PDA

View Full Version : Ziaristi romani rapiti in Irak !



Utilizator
29th March 2005, 12:28
Razboi fara frontiere
Clipe teribile pentru trei ziaristi romani aflati in Irak. O echipa de la Prima TV si un redactor de la Romania Libera au fost rapiti de atacatori necunoscuti, potrivit mesajului disperat transmis in redactie de Marie-Jeanne Ion pe telefonul mobil. Ei luasera un interviu primului-ministru al Irakului.


Lovitura traznet pentru romani: trei ziaristi aflati la Bagdad au fost rapiti aseara in jurul orei 20:00 in circumstante inca neclare. Cei trei sunt Marie Jeanne Ion, Sorin Dumitru Miscoci, de la Prima TV si Eduard Ovidiu Ohanesian, de la cotidianul Romania libera.
Este pentru prima oara cand impotriva romanilor din Irak se efectueaza o lovitura de forta in cunostinta de cauza din partea rebelilor irakieni.
RAPIRE. La numai doua ore de la transmisia in direct din Bagdad, cand a relatat despre ultimele masuri de securitate luate in oras, Marie Jeanne Ion a sunat pe telefonul directorului canalului de stiri de la Prima TV, Dan Dumitru.
SOC. Era ora 20:11. Chiar in momentul in care se afla in sedinta de redactie, Dan Dumitru a auzit vocea disperata a ziaristei Marie Jeanne Ion, care implora in engleza, iar pe fundal se auzeau franturi de cuvinte in limba araba: "Va rog nu ma rapiti, sunt dintr-o tara saraca. N-avem bani". Totodata, cei din redactie au inteles ca operatorul Sorin Miscoci a fost bagat in portbagajul masinii rapitorilor. Apelul a fost inregistrat si ascultat cu groaza de redactorii de la Prima TV pe telefonul dat pe speaker. Jurnalista Marie Jeanne Ion a mai apucat sa mai spuna, inainte ca apelul sa se intrerupa brusc: "M-au rapit, sunati la ambasada. Sunt intr-o masina. Ma duc in Hamiryiah". Colegii din redactia de la Bucuresti i-au trimis un SMS pe telefon, in care o intrebau daca pot sa sune. La acest mesaj Marie Jeanne a raspuns: "M-au rapit, nu e gluma. AJUTOR!!!..... http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=294468&topic=33 "

DoRyN
29th March 2005, 14:22
Marie Jeanne Ion esta fiica senatorului PSD de Buzau Ion Vasile.

Utilizator
29th March 2005, 14:32
nu stiam, oricum imi pare rau de ce traieste acum, sper sa scape toti nevatamati.

realmadrid.com
29th March 2005, 15:47
Marie Jeanne Ion esta fiica senatorului PSD de Buzau Ion Vasile.

Oricum nu din aceasta cauza a fost rapita...
Nu conteaza ca e fica nu stiu carui senator, conteaza ca este din Romania si datorita "ajutorului" dat de RO, lui Bush si americanilor, plateste...si nu e singura, mai sunt altzi 2 jurnalisti...
Si eu sper sa scape cu viatza totzi 3 si poate, dl Basescu se va gandi sa retraga trupele romane din Irak...

Vadim
29th March 2005, 15:48
Cam rar se scapa in viata de la asa ceva...

realmadrid.com
29th March 2005, 15:53
Spania a platit scump pt aceasta chestie, toata lumea isi aduce aminte de teribilele atentate de la 11 martie, in care au murit romani si altzi au ramas mutilatzi pe viatza, acum Spania nu mai are trupe acolo...Italia, la fel, dar la ei, moartea soldatului italian care a salvat o jurnalista si a fost ucis stupid sau cu buna stintza de soldatzii americani, i-au facut pe italieni sa decida retragerea trupelor...ma intreb, la noi catzi trebuie sa moara acolo, pt ca idioata conducere a tzarii, sa faca ceva bun...sa nu mai asculte tot timpul de USA si sa retraga trupele... :headbang:

Utilizator
29th March 2005, 15:54
pai italiencele au scapat toate si cum basescu e cam din acelasi aluat cu berlusconi s-ar putea sa...

realmadrid.com
29th March 2005, 15:59
Au scapat, dar Berlusconi vrea sa retraga trupele datorita soldatului italian omorat de tovarasii americani':rosu:...

Realitatea TV, urmaritzi stirile de la ora 16...LIVE...detalii despre rapire

Utilizator
29th March 2005, 16:01
noi n-o sa facem asta, chiar daca vor fi multe victime. pana la capat, servilism genetic fara a cere vreo recompensa.

DoRyN
29th March 2005, 16:07
Oricum nu din aceasta cauza a fost rapita...
Nu conteaza ca e fica nu stiu carui senator...


Am spus eu asa ceva :ciocan:

Vadim
29th March 2005, 16:15
Cred ca voiau sa il rapeasca pe Basescu si au avut informatii gresite sau i-au pcalit serviciile secrete romane.

Stirea e si pe CNN: http://edition.cnn.com/2005/WORLD/meast/03/29/iraq.romanians.reut/index.html


Like other east European countries grateful to Washington for its support in shedding communism, Romania is a faithful U.S. ally that has unwaveringly supported the war in Iraq, providing logistical support and troops.

More than 150 foreigners have been seized in Iraq over the past year. Most have been freed after negotiations or payment of ransom, but about a third have been killed. Many more Iraqis have been abducted, often for ransom.

realmadrid.com
29th March 2005, 16:16
Teroristii mai mult ca sigur vor cere RO sa retraga trupele din Irak...iar daca nu se va intapla asta...Dumnezeu sa ii ajute...

cipi13
29th March 2005, 23:25
Pina una alta se pare ca vor bani....
Iar despre jurnalisti......din ce am vazut pina acum nu prea au respectat regule de acolo...

Vadim
29th March 2005, 23:30
Nu s-a facut nici o cerere oficiala pentru rascumparare, dar din cite se pare intr-acolo se merge. Probabil rapitorii au avut ceva informatii despre faptul ca reporterita de la PrimaTV are un tata bogat. E singura explicatie logica pentru rapirea asta.

Mihai
29th March 2005, 23:40
Exact asta ne mai lipsea! Ce naibii mai au si parlitii aia cu romanasii nostrii! Nici nu vreau sa-mi imaginez ce e in sufletul apropiatilor celor trei! :(:(:(

cipi13
30th March 2005, 00:16
In mod cert au stiut ceva.....din moment ce acea cerere de rascumparare a ajuns la un arab...si nu la autoritati...
Cred ca avem de a face cu o rapire mai mult stil columbia decit irak

Mihai
30th March 2005, 00:21
Nu s-a facut nici o cerere oficiala pentru rascumparare, dar din cite se pare intr-acolo se merge. Probabil rapitorii au avut ceva informatii despre faptul ca reporterita de la PrimaTV are un tata bogat. E singura explicatie logica pentru rapirea asta.

Draci!!! Nu cred ca parlitii aia s-au interesat atat de mult! Eu cred ca le-au picat in mana romanii si gata i-au luat! Fara teorii de conspiratie si alte dracii.

cipi13
30th March 2005, 00:31
au fost invitati acolo de un arab romano-american-irakian...ceva ceva stia el....
si daca stia el...au stiut si altii...ar fi bine totusi sa se termine totul cuo cerere de bani...si sa nu se ajunga la altele...

Mihai
30th March 2005, 00:34
Cel mai bine ar fi sa se termine cu eliberarea celor 3! Fara bani, fara acorduri fara nimic! Lucru greu de crezut, dar nu imposibil!

desdemona
30th March 2005, 01:55
M-am abtinut de la bun inceput sa comentez din anumite motive. Mie mi s-a parut ciudata o chestie, incat la inceput am luat-o ca gluma: tipa a sunat cand isi tineau colegii ei in Ro. sedinta de redactie si a zis ca a fost rapita. Ok. Dar dupa aia colegii i-au trimis mesaj daca ar putea sa o sune. Si ea le-a raspuns ca nu e o gluma etc. etc. Gentili rapitori - le-au lasat telefoanele sa comunice cu familiile si colegii. Evident - trebuia sa afle tara si sa se agite cineva pt. ei, fara indoiala, dar mie oricum mi s-a parut ciudat modul acesta de a actiona. In fine, astea erauprimele chestii pe care le auzisem atunci si m-am amuzat, am luat-o ca pe o gluma...
Totusi - cam ciudata rapirea asta imediat dupa vizita lui Basescu acolo. Plus faza de acum 2 zile, cu sondajul CURS (pe martie a.c.) dat publicitatii, in care una din temele abordate era si prezenta trupelor romanesti in Irak - 55% romani - impotriva si cam 35% de acord. Coincidente?
In fine, vom mai vedea..

Revista presei:
Lideri PSD implicati in "rapirea" din Irak
Geoana la Al Jazeera. Omar Hayssam a primit cerere de rascumparare- 4 mil. $. PSD va rezolva probabil "criza ostatecilor", in aplauzele fraierilor

Marti seara, fostul ministru de externe Mircea Geoana a fost in studiourile televiziunii qatariote Al Jazeera. Potrivit OTV, ar fi anuntat ca la un om de afaceri din Romania a ajuns cererea de rascumparare a ziaristilor romani rapiti luni in Irak. Intr-o interventie ulterioara pe OTV si la B1TV, Geoana a infirmat ca a pomenit de aceasta cerere de rascumparare. Catre miezul noptii, omul de afaceri Omar Hayssam, membru PSD si prieten cu lideri din acest partid, a confirmat ca a primit doua telefoane de la presupusii rapitori care l-ar fi intrebat daca poate plati cate un milion de dolari pentru fiecare ziarist. Hayssam este prieten cu fostul prefect PSD de Buzau, tatal ziaristei Marie-Jeanne Ion. Cine e omul de afaceri? Ce cauta Geoana in aceasta combinatie?

[Omar Hayssam a sponsorizat emisiuni la Prima TV. Presa a relatat despre Hayssam ca avand stranse legaturi cu fostul presedinte Ion Iliescu si cu Ristea Priboi sau cu conducerea Politiei. Dosarului lat de palma de la PNA a fost blocat in noiembrie. Hayssam a fost unul dintre personajele-cheie de la RAFO « Hayssam are numeroase afaceri in Romania si, mai nou, aproviziona unitati ale armatei romane cu pacura din Republica Moldova. Afacerea s-a derulat pe filiera firmelor implicate in procesari ilegale la RAFO Onesti, iar dosarul s-a acoperit de praf la PNA », scria EZ in 8 noivembrie 2004."]

uti2102
30th March 2005, 02:17
Cel mai bine ar fi sa ne retragem trupele...Putzin probabil la ce politica externa are in vedere Base.

desdemona
30th March 2005, 02:21
Mda, chiar asa... toate se fac in viata cu sacrificii, era si o vorba..

realmadrid.com
30th March 2005, 12:06
Titlul ieri de la emisiunea lui Dan Diaconescu...contzinea o propozitzie de genul "(...)prietenul omului de afaceri rapit(...)", a mai fost cineva rapit pe langa cei 3 jurnalisti romani ?

Mihai
30th March 2005, 12:48
Da a fost rapit ghidul lor, care are tripla cetatenie (romana, americana si irakiana, parca) care este copilul unuia bogat :ok: imi scapa numele lui acu


Later edit: Mohammad Mussaf il chema p-ala

realmadrid.com
30th March 2005, 13:00
Mda, deci posibil sa nu fie o cerere de gen: "retragerea trupelor"....

Vadim
30th March 2005, 13:58
E cam cusut cu ata alba. Aia care suna acasa ca sint rapiti, "nu e gluma", au timp sa dea SMS... Ceva nu e in regula. Miroase a inscenare, acum vazut la rece.

Utilizator
30th March 2005, 15:14
Poate fi si inscenare, dar una macabra daca e adevarat.
Eu unul ma cam indoiesc ca poate fi cineva atat de lipsit de scupule incat sa obtina bani punand pe jar o tara intreaga, dar orice e posibil. Lucrurile se leaga in ambele sensuri. Ramane sa vedem.

Ca idee, si pentru italience tot bani s-au cerut.

Darkslowstar
30th March 2005, 15:33
Toata povestea nu prea seamana a rapire Al Qaeda. Mai curand e o poveste cu mafia araba cu care e in cardasie psd-ul. Cred ca serviciile secrete ar putea sa aduca putina lumina in afacere daca scutura putin pe arabii pesedisti de pe la noi.

Cea mai mare tampenie posibila ar fi sa ne retragem trupele din Iraq. Ar intari impresia lasata de imbecilul care e prim ministru al Spaniei (zapatero) ca Europa cedeaza in fata teroristilor. Atitudinea europenilor (in afara de UK) imi aduce aminte Munchen 1938. Idiotii astia nu se invata minte niciodata.

CoolRain
31st March 2005, 12:59
Odata cu difuzarea imaginilor de aseara s-a demonstrat ca sirianul din Sibiu joaca la cacealma. Rapitorii nu au cerut nimic, asta inseamna ca soarta ostaticilor e deja hotarata si rapirea nu a fost intamplatoare. Se pare ca cineva trebuie sa faca un anume lucru, cineva care stie mult mai multe. Cred ca rapirea este o cale de santaj. Oricum, este bine ca nu s-a cerut nimic concret, inseamna ca sansele de salvare a ostaticilor sunt mari. Depinde ca persoana vizata sa faca ce trebuie.


E cam cusut cu ata alba. Aia care suna acasa ca sint rapiti, "nu e gluma", au timp sa dea SMS...
Nu cred ca este o inscenare. Daca au fost rapiti in scopul santajului, mi se pare plauzibila aceasta mica libertate lasata jurnalistilor. Serveste scopurilor rapitorilor. Ziaristii nu au fost agresati, cred ca au fost luati mai "civilizat" si nu si-au pierdut calmul. Asta poate explica lipsa greselilor de ortografie din sms-uri. Sau au fost expediate de altcineva, cunoscator al limbii romane.

Pe scurt, nu cred ca este o rapire pur terorista. Nu vom vedea decapitati in nici un caz.

desdemona
31st March 2005, 13:10
M-am abtinut de la bun inceput sa comentez din anumite motive. Mie mi s-a parut ciudata o chestie, incat la inceput am luat-o ca gluma: tipa a sunat cand isi tineau colegii ei in Ro. sedinta de redactie si a zis ca a fost rapita. Ok. Dar dupa aia colegii i-au trimis mesaj daca ar putea sa o sune. Si ea le-a raspuns ca nu e o gluma etc. etc. Gentili rapitori - le-au lasat telefoanele sa comunice cu familiile si colegii.
Iar in imaginile de azi-noapte, care "au ingrozit" o tara intreaga (pe mine nu m-au ingrozit deloc, nu mi s-au parut chiar deloc infricosatoare, fara nici o gluma..), tipa e data cu ruj... Ok, s-a spus ca se vede ca a plans, ca a fost/este speriata si poate ca asa e, ochii ii avea intr-adevar putin "ca dupa plans", dar in starea de disperare in care se presupune ca este - sa se dea cu ruj i-a ars ei? Am vazut mai devreme la TV - observasera si comentatorii respectivi chestia care ma frapase de la bun inceput - cu SMS-ul (deci nu sunt rea si fara suflet, fara sa-mi pese de niste oameni.. in definitiv.. dar imi puneam doar niste intrebari) - si comentau si ei ca o persoana rapita , in mod normal - presupunand ca nu i s-au confiscat bunurile si apuca sa dea un telefon (ca avea hands-free) si sa scrie un mesaj... cum de reuseste sa scrie mesajul ala corct din punct de vedere gramatical, impecabil, si sa puna si liniuta din "ne-au rapit", de exemplu? Plus ca in inregistrarea video, tipa vorbea ca si cum transmitea o corespondenta - cu calm, accentuarea cuvintelor si tonul propozitiilor - specific reporterilor TV, limbajul facial... nimic nu semana cu reactiile unei persoane rapite. Dar sa zicem ca asta se poate pune pe seama profesionalismului si pe seama faptului ca ceea ce faci cu pasiune devine un mod de viata ...
Nu mai vorbesc de felul in care au fost filmati, de chestia ca s-a folosit aparatura Prima, de toate detaliile discutate in mass-media, in acest caz, pentru ca sunt de acord cu supozitiile facute si nu am chef sa reiau chestiile alea.
In fine, mie nu mi-au parut prea ingroziti, ba din contra, erau destul de linistiti si putin ingandurati, ca si cum faceau doar o chestie pentru ca trebuia facuta.. In cazul in care au fost intr-adevar rapiti, se poate ca linistea lor sa fie din cauza socului sau sa zicem ca fiecare reactioneaza diferit in situatii de criza.
Ce carcotasa sunt.. dar nu m-au convins cu nimic toate astea!! :mda:

realmadrid.com
31st March 2005, 13:43
Partzial ai dreptate...dar eu cred ca nu are cum sa fie o inscenare...cu asa ceva nu prea te joci si mai ales, ca ei sunt cunoscutzi in tzara...
Imaginile de acolo...arata clar ca rapitorii fac parte dintr-o grupare terorista din Irak, mai mult ca sigur afiliata gruparii Al-quaida....si in acest caz...nu cred ca se vor cere bani, ceea ce ar fi fost foarte bine, ci se va cere retragerea trupelor...iar Base, nu cred ca va fi de acord...si acum, daca ma gandesc mai bine, sunt de acord cu el...Europa cedeaza in fatza teroristilor ???...nu cred...
Iar cei 3 jurnalisti, au negat in mesajul lor ca cineva ar fi cerut rascumparare pt ei...

