PDA

View Full Version : ||CM|| - Bad Mitterndorf 10/12-01-2014



whisper
10th January 2014, 23:08
http://www.fis-ski.com/ski-jumping/news-multimedia/news/article=thomas-morgenstern-intensive-care.html

After his fall in training at the ski flying event in Bad Mitterndorf, Thomas Morgenstern is now treated in a hospital in Salzburg. Morgenstern suffered a serious cranial injury and a lung contusion.

Thomas Morgenstern is conscious and responsive. He will now be in intensive care for the next 72 hours.


Doamne! Tocmai cand parea ca are sanse la o medalie olimpica, poate chiar la cea mai dorita!

Lordul
11th January 2014, 01:56
sa speram ca va fi bine , asta e tot ce conteaza acum

theodor
11th January 2014, 06:28
Ds dea Domnul sa-si revina!

clau21
11th January 2014, 09:39
simplu aici.o victorie Amman si una Stoch sau Kranjec sau Bardal

liverpool-kid
11th January 2014, 11:13
Morgi are deja 2 titluri olimpice...asa ca nu e o mare pierdere pentru el, daca nu se reface...
mizez pe ammann si pe kranjec

Lordul
11th January 2014, 11:30
Si eu vreau Ammann ..dar Kranjec e fff bun la zbor !

ichigo
11th January 2014, 13:15
hobana ieri la calificari mi s-ar parut a fi idiot sau prost. el se astepa sa sara si morgenstern, de unde din spital ? plus ca mansa de calificari nu a fost transmisa in direct si putea sa se informeze pana atunci. nasol, are fractura craniana si contuzii la plamani. greu sa mai prinda sochi. sorin hobana habar n-are ca e singura etapa de zbor cu schiurile din cupa mondiala in acest sezon. se mareste letalnica, iar sezonul se incheie tot la planica, dar pe trambulina normala sau mare.

whisper
11th January 2014, 15:04
hobana ieri la calificari mi s-ar parut a fi idiot sau prost. el se astepa sa sara si morgenstern, de unde din spital ? plus ca mansa de calificari nu a fost transmisa in direct si putea sa se informeze pana atunci. nasol, are fractura craniana si contuzii la plamani. greu sa mai prinda sochi. sorin hobana habar n-are ca e singura etapa de zbor cu schiurile din cupa mondiala in acest sezon. se mareste letalnica, iar sezonul se incheie tot la planica, dar pe trambulina normala sau mare.

Da! Hobana nu a zis nimic si m-am si mirat cand am citit pe net de accidentare! Imi faceam sperante pentru Sochi! Da stiu ca are un titlu olimpic dar nu ii pica rau inca unul! Si era macar bine sa fie sanatos si sa participe la olimpiada! Acum ma gandesc pe cine va lua Pointner in echipa! Schlieri si Kofler merg prost! Loitzl in nota obisnuita! Koch, Kraft si Hayboeck - nu pareau a fi in calcule! Diethart - ar putea avea un loc sigur.

ichigo
11th January 2014, 15:53
pentru sochi nu pot fi inscrisi decat patru saritori plus o rezerva din fiecare tara. asta e regulamentul CIO. asa ca la olimpiada vor merge schlieri, diethart, loitzl, si hayboeck, iar kraft sau kofler vor fi rezerve. koch nu va fi luat la sochi, ci doar la CM de zbor de la harachov.

theodor
11th January 2014, 15:56
Dupa prima runda:
1.Noriaki Kasai;
2.Peter Prevc;
3.Gregor Schlierenzauer.
Nici un zbor de 200m. Cel mai lung - 199, Peter Prevc. Bara de start - n15. (probabil pt lungimi mai mici, dat fiind accidentul de ieri).
o surpriza placuta - canadianul MacKenzie Boyd-Cloves - locul 9.
Klemens Muranka - descalificat.

ichigo
11th January 2014, 16:10
mi se pare mie sau bardal nu participa la aceasta etepa ? apropo, cum comentati faptul ca saritorii romani ar putea participa la calificarille de la sapporo, mai ales ca in japonia anul acesta nu cred ca se vor inghesui sa vina "vedetele". dupa parerea mea au ales o etapa buna pentru saritorii romani.

theodor
11th January 2014, 16:17
mi se pare mie sau bardal nu participa la aceasta etepa ? apropo, cum comentati faptul ca saritorii romani ar putea participa la calificarille de la sapporo, mai ales ca in japonia anul acesta nu cred ca se vor inghesui sa vina "vedetele". dupa parerea mea au ales o etapa buna pentru saritorii romani.

