PDA

View Full Version : Turul Frantei 2014



Nadalfan
15th June 2014, 22:02
Cea mai astepta cursa de ciclism va lua startul in data de 5 iulie cu o etapa in linie desfasurata pe distanta a 190 de km intre Leeds si Harrogate.Primele 3 etape se vor desfasura in Marea Britanie urmand ca restul sa se desfasoare pe teritoriul Frantei.
Inca din etapa a doua favoritii au sansa lor sa atace.Etapa e una de tipul clasicelor din ardeni fiind presarata cu catarari scurte dar foarte dure.In etapa a 5-a ne vom reintalni cu pavatele din Paris-Roubaix,urmand ca in etapa a 10-a sa avem primul test intre favoritii la clasamentul general.Etapa se incheie la Planche des Belles Filles,catarare unde Chris Froome a castigat in 2012.Alte etape cu final in catarare sunt etapele 13(Chamrousse),14(Risoul),17(Pla d'Edet),18(Hautacam).Alta etapa care va avea impact asupra clasamentului general va fi etapa a 16-a care se incheie la Bagneres de Luchon dupa Port des Bales.

Principalii favoriti la victorie sunt Chris Froome si Alberto Contador cu un plus pentru spaniolul de la Saxo Tinkoff care a avut o prestatie excelenta in Criteriul Dauphine.De asemenea,Vincenzo Nibali si Alejandro Valverde emit si ei pretentii la victorie.Alti rutieri de urmarit pentru clasamentul general sunt proaspatul castigator din Dauphine,Andrew Talansky,Tejay Van Garderen,Bauke Mollema,Jurgen Van den Broeck,Roman Kreuziger si fratii Schleck(Andy a inceput promitator Turul Elvetiei)si Thibaut Pinot.Joaquim Rodriguez va fi si el prezent la start dar nu pentru a se bate la clasamentul general ci pentru a se pregati pentru Turul Spaniei si pentru victoriile de etapa.

Eu zic ca avem toate ingredientele pentru un festin.

SwedishMafia
16th June 2014, 00:28
lequipe il acuza pe froome ca s-a dopat in TdF, si ca UCI incearca sa ascunda acest lucru. dopaj in ciclism, ce surpriza...chiar nu ma asteptam :)) Ma uit la TdF, doar dpdv turistic. :D Anul trecut, mi-au placut peisajele de pe insula Corsica!

Lordul
16th June 2014, 08:57
lupta se va da intre Froome si Contador ....ambii in forma in Dauphine...sa vedem ce va fi !

ice_girl
17th June 2014, 12:47
Votat Contador dar sper ca si Nibali sa aiba un parcurs cat mai bun:ok:
Froome nu-mi place deloc :drak:

Gaara
17th June 2014, 14:22
Eu merg pe Conta' anul asta. Cred ca a trecut iar pe carne de vita, dar mai bine el decat Froom care e asa pe fata si fara rusine...

Lordul
18th June 2014, 12:16
eu tin cu Alberto Contador desi a fost prins dopat....dar Froome e puternic ...

Nadalfan
20th June 2014, 19:17
Froome si-a pierdut cam cel mai bun locotenent pe munte din acest moment.Sergio Henao a cazut azi dimineata cand face o recunoastere a traseului ITT-ului din Turul Elvetiei si s-a ales cu o fractura de rotula.
Imi pare rau de tot de el.In momentu' de fata era cam rutieru' meu favorit.Tot ce sper in acest moment e sa mai avem ocazia sa-l mai vedem in curse.

Lordul
20th June 2014, 22:40
da nasoala accidentare

liverpool-kid
21st June 2014, 11:56
iar o sa vedem trenuletul ala plictisitor de la Sky...sper sa mai cada odata Froome si sa iasa din calcule
am votat cu Schleck, dar cred ca TFR nu au forta necesara...poate doar o victorie de etapa....
as vrea sa il vad pe Nibali cum se va descurca in TdF, cu toate ca se simte mai bine in Giro sau Vuelta..si alaturi de 2 locotenenti buni, Westra si Fuglsang
Contador va sta de la inceput pana la sfarsit in roata lui Froome, ca si in Dauphine...
Talansky, Kelderman, Majka se vor bate pe tricoul alb...pe toti ii vad in top 10 la final....
va fi un tur interesant anul acesta, mai ales ca va reveni si Tourmalet si multe alte catarari legendare
in primele etape vor fi avantajati ciclistii de clasice, precum Cance, Purito sau Kreuziger

