PDA

View Full Version : Turneul celor 4 trambuline 2013-2014



Lordul
28th December 2013, 20:43
Competitia emblematica de la Cumpana dintre ani !

Cine se va impune ?

Va reusi Grigor Schlirentzauer sa se impuna a 3 oara consecutiv ?

Sau Noul Adam Malysz va da o replica pe masura..

Va reusi Simon Amman sa isi treaca in palmares si singurul trofeu care ii lipseste ?

Ar putea Severin Freund , Jane Ahonen , Andy Koffler , Wolfangang Loitzl , Robert Kraniec sa emita pretentii ?

Sau va fi o mare surpriza ?

Dar mai ales va egala cineva performanta lui Sven Hannawald de a castiga toate cele 4 trambuline ?

theodor
29th December 2013, 15:19
Din cate am vazut, etapa de la Oberstdorf nu se transmite in direct pe Eurosport. :rosu:

Clau7_D
29th December 2013, 16:27
Din cate am vazut, etapa de la Oberstdorf nu se transmite in direct pe Eurosport. :rosu:

Se transmite pe Eurosport pentru cei care au RDS (Digi). In ceea ce priveste etapa cred ca Bardal are cele mai mari sanse, urmat de Stoch.

theodor
29th December 2013, 18:50
Eu am urmarit de aici:

http://cricfree.tv/euro-sports.php
Dupa prima mansa, Simon Ammann e pe locul 1. Pe locul 2 austriacul Diethart Thomas, iar pe 3 slovenul Peter Prevc. Anders Bardal e pe 5, Gregor Schl pe 11, Janne Ahonen pe 20.
Aici se poate vedea clasamentul etapei dupa 1 a runda.

http://data.fis-ski.com/pdf/2014/JP/3838/2014JP3838RL1.pdf

theodor
29th December 2013, 19:42
1. Simon Ammann;
2. Anders Bardal;
3. Peter Prevc.

@fansportromania - toate etapele din Turneu vor fi transmise doar pe Digi?

Clau7_D
29th December 2013, 20:12
1. Simon Ammann;
2. Anders Bardal;
3. Peter Prevc.

@fansportromania - toate etapele din Turneu vor fi transmise doar pe Digi?

Cu conditia ca cei de la RDS sa nu transmita Eurosportul care ofera Premier League si ca cele doua competitii sa nu se suprapuna. Totusi englezii iau pauza in campionat dupa etapa din 1-2 ianuarie asa ca sunt foarte mari sansele sa vedem etapele Turneului.
Ma bucura victoria lui Ammann chiar daca pronosticul meu a fost Bardal. Se pare ca elvetianul isi pregateste terenul pentru Olimpiada :D

ichigo
29th December 2013, 20:13
@ fan sport romania

amman nu se pregateste doar pentru sochi, ci si pentru a castiga turneul. e singura competitie care ii lipseste din palmares. problema sa principala va fi bergisel, nu prea il plac trambulinele mici.

nu e corect clasamentul. cel oficial este: amman, bardal, prevc si thomas diethart. thomi doi din lotul austriei e surpriza acestui sezon. cand toti mergeau pe stefan kraft, care sezonul acesta a dezamagit, a aparut un nou thomas. mie pustiul asta imi e mai simpatic decat schlieri, ma rog pe gregor nu l-am putut suporta de la inceput. in ceea ce priveste cupa mondiala stoch este lider si va purta tricoul galben la GAPA, pe doi a urcat bardal, iar pe trei schlieri, iar amman a urcat pe patru.

Clau7_D
29th December 2013, 20:23
@ fan sport romania

amman nu se pregateste doar pentru sochi, ci si pentru a castiga turneul. e singura competitie care ii lipseste din palmares. problema sa principala va fi bergisel, nu prea il plac trambulinele mici.

