PDA

View Full Version : operatie de menisc



noris08
29th November 2006, 17:03
salut tuturor!
de ceva vreme am o durere la genunchiul sting. anul trecut un medic mi-a zis ca ar putea fi o leziune de menisc, da' nu m-a operat ci doar am facut un tratament si o pauza de 2 luni.
acum 5 saptamini a reaparut durerea dupa un meci de baschet, iar controale, 2 doctori au zpus ca e suspiciune de ruptura si m-au trimis la un rmn (btw 7-15 mil la ambii genunchi) iar altul a zis din prima ca meniscul interior e praf is trebuie operat.
presupunind ca ma operez, stie cineva in cit timp se face recuperarea, ce urmari sint si daca functionarea genunchiului va mai fi la fel? voi mai putea juca baschet? (un medic a zis 3 saptamini, altul 6, iar altul a zis ca pot relua activitatile normale de a doua zi!!!!!!!)
multumesc celor care pot sa dea o informatie, mai ales din proprie experienta

Zabriskie
29th November 2006, 21:22
ala care t-a zis ca o sa ai activitate normala a 2-a zi sigur era doctor? :D

din cate stiu eu, urmaresc mai multe sporturi si mai aud de unii care se opereaza de menisc, stau 2 luni cel putin, dupa care esti ca nou.acum depinde si de doctorul care te opereaza, in principiu nu e o operatie grea.

Kobe24
29th November 2006, 22:35
cu o artroscopie(am facut si eu), a2-a zi esti pe picioare(!!!) mergi, acasa frumos, da schipati ca naiba:)...
adica nu e asa...un miracol....poti sa mergi si la scoala si la munca(mai greu..da se poate), urci scarile, n-ai nevoie de carje....
dar depinde acum..
eu la menisc am stat cam 1luna si ceva aproape 2...dar la mine...era un caz mai special...adica mai nasol...nici acum nu mi-am revenit....motiv pentru care m-am lasat de baschet...
dar...in general...iti revii...in 4-6sapt...:)...si joci fara probleme...dar...intri usor usor in ritm..nu dintr-o data...sa alergi 10km:D

thekobe
29th November 2006, 23:13
cu o artroscopie(am facut si eu)

te-ai luat repede dupa kobe :P

noris08
30th November 2006, 10:27
multumesc pentru raspunsuri.
despre artroscopie e vorba, si da, ala care a zis de a doua zi e doctor, doctorul stoica de la spitalul foisor, directorul spitalului. ati auzit ceva despre el? e bun?

Zabriskie
30th November 2006, 12:43
El se referea ca poti sa mergi, nu ca iti poti relua toate activitatile, cum ti-a spus si mertin sport nu o sa poti sa faci o perioada.

Irimus
30th November 2006, 22:44
depinde la ce nivel la care joci baschet.eu aveam 7 meciuri la nationala u17(de fotbal) cand m-am operat de menisc si desi am facut tot posibilu nu am mai putut face fotbal de performanta...dar asta nu ma opreste sa fiu zmeu in curtea scolii(la fotbal sau baschet)

Raptor
30th November 2006, 23:22
Si care a fost motivu? Nu mai aveai... ce? Siguranta, incredere, fortza, explozie, viteza?

Irimus
1st December 2006, 02:15
pai le-ai cam nimerit....in ordine as zice tupeu(frica de a mai pune picioru la minge), acceleratie, viteza...adica doar probleme de ordin fizic...tehnic nu pierzi nimic adica ce stiai sa faci stii in continuare dar fizic scazi prea mult(asta daca nu cumva te operezi la vreun super chirurg in bologna sau pe unde mai sunt de astia meseriasi)

Kobe24
1st December 2006, 10:35
te-ai luat repede dupa kobe :P

nu el dupa mine:D...eu am facut in mai 2002:D

Elphax
1st December 2006, 10:56
daca e afectat doar meniscul si ai noroc cu operatia s-ar putea sa mai joci
bafta!

noris08
4th December 2006, 12:00
ce intelegi prin noroc?
stie totusi cineva ceva de doctorul stoica de la foisor?

vista
10th December 2006, 14:35
Stai linistit, ca nu e o operatie grea si daca iti faci recuperarea cum trebuie nu ai nici o problema in a continua sa joci baschet. Eu slava Domnului nu am avut probleme, dar am o gramada de prieteni care au trecut prin asta si joaca la nivel inalt. In general, dupa 3 sapt, o luna maxim ar trebui sa fii recuperat in cazul in care este doar meniscul. Sfatul meu insa este sa apelezi la un doctor care stie ce face. Am auzit de Stoica dar nu as putea sa spun nimic de el. Ti-as recomanda sa te duci la Anghelescu, doctor care s-a ocupat de majoritatea sportivilor. Are cabinetul langa bazinul 23 august cu intrarea prin parc si are si recuperare. Eu daca am avut vreo problema, la el m-am dus. Stai linistit ca nu e ceva foarte grav, insa repet, recuperarea este cam la fel de importanta ca si operatia.

