PDA

View Full Version : Ski alpin



JJ
28th January 2014, 22:34
Competitia se anunta destul de stransa in majoritatea probelor - intre cei care conduc acum ostilitatile in cupa mondiala, fara a-i uita pe "mosii" care pot sa produca oricand o surpriza. Cum ar fi de exemplu ca Ivica sa le ia fata lui Hirscher si Neureuther la slalom? Sau Bode Miller sa-l bata iar pe Svindal la super G, cum a facut-o recent la Kitzbühel?
La feminin doar o favorita clara - Shiffrin la slalom. In rest, e lupta, desi din pacate fara Lindsey.
Prima cursa - coborarea masculina pe 9 februarie. Eu zic: Svindal, Küng, Miller. Voi ce ziceti?

JJ
8th February 2014, 23:04
Surpriza secolului: sa nu castige maine nici Bode Miller, nici Svindal, nici Carlo Janka, ci...
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSjcqVlFdL52FAcxv4Wi9qewXXAH0u6z HZW9QgdUhZjdcvhQkoLMg
Ioan Achiriloaie

miafangina
8th February 2014, 23:30
Eu zic Svindal,ca e norvegian "de-al meu" :) dar mereu au fost surprize la coborire.

JJ
8th February 2014, 23:37
Cote la victorie maine: Svindal 3:1, Miller 2,7:1, alt schior 2,45:1.

JJ
9th February 2014, 09:50
Incredibil. Bode Miller nu ia nici o medalie la coborare. A pierdut 5 zecimi fata de Matthias Mayer. Si inca urmeaza Svindal si Küng.

JJ
9th February 2014, 09:59
Si cred ca putem spune Mayer aur pentru Austria. Pe doi si trei sunt momentan Jansrud si Svindal. Kjetil senzational, Aksel insa extrem de dezamagitor.

miril
9th February 2014, 10:00
Matthias Mayer probabil invingator, Svindal si Miller, pe trei si sase, dupa 18 schiori.

miafangina
9th February 2014, 10:00
Na,ca s-au dus ambii favoriti...eu prefer sa ramina podiumul asa cum e

JJ
9th February 2014, 10:02
Sa vedem, Innerhofer schiaza SENZATIONAL!!! Dar ajunge doar pentru locul doi. :(

miafangina
9th February 2014, 10:04
Bine,Innerhofer!ce fericit este!

miril
9th February 2014, 10:04
Innerhofer, argint, cred, la sase mustati de aur.

JJ
9th February 2014, 10:06
Doar Kröll, Defago sau Osborne-Paradis mai pot strica ordinea in fata. Sa vedem. :)

miafangina
9th February 2014, 10:07
Mayer mai are putin si plinge,parca nu-i vine sa creada ca e tot acolo.

miafangina
9th February 2014, 10:09
Surpriza secolului: sa nu castige maine nici Bode Miller, nici Svindal, nici Carlo Janka, ci...
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSjcqVlFdL52FAcxv4Wi9qewXXAH0u6z HZW9QgdUhZjdcvhQkoLMg
Ioan Achiriloaie

prima parte ti-a iesit :D

miril
9th February 2014, 10:11
Jansrud, pe bronz dupa 22 schiori.

JJ
9th February 2014, 10:15
Daca Mayer era considerat al patrulea favorit, iar Innerhofer e un coborator redutabil, Kjetil Jansrud a facut o cursa senzationala. Anul asta scosese un singur podium la coborare. Si acum e aproape de un bronz la olimpiada.

JJ
9th February 2014, 10:21
:D Vad ca participa si Aamodt. Dar nu legenda anilor 90, ci Aamodt Kilde, cu un prenume predestinat pentru marea performanta. :D

miafangina
9th February 2014, 10:27
S-au cam linistit lucrurile pe-aici,adica pe-acolo...daca nu face cineva vreo maaaare surpriza.
Ma bucur pentru baieti,bravo!