Nadalfan
21st June 2014, 13:01
Kelderman si Majka nu vor particpa in TdF.Talansky nu mai e eligibil la tricoul alb.Nici Tejay nu mai e eligibil.Ambii au peste 25 de ani.Lupta sa va da cel mai probabil intre francezii Bardet si Pinot.Poate si Reichenbach sa aiba sanse.In rest nu prea vad pe altcineva capabil sa ia tricoul alb.Era Betancur dar datorita putorii sale nu va mai participa.....
Purito nu cred ca va fi un factor in primele etape.Probabil va lasa timp deliberat pentru a putea pleca in evadari in etapele montane din a doua si a treia saptamana.
Andy Schleck are nevoie de o minune ca sa castige turul.Nici macar nu se stie daca va fi selectionat.Cel putin asta a zis Guercilena inainte de Turul Elvetiei.Si pe langa asta a mai zis ca daca e sa fie prezent in TdF Andy in forma curenta nu are capacitatea de a se bate la clasamentul general ci mai curand la victoriile de etapa....

ice_girl
21st June 2014, 13:49
eu tin cu Alberto Contador desi a fost prins dopat....dar Froome e puternic ...
Singura diferenta e ca Froome inca nu a fost prins:rolleyes:

Lordul
21st June 2014, 17:37
oare va fi prins ?

Contador n-a recunoscut nici atunci cand a fost prins

cimitiru' ghencea
3rd July 2014, 10:12
o competitie frumoasa pentru peisaje,nu si pentru culise...nu pot sa cred ca oamenii mai pot sa creada in curatenia ciclismului dupa scandalul armstrong...

Nadalfan
4th July 2014, 21:41
Kreuziger a fost scos de Saxo din echipa din cauza unor probleme cu pasaportul biologic.Ceva valori anormale.Locul sau a fost luat de Majka.

Nadalfan
4th July 2014, 21:45
Prima etapa
http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2014/100/PROFIL.png
http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2014/100/PROFILKMS.png
http://blog.veloviewer.com/wp-content/uploads/2013/02/tour-de-france-2014-stage-1-finish-harrogate-elevation-profile.png

Foarte greu de prezis castigatorul.Cred ca va fi un sprint masiv super haotic unde celebrele trenulete se vor forma cu mare greutate.S-ar putea ca Kittel si Cav sa aiba mari probleme.Daca e sa nu castige Cav sper ca Demare sa faca surpriza.

Nadalfan
4th July 2014, 21:45
dublu post

sosososik
4th July 2014, 22:56
Si traseul ultimilor km:
http://i.imgur.com/chfTxiy.png

Tot ce sper maine e sa nu fie cazaturi, mai ales ale oamenilor de general.

Nadalfan
5th July 2014, 15:52
Pacat ca nu i-a iesit lui Jensie.Era frumos sa poarte tricoul de catarator la ultima sa participare in TdF.Totusi,poate ma contrazice pe urmatoarele catarari.

Nadalfan
5th July 2014, 16:26
Jensie at his best azi!!!!E imposibil sa nu-l iubesti cand ruleaza ca nebunu'.

sosososik
5th July 2014, 17:49
Felul in care i-a pacalit la sprintul intermediar a fost super. :D

Nadalfan
5th July 2014, 19:08
Cavendish o comite iarasi.Probabil fractura de clavicula.
Clasamentul etapei:
1.Kittel
2.Sagan
3.Navardauskas
4.Cocquard
5.Rogers
6.Froome
7.Kristoff
8.Vanmarcke
9.Rojas
10.Albasini

Frumosa actiunea lui Cancellara.Pacat ca nu i-a iesit.

resita
5th July 2014, 22:16
Cavendish o comite iarasi.Probabil fractura de clavicula.


bine ca am scapat de jegul asta, multa m**i din partea mea :rosu::rosu::rosu:

El Pistolero
5th July 2014, 22:26
Cica nu si-a rupt nimic, maine dimineata va lua o decizie. Cred ca va continua.

Nadalfan
6th July 2014, 11:40
E oficial.Cav a abandonat.Totusi,si-a cerut scuze lui Gerrans.Accidentarea e ceva mai grava decat se credea initial.
Azi e una din etapele mele favorite ale turului.Traseul e absolut delicios.Ultima catarare a zilet(Jenkins Road) are panta maxima undeva la vreo 30%.Finalul e la doar putin mai mult de 4 km inainte de final.Pentru victorie ii vad pe Sagan,Valverde si Kwiatkowski.Mai e si Gerrans dar cred ca se resimte dupa cazatura de ieri.Dintre oamenii de general cel mai mult va suferi Froome in mod normal.Contador si Nibali nu sunt rai pe pante foarte dure.Pacat ca Purito nu e in forma.Ar fi ras de toti pe Jenkins Road.
Profilul etapei de azi:
http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2014/200/PROFIL.png
Profilul ultimilor km:
http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2014/200/PROFILKMS.png

Sunt vreo 9 catarari azi.Daca o echipa va rula cu viteza maxima in ultimii 60-70 km ma astept sa fie macel.De asemenea,ma astept si la o gramada de cazaturi.

Uitandu-ma putin peste cotele de la pariuri parca ar fi de pus ceva maruntis pe Purito(cota 51) si R.Bardet(cota 67).Nibali,Froome si Contador au si ei cota 51.

Cristy RVD
6th July 2014, 14:49
Nu-l vad pe Sagan sa ajunga pana la final. Valverde da, tot pe el as merge si eu.

Nadalfan
6th July 2014, 16:07
Sagan nu e rau pe catararile scurte cu panta mare.Ma astept sa se agate cumva de oameni gen Valverde si sa-i curete la sprint.
Apropo,pana acum cel mai vizibil om din TdF e clar Purito :)))).Intotdeauna el e omul care inchide plutonul.

Cristy RVD
6th July 2014, 18:29
Superb rechinul :yeah:

Sagan a luat o teapa frumoasa azi :D

El Pistolero
6th July 2014, 18:48
I-a fraierit Nibali pe toti. :D

Nadalfan
6th July 2014, 19:48
Froome tactic e cel mai slab ciclist din istorie.Cred ca e mult sub limita cand vine vorba de inteligenta.La fel si Sagan.
Astana a dovedit ca e cam cea mai buna echipa si pe sosea nu doar pe hartie.

ichigo
6th July 2014, 21:31
pe site nu apare nimic de etapa a doua a turului frantei. singura stie despre tur este cea de ieri. eu stiam ca froome e zero la tactica. cum naiba sa te iei dupa iepuri ca fugslang sau van avermat. se vede ce nu e echipa. probabil, daca sky nu va castiga turul se va lasa cu demiteri, principalul vizat fiind david braisford.

mihaidascalescu
7th July 2014, 12:42
Ma duc la partea finala a etapei de azi. Ce poze vreti? Cu cine? Avind in vedere ca vor trece la vreo 50km/h

mihaidascalescu
7th July 2014, 20:53
maillot jaune

mihaidascalescu
7th July 2014, 21:00
si dupa ce-au trecut.

Nadalfan
7th July 2014, 21:37
Cu toate ca etapa de azi a fost una de plat o gramada de rutieri de general au pierdut timp.Cei mai importanti sunt Konig,F.Schleck si Rolland care au venit la putin peste 1 minut(am spus cei mai importanti fiindca venisera ieri cel mai bine).
Katusha cred ca va face spectacol total in munti.Purito si Spilak sunt deja mult in spate la general.Ma astept ca pe pavate sa mai piarda inca vreo 10 minute.Alti rutieri buni pe munte care deja sunt in spate la general si vor incerca sa castige o etapa sunt urmatorii:Riblon,Voeckler,Simon Yates,Taaramae,Reichenbach,D.Navarro,A.Schleck,Ste tina,Atapuma si Kruijswijk.
Daca nu vom avea parte de borduri etapele de sprint vor fi foarte plictisitoare.Kittel le va castige pe toate cu mare usurinta.

SwedishMafia
8th July 2014, 00:03
Sagan a vrut sa castige etapa de azi?Desi in ultima suta de metri era f bine pozitionat, mi-a dat impresia ca nu s-a oboist sa lupte cu germanul...

Cristy RVD
8th July 2014, 00:06
Nici n-are de ce. Kittel il bate in 11 cazuri din 10.

Jeleul
8th July 2014, 00:14
Imi pare tare rau de accidentarea micului Cav. Aveam acum niste batalii pe cinste intre el si Kittel.

mihaidascalescu
8th July 2014, 18:44
Se bucura unu ca a ieșit Cav. Bine ca de acum avem one man show. Plictisitor.

snookerinfo
9th July 2014, 01:35
Froome sau Nibali.

SwedishMafia
9th July 2014, 18:52
Dupa alte 2 cazaturi, froome s-a retras din TdF.

