PDA

View Full Version : tenisul veteran in romania



moka65
30th November 2006, 11:51
desi sunt foarte nou pe forum, imi permit sa deschid acest nou thread deoarece nu am gasit nimic de acest gen pana acum aici. daca va intereseaza subiectul sau faceti parte din categoria tenismenilor veterani, putem face schimb de idei.

luma
30th November 2006, 12:23
Interesant ce propui tu! Cunosc foarte putine date despre concursurile la care participa veterani. Am inteles ca, sper sa nu gresesc, tu participi la asemenea concursuri si ar fi interesant sa ne spui cate ceva despre ele: organizare, atmosfera, jucatori.
Din cate stiu eu, turneele pt veterani se organizeaza si pe categorii de varsta: 40-50-60 de ani.

moka65
30th November 2006, 15:29
Activitatea veteranilor din ro este coordonata de frf, pe de o parte, si clubul tenismenilor veterani din romania. Desi teoretic ctvr ar trebui sa fie afiliat la federatie, in fapt este aproape de sine statator, si organizeaza turnee proprii. Practic, exista o concurenta intre cele doua, iar federatia incearca sub orice chip sa detina monopolul. Din 2007 se doreste "inghitirea" ctvr de catre federatie. Practic calendarele de concurs sunt aproape diferite, existand si clasamente diferite !!! Dupa parerea mea, ctvr este mult mai bine organizat, inclusiv cu un site de internet mult mai bine pus la punct si actualizat. In octombrie, de exemplu, am fost chiar eu la un turneu la snagov, aflat pe ambele calendare, unde am reusit sa fac finala si la simplu si la dublu, dar am avut surpriza sa constat ca punctele castigate nu se aduna in clasamentul CTVR, ci in clasamentul federatiei !! Care clasament nu exista publicat nicaieri !! Ca si in multe alte domenii, esta o brambureala generala.

luma
30th November 2006, 15:37
Am vazut ca ITF are o sectiune pe site, dedicata turneelor de veterani. Cu clasamente pe categorii de varsta. Ne poti spune ceva despre asta? Avem jucatori care participa la aceste turnee? In clasamente nu am vazut niciun roman.

moka65
30th November 2006, 15:39
Ca si atmosfera, totul este foarte destins si amical, iti poti face multi prieteni jucatori, de la orice categorie de varsta, incepand cu +35. la aproape toate concursurile se organizeaza mese festive, unde vin aproape toti, iar ca si nivel valoric, sunt destui jucatori foarte buni, fosti jucatori de performanta dar si amatori, care iau totul foarte in serios si se pregatesc ca atare. in mod surprinzator, poate, sunt destul de multe turnee, anul acesta fiind aproape 50!!! jocurile sunt extrem de disputate, sunt multe pasiuni la mijloc, iar cei mai multi se conosc intre ei de ani de zile, si continua sa joace cu aceeasi indarjire. oricum, ramane prietenia , si mai ales povestile despre marile victorii, plus locul in clasament.

moka65
30th November 2006, 15:46
la noi in tara se organizeaza doua turnee international, "internationalele indoor ", anul acesta la valcea in februarie, si "internationalele" in aer liber, anul acesta la mamaia, in septembrie. ambele sunt in calendarul ITF, iar sportivii veterani romani apar si in clasamentul itf ! http://www.itftennis.com/seniors/

moka65
30th November 2006, 15:47
din pacate, marea majoritate a veteranilor nostri aduna punctele doar din competitiile organizate la noi, aproape deloc din cele din strainatate.

luma
30th November 2006, 15:53
Si dupa parerea ta, care ar fi motivul? Sunt prea buni adversarii? Sau pt ca joaca mai mult in campionate organizate in tara, cu adversari foarte cunoscuti...

moka65
30th November 2006, 16:05
personal, nu am fost la nici unul din turneele de anul acesta, de la valcea sau mamaia, deci nu ii cunsc pe sportivii straini, dar din povesti si din faptul ca reusesc sa fac finale la concursurile de la noi, presupun ca au oarece valoare. iar multi dintre ei, in special rusi, sunt participanti deja traditionali. este greu si la nivel de veterani sa participi la concursuri afara, in special dpv financiar, aproape aceeasi problema ca si la copii sau juniori. ma rog, se mai fac reciprocitati, te poti descurca de o cazare gratis, dar una peste alta, problema banilor ramane. si cred ca mai este un aspect, avand atat de multe turnee interne, mai ales in perioada primavara-vara-toamna, aproape unul la doua saptamani, nu cred ca cineva se mai gandeste sa joace in strainatate.

moka65
8th December 2006, 17:22
se pare ca nu intereseaza pe nimeni subiectul...o fi numai tineret pe forum?

moka65
8th December 2006, 17:24
in schimb, ne intereseaza federer sau safin, ca orikum ii vedem doar la televizor, uneori....

teodoru gh gabi
4th January 2007, 16:57
Anul acesta se pare ca federatia vrea sa se impuna īn competitia cu ctvr .La iasi este un singur turneu COTNARI, pare destul de dificil de org datorita criteriilor impuse de frt. Atmosfera exceptionala, daca doresti sa faci miscare si sa simti competitia.Doresc sa cunosc din IASI jucatori amatori la plus 45 ne pregatim si poate, ne deplasam impreuna la mai multe concursuri

Romeo
4th January 2007, 18:06
Nu am fost niciodata la un meci de tenis, am vazut la TV meciurile de cupa Davis. Ma mira foarte mult existentat atat de multor turnee de veterani, pentru ca oricum se cheltuiesc bani. Spectatori sunt la astfel de turnee, sau ele se disputa din placere si orgoliu ? Probabil ca la varsta de veteran, multi sportivi sunt realizati material, deci isi permit sa joace de placere.

teodoru gh gabi
4th January 2007, 19:41
frt are calendar 2007 veterani ? ctvr are pe site un calendar 2007 cu vreo 30 de turnee deci... ?

moka65
11th January 2007, 15:20
mergeti la turneele din calendarul ctvr, e mai sigur. nu am gasit pe internet un calendar al turneelor organizate de federatie, dar ma pot interesa pt. dvs. direct la ei, eu fiind din bucuresti. poate in urma unor discutii viitoare, am putea aranja de niste reciprocitati de cazare

teodoru gh gabi
11th January 2007, 21:46
am hotćrīt merg pe mīna celor de la ctvr la care m- am si legitimat , putine turnee in regiunea de est,Suceava 11-13 mai,Focsani 8-10 iunie,Bacau 15-17iunie,Botosani 22- 24iunie ,Iasi 29iun 1iulie,Botosani 14-16 sept sa vedem unde pot participa, sper sa ne īntīlnim, de acord cu parteneriatul.

Ady
11th January 2007, 21:49
ne spuneti si noua ce rezultate aveti /hello

teodoru gh gabi
11th January 2007, 22:21
Am ales ctvr , voi partic probabil la 4-5 turnee prin Moldova SV, BT,BC. IS. Deacord in ce priveste cazarea, discutam ,pacat ca nu sintem mai aproape, se poate cu telef?

teodoru gh gabi
11th January 2007, 22:30
anul acesta voi urmari clasamente, daca la asta te referi .Pina la o virsta am jucat fotbal prin B.De ceva timp joc tenis de placere, ma simt foarte bine si ma bucur ca mai sint si altii

catamari
15th July 2007, 10:30
E foarte interesant subiectul. Ma intereseaza fiindca am descoperit frumusetea tenisului de camp acum 3 luni de zile. De atunci incerc sa joc zilnic dar e aproape de imposibil sa gasesc un partener de joc in Resita cu care sa ma potrivesc la timpul liber. Am incercat sa o inscriu pe fetita mea, de 5 ani si 9 luni, dar dupa 2 luni de tenis imi spune ca a renuntat la tenis :).

E inca mica pentru o decizie finala, dar am sa o las sa hotarasca ea.

Tocmai aceste competitii intre veterani m-au atras foarte mult spre tenisul de camp si sper ca prin multe ore de joc sa pot acumula suficienta experienta de joc sa pot participa si eu in cativa ani la competitii de veterani.

Daca stiti, cunoasteti pe cineva in Resita, pasionat de tenis de camp si care are suficient timp liber sa joace cu un incepator ar fi super. Inca mai caut partener de joc si imi pare rau ca la Resita competitiile sunt atat de rare sau atat de putin mediatizate.

Am inteles ca in toamna se organizeaza o competitie de amatori si aici. Abia astept sa vad.

Va doresc multa sanatate!

id yahoo messenger: catamari2005, mail: catamari2005@yahoo.com

catamari
15th July 2007, 10:39
chiar sunt foarte hotarat sa construiesc cumva un teren de tenis al meu... dar e super greu de gasit firmele care se ocupa cu asa ceva, preturi, etc...
daca stiti cum pot contacta astfel de societati ar fi super...

multumesc

rodlaver
18th July 2007, 16:20
Interesant subiectul cu veteranii, cel putin pt. mine ca fost jucator de performanta din anii 70. De vreo 2 ani m-am apucat din nou dar la nivel de amator. Ce ai de castigat la un turneu de veterani in afara de simpla participare? Nu prea cunosc amanunte. Se ofera ceva facilitati la cazare de catre organizatori? Se dau premii? E nevoie sa fii legitimat la vreun club pt. participare?