PDA

View Full Version : J.O. 2014 - Diverse



TheIceMan
22nd January 2014, 01:38
Cu putin inainte de starul Jocurilor Olimpice 2014, cea mai intens discutata tema este securitatea Jocurilor, frica de atacuri teroriste.


Russia: Security forces hunt down 3 potential suicide bombers, including widow of militant

http://ca.news.yahoo.com/sochi-security-forces-hunt-down-potential-suicide-bombers-090052658--oly.html


Sa speram, ca in vechime, pe timpul Olimpiadelor armele tac.

TheIceMan
22nd January 2014, 23:24
Parca ar fi imagini din Romania.

Sochi's indigenous people

Circassians are a people indigenous to the North Caucasus region, most of whom were scattered across the globe by a 19th century tsarist military campaign that caused the deaths of huge numbers.

Many Circassians have called for the killings to be recognized as genocide, and have campaigned against the Sochi 2014 Winter Olympics, set to take place in the very same broad valleys and mountain slopes they say hold the bones of their ancestors.

http://l1.yimg.com/bt/api/res/1.2/L4wUhK1zqtuBKP4J1tan5A--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Y2g9MjMzMztjcj0xO2N3PTM1MDA7ZHg9MD tkeT0wO2ZpPXVsY3JvcDtoPTQyMDtxPTc1O3c9NjMw/http://l.yimg.com/os/publish-images/news/2014-01-21/d83717ab-363c-482f-930e-02a858f38e60_RTX17NOH.jpg

Doctor_Satan
23rd January 2014, 13:52
Sa speram, ca in vechime, pe timpul Olimpiadelor armele tac.

Teroristii nu prea tin cont de fair-play. Sa speram ca nu vom avea o alta Olimpiada sangeroasa ca cea din '72. Poate n-au mai ramas multi in organizatia aia de sinucigasi.

Tracoromana
26th January 2014, 20:48
Eva Tofalvi va purta drapelul Romaniei. Este a 5-a ei olimpiada.
http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/eva-tofalvi-purta-drapelul-olimpiada-sochi-39904.html

Loup de Mer
27th January 2014, 18:31
Abia astept... ceremonia de deschidere. Ma astept la mult fast si simt artistic. Vom vedea.

TheIceMan
27th January 2014, 19:00
Exposes why the Sochi Olympics have become the most expensive Games ever. With extraordinary access, "Putin's Games" investigates the corruption, sky-rocketing budgets, & the environmental cost of staging the Winter Olympics in a sub-tropical resort.


http://www.cbc.ca/player/Shows/ID/2428389648/

Loup de Mer
27th January 2014, 23:01
Chiar, interesant de ce au ales Sochi; aveau destula zapada in Siberia.

TheIceMan
27th January 2014, 23:11
Chiar, interesant de ce au ales Sochi; aveau destula zapada in Siberia.

Cum zicea liderul opozitiei (sau asa ceva) "E greu sa gasesti pe harta mare a Rusiei un loc fara zapada, ei bine Putin a gasit-o:!" :))

Coruptie de 50 de miliarde de € -- asta-i!

L-am gasit si pe YT, adca accessul la cbc este restrictionat in functie de IP:

aP1ll3i2U2U

Loup de Mer
27th January 2014, 23:16
Nu m-am uitat niciodata o ora pe youtube. Pana la urma o sa cumpar numarul din National Geographic in care e un articol cu acelasi titlu.

TheIceMan
27th January 2014, 23:18
Poti sa-l descarci si sa-l vezi linistit de pe PC mai tarziu :ok:

Loup de Mer
27th January 2014, 23:43
Parca ar fi imagini din Romania.

Sochi's indigenous people

Circassians are a people indigenous to the North Caucasus region, most of whom were scattered across the globe by a 19th century tsarist military campaign that caused the deaths of huge numbers.



Au fost si pe la noi, am gasit aceste informatii pe un blog foarte interesant

http://mistereledunarii.wordpress.com/2011/09/29/cerchezii/

http://mistereledunarii.wordpress.com/2012/05/17/cerchez-tulcean-onest-vand-sclava-cercheza/

TheIceMan
28th January 2014, 05:34
Scuzați off topicul, dar vroiam să fac o observație fonetică. :) Tot aud spunându-se Soci, cu "i" scurt ca în cuvintele românești "roci" sau "scoici". De fapt denumirea localității se citește corect Socii, litera "i" pronunțându-se mai lung.
Asta ca fapt divers. Continuați! :)


Da, cu i lung.

Iar daca e sa pronuntam dupa origine (nici rusii nu fac asta) ar trebui sa sune ceva ca Sochî sau Suchî, pentru ca la origine este un cuvant turcesc compus, care insemna "apa acră". In turca: apa = su + acru =ekși => Sukși => fonetic in rusa Sochi.

