PDA

View Full Version : CE -Budapesta 2014-proba feminina



ice_girl
15th January 2014, 13:35
Vad nimeni nu a deschis thread-urile pt fiecare proba in parte, asa ca ma incumet eu ( sper doar sa nu se supere moderatorii pe mine:D).
Lista cu participante:http://www.isuresults.com/results/ec2014/CAT002EN.HTM
Si rezultate:http://www.isuresults.com/results/ec2014/CAT002RS.HTM

Plus un stream pt TVR 1( l-am verificat si merge f bine):http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CDcQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.tvrplus.ro%2Flive-tvr-1&ei=QWfWUqivCoKV7Abv54GoDA&usg=AFQjCNHyz1_ArMY7NisetYMC8Ep6Ev_ylA&bvm=bv.59378465,d.bGE&cad=rja

ice_girl
15th January 2014, 15:05
Se mai uita cineva la programul scurt al fetelor :)?
Ce surpriza frumoasa sa-l vad pe Stefan Lindeman la mantinela:yes:, n-am stiut ca a devenit antrenor...
Pacat ca eleva lui nu merge asa cum si-ar fi dorit :(

ice_girl
15th January 2014, 15:31
Si-a revenit Elene:ok:, inseamna ca e anul in care-i merge bine:D
Si ce rau arata Brian Orser, mi se pare ca a imbatranit f mult de anul trecut:(

ice_girl
15th January 2014, 15:45
Azi e ziua Elenelor:ok: si Elena Glebova a mers f bine:)
Vad ca vb singura:)) dar asta e:D
Perfectiune, gratie si eleganta, toate la superlativ: superba Carolina/hello!

ice_girl
15th January 2014, 15:58
Mi-a placut si Mae-Berenice, dinamica si exploziva ca de obicei:ok:
Excelent si programul Adelinei, sunt debordante placerea si bucuria cu care patineaza:great:

sabrina 110
15th January 2014, 15:58
Plus un stream pt TVR 1( l-am verificat si merge f bine):http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CDcQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.tvrplus.ro%2Flive-tvr-1&ei=QWfWUqivCoKV7Abv54GoDA&usg=AFQjCNHyz1_ArMY7NisetYMC8Ep6Ev_ylA&bvm=bv.59378465,d.bGE&cad=rja
Streamul merge doar in Romania...:(

ice_girl
15th January 2014, 16:09
Streamul merge doar in Romania...:(
Incearca aici poate merge: http://hotbladeshotpassion.blogspot.com/2010/01/tv-channel-rai-sport-2.html

Edit: nu ma asteptam ca Adelina sa treaca de Carolina

lady_k
15th January 2014, 16:39
Pana ajung eu acasa se termina. :(

florik2000
15th January 2014, 20:02
Ciudat arbitraj...Anul trecut cu niste programe pline de greseli Kostener castiga, anul asta dupa un SP aproape perfect e doar pe 3. Tare sunt curioasa ce se intampla la LP :P

ice_girl
15th January 2014, 21:28
Clasament dupa SP:
1 Adelina SOTNIKOVA 70.73
2 Julia LIPNITSKAIA 69.97
3 Carolina KOSTNER 68.97
4 Alena LEONOVA 64.09
5 Mae Berenice MEITE 58.64
6 Valentina MARCHEI 57.38
7 Elene GEDEVANISHVILI 54.78
8 Elena GLEBOVA 54.68
9 Joshi HELGESSON 54.25
10 Nathalie WEINZIERL 53.02
11 Viktoria HELGESSON 52.55
12 Juulia TURKKILA 50.42
13 Laurine LECAVELIER 49.12
14 Nicole RAJICOVA 49.00
15 Roberta RODEGHIERO 48.52
16 Eliska BREZINOVA 47.10
17 Natalia POPOVA 47.01
18 Anne Line GJERSEM 46.63
19 Kaat VAN DAELE 46.18
20 Marta GARCIA 44.61
21 Inga JANULEVICIUTE 44.24
22 Isabelle OLSSON 43.97
23 Agata KRYGER 43.59
24 Jenna MCCORKELL 39.59

