PDA

View Full Version : Lucian Bute vs Jean Pascal, 18 ianuarie 2014 - Ultima șansă ?



Lucian86
4th January 2014, 14:09
http://www.ziuanews.ro/static/i/imagini-articole/meciul-bute-vs-pascal-incinge-spiritele-bute-e-ca-un-robot-111118-1.jpg

Data: 18 ianuarie 2014 (19 ianuarie data României)

Locul: Montreal, Quebec, Canada

Categoria: light heavyweight (semigrea)

Centura: NABF light heavyweight title

Televizare: Digisport 1 (19 ianuarie, de la 03:00)

Numero Dieci
4th January 2014, 19:23
Valabil si acu mce am zis in martie pe celalalt thread.Prea multe variabile la meciu lasta pt a merge sigur pe vreunul dintre ei.

Pur stilistic chiar il vad pe Bute avand avantajul dar cred ca mai mult va conta taria mentala unde clar Pascal este mai bun.

Tu ce zici Luciane?

Undercardul este foarte bun.Eleider Alvarez-Tommy Oosthuizen pt un loc clar in top 10 in divizie,Mike Perez-Carlos Takam pt un loc in top 15 in divizie si unul dintre cei mai buni prospecti din lume Artur Beterbiev la al 4-lea meci la profesionisti.Bouchard,Gauthier si Zewski sunt si ei pe card.

Lucian86
4th January 2014, 22:12
Sunt total de acord cu tine. E greu sa dai un pronostic (de aceea meciul este si foarte interesant) insa daca tot e sa dau unul, cred ca Bute si-a pierdut increderea in sine; va pierde controlul meciului si va fi facut TKO in cele din urma. Pascal e cam la fel de periculos ca Froch spun eu.

Personal cred ca e ultima sansa pentru Bute pentru a mai lupta la nivel inalt. Daca va castiga, un meci cu Ward e mai mult decat posibil spun eu tinand cont ca americanul nu prea are adversari disponibili. Daca pierde rau insa, e cam gata

Numero Dieci
4th January 2014, 22:32
Valabil si pentru Pascal chestia cu ultima sansa.

Daca Bute si-ar folosi jabul,find un stangaci mai mare fizic cu abilitate de a contra buna(mai ales impotriva unui boxer de ambuscada) cred ca ar avea sanse bune insa fara joc de picioare si defensiva nu cred ca o sa mearga.Pascal cu sigurnata va obosi in a doua jumatate a meciului ca de obicei si poate fi luat oricand acolo.

Ma rog discutiile tehnice sunt oarecum inutile,probabil totul se va rezuma cum zici si tu la partea mentala unde Bute sta extrem de prost.Nu mai are incredere deloc in el.Mi-e teama ca la primul pumn serios incasat se va pierde.

Totusi oare sa nu-l prinda Lucian deloc pe Jean cand acesta intra ca nebunul pe interior sa-si arunce combinatiile?Chiar si stafia de Dawson l-a ''curentat'' rau de tot in repriza a 10 sau a 11-a cu un upercut de stanga in barbie.A fost oarecum asemanator cu momentul cand Freitas l-a ''bagat in priza'' pe Barrios in meciul lor doar ca mai putin dramatic.

Pe Mike Perez l-ai vazut?Cum t ise pare?L-am vazut cu Abdusalamov in acel meci incredibil care din pacate l-a lasat pe Abdusalamov intr-o situatie grava.
Imi palce cubanezul irlandez:).Totusi n uare material de campion.

Lucian86
5th January 2014, 13:20
Valabil si pentru Pascal chestia cu ultima sansa.

Daca Bute si-ar folosi jabul,find un stangaci mai mare fizic cu abilitate de a contra buna(mai ales impotriva unui boxer de ambuscada) cred ca ar avea sanse bune insa fara joc de picioare si defensiva nu cred ca o sa mearga.Pascal cu sigurnata va obosi in a doua jumatate a meciului ca de obicei si poate fi luat oricand acolo.

Ma rog discutiile tehnice sunt oarecum inutile,probabil totul se va rezuma cum zici si tu la partea mentala unde Bute sta extrem de prost.Nu mai are incredere deloc in el.Mi-e teama ca la primul pumn serios incasat se va pierde.