Loup de Mer
29th January 2014, 17:28
O solutie de viitor ar fi comasarea celor doua olimpiade, de iarna si de vara. Locatia nu conteaza prea mult, se pare, iar costurile s-ar reduce.

ice_girl
30th January 2014, 23:04
O solutie de viitor ar fi comasarea celor doua olimpiade, de iarna si de vara. Locatia nu conteaza prea mult, se pare, iar costurile s-ar reduce.
Si ar iesi o varza:no:, nu degeaba incepand cu 1992 se organizeaza in ani si in locatii diferite...


Echipa Romaniei pentru Jocurile Olimpice de la Sochi:

Alexandru George Barbu, Ioan Valeriu Achiriloaie si Ania Monica Germaine Caill (schi alpin),
Paul Constantin Pepene, Daniel Pripici si Timea Sara (schi fond),
Sorin Iulian Pîtea (sarituri cu schiurile),
Cornel Dumitru Puchianu si Eva Tofalvi (la biatlon),
Zoltan Kelemen (patinaj artistic),
Maria Adela Constantin si Andreea Grecu (bob dublu feminin),
Nicolae Istrate si Florin Cezar Craciun (bob dublu masculin),
Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Danut Ion Moldovan si Bogdan Otava (bob patru masculin),
Valentin Cretu, Alexandru Teodorescu, Nicolae Radu Sovaiala si Raluca Stramaturaru (la sanie),
Dorin Dumitru Velicu si Maria Marinela Mazilu (la skeleton)

Mult succes tuturor/hello! Indiferent de rezultat participarea voastra inseamna mult pt noi:yes:!

http://www.mediafax.ro/sport/interviu-dorin-velicu-merge-la-soci-cu-un-skeleton-imprumutat-11986409

ice_girl
30th January 2014, 23:22
Scuze de post consecutiv dar reclama asta e geniala :) http://www.youtube.com/watch?v=QHlFE94c33g

Loup de Mer
31st January 2014, 22:59
Si ar iesi o varza:no:, nu degeaba incepand cu 1992 se organizeaza in ani si in locatii diferite...


Acum glumim :), iarna nu-i ca vara, dar unele sporturi de iarna (vezi patinajul artistic) se practica fara probleme in orice sezon. Nu m-ar mira ca peste vreo 30 de ani olimpiada de iarna sa fie in Qatar.
Din punctul meu de vedere, ca spectator, varza au cam ajuns toate sporturile. Prea multe competitii, majoritatea de dragul banilor. Spiritul olimpic e compromis, vezi povestea cu excluderea luptelor de la olimpiada (poate doar o manevra publicitara, ca sa resusciteze interesul pentru ele).

Prea mult consum de sport. Mi se pare chiar o pierdere de vreme si un viciu pagubos sa te uiti ore in sir la tv la transmisiuni in direct (aia de esenta tare se uita si la reluari).

Sportivi din ce in ce mai tineri, aproape niste copii; cat de tare si-au dorit ceea ce fac de la varste foarte fragede? nu e normal, de ex, ca o fata sa se marite la 15 ani, dar e foarte normal sa faca sport de performanta in regim draconic si sa ajunga campioana mondiala. Asta e mentalitatea moderna, cu bune si rele.

Astept olimpiada de primavara si pe cea de toamna :)

JJ
31st January 2014, 23:31
Ultimele JO cu adevarat rentabile au fost la Seul si Calgary in 1988. Restul sau au iesit cat de cat pe zero, sau au pierdut multi, multi bani. Iar Sochi e cea mai scumpa olimpiada din istorie - mai scumpa ca Beijing 2008!!! Evident ca doar imaginea Rusiei castiga aici, ca de pierdut se vor pierde destui bani.
Pe alt subiect, de la Sarajevo 84 n-au mai fost jocurile olimpice atat de aproape de Romania. Se duce cineva la Sochi?

TheIceMan
1st February 2014, 00:09
Ultimele JO cu adevarat rentabile au fost la Seul si Calgary in 1988. Restul sau au iesit cat de cat pe zero, sau au pierdut multi, multi bani. Iar Sochi e cea mai scumpa olimpiada din istorie - mai scumpa ca Beijing 2008!!! Evident ca doar imaginea Rusiei castiga aici, ca de pierdut se vor pierde destui bani. Vezi documentarul pe care l-am postat mai sus despre costuri si coruptie :D

Pe alt subiect, de la Sarajevo 84 n-au mai fost jocurile olimpice atat de aproape de Romania. Se duce cineva la Sochi?In afara de Ponta?

Loup de Mer
1st February 2014, 01:34
Ultimele JO cu adevarat rentabile au fost la Seul si Calgary in 1988. Restul sau au iesit cat de cat pe zero, sau au pierdut multi, multi bani.