IleK
15th January 2014, 23:28
Daca la dans pun nelamuririle pe seama necunsoaterii felului de arbitrare, la fete... nu mai inteleg nimic.
Carolina mi-a placut cel mai mult desi se vede ca programul e la prima prezentare. Piruetele cam slabute si un pic cam gol pe alocuri dar problemele astea le-a avut dintotdeauna, cel putin si in anul trecut. Nu inteleg, a zis cineva ca ar fi revenit la Ave Maria. Eu stiam ca a fost un program de gala la un moment dat si nu unul de concurs. E o muzica mai mult de gala, ce e drept. Pentru prima data imi place la nebunie rochia Carolinei, decupajul de la spate este perfect, imi aduc aminte cat de neplacut era cel de la rochia neagra de la Boleroul de anul trecut. Sper sa nu vina cu aceeasi si anul asta. Si tot pentru prima data, rochia are exact lungimea care i se potriveste si aici imi aduc aminte tot de rochia neagra care parca era lipsa la material.
Adelina nu ma convinge. Si nu ma pot abtine sa nu fac in continuare pe criticul vestimentar dar toate Carmenele din lumea asta ar plange daca ar fi imbracate cu bucata aia de matarial fara tiv si gaurita pe o parte care atarna pe corpul Adelinei. Eu nu pot sa inteleg ce e cu obsesia asta pentru costumele "sucite" care se vor la o adica moderne si originale. Singura rochie a Adelinei care mi-a placut de cand e la senioare e cea de la Burlesque. In rest, e de plans. Ea e o fata cu o figura si o alura clasica iar costumele si muzica pe care patineaza sunt mereu altceva decat ceea ce este ea. Ar fi fost o Carmen extraordinara daca nu s-ar incapatana atat sa ne arate ca ea este o Carmen moderna. Rochia nu este a lui Carmen iar programul are la inceput catvea miscari specifice si apoi nu e nicio diferenta fata de Burlesque, ea rade cu gura pana la urechi si ar putea patina asa pe orice melodie ritmata. Mi-e teama ca nu stie sa interpreteze un rol, ci doar un gen. Carmen inseamna pasiune, un pic de senzualitate, dramatism.Ea e o fetita vesela.
Nu stiu ce sa zic de PCS, au fost la egalitate,ea si Carolina. Poate ca asa ar trebui sa fie, cred ca se compenseaza calitatile cu lipsurile fiecareia.

Julia a fost pe acolo, nu m-a impresionat foarte tare dar nici nu mi-a displacut.
Ma bucur ca lupta este stransa si competitia deschisa, asta face concursul interesant, mult mai interesant decat ma asteptam.
Alena... daca ma apuc sa scriu nu ma mai opresc... 64?? si 30 PCS, mi-e rau.Maimutarerile au fost la maxim, mai multe decat acum 4 ani cand a patinat prima data programul asta. Si asta se numeste interperate si coregrafie. Nu stiu exact care este senioara intre Alena,Julia si Adelina. Machiajul si decolteul... de cabaret. Si gata, ca m-am ambalat prea tare:-D
Mae e in progres continuu, pacat de grseala de la loop.

Iar Valentina cu programul ala bun de pus pe rana nu a reusit sa convinga precum Kalinka Alenei, a primit PCS sub merit. O admir ca a incercat la varsta asta pt prima data in concurs 3S-3T chiar daca nu a fost complet rotat dar as fi vrut sa mearga pe vechea varianta si chiar si cu greseala de la axel ar fi primit mai multe puncte. Sper sa prezinte un program lung curat. Pe Mae o mai poate depasi dar pe Alena nu prea mai are sanse ca arbitrii au dat-o cu palinca si kalinka ca si la nationalele Rusiei iar Alena si cu 4 triple la lung pe baza avantajului de la scurt poate sa isi pastreze pozitia.

Am inteles ca Elene s-ar fi intors la Orser desi nu l-am vazut alaturi de ea la K&C. A depasit recordul schimbariii antrenorilor, 2 intr-un an. Ma bucur ca s-a intors la el dar nu am mari sperante ca mai poate face ceva cu ea. Tot la Orser ar fi si Sonia Lafuente care insa nu s-a calificat la lung, surpriza venind din partea compatrioatei sale Marta Garcia pe care nu am vazut-o pana acum.

whisper
15th January 2014, 23:50
@Oana: nu se supara nimeni! :) Am vrut sa le deschid ieri..dar nu stiu cu ce m-am luat si am uitat! Chiar speram sa le fi deschis cineva azi...daca nu am zis ca deschideam eu si mutam postarile! :P
@Ile: Am sters eu al doilea post al tau! Era dublura! :)

Nu am vazut fetele daar mi se pare asa ciudat sa o vad pe Caro pe 3! Sper sa isi revina la programul liber!

IleK
16th January 2014, 09:19
Adelina, nici nu am observat dublura. Am postat o singura data si mi-a aparut un singur post... Multumesc!

ice_girl
16th January 2014, 15:10
Whis, ma bucur ca nu s-a suparat nimeni:)

http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-day1.html

sabrina 110
16th January 2014, 23:34
Incearca aici poate merge: http://hotbladeshotpassion.blogspot.com/2010/01/tv-channel-rai-sport-2.html


Multumesc mult, merge...Adica vad RAI sport 2. Mai trebuie sa gasesc si programul ca acum transmit hochei...nu prea stiu daca e live...ca il opresc si pleaca de unde l-am oprit...oricum sper sa vad si patinaj pana la urma, inregistrat sau live, cum o fi numai sa fie. Ma multumesc si cu you tube, in care imi pun mari sperante!

ice_girl
17th January 2014, 21:25
Cand o laudam pe Elene ca si-a revenit iarasi a gresit nepermis de mult:(, ca de obicei f grabita si nici tema aleasa nu mi se pare ca o avantajeaza...
Dezastru si pt Victoria Helgesson :(
Mi-a placut f mult programul lui Nathalie Wiezierl:ok:

sabrina 110
17th January 2014, 22:31
Woow, Julia conduce! E in fata Adelinei...

Pegasnegru
17th January 2014, 22:36
Ce program a scos Julia!! Cu cat calm si cata concentrare a putut patina, mi s-a zbarlit parul pe mine! Adelina nu a mers chiar asa de curat cum se puutea, era normal ca Julia sa i-o ia in fata.

mikeyy
17th January 2014, 22:37
Mi-nu-nat! :)

Voiam mult acest aur pentru Julia la debut. Si l-a castigat intr-un mare fel!

ice_girl
17th January 2014, 23:00
Felicitari Julia, sa castige aurul european la doar 15 ani e mare performanta, iar din punct de vedere tehnic a fost imbatabila:ok:!
M-a impresionat prin inocenta, tineretea si farmecul ei!
Adelina a fost si ea f buna din pct de vedere tehnic dar din pct de vedere artistic nu m-a convins, azi a patinat parca precaut, in schimb mi-a placut ca si-a schimbat rochita:)
De Carolina ce sa zic:(, a inceput f bine programul dar a continuat mai putin bine, insa pe mine ca de obicei m-a impresionat si m-a cucerit prin felul in care a interpretat programul si a simtit muzica/hello!
Si contrar asteptarilor mi-a placut si Alena,un program patinat in viteza, dinamic si energic:ok:
Si Mae-Berenice a fost o supriza f placuta, un bagaj tehnic f bun si si-a imbunatatit mult si partea artistica:ok:!
Si Valentina a mers bine, pacat de greselile de la sarituri:(

O poza cu noua stea a patinajului european:
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1536648_10151908384788450_20145506_n.jpg

P.S. Mama a spus ca de la Irina Slutkaya nici o patinatoare n-a mai impresionat-o ca Julia:)!

mikeyy
17th January 2014, 23:05
Frumoasa atitudinea Adelinei pe podium. Si-a pupat medalia, a cantat imnul si parea multumita de ceea ce a obtinut. Asta conteaza cel mai mult! Cu siguranta ar fi vrut sa-si faca treaba mai bine, insa medalia de argint e o performanta in sine.

Julia mi-a placut ca a dat dovada de luciditate si a gestionat foarte bine programul.....la doar 15 ani. Nu i-a iesit aterizarea prea bine la primul 2A.....a schimbat din mers, a redistribuit sariturile si la final nici nu s-a simtit. Asta da campioana! E abia inceputul, vorba Alinei Alexoi.

sabrina 110
17th January 2014, 23:30
In final e Julia, Adelina, Carolina, Alena, Meite...

Cromatic
18th January 2014, 01:41
Julia mi-a placut ca a dat dovada de luciditate si a gestionat foarte bine programul.....la doar 15 ani. Nu i-a iesit aterizarea prea bine la primul 2A.....a schimbat din mers, a redistribuit sariturile si la final nici nu s-a simtit. Asta da campioana! E abia inceputul, vorba Alinei Alexoi.

Mikeyy, te pomenesti ca Julia va realiza la Soci o performanta de tip Tara Lipinski la Olimpiada din '98 ori Sarah Hughes in 2002. Sa bata fierul cat e cald ca nu se stie ce se va intampla in viitor.

