PDA

View Full Version : CE-Budapesta 2014-proba de dans



ice_girl
15th January 2014, 13:39
Lista cu participanti:http://www.isuresults.com/results/ec2014/CAT004EN.HTM
Rezultate:http://www.isuresults.com/results/ec2014/CAT004RS.HTM

lady_k
15th January 2014, 21:15
A început pe tvr și tvr hd. :)

ice_girl
15th January 2014, 21:19
Acum am inceput si eu sa ma uit, nu stiam cum sa ajung mai repede acasa :))

Si intrebare: Ruslan Zhiganshin e frate cu Nelli Zhiganshina?
Edit: da, sunt frati, mi-a raspuns Alina Alexoi la intrebare:P

ice_girl
15th January 2014, 22:01
Doar pe trei Ekaterina/Ilia:( si eu care ii vedeam in fata britanicilor ( nu stiu de ce dar aproape nu pot sa ma uit la programele lor, parca au ceva ce nu-mi place)
Legat de antrenoarea francezilor, Murielle Zazoui am citit ca a tb sa-si plateasca singura toate cheltuielile pt a fi prezenta la Budapesta caci Federatia vrea cu orice pret ca cei doi sa plece de la ea:no:
Excelenti Elena si Nikita:ok:, si superbe coafura si rochia ei, aduce un pic cu Ginger Rogers:)

ice_girl
15th January 2014, 22:52
Mi se pare total aiurea clasamentul de la locul 2 in jos:(...

IleK
15th January 2014, 23:44
Ca si la fete, lupta stransa la varf. Era de asteptat. Oana nici eu nu inteleg ce e cu britanicii, dar nici nu ma chinui. Nu pot sa zic ca i-am urmarit cu foarte mare atentie pt ca in general nu ii pot urmari, cred ca am mai zis, ceva ma deranjeaza la ei, cred ca diferenta de inaltime si nu ma pot concentra la ce fac. Au fost multe surprize in seara asta din partea multor cupluri nu foarte cunoscute, ceea ce zic eu ca e de bine desi nu pot sa spun ca am vazut multe programe care mi-au placut, dar aici o pun si pe seama subiectivismului meu oentru ca nu cunsoc regulile si nici n-o sa le cunosc vreodata.
Mi-au placut la nebunie Anna si Luca, cred ca e cel mai bun SD al lor de pana acum acest 42 street si ma bucur ca sunt pe 1 chiar si cu 4 sutimi avans si ca au reusit sa castige si la tehnic. Mie sincer mi-au pacut mai mult decat rusii,programul si interpretarea mi-au placut mai mult si cred ca la tehnic sr fi putut sa fie ceva mai in fata lor dar din nou, asa vad eu, poate la o analiza mai atenta tehnicul a asa cum ar trebui sa fie. Nu imi fac insa mari sperante ca vor ramane pe 1, rusii pot fi si cred ca vor fi senzationali la programul lung. Imi amintesc la Europenele trecute ambitia Elenei care si-a dorit foarte mult sa ii intreaca pe compatriotii lor si la sfarsitul programului lung, pe care parca la-i si castigat, era aproape sigura ca vor lua aurul. Cred ca anul asta va avea o ambitie si mai mare.
Francezii mici nu m-au mai impresionat la fel de tare,sper sa o faca la FD.

whisper
15th January 2014, 23:53
In proba de dans am ramas cu impresia buna pe care mi-au lasat-o cei care au patinat pe Pink Panther - Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV! Foarte frumos program! Sper sa creasca in sezoanele urmatoare! Sunt destul de tineri!
Ce diferenta mica intre rusi si italieni! Nici nu stiu cine as vrea sa castige! Mi-u placut ambele perechi!

Totusi nu stiu de ce mi s-a parut cam saraca proba asta- si nu doar, cred ca si campionatul! Nu stiu, parca lipseste ceva! Entuziasmul meu pt Europene si faptul ca abia astept Olimpiada ori "absenta favoritilor, care au lipsit" cum mi s-a parut ca s-a exprimat comentatorul de pe 1(nu stiu sigur cine era)

PS: Succes Zoli!
PS2: Ma bucur sa o vad Barbara Fusar-Poli in postura de antrenoare! Si are cateva perechi bune! Ii urez succes si ei :)

ice_girl
16th January 2014, 00:09
In proba de dans am ramas cu impresia buna pe care mi-au lasat-o cei care au patinat pe Pink Panther - Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV! Foarte frumos program! Sper sa creasca in sezoanele urmatoare! Sunt destul de tineri!
Ce diferenta mica intre rusi si italieni! Nici nu stiu cine as vrea sa castige! Mi-u placut ambele perechi!