CoolRain
31st March 2005, 13:58
@desdemona: Chiar esti carcotasa :mda: . Acum sincer, daca ziaristii joaca teatru, crezi ca ar fi asa de idioti si sa faca atatea greseli ?! Tu crezi ca au in cap tarate?! Ar fi planificat totul mult mai bine si fii sigura ca ar fi putut sa nu lase loc de astfel de interpretari!! Cum ai fi vrut sa apara Marie-Jeanne?! Distrusa, traumatizata ?! Daca teroristii nu i-au pus sub prea mare presiune si le-au lasat din lucruri (iar asta explica povestea sms-urilor) era normal sa incerce sa arate cat mai bine.

@realmadrid.com: Daca erau teroristi adevarati, aseara s-ar fi cerut fie bani, fie ceva de natura politica. Nu cred ca era o problema faptul ca sunt doar niste "afiliati"...

Daca e adevarat ca s-a filmat cu echipamentele Prima, atunci e clar ca rapitorii nu sunt "profesionisti". Dupa succesul santajului lor, indivizii vor disparea discret din scena si ziaristii vor fi eliberati. Asta in cazul in care satajul lor va avea succes... Si inclin sa cred ca da.

Later edit:
@realmadrid.com: Si cum ramane cu fundalul si imaginea rapitorilor? Pentru ca pe peretii aia doar "Rapirea din Serai" lipsea, iar baietii aia erau imbracati ca mine cand ma duc sa joc fotbal.

Utilizator
31st March 2005, 14:57
Later edit:
@realmadrid.com: Si cum ramane cu fundalul si imaginea rapitorilor? Pentru ca pe peretii aia doar "Rapirea din Serai" lipsea, iar baietii aia erau imbracati ca mine cand ma duc sa joc fotbal.

Te pomenesti ca oi fi tu teroristul :D

CoolRain
31st March 2005, 15:19
Buey, nu-mi da idei, ca as putea sa cer o marire de salariu sau tarif preferential la gaze... Si te-as rasplati si pe tine, as cere sa se organizeze un meci pentru centura de aur intre tine si Tyson, te-as face vedeta internationala :ok:

desdemona
31st March 2005, 15:22
@realmadrid.com: Si cum ramane cu fundalul si imaginea rapitorilor? Pentru ca pe peretii aia doar "Rapirea din Serai" lipsea, iar baietii aia erau imbracati ca mine cand ma duc sa joc fotbal.
Exact, si chestiile astea au fost discutate si analizate, inclusiv faptul ca ziaristii nu aveau incaltaminte - sustine chestia cu obiceiul de a te descalta intr-o casa musulmana. A fost analizata si lipsa mesajelor si indiciilor din decor etc.
Cu toate acestea, imi mentin pozitia. Sunt de acord si cu ce a spus Coolrain, erau variante pe care bineinteles oricine le ia in calcul, le-am luat si eu, dar n-am stat sa fac analiza in detaliu pe OLS. Am scris doar ce mi s-a parut relevant pentru a sustine punctul meu de vedere - ca ziaristii au fost pusi sa joace un oarecare teatru.
Clar ca nu are nici unul din noi cheia dezlegarii problemei, ne spunem doar parerea. Timpul le va rezolva pe toate :)

Utilizator
31st March 2005, 15:26
coolrain: multam de oferta, dar ai putea alege un sparing-partner de categorie mai usoara totusi :) Accept daca ma antrenezi tu, cumparam o baraca pe undeva prin Ferentari-Bronxul bucurestean si invat de la negri :)
Eheheee cate ar fi de cerut in Romania...nishte teroristi de omenie ar putea tripla nivelul de trai in maxim 1 an :)

CoolRain
31st March 2005, 15:54
Stii ca ai dreptate? Che Guevara & BadKitty aka al-Halera. Il rapim pe Catalin Botezatu si vedem cine ne plateste despagubirea (poate Nastase :drak: ). Ii mai luam pe Viole(n)t si pe Shark's Mafia si i-am halit pe toti.
Si ca sa revin on topic (:P): ti-l propun ca sparing-partner pe Besedinte.

Utilizator
31st March 2005, 15:58
Coolrain parca suna mai bine ca trupa de hip-hop :) cine-i Al-halera? poate ai vrut sa scrii Ha-halera...
daca il rapim pe Botezatu ne alegem eventual cu ceva chilotzi de lux cu design CB :)
Bun sparing, da' vreau si eu uniforma asa cum il vazui ca a purtat in irak :) cu numele scris citetz la piept sa te identifice lunetistii cat mai bine...aferim

PS: vazusi ce-am intors-o on-topic? :)

Darkslowstar
31st March 2005, 16:00
Mediafax:

"Medicul psihiatru Florin Tudose, şeful Clincii de psihiatrie de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, apreciază drept bizară īnregistrarea difuzată de postul Al-Jazeera cu jurnaliştii romāni īn Irak, avīnd īn vedere că nu transmite emoţii atīt de puternice pe cīt este de dramatică situaţia.
"Ai noştri aveau de transmis un mesaj foarte clar şi fata īl transmite. Aceste imagini īn care nu se cere nimic sīnt de domeniul psihiatriei. Apari la televizor şi nu ceri nimic, de parcă te temi că banii - dacă este vorba dspre o răscumpărare - ar ajunge īn mīna altcuiva", a spus el, arătīnd că, īn cazurile precedente de răpiri, ostaticii erau īnfăţişaţi plīngīnd şi implorīnd autorităţile să ia anumite măsuri.

Medicul apreciază că, īn acest caz, toţi cei care apar īn cadru au un comportament absolut neutru: nu par a fi nici victime, dar nici că ar juca o anumită scenă. Medicul apreciază că ostaticii au o stare de sănătate fizică foarte bună şi nu par terorizaţi psihic.

Tudose remarcă faptul că, īn imaginile preluate de posturile romāne de televiziune, Ovidiu Ohanesian (jurnalistul de la Romānia Liberă) īşi mişcă buzele, şi un cunoscător al cititului de pe buze ar putea descifra un mesaj, dacă nu este doar unul de declinare a identităţii vorbitorului.

Cameramanul Sorin Mişcoci ţine tot timpul ochii īn jos, dar determinat probabil de faptul că, de regulă, poartă ochelari, iar lumina īl deranjează īn lipsa lor. Marie Jeanne Ion este foarte sigură pe ea, dar este un aspect care poate ţine de personalitate, dacă aceasta este puternică, afirmă profesorul Tudose.

Īnregistrarea pare făcută de un operator profesionist şi se insistă foarte mult asupra romānilor şi mai puţin asupra cetăţeanului arab. "Pare tot timpul un scenariu cu o notă de irealitate. La un moment dat, se poate identifica la un răpitor marca de blugi, lucru greu de crezut la membrul unei organizaţii cu reguli stricte", spune Tudose.

Īn aceste condiţii, īn loc să mărească starea emoţională - aşa cum ar fi firesc - imaginile mai mult măresc confuzia, mai afirmă medicul psihiatru.

Noţiunile legate de luările de ostatici - motivaţie, implicaţii, efect psihologic şi mod de negociere - fac parte din instruirea ofiţerilor din structurile informative abilitate să intervină īn astfel de situaţii.

Surse din cadrul structurilor informative au declarat pentru MEDIAFAX că luarea ca ostatic īntr-o acţiune teroristă presupune un traumatism pshilogic intens pentru orice persoană, stresul fiind determinat de o serie de factori care ţin atīt de conjunctură, cīt şi de natura psihologică a fiecăruia, fie că este vorba despre persoane răpite ori despre răpitori.

Unul din factorii de stres este caracterul de surpriză al atacului, faptul că teroriştii vin pe nepregătite. Īn plus, aspectul (mascaţi şi bine īnarmaţi) şi comportamentul lor (recurgīnd la ameninţări şi eventual al violenţă) şochează, adăugīndu-se uneori faptului că trupurile celor ucişi īn timpul atacului sīnt lăsate mult timp "la vedere", īn faţa celorlalţi ostatici.

Stresul este amplificat de reacţiile pe care le au ostaticii: unii intră īn panică şi leşină, alţii se agită şi urlă ori īnceară să fugă, fapt care īntăreşte sentimentul de pericol, şi de insecuritate, atīt pentru ostatici, cīt şi pentru răpitori.

Totodată, izolarea, lipsa de activitate şi de stimuli exterior provoacă ostaticilor sentimentul de abandonare. Apariţia forţelor de intervenţie antiteroristă este un alt factor de stres, care sugerează ostaticilor iminenţa atacului şi, implicit, a unui "măcel" colectiv.

O dată ce prima reacţie se risipeşte, manifestările ostaticilor se diferenţiază īn raport de personalitate, vīrstă, experienţe, convingeri politice ori religioase, ei īncadrīndu-se practic īn anumite tipologii.

Organizatorul este calm şi cu simţ practic, intră īn dialog cu teroriştii şi īncearcă să obţină facilităţi pentru ostatici. Revoltatul acceptă cu greu situaţia şi tinde să ceară justificări răpitorilor ori să īi moralizeze. Slugarnicul īşi pierde moralitatea şi se declară gata de orice pentru a-şi fi cruţată viaţa, adesea dezvăluind identitatea celorlalţi īn ideea că se va salva. Rezervatul īşi menţine luciditatea, vorbeşte puţin şi execută ordinele, evitīnd astfel să-i irite pe terorişti.

Specialiştii au alcătuit chiar manuale de securitate personală, care conţin recomandări de ordin psihologic privind conduita pe care ar trebui să o aibă ostaticii īntr-o astfel de situaţie.

Astfel, cel mai bun lucru pe care īl pot face ostaticii este să rămīnă calmi şi să-şi păstreze stăpīnirea de sine. Aceeaşi stare de spirit trebuie indusă şi īn grupul agresorilor, īntrucīt şansele de supravieţuire pot fi repede spulberate īn condiţiile unei comportări imprudente, panicarde sau jignitoare faţă de răpitori. Specialiştii recomandă chiar ca ostaticii să īncearcă să cīştige simpatia răpitorilor, cărora le-ar fi mult mai greu să ucidă o persoană ce le este simpatică.

Pe de altă parte, ostaticii trebuie să se īmpace cu situaţia şi să accepte poziţia dominatoare a răpitorilor, să nu gesticuleze exagerat şi să nu le īncalce spaţiul personal, īncercīnd să stea la o distanţă de cel puţin doi metri de aceştia.

Posibilităţile de evadare trebuie atent cīntărite, īntrucīt un eşec scade şansele de supravieţuire a ostaticilor şi determină un comportament extrem de violent din partea răpitorilor.

Pentru Romānia, acest eveniment constituie un precedent şi, totodată, demonstrează că apariţia negociatorilor specializaţi īn astfel de situaţii trebuie urgentată, susţin surse din cadrul serviciilor de informaţii."

desdemona
31st March 2005, 18:06
"Pare tot timpul un scenariu cu o notă de irealitate. La un moment dat, se poate identifica la un răpitor marca de blugi, lucru greu de crezut la membrul unei organizaţii cu reguli stricte", spune Tudose.
Pai poate faceau reclama sponsorului :evil:

CoolRain
31st March 2005, 18:51
Bun sparing, da' vreau si eu uniforma asa cum il vazui ca a purtat in irak :) cu numele scris citetz la piept sa te identifice lunetistii cat mai bine...aferim
Lasa mah ca Besedintele e de fapt Biciul Fermecat undercover, probabil se antreneaza in privat doborand mushte cu pleata...

Utilizator
31st March 2005, 19:53
era o expresie celebra intr-un film chinezesc de bataie crunta: 'Noi totdeauna lovim tare' (a se citi cu accentul corespunzator, musai accentul pe e-ul din tare) :)

Darkslowstar
1st April 2005, 12:05
Toata poveste asta miroase puternic a PSD. Aseara pe TVR a fost o discutie foarte interesanta pe tema asta, dar expertii participanti nu au spus nici jumate dinceea ce stiau. Din motive evidente, cum au si declarat. Cred ca acum basescu & co is rod unghile de nervi ca nu i-au schimbat pe sefii serviciilor secrete. Mare greseala.

Mihai
5th April 2005, 21:52
Cotroceniul nu confirma eliberarea lor!

desdemona
5th April 2005, 22:57
Cica eliberarea ziaristilor este rezultatul interventiei in forta a unor trupe speciale ale Aliatilor. Bineinteles ca rapitorii ar fi fost arestati :rolleyes: Chiar ca nu se mai auzea nimic de ei, se simtea nevoia unui fitil aruncat pe piata, sa invioram atmosfera :D:D:D

Cei trei ziaristi sunt liberi si se afla sub protectia trupelor aliate, potrivit unor surse bine informate din Bagdad, citate de Antena 1 si preluate de PRO TV, B1TV, Europa FM si Radio MIX. Aceleasi surse au precizat ca la Bagdad s-au operat arestari, printre cei retinuti fiind si unul dintre fratii lui Omar Hayssam. Administratia Prezidentiala "nu poate confirma" eliberarea, dar a precizat, potrivit RadioMIX FM, referidu-se la arestarea lui Omar Hayssam, ca "actiuni similare sunt in curs de desfasurare la Bucuresti si Bagdad".
(Revista Presei)

Om vedea ce este adevarat in toate astea... bine macar ca l-au retinut pe mafiotul ala de Hayssam :mda:

realmadrid.com
5th April 2005, 22:59
Eu cred ca Hayssam a realizat rapirea...

CoolRain
6th April 2005, 12:56
S-ar putea, mai ales ca am auzit de dimineata la TV ca omu' nu e sanatos la cap, ara dosar la spitalul de glumetzi din Berceni...

Darkslowstar
6th April 2005, 13:54
Ai auzit prost, omul are ceva tulburari emotionale, nu toti care merg la 9 sunt nebuni. Arabul ala stie bine ce face, stai linistit.

PSD pare a fi implicat in rapire, sper ca DA sa speculeze bine toata treaba. Probabil exista si organizatia PSD-Al Qaeda :)

CoolRain
18th April 2005, 11:02
Aaa... nu mai stie nimeni nimic de oamenii aia?

realmadrid.com
22nd April 2005, 18:18
Ba da...sunt in viata:) si au aparut si revendicarile:(
Daca Romania nu isi retrage trupele in 4 zile din Irak...acestia vor fii executati:(

EDIT:
Imaginile date publicitatzi de al-jazzera sunt.....nu stiu ce sa spun, nu am cuvinte...teribile poate...
Unul dintre dintre ziarsiti plange in timp ce un terorist ii tzine pistolul la cap...este vorba Sorin Miscoci...
Din ce am vazut acum si Marie-Jeane plangea...
Totzi 3 au catuse la maini...cei barbatzi au barba lasata...
Mai este inscenare acum ????

Darkslowstar
22nd April 2005, 18:22
Se pare ca au fost preluati de alta grupare. E de rau, mai ales ca e revendicare sunt imposibil de indeplinit.

desdemona
22nd April 2005, 18:26
Arata groaznic, cu catuse la maini.. Cu barba aia, iar tipa, cu latzele alea si hainele lalai, parca sunt oamenii cavernelor.. :mda:

realmadrid.com
22nd April 2005, 18:30
Revendicarea este imposibil de indeplinit...cei 3 ziaristi sunt condamnatzi...:(

Utilizator
22nd April 2005, 18:49
Uite ca am vorbit cu totii cu pacat, eram siguri ca e blat si din pacate oamenii chiar sunt in pericol....Sper sa fie eliberati si sa-i vedem acasa cat mai curand, trebuie sa speram atat timp cat mai e o sansa.

desdemona
22nd April 2005, 19:25
Apropo.. se vorbea despre mobilizarea oamenilor, rapitorii ziceau ca romanii sa iasa in strada, sa faca presiuni asupra guvernului pt a-si retrage trupele din Irak. Mi se pare absurd... nu stiu cati romani ar face asta. Voi ati iesi in strada?

Mihaela
22nd April 2005, 19:46
Cu totii am avea de suferit daca Romania ar strica relatiile cu America si statele din coalitie retragand trupele. Imi pare rau pentru cei trei, dar stiau ca isi asuma niste riscuri ducandu-se acolo.

remus
23rd April 2005, 14:38
Credea cineva ca Romania , o tara neinsemnata in lumea asta mare ,va starni ARABII ?
Poate vor fi si ceva 11/9 in Romania. :(
Am trecut deja pragul , nu ne putem intoarce.Ne-am asumat un risc si va trebui sa suportam consecintele atitudinii anti - Al -Quaeda.
Sunt curios ce abureli va debita TARICEANU.

Sa ne rugam pentru jurnalisti.:(

uti2102
23rd April 2005, 15:17
Singura eroare este ca Romania s-a angajat in Irak alaturi de americani. Asta contravine atat mentalitatzii romaneshti (niciodata n-am fost invadatori) cat shi normelor etice pe care cei mai multzi dintre noi le au shi care nu suporta politica de politzist mondial al americanilor.
Trebuie totushi sa intzelegem ca Romania, prin politica sa, a facut compromisuri, incalcandu-shi principile, pentru a beneficia de nishte avantaje - suportul american, intrarea in NATO etc. Din punctul asta de vedere suntem asemeni americanilor, lipsitzi de scrupule. In acelashi timp trebuie observat totushi ca batrana Europa nu ne-a oferit nimic in schimbul unei posibile alinieri a noastre la politica Europeana (ma refer mai ales la Frantza shi Germania) - politica care este mai aproape de sufletul meu. Cum europenii stau cu mainile in san, Romania s-a luat dupa cei care i-au oferit ceva. Din puntul asta de vedere putem spune ca Romania a continuat pe aceeashi linie arhicunoscuta - politica externa bazata pe interes shi mai putzin pe principii. Nu zic ca e rau, dar nici bine nu e.

cyber_goool
24th April 2005, 23:24
De ce e chiar asa imposibil sa retraga trupele?

Basescu are de ales intre mentinerea imaginii sale de om intransigent, de cuvant, care nu da inapoi si salvarea vietilor a 3 oameni. S-ar pune rau si cu americanii daca ar ceda, insa nu cred ca se pune problema ce trebuie sa faca: oamenii trebuie salvati. Daca as fi in locul lui eu as retrage trupele si dupa eliberarea lor le-as aduce inapoi :P. Stiu ca suna aiurea, dar la cate magarii fac politicienii nostri...(vorba lui alpopa: n-au principii, doar interese) macar asta ar avea un tel bun. Asa chiar ar putea fi apreciata politica noastra.
Evident ca este un scenariu fantezist, care nu o sa aiba loc (si nici n-ar merge: daca nu i-ar omora pe ziaristii astia, iar omora pe urmatorii...).
Totusi de ce nu e posibila retragerea trupelor? Spaniolii stiu ca s-au retras, si i-a dat cineva afara din Nato? De ce nu se pot retrage trupele si sa ramana doar suportul nostru pentru lupta in Irak? Adica sa nu mai avem trupe ci sa sustinem cauza americanilor doar "verbal" :D (sau prin alte parti gen Afganistan), ca oricum trupele noastre sunt mai mult simbolic acolo.
Sper sa nu ajuns sa vad romani de-ai nostrii ucisi de musulmani :(. Nu cred ca este imposibil sa se retrage trupele din Irak, este mai mult o chestie de imagine, care insa nu a fost si nici nu cred ca va fi mai buna cu acest sacrificiu. Eu mai degraba as vedea asa "imagine a Romaniei" in cazul asta: conducatorilor romani nu prea le pasa de oameni cand e vorba de interese...
(Intrebarile nu sunt neaparat retorice, ci mai mult puse de unul care nu prea se pricepe la politica.)

uti2102
24th April 2005, 23:47
Sper sa nu ajuns sa vad romani de-ai nostrii ucisi de musulmani :(.
Aia nu-s musulmani, sunt animale! Shi eu sper sa se rezolve cu bine, dar in situatzii d-astea shansele sunt foarte mici... :mda:

Profetu
25th April 2005, 17:01
De ce e chiar asa imposibil sa retraga trupele

Basescu nu decide singur daca retrage trupele sau nu.
O eventuala propunere in acest sens trebuie validata de parlament.
Exista certitudinea ca dupa ce declaram, macar, retragerea trupelor cei trei vor ramane in viata ? Daca ar fi asa, de ce nu retragem trupele pana cand ii vedem pe jurnalisti acasa, si apoi sa revenim pe pozitii cu vigoare maxima ? Probabil ca ar fi o solutie demna de filmele cu van Damme.
Cert este ca este necesara intocmirea unui plan de retragere asa cum fiecare membru al fortei de coalitie are.
Sa speram ca acest termen de 4 zile nu este decat o modalitate de a licita pentru obtinerea unei recompense mai mari.

:thinkso: Later Edit: Dark, se pare ca nimeni nu ridica problema momentului la care a fost facuta caseta; probabil ca exista un indiciu care stabilieste clar acest lucru. Caseta se vrea o dovada a existentei celor 3.

Darkslowstar
25th April 2005, 17:25
Bine zis Profetule. Cyber, asta nu e joc pe calculator sa poti sa-ti iei catrafusele si sa pleci cand poti. Decizia de a trimite trupe in Irak, de altfel o decizie buna, nu a fost luata in 2 sec, s-a cerut acordul Parlamentului, al CSAT-ul, al clasei politice, etc.
Acum cu atat mai putin nu ne mai putem retrage, pt. ca riscam sa devenim foarte vulnerabili la alte amenintari teroriste. Mai curand ar trebui sa le spunem teroristilor ca vroiam sa ne retragem, dar ca urmare a actiuniii lor ne-am dat seama ca e prematur si ca mai ramanem.
Pana la urma ce garantie avem ca ziaristii vor fi eliberati ca urmare a retragerii noastre? Ce garantie avem ca mai sunt in viata? Poate filmuletul a fost facut acum 2-3 sapt si ei au fost executati deja.
Si nu cred ca va dati seama ce insemna sa retragi 800 de oameni in 4 zile. Insemana sa fugi de acolo lasand majoritatea echipamentelor balta. Ne-am face de ras in toata lumea, tocmai in momentul asta delicat (UE)

cyber_goool
25th April 2005, 20:10
Nu cred ca e asa de greu sa retragi 800 si ceva de soldati in 4 zile, este poate o operatiune mai costisitoare decat una normala. Si nu cred ca aia au zis 4 zile in care sa dispara cu totul, e vorba mai mult de idee: sa inceapa sa se retraga si sa se vada intentia cred ca este de ajuns, dupa care se pot retrage si in timp mai mare. (UE nu prea are treaba cu Nato). Chestia cu daca mai sunt in viata este adevarata, din pacate, se poate sa nici nu mai fie in viata si astia sa incerce sa mai obtina ceva post-mortem ca sa zic asa.
Cea mai mare problema este intradevar, daca sa le de-a gir teroristilor sau sa-i lase sa moara pe cei 3. Este intradevar o problema foarte grea, fara iesire aproape. Sa le dai apa la moara la teroristi, inseamna sa-i sustii si sa faca noi acte de terorism. Dar totusi sa lasi 3 oameni sa moara...? Intr-un fel este si vina ziaristilor, sau mai degraba riscul pe care si l-au asumat ducandu-se acolo, totusi... sa nu moara, orice dar sa nu moara, eu asta vreau :(
Si recompensa e tot o sustinere a teroristilor.

Vadim
25th April 2005, 20:18
Nu a retras nimeni trupele din Irak la cererea unor rapitori. Pina la urma s-a ajuns la bani. Eu tot ma intreb cine sint acesti rapitori? Imi vin in cap 100 de scenarii.

Darkslowstar
26th April 2005, 11:42
cyber, dupa cum ti-am mai zis asta nu e joc pe calculator, sa apesi pe mouse si aia sa o ia din loc. Nu cred ca stii despre ce vorbesti. Stii cate avioane de transport greu are Romania? Probabil ca nu. Doua (2) Hercules C 130 si mi se pare ca mai avem inca 2 inchiriate de americani. Deci pe bazam pe cateva avioane de capacitate medie sa aprovizionam 3 teatre de operatiune majore. La aprovizionare nu-i asa o problema, ca ne ajuta aliatii, dar daca e vorba sa fugim cu coada intre picioare nu ne mai ajuta nimeni. Plus ca nu sunt numai oamenii, mai e si echipamentul si logistica. Astea ce faci cu ele? Ori discutam serios ori batem campii.
Ca sa nu mai vorbim de consecintele operatiunii. Am ajunge paria in lume, alaturi de Iran, Siria si Coreea de Nord. ca sa nu mai spunem ca probabil rapirile ar fi mult incurajate.
Cireasa de pe tort este ca nu avem nici o garantie ca asa ne vom recupera oamenii.

Naivii care zbiara pt retragerea trupelor din Irak uita ca trupele n-au nici o legatura cu rapirile, atat timp cat au fost rapiti oameni din tari care nu numai ca n-au trimis trupe dar s-au si opus din rasputeri razboiului (Franta), chiar si mulsulmane (Egipt).
Cred ca o trezire la realitate se impune. Daca nu intelegi ce se petrece acolo mai bine nu-ti dai cu parerea (boala tipic romaneasca).

cyber_goool
26th April 2005, 11:58
Daca-mi dai 2 milioane $ iti aduc eu trupele in 2 zile. Insa nu asta e principala problema, si nici nu-mi place sa polemizez. Marea problema sunt oamenii aia care s-ar putea sa moara. Asta ma doare pe mine, si poate de aceea nu vad o asa greutate in a ne retrage trupele. Si poate joc cam multe jocuri pe calculator, oricum eu raman la parerea mea, tu la a ta. Asta e: eu iti doresc de altfel o zi buna. Nu intetionez sa deviez prea mult discutia.

CoolRain
26th April 2005, 12:01
E intr-adevar o situatie mai mult decat delicata...
Doar un punct de vedere: nu cred ca teroristii joaca la cacealma. Daca ar fi asa, nimeni nu ar mai lua in serios viitoarele lor revendicari. Daca ar trage vreo tzeapa, rapirile(care reprezinta una din armele lor principale) nu vor mai avea nici un efect aspra nimanui. Din cate stiu, Spania si-a retras trupele in urma atentatului din Madrid si a amenintarilor teroriste.

Darkslowstar
26th April 2005, 12:24
Daca-mi dai 2 milioane $ iti aduc eu trupele in 2 zile. Insa nu asta e principala problema, si nici nu-mi place sa polemizez. Marea problema sunt oamenii aia care s-ar putea sa moara. Asta ma doare pe mine, si poate de aceea nu vad o asa greutate in a ne retrage trupele. Si poate joc cam multe jocuri pe calculator, oricum eu raman la parerea mea, tu la a ta. Asta e: eu iti doresc de altfel o zi buna. Nu intetionez sa deviez prea mult discutia.

Ma indoiesc ca le aduci cu 2 mil, de fapt ma indoiesc ca aduci atati oameni si echipament si cu 2 mrd de $ in 2 zile. Uite cat a platit becali pt deplasarea la Villareal facuta in 2-3 zile si ce greu a gasit 1 avion (nu 50). Si acolo era vorba de catva zeci de oameni nu de aproape 1000. Transporturile aeriene nu se fac de azi pe maine.

Oamenii ai sunt principalii responsabili de faptul ca au fost rapiti, statul roman nu e vinovat nici cu 1%. La cat de idioti au fost isi cam merita soarta.

Utilizator
26th April 2005, 12:25
Se poate negocia o suma de rascumparare mai mica decat cea ceruta de teroristi si retragerea trupelor pana in august, ca oricum vroiam sa le retragem prin iulie.
Desi nu e nimic confirmat oficial, italienii au platit pentru eliberarea oamenilor lor desi Italia e mai importanta decat Romania in aceasta coalitie si Berlusconi mai tovaras cu Bush decat ai nostri.
Dar Italia isi protejeaza oamenii, noi ca intotdeauna, suntem de acord sa fie ucisi animalic trei nevinovati pentru o cauza ce nu ne priveste direct. Ne place sa ne simtim importanti, de fapt nu contam decat la numar in aceasta coalitie. Cei trei trebuie readusi acasa teferi, mi se pare cruzime sa-i lasi sa moara pentru a apara interesele altora. Afirmatia ca daca vom plati se vor inmulti atacurile teroriste la adresa Romaniei e fantasmagorica. Noi nu reprezentem nimic nici pentru teroristi, ei ataca acolo unde pot avea un impact mare in mass-media mondiala. Ori in Romania terorismul promovat de conducerea tarii a avut efect mult mai mare decat orice alte atentate: 44% din po****tia tarii sub pragul limita al saraciei, batrani care mor de foame, copii strazii...ce sa faca aia mai abitir sa iasa in evidenta? Poate atentate contra partidelor politice romanesti :)


Eu as plati fara ezitare, oricum suma ceruta de teroristi inseamna aprox. 1,5 USD de fiecare roman.

Vadim
26th April 2005, 12:39
A expirat termenul. Au aparut ceva filme pe siteurile islamiste? Tare mi-e ca astia vor da un exemplu prin jurnalistii romani capturati.

Darkslowstar
26th April 2005, 12:41
Eu nu sunt de acord sa se plateasca nimic. Oamenii aia sunt 100% vinovati pt. situatia creata. Nu aveau ce cauta in cartierul ala, la un hotel de mana a saptea si intr-o companie dubioasa. E ca si cum ar fi vrut sa fie rapiti. Banii pe care ii dau la stat ar fi mai bine utilizati in Romania decat sa alimenteze conturile teroristilor.

Utilizator, nu inteleg ce vina are statul roman aici. Pana acuma eu n-am ce sa le reprosez. S-au descurcat mai profi decat m-as fi asteptat. Nu inteleg ce ai fi vrut sa faca mai mult?

Utilizator
26th April 2005, 12:51
Dark, nu am invinuit statul, n-am de ce si chiar sunt curios sa stiu cum au actionat, stii ceva mai mult? Ce intelegi cand spui ca actioneaza profi?
Dar daca vor fi ucisi acesti ziaristi pentru ca nu am vrut sa cedam din batzosenie prea mare parerea mea este ca si statul roman va fi responsabil.

Sunt si nu sunt vinovati, adevarul ramane de stabilit, rapirea in sine este inca destul de confuza. Sau se stie ceva concret? Faptul ca au fost dati mai departe la 'adevaratii' teroristi pare sa indice ca ei nu s-au lasat rapiti si ca a fost ceva aranjat. Presupun ca s-au dus la acel hotel pentru ca au avut incredere in cel ce le-a facilitat vizita acolo, si care din cate am inteles e si ceva actionar la postul lor de televiziune.

La cati bani s-au furat in tara asta eu unul sunt dispus sa mai pierd odata pentru a salva viata unor oameni. Teroristii care au fost la conducerea Romaniei au furat cu mult mai multi bani decat am da astorlalti. Majoritatea circula liberi, unii sunt inca persoane importante. Am platit multe taxe la stat de cand activez in campia muncii si nu pot sa spun ca sunt multumit de investitia facuta. In acest caz ar fi ceva concret si as fi fericit ca putinul care mi s-a luat a fost folosit sa salveze viata unor oameni.

Mihaela
26th April 2005, 13:20
Utilizator, cu 1.5 milioane de dolari se pot salva mult mai multe vieti cumparand echipamente si/sau medicamente in spitale. Sau se pot hrani bine 1000 de orfani timp de un an. Sunt variante mult mai bune de investire decat rascumpararea unor oameni care au mers pe un salar gras, stiind ca risca si care se pare ca nici macar n-au respectat normele de siguranta. Imi pare rau pentru ei si daca pot fi salvati prin negocieri e foarte bine, dar exista niste limite.

Utilizator
26th April 2005, 13:27
Mihaela sunt total de acord cu tine, dar repet ceea ce am spus mai sus: pana acum s-au furat sume uriase de bani in Romania cu care tara intreaga putea sa o duca mult mai bine. Nimeni nu a fost tras la raspundere, nu s-au returant sumele eludate la buget, multi dintre cei dubiosi sunt persoane publice, unele cu putere instat.
Ne-a gasit tocmai acum cinstea? Tocmai acum am identificat limitele? Participarea in aceasta coalitie de razboi a fost pentru a ne plati datoria morala fata de americani. Ne-am platit-o, putem reveni acasa sau putem ramane acolo platind datoria pe care statul roman consider ca o are pentru orice cetatean.

Daca tu ai fi in locul lui Marie-Jeanne ai gandi la fel? Ti-ai asuma vina de a fi plecat intr-o zona de razboi si ai sta cu gatul intins la taiere?

Mihai
26th April 2005, 13:36
Utilizator, cu 1.5 milioane de dolari se pot salva mult mai multe vieti cumparand echipamente si/sau medicamente in spitale. Sau se pot hrani bine 1000 de orfani timp de un an. Sunt variante mult mai bune de investire decat rascumpararea unor oameni care au mers pe un salar gras, stiind ca risca si care se pare ca nici macar n-au respectat normele de siguranta. Imi pare rau pentru ei si daca pot fi salvati prin negocieri e foarte bine, dar exista niste limite.

Da dar ti-ar place sa fi cea care ia decizia sa-i abandonezi (adik sa nu platesti banii ceruti) si bineinteles sa-i condamni la moarte!
Si eu cred ca banii ar putea fi folositi foarte eficient, dar nu pot sa-mi imaginez pe cineva atat de crud care sa ia o astfel de decizie!
Bun sa zicem ca nu plateste nimeni! Banii aia nu o sa ajunga la saraci si la orfani ci tot la "bufetul" domnilor parlamentari :ok:

realmadrid.com
26th April 2005, 15:04
Eu nu sunt de acord sa se plateasca nimic. Oamenii aia sunt 100% vinovati pt. situatia creata. Nu aveau ce cauta in cartierul ala, la un hotel de mana a saptea si intr-o companie dubioasa. E ca si cum ar fi vrut sa fie rapiti. Banii pe care ii dau la stat ar fi mai bine utilizati in Romania decat sa alimenteze conturile teroristilor.



Ce vina au ziaristii ?...teroristii aia sunt fanatici...nebuni, pt ca altfel nu se explica...
Cei 3 isi faceau meseria...sau tu crezi ca au fost in zona aia special pt a creea senzatzi tari in tzara...?
Nu vor ajuta pe nimeni daca ii vor omora...ba mai mult...arabii din Romania vor avea cel mai mult de suferit...fie ca au facut sau nu ceva rau....
Fara trupele coalitiei acolo...Irakul se duce dracului...va fi ceva gen Afganistan inaintea de venirea americanilor...cu lupte sangeroase pt putere...
Dar ei nu inteleg...deci masurile trebuie sa fie drastice...omoratzi totzi cei care opun rezistenta...sau bagati la o inchisoare mai ceva ca Abu Ghraib...
Si...daca ei vor binele Irakului si plecare trupelor "de ocupatzie", cum ei le numesc...atunci de ce i-au rapit pe cei 2 ziaristi francezi...stii foarte bine ca Franta nu a vrut sa invadeze Irakul si nu au trupe acolo...

Darkslowstar
26th April 2005, 15:55
Comule, mai sunt si alti ziaristi in Irak, dar aia stau pe langa trupele coalitiei, intr-un hotel din zona verde, etc. Ai nostrii practic i-au rugat pe irakieni sa-i ia ostatici. Nu aveau ce cauta acolo, mai ales ca e un fapt notoriu ca sansele sunt foarte mari 90% sa fi rapit, ca european, in Bagdad. Esti foarte vizibil si daca nu ai niste garzi serioase (si cu alea risti macar un glont in cap) vei fi rapit.
Tare imi este teama ca macar Marie Jean sa fi fost complice la rapire, din nenumarate motive, cel putin initial. Acum se pare ca au trecut in mana unor adevarati teroristi. Era de asteptat, pt ca insurgentii sunt bine organizati si informati si e greu sa faci altfel de treburi sub ochii lor. Probabil amatorii ingrasa acum pesti din Tigru si ai nsotrii sunt in mana Al Qaeda.

realmadrid.com
26th April 2005, 16:04
Pai daca stam bine sa ne gandim..toate gruparile teroriste din Irak sunt in stranse legaturi cu Al-Qaeda...
Ai mare dreptate...nu aveau ce cauta acolo...dar pt asta nu merita sa moara si nu cred ca aceasta rapire sa fie o inscenare...iar daca Omar Haisam ar fi fost implicat...atunci cred ca, odata cu arestarea lui ostaticii au fost vandutzi unei organizatzi serioase...
Dar sunt slabe sanse..nu cred...sau imi este greu sa cred...

Utilizator
26th April 2005, 16:07
Arestarea lui Haisam a fost o greseala, trebuiau sa-l preseze sa-i elibereze pe ziaristi nu sa-l ia la puricat. Era destul timp dupa, mai ales ca s-a dovedit ca motivele arestarii (evaziune fiscala, neplata TVA etc.) sunt nesustinute deocamdata. A fost o mutare de amatori din partea noastra.

realmadrid.com
26th April 2005, 16:22
Da...si daca el ar fi organizat rapirea...atunci cand a fost arestat...era normal sa scape de ostatici...si ia vandut celor care aveau nevoie de ei...adevaratzilor teroristi...asta daca Haisam chiar a fost implicat in rapire...

Darkslowstar
26th April 2005, 16:42
Utilizator, din cate stiu eu Haysam ar fi fost arestat de multa vreme daca nu era omul lui Iliescu. Motive se pare ca sunt arhisuficiente. Deocamdata stim mult prea putine (sau poate esti tu mai bine informat :)) ca sa putem spune ca a fost o greseala sau din partea statului. Cred ca Haysam si-a supraestimat grosolan influenta in Irak si prob din cauza asta au ajuns pe mana Al Qaeda (prob). Ma indoiesc ca mai multe presiuni asupra lui i-ar fi readus in tara. Nu cred ca el ar fi putut face mai mult, mai ales ca el e un nimeni in Irak.

Comule, nu toate organizatiile teroriste apartin de Al Qaeda. Irakul este un mozaic de etnii si religii si chiar daca cei mai multi sunt mai mult sau mai putin uniti impotriva americanilor asta nu inseamna ca reprezinta o voce unica. Daca era asa prob de mult le veneau americanii de hac. Plus ca religia musulmana este la fel de dezbinata ca cea crestina (exista cele 2 ramuri principale siiti si suniti, din cate stiu eu Al Qaeda sunt suniti, plus o multime de subramuri si secte). daca te intereseaza subiectul gasesti pe net tone de materiale. Foarte pe scurt pe www.cnn.com

Utilizator
26th April 2005, 16:55
Dark nu stiu mai mult decat s-a publicat, si doar din versiunile electronice ale ziarelor. Chiar as fi curios ce stii tu mai mult, poate in presa tiparita au aparut si lucruri diferite.

'din cate stiu eu Haysam ar fi fost arestat de multa vreme daca nu era omul lui Iliescu.' sa parafrazez si eu un banc: pai si tocmai acum s-au gasit sa-l aresteze? sau o fi ultimul ticalos din Romania aflat in libertate? Din punct de vedere logic mie mi se pare gresit modul de actiune. Inclusiv tratarea superficiala a cazului la inceput. Trebuiau intai adusi in tara cei trei si pe urma rascolit in liniste *****ul cu Iliescu, Haysam si oricine o mai fi. Mie ca profan mi se pare amatorism aici. Sau poate ca s-a dorit sa se ajunga aici pentru a specula mai apoi moartea celor trei.

Se pare ca tu consideri perfect modul de actiune a oficialilor romani in acest caz. Sa dea Dumnezeu sa ai dreptate, sper sa fie si sa vina cei trei acasa nevatamati.

Darkslowstar
26th April 2005, 17:21
Utilizator, cred ca nu esti in tema cu reforma din justitie. Ca sa-l fi arestat pe Haysam inainte de rapire, trebuia ca un procuror sa ia decizia asta. Ca sa se faca asa ceva este nevoie de acord de la Botos (Procurorul general comule :D) sau de la Muscalu (sef directie infractiuni organizate, idem) sau de la PNA (Amariei) si dac nu se poate sa-i schimbe pe cei doi. Ca sa-i schimbe pe cei 2 este nevoie de acordul CSM, unde oamenii psd sunt majoritari. Deci calea asta e inchisa. Ca sa schimbe CSM (ceea ce e cam nedemocratic) este nevoie sa se schimbe legile care reglementeaza mersul justiei. Ceea ce este absolut imposibil inainte de 26 aprilie 2005, insemna sa renuntam la integrare. Din pacate n-am timp sa detaliez subiectul mai mult, dar foarte pe scurt am vorbit cu un amic care lucreaza destul de sus in justiei si pot sa va zic ca sunt absolut disperati ca nu au cum sa-i matraseasca legal pe dinozaurii care blocheaza mersul justitiei. Doar schimband din nou sistemul.

Nu consider perfect cum au actionat ai nostri, in lipsa de informatii reale cred ca au actionat cat de bine s-a putut. Mai vorbim cand stim mai multe.

Utilizator
26th April 2005, 17:28
Dark eu nu contest existenta dinozaurilor si a talpilor din justitie, dovada ca nu s-a rezolvat mai nimic important pana acum. Urez deplin succes reformei in justitie si astept si rezultatele. Ceea ce spuneam e ca se mai putea astepta, sa zicem, o luna cu arestarea lui Haysam si intre timp sa se incerce eliberarea rapitilor. Dupa aia puteau sa-l si bata la talpi in Piata Victoriei.
Mi se pare ciudat modul de gestionare a acestei crize, inclusiv banalizarea evenimentului si chiar anuntarea eliberarii lor la un moment dat. Nu ma refeream la reforma justitiei sau alte capitole dureroase din actualitatea romaneasca.

Spui ca au actionat 'cat de bine s-a putut'. Vorba lui Moromete: pe ce te bazezi? Tu stii mai multe? Ce au facut concret de fapt? Detaliaza modul de actiune, as fi fericit sa recunosc sportiv ca am judecat gresit.

Darkslowstar
26th April 2005, 17:46
Pai daca nu l-ar fi arestat, probabil ca ai fi zis ca de ce nu-l aresteaza :D si presa ar fi urlat ca din gura de sarpe. Nu cred ca au avut de ales, mai ales ca la ce relatii are arabul in lumea servicilor secrete putea sa dispara foarte usor.
Nu ma bazez pe fapte concrete usor de verificat, sursele mele de informatii sunt probabil la fel ca cele ale tale (mass-media), dar mie personal mi-a placut pozitia echilibrata a Cotrocenilor. Recunosc ca e mai mult un feeling personal si nu o fapta certa care sa poata fi sustinuta cu argumente pertinente. Zvonurile au fost lansate din toate partile, mi-e greu sa spun cine e responsabil pt. ce zvon.

Utilizator
26th April 2005, 17:56
Pai zi asa, ca e o parere personala, eram convins ca ai ceva informatii suplimentare din hotararea cu care sprijineai modul de actiune. O fi fost ponderat Cotroceniul dar Piata Victoriei a adoptat o pozitie extrem de 'americana' prin declaratia de duminica seara.

Referitor la supozitia ca as fi fost in opozitie permanenta fata de autoritati: Eu zic ca te inseli, nu adopt pozitii de Gica contra sau de suporter fanatic pentru ca asa e trendu', incerc sa judec obiectiv fiecare caz, functie de informatiile pe care le am la indemana. Daca nu bateau toba atat cu Haysam te rog sa ma crezi ca habar n-aveam de existenta acestui individ, cu atat mai putin despre actiunile sale ilegale sau nu. In plus cred ca e mai putin important ca urla presa decat succesul actiunii. Daca stiau ce fac urletul de indignare al presei s-ar fi transformat in ovatii cand cei trei se reintorceau.

PS: am vazut o stire de la ora 16:00 (la http://www.hotnews.ro ) precum ca Prima TV a primit un nou mesaj de la teroristi citit tot de Marie-Jeanne. Celula de criza il analizeaza si sa asteptam sa-i dea OK sa fie facut public.

PS1: de pe acelasi site de stiri: Celula de criza s-a reunit marti (azi adica) la ora 15:00...

PS2: sa reuseasca naibii sa-i scape si o sa fiu primul care-i felicit.

Darkslowstar
26th April 2005, 18:13
Politica americana de a nu negocia cu teroristii este de departe cel mai eficient mod de a trata o situatie de acest gen, lucru care este macar tacit acceptat in toata lumea. Din acest motiv nu prea se iau ostatici americani, pt. ca toata lumea stie ca nu obtii nimic de laguvernul american. Bravo lor.

Utilizator
26th April 2005, 18:14
Ultima ora:

Dan Dumitru, director Prima TV: "Ziaristii sint in viata"
Directorul de stiri de la Prima TV, Dan Dumitru, a facut marti seara, la orele 18.00, o declaratie oficiala, la Palatul Cotroceni. El a declarat ca a fost contactat telefonic marti, in jurul orelor 13.00, de un reprezentant al rapitorilor, iar apoi a ascultat o inregistrare cu cei trei ziaristi rapitit, care au reiterat apelul prezentat vinerea trecuta si de postul Al Jazeera. Aceasta inseamna ca ziaristii sint in viata, si cer autoritatilor retragerea trupelor romanesti din Irak.
Dan Dumitru a refuzat sa fac orice alt comentariu, el fiind chemat marti la Cotroceni, la intrunirea celulei de criza.
26 apr 2005

PS: Dark crezi ca daca mor cei trei ajungem imuni la teroristi? Sau ne pregatim pentru 11/9 romanesc? Sa fim seriosi, sa nu comparam SUA si Rusia cu Romania. Astia au probleme directe cu teroristii tocmai datorita politicii lor, noi nu am avut niciodata si nici nu cred ca vom avea daca nu insistam sa ne bagam singuri in seama. Cei trei ar fi sacrificati degeaba.
Dar hai sa asteptam eliberarea lor, eu inca mai cred intr-o minune.

Utilizator
26th April 2005, 19:25
Ultimatumul a fost prelungit cu 24 de ore.

CoolRain
26th April 2005, 19:35
Se aude ca intr-un mesaj telefonic Sorin Miscoci spune ca va fi primul ucis. :(

Mihaela
26th April 2005, 19:47
Daca tu ai fi in locul lui Marie-Jeanne ai gandi la fel? Ti-ai asuma vina de a fi plecat intr-o zona de razboi si ai sta cu gatul intins la taiere?
Da, mi-as asuma vina si cu atat mai mult daca am iesit seara intr-o zona cu protectie slaba. Cat despre statul cu gatul intins, asta deja e irelevant. Rapitorii pot sa-i forteze sa spuna orice sau sa-i omoare indiferent ca stau sau nu cu gatul intins.

Problema e tratata emotional si pe asta se bazeaza teroristii. Sunt multi care se identifica cu ziaristii si gandesc: cum ar fi daca as fi eu/sotul/copilul in locul lor? Dar nu se gandesc - cum ar fi daca as fi eu in locul bolnavilor care nu primesc medicamente, ca nu sunt fonduri? Deh, oamenii aceia sunt mult mai multi dar nu apar in prime-time in scene dramatice cu Kalasnikoave si arabi. Decat sa salvam mii de vieti mai bine dam milioane de dolari teroristilor ca sa aiba fonduri pentru alte arme, atentate si omoruri, nu? Totul pentru trei oameni care si-au asumat un risc pentru niste recompense. Repet, imi pare rau pentru ei la nivel uman, dar nu as plati nici 100.000$ din buget pentru rascumparare.

Darkslowstar
26th April 2005, 19:50
Utilizator, toata lumea trebuie sa inteleaga ca nu are legatura cu trupele noastre din Irak. Franta a fost cel mai aprig inamic al eliberarii Irakului, dar asta nu i-a impiedicat pe teroristi sa rapeasca cetateni francezi,... sau egipteni sau pakistanezi. Nu conteaza decat faptul ca esti strain si se poate cere ceva pt. tine. Atata tot.
Nu devenim imuni, dar nu vad alta politica de urmat. Nici nu poate fi vorba de cedare.

CoolRain
26th April 2005, 19:56
De mah... eu stiu ce sa va zic voua? Moare primul Miscoci, apoi alte zile de ultimatum. Moare apoi inca unul, alt ultimatum. Si peste tot inregistrari cu executiile lor. Sa vedem cum veti gandi in acele zile.

Utilizator
26th April 2005, 19:56
Mihaela teoria ta e frumoasa dar nu prea are legatura cu practica romaneasca. Repet: s-au furat miliarde de dolari de la gura romanilor chiar de catre romani, asta ar fi o bagatela care oricum nu s-ar duce catre copii orfani. Este o supozitie fara suport real, daca amaratii aia vor fi ucisi acolo copii orfani din Romania vor ramane la fel de flamanzi iar lipsa de medicamente din spitale va fi la fel de mare.

Dark eu mi-am spus parerea si mi-o mentin. Nu avem de ce sa mai stam acolo, trebuia sa ne caram de mult pentru ca ne-am platit datoria catre americani.
Cedare...numai prostii sunt consecventi spunea o vorba. Cand e in discutie viata unor romani cred ca e bine sa tratam problema emotional si sa luam masuri sa-i salvam.
Dar poate ai dreptate, romanii nu valoreaza nimic pentru compatriotii lor, e traditie sa ne dam dracu' unu pe altul. D'aia se poate face orice in tara asta pentru ca noua nu ne pasa unii de altii, nu suntem uniti si ne doare-n cot ca mor vreo 2-3 dintre noi degeaba.


Sper sa reuseasca celula de criza sa-i aduca teferi acasa.

Mihaela
26th April 2005, 20:05
Utilizator, pornesti de la presupunerea gresita ca suntem acolo ca sa ne platim o datorie fata de americani. Suntem acolo pentru ca dorim sa obtinem niste avantaje de care noi ca popor vom avea de profitat in viitor.

uti2102
26th April 2005, 20:49
Intr-adevar, despre datorie nu cred k poate fi vorba. Mai degraba americanii ar trebui sa ne fie datori.....
Parerea mea e ca eventuala lor intoarcere acasa nu ar schimba nimic datele problemei, pe viitor altzi romani vor fi rapitzi. In acelashi timp, rapirea lor nu are nimic in comun cu trupele romaneshti din Iraq - terorishtii ishi fac efectiv reclama pe seama celor 3 rapitzi, sperand sa obtzina ceva in schimb, in caz contrar multzumindu-se sa arate cat de tari, de temutzi shi de intransigentzi sunt ei...

Bancaru
26th April 2005, 21:59
Desi treaba asta dureaza de aproape o luna, nu am vazut nici un subiect sa apara cu privire la acest eveniment. Eu deja o sa incep o discutie cu Utilizator, asa ca o vom muta aici. Cred ca e un lucru despre care ne putem da cu parerea, iar in primul rand sa incercam sa ne gandim la ei, iar cine vrea sa se roage pentru eliberarea lor.

PS Daca cineva a mai deschis dicutia pe tema asta imi cer scuze si sunt convins ca Desdemona va face o mica scamatorie sa ajunga mesajul meu unde trebuie.

Ana_Maria
26th April 2005, 22:43
TREBUIE RETRASE TRUPELE DIN IRAK!

Nimic nu justifica cinismul cu care unii ziaristi ii acuza pe parintii celor trei nefericiti ca "au cedat" in fata amenintarilor teroristilor! Doamne! cum poti sa nu te gandesti ca ar putea fi copiii tai in locul celor trei sau, mai rau, parintii tai in locul celor din Piata Universitatii.
Mai mult, chiar americanii ne-au dat "unda verde", desi nu am fi avut nevoie de asa ceva din partea lor, pentru retragerea trupelor - anuntarea unui calendar al retragerii trupelor.
Cand punem in balanta viata a 4 oameni cu unele minore inconveniente diplomatice, oare ce-ar trebui sa primeze!!! ganditi-va la parintii sau la copiii vostri! Sustineti retragerea trupelor!

fia
26th April 2005, 22:47
Ba era si chiar stufos :)
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=6493

realmadrid.com
26th April 2005, 22:57
Trupele nu trebuiesc retrase...
Pan la urma dau dreptate cuiva...cine ia pus sa mearga acolo ?...trebuiau sa stea in zona verde...s-au dus pe riscul lor si au platit...

pashpa
26th April 2005, 23:45
Si daca nu retragem trupele dam dovada de lingai cum am fost tot secolul 20.Pai ce forta militara avem noi acolo de nu se poate fara noi????????? Anunta Italia retragerea si noi ca nijte iubareti ai americanilor ce suntem...............................

uti2102
27th April 2005, 00:03
Tocmai, cred k e momentul sa aratam un pic de coloana vertebrala. Mereu ne inclinam dupa cum bate vantul...Vrem in NATO ne bagam in Afganistan, sunt rapitzi oameni ne retragem din Iraq...etc....etc.
E momentul sa alegem un drum, o politica externa care sa nu contravina conshtiintzei noastre (actuala politica "dupa americani" e impotriva spiritului romanesc din mai multe motive) shi sa o ducem pana la capat, fara schimbari de pozitzie shi cu responsabilitate.
Deocamdata pe scena mondiala nu suntem decat un fel de adolescentzi nesiguri, naivi, bazatzi mai mult pe instinctul de moment decat pe ratziune. Shi una din dovezi este tocmai atitudinea luata acum, cu ocazia luarii de ostatici. Normal era sa luam inca de la inceput o decizie transhanta : NU NE RETRAGEM sau NE RETRAGEM! Dar ca de obicei noi incercam sa impacam capra cu varza......d-aia nu ne vad bine europenii, d-aia nu dau americanii doi bani pe noi.....

pashpa
27th April 2005, 00:09
Frumos ce ai scris!!! Si totusi o decizie trebuie sa se ia.Astazi asteptam cu nerabdare niste stiri conectat la un post de radio, despre soarta romanilor rapiti iar ei ma minunau cu laudele lor aduse guvernului, trecand in istorie data de 25 aprilie cand s-a semnat tratatul de aderare.Domnilor nu zic ca nu e o veste placuta da as fi preferat sa vad ce facem cu unitatile militare din Irak!!!!!!!!!!!Se retrag oare????Asta era intrebarea ce predomina.Au un minus de la mine........................................

desdemona
27th April 2005, 00:29
Bancaru, asta chiar ca ar fi scamatorie din partea mea :) Sa fac merge cu un thread de pe alta sectiune, unde nu am access: mass-media (pe forum zic ca nu am acces :D )
Dar cred ca o sa ne sara Vadim, Tudose sau Iulian in ajutor :)

Ana_Maria
27th April 2005, 01:57
Nu cred ca daca-i retragem dam dovada de slabiciune. Evident ca-i iritam pe americani, dar nu mai mult decat Polonia, italia, Spania ...pana si ucraina. Care tara membra Ue (except.marea britanie, unde Blair e catelul lui Bush - si asta o spun ei, englezii). Uite ca nu le-a cazut coroana. ba, mai mult am castiga puncte de la greii Europei franta, Germania, si acu ne arde maseaua dupa Ue, asa ca ar trebui sa ne reoientam putin, ca sa nu mai vobim de cei 4 nenorociti care isi asteapta moarte.

Utilizator
27th April 2005, 10:46
Mihaela care ar fi avantajele viitoare ale ramanerii noastre acolo? Fantasmagorica participare la reconstructia Irakului? Avem vreo sansa crezi? ca sa nu mai spun ca noi nu suntem in stare sa reconstruim propria tara. Sunt iluzii, nu vom recupera nici macar datoria Irakului fata de noi, vom ciupi niste maruntisuri pentru care vom exulta de fericire. Realitatea e ca suntem ca niste catzelusi care se gudura pe langa dulau in speranta ca mai scapa ceva din gura...Avem mai multe avantaje de la UE si totusi le dam cu tifla si nu ne respectam nici macar angajamentele de dezvoltare a Romaniei. Avem izmenele rupte-n fund si ne bagam singuri in seama.
Membrii ai coalitiei...noi nu tradam...avem un ***** de maxim 800 de militari acolo comparativ cu peste 120000 americani. Putem sa-i sprijinim si de acasa daca vrem.

AlPopa bine spus, ar trebui sa aratam ca avem coloana vertebrala si ca viata cetatenilor romani conteaza mai mult decat iluziile pe care ni le facem. Ar fi o dovada ca suntem tara civilizata. iti garantez eu ca pe viitor daca stam dracului acasa si ne vedem de treaba nu va fi nici un roman rapit. N-are nimeni nici o treaba cu noi. Insa daca insistam, s-ar putea sa avem probleme chiar si dupa ce amaratii astia vor fi ucisi.

Sa punem osul la treaba sa ridicam nivelul nostru de trai si sa-i lasam pe altii sa rezolve problemele globale. Deocamdata suntem in avanposturile democratiei si am ajuns cea mai saraca si nedorita tara din Europa. Asta e trista realitate dar noi ne cramponam in fudulia noastra de iluzia ca facem politica mondiala. Frectzii, modelul Nea Nicu a creat mult prea multi prozeliti din pacate.

Bancaru
27th April 2005, 10:53
@fia Eu mi-am cerut scuze anticipat. Nu l-am vazut, si chiar ma miram ca nu se discuta despre asta.

Darkslowstar
27th April 2005, 11:09
Daca ne retragem acuma dam dovada de cea mai mare slabiciune posibila. O retragere in acest moment ar fi interpretata ca o cedare in fata teroristilor. Daca va amintiti, se discuta de o retragere graduala din Irak, incepand cu 1 iulie, urmand sa o terminam pe la sfarsitul anului. acum cred ca nu se mai pune problema.
Utilizator, dupa ce m-am gandit mai bine, am ceva de reprosat autoritatilor: faptul ca nu au anuntat transat ca nici nu se pune vorba de o retragere ca urmare a actiunii teroristilor.
Oricum, gresesti cand pui problema numai sub aspectul la ce ne alegem, trupele noastre efectueaza acolo actiuni umanitare si de siguranta. Ca membrii ai comunitatii internationale trebuie sa contribuim si noi cu ceva, nu sa stam intotdeauna cu mana intinsa cum avem obiceiul.

Romania a ales acum aproape 10 ani o politica externa, de care, spre marea surpriza a tuturor, a reusit sa se tina. Consecventa aceasta, unica in istoria noastra, ne-a adus in NATO si UE si nu trebuie abandonata. Nu putem sa ne schimbam politica externa din cauza a 3 idioti, care ori si-au cautat-o cu lumanarea ori sunt (sau mai curand au fost) complici cu primii rapitori.

Si inca o data va repet, daca cedam ce garantie avem ca oamenii aia se intorc teferi?

In concluzie: Nu trebuie sa ne retragem.

PS Banii de rascumparare sunt mult mai necesari la adevaratii amarati din Timis.

Utilizator
27th April 2005, 11:35
'Oricum, gresesti cand pui problema numai sub aspectul la ce ne alegem, trupele noastre efectueaza acolo actiuni umanitare si de siguranta. Ca membrii ai comunitatii internationale trebuie sa contribuim si noi cu ceva, nu sa stam intotdeauna cu mana intinsa cum avem obiceiul.'

Frate Dark tu chiar crezi treburile astea? Cand a fost de dat ceva pentru victimele Tsunami dam ca la chiori 39000 USD in schimb ne-a gasit umanitatea in Irak. Africa de-abia ne-asteapta, copii malnutriti, boli, de ce nu ne ducem acolo?
Ca membri ai carei comunitati internationale? Cate tari din Europa mai sunt acum acolo? Suntem acolo EXACT CA NISTE MILOGI fata de americani, suntem trepadusii care justifica interventia lor. Si ungurii sunt tara NATO, mai sunt si altii care nu participa. Dar aia au coloana vertebrala, noi daca nu ne inchinam la Inalta Poarta nu ne simtim bine. De altfel nu sunt convins ca NATO participa oficial acolo, interventia initiala e sigur ca nu a fost a NATO.

'Si inca o data va repet, daca cedam ce garantie avem ca oamenii aia se intorc teferi?'

Daca as fi in celula de criza ti-as spune. Nu stiu ce garantii, sunt insa convins ca daca nu cadem la invoiala ii ucid.

'Nu putem sa ne schimbam politica externa din cauza a 3 idioti, care ori si-au cautat-o cu lumanarea ori sunt (sau mai curand au fost) complici cu primii rapitori.'

Banuiesc ca ai tangente cu dreptul, curios ca prezumptia de nevinovatie nu exista la tine. Sunt de acord cu tine ca au fost idioti, pot sa generalizez si sa ma refer la foarte multi din presa romaneasca, dar nu cred ca trebuie lasati sa plateasca cu viata pentru asta. pana la urma sunt jurnalisti romani, sa consideram ca erau acolo sa-si faca meseria, buna sau rea e mai putin importanta.

E cineva care se poate lauda cu un parcurs perfect in viata?

E vreunul aici care n-a gresit niciodata? Considerati normal sa condamni definitiv un om pentru ca a fost odata idiot? sa stai si sa astepti impasibil uciderea lui pentru ca a fost idiot si a mers unde nu trebuie? Nu pot sa cred ca da, pana si Dumnezeu te iarta.

Bancaru
27th April 2005, 11:36
Uite-l pe Utilizator la treaba. Utilizator in priza. Ai avut dreptate. Nu prea avem aceleasi pareri. Defapt, in cazul asta sunt un pic confuz chiar in ceea ce cred eu despre ceea ce gandesc. Nu as vrea sa fiu in pielea ostaticilor. Nu as vrea sa fiu in pielea parintilor, nu as vrea sa fiu in pielea lui Basescu, nu mi-ar placea sa fiu in pielea lui Geoana sau Voiculescu.
Ceea ce e clar este ca nu ne putem pune noi Gica contra la anumite decizii luate la gramada. Abia am aderat la NATO si cum ar fi sa spunem dupa un an jumate de la CURcubeul lui Bush ca noi vrem sa ne luam jucariile? Nu suntem nici Franta si nici Italia. Cu atat mai putin Germania sau Mare Britanie. Deja nu mai intru in amanunte cu treaba asata ca este discutata si rasdiscutata. Concluzii tot nu avem. Nu cred ca din acest motiv i-au rapit pe ziaristi. Treaba are implicatii mult mai adanci. De ce i-au rapit prapaditii aia, daca timp de 10 zile, sau cam asa, nu au cerut nimic? Au vazut ca nu primesc nimic (desi nu au cerut nimic) si atunci i-au dat mai departe unor fanatici. Din ce motiv? Are vreo legatura cu Haysam? Eu cred ca da. Nu o pot dovedi, dar dupa arestarea aluia nu am mai auzit nimic concret, decat supozitii idioate sau inteligente, ca acum sa ne trezim, cand mai aveam putin si adormeam pe o ureche, cu un mare pumn in fata. In tot acest timp de acalmie ascunsa cei 4 prizonieri au fost plimbati de la niste rapitori la altii.
Sa ma ierte Dumnezeu, dar Vasile Ion, tatal fetei rapite, cat timp o stia la grasutii aia cu paturi din DORALY era si el bine mersi. Presa l-a surprins in ipostaze detasate uneori chiar vesel. Acum plange in piata Univesitatii si da vina pe autoritati si pe Basescu. Oare el se simte cu sufletul curat? Este banuit ca a avut legaturi de "biznis" cu Omar Haysam. Daca este si el implicat in treaba asta? O sa cedeze nervos si o sa vina sa zica, sau o sa mearga pe burta? Asta daca este vinovat. Daca nu are treaba cu arabii eu imi cer scuze.
Deci daca treaba are alte implicatii, cu radacini la noi in tara, se pot retrage si americanii ca aia au alte ganduri.
Comunitatea araba de la noi, este una dintre cele mai puternice din tarile din Europa. Nu si numeroase, dar in Occident sunt mult mai bine monitorizati. In plus majoritatea lucreaza la McDonald's sau matura pe la metru, la gara sau aeroport. La noi au afaceri babane, si sunt convins ca mare parte din venituri se duc la diverse grupari fundamentaliste. Ma intreb daca isi permit arabii sa pericliteze aceasta liniste de care se bucura ei in Romania. Toleranta e putin spus. Romanul este sensibil la magarii facute pe seama lui, la batjocura. Nu cred ca se va face politica de stat din asta, desi vor intra multe servicii in priza, dar omul da rand va fi mult mai transant. Pai toate "kebabariile" vor avea geamurile sparte, buticurile pline de pisat pe tejghea, iar masinile cu "doispe BE" vor avea nevoie zilnica de vulcanizare, cel putin. Nu stiu cati isi aduc aminte de ce s-a intamplat dupa evenimentele de la Tg. Mures. Televiziunea a aratat ce trebuie, iar romanii au fost foarte furiosi. Eu imi aduc aminte ca aveam o profesoara la liceu, Szekely. Pai ce a patit saraca aia... Si de ce, pana la urma? Dar de data asta s-ar putea sa fie mai justificat. Pana la urma eu ma duc sa-mi iau falafel iar 50.000 din 75.000 se duc la la mai stiu eu ce burtos cu ghiul. Prefer sa apara mamaligariile cu branzica.

fia
27th April 2005, 11:41
Pai nu ti-am zis in nume de rau, doar te-am indrumat, pentru ca asteptam cu interes discutia ta cu Utilizator :)

Utilizator
27th April 2005, 11:41
Frate probabil ca aveti dreptate. Va doresc succes in belirea arabilor din Romania, si asteptare placuta pana ii belesc pe cei trei romani in Irak. Probabil ca gresesc, sunteti prea multi aici care spuneti altfel, eu am alte opinii despre ce ar trebui sa fim dar renunt sa va mai stresez. numai bine.

Darkslowstar
27th April 2005, 12:18
Utilizator, eu am spus ca e posibil sa aiba o legatura cu primii rapitori, iar asta nu exclude prezumtia de nevinovatie, care totusi primeaza. Sunt mai multe elemente si coincidenta care indica spre o legatura intre primii rapitori si victime.
Nu-i va beli nimeni pe arabii din Romania, doar ca nu se vor mai bucura de imunitatea de care au avut parte pana acuma. Daca ziaristii romani vor fi omorati o sa ma gandesc probabil daca are rost sa boicotez afacerile arabesti din Romania. atenia numai sa nu-i loviti si pe turcii care saracii n-au nici o vina. O sa spuneti ca nici arabii nu au. Ma indoiesc, majoritatea finanteaza grupari radicale, fapt semnalat de nenumarate ori de americani, europeni, mass-media, etc

Nu inteleg de ce te-ai suparat asa Utilizator? Tonul discutiei a fost civilizat si daca te-am suparat/jignit cu ceva te rog sa ma scuzi.

Vadim
27th April 2005, 12:25
Chiar daca jurnalistii vor fi omoriti, nu are sens ura de rasa. Insa din pacate nu multi vor avea intelepciunea sa inteleaga ca oamenii mici ca si ei, indiferent de nationalitate, nu au de a face cu blaturile la nivel inalt.

Bancaru
27th April 2005, 13:59
Utilizator si Vadim, eu nu cred ca cineva de aici a incitat la ura fata de arabi. Eu am spus parerea mea despre ce ar putea sa fie daca, Doamne fereste, i-ar omori pe ziaristi. Romanii sunt iertatori pana la un punct. Insa, totodata, cred ca SRI si alte servicii de supraveghere ar trebui sa beleasca ochii mari la tot soiul de afaceri facute de unii arabi in tara noastra. Repet, nu vreau ca din banii mei sa se duca o parte catre cine stie ce nemernic(i) criminal(i). Un lucru este cert, iar aici adopt parerea lui Dark, mass media internationala a semnalat anumite afaceri dubioase.
Cat despre boicotarea afacerilor e destul de greu. Vor fi putini care nu vor mai plati pentru anumite servicii sau produse oferite de arabi. La noi nu exista constiinta unui boicot de genul asta. Consumatorul nu isi stie drepturile (si nici indatoririle) asa ca e haos.
Mai este o ora pana la termenul acordat de teroristi. SA DEA DUMNEZEU SA NU AVEM O ZI TRISTA ASTAZI. SPER CA PANA DE PASTI SA NE PUTEM BUCURA DE ELIBERAREA ZIARISTILOR.

Darkslowstar
27th April 2005, 14:20
Nu cred ca se va intampla nimic azi dupa expirarea termenului. Daca ar fi fost hotarati sa-i omoare nu ar mai fi prelungit termenul ieri si nu s-ar mai fi adresat direct presei romane. Probabil nu se incumeta sa-i omoare si din acest motiv cred ca is vor ignora propriul ultimatum.
Cand am vorbit de boicot, am spus ce ma gandesc sa fac eu personal, fara sa fac mare caz de asta. De fapt, indiferent de cum se va sfarsi afacerea asta, am inceput sa magandesc daca nu cumva, cumparand bunuri si servicii de la firme arabe nu cumva sunt si eu mic-sponsor al terorismului in nus' ce tara? Daca institutiile statului fac curatenie intre arabii nostri nu mai e nevoie de asa ceva, o masura care loveste si in arabii corecti. O sa ma mai gandesc.

Bancaru
27th April 2005, 15:25
Dark, nu cred ca vor sa faca asa ceva. Drept dovada este faptul ca Haysam era urmarit de ani buni si.... nimic. Va tebui sa-i boicotam pe toti sau sa mergem pe intuitie. A aflat cineva ceva? Eu ma uit pe aljazeera.com, cnn.com, euronews.com, mediafax.ro, rompres.ro si nimic nou. Cica presedintia a cerut prelungirea termenului limita.

Darkslowstar
27th April 2005, 15:35
Era urmarit, dar dosarele erau tinute in fichet la ordinul lui Ilici si al oamenilor lui. E o lista cu mari investitii arabe in Ro prin Evenimentul Zilei. Daca cumva arabul care detine lantul Spring Time cotiteaza cumva la teroristi (speculatie) insemna ca la cat am mancat eu pe acolo am finantat macar un atentat. :(
Dar, cum bine spunea si Utilizator (care sper ca nu s-a suparat pe noi), oricine are dreptul la prezumtia de nevinovatie.

Vadim
27th April 2005, 15:45
Nu e nimic nou. Celula de Criza tace.

CoolRain
27th April 2005, 15:47
Mda... sau poate gandeste :headbang:

Utilizator
27th April 2005, 16:20
Dark stai linistit nu m-am suparat, pur si simplu pentru mine viata unui om conteaza mai mult decat jocurile politice globale si nu mai rezist sa vad atatea pareri ce condamna usor niste compatrioti, indiferent ca sunt asa din vina lor sau nu.

Am discutat prea mult despre acest subiect, pur si simplu avem pareri diferite si nu are nici un farmec pentru mine o discutie contradictorie despre viata cuiva.
Indiferent cum au ajuns in situatia asta sau de ce au facut parintii lor, ei nu au nici o vina in acest razboi din care Romania se poate retrage oricand fara a pierde absolut nimic si sper sa nu moara degeaba. Nu dau vina pe nimeni, sper ca aceasta celula de criza sa reuseasca sa-i aduca vii acasa. Pentru mine ar fi dovada ca acest guvern e primul din Romania care se preocupa de soarta compatriotilor mai mult decat de jocuri politice.

Treaba cu arabii din Romania risca sa degenereze in paranoie. Doctorul ala arab din Tg. Mures (Raed Arafat parca) a facut mai multe in sistemul sanitar romanesc decat a facut statul roman. Cine e vinovat in fata legii trebuie sa plateasca indiferent ca e arab, roman, rrom, maghiar sau mai stiu eu ce. Fiecare trebuie judecat dupa ce face el nu dupa etnie sau greselile parintilor. Asta daca vrem sa ramanem in era noastra.
Blamarea in masa a unei comunitati ar fi judecata simplista, anacronica si ne-ar face mult mai mult rau decat retragerea ceor 800 de oameni din Irak sau plata unei rascumparari.

PS: 'Celula de criza'...cine draq scoate numele astea?

CoolRain
27th April 2005, 16:48
Guvernul a cerut prelungirea termenului limita acordat de teroristi. Sa speram ca arabetzii aia au macar putin simt al umorului.

CoolRain
27th April 2005, 19:34
In cursul zilei de azi, Dan Dumitru, directorul PrimaTV, a fost sunat de 5 ori de teroristi care si-au repetat revendicarile. Dupa expirarea ultimatumului (ora 17) si pana acum (19.30) nu s-a mai dat nici un semn de viata.

Oare doar eu am pieptul transformat in vesta anti-glontz?! Sau si voi?!

Vadim
27th April 2005, 21:46
Se aude ca unul dintre cei patru ostatici a fost omorit. Ori americanul ori Miscoci.

Darkslowstar
28th April 2005, 12:05
Stirea nu e confirmata. Sau stiti voi mai multe?

PS Utilizator, ai dreptate, dupa ce am scris m-am gandit si eu la Raed Arafat, toata stima pt. ce a facut el.

Utilizator
28th April 2005, 12:19
Deocamdata tacere si ultimile stiri spun ca ar fi cu totii in viata si se incearca eliberarea de urgenta a lui Marie-Jeanne incercandu-se sa fie sensibilizati teroristii cu importanta femeii dpdv religios, saptamana patimilor etc.
Ma rog, nu sunt convins ca rezlva ceva asa, dar sper sa fie in viata si eliberati curand.

Darkslowstar
28th April 2005, 15:03
Asta am citit si eu pe hotnews :). Intrebarea era mai mult pt. colegii nostrii din presa, care ar trebui sa fii mai bine informat. Sau lucrezi si tu in presa Utilizator?

Utilizator
28th April 2005, 15:24
nu lucrez nici in presa si nici pentru alte 'organe' :)
citesc in schimb pe la agentii internationale, hotnews...

Utilizator
28th April 2005, 17:48
Consiliul inteleptilor musulmani a facut apel catre teroristi pentru eliberarea ostaticilor mentionand ca ceea ce fac ei nu sunt actiuni conforme cu religia musulmana si arunca lumea araba intr-o lumina nefasta.
Au dreptate, sper sa ii elibereze teferi cat mai curand.

Bancaru
28th April 2005, 17:53
Se pare ca tot ei au intervenit si cand au mai fost eliberati francezii, italianca, pakistanezul.
Vadim, de unde se pare...?
Noutati despre chestia asta nu am gasit. Mai important este pentru americani si irakieni ca Irakul are un nou guvern. Asta gasesti pe cnn.com si aljazeera.com

Utilizator
28th April 2005, 18:05
Au un nou guvern cu ministerele cheie inca neocupate din cauza neintelegerilor.

Pentru italience este aproape sigur ca s-a platit rascumparare, nu s-a mentionat Consiliul nicaieri din cate stiu eu...

desdemona
28th April 2005, 18:11
Se aude ca unul dintre cei patru ostatici a fost omorit. Ori americanul ori Miscoci.
Auzisem si eu de ieri ca ar fi fost Munaf omorat, dar nu a fost confirmat nimic (ai nostri oricum nu cred ca ar confirma o chestie ca asta, sa nu se isterizeze poporul). Cu siguranta este numai un zvon, ca multe altele, chiar nu cred ca au trecut la executii.
Pana la urma, ce e nou?

Utilizator
28th April 2005, 19:51
Ultima stire la CNN in legatura cu ostaticii...care se pare ca se bazeaza pe informatiile venite tot de la Bucuresti. Pare insa ceva mai detaliata.

"Romania: Iraq hostages still alive
Thursday, April 28, 2005 Posted: 1253 GMT (2053 HKT)
BUCHAREST, Romania (Reuters) -- Romanian authorities believe three Romanian journalists kidnapped in Iraq are still alive a day after the deadline for their execution expired, a source close to the Romanian authorities said on Thursday.
Romania had appealed to the abductors to extend a Wednesday 1600 GMT deadline by which they would kill the three unless the staunch U.S. ally withdrew its 800 soldiers from Iraq.
The government has not said whether it would pull out despite increasing public pressure and calls by the opposition to save Prima TV reporter Marie Jeanne Ion, 32, cameraman Sorin Miscoci, 30, and Romania Libera daily journalist Ovidiu Ohanesian, 37.
"The three are alive and Romanian authorities have asked for the early release of Marie Jeanne Ion, hoping for sensitivity because she is a woman," a source close to the Romanian authorities involved in solving the crisis told Reuters.
The Romanian presidency has taken over efforts to free the three reporters and their guide, who were snatched in Baghdad on March 28 while on a short reporting trip.
After weeks of silence, the kidnappers set a Tuesday deadline for their execution unless Romania pulled out of Iraq but extended it by one day at the last minute.
Romanian authorities then asked for another extension and appealed to the Muslim Clerics Association -- a Sunni Muslim body in Iraq, which has previously mediated in the release of hostages -- to help free the three.
Hundreds of people have been gathering daily at the central Bucharest University Square and in towns around the country to show support for the hostages. On Wednesday evening, after the deadline expired, they lit a sea of candles in the square.
"If this is what it takes to save their lives, then the soldiers should be pulled out," said Elena Noian, 47, an insurance agent, wearing a picture of the three on her shirt.
More than 70 percent of Romanians think the troops should come home to save the journalists' lives and the opposition ex-communist PSD party, which sent the soldiers to Iraq, has asked for a gradual withdrawal.
The U.S. embassy in Bucharest said on Wednesday Romanian troops in Iraq are helping the "global war on terror".
"We firmly believe that Romania's national interests and our own are identical on this matter. Together we are helping to make the world a freer and safer place," it said in a statement.
A Romanian pullout would be a further blow to U.S. efforts to persuade as many allies as possible to contribute troops to Iraq. Italy, Bulgaria, Poland and Ukraine are already looking at reducing their presence there.
The hostages have been shown in video aired by Al Jazeera television sitting handcuffed on the floor guarded by armed masked men, looking haggard and distressed.
Their guide, Muhamad Munaf, who has U.S., Iraqi and Romanian citizenship, appealed to President George W. Bush for help.
CNN, http://edition.cnn.com/2005/WORLD/meast/04/28/iraq.romania.reut/index.html "

Bancaru
28th April 2005, 23:02
A fost in direct la stirile proteve un tip de la BBC sau CNN, nu am retinut exact. L-a intrebat Esca despre parerea opiniei publice irakiene in legatura cu problema asta, iar tipul a spus ca nu i se acorda prea mare importanta, in sensul ca acolo nu e ceva nemaipomenit sa fie rapiti oameni, asa ca acorda o mai mare atentie rapitilor lor decat celor straini. Asa ca e "scuzabil" ca si ei au noutati de la noi.
Ieri am auzit despre implicarea Inteleptilor in eliberarea italiencei, la Cristoiu.
Desdemona, sa nu crezi ca am ceva cu tine ca in ultimele zile te-am tot contrat, dar jur ca am uneori senzatia ca Vadim centreaza iar tu dai cu capul. Tu unde ai auzit de posibila executie? Ai auzit la birou la tine, la un post Radio? Daca da, care e ala? Stire teve? In piata? Pe bune, unde?

desdemona
28th April 2005, 23:39
Bancaru, nu am nici un motiv sa ma supar, fiecare este liber sa creada ce vrea si sa traga ce concluzii vrea :)
Nu stiu de unde a auzit Vadim chestia aia, dar pot presupune ca s-a comentat si la el in redactie problema si s-a adus in discutie si ipoteza de care amintea. Prespun lucrul asta pentru ca si eu am auzit acel zvon tot de la colegii din presa centrala (nu de la ziare sportive, dar nu asta conteaza), atunci cand mai discutam intre noi subiecte, ce se mai aude etc. Nu am auzit insa nimic oficial (si nici nu cred sa aud, chiar daca este adevarat, chiar daca nu). Precizez insa ca nu ma ocup eu de subiectul asta la noi in redactie si deci nu pot fi la curent cu chiar tot... Raman la parerea initiala - cum ca este un simplu zvon lansat de undeva de la colegii din Bucuresti, care s-a raspandit "din gura in gura" si nimic mai mult. Eu personal nu-i dau crezare, ca sa fiu mai exacta.
Nu sustin orice spune Vadim (si nu sunt de acord cu tot ce spune sau gandeste), dar chestia asta am auzit-o si eu si de aia am scris-o. Cum spuneam, o explicatie ar fi ca lucram amandoi in presa si avem acces la "barfele" interne (repet, nu informatii oficiale si tinute la blat - cel putin nu in cazul meu - ci la cele care circula intre ziaristi). Mai bine il intrebi si pe el unde a auzit, poate stie mai multe :) Regret ca nu te pot ajuta chiar eu.

cipi13
29th April 2005, 00:27
Si eu prestez in presa si am auzit si eu zvonul.....la cum auzisem eu era vorba de doi dintre ostatici....nu se stia care...dar se pare ca a fost doar un zvon.
Desi daca stau sa ma gindesc linistea asta parca nu prevesteste nimic bun...

Utilizator
29th April 2005, 10:53
Se pare ca sunt in viata (ceea ce dorim si noi) si au mai facut apeluri de eliberare a ostaticilor si partidul suniitilor si conducerea Irakului. Cred ca pana la urma vor reusi sa-i aduca inapoi intregi.
Mai multe despre stire aici http://www.hotnews.ro/articol_21243-La-Bucuresti-se-asteapta-raspunsul-la-Bagdad-a-sunat-mobilizarea.htm

obstireanu
3rd May 2005, 10:17
Au fost alegerile generale si cunoastem cu totii ce batalie s-a dat pt. mentinerea/castigarea puterii.
Si ca de fiecare data, partidele, au avut nevoie de bani pt. sustinerea campaniei electorale. Cine cotizeaza in astfel de ocazii?
Bugetul statului, de unde se aloca o mica suma si binenteles sponsorii.
Omar Haisam a fost unul din sponsori PSD. Pe langa bani Haisam a pierdut si avantajul de a fi aliat cu puterea.
Deci trebuia sa faca ceva pt. a recupera o parte din investitie pe de o parte si pt. a cosolida noi prietenii cu puterea in exercitiu pe de alta.
Cred ca asa i-a venit ideea rapirii ziaristilor. Era f. simplu sa "aranjeze" sponsorizarea cheltuielilor echipei de jurnalisti tocmai pt. ai trimite in gura lupului. Si nu pe oricine fiica unui imunitar. Ce si-a zis: "voi cere bani pt. rascumpare si dau si bine la actuala putere plus publicitatea gratuita de care voi beneficia".
Din pacate lucrurile au scapat de sub control atunci cand serviciile de informatii au deconspirat la nivel inalt toata strategia lui Haisan. Puterea si-a facut un mic calcul ca daca il va avea pe Haisan in mana cu siguranta acesta pt. a scapa va face tot ce-i sta in putere. Poate ca a fost un calcul bun dar nu a avut (deocamdata) efectele preconizate.
E f. posibil ca intre timp organizatiile teroriste puternice sa fi aflat de "marfa" si sa o fi "adjudecat" in numele cauzei pt. care lupta. Asa se face ca acum Jurnalistii nostri sunt pe alte maini cu mult mai "bune". Asa se face ca au aparut si revendicarile politice.
Tacerea existenta de cateva zile imi spune ca totusi se poarta negocieri in care Haisam este folosit dar in acelasi timp gruparea care-i tine ostateci pe jurnalisti nu e interesata de cauza lui ci doar de a lor. e f. posibil ca unul din jurnalisti sa fie sacrificat pt. a mari miza si grabi negocierile. Ori cum ar fi Marie-Jeanne Ion e ultima din cei trei care ar putea "beneficia de tratamentul decapitarii". Datorita taticului e closca cu puii de aur, nu?
In functie de pozitia care o are Haisam in raport cu organizatiile teroste cuvantul lui ar putea avea greutate sau dimpotriva.
Daca nu are greutate si e clar ca mai importante sunt obiectivele teroristilor, ma astept sa avem prima victima. Conteaza f. mult si pozitia autoritatilor care nu poate fi nici macar intuita. Deocamdata.
In subsidiar e de asemenea posibil ca Haisam, simtind ca va fi incoltit de noua putere pt. ce a facut in ultimii ani, sa fi organizat rapirea tocmai pt a scapa cu fata curata.
Astept comentarii.

Vadim
3rd May 2005, 10:30
Poate nu e chiar asa. Haisam nu ar fi ramas in tara daca facea treaba asta, nu era prost. Autoritatile romane nu au putut dovedi implicarea sa in aceasta rapire si au aratat ca il tin in arest numai la comanda SUA. Se stie ca si in SUA o ruda a lui Haisam este de asemenea arestata pentru terorism. Arestarea lui Haisam este politica, nu pentru rapirea jurnalistilor.

obstireanu
4th May 2005, 17:35
Haisam nu poate pleca din tara peste noapte; aici are afaceri, proprietati, relatii comerciale, conturi, etc...(Coca Cola desi e o companie mare si f. bogata nu poate desfiinta afacerea din Romania imediat. Nu poate nimeni sa o cumpere si nu e cazul sa explic de ce. Deci nu poate pleca din Ro decat greu pagubos si in timp).
Daca Haisam e implicat in rapire planul la facut cand era liber si neamenintat de nimeni. Arestarea la cererea SUA e posibila dar nu vad legatura.

Ar mai fi de adaugat doar ca daca americanii ar vrea, Osama bin Laden, Ayman al Zawahiri, Mahmoud al-Zahar si alti capi ai org. teroriste ar fi prinsi sau ucisi in mai putin de o luna.
Dar...
...daca ar fi prinsi/ucisi atunci, org. teroriste ar disparea si ce rost ar mai avea toate operatiunile militare intreprinse de armata americana.
Ar dispare dusmanul islamist, tarile arabe ar fi cuminti iar poporul american ar trebui sa se apuce de munca. Si ce munca sa faca? Ce fac chinezii in locul lor? Iti poti imagina cum ar arata poporul american muncind la agricultura si industrie, din greu, si cautand piete de desfacere chiar si prin lumea araba? Ii vezi cumva negociind la infinit barilul de petrol? Sa fim seriosi, daca America si-ar pierde rolul de sergent al intregii lumi, ar cam trebui sa justifice miliardele de dolari care circula pe intreg mapamondul. Imagineaza-ti ce ar fi daca majoritatea tarilor le-ar pune americanilor dolarii pe masa si ar cere contravaloarea lor in aur sau alta valoare; pariez ar spune ca 75% sunt falsi si nu-s emisi de ei. Cum sa acopere o asemenea masa monetara?
Asa ca dusmanii democratiilor vor exista in continuare, indiferent de nume: comunism, islamism si alte asemenea. Nu vom apuca, cred sigur, sa vedem ordine si corectitudine mondiala.
Nu tot ce e legal e si moral!

Darkslowstar
4th May 2005, 17:55
Sa fim seriosi, daca America si-ar pierde rolul de sergent al intregii lumi, ar cam trebui sa justifice miliardele de dolari care circula pe intreg mapamondul. Imagineaza-ti ce ar fi daca majoritatea tarilor le-ar pune americanilor dolarii pe masa si ar cere contravaloarea lor in aur sau alta valoare; pariez ar spune ca 75% sunt falsi si nu-s emisi de ei. Cum sa acopere o asemenea masa monetara?
Nu tot ce e legal e si moral!


Amigo, treaba asta e demult rasuflata. De Gaulle a facut treaba asta acum cateva zeci de ani (parca prin anii 70') si americanii nu au marsat, oferind atat aur cat si bunuri materiale. De atunci s-a terminat definitiv cu acoperirea monedelor in aur, treaba e deja istorie.

CoolRain
19th May 2005, 10:52
Cand imi aduc aminte ca stirile despre jurnalisti ma tineau cu sufletul la gura... Topicul asta a murit pana la noi informatii... Prevad ca iar o sa fie nebunie pe aici

Utilizator
19th May 2005, 15:30
sa speram ca o sa scape teferi de acolo.
Pana la urma ce sa mai spui despre subiect daca nu mai exista nici o veste de aproape 1 luna? asteptam vestile bune.

Darkslowstar
19th May 2005, 16:52
Cred ca in curand vom avea vesti, bune sau nu. Rapitorii prob incep sa-si dea seama ca nu rezolva nimic asteptand. Sanse 50-50

realmadrid.com
22nd May 2005, 14:57
Ziaristii romani si ghidul lor au fost eliberati :)

@TVR

Klauss
22nd May 2005, 16:08
Au fost eliberati!!!!!!!!!!
Bravo Basescu, bravo Romania.

realmadrid.com
22nd May 2005, 16:16
Bravo Base ??...doar nu crezi ca au fost eliberatzi din cauza negocierilor purtate de "ai lu' Base" :D

george_33
22nd May 2005, 16:30
Nu din cauza negocierilor au fost eliberati ci pentru ca ai fost tu acolo si i-ai facut scapati:)

Leo_
22nd May 2005, 16:31
Nu, au fost eliberati ca se saturasera irakienii aia sa le dea de mancare...

realmadrid.com
22nd May 2005, 16:39
Nu din cauza negocierilor au fost eliberati ci pentru ca ai fost tu acolo si i-ai facut scapati:)

Fara ajutorul tau n-as fi reusit :ok:

Vadim
22nd May 2005, 16:40
Fara ajutorul vostru! :D Bravo voua si lui Base. Un mare merit in egala masura. :)

si eu, om rau, care credeam ca basescu s-a dus atunci in Irak tocmai pentru a aranja aceasta rapire. :rosu:

realmadrid.com
22nd May 2005, 16:45
Sper sa ne decoreze...meritam....si sa ne faca generali :D sa fim egali cu Base :D

uti2102
22nd May 2005, 18:32
Bine c-au scapat teferi. Eu sincer nu credeam k mai sunt shanse !
Ciudata reactzia lui Cristoiu : "ma ashteptam, ne ashteptam la un asemenea deznodamant !!!" :happy Dak Bombo ishi numara ouale la cotroceni sau Geaona facea ture pe la palatul Victoria, cred k nenea Cristoiu nu mai contenea cu laudele....

PS : sa fi fost taierea motzului basesc cu noroc ?! :happy

sun
22nd May 2005, 19:36
Eliberati in sfarsit . Multe suflete s-au bucurat de aceasta victorie impotriva terorismului care ameninta lumea . Mame si sotii care plangeau de bucurie , colegi aflati in sarbatoare , cu adevarat a fost un week-end reusit pentru Romania .

@ jesse : acum poti sa stergi " Eliberati-i!" :ok:

Darkslowstar
23rd May 2005, 12:56
Test important trecut de autoritatile romane. Acum e mai putin important daca s-a platit vreo despagubire sau nu, important e ca idiotii au ajuns cu bine acasa.

desdemona
23rd May 2005, 15:27
Este cat se poate de clar ca s-a platit rascumparare, chiar daca se recunoase treaba asta sau se acopera cu altceva, pentru a nu da idei si altora.
In fine, trecand peste asta, i-am vazut mai devreme la TV cand au fost intampinati la aeroport de familii, colegi bla-bla. Nu m-a impresionat cu nimic revederea asta "emotionanta" :o: S-au strans putintel in brate cu familia si au vb. cu Basescu si Tariceanu. Nici nu se putea mai mult deocamdata, dar macar puteau fi exploatate la maxim momentele astea.. Ah, si au pozat cu Basescu ...pentru poza de panou, probabil..
Chiar sunt curioasa sa vad cum vi s-a parut voua, mie mi-a lasat impresia de... in fine, nu vreau sa stric momentul :D dar sunt curioasa totusi de alte pareri.
Ah, si inca ceva: nu vi s-a parut ciudat ca in centrul atentiei era Basescu si mai putin cei 3? Pana si momentul in care-i arata pe ziaristi, tot raportat la Basescu era ... cu osanale si recunostinta pentru ca a facut posibila aceasta revedere :rolleyes:
Asta e o prima impresie... mi-era mila de un batranel de pe acolo, cred ca era bunicul lui Miscoci, nu mi-am dat seama (oricum - clar ca era o ruda apropiata), dar vroia si el sa-l imbratiseze pe Sorin si nu prea avea nimeni timp si loc de el :rolleyes:
Eh, dar noi sa fim sanatosi - si ei bineinteles! ;)

inter
23rd May 2005, 16:09
daca s-au platit bani sau dat banii nostrii , pt. ca niste pseudojurnalisti sa vada si ei Irak-ul!
mai trebuie sa le dea nu-s ce puii mei de medalie aniversara ..........

Utilizator
23rd May 2005, 16:20
Medalia Traian Basescu clasa 1, cu plete :)

Ce-ai bre Inter cu ei? Deocamdata au fost ca multi altii rapiti prin Irak.
Daca s-a platit, nu suntem primii. Iar de 'banii nostri'...asa mai zicea si bunica-meu naiv, dupa '89....daca s-a platit, oricat ar fi de mare suma tot un mizilic ramane fata de cati 'bani de-ai nostri' s-au furat de catre indigenii mai sprinteni din Romania :)

desdemona
23rd May 2005, 16:37
Medalie? :D No way... eu zic ca ar trebui sa-l canonizeze :o: :happy

Sunt foaaaaaaaaaarte curioasa... maine ce poza o sa fie preferata in ziare (ca la tv am vazut ce-au dat): una cu ziaristii imbratisati de familii sau p-aia cand faceau temenele si plecaciuni in fata camerelor, de mana cu Basescul?

Marquise MGP
23rd May 2005, 16:38
o rapire cu implicatii politice si economice...no sa incerc sa o fac pe eroul cu teorii incriminatorii dar o sa spun ca a fost mai mult decat o rapire...cel mai bine a iesit basescu...de ce oare?

Utilizator
23rd May 2005, 16:44
cred ca vedem mult prea multe 'subterane'. Pana acum e clar ca ziaristii au fost rapiti (ca au fost imprudenti sau nu e alta problema) si au fost eliberati cred eu datorita interventiilor facute de liderii spirituali arabi influenti (inclusiv cei de prin Romania, indiferent ca sunt corecti sau hotomani). Basescu nu putea sa treaca cu vederea un astfel de prilej si a mai marcat ceva puncte la imagine.

PS: Des parca ti-era simpatic marinarul, il iei cumva peste picior acum? :)


Iata o stire:

Dr. Isam Rifai, preşedintele Uniunii Arabilor din Romānia:
„Cei trei ziarişti şi ghidul lor n-au fost niciodată īn pericol“
Răzvan POPA
Cei trei ziarişti romāni şi ghidul lor, răpiţi īn Irak pe 28 martie, nu au fost niciodată īn pericol. Acest lucru şocant este susţinut de dr. Isam Rifai, preşedintele Uniunii Arabilor din Romānia (UAR), una dintre organizaţiile care s-au implicat puternic īn criza ostaticilor romāni. Marie-Jeanne Ion, Sorin Mişcoci, Ovidiu Ohanesian şi Mohamad Munaf sunt „bine de foarte mult timp”, mai spune preşedintele UAR. Acesta susţine că, īncă din 29 martie, trimisul Uniunii, Mohamed Iassyn, s-a deplasat īn Irak, unde au fost puse īn mişcare toate „influenţele” pe care arabii din Romānia le aveau la Bagdad. Īn scurt timp, „influenţele” au reuşit să ia legătura cu răpitorii. Relaţia īntre reprezentanţii UAR şi răpitori se făcea prin mai mulţi indivizi, iar informaţiile erau trimise echipei de negociatori a Romāniei. „Avem acolo influenţe economice – ca Asociaţia de Afaceri Irakiano-Romān㠖 şi alte organizaţii de acest tip care au influenţe pe teren īn societatea civilă şi īn partidele politice”, spune preşedintele UAR, care ne-a mai declarat că, după ce au fost contactaţi răpitorii, s-au mai creat şi alte legături. Despre aceste legături, preşedintele UAR nu a dorit să facă nici un comentariu. Īn urma informaţiilor primite de la grupul de răpitori, prin lanţul de intermediari, negociatorii au ajuns la concluzia că jurnaliştii romāni şi ghidul lor sunt trataţi bine „şi, de aceea, noi am fost optimişti, fiindcă ştiam de mult timp că ei nu au păţit nimic”. „Dintr-o analiză a informaţiilor pe care le aveam de la răpitori am ajuns la concluzia că romānii şi Munaf nu au fost īn pericol”, mai spune dr. Rifai. (Gandul, 23 mai 2005)

desdemona
23rd May 2005, 17:26
Pai cu ce ma opreste faptul ca-mi era/este simpatic de la a-l lua peste picior? :) Nu sunt obligata sa-mi placa de cineva la infinit, no matter what :D Iar daca mi se pare ca nu mai corespunde "standardelor", eu zic ca este evident ca n-o sa-mi mai placa. Deocamdata nu e cazul cu Basescu, iar in cazul de fata - chiar cred ca a tras toate avantajele, exact cum trebuia sa si faca, de fapt, din moment ce e un politician atat de iscusit :rolleyes: :evil:

roxana_cj
23rd May 2005, 20:33
Am vazut la TV momentul in care cei 3 au coborat din avion! Super emotionant! :)

realmadrid.com
23rd May 2005, 21:58
Am plans cu lacrimi de brontozaur :D...azi toata ziua am vazut doar acelasi lucru la TV...ziarsiti au fost eliberati...
Si asa o sa fie si maine...:no:

PS_Teroristii au zis ca ziaristi au fost eliberati datorita interventiei liderului religios irakian....

uti2102
23rd May 2005, 22:39
...shi ar catorva valize cu dolarei... :mda:

irriducibile_01
24th May 2005, 23:49
eu zic sa ne indoim de toate ...

desdemona
25th May 2005, 11:58
Basescu, vinovat pentru salvarea jurnalistilor!

Cristoiu si CTP, critici de serviciu: Cum a fost transformat un succes intr-o tragedie
Serviciile n-au facut nimic, jurnalistii sositi din Irak sint suspecti, Basescu are simpatii ********ice, democratia e in pericol, iar autoritatile n-au fost in stare sa faca rost de cauciuc pentru avionul Hercules care i-a adus in tara pe fostii ostatici. Toata aceasta ploaie de critici s-a revarsat ieri de pe ecranele televizoarelor, iar autorii lor sint Ion Cristoiu si Cristian Tudor Popescu. Plimbati de la un post la altul precum Sfintele moaste, au criticat de parca eliberarea jurnalistilor ar fi fost o nenorocire si nu un succes. Aceeasi analisti po****u micile ecrane si in campania electorala, cu un discurs la fel de critic la adresa opozitiei, devenita acum putere. (Adriana Tomasevici)

Serviciile secrete. Chiar daca Statele Unite si Franta ne-au felicitat pentru modul in care a fost solutionata criza ostaticilor si presedintele Traian Basescu a apreciat performanta serviciilor, Ion Cristoriu si Cristian Tudor Popescu stiu mai bine decit CIA si MI6 ca structurile de siguranta au fost total depasite.
C. T. Popescu: “Parcursul autoritatilor romane de comportament in aceasta perioada nu a aratat deloc ca ele ar fi fost avizate pina la a fi montat ele treaba. Dimpotriva, au aratat de fiecare data depasite de situatie, incapacitate de a controla si comunicational, si operational, declaratii de la bizar pina la infiorator, si asa mai departe”. (Editie speciala, TVR)
Ion Cristoiu: “Domnul Traian Basescu a spus ca a fost o operatiune 100% romaneasca. (...) Asta inseamna ca si serviciile secrete occidentale, in ideea ca il vor lua pe domnul Timofte sau pe domnul Fulga in fruntea lor, pentru ca mai buni sefi de servicii secrete au fost ei”. (Editie speciala, TVR)
C. T. Popescu: “Incep si eu punind o intrebare: daca bani nu s-au dat, daca politica externa nu s-a negociat, atunci pe ce baza le-au dat drumul rapitorii jurnalistilor romani? Scotind din discutie ipoteza foarte plauzibila a unei tranzactii mijlocite strins de catre arabi, atit din Irak, cit si din Romania, de catre musulmani. Altfel pe ce baza, pe baza farmecului personal, a puterii de convingere, a serviciilor secrete romanesti, a invocarii Fecioarei Maria, cum au facut-o la un moment dat, a lui Allah? Pe ce baza? Ca nu are nici o logica”. (Editie speciala, TVR)

Fostii ostatici sint suspecti

Salvarea ziaristilor nu e chiar salvare daca fostii ostatici au un comportament ciudat, cred cei doi ziaristi. Ca doar in ultimele 56 de zile au stat undeva la plaja, nu prizonierii unui grup care ar fi putut sa recurga la executie pentru a-si demonstra fidelitatea fata de cauza islamismului fundamentalist.
Fostul redactor-sef de la “Adevarul” incrimineaza faptul ca Ohanesian a incheiat un contract de publicitate cu Omar Hayssam, chiar daca ziarul pe care l-a condus a beneficiat de contracte controversate si era patronat, din umbra, de un alt om de afaceri de origine araba, Fatih Taher.
C. T. Popescu: “Ceea ce stiu eu este ca, si aceste lucruri pot fi contrazise chiar de domnul Ovidiu Ohanesian, slava Domnului ca este viu si poate sa spuna exact cum stau lucrurile. Deci ceea ce stiu este ca dinsul, chiar la ziarul “Romania libera” a venit cu niste publicitate din partea domnului Hayssam pe care-l cunostea foarte bine si ca a incasat chiar comision, plasind acele materiale publicitare in ziar, ceea ce nu era ilegal. Dar avea aceasta relatie cu domnul Hayssam. Daca nu este asa nu este asa, insa sint gata oricind sa ma inclin in fata a ceea ce va spune domnul Ohanesian”. (“Nasul”)
C. T. Popescu: “In legatura cu cei trei colegi ai nostri, cred ca altceva e important, atitudinea lor, care tine la urma urmei tot de noi, de presa. (...) Atitudinea lor mi s-a parut ciudata, nu poti sa vii pe aeroport si avem in aceste poze, pe care le avem aici in studio, cu miinile pe sus, toti trei cu presedintele Traian Basescu”. (Editie speciala)
C. T. Popescu: “Mie mi s-ar fi parut normal ca, dupa ce am facut ce am facut, sa nu ridicam miinile in aer in semnul victoriei, nu ma comportam ca o vedeta catre public. Nu. Veneam cu capul in pamint, ma duceam spre parinti, ma intilneam cu prietenii, plecam de acolo fara sa ma dau vedeta, pentru ca nu aveam nici un motiv. (“Nasul”)

Dr. Florin Tudose: “S-au comportat normal”

In opinia psihiatrilor si psihologilor, cei trei ziaristi s-au comportat firesc la sosirea in tara, au avut reactii naturale. “Toti au avut reactii absolut normale. Sorin Miscoci, care a fost cel mai amenintat dintre toti, era exuberant, expansiv. Marie-Jeanne s-a comportat asa cum o face de obicei. Mai retinut era Ovidiu Ohanesian, dar nici acesta nu era distrus psihic”, a declarat psihiatrul Florin Tudose, de la Spitalul Universitar Bucuresti. Dr. Tudose s-a aratat totodata indignat de “reactia unor jurnalisti romani, lideri de opinie”, care pareau surprinsi de faptul ca jurnalistii erau bine: “Pacat ca au incercat sa creeze din nou o stare de tensiune. Nu era cazul”. (Mihaela Naftanaila)

Replici istorice

Cristoiu: “Stiti care va fi prima intrebare pusa de toti jurnalistii lui Marie-Jeanne Ion? Va fi pusa sa exerseze intr-un minut, uitindu-se in alta parte, sa transmita un SMS”.
“Pina la proba contrarie nu avem dovada ca Mile Carpenisan a spus prostii. Nu avem dovada”. (Jurnalistul Mile Carpenisan de la Antena 1 anuntase eliberarea jurnalistilor inca de acum doua saptamini si apoi a pretins ca presupusa rapire e de fapt o inscenare - n.r.).
C. T. Popescu: “Nu am fost in stare sa asiguram un cauciuc la avion care sa nu se sparga. Avionul acesta putea sa ia foc pe pista. Dupa ce au scapat din miinile rapitorilor din Irak puteau sa sfirseasca pe aeroport” (“Nasul”)
Ion Cristoiu: “Vreau sa atrag atentia domnului Traian Basescu ca spun adevar de viata, viata nu suporta atita succes! E o chestiune tipica, din carti o stiu, e un moment in care a avut prea multe succese, daca as fi in locul sau, un sfat omenesc, mi-as programa un esec! Vorbesc serios”. (“Nasul”)
(Evenimentul Zilei)

Primele marturii din infern

• Ovidiu Ohanesian: “Am fost tinuti in intuneric”
Anne-Marie Ohanesian despre fratele sau: “Ovidiu a apucat doar sa-i spuna mamei ca nu-i este deloc bine. De altfel, se vedea ca se simte cel mai rau dintre toti. Dincolo de starea de jovialitate pe care a vazut-o toata lumea la televizor, am observat cit de palid era. Singurul lucru pe care l-am inteles de la el este ca au fost tinuti in intuneric”.
• Marie-Jeanne Ion: “Imi pare rau!”
Vasile Ion despre fiica sa: “Nu stiu unde este acum, probabil sub protectia autoritatilor. Ma intriga oleaca chestia asta, pentru ca eu continuu sa numar zilele. La aeroport am stat doar un minut de vorba si a plecat. Mi-a zis ca e bine, sa stau linistit si ca-i pare rau. De ce, nu stiu”. Senatorul PSD n-a vrut, sau n-a putut, sa elucideze misterul vorbelor sale.
• Sorin Miscoci: Cu gindul la tigari
Dana Miscoci despre fratele sau: “Fizic, Sorin era slabit si arata usor palid. Nu am vazut sa aiba urme de lovituri pe corp, dar avea si un pulover gros pe el. Sorin este fumator si nu stiam daca va rezista atita timp fara tigari. Cind ne-am imbratisat pe aeroport, plasa pe care o avea in mina i-a cazut si am apucat sa zaresc in ea un cartus de tigari arabe, destul de fine”.
Sorin Miscoci si-a adus tigari irakiene

In bagajele aduse din Irak, Sorin Miscoci a adus, printre altele, un cartus de tigari irakiene. Sibianul este asteptat sa soseasca in orasul natal la finele acestei saptamini. (Dragos Popescu)

Dana Miscoci a povestit ieri, pentru “Evenimentul zilei”, primele minute ale intilnirii cu fratele sau Sorin, la sosirea acestuia pe Aeroportul Otopeni Militar. Dana spune ca, in ciuda faptului ca Sorin a slabit in cele 55 de zile de captivitate, acesta sta foarte bine din punct de vedere psihic. “I-am spus ca il iubesc mult si ne-am imbratisat indelung. Raspunsul lui a fost simplu si induiosator. “Dana, te iubesc mult! Va iubesc pe toti! Sint bine”. Era foarte lucid si grijuliu. M-a rugat sa-i duc florile la colegii lui de la Prima TV si m-a intrebat de nepotii lui, daca sint cu noi. Fizic este slabit si arata usor palid. Nu am vazut sa aiba urme de lovituri pe corp, dar avea si un pulover gros pe el, asa ca nu sint sigura de asta”, a spus Dana Miscoci.
Sorin este asteptat sa vina acasa, la Sibiu, cel mai tirziu joi. “Noi, cei din familie, am plecat acasa. Avem promisiunea ca in cel mult trei zile Sorin va fi alaturi de noi. Nu il mai lasam sa plece.
Am suferit mult pentru rapirea lui. Nici el cred ca nu va mai pleca”, a mai spus Dana Miscoci, aflata pe drumul de intoarce la Sibiu, alaturi de parinti.

“Avea un cartus de tigari”

Sorin Miscoci este, conform declaratiilor familiei sale, fumator. In cele 55 de zile cit a fost tinut ostatic, familia lui s-a rugat si pentru ca rapitorii sa-i dea macar cite o tigara pe zi. ( :o: ) Sora lui Sorin a marturisit ieri ca, in plasa cu care fratele ei s-a intors acasa, acesta avea un cartus de tigari. “In acele zile, cind era rapit, stateam cu sotul meu si ma tot gindeam daca rapitorii ii vor da tigari. Sorin este un fumator obisnuit, dar nu stiam daca va rezista atita timp fara acest viciu. Cind ne-am imbratisat pe aeroport, plasa pe care o avea in mina i-a cazut jos si am apucat sa zaresc acolo un cartus de tigari cu inscrisuri arabe, destul de fine. Atunci, sotul meu mi-a spus: “Vezi, Dana, ca are tigari?!”. Cind ne-am despartit, Sorin s-a intors rapid dupa plasa. Nu a vrut sa ne-o lase noua. E bine acum ca a revenit in tara. Multumim lui Dumnezeu pentru asta”, a povestit ieri sora cameramanului de la Prima TV.

Tatal lui Marie-Jeanne: “Mi-a spus ca-i pare rau. De ce, nu stiu”

Senatorul Vasile Ion s-a intilnit cu Marie-Jeanne doar luni, pe Aeroportul Militar Otopeni.
“Nu stiu unde sint acum, probabil sub protectia autoritatilor. Ma intriga oleaca chestia asta, pentru ca eu continuu sa numar zilele. Am stat doar un minut de vorba si a plecat. Mi-a zis ca e bine, sa stau linistit si ca-i pare rau. De ce, nu stiu”, ne-a declarat ieri senatorul PSD.

“Nu mai sintem pe vremea lui Brejnev!”

“N-am nici o legatura cu Omar Hayssam”, a mai spus ieri senatorul PSD Vasile Ion. El a contestat dreptul partidului de a face investigatii cu privire la conexiunile unor membri PSD cu omul de afaceri arab. “Nu mai sintem pe vremea lui Brejnev. Transmit public conducerii partidului ca n-am nici o legatura cu Hayssam”, sustine senatorul Ion. El a transmis un mesaj clar: “Sa nu ma mai intrebe, ca probabil nici nu ma mai duc!”. (Adriana Istodor)

Ovidiu Ohanesian: “Am fost tinuti in intuneric”

O declaratie socanta facuta de Eduard Ovidiu Ohanesian la sosirea pe aeroport dezvaluie faptul ca jurnalistii romani rapiti in Irak si-au petrecut mai multe zile de detentie in intuneric. (Dorelian Bellu)

Ieri, la o zi dupa sosirea fratelui ei in tara, Anne-Marie Ohanesian, 42 de ani, era la serviciu, la Scoala Centrala din Bucuresti. Contactata de “Evenimentul zilei”, a declarat ca nu a reusit sa discute cu Ovidiu mai mult de citeva minute pe aeroport. De la disparitia sa in hangarul de pe pista de aterizare nu a mai primit nici un semn de la el.
“Presedintele Traian Basescu ne-a spus sa stam linistiti ca vom vorbi cu ei peste doua-trei zile. De atunci nu mai stiu nimic despre fratele meu. Ovidiu a apucat doar sa-i spuna mamei ca nu ii este deloc bine. De altfel, se vedea ca se simte cel mai rau dintre toti. Dincolo de starea de jovialitate pe care a vazut-o toata lumea la televizor, am observat cit de palid era. Singurul lucru pe care l-am inteles de la el este ca au fost tinuti in intuneric in perioada detentiei. Nu ne-a spus nici care a fost cu exactitate momentul eliberarii si nimic altceva. Oricum, eu si mama eram atit de emotionante incit nu stiam ce sa-l intrebam mai intii”, a povestit Anne-Marie Ohanesian. “Am discutat si cu celelalte rude, dar nici ele nu stiau mai multe. Cel mai important lucru acum este ca au ajuns cu bine in tara”, a declarat sora jurnalistului de la “Romania libera”.

“Nu am mai avut cuvinte”

Eduard Ovidiu Ohanesian a parut cel mai afectat de perioada de detentie. A salutat multimea reporterilor veniti sa-l intimpine la aeroport, dar fara exuberanta. Ovidiu si-a imbratisat mama si sora. Mama lui a declarat apoi ca nu a reusit sa vorbeasca prea multe cu fiul ei si ca este “foarte ingrijorata de starea lui de sanatate”.
La aeroport, imediat dupa intilnirea cu fratele ei, sora lui Ovidiu Ohanesian a declarat: “Mi-a spus ca se bucura ca a ajuns acasa, iar cind ne-am aflat fata in fata l-am imbratisat. Mama mea a inceput sa plinga”. Eduard Ohanesian, in virsta de 37 de ani, a absolvit cursurile la zi ale Facultatii de Management General ale Universitatii Aisteda in anul 1997.
Ovidiu a lucrat un an ca operator de calculatoare la combinatul siderurgic de la Krivoi Rog, Ucraina.
(Evenimentul Zilei)

CoolRain
2nd June 2005, 13:08
Capata contur varianta inscenarii rapirii... Se aude ca Numaf a declarat ca totul a fost premeditat si ca ziaristii au fost chiar ei de acord cu rapirea:(

obstireanu
7th June 2005, 03:24
Ce vedeti mai jos gasiti in postarile mele din 3 Mai atat pe acest forum cat si pe altele.
Ma voi repeta: Romania e o tara frumoasa dar locuita :)
"Omar Haisam Raspunzator De Rapirea Jurnalistilor

Au fost alegerile generale si cunoastem cu totii ce batalie s-a dat pt. mentinerea/castigarea puterii.
Si ca de fiecare data, partidele, au avut nevoie de bani pt. sustinerea campaniei electorale. Cine cotizeaza in astfel de ocazii?
Bugetul statului, de unde se aloca o mica suma si binenteles sponsorii.
Omar Haisam a fost unul din sponsori PSD. Pe langa bani Haisam a pierdut si avantajul de a fi aliat cu puterea.
Deci trebuia sa faca ceva pt. a recupera o parte din investitie pe de o parte si pt. a cosolida noi prietenii cu puterea in exercitiu pe de alta.
Cred ca asa i-a venit ideea rapirii ziaristilor. Era f. simplu sa "aranjeze" sponsorizarea cheltuielilor echipei de jurnalisti tocmai pt. ai trimite in gura lupului. Si nu pe oricine fiica unui imunitar. Ce si-a zis: "voi cere bani pt. rascumpare si dau si bine la actuala putere plus publicitatea gratuita de care voi beneficia".
Din pacate lucrurile au scapat de sub control atunci cand serviciile de informatii au deconspirat la nivel inalt toata strategia lui Haisan. Puterea si-a facut un mic calcul ca daca il va avea pe Haisan in mana cu siguranta acesta pt. a scapa va face tot ce-i sta in putere. Poate ca a fost un calcul bun dar nu a avut (deocamdata) efectele preconizate.
E f. posibil ca intre timp organizatiile teroriste puternice sa fi aflat de "marfa" si sa o fi "adjudecat" in numele cauzei pt. care lupta. Asa se face ca acum Jurnalistii nostri sunt pe alte maini cu mult mai "bune". Asa se face ca au aparut si revendicarile politice.
Tacerea existenta de cateva zile imi spune ca totusi se poarta negocieri in care Haisam este folosit dar in acelasi timp gruparea care-i tine ostateci pe jurnalisti nu e interesata de cauza lui ci doar de a lor. e f. posibil ca unul din jurnalisti sa fie sacrificat pt. a mari miza si grabi negocierile. Ori cum ar fi Marie-Jeanne Ion e ultima din cei trei care ar putea "beneficia de tratamentul decapitarii". Datorita taticului e closca cu puii de aur, nu?
In functie de pozitia care o are Haisam in raport cu organizatiile teroste cuvantul lui ar putea avea greutate sau dimpotriva.
Daca nu are greutate si e clar ca mai importante sunt obiectivele teroristilor, ma astept sa avem prima victima. Conteaza f. mult si pozitia autoritatilor care nu poate fi nici macar intuita. Deocamdata.
In subsidiar e de asemenea posibil ca Haisam, simtind ca va fi incoltit de noua putere pt. ce a facut in ultimii ani, sa fi organizat rapirea tocmai pt a scapa cu fata curata.
Astept comentarii."

Marquise MGP
7th June 2005, 12:18
si eu am fost foarte circumspect in cea ce priveste aceasta asazisa "rapire" .

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=274692&postcount=161


incet-incet evenimentele imi dau dreptate,dar ce mai conteaza atunci cand ne aflam in romania,doar suntem tara tuturor posibilitatilor.:no: