PDA

View Full Version : Clasamentul pe medalii la Sochi 2014



JJ
22nd December 2013, 02:25
Ce tara credeti ca ia cele mai multe medalii la Sochi?

snookerinfo
13th January 2014, 00:59
Canada

miafangina
25th January 2014, 02:22
Sincer nu stiu,dar sper ca Norvegia.

Gabriel
6th February 2014, 21:39
Eu tin cu South Korea, care a iesit pe locul 5 la Vancouver 2010, dar sunt sigur ca si acum tot canadienii vor lua locul 1 la total.

phife
7th February 2014, 00:16
clar norvegia desi sunt fan finlanda
norvegienii iau sigur la sarituri echipe, fond feminin si masculin, biathlon feminin si masculin, combinata echipe..

Gabriel
7th February 2014, 09:07
fac un pronostic. norvegienii nici pe nemti nu-i vor depasi in clasamentul final :D

JJ
8th February 2014, 11:54
Si primul aur la JO - Sage Kotsenburg la snowboard slopestyle. Go USA :D
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6VhiO5ooM3b8V3_jeKQZ8QfB3TxRDW upCJ3BVRUS_qlHjaX7F

miril
8th February 2014, 12:00
Snowboard - Slopestyle, masculin:

1. Sage Kotsenburg SUA 93.50
2. Ståle Sandbech Norvegia 91.75
3. Mark McMorris Canada 88.75

miafangina
8th February 2014, 18:38
Poate cineva dintre moderatori sa deschida thread pentru biatlon?
Extraordinara victoria lui Ole in proba de sprint,nu ma asteptam.
Merge bine Norvegia :)

Gabriel
8th February 2014, 18:52
Poate cineva dintre moderatori sa deschida thread pentru biatlon?

pai tu de ce nu deschizi? :mda:

miafangina
8th February 2014, 21:28
pai tu de ce nu deschizi? :mda:

N-am mai deschis niciodata,credeam ca e apanajul moderatorilor...

Gabriel
8th February 2014, 21:52
nu. apesi pe new thread cand esti in subforumul JO (sau unde vrei sa faci subiectul) si faci singura. eu nu sunt moderator si am facut subiect cu patinaj viteza, nu?

Dupa o zi pe cine avem pe locu 1? Pai Norvegia cu 4 medalii. Dar e abia prima zi.

JJ
8th February 2014, 23:02
Ultima medalie de azi, dubla a surorilor Justine si Chloe Dufour-Lapointe la freestyle moguls. A treia sora Maxime a venit pe 12 in aceeasi proba.
http://www.vancouversun.com/sports/cms/binary/9486111.jpg
Aur au luat pana acum Norvegia, USA, Canada si... Olanda cu tripla de la patinaj viteza.

phife
8th February 2014, 23:12
fac un pronostic. norvegienii nici pe nemti nu-i vor depasi in clasamentul final :D

germanii nu prea au in afara de sarituri si biatlon echipe fete si bob, sanie la ce sa castige medalii

JJ
8th February 2014, 23:41
Ar fi o mare surpriza sa nu ia Neureuther macar un bronz la slalom. Sau ca Maria Riesch sa se intoarca cu mana goala.

Gabriel
8th February 2014, 23:45
germanii nu prea au in afara de sarituri si biatlon echipe fete si bob, sanie la ce sa castige medalii

pai la Vancouver cum au iesit pe locul 2 la general?
mai castiga ei si la patinaj perechi cel putin un bronz cred.

JJ
10th February 2014, 20:37
@reivan: ce-ti ziceam eu de Maria? Ai vazut-o azi? :P
Dupa 3 zile conduce Olanda, singura cu 3 medalii de aur. Pana acum au luat 7 medalii din 9 la patinaj viteza.

JJ
12th February 2014, 21:04
Dupa 5 zile conduce Germania, cu 6 medalii de aur.

sun
14th February 2014, 21:21
Destul de aleator topul deocamdata, tarile din primele 10 sunt toate meritate acolo, dar Rusia doar pe 9 cu numai 2 medalii de aur, Belarus deasupra ei, apoi Canada peste SUA, si colac peste pupaza Germania si Elvetia pe primele 2 locuri. Totusi de notat ca acum 4 ani Rusia nu era in primele 10, iar Germania era pe 2 ( ce sa-i faci daca is asa de buni la sanie si bob ? :D )

ichigo
16th February 2014, 21:15
apropo de austria surprnzator de slaba evolutia sportivilor din tara valsului la aceste jocuri olimpice. iar singura disciplina in care au contat a fost schiul alpin, cu doua medalii de aur prin anna feninger si mathias meyer. plus ca mai pot obtine alte doua medali de aur la slalo urias si slalom prin marcel hirscher.

bogdan_nj
16th February 2014, 23:36
3 triple ale olandezilor la patinaj viteza

miafangina
18th February 2014, 15:21
norvegienii au facut dubla la combinata nordica (aur si argint) plus aurul de la biatlon

JJ
18th February 2014, 21:58
E clar: la portocalii performanta vine din experienta. Pe vremea cand Mihai Viteazul se batea cu turcii prin mlastini, olandezii se antrenau deja la patinaj viteza.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1f/Hendrick_Avercamp_-_Winterlandschap_met_ijsvermaak.jpg/800px-Hendrick_Avercamp_-_Winterlandschap_met_ijsvermaak.jpg

Loup de Mer
18th February 2014, 22:32
La noi iarna se mergea cu varzobi/rachete pentru zapada, bune ca sa nu te scufunzi. Am putea propune o proba olimpica, dar trebuie cam multa zapada artificiala.

sun
19th February 2014, 15:43
cand Mihai Viteazu se batea cu turcii, restu Europei statea cu **** la soare. Daca nu erau romanii viteji sa ii tina pe turci in banca lor, atunci Europa era acum Imperiul Otoman. :D

Olandezii is destul de pragmatici. Se concentreaza pe un singur sport. La restul ( ski, ski fond, bob, etc.. ) is absolut penibili, dar au scuza ca au o tara fara munti.

