PDA

View Full Version : Cum pot face rost de o mascota la un pret rezonabil?



Gabriel
7th February 2014, 23:57
Sunt innebunit dupa mascota urs de la Sochi 2014. Am intrat pe magazinul oficial online si am dorit sa comand un urs de 40 cm. 50 euro pretul. E mult, dar am zis ca dau. Insa hotii baga 50 euro si transportul si asa ajunge ursul meu la 102 euro, bani pe care nu vreau sa-i dau. Stiti cumva daca se pot lua din Romania sau e cineva prin Rusia si imi aduce si mie un urs original? Stiti adresa lui Sorin Hobana sa-i scriu lui? :D Astept sfaturi. 10x

Hingherul
8th February 2014, 00:04
de ce nu ii scrii deputatului Viorel sau premierului Victor? :D

victorponta2.0@gmail.com

miafangina
8th February 2014, 13:25
Incearca sa-l cauti pe facebook pe Sorin Hobana,la sectiunea de sarituri cu schiurile precis citeste,dadea si o adresa intr-o vreme,dar nu mi-o mai amintesc.Alte idei nu am,dar daca reusesti spune-ne si noua.
Eu sunt o super-norocoasa,am un ursulet original de la Vancouver si mascote de la Beijing si Atena+ursulet de la fote Brasov.E bine sa ai prieteni :)

Gabriel
8th February 2014, 13:51
Eu il am pe Miska de la Moscova 1980 si vreau neaparat sa am si urs de la Sochi 2014.

miafangina
8th February 2014, 14:01
Il ai pe Miska?foarte tare!

Aseara la realitatea tv spunea cineva ca pleaca la Sochi,Chiotea cred.Scrie si pe facebook,nu se stie de unde sare...ursul :)

Gabriel
8th February 2014, 14:38
Pai da. Il am pe Miska. Bine, nu e mare si e din cauciuc, dar pentru vremurile alea era excelent. Si-a julit putin nasul, dar totusi are o varsta. 34 de ani. Iti atasez o poza ca sa-l vezi.

Mi-e rusine sa scriu la cei de la TVR. Pana la urma sunt niste oameni necunoscuti si e aiurea sa le cer asa ceva. Au si ei bagajele lor, nu o sa stea acum de ursul meu.

miafangina
8th February 2014, 15:20
Multumesc.E dragut :)

Aurel.D
8th February 2014, 21:43
De ce nu îi scrii lui Vadim, poate te ajută!? Ai mai putea să îl cumperi după terminarea JO. Este posibil să coste mai puțin și cu siguranță o să apară pe magazinele online. O să văd, dacă aflu ceva îți dau de știre.

Loup de Mer
8th February 2014, 21:46
Ai mai putea să îl cumperi după terminarea JO.

Pana atunci leopardul o va manca pe iepuroaica si va fi si el pe cale de disparitie, iar ursul va fi produs in editii pirat chinezesti

Gabriel
8th February 2014, 21:50
De ce nu îi scrii lui Vadim, poate te ajută!?

Pai este la Sochi?

Aurel.D
8th February 2014, 22:06
Eu așa cred, dar oricum scrie-i poate să ți-l dea prin poșta.

phife
8th February 2014, 23:20
vadim e un filantrop :))
se poate sa iti cumpere :)

Gabriel
8th February 2014, 23:48
pai poate citeste aici si vede, ca doar e forumul lui si trebuie sa vada ce se intampla :D

smartapp
8th February 2014, 23:52
Eu zic sa ne "combinam" mai multi care suntem interesati de asa ceva, si sa aducem intr-un singur pachet mascotele. Si le impartim aici in Romania, prin PostaRomana. Oare ar merge asa?

Gabriel
8th February 2014, 23:58
Tot e scump tansportul la 50 euro. Doar daca nu ne strangem vreo 10 oameni.

JJ
9th February 2014, 03:08
Se gasesc si pe ebay.

ricochet4
9th February 2014, 13:51
E ridicol de-a dreptul si pretul si transportul. Doar e facut din plus si umplut cu vata, doar pentru ca e mascota sa coste atat ? Materialul de fabricatie si manopera costa pana in 5 euro. Cat despre transport, da-o incolo, am primit din Anglia si cu 5 euro transport diverse. Si cum Rusia nu e in UE, s-ar putea sa te puna sa platesti si TVA (24%).

Gabriel
9th February 2014, 14:03
Si tu ai dreptate.
Cat despre ebay am intrat si acolo, dar e cu licitatii, nu ma descurc si nu am rabdare sa urmez pasii de acolo.

Loup de Mer
9th February 2014, 14:24
am dat mai deunazi 70 de lei pe un mutzunache banal ... 50 de euro pt o mascota originala nu e mult, daca e doar atat

ricochet4
9th February 2014, 16:13
Am vreo 200 de mutumaine din astea, dar cea mai scumpa a fost 100 lei. Am si de 1 m, care a costat 70 lei.

Gabriel, pe ebay sint care vand din Rusia. Am gasit asta cu 23 dolari si 11.89 transportul. Cu tit cu conisioane paypal e cel mult 125-130 lei. Are 32 cm. Asa asa, la o cautare sumara, precis sint si altele. Oricum, ursuletul e preferatul meu. S-ar putea sa trebuiasca sa platesti si vama, dar daca e declarat cadou, nu ar mai trebui. Oricum, vama e vreo 20 lei si pici cu tot 150 lei, sub 50 euro.

http://www.ebay.com/itm/Plush-White-Polar-Bear-32-cm-12-5-Mascot-of-Sochi-2014-Olympics-Russia-/201034076093?pt=Stuffed_Animals_US&hash=item2ece908fbd

Gabriel
9th February 2014, 17:53
multumesc pentru informatii ricochet4. n-am mai comandat niciodatape e-bay. trebuie sa ai vre'un card special cu care sa platesti? iti vine prin posta sau cum ajunge la tine?

ricochet4
9th February 2014, 20:51
Trebuie sa ai cont la paypal si implicit sa ai un card de credit/debit inregistrat acolo. Din uniunea europeana vine direct la oficiul postal de care apartii. Din afara UE vine la oficiul postal care are vama in oras. Produsele comandate pe ebay sint protejate de ebay, deci daca nu primesti produsul ti se returneaza banii, iar vanzatorii "profesionisti" tin la calificative. Pe langa pretul platit, atentie, s-ar putea (depinde si de vames) sa trebuiasca sa platesti TVA (24%), dar tot pici mai ieftin. Poti rasfoi site-ul ebay, s-ar putea sa gasesti si mai bine.

smartapp
24th February 2014, 21:48
Va rog urgent, daca stiti pe careva care revine de la Soci, cuceva mascote, sa imi trimiteti un PM cu nr. de telefon. Am nevoie neaparat de o mascota, pana maxim in 03 martie, pentru un cadou. Multumesc.

smartapp
3rd March 2014, 15:12
UP! Nimeni? E urgentttttt!