Totusi oare sa nu-l prinda Lucian deloc pe Jean cand acesta intra ca nebunul pe interior sa-si arunce combinatiile?Chiar si stafia de Dawson l-a ''curentat'' rau de tot in repriza a 10 sau a 11-a cu un upercut de stanga in barbie.A fost oarecum asemanator cu momentul cand Freitas l-a ''bagat in priza'' pe Barrios in meciul lor doar ca mai putin dramatic.

Pe Mike Perez l-ai vazut?Cum t ise pare?L-am vazut cu Abdusalamov in acel meci incredibil care din pacate l-a lasat pe Abdusalamov intr-o situatie grava.
Imi palce cubanezul irlandez:).Totusi n uare material de campion.

Mi-am mai spus cred parerea despre Perez...E bun insa nu-l vad deloc mare campion la categoria grea..Stii, eu sunt unul care crede ca la categoria grea inaltimea si greutatea conteaza. Perez e cam scund si nu compenseaza cu abilitati extraordinare. Pe Wlad nici nu-l atinge zic eu.

Boxul nu e doar matematica (din fericire), si multe lucruri se pot intampla. Boxerii cu barbie slaba si mental nu foarte puternici sunt deci foarte imprevizibili. Stim ca Bute il poate face tehnic pe Pascal (si pe Froch il putea) insa in acelasi timp poate pierde meciul de la o simpla lovitura (si nu vorbim aici de acele lovituri care pun KO pe oricine).

Numero Dieci
7th January 2014, 13:50
http://www.boxingscene.com/oosthuizen-pulled-from-hbo-bill-released-by-promoter--73382

Ciudat.Probabil ca Oosthuizen mai avea antecedente de au renuntat la el asa usor.Sincer mi s-a parut ca Gonzales l-a batut ultima oara.

In alta ordiune de idei am citit ca TVA o sa faca un fel de 24/7 cu Bute si Pascal.Vor fi 3 episoade.

Srdjan
7th January 2014, 23:31
Tot ce am de zis e ca Bute e terminat daca pierde acest meci

Numero Dieci
8th January 2014, 17:03
Si ce crezi ca se va intampla Srdjan?

Srdjan
8th January 2014, 20:59
Se va retrage, zic eu

Numero Dieci
8th January 2014, 22:25
Nu,ma refer la meci.

Cum il vezi mergand?

Srdjan
8th January 2014, 23:09
Meciul il vad sincer 60/40 in favoarea lui Bute. Daca va reusi sa dicteze el ritmul meciului, va fi foarte greu pentru Pascal sa faca fata si sa castige, insa daca canadianul il scoate pe Bute din zona sa comfortabila meciule pierdut pentru roman. Ce am observat la ultimele meciuri ale lui Pascal e ca dupa vreo 5-6 runde deja nu mai poate, si-a consumat energia si atunci Lucian ar putea sari daca il poate ducel pana atunci.

Pe scurt, daca Bute se poate apara bine in primele 5 runde meciul e ca si castigat. Problema e daca se va ajunge la inclestari repetate, daca Bute nu "si-a intarit barbia" si din nou ca si cu Froch nu poate incasa prea multi pumni are nici o sansa cu Pascal

Numero Dieci
8th January 2014, 23:49
De acord,are logica ce zici tu.De apt Pascal nu doar in ultimile 5-6 meciuri are probleme cu stamian ci de cand ma it la el.Acum 6 ani la meciul cu Froch a avut aceeasi probleme(si parca a trecut o vesnici de atunci).Mai inainte cu un anume Pittman parca il chema.

Si asa e stilistic ar trebui sa mearga pt Bute.Un stangaci mare fizic,cu jab bun si abilitate de contra care lupte la un ritm bun pe 12 reprize ar trebuie sa fie destul ca Bute sa castige o decizie.Dar Pascal a luptat deja cu stilul asta cu Dawson si a castigat chit ca a obosit si acolo(ma rog e discutabil ce se intampla daca nu se oprea meciul).
Intrebarea e cum va reactiona Bute cand Pascal il va lovi pt ca sigur il va prinde tare de catva ori?Cred ca o sa faca atacul de panica si se va pierde.


Trailer la 24/7-ul facut de TVA:

http://tvasports.ca/videos/video-bute-pascal-un-special-24/7

Srdjan
8th January 2014, 23:53
De asta ma legam si eu, Pascal a aratat ca poate incasa destui pumni, insa Bute daca incaseaza cateva seri pierde complet, daca nu cumva pica, nu stie cum sa iasa din ele, se panicheaza, acolo e buba

Numero Dieci
10th January 2014, 10:19
''24/77'' episodul 1:

http://www.dailymotion.com/video/x19erlp_pascal-vs-bute-tva-sport-episode-i-de-iii_sport

Lucian86
10th January 2014, 20:23
''24/77'' episodul 1:

http://www.dailymotion.com/video/x19erlp_pascal-vs-bute-tva-sport-episode-i-de-iii_sport

Hm, nimic interesant !