Totusi nu stiu de ce mi s-a parut cam saraca proba asta- si nu doar, cred ca si campionatul! Nu stiu, parca lipseste ceva! Entuziasmul meu pt Europene si faptul ca abia astept Olimpiada ori "absenta favoritilor, care au lipsit" cum mi s-a parut ca s-a exprimat comentatorul de pe 1(nu stiu sigur cine era)

PS: Succes Zoli!
PS2: Ma bucur sa o vad Barbara Fusar-Poli in postura de antrenoare! Si are cateva perechi bune! Ii urez succes si ei :)
Aceeasi senzatie o am si eu, parca a lipsit ceva,mi se pare ca nu am nici entuziasmul de alta data:(... Dar sper sa-mi revin maine la proba masculina:)):D Whis,comentatorul e Marius Negrea
Julia Zlobina/ Alexei Sitnikov mi-au placut mult si mie:)
Si Ile, se poate sa ai dreptate in leg cu britanicii si sa fie diferenta de inaltime prea mare dintre ei:P

whisper
16th January 2014, 00:23
ma gandeam eu ca trebuie sa fie un fost patinator dar uitasem cine :P
Ah! macar acolo sa ne revenim! Dar si proba de dans imi placea mult si azi m-a cam dezamagit... adica asa am simtit!

Cromatic
16th January 2014, 01:32
La proba de dans am prins ceva mai putin de doua grupe de concurs si trebuie sa spun ca le-am simtit lipsa cuplurilor din America de Nord si a lui Pechalat/Bourzat. Cu exceptia ocupantilor primelor doua locuri, ce am vazut au fost patinaj mediocru, unison mediocru, crispare si rigiditate in miscari si ridicari stangace.

Imi pare rau pentru Papadakis/Cizeron, speram sa aiba un debut mai convigator la Euro.

Carolina pe locul trei la Europene cu un SP curat - sau aproape, a pierdut niveluri la o pirueta - ? Am trait s-o vad si pe-asta. Ce calitate a programului si ce calitate a prezentarii, Carolina este o fata foarte slefuita. Poate ca asa va fi si Sotnikova intr-o zi. Deocamdata insa, stilul ei mi se pare neingrijit.

Se pare ca Bobrova/Soloviev se vor intoarce la FD-ul de anul trecut.

Se mai pare ca Morozov i-a schimbat muzica lui Joubert la programul scurt, mai bine zis a ales o versiune mai tare a piesei respective. Daca asta inseamna ca i-a schimbat si coregrafia, mare pacat fiindca mie mi-a placut mult programul in versiunea originala facut de Maxim Staviski, avea tranzitii si treceri fluide de la un element la altul, genul meu de program.

Am aflat de pe un forum de patinaj din Rusia ca Gachinski ar fi plecat de la Mishin, dar n-am reusit sa aflu catre ce alt antrenor s-a indreptat. Sa vedem daca se confirma. In cazul Carolinei, zvonurile au fost infirmate, ea a venit totusi la Europene.

IleK
16th January 2014, 09:16
Europa ramane incet, incet in urma cam la toate probele, asa ca nu e de mirare lipsa de entuziasm din partea noastra. Ma uitam si la fete, este totusi sezon olimpic si am vazut programe slabe cu multe greseli, patinatoare care patineaza la acelasi nivel sau unul si mai slab de ani buni. Parca le e frica sa patineze si muzica nu le spune nimic.
La dans, America si Canada sunt imposibil de ajuns, este incredibil cum arata o competitie nationala la dans in SUA sau in Canada si cum a fost cea de la Europenele astea. Adica daca Nathalii si Fabian se retrag, si sigur asa se va intampla, fata de ce am vazut aseara ii vom mai vedea pe Borbrova& Soloviev (Mare castig pentru mine:-D). Nu pot decat sa sper ca se vor ridica din cuplurile mai putin cunoscute unele mai telentate care sa isi puna si ele tara pe harta. Eu cred ca si Anna&Luca se pregatesc de retragere si atunci intre dansul de la Europene si dansul de la nationalele Rusiei nu va mai fi nicio diferenta.
Cat despre Barbara Fusar-Poli, eu nu am urmarit-o pe vremea cand concura, dar cred ca am vazut de vreo 7 ori aseara in postura de antrenoare si m-a amuzat si m-am speriat in acelsi timp de ce mimica are in timpul concursului si cu ce patos isi aplauda elevii. Cred ca va fi o demna urmasa a Tarasovei si a lui Morozov la mantinela:). Ea ar putea face ceva cu patinajul european, am vazut ca multi dinte relevii ai au reusit SB aseara.

florik2000
16th January 2014, 11:14
Eu una cred ca dupa anul acesta cand D/W si V/M se vor retrage rusii vor domina din nou proba, caci in afara de W/P cine sa le puna probleme?

Adeline
16th January 2014, 12:37
Si eu as vrea perechea Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO pe locul 3, mi-a placut si un program mai vechi al lor cu Furtuna de zapada, de atunci am spus ca trebuie sa ia macar un bronz european.

Penny Cooms este o patinatoare foarte "agitata", nu stiu cum reuseste dar in loc sa te faca sa traiesti cu ea programul te oboseste cu atata zvapaiala, sa o vedeti diseara la LP:rolleyes:

Cand am vazut-o prima data chiar ma intrebam unde au gasit-o englezii ca nu e dupa acelasi calapod cu Sinead Kerr.

Pe primul loc, sa castige cel mai bun, I/K sau C/L, ambele perechi imi plac la fel de mult!

ice_girl
16th January 2014, 14:31
Cat despre Barbara Fusar-Poli, eu nu am urmarit-o pe vremea cand concura, dar cred ca am vazut de vreo 7 ori aseara in postura de antrenoare si m-a amuzat si m-am speriat in acelsi timp de ce mimica are in timpul concursului si cu ce patos isi aplauda elevii. Cred ca va fi o demna urmasa a Tarasovei si a lui Morozov la mantinela:). Ea ar putea face ceva cu patinajul european, am vazut ca multi dinte relevii ai au reusit SB aseara.
N-ai pierdut nimic daca n-ai vazut-o concurand:drak: ( sunt rea acum,stiu:D) recunosc ca de multe ori ori nu ma uitam la programele lor ori le urmaream cu sonorul dat la minim:))
Insa ca antrenoare tb sa recunosc ca face o treaba buna, are multi elevi promitatori:yes:
Si legat de V/M si D/W e sigur ca se retrag dupa JO? Eu zic ca sunt inca tineri pt proba de dans si mai pot concura 3-4 ani fara probleme.
Iar Artur cred ca a facut bine ca aplecat de langa Mishin pt ca nu se mai regasea deloc acolo:(, sper ca aceasta schimbare sa fie una de bun augur:yes:

whisper
16th January 2014, 19:44
Ei! uite ca mie chiar mi-au placut italienii mari si aia si mai mari! Adica Fusar-Poli/Margaglio si Faiella/Scali! mai mult decat Cappellini/Lanotte.
http://www.youtube.com/watch?v=zWEIaJvsnFE
http://www.youtube.com/watch?v=2Mfq8DKhg14

Adevarul e ca imi chiar lipsesc Faiella/Scali!
http://www.youtube.com/watch?v=Ki290XIW-e0

ice_girl
16th January 2014, 21:58
Eu tb sa recunosc ca niciodata nu mi-au placut italienii in proba de dans:drak:
Din ce am vazut pana acum cel mai mult mi-au placut Julia Zlobina/Alexi Sitnikov
Iar Pernelle Carron/LLoyd Jones au mers mai prost ca niciodata :(

Miruna1990
16th January 2014, 23:08
Of I/K! Eram sigura ca asa se va intampla,am spus la pronosticuri, au aur daca raman in picioare insa nu am incredere in ei ca o vor face. Mi-a fost mila rau de ea, dar italienii erau asa fericiti pe podium! Acelasi imn sa il auzim si la fete maine!
Si ce m-am bucurat pt britanici, dar PCS sunt exagerate, ambele perechi din Rusia (cele din afara podiumului) au SS mai bune de departe si sunt intr-o alta liga...as fi inteles sa castige multumita tehnicului insa sa ii bata pe rusi si la PCS e bizar
Sa nu uit! Mi-au placut f mult spaniolii! PCS sunt mizerabile rau pt un program extraordinar de bine gandit si cu atentie la detalii, in ciuda cazaturii (care a fost la final si nu pe element)

