PDA

View Full Version : Ski fond



JJ
8th February 2014, 12:24
Avem proba feminina de 7,5 km clasic+7,5 km liber. La jumatate conduce suedeza Kalla urmata de trei norvegience (Bjoergen pe 3), o finlandeza si de poloneza Kovalczyk. Romanca Timea Sara e a 60a din 61 de concurente si o domina pe adversara sa din Turcia de pe locul 61. :)

JJ
8th February 2014, 12:30
La 11,25 km: Johaug, Bjorgen, Kalla, Weng, Saarinen. Cum ar fi o tripla norvegiana aici?
Dar Saarinen sprinteaza si preia locul 1 pe care il pastreaza pana la 13 km... Johaug, Weng, Bjorgen.

JJ
8th February 2014, 12:39
Final fantastic cu Marit Bjoergen campioana olimpica (din nou)! Kalla pe doi, Weng pe trei.

miafangina
8th February 2014, 12:41
Ce frumos a fost finalul cursei!Bravo Marit Bjorgen!Ce rau imi pare de Therese Johaug,mi-e tare draga...nu-i nimic,mai sunt medalii.

phife
8th February 2014, 12:42
finlandezele mele s-au tinut bine. luam medalie la echipe

miril
8th February 2014, 12:43
Johaug, inca, fara medalie olimpica. Kalla s-a autodepasit.

Gabriel
8th February 2014, 13:07
superba cursa. mi-a parut rau de finlandeza. excelenta performanta romancei care a depasit-o pe turcoaica :p

El Pistolero
8th February 2014, 14:36
Bjorgen e fenomenala! Inca un titlu olimpic.

JJ
8th February 2014, 22:30
finlandezele mele s-au tinut bine. luam medalie la echipe

Aia e deja scrisa pentru Norvegia.

phife
8th February 2014, 23:17
in afara de norvegia ce va lua aurul la distanta nimeni in afara finlandei si poate a suediei mi mai sunt echipe legate bine si echilibrate
sper la argint

JJ
9th February 2014, 13:11
Si la 15+15 km masculin castiga Dario COLOGNA, care il depaseste pe suedezul Hellner pe ultimele trei sute de metri! Bravo Dario!
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSu_knZ511fbYfBOeG0P-NBJ5W6HkTNiCrGx-WnyXRJg_s1emoLeg
Pe trei a venit norvegianul Sundby, doi rusi pe 4 si 5. Rusia in continuare fara medalie la JO.
Pepene locul 48.

JJ
9th February 2014, 13:27
Si prima incercare de manarie - rusii au solicitat bronz la egalitate pentru Vylegzhanin. Juriul insa a refuzat. :ok:

phife
9th February 2014, 14:01
cologna ..surprinzator

miafangina
9th February 2014, 18:09
Si prima incercare de manarie - rusii au solicitat bronz la egalitate pentru Vylegzhanin. Juriul insa a refuzat. :ok:

Cum adica?nici macar n-a fost nevoie de fotofinis,s-a vazut cu ochiul liber.doar nu suntem la scoala,sa nu plinga micutul,ii dam si lui...sa fim seriosi.

miafangina
11th February 2014, 13:22
Au avut loc calificarile pentru probele de sprint stilul liber feminin si masculin,romanii nu s-au calificat intre primii 30 dar nici n-au fost la coada cozii.

Am mai auzit doua chestii,de la comentatori:cica se pune problema sa-i fie retrasa medalia de aur norvegiencei Maryt Boergen care ar fi filmat un clip publicitar,lucru interzis de CIO si ca rusii au contestat medalia norvegianului pentru ca l-a blocat pe rusul Vylegzanin cu schiul sting.
Stiti ceva despre asta?

miril
11th February 2014, 15:31
Cum adica?nici macar n-a fost nevoie de fotofinis,s-a vazut cu ochiul liber.doar nu suntem la scoala,sa nu plinga micutul,ii dam si lui...sa fim seriosi.

N-a fost nevoie decat pentru a vedea ca norvegianul ii taie calea rusului, lucru inexplicabil caci daca isi pastra linia nu mai stanjenea pe nimeni, locul trei nefiind in pericol. Norvegianul a primit deja un avertisment pentru asta dar pana a i se lua medalia de bronz mai e o...linie de sosire de trecut.

Surprize mari la sprint, favoritii Kikkan Randall, Dario Cologna, Nikita Kriukov si Marit Björgen, eliminati.

miafangina
11th February 2014, 15:44
Dubla norvegiana la fete,urmate de slovena Vesna Fabian.Sa vedem ce fac baietii,mi se pare foarte greu sa fie cursele atit de apropiate ,e tare intens efortul...ooo,au cazut trei...incredibil...si cistiga norvegianul Hattestad

miafangina
11th February 2014, 15:49
Ce cursa nebuna,suedezul Joensson parca era lesinat,de ce l-au ridicat in picioare,trebuia sa-l scoata pe targa daca nu-i era bine...

miafangina
13th February 2014, 13:00
Justina Kowalczyk cistiga aurul in proba de 10 km clasic,urmata de Kalla si Yohaug.E foarte cald pe partie,am vazut o sportiva cu costum fara maneci,zapada e moale si fetele gafaie,ele sunt obisnuite cu temperaturi sub 0 grade.

JJ
14th February 2014, 21:26
Azi inca un aur pentru Dario Cologna, la 15km clasic.

miril
15th February 2014, 12:54
Kalla...Kalla. Senzational final. Ma bucur si pentru argintul Finlandei, in fata Germaniei. Colaps, Norvegia.