Numero Dieci
10th January 2014, 22:07
Ba eu zic ca a fost peste asteptari(da,nu ma asteptam sa fie mai nimic) dar nu se compara c uadevaratul 24/7.

Parca prea mult accent pe Pascal.Interesant patul lui Pascal cu oxigen.Oarecum ca acea camera pe care o folosea Marquez.

Cel mai interesant moment a fost Pascal si echipa lui il studiau pe Bute.Din ce am vazut se pare ca va folosi ambuscada dar nu e nici o surpriza asta.

banzay
11th January 2014, 04:31
Pe wikipedia scrie ca meciul va fi transmis si la noi de ProTV. Stie cineva daca e adevarat?

Numero Dieci
11th January 2014, 15:31
Erau in discutii.

Nu stiu daca s-au si finalizat.

cataa.
15th January 2014, 21:10
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/box/transmisie-in-aer-bute-pascal-sanse-infime-de-a-fi-vizionat-in-romania-multe-discutii-nicio-varianta-concreta-11895291sper sa transmita cineva meciul pana la urma:D

Lordul
15th January 2014, 23:19
cred ca va fi pe PRO TV pana la urma

Lordul
16th January 2014, 17:26
http://www.digisport.ro/Sport/BOX/Evenimentul+care-i+poate+relansa+cariera+lui+Bute+Meciul+cu+Jean

l-a luat DigiSport !

cataa.
16th January 2014, 18:51
perfect:D:D

Sir. Eko
16th January 2014, 23:02
Ma bate gandu sa pun asa aiurea 10 lei pe KO in prima runda. Cota 66, pierd aiurea 10 lei ? :)). Am inteles ca Pascal asta cade greu.

Johnny D
17th January 2014, 07:59
Habar n-am cine e Pascal asta dar parca seamana usor cu Mayweather, iar dupa performanta jalnica a lu Bute cu Karl Froch, nu cred ca mai poate sa-si repare vreodata increderea de mare campion si astfel cred c-o sa bata Pascal la puncte, desi cum ziceam, habar n-am, e pur si simplu o senzatie!:P

Lucian86
17th January 2014, 11:46
Habar n-am cine e Pascal asta dar parca seamana usor cu Mayweather

La chip poate (desi personal n-am facut niciodata legatura); la stil de box categoric nu


Ma bate gandu sa pun asa aiurea 10 lei pe KO in prima runda. Cota 66, pierd aiurea 10 lei ? :)). Am inteles ca Pascal asta cade greu.

KO din partea cui ? a lui Bute ? Neah, nu cred ca Bute poate sa-l faca KO pe Pascal in prima runda, chiar deloc. Mai probabil invers

Sir. Eko
17th January 2014, 12:45
KO din partea cui ? a lui Bute ? Neah, nu cred ca Bute poate sa-l faca KO pe Pascal in prima runda, chiar deloc. Mai probabil invers

Din partea lui Bute da. Nu are cum asai ? Numa daca e o lovitura norocoasa...da cred ca tot pun.

Numero Dieci
17th January 2014, 18:12
Nu exista lovituri norocoase Eko.

Mai mari sansele pt Pascal KO1 desi si alea sunt mici dar banuiesc ca este cam la fel cota.

Bute tot timpul incepe greu deci sanse mici.Pascal chiar daca incepe repede nu cred sa castige KO1.

Lucian86
18th January 2014, 13:17
Weigh-in:
Pascal: 175 pounds (cu mici emotii)
Bute: 173,6 pounds (fara probleme)

https://lh5.googleusercontent.com/-GXs5IZVok5Y/UtnPzzIpejI/AAAAAAAAGoI/jdGYIah4xKs/w588-h335-no/Bute%2Bvs%2Bpascal%2Blive%2Bstream.jpg

Ce fizic diferit au. Bute evident mai inalt decat Pacal in timp ce ultimul este evident mult mai robust si musculos. Bute, pentru categoria asta e chiar foarte subtire. Compenseaza cu inaltimea insa

Cipri
18th January 2014, 19:53
Doamne Ajuta ! HAI LUCIANE SUNTEM ALATURI DE TINE !!! /hello/hello/hello

Sunt sanse ca meciul sa inceapa mai devreme de 06:00 OR sau are un ,, not before " ?

http://www.gsp.ro/sporturi/box/21-din-22-merg-pe-victoria-lui-pascal-comentatorii-si-jurnalistii-americani-merg-pe-mina-adversarului-lui-bute-417629.html :no:

Bobi Cearton
18th January 2014, 20:11
Pluteste in aer un optimism debordant.

