PDA

View Full Version : De ce plm e comentariul inaintea imaginilor?



White Shadow
13th June 2014, 19:42
pe voi nu va enerveaza chestia asta?

pe bune ca foarte stresant, imi strica tot cheful de a ma uita la meciuri.

Lordul
13th June 2014, 19:50
da e aiurea

phife
13th June 2014, 20:52
da
hai sa le scriem dracu alora , macar sa se abtina comentatorul daca nu se remediaza problema.

Raiden
13th June 2014, 21:19
TVR-ul suge, dar din pacate o suge din bani publici.

Taquito
14th June 2014, 22:07
pt ca sunetul si imaginea vin pe canale diferite, banuiesc ca e greu de ajustat sunetul la imagine pt ca nu ai puncte fixe de care sa te legi. eu am facut ceva editare video si de ex la un film cand legi subtitrarea la film ajustezi atunci cand incepe sunetul(pronuntia replicii), sunetul al ajustezi cand vezi ca se produce un anumit sunet, adica tre sa ai cel putin un punct fix. la comentariu nu prea ai, de ex. cand comentatorul spune x ii paseaza lui y el nu spune exact in momentul pasei, adica e un delay natural al comentariului. la gol si la suturi si-ar putea da seama si sa ajusteze

phife
14th June 2014, 23:05
comentatorul spune ca decalajul apare pe parcurs si ca problema e aceiasi in mai multe tari
dlp ne-a spus ca delayul apare si la el

Catalanul
14th June 2014, 23:39
In Spania nu e niciun delay. Prind si un canal nemtesc care da toate meciurile, merge bine si asta.

dextercioby
15th June 2014, 03:43
Iespienul merge Zeiss. Nu poti spune decit ca sintem o tara de mina a treia. :D

mihaidascalescu
15th June 2014, 05:47
BBC merge sincronizat și el și itv. Nu știu ce măgarii vă arunca aia.

sun
15th June 2014, 08:17
sunetul ajunge mai repede decat imaginea "by nature". problema e ca TVR foloseste tehnologii/canale invechite, tin minte ca asa se intampla si in 2002 in Coreea si Japonia.

Alte posturi ( engleze, americane, germane ) care nu isi bat joc de telespectatori, s-au modernizat.

fl0o
15th June 2014, 09:20
sunetul ajunge mai repede decat imaginea "by nature" Ba din contra :D lumina e mai rapida decat sunetul.
Deci scoateti nasul si mergeti mai departe de tv pana se sincronizeaza astea doua.

mblue
16th June 2014, 10:47
"Problema" asta e veche, banuiesc ca vin pe canale diferite si surse diferite, banuiesc ca stream-ul video vine pe o anumita ruta iar stream-ul audio vine direct.