StephonTrue 15
12th December 2006, 10:48
Am auzit si eu ca e bun Anghelescu (la luat banii), dar pe un prieten vroia sa il opereze tot de menisc si el de fapt avea luxatie rotuliana. Pana la urma i-a scos o bucata de cartilagiu si nu i-a facut nimik la rotula. I-a spus ca in 3 luni poate sa joace si dupa recuperare, la primul antrenament putin mai serios i-a sarit iar rotula. Acum prietenul meu il recomanda pe doctorul Dinu de la Floreasca sau Silvestru care se ocupa si de lotul national de 88.
edit : recuperarea doar ce a inceput-o (a doua oara) la Atlantis Club prin Pipera parca 1.5 mil/zi
a facut si artroscopie care e o operatie foarte simpla !

noris08
13th December 2006, 16:02
multumesc tuturor pentru pareri, dar se pare ca pentru moment am scapat de operatie.
am facut un rmn si, desi genunchiul inca ma "tine" se pare ca nu am nimic. dupa parerea doctorului s-ar putea sa fi fost vreun cartilaj desprins, care in urma repausului si medicamentelor luate s-a lipit la loc.

"apropos" de doctori buni. un alt medic care m-a consultat e dr. diaconescu de la sf. ion (mina dreapta a celebrului doctor filipescu). asta zice: meniscul interior e facut praf (textual - e ca un snitzel batut cu ciocanul), meniscul exterior e ciupit si rotula e uzata. operam si reparam tot. cind va programati?
avind in vedere ca la rmn a reiesit ca nu am nimic de genul asta, ce ar fi trebuit sa ii fac felecrului asta daca ma lasam operat de el? poate o fi bun ca si chirurg, dar ca diagnostician e minus. care aveti treaba pe la el ginditi-va de doua ori inainte.
in rest toate bune

Gontel
13th December 2006, 18:00
pai am fi avut un al doilea caz ciomu :D (auzi la el: snitel batut cu ciocanul)

redondo
29th December 2006, 13:39
buna. eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...

nikos
1st January 2007, 17:12
Buna!
Se pare ca am o leziune de menisc intern diagnosticata pe RMN. Mi s-a recomandat sp. Elias. Acolo face artroscopii Dr. Gheorghiu. Am auzit lucrui bune despre sectia de ortopedie si despre medici. Merita?

noris08
3rd January 2007, 11:45
@redondo
esti medic? care e sugestia ta? sa imi fac gauri in genunchi? daca le fac degeaba? nu crezi ca gaurirea capsulei interne e daunatoare si merita facuta doar daca se cistiga mai mult decit se pierde? doctorul Stoica de care v-am mai zis (nu e chiar nimeni care il stie pe aici?) m-a trimis acasa dupa ce a vazut rezultatul rmn-ului si a zis sa revin doar cind voi avea genunchiul blocat.
pe de alta parte genunchiul ma doare in continuare si e si putin umflat.
multumesc pentru orice sugestie.

redondo
6th January 2007, 20:44
@redondo
esti medic? care e sugestia ta? sa imi fac gauri in genunchi? daca le fac degeaba? nu crezi ca gaurirea capsulei interne e daunatoare si merita facuta doar daca se cistiga mai mult decit se pierde? doctorul Stoica de care v-am mai zis (nu e chiar nimeni care il stie pe aici?) m-a trimis acasa dupa ce a vazut rezultatul rmn-ului si a zis sa revin doar cind voi avea genunchiul blocat.
pe de alta parte genunchiul ma doare in continuare si e si putin umflat.
multumesc pentru orice sugestie.

da sunt medic primar ortoped cu o experienta de aproape 15 ani in artroscopie. initial artroscopia a fost doar o metoda de diagnostic, ulterior a devenit cea mai importanta metoda de diagnostic si tratament a leziunilor intraarticulare ale genunchiului (si nu numai).
categoric 2 incizii punctiforme nu vor avea repercusiuni asupra integritatii genunchiului, cum de exemplu ar avea ignorarea unor leziuni intraarticulare... acestea , pe langa suferinta implicita pot duce cu timpul la agravarea leziunilor , si aparitia de leziuni ale cartilajului articular, sinovita cronica etc.
insasi persistenta simptomelor dureroase si inflamatorii sunt un argument pt interventie...acolo (in genunchi este ceva in neregula)...

noris08
8th January 2007, 10:19
sint absolut de acord ca "acolo" este ceva in neregula. desi am luat arcoxia 3 saptamini si de 6 saptamini iau yogaflex, durerea persista si exista chiar si o usoara umflatura.
pe de alta parte, rmn-ul nu a gasit nimic la genunchiul sting 9cel cu probleme) dar a gasit o fisura "milimetrica" la meniscul interior de la piciorul drept. asta ma face sa cred ca metoda de investigare este destul de precisa, dar nu imi lamureste de ce continua sa ma doara genunchiul sting.
vreo sugestie?
multumesc!

redondo
9th January 2007, 20:57
am o singura sugestie.
fa o artroscopie.

centauru'
23rd January 2007, 13:19
am si eu o problema....poate ma indruma cineva catre un doctor bun sau ceva de genu...de vreo 1 saptamana imi amorteste piciorul stang de la geninchi in jos...si nu pot sa mai pun toata fortza in el cand calc,alerg etc....are cineva o idee despre ce poate fi?poate ati avut si voi aceeasi problema...
ms

noris08
24th January 2007, 10:33
nu cumva te doare spatele la nivel lombar? discopatia sau sciatica poate duce la amortirea piciorului

centauru'
24th January 2007, 20:41
nu ma doare spatele...nu prea ma doare nimic...acum sa ridicat amorteala la nivelul genunchiului....

noris08
25th January 2007, 15:05
mergi urgent la un ortoped

icecristal
28th January 2007, 13:23
Buna!
Eu mi-am rupt meniscul intern la ambii genunchi in interval de 1 an.De fiecare data m-am operat la dr.Codorean la Spitalul Militar.E un baiat tanar si opereaza foarte multi sportivi.A fost medicul echipei Steaua si se ocupa in continuare de ei.Participa la toate operatiile pe cre le fac fotbalistii la Bologna.
Daca faci recuperare buna in 4-5 saptamani poti juca fotbal.:yeah:

elton86
27th March 2007, 22:46
Hello,
Se scrie cam rar aici.V-am descoperit azi pe cand cautam ceva despre recuperarea dupa operatia de menisc.Am fost operat acum 7 zile de dr.Codorean la S.M.C.
Totul merge bine pana acum dar as vrea sa stiu mai multe despre recuperare.Am inteles ca pot deja sa pedalez pe bicicleta statica dar as putea oare sa lucrez si la sala?Genunchiul arata foarte bine si nu ma doare de loc.
Astept raspuns de la cineva care are "experienta" cu recuperarea dupa operatia de menisc.
Multumesc!

sorinelli
14th August 2007, 16:53
in uurma RMN-ului,s-a constatat ca am ruptura ligamantului incrucisat anterior si ruptura menisc lateral tip bucket-handle.Mi s-a recomandat sa fac o artroscopie,puteti sa-mi dati numele unor doctori buni,si cam ce sanse de reusita totala are aceasta operatie,adica voi mai putea face sport de performanta?mentionez ca de 15 practic arte martiale si pana acum nu am avut nici un fel de probleme,e ceva asa de grav incat va trebui sa renunt definitiv la sport?multumesc

anushk
7th September 2007, 11:47
oricine are probleme la genunchi, eu il recomand pe doctorul codorean de la spitalul militar....este un doctor extraordinar....m-a operat de 2 ori... prima o artroscopie si a doua oara mi-a refacut ligamentul incrucisat anterior.....iar eu dupa 3 luni am putut sa alerg....si dupa vreo 5 luni si ceva o sa pot sa joc iar (fac handball) ... asa k duceti-va cu incredere la el !!!

Mavrodin
29th December 2007, 10:54
Salut oamnei buni!am patit o tragedie acum 2 luni si ceva la antrenament m-am lovit la genunchiul drept da foarte tare!!!!deci nu mi sa rasucit nimic m-am lovit am picat cu el de podea! infine a inceput sa ma doara ingrozitor si nu prea am bagat de seama dupa o luna si jumatate am facut un rmn (asat dupa tratatmente cu diclofenac si fizioterapie)si mi-a gasit asa :edem osos postcontuziv condil medial femur drept!habar n-am ce zice aici dare genunchiu se umfla si ma doare rau plus ca nu am forta in articulatie!!va multumesc

raluk21
6th February 2008, 21:02
buna. eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...

am numai 17 ani si am fost diagnosticata cu artrita reumatoida,rezultatele la anticcp au fost 55,27 si anticorpii antinucleari au fost pozitivi si activi in proces de desfasurare.Am tinut un tratament naturist pe baza de miere si propolis si un regim strict si am ajuns cu anticcp 10 si anticorpi antinucleari negativi inexistenti.am facut un rmn la genunchi acesta e cel care ma supara in fine am suferit si cu o mana ffff mult timp am avuto de 3 ori imobilizata in ghips deoarece medicii de la bacau au zis ca am o fractura urata tare dar sa dovedit ca in realitate nici entorsa nu am avut in fine.genunchiul e cel cu probleme mia iesit la rmn fisura de menisc intern si extern de gradul 1.acum medicul ortoped zice sa ma operez urgent si cel reumatolog zice sa nu umblu acolo ca e un focar de infectie si imi trece doar cu antiinflamatorii,problema e ca mam saturat sa iau antiinflamatorii am luat o luna incontinuu arcoxia,movalis,celebrex,aflamil nu mai stiu ce sa ma mai fac si durerea e contiunua!nu o mai suport !care e parerea dumneavoastra sa fac o artroscopie sau sa mai astept si sa continui cu antiinflamatorii!astept un raspuns cat mai urgent as vrea sa stiu si parerea dumneavoastra!

enculescunic_B
4th March 2008, 20:12
buna. eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...

Buna seara. Am si eu o intrebare: in urma rmn-ului am fost diagnosticata cu leziune de menisc intern si extern, gr.II si III. Cat de grav este? Artroscopia cum se face? Se va face rahianestezie sau anestezie locala? Cat timp voi sta internata in spital dupa artroscopie? Am senzatia, uneori, ca genunchiul mi s-a rasucit si mi s-a blocat, am dureri (insuportabile, chiar), atunci cand urc si cobor trepte, chiar mi s-a si umflat , au fost si zile cand nu-l puteam pune in pamant (nu puteam sa ma las pe el). Va rog sa-mi raspundeti urgent (maine merg la spital). Va multumesc! Toate cele bune si numai impliniri! O Primavara senina.

ham08
19th February 2009, 22:45
Am cazut la schi si mi-am rupt ligamentul incrucisat anterior. De la policlinica m-au trimis la spitalul sf. Ioan la dr. Diaconescu.
Stie cine ceva despre el? E chirurg bun ?
A

RADUCOJ
2nd November 2009, 14:11
Salut!

Care este costul unei operatii (artroscopie). Operatia fisura menisc nu doar diagnosticare.

RADUCOJ
2nd November 2009, 14:13
buna. Eu chiar fac artroscopii, de aproape 15 ani...din pacate am avut de multe ori surprize neplacute, atunci cand am descoperit ca rezultatul unui rmn (investigatie noninvaziva, dar extrem de costisitoare) nu corespunde de loc cu diagnosticul artroscopic (obtinut prin vizualizarea directa cu camera de luat vederi introdusa in genunchi).si asta nu datorita lipsei de performante a aparaturii...

salut!

Care este costul unei artroscopii pentru fisura menisc? Operatie de refacere menisc nu doar diagnosticare.

barosan
10th November 2009, 08:20
buna. Am o fetita de 11 ani care face scrima de performanta .A fost diagnosticata cu leziune de menisc intern in urma unui RMN.Doctorul Anghelescu de la 23August i-a recomandat repaus total o luna de zile si tratament cu aulin si midocalm.Mie mi se pare un tratament prea puternic pentru un copil de 11 ani. Ce parere aveti?

kloska77
4th January 2010, 11:00
salutare la toata lumea
am patit-o si eu la football ..acum 2 ani am incercat satrec de un "taran" care intrese cam tare la minge si am facut extensie aproape la 180 cu piciorul stand ...amd sintit o durere fulgeratoare si am incetat orice miscare ... am reusit sa ajung acasa pe picioarele mele .In cateva zile picioarul si-a revenit. Nu i-am dat atanetie dar am incetat a mai face orice sport ... de obicei jukat football si baschet. Cam dupa un an am inceput sa joc mai relaxat baschet dar cu bengay si cu piciorul legat cu fasa elastica. Cam dupa catava luni bune am inceput sa joc si foot bal tot cu fasa si bengay ..am reusit chiar sajoc si cate 2 ore la capacitate maxima ..eu sunt mai slabaut si "vanos" adica pot sa alerg foarte mult. Acum 3 saptamani mi-a fost cam sila sa ma ami incalzesc cum trebuie si nici bengay ..nici faza ..cam dupa 2 ore am fortat stangul cam mult la o deposedare si am simtit o paraitura mica ...un prieten mai avea o faza din aia sportiva cu magneti si mi-am pus-o continuand sa joc mai relaxat ... dupa 2 minute mi-a fugit piciorul in interior spre dreptul si am simtit o durere puternica in lateral. Am plecat pana la masina sciopatand si am ajuns acasa ..cam 1 saptamana nu am putut calca bine pe picior.Acum pot merge dar genunchiule un pic blocat ..mai ales in lateral ..din cate am citit cred ca am meniscul cel putin fisurat ..daca nu rupt .si lia rupt ... avem un rmn in focsani dar medicii sunt varza ... de pe mai multe forumuri cred ca trebuie sa fac o artroscopie urgent..problema e ca nu imi permit sa stau imibilizat 1 liuna ...din motive personale ...
as dori sastiu si eu cam cat m-ar costa interventia de sutura la menisc si refacerea ligamentului ... dac poate cina sa-mi zica multumesc anticipat.
Sper ca genunchiul sa-si revina cat de cat sa o lungesc 1 an cu efort minim si f mareatentie ..pana voi putea sa ma operez. mama lui de football !!!

monik25
9th March 2010, 18:43
buna.am si eu o intrebare pentru cei ce au facut artroscopia la genunchi.as dori sa aflu ce fel de analize vi s au facut inainte de artroscopie.multumesc

aduadu
12th March 2010, 22:58
am si eu o problema suficient de mare pt mine la ora asta.daca e vreun cap luminat sau un picior patit sa-mi dea si mie ceva sfaturi nu pot decat sa ma multumesc si sa multumesc.
am cazut la schi acum o luna si-o saptamana fix.cu chiu si mai ales cu vai am ajuns jos cu schiurile in mana bineinteles.cd am cazut aveam viteza f mare,mi s-a prins schiul in zapada care si ea era f mare si nu a sarit(schiul)asa ca m-am trezit cu piciorul intors dup ce-a trosnit tare de tot si-n toata durerea me ma minunam ce pozitie pot sa am.a mai trosnit la fel de tare si cu acelasi zgomot si cd l-am desfacut din legatura.in fine am ajuns jos,apoi acasa.a urmat o noapte cumplita.a doua zi dimineata m-am dus la azuga,mi l-au pus in ghips dupa 3 saptamani mi-au pus doar o atela ghipsata si-am mai stat si cu aia 10 zile.acum nu mai am ghips problema e ca genunchiul meu e blocat si ma doare cumplit daca incerc sa-l indoi.nu pot sa cobor scari.m-au chemat saptamana viitoare pt o artroscopie...intrebarea mea e daca pot sa scap cumva fara operatiunea asta care ma cam inspaimanta dar si cu speranta ca la anu o sa mai pot schia.multumesc mult!
chiar astept mult un raspuns pt c intre timp am vb in bucuresti la foisor sa merg luni.

aduadu
12th March 2010, 23:02
monik25,asteptam si noi un cap luminat sa ne spuna si noua...mie de la azuga mi-au spus sa vin c-o seara inainte si-mi fac ei toate analizele.acu cine ti-a recomandat artroscopia trebuia sa-ti dea si lista cu analize.