Hingherul
19th January 2014, 05:49
lupta Bute! pentru ca box :D

Srdjan
19th January 2014, 06:21
Hai ca se poate, BUTE CUM TE PRINDE CUM TE IMPUTE : D

koko88
19th January 2014, 07:10
Hai ca se poate, BUTE CUM TE PRINDE CUM TE IMPUTE : D

dar nu azi. din 9 runde cat au trecut pana acum a castigat 1 maxim 2 :no:

El Pistolero
19th January 2014, 07:12
Mega slab Bute. Prea fricos, se bazeaza prea mult pe o lovitura decisiva. Nu stiu daca a reusit 3 combinatii in meciul asta.

Srdjan
19th January 2014, 07:15
Nici nu-ti vine sa ti cu Bute, Pascal se plictiseste in ring ca mine la TV

mariomax
19th January 2014, 07:16
de parca nu m-am lecuit la alte meciuri ale lui Bute. stai reprize bune sa il vezi lovind serios si nimic...

mariomax
19th January 2014, 07:18
ala se joaca :))

Hingherul
19th January 2014, 07:18
cam pampalau Lucica asta. da negru ala ca surdu-n clopot in el. se vede ca a fost crescut doar cu meciuri manarite :rosu:

Srdjan
19th January 2014, 07:19
Pascal in colt dupa 3 pumni, "nu dai tu, dau eu" si hop

Hingherul
19th January 2014, 07:26
ma duc sa ma culc. am pierdut timpul aiurea

koko88
19th January 2014, 07:27
Official cards:

Pasquale Procopio 117-110
Jack Woodburn 117-111
Claude Paquette 116-112


asta inseamna ca pascal a luat cam 8 runde :groggy:

Numero Dieci
19th January 2014, 07:48
Ceea ce a fost cam corect dupa cum s-a desfasurat meciul.

Bute si ai lui au fost prea precauti si au sacrificat ofensiva pt defensiva insa in timp nu a functionat pt ca Lucian nu are reflexe defensive bune.Cum a zis si El Pistolero Bute a asteptat prea mult o singura lovitura pe contra care sa-l scoata dar a fost prea precaut/lenes/timorat sa dea drumul la maini mai mult.
Pascal chiar nu a luptat foarte bine,a intrat cu barbia in aer si mainile jos de multe ori cerand sa fie contrat dar stanga lui Bute nu a mers deloc(cred ca accidentarea a creat ceva probleme).Si ca de obicei a obosit dupa 7 reprize si cand isi facea obisnuitele pauze intre serii Bute nu era gresiv deloc.
In ultimile 2 reprize Pascal a fost mort,putea sa fie facut KO dar chiar si acel forcing al lui Bute a fost slab.
Pascal chair a reusit o faza rara si anume pumnul dublu pe care nu l-am mai vazut folosit corect decat o singura data de Emanuel Augustus cu Ray Oliveira:
X47MbCeKSo4

Poate fac o revansa altfel nu vad unde se duce Lucian.Stevenson ii decapiteaza pe amandoi.

Lucian86
19th January 2014, 08:03
Ceea ce a fost cam corect dupa cum s-a desfasurat meciul.

Bute si ai lui au fost prea precauti si au sacrificat ofensiva pt defensiva insa in timp nu a functionat pt ca Lucian nu are reflexe defensive bune.Cum a zis si El Pistolero Bute a asteptat prea mult o singura lovitura pe contra care sa-l scoata dar a fost prea precaut/lenes/timorat sa dea drumul la maini mai mult.


M-am trezit tarziu si-am vazut doar ultimele 2 reprize.

Da, pana la urma Bute s-a adeverit a fi un boxer mai mult ofensiv decat defeniv. In timp ce in atac consider ca ramane un boxer excelent, in aparare e chiar foarte slab, relativ vorbind.
Clar ca avea nevoie sa se apere in meciul asta si zic eu ca indicatia antrenorului a fost buna insa daca nu compensezi cu contre si atacuri convingatoare, mai rau faci.