Da, se fredoneaza de multa vreme pe tema asta. Pana la urma, e normal: cei mai pagubiti sunt intotdeauna producatorul si consumatorul final. Pe traseu, insa, se infrupta hienele :)

miafangina
2nd February 2014, 14:15
Un program al competitiei ati gasit pe undeva?Eu am vazut unul in limba rusa...nici cu programul transmisiilor tv nu stau mai bine,tvr ul da si pe 1 si pe 2 dar nu cuprind toate sporturile,eurosportul imi arata doar emisiuni de 30 minute "davai sochi" printre darts si fotbal american si snooker,la sfirsitul saptaminii o sa va intreb unde va uitati...

ichigo
2nd February 2014, 18:56
programul competitilor poate fi vazut pe siteul www.sochi2014.com. doar tvr-ul pe 1, 2 si 3 va transmite olimpiada alba. eurosportul nu a cumparat drepturile pentru aceste jocuri, asa ca dau doar davai soci, un rezumat al zilei.

miafangina
2nd February 2014, 21:12
Multumesc.

Tracoromana
6th February 2014, 10:58
Un timer foarte fain cu programul competitiilor la ora fiecaruia care acceseaza:
http://www.timeanddate.com/countdown/sochi?ev=snowboard-women-slopestyle-qualification

lady_k
6th February 2014, 15:09
Flavia, merci!

snookerinfo
7th February 2014, 01:17
TVR transmite în exclusivitate Jocurile Olimpice de Iarnă Soci 2014

Programul transmisiunilor TVR 1:

Vineri, 7 februarie,
•18.00 - Ceremonia de deschidere, comentatori: Alina Alexoi, Sorin Hobana, transmisiune directă
•0.20 - Patinaj artistic, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, înregistrare de la TVR 2

Sâmbătă, 8 februarie,
•9.00 - Ceremonia de deschidere, comentatori: Alina Alexoi, Sorin Hobana, reluare
•16.30 - Biatlon masculin 10 km sprint, comentatori: Dana Plotogea, Vasile Arhire, transmisiune directă
•18.20 - Snowboard, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, înregistrare de la TVR 2
•0.25 - Patinaj artistic, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, înregistrare de la TVR 2

Duminică, 9 februarie,
•16.30 - Biatlon Feminin 7,5 km sprint, comentatori: Dana Plotogea, Vlad Arhire, transmisiune directă
•18.20 - Schi alpin M coborâre, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mîndru, înregistrare de la TVR 2
•0.10 - Patinaj artistic, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, înregistrare de la TVR 2

Programul transmisiunilor TVR 2:

Vineri, 7 februarie,
•23.00 - Ceremonia de deschidere - Preluare TVR 1

Sâmbătă, 8 februarie,
•10.45 - Snowboard Masculin - Medalie, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă
•12.00 - Schi fond 7,5 KM Feminin- Medalie, comentatori: Vasile Arhire,sile ntatori: rieCARI FACUTE PANA AZI, Vlad Bucurescu, transmisiune directă◦16.30 - Patinaj artistic- Fete- program scurt, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă
◦20.00 - Patinaj artistic echipe Perechi- program liber și Dans- program scurt, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă
◦21.15 - Sărituri cu schiurile- Masculin calificări, comentator Sorin Hobana, înregistrare

Duminică, 9 februarie,
•9.00 - Schi alpin - Masculin coborâre, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mîndru, transmisiune directă
•12.00 - Schi fond- Masculin 15 km, comentatori: Vasile Arhire,sile ntatori: rieCARI FACUTE PANA AZI, Vlad Bucurescu, transmisiune directă
•17.00 - Patinaj artistic echipe Masculin- program liber și Fete-program liber, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea-Transmisiune directă - Alternativ Sărituri cu schiurile, Masculin –medalie, comentator Sorin Hobana, transmisiune directă

Programul transmisiunilor TVR 3:

Sâmbătă, 8 februarie
•13.30 - Patinaj viteză, Masculin, 5000 m, Medalie, comentatori: Cristian Mîndru; Cătălin Cârnu, transmisiune directă
•16.30 - Sanie Masculin R1, comentator: Dragoș Cojocaru, transmisiune directă
•18.40 - Sanie Masculin R2, comentator: Dragoș Cojocaru, transmisiune directă
•20.00 - Freestyle Feminin, comentatori: Sorin Hobana, Vlad Bucurescu, transmisiune directă

Duminică, 9 februarie,
•11.15 - Snowboard Feminin, Medalie, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă
•13.30 - Patinaj viteză Feminin 3000m, comentatori: Cristian Mîndru, Cătălin Cârnu, transmisiune directă
•16.25 - Sanie Masculin R3, comentator: Dragoș Cojocaru, transmisiune directă
•18.40 - Sanie Masculin R4, Medalie, comentator: Dragoș Cojocaru, transmisiune directă

Programul transmisiunilor TVR HD:

Vineri, 7 februarie,
•18.00 - Ceremonia de deschidere – comentatori: Alina Alexoi și Sorin Hobana, transmisiune directă, simultan cu TVR 1

Sâmbătă, 8 februarie,
•10.45 - Snowboard Masculin - Medalie, comentatori: Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
•12.00 - Schi fond 7,5 KM Feminin- Medalie, comentatori: Vasile Arhire,sile ntatori: rieCARI FACUTE PANA AZI, Vlad Bucurescu, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
•13.30 - Patinaj viteză, Masculin 5000 m, medalie, comentatori Cristian Mîndru, Cătălin Cârnu, transmisiune directă, simultan cu TVR 3
•16.30 - Patinaj artistic- Fete- program scurt, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
•20.00 - Patinaj artistic echipe Perechi- program liber și Dans- program scurt, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă, simultan cu TVR 2

Duminică, 9 februarie,
•9.00 - Schi alpin - Masculin coborâre, comentatori: Monica Bucur, Cristian Mîndru, transmisiune directă, simultan cu TVR 2
•11.15 - Snowboard, Feminin – medalie, comentatori Cristian Mîndru, Vlad Bucurescu, transmisiune directă, simultan cu TVR 3
•13.30 - Patinaj viteză , Feminin – 3000 m, comentatori Cristian Mîndru, Cătălin Cârnu, transmisiune directă, simultan cu TVR 3
•17.00 - Patinaj artistic echipe Masculin- program liber și Fete-program liber, comentatori: Alina Alexoi, Marius Negrea, transmisiune directă - Alternativ Sărituri cu schiurile, Masculin –medalie, comentator Sorin Hobana, transmisiune directă, simultan cu TVR 2.

- See more at: http://www.tvr.ro/tvr-transmite-in-exclusivitate-jocurile-olimpice-de-iarna-soci-2014_6862.html#view

miafangina
7th February 2014, 13:10
Multumesc de info,nu m-am gindit sa caut tvr 3 si nu gaseam sania si alte sporturi.

JJ
7th February 2014, 20:10
Cam urate costumele de prezentare romanesti.

JJ
7th February 2014, 21:25
Ce i-a multumit Bach de vreo 4 ori lui Putin pana acum. :D

Lordul
7th February 2014, 22:12
foarte urate costumele romanesti...zici erau tanchisti

Loup de Mer
7th February 2014, 22:46
Dintre costume, mi-au ramas pe retina cele ale nemtilor, parca venisera din pomul de Craciun :)

Festivitatea, cu bune si rele, a avut cateva momente care m-au impresionat. Asta mi se pare destul.
De ex. la JO de la Torino nu m-a impresionat nimic, festivitatea a fost doar un mare fake, da capo al fine.

Hingherul
7th February 2014, 22:52
pana la urma s-a terminat cu bine deschiderea. ma asteptam ca din clipa in clipa sa intre un oltean cu tricou "justice for Craiova" :D

Tracoromana
7th February 2014, 22:54
foarte urate costumele romanesti...zici erau tanchisti
Da. La alte olimpiade de iarna au fost chiar foarte eleganti. Si la cele de vara cu exceptia Londra 2012.
.

phife
7th February 2014, 23:31
Da. La alte olimpiade de iarna au fost chiar foarte eleganti. Si la cele de vara cu exceptia Londra 2012.
.

subscriu.

ma asteptam din clipa in clipa sa strige publicul "uraaaa! uraaaaaaa!". cam asta a fost atmosfera. cel putin perceputa de mine

Gabriel
7th February 2014, 23:33
sunt de acord cu voi. oribile costume au avut romanii. stiti care mi-au placut mie cel mai mult? cele de la Andorra. aveau niste plovere foarte misto, groase cu model. mi-as cumpara si eu un plovar d'ala daca as gasi.

si imi plac mult mascotele. de unde sa-mi iau si eu niste mascote? in special un urs.

Lordul
7th February 2014, 23:48
de exceptie a fost prestatia Teatrului Balsoi

Gabriel
7th February 2014, 23:55
de exceptie si piesa lui Eugen Doga: http://www.youtube.com/watch?v=gvUg7KLAclA

phife
8th February 2014, 00:26
parere oficiala onlinesport prezentata pe site : Cei 24 de sportivi romani au fost imbracati in
culoarea neagra, singurul echipament negru
din cadrul ceremoniei. Romanii au fost eleganti
si simpli, in comparatie cu alte tari imbracate
ca niste pomi de Craciun. Probabil doar
echipamentele Norvegiei si Poloniei, albe, au
fost mai frumoase. Grecii au venit imbracati in
trening, semn ca nu au pus pret pe ceremonie
si nici pe Olimpiada, ei fiind oameni de

Gabriel
8th February 2014, 00:38
stirile ols dau impresia ca sunt scrise de elevi de clasa a VII a :)
Cele mai scumpe Jocuri Olimpice din istorie au inceput vineri seara la Sochi, in Rusia printr-o ceremonie la care tot globul s-a uitat ca la felul 14, pentru ca asa ceva nu s-a mai vazut niciodata.