Nadalfan
9th July 2014, 18:56
Dupa regalul din ultima etapa din Dauphine,Franta ne surprinde din nou.Etapa de azi a fost cam cea mai nebuna din ultimii ani.Froome out.Contador deabia a ajuns la final.Boom in sfarsit arata si el ceva.Il asteptam de mult.
Favoritii ramasi la GC cu sanse la top 10.
1.Nibali
2.Fuglsang +2
3.Kwiatkowski +50
4.Van den Broeck +1.45
5.Porte +1.54
6.Talansky +2.05
7.Valverde +2.11
8.Bardet
9.Van Garderen
10.Costa
11.Pinot +2.25
12.Mollema +2.27
13.Contador +2.37
14.Nieve +3.29
15.Zubeldia +3.59
16.Frank +4.13
17.Horner
18.Ten Dam
19.Koenig +4.45
20.Rolland +5.19

Ma astept ca oameni care nu au pentru cine sa muncheasca precum Frank Schleck(nu-l vad sa traga pentru Zubeldia),Dani Navarro,Spilak,Reichenbach,Purito si Voeckler sa inceapa sa atace inca din Vosgi.Frank totusi,trebuie sa mai lase ceva timp in viitoarele etape de plat.
Sper ca cei de la Sky sa-l foloseasca cum trebuie pe Nieve.Ar fi frumos sa-l trimita in atacuri in etapele montane pentru ca mai apoi in cazul in care va fi prins sa-l mai ajute pe Porte.

miril
9th July 2014, 19:49
Cum arata o stea cazatoare:

http://static.guim.co.uk/sys-images/Sport/Pix/pictures/2014/7/9/1404915347807/Chris-Froome-gets-into-th-011.jpg

ichigo
9th July 2014, 20:25
anul 2014 este anul idiotilor de manageri si antrenori. vezi, del bosque su felipe scolari, si acum brailsford. nu stiu ce facea wiggins pe ploaie, dar totusi el a fost in paris - roubaix. s-ar putea ca froome sa mearga in vuelta, mai ales ca snt foarte multe finisuri in catarare. in le tour mizez pe nibali, care este atat catarator, cat mai ales coborator. urmatoarea etapa interesanta este cea de sambata cu finish la geradmer la muaseline pe o panta de peste 10% si parca are panta maxima de 13%, pe o distanta de 1,8 km.

Nadalfan
9th July 2014, 20:47
anul 2014 este anul idiotilor de manageri si antrenori. vezi, del bosque su felipe scolari, si acum brailsford. nu stiu ce facea wiggins pe ploaie, dar totusi el a fost in paris - roubaix. s-ar putea ca froome sa mearga in vuelta, mai ales ca snt foarte multe finisuri in catarare. in le tour mizez pe nibali, care este atat catarator, cat mai ales coborator. urmatoarea etapa interesanta este cea de sambata cu finish la geradmer la muaseline pe o panta de peste 10% si parca are panta maxima de 13%, pe o distanta de 1,8 km.

Ala cam e teritoriul lui Contador si Valverde.Cred ca acolo pot recupera lejer vreo 20-30 fata de Nibali.Sper ca Purito sa-si arate fata acolo.Il cam vad favorit la etapa daca-si intra in forma.

ichigo
9th July 2014, 21:27
n-as spune. si anul trecut in giro au fost ziduri cu pante mult mai dure, pe care rechinul le-a trecut fara probleme.

Nadalfan
9th July 2014, 21:53
n-as spune. si anul trecut in giro au fost ziduri cu pante mult mai dure, pe care rechinul le-a trecut fara probleme.

Nu prea au fost catarari cu pante dure anu' trecut in Giro.Doar Lavaredo spre final.In rest catarari cu pante de 7-8%.Plus ca in Giro s-a batut cu Uran nu cu Valverde sau Contador.Ma indoiesc ca Nibali poate sa-i faca fata lui Contador in munti.Totusi,daca il pacaleste si il distanteaza pe coborarea de pe Bales cred ca poate sa pastreze sanse la tricoul galben desi mi-e greu sa cred ca se va putea tine de Contador pe Planche des Belles Filles,Chamrousse,Pla d'Edet si mai ales Hautacam unde sunt aproape sigur ca Nibali va avea mari probleme.Rechinul mai mereu a dat distanta in a 3-a etapa de munte inlantuita.Daca mai pui ca si la contratimp Contador e peste Nibali...