Pareri unanime citesc despre meci prin jur. Ma intreb acum cum de a rezistat Bute pana in repriza a 12-a

Numero Dieci
19th January 2014, 08:10
A rezistat pt ca Pascal are stamina de 2 lei si nu are instinct de killer.

Plus ca nu a riscat cand conta.

relansat
19th January 2014, 08:10
E greu cand se joaca pe bune, si nu cu mosnegi pensionati in fake-uri de toata jena. Vrea revansa? Ca sa ce? Ca-l lasa lat Pascal la revansa.

ducus
19th January 2014, 08:33
Indiferent ce se va intampla mai departe, il iubim pe Lucica fiindca este un baiat cu foarte mult bun-simt si ne-a reprezentat cu demnitate tara mai bine de un deceniu. Sa nu aruncam cu rahat, la fel cum nici americanii n-o fac cu boxiorii lor atunci cand pierd, asa e viata cu urcusuri si coborasuri.
Eu atata zic: sa dea Dumnezeu sa vedem in anii urmatori un alt roman care macar sa se ridice la inaltimea lui Bute dpdv. al performantelor, ba chiar sa-l si intreaca, dar tare ma indoiesc. Daca ar fi existat, ar fi aparut pana acum (la fel cum generatia lui Bute, Diaconu sau Jo-Jo Dan aparuse inca de pe vremea cand era activ Doroftei, deci aveam cel putin 3 boxiori in activitate la profesionisti).

relansat
19th January 2014, 08:40
Sa nu arunce cu rahat cei care strigau 'hai bute' pana acum. Si vedeau in el mare boxeur. Cei care au vazut ce sparring partneri a avut Bute in ultma perioada, in schimb, pot spune adevarul. Eventual, il putem felicita ca a rezistat 12 runde. Inainte de meci, sincer, nu ii dadeam mai mult de 7-8. Oricum, s-a retras pe o suma bunicica. Am inteles ca ii intra aproape 1 mil (ai sai) in conturi, ceea ce nu e de ici de colo. La felul in care a boxat, trebuia burse de 3 si 1 milion :)

Bobi Cearton
19th January 2014, 10:39
N-am vazut meciul, dar pot spune: Bute, Bute, lasa-ne, lasa-ne...
Nu e decat un balon de sapun:rolleyes:. Cand a dat de boxeri, nu de adversari platiti sa-i spoiasca CV-ul, s-a facut de rahat.

delaoltenia
19th January 2014, 12:18
Am vazut meciul, balet pe ringul de box . :D

Jeleul
19th January 2014, 13:00
Pana si nea' Dario stergea podeaua mai bine ca Bute. :D

Bobi Cearton
19th January 2014, 13:59
Vrea sa-si pastreze mecla de artist intacta, nu e de condamnat.
Va fi fericit, nu se va ma scula nimeni pentru el.

Doroftei a avut dreptate tot timpul in legatura cu Bute.

relansat
19th January 2014, 14:18
cand zicea doroftei ceva de bute, lumea sarea cu curu-n sus ca e invidios sau mizerii de genul. cu froch ko, acum infrant la puncte. asta cre-ca spune ceva despre bute al nostru. pe de alta parte, n-am sa uit niciodata cum l-au adus la bucuresti pe fomistul ala de mendy, parca asa il chema, lesinat tot, iar publicul exulta la pumnii lui lucien :))

Utilizator
19th January 2014, 16:41
Meci slab, infrangere meritata.
Bute a castigat cu adversari slabi, cand a dat de astia mai buni a clacat previzibil.
Asta e limita lui, nu are nici fatza de boxer de frunte si de cand l-a nenorocit Froch a capatat frica si se spune ca ar fi ramas si cu sechele fizice.

Doroftei l-a evaluat bine pe Bute. De fapt stia din proprie experienta.
Personal cred ca Doroftei a fost un boxer mai bun decat Bute, desi nici el nu a avut multi adversari teribili.
Gatti (Dumnezeu sa-l ierte) l-a facut rapid KO de ex. Si Doroftei a terminat cariera cam ca Bute, cand a inceput sa dea de boxeri mai tari.
Dar Mosu' era batios si nu uit cum dupa meciul egal cu Spadafora era ca iesit de la abator, cu sangele siroaie dar in picioare.
Cred ca Balbi a fost cel mai tare adversar invins de Doroftei la profesionism.

Oricum cred ca amandoi trebuie sa multumeasca foirmei Interbox ca i-a facut campioni mondiali cu meciuri contra unor jucatori slabutzi.

Lordul
19th January 2014, 17:30
cam atat poate Bute...acuma si Doroftei cand a dat de Gatti a incasat-o

BlueEnergy
19th January 2014, 18:50
Pe Bute il doare in paispe'. S-a ales cu 2.5 milioane de dolari si de acu poate soma tot lungul vietii. :D Aviz amatorilor....daca printr-un miracol Bute mai are vreun meci de box, nu va pierdeti timpul uitandu-va la meci cu gandul "sunt roman si tin cu Bute"....mai bine un mic, o bere si o tabla cu baietii. :D

delaoltenia
19th January 2014, 19:05
baieti, facem o tabla ? ;)

Leul Oltean
19th January 2014, 20:05
Catavencu :

M-am sculat duminică dimineață să văd un meci de box, dar am dat peste un soi de Dansez pentru tine, în care Lucică Bute al nostru, sau al lor, că văd că și canadienii și-l revendică vârtos, era pe post de Bănică Junior.

În 11 din cele 12 reprize ale așa-zisului duel cu Jean Pascal, Lucică a valsat, a breicdansat, a bătut pasul pe loc, numai sportul pe care îl are trecut în dreptul numelui său nu l-a practicat.


Sincer să fiu, am crezut că și-a pus mănușile doar pentru că era frig în sală, pentru că nu prea am văzut să le folosească pe capul lui Jan.

Timid ca un școlar în prima zi, Bute s-a sfiit să-l articuleze pe Pascal, de teamă să nu-l scoată tovarășa în fața clasei, să-l muștruluiască și să-i scadă nota la purtare. Lucian desena în schimb niște cercuri imaginarea pe ring, pe care orbita inutil, în vreme ce spectatorii tăceau ca la un spectacol de teatru. Ce-i drept, prost de această dată! Noroc că Jan, băiat de cartier haitian, îl mai trezea din când în când din reverie cu câte un pumn în bărbie, ca să-i aducă aminte că se uită lumea la ei.

Eee, dar stați, că se sculă în repriza a 12-a bădica Lucian, și începu să mi ți-l alerge pe Pascal prin ring, și dă-i, și luptă, și luptă, și dă-i, însă cum porcu’ nu se mai îngrașă în ajun nici măcar cu o troacă de steroizi, arbitrii i-au dat victoria lu’ ăla.

La final, pentru că de pe colivă mai lipsea doar bomboana, Lucică, ce credeți că declară? Vreau revanșa, știu că pot să-l bat pe Pascal!

Dragă Lucian, din păcate, trebuie să recunoști că ai devenit singurul băiat cu terminația în ute, care când te prinde, te lasă în pace, așa că îți propun să te orientezi către alte sporturi la care l-ai putea bate pe Jan. Iată câteva exemple: go, șah, țintar, Nu te supăra frate, Monopoly și chiar șotron. Baftă !

Sir. Eko
19th January 2014, 23:08
sa uit niciodata cum l-au adus la bucuresti pe fomistul ala de mendy, parca asa il chema, lesinat tot, iar publicul exulta la pumnii lui lucien :))

Ce ma distreaza asta. Da ce vroiai sa faca lumea ? Sa strige ca e slab Mendy in timpul meciului ? Ala a fost in ring...asta e.

Altu in veac. Nu ma mai trezesc sa ma uit la meciurile lui.

Doctor_Satan
20th January 2014, 10:29
Bute cred ca n-a vrut sa-l zgarie pe Pascal ca o fi avut intalnire cu vreun fotomodel.
In ceea ce priveste revansa, Pascal poate fi batut, dar Bute trebuie sa devina boxer. Daca l-ar tine benzina sa lupte tot meciul cum a facut-o in ceasul, pardon, repriza a 12-a si sa loveasca ceva mai dur decat o bunicuta in perfuzii, ar putea sa-l faca si KO.
Eu vreau sa cred ca meciul foarte slab se datoreaza lipsei de meciuri si sechelelor psihice de dupa bubuiala luata de la Froch.

Utilizator
20th January 2014, 10:55
mie mi se pare aproape imposibila o revenire a lui Bute. A capatat frica dupa ce l-a macelarit Froch.
oricum va trebui sa o ia cam de jos in tentativa asta si cotele lui s-au prabusit simtitor dupa ultimele meciuri.
sigur ca Pascal e un boxer de batut in comparatie cu Froch pe care Bute nu-l va bate veci.
dar ar trebui sa-l roage sa-i acorde revansa si asta pe bani putini.
In orisice caz nu mai are nicio sansa sa mai joace vreodata cu jucatori de top si nicidecum sa spere ca va termina meciul in picioare contra lor. Va mai juca eventual doar pentru a-si rotunji fondul de pensie.

Doctor_Satan
20th January 2014, 11:35
Cu un pic de antrenament fizic si psihic, va putea boxa lejer cu unii ca Pascal. Dar asta presupune si multa ambitie, iar el pare cam zdruncinat. E foarte mult de lucru la nivel psihologic.
Din punct de vedere fizic, e in regula. A terminat 12 runde in picioare cu un adversar care l-a lovit mai mult decat ceilalti de pana la Froch la un loc. Deci eu zic ca se poate.

Utilizator
20th January 2014, 13:04
unii spuneau ca batalia incasata de la Froch l-a lasat cu o semi-pareza la mana stanga.
doi la mana psihic este jos de tot. Cred ca in meciul cu Pascal a evitat contactul fizic de frica. E drept ca finalul a aratat ca inca mai poate sa-si inviga frica. Dar pe de alta parte nu stiu cum va reactiona contra unui adversar care va reusi sa-i dea pumni mai seriosi din primele runde. Ca nici Pascal nu l-a lovit prea tare si oricum Bute era preocupat sa se apere la greu. Daca va iesi la joc si se va descoperi, riscurile de a primi pumni tari cresc.

Dar revenind, Bute nu mai poate aspira nicio secunda la vreo centura mai importanta.

tifosi
20th January 2014, 13:14
Zece lucruri despre meciul lui Lucian Bute cu Jean Pascal (http://www.timesnewroman.ro/sport/11245-zece-lucruri-despre-meciul-lui-lucian-bute-cu-jean-pascal)

• Fanii pe care îi avea Bute înaintea meciului cu Jean Pascal au realizat subit, imediat după anunțarea câștigătorului, că ei sunt steliști de mici și că nu le place boxul;

Doctor_Satan
20th January 2014, 13:26
unii spuneau ca batalia incasata de la Froch l-a lasat cu o semi-pareza la mana stanga.
doi la mana psihic este jos de tot. Cred ca in meciul cu Pascal a evitat contactul fizic de frica. E drept ca finalul a aratat ca inca mai poate sa-si inviga frica. Dar pe de alta parte nu stiu cum va reactiona contra unui adversar care va reusi sa-i dea pumni mai seriosi din primele runde. Ca nici Pascal nu l-a lovit prea tare si oricum Bute era preocupat sa se apere la greu. Daca va iesi la joc si se va descoperi, riscurile de a primi pumni tari cresc.

Dar revenind, Bute nu mai poate aspira nicio secunda la vreo centura mai importanta.

Interesanta faza cu pareza, pentru ca el zicea ca-i accidentat la cotul stang.
Si eu asta spuneam: are mult de munca la nivel psihic.
Cat despre pumni incasati, daca lupta cu adversari cum a avut pana la Froch, n-are de ce sa-si faca probleme. Iar despre titlu, problema e ca o sa se plimbe la oameni de talia lui Froch, deci nu o sa-l mai pretinda alde Bute mult timp.

Utilizator
20th January 2014, 14:36
mda, cu adversari slabi ar putea sa mai continue si de acord ca se poate remonta psihic in acest context.
dar ramane de vazut daca Interbox va mai fi interesat de asa ceva pentru ca sunt niste costuri asociate care cu asemenea meciuri si cu un Bute 'demitizat' par dificil de recuperat.

Altfel Bute incepe sa planga daca il mai intalneste pe Froch si se uita ala mai intens la el.
Daca il vede pe Ward cred ca face pe el instant.
Astia sunt alta liga si aici Interbox are meritul ca a ales o strategie excelenta pentru a-l face pe Bute campion IBF. La fel a fost si cu Doroftei.
Bute si Doroftei sunt boxeri excelenti, admirabili, dar nu au fost niciodata cei mai buni la categoria lor. Dar tot respectul pentru ce au facut in box in numele Romaniei. Performanta lor este cu mult mai mare decat a fost vreodata cea a echipei nationale de fotbal de ex.

Doctor_Satan
20th January 2014, 15:52
Pai meciul lui Froch a venit dupa prea mult hype, cum se spune. Dupa atatea meciuri in care si-a demolat adversarii, ajusesera si ei sa creada ca este vreun Rocky.
Aici cred ca au gresit strategia din cauza ca s-au mintit singuri. Daca stiau valoarea reala a lui Bute, trebuia pus sa piarda cu unul ceva mai bun decat el, nu trimis in ring cu unul care sa-l spulbere. Apoi, putea sa mai lupte linistit pe incasari mai mici, era "fostul campion mondial" si gata. Mai facea o caruta-doua de bani si se retragea.
Acum, o sa fie mare lucru daca-si revine psihic indeajuns incat sa mai lupte 5-6 ani.

Hingherul
20th January 2014, 16:50
poza asta descrie perfect meciul.

http://s23.postimg.org/f1xcskvff/1024x768.jpg

86
20th January 2014, 17:41
poza asta descrie perfect meciul.

http://s23.postimg.org/f1xcskvff/1024x768.jpg

Nici nu e de mirare ca a pierdut, daca a purtat culorile rusinii alb-rosu:D

Numero Dieci
20th January 2014, 22:11
Pai meciul lui Froch a venit dupa prea mult hype, cum se spune. Dupa atatea meciuri in care si-a demolat adversarii, ajusesera si ei sa creada ca este vreun Rocky.
Aici cred ca au gresit strategia din cauza ca s-au mintit singuri. Daca stiau valoarea reala a lui Bute, trebuia pus sa piarda cu unul ceva mai bun decat el, nu trimis in ring cu unul care sa-l spulbere. Apoi, putea sa mai lupte linistit pe incasari mai mici, era "fostul campion mondial" si gata. Mai facea o caruta-doua de bani si se retragea.
Acum, o sa fie mare lucru daca-si revine psihic indeajuns incat sa mai lupte 5-6 ani.

Apropo de chestia asta eu cred ca tocmai aia a fost strategia.

L-au tinut pe o dieta stricta de adversari mediocri si unii buni dar nici unul de elita(pana la Froch) tocmai sa vada cat pot sa maximizeze din el si le-a mers.

Bute a devenit senzatie foarte repede si a prins la publicul din Quebec.A avut sold out cu niste adversari cu care Ward(de exemplu) nu vindea 2000 de bilete la el in oras si nu e doar pt ca Bute e super spectaculos pt ca nu tot timpul a fost(cei care tin minte meciul cu Lolenga Mock stiu la ce ma refer).
Bute si maine daca se bate cu unul luat de pe strada vinde 7-8000 de bilete si are bursa de 500k de dolari.

delaparis
20th January 2014, 22:36
Nici nu e de mirare ca a pierdut, daca a purtat culorile rusinii alb-rosu:D

... sunt culorile Canadei :)

Utilizator
22nd January 2014, 11:51
Interesanta faza cu pareza, pentru ca el zicea ca-i accidentat la cotul stang.


uite ca si GSP scrie despre ce spuneam cu cateva zile in urma: se pare ca Bute a ramas cu o semi-pareza la mana stanga dupa maciucile incasate de la Froch. Ma rog, sper sa nu fi preluat informatia de aici. :D

http://www.gsp.ro/sporturi/box/interbox-a-ascuns-un-lucru-grav-care-i-s-a-intimplat-lui-lucian-bute-a-suferit-o-semipareza-417894.html

Johnny D
23rd January 2014, 09:16
Habar n-am cine e Pascal asta dar parca seamana usor cu Mayweather, iar dupa performanta jalnica a lu Bute cu Karl Froch, nu cred ca mai poate sa-si repare vreodata increderea de mare campion si astfel cred c-o sa bata Pascal la puncte, desi cum ziceam, habar n-am, e pur si simplu o senzatie!:P
Pacat ca n-am pus si niste bani pe senzatia asta!:))

banzay
23rd January 2014, 17:49
uite ca si GSP scrie despre ce spuneam cu cateva zile in urma: se pare ca Bute a ramas cu o semi-pareza la mana stanga dupa maciucile incasate de la Froch. Ma rog, sper sa nu fi preluat informatia de aici. :D

http://www.gsp.ro/sporturi/box/interbox-a-ascuns-un-lucru-grav-care-i-s-a-intimplat-lui-lucian-bute-a-suferit-o-semipareza-417894.html

''surse din anturajul Interbox spun...''

Da, foarte credibil. :headbang:

banzay
23rd January 2014, 17:54
sters :D