Din imaginile cu Bode si Aksel mi se pare ca norvegianul a primit mai bine infringerea.

JJ
9th February 2014, 10:28
Svindal intr-un miniinterviu: "Asta e. Asa sunt cursele. Uneori iei aur, alteori nu iei nimic."

miafangina
9th February 2014, 10:29
Svindal intr-un miniinterviu: "Asta e. Asa sunt cursele. Uneori iei aur, alteori nu iei nimic."

Bravo lui,e atitudinea potrivita.

miril
9th February 2014, 11:00
46 ROU Ioan Valeriu ACHIRILOAIE 2:17.46 +11.23. Oricum, nu ultimul.

JJ
10th February 2014, 01:51
Maine la supercombinata feminina pronostichez Tina, Maria, Julia.

miafangina
10th February 2014, 13:33
Ce de abandonuri la slalomul supercombinatei!

Bietii nostri comentatori,cum se mai chinuie...eram obisnuita cu vocile eurosportului la ski alpin,dar sunt multumita si asa,macar pot sa vad competitia;se poate si mai rau...

miafangina
10th February 2014, 13:41
Bravo,Maria!Tina nu a mers bine...

miafangina
10th February 2014, 13:48
Maria cistiga,Nicole Hosp locul doi iar americanca prinde podiumul.Mi-ar fi placut sa fie Tina pe podium.

Concureaza si fetele clasate dupa locul 30 la coborire,ce bine!O vedem si pe reprezentanta noastra,sper sa termine proba,nu are decit de cistigat.Hai,Annia!

...si a terminat,la diferenta mare dar nu-i nimic,bine ca a trecut linia.Ce draguta e!Bravo,Ania Monica!

JJ
10th February 2014, 20:18
E, am fost mai aproape decat la masculin cu 2/3, unde n-am prins nici un medaliat.
Lara si Julia si-au confirmat azi statutul de favorite ale coborarii de miercuri, alaturi de Maria si Tina. Ca Lara nu poate sa faca slalom nici s-o impusti e fapt cunoscut.
Maine e pauza, pentru miercuri eu zic: Lara, Julia, si Tina cea mica (Weirather). Cred/sper ca Tina poate trece peste accidentarea de duminica si poate schia la capacitate maxima.

miafangina
12th February 2014, 10:49
Doua campioane olimpice la coborire,elvetianca Dominique Gisin si slovena Tina Maze,alaturi de ele Lara Gut cu bronz.Felicitari!:floricica::floricica::floricica:
Ce fericite erau Tina si Dominique!foarte emotionata elvetianca,cred si eu!

Ania noastra a abandonat de data asta,iar Edit Miklos a terminat foarte frumos,pe locul 7.Bravo,Edit!:ok:

Multe abandonuri,a fost partia prea grea ori si-au asumat fetele prea multe riscuri?
Sunt trista pentru doua favorite de-ale mele,Tina Weirather si Anna Fenninger.:(

miafangina
12th February 2014, 13:14
Lipseste atmosfera de concurs olimpic,ori sunt spectatorii prea departe/prea putini,ori nu sunt pasionati de ski alpin...au dat in reluare citeva evolutii de la Vancouver,ei bine,acolo era o atmosfera extraordinara,de zile mari,de sarbatoare,aici...si iar imi amintesc de olimpiada de iarna etalon pentru mine,cea de la Lillehamer,cu bucuria extraordinara a miilor de spectatori prezenti la toate probele,incurajindu-i pe toti sportivii...cum sa nu-ti placa Norvegia si norvegienii?!