ice_girl
8th February 2014, 00:46
Acum glumim :), iarna nu-i ca vara, dar unele sporturi de iarna (vezi patinajul artistic) se practica fara probleme in orice sezon. Nu m-ar mira ca peste vreo 30 de ani olimpiada de iarna sa fie in Qatar.
Din punctul meu de vedere, ca spectator, varza au cam ajuns toate sporturile. Prea multe competitii, majoritatea de dragul banilor. Spiritul olimpic e compromis, vezi povestea cu excluderea luptelor de la olimpiada (poate doar o manevra publicitara, ca sa resusciteze interesul pentru ele).

Prea mult consum de sport. Mi se pare chiar o pierdere de vreme si un viciu pagubos sa te uiti ore in sir la tv la transmisiuni in direct (aia de esenta tare se uita si la reluari).

Sportivi din ce in ce mai tineri, aproape niste copii; cat de tare si-au dorit ceea ce fac de la varste foarte fragede? nu e normal, de ex, ca o fata sa se marite la 15 ani, dar e foarte normal sa faca sport de performanta in regim draconic si sa ajunga campioana mondiala. Asta e mentalitatea moderna, cu bune si rele.

Astept olimpiada de primavara si pe cea de toamna :)
iti dau dreptate ca si in sportul au ajuns sa primeze banii, multe sporturi au ajuns aproape o afacere dar pt simplul fapt ca ca Jocurile Olimpice sunt cel mai mare spectacol sportiv al planetei ( in plus si unul din cele mai mari vise ale sportivului de performanta) merita urmarite ( recunosc ca in aceasta perioada eu sunt unul dintre aceia care se uita ore in sir la televizor:)):D). Si doar pt faptul ca sunt doar o data la patru ani le astept cu mare nerabdare si interes/hello!
Multa bafta sportivilor nostri, de medalii nu cred ca poate fi vorba dar conform spiritului olimpic important e sa participi nu neaparat sa castigi:yes:

Gabriel
8th February 2014, 00:52
si eu sunt innebunit dupa olimpiade. am crescut de mic in spiritul asta. la jo ma uit chiar si la biatlon, sky fond, chestii d'astea pe care in mod normal nu le urmaresc defel. chiar am revenit pe forum dupa o lunga pauza cu ocazia acestei olimpiade :D

miafangina
8th February 2014, 01:16
Mie mi-a placut.Defilarea sportivilor in prima parte a fost inspirata,sa stea si ei ca oamenii in tribune si sa urmareasca spectacolul.Tinutele au fost de toate culorile si modelele,de la slapi si bermude la caciuli rusesti si pulovere...n-au fost asa uriti ai nostri,macar aveau caciulite albe,iar steguletele au adus putina culoare.A fost multa veselie acolo,mi-a placut entuziasmul tuturor.

Ati observat ca japonezii aveau si stegulete rusesti?

Momentele cele mai frumoase mi s-au parut teatrul Balsoi si Lacul lebedelor.Artificiile au fost impresionante,ce mi-ar fi placut sa le vad pe viu!

Astept sa urmaresc majoritatea sporturilor,dar in special:patinaj artistic,biatlon,ski alpin,sariturile,curlingul,ski fond dar si bob-sanie-patinaj viteza.Mi-am luat concediu doua saptamini:)
Bucurati-va de jocuri!

Aurel.D
8th February 2014, 23:01
Deja au devenit enervante referirile astea la Putin, oligarhi, etc. Sunt răutăți prostești, pt orice țară este un eveniment deosebit organizarea JO. Ce este rău în faptul că Putin s-a interesat de pregătiri sau că marii magnati ruși au participat financiar, dacă este adevărat?
Că parca marile firme din occident sunt conduse de sfinți.


Chiar, interesant de ce au ales Sochi; aveau destula zapada in Siberia.

Pentru că Soci este o zonă turistică de tradiție. De fapt, împreună cu Crimeea este locul de odihnă preferat pt demnitarii țărilor din zonă. În Siberia acum sunt -30 de grade.

Loup de Mer
9th February 2014, 00:23
Pentru că Soci este o zonă turistică de tradiție. De fapt, împreună cu Crimeea este locul de odihnă preferat pt demnitarii țărilor din zonă. În Siberia acum sunt -30 de grade.

Era si o ironie in mirarea mea. Trecand peste asta, cert e ca Soci nu e tocmai locul perfect pentru JO de iarna. Nici Torino nu a fost. Iar in Siberia nu sunt peste tot -30 de grade acum, nici mai putin, poti sa cauti.