ice_girl
16th January 2014, 23:10
Off, ce ciuda imi e pt Elena si Nikita:nope::sad:, fara acea cazatura ar fi castigat aurul( exact punctul acela a facut diferenta), ce rau mi-a parut sa o vad plangand iar lui Morozov parca i s-au inecat toate corabiile :( Oricum tot progamul lor am avut o presimtire proasta ca se va intampla ceva rau si exact asa a fost:(...
Dar asta nu stirbeste nimic din performanta italienilor care au castigat pe merit primul lor titlul eropean:ok:!
Dar eu sunt suparata pt locul 3, de unde au primit britanicii asa un TES mare:mad:, in plus programul lor in loc sa ma binedispuna si sa ma inveseleasca m-a obosit de-a dreptul:mda:
Rusii pe 4 si 5 au avut niste programe asa frumoase cu povesti si costume superbe:), mai ales Victoria si Ruslan m-au impresionat in mod deosebit:), consider ca ei meritau sa castige bronzul:ok:! Insa si Ekaterina/Ilia au interpretat f frumos povestea din "Fantoma de la Opera!

lady_k
17th January 2014, 00:27
Nici eu n-am prea inteles ce cauta britanicii pe 3, dar ma rog...

Mie italienii mi s-au parut precauti si lenti, dar au fost mai buni pt. unicul fapt ca rusii au ratat si nu era corect sa castige ei.

Oana, hai, mai, merita sa te uiti la Barbara Fusar-Poli cand patina fie si numai pentru Maurizio Margaglio. :P

Cromatic
17th January 2014, 01:30
N-as fi fost socata daca I/K ar fi castigat dansul liber si concursul per ansamblu datorita componentelor fiindca ei sunt in alta clasa de patinaj fata de C/L. Daca n-ar fi pierdut un nivel la secventa de pasi in diagonala - adica 1.50 puncte - pe langa greseala de la twizzles - probabil ca alta ar fi fost situatia. Totusi, cineva trebuie sa-i corecteze lui Nikita tinuta la setul de twizzle cu bratul ridicat deasupra capului pentru ca pozitia corpului si a bratului n-a foat eleganta deloc.

Daca C/L intentioneaza sa se retraga dupa acest sezon, aurul European este un foarte frumos sfarsit de cariera.

Nu cred ca ma deranjeaza diferenta de inaltime dintre Coombs si Buckland, ci rigiditatea fetei. Nicholas e okay, insa Penny e tare teapana, saraca, cred ca din acest motiv pare greoiae la ridicari. Iar muzica lui Michael Jackson parca si mai mult i-a scos in evidenta deficientele. C/B mi s-au parut totusi foarte exacti in tot ceea ce au facut, nu-mi aduc aminte sa vi vazut un picior pus gresit.

Sinitsinei i-ar trebui alt partener, frumoasa si impozanta cum e ea, il face pe baiat sa para nesemnificativ. Dar vorbind despre dansul in sine, unisonul lor lasa inca de dorit, iar el a pus de mai multe ori piciorul liber pe gheata mai devreme decat ar fi trebuit la niste intoarceri (elemente de tranzitie) si cred ca asta le-a cam afectat componentele.

Superb dansul lui Hurtado/Diaz si cu elemente originale. Nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut fandare intre seturi de twizzles si au mai executat o fandare in paralel din care au intrat in ridicare. Original si dificil in acelasi timp.

Datorita clasarii lui H/D, Spania poate trimite inca un cuplu la Euro de anul viitor. Te pomenesti insa ca federatia nu are inca un cuplu capabil sa indeplineasca baremul de calificare.