luca10
8th April 2010, 21:14
Acum aproape 2 ani am facut o entorsa la genunchi cu ciupitura sau ruptura de menisc nu am facut nimic ca nu stiam ca e asa grav,am stat 3 luni dupa care am reinceput sa joc fotbal.Cam de o luna mi-a sarit iar genunchiul am fost la doctor mi-a zis sa ma operez nu am vrut am mai stat dupa 2 saptamani meniscu int. mi-a intrat intre oase.Am facut o artroscopie care nu e o operatie grea sau dureroasa nu va fie frica daca trebuie sa o faceti ca cam tot acolo ajungeti.In schimb medicu mi-a zis ca ligamentele incrucisate sunt cam slabite.Din cauza ca medicu dr. Trocan- pentru cei ce sunt din zona de vest- e de obicei foarte ocupat nu prea am reusit sa vorbesc de recuperare si alte chestii.Intrebarea mea e in ce consta recuperarea si ce pot face ca sa imi intaresc ligamentele incrucisate.cine stie poate sa imi trimite si p.m.

Raptor
8th April 2010, 22:09
Din pacate (sau din fericire) n-am nici cea mai mica idee. Si eu am o problema cu genunchiul drept... dar nu stiu inca (o sa aflu cat de curand) de ce natura e.

Raptor
9th April 2010, 01:24
Ceva informatii am gasit aici

http://www.orthogate.org/patient-education/knee/meniscal-surgery.html

musatalin2000
9th April 2010, 15:10
Salut. Am vazut pe forum mai multe intrebari. Am sa incerc sa raspund la cateva.
1.Anestezia
-Rahidiana ,dar cu acele si tehnica din Romania multi raman cu dureri de cap
-Peridurala(se face deobicei la nastere) este buna cel putin pt 2 motive:
a) nu inteapa duramater
b)cateterul respectiv poate fi lasat si a 2-a zi reducand astfel durerea se aceasta exista
-Locoregionala, adica la nivel inghinal cu ajutorul unui dispozitiv se injecteaza anestelic langa nervii respectivi iar in functie de anesteticul folosit anestezia duraza de la 2 la 12 si chiar 24 ore

2.Leziunile meniscale sunt de mai multe feluri , eu neavand suficient timp sa detaliez.
Important este ca trebuie inteles rolul meniscului,medial si la teral, la nivelul genunchiului.Acestea 2 functioneaza la fel ca si un amortizator la masina.Din aceasta cauza trebuie facuta operatia doar daca este necesar.
Daca meniscul este rupt,cateodata atat de rau incat blocheaza genunchiul,acesta trebuie operat si dupa caz scos sau suturat.De stiut ca nu toate tipurile de rupturi meniscale pot fi suturate,mptivul fiind vascularizatia acestuia.

3.Doctorul care opereaza e f important dar si cel care il ajuta, acesta avand un rol f important.
Nu in ultimul rand tehnica folosita ,adica instrumentarul cat si motorul cu care se curata articulatia(frezele folosite),pompa care se foloseste pt a avea o presiune constanta desi se poate face chiar si fara pompa(astfel neputant controla presiunea intraarticularain timpul interventie- adica vizibilitatea )

musatalin2000
9th April 2010, 15:16
Am uitat sa va zic de leziunle Ligamentului incrucisat anterior , care pot duce la rupturi meniscale dar si la leziunea cartilajului atat femural , tibial cat si al rotulei.Senzatia este cea de cedare a genunchiului.La sportivi este mai putin vizibil aceasta miscare"ca de sertar" deoarece au musculatura mai dezvoltata si atunci o stabilitate secundara a genunchiului majora.Acesta este si motivul pt care inainte de operatia de Ligament incrucisat anterior este de preferat sa se faca innot si bicicleta pt a mari masa cvadricepsului ,acesta ajutand ulterior la reabilitarea genunchiului prin stabilitatea secundara pe care o da.

Raptor
9th April 2010, 23:56
Anestezia "rahidiana" e "rahia", adica aia in coloana (care ma sperie extrem, by the way) sau are vreo legatura cu "bulbul rahidian"?

musatalin2000
10th April 2010, 01:14
Anestezia rahidiana e defapt rahia cum o numesti tu,numele avandul de la faptul ca anestezicul respectiv este injectat in lichidul rahidian prin duramater.Aceata din urmă fiind ultima din cele 3 foite protectoare ale maduvei.
Problema principala la rahie este faptul ca in Romania se folosesc acele de rahie de acum 15-20 ani sau mai bine,acestea având o forma de adaptata anatomiei dureimater , creand la trecerea acului prin aceasta ultima foita o bresa care nu se închide si astfel lichidul rahidian iese creand o presiune inferioară la nivel de ventriculi cerebrali dând astfel durerea de cap faimoasa.Durea nu e data de mișcarea capului ,ASA cum vor sa facă sa creadă doctori,ci de către acul necorespunzator.
Exista si ace făcute special pt aceste probleme.