Punctele tari ale Juliei sunt dificultatea la sarituri si constanta (dar nu si calitatea - a se vedea ce GOE a luat si la Europene si la celelalte competitii din sezon, adica majoritar -1, 0 si +1, doar pe ici pe colo cate un +2) precum si faptul ca poate sa pirueteze cu piciorul ridicat pana la gura si in felul asta primeste +2 si +3. Eu una nu sunt impresionata de skating skill-urile ei, nu mi se pare ca are muchii adanci si fluide.

La prezentare n-o s-o critic pentru ca este un copil de 15 ani, dar Adelina are 17 ani si ma asteptam sa vad niste imbunatatiri la tinuta ori ea in continuare isi lasa partea de sus a corpului sa cada spre fata cand patineaza in loc sa tina spatele drept si nu-si duce miscarile pana la capat, totul pare grabit. Plus ca eu nu i-am inteles coregrafia.

Pacat de Carolina, a avut un TES prea slab ca sa emita pretentii la o medalie mai stralucitoare. A executat doar doua combinatii de sarituri in timp ce fetele care au surclasat-o au executat trei etc etc. Dar Carolina tot a castigat componentele, ceea ce mi se pare normal.

Nu mi-au placut cine stie ce programele lui Marchei anul asta, nu inteleg de ce nu a apelat la Camerlengo pentru coregrafii daca tot se antreneaza la Detroit Club. Si cred ca a fost o greseala sa i se puna o tranzitie atat de dificila inainte de al doilea 3Lz, poate ca i-a iesit la antrenamente, dar cu presiunea de concurs...

Miruna1990
18th January 2014, 11:58
Podiumul e corect dar punctajele mi se par frustrante. Stiu ca notele tuturor cresc in sezonul olimpic, dar Akiko de exemplu nu cred ca s-a apropiat vreodata de 68 la componente (si nici Mao pana sezonul trecut). Ma refer la patinatoare care au muncit pe partea de PCS ani de zile si care au atins acum un anumit nivel si mi se pare incorect sa vina o pustoaica talentata de 15 ani si numai pt ca e din Rusia sa primeasca aproape 70 la componente. Cel putin notele la skating skills, performance/execution si interpretation ar trebui sa fie mult mai mici. Si asta e valabil si pt Adelina. Oricum Julia castiga si cu note care sa aiba mai mult sens, dar trebuia sa primeasca scoruri uimitoare ca sa fie vazuta ca favorita pt Sochi.
139 e al treila cel mai bun punctaj COP ever. Doar Yuna l-a depasit de 2 ori. Si cu asta cred ca am spus tot....

mikeyy
18th January 2014, 12:36
Ce-mi place ca performanta Juliei de aseara are ecou. Si nu se vorbeste doar de titlul european in sine ci se creeaza un adevarat background in jurul rezultatului. Asta si imi doream, sa apara o patinatoare (din Europa) care sa treaca de bariera punctajelor, a codului de punctaj si sa impresioneze prin simpla prezenta si evolutie. Iar varsta e un plus valoare, cu toate ca poate multi ar spune ca nu e inca matura. Pai tocmai asta cred ca e frumusetea patinajului ei.

Am prieteni despre care nici nu stiam ca urmaresc patinajul, iar aseara s-a umplut Facebook-ul de filmuletul cu Julia, iar toata lumea era WOW. De asta are nevoie sportul. La final de concurs, cand ai parte de o evolutie precum cea a Juliei....e irelevant modul in care s-a arbitrat, diferentele de punctaj si asa mai departe. Nu mai zic de GOE, de componente si asa mai departe. Sunt putini cei care urmaresc si aspectele astea. Conteaza impresia generala, iar sportul a avut de castigat aseara prin evolutia ei....mai ales cel european.

@Cromatic (scuze, nu stiu care e numele tau): sper ca Julia sa faca mai multe decat Tara sau Sarah. Nu vreau sa fie "one hit wonder". Ar fi pacat pentru ca are calitati deosebite si vreau sa o vad si peste 4 ani la JO. :)

Adeline
18th January 2014, 13:24
Felicitari campioanei! si mie mi-ar placea sa o vad camioana olimpica. Cand vezi un program fara ratare la tehnic si artisticul se ridica.

Eu sunt convinsa ca o vom vedea multi ani de acum incolo si se va bate la titluri!

E rusoaica si ambitioasa.