Cred ca obiectivul lui principal ramane olimpiada dar, cum zici si tu, si turneul ii lipseste din palmares. Important pentru noi e sa vedem spectacol :yes:

ichigo
29th December 2013, 20:29
azi sorin hobana a luat-o razna. n-a vazuf ca kraus l-a batut pe neumayer si tot sustinea sus si tare ca michael s-a calificat direct, desi era primul lucky loser. mai ales ca era si linia laser beat the best, care ii arata pana unde trebuie sa sara pentru a se califica. plus ca n-a vazut ca bardal si amman au sarit de la poarta 15, nu de la 17. si in mansa a doua, simi a sarit de la bara 16, la cererea antrenorului. cred ca cei care fac grafica ar trebui sa faca mai mari compensatiile pentru pozitia barei de start.

Lordul
30th December 2013, 10:48
ma bucur si eu pentru Ammann !

theodor
1st January 2014, 12:08
LA MULTI ANI TUTUROR!!! :rasc:/hello:yeah:/hello:cheer::no1

Clau7_D
1st January 2014, 14:01
La multi ani! /hello
Pe cine mizati astazi? Isi continua Ammann seria succeselor?
Eu zic ca unul din urmatorii 3: Ammann, Bardal sau austriacul Diethart.

ichigo
1st January 2014, 15:04
La Multi Ani tuturor ! Azi incerc sa ma uit pe net ca a intrat "marele" meci swansea - city si pe rds la eurosport romania

Lordul
1st January 2014, 17:34
La 18.45 e pe Eurosport 2 in reluare

ichigo
1st January 2014, 20:18
surpriza sau nu, etapa de la garmisch i-a revenit lui tomi cel nou, pe doi morgenstern, iar pe trei amman. simi a platit pentru evolutia modesta din prima mansa, adica invers fata de oberstdorf. acolo 139 in prima si 133 in a doua. la garmisch a sarit exact invers. iar dupa calculele mele thomas diethart a preluat conducerea in clasamentul turnelului avand 13 puncte fata de amman si 12 fata de morgi. schlieri nu mai conteaza in turneu. pentru diethart vor fi probleme intrucat va evolua acasa si nu stim cum va suporta presiunea publicului. plus ca bergisel e cea mai mica trambulina din turneu. vorba lui widhoelzel, ca pe trambulina din innsbruck nu poti manca nici un sandwich.

Lordul
1st January 2014, 21:32
frumoasa surpriza acest Diethart si da el conduce in clasamentul turneului ! Schlieri a dezamagit

phife
2nd January 2014, 00:08
eu nu suport copii astia minune care apar dintr-o data si rup trambulinele. mai ales cand sunt austrieci.

ichigo
2nd January 2014, 15:58
sincer sa fiu, mie imi place de diethart, el si morgi sunt singurii austrieci pe care ii simpatizez. pe schlieri nu-l suport deloc inca de cand a inceput sa concureze, mi se pare arogant. frumos gestul lui morgi de a-si felicita tizul, dupa etapa de la GAPA. daca era schlieri, cred ca nici nu se omora cu firea sa-l felicite pe thomas. apropo de gregor mi se pare ca ieri, iar au "incercat" sa-l ajute. cei care sareau mai bine dupa schlieri "primeau" puncte in minus in prima mansa. una peste alta victorie meritata a lui diethart, si eram sigur ca amman va prinde podiumul.

Lordul
2nd January 2014, 20:25
clar...Morgi e mai relaxat...Schlieri e arogant..dar oare cn nu a fost cand era pe culmile gloriile ?

jo27
2nd January 2014, 21:36
eu nu suport copii astia minune care apar dintr-o data si rup trambulinele. mai ales cand sunt austrieci.

Gen Ammann in 2002?

liverpool-kid
3rd January 2014, 10:50
eu nu suport copii astia minune care apar dintr-o data si rup trambulinele. mai ales cand sunt austrieci.

mai ales cand sunt austrieci...daca ar fi o cu totul alta natie n-ar fi o problema...inceput bun de an pentru multi dintre favoriti..as vrea sa castige Ammann turneul..ca are o varsta deja si cine stie

Clau7_D
3rd January 2014, 14:04
Eu unul sunt dezamagit de evolutia lui Stoch de la acest turneu. Sa fie oare o povara tricoul galben pentru el? Ma asteptam sa fie in lupta pentru castigarea turneului. Daca nu e el atunci sa fie Ammann castigator. Nici eu nu ii plac prea mult pe austrieci, am uneori impresia ca sunt ajutati la note.