IleK
17th January 2014, 10:37
Sunt foarte fericita pentru italieni, nu prea ma asteptam sa castige. Desi imi doream foarte mult acest lucru, nu m-am uitat la programul rusilor asteptand sa greseasca, dimpotriva, eram cu ochii pe Nikita la twiz sa nu greseasca pt ca de regula el gresea, nici nu m-am uitat la ea si m-am speriat cand am vazut-o pe jos la cea mai usoara secventa. Mare ghinion dar n-o fi numai ghinion, ci lipsa de concentrare, lipsa de experienta. Pentru asta am spus ca rusii nu sunt pregatiti pentru acest titlu european si le-ar fi facut un mare rau sa il castige aici cu cazatura aia. Pentru ca eu ma asteptam sa castige chiar si asa si ar fi putut daca Elena nu s-ar fi deprimat dupa greseala aia. Trebuie sa invete sa cada si sa se ridice ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Bobrova a cazut la un GP parca si apoi s-a ridicat si a patinat de toata lumea si uitase ca a cazut. In afara de mine, bineinteles:-D. Un titlu cu o cazatura si o cadere psihica dupa aia nu i-ar fi invatat nimic pe de o parte , lasandu-i sa creada ca sunt indeajuns de talentati cat sa isi permita asa ceva, si pe de alta parte ar fi fost un titlu comentat si contestat. Nu sunt ei aia care sa castige un titlu asa, sunt convinsa ca for fi multipli campioni europeni dar inca nu le-a venit vremea.
Anna si Luca au fost cam precauti si asta le-a luat din viteza de patinaj dar au facut tot ce trebuia ca sa castige, si-au pastrat concentrarea, twizzle a fost perfect si interpretarea pe masura. Daca se retrag, o sa le duc lipsa:(. Au un stil de patinaj pe care eu il gasesc pozitiv si relaxant, nu sunt ei cei mai talentati, dar mie nu imi place stilul rusesc, asta e, nu imi place.Doar Elena&Nikita reusesc sa ma atraga prin calitatile lor de patinaj, nu neaparat prin stil. Mi-au placut insa Ekaterina si Ilia, ea este foarte fina si eleganta si parca e un fulg pe gheata, ridicarile lor sunt in mare viteza, imi pare rau ca nu au reusit sa se claseze pe podium pentru ca in viitor le va fi si mai greu. Rusii mici de pe 4... ea e e foarte frumosa, mi-au placut costumatia si coafura dar cam atat. Nu am vazut comunicare intre ei si nici prea mult unison. Pe viitor insa promit multe, sa vedem daca vor si face multe, ca rusii in general promit mai ales la dans si la fete dar apar altii si altii care le iau locul...

Si de la locul 1 ma duc direct la locul 10 sa ii felicit pe spanioli care chiar au promis multe sezonul trecut cu acelasi program lung si s-au tinut de cuvant. Locul 10 e o mare realizare, daca italienii se retrag, ma mut in tabara spaniolilor:)

ice_girl
17th January 2014, 12:58
Oana, hai, mai, merita sa te uiti la Barbara Fusar-Poli cand patina fie si numai pentru Maurizio Margaglio. :P
Pt el ,da, recunosc ca ma mai uitam:drak::P
Si pt ca m-ati facut curioasa cu comentariile voastre legate de programul spaniolilor m-am uitat si eu in reluare si mi-a placut f mult:yes:, excelente ridicarile, dar si restul elemetelor, f originale si bine gandite, mi-a placut mult si rochia ei, in acord cu tema si muzica aleasa. Si am vazut ca ii au ca antrenori pe Marie-France Dubreuil si Patrice Lauzon ( de care mi-a placut f mult atunci cand concurau, si ei aveau alemente originale si patinau cu multa pasiune si daruire:) ), sper ca si sezoanele viitoare sa conceapa pt Sara si Adrian niste programe la fel de originale si frumoase:yes:. Si iata ca Spania vine tare din urma si in proba de dans, nu doar in cea masculina;)

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1525156_717730294918581_107469162_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1609859_10152555641537538_498635787_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1530482_10152555641817538_1222301353_n.jpg

ice_girl
17th January 2014, 13:11
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1546374_10152555641622538_1004510502_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/64532_10152555641667538_1816603301_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1561108_10152555641712538_1196808788_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/24619_10152555641447538_937767802_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/75026_668134829903925_697489137_n.jpg
(am citit pe FB ca Anna i-a dedicat medalia mamei ei care a murit nu cu mult timp in urma... )

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1546378_668133039904104_980986479_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/t31/p180x540/1486123_10151906663503450_161613707_o.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1554597_10151906632848450_1016207296_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1545064_10151906630568450_170587912_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1526662_10151906622968450_618882252_n.jpg

whisper
17th January 2014, 19:31
E incredibil! In sfarsit o pereche italiana ia aurul dupa ataia ani si eu nu sunt fericita! :D
Nu stiu de ce dar Anna si Luca nu imi plac asa mult cum imi placeau predecesori lor!
Ce frumos au inceput rusii si ce s-au inecat la mal! As fi preferat sa ii vad pe ei cu aurul la gat dar asta e! In concluzie sunt multumita de locul britanicilor! Pe merit cu un program superb pe muzica lui MJ! Da stiu! vad ca sunt singura care ii agreaza dar cred ca si-au meritat medalia!