Sa fac si o gluma rautacioasa, bine ca a ramas la patinaj ca dadeau gimnastele noastre de ea la marile competii. Ne ajunge Musti. Chiar ma gandeam la ea aseara cata putere de aconcentrare a avut fetita asta ca si Mustafina in concurs.

mikeyy
18th January 2014, 13:29
Tot anul asta ar fi debutat si in gimnastica. Ar fi avut nevoie rusii de ea :D Mai ales ca Musti sare peste Europene.
Julia a facut artistica? La ce piruete are ma gandeam ca a trecut pe la gimnastica ritmica.

P.S. Totusi o poate invata pe Mustafina cum se face pirueta cu piciorul la 180, si asa Aliya vrea sa-si treaca sub nume varianta cu 3 intoarceri. (scuze de offtopic)

ice_girl
18th January 2014, 15:13
Sa fac si o gluma rautacioasa, bine ca a ramas la patinaj ca dadeau gimnastele noastre de ea la marile competii. Ne ajunge Musti. Chiar ma gandeam la ea aseara cata putere de aconcentrare a avut fetita asta ca si Mustafina in concurs.
Si eu zic la fel mai bine ca a ramas Julia la patinaj ca la gimnastica ne ajunge Mustafina:)):P
Dupa acest titlu european a creat senzatie si adevarul e ca aveam nevoie de ea de mult n-a mai aparut un copil minune mai ales in proba feminina:D

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/155827_718266284864982_2096844426_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1510852_718277198197224_1898821691_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1535571_10152558046907538_1324121952_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1012060_10151908469268450_1066095256_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1604494_10151908471348450_107831746_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1544399_10151908473498450_721971778_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1544324_10151908479608450_508779075_n.jpg

Adeline
18th January 2014, 20:33
Da, dupa ce skills-uri are mai degraba la gimnastica ritmica am fi gasit-o dar cine stie poate trecea si pe la artistica. Ceva imi spune ca ar fi facut performanta, e un copil talentat si muncitor dar sigur patinajul i-a placut cel mai mult si iat-o!

Da, da, sa treaca Musti pe la ea:D Pai voi ce credeti ? De ce nu vine Musti la Europene? Asteapta sa termine Iulia sezonul ca sa ia niste lectii, sa se lamureasca cu pirueta aia:))

In fine, cert e ca se uita rusii la ei in ograda si au cu ce se mandri pt Soci!

Loup de Mer
19th January 2014, 00:00
P.S. Mama a spus ca de la Irina Slutkaya nici o patinatoare n-a mai impresionat-o ca Julia:)!

Irina Slutskaya era o femeie-copil, la orice varsta. Patinatoarele foarte tinere de acum se straduiesc sa para femei, deci exact invers.
Dar Julia are intr-adevar ceva deosebit, ramane sa vedem olimpiada :) si ce va urma.

ice_girl
19th January 2014, 13:25
Irina Slutskaya era o femeie-copil, la orice varsta. Patinatoarele foarte tinere de acum se straduiesc sa para femei, deci exact invers.
Dar Julia are intr-adevar ceva deosebit, ramane sa vedem olimpiada :) si ce va urma.
Ai dreptate ca Irina era o femeie-copil dar mama nu din cauza asta a spus ca impresionat-o Julia ci pt Irina e patinatoarea ei preferata iar Julia prin determinare si ambitie, prin felul in care imbina tehnicul cu artisticul si prin piruetele ei f bune i-a amintit de Irina:)
Si eu mi-o amintesc pe Irina, la 16 ani, la primul ei Campionat European, toata numai zambet si gropite in obraji, cu rochitele ei scurte si cu parul pana la umeri si cu celebra ei pirueta Bielman executata cu schimbare de picior:yes:

Geografu
23rd January 2014, 21:14
E unul dintre cele mai emotionante momente din patinaj, pe care le traiesc din 1994, de cand vad sportul asta. Ma bucur pentru Julia, care, asa cum ati spus si voi mai sus, seamana atat de bine cu Irina Slutskaya, putand reprezenta poate, ceea ce a reprezentat si ea in patinajul rusesc, european si mondial.

A patinat si pe o piesa dintr-un film care personal, mereu ma va impresiona pana la lacrimi. A fost perfecta, ma bucur si pentru Adelina, care, oricat de valoroasa este, nu a putut-o depasi.

Carolina a fost si ea acolo, din pacate pentru ea, varsta se vede. Cred ca JO va fi cireasa de pe tort, va fi greu insa sa ia o medalie acolo.