ichigo
3rd January 2014, 19:32
interesante rezultatele calificarilor de la innsbruck. calificarile au fost castigate de norvegianul anders fanenmel, pe doi diethart, iar pe trei loitzl. schlieri a sarit foarte slab si s-a clasat pe locul 26, fiind cel care va deschide etapa de maine. amman si morgi nu au sarit. astfel ca simi se va duela cu diethart, iar TM cu anders fanenmel. mi se pare ciudata decizia calculatorului, fiindca amman e pe 4 in cupa mondiala, iar morgi e mai jos. sau probabil e ordinea in cadrul turneului, atunci mi se pare normal.

Lordul
3rd January 2014, 20:44
ordinea din cadrul turneului ! ar fi interesant maine sa avem un al-3-lea castigator diferit !

jo27
4th January 2014, 00:05
interesante rezultatele calificarilor de la innsbruck. calificarile au fost castigate de norvegianul anders fanenmel, pe doi diethart, iar pe trei loitzl. schlieri a sarit foarte slab si s-a clasat pe locul 26, fiind cel care va deschide etapa de maine. amman si morgi nu au sarit. astfel ca simi se va duela cu diethart, iar TM cu anders fanenmel. mi se pare ciudata decizia calculatorului, fiindca amman e pe 4 in cupa mondiala, iar morgi e mai jos. sau probabil e ordinea in cadrul turneului, atunci mi se pare normal.

Ce e ciudat? Cei doi nu au sarit si s-a luat in considerare clasamentul general al cupei mondiale.

Ammann fiind mai bine clasat a primit un nr mai bun de ordine (49), fata de austriac (50).

ichigo
4th January 2014, 12:02
ca de fiecare data la innsbruck, conditiile de concurs nu sunt grozave. si ca se asteapta ca vantul la ora 14.00 locala, 15.00 la noi sa atinga viteze foarte mari. ceea ce va da batai de cap saritorilor. sper sa fie o competitie interesanta si fara accidente grave. sincer as fi vrut un duel intre cei doi thomas, decat amman cu diethart. mai ales ca sunt foarte multe perechi puternice. iar daca ratezi hai sanse foarte mici sa te califici in mansa a doua.

liverpool-kid
4th January 2014, 14:24
sa vedem ce va fi pe bergisel...care se stie ca mereu a oferit conditii meteo foarte pretentioase...nu ma astept la un spectacol astazi, va fi doar o victorie a lui morgi si cam atat

Clau7_D
4th January 2014, 14:37
Asta e si parerea mea, Morgi se va desprinde decisiv astazi in clasamentul turneului :headbang:

Lordul
4th January 2014, 15:37
vantul face probleme...s-a anuntat inca de ieri...sau montat paravanturi...dar cu natura nu te poti pune

Lordul
4th January 2014, 17:08
mansa a doua anulata din cauza vantului !

Koivuranta castigator cu Ammann pe 2 si Stoch pe 3 . Diethart pe 6 , Schlieri pe 4

La general :

1.Diethart
2.Ammann
3.Morgenstern
4.Kasai

ichigo
4th January 2014, 17:48
cum am spus ca la innsbruck vor fi probleme cu vantul. iar etapa a fost castigata de un saritor surpriza venit tocmai din combinata nordica, ansi koivuranta, urmat de amman, care a fost foarte aproape de a egala recordul trambulinei detinut de sven hanawald, iar pe trei kamil stoch. iar diferenta dintre diethart si amman este de 9, 4 puncte, inaintea ultimei etape de la bischofschofen. depinde de compensatiile pentru vant si bara de start. simi iar a avut ghinion, fiindca s-a anulat mansa a doua si nici de data aceasta nu s-a impus pe bergisel. cam dezamagiti familia lui schlieri de decizia juriului de a anula mansa a doua.

theodor
5th January 2014, 12:08
Daca se disputa si mansa 2 , nu se stie daca ar fi castigat.

phife
5th January 2014, 13:36
eu sustin finlandezii in sporturile de iarna.
ansi a fost campion mondial la combinata dar s-a imbolnavit . ceva la plamani are si a renuntar la combinata.
ma bucura victoria lui. de mult nu a mai castigat un finlandez o etapa la sarituri.

Lordul
5th January 2014, 14:53
corect doar ca vantul era prea puternic pentru a se incheia si mansa secunda , si venea si noaptea

Lordul
6th January 2014, 22:27
Thomas Diethart a castigat ultima etapa si turneul !

theodor
7th January 2014, 09:06
E pt a 6 a oara CONSECUTIV cand austriecii castiga Turneul. De la Janne Ahonen , in 2008.

ichigo
7th January 2014, 10:00
si ieri mi s-au parut avantajati austriecii. prevc sare cu un metru mai mult decat diethart si primeste mai putine puncte, cum ca a avut un vant mai favorabil. asta e situatia cand ai un director de cursa austriac. oricum la olimpiada nu au acest tupeu, fiindca CIO e u ochii pe ei. plus ca exista foarte multe controverse si in ceea ce priveste mansa secunda de la innsbruck. sunt zvonuri cum c s-a anulat mansa la presiunile lui pointner ca diethart sa nu piarda multe puncte in fata lui amman. din pacate pentru simi turneul celor patru trambuline este un nemesis pentru el. sa vedem la JO si la CM de Zbor cu schiurile, daca schlieri si morgi vor reusi sa scape de ale lor. primul nu e campion olimpic individual, celalalt nu e campion mondial la zbor cu schiurile. ironia sorttii e ca presedintele FIS e elvetian. totusi, aseara austriecii au suferit o infrangere la slalom, unde hirscher a pierdut in fata lui felix neurether.

theodor
7th January 2014, 14:11
Sunt f multe criterii de departajare si de (de) punctare . Unul din principalii factori il constituie acordarea punctajului la stil. Pe urma mai sunt conditiile de vant(cu + sau -) , ridicarea sau coborarea barei de start. Sunt curios.... de cate ori s-o face controlul antidoping? :mda:
La JO , CIO face verificari minutioase la toate capitolele. Dar si Turneul celor 4 e important - cred ca e al 2-lea dupa JO ca prestigiu.

duddy
7th January 2014, 15:09
vine .......asta din neant si castiga turneul. la jo nu-l vedem in mansa secunda

Dar ce ai cu el ?

phife
7th January 2014, 15:28
pana acum nu primdea cupa mondiala si acum e zmeu. nu-ti pare ciudat?

ichigo
7th January 2014, 17:47
Ai dreptate. Dar la fel s-a intamplat si cu schlieri si nu s-a intamplat nimic. Sepp grazer nu controleaza echipamentele la cm de zbor, la mondialul de schi nordic si la jocuri olimpice. Singurul schior prins dopat a fost vasiliev.

jo27
7th January 2014, 19:32
pana acum nu primdea cupa mondiala si acum e zmeu. nu-ti pare ciudat?

Repet: Gen Ammann in 2002, nu?

phife
7th January 2014, 20:29
cati ani avea amman in 2002 si ce performante a avut el in timpul junioratului?
iar apoi - cate sezoane a fost el constant?

jo27
7th January 2014, 20:42
Malysz - 23 ani, 4 ani de la precedenta victorie --- cistiga 4H cu 2 victorii
Ammann - 21 ani, 0 victorii in Cupa Mondiala --- 2X Aur la SLC
Diethart - 21 ani, 0 victorii in CM --- 2 victorii 4H + titlul

phife
7th January 2014, 20:53
amman si adam aveau macar 5 ani de la debut. asta a debutat acum 2 ani si nu cred ca a intrat pana acum in puncte.

Lordul
8th January 2014, 08:14
asta n-are inca 10 etape de Cupa Mondiala la care sa participe

clau21
8th January 2014, 10:52
de acum cu siguranta o sa il mai vedem mult mai des in Cupa Mondiala.mie personal nu imi place.are 21 de ani deja si nu s-a remarcat cu nimic pana la 4H de anul asta.altii la 21 de ani rupeau norma.

phife
8th January 2014, 17:36
+1+1+1

jo27
9th January 2014, 11:24
Altul pe care il uraste reivan:

After Daniel Forfang's retirement he remained in the current Norwegian squad. He made his debut in the 2006/07 Ski jumping World Cup in Kuusamo on 24 November 2006, with a third place. (de nicaieri)

Jacobsen won four World Cup events that season, including the Innsbruck event on 4 January 2007 on his way to becoming overall winner of the 2006-07 Four Hills Tournament.