Raptor
10th April 2010, 01:32
Cum poti sa afli daca vei avea astfel de probleme (sau daca acul e "ok" sau nu)? Ca presupun ca doctorii or sa faca pe prostii si or sa zica "da domne, e bun".

musatalin2000
10th April 2010, 10:02
Nu poți afla decât intrebaind un anestezist bun,dar care știe despre ce am scris mai sus.Daca îți este ASA frica cerei anestezistului sa îți facă peridurala.in felul asta nu inteapa duramater si gata.Întreabă anestezistul înainte de intervetie,cu 2-3 zile,dacă știe sa facă peridurala si dacă are tot ce ii trebuie.Pt anestezie peridurala exista un set steril.Se poate sa nu fie in toate spitalele(după părerea mea cred ca va rebui sa-l cumperi tu-sper sa nu fie ASA)

musatalin2000
10th April 2010, 10:11
Oricum cel mai bine ar fi sa îți faci o anestezie loco-regională ,adică doar piciorul respectiv dar pt asta trebuie un anestezist bun care sa știe cu ce se mănâncă asta si care sa aibă si tehnica necesară
,adică un stimulator plus setul respectiv pt anestezie.

luca10
10th April 2010, 11:42
Nu cunosc eu termenii medicali dar mie mi-a facut o anestezie de la jumatate in jos.Anestezistu mi-a spus sa stau nemiscat ca foloseste un ac foarte subtire si daca fac o miscare brusca se poate rupe.Durerea mai mare a fost nu cand m-a intepat ci cand a inceput sa introduca anestezicu in coloana.Au trecut 5 zile de cand m-a operat si nu am avut nici o durere daca ma intrebi unde m-a intepat nici nu stiu sa-ti spun ca nu simt nimic in zona in care am fost intepat.Ce fel de ac au folosit nu stiu.E cineva care a avut meniscu reparat ca am impresia ca mie mi l-au scos ca la un moment dat au scos o bucatica de 4-5 cm si daca mi l-au scos care ar fi urmarile in timp?...e vorba de meniscul interior

Raptor
10th April 2010, 12:37
Care e procedura de anestezie locala (doar pentru picior)?

Anyway, sper sa n-am probleme cu meniscul, ce pot zice...

musatalin2000
11th April 2010, 00:15
Luca 10 ai făcut o simpla rahie.E normal ca ți s-a spus sa nu te misti in timp ce îți făcea anestezia si mă bucur pt tine ca ești bine.4-5 cm de menisc e f mult, aproximativ Jumatate din meniscul medial dacă am înțeles bine din ce ai scris.Un sfat- sa nu te ingrasi.Daca ești sportiv de performanta da tot ce poți si câștiga acum cât mai mult, dacă nu las-o mai moale cu fotbalul sau basket

musatalin2000
11th April 2010, 00:29
Pt Raptor:Anestezia se numește Loco-regională .Pt a face aceasta anestezie e nevoie se un electrostimulator special care emite un impuls electric transmis unui ac la care este colegat prin care se injecteaza si lichidul anestezic.Se intra cu acul la nivel inghinal( pt membrul inferior) cautandu-se nervul.In momentul in care acul este in apropierea nervului datorită stimulului electric muschii inervati de nervul respectiv se contracta ,anestezistul stiind astfel unde se afla exact, putând astfel sa injecteze anesteticul ales.In funcție de ce anestezic este folosit anestezia poate sa dureze de la 2-3 ore la aprox. 24 h

Raptor
11th April 2010, 01:32
Damn... daca mai imi zici d-astea ma sperii si fug. Imi trece si ce vrei tu :P

musatalin2000
11th April 2010, 04:00
Nu te doare ,dacă de asta îți e frica.Problema e sa gasesti pe cineva care sa facă asta

luca10
11th April 2010, 13:01
Luca 10 ai făcut o simpla rahie.E normal ca ți s-a spus sa nu te misti in timp ce îți făcea anestezia si mă bucur pt tine ca ești bine.4-5 cm de menisc e f mult, aproximativ Jumatate din meniscul medial dacă am înțeles bine din ce ai scris.Un sfat- sa nu te ingrasi.Daca ești sportiv de performanta da tot ce poți si câștiga acum cât mai mult, dacă nu las-o mai moale cu fotbalul sau basket
Sper sa ma lamuresc saptamana viitoare cand ma duc la el ce si cum mi-a facut.Oricum vorbea cu asistentu ca am sau am avut un menisc foarte mare pt constitutia mea fizica.Nu fac sport de performanta si nici nu exagerez cu fotbalul ca jucam o data pe saptamana numa ca imi place si nu vreau sa renunt de tot,cat despre ingrasat la 1,70 am 60 de kg deci chiar nu am probleme cu kg.O genunchiera din aia medicala ar putea sa ma ajute cand o sa reincep sa joc?

musatalin2000
11th April 2010, 14:30
Luca 10 nu lua in tragic ce s-a întâmplat .Nu știu cine te-a operat si chiar dacă asi știi nu îl pot evalua eu.Important e ca acum ești bine.Faza ca ai meniscul mai mare e o goanga.Fiecare avem meniscul adaptat pt genunchiul lui, ASA ca nu e adevărat ce ți-a zis.Important e sa intelegi rolul meniscului la nivelul genunchiului.Acesta se comporta ca un amortizator pt genunchi.Faptul ca nu ești gras nu face decât sa te ajute,dar nu ingrasa in timp pt ca meniscul nu creste la loc.Ca si comparatie gandestetela o mașina fără un amortizator pe fata: dacă mergi ușor nu simți diferența dacă mergi pe străzi in Romania cu gropite auzi bătăi in caroserie .Odată scos acel menisc sau o bucata de 5 cm cum ai zis suprafața articulara a femurului vine in contact cu cea tibiei în mod direct.Acest contact exista si in mod normal dar fără menisc suprafața de contact se mareste.Datorită contactului acesta se pot crea microleziuni ale cartilajului care in timp se maresc si îți pot da probleme,adică cartilajul nu mai este suficient de dur si atunci este ros de miscarile genunchiului.Acesta e un proces f lent, in ani de zile, dar cum tu genunchiul îl ai pt toată viața e mai bine sa te protezjezi.După ce te recuperezi bine poți sa joci fotbal dar nu face pe vedeta ci joaca de plăcere.Oricum înainte fa ceva piscina si bicicleta ca sa intaresti astfel cvadricipitele,dând astfel o mai buna stabilitate genunchiului tau.Bafta.