Ar putea participa? Sau participa? Ar fi bine.Baietii? Ca Dana a scos azi 2 pct.
Pe Eurosport nu se transmite etapa . Eu o vad aici.

http://cricfree.tv/euro-sports.php

ichigo
11th January 2014, 16:40
imi spune si mie de ce recordul lui fanenmel de 244, 5 metri nu este omologat ? ca la PB apare cat a zburat la vikersund in 2012. e greseala mea, evensen a zburat 246, 5 metri.

theodor
11th January 2014, 16:59
Fanatstic!
1.Noriaki Kasai;
2.Peter Prevc;
3.Gregor Schlierenzauer.
Felicitari Noriaki!

@ichigo - ieri, in calificari, in dreptul lui Fannemel figurau 244,5m.

ichigo
11th January 2014, 17:03
am gresit eu. credeam ca recordul de zbor era 243, 5 metri, vechiul record si nu 246, 5 metri. pacat de evensen ca nu mai participa. cred ca nu s-a inteles cu noul antrenor al tarii, ca la 28 de ani, mi se pare cam repede. si da, surpriza mare, kasai castiga prima etapa de zbor din acest sezon. mai avem duminica una, dupa care doar mondialul de zbor de la harachov.

Lordul
11th January 2014, 18:30
Ce zi frumoasa ! Astazi cand implinesc 24 de ierni !

Noriaki-San devine cel mai varstnic castigator de etapa de Cupa Mondiala ! FANTASTIC !

Si nu orice etapa ci etapa de ZBOR CU SCHIURILE !

Jos palaria NORIAKI !

Lordul
11th January 2014, 18:36
Despre Morgenster imi pare sincer rau !

Lupta Morgi ! Lupta ! Lupta ! Lupta !

ichigo
11th January 2014, 18:38
La Multi Ani !

Una peste alta, sorin hobana a aflat azi ca morgi nu poate sari ? sau si azi il astepta degeaba sa sare. dar, cred ca s-a dezmeticit fiindca thomas nu apare pe lista de start.

jo27
11th January 2014, 19:28
Si-a cerut scuze in transmisiunea in direct ca n-a stiut de accidentul lui Morgenstern. Oricum, ar fi frumos sa gaseasca Eurosportul alt comentator pt sarituri, e chiar penibil omul.

theodor
11th January 2014, 20:11
@Lordul - La multi ani!

Lordul
11th January 2014, 22:09
Thanks !

TheMentalist
12th January 2014, 00:57
Felicitari Noriaki Kasai pentru victoria de astazi! Nu m-as mira sa faca o surpriza si sa castige o medalie si la Sochi.
Desi nu sunt fanul lui chiar imi pare foarte rau de Morgenstern. Cum sa ai asa ghinion nu stiu...oricum bine ca nu este mai grav
Cat despre saritorii romani acestia se pare ca vor participa la Sapporo. Era vorba ca o sa fie si in calificarile de la Innsbruck (Torok si Pitea), acolo unde au si facut deplasarea, insa cica au fost ceva discutii pe la federatie cum ca ar fi prea tanari sa participe (!?). Oricum mi se pare o prostie sa ii trimiti deja in Cupa Mondiala. Doar ce au obtinut cate o calificare in top 30 in Cupa Continentala, competitie care este destul de indepartata ca valoare de Cupa Mondiala. De exemplu astazi Ronan Lamy Chappuis s-a clasat pe podium in COC de la Courchevel si el nu reuseste mare lucru in competitiile mari. Pitea a participat si el la Courchevel si a obtinut o clasare doar pe locul 41.

Lordul
12th January 2014, 17:09
Peter Prevc a castigat etapa de astazi desi Kasai a sarit 201m , Schlieri a sosit pe 2 si japonezul pe 3. Ammann a sosit doar al-4-lea

theodor
12th January 2014, 20:39
Nu am vazut etapa dar, dupa cum scrie pe site ul FIS, Kasai e singurul care a sarit peste 200 m.
Sunt curios cine va castiga Globul anul asta. Sa vedem daca Stoch are puterea sa reziste.

clau21
13th January 2014, 09:44
asta e cel mai slab sezon din ultimii 10 ani...parerea mea.cat despre globul de cristal sunt mai mult ca sigur ca nu il va lua Stoch.Nu are stofa de campion cel putin deocamdata.

liverpool-kid
13th January 2014, 11:00
globul il va lua ori ammann, ori, surprinzator, chiar as miza pe kasai

Lordul
13th January 2014, 16:13
Kasai ? ar fi ceva...dar nu prea cred...Schlierentzauer pe acolo...Ammann la fel ...Stoch are si el sansele lui ca urmeaza etapele de casa

theodor
15th January 2014, 14:44
Urmatoarele etape sunt, parca, la Wisla si Zakopane. Participa, oare, si baietii nostri?

Lordul
15th January 2014, 22:17
nu stiu sigur...parca in Japonia vor veni ai nostri...sa vedem

theodor
15th January 2014, 22:53
Ar trebui sa sara mai des. Altfel, nu vad cum pot face performanta. Mult, putin, nu conteaza, cu o floare ......... nu se face primavara. Trebuie un ditamai buchetul. Daca nu cumva o sera intreaga!