Gaara
10th July 2014, 00:14
Anul asta Porte castiga TDF...

liverpool-kid
12th July 2014, 18:38
frumoasa etapa...greu pentru Nibali...daca sufera pe aceste pante mici, dupa cum era si expresia fetei...nu stiu ce va face pe marile catarari...il bate dopatul ala de Contador la orice ora

miril
12th July 2014, 18:43
Nu si dupa cum s-a comportat in prima etapa din Vosges, Porte, unde a fost distantat si de Contador si de Nibali. Superba victoria francezului Blel Kadri care a condus aprope intregime etapa dupa o evadare initiala a unui grup cinci-sase ciclisti. Nibali a fost lasat singur de echiap care s-a luptat sa-l recupereze pe Fuglusang care in ciuda ajutorului a pierdut 1min si 42 de secunde. Nu mi se pare semnificativa distantarea de 3 secunde pe ultima 100 de metri a lui Contandor. Dopati sunt toti.

liverpool-kid
12th July 2014, 18:54
poate de asta a si renuntat Froome...o fi primit un pont ca se va face un control ad-hoc dupa o etapa serioasa de munte...
on: Porte nu mai e ala pe care-l stiam din Paris-Nice 2012...Nibali va trage...mai mult singur...observ ca nu are oameni sa-i faca trenulet si sa-i duca greul, sa-l apere de Contador...vom vedea in Alpi si Pirinei cum se vor desfasura ostilitatile

miril
12th July 2014, 18:59
Corect. Suspecta performanta lui Froome. Prea multe cazaturi printre favoriti, Talansky a facut-o din nou. Oricum, interesanta prima treime a Le Tour, anul asta.

liverpool-kid
12th July 2014, 20:53
sa speram ca muntii ne vor aduce spectacolul

Nadalfan
12th July 2014, 21:30
Stati sa ne intelegem.azi n-au fost deloc pante mici.au fost chiar extrem de mari.
Talansky vad ca face orice ca sa nu intre in primii 5.e deja la a 3-a cazatura turul asta.valverde o duce rau de tot se pare.azi finalul trebuia sa fie pentru el.
In ceea ce priveste lupta pentru tricoul galben cred ca treaba e clara.Contador il va face rau pe Nibali.Eu unul ma astept ca Nibali sa aiba o etapa in care va imploda si sa ajunga pe 3 la general.Nu face deloc bine ca se ia la tranta cu pistolarul.Azi l-a ajutat mult si vremea.Se stie ca rechinului ii place ploaia.

liverpool-kid
13th July 2014, 11:07
nibali a luat anul trecut etapa pe laveredo in giro...tot pe vreme rea ce-i drept...asa ca va trebui sa se roage pentru vreme rea pe munti

miril
13th July 2014, 18:31
Tony Martin, invingator in stil de contratimp. Gallopin, virtual lider.

miril
13th July 2014, 18:59
Un francez in tricoul galben de 14 iulie:

1. FRA GALLOPIN Tony 134 LOTTO-BELISOL 38h 04' 38''

2. ITA NIBALI Vincenzo 41 ASTANA PRO TEAM 38h 06' 12'' + 01' 34''

3. POR MACHADO Tiago 206 TEAM NETAPP-ENDURA 38h 07' 18'' + 02' 40''

4. DEN FUGLSANG Jakob 42 ASTANA PRO TEAM 38h 07' 56'' + 03' 18''

5. AUS PORTE Richie 7 TEAM SKY 38h 08' 10'' + 03' 32''

6. POL KWIATKOWSKI Michal 74 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 38h 08' 38'' + 04' 00''

7. ESP VALVERDE BELMONTE Alejandro 11 MOVISTAR TEAM 38h 08' 39'' + 04' 01''

8. FRA ROLLAND Pierre 151 TEAM EUROPCAR 38h 08' 45'' + 04' 07''

9. ESP CONTADOR Alberto 31 TINKOFF-SAXO 38h 08' 46'' + 04' 08''

10. FRA BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 38h 08' 51'' + 04' 13''

Nadalfan
13th July 2014, 20:39
Ce a facut Tony Marti azi a fost senzatie totala.Maine e prima etapa de munte adevarata.Cel mai probabil Contador il va distanta pe Nibali.Daca Nibali limiteaza pagubele la maxim 20 de secunde e ok.