luca10
11th April 2010, 18:29
Am studiat si eu inainte sa ma operez care ii treaba cu meniscu.Nu o sa ma arunc asa din prima cu fotbalu o sa o iau mai incet la inceput.Cat despre medic a operat o gramada de fotbalisti de performanta si sportivi in general fiind orientat in special pe medicina sportiva.Fiind constient in momentu operatiei am vazut si eu ca era bucata de menisc blocat intre oase

musatalin2000
11th April 2010, 19:30
ma bucur ca te-ai interesat inainte de operatie.Nu spun ca Dr nu trebuia sa scoata bucata respectiva de menisc ci doar ca e mare.Ceea ce ai avut,dupa cum spui, se numeste toarta de galeata(in italiana "manico di sechio"),si este o ruptura longitudinala a meniscului care la randul lui se suceste si blocheaza genunchil.Daca ruptura este aproape de capsula articolara si timpul trecut de la incident este scurt ,atunci si numai atunci se poate incerca sutura meniscala.In cazul tau operatie e deja facuta asa ca iti ramane doar faptul sa te menajezi cat crezi tu de cuviinta

devided
20th May 2010, 13:05
Salut, am suferit si eu artoscopie la genunghiul drept in luna martie si mia gasit urmatoarele :IMPINGIMENT SINOVIAL LATERAL,SINOVITA CRONICA, CONDROMALACIE GR.1 ICRS COMPARTIMENTUL MEDIAL,LEZIUNE STABILA LONGITUDINALA (5MM)CORN ANTERIOR MENISC EXTERN DREPT. si intrebarea me este daca mai pot juca footbal si de acum o saptamana m-am apucat de facut chunetoperapie .... si fizioterapie astept un raspuns

Raptor
21st May 2010, 00:15
Unde ai facut operatia si cum a fost? Cat a costat? Anestezie locala sau generala? Rahie?

musatalin2000
27th May 2010, 00:01
de ce ai facut operatia?
ce ti-au facut in timpul operatiei?
cati ani ai?

Raptor
30th May 2010, 00:03
Despre durerea de cap de la rahie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Post_dural_puncture_headache

Raptor
29th July 2010, 22:49
Operatie virtuala la genunchi:

http://www.edheads.org/activities/knee/knee1/index.htm

tolikkk
23rd December 2017, 00:41
cheapest prices Sustiva in UK/GB pharmacy NO PRESCRIPTION ; cheapest Sustiva in USA NO PRESCRIPTION overnight

>>> Want to buy Sustiva with Discount? CLICK HERE! <<< (http://totalworldstore.com/shop/go.php?sid=1&search=Sustiva)

