PDA

View Full Version : Apropo`de fotbalul romanesc si "aurul" lui!



malmö
29th March 2005, 20:58
:rolleyes: Impartial si la ”rece” vorbind de nationala noastra de fotbal. Adevarul este ca Romania n-a avut efectiv niciodata vreo echipa de "AUR". La hambal sau gimnastica DA, dar nu in fotbal. A cistigat Ro vreodata in istoria fotbalului vreun CM sau CE? Au jucat ei macar vreo finala si nu stiu eu?Atunci ce tot se foloseste si se vehiculeaza atit termenul acesta - "de aur" atit? Inteleg sentimentalismul nostru "latin", dar exagerat si rupt de realitate el devine altceva. A ajuns nationala Romaniei macar la nivelul Turciei, Greciei sau chiar Bulgariei (CM`94)? Asta asa, aruncind o privire in "gradina" din Balcani, din care facem si noi parte, ca sa nu va mai amintesc de echipele mari de valoare din Europa. Atunci ce tot atita "generatia de aur" in sus "generatia de aur" in jos? Ca sa nu mai vorbesc de "regele" fotbalului, un mare talent dar nu mai mare ca "genialul" DOBRIN care la 16 ani era titular in nationala. Nefericitul, a avut ghinionul sa se nasca intr-o epoca "de aur", la-nceputul anilor `70 fiind dorit insistent de Real Madrid, insa epoca era "de aur". Imaginati-va un Dobrin in plina ascensiune al acestui deceniu. Ce-i care nu l-au vazut si n-au trait vazindu-l evoluind n-au cum sa-nteleaga. Nu neg valoarea componentilor nationalei `94, dar nici n-o prea-slavesc exagerat, valoarea reala a fotbalului romanesc neajungind decit pina in sferturile unui CM, iar de-atunci? Azi cu cine se mai poate compara Romania? Poate cu Macedonia, eu stiu?
PS Multor nostalgici (pe care ii inteleg) poate le v-a "pica" mai greu la "stomac" aceste afirmatii dar realitatea vorbeste de la sine.
"Sa ne ferim sa spunem adevarul celor care nu sint in stare sa-l asculte." - JJ Rousseau