El Pistolero
14th July 2014, 16:44
Cat ghinion sa ai. :mda: A cazut si Contador si are acum de recuperat 3 minute fata de Nibali si cei din pluton.

liverpool-kid
14th July 2014, 16:51
se pare ca vremea tine cu nibali...care se simte pe ploaie ca rechinul in apa

El Pistolero
14th July 2014, 16:58
S-a retras. Fuck....:mda:

liverpool-kid
14th July 2014, 17:04
nibali e in postura unui atacant aflat cu mingea la picior in fata unei porti goale...de el depinde daca marcheaza sau nu...cale libera catre victoria finala sau esec lamentabil...pe de o parte imi pare rau de contador

Cristy RVD
14th July 2014, 17:07
Aiurea.

quebec
14th July 2014, 17:10
Pacat ca a abandonat, nu prea vad cine sa ii poata pune probleme rechinului acum. Tot nu reusesc sa inteleg cum a cazut, arata de parca daduse tractoru' peste el, era busit pe toate partile.

mihaidascalescu
14th July 2014, 17:47
Dupã cum zic unii aici cu minți bolnave a cãzut sã evite control dopaj.

mihaidascalescu
14th July 2014, 17:56
Ce naiba de echipa sai dai bicicleta care se rupe?. Hai Sky cu turul din nou.

ichigo
14th July 2014, 21:12
pe unele siteuri, contador ar fi suferit o fractura de tibie, si ma indoiesc ca va participa in vuelta devreme e echipa sa anunta ca el va fi operat. ce tur ciudat e anul asta. ploaie si numeroase cazaturi si abandornuri. oare vor mai fi surpriye pana la final. apropo, oare pe izoard mai e zapada, ca e cel mai inalt varf din acest an din le tour. le tour 2014 = il giro 2013. am spus ca seamana cu giro de anul trecut, cu vreme foarte urata. si se anunta ploi si in alpi in cursul zilei de vineri pe izoard si la chamrousse.

ice_girl
16th July 2014, 17:21
Ieri in sf am reusit sa vad si eu o etapa din TLF si ma bucur tare mult pt Nibali, sper ca anul asta sa fie anul lui/hello

liverpool-kid
16th July 2014, 22:28
frumoasa etapa...m-a impresionat Talansky ca a reusit sa termine etapa, desi avea de gand sa abandoneze...chiar mi-a fost mila cand plangea pe bicicleta...cine stie ce cuvinte de imbarbtare o fi primit

SwedishMafia
17th July 2014, 23:31
La sagan e o problema generala in a se pozitiona la sprinturi? Cum a zis comentatorul roman de la eurosport "alt loc 2 pt sagan" :)

Nadalfan
18th July 2014, 14:27
Azi e una din etapele extraordinare pe hartie.Sper sa avem atacuri inca de pe catararea de categoria 1.Oameni ca Horner,Rui Costa,Purito, pot sa faca treaba asta.

miril
18th July 2014, 19:26
Nibali! Atat!

ice_girl
18th July 2014, 19:34
Nibali! Atat!
/hello F frumoasa etapa de azi:yes:

ducus
19th July 2014, 08:59
La sagan e o problema generala in a se pozitiona la sprinturi? Cum a zis comentatorul roman de la eurosport "alt loc 2 pt sagan" :)
Sagan asta cum Dumnezeu reuseste mereu sa termine primul la puncte, desi n-a castigat nicio etapa? Va rog, explicati-mi si mie cate puncte se dau de ies emereu cu tricoul verde la sfarsit!
Niballi si Kittel au cate 3 etape castigate si totusi la pucte sunt pe locurile 4 si 6. Cum asa?

miril
19th July 2014, 09:42
Nu toate etapele sunt de sprint, spre ex. cele de munte, caci numai in acele etape, cele de sprint, etapele de ses, in general, se dau puncte. OK?

ice_girl
19th July 2014, 16:47
Nu toate etapele sunt de sprint, spre ex. cele de munte, caci numai in acele etape, cele de sprint, etapele de ses, in general, se dau puncte. OK?
Conteaza si timpul, la cate secunde ajungi de primul clasat, timpii sunt importanti pt stabilirea clasamentului general.

miril
19th July 2014, 18:40
Majka, questo Nibali! Frumoasa prestatie a cavaleriei tinere franceze care se va bate pentru primul loc in urmatorii ani pe Le Tour. Pinot, favoritul meu dar nici Bardet nu este de lepadat.

1. ITA NIBALI Vincenzo 41 ASTANA PRO TEAM 61h 52' 54''
2. ESP VALVERDE BELMONTE Alejandro 11 MOVISTAR TEAM 61h 57' 31'' + 04' 37''
3. FRA BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 61h 57' 44'' + 04' 50''
4. FRA PINOT Thibaut 127 FDJ.FR 61h 58' 00'' + 05' 06''
5. USA VAN GARDEREN Tejay 141 BMC RACING TEAM 61h 58' 43'' + 05' 49''
6. FRA PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 61h 59' 02'' + 06' 08''
7. NED MOLLEMA Bauke 61 BELKIN PRO CYCLING 62h 01' 27'' + 08' 33''
8. CZE KONIG Leopold 201 TEAM NETAPP-ENDURA 62h 02' 26'' + 09' 32''
9. NED TEN DAM Laurens 67 BELKIN PRO CYCLING 62h 02' 55'' + 10' 01''
10. FRA ROLLAND Pierre 151 TEAM EUROPCAR 62h 03' 42'' + 10' 48''

Cristy RVD
19th July 2014, 21:06
Mie imi place Rolland, sau mai bine zis imi placea in momentul in care a explodat. Pe el si Betancourt ii vad capabili de top 5 in TdF.

Turul rechinului :ok:

El Pistolero
19th July 2014, 21:18
Nibali daca forta azi un pic castiga etapa. N-are rival in acest tur.

In schimba va fi bataie mare pentru locurile 2 si 3 acum.

liverpool-kid
23rd July 2014, 22:52
frumoasa etapa de azi frumoasa victoria lui Majka...incet incet devine un vulpoi tanar...un rutier siret care stie sa atace cand trebuie...in opinia mea Nibali ar fi castigat turul cu tot cu Froome sau Contador in cursa...mai ales ca in etapele de munte a mers de parca se plimba in parc

miril
24th July 2014, 09:17
Ce Le Tour! Majka, impresionant, Nibali, regal, francezii princiari. Foarte frumosa si disputata acesta editie a Le Tour-ului chiar daca Nibali, cel putin pana acum, pare imbatabil.

miril
26th July 2014, 18:39
Super Martin, super Peraud, super Pinot si, nu in cele din urma, super Nibali. Les jeux sont faits! Vive Le Tour!

miril
26th July 2014, 18:54
Clasamentul etapei contratimp:

1. GER MARTIN Tony 75 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 01h 06' 21''
2. NED DUMOULIN Tom 106 TEAM GIANT-SHIMANO 01h 08' 00'' + 01' 39''
3. CZE BARTA Jan 202 TEAM NETAPP-ENDURA 01h 08' 08'' + 01' 47''
4. ITA NIBALI Vincenzo 41 ASTANA PRO TEAM 01h 08' 19'' + 01' 58''
5. CZE KONIG Leopold 201 TEAM NETAPP-ENDURA 01h 08' 23'' + 02' 02''
6. USA VAN GARDEREN Tejay 141 BMC RACING TEAM 01h 08' 29'' + 02' 08''
7. FRA PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 01h 08' 48'' + 02' 27''
8. FRA CHAVANEL Sylvain 192 IAM CYCLING 01h 08' 57'' + 02' 36''
9. ESP IRIZAR ARRANBURU Markel 164 TREK FACTORY RACING 01h 09' 00'' + 02' 39''
10. ITA OSS Daniel 145 BMC RACING TEAM 01h 09' 19'' + 02' 58''

Clasamentul inaintea ultimei etape:

1. ITA NIBALI Vincenzo 41 ASTANA PRO TEAM 86h 37' 52''
2. FRA PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 86h 45' 44'' + 07' 52''
3. FRA PINOT Thibaut 127 FDJ.FR 86h 46' 16'' + 08' 24''
4. ESP VALVERDE BELMONTE Alejandro 11 MOVISTAR TEAM 86h 47' 47'' + 09' 55''
5. USA VAN GARDEREN Tejay 141 BMC RACING TEAM 86h 49' 36'' + 11' 44''
6. FRA BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 86h 49' 38'' + 11' 46''
7. CZE KONIG Leopold 201 TEAM NETAPP-ENDURA 86h 52' 33'' + 14' 41''
8. ESP ZUBELDIA AGIRRE Haimar 169 TREK FACTORY RACING 86h 56' 04'' + 18' 12''
9. NED TEN DAM Laurens 67 BELKIN PRO CYCLING 86h 56' 12'' + 18' 20''
10. NED MOLLEMA Bauke 61 BELKIN PRO CYCLING 86h 59' 16'' + 21' 24''

SwedishMafia
26th July 2014, 19:36
Dupa f multi ani de urmarit TdF, am asteptat mai mult etapele de plat, decat cele de munte. :D Pacat ca n-am avut etapa pe Alpe d'Huez.
In viitorul apropiat, adica 3-5 ani, lumea va pune la indoiala victoria lui Nibali.Intrebarea va fi "castiga daca nu abondonau froome si contador?". Insa peste 20 de ani, prea putini isi vor aduce aminte de abandonurile celor 2.Istoria va consemnat victoria lui nibali.

miril
27th July 2014, 21:33
Clasamentul ultimei etape:

1. GER KITTEL Marcel 101 TEAM GIANT-SHIMANO 03h 20' 50''
2. NOR KRISTOFF Alexander 23 TEAM KATUSHA 03h 20' 50'' + 00' 00''
3. LTU NAVARDAUSKAS Ramunas 97 GARMIN - SHARP 03h 20' 50'' + 00' 00''

Le Tour 2014

Fratelli d'Italia

L'Italia s'è desta

Dell'elmo di Scipio

S'è cinta la testa

Dov'è la vittoria

Le porga la chioma

Chè schiava di Roma

Iddio la creò

Clasamentul final individual:

1. ITA NIBALI Vincenzo 41 ASTANA PRO TEAM 89h 59' 06''
2. FRA PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 90h 06' 43'' + 07' 37''
3. FRA PINOT Thibaut 127 FDJ.FR 90h 07' 21'' + 08' 15''
4. ESP VALVERDE BELMONTE Alejandro 11 MOVISTAR TEAM 90h 08' 46'' + 09' 40''
5. USA VAN GARDEREN Tejay 141 BMC RACING TEAM 90h 10' 30'' + 11' 24''
6. FRA BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 90h 10' 32'' + 11' 26''
7. CZE KONIG Leopold 201 TEAM NETAPP-ENDURA 90h 13' 38'' + 14' 32''
8. ESP ZUBELDIA AGIRRE Haimar 169 TREK FACTORY RACING 90h 17' 03'' + 17' 57''
9. NED TEN DAM Laurens 67 BELKIN PRO CYCLING 90h 17' 17'' + 18' 11''
10. NED MOLLEMA Bauke 61 BELKIN PRO CYCLING 90h 20' 21'' + 21' 15''

Clasamentul pe puncte:

1. SVK SAGAN Peter 51 CANNONDALE 431 pts
2. NOR KRISTOFF Alexander 23 TEAM KATUSHA 282 pts
3. FRA COQUARD Bryan 153 TEAM EUROPCAR 271 pts

Clasamentul pe echipe:

1. FRA AG2R LA MONDIALE 270h 27' 02''
2. NED BELKIN PRO CYCLING 271h 01' 48'' + 34' 46''
3. ESP MOVISTAR TEAM 271h 33' 12'' + 01h 06' 10''

Clasamentul cataratorilor:

1. POL MAJKA Rafal 34 TINKOFF-SAXO 181 pts
2. ITA NIBALI Vincenzo 41 ASTANA PRO TEAM 168 pts
3. ESP RODRIGUEZ Joaquim 21 TEAM KATUSHA 112 pts

Clasamentul pentru cel mai bun tanar ciclist:

1. FRA PINOT Thibaut 127 FDJ.FR 90h 07' 21''
2. FRA BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 90h 10' 32'' + 03' 11''
3. POL KWIATKOWSKI Michal 74 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 91h 21' 01'' + 01h 13' 40''


Clasamentul pentru cel mai combativ ciclist:

1. ITA DE MARCHI Alessandro 53 CANNONDALE

Au revoir Le Tour 2014! A bientot Le Tour 2015!

ice_girl
29th July 2014, 14:23
In viitorul apropiat, adica 3-5 ani, lumea va pune la indoiala victoria lui Nibali.Intrebarea va fi "castiga daca nu abondonau froome si contador?". Insa peste 20 de ani, prea putini isi vor aduce aminte de abandonurile celor 2.Istoria va consemnat victoria lui nibali.
La cat de autoritar a dominat Nibali in acest an TDF nu cred ca Froome sau Contador i-ar fi pus mari probleme, oricum ca in fiecare an se gasi cineva care sa conteste victoria:D. Si da, istoria va consemna doar castigatorul nu cine a abandonat.
Iar Rechinul a intrat in categoria selecta a ciclistilor care au castigat toate cele trei mari tururi/OLE/

Cristy RVD
29th July 2014, 14:49
Cred ca Movistar si Quintana isi blesteama zilele de cand au abandonat Froome si Contador.