JJ
12th February 2014, 20:37
Cred ca nimeni nu se astepta la Dominique sa ia medalie, ce sa mai zic de aur. Lara a plans de ciuda ca a luat doar bronzul. Sper sa fie o ciuda pozitiva, care sa-i aduca un aur la super g. Dezamagitoare Julia si Maria.
Tina Weirather nu si-a revenit suficient cat sa poata sa ia startul. Nici macar o participare la super g-ul de sambata nu e sigura. Mare, mare pacat.
Maine e iar pauza, si vineri avem supercombinata masculina. Dupa rezultatele de anul asta mari favoriti sunt Ligety, Hirscher si Pinturault. Dar "mosii" Ivica Kostelic si Beni Raich sunt si ei acolo, iar Miller sau Svindal pot sa termine in medalie - daca reusesc sa termine slalomul.

miafangina
14th February 2014, 13:29
Incepe imediat proba de slalom din supercombinata,al nostru sportiv a iesit la coborire,sper ca nu s-a accidentat,nu l-au mai aratat dupa ce a intrat sub al treilea gard de protectie.

miafangina
14th February 2014, 14:24
Elvetianul Viletta,"mosul" Kostelic si italianul Innerhofer sunt medaliatii de la supercombinata.Foarte multe abandonuri la slalom.

JJ
14th February 2014, 21:21
Inca un castigator-surpriza cu Viletta.
Si azi Neureuther a avut un accident pe drumul spre aeroport. Se pare insa ca va zbura maine la Sochi - daca il lasa politia. E acuzat de fuga de la locul accidentului.

miafangina
15th February 2014, 09:43
Astazi,super G pentru fete,foarte multe au iesit in decor la inceputul cursei.Lara Gut tocmai a sosit a treia,conduce Ana Fenninger.

Maria soseste a doua,Anna ramine pe primul loc.Nu prea cred ca mai sunt favorite.
Austria va avea doua medalii,Nicole Hosp e pe locul trei,Lara ramine fara medalie,la fel si Tina Maze.

liverpool-kid
15th February 2014, 10:12
urata cursa, cu atatea abandonuri..ma gandeam la un moment dat ca se va anula si vor redesena traseul

miafangina
15th February 2014, 10:26
Inca nu m-am prins cum e cu desenatorii traseurilor,nu mi se pare corect ca un antrenor care are sportivi in cursa sa monteze traseul,am observat ca la ski alpin asa se practica,ba e austriac,ba Kostelic,ba suedezul,eu cam de astia trei aud mereu...

Edit Miklos pe locul 15 iar Annia termina pe locul 27 (ultima,momentan)

miafangina
15th February 2014, 10:39
Annia nu e ultima,e penultima,locul 30.Din 50 de schioare au terminat cursa doar 31,prea multe abandonuri.

Miine la aceeasi ora proba similara masculina.

miafangina
16th February 2014, 10:35
N-a fost la aceeasi ora,ci mai devreme,asa ca n-am prins decit o parte dintre favoriti...parca se da o reluare pe tvr 1 de la ora 17,00 daca voi fi prin zona.

A fost un podium al barbosilor :) Norvegia cistiga prin Janstrud(daca n-a fost sa fie Svindal) pe doi un american si bronzul impartit intre Bode si canadianul Hudec.Bode a fost foarte emotionat.Spre sfirsit,in timp ce coborau exoticii cei patru stateau la povesti intr-o camera,asteptind ceremonia florilor,mi-a placut asta,sa-i vad relaxati si multumiti.Bravo,baieti!

JJ
16th February 2014, 12:43
Da. Weibrecht n-a prins un top 15 in cupa mondiala de peste trei ani, si ia argint aici. Svindal si Miller raman fara medalie la aceasta olimpiada.

miafangina
16th February 2014, 12:49
Ba nu,Bode a luat bronzul la egalitate cu canadianul,eu asa am vazut.Au fost departajati?

JJ
16th February 2014, 13:00
Da, corect. :) Miller bronz.

miafangina
16th February 2014, 13:06
Da, corect. :) Miller bronz.

M-ai speriat :) apucasem sa ma bucur pentru emotia lui de medaliat,a sasea medalie olimpica.

JJ
17th February 2014, 20:52
Svindal renunta la slalomul urias si pleaca de la Sochi.

miafangina
18th February 2014, 09:04
Dupa prima mansa a slalomului urias feminin conduce Tina Maze,iar a inceput mai devreme decit era in program...mansa a doua la 11,00 pe tvr 2.

miafangina
18th February 2014, 11:54
A inceput iar sa ninga si e putina ceata,mai sunt 4 favorite,cursa e frumoasa.

miafangina
18th February 2014, 11:56
Ana Fenninger a facut o cursa foarte buna si va mai lua o medalie aici la Soci.

Vreau medalie pentru suedeza,de aur chiar...off,are intirziere mare deja...s-a dus...

miafangina
18th February 2014, 12:01
Bravo,fetelor!
Tina al doilea aur,Ana Fenninger argint si Victoria Rebensburg bronz.Ce fete frumoase si bucuroase!

miafangina
19th February 2014, 12:35
A inceput mansa secunda de slalom urias masculin,dupa prima mansa conduce marele favorit Ted Ligety dar de la el in jos sunt cel putin zece cu timp foarte apropiat.

miafangina
19th February 2014, 13:38
Americanul Ted Ligety cistiga aurul,urmat de doi francezi,Missillier si Pinturault.Cehul Bank si italianul Simoncelli n-au rezistat iar austriecii,trei in primii zece dar fara medalie...

JJ
19th February 2014, 20:25
austriecii,trei in primii zece dar fara medalie...
Cat imi place fraza asta. Sper s-o mai pot cita o data si dupa slalom. :evil:
Bravo Ted! Dupa patru globuri de cristal si doua campionate mondiale TREBUIA sa vina si un aur olimpic in proba ta favorita. :yes:
Felicitari si pentru Pinturault. N-a fost sa fie in combinata, a fost la urias o prima medalie olimpica. :yes:

miafangina
19th February 2014, 21:42
Cat imi place fraza asta. Sper s-o mai pot cita o data si dupa slalom. :evil:


Eu sper sa nu,vreau medalie de aur pentru Hirsher si azi as fi vrut una micuta pentru Beny Reich.

JJ
20th February 2014, 01:01
Neah, Felix rules. :D

miafangina
20th February 2014, 11:06
Si pentru Felix vreau medalie,dar nu de aur.Din fericire pentru ei,nu le impartim noi :D

JJ
21st February 2014, 04:32
Dupa cum zic:
1. Felix
2. Grange
3. Myhrer

Dar cum regula e "ladies first":
1. Mikaela
2. Maria
3. Denise

miafangina
21st February 2014, 10:59
Ia sa zic si eu:Mikaela,Marilies,Maria si Marcel,Felix,Myhrer

miafangina
21st February 2014, 20:55
Doua din trei,nu e rau :) ...sa-mi ramana si maine primii doi si nu ma supar :)

M-am bucurat pentru Zetel,dupa atatea locuri 4-5 a luat o medalie.

miril
22nd February 2014, 19:06
Super Mario, Mario Matt.

ichigo
22nd February 2014, 19:29
slaba prestatia austriei la sochi 2014. sau anul acesta au venit cu apa plata si se vad rezultatele. mai ales ca nu mai sunt sigur la care olimpiada, cea de la vancouver sau de la torino, au fost acuzati ca folosessc transfuzii sangvine, iar un atrenor al lotului austriei a fost exclus de la respectiva competitie. una peste alta, cred ca vor fi numeroase demiteri si demisii la federatiile austriece ale sporturilor de iarna.

miafangina
22nd February 2014, 21:18
Cat imi place fraza asta. Sper s-o mai pot cita o data si dupa slalom. :evil:


Doar doi austrieci in mansa a doua si amandoi pe podium :evil:

miafangina
22nd February 2014, 21:36
Super Mario, Mario Matt.

:ok: M-am bucurat pentru el,nu-l credeam in stare.Bravo!