Cromatic
18th January 2014, 01:48
In concluzie sunt multumita de locul britanicilor! Pe merit cu un program superb pe muzica lui MJ! Da stiu! vad ca sunt singura care ii agreaza dar cred ca si-au meritat medalia!

whisper, poate ca ar fi bine ca si cei care sustin ca Penny/Nicholas nu au meritat bronzul si cei care considera ca l-au meritat sa isi explice opiniile raportat la criteriile din regulamentul ISU pentru proba de dans. Cred ca asta ar mai limpezi lucrurile pentru ca spune doar "Au meritat"/"N-au meritat" sau "Mie imi plac/"Mie nu-mi plac" nu este suficient. Cel putin din punctual meu de vedere.

lady_k
19th January 2014, 00:16
spune doar "Au meritat"/"N-au meritat" sau "Mie imi plac/"Mie nu-mi plac" nu este suficient. Cel putin din punctual meu de vedere.

De ce?
Nu mi-au placut pt. ca nu mi-au placut, poate daca eram mai putin stresata in ziua aia imi placeau. Sau poate nu. Poate pt. ca nici MJ nu mi-a placut in mod deosebit. Pur si simplu nu i-au placut ochiului meu neavizat si nu vad de ar trebui sa imi justific preferintele raportat la criteriile din regulamentul ISU pt. proba de dans.

ice_girl
19th January 2014, 13:59
whisper, poate ca ar fi bine ca si cei care sustin ca Penny/Nicholas nu au meritat bronzul si cei care considera ca l-au meritat sa isi explice opiniile raportat la criteriile din regulamentul ISU pentru proba de dans. Cred ca asta ar mai limpezi lucrurile pentru ca spune doar "Au meritat"/"N-au meritat" sau "Mie imi plac/"Mie nu-mi plac" nu este suficient. Cel putin din punctual meu de vedere.
Raportandu-ma la regulamentul ISU din proba de dans nici eu n-as putea spune de nu -mi plac dar din pct de vedere al un fan al patinajului artistic, da:P :
1.Au o anumita rigiditate in programe
2.Nu-mi plac "mutrele" afectate pe care le face ea in timpul programelor:drak:
3.Mi-a placut muzica lui MJ ,imi place si acum dar nu mi-a placut felul in care ei au interpretat-o si au transpus-o pe gheata.
Dar mai presus de toate aceste lucruri cel mai corect ar fi sa spun ca pur si simplu nu rezonez cu ei, n-am simtit acea conexiune care la alti patinatori ma face sa traiesc la intesitate maxima fiecare secunda din programul lor:D
Insa cred ca mai presus de COP sunt preferintele si gusturile fiecaruia;)

Geografu
23rd January 2014, 21:09
Mda, mi-a lasat un pic un gust amar proba de dans. E pacat si frustrant ca o gafa de final, venita doar pe fondul emotiilor, sa iti rapeasca un aur european. Si asta la 19 ani. Mare pacat, pentru ca au realizat un Lac al Lebedelor mai mult decat emotionant. Sigur, nu vreau sa rapesc din merite italienilor, care chiar au dansat fain, dar..nu stiu..pentru mine rusii au avut ceva in plus, mai ales artistic.

Ma bucur tare mult pentru englezi, o surpriza medalia lor, pentru mine :)

Tracoromana
23rd January 2014, 22:23
Conferinta de presa la dansuri:
http://www.youtube.com/watch?v=semhx62cYok

Pentru mine Anna/Luca sunt niste campioni europeni merituosi, cu toate ca nu sunt impresionata anul asta de programele lor. Au fost buni, au avut nervii mai tari si-au castigat. Un sincer bravo lor!

Dar la Budapesta vedetele au fost Elena/Nikita. Cand au evoluat ei la FD era o liniste in sala si o tensiune si o incordare incat parea ca o scanteie ar duce la explozie. Au fost superbi si la SD si la FD, dar au pierdut pe mana lor. Cu putina stapanire de sine ar fi castigat detasat. Se stie cat ''imi place'' mie Morozov, dar cand i-am vazut figura descompusa la ratare chiar mi-a parut rau de el.

Iar englezii mi-au placut foarte mult la competitie si dupa reactia salii cu aplauze la scena deschisa, au placut multora si m-am bucurat pentru ei si pentru Platov. Mai ales ca aflasem si de operatia la inima a lui Buckland. Iar in particular (pe holuri, la medaliile mici, la conferinta de presa) sunt niste draguti si niste modesti. Din pacate nu ma pot raporta la regulile ISU fiindca nu le prea cunosc decat pe cele foarte generale. Dar controlorii tehnici si arbitri exista acolo ca sa suplineasca lipsurile mele.

http://www.insideskating.net/2014/01/17/events/the-story-of-a-triumph-penny-coomes-and-nicholas-buckland-take-the-bronze-at-the-europeans-in-budapest
.
.