Despre organizarea JO de acum astept relatari oneste si neutre de la locul faptei. Inca nu am aflat.

lady_k
9th February 2014, 01:47
Numai mie mi-a placut costumatia sportivilor romani? :))
Deci, serios, imediat m-am gandit ce frumos contrasteaza cu ideea de alb a Olimpiadei de Iarna. :thinkso:

phife
9th February 2014, 13:28
imi plac snowboarderi . destinsi si prietenosi. misto sport. ei sunt cu atmosfera

medalie finlanda :)

ricochet4
9th February 2014, 13:54
Referitor la festivitatea de deschidere, mi s-a parut banala, nimic iesit din comun. Balet plicitisitor, chestii clasice de rutina, nimic fastuos. O festivitate trebuie sa te lase cu gura cascata, nu trebuie sa adormi de plictiseala. Trebuie sa aiba energie, spectacol de lumina si sunet, sa fie futurist, ce au facut rusii, balet si opera. O fi traditie la ei, dar mi s-a parut fad. Sint convins ca din cele 37 miliarde de dolari, 30 le-au palmat mafia. La patinaj echipe ieri, la intrarea pe gheata, era un sector 62 si ceva mai jos scris cu pixul. Din 37 miliarde de euro nu au putut tipari ceva. In fine, sint impresiile mele. La Vancouver am urmarit si reluarile la festivitate, aici n-am ce vedea. Si inca ceva, la Londra festivitatea a tinut mai bine de 4 ore si jumatate, din care cam 3 ore show-ul. Aici totul a tinut 2 ore si 45 minute, din care 1 ora si 15 minute (aproximativ) show-ul. Asta cam spune tot, din punctul meu de vedere.

In alta ordine de idei, cum se face ca Eurosport nu mai transmite ? Chiar asa parliti au ajuns ? Nici macar noi nu mai dam non-stop, cum a fost la Vancouver de ex. (care a fost dincolo de ocean, deci s-a putut).

In final, nu m-am putut bucura de festivitatea de deschidere (atat cat am putut) de gurile lui Hobana si Alexoi, care macinau intruna. Cred ca au vorbit 90% din show.

Loup de Mer
9th February 2014, 21:31
Multa bafta sportivilor nostri, de medalii nu cred ca poate fi vorba dar conform spiritului olimpic important e sa participi nu neaparat sa castigi:yes:

Ca un corolar, e mai bine sa participi si sa iesi pe ultimul loc decat sa nu participi (ca sa nu te faci, chipurile, de ras).

Foarte putini oameni inteleg asta.

ricochet4
9th February 2014, 21:58
Ce e atat de important sa participi si sa fi de rasul curcilor ? La jocurile olimpice se stie ca nu sint neaparat cei mai buni sportivi, ci cea mai pestrita componenta. Sa ma scuteasca, dar ce cauta tari din Africa sau America de sud la probe sportive de iarna ?

Gabriel
9th February 2014, 22:00
cum se face ca Eurosport nu mai transmite ? Chiar asa parliti au ajuns ? Nici macar noi nu mai dam non-stop, cum a fost la Vancouver de ex. (care a fost dincolo de ocean, deci s-a putut).

si eu m-am intrebat acelasi lucru. in trecut dadeau non stop. imi pare tare rau.


In final, nu m-am putut bucura de festivitatea de deschidere (atat cat am putut) de gurile lui Hobana si Alexoi, care macinau intruna. Cred ca au vorbit 90% din show.

Alexoi este foarte enervanta oriunde comenteaza. Si la patinaj se baga de multe ori aiurea, habar nu are de piesele pe care se patineaza. Topescu era preferatul meu si la deschideri si la patinaj si la gimnastica.

Si apropos de Eurosport, Yvone Ghita era exceptionala pe langa Alexoi. Si mai aveau comentatori faini aia.

TheIceMan
9th February 2014, 22:05
Cam suparat Putin la festivitatea de deschidere, pai se poate sa faca el asa chef mare, mondial sa cheltuie 50 mld si sa nu vina toata lumea? Sa nu vina Obama, frau Merkel, sa se trezasca doar cu pontache acolo ?
:)) :))

si da, romanii s-au prezentat in uniformele de tanchisti :) daca le aveau asa nemtii ziceam ca ii bantuie trecutul, dar cele mai faine costume chiar ei le-au avut. imho.

phife
9th February 2014, 23:11
ce noi avem trecut frumos cu rusii?
eurosport tramsmite EPL care rupe pe genunchi olimpiada.
nu e exclus insa sa transmita si ei

Loup de Mer
9th February 2014, 23:16
Ce e atat de important sa participi si sa fi de rasul curcilor ?

Ce spuneam eu? :rolleyes:

Cand rad curcile, chiar nu conteaza.