Proba de iarna pe care am castiga-o fara probleme ar fi datu cu sacu din varfu dealului. In rest n-avem nici o sansa. :P

Loup de Mer
19th February 2014, 20:30
cand Mihai Viteazu se batea cu turcii, restu Europei statea cu **** la soare. Daca nu erau romanii viteji sa ii tina pe turci in banca lor, atunci Europa era acum Imperiul Otoman. :D

Olandezii is destul de pragmatici. Se concentreaza pe un singur sport. La restul ( ski, ski fond, bob, etc.. ) is absolut penibili, dar au scuza ca au o tara fara munti.


Era mai misto sa fie Europa in Imperiul Otoman. Pacat ca ne-am adus si noi contributia la situatia de acum.

La olimpiada ajung numai olandezi concentrati, insa multi din ei sunt foarte relaxati, ca sa zic asa.

Da, Olanda e o tara fara munti, insa vor sa-si construiasca un munte. Daca nu crezi cauta pe google.

JJ
19th February 2014, 20:37
De remarcat ca azi s-a schimbat liderul. Norvegia a depasit Germania cu cele doua medalii de aur de azi.
Cat despre Olanda, a luat 22 de medalii si e peste Austria, Elvetia, Canada sau Franta in clasament. Si parca le-am vazut si pe niste fete la snowboard azi... desi n-au facut mare lucru.

miafangina
20th February 2014, 13:50
Norvegia mai castiga o medalie de aur,in proba de combinata nordica la echipe,cu Germania pe doi si Austria pe trei.

Sifodias
22nd February 2014, 13:35
Ma bucur ca o europeana va castiga clasamentul pe medalii!Se pare ca lupta se va da intre Rusia si Norvegia.

yodaro.
22nd February 2014, 13:57
Dupa parerea mea e meritoasa comprtarea Olandei, o tara relativ mica fara munti reuseste sa adune 22 de medalii.

rusinos ca e inaintea chinei care e si o superputere mondiala. Ar trebui ca tarile nordice sa fie pe primele locuri.

fff rusinos se comporta romanii

Sifodias
22nd February 2014, 14:05
Pai cine avea sperante ca noi sa facem ceva?Asta cu muntii nu prea tine ca India,Peru,Argentina au infinit mai multi ca si noi si tot zero sunt.Conteaza si tradiia,investitiile...

yodaro.
22nd February 2014, 14:16
in RO sistemul e de vina. In tarile care fac performanta tinerii sunt stimulati sa faca sport.

In alte tari tinerii sunt stimulati sa mearga sa practice sportul si asta le aduce puncte la admiterea la o universitate. Fac sport in cadru organizat la scoli, deci practic aduce avantaje si tanarului.
Asa daca ar apare clienti s-ar investi si in patinoare si in infrastructura. Apar si campionate puternice intre colegii care dupa aia sunt pepiniera echipelor nationale.

deci aici e problema sistemul nu stimuleaza tinerii sa practice sport de performanta

ichigo
22nd February 2014, 19:38
rusii au urcat pe primul loc la medalii. asta datorita "rusului" vic wild :happy :happy, dar si pentru ca stafeta rusiei s-a impus la biatlon. cred ca vor fi si maine pe primul loc, intrucat mai au sanse la bobul de 4.

Sifodias
23rd February 2014, 10:53
Iata ca tara gazda castiga iarasi clasamentul pe medalii,sunt curios ce or sa faca sud-coreeni peste 4 ani?

Sifodias
23rd February 2014, 14:07
Inca o medalie de aur pentru rusi la bob.Ce au ajuns nemtii la bob!Din monopolizat podiumul la nici o medalie...

bogdan_nj
23rd February 2014, 17:16
Americanii zic ca ei sunt pe 2 la medalii pentru ca au 28 fata de 25 cat are Canada. Dar 9 aur, 7 argint si 12 bronz fac mai mult decat 10 aur, 10 argint si 5 de bronz ? :D Sau mai bine zis : 7 medalii de bronz fac mai mult decat 1 de aur si 3 de argint ? :D

Sifodias
23rd February 2014, 17:25
Pai se agata si ei de ce pot ca sa ajunga mai in fata.Logic pentru restul globului e ca un bronz nu are cum sa fie egal cu un aur!

miafangina
23rd February 2014, 21:53
Americanii zic ca ei sunt pe 2 la medalii pentru ca au 28 fata de 25 cat are Canada. Dar 9 aur, 7 argint si 12 bronz fac mai mult decat 10 aur, 10 argint si 5 de bronz ? :D Sau mai bine zis : 7 medalii de bronz fac mai mult decat 1 de aur si 3 de argint ? :D

Americanii mereu fac chestia asta cand nu le convine clasamentul dupa nr. medaliilor de aur,fie vara fie iarna,poporul trebuie sa stie ca ai lor sunt cei mai buni.