GO to PHARMACY >>> https://tr.im/unitedpharmacies


Buying Sustiva no prescription \\ http://ethbitforum.com/showthread.php?tid=328015&pid=505508#pid505508
Order in Canada At Low Price Sustiva c.o.d overnight no rx // http://www.accuhealth.info/index.php/forum/welcome-mat/116-cheapest-prices-aceon-fast-shipping-aceon-aceon-without-a-prescription
Ordering Online Sustiva next day delivery ??? http://dnd-solutions.com/Tesla/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=710747
Where Can I Order in Canada Sustiva overnight no prescription // http://borssat.com/showthread.php?p=1292551#post1292551
Purchase in Australia Cheapest Sustiva for sale online )) http://forumbalkany.pl/viewtopic.php?f=16&t=20120
Low Cost Sustiva pay cod without prescription * http://ig-life.de/viewtopic.php?f=11&t=582898
How To Buy Sustiva next day no prescription << http://diariodeforexonline.com.br/forum/viewtopic.php?f=14&t=835278
USA Fast Shipping Sustiva in internet drugs overnight ! http://www.appalcore.org/board/viewtopic.php?f=3&t=1302563
Buy in GB / UK Sustiva free prescription drug * http://forum.mainsource.ru/topic129429.html
Cheap Prices Sustiva overnight without dr approval = http://nadia.sait-a.gr/index.php/forum/welcome-mat/1023450-generic-allegra-cheapest-overnight-without-prescription#1023923
Ordering in Australia Online Sustiva for sale online * http://forum.gipnoclub.ru/index.php?topic=753929.new#new
How To Order in USA Sustiva no script needed << http://www.motamilsangam.org/index.php/forum/welcome-tsm/303-generic-actos-discount-price-no-prescription-needed#303
Purchase in Canada Cheapest Sustiva pharmacy without prescription ??? http://www.bjra.com.my/bjra2/index.php/forum/welcome-mat/66129-generic-atarax-discount-prices-no-prescription#68564
Ordering in Australia Online Sustiva free delivery on sale // http://www.abmb.cloud/viewtopic.php?f=3&t=304973
Cheapest Prices in Canada for Sustiva from a pharmacy without a prescription \\ https://rrcmta.com/forum/showthread.php?tid=415763
Wholesale in USA Cheapest Sustiva without script // http://insectisite.com/avref/viewtopic.php?f=2&t=1845913
Ordering in GB / UK Online Sustiva no prescription quick delivery / http://www.lavoisin.de/viewtopic.php?f=12&t=273771
How Can I Buy Sustiva overnight delivery without a rx @ http://tenispoveda.esy.es/foro/viewtopic.php?f=4&t=82803
Where Can I Purchase in USA Sustiva next day no prescription ??? http://www.dentaldoktor.com/foro/index.php?topic=266339.new#new
Purchase Cheap Online in Australia Sustiva overnight delivery no r x >> http://skinandtonicltd.com/index.php/forum/welcome-mat/6619-generic-maxalt-lowest-price-of-generic-free-prescription-drug#6621
Online in Canada Sustiva tablet without script / http://www.upernity.com/viewtopic.php?f=19&t=767480
Buying in Australia Generic Sustiva delivered overnight no rx ??? http://forum.mainsource.ru/topic129622.html
Buy Online in USA Sustiva no prescription quick delivery // http://xn--02-6kcq2can5aa.xn--p1ai/index.php/kunena-2017-04-12/dobro-pozhalovat/1561-cheapest-synthroid-generic-drugs-synthroid-synthroid-free-prescription-drug
I Want to order in USA Sustiva no prior script overnight ??? http://www.dingxiaodang.com/forum.php?mod=viewthread&tid=365495&extra=
Quiqly Delivery Australia Sustiva non prescription needed ! http://www.abcwebsitedesigner.com/forum/more-about-the-kunena/130?start=3492#38206
Quality Generic Sustiva next day delivery no rx = http://astrovolna.ru/index.php/forum/user/850-tolikkk
Best Place in USA To Buy Sustiva c.o.d. no script - http://www.smartnotesonline.com/forum/cie-igcse/185-generic-glycomet-how-to-order-overnight-online-pharmacy
Discount Price in USA Sustiva no script required << http://forum.pesobit.net/index.php?topic=78474.new#new
How Can I Buy Sustiva pharmacy without a prescription >> http://nauc.info/forums/viewtopic.php?f=3&t=6828458
Quality Generic Sustiva next day delivery - http://test.leannerushing.com/showthread.php?tid=65866
Where Can I Order in Canada Sustiva pay cod no prescription / http://heroes-tv.ru/forum/37-3764-11#1132222
Purchase in UK cheapest Sustiva no prescription needed )) http://www.upernity.com/viewtopic.php?f=19&t=771931
Order in USA Online Cheap Sustiva overnight delivery no rx // http://www.upernity.com/viewtopic.php?f=19&t=771256
Buy Online Cheapest Sustiva in internet,next day delivery / http://www.undergroundmarket.xyz/showthread.php?tid=10300
Quality Generic Sustiva pharmacy no prescription >> https://rrcmta.com/forum/showthread.php?tid=415631
How To Order in USA Sustiva no prescription no fees > http://www.aileetour.com/index.php/forum/welcome-mat/8279-generic-elavil-lowest-price-of-generic-no-script-required-express-delivery#8281
USA Licensed Pharmacy Kamagra Pack-30 no script required ??? http://eduardo2.asirabdera.es/index.php/kunena/user/5004-tolikkk
Ordering in GB / UK Sustiva no dr approval cash on delivery @ http://forum.eternalbb.moe/forum.php?mod=viewthread&tid=602909&extra=
How To Purchase in Canada Sustiva without prescription \\ http://xxxdoujins.com/index.php?topic=143290.0
Cheapest Sustiva cheap c.o.d. no rx * http://blackfriendlyhotel.com/viewtopic.php?f=3&t=750708
Buy in UK cheapest Sustiva c.o.d. no rx // http://fidget-hosting.co.uk/index.php/forum/welcome-mat/10895-generic-oxytrol-buy-at-low-price-for-sale-online#10899
Quiqly Delivery Canada Sustiva shipped with no prescription << http://81.169.230.159/forum/index.php?topic=94543.new#new
Where To Order in USA Sustiva next day no prescription \\ http://dnd-solutions.com/Tesla/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=710990
Purchase in Australia At Low Price Sustiva next day delivery = http://www.olsononlinesystems.com/respforums/viewtopic.php?f=3&t=21208
Buying in USA Generic Sustiva no prescription needed \\ http://sherlaruz.com/forum/2-1-110#15925
Purchase in USA At Low Price Sustiva no prescription / http://ocispain.com/index.php/en/forum/user/1023196-tolikkk
Purchase At Low Cost Sustiva c.o.d. no prescription >> http://almalaz.org/showthread.php?p=2509995#post2509995
Price Of Sustiva online >> http://bbs.airbot.cc/viewtopic.php?f=6&t=715506
Buy in Canada Discount Sustiva from a pharmacy without a prescription = http://www.hyipinvestblog.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=233769
How Can I Buy in Canada Sustiva pharmacy without prescription # http://steampunkbionics.com/3dpop/index.php?topic=1332445.new#new
Purchase in Canada cheapest Pilex in internet,next day delivery >> http://www.zamsureco1.com/index.php/forum/user/34880-tolikkk