Ce-i urezi de ziua lui?

phife
9th January 2014, 15:20
la multi ani ii urez.
ei au aratat la juniori ceva. nu au venit de pe cine stie ce loc din continentala si a castigat turneul celor 4 trambuline .

phife
9th January 2014, 15:23
a, da - jacobsen a debutat in 2002.

jo27
9th January 2014, 19:27
a, da - jacobsen a debutat in 2002.

In cupa mondiala? NU!!! Si Diethart a debutat in 2011 :D

Unde ai gasit statisticile la juniori pt ceilalti?

phife
9th January 2014, 23:38
aveam un joc de sarituri care avea history la saritori
nu ii mai stiu numele

phife
9th January 2014, 23:41
amman si adam aveau macar 5 ani de la debut. asta a debutat acum 2 ani si nu cred ca a intrat pana acum in puncte.

da am spus ca a debutat in 2011

theodor
10th January 2014, 08:42
@reivan - RTL Ski jumping 2007?

liverpool-kid
10th January 2014, 14:11
joc pe care il joc eu..dar n-am gasit niciodata statistica sau ceva de genul

phife
10th January 2014, 14:22
nu cred ca era rtl..

clau21
10th January 2014, 14:32
se uita careva azi la calificari la Tauplitz? :D

jo27
10th January 2014, 14:35
Ba, nu vreau sa fac reclama, daca incalc vreo regula, rog un moderator sa-mi stearga postul, dar cei de la situl pe care il am in semnatura pregatesc un joc manager online pt sarituri cu schiurile, care cica va fi atit manager, cit si de indeminare (adica sa lansezi tu jucatorul). Acum, nu stiu cit de interesant va fi, in general managerele lor sint foarte interesante, dar mai au si proiecte asa mai pt copii, insa va voi anunta cind se lanseaza si daca va va placea, poate il veti juca.

Referitor la subiect, ce am vrut sa spun prin enumerarea alora de mai sus, voi recunoasteti ca aveti boala pe austrieci, n-are legatura cu faptul ca asta a aparut din senin, au mai fost si altii si nu s-a aprins asa lumea :D Eu n-am tinut cu Diethart, insa m-am bucurat pt el. As fi vrut sa cistige Morgenstern sau Stoch, insa acesta din urma n-a confirmat tricoul galben pe care il poarta.

liverpool-kid
10th January 2014, 16:09
la Tauplitz mizez pe o lupta intre Slovenia si Norvegia...

jo27
10th January 2014, 16:33
Doamne, iar a cazut Morgi, mult mai urit :( Sper sa nu fie foarte grav.

clau21
10th January 2014, 18:39
aproape sigur si-a compromis participare la JO, dar macar sa isi revina...pacat mare pacat...anul acesta schiurile aduc tragedii..atentie pentru amatori...

liverpool-kid
10th January 2014, 19:38
noroc ca nu a nins, sa ma duc cu schiurile pe dealurile de langa oras..ca de statiuni n-am bani...mare ghinionist si morgi asta...cea mai tare cazatura a patit-o la Kuusamo acum vreo 8 ani daca nu ma insel

whisper
10th January 2014, 23:22
La multi ani! Sper sa aveti un an bun!
Sincer ma bucur sa vad ca ati aratat ceva interes macar pt Turneul celor 4 trambuline! Dar imi pare rau sa vad ca unii nu stiu cum merg treburile pe aici si folosesc un limbaj de stadion! A trebuit ca pentru prima data sa recurg la cartonase! Sper sa nu ma fie cazul! Va rog sa fiti atenti la ce postati!

PS: Apropo am deschis thread separat pt Bad Mitterndorf.

theodor
11th January 2014, 06:29
LA MULTI ANI ! si tie!