Gabriel
10th February 2014, 00:30
Mi se pare o prostie ca decernarea medalilor se tine separat, dupa concurs, in centrul orasului. Era un moment frumos pe care-l urmaream dupa fiecare proba. Ne bucuram si noi de bucuria castigatorului, de intonarea imnului, etc.

miafangina
10th February 2014, 01:00
Nici mie nu-mi place chestia asta,medaliile sa se dea atunci,la locul concursului,in fata spectatorilor care i-au sustinut.S-a mai practicat si cu alte ocazii la olimpiada de iarna,la Salt Lake daca nu ma insel...sunt si locatii indepartate de centru,trambaleaza sportivii medaliati zeci de kilometri,cind ei mai au si alte probe in zilele urmatoare,in fine,nu putem noi schimba nimic,m-as simti frustrata ca spectator sa nu vad si ceremonia medaliilor.

ricochet4
10th February 2014, 01:11
Si la Torino a fost asa.

lady_k
10th February 2014, 01:20
Si apropos de Eurosport, Yvone Ghita era exceptionala pe langa Alexoi. Si mai aveau comentatori faini aia.

Permite-mi sa te contrazic. Yvonne e o categorie aparte, ea singura. Am pe undeva o lista cu "perle" de-ale ei pe sezoane si competitii.

Alina Alexoi mai are mult pana s-o ajunga din urma. :P

Gabriel
10th February 2014, 09:44
da, dar Yvone are vocea foarte placuta. ar putea lucra si la linia erotica cred :D

ricochet4
10th February 2014, 13:35
Cristina Timar Constantinescu are si mai placuta. Cel mai tare era cand comentau impreuna sarituri in apa.

Aurel.D
10th February 2014, 14:41
Mi mi se pare o mare rușine faptul că o țară ca România, cu zone montane pe o treime din teritoriu, nu poate oferi condiții de pregătire pt sporturile de iarnă și evident, sportivi cât de cât competitivi!! Oare federațiile de profil cu ce e ocupă? Da, știu refrenul, statul, bugete, nu sunt bani...și totuși!

Loup de Mer
10th February 2014, 15:58
Mi mi se pare o mare rușine faptul că o țară ca România, cu zone montane pe o treime din teritoriu, nu poate oferi condiții de pregătire pt sporturile de iarnă și evident, sportivi cât de cât competitivi!! Oare federațiile de profil cu ce e ocupă? Da, știu refrenul, statul, bugete, nu sunt bani...și totuși!

Candva s-a putut.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_Papan%C4%83

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Pan%C8%9Buru

Prea putin "mediatizati", din pacate.

ice_girl
10th February 2014, 22:39
http://ro.stiri.yahoo.com/jocurile-olimpice-de-iarn%C4%83--cele-mai-frumoase-zece-fotografii-de-la-soci-2014-091612182-spt.html

lady_k
11th February 2014, 14:27
http://ro.stiri.yahoo.com/jocurile-olimpice-de-iarn%C4%83--cele-mai-frumoase-zece-fotografii-de-la-soci-2014-091612182-spt.html


Foarte frumos! :yes:

JJ
12th February 2014, 00:20
Bravo IPod!!! Iouri Podlatchikov, aur la Half-Pipe! Shaun White n-a prins podiumul!
http://f.blick.ch/img/incoming/origs2667561/5528632654-w980-h653-q70/017860124.jpg

ice_girl
12th February 2014, 16:48
Acesta este spiritul olimpic:ok: :) http://ro.stiri.yahoo.com/povestea-celui-mai-frumos-moment-de-la-jocurile-olimpice-de-la-soci-110410174-spt.html

miafangina
12th February 2014, 17:46
Acesta este spiritul olimpic:ok: :) http://ro.stiri.yahoo.com/povestea-celui-mai-frumos-moment-de-la-jocurile-olimpice-de-la-soci-110410174-spt.html

Da,am vazut in direct,am crezut ca e dintre organizatori.Bravo!

TheIceMan
12th February 2014, 22:42
:)) :))

The United States has a case of Olympics medal envy

http://ca.sports.yahoo.com/news/the-united-states-has-a-case-of-olympics-medal-envy-and-is-saying--whoa--canada-114753429.html

whisper
17th February 2014, 19:38
http://ftw.usatoday.com/2014/02/american-olympians-continue-to-adopt-all-of-russias-stray-dogs/
http://ftw.usatoday.com/2014/02/bode-miller-brother-nbc-interview/
http://ftw.usatoday.com/2014/02/evgeny-plushenko-jason-brown-figure-skating-sage-kotsenburg-sochi-olympics/
http://ftw.usatoday.com/2014/02/olympics-medal-count-winter-sochi-united-states-russia/

TheIceMan
19th February 2014, 22:53
ATP players as Winter Olympians funny, funny :))

http://tennis.si.com/2014/02/18/atp-winter-olympics-roger-federer-rafael-nadal/

Loup de Mer
23rd February 2014, 21:42
Am vazut partial ceremonia de inchidere, dar n-am ratat momentul cand Ursului i s-a scurs o lacrima :( :)

ice_girl
23rd February 2014, 22:16
Gata, s-a terminat si a 22-a editie a Jocurilor Olimpice de Iarna:(...A fost o ceremonie de inchidere frumoasa si emotionanta:), mi-a placut in special momentul dedicat literaturii ruse: f bine gandit si regizat cu biblioteca si portretele marilor scriitori si poeti rusi:ok: dar si momentul cu mascotele si oglinzile. Si mi-a parut rau cand a plans Ursul :nope: Si momentul pregatit de Coreea a fost frumos!
La revedere Sochi! Si mai sunt 1445 pana la Pyeong Chang :D!

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1623791_761788223832597_470847742_n.jpg

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/l/t1/1507062_1466636036897834_2058676761_n.png

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1623726_626199270750910_1915664207_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1922011_10151972139763861_427087166_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/1798763_10151972007808861_1898260398_n.jpg

miafangina
23rd February 2014, 22:49
Am vazut partial ceremonia de inchidere, dar n-am ratat momentul cand Ursului i s-a scurs o lacrima :( :)

Ca si lui Miska in 1980 :) la ceremonia de inchidere.

TheIceMan
23rd February 2014, 22:55
Autostrada 401 din Toronto, una dintre cele mai aglomerate din lume, in timpul finalei de hockey maculin:

https://pbs.twimg.com/media/BhKw8jcCUAA_hck.jpg

Lordul
23rd February 2014, 23:17
A fost superba ceremonia ! La revedere Soci ! Dasvidenia Soci ! Bun venit Pyeong Chang

ricochet4
24th February 2014, 00:14
Mie nu mi-a placut spectacolul de la inchidere. A fost si foarte scurt si, la fel ca si cel de la deschidere, nimic deosebit, balet, literatura, muzica clasica, circ, chestii care se pot vedea oricand, la orice ora, in Russia. Ma asteptam la ceva spectacol de lumina si sunet, ceva futurist, fantezist, ceva care sa ma transpuna. Mi-au placut in schimb momentul cu tobosarii si faza de la inceput, cu cei 3 copii in arca. Cel mai mult mi-a placut momentul cu mascotele. Stingerea flacarii a fost ceva original si mi-a parut tare tare tare tare rau de ursulet. Si mie mi-a parut rau ca s-a terminat, mereu imi pare, dupa fiecare jocuri olimpice.

paulinnio
24th February 2014, 11:30
Atat cat am vazut, mi-a placut. CEva futurist cred ca va fi in Koreea.
Si eu am un sentiment de melancolie la fiecare ceremonie de inchidere... Eu ce mai vad azi????

ricochet4
24th February 2014, 13:49
La Vancouver, pe tot parcursul jocurilor olimpice, TVR HD a transmis non-stop, chiar non-stop, pana si in pauza transmiteau live feed chiar si pauzele lungi, iar dupa incheierea jocurilor, au mai transmis inca 3 saptamani tot non-stop de reluari. De data asta, transmisia nu a fost continua si nici reluari vad ca nu dau. Atunci au avut bani ?

Asa mult mi-au placut mascotele, sint sigur ca erau pline de motoare si instalatii hidraulice in ele, dar mimau foarte bine expresiile. Tare mult mi-au placut.

TheIceMan
24th February 2014, 19:37
La Vancouver, pe tot parcursul jocurilor olimpice, TVR HD a transmis non-stop, chiar non-stop, pana si in pauza transmiteau live feed chiar si pauzele lungi, iar dupa incheierea jocurilor, au mai transmis inca 3 saptamani tot non-stop de reluari. De data asta, transmisia nu a fost continua si nici reluari vad ca nu dau. Atunci au avut bani ?Nu stiu doar o parere de chibit, poate bugetul TVR a fost la fel, doar pretul cerut de rusi sa fi fost mai mare decat cel cerut de canadieni, nu degeaba s-a spus ca sunt cele mai scumpe jocuri din istorie? :D


Asa mult mi-au placut mascotele, sint sigur ca erau pline de motoare si instalatii hidraulice in ele, dar mimau foarte bine expresiile. Tare mult mi-au placut.
Disneyland, my friend :D

ice_girl
24th February 2014, 21:21
http://www.cosmopolitan.com/celebrity/fashion/best-olympic-skater-beauty-looks#slide-1

TheIceMan
24th February 2014, 21:39
:)) :))

US Hockey Fan Performs Forfeit Following Sochi Defeat

http://ca.sports.yahoo.com/video/us-hockey-fan-performs-forfeit-100324487.html

ricochet4
25th February 2014, 00:00
http://www.cosmopolitan.com/celebrity/fashion/best-olympic-skater-beauty-looks#slide-1

Cum poti s-o pui pe Meryl Davis beauty ? :confused: :groggy:

TheIceMan
25th February 2014, 00:08
^ cred ca era vorba in atricol despre beautiful make-up