna.
.ceva s-a intamplat cu Laura la concursul asta, as vrea doar sa stim si noi ce....ca e f dubios sa se prezinte mai slab ca la europene.

cristina.t
24th August 2014, 18:22
Andreea Iridon si Flavia Saraiva vor aduce placerea de a privi un exercitiu la sol in 2016 la Rio, iar Laura veselia si placerea de a face gimnastica. Rar mi-a fost dat sa vad o gimnasta romanca care sa afiseze atata pasiune si bucurie de face gimnastica. Imi pare rau sa o spun dar in general gimnastele noastre afiseaza o fata chinuita si crispata in competitii. Laura iese din acest tipar si ma bucura tare mult acest lucru.

degetica
25th August 2014, 11:08
Mie imi place mult de asta mica Seda, ca e prietenoasa si foarte fairplay. Imi place enrgia ei, nu e crispata, e foarte expresiva. Doar trebuie sa mai curete executia unor elemente.
Downie insa, desi pare fata buna asa:), nu e la fel de interesanta...sa vedem, are timp sa mai creasca .

mihaidascalescu
25th August 2014, 13:24
Mie imi place mult de asta mica Seda, ca e prietenoasa si foarte fairplay. Imi place enrgia ei, nu e crispata, e foarte expresiva. Doar trebuie sa mai curete executia unor elemente.
Downie insa, desi pare fata buna asa:), nu e la fel de interesanta...sa vedem, are timp sa mai creasca .

Las-o sa nu mai crească că e deja gigant.

degetica
25th August 2014, 13:34
la finete ma refer :))
nu e gigant, are 1.62.

mihaidascalescu
25th August 2014, 13:52
Era doar o exagerare nerautacioasa.