JJ
15th February 2014, 13:02
Iar Norvegia nu prinde podiumul, cu toata colectia de vedete din stafeta. Kalla i-a luat aproape un minut lui Bjorgen pe ultimul schimb.

miafangina
15th February 2014, 13:04
Bravo Kalla!si felicitari si fetelor din echipele Finlandei si Germaniei!a fost un final de zile mari.
Norvegia :( neasteptat

sun
15th February 2014, 13:08
Bjoergen nu a tras in ultima parte, daca avea si ea 25 de secunde in spate, ar fi tras. Kalla abia le-a ajuns in ultimii 500 de metri si a avut 25 de secunde. Cu 33 intarziere, cat a avut Norvegia era imposibil. :(

Nu le poate castiga Norvegia pe toate...

Kalla in schimb a fost absolut fenomenala, a profitat un pic si de jocul de-a soarecele si pisica facut aproape tot schimbul de GER si FIN.

phife
15th February 2014, 14:49
argint :D
Bun , bun :)

JJ
16th February 2014, 12:53
La stafeta masculina, Suedia si Finlanda la egalitate dupa primele doua schimburi. Pe trei e Cehia la 17 secunde, pe 4 Franta la 23, apoi Rusia si Italia la 41. Germania are 55 de secunde in spate a cam iesit din calcule, Norvegia un minut.

Primul timp intermediar in schimbul 3 - doar norvegianul Sundby a recuperat 15 secunde fata de lideri. Si francezul l-a prins pe ceh.

miafangina
16th February 2014, 13:08
Multumesc,ma uit si eu acuma,n-am mai cautat tvr 3-ul si pierdeam vremea ca proasta :( ...e bun forumul :)

face Suedia dubla la stafeta?

JJ
16th February 2014, 13:10
Dupa schimbul 3 Rusia recupereaza 27 de secunde si schimba a doua la 14 secunde. Si il au pe Vylegzanin in ultimul schimb. Finlanda a pierdut peste un minut si e iesita din cursa, Sundby n-a reusit sa recupereze decat 3 secunde si a scos si Norvegia din cursa. Pe 3 Franta la 18 secunde, urmata de Italia si Cehia la 41 secunde.

JJ
16th February 2014, 13:13
Primul intermediar in schimbul 4 - ramane o cursa in doi pentru aur intre Suedia si Rusia sau Hellner vs. Vylegzanin. Francezul trebuie sa aiba grija sa nu fie prins de italian sau ceh - a pierdut deja 8 secunde.

miafangina
16th February 2014, 13:18
poate-l prinde francezul pe rus,suedezul pare scapat in invingator

JJ
16th February 2014, 13:19
La 35 de km e destul de clar: Suedia aur. Rusia are 30 de secunde in spate, Franta 36, Italia 50.

JJ
16th February 2014, 13:22
La36,6 km francezul l-a depasit pe rus, italianul mai are doar 14 secunde in spate.

miafangina
16th February 2014, 13:27
E cam gata,singura necunoscuta e argintul,nu stiu daca poate rusul,sa vedem...vreau un final frumos :)

JJ
16th February 2014, 13:27
Nu-mi explic o chestie: Elvetia e undeva pe locurile 8-9, dar concureaza fara Dario Cologna. Dario ii putea aduce acolo in fata, in lupta pentru argint-bronz.

JJ
16th February 2014, 13:30
Aur Suedia, Argint Rusia, Bronz Franta. Norvegia prinde locul 4. Daca Sundby mergea mai bine in schimbul trei...

miafangina
16th February 2014, 13:31
Bravo baieti!ma bucur pentru public,mie mi-era egal ca iau rusii sau francezii :)

JJ
16th February 2014, 13:38
Dupa ce-am sapat putin pe internet, am aflat: Dario Cologna pur si simplu n-a vrut sa participe in stafeta.

miafangina
19th February 2014, 13:58
E in desfasurare finala feminina la stafeta sprint clasic,echipele sunt formate din doua sportive,fiecare face cite trei tururi(alternativ) momentan conduce Norvegia.Transmite tvr 3.

Castiga Norvegia,urmata de Finlanda si Suedia care a intrecut pe ultimii metri Germania.A fost frumoasa cursa,rapida,niciun moment de plictiseala.Ce bucuroase sunt fetele :) au facut un tur al stadionului si au trecut simbolic linia de sosire tinandu-se de mana.Bravo!

miafangina
19th February 2014, 14:41
Extraordinar final de cursa la stafeta baietilor,cistiga Finlanda,urmata de Rusia si Suedia.La intrarea in stadion neamtul a cazut iar din spate a venit suedezul.

sun
22nd February 2014, 12:09
Norvegia aproape de o tripla la mass start feminin

Sifodias
23rd February 2014, 10:51
Rusia raspunde si ea cu o tripla la 50km masculin!Ma bucur pentru Legkov,merita un aur.

ice_girl
23rd February 2014, 15:20
Si azi m-am enervat pt Norgevia:headbang:, mai bine zis pt Sundby, dupa cum a mers toata cursa ar fi meritat sa fie pe podium, eu zis ca a gresit atunci cand nu a atacat pe urcare si a asteptat pana la intrarea in stadion cand a fost prea tarziu... Pacat:(
Dar altfel a fost o cursa frumoasa cum ii sta bine concursului de schi clasic 50 km din ultima zi olimpica:)!
Iar Marius Negrea vad ca e polivalent:)) pe langa patinaj si sarituri cu schiurile se